X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب شهریور 1396دامنه

31 شهریور 1396

کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا این یک عبارت آموزنده است... نه معنایش این است که هر روز بنشینید گریه کنید... ببینید چه کرده، کربلا چه صحنه ای بوده، هر روز این صحنه باید باشد... مقابلۀ عددِ کم باایمانِ زیاد، در مقابل عددِ زیاد با بی ایمانی. (صحیفۀ امام، جلد 2، ص 8)
بقیه ادامه
  
ابراهیم طالبی دارابی
۳۱ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم سید علی اصغر شفیعی دارابی
به نام خدای حسین. سلام. شکوه و جلال ماه محرم فرارسیده است... ذکر وقایع تاریخی واقعیتی است که نیاز ضروری یک مقاله است. کلیدواژه های نوشتۀ شما (در این پست اینجا) مانند «حیله عمروعاص، حماقت های مقدّس مآب هایی چون ابوموسی، حکمَیت بر منبر و جهلِ ابن ملجم» که موجب شهادت امام علی (ع) شد... و تاکید بر «عبوسی ها، عنودی ها، و کینه توزی» غیرمنطقی ترین آثار حیوانی انسان را زیربنای حکومت یزید نام بردید و با تاکید دانش محور بر بی پایگی حکومت یزید با نقار، نفاق، ریاکاری، ارادت سالاری و دریوزگی» و رویکرد یزید با توهّم «تراکمی از جهل، دشمنی و ترس» بر امام حسین ع سخت و تنگ گرفت... بسیارتحلیلی و علت گذاری است...

سیدعلی اصغر. 12 مرداد 1396. مزار دارابکلا
از طرفی؛ روندِ مقاله را با تیزهوشی و زیرکی به مهارت و بصیرت هوشمندانه سالار شهیدان عشق از کُنج کعبه به سوی کوفه با هدف اجابت دعوت مردم، اتمام حجت نمودند؛ روانه کردی...
سرور شهیدان جغرافیای کربلا را عرصه انتقال دانش رهبری در قالب دعوت به صراط المستقیم همواره ماندگار نمودند؛ از همه مهمتر گوهر رسالت نبوت و امامت را طی همه مراحل به اهداف بلند و جاودانه ختم نمودی...
حاصل جمع حماسه آزادی + کلاس آزادگی + درس ایمان + پدیده حماسی + راه مقاومت و شهادت عزت آفرین را "بندگی خدا" می نامم.
نوشته پربار و دقیق ات، امانتِ آگاهانۀ یک عمر مُمارست با فرهنگ عاشورایی اندیشه ایی شماست که به آزادگان ارمغان  دادید.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام. از برداشت تحلیلی ات ممنون هستم. چرا؟ چون: 1- نشان می دهد متن را نه فقط با دیدۀ سر خوانده ای بلکه با دیدۀ دل در آن غَور نموده ای. 2- سیر تاریخی متن را بدقّت تمام فهم کرده ای. وقتی آگاهی های شما با ارادتت به حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تلفیق است، یک دادۀ متنی را _اگر زوایا هم نداشته باشد_ با زاویه های اندیشناکی می بینی؛ و این حُسن بزرگی ست. سپاس.

ابراهیم طالبی دارابی
۳۱ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

ارسالی 30 شهریور 1396 جناب یک دوست به دامنه

بقیۀ عکسها در اینجا

ابراهیم طالبی دارابی
۳۱ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۳۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
زندگینامۀ من
به نام خدای آفرینندۀ آدمی. البته نجّاری های محل هم یکباره تبدیل شده بودند به چوب بُری ها و جعبه زنی ها. که هم غارت جنگل بود و هم قاچاق چوب و رزق حرام. و من بشدّت با دزدی جنگل و تخریب بوم زیست مان مخالف بودم و خوش نداشتم در جلوی چشمم این ویران سازی ها رژه رود؛ همین موجب شد دیگر هیچ علاقه ای نداشته باشم که تابستان ها و تعطیلات هفته به نجّاری بروم تا خرجی ام را دربیاورم.
بخش عمده ای از اوقات مان به امور انقلاب صرف می شد. مثل نگهبانی شبانه در پاسگاه محل، گشت در کوچه های دارابکلا، مانورهای اطراف روستا، آموزش نظامی های فشرده در اردوگاه بادله، دوره های یک هفته ای در پادگان گوهرباران، و آمد و شد متناوب به مرکز بسیج ملی مستقر در خیابان دولت در ساری. آن زمان ها بسیج، نامش «بسیج ملی» بود و فرماندهی آن را هم سیدابوالحسن بنی صدر برعهده داشت که بعدها به بسیج مستضعفین تغییرنام یافت.

حموم پیش دارابکلا. روبرو خونۀ والدین ما. تیر 1395 عکاس: یک دوست

چیزی که من خیلی در آن دوره دوست داشتم حلقه زدن شبانه به دور مرحوم مادرمان بود که قصه گویی خوش بیان و داستان گویی باذوق بود. چنان قصه را با فصاحت و بلاغت و آرام و وقار تعریف می کرد که ما خواهرها و برادرها کنارش میخکوب می شدیم. این قصه های مادرم را بیشتر دوست می داشتم که ماهرانه در ذهن و گوشمان جا می انداخت که من هنوز هم آن ها را از بَرم:
هفت کور.
خاله سوسکَک تیرتیر گوشِک. بقیه در ادامه >
ابراهیم طالبی دارابی
۳۰ شهریور ۹۶ ، ۲۰:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا

با حیله های عمروعاصی واردِ گود شد.

از حماقت های مقدّس مآب هایی چون ابوموسی اشعَری سود جُست.

باخت قطعی را با حیلۀ حکَمیت بر روی منبر، به پیروزی بر علی (ع) بدَل ساخت.

علی را به مدَد جهل ابن ملجم های مرادی خانه نشین، محصور و شهید کرد.

آری معاویة بن ابی سفیان را می گویم.

دینِ اسلام را چُنان گوی و دست اَنبو، دستاویز اَمیال و هوس های خود کرد.

عَبوسی ها، عَنودی ها و کینه توزی هایش را انباشته و باروتی علیۀ مخالفان حکومتش کرد.

پست ترین و کثیف ترین عنصر یعنی یزیدبن معاویه را حاکم مسلمین ساخت.

میان مردم نقار و نفاق و ریاکاری افکند و ارادت سالاری و دریوزگی را باب کرد.

یزید با تراکمی از جهل و دشمنی و ترس، بر امام حسین (ع) سخت و تنگ گرفت.

آموزگار عاشورا اما هرگز تن به کُرنش و سازش و تأییدِ ظالم خودخواهِ کینه توز نداد.

با مهارت از کُنج کعبه به سوی کوفه شتافت تا دعوتِ مردم را زمین نگذارد.

به کربلا رسید و تن به جنگ و کشتار نداد و تا توانست مذاکره کرد تا انسان بسازد.

اما جهل ها و جعل ها و حُمق ها، چنان چاک داشت، که جز حُرّ کسی توبه نکرد و راه نیافت.

و حسین (ع) این والاترین گوهر رسالت و  نبوّت و امامت، با طیِ همۀ مراحل، در نهایت در تاسوعا و عاشورا:

حماسۀ آزادی

کلاس آزادگی

درس ایمان

پدیدۀ ای حماسی

و راه مقاومت و شهادت عزّت آفرین، آفرید.

که نامش چون سورۀ واقعه،

واقعۀ عاشورا نام گرفت.

آری؛ باز هم ماه محرّم آمد.

باز هم درس آموختن فرارسید.

درسی که معلمش حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است.

کسی که به ما یاد داد تن به ذلّت ندهیم و دین را به دنیا نفروشم و ضدّ ظلم و ظالم بمانیم.

همان امام حسینی که به لشکریان یزید فرمود:

«شکم های شما پُر از حرام شده است...»

ما هم با ماه محرّم می مانیم

و هرگز شکم پرستانِ قدرت طلب روزگاران را باج نمی دهیم

و به راه حسین می رویم زیرا او آموزگار ماست

و رهبریت آزادگان جهان در همآرۀ تاریخ بر عهدۀ اوست.

حتی در عصر ظهور (عجّ) نیز به مکتب عزّت بخش و آزادی آفرین حسین اقتداء می شود.

پس ای عزاداران حسین

ای رهرُوان راه حسین

این ماه و صاحب این ماه عظیم را قدر بدانیم

و آگاه و شجاع و تسلیم ناپذیر هر نوع ظلم و ظالم و ستم و ستمگری باشیم.

والسّلام.

ابراهیم طالبی دارابی
۳۰ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

روحانیون روستای دارابکلا که در حوزۀ علمیۀ مشهد مقدّس تحصیل کرده اند: ایستاده از راست حُجَج اسلام: شیخ ابراهیم غلامی دارابی. شیخ محمدرضا خراسانی دارابی. شیخ مرتضی چلویی دارابی. سید علی موسوی دارابی. شیخ  محمد نادری دارابی. سید علی صباغ دارابی. شهید شیخ صادقی نژاد. مرحوم سیدمحمد صباغ پدر شهید باقر صباغ دارابی.
نشسته از راست حُجَج اسلام: شیخ جواد آفاقی دارابی. شیخ  نصرالله دارابکلایی. سیدمصطفی رضایی . شیخ محمد جوادی نسب.

از فامیل ارجمندم جناب عبدالرّحیم آفاقی ممنونم که این تصویر ماندگار را به تلگرام دامنه ارسال کرد

ابراهیم طالبی دارابی
۳۰ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از رئیس جمهورهای آمریکا و ایران در سازمان ملل 29شهریور1396 و نظر یک کارشناس
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا: «وقت آن فرا رسیده که ملل دنیا با یک رژیم خطرناک دیگر هم مقابله کنند؛ رژیم دیگری که آشکارا از کشتار جمعی سخن می‌گوید، وعده مرگ آمریکا و نابودی اسرائیل می‌دهد. حکومت ایران، یک دیکتاتوری فاسد را پشت نقابی از دموکراسی دروغین پنهان کرده است... حکومت ایران، یک کشور ثروتمند و صاحب یک تاریخ و فرهنگ غنی را به یک کشور سرکش و ضعیف از لحاظ اقتصادی تبدیل کرده که صادرات اصلی‌اش خشونت، خونریزی و هرج و مرج است... نمی‌توانیم اجازه بدهیم این حکومت قاتل در حین ساخت موشک‌های خطرناک، به این فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ادامه دهد.» (منیع)

حسن روحانی رئیس جمهور ایران: «ایران نه ­می‌­خواهد، امپراتوری تاریخی اش را احیا کند و نه می­‌خواهد، مذهب رسمی­‌اش را حاکم کند و نه می­‌خواهد انقلابش را با زور سرنیزه صادر کند. ما به استواری فرهنگ­مان، حقیقت مذهب­مان و اصالت انقلابمان آن قدر باور داریم که هرگز نمی‌خواهیم آنها را چونان اهداف استعماری جدید بر کولۀ سربازان صادر کنیم. ما برای ترویج فرهنگ و تمدن و مذهب و انقلابمان در قلبها وارد می­‌شویم و با عقل‌ها سخن می­گوییم. شعر می‌خوانیم و با حکمت سخن می­‌گوییم. سفیران ما، شاعران و عارفان و حکیمان­مان هستند. ما با مولوی تا این سوی اقیانوس اطلس را در نوردیده­‌ایم. ما با سعدی در دل آسیا نفوذ کرده‌­ایم­. ما با حافظ جهان  را فتح کرده‌ایم پس چه نیازی دیگر، به فتح جدید داریم؟!» (منبع)


کمال اطهاری کارشناس مسائل بین المللی: ترامپ به هیچ وجه یک نظریه مشروع حداقلی هم ندارد و این ضعف بزرگ ترامپ است، جناح نظامی هم از لحاظ زیر بنایی محکوم به شکستند هم از نظر روبنایی فاقد هژمونیک هستند این تفسیری از کلیت چیزی است که ترامپ با آن روبه روست . تکلیف ترامپ روشن است او سرگروهبان امریکا است و صحبت هایش قابل توجه نیست یا سرجوخه ای که افسرش می آید فرمان ایست و خبردار می دهد... دموکراسی و مردم سالاری در ایران همیشه از پایین شروع شده و هیچگاه چنین جریاناتی بوسیله دیکتاتورها به مردم ما قالب نشده است.
در حال حاضر جناح های انحصار طلب داخلی و خارجی مانع بزرگی در بلوغ سیاسی مردم هستند. در داخل باید موانع بلوغ مردم را رفع کرد و فعالیت احزاب را گسترش داد تا پای مُزخرفات ترامپ وسط نیاید. مانع رشد درونزای اقتصاد و عقب ماندگی توسعه ایران انحصار طلبی بعضی از جناح ها است و اتفاقا تمام بازی و لفاظی ترامپ برای این است که در ایران جناح انحصار طلب دوباره به سر کار بیاید آن زمان ایران شکننده خواهد شد باید مانع این کار شد. یکبار این اتفاق افتاد و ده سال توسعه و پیشرفت کشور بر باد رفت اگر برای بار دیگری اسیر این بازی و جنگ شویم جامعه ایران متین رفتار نخواهد کرد.
من این حرف ها را صریح می زنم چون ترامپ یک دیوانه است و بی توجهی به وضعیت او شوخی است مگر هیتلر جنون نداشت اما با همان دیوانگی بر سر جهان بلای عظیمی آورد پس در داخل هم نباید دچار توهم شد و وی را دست کم گرفت او خودش آدم مجنونی است و سرجوخه ای به نام نتانیاهو دارد.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۳۰ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
آیت الله شیخ احمد جنتی در سخنرانی اجلاس خبرگان 28 شهریور 1396 گفت: «به نظر من دفاع مقدس نعمتی از جانب خدای متعال بود. اگر کوه دماوند طلا بود و خداوند به ما داده بود ارزش آن به اندازه دفاع مقدس نبود. ماندن نظام به برکت جنگ و نیروهایی است که جنگ تربیت کرد. شهید حججی هم از آخرین برکات نظام و جنگ است.» (منبع)

آیت الله احمد جنتی


ای قلّۀ رفیع دماوند تو خیلی از حکومت ها و شاهان را شاهد بوده ای که همگی آمدند و رفتند! باز هم شاهد باش و برای سلامت و صحّت نظام جمهوری اسلامی و آنگاه بقای آن دعا کن ای دماوند بلند. ای نمادِ جغرافیای ایران بزرگ ما

نکتۀ دامنه : به نام خدا. لازم می دانم بیفزایم اگر جنگ این گونه است که آقای جنتی گفته است، می پرسم همۀ مسؤلان نظام از خُرد و کلان، میزان روزهایی که در جنگ (= دفاع مقدّس هشت ساله) حضور رزمی داشته اند را اعلان کنند. همین و والسّلام.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۹ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا. دیشب در مصاحبه ای خواندم که مأموران نیروی انتظامی به حجت الاسلام بهزاد عباسپور _روحانی هوادار تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز_ اجازه ندادند وارد ورزشگاه یادگار امام تبریز شود. به گفتۀ او «زمانی که راهی ورزشگاه شدیم، ماموران نیروی انتظامی مقابل درهای ورودی مانع از ورود من به ورزشگاه شدند. وقتی دلیل این کار را از آن ها پرسیدم، گفتند به صلاح نیست که من با لباس روحانیت به ورزشگاه بروم... او همچنین گفت: «تاکنون از سوی دادسرای ویژه روحانیت یا سایر مجاری قانونی دستوری مبنی بر جلوگیری از ورود روحانیون به ورزشگاه صادر نشده است.»» (منبع)

دو نکته را دامنه در این رابطه بگوید و بگذرد: 1- آنچه به صلاح روحانیت نیست، ورزشگاه رفتن نیست، می دانید چیست؟ اینهاست:

الف: وقتی پا به سن کهولت گذاشت، برود خانه به خود و روح خود کمی برسد و خود را تیمار کند و اینقدر آخرعمری به قدرت نچسبد و با حرف های خنده دارش، خلق را به خنده!!! (تلخند و ریشخند) درآورد و مضحکۀ خاص و عام شود و به نظام سیاسیِ خون بهای شهیدان آسیب اساسی زند و نسل جدید را از اصل نظام بیزار حتی متنفّر کند.

ب: وقتی قریب به اتفاق مردم برداشت شان این شده است، روحانیت بخشی از مقبولیت خود را به دلیل حضور در قدرت، ورود به ادارات، نمازخوانِ کارخانجات، سکونت غیرضرور در قم به جای هجرت آگاهی بخش به متن جامعه، و ... از دست داده است، دیگر این ورزشگاه رفتن نیست که صلاح نیست، بلکه اصلاح این روند خطرناک است که دادِ مسیح مهاجری جمهوری اسلامی هم درآمد. متأسّفانه همآره در طول تاریخ این روحانیت آلوده و دنیازده بود، که با عملکرد بدش، روحانیت منزّه و وارسته را نزد مردم تخریب می کرد و می کند و خواهد کرد.

ج: من خود معتقدم آفت بزرگ روحانیت، سیاست زدگی شدید عده ای از روحانیان است که تربیون های بیت المال را در اشغال و انحصار خود گرفته اند و خُرافی ترین حرف ها و سُست ترین سخن ها را به جامعه بمباران می کنند. حتی خود هم لباسان شان نیز فهمیده اند که اگر روزگار به همین گونه پیش برود، ممکن است روزی مردم آنها را «از وسط ارّه» کنند!

من البته مانند این فرد، هرگز نمی گویم مردم ما مانند مردم عصر حضرت زکریا (ع) ناسپاس می شوند، بطوری که که آن پیامبر خدا را در لای کُندۀ درختی گذاشتند و ایشان را از وسط ارّه و دو نیم کرده اند. خدا نمی آورد آن روز را. معتقدم مردم ما روحانیت منزّه و وارسته را نه فقط دوست می دارند بلکه به آنان اقتداء می کنند.

2- نکتۀ دوم این که من تا بحال نمی دانستم دادگاه ویژه روحانیت برای این امور هم _که حجت الاسلام بهزاد عباسپور در بالا آورده است_ دستورهایی ممکن است صادر کند. این دیگر خیلی جدید بود. من البته یقین ندارم که چنین کاری کرده باشند یا می کنند.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۹ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
نیچه در نگاه دینانی


متن نقلی: «نیچه ماجراجوست. یکی از تشبیهات نیچه آن است که می‌گوید زندگی مردم رَمه‌وار و گلّه‌صِفت است. از دید او زندگی طنابی است میان مردم عادی که چون رَمه هستند و ابَر انسان. او می‌گوید باید از این طناب عبور کرد تا از حیوانیت به ابَر انسان برسیم. این طناب خیلی طولانی است و از حیوان تا ابَر انسان راه طولانی است.
چگونه از این طناب باید عبور کنیم که به ابَر انسان برسیم؟ نیاز به بندبازی هست. باید بندبازی باشیم که روی طناب راه برویم. خطر سقوط هست. نیچه از خطر نمی‌هراسد و با خطر زندگی می‌کند. از دید نیچه زندگی عافیت‌طلبی نیست. اینجاست که این پرسش پدید می‌آید که آیا اصالت زندگی از دید نیچه تراژدی است یا کمدی؟ یا هیچکدام؟
چون نیک بنگریم زندگی یک تراژدی است و نیچه به درستی به این نکته آگاه است و این راه را می‌رود و از خطر نمی‌ترسد. نیچه در یک کلمه ماجراجو است. کلمه «ماجرا» در فارسی مهم است. برخی این لغت را بد معنا کرده‌اند و خواسته‌اند آن را عربی کنند. این مُزخرَفی بیش نیست.
من کتابی دارم به نام «ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام». فیلسوف ماجراجو است. فیلسوفان ما مثل ابن سینا و ملاصدرا ماجراجو بودند. فیلسوف اگر ماجراجو نباشد فیلسوف نیست و در حد متکلم تنزل می‌کند. فلسفه ماجراست و این ماجراجویی در نیچه به اوج می‌رسد. نیچه یک انسان ماجراجوست و زندگی را تاریک و روشن می‌بیند...


حافظ به جاهایی به نیچه نزدیک می‌شود. البته حافظ عارف است اما از نیچه هم می‌توان تفسیر عارفانه مؤمنانه کرد و هم تفسیر مُلحدانه بی‌دینانه. اما به هر حال این دو جاهایی به هم نزدیک می‌شوند. جایی که حافظ می‌گوید:
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل
کجا دانند حال ما سبک‌بالان ساحل‌ها
اینجاست که نیچه به حافظ نزدیک می‌شود. کسی که پُفیوزانه در یک درّه خوابیده است از حال کسی که شبانه در دل دریای توفانی و سراسر موج شنا می‌کند، چه خبر دارد؟! نیچه وسط دریا دست و پا می‌زند. حافظ هم این را گفته است. آیا باید کنار ساحل نشست و تماشا کرد یا باید در دریا افتاد؟ انسان تا زمانی که در دریا نرود، شنا یاد نمی‌گیرد. باید در دریا غوطه بخورد تا شنا بیاموزد. نیچه شنا یاد می‌دهد و خودش هم در زندگی شنا کرده است.

نیچه انسان شگفت‌انگیزی است و نظیرش در تاریخ کم است. البته شبیه حرف‌های نیچه را عُرفای ما گفته‌اند، اما زندگی نیچه شبیه و نظیر ندارد. آن بندبازی و فراز و فرود و تاریک و روشن و ظاهر و باطن و آپولون و دیونیسوس لازم است.
در یک کلمه با تعبیر ایرانی-اسلامی آیا خواستن مهم است یا دانستن مهم؟ نیچه می‌گوید بخواه و برو! این خلاصه حرف نیچه است.
من البته نیچه شناس نیستم و اطلاعاتم در زمینه او عمومی است. اما زمانی که حافظ و نیچه را می‌خوانم قرابت و نزدیکی زیاد می‌بینم. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۲۹ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۳۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


عکس و حرف




بخشی دیگر از مصاحبۀ شرق با علی جنّتی: «بعد از فوت مادر، حاج‌آقا [آیت الله شیخ احمد جنتی] تنها زندگی می‌کنند؟ خیر، ازدواج کرده‌اند. چون سن ایشان بالاست و نیاز به مراقبت دارند. بعد از فوت والده، من یا برادرم باید شب‌ها در کنار ایشان می‌ماندیم یا ایشان را به منزل خودمان دعوت می‌کردیم که شب‌ها تنها نباشند و امکان مراقبت از ایشان فراهم شود. این وضعیت نمی‌توانست ادامه پیدا کند. باید فردی دائما از ایشان مراقبت می‌کرد. از این منظر معتقدم کار درستی انجام دادند.

چقدر بین شما و پدرتان بحث سیاسی درمی‌گیرد؟ یا اینکه این‌قدر بحث کرده‌اید، دیگر منصرف شده‌اید و به مباحث خانوادگی می‌پردازید؟ بیشتر بحث‌های ما خانوادگی است. در دوره آقای احمدی‌نژاد، خیلی بحث سیاسی داشتیم و همیشه هم در دو جبهه بودیم. بعد از آن، من دیگر بحث نمی‌کنم، چون ممکن است به جدال بینجامد و احترام ایشان خدشه‌دار شود.» (منبع)



مسلمانان میانماری که از دست ارتش و بوداییان فرار کرده اند و در مرزهای میانمار با بنگلادش سرگردانند (منبع)



گریمِ ساره بیات در نقش «مادر مبتلا به بیماری سرطان» در فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد»  (منبع)


ابراهیم طالبی دارابی
۲۸ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا. وقتی تیتر امروز روزنامۀ همدلی را دیدم بشدّت شوکّه شدم. سه دهه ایی که در قم هستم و در دهۀ شصت نیز، دو سه سالی قم بودم، هرگز به چشم خودم ندیدم یک روحانی در کنار خیابان دستفروشی کند. دیدم کتابفروش بودند و هستند ولی در مغازه نه گوشۀ معابر.


روزنامۀ همدلی. 28 شهریور 1396

چه به روزِ این گونه روحانی های عزّتمند و آبروخواه آمده که او حاضر شده است برای معاشش، کُنج معبری بساط پهن کند تا پیش خانواده اش خجل و شرمسار نباشد. 

حرفی ندارم وا می گذارم و  رد می شودم و به برخی از آن بی دردهایی! فکر می کنم که چگونه این صحنه ها را می بینند، ولی غرقِ قدرت طلبی، مجامله گویی، مال اندوزی، چرب زیانی، فریب، ناحق گویی و ریاکاری اند. و هر سویی که چرب و نرم و رسمی بود، همان سو حاضرند و برای توجیه و وجیه سازی، جعل روایت می کنند و جهل و خیانت می خرند.

کاش بمیرم و این صحنۀ دردناک و هشداربخش این شیخِ لباسِ پیامبر پوشیده ی باعزّت گوشه ی کوچه را  نبینم که این گونه مجبور به اِمرار معاش شود.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۸ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۴۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

قرآن در صحنه

کَدَأْبِ آلِ فِرْعَوْنَ وَالَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ کَفَرُوا بِآیَاتِ اللَّهِ فَأَخَذَهُمُ اللَّهُ بِذُنُوبِهِمْ إِنَّ اللَّهَ قَوِیٌّ شَدِیدُ الْعِقَابِ*... کَدَأْبِ آلِ فِرْعَوْنَ وَالَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ کَذَّبُوا بِآیَاتِ رَبِّهِمْ فَأَهْلَکْنَاهُمْ بِذُنُوبِهِمْ وَأَغْرَقْنَا آلَ فِرْعَوْنَ وَکُلٌّ کَانُوا ظَالِمِینَ.

[عادتِ اینان] مانند عادت فرعونیان و پیشینیان آنان است که به آیات خدا کافر شدند، پس خدا آنان را به کیفر گناهانشان [به عذابی سخت] گرفت؛ زیرا خدا نیرومند و سخت کیفر است. [عادت اینان] مانند عادت فرعونیان و پیشینیان آنان است که آیات پروردگارشان را تکذیب کردند، در نتیجه ایشان را به کیفر گناهانشان هلاک نمودیم، و فرعونیان را غرق کردیم و همه آنان ستمکار بودند. (سوره ۸: الأنفال - جزء ۱۰ - آیه های 52 و 54. ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

مصر، فراعنه‌ [=فرعون ها]ی زیادی را مشاهده کرده

تفسیر علامه طباطبایی

کلمه دَأْب و همچنین (دیدن) به معناى عادت است، و عادت عبارت است از عملى که بطور مداوم از انسان سرزند و طریقه و مشىء آدمى شمرده شود.

این آیه [54] همان تشبیه سابق را تکرار مى کند، چون هر دو فرض شبیه به هم اند... چیزى که هست مثال دوم مشتمل بر نوعى التفات هم هست، چون بجاى اینکه مانند آیه قبلى بفرماید: (فاخذهم الله بذنوبهم ) فرمود: (فاهلکناهم بذنوبهم ) و وجه این التفات شاید این باشد که تشبیه در این آیه مسبوق به این معنا بود که خداوند نعمتها را بر بندگان خود افاضه نموده و آن را تغییر نمى دهد مگر بعد از آنکه مردم آنچه را که در نفوس خود دارند تغییر دهند و این خود از شؤون پروردگار نسبت به بندگان است.

