X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب مرداد 1396 دامنه

31 مرداد 1396
۳۱ مرداد۱۱:۰۳

از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی

بسمه تعالی. با سلام و ارادت خدمت آقا ابراهیم. قدم نو رسیده برشما و خانواده معظم له مبارک. مطلب کوتاه ومختصر تقدیم می کنم با عنوان: شباهت دل با آب.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی

در حیرتم از خلقت آب، اگر با درخت همنشین شود، آنرا شکوفا می کند.

اگر با آتش تماس بگیرد آن را خاموش می کند.

اگر با ناپاکی ها برخورد کند، آنرا تمیز می کند.

اگر با آرد هم آغوش شود، آنرا آماده طبخ می کند.

اگر با خورشید متّفق شود، رنگین کمان ایجاد می شود.

ولی اگر تنها بماند، رفته رفته گنداب می گردد.

دل ما نیز بسان آب است، وقتی با دیگران است زنده و تاثیر پذیر است،

و در تنهایی مرده و گرفته است...

تحریر شده: ساری. ذغالچال. ۳۱ مرداد ۹۶.

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما دوست فاضلم جناب شیخ مالک. بابت تبریک نوه ام علی طالبی دارابی خیلی خیلی ممنونم. محبت شما همیشه بر من جاری بوده و هست. ان شاء الله شما هم روزی «گَت بَوا» شوی. در مورد متن شباهت آب با دل هم بسیار جالب بود. با آن که امروز پستی در بارۀ لیف روح گذاشتم اما این متن شما هم خودش لیف روحی ویژه و اثرگذار است. ممنونم. ذغالچال رفیق زیاد دارم. مؤید باشید جناب شیخ.
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۳
۳۱ مرداد۱۰:۵۹
از سید علی اصغر شفیعی دارابی
سلام.
بسیار زیبا و دلربا گفتگوی صمیمانه ای با پدرومادر مهربان در این پست [اییجا] داشتید...

نام مبارک علی بر اقبال نوه عزیزتان شیرین ترین حال را به من داد...

هماره زمان در کنار خانواده فرهیخته تان تندرست و درازعمر باعزت باشید...


پاسخ دامنه: سلام. نشان محبت و درک شماست که از پدر و مادرم سال ها شناخت نزدیک داشتی. و تو می دانی من چقدر والدینم را دوست می داشتم و دارم. «علی» نامی ست که واژه اش به تنهایی کامل است. آری رفیق؛ علی راهی ست که همه ی حق مداران و عدالت گرایان در آن پویش دارند. علی مکتبی ست که پیامبر (ص) سفارش او را در غدیر خُم کرده. و علی هم نام جدّم است و هم نام اول پدرم که علی اکبر بود.
بقیه ادامه
  
از دعای خیری که کرده ای آمین