و همین سابقه اقتضا مى کند که مشرکین را بندگانى خارج از رسوم بندگى بداند، و به همین جهت سیاق تشبیه را تغییر داده و با اینکه در آیه اول فرموده بود: (کفروا بایات الله) در اینجا فرمود: (کذبوا بایات ربهم)... و اگر فرمود (هلاک کردیم) و نفرمود (هلاک کردم) براى دلالت بر عظمت شأن و جلالت مقام بود و نیز براى این بود که بفهماند وسایطى هستند که به امر او عمل نموده و مجرى مشیت او هستند...

و معناى جمله (و کل کانوا ظالمین ) این است که همه این اقوامى که به عذاب خدا گرفتار شدند چه کفار قریش و چه آل فرعون و چه آنها که قبل از فرعونیان بودند همه ستمگر و نسبت به خداى تعالى ظالم بودند.

و از این بیان این نکته نیز استفاده مى شود که خداى سبحان هیچ وقت کسى را به عقاب خود گرفتار نکرده و نعمتش را مبدل به نقمت نمى کند مگر وقتى که ظالم شمرده شود و ظلم کفران نعمت و کفر به آیات خدا را مرتکب گردد، پس خداوند جز مستحقین را به عذاب خود معذّب نمى سازد.» المیزان.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۸ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۳۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

وفاکرده ابوالفضل، وفاکرده ابوالفضل

فرزند دلیرِ مرتضی ابوالفضل

فرزند غیورِ کربلا ابوالفضل

وفاکرده ابوالفضل، وفاکرده ابوالفضل

...

پستی برای سلامتی و تجلیل از ذاکر اهل بیت (ع) جناب باقرمدّاح
جوشی حماسی او در ایام زنجیرزنی محرّم روستای دارابکلا

عکاس: فرزندش حمیدرضا طالبی دارابی. 13 خرداد 1395

ابراهیم طالبی دارابی
۲۷ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به نام خدا. توفیقی شد به حرم بروم، نیز بر سرِ قبر مرحوم مهندس مهدی بازرگان

     

قبر مرحوم بازرگان از پشت شیشۀ پنجره. عکاس: دامنه

آرامگاه بازرگان. قم. روبروی ضلع غربی حرم. 23 شهریور 1396. عکاس: دامنه

ادامه >>

ابراهیم طالبی دارابی
۲۷ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۵۸ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی

به نام خدا. یکی از کارمندان شهرداری ارومیه می گفت: تازه ازدواج کرده بودم و با مدرک دیپلم دنبال کار می گشتم، از پله های شهرداری میرفتم بالا که یکی از کارکنان شهرداری را دیدم و ازش پرسیدم آیا اینجا برای من کار هست؟ تازه ازدواج کردم و دیپلم دارم.

یه کاغذ از جیبش در آورد و یه امضاء کرد و داد دستم گفت بده فلانی، فلان اتاق.

رفتم و کاغذ را دادم دستش و امضاء را که دید گفت چی می خوای؟ گفتم : کار گفت: فردا بیا سرکار.


شهید عارف مهدی باکری

باورم نمی شد، فردا رفتم مشغول کار شدم. بعد از چند روز فهمیدم اون آقایی که امضاء داد شهردار بود. چند ماه کار آموز بودم بعد یکی از کارمندان که بازنشسته شده بود من جای اون مشغول شدم. شش ماه بعد جناب شهردار استعفاء کرد و رفت جبهه، بعد از اینکه در جبهه شهید شد یکی از همکاران گفت:

تو اون مدتی که کارآموز بودی و منتظر بودیم که یک نفر بازنشسته بشه تا شما را جایگزین کنیم، حقوقت از حقوق جناب شهردار کسر و پرداخت می شد. یعنی از حقوق شهید باکری و این درخواست خود شهید بود. روحش شاد و یادش گرامی باد. محمد جواد غلامی دارابی، تهران، دانشگاه هنر.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۷ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

عکس و حرف


بخشی از مصاحبۀ علی جنتی: «سر مزار ایشان می‌روید؟ مزار چه کسی؟ ‌برادرتان حسین؟ اصلا نمی‌دانم کجا هست. ‌شما اطلاعی ندارید؟ ولی با ارتباطاتی که داشتید، می‌توانستید پیدا کنید. نه اطلاعی ندارم. اگر جست‌وجو می‌کردم، می‌توانستم پیدا کنم. اما انگیزه‌ای برای این‌کار نداشتم.  معمولا سر مزاررفتن آلام را کاهش می‌دهد، به خاطر مادرتان هم که شده بود دنبال مزار برادرتان نگشتید؟ خیر. نه خودمان دنبال کردیم و نه کسی آدرس آن را داد که مادرمان را ببریم. (منبع)

سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد: «حدود 10 تا 12 میلیون نفر از افراد جامعه در فقر مطلق به سر می‌برند.» (منبع)
یوسف یزدی فرزند مرحوم دکتر ابراهیم یزدی در مصاحبۀ شرق: «شما چند خواهر و برادر بودید و الان به چه کاری مشغول هستید؟  خلیل، سارا، لیلا، یوسف، مریم و ایمان، شش فرزند مرحوم یزدی هستند. خلیل، دکترای اقتصاد دارد و رئیس یک شرکت مشاوره‌ ای‌تی در آمریکاست. فرزند دوم سارا است که پزشکی خوانده و متخصص سالمندان و مدیر یک بخش در بیمارستانی در ایالت پنسیلوانیا است. سومین فرزند، لیلا است که روان‌شناسی خوانده و مدتی تدریس می‌کرد و درحال‌حاضر در ترکیه زندگی می‌کند. این سه نفر در ایران به دنیا آمدند. سپس پدر و مادر به آمریکا رفتند. من در آمریکا متولد شدم و دکترای مهندسی پزشکی خواندم. درحال‌حاضر استاد دانشکده پزشکی دانشگاه جان‌هاپکینز هستم. فرزندان دیگر هم به‌ترتیب مریم پزشک و ایمان مهندس مواد است...» (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۲۷ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۴۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

لیف روح. به نام خدا. در این قسمت لیف روح دو مطلب می آورم: 1- «او تمام بیت المال را به سرعت تقسیم می کرد و سپس آنجا را جارو می کرد و در آنجا نماز می خواند و شکر می کرد...» (منبع: جلوه های ماندگار. ص 23)

امام علی (ع) رهبرِ عادلِ بی مانند

2- معلم انقلاب دکتر علی شریعتی در عصر مبارزه و خفقان و اختناق، از تاریخ و جامعه شناسی، فشنگ و تفنگ می ساخت و به سوی استبداد و بر فرق مُستبد، شلیک می کرد.

ابراهیم طالبی دارابی
۲۷ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۳۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا. فرهنگ لغت دارابکلا. دارابکلایی ها به عطسه می گویند اَشنیفه. نیز می گویند جَخت. هر گاه عطسه یکی (=فرد) باشد، آن را اَشنیفه می نامند و می گویند صَوِر بِیومهه. یعنی صبر باید کرد و نرفت. اما اگر عطسه دوتا و جفت (=زوج) شد می گویند:  جَخت بیهه. برو.

ساده تر بگویم دارابکلا گرچه مشهور است به دارالمؤمنین و مؤمن از خرافه باید بدور باشد، ولی گهگاه این گونه خرافه ها دامنگیر مردم می شود. آنان هر وقت دَم صبح به کسی دَم بخوردند (=مواجه و روبرو شوند) همان دَم به شوخ چشمی او شکّ می کنند و برای دفعِ خطرِ چشم زخم، جایی از بدن خود را بشدت چپّلیک  می گیرند (فارسی چپّلیک را نمی دانم بیچکُن است یا املایش لفظی دیگر)

اَشنیفه و جَخت هم همین گونه است. اگر اشنیفه بیاد می گن نرو خطر در پیش است. اگر دو تا بیاید می گن برو هیچ خطری تهدیدت نمی کند. حتی اگر بخواهند خواستگاری و یا حتی روضۀ حضرت ابوالفضل (س) هم بروند فرمان اَشنیفه و جَخت را بطور مطلق و گوش به فرمان لازم الاجرا می دانند. انتشار همزمان در وبلاگ فرهنگ لغت دارابکلا اینجا

ابراهیم طالبی دارابی
۲۶ شهریور ۹۶ ، ۱۲:۱۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا. اخیراً (22 شهریور 1396) سرتیپ حسین نجات جانشین سازمان اطلاعات سپاه، برای بار چندم در بارۀ حصر و «فتنه88» سخنرانی و تحلیل مفصّلی کرد و گفت:

«من خودم در جریان وقایع آن روز با لباس مُبدّل ناظر صحنه‌ها بودم و حتی مجروح هم شدم...  .

او گفت: «وقتی آشوبگران به خیابان آمدند، من با آقای [سعید] حدادیان تماس گرفتم و ایشان هیات خود را بصورت دسته عزاداری وارد خیابان انقلاب کرد. وقتی این جمعیت زیاد به میدان آمد و فتنه‌گران و عناصر ضدانقلاب آنها را دیدند، صحنه را ترک کردند... .»

وی همچنین گفت: «در خصوص ماجرای آقای منتظری هم همین روال طی شد. بعد از شرارت‌‌افکنی‌های ایشان شورا تصمیم به حصر گرفت... .»

او در ادامه این گونه گفت: «اگر امام زنده بودند این افراد [میرحسین، کروبی] را مصداق باغی دانسته و با آنها به شدت برخورد می‌کردند، اما رهبری به دلیل فضای غبارآلود اینگونه مصلحت ندانستند.» (منبع)

من در مورد تحلیل و اَخبار آقای نجات، چند نکته ایی می گویم و بازهم از آن رد می شوم و منتظر محاکمه می مانم تا حرف های دوطرفِ ماجرا را آزادانه، کامل و مساوی بشنوم، سپس پیش وجدانم داوری کنم. چون از پس از آغاز حصر _که قریب  8سال از آن می گذرد_ فقط بک سوی ماجرا حرف های شان را آزادانه، مکرّر و از تریبون های بیت المال و متعلّق به آحاد ملت زده است. من به عنوان یک شهروند عادی ایرانی با خواندن سخنرانی سردار نجات، احساس تکلیف کرده ام سکوت نکنم و نکاتی را که خود تشخیص داده ام بگویم:

1- اول از حریم مرجعیت دفاع کنم. این که سردار سرتیپ پاسدار حسین نجات [محمد حسین زیبایی نژاد] در ضمن تحلیل بحران 88، به یک مرجع بزرگ و مبارز شیعه مرحوم آیت الله العظمی حسینعلی منتظری تعریض بزند و آن «فقیه عالیقدر» و پدرِشهید را _که دستش از این دنیا در دفاع کوتاه است_ اهانت کند و ایشان را «شرارت‌‌افکن» بنامد، امری تازه نیست! گویا برای برخی ها که قدرت را در احاطۀ خود می بینند، امری رایج شده است و به خود اجازه می دهند آزادانه و بدون هیچ دغدغۀ پاسخگویی به هیچ جایی _حتی مجلس شورای اسلامی که تصریح شده بود «در رأس امور است»_ هر چه خود می پسندند بر زبان جاری کنند.


قبر مرحوم آیت الله العظمی حسینعلی منتظری. قم. حرم حضرت معصومه (س)

به آن مرجع تقلید از سال 1368 که از قائم مقام رهبری برکنار شد تا کنون، اهانت های فراوان و ناسزاهای زیادی نسبت دادند و حالا هم خیلی راحت، بآسانی آب خوردن، یک مرجع با آن همه سابقۀ زندان و شکنجه و مبارزه با شاه را «شرارت‌‌افکن» !!! می نامند. بگذرم.

هان! بدان! که مراجع شیعه، نعمت شیعیان اند و حق دارند هر آنچه را خود اجتهاد یا شَور کرده اند بیان نمایند و هیچ کس و هیچ حکومتی نمی تواند به مراجع شیعه فرمان دهد که فتوا ندهند، تشخیص های سیاسی شان را بیان نکنند و اجتهادات شان را مخفی نگه دارند؛ چرا که به گفتۀ استاد شهید مرتضی مطهری «اجتهاد موتور محرّکه اسلام است».

فقط این را می دانم که قانون اساسی عصر نهضت مشروطه، مراجع شیعه را از هرگونه اهانت کردن و محاکمه و زندان و حصر در امان نگه می داشت؛ الان را نمی دانم. ان شاء الله جمهوری اسلامی بتواند در حفظ و حراست نهاد مرجعیت که متولّی دیانت مردم است، توفیقی کسب کند و کارکردش را نزد خالق و مخلوق بخوبی بنمایاند.

2- این که آقای نجات چندمین بار است تحلیل ارائه می کند و یا خبرهای خاص امنیتی! را به عَمد به جامعه نشر و درز می دهد، از حق آزادی بیان استفاده می کند. تا اینجا حرفی نیست، اما می پرسم همین حق چرا برای محصوران، محفوظ نیست تا مردم بدانند جوابیه، دفاعیه و نظرشان نه فقط در بارۀ 88 چیست بلکه نسبت به حجم وسیع تحلیل ها و داورها و حتی توهین های 8 سال پیش چیست؟

3- اگر سرتیپ نجات در سال 88 به اعتراف خود با «لباس مُبدّل ناظر صحنه‌ها بود» باز هم حق او بود مبدّل شود، چون در دبیرخانۀ شورای عالی امنیت ملی کار می کرد. حالا هم که 8 سال از آن بحران گذشته است، بهتر است وی به میان مردم برود و با >

ابراهیم طالبی دارابی
۲۶ شهریور ۹۶ ، ۱۲:۱۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


روحانیت روستای دارابکلا



لیست و چهرۀ 119 نفر


شامل:

1- روحانیون حال حاضر

2- علما و شیوخ درگذشته

3- طلبه هایی که ترک تحصیل کردند یا از استمرار بازماندند

4- کسانی که در محاورۀ مردم «شیخ» خطاب می شوند


دامنه این تحقیق «روحانیت دارابکلا» را همچنان ادامه می دهد...


به مناسبت ماه محرّم این پست را ارائه می کنم


عکس و لیست اسامی را بدون لحاظ کردن حروف الفبایی درآمیختم

>>


ابراهیم طالبی دارابی
۲۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
به نام خدا. در آستانۀ فراآمدن ماه محرّم، ماهِ شناخت و دنباله روی آگاهانه و شیدانۀ راه و مرام امام حسین (ع) قرار داریم. می پرسم آیا مساجد و تکایا باید دراختیار حکومت باشد؟
آخرین آمارها نشان می دهد، حدود 72000 مسجد در ایران وجود دارد که قرار است تا افق 1404، به 92000 مسجد برسد» (منبع آمار)
من معتقدم همانطوری که یکی از امتیازات مکتب تشیُّع این بوده است حوزه های علمیه اش باید مستقل از هرنوع دولت و حکومتی باشند، تا عزّت و آزادی اجتهاد را محافظت کنند و با فسادهای احتمالی قدرتمندان به مخالفت و مقابله برخیزند، مساجد نیز باید چنین باشند؛ تا هیچ حکومتی نتواند اختیار مساجد، تکایا، سخنرانان و امامان جماعت را دردست بگیرد و مانع از حُرّیت، استقلال و هویت واقعی آن گردد.

سردرگاه مسجد و تکیۀ دارابکلا. عیدغدیر (18 شهریور 1396). عکاس: رنگین کمان

نباید گذاشت این امتیاز برجستۀ شیعه را مخدوش کنند. نباید اجازه داد با مصلحت اندیشی های خطا و منحرفانه و درواقع برای کنترل، شاغول و یکسان سازی افکار عمومی، استقلال مساجد بآسانی محو و نابود گردد و حقیقت در کورۀ مصلحت! ذوب شود. اشغال مساجد با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست.
محراب مساجد جایی برای دوری از هر نوع شرک و ریاورزی ست و محلّی برای توحید و یگانگی و دین ورزی. و منابرِ تکایا مقرّی برای حق گویی و تبیین راه حسینی و مرام زینبی ست و نیز، مقابله با هرگونه ظلم و ستم و کژی.
ابراهیم طالبی دارابی
۲۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
به نام خدا. روستای اورازان در 14 کیلومتری طالقان با حدود دویست خانوار، 36 شهید و با 4000 سال قِدمت، همگی «سیّد»اند. به نقل از دهیار اورازان، زمین های این روستا وقف اولاد ذکور است تا زمین های آن به نسل سادات برسد.



شغل مردم دامداری، کشاورزی و باغداری ست و سوغات شان گردو. اورازان یعنی آبریزان پشت کوه. اورازان زادگاه سیدجلال آل احمد است. منبع
ابراهیم طالبی دارابی
۲۴ شهریور ۹۶ ، ۱۷:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ. سلام علیکم . ســــیدها ڪیسـٺند ؟؟؟
سید همان‌هایی هستند که فاطمه زهرا، با آنهمه جراحت در روزهای آخر عمرش وصیت کرد و ازامیرالمومنین، خواست که "علی جان! سلام مرا به تمام فرزندانی که از نسل من تا روز قیامت خواهند آمد، برسان"
سید همان‌هایی هستند که پیامبر اکرم فرمود اگر سیدی را دیدید و به احترامش، قیام نکردید، به من جفا کردید


سید همان‌هایی هستند که پیامبر فرمود اگر سیدی را دیدید و به او سلام نکردید، به من جفا کردید
سید همان‌هایی هستتد که حضرت زهرا فرمود، حتی اگر سید به شما بد کردند، شما احترام او را نگه دارید، که ما در قیامت، جبران میکنیم
سید همان‌هایی هستند که امام رضا از قول پیامبر فرمود، نگاه کردن به هر سید و ذریه ما عبادت است >
ابراهیم طالبی دارابی
۲۴ شهریور ۹۶ ، ۱۷:۱۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

متنی از یک نظردهنده که در کامنت گذاشتن، نگفت کیست

«سلام. شیر محمد و شیر محمدهای زیادی در محل داشتیم و داریم  که با توجه به اینکه افکار سیاسی داشتند اما فوق العاده صبور،مهربان، چشم پاک و متواضع بودند. برخلاف جوجه حزب الهی های اون زمان که البته در حال حاضر مرغ که چه عرض کنم شدند هر کدام برای خودشون از صدقه سر این انقلاب برای خود تجارتخانه هایی باز کردند و عقابی برای خودشون شدند.

بی مهریهای زیادی نسبت به شیر محمد و امثالهم روا داشتند که حالا حالاها از ذهن این مردم نجیب پاک نمی شود. شیر محمد همانطوریکه شما [در این پست: اینجا] نوشتید فردی خوش انصاف و بی ازار هم بود، اما اونهایی که اوایل انقلاب سنگ اندازی میکردند نسبت به ایشان و دیگر دوستانش چه پاسخی دارن در محضر خداوند؟ شیر محمد با همه ویژگیهای خوبی که داشت رفت و در ذهن مردم بذر خوبی نشاند. اما دو سوال: >

ابراهیم طالبی دارابی
۲۴ شهریور ۹۶ ، ۱۷:۱۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
کمک به سُمیّه

به قلم دامنه
سلسله مباحث دردهای جامعه
به نام خدا. سُمیّه مددجوی مؤسّسۀ خیریۀ همّت رضاشهر مشهد است. مادرش برای عمل جرّاحی قلب، نیازمند کمک فوری ست، اما سُمیّه خود دچار بیماری خاص و ناتوانی ست و از تأمین هزینۀ مادرش عاجز و درمانده. پدرِ سُمیّه نیز چند سال پیش، به رحمت خدا پیوست.
به گواهی خیریۀ همّت رضاشهر، آنها هیچ کس را برای کمک و یاری رساندن ندارند. حال سُمیّه ی 32 ساله، چشم به راه همّت والاست و مدد و رئوفت ملّت. بسم الله.

 سلام می کنم بر امام و رهبرمان آقا امام رضای رئوف

شمارۀ کارت مؤسّسۀ خیریۀ همّت رضاشهر مشهد برای مدد به مادر سُمیّه:

6104337733573958

ابراهیم طالبی دارابی
۲۴ شهریور ۹۶ ، ۰۲:۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
به نام خدا. آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مرجع عظام تقلید دیروز 15 شهریور 1396 گفت: «کتاب مفاتیح‌الجنان شیخ عباس قمی برای دوران خود مناسب بود ولی برای دوران کنونی نیازمند تغییراتی بود که به همین دلیل تهیه مفتاح جدیدی در دستور کار قرار داده‌ایم.» (منبع)


باید بگویم این اقدام آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی اگر صورت تحقّق به خود گیرد، هم پسندیده است و هم شجاعانه. درست در جریان هستم که در سال های 1371 یا 1372 و 1373 بود که دکتر عبدالکریم سروش به عنوان تأثیرگذارترین روشنفکر دینی ایران و حلقۀ واسط میان دانشجویان و روحانیان، بر ضرورت بازنگری کتاب شریف مفاتیح‌الجنان خصوصاً ملحقۀ حاشیۀ آن «باقیات صالحات» تأکید کرده بودند که بشدّت مورد نکوهش قرار گرفته بود و در فضای سیاسی حکومتی و حوزوی ایران بر او بسیارسخت گرفته بودند و عده ای هم وی را تکفیر نموده بودند.

دکتر عبدالکریم سروش

کاملاً به یاد دارم خود آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی نیز به آن موضوع ورود کرده بودند و در بحث «انتظارات دانشگاه از حوزه» (سخنرانی مشهور و طولانی سروش در دانشگاه اصفهان) به نقد و سرزنش سروش پرداخته بودند که بیانات شدیدالحن ایشان در روزنامۀ رسالت به چاپ رسیده بود که بعدها قضایای شکل گرفت که موجب ناراحتی آیت الله شد و فرمودند دیگر به این گونه مباحث ورود نمی کنند چون احساس تنهایی می کنند، و به نظرم دیگر ورود هم نکردند.
در سال های اخیر نیز آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی از مراجع عظام تقلید _که در بحث «قبض و بسط تئوریک شریعت» دکتر سروش، به نقدش پرداخته بودند و کتابی با عنوان «در آینۀ معرفت» را به زیر  چاپ بردند_ در کنار کتابِ مفاتیح‌الجنان به تدوین کتاب «مفاتیح الحیات» همت گماشتند که خود فرمودند (به این مضمون) که آن کتاب برای تنظیم آخرت است و مفاتیح الحیات برای اصلاح زندگی همین دنیا. بگذرم و باید دید چه می شود. ان شاء الله خیر گردد.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۶ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

سیره امام مهدی: مهدی (عج) و اندیشه والای او: 1- اندیشه اجتماعی: عدالت مهدی (ع) به گونه ای باشد که به هیچ کس در هیچ جا ستمی و ظلمی نرود. اولین نشانه عدل او اینکه سخنگویان حکومت او در مکه فریاد زنند هرکسی نماز فریضه خودرا کنار حجرالاسود و محل طواف خوانده است اکنون نماز نافله بخواند و حق کسی را پایمال نکند. الکافی ج4 ص427 سراسر زمین از عدل و داد پر شود حتی حیوانات هم از برکت آن زمان بهره می برند.


2- سیرت سیاسی: حضرت مهدی(عج) به قدرت و نفوذ یهود و مسیحیت در جهان خاتمه می دهد ونسخه اصلی تورات و انجیل از غار انطاکیه بیرون می آورند با ظالمین مقابله خواهد کرد حکومت و قدرت حضرت شرق و غرب را فرا می گیرد عیسی(ع) از آسمان فرود می آید و پشت سر حضرت نماز می خواند و فریاد می زند که در بیت المقدس را باز کنید و دجال با 70هزار یهودی مسلح پدیدار می شود. المهدی المنتظر ج1ص 254.

3- سیرت اصلاحی: یاران مخلص آنحضرت در سراسر جهان حضور پیدا می کنند و آنها بر همه چیز آگاهی پیدا خواهند کرد قطعه ای زمین بر قطعه ای دیگر مباهات خواهد کرد با آمدن یکی از یاران حضرت مهدی دین اسلام به دست او عزیز خواهد شد در هیچ قضاوتی در حق کسی ظلمی نخواهد شد قل جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا(اسراء/81) و بگو حق (13) آمد و باطل نابود شد یقینا باطل نابود شدنی است.

عصبانیت شیطان از دعای فرج: دعای فرج سنت خوب و نیک در بین پیروان آنحضرت چه برای سلامتی و برای تعجیل در فرج آنحضرت است دعا در حق دیگران آثار مثبتی برای خود انسان دارد دعای فرج در واقع از خداوند خواستن برای ظهور مهدی (ع) است دعای فرج سبب زیادشدن نعمت ها، اظهار محبت قلبی نشانه انتظار، زنده نگهداشتن امر ائمه(ع)، موجب اجابت دعا می شود و مورد >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۶ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر



عکس و حرف


به شرح دامنه



آغاز درس خارج فقه آیت الله العظمی یوسف صانعی. 15شهریور 1396 (منبع)



مادر ترزا وقف فُقرا بود. 1962 صلح نوبل گرفت. 1997 درگذشت (منبع)



ژست طرفداری به شکل ملوان زبِل. فوتبال کلمبیا مقابل برزیل (منبع)


سایت هسته ای اراک


بلاخره، دروغ دلواپس ها! دربارۀ بُتن ریزی قلب راکتور اراک برمَلا گشت (منبع)


ابراهیم طالبی دارابی
۱۶ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
زندگینامۀ من
به نام خدای آفرینندۀ آدمی. به هرحال از روستا کَنده، و به شهر بُرده شدم تا بزور طلبه! شوم. آن وقت ها مردم دارابکلا به نکا می گفتند نکا، به قائم شهر می گفتند شاهی. ولی به ساری نمی گفتند ساری، می گفتند «شهر».
مثلاً وقتی می پرسیدی پدرت کجا رفت؟ می گفت: بُردِه نکا دخانیات توتم (=توتوتن) بَروشه. مادرت کجا رفت؟ بُردِه شهر دکتر و شهرنون (=نون لواش) بَخرینه. عموت چی؟ رفت شاهی نسّاجی.
من هم به حکم و الزام و اجبار شیخ وحدت برده شدم شهر که شهروند شوم که مثلاً از پس افتادگی و عقب ماندگی بیشتر درمانده نشوم. ولی در واقع حسّم این بود از آزادی رفتم به قفس. از دشت رفتم پستو. از دنیای خیال دِه _که اغلب زیباتر از دنیای واقع است_ رفتم برهوت خیابان شهر. بگذرم.

نزدیک آن سالهای نخست انقلاب: شیخ وحدت. حیدر. دامنه. دکتر شیخ باقر

خُب، ساری اما یواش یواش در آن سال های اولیۀ انقلاب، چند حُسن برایم داشت: 1- با کتاب ها و مجّلات و افراد زیادی در منزل شیخ وحدت برمی خوردم که برایم جذّاب و مهیّج بود. 2- شیخ وحدت در طول دو سه سالی که ساری مقیم بود، پنج خانه در پنج نقطه ی شهر عوض کرد و همین تنوع موجب نشاط و بازشدن هوش و ذهن ما می شد.
مدتی کوی کارمندان بود که پشت سینما ایران بود و همین مرا را با پردۀ عریض سینما و فیلم ها آشنا می کرد.
مدتی فلکۀ ساعت پشت کفش بلّا. که از در وارد می شدی اتاقی داشت دنج و خلوت. بعد حیاطی داشت با حوض زیبا و آنگاه اندرونی داشت به سبک معماری سنتی. در همین اتاق دمِ دری، شیخ برای مبارزین و انقلابیون و دانشجویان و رفقایش نهج البلاغه می گفت و جلسات پی در پی برگزار می کرد. همین تلاقی ها مرا با دنیایی بزرگتر رهنمون می کرد.
مدتی خیابان فرهنگ ساکن بود بالاتر از قارن. خیابانی مدرن با چنارهایی شبیه خیابان ولی عصر تهران با شیک و پیک هایی مرفّه تر که می گویند این زمانه  شده جولانگاه عده ای و تبرُّجگاه ویژه ای.
مدتی بیخ کتابخانه عمومی ساری در خیابان نادر که شرح کردم در بن بستی قرار داشت و خونۀ خاصی بود و اولین ورودم به آنجا.
یک پلاژ لب دریا هم زمانی که دانشسرا تدریس می کرد در اختیارش گذاشتند که برای من خیلی جذبه داشت آن خونه که گه گاهی می رفتیم پیش شیخ. خاطره ای هم از آن خونه دارم که بموقع اش می گویم.
اغلب من و اخوی ام باقر باهم پیش شیخ وحدت بودیم. من هفتمین فرزند _که سال 1342 متولد شدم_ آخرین فرزند خونه بودم، اما نمی دانم چی شد 7سال بعد از من، در سال 1349 باز هم والدین بهتر از جانم (که روحشان شاد) شوق زاد و ولَد کردند و اخوی دیگرم باقر را پدیدار نمودند که حالا شده دکتر شیخ باقر و استاد دانشگاه ادیان و مذاهب. بگذرم.

غروب دارابکلا در آن سوی یال غربی از زاویۀ یال شرقی. تیر 1396. عکاس: جناب یک دوست

با این همه من اما دلم دارابکلا می خواست. چرا؟ چون قدم به قدم خاک آن زیر گام های مان بود. دهها رخِف (=رفیق) داشتم و صد و بیست و نُه تا دوست. صبح لِش دله بودیم، عصر آفتابکش. ظهر انگورباغ ها وُول می خوردیم، شُو اناردزّی. فقط سحر رختخواب >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۶ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
روزی که با شیرمحمد به قم رفتیم
به نام خدا. نمی دانم شاید فردا مراسم هفتش باشد و عصرش که پنجشنبه است در اهل القبور قبرش به حضور مردم شریف با ذکر حمد و صلوات روشن گردد. من از دور ادای احترامی می کنم و این پست را که وعده دادم می نویسم. 13 شهریور نیز پست تشییع جنازه اش را منتشر کرده بودم: اینجا
حاج شیرمحمد سحرخیز یکی از مردان نیک روستای دارابکلا بود. چند خصوصیت قابل قبول و مورد تحسینی داشت و همین باعث می شد مردم او را محترم و بسیار دوست بدارند:
بی آزار و آرام بود.
خندان و اخلاق مدار بود.
انسانی باانصاف و خوش خُلق بود.
یادم است خیلی ها به همین انصافش، از او شالی و برنج می خریدند.
وقتی پدرشان زود به رحمت خدا پیوست، این شیرمحمد بود که بحق بر آن خاندان پدری کرد.
و به صمیمانه ترین روایت فردی بانماز و باخدا بود.
فنی کار و رانندۀ متبحّری بود. تویوتای مأموریتی من سال 1365 در سرازیری خونۀ سورتیچی خراب شده بود. هیچ کس سرش نمی شد درستش کند، رفتم دنبال شیرمحمد. آمد و خیلی فوری به مُخ تجربی اش راه انداخت و شدیدترین ذوق آن دوره را بر لبانم نشاند.
همین ها کم چیزی نیست برای یک انسانی که خشنودی خدا و خلق خدا را کسب کند.

شیرمحمد سحرخیز
مرحوم حاج شیرمحمد سحرخیز فرزند مرحوم مِلّا. عکس از رنگین کمان

و اما خاطره ی من و او و شیخ وحدت: سال های اولیۀ انقلاب بود. شیخ وحدت از قم به ساری هجرت کرده بود و در چندجا از جمله دانشسرای تربیت معلم دکتر علی شریعتی تدریس می کرد. به من گفت برو یکی از این سه رانندۀ نیسان را بگو ماشینش را سرویس کند بعدازظهر همین امروز بریم قم.
شیرمحمد یکی از آن سه تن بود که شیخ نام برد. من هم چون شیرمحمد را زیاد می شناختم و او هم محبت داشت به ما، درجا رفتم یورمله خونه اش به بهش خبر دادم. با خنده خاص خودش و نهایت رضایت پذیرفت و به ادب و محبت فراوان گفت: «چشم ما شخ طالب را خیلی دوست داریم. حتماً.»
عصر حرکت کردیم. من، او، شیخ وحدت. این مرد از >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۱۸:۴۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی

بسمه تعالی. سلام.
آیا میدانید کدام واجب است که تعطیلی ندارد؟ رسول الله صلی الله علیه و آله و سلّم میفرمایند: جبرییل نزد من آمد و گفت:
ای محمد, خداوند به تو سلام می رساند و میفرماید: نماز را واجب کردم ولی این تکلیف را از معذور و مجنون و طفل برداشتم و روزه را واجب کردم ولی آن را برای مسافر الزامی نکردم و حج را واجب کردم ولی آن را از بیمار نخواستم و زکات را واجب کردم ولی آن را از گردن نیازمند ساقط کردم اما دوست داشتن علی بن ابی طالب علیه السلام را واجب کردم و مُحبّتش را بر تمام اهل آسمان و زمین الزام نمودم، بدون آنکه رخصتی در آن باشد. والسّلام. (منبع: بحارالانوار. جلد۴۰. صفحۀ ۴۷)
مسجد اعظم قم. ۱۵ / ۶ / ۹۶ برابر با ۱۵ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق.


پاسخ دامنه : سلام من هم به جناب شیخ مالک. متن را خواندم خواندم خواندم تا رسیدم به حُب امام علی (ع)... تمام وجودم به ارتعاش درآمد. ممنونم شیخ با این آوردۀ قشنگت. درود بر راه علی، آه علی، آل علی. خداحافظ رفیق شفیق صدیق.


ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
سیره امام حسن عسگری(ع): دوران 29سال عمر آنحضرت به سه دوره تقسیم می شود دوره اول 13سال و در مدینه بود دوره دوم 10سال در سامرا قبل از امامت دوره سوم 6سال امامت بود و سه سال در زندان بود و در دوره امامت آثار علمی و نشر قرآن و فلسفه و کلام و مناظره های فروانی داشتند. یعقوب بن اسحاق کندی فیلسوف عرب بود و دانشمند ایرانی ابونصر فارابی که شاگر امام بد در مناظره درماند و کتابی را که در رد قرآن نوشت خودش آن را سوزاند و جزو اصحاب آنحضرت شد.


اقدامات موثر امام حسن عسگری(ع) عبارتند از: 1- حفاظت از مرزهای معارف اسلامی: چه در عصر پدرش امام هادی(ع) و چه در دوران امامت خود علاوه بر طاقوت ستیزی همواره با فرقه هایی که به نام اسلام،اسلام ناب را تحریف می کردند مبارزه می کرد ومکرر به شیعیان تذکر می داد با جاذبه عالی دوستان را جذب و برخی از مخالفان را هم جذب می کرد از جمله فارس بن حاتم از مخالفان آنحضرت بود ابوجنید به دستور امام حسن عسگری اورا به هلاکت رساند و با بدعت گذاران مبارزه می کرد یا مقابله با احمدبن هلال و مقابله با صوفیان.

2- موضعگیری در برابر منکران خدا و دوگانه پرستان: اسحاق کندی منکر خدا و قرآن بود با هدایتگری آنحضرت از شاگردان ایشان شد و نیز از مسلمانانی که پدرش دوگانه پرست بود در ضمن نامه ای از آنحضرت خواست تا برای پدر و مادرش دعا کند آنحضرت در پاسخ نامه نوشت: رحم ا... والدانک و التاء متقوطه خداوند مادرت را رحمت کند آگاه باش تاء واژه والده دو نقطه دارد یعنی خیال نکن که به جای تاء یاء است و برای پدرت هم نیز دعا کرده ام نه فقط برای مادرت چرا که برای دوگانه پرستان دعا نمی کنم اثباه الهداه ج3ص312 . (12).

3- برخورد شدید با واقفیه و غُلات: واقفیه فرقه ای بودند که به هفت امام اعتقاد داشتن تا موسی بن جعفر(ع) غلات گروهی بودن که تندرو بودند امامان را در حد بالامقام آنها را می گفتند یکی از شیعیان ایران برای امام حسن عسگری(ع) نامه نوشت و در خصوص واقفیه سوال کرد آنحضرت فرمودند: خدا آنها را رحمت نکند از واقفیه بیزارم در هیچ برنامه آنها شرکت نکن. من المهد الی اللحد ص 81.

4- موضعگیری در برابر طاغوت ها: در مدت شش سال امامت خود با سه طاغوت ظالم مواجهه و هم عصر بود1- معتضدعباسی2- مهتدی 3- معتمد عباسی.
به خاطر دفاع از مکتب اهل بیت آنحضرت و یارانش همیشه در زندان بودند و نیز تحت شکنجه طاغوت، >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

سلسله مباحث قم شناسی

به قلم دامنه

رصدخانۀ ویریچ کهک قم

ویریچ روستایی ست در بخش کهک قم

رصدخانه ای با دیدِ عالی در ارتفاعات کوههای جنوب استان قم

در 15 کیلومتری شهر کهک در نزدیکی های روستای فُردو

واتیکان نیز با این رصدخانه همکاری دارد

این مرکز نجومی مدرن توسط

آیت الله العظمی سیستاتی مرجع بزرگ شیعیان جهان  تأسیس شد

خدا این فقیه عالیقدر جهان اسلام را برای همۀ ما باقی بدارد

ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۱۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
سلسله مباحث تاریخ سیاسی دارابکلا
به نام خدا. وقتی در ابتدای دهۀ هشتاد کتاب خاطرات حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری را می خواندم، به ص 131 رسیدم تنم بشدّت لرزید: «از آن جایی که این جا [دفتر رهبری] آخرین ملجاء و مرجع تظلُّمات مردم است... » (بخشی از حکم رهبری به ناطق نوری به عنوان بازرس دفتر رهبری)

قبر شهید ابراهیم عباسیان. عکاس: دامنه

وقتی به ص 135 خاطرات رسیدم عزمم کاملاً جزم شد که به دفتر رهبری طرح تظلّم (=دادخواهی، فریادخواهی) کنم برای جفایی که برخی ها در روستای دارابکلا به شهید دفاع مقدس ابراهیم عباسیان کردند که شرحش مفصّل است و دردناک.

ناطق در آن کتاب افزود مقام رهبری «پس از چند کار بازرسیِ مهم توسط دفتر بازرسی دفتر فرمود: وقتی من رهبر شدم نگران بودم که اگر کسی به من تظلُّم بکند چگونه رسیدگی کنم. خداوند لطف کرده این دفتر را راه انداختم و من خاطرجمع شدم که اگر موردی ارجاع شود تا آخر رسیدگی می شود.» (ص 135 جلد دوم خاطرات ناطق نوری. انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

من در همان سال سریع دست به قلم شدم ماجرای ظلمی را که به پیکر شهید ابراهیم عباسیان در روز تشییع جنازه و محل قبر او و سالها مهجوریت آن شهید «گرم دشت خرمشهر» نموده اند، به دفتر بازرسی رهبری نوشتم.
باقی قضایای این نامه نگاری و ماجراها بر سر قبر شهید عباسیان، بماند برای داستان زندگینامه ام به عنوان «آنچه بر من گذشت» که تا به الآن 39 قسمت منتشر شد.
در وبلاگ تاریخ سیاسی دارابکلا اینجا نیز منتشر شد
ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

عکس و حرف

به شرح دامنه


به گفتۀ رییس سازمان جنگل‌ها، جنگلبانان با کمبود درآمد مواجه اند
و با احسان خود به جنگل خدمت می‌کنند. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
به نام خدا. فرض کنیم یک تاریخ نگار هستیم و چند سال آینده می خواهیم به این پاره از انقلاب اسلامی بپردازیم، باید حرف کدام یک از سه سخنگو را باور کنیم و به عنوان واقعیت بنگاریم؟ از این دست مسائل پُر است در دایرۀ وسیع حکومت، حتی روی نهضت 100 سالۀ اخیر مردم و نیز انقلاب اسلامی ایران.

1- اژه ای سخنگوی قوه قضاییه 12 شهریور 1396 در بارۀ حصر گفته: «حصر، مصوّبۀ 544 شورای عالی امنیت ملی در اسفند سال 1389 است و در جلسه هفتۀ گذشته این شورا نیز مجدداً به تأیید رسیده و قانونی استدر جلسه اخیر شورا مجدداً ابقاء شده؛ بنابراین قانونی و لازم الاجرا است.» (منبع)


2- کیوان خسروی سخنگوی شورای عالی امنیت ملی 14 شهریور 1396 گفته: در این جلسه موضوع حصر در دستور جلسه شورا نبوده... اظهار نظرهایی که در چارچوب مصاحبه های عمومی از سوی مراجع مختلف [نشست خبری اژه ای] انجام می شود... مداخله در وظایف دبیرخانه شورای عالی است... (منبع)

3- محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت 14 شهریور 1396 گفته: «در جلسه شورای عالی امنیت ملی رئیس جمهور مواضع صریح، شفاف و قاطعانه گرفتند، از دبیر شورا [دریادار علی شمخانی] میخواهم آنچه تشخیص میدهد درباره جلسات شورای عالی امنیت ملی اطلاع رسانی کند چون مباحث در این جلسه مباحث امنیتی است.  وی ادامه داد: مشکل حصر باید حل شود همه موضع دولت را می دانید...» (منیع)

می پرسم چرا باید روی مهمترین، اصلی ترین و فوری ترین مسألۀ کشور یعنی «حصر یا رفع حصر» میان سه سخنگو، بر سر یک جلسۀ سرنوشت ساز برای سه انسان محصور و محبوس (میرحسین، رهنورد، کروبی) اینهمه سه گانگی باشد!؟ مردم البته به عنوان تاریخ نگاران اصلی و ولی نعمتان کشور، همه چیز را بخوبی می فهمند و می دانند. و هر اتفاقی هم برای حصرشدگان بیفتد را به اسم حکومت می نویسند. به قول مردم در مثال مؤمنانه، خدا همیشه حاضر و ناظر است. بگذرم.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۵ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

مهندس لطف الله میثمی مدیر مسوول نشریه «چشم انداز» و از مبارزین ضد رژیم شاه در روز تشییع پیکر مرحوم دکتر ابراهیم یزدی دبیر کل نهضت آزادی، از حزب متکثری به نام «رجا»!! سخن گفت؛ مخفّف رانده شدگان از نظام.

میثمی در مورد وفاداری دکتر یزدی و شیوه‌ی رفتار نظام با او به خبرنگار انصاف نیوز گفت: بسیاری هستند که من حزب «رجا» نامگذاریشان کرده‌ام؛ رجا مخفف «رانده شدگان جمهوری اسلامی» است؛ اعضای این حزب کسانی هستند که اسلام را قبول دارند، انقلاب را قبول دارند، قانون اساسی را قبول دارند و جمهوری اسلامی را هم قبول دارند ولی معتقدم به دلیل تفاوت سلیقه حذف می‌شوند. این کار درستی نیست و این حزب هم هرروز گسترده‌تر می‌شود. از توهین‌ها بگذریم؛ خانه نشینی‌ها، طردها و حذف‌ها نتیجه‌ی همین رویکرد است. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه

به نام خدا
روزانه
بیش از 3 میلیون مطلب در تلگرام
2 میلیارد بازدید از آن
آمار پژوهشگاه فضای مجازی کشور


عکس از «ماهنامۀ شبکه»

دامنه فقط بگوید:
پس کی کتاب می خوانند؟
کی به عالم واقع برمی گردند؟
کی می خوابند؟
از صبحدم تا 2 و نیم بامداد در تلگرام می پلِکند
خدا رحم کند به ماورای واقعی! خانواده ها
خدا رحم کند به پُشت! صحنه ها
خدا رحم کند به بی خوابی ها
به هرزگی ها!
به مشغولیات ها
به سرگرمی ها
خصوصاً به بی سواد و بی عار بارآمدن ها
ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

متن نقلی: «حجت الاسلام دکتر «محمد مجتهد شبستری»، روشنفکر دینی و استاد دانشگاه تهران، در یادداشتی با عنوان «اوامر و نواهی قرآن» در سایت شخصی خود نوشت:

۱- اگر این ادعا که اوامر و نواهی قرآن تشریعات لفظی مستقیم و بلاواسطه‌ی شخص خداوند است، معقول نیست (چنانکه پیشتر گفته شد) پس آنها امر و نهی‌های چه کسی هستند؟

پاسخ صاحب این قلم برای این پرسش چنین است:

۲- امر و نهی‌های قرآن قطع نظر از شکل‌های بیانی گوناگون آنها بر دو قسم است. الف) امر و نهی‌های مربوط به تهذیب نفس، اخلاق و عبادات و… ب) امر و نهی‌های مربوط به نظم و سامان دهی به زندگی اجتماعی مخاطبان قرآن.

محمد مجتهد شبستری

سمت راست: دکتر محمد مجتهد شبستری

اسناد تاریخی و نیز بسیاری از آیات قرآن به مثابه شواهد تاریخی به وضوح نشان می‌دهند که پیامبر اسلام در طول دوران نبوت خود دو گونه اداء رسالت کرده است: هدایت معنوی مخاطبان خود و رهبری حکومتی آن مجتمع که از پیروان او تشکیل شده بود. بنا بر این اعتقاد مفروض که آیات اوامر و نواهی قرآن به شخص حضرت رسول (ص) منسوب است (۱) می‌توانیم چنین بگوئیم:

قسم اول از اوامر و نواهی قرآن به هدایت معنوی آن حضرت مربوط است و قسم دوم از آنها به رهبری حکومتی وی. او با امر و نهی‌هایی که از قسم اول‌اند یک «طریقت معنوی نبوی» تأسیس کرده است و با امر و نهی‌هایی که از قسم دوم‌اند در طول حکومت داری خود نظم و سامان اجتماعی و جنگ و صلح یک مجتمع را اداره کرده است. بنا بر این همه‌ی اوامر و نواهی قرآن تشریعات نبوی شخص پیامبر اسلام است.

۳- آنچه در این نوشته مورد اهتمام من است تشریعات حکومتی پیامبر است. تشریعات پیامبر در قلمرو حکومت داری خود مانند تشریعات حکومت داران دیگر بوده است. این امر و نهی‌های حکومتی در یک مجتمع انسانی معین که «واقعیات»، «قابلیت‌ها»، «ضرورت‌ها» و «امکانات» مشخص داشته صورت گرفته و هدف‌های معینی را تعقیب کرده است (۲)

آن‌ها در خلاء و در ناکجا آباد و برای هر مکلف در هر کجا و در هر عصر که باشد (چنان که فقیهان می‌گویند)، صادر نشده‌اند. علاوه بر این امر و نهی‌های حکومتی پیامبر با محدوده‌های آگاهی‌های او و شخصیت انسانی ویژه‌ی او، چگونگی‌های دریافت او از عدالت، نظم و سامان اجتماعی و جنگ و صلح و بسیاری از امور دیگر از این قبیل محدود می‌شده است.

۴- جای انکار نیست که پیامبر بسیاری از امر و نهی‌های حکومتی خود را که در قرآن آمده امر و نهی خدا اعلام کرده است. حقیقت این نسبت دادن به خدا چیست؟

صاحب این قلم که مجموعه‌ی قرآن را بیش از هر چیز یک «مجموعه‌ی تفسیری روایی نبوی از جهان» می‌بیند وقتی به این نسبت دادن‌ها در بافت کلی مجموعه‌ی قرآنی نگاه می‌کند آنها را نیز یک امر تفسیری می‌بیند ولاغیر. > بقیه در ادامه

ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به نام خدا. عباسعلی کدخدایی سخنگو و عضو حقوق‌دان شورای نگهبان اعلام کرد اعضای شورای نگهبان علناً هیچگاه در دورۀ انتخابات از احمدی نژاد حمایتی نداشتند.

اما تاریخ چیزی دیگری می گوید. درست، برخلاف سخن کدخدایی. لذا برای ثبت در تاریخ، دامنه این نقل ها را ارائه می کند:

آیت‌الله محمد مومن از فقهای شورای نگهبان در سال 88 در جریان انتخابات به طور رسمی از احمدی نژاد حمایت کرد. او گفته بود:« من آقای احمدی نژاد را از سه نامزد دیگر بهتر می دانم. باید فردی از سوی مردم انتخاب شود که صلاحیت لازم برای اداره مملکت داشته باشد و خواسته و دستورات پیامبر(ص) و امامان(ع) را بر آورده سازد.»

آیت‌الله محمد یزدی دیگر فقیه حامی احمدی نژاد در شورای نگهبان بود. او حتی در بیانیه‌ای که بعد ها برخی از اعضای جامعه مدرسین آن را تکذیب کردند، اعلام کرد که نظر جامعه مدرسین در انتخابت 88 احمدی نژاد است. در بخشی از این بیانه آمده بود «جناب آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش‌های اسلامی توجه بیشتری داشته و شاخص‌های مورد نظر امام و رهبری را رعایت می‌نماید. نظر شخصی بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین قبلا اعلام شده است و مجددا عرض می‌کنم به هیچ وجه مجوز شرعی برای عبور از آقای احمدی نژاد را ندادیم و البته این نظر شخصی بنده می‌باشد.»



غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی دو حقوقدان شورای نگهبان حتی در میتینگ تبلیغاتی رئیس جمهور وقت در مصلای تهران حضور پیدا کردند. الهام حتی به جای احمدی نژادی که به مراسم نرسیده بود سخنرانی کرد. خود او ماجرا را اینگونه روایت می‌کند:«آن روز من... با نرسیدن آقای احمدی نژاد به جایگاه، ترس از آن داشتیم که کسی در آن ازدحام بمیرد. در آنجا من اعلام کردم که آقای احمدی نژاد نتوانستند خودشان را به جایگاه برسانند و چند دقیقه‌ای هم در مورد مسائل کلی صحبت کردم. البته اگر آن اضطرار هم نبود بنده سخنگوی ایشان بودم و مردم مرا نیز با این سمت می‌شناختند اما من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم، ولی اضطرار بود.»

حجت الاسلام عباس کعبی حقوقدان شورای نگهبان نیز از جمله حامیان احمدی نژاد در سال 88 بود. کعبی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم است هم نوا با آیت‌الله یزدی از احمدی نژاد در مقابل میرحسین موسوی حمایت کرد. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی
بسمه تعالی. سلام. پیشا پیش ایام عید غدیر و ولادت امام علی نقی علیهم السلام را به شیعیان تبریک و تهنیت عرض گفته و عیدیمان را از خدا آمرزش گناهان می خواهیم.
در مجتمع فرهنگی آموزشی امامزاده شاه سید علی قم منتظر مُبَلِّغین اعزامی ایام غدیر هستیم تا جلسه شکل بگیرد در این جلسه سخنرانان دکتر رفیعی و حاج آقا فرحزاد می باشند و همچنین اهدای جوائز به مبلغین برتر تدارک دیده شده و بنده در این انتظار فرصت را غنیمت شمرده مطلبی ذیل را خدمت جویندگان و پویندگان (راه حق و حقیقت ) تقدیم کنم.

حجة الاسلام شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور1396. طرح نشاط معنوی. امامزاده سیده زینب خورشیدکلا گلوگاه


هنگامی که شیطان به خداوند گفت: من از چهار طرف (جلو، پشت، راست و چپ) انسان را گرفتار و گمراه می‏کنم. فرشتگان پرسیدند: شیطان از چهار سمت بر انسان مسلّط است، پس چگونه انسان نجات می‏یابد؟
خداوند فرمود: راه_بالا و پایین_باز است
راه بالا: نیایش
و راه پایین: سجده
بنابراین، کسی که دستی به سوی خدا بلند کند یا سری بر آستان او بساید می‏تواند شیطان را طرد کند.
تفسیر موضوعی قرآن (آیت الله جوادی آملی)، مراحل اخلاق در قرآن. ۱۴ / ۶ / ۹۶ برابر با ۱۴ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق.

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. 1- عوض من آن امامزاده را زیارت کنید. 2- ان شاء الله هدیۀ جایزۀ خوبی نصیب شما شود که مبلّغ زحمتکش، پرتلاش و دلسوزی هستید. 3- برای من جالب و جذبنده بود که دو راهِ زیبای نیایش و سجده عامل ضدّشیطانی ست و نوید طردش. ممنونم. عیدی خوبی بود.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۳۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

عکس و حرف

به شرح دامنه

جشنواره قربان در صحرای تبوک عربستان سعودی

قربان در صحرای تبوک عربستان... (منبع) بدون شرح
ابراهیم طالبی دارابی
۱۴ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی

بسمه تعالی. سلام. فوت مرحومِ مغفور جناب آقای سحر خیز را به فامیلان و بستگانش تسلیت می گویم.

پنج حکایت کوتاه امّا تاثیر گذار

۱ : عارفی که ۳۰ سال مرتب ذکر می گفت استغفر الله. مریدی به او گفت: چرا این همه استغفار می کنی، ما که از تو گناهی ندیدیم. جواب داد: سی سال استغفار من به خاطر یک الحمد لله نابجاست!

روزی خبر آوردند بازار بصره آتش گرفته، پرسیدم: حجره من چه؟ گفتند: مال شما نسوخته… گفتم: الحمدلله… معنیش این بود که مال من نسوزد مال مردم به درک! آن الحمدلله از سر خودخواهی بود نه خداخواهی چه قدر از این الحمدلله ها گفتیم و فکر کردیم شاکریم؟

٢- از کاسبی پرسیدند: چگونه دراین کوچه پرت و بی عابرکسب روزی میکنی؟! گفت: آن خدایی که فرشته مرگش مرا در هر سوراخی که باشم پیدامیکند چگونه فرشته روزیش مرا گم می کند.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه

حجة الاسلام شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور1396. طرح نشاط معنوی. گلوگاه

٣- پسری بااخلاق و نیک سیرت اما فقیر به خواستگاری دختری میرود، پدردختر گفت: تو فقیری و دخترم طاقت رنج و سختی ندارد، پس من به تو دخترنمیدهم! پسری پولدار اما بدکردار به خواستگاری همان دختر میرود، پدر دختر با ازدواج موافقت میکند و در مورد اخلاق پسرمیگوید: ان شاءالله خدا او را هدایت میکند! دخترگفت: پدرجان مگر خدایی که هدایت میکند با خدایی که روزی میدهد فرق دارد؟!

۴- از حاتم پرسیدند: بخشنده تر از خود دیده ای؟ گفت: آری مردی که دارایی اش تنها دو گوسفند بود، یکی را شب برایم ذبح کرد. از طعم جگرش تعریف کردم، صبح فردا جگر گوسفند دوم را نیز برایم کباب کرد. گفتند: توچه کردی؟ گفت: پانصد گوسفند به او هدیه دادم. گفتند: پس تو بخشنده تری؟ گفت: نه! چون او هرچه داشت به من داد اما من اندکی از آنچه داشتم به او دادم.

۵ - عارفی را گفتند: خداوند را چگونه میبینی؟ گفت: آنگونه که همیشه می تواند مُچم را بگیرد اما دستم را می گیرد۰ پژوهشگاه تقریب مذاهب قم. ۱۳ / ۶ / ۹۶ برابر با ۱۳ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق.

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. بله، خدا رحمت کند مرحوم شیرمحمد را. حکایت های پنجگانه ات را حین تنظیم پست خواندم. در مورد حکایت 1: واقعاً اسلام دین خاتم است. بُن بستی برای انسان گناهکار نیست. با توبه و انابه راه خدا را بازمی یابد. در مورد حکایت 2 : فرشته های خدا، توکّل و تحرّک، هر دو را باهم می بینند. در مورد حکایت 5 : هم بگویم ترابُطِ «مُچ و دست» خیلی جالب بود. آری، فقط نمی دانم چرا دیکتاتورهای جورواجور عالَم، این گونه حکایت های عالی را نمی خوانند تا به جای مُچ مخالفین خود، دست شان را بابت نعمت انتقاد و ارزش نُصح و نقد بگیرند. حتماً به امور اَهمّ اهتمام دارند و فرصت نمی کنند! بگذرم. ممنونم.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر
به نام خدا. جناب یک دوست به من خبر داد شیرمحمد سحرخیز به رحمت خدا پیوست. مراسم تشییع آن مرحوم با حضور مردم دارابکلا در حال برگزاری ست.
 من خاطره ای با آن مرحوم دارم که در فرصت مناسب در پستی ویژه خواهم نوشت. خاطره ای مربوط به سال های دور که من و او و شیخ وحدت به قم رفتیم... .با تسلیت این مصیبت دردناک خصوصاً به دوست خوبم فرزند گرامی اش عباس سحرخیز.

    تشییع جنازۀ مرحوم شیرمحمد سحرخیز. 13 شهریور 1396. ارسالی جناب یک دوست

تشییع جنازۀ مرحوم شیرمحمد سحرخیز. 13 شهریور 1396. ارسالی جناب یک دوست

ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۱۵ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر

اطلاعیۀ دامنه

به نام خدا. از مدت ها قبل متوجه شدم یکی از وبلاگ های دامنه به سرقت رفته است. آن را مورد بررسی قرار دادم. صبر کردم ببینم به خود می آید یا نه. دیدم نه. به همین خاطر خبررسانی کردم تا خوانندگان شریف دامنه مطّلع شوند و نیز این نوع مُعضلات و آفات اخلاقی شناخته و کاویده شود. من که نمی دانم چه کسی چنین کرده است، فقط می گویم این نوع کارها اقدامی بسیارناروا و رفتاری شدیداً زشت است.

جالب این است عین آدرس وبلاگ مرا فقط با افزودن دو تا عدد 1 به اول و آخر عنوان وب، آن را عیناً در سایت نیلوبلاگ راه اندازی کرده است.




خنده دارتر این که در انتهای قالبش این جملۀ حقوقی نیز درج شده است: «تمام حقوق سایت اعم از مطالب، تصاویر، کلیپ ها، صوت ها، فایل ها و ... برای این سایت محفوظ می باشد و کپی برداری فقط با ذکر منبع مورد قبول است.»

این هم دو تصویر از شکل و شمایل و قالب تازه ای که به آن داده است. چه بگویم؟ جوابش کاملاً روشن و مُبرهَن است. پس، فقط می گویم خدا عاقبت همه را ختم به خیر کناد. همه جور کلاهبرداری و رِندی و فریبکاری بوده در جامعه، ولی این یکی دیگه خیلی خیلی عجیبه. نشانی وبلاگ سرقت شده ام در

اینجا

ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
امام هادی (ع) در سن هشت سالگی به امامت رسید و با خلیفه عباسی هم عصر بود متوکل از ارتباط معنوی و عاطفی مردم با آنحضرت و از موقعیت متزلزل خود در بین مردم نگران بود و تلاش کرد تا این مشکل را حل کند و رابطه مردم با امام (ع) را قطع کند و نیز دست به جنایت بزرگ زد و مرقد و صحن امام حسین (ع) را تخریب کرد و زمین را شخم زد و زراعت کرد و زائرین آنحضرت را سخت مجازات کرد و سرانجام امام هادی(ع) را از مدینه به سامرا آورد بعد از متوکل نوبت به پسرش منتصر رسید و او هم مثل پدرش عمل کرد.

اقدامات امام هادی(ع) در تبیین معارف اسلامی:

1- اصالت قرآن: غُلات پدیده انحرافی بودند و باعث شدند تا دربین شیعیان تفرقه شکل بگیرد حتی در مساله قرآن و تحریف در آن امام هادی(ع) در رساله مفصلی که ابن شعبه حرانی نقل شده آنحضرت بر اصالت قرآن تکیه نموده است و قرآن را تنها متنی واحد برای همه مسلمانان که بدان استناد کنند یاد نموده اند همه را ملزم به رعایت و قبول قرآن امر کرد.

2- فرهنگ دعا و زیارت: امام هادی(ع) با نگاه تربیتی به جامعه با استفاده از دعا و زیارت همگان و شیعیان را آشنا به معارف الهی و اهل بیت کرد، دعا و زیارت ضمن راز و نیاز با خدا به مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه هم اشاره می نمایند زیارت جامعه کبیره یک دوره و متن فوق العاده تاثیرگذار که به درخواست شیعیان از امام هادی(ع) وارد شده است و آنحضرت با معرفی زیارت جامعه کبیره،همگان را به معرفی و شناخت معارف الهی و آشنایی با اهل بیت آگاهی می دهند.

3- ارتباط با شیعیان و مریدان: آنحضرت از طریق وکلا و تشکیلات ارتباط خود با شیعیان و مبلغان دینی و معارف اهل بیت اقدام کرد. وکلای آنحضرت چهار گروه بودند: 1- بغداد ،مدائن و کوفه 2- بصره و اهواز 3- قم و همدان 4- حجاز ویمن و مصر مسند امام هادی(ع) ص198 که معروفترین آنها عبدالعظیم حسنی(ع) است.(11).

4- امام هادی و شیعیان غالی: علی بن حسکه از بزرگان بود اما در جمع بزرگان غلات بود و مطرود ائمه(ع) بود محمدبن نصیر نمیری رئیس فرقه نمیریه که ادعا نبوت کرد و مطرود امام هادی(ع) بود این فرد مدعی الوهیت امام هادی(ع) بود و ازدواج با محارم را مجاز می دانست.

5- آماده سازی مردم برای غیبت: از مقدرات الهی که امام هادی(ع) نوه گرانقدر خودرا نبیند و فرمودند: همو که زمین را از عدل و داد لبریز کند همانگونه که در آستانه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است. با این بیان هرگونه شبهه را از دلهای حق جویان زدودند.ودغدغه دوران غیبت امام زمان(ع) را داشتند. 

حدیث: در روایات ،احادیث فراوانی از آنحضرت وارد شده است از جمله فرمودند: علماء و دانشمندان که به فریاد دوستان و پیروان مابرسند و از آن ها رفع مشکل کنند روز قیامت در حال  محشور می شوند که تاج درخشانی بر سر دارند و نور از آن ها می درخشند. بحارج2ص6.
ونیز فرمودند: خداوند دنیارا منزل حوادث و آفات و ناگواریها و آخرت را خانه ابدی قرار داده است و بلای دنیا را وسیله برای بدست آوردن ثواب آخرت قرار داده است و پاداش بلاها در دنیا درآخرت عظیم است. اعلام الدین ص512.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

دامنه. 1395. قم

به قلم دامنه

به نام خدا. دیروز 12 شهریور 1396 حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در نشست خبری خبر داد:

«حصر، مصوّبۀ 544 شورای عالی امنیت ملی در اسفند سال 1389 است و در جلسه هفتۀ گذشته این شورا نیز مجدداً به تأیید رسیده و قانونی است و در جلسه اخیر شورا مجدداً ابقاء شده؛ بنابراین قانونی و لازم الاجرا است.» (منبع)


میرحسین موسوی. زهرا رهنورد. مهدی کروبی


دامنه فقط این را بگوید و السّاعه بگذرد، بلاخره انتخابات تمام شد. تب و تاب ها فروکش کرد و حسن روحانی با 24 میلیون رأیی که به علل و دلایل مصلحتی مختلف، از مردم کسب کرده بود، خیالش تخت! و راحت شد که دوره اش مثل بقیه 8 ساله است!

از این رو شورای عالی امنبت ملی دولت جدیدش، باز نیز مانند دوره ای که خود او مدتی در دورۀ محمود احمدی نژاد، دبیر و سپس عضو آن شورا در سال 88 بود، به ادامۀ حصر نخست وزیر عصر امام میرحسین موسوی، استاد دانشگاه و مبارز ضد رژیم شاه زهرا رهنورد و رئیس سابق قوۀ مقنّنه حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی رأی مجدد داد.

بنابراین، پس از نزدیک 8 سال حصر و حبس، این مجازاتِ بدونِ محاکمه و بدونِ دفاعیه به نظر می رسد همچنان گویا تا ابَد! ادامه خواهد داشت.

نادیده نگیرم برخی حتی به سبک و سیاق خود اخیراً «فتوا» صادر کرده اند که اساساً نیازی به دادگاه نیست، «علم وجدانی» مُکفی ست و مَحکمه تشکیل دادن، اعتبار شرعی ندارد!

من متوجه نشدم! فقط می پرسم پس کجا می رود اصل 32 قانون اساسی که توسط فقیهان و خبرگان سال های اولیه انقلاب تصویت شد و به رأی و تأیید ملت رسید؟

اصل 32 این است: «هیچ‌کس را نمی‌توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می‌کند. در صورت بازداشت، موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتباً به مُتّهم ابلاغ و تفهیم شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه، در اسرع وقت فراهم گردد. مُتخلّف از این اصل طبق قانون مجازات می‌شود

به قول مرحوم علی اکبر دهخدا وقتی مردم از چیزی یا کاری یا گفتاری به شگفت  می آیند این کلام خدا (آیۀ 2 حشر) را بر زبان جاری می کنند: فَاعْتَبِرُوا یا أُولِی الْأَبْصار. پس ای صاحبان بینش و بصیرت! عبرت گیرید.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۱۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


عکس و حرف


به شرح دامنه


مسلمانان میانماری پناهجو در بنگلادش. 12 شهریور 1396. عکس از عصر ایران


مسلمانان میانمار که از دست رژیم سرکوبگر به بنگلاش فرار کرده اند (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۳ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۱۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

سلسه مباحث لیف روح

از نظر پیامبر اسلام صلوات الله بهترین عبادت، استغفار است

سخن پیامبر اسلام

ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۱۷:۳۲ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

       

راست آن دور بَبِرخاسه. چپ آن دور انارقلت روستای دارابکلا. شهریور 1396

امامزاده علی اکبر اوسا_دارابکلا. ممنونم از دوست محترمم جناب آقای ... ازین ثبت

امام زاده علی اکبر اوسا_دارابکلا. شهریور 1396.       امام زاده علی اکبر اوسا_دارابکلا. شهریور 1396.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

مهندس محمد عبدی سنه کوهی

دکتر علی شریعتی:

خطرِ امروزِ بشریت، سیل و طاعون و قحطی و آبله نیست!

خطرِ مرگِ نفوسِ بی شمار نیست،

خطرِ امروزِ بشریت، «خطرِ بشریت» است!

تغییر ذات و نوعیتِ متعالیِ انسان است،

انسانیت در معرضِ شیء شدن است،

نیست شدن است،

نه انسان ها ! انسانیت؛ 

خطرِ مرگِ «نفس»، نه نفوس!

ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی

به نام خالق یکتا،

روزی شخصی به امام باقر (علیه السلام) عرض کرد فدایت شوم، در محیطی که ما زندگی می کنیم شیعه بسیار زیاد است.

امام باقر(ع) فرمودند: آیا ثروتمند به فقیر توجه دارد؟

آیا نیکوکار از خطاکار در می ڱذرد؟

آیا نسبت به یکدیگر همکاری و برادری دارند؟

حُجج اسلام غلامی. دارابی. صادق الوعد. مزار دارابکلا. عکاس: رنگین کمان

عرض کردم: نه این چنین نیست.

حضرت فرمود:  آنها شیعه نیستند، شیعه کسی است که این کارها را انجام دهد.

محمد جواد غلامی دارابی، تهران، دانشگاه هنر.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

زندگینامۀ من

به نام خدای آفرینندۀ آدمی. تابستان سال 1359 بود که یک اتفاق عجیب در زندگی نوجوانی ام افتاد که امواج خروشان آن (که می دانم به یقین خطوط Fm نبود بلکه MW بود!!) برای خودِ من هنوز هم قابل شنیدن است. گویی همین دیروز رُخ داد.

ظهر روزی داغ کنار قنات پشون زیرِ غورزم (=جایی گود در رودخانه) اسمِلملی دستیار (ما به او می گفتیم عمو. چون فامیلی اصلی اش طالبی بود و در اَنساب شاخه به شاخه با هم عموزاده بودیم) داشتیم با دوستانم محمد گرجی، حمید عباسیان، محمد سورتیچی و عبدالله رمضانی (حاج ممسِن) وگ کَپّل می زدیم یا اوولی و سَنو می کردیم. دیدم یکی مرا از آن سوی دره، ونگو وا (=صدا) می کند.

دامنه. شیخ وحدت. محمدحسین طهماسی . سیدعلی سجادی. حاج اصغر دباغیان. مرحوم پدرم شیخ علی اکبر. روز عروسی آقا محسن پسر شیخ وحدت. اتاق مرحوم پدر

خودم را از عرض رودحانه، لینگه چی به تپۀ حاج شعبون رساندم. گفت: آق داداش کارت داره. گفتم: مگه آقداش اومد دارابکلا؟ ما همگی در منزل، برادرم شیخ وحدت را از همان سال های دور «آق داداش» صدا می کردیم؛ چه در حضورش و چه در غیابش. وقتی خیلی مخفّف می کردیم می گفتیم: آقداش. جالب آن که حتی پدر و مادرمان نیز وی را «آق داداش» صدا می کردند. بگذرم.

گفت: گفته آنی بیا خونه کار فوری داره. من شکّ کردم نکنه چیز بدی! از من شنیده باشه. ترسان لرزان و بی میل و بی رغبت همراه پیام رسان رفتیم خونه.

وحدت تا مرا دید خندید و گرم گرفت. من هم رفتم روبوسی اش کردم، مقابلش زانوزنان (به شکل چُمپاتمه) نشستم. گویی هر آن دلم به قول دارابکلایی بَرات می کرد نکنه خبرهایی باشه!

دیدم با خوشرویی و بشّاشیت به من گفت: آماده شو می خوام ببرمت ساری خونه ام برای طلبگی. نجارّی را کلاً کنار بذار.

با قُلدری و اَخم گفتم نه می آیم ساری و نه نجّاری را ترک می کنم. آن وقتا که من دوست داشتم طلبه بشم چرا هیچ کدوم به فکرم نبودین، حال که من طلبگی را دوست ندارم، همه می خواین طلبه بشم... .

بگذرم که بگومگوها همانا و کمربند و چَک و مُشت و لگد همانا. حسابی مرا تُش داد. (=تُش یعنی زدن). با کمربند زد، اما دادم به آسمان که چه عرض کنم حتی به سقف و بام هم نرفت. چون در اوج غرورم حتی ثانیه ای کم نیاوردم و گریه و زاری نکردم. فقط جلوش ایستادم با فریاد این را گفتم: «حیف که از من بزرگتری و الّا جوابت را من هم بلدم بدم». بگذرم که این را دارابکلایی ها با حالت وَه می گن با گَت تر و بزرگتر همجوابی می کنی

ما همان ابتدا، با شیخ وحدت فارسی صحبت می کردیم نه به گویش دارابکلایی. یعنی ایشان نمی گذاشت با او به زبان محلی صحبت کنیم.

آری کتکی مفصّل و آبدار آن هم با کمربند! خوردم که دارابکلا را ترک کنم و در ساری طلبه بشوم. شیخ ها البته شلوار کِشی دارند نه به قول دارابکلایی ها سرشلوار کمربنددار. شلوار اخوی ام حیدر آن وسط آویزان بود، شیخ وحدت هم همونو از بندک درآورد و منو حسابی زد تا مثلاً طلبه شوم. بگذرم که البته طلبه هم شدم. نه آن سال. بلکه دو سه سال بعدش که داستان دارد آن هم مفصّل که می گم.

به هر حال مرا با خود به هر زار و زور بود به ساری بُرد. فلکۀ ساعت پیاده شدیم. تاکسی نارنجی رنگ را خیلی دوست داشتم. چشمم را می نواختند. طول خیابان نادر (=جمهوری) را به سمت دروازه بابل پیاده طی کردیم. چندصدمتری که رفتیم پیچیدیم >

ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۳۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
تا زمان امام کاظم(ع) سرکوب شیعیان و علویان و امامان بسیار گسترده بود و خلفای عباسی که آنها را میکشتند یا زندان یا مصادره اموال می کردند و بقیه در چنین شرایطی انجام می شد از دوره امام رضا(ع) تلاشها به ثمر نشست عظمت ائمه به زبانها افتاد مامون از رشد و قدرت گرفتن امام رضا(ع) و شیعیان احساس خطر کرد و سرانجام جاسوسان فراوانی را مامور جمع آوری اخبار کرد و حتی دختر خودش را به نام ام الفضل را به عقد امام درآورد تا از ارتباط امام مطلع شود مامون در سال 211 قمری امام جواد(ع) را از مدینه به بغداد آورد تا آنحضرت را کنترل کند.

برخی از خصوصیات امام جواد(ع):
1- عبادت و بندگی: باوجود سن کم اما به مقام امامت رسید، اسماعیل بن سهل می گوید به امام(ع) نامه نوشتم و خواستم چیزی به من تعلیم دهد که در دنیا و آخرت رستگار شوم امام جواد(ع) در جواب نوشت: سوره قدر را زیاد بخوان و لبهای خودرا به استغفار و طلب آمرزش تازه کن.

کاظمین. حرم امام کاظم و امام جواد علیهما السلام

کاظمین. حرم امام کاظم و امام جواد علیهما السلام

2- پرهیز از تجمل: غذای آنحضرت بسیار ساده بود و اهل کاخ نشینی نبود یکی از یاران آنحضرت میگوید امام جواد(ع) را دیدم در بغداد برخی مواقع در کاخ مامون بود و با خود گفتم شاید به مدینه بر میگردد ناگهان دیدم آنحضرت روبه من کرد فرمود فلانی نان جوین و نمک خوردن در حرم رسول خدا(ص) بهتر از این هاست و لذا آنحضرت به مدینه برگشت با اینکه داماد خلیفه عباسی بود. >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
قرآن در صحنه

فَخَرَجَ عَلَى قَوْمِهِ فِی زِینَتِهِ قَالَ الَّذِینَ یُرِیدُونَ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا یَا لَیْتَ لَنَا مِثْلَ مَا أُوتِیَ قَارُونُ إِنَّهُ لَذُو حَظٍّ عَظِیمٍ. [قارون] در میان آرایش و زینت خود بر قومش درآمد؛ آنانکه خواهان زندگی دنیا بودند، گفتند: ای کاش مانند آنچه به قارون داده اند برای ما هم بود، واقعاً او دارای بهره بزرگی است. (سوره ۲۸: القصص -جزء ۲۰ - آیۀ 79ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)


علامه طباطبایی مفسّر کبیر المیزان


تفسیر علامه طباطبایی

کلمه حَظّ به معناى بهرۀ آدمى از سعادت و بخت است. الَّذِینَ یُرِیدُونَ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا یعنى کسانى که زندگانى دنیا را هدف نهایى و یگانه غایت مساعى خویش مى دانند، و غایتى دیگر وراى آن نمى بینند، و خلاصه از آخرت غافل و جاهلند، و نمى دانند که خدا در آخرت چه ثوابها براى بندگان خود فراهم کرده، آیه (فاعرض عن من تولى عن ذکرنا، و لم یرد الا الحیوه الدنیا، ذلک مبلغهم من العلم) نیز به این معنا تصریح دارد، و به همین جهت اموال قارون را سعادتى عظیم شمردند، بدون اینکه قید و شرطى در کلام خود بیاورند، گفتند: اى کاش ما هم مى داشتیم آنچه را که قارون دارد، چون او حظّى عظیم، و سعادتى بزرگ دارد. المیزان.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۲۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

کویریات دامنه

سخن مرحوم دکتر علی شریعتی

به قلم دامنه. به نام خدا. از نظر دکتر علی شریعتی اسلام قربانیِ حکومت ها و خلافت ها شده است. بنابراین راه حل او بازگشت به خویش بود. یعنی بازگشت به اسلام و ایران. نه ایرانِ هخامنشی و ساسانی. نه اسلام عثمانی و اموی و عباسی، بلکه اسلام علوی.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۲۴ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

برداشت آزاد و خلاصه نگاری دامنه از این منبع

1- خمیازه با «سر رفتن حوصله نسبت مستقیم» دارد.

2- خمیازه برای خنک کردن مغز است. خمیازه با پمپاژ کردن هوا به مغز، آن را خنک می کند.

3- خمیازه مُسری ست. حتی سگ ها پس از شنیدن صدای خمیازۀ صاحبشان، ممکن است خمیازه بکشند.

خمیازۀ گوریل

خمیازۀ گوریل

4- حتی فکرکردن به خمیازه گاه باعث خمیازه می شود.

5- خمیازۀ بیش از حد، ممکن است نشانگر مشکل قلبی و در موارد نادر، علامت بیماری مغزی باشد.

6- مدت خمیازه معمولاً تا 6 ثانیه است که ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۸:۱۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

حجت الاسلام والمسلمین علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 8 شهریور 1396 در کرمان گفت: «آقایان می گویند، مردم را نباید به زور به بهشت برد، اما باید در پاسخ به این افراد باید گفت که باید زمینه رفتن مردم را به بهشت مهیا کنیم نه اینکه جهنم را با یکسری کارها برای آنها فراهم کند.» (منبع)

نکتۀ دامنه به نام خدا. ضمن سلام و احترام به حاج آقا سعیدی نمایندۀ ولی فقیه، باید بگویم این که فرمودین: «باید زمینۀ رفتن مردم را به بهشت مهیّا کنیم» به نظر من _به عنوان یک شهروند عادی شیعۀ ایرانی_ امری پسندیده است و روی آن حرفی نیست. اما پرسشم این است آنهایی که می خواهند مردم را به بهشت ببرند، چگونه و از کجا مطمئن هستند که خودشان بهشتی هستند و با این حصول اطمینان، تکلیف خود می دانند مردم را هم به بهشت ببرند؟ والسّلام.
ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۸:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی در گفت وگوی تفصیلی با شفقنا نکات بسیار مهمی در باب فتوا و جایگاه امروز مرجعیت و روحانیت و نقش حضرت آیت الله العظمی سیستانی در میان شیعه و سایر مذاهب بیان کرد. آیت الله علوی بروجردی نسبت به عملکرد امروز روحانیت انتقاد می کند و می گوید:

ما قدری از مردم فاصله گرفتیم و دیگر برای مردم پدری نمی کنیم. مردم به قول معروف در حوادث و ناراحتی ها همیشه به ما پناه می آوردند و ما پناه مردم بودیم، اما امروز این مساله کمرنگ شده به این دلیل که فرد روحانی متصدی اجرا شده، به این دلیل که ما آنطور که باید و شاید مسئولیت های خودمان را جدی نگرفتیم، به این دلیل که از جامعه خود شناخت لازم نداشتیم.

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی

آیت الله سید محمدجواد علوی بروجردی

حرمت مرجعیت را باید شخصیت مراجع و روحانیت حفظ کنند و بی جهت در مسایل از آبروی روحانیت مایه نگذارند، اگر این حرمت حفظ شد، هر کجا شیعه هست، نفوذ فتوا هم خواهد بود. و بدانیم که اگر به طور روزمره مرجع تقلید در همه کارها دخالت کرد و وارد شد، اثر فتوا از بین می رود، اما در مواقع حساسی که هویت شیعه، هویت مملکت و ناموس شیعه به خطر می افتد، وظیفه ورود دارد.

او می گوید: حضرت آیت الله سیستانی در مسایل سیاسی و حکومتی به گونه ای عمل کردند که آبروی مرجعیت سرمایه کسی نباشد و این برداشت صورت نگیرد که این شخص را مرجعیت سرکار آورده و  اگر خوب عمل نکرد، مرجعیت کاستی پیدا کند؛ این هنر آیت الله سیستانی است. یعنی تا به امروز نه تنها ایشان عراق را با این تدبیر گرداندند بلکه به گونه ای حرکت کردند که  گَردی به دامن مرجعیت و روحانیت ننشسته است و این نقش بسیار ارزنده و ارزشمندی است.

آیة الله العظمی سید علی سیستانی مرجع بزرگ شیعیان جهان

آیة الله العظمی سید علی سیستانی مرجع بزرگ شیعیان جهان

او معتقد است که در حال حاضر نفوذ مرجعیت وجود دارد منتهی باید سعی کنیم گسست هایی که گوشه و کنار ایجاد می شود را ترمیم کنیم، به خصوص روحانیونی که تریبونی دارند باید از این تریبون حرف هایی بزنند که سنجیده و قابل قبول برای مردم باشد تا پذیرفته شود. این تریبون ها را جایگاه مبارزات خطی، جناحی و حزبی نکنیم.

باید از شخصیت حضرت آیت الله سیستانی و مرجعیت ایشان بهره برداری کنیم و بیاموزیم و بدانیم که ما هم در حال حاضر در کشورمان به نفوذ مرجعیت نیاز داریم و کسانی که در رده ها و کارهای مختلف، این مرجعیت را می کوبند و به اصطلاح نزول می دهند و خراب می کنند، توجه داشته باشند که چه نیرویی را می کوبند (منبع: شفقنا)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

به نام خدا. آیت الله شیخ احمد جنتی در اقدامی جدید نماز عیدقربان (جمعه 10 شهریور 1396) را در مسجد جمکران قم اجرا کرد که تا به حال در قم سابقه نداشت. وی در خطبه اش بطور مفصّل به بحث فتنه و فتنه گر و ولایت فقیه پرداخت و در جملۀ نهایی این گونه گفت:

«فتنه‌گر باید نابود شود و از بین برود تا نظام ایمن شود.»

آیت الله شیخ احمد جنتی. خطبه نماز عیدقربان در جمکران قم. 10 شهریور 1396

آقای جنتی گفت: «متولّی جامعه اسلامی در دوران غیبت ولی‌فقیه عادل و آگاهی است که نسبت به تمام مسائل احاطه دارد که  این ویژگی‌ها در امام راحل و مقام معظم رهبری هر دو جلوه‌گر است.»

(منبع: خبرگزاری تسنیم)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

یک فتوا در بارۀ حصر میرحسین، زهرا رهنورد، مهدی کروبی

به قسمتی از «فتوای» آقای سیفی مازندرانی توجه فرمایید:

«حصر مزبور از نظر فقهی مشروع بوده و در جواز، بلکه در وجوب آن تردیدی نیست و این به چند جهت می‌باشد...

...بر هیچ فقیهی، بلکه هیچ اهل اطلاعی از باب قضاء پوشیده نیست که محاکمه در جائی لازم است که شخصی شاکی با فرد دیگری متشاکی (متهم) مخاصمه کرده و به قاضی جهت فصل خصومت مراجعه کنند. در چنین مواردی قاضی باید آنان را محاکمه و بر اساس میزان قضاء بالبیّنات و الأیمان حکم کند.

اما در موارد جرائم حقوق الله که از جانب شرع حدود و تعزیرات برای آن تشریع شده است، در صورتی که برای حاکم علم وجدانی به وقوع جرم حاصل شده باشد، رأساً بر او اجرای حدود إلهی واجب است. و در رأس حقوق الله حفظ و حراست از کیان و امنیت حکومت اسلامی است، که جانها باید فدای آن شود. و اگر علم وجدانی نباشد شهادت دو نفر عادل شاهد عینی ماجرا کافی است. در حالیکه در مورد حصر مزبور نه تنها برای ولیّ امر، بلکه برای عامّه ی مؤمنین علم حضوری و وجدانی به دخالت بلکه رهبری فتنه ی براندازی توسط محصورین حاصل است.

و نیز بر اهل فضل پوشیده نیست که تایید و تنفیذ دستور شورای عالی امنیت ملی توسط ولیّ امر همان صدور حکم از جانب معظم‌له می‌باشد. بنابراین اعتبار محاکمه و صدور حکم مستقل در فرض سؤال اساس شرعی ندارد. (منبع: سایت «آیت الله علی‌ اکبر سیفی مازندرانی») و (سایت تسنیم)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر


به شرح کوتاه دامنه


مکّه


مکّه. افراد غیرمسلمان حق ورود به این شهر را ندارند... (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

سلسله مباحث روحانیت روستای دارابکلا

به قلم دامنهبه نام خدا. یکی دیگر از روحانیون سال های گذشتۀ دارابکلا مرحوم شیخ اصغر چلویی دارابی ست. او پدر مرحومان کبل احمد چلویی [پدرِ حسین جوادی نسب] و حجت الاسلام شیخ تقی دارابی ست.

مرحوم شیخ اصغر یا ملا اصغر چلویی بالامحله ای فردی روضه خوان، دارای مقبولیت مردمی و انسانی پُرتلاش و بسیار قابل احترام بود. بطوری که نه فقط در دارابکلا که در دو روستای پیله کو و جامخانه نیز برای امور تبلیغی مردم آمد و شد داشت.

آن مرحوم بیشتر اوقات در آن دو روستا بسر می بُرد و در ایام عزاداری های مذهبی و ماه مبارک رمضان در آنجا منبر می رفت.

شیخ اصغر میان اقوام و خویشان خود محبویت و محوریت داشت و خانواده های چلویی در بالامحله ارج و قرب زیادی برای ایشان قائل بودند و هنوز نیز از وی به نیکی یاد می کنند.

علاوه بر شیخ تقی که فرزندش بود، چند تن دیگر از فامیل های ملا اصغر، روحانی بوده و هستند که من قبلاً در همین سلسله مباحث و در وبلاگ دیگرم «روحانیت دارابکلا» معرفی شان کرده ام. مانند: مرحوم حاج شیخ عبدالله دارابی نیا. شیخ موسی چلویی دارابی. شیخ محمد چلویی دارابی فرزند شیخ تقی. شیخ محمد جوادی نسب فرزند کیل احمد.

روح ملا اصغر و اجدادش قرین رحمت باد. در وبلاگ دیگرم «روحانیت دارابکلا» اینجا نیز منتشر شد.

ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
عصر جامعه شناختی زمان امام رضا (ع) : بعد از شهادت پدرش بطور علنی امامت خودرا اعلان کرد و ضرورت برای تقیه نمی دانست چون در مرکز خلافت عباسیان زندگی می کردند. هارون امام کاظم (ع) را زهر داد و قرارشد بگویند آنحضرت غیبت کرد لذا جریان واقفیه از همین جا شروع به کار کرد و بگویند حضور امام جدید معنا ندارد لذا امام رضا هم علنی امامت خودرا اعلان کرد و هم عمل می کرد.
از مشهورترین احادیث از امام رضا(ع) حدیث سلسله الذهب بود مخاطب این روایت چه کسانی بودند چرا امام(ع) این روایت را نقل کردند و در نیشابور بزرگان و محدثان اهل سنت بودند امام(ع) اول ذهن مردم را آماده می کند و می گوید کلمه لااله الا ا.. و بعد فرمودند بشرطها...

دوران زندگانی امام رضا
دوران زندگانی امام رضا

البته تعداد شیعیان در این شهر در اقلیت بودند مثل فضل بن شاذان. عده ای از مردم عصر امام رضا(ع) اهل تصوف بودند و تشیع در برخی از مناطق مثل قم، کاشان، لرستان، گیلان، مازندران که عده ای زیدی بودند و با ورود آنحضرت به ایران کم کم تشیع در ایران رواج پیدا کرد.

سخاوت: سخاوت در مقابل بُخل است یعنی انسان امکانات مادی ومعنوی که در اختیار داشته باشد فقط خودش استفاده نکند و گره زندگی دیگران را باز کند، امام رضا(ع) بسیار اهل صدقه پنهانی بود و اموالش را به نیازمندان می داد. گفته شد ایشان یکسال تمام ثروت خود را در روز عرفه بین نیازمندان تقسیم کرد فردی گفت اینگونه بخشش ضرر است آنحضرت فرمودند: اینگونه بخشش ضرر ندارد بلکه >
ابراهیم طالبی دارابی
۱۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر
آیة الله العظمی حسین وحید خراسانی

آیة الله العظمی حسین وحید خراسانی:

«باید همانگونه که خداوند به حضرت موسی فرمان داد که با فرعون با زبان نرم سخن بگوید ما نیز با جهان با زبان خوش صحبت کنیم. صحبت کردن با زبان خشن و تند و با روش‌های افراطی با جهان، خدمت کردن به اسراییل است.» 9 شهریور 1396 (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۱۰ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۳۳ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۰ نظر

سه عکس سه حرف
یک چوپان رومانیایی. او می پروراند تا کشته! شوند برای شکم (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۱۰ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۱۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

زندگینامۀ من

به نام خدای آفرینندۀ آدمی. آن سال های 1358 تا 1360 من و هم سن و سالان من، پول آنچنانی نداشتیم تا خرج تفریح و این سو و آن سو رفتن ها کنیم. تازه، برای لباس و خرجی سال تحصیلی آینده و حتی هزینه روزانه، باید تابستان ها کار می کردیم. آن هم چه کارهای سخت و ناجوری. مثل دروی شالی! کارگاه آجرپزی! عملگی! (= به قول دارابکلایی ها بنّا دستپِه) و ... .

ولی من اساساً هم از بیکاری در سه ماه تابستان بیزار بودم و حوصله ام سرمی رفت اگر خودم را مشغول نمی ساختم، هم از کارهای سخت بالا بسیار منزجر بودم و فراری. به همین علت چند تابستان پشت سر هم می رفتم نجّاری که کاری هنری و آرام بود. چون هم از بوی چوب خوشم می آمد، هم درآمد خوبی داشت خصوصاً شاگردونه که می گرفتم، و هم به صنعت چوب و نجاری و زوایای زیبای طراحی ها علاقه ی عجیبی داشتم.

کارگاه چوب بُری و درودگری

کارگاه چوب بُری و نجّاری درودگری 

با آن که چند تابستان و برخی از جمعه های ایام مدرسه، فقط شاگردی کردم و این راه را برای خود شغل به حساب نمی آوردم بلکه به پول توی جیبی و ذخیره سازی برای خریدن لباس و امور دیگر به آن روی آورده بودم، اما هنوز هم این حرفه را در حدّ حرفه ای بلدم و خوشم می آید، گرچه هیچ گاه به این سمت و سو نرفتم. چون اساساً روحیه ام مطالعه بود و نوشتن و دانستن و فعالیت برای انقلاب کردن و خواندن و خواندن و چیزی فهمیدن.

کورۀ آجرپزی

کورۀ آجرپزی

برخی از دوستان من تابستان ها به آجرپزی های نکا مثل کلبستون و چال پِل و میانکاله و سه راه (آبندون دِلۀ دارابکلا نزدیک سه راه پشت پلیس راه فعلی که مشهور بود به کوره فشاری آقای... که اسم صاحب کوره از یادم رفت) می رفتند. نیز به دروی شالی بینجستون های منطقه که مشهور بود به لَپِرپِه همین دشت ناز و منطقۀ گوهرباران.

برخی از دارابکلایی ها هم می رفتند سرِ زمین های شاهپور (برادر شاه) که مصادره شده بود به کار کشاورزی مشغول می شدند و روزمزدی می کردند. من اما از این سه تا کار بشدت انزجار داشتم: عملگی. دروی شالی. کورۀ آجرپزی. درو هرگز نرفتم.

اما دو بار به آجرپزی رفتم که دوام نیاوردم که داستان آن این گونه بود: >

ابراهیم طالبی دارابی
۱۰ شهریور ۹۶ ، ۱۱:۱۶ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۲ نظر
شهید مظلوم آیة الله دکتر بهشتی از طاغوت می گوید:

طاغوت کسی است که تمام  تکبر و بزرگ ‌بینی در او جمع شده است.
طاغوت کسی است که خود را فراتر از قانون می‌داند و به هیچ‌کس پاسخگو نیست.
طاغوت کسی است که خود را عقل کل و دیگران را نادان می‌داند.
طاغوت کسی است که با زور و قلدری به جای مردم تصمیم می‌گیرد و مخالفانش را سرکوب می‌کند.

طاغوت هزار چهره است و می‌تواند در هر شکل و لباسی ظاهر شود.
طاغوت ممکن است با کراوات و ظاهری بسیار مدرن شود.
طاغوت ممکن است در لباس نظامی ظاهر شود.
طاغوت ممکن است در لباس پادشاهی ظاهر شود.
طاغوت ممکن است در همین لباسی که تن بنده است یعنی در لباس روحانیت ظاهر شود.
تعجب نکنید! خلاصه باید بگم: طاغوت طاغوته، چه تاج به سر، چه عمامه به سر.
(منبع: سخنرانی شهید بهشتی، بیست‌وچهار اسفند پنجاه‌وهفت، دانشگاه تهران)
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه
بسمه تعالی. سلام و عرض ارادت خدمت همه ی کسانی که مطالبم را با شوق و ذوق مطالعه می کنند نه با کراهت. امروز و فردا چهار مناسبت داریم:
۱ : عرفه
۲ : شهادت حضرت مسلم علیه السلام  
۳ : فردا عید قربان 
۴ جمعه
برای هر کدام از این مناسبتها باندازه ی یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه ایی بحث وجود دارد ولی وارد آن مباحث نمی شوم فقط همه ی علاقه مندان را ارجاع میدهم به فهرست کتاب مفاتیح الجنان که آداب این مناسبت ها را مطالعه کنند و ما رادعا کنند.
اما بنده علا قه دارم از شخصیت بی ریاء و با اخلاص شیخ عباس قمی رحمت الله صاحب کتاب مفاتیح الجنان را از بیان امام خمینی کبیر رضوان الله تعالی بگویم راز شگفت انگیز پیاده شدن شیخ عباس قمی از اتوبوس. 
آیه: عَسَى أَن تَکْرَهُواْ شَیْئًا وَ هُوَ خَیْرٌ لَّکُمْ بقره/216 چه بسا شما از چیزی کراهت داشته باشید درحالی‌که خیر شما در آن است.
حکایت؛ امام خمینی(ره) در خاطره‌ای از سفر خود با مرحوم حاج شیخ عباس قمی چنین بیان می‌کند: بیابان سوزان و بی‌انتها در چشم‌هایمان رنگ می‌باخت و به کبودى می‌گرایید و از دور هم، چیزى دیده نمی‌شد. ناگاه ماشین ما که از مشهد عازم تهران بود از حرکت، ایستاد. راننده که مردى بلند و سیاه‌چرده بود باعجله پایین آمد و بعد از آنکه ماشین را براندازى کرد خیلى زود عصبانى و ناراحت به داخل ماشین برگشت و گفت: بله پنچر شد و آنگاه به صندلى ما که در وسط‌های ماشین بود، آمد. به من چون سید بودم حرفى نزد؛ ولى رو کرد به حاج شیخ عباس قمى و گفت: اگر می‌دانستم تو را اصلاً سوار نمی‌کردم، نحسى قدم تو بود که ماشین ما را در وسط بیابان خشک و برهوت معطل گذاشت! یا الله برو پایین و دیگر هم حق ندارى سوار این ماشین بشوى.
مرحوم شیخ عباس بدون اینکه کوچک‌ترین اعتراضى کند و حرفى بزند، بلند شد و وسایلش را برداشت و از ماشین پیاده شد. من هم بلند شدم که با او پیاده شوم اما او مانع شد؛ ولى من با اصرار پیاده شدم که او را تنها نگذارم اما او >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
یکی از انحرافات وارده بر دین تساهل و تسامح است مغرضان کج اندیش دینی و متدینین ساده لوح و خوش باور در این موضوع بیشترین خسارت را به اسلام وارد کرده اند، اگر اندیشه اسلام از چشمه زلال اهل بیت به ما نرسد شفا بخش نیست.
امام کاظم(ع) جزو امامانی هست که نمونه های فراوانی از سیره آن حضرت وارد شده که چگونه با این موضوع برخورد داشته و در دفاع از دین تا مرز شهادت پیش رفت گوشه ای از اقدامات این امام(ع) عبارتند از:

1- امام کاظم(ع) و قیام: از آغاز و تشکیل نهضت رهبر قیام یعنی حسین شهید در تماس بود آنحضرت به وی فرمودند: گرچه شهید خواهی شد ولی باز در جهاد کوشا باش این گروه عباسیان پلید و بدکارند اظهار ایمان می کنند اما در باطن اعتقادی ندارند.  بحارج48ص169.
2- عدم سازش بر سر اصول: روزی هارون الرشید به امام کاظم(ع) عرض کرد می خواهم فدک را به تو برگردانم امام (ع) فرمودند: من فدک نمی خواهم مگر با حدود آن هارون گفت حدود آن را مشخص کن حضرت فرمودند: حد اول آن عدن است حد دوم آن سمرقند است و حد سوم آن آفریقاست و حد چهارم آن نواحی دریای خزر وارمنستان است. هارون به شدت عصبانی شد گفت با این حال چیزی برای ما باقی نمی ماند بحارج48ص144.  این حدیث نشان می دهد که قضیه فدک رمز حکومت امام معصوم(ع) است و امام (ع) با این بیان بر حکومت دینی و جعلی عباسیان خط بطلان کشید.
3-مبارزه با کاخ نشینی و عوام فریبی: روزی امام کاظم(ع) وارد یکی از کاخ های هارون در بغداد شد هارون به قصر خود اشاره کرد و با تکبر گفت این قصر کیست؟ امام(ع) بدون توجه به او فرمودند: این خانه فاسقان است هارون خیلی >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۴۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه

پست ویژۀ دامنه در آستانۀ فرارسیدن ماه عاشورای حسینی

به نام خدا. امام حسین (ع) در 8 ذی الحجّه سال 60 هجری قمری با هدف اصلاح انحرافات خطرناک در دین جدّش حضرت محمد (ص) و مبارزه با حاکمِ ستمگرِ ظالم بدطینت و تن ندان و بیعت ننمودن به حکومت ظالمانه و فاسد یزید بن معاویه، قهرمانانه از مکه به سمت کربلا حرکت کرد.

آن امام مجاهدِ معصوم با ناتمام گذاشتن عمدی حج واجب، (تبدیل آن به عُمره بنا به نقلی)، واژگونی حکومت ستمگرانۀ جائر را نشانه گرفت و درس تاریخی بزرگی به پیروان داد. او پیشتر، پسر عموی خود _مسلم بن عقیل_ را به کوفه اعزام کرد تا اوضاع و احوال مردم را از نزدیک و بدرستی بسنجد تا با مطالعه و بینش وارد آنجا گردد.


مسلم بن عقیل


اما 9 ذی الحجّه همان سال، مسلم بن عقیل و هانی بن عُروه یار و یاور دیگر اهل بیت (ع) در کوفه توسط عُمال رژیم اموی به بدترین شیوه به شهادت رسیدند. عُبیدالله بن زیاد که در خون ریزی قساوت خاصی داشت، با شیوۀ رُعب و خشونت و با سیاست سختگیرانۀ حبس و زندانی کردن و کشتار و شکنجه و نفی بلَد، بر دل شیفتگان و شیعیان کوفه ترس و وحشت افکند و زمینه را برای واقعۀ جانگداز تاسوعا و عاشورا مهیا ساخت.

تاسوعا و عاشورایی که البته با همۀ دردناکی اش دانشگاه بزرگ آزادگی آزادگان جهان شد. مدرک این دانشگاه اِدراک است. آری، ادراک. درکِ این سیرۀ حسینی که در هیچ دوره ای، تحت هیچ شرائطی و با ترک آگاهانۀ هر گونه جُبن و واهمه و تردیدی،  زر و زور و تزویر را هیچگاه نپذیرند؛ هر چند مغضوب، رانده شده، تبعیدگشته، و حتی کشته شدۀ دستان حاکمان ستمگر خودکامۀ لجوج عنودی مثل یزید و یزیدیان شوند. همچون مُسلم که در برابر ابن زیاد و همۀ وادادگان کاخ کوفه ایستاد و مقاومت کرد و عزّتمندانه بی آن که، آنی کُرنش کند، به شهادت رسید. روح مسلمِ مقاوم و هانی آگاه و شجاع همآره شاد و جاویدان باد.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۳۲ موافقین ۱ مخالفین ۰ ۱ نظر


در جهان اطراف ما چه خبر است؟


زن شاغل در مرکز فوریت های شهر مکه عربستان سعودی. عکس از عصر ایران


زن شاغل در مرکز فوریت های شهر مکه (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۱۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
داستان کوتاه
در کشور ژاپن مرد میلیونری زندگی میکرد که از درد چشم خواب نداشت و برای مداوای چشم دردش انواع قرصها و آمپولها را بخود تزریق کرده بود اما نتیجه چندانی نگرفته بود.

وی پس از مشاوره فراوان با پزشکان و متخصصان درمان درد خود را مراجعه به یک راهب مقدس و شناخته شده میبیند. وی به راهب مراجعه میکند و راهب نیز پس از معاینه وی به او پیشنهاد که مدتی به هیچ رنگی بجز رنگ سبز نگاه نکند.

وی پس از بازگشت از نزد راهب به تمام مستخدمین خود دستور میدهد که تمام خانه را با سبز، رنگ آمیزی کنند؛ همینطور تمام اسباب و اثاثیه خانه را با همین رنگ عوض کنند. پس از مدتی رنگ ماشین، ست لباس اعضای خانواده و مستخدمین و هر آنچه به چشم می آید را به رنگ سبز و ترکیبات آن تغییر میدهند و البته چشم دردش هم تسکین می یابد.

بعد از مدتی مرد میلیونر برای تشکر از راهب وی را به منزلش دعوت می نماید. راهب نیز که با لباس نارنجی رنگ به منزل او وارد میشود، متوجه میشود که باید لباسش را عوض کرده و خرقه ای به رنگ سبز به تن کند. او نیز چنین کرده و وقتی به محضر بیمارش میرسد، از او می پرسد: آیا چشم دردت تسکین یافته؟ مرد ثروتمند نیز تشکر کرده و میگوید: بله، اما این گرانترین مداوایی بود که تا کنون داشته ام.

مرد راهب با تعجب به بیمارش میگوید: بالعکس، این ارزانترین نسخه ای بوده که تاکنون تجویز کرده ام. برای مداوای چشم دردتان، تنها کافی بود عینکی با شیشه سبز خریداری کنید و هیچ نیازی به این همه مخارج نبود. برای این کار نمیتوانی تمام دنیا را تغییر دهی، بلکه با تغییر چشم اندازت میتوانی دنیا را به کام خود درآوری. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۰۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه
به نام خدا. دیشب رفته بودم منزل شیخ وحدت؛ تا هم دیدار تازه شود، هم دربارۀ برخی دیگر از روحانیون و علمای پُرشمار قدیمی روستای دارابکلا که دانستنی هایم از آن اندک و ناقص بود، اطلاعات، توضیحات و مشورت هایی از ایشان اخذ گردد. چنین هم شد، توفیق نیز حاصل گردید.
بنابراین در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا _که در اینحا، اینجا، اینجا ثبت و ذخیره می شود_ در طی روزهای آینده حدود 25 روحانی و عالم دینی دیگر را مورد بررسی قرار می دهم و شِمّه ای از آنان می نویسم تا هم دین خود را نسبت این سلسله جلیله اَدا نموده باشم، هم مفاخر محل را به نسل جدید معرفی کرده باشم. بعون الله تعالی.

شامل این روحانیون و علمای دینی:
1- آق میرصادق نبوی الحسینی
2- شیخ حاج آقا مهاجر
3- ملا محمدکاظم خراسانی
4- ملا مصطفی طالبی
5- ملا مرتضی طالبی
6- شیخ علی اکبر دارابکلایی مشهور به «کوچک آخوند»
7- ... پدر کوچک آخوند
8- ... پدربزرگ کوچک آخوند
9- ملاعلی طالبی دارابی (کبل آخوند)
10- ملا حیدر طالبی
11- ملا طالب طالبی
12- شیخ حسین ملایی
13- اُسّا مراد
14- مرحوم مُلا. ساکن کوچه آغوزگاله یورمله جنب خونۀ میراحمد موسوی
15- ملا ولی دارابکلایی
16- ملا اصغر چلویی دارابی
17- شیخ تقی چلویی دارابی
18- آیت الله آق میرصالح صالحی
19- آق سیدعلی صالحی
20- مِلّا سحرخیز
21- شیخ محمد طالبی
22- شیخ باقر آفاقی
23- شیخ احمد آفاقی عموی حاج شیخ احمد آفاقی
24- شیخ محمدحسین شاهمیری
25_ شیخ علی رمضانی (پدر شیخ باقر و شیخ محمود)
26- و ... .
البته روحانیان دیگری هم هستند که به مرور معرفی خواهم کرد از جمله طلبۀ جوان شیخ عبدالله درواری فرزند مشدعباس. (در وبلاگ دیگرم روحانیت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد)


آرم دامنه. طراحی قربانعلی طالبی دارابی در سال 1392
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۰۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از نظردهنده ای با نام «یک دارابکلایی»

یک دارابکلاییبا سلام
سپاس از اینکه [با این پست: اینجا] باعث شدید با توجه بیشتری به حرف ها و کلمات روزمره خود نگاه کنیم. اما لغات آخر فکر نمی کنم آن چیزی باشند که در مقدمه درباره آنها صحبت کردید!!!
و اینکه فکر می کنم در زبان ما به "جوجه تیغی" می گویند "ارمِنجی" و نه "تشی".
پاسخ دامنه:
سلام من هم به شما جناب «یک دارابکلایی»
از این که تأکید کردی این چنین نوشته هایی می تواند موجب توجه بیشتر شما به کلمات روزمرّه باشد، حُسن بزرگی ست و نشانۀ دقت وافر شماست.
لُغات آخر که تذکر دادی، باید بگویم من در مقدمۀ بحث نوشتم: «یا اساساً لغت دگرگون می شود. یا بخشی از مصوَّت جابجا می شود و یا حروف کم و اضافه می گردد.» لذا آن لغات جزو دسته ای است که اساساً دگرگون می شود: مثال می زنم:
مثل:
لحاف = دِواج
کَم = سِندلک
ذرّه ذرّه = سِسکه سِسکه
گربه = بامشی
خار = تلی یا سیس تَلی
در مورد دسته دیگر که در آن حروف یا اَصوات کم و زیاد و یا جابجا می شود:
مثل:
انگور = انگیر
انجیر = اَنجیل
دروغ = دِرُغ
تو = تِه
وی = وِه
شُل = شِل
شب = شُو
آب = اُوه
ووو...
در مورد جوجه تیغی اگر واقعاً به قول شما ارمِنجی می گویند نه تشی، پس اصلاح می شود و حرف شما تصدیق می گردد.
ممنونم جناب که به بحث توجۀ دقیق نمودی و زحمت کشیدی نظرت را بیان کردی.
موفق باشید. خدا نگه دارتان.
(در وبلاگ دیگرم فرهنگ لغت دارابکلا اینجا نیز منتشر شد)
ابراهیم طالبی دارابی
۰۹ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۰۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

بحثی در بارۀ رنگ و آرایش کردن مردان!

به نام خدا. در خبرها خواندم امانوئل ماکرون 39 ساله، رئیس جمهور فرانسه در 100 روز نخست کاری خود رقمی بالغ بر 26 هزار یورو (31 هزار دلار) را صرف آرایش مو و صورت خود کرده است، که مورد انتقاد شدید مردم فرانسه قرار گرفت... (منبع)

نکتۀ دامنه اینجاست که متأسفانه این نوع آرایش و رنگ آمیزی سر و صورت و پوست و مو و ریش، در ایران نیز بدجوری باب و مُد شده است. چه در میان مقامات! و چه در میان جوان ها و میانسالان.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و همسرش بریژیت

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و همسرش بریژیت

آنچه برای مردان مستحب بوده، خضاب بوده است نه آرایش و بدل کاری و مُد و مُدبازی. آن هم خضاب در ایام جنگ که دشمن با دیدن چهره ها، دچار اشتباه محاسباتی شود.

بی آن که به کسی جسارتی تلقی شود باید بگویم مردانی که رنگ می زنند اغلب می خواهند بقبولانند که هنوز جوان! مانده اند، حال آن که خودِ رنگ کردن و آرایش مردانه، علامت بزرگی برای خلاف این پندار و خیال است.

روال طبیعیِ خود را نباید دستکاری کرد. مثلاً هرگز رنگ موی سیاه، به میانسال نمی آید. پس از توّهم و خودشیفتگی خارج باید شد و واقع خود را باید نمایاند تا هزینه های گزاف بر خود و خانواده تحمیل نکرد. برداشت جامعه از مردی که رنگ می زند، این است که دارد پیری خود را مخفی! می کند.

متأسّفانه سالانه میلیاردها دلار در ایران به جیب شرکت های آرایشی صهیونیستی و غربی واریز می شود که می توان با آن سرمایۀ ملی، چندین مدرسه و درمانگاه و کتابخانه ساخت.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

یک بحث کوتاه در بارۀ مشکلی به نام دل گپی و وسوسه

حدیثِ نفس (=به گویش دارابکلایی ها دل گپی) یعنی سخن گفتن با خود که می تواند هم منفی باشد و هم مثبت. البته در روایات معنای منفی اش یعنی وسوسه مدّ نظر است. هر نوع فکر در مورد مسئله‌ای اعتقادی یا اخلاقی که گناه آلود باشد، حدیث نفس محسوب می شود. گرچه  اصل آن گناه نیست اما آثار وضعی خود را دارد.

گاه حدیث نفس انسان، ندای شرمساری او به درگاه خداوند است. ندا و نُدبه و راز و نیاز اوست. دفع امّاره است. این، مفید است. ولی وسوسه و فکر گناه، خطرناک و نکوهیده است.

پیامبر خدا صلی الله علیه وآله می‌فرمایند: خداوند از وسوسه ها و تشکیکات ذهنی امّت من تا زمانی که آنها را به زبان یا به مرحله عمل نیاورده باشند، گذشت کرده است. (میزان الحکمه، محمدی ری شهری. ج 13 ص 155)

همچنین می‌فرمایند: هر دلی وسواس دارد. پس هرگاه این وسواس پرده دل را بِدَرَد و به زبان آورده شود، بنده به سبب آن مؤاخذه گردد، اما اگر پرده دل را ندرَد و زبان به آن گویا نشود، گناهی صورت نگرفته است. (همان منبع)

پس تا حدودی وجود وسوسه، طبیعی است اما باید آن را کنترل کرد و مراقب بود که به زبان یا عمل نرسد. از امام کاظم علیه السلام در باره حدیث نفْس (افکار واندیشه هایی که در ذهن انسان می گذرد) سؤال شد. فرمود: کیست که نفْس او دچار افکار واندیشه نشود؟! (همان)

این رحمت خدا است که نسبت به اصل وجود وسوسه‌های درونی بر ما سخت نگرفته است و آن را گناه نشمرده است.

مهمترین راه مبارزه با حدیث نفس، به یاد همیشگی خداوند بودن است: وَ مَنْ یَعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطَانَا فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ (الزخرف: ٣٦) و هر که از یاد [خداى] رحمان روى گرداند، شیطانى را بر او مى گماریم که قرین او باشد.

برداشت آزاد و خلاصه نویسی دامنه از این منبع

ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

«...آسیبی که انقلاب اسلامی ما دچار آن شده این است که برخی از افراد که دم از انقلابی‌گری و ولایت‌مداری می‌زنند خیال می‌کنند هر کس که نظری مخالف نظر رسمی نظام داشت باید به شکلی – خواه حبس یا حصر – حذف شود و از حقوق اجتماعی خود مانند آزادی بیان محروم شود چون برای حفظ نظام هر کاری می‌توان کرد.


مرحوم دکتر ابراهیم یزدی در حال اقامۀ نماز

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی در حال اقامۀ نماز (منبع عکس)

این سرنوشت را ما برای خیلی از شخصیت‌ها اعم از مذهبی و سیاسی رقم زدیم به این خیال که اگر این کارها را نمی‌کردیم انقلاب از دست می‌رفت، در حالی که هر نظام حکومتی به هر حال مخالفان و منتقدانی دارد و مادام که آنها دست به سلاح نبرده‌اند باید در بیان نظرات خود آزاد باشند. دموکراسی و رفتار علی علیه‌السلام با خوارج، دشمن سرسخت آن امام باید برای همه ما درس باشد...»

بخشی از یادداشت علی مطهری برای درگذشت مرحوم دکتر ابراهیم یزدی. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

متن نقلی: چرا درد کاغذ از تیغ و چاقو بیشتر است؟ کاغذ به ظاهر بی‌آسیب است، اما... این کالای مفید و زیبا چه راز عمیق و تاریکی را در اعماق قلب خود یدک می‌کشد... بریده شدن پوست توسط کاغذ می‌تواند دردی وحشتناک داشته باشد...

کاغذ با چشم غیرمسلح کاملا صاف و نرم به نظر می‌‎رسد، اما اگر با یک ذره‌بین قوی به آن نگاه کنید، خواهید دید که کاغذ بیشتر از آنکه شبیه تیغ باشد، با ارّه شباهت دارد. بنابراین... کاغذ شکافی بد روی پوست شما می‌اندازد اما نه از زخم‌هایی که چاقو یا تیغ روی پوست می‌اندازند.


معمّا چیست؟ زخم کاغذ آنقدرها عمیق نیست که همین مسئله به خاطر درد زیادش، خود به معمایی شگرف تبدیل شده است. بنابراین بی دلیل نیست که چرا بُرش کاغذ به تهدیدی مهم برای ما محسوب می‌شود. زخم عمیق‌تر موجب خونریزی می‌شود. خون لخته شده و دلمه می‌بندد. زیر همین دلمه خون است که کاغذ می‌تواند به دور از جهان بیرون، خودش را التیام بخشد. اما زخم کاغذ به خاطر سطحی بودنش چنین دلمه خونی را در پی نخواهد داشت... مادامی که شما زخم را باندپیچی نکنید و یا از پماد آنتی بیوتیک بر روی آن استفاده نکنید، اعصابی که با برش کاغذ پاره شدند همچنان در معرض دنیای بیرون قرار می‌گیرند که مسئله باعث وخیم‌تر شدن اوضاع اعصاب آن ناحیه می‌شود.» (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۰۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
انقلاب فرهنگی و سیاسی: زندگی سراسر افتخار امام جعفر صادق(ع) دو موضوع در بین همه موضوعات به چشم می خورد.
1-طاغوت زدایی 2- معرفی اسلام ناب محمدی(ص). در دوران آنحضرت فقط چهره ای از اسلام مانده بود و با دو گروه مخالف و قدرتمند به مقابله برخواست1- امویان 2- عباسیان. امام صادق(ع) در مدت 34 سال امامت خود باپنج خلیفه اموی هم عصر بود و سپس با دو خلیفه عباسی هم عصر بود.
تاسیس دانشگاه جعفری: با جذب شاگردان جدید بعد از پدرش نهضت علمی و فکری و بالنده ای را طراحی کرد و از درگیری بنی امیه و بنی عباس استفاده کرد شاگردان آنحضرت از شیعه تنها نبردند از سایر فرق هم بردن مثل ابوحنیفهو نیز افرادی همچون هشام بن حکم حدود 3 کتاب در عقاید و به ویژه امامت نوشت و جابربن حیان پدر علم شیمی و کتابی در هزار صفحه و شامل پانصد رساله در علوم مختلف نوشت.
مبارزه امام صادق(ع): در آن عصر حضرت قیام مسلحانه نکرد ولی با شمشیر زبان و قلم در هر فرصتی به جنگ با آنها برخواست. امام صادق(ع) در کنار یکی از شاگردانش به نام سدیر که کنار چند گوسفند توقف کرده بودفرمودند: وا... لو کان لی شیعه بعدد هذه الجداء ماوسعتی العقود.  سوگند به خدا اگر شیعیان واقعی من به اندازه تعداد این گوسفندان بودند خانه نشینی برایم روا نبود و قیام می کردم. وقتی سدیر آن گوسفندان را شمرد 17 عدد بود تعداد مخلصین بسیار اندک بود و لذا >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

فرهنگ لغت دارابکلا

به نام خدابسیاری از واژه ها خصوصاً اسم های افراد و اشیاء در گویش دارابکلایی ها می شکَند (=زیر و رو می شود). یا اساساً لغت دگرگون می شود. یا بخشی از مصوَّت جابجا می شود و یا حروف کم و اضافه می گردد.

گرچه این عمل در همه ی لهجه های ایرانی معمول است اما در دارابکلا به نظر می رسید کمی بیشتر به چشم می آید؛ تا حدّی که می توان گفت در پاره ای از واژه ها و نام ها، به عمد و قصد آن را می شکنند تا تصغیر یا طعنه، کنایه یا متلک، لُغز و یا وجه تمسّخُری آن جِلوۀ بیشتری داشته باشد.

آهنگرمحلۀ دارابکلا. عصر 13 دی 1395 ارسالی جناب یک دوست

آهنگرمحلۀ دارابکلا. عصر روز 13 دی 1395. ارسالی جناب یک دوست

البته این قاعده تعمیم ندارد، خصوصاً روی نام های مقدّس و اسامی مبارک و محترم پیامبران و امامان _علیهم السّلام_ که مردم به آن ایمان و اعتقاد راسخی دارند.

من به عنوان نمونه به تعدادی از این نام ها و واژگانی که در زبان روزمرّۀ مردم دچار دگرگونی می شود، اشاره می کنم:

مصطفی = مُصفا. مُصپا

خدیجه = خجّه. خدیج. خجیجه

ابراهیم = اِوریم. اورین. آبرام

علی اکبر = عَی لَکبِر

حسیَن = حوسِن

اسماعیل = اِسمِل. امِل

حیدر = حِدر

سید صادق = سی صادخ

طاهره = طایره

محمدحسین = ممدوسن

اصغَر = اصخِر

اسدالله = اَسّولّا

ماهی تابه = لاغالی. لُقولی

سوسمار = مَرماشکِل (مَر مونا شکل) یعنی شبیه مار

خوک: خی

قورباغه = وگ

موش خانگی = گَل

موش وحشی = اَشنیک

برو = رد بَوُوش

هنوز = حَن تا

خرمالو = خاروندی

دوباره = دِقَضی

کج و کوله = ول ویلانگ

جُغد = پیتکالِه

شُل = لِخ لِخی

صدا = ونگ و وا

هیزم = هیمه

چوب = چُو

خُمار = خوتوکِن

جوجه تیغی = تَشی

مُشت دردناک = گالمیس

زنبور = زیزم

لانه = کالی

گندم = گندِم

بگذرم = خابور (امری). خانِبُورِم (خبری)

و بی شمار لغات و واژه های دیگر... تا لغت بعد. (در اینجا هم منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۸ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی
بسمه تعالی. با سلام. مطالب ذیل برای همه ی خانواده ها چه بخواهی و چه نخواهی دیر یا زود اتفاق می افتد:
غذا خوردن در خانهٔ مصیبت دیدگان؟
امام باقر(ع) فرمودند: رسول خدا (ص) فرموده بود: برای خانواده جعفربن ابی طالب غذا تهیه کنید، که آنان گرفتار مصیبت اند.
ج: امام صادق (ع) فرمود: نزد مصیبت زدگان غذا خوردن از عمل جاهلیّت است، وسنّت آن است که غذا به خانه آنان بفرست. امروزه متأسفانه به عکس این دستور عمل می شود، از این رو مصیب زدگان مصیبت اصلی خود را فراموش نموده، گرفتار مصیبتی بزرگتر می شوند که خرج دادن به شرکت کنندگان در تشییع وغیره است ! سنن النّبی. حدیث 251 و 252.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه
حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه

ونیز متأسفانه: گوسفند کشتن جلوی میّت. و همچنین خرج دادن در سوّم، هفتم ،چهلم،سالگرد است  درحالی که هیچ کدام مجوِّز شرعی ندارند.
چون: اول اینکه: ما مسلمانیم و باید تابع اسلام باشیم.
دوم : از رسم ورسوم جاهلیّت است.
️وسوم : بنوعی بدعت است چون شرعی میدانند واگر خرج ندهد او را تکفیر میکنند.
چهارم: بجای این مخارج، واجبات میّت همچون نماز ،روزه ،خمس وزکات و دیون و............ونفقه وبعضاً دختر وپسر جوان  دم بخت دارد .ویا فرزند صغیر.
وپنجم : چون نهی شده این خرج کردن ها هیچ گونه ثوابی ندارند !!!
وچنانچه از ثُلْثْ مالش اضافه است و میخواهیم خرج کنیم در راهی که باقیات وصالحات است ومجوِّز شرعی دارد واحیای سنّت های حسنه است خرج نمائیم .
بررسی شد قم. منزل. ۷ / ۶ / ۹۶. برابر با ۷ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق . ۲۹ آگوست ۲۰۱۷ م.

پاسخ دامنه: سلام من هم به جناب شیخ مالک. نکاتی که مرقوم فرمودی قابل تأمّل است و ان شاء الله موجبات اصلاح نگرش ها گردد. ممنونم به مسائل جامعه و فرهنگ سازی اهتمام داری.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۹:۱۵ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

سلام. از خبر درگذشت ناگهانی حاج محمود اسمعیل بی نهایت ناراحت و شوکه شدم. او انسانی وارسته پرتلاش و بسیار جدی و رک و در عین حال بسیار دوست داشتنی و مورد احترام بود.

از کار و کوشش و کد یمین خسته نمی شد و هرگز از تلاش برای کشاورزی و بدست آوردن روزی حلال دست نمی کشید به نحوی که زمین سر راه ایشان در نزدیکی آق اسیو پیش هر سال دو کشته کشت می نمود و علاوه بر فاملیت با ما از مشتریان بسیار مودب و خوب ما هم بود سالهای مدید و ...

خدایش بیامرزاد و با اولیاء همنشین انشاءالله.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی
به نام خدا. آرامش در میان انسانها یک کلمه غریبی است که بدست آوردن آن به این سادگی امکان پذیر نمی باشد چون افکار؛ رفتار ما انسانها مدام در حال تغییر شکل است.

حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی. مرداد 1396. ورزشگاه دارابکلا. عکاس: جناب رنگین کمان

حجة الاسلام محمدجواد غلامی دارابی در ورزشگاه دارابکلا دیدار با جوان ها. مرداد 1396. عکاس: جناب رنگین کمان

مادی گرایی و حرص مال دنیا و افکار منفی باعث شده است که این گوهر ارزشمند را در وجود خودمان از بین ببریم  و جای آن را به عصبانیت، نفاق، کینه و حسادت تبدیل کنیم.
امام باقر (ع) به پنج راز آرامش انسانهای موفق اشاره کرده و می فرماید:
۱- اگر ستم کردند، ستم نکن؛
۲- اگر خیانت کردند، خیانت نکن؛
۳-اگر تکذیب کردند، بی تابی نکن؛
۴- اگر مدحت کردند، شاد نشو؛
۵- اگر سرزنش کردند، بی تابی نکن.
محمد جواد غلامی دارابی.
پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام جناب شیخ محمدجواد. هم متن شما مناسب بود خصوصاً استناد عالی به سخن امام باقر (ع). هم این حضورتان در میان مردم بخصوص جوان ها، بویژه در ورزشگاه دارابکلا که جناب رنگین کمان قبلاً برایم ارسال کرده بود. من معتقدبوده و هستم که روحانیت آگاه، منزّه و ساده زیست همآره عامل تألیف قلوب و آرامش بخش مردم بوده است. نیز رازدار و مأمن اَمن آنان. روحانیت آنچنان مورد وثوق و پناهگاه مردم در طول تاریخ بوده است که خردمندان جامعه نیز جرأت می کردند نزد آنان شُبهه ها، سؤالات مهم اعتقادی و حتی انتقادی خود را آشکارا بیان کنند. ممنونم.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

داستان کوتاه

دهقان پیر، با ناله می‌گفت: ارباب! آخر درد من یکی دو تا نیست، با وجود این همه بدبختی، نمی‌دانم دیگر خدا چرا با من لَج کرده و چشم تنها دخترم را «چپ» آفریده است؟! دخترم همه چیز را دو تا می‌بیند!

کشاورزان گیلانی در حال برداشت شالی

ارباب پرخاش کرد و گفت: بدبخت! چهل سال است نان مرا زهر مار می‌کنی! مگر کور هستی، نمی‌بینی که چشم دختر من هم «چپ» است؟!

دهقان گفت: چرا ارباب اما دختر شما همه‌ی این خوشبختی‌ها را دوتا می‌بیند ولی دختر من این همه بدبختی را ... (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۱۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
غم بزرگ جهان اسلام

جنایت آل سعود علیۀ شیعیان یمن آن هم در ایام برگزاری حج

کشتار هولناک شیعیان مظلوم یمن توسط جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی. 6 شهریور 1396 (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

در بارۀ آیة الله العظمی سید علی سیستانی

به نام خدا. نیروهای الحَشد الشعبی (=بسیج مردمی عراق) دلسپرده و فرمانبَر مرجع بزرگ شیعیان جهان، حضرت آیة الله العظمی سید علی سیستانی اند. عکس آن مرجع دانشمند روشن ضمیر، فقیه آگاه و دلسوز جامعۀ مسلمین بر سینۀ یک رزمندۀ حشد الشعبی عراقی در تلعفر عراق، علامت روشنی برای این اقتداء و پیروی آگاهانه است.

آقای سیستانی شخصیت بزرگ و کم نظیری ست که جهان شیعه به وجودشان افتخار می کند که چنین انسان والایی، مرجعیت شیعه را بدرستی پاسبانی می کند و نمی گذارد خدشه ای بر آن وارد گردد. با آرزوی سلامتی و بقای عمر پربرکت برای آن مرجع شجاع عالیقدر و توفیق بیشتر برای رزمندگان غیور جهان اسلام و همۀ آزادگان و مبارزان برحق جهان. (منبع عکس)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۰۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ

مرحوم اسماعیل آهنگر حاج محمود (درگذشت: 6 شهریور 1396) عکاس: رنگین کمان

مرحوم اسماعیل آهنگر حاج محمود (درگذشت: 6 شهریور 1396) عکاس: رنگین کمان

به نام خدا. از طریق نوشتۀ جناب شیخ مالک که دیروز منتشر کرده بودم، مطلع شدم مرحوم حاجی اسماعیل آهنگر حاج محمود (مشهور به حاج محمود اِسمِل) بطور ناگهانی به رحمت خدا پیوست. به همۀ بازماندگان نسَبی و سببی اش، خصوصاً به پسرانش _که با همدیگر دوست و آشناییم و گه گاه مرتبط_ تسلیت می گویم.

من ایشان را فردی زحمتکش، کاری، پرتلاش، کشاورزی پر جنب و جوش، و نیز شخصی آرام و متمرکز در کارِ خویش می دانستم. یکی از خوبی های آن مرحوم این بوده که در مجالس عزاداری امام حسین (ع) در تکیه ی بالا حضوری همیشگی و فعال داشت. خدا وی را رحمت کناد.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۷ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به نام خدا. فردا 7 شهریور 1396 (7 ذی الحجّه 1438 قمری) سالروز شهادت امام محمدباقر (ع) است. ضمن تسلیت به خوانندگان شریف، یک سخن از سخنان گوهربار آن امام که شکافندۀ علوم لقب دارند، اهداء می کنم:

امام محمد باقر (ع)، عکس از سایت آوینی

هر چشمی روز قیامت گریان است، جز سه چشم: چشمی که در راه خدا شب را بیدار باشد، چشمی که از ترس خدا گریان شود، و چشمی که از مُحرّمات الهی و گناهان بسته شود. (کافی، ج 2، ص 80)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۱۹:۳۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی

بسمه تعالی
با سلام. شهادت پنجمین امام همام را به همه ی خوانندگان تسلیت میگویم و همچنین مطلع شدیم یکی از هم مَحلِّیمان جناب مشهدی اسماعیل آهنگر فرزند مرحوم مشهدی محمود از دنیا رفتند از این جهت به بستگانش تسلیت می گویم.

اما بحث امروز:
یکی از اشتباهات ما...
با آدم بی نماز چه جوری رفتار کنیم؟
مثلاً روایت داریم که اگر یک لقمه به آدم بی نماز کمک کنی، مثل این است که هفتاد تا پیامبر را کشتی!!
نمازت را هر کجا هستی بخوان
این روایت معنا دارد؛ معنایش این است که اگر به آدم بی نماز به خاطر بی نمازی اش کمک کردی مثل این است که هفتاد تا پیامبر را کشتی. اما اگر برایش طعام می بری، محبّت می کنی که بیاید نماز خوان بشود این مثل این است که هفتاد تا پیامبر را زنده کردی. یکی از اشتباهات ما این است که معنی احادیث را درک نمی کنیم مواظب باشیم که امر به معروف های ما از روی محبّت و عاطفه باشد. یک کاری نکنیم که طرف از همه چیز زده بشود.
قم. حرم مطهر حضرت معصومه ۶ /۶/ ۹۶ برابر با ۶ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق ۲۸ آگوست ۲۰۱۷ م.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۱۹:۳۰ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

کمی در بارۀ مرحوم دکتر ابراهیم یزدی

به قلم دامنه

به نام خدا. با تسلیت درگذشت دبیرکل نهضت آزادی ایران و طلب غفران الهی برای این سیاستمدار 86 سالۀ سپهر سیاست ایران. او مذهبی بود. مذهبی مُرد. سیاست ورز بود. رفیق مرحوم بازرگان بود و مُصر برای پویندگی «راه پاک» او.

انقلابی قبل از انقلاب بود. از دانشجویان مبارزه گر علیه شاه. مرتبط با امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود. از ایشان اجازه نامۀ شرعی داشت. (سند در منبع چهارم زیر). لذا در خاطرات مرحوم آیت الله شیخ صادق خلخالی آمده است او نصیری و رحیمی از سران ساواک رژیم شاه را در بالای مدرسۀ رفاه محاکمه کرده است.

مرحوم یزدی دوست و همرزم دکتر علی شریعتی و شهید دکتر مصطفی چمران بود. با عضویت در حزب نهضت آزادی ایران از سال 1340 هم با شاه مبارزه کرد و هم در جمهوری اسلامی فردی منتقد باقی مانده بود.

گرچه عضو شورای انقلاب شده بود و مدتی وزیر امورخارجه ایران شد و نیز پست های متعددی داشت مثل سرپرست مؤسسه کیهان به حکم امام، اما مشیء سیاسی وی و حزب شان که _مرحوم مهدی بازرگان و آیت الله سید محمود طالقانی و مرحوم یدالله سحابی تأسیس کرده بودند_ با نظام و ساختار جمهوری اسلامی ایران و نیز با سیاست های دولت های متعدد حکومت، زاویه ها داشت، بجزء با دولت سیدمحمد خاتمی، مشهور به دولت اصلاحات.

او وقتی در سال 1384 کاندیدای ریاست جمهوری شده بود واژۀ «اعتقاد» به مبانی قانون اساسی و ولایت مطلقۀ فقیه را خط زد و به جای آن لفظ «التزام» گذاشت. او البته رد صلاحیت شد. در دهه های 80 و 90 نیز بارها توسط حکومت بازداشت، محاکمه و زندانی شد.

بگذرم؛ که زندگی آن مرحوم، زیاد خواندن دارد و بسیار مطالعه نمودن. ولی بنای این نوشته ام بر اختصار است و ذکر گزیده ها. خدا رحمتش کناد.


پنجاه و سه جلسه بازجویی از مرحوم دکتر ابراهیم یزدی

پنجاه و سه جلسه بازجویی از مرحوم دکتر ابراهیم یزدی

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی. متولد 1310 قزوین. درگذشتۀ 6 شهریور 1396 ازمیر ترکیه      

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی. متولد 1310 قزوین. درگذشتۀ 6 شهریور 1396 ازمیر ترکیه

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی. نماز بر پیکر معلم انقلاب دکتر علی شریعتی به امامت امام موسی صدر. حرم حضرت زینب (س). سال 1356. دمشق

مرحوم دکتر ابراهیم یزدی. نماز بر پیکر معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی به امامت امام موسی صدر. حرم حضرت زینب (س). سال 1356. دمشق

منابعی که برای این پست استفاده شد: 1- اینجا. 2- اینجا. 3- اینجا. 4- اینجا.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۱۹:۲۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

متن نقلی: «دروغ‌گوها همه جا هستند، ولی نمی‌توان آن‌ها را به سادگی تشخیص داد. در این رابطه بهتر است شیوه زبان بدن و جهت چشم‌ها را فراموش کنید، زیرا روش‌های بهتری برای شناسایی دروغ‌گوها وجود دارند... تقریبا تمامی پژوهش‌های پیشین به این موضوع پرداخته که چگونه یک دروغ‌گو را از روی تغییرات ظاهری و زبان بدن مانند سرخ شدن صورت، خنده‌های عصبی و جهت چشمان شناسایی کنیم. یک مثال معروف در این رابطه وجود دارد: زمانی که از بیل کلینتون در مورد رابطه‌اش با مونیکا لوینسکی سوال پرسیده شد، او بینی‌اش را لمس کرد.

وعدۀ دروغ، پیگرد الهی... دیوارنوشته

وعدۀ دروغ، پیگرد الهی... طعنۀ دیوارنوشته

شیوۀ جدید چیست؟... باید تمرکزتان را از حالات افراد بردارید و بر روی واژگانی که استفاده می‌شود تمرکز کنید. سپس به تدریج بر روی نکاتی تمرکز کنید که پاشنه آشیل فرد دروغ‌گو است... از سوالات با پایان باز استفاده کنید... با این روش شخص دروغ‌گو را مجبور می‌کنید که به داستان بافی خود ادامه دهد. او آن‌قدر ادامه می‌دهد که سرانجام در شبکه سُست دروغ‌های خود گیر می‌افتد... مصاحبه‌های هوشمندانه که می‌تواند حُفره‌های داستان‌های جعلی را افشا کند، خیلی بهتر از شیوه‌ی سنتی «زبان بدن» است.

برگرفته از پژوهش توماس اُرمرود (Thomas Ormerod) و گروه افسران امنیتی انگلیس و تیموتی لِواین (Timothy Levine)، پژوهشگر دانشگاه آلاباما در بیرمنگام. (منبع)

اصل سخن را امام علی (ع) فرمود در مذمّت دروغ، دروغگو و دوری از دوستی با دروغگو

مذمّت دروغ و دروغگو و دوری از دوستی با دروغگو در بیان امام علی (ع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


به قلم دامنه


دُرنا


به نام خدا. دیشب مستندی زیبا و مُهیّج می دیدم از قارۀ آفریقا. می دانستم درنا، پرنده ای دورپرواز است. جمعی، همآهنگ و منظّم حرکت می کند. اما تا به حال نمی دانستم او به بچه اش هرگز غذا نمی دهد! بلکه فقط غذاخوردن یادش می دهد. یعنی همان مثَلی که همه می دانیم، ماهیگیری یاددادن بهتر از ماهی دادن است. (عکس زیر دُرناها در تالاب استان فارس)


دُرناها در تالاب استان فارس

 

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

سلسه مباحث دردهای جامعه

اینان در عکس اول، (منبع عکس) از فرط نیازمندی به معاش، در قبرستانی در زنجان آب می فروشند. هر بطری 1000 تومان. برای شست و شوی قبرها. یعنی اینان با همین درآمد، قانع اند که مثلاً به شغلی رسیده اند و می تواند خرج خونه را برای پدر و مادرشان دربیاورند.

بچه هایی که در قبرستان زنجان آب می فروشند

الله اکبر به این همه نفت و گاز و درآمد این مُلک و مِلک و مملکت، که در زشت ترین معاملات رانتی و ساخت و پاخت های پشت پرده و مخفی، در عصر خاص محمود احمدی نژاد نصیب بابک زنجانی و امثال وی شد.

بابک زنجانی و محمود احمدی نژاد

این همان بابک زنجانی ست که در دورۀ مشهور محمود احمدی نژاد به میلیارد میلیارد دلار پول مفت و رانتی رسیده است و هنوز که هنوزه، پرونده اش به فرجامی نرسیده! کافی ست فقط همین یک فقره _یعنی بابک زنجانی_ را دقیق خواند و مطالعه نمود تا به عمق فجایع آن دوره ی بی در و پیکر پی بُرد.

بابک این جوان زنجانی که استانش دچار فقر و بیکاری ست، در دولت جنجالی این فرد که حالا جناح راست هم وی را تمام شده و منحرف می خواند، در تاجیکستان بانک خصوصی زد و در دهها معامله و بده بستان های معلوم و مجهول به ثروتمندترین ها پیوست. همان اغنیاء و پول پرستانی که یک شبه، ره صدساله می پیمایند. این است دردهای جامعه و این مردم و این ملّت. حیف که دست عدالت و سیرۀ علوی نمی بینم در این مملکت!

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
نسب امام باقر(ع) از پدر پدری و مادری به دو امام بزرگوار امام حسن و امام حسین(ع) می رسشد از ضعف و درگیری امویان و اختلاف آنها استفاده کرد و جنبش علمی را به راه انداخت.

گوشه ای از ویژگیهای امام محمدباقر(ع):
1- رفتار با یاران و مردم: امام باقر(ع) فرمودند:دوست داشتنی ترین کارها نزد خدا اینکه مسلمانی شکم مسلمانی را سیر کند غمش را بزداید و دینش را ادا کند. با همه مهربان بود حتی کسانی که به او بدی می کردند.
2- آراستگی ظاهری: آن حضرت فرمودند: هرکس موی نگه می دارد آنرا مرتب کند، به نظافت لباس و آراستگی ظاهری اهمیت ویژه ای قائل بود.
3- تجارت و کار: یاران خودرا به تلاش تشویق می کرد آنحضرت فرمودند: من کسی را که کار و تلاش را رها کرده باشد و بگوید خدایا روزیم را بده را دشمن می دارم.
4- سخاوت و بخشش: آنحضرت درآمدش کم بود اما خرج عیال و اطرافیان آن زیاد بود اگر شیعیان از اطراف می آمدند به آنها زاد و توشه می داد.
امام محمد باقر (ع)
مناظره با اسقف اعظم مسیحیان: عصر آنحضرت روزگار برخورد اندیشه های اسلامی و غیر اسلامی بود و بعضا مناظره علمی صورت می گرفت از جمله مناظره با اسقف مسیحیان که آنحضرت هنگام بیرون آمدن از قصر هشام دید عده ای جمع هستند امام(ع) پرسید اینها چه کسانی هستند؟ گفتند راهبان کشیشان و مسیحیان و تجمع و نشست علمی دارند امام(ع) عبای خود را روی سر خود گذاشت و به صورت ناشناس در مجلس نشست اسقف وقتی وارد مجلس شد نگاهش به چهره نورانی امام باقر(ع) افتاد پرسید آیا شما از ماهستید یا از امت مرحومه؟ فرمودند: از امت مرحومه اسقف پرسید شما از کجا می گوئید بهشتیان می خورند و می آشامند ولی نیاز به قضای حاجت ندارند؟ شما از کجا می گوئید بهشتیان هر چه می خورند نعمت ها و میوه ها کم نمی شوند؟ امام(ع) فرمودند: آری نمونه بارز آن در عالم محسوسات آتش است شما اگر از شعله شمعی صدها چراغ روشن کنید از شعله آن کم نمی شود و نیز جنینی که در رحم مادرش غذا می خورد ولی مدفوع ندارد و نیاز به قضای حاجت ندارد اسقف تعجب کرد و >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

کویریات دامنه

محمد شمس لنگرودی. متولد ۲۶ آبان در لنگرود

1- جامعۀ ما چون همیشه کدخدایی بوده است،

دنبال یک نفر می گردد که او را «اول» کند.»

(شمش لنگرودی. شهروند، شمارۀ 44، 8 اردیبهشت 1387. ص 98)

2- در یک جامعۀ بیمار، سالم ها بیمار محسوب می شوند!

(فردریش نیچه)

3- در زمان صلح، انسان جنگجو! به جانِ خودش می افتد!

(فردریش نیچه)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۶ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۵۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی
بسمه تعالی. سلام به جناب دامنه ی بزرگوار و دامنه خوانان  در لا به لای مطالعاتم با مطالب و تمثیلات قشنگ و دلنشین برخورد میکنم و چون به دلم می نشیند تصور میکنم همان برای خواننده تاثیر گذار باشد بهمین جهت این بار تمثیل دوم را  ذیلاً  تقدیم میکنم:
حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه
حجة الاسلام  شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه

ﺍﻧﮕﺸﺘﻬﺎﯼ ﺩﺳﺘﻤﺎﻥ ﯾﮑﯽ ﮐﻮﭼﮏ، ﯾﮑﯽ ﺑﺰﺭﮒ، ﯾﮑﯽ ﺑﻠﻨﺪ، ﯾﮑﯽ ﮐﻮﺗﺎﻩ، ﯾﮑﯽ ﻗﻮﯼ، ﯾﮑﯽ ﺿﻌﯿﻒ است، ﺍﻣﺎ ﻫﯿﭽﮑﺪﺍﻡ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺭﺍ ﻣﺴﺨﺮﻩ ﻧﻤﯿﮑﻨﺪ...
ﻫﯿﭽﮑﺪﺍﻡ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺭﺍ ﻟﻪ ﻧﻤﯿﮑﻨﺪ
ﻭ ﻫﯿﭽﮑﺪﺍﻡ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺗﻌﻈﯿﻢ ﻧﻤﯿﮑﻨﺪ
ﺁﻧﻬﺎ ﮐﻨﺎﺭ ﻫﻢ ﯾﮏ ﺩﺳﺖ ﻣﯿﺸﻮﻧﺪ ﻭ ﮐﺎﺭ ﻣﯿﮑﻨﻨﺪ.
ﮔﺎﻩ ﻣﺎ ﺍﻧﺴﺎﻧﻬﺎ ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﮐﺴﯽ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻮﺩﯾﻢ, له اش ﻣﯿﮑﻨﯿﻢ ﻭ ﺍﮔﺮ ﺍﺯ ﮐﺴﯽ ﭘﺎﯾﯿﻨﺘﺮ ﺑﻮﺩﯾﻢ ﺍﻭ ﺭﺍ می پَرﺳﺘﯿﻢ.
ﯾﺎﺩﻣﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ، ﻧﻪ ﮐﺴﯽ ﺑﻨﺪﻩ ﻣﺎﺳﺖ،
ﻧﻪ ﮐﺴﯽ ﺧﺪﺍﯼ ﻣﺎ.
ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺍﻧﮕﺸﺖﻫﺎ ﺭﺍ ﺍﯾﻨﮕﻮﻧﻪ ﺁﻓﺮﯾﺪ. ﺑﺎﻫﻢ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﻭ ﮐﻨﺎﺭ ﻫﻢ، ﺁﻧﮕﺎﻩ ﻟﺬﺕ ﯾﮏ ﺩﺳﺖ ﺑﻮﺩﻥ ﺭﺍ ﻣﯿﻔﻬﻤﯿم.
قم. مالک رجبی دارابی. حوزه ی علمیه قم. کتابخانه دیجیتال مرحوم آیت الله العظمی بروجردی. ۵ شهریور 1396 برابر با ۵ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق. ۲۷ اگوست ۲۰۱۷ م.
پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. تلنگری زیبا بود. ان شاء الله با این بحث های تمثلی خوب شما، ما هم مانند جوان های مستمع تان در شهر زیبای گلوگاه مازندران، بهره ببریم و عبرت بیاموزیم. ممنونم.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۷:۰۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی. سال 1395. تهران. دانشگاه هنر

از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی

به نام خالق زیبایی

امام باقر (ع) فرمود: نُه خصلت است که خداوند آن ها را از مختصات پیامبرانش قرار داده است، پس خود را بیازمایید و بنگرید اگر آنها را دارید، خدا را حمد و ستایش کنید و اگر ندارید از او بخواهید.

آنها عبارتند از: یقین، قناعت، صبر، شکر، حلم، حُسن خلق، سخاوت، شجاعت، پاکیزگی و پارسایی. (ریاضه الخواطر، ص ۳۴)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۵۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی، عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز  و استاد اخلاق مطرح کرد:

«...ما باید بدانیم فتنه انگیز و فتنه دار چه کسانی هستند لذا بر همین اساس همان شب اول من در صدا و سیما این موضوع را مطرح کردم و گفتم به جای اینکه بگویید «سران فتنه» بگویید فتنه از سران. لذا فتنه جویی مشکل اصلی است. بنابراین نتیجه صحبت من این می شود که اگر دیانت همراه انقلابیون باشد محال است به  خطایی اقرار نکنند.

محمود احمدی نژاد و سرتیپ پاسدار باقر قالیباف. منصوبان رهبری در مجمع تشخیص مصلحت نظام

محمود احمدی نژاد و سرتیپ پاسدار باقر قالیباف. منصوبان رهبری در «مجمع تشخیص مصلحت نظام»

آن فردی [محمود احمدی نژاد] که آن روز فتنه کرد و آن را با فرا فکنی به گردن دیگران انداخت امروز باز در حال فتنه کردن است و متاسفانه سکوت افرادی که همیشه در مقابل اصلاح طلبان حرف برای گفتن داشتند جالب توجه است. من در همان مقطع 10 شب سخنرانی کردم و معتقد بودم باید مسئله حصر حل شود. بالاخره حکومت کردن بدون تدبیر و برنامه نمی شود، یک دوره ای مصلحت به حصر گرفتند اما آیا شرایط عوض نشده؟ ایا نیاز به تدبیر جدید بر اساس شرایط نیست؟... » (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


عروسی برادرزاده ام زهرا با آرمان


عروسی برادرزاده ام زهرا با آرمان روانبخش. شنبه شب. 4 شهریور 1396. حیدر و دامادش آرمان. قائم شهر. عکاس: ام البنین دارابکلایی


حیدر و دامادش آرمان. 4 شهریور 1396. قائم شهر


عروسی برادرزاده ام زهرا با آرمان روانبخش. شنبه شب. 4 شهریور 1396. آرمان روانبخش شاه داماد. قائم شهر. عکاس: ام البنین دارابکلایی


آقاداماد آرمان روانبخش. شنبه شب 4 شهریور 1396. سالن جشن در قائم شهر


سخن دامنه


به نام خدا. سلام می کنم به آرمان و زهرای مان. از پیوند خُجسته تان عمیق خرسندم. گرچه خودم شخصاً توفیق حضور در عروسی تان را نداشتم، اما دلم با شما بود. این پست را با همۀ ذوق و شوقم به ثبت رساندم تا در تاریخ بماند. ان شاء الله زندگی تان سرشار از زیبایی ها، دوستی ها، سلامتی ها، معنویت ها، و از همه مهمتر پُر از عشق و رُبایش باشد. اگر خدا رخصتی به من داد به خونه ی تان در شهر فریدون کنار حتماً خواهم آمد. خدا نگه دارتان زهرا و آرمان مان. از اُم البنین دارابکلایی ممنونم در ارسال این تصاویر.


ابراهیم طالبی دارابی
۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۳۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

مهندس محمد عبدی سنه کوهی


از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

#داستان_راستان: روزی حضرت موسی (علیه السلام) در کوه طور، به هنگام مناجات عرض کرد:

ای پروردگار جهانیان! جواب آمد: لبیک!

سپس عرض کرد: ای پروردگار اطاعت کنندگان! جواب آمد:‌ لبیک!

سپس عرض کرد:‌ ای پروردگار گناه کاران! موسی علیه السلام شنید: لبیک، لبیک، لبیک!

داستان های حضرت موسی علیه السلام

(منبع عکس: مؤسسۀ جهانی سبطین)

حضرت گفت: خدایا به بهترین اسمی صدایت زدم، یکبار جواب دادی؛ اما تا گفتم: ای خدای گناهکاران، سه مرتبه جواب دادی؟

خداوند فرمود: ای موسی! عارفان به معرفت خود و نیکوکاران به کار خود و مطیعان به اطاعت خود اعتماد دارند؛ اما گناهکاران جز به فضل من پناهی ندارند. اگر من هم آنها را از درگاه خود ناامبد گردانم به درگاه چه کسی پناهنده شوند. (منبع: قصص التّوابین، ص 198)

 

پاسخ دامنه: سلام جناب حاج محمد عبدی. داستان عارفانه ای نقل کردی. درک می کنم عمق و زیبایی و اثرگذاری این داستان را. چون خودم از دستۀ گناهکاران هستم. لذا فضل و رحمت واسعۀ خدای مهربان را بسیار دوست می دارم. از شما بابت این پست ارزنده ممنونم. آثار و برکات پندها و قضایای حکیمانه در داستان های انبیای الهی (ع) در جان ها نفوذ می کند. بی دلیل نیست قرآن به شکل ظریف و دقیق از قصص (=قصه ها) برای هدایت انسان ها استفاده کرده است. خداحافظ.


ابراهیم طالبی دارابی
۰۵ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) دو رکن اساسی نهضت عاشورا بودند که بدون شک دوام و بقای نهضت حسینی مدیون فداکاریهای آنهاست متاسفانه چهره قهرمانانه آنحضرت توسط بعضی از دوستان ناآگاه و دشمنان آگاه تحریف شده و از وی چهره پیوسته بیمار و فاصله گرفته از حکومت و سیاست نام می برند، سند گویای این مطلب خطبه افشاگرانه امام سجاد(ع) در کوفه و شام و مقابله با عالمان درباری بود، از طرفی موضع گیری آن حضرت در برابر دو قیام مهم تاریخی یعنی قیام توابین  قیام مختار مهر تاییدی بر این نکته است که در امورات سیاسی و تحولات و مبارزه با ظالمانی و احیای اندیشه آرمان پدرش و اجدادش راسخ بود، امام سجاد(ع) مدت ده سال شاهد امامت عمویش امام حسن بود. و یازده سال در دوره امامت پدرش، امام سجاد(ع) درس عمل به آیات قرآن در زندگی ایشان مشهود بود. چند نمونه اشاره می شود:
1- کظم غیظ: آنحضرت در کظم غیظ براساس آیه 134 آل عمران( و فروخوردگان خشم و بخشایندگان بر مردم) در رفتار وعمل آن حضرت موج می زد. گفته شد روزی چند نفر مهمان آنحضرت بودند خادمی سیخ آهنی در دست داشت و با عجله می آمد پایش لغزید و آهن بر سر فرزند آنحضرت خورد و از دنیا رفت غلام ترسید ◀
ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی

به نام خدا

رابطه برزخ نسبت به دنیا و قیامت

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: "الناس نیام فاذا ماتو انتبهو"

مردمی که در دنیا زندگی می کنند همه خوابند وقتی بمیرند تازه بیدار می شوند؛

پس عالم برزخ نسبت به دنیا، عالم بیداری است ولی همین عالم برزخ نسبت به قیامت عالم خواب است؛ زیرا بیداری واقعی در قیامت است.

در عالم برزخ، حیات ، علم ، فهم ، ادراک و قدرت به مراتب از دنیا قویتر و از عالم قیامت ضعیف تر است.  پس برزخ نسبت به دنیا در حکم بیداری نسبت به خواب است و نسبت به قیامت در حکم عالم خواب است. (معاد شناسی جلد ۳ ص ۲۱)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۱۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

    



عکس ها در اینجا
ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۸:۰۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر


سلسله مباحث اندیشه


...شما یک کشور سوسیالیستی پیدا نمی‌کنید که فقیر و گرسنه نباشند و طبقه جدید میلوان جیلاس در آن وجود نداشته باشد. در این نظام‌ها عدالت یعنی توزیع فقر. از سوی دیگر نقطه مقابل این سیستم هم سرمایه‌داری نوکیسه و رانتی است؛ سیستمی که رقابت را حذف می‌کند و انحصار را به وجود می‌آورد.


عمادالدین باقی و بهزاد نبوی. 7 مرداد 1395. (مجلس ترحیم پدر عمادالدین باقی. تهران. مسجد الغدیر میرداماد


عمادالدین باقی و بهزاد نبوی. 7مرداد1395. (مجلس ترحیم پدر عمادالدین باقی). تهران. مسجد الغدیر میرداماد


متن مصاحبۀ عمادالدین باقی


کامل این پست در فراز ایران: اینجا

 

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
داستان کوتاه

در یکی از روستـاهای ایتالیـا، پسر بچه شـروری بود که دیگران را با سخنـان زشتش خیلی ناراحت می کرد. روزی پدرش جعبه ای پر از میخ به پسر داد و به او گفت: هر بار که کسی را با حرفهایت ناراحت کردی، یکی از این میخها را به دیوار انبار بکوب.

روز اول، پسرک بیست میخ به دیوار کوبید. پدر از او خواست تا سعی کند تعداد دفعاتی که دیگران را می آزارد کم کند. پسرک تلاشش را کرد و تعداد میخهای کوبیده شده به دیوار کمتر و کمتر شد. یک روز پدرش به او پیشنهاد کرد تا هر بار که توانست از کسی بابت حرفهایش معذرت خواهی کند، یکی از میخها را از دیوار بیرون بیاورد.

روزها گذشت تا اینکه یک روز پسرک پیش پدرش آمد و با شادی گفت: بابا، امروز تمام میخها را از دیوار بیرون آوردم!

دیوار سنگی

پدر دست پسرش را گرفت و با هم به انبار رفتند، پدر نگاهی به دیوار انداخت و گفت: آفرین پسرم! کار خوبی انجام دادی٬ اما به سوراخهای دیوار نگاه کن. دیوار دیگر مثل گذشته صاف و تمیز نیست.

وقتی تو عصبانی می شوی و با حرفهایت دیگران را می رنجانی، آن حرفها هم چنین آثاری بر انسانها می گذارند. تو می توانی چاقویی در دل انسانی فرو کنی و آن را بیرون آوری، اما هـزاران بـار عذرخواهـی هم نمی تواند زخم ایجاد شده را خوب کند. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
سخنان امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی
«خطر تحجُّرگرایان و مقدّس نمایان احمق در حوزه‌های علمیه کم نیست.»

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی
ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

چنگیزخان مغول

توضیح دامنه: چنگیزخان مُغول. این جنگجوی غارتگر، دنیا را تسخیر کرده بود. خدمات پستی امن و استفاده از پول کاغذی از ابتکارات چنگیز است. کوهستان خنتی به نام بورخان خالدون در مغولستان (عکس زیر) محل دفن احتمالی اوست که جدیداً کشف شد. چنگیز وصیت کرده بود قبرش مخفی بماند. (منبع)

کوهستان خنتی به نام بورخان خالدون در مغولستان محل دفن احتمالی چنگیزخان مغول

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۵۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
... نکته چهارم، روش بسیار تأمل برانگیز رسانه ملی است که تا نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بر دانشگاه آزاد اسلامی بود این دانشگاه مشمول تحریم خبری بود و حتی کارهای مثبت و مفید آن نیز مورد اعتراض این رسانه بود ولی درست از زمانی که متولیان جدید روی کار آمدند پخش تمامی اخبار دانشگاه آزاد از رسانه ملی و از شبکه‌های متعدد از واجبات محسوب می‌شود و تکرار آن نیز مستحب مؤکد است! تأمل برانگیزتر آنکه نه فقط خبر بلکه متولیان جدید هر وقت سُرفه‌ای بکنند نیز رسانه ملی موظف به پخش آن است. فکر نکنید مردم به این امور توجه ندارند، اینها و امور ریزتر از اینها را مردم با دقت دنبال می‌کنند و درباره آنها قضاوت می‌کنند و در ذهن خود ثبت می‌کنند. تاریخ هم که می‌دانید با کسی قوم و خویشی ندارد و همه چیز را با دقت ثبت می‌کند. (روزنامۀ جمهوری اسلامی)

آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۵۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
سردار سرتیپ پاسدار یدالله جوانی
اخیراً سردار سرتیپ پاسدار یدالله جوانی در بارۀ حصر گفته است: «عالی‌ترین مرجع امنیتی کشور برای امنیت ملی و امنیت داخلی احساس خطر کرد؛ زیرا فراخوان موسوی و کروبی برای راهپیمایی ۲۵ بهمن [1389] نقطه‌ی شروع برای شکل‌گیری یک بحران جدی در کشور بود. در چنین شرایطی شورای عالی امنیت کشور، تصمیم به حصر خانگی آقایان گرفت تا کشور دچار بحران و ناامنی و بی‌ثباتی نشود.» (منبع)

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در حصر


پاسخ دامنه به سردار جوانی
اولاً حصر پس از خطبۀ 29 بهمن 1389 آیت الله شیخ احمد جنتی عملی شد. که گفته بود: «کاری که قوه قضاییه می‌تواند انجام دهد و من فکر می‌کنم که در اندیشه است که انجام بدهد، این است که ارتباط اینها را به کلی از مردم قطع کند. در خانه آنها باید بسته شود، رفت و آمدهایشان محدود شود، نتوانند پیام بدهند و پیام بگیرند و تلفن و اینترنت آنها باید قطع شود و در خانه خود باید زندانی شوند.» (منبع)
ثانیاً مگر مصوبۀ شورای عالی امنیت ملی، وحی مُنزل است که پس از 8 سال حصرِ مطلق محصوران، نشود روی آن تجدیدنظری کرد!؟ و آن را ناروا دانست؟ نکند می خواهید حصر ابَد را بدون محاکمه و بدون دفاعیه و بدون حکم قاضی شرع در جمهوری اسلامی باب کنید!؟
ثالثاً خود حکومت و نظام ایران در همان زمان (بهمن 1389)، اعتراضات مردم مصر را «بیداری اسلامی» می خواند و حتی آن را شبیه و عینِ پیروزی 22 بهمن 1357 انقلاب اسلامی ایران معرفی می کرد! آیا حمایت میرحسین از انقلاب مردم مصر، مُخل امنیت ملی ایران بود!؟
بگذرم و فقط بگویم چرا شما و مانند شماها از حصر خوش تان می آید؟ چرا از رهایی انسان ها از بندها، حصرها، زجرها و رنج ها می هراسید؟ چرا هر وقت بحث راه حل ها برای مسألۀ حصر پیش می آید، شماها ناخوش می شوید؟
می پرسم این گونه محدودیت مطلق بدون حکم قضایی و بدون تشکیل دادگاه مستقل در کدام اسلام وجود دارد؟ آنچه می دانیم در اسلام امام علی (ع) و مکتب و حکومت حضرت محمد (ص) هرگز چنین پیشینه ای نداشتیم.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۴۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی
سلام به جناب دامنه ی بزرگوار و دامنه خوانان  در لا به لای مطالعاتم با مطالب و تمثیلات قشنگ و دلنشین برخورد میکنم و چون به دلم می نشیند، تصور میکنم همان برای خواننده تاثیر گذار باشد، بهمین جهت این بار تمثیل ذیل را تقدیم میکنم:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. شهریور 1396. طرح نشاط معنوی. شهر گلوگاه

وقتی نانوا، خمیر نان سنگک را پهن میکند...
و درون تنور میگذارد را دیدی که چه اتفاقی می افتد؟
خمیر به سنگها می چسبد...
اما نان هر چه پخته تر می شود، از سنگها جدا میشود!!
حکایت آدم‌ها همین است...
سختی های دنیا ، حرارت تنور است...
و این سختی هاست که انسان را پخته تر می کنند...
و هر چه انسان پخته تر میشود سنگ کمتری بخود می گیرد...
سنگها تعلقات دنیایی هستند...
ماشین من.. خانه من.. من.. من !!
آنوقت که قرار است نان را از تنور خارج کنند سنگها را از آن می گیرند!!
خوشا بحال آنکه در تنور دنیا آنقدر پخته میشود...
که به هیچ سنگی نمی چسبد!!
ما در زندگی به چه چسبیده ایم؟
 سنگ ما کدام است؟
۴شهریور ۹۶ برابر با ۴ ذی الحجه ۱۴۳۸ ه ق. دارابکلا.

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک بزرگوار و گرامی. اول آن که بسیار هم ایدۀ بجایی ست تمثیل ها و نکته هایی را که احساس می کنید مؤثّرند به اشتراک با خوانندگان می گذارید. این یعنی همان اهمیت دادن به زکات علم و توجه دادن به مدنی الطّبع بودن انسان ها که در اثر همین نوع ارتباطات، کارآزموده و ساخته می شود. دوم آن که تمثیل خمیر و سنگ و انسان، بسیار آموزندگی داشت و جذّاب بود. واقعاً انسان نیازمند این گونه هشدارها و هوشیاری های اخلاقی ست که کمتر به تعلّقات دنیوی بچسبد تا به قول شما همانند نون سنگگ از سنگ جدا گردد و خمیرش نچسبد، بلکه به پُخت آید... . ممنونم.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۴ شهریور ۹۶ ، ۰۷:۴۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد غلامی دارابی. فروردین 1396. دارابکلا
از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی
لئوناردو داوینچی هنگام کشیدن تابلوی شام آخر دچار مشکل بزرگی شد: می بایست نیکی را به شکل عیسی و بدی را به شکل یهودا، از یاران مسیح که هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت کند، تصویر می کرد. کار را نیمه کاره رها کرد تا مدل های آرمانیش را پیدا کند.
تابلو شام آخر لئوناردو داوینچی
و
تابلو شام آخر لئوناردو داوینچی

روزی در یک مراسم همسرایی، تصویر کامل مسیح را در چهره یک جوان زیبا یافت، جوان را به کارگاهش دعوت کرد و از چهره اش اتودها و طرهایی برداشت.

سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقریبا تمام شده بود...

اما داوینچی هنوز برای یهودا مدل مناسبی پیدا نکرده بود. کاردینال(روحانی کلیسا) به او فشار می آورد که نقاشی دیواری را زودتر تمام کند.

نقاش پس از روزها جستجو، جوان شکسته و ژنده پوش و مستی را در جوی آبی یافت، به زحمت وی را به کلیسا آورد، دستیاران وی جوان را سرا پا نگه داشتند و در همان وضع، داوینچی از خطوط بی تقوایی، گناه و خود پرستی که به خوبی بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداری کرد.

وقتی کارش تمام شد، جوان، که دیگه مستی کمی از سرش پریده بود، چشم هایش را باز کرد و نقاشی پیش رویش را دید و با آمیزه ای از شگفتی و اندوه گفت: «من این تابلو را قبلا دیده ام!»

داوینچی با تعجب پرسید: «کی؟»

-سه سال قبل، پیش از آنکه همه چیز را از دست بدهم، موقعی که در یک مراسم همسرایی شرکت کردم، زندگی پر رویایی داشتم و هنرمندی از من دعوت کرد تا مدل نقاشی چهره عیسی مسیح شوم!!!
ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

کویریات دامنه

به قلم دامنه

منفعت خواهان فرصت طلب

و

فرصت خواهان منفعت طلب

همواره

تظاهر به دوستی می کنند

منفعت طلبان فرصت طلب که تظاهر به دوستی می کنند

ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
سیره امام حسین(ع). در زیارت نامه آنحضرت می خوانیم السلام علیک یا شریک القرآن، سلام بر تو ای شریک قرآن و در حدیث ثقلین نیز هم دوشی امام به عنوان قرآن ناطق و قرآن به عنوان امام صامت است.
سیره اما حسین(ع) عبارتنداز:
1- انس با قرآن:  انس بشر با هر چیز ریشه در ارج و اهمیتی دارد که انسان برای آن چیز قائل است امام حسین(ع) انس ویژه با قرآن داشت گفته شد عبدالرحمن به فرزند امام حسین(ع)  الحمدا... رب العالمین را آموخت وقتی آن را بر پدر خواند حضرت هزار دینار به او بخشید پس حضرت علت را فرمودند: چگونه میتوان کار او را(تعلیم قرآن) با این پاداش مقایسه کرد. تفسیر البرهان ج1 ص100
امام حسین (ع): زمانی که امت اسلامی گرفتار زمامداری مثل یزید شود، باید با اسلام خداحافظی! کرد.
امام حسین (ع): زمانی که امت اسلامی گرفتار زمامداری مثل یزید شود، باید با اسلام خداحافظی! کرد
2- عفو و گذشت: سخاوت و گذشت از بارزترین اخلاق کریمانه امام حسین(ع) بود گفته شد فردی است به نام عصام بن المصطلق که گفت وارد مدینه شدم و از خلوص آنحضرت از مردم مدینه شنیدم به شدت حسادت کردم و وقتی آنحضرت را دیدم به او جسارت کردم اما آنحضرت با مهربانی از خداوند برای خود و من طلب مغفرت کرد ای عصام هر مشکلی داری بگو از جانب خدا حل می کنیم من از عمل بد خودم ناراحت شدم.   سفینه البحار ج2 ص116.
3- ایثار و توکل: ایثار از جلوه های عرفانی قیام امام حسین(ع) و عدم قبول بیعت امام (ع) با امویان،  محمد علی جناح سیاستمدار پاکستانی می گوید >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

تغییر مدیرعامل همشهری توسط شهردار جدید تهران

پس از 13 سال که روزنامۀ همشهری در دست جناح راست (سردار سرتیپ محمدباقر قالیباف) افتاده بود در اولین شماره اش (پنجشنبه 2 شهریور 1396) در آغازین روز شهردار شدن محمدعلی نجفی این گونه (عکس زیر) تیتر زد. (منبع)

قابل ذکر است محمدعلی نجفی با برکنارکردن مهدی ذاکری، مدیرعامل مؤسسه همشهری، کسری نوری [روزنامه‌نگار، سردبیر سابق روزنامه‌های ایران و شهروند و از نویسندگان روزنامۀ سلام و مدیرکل فعلی روابط‌عمومی وزارت نفت] را به عنوان سرپرست مؤسسه همشهری منصوب کرد.

روزنامۀ همشهری در سال ۱۳۷۱ و در دوره شهرداری کرباسچی تأسیس شد و به‌عنوان اولین روزنامه رنگی با رویکرد اجتماعی و محیط‌زیستی مورد توجه قرار گرفت و خیلی زود به‌عنوان پرتیراژترین روزنامه کشور شناخته شد. عملکرد سیاسی و عدم ‌شفافیت مالی و اداری این مجموعه [در دورۀ سردار قالیباف] مورد اعتراض اعضای شورای شهر تهران و بسیاری از مخاطبان عمومی این روزنامه بود. (منبع)

اولین شمارۀ همشهری. 5شنبه 2 شهریور 1396. در آغازین روز شهردار شدن محمدعلی نجفی

ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

آیا بشّار اسد دیکتاتور سوریه پیام خون شهیدان را درک خواهدکرد؟

بشّار اسد دیکتاتور نظام بعثی سوریه و همسرش اسماء اسد، 2 شهریور 1396. در شهر «طرطوس» ساحل دریای مدیترانه

بشّار اسد دیکتاتور نظام بعثی سوریه و همسرش اسماء اسد. 2 شهریور 1396. شهر «طرطوس» ساحل دریای مدیترانه. (منبععکس پایین: سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی و شهید سربُریده محسن حُججی (نجف آبادی) به دست کثیف تکفیری های داعش در سوریه

سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی و شهید سربُریده محسن حُججی نجف آبادی به دست تکفیری های داعش در سوریه

ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
به قلم دامنه

سلسله مباحث روحانیت دارابکلا

مرحوم شیخ اسماعیل آفاقی پدر مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی دارابی (امام جماعت و بنیانگذار مسجد پایین محلۀ دارابکلاست و جدّ جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ جواد آفاقی دارابی.

به عبارت تاریخی تر شیخ اسماعیل آفاقی برادرِ مرحومان شیخ احمد، شیخ محمد، شیخ باقر آفاقی (پدربزرگ مادری من) است و همگی از نوادگان جدّ بزرگ مان مرحوم شیخ موسی آفاقی اند.

قبر پدربزرگ مادری ام مرحوم شیخ باقر آفاقی و عموزادۀ مادرم مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی دارابی (امام جماعت و بنیانگذار مسجد پایین محلۀ دارابکلا). 13 نوروز 1394. عکاس: دامنه

قبر پدربزرگ مادری ام مرحوم شیخ باقر آفاقی و عموزادۀ مادرم مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی دارابی. مزار روستای دارابکلا میاندورود مازندران. نوروز 1394. عکاس: دامنه

اطلاعاتی که من از قبل، از یک روحانی دارابکلایی در بارۀ مرحوم شیخ اسماعیل آفاقی پدر حاج شیخ احمد گرفته بودم این را بر من عیان کرد آن روحانی مردی بزرگ، نامدار، مردمی، خیلی آرام و پُرهیبت و بسیاردلسوز مردم بود. در تکیۀ بالا منبر می رفت. در محافل کنار پدر مرحوم آقا دارابکلایی (شیخ علی اکبر مشهور به کوچک آخوند) جلوس می کرد. او برای شیخ اسماعیل احترام خاصی قائل بود.

مردم دارابکلا به دلیل آن که شیخ اسماعیل آفاقی خدمت به خلق می کرد، اخلاق مهربانی داشت، محرومان را مدد می داد، و در سختی ها و مشکلات پناهگاه بزرگی برای آنان بود؛علاقه و ارادت زیادی به وی داشتند.

اساساً آن شیخ، از جمله روحانیونی بود که نزد مردم چهره ای درخشان، محبوب، ارزنده و نیز برزنده یعنی اهل کار و تلاش و خدمت به مردم بود. یک بُعدی نبود؛ هم در تکیه بالا روضه می خواند، هم به امور دینی و عمومی مردم اهتمام داشت و هم در بحران ها و رویدادها مردم را یاری می نمود. به عبارت ساده: مردم او را از صمیم دل دوست داشتند.

از خصلت های بارز آن روحانی بزرگوار، روحیۀ خدمت به مردم، رسیدگی به مستمندان و محبت شدید به مردم مؤمن و زحمتکش دارابکلا بود. روح او و فرزندش مرحوم حاج شیخ احمد که از مفاخر بزرگ و جاویدان دارابکلاست همآره شاد و بر نواده های شان درود وافر باد.

خلاصۀ شجرۀ این خاندان و اقوامم را در 4 تیر 1395 در وبلاگ دیگرم «آنچه بر من گذشت» اینجا نوشته بودم. (در روحانیت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۱ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به قلم دامنه

سلسله مباحث روحانیت دارابکلا

به نام خدا. پیش از آن که مرحوم شیخ اسماعیل شاهمیری را معرفی کنم ابتدا باید اتاق پیش بالامله ی دارابکلا را بشناسیم. اتاق می دانید که معادل حجره و حُجُرات است. یعنی اتاقک ها و خانه های خُرد. وقتی به آیه 4 سوره مبارکه حجرات بنگریم متوجه خواهیم شد که حجرات یک لفظ وحیانی و قرآنی ست. لذا به اتاق زندگی، بحث و مطالعۀ طلبۀ دینی «حُجره» می گویند. زیرا فقط یک اتاقک کوچکیه.

اتاق پیش بالامحله دارابکلا یعنی همین حجرات که برای زندگی طلبه های دینی تعبیه شده بود. توسط کی؟ توسط یکی از بزرگ مردان و علمای باسواد و خیراندیش بالامحلی ها. که جزو مفاخر دارابکلاست. یعنی جناب آخوند مُلا محمدحسین پدر جناب آخوند شیخ محمد؛ ابوی آخوند شیخ اسماعیل که این شیخ اسماعیل جدّ جناب حجت الاسلام والمسلمین شیخ علیرضا ربانی زاده و برادرش ابراهیم شهابی ست.

شیخ اسماعیل جدّ مادری جناب حجت الاسلام والمسلمین سید محمد شفیعی مازندرانی ست. که او حتی در کتاب عاشورای خود شیخ اسماعیل که فرزند شیخ محمد و نوه آخوند شیخ محمدحسین بنیانگذار حجره و مدرسه طلاب در اتاق پیش بالامحله دارابکلا بوده است به عنوان آیت الله یاد کرده است.

حال مقام علمی شیخ محمد و خصوصاً ملا محمدحسین که جای خود دارد و این موجب افتخار محل ماست. و باید از این تاریخ عظیم خود مراقبت کنیم. به نقل از جناب ربانی زاده پدربزرگِ جدّشان آخوند بزرگ شیخ محمدحسین شاهمیری، پدر آخوند شیخ محمد (پدر شیخ اسماعیل) در نجف از شاگردان شیخ مرتضی انصاری (از اساطین و اعاظم شیعه که کتاب مکاسب ایشان در حوزه تدریس می شود) بوده است.

من چند سال پیش کتیبۀ شجره مانندی در منزل حاج کبل سید محمد شفیعی دارابی دیده بودم؛ که حتی در آن شیخ اسماعیل یا جدش از شیخ انصاری اعلی الله مقامه اجازۀ تصرّف در سهم امام (ع) داشته است. یک چنین شخصیتی دهها سال پیش برای دارابکلا نه فقط حوزه و مجالس وعظ که حتی حجرۀ زیست طلاب ساخته است. و این بخشی از فرهنگ و دیانت ما محسوب می شود که باید در یادها و اسناد بماند.

حالا چرا کسی نشانی از حجره ها نمی بیند؟ اتاق پیش یعنی اینکه این اتاقک های طلبه ها، آنچنان چشمگیر و مهم بوده که مناره نشانی مردم شده بوده مثل آقامدرسه پیش. مثل آقا اسیو پیش که آسیاب اش مال همین شیخ اسماعیل بود که بزرگ چهار خاندان دارابکلایی ها بود:

خاندان شاهمیری ها. خاندان شهابی های بالامحله. خاندان مادری شفیعی مازندرانی و خاندان صباغ ها.

روح هر سه روحانی، شیخ محمدحسین. شیخ محمد. شیخ اسماعیل شاد و بر نواده های آنها درود باد. دامنه(در روحانیت دارابکلا اینجا نیز منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۳ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۳۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی

درود بر شما،
تولد نخستین نوه و نورسیده را به جناب عالی و خانواده محترمتون و نیز به مهندس عادل طالبی تبریک و تهنیت عرض می کنم.
بسیار مسرور شدم از انتخاب نام مبارک (علی) که از زیباترین نام در دو جهان است.
به هر حال آرزوی توفیق روز افزون دارم...
حجة الاسلام والمسلمین محمدجواد غلامی دارابی. سال 1396. دارابکلا


پاسخ دامنه


به نام خدا. سلام من هم به شما. از لطف و محبتت ممنونم


بله، نامگذاری علی از هر نظر موجب خشنودی ست 


ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
13 سرلشکر حاضر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

سرلشکرهای ایران
سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش. سرلشکر محمد حسین افشردی معروف به محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح،  امیر سرلشکر «عطاالله صالحی» جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر «غلامعلی رشید» فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا (ص)، سردار سرلشکر «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه، امیر سرلشکر «حسین حسنی سعدی»، سردار سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار سرلشکر «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، امیر سرلشکر «علی شهبازی»، سردار سرلشکر «سید یحیی صفوی» دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، سردار سرلشکر «سید حسن فیروزآبادی» رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح و سردار سرلشکر «مصطفی ایزدی». (منبع)
زندگینامۀ مختصر 13 سرلشکر جمهوری اسلامی ایران
ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۹ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

گروه موسیقی بودایی، در جشنواره موسیقی چین. عکس از فرادید

گروه موسیقی بودایی، در جشنواره موسیقی چین. عکس از فرادید

ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
تلگرام
متن نقلی: علیرضا یاری کارشناس شبکه‌های اجتماعی به «ایران» می‌گوید: تولید محتوا در تلگرام خیلی مفید نیست و کاربران روزانه در معرض محتوای زیادی قرار می‌گیرند که بعضاً خسته‌کننده است، چرا که بدون هدف تولید می‌شود و به نوعی باید گفت تلگرام رفته رفته در حال تبدیل به زُباله بزرگی از محتوای ایرانی می‌شود.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۵۶ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

یازده دلیل برای مصرف هرچه بیشتر هندوانه:

فواید هندوانه

ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

امام حسن مجتبی(ع) تربیت یافته دامان رسالت رسول خدا(ص) و فاطمه و علی(ع) بود خصلت های زیبای انسانی آنچنان از وجود او می درخشید که حتی دشمنان به اعجاب و تحسین واما می داشت ابن حجر عسقلانی از علمای اهل سنت است می گوید که حسن بن علی از دنیا رفت یکی از دشمنان سرسخت وی در تشیع جنازه او گریه می کرد امام حسین(ع) به او فرمودند تو با آن همه آزار و اذیت به  برادرم چرا برای او گریه می کنی؟ آن مرد گفت من به کسی بدی کردم و آزار دادم که صبورتر و حلیم تر از این کوهها بود.
سخن امام حسن مجتبی (ع)
سخن امام حسن مجتبی (ع) در بارۀ مؤمن

عصر جامعه شناختی مردم: در دوران عهده داری خلافت آنحضرت گروهی آشفته و سست ایمان و دنیاپرست و دغلکار،تجمل پرست، دنیاپرست بودند که هیچ علاقه ای به مجاهدت و زهد و ساده زیستی نداشتند، هیبت ضد انسانی و اسلامی معاویه برای گماشتن عناصر فاسد و بی ایمان بیشترین ضربه را به جامعه اسلامی وارد کرد، کارشکنی خوارج از سویی، سستی و بی ارادگی گروه غارتگری که مطیع محض روسای قبایل بودند و از سویی ارتش امام حسن(ع) از درون پوکیده بود و امام (ع) به ناچار با آن لشگر بی روح از کوفه خارج شد و در اردوگاه نخیله اردو زد و حتی فرماندهان لشکر آنحضرت با دریافت رشوه از معاویه صحنه جنگ را رها کردند، این کوتاهی ها موانع بزرگ برای حکومت اسلامی بود به ناچار صلح با معاویه به وقوع پیوست.

بخشی از سیره عملی امام حسن مجتبی(ع):
1-پیاده به حج می رفت، و گاهی با پای برهنه می رفت، آنحضرت در این باره فرمودند: من شرم دارم خداوند را ملاقات کنم در حالیکه پیاده به خانه خدا نروم. گفته شده 25 بار با پای پیاده به حج رفت  بحار ج43ص331.
2- خوف از خدا: آنحضرت وقتی به یاد مرگ می افتاد گریه می کرد گاهی به یاد آخرت می افتاد فریاد می زد و روی زمین می افتاد و چون >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۴۲ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران
حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب تهران گفت: «در حصر از سران فتنه مراقبت و محافظت می‌شود و در واقع فقط نامش «حصر» است؛ چرا که ممکن است کسانی که دشمنان نظام و علیه انقلابند، به دلیل سوء استفاده خودشان برای این افراد تهدید جانی ایجاد کنند تا از آن برای خودشان سوژه‌ای درست کنند.» (منبع)
مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر دورۀ امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی
مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر دورۀ امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی
پاسخ دامنه : به نام خدا. ضمن سلام به حجت الاسلام والمسلمین آقای غضنفر آبادی فقط می پرسم اگر واقعاً حصر به قول شما یعنی حفاظت و مراقبت، پس چرا مثل سایر مسؤولین نظام و مانند پیش از بحران سال 88 تیم حراست و حفاظت همراهشان نمی گذارید و عادی زندگی کنند تا آنها هم حداقل مثل اَمثال محمود احمدی نژاد که آتش بیار اصلی معرکه 88 بود آزاد باشند و با مردم حشر و نشر داشته باشند. هرچند می دانم حصر یعنی ترس از آنها. یعنی فرار از محاکمه. یعنی واهمه از انتشار دفاعیات در دادگاه. بگذرم که خدا آگاه به سر و علَن آدم ها و صُدور انسان هاست.
ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۳۵ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین

سردار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین 1 شهریور 1396 در بیست و دومین طرح ولایت خواهران دانشگاه‌های کشور در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) مشهد، گفت:«میزان حق و باطل بودن به میزان اتصال ما به ولی فقیه است و به عبارتی هرکسی با رهبری نیست با شمری که روی سینه امام حسین(ع) نشسته، فرقی نمی‌کند.» (منبع)

پاسخ دامنه: به نام خدا. ضمن سلام به سردار. 1- امام در جواب کسی که گفته بود مهندس بازرگان با شما مخالف است، پاسخ دادند: «باشد، مگر من جزو اصول دین هستم.» (منبع)  2- هر چند فامیلی شما «غیب پرور» است، ولی مشتبهه نشود، به یقین می دانی که غیب نمی دانی و مَغیبات عالَم فقط و فقط در یَد خدای قادر متعال است؛ پس نادرست در بارۀ مردم حکم نکن و «شمر»شان نساز که این جُرثومۀ فساد و خون ریز دشت کربلا، نزد تک تک ملت ایران از منفورترین خبیثان عالم است. 3- این که شما نظامی و منصوب فرمانده کل قوا هستی و سلسله مراتبِ اطاعت محض از فرماندهی را رعایت می کنی، عالی ست، اما جامعه با پادگان فرق دارد و دیدگاه ها ممکن است متفاوت باشد. 4- با همین نوع سخنان احساسی و حکم راندن و قاضی شدن هاست که هم «نظریه ولایت فقیه» آسیب خورده و می خورد و هم «ولی فقیه» بآسانی تخریب می گردد. 5- مگر بیعت یک امر اختیاری و عقلی نیست؟ مگر میان رهبری و مردم رابطۀ حقوق متقابل، نصیحت و امر به معروف و نظارت حکمفرما نیست؟ مگر هر کس که _بر فرض_ به اختیار خود بیعت نکرد و اجبار هم نپذیرفت بیعت کند، آیا او شمر است؟ اگر بیعت را اجبار بگیرید، پس مفهوم ارادۀ مردم و عقل مردم و رأی آزادانۀ مردم در مسألۀ بیعت چه می شود. 6- بهتر است شما به جای سخنرانی ها و حمله به یک جناح دیگر و تحلیل های عجیب و غریب، به کار اصلی تان بپردازید که سازماندهی و وحدت بخشی و مردمی ماندنِ بسیج مستضعفین است که متعلق به همۀ مردم این سرزمین است نه جناح و باند و تفکر خاص، که بارها و بارها میزان آرای مردمی هر دو جناح در انتخابات های مختلف کاملاً عیان شده و می شود، اما برخی ها، گرایش اکثریت جامعه را برنمی تابند و عبرت نمی گیرند و به توجیه و تعلیل ناروا مبتلا می شوند. به فرمودۀ امام علی (ع) چه بسیارند عبرت ها، و چه اندک است عبرت گرفتن: ما أکثَرَ العِبَر وَ أقَلَّ الاِعتِبار.

ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

آیت‌الله جوادی آملی در جمع دانش‌پژوهان بیست و دومین دوره طرح ولایت مطرح کرد: «آنچه که در مسئله توحید مشکل ما است، قارونی یا فرعونی فکر کردن است.‌ مشکل ما در توحید همین دو غُده است. ما حق نداریم اسلامی حرف بزنیم ولی قارونی عمل کنیم.» 1 شهریور 1396. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۲ شهریور ۹۶ ، ۰۹:۲۷ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
شیوه ای خواندنی از کلاهبرداری شرعی! و مذهبی! برای گنج رُبایی
متن نقلی: «افرادی که با نقشه ای از پیش تعیین شده اقدام به خرید منزلی در نزدیک مزار پاک مزینان کرده و با کندن نقب اقدام به سرقت کرده بودند توسط نیروهای انتظامی دستگیر شدند. به گزارش شاهدان کویرمزینان ؛ مجید اسلامی دهیار مزینان باتأیید این خبر گفت :
چندی پیش یک گروه 4 نفره با ورود به مزینان منزل مسکونی یکی از همشهریان مزینانی را به مبلغ 50میلیون تومان خریدارکرده و ادعا می کنند که برای مراسم عاشورا می خواهند مراسم  خوبی برگزار کنند و حتی برای تنظیم سند به دهیاری هم مراجعه کردند.
مزار مزینان. عکس از وب شاهدان کویر مزینان
وی افزود : این افراد با کندن نقب های متوالی به طول 16 متر قصد سرقت از مزار پاک مزینان معروف به مزار خرابه را داشتند که با هوشیاری شهروندان مزینانی و اطلاع به نیروی انتظامی ظهر امروز [۲۵ مرداد ۱۳۹۶] در حین انجام کار گرفتار شده و روانه ی بازداشتگاه شدند.
شایان ذکر است چند سال پیش نیز عده ای با همین نیت شبانه وارد منزل یکی از همشهریان مزینانی شده و با بستن دست و پای صاحبخانه قصد سرقت از این بنای متبرکه داشتند که بازهم با خبردار شدن مردم محل را ترک کردند.
دیار تاریخی مزینان در سال های اخیر از سوی سارقان و غارتگران گنج مورد هجوم قرار گرفته و اکثر اماکن تاریخی توسط این افراد تخریب شده است.  این پرونده از سوی مقامات قضایی و انتظامی شهرستان داورزن در دست پیگیری است.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۴۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
از حجت الاسلام علی اکبر دارابکلایی
سیره ائمه اطهار
بخشی از سیره امام علی(ع) و سیره حضرت فاطمه (سلام ا... علیها)
1- دوری از تملق یعنی مقابله با هوای نفس و درون.  علی(ع) فرمودند: اذا زکی احدهم خافوا مومن واقعی کسی است که وقتی تعریفش را میکنند غصه بخورد انی کرهت استماع الثناء  من بدم می آیداز کسی که تعریفم را می کنند.
2- برخورد با دیگران: با فقرا مهربان، با دوستان و محبیان مونس، با مشرکان قاطع، با منافقان تیزبین و باهوش و روشنگر،
3- حریص در حفظ بیت المال: برخورد آنحضرت با برادرش
4- خدمات آنحضرت به جامعه: عدالت، خدمت به ضعفاء معاویه درباره علی (ع) گفت: هیهات اقمه نساء ان یلدن مثله
اصلا زنها عقیم هستند تا فرزند مثل علی به دنیا بیاورند.
5- رابطه عمیق و دائمی با رسول خدا: علی(ع) فرمودند: ادخل علی رسول ا... لیلا و نهارا اذا سالته اجابنی و اذا اسکتت ابتدائی و دعی ا...  پیامبر در حقم دعا می کرد ساکت می شدم او حرف می زد.  رسول خدا دعا می کرد حق علی(ع): ان لا انسی شیئا علمینی ایاه خدایا هرچه یاد علی دادم یادش نرود.

انفاق علی(ع) در عین تنگدستی:
روزی علی(ع) غذایی از حضرت زهزا(س) طلب کردند و زهرا(س) عرضه داشت چیزی برای تغذیه در منزل نیست علی(ع) فرمودند چرا قبلش به من نگفتی من تهیه کنم حضرت فاطمه فرمودند: از خدا شرم دارم که تورا وادار به کاری کنم که از انجام آن برای شماسخت است علی(ع) از خانه خارج شد و یک درهم قرض کرد در مسیربه مقداد بن اسود برخورد کرد که در شدت هوای گرم رنگش برافروخته شده بود حضرت از حال او پرسید مقدادبن اسود از حال خودش شکوه کرد، از گرسنه بودن خانواده خودش گفت اشک از چشمان علی(ع) خارج شد و یک دیناری که قرض کرده بود را به مقداد داد و انفاق کرد و سپس رفت مسجد و پشت سر رسول خدا به نماز ایستاد رسول خدا فرمودند یا علی آیا در خانه غذایی دارید با هم بخوریم علی(ع) سرش را پائین انداخت رسول خدا از طرف جبرئیل موضوع انفاق و نبود غذا را مطلع شده بود هر دو بزرگوار وارد خانه حضرت فاطمه(س) شدند و دیدن قدحی از غذا در منزل است علی(ع) سوال کدند این غذا از کجاست؟ دست ب شانه عل(ع) زد فرمودند: یا علی(ع) این مائده آسمانی است که به فاطمه نازل شده و به جای آن دیناری است که در راه خدا انفاق کردی. کشف الغمه ص 141.

سیره حضرت فاطمه( سلام ا... علیها)
عده ای می پرسند مگر می شود در زندگی مشترک مان به الگوی والایی مثل زندگی امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) تاسی بجوئیم؟
امروز سالم زندگی کردن و سالم حرکت کردن یک اصل است، مومن و با عفت بودن یک درس بزرگ است که همه اینها را می توان از زندگی حضرت زهرا(س) پیدا کرد و نیز از جمله: تلاش و کوشش، پاک زندگی کردن، آراستگی همراه با تقوا، صبر و استقامت، مدافع ولایت بودن تا پای جان، قانع بودن به کمترین ابزار زندگی...
 (1)
معنی فاطمه: فاطمه یعنی جدا است به معنی اینکه با همه زن ها فرق دارد از همه مردها و زن ها جداست یعنی همیشه کمالش از همه بالاتر است >
ابراهیم طالبی دارابی
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۳۳ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

منزل حاج احمد آهنگر. قم. مراسم روضه خوانی شب شهادت امام جواد (ع). دوشنبه 30 مرداد 1396. آن دور: شیخ وحدت. سیدمحمد موسوی دارابی. شیخ محمد غلامی. شیخ خلیل طالبی و دوست گرامی ام شیخ محمد طاهر فارابی و بقیه مدعوین دارابکلایی و قمی... عکاس: دامنه

منزل حاج احمد آهنگر. قم. مراسم روضه خوانی شب شهادت امام جواد (ع). دوشنبه 30 مرداد 1396. آن دور: شیخ وحدت. سیدمحمد موسوی دارابی. شیخ محمد غلامی. شیخ خلیل طالبی و دوست گرامی ام شیخ محمد طاهر فارابی و بقیه مدعوین دارابکلایی و قمی... عکاس: دامنه

ابراهیم طالبی دارابی
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۸ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

به نام خدا. اول ماه ذی الحجّه سالروز ازدواج خجستۀ امام علی و حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیهما) است. ضمن گرامی داشت و تبریک این روز مبارک، دو سخن از سخنان گوهربار آن دو معصوم بزرگوار و اُسوه های جهان هستی تقدیم می دارم:

ازدواج امام علی و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیهما

امام علی علیه السّلام:

از گریختن نعمت ها بترسید که هر گریخته ای بازنمی گردد.

(نهج البلاغه: حکمت 247)

حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها:

الْجارُ ثُمَّ الدّارُ

اوّل باید در فکر مشکلات و آسایش همسایه و نزدیکان و سپس در فکر خویشتن بود.

(علل الشّرایع : ج 1، ص 183. بحارالا نوار: ج 43، ص 82، ح 4)

ابراهیم طالبی دارابی
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۵ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر

تصویربرداری جناب یک دوست از روستای ییلاقی مَرس و امامزاده یحیی و طبیعت اطراف آنجا در روز سه شنبه 31 مرداد 1396. به همراه جناب رنگین کمان

خانه حلب به سر زیبای مَرس. 31 مرداد 1396. عکاس: جناب یک دوست     

سبک خانه های مَرس و طبیعت زیبای این روستای ییلاقی بالادست دارابکلا

تصویربرداری جناب یک دوست از روستای ییلاقی مَرس و امامزاده یحیی و طبیعت اطراف آن منطقه در روز سه شنبه 31 مرداد 1396. به همراه جناب رنگین کمان

بقیۀ عکسها در اینجا

ابراهیم طالبی دارابی
۰۱ شهریور ۹۶ ، ۱۰:۲۴ موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰ نظر
برچسب‌ها: شهریور 1396
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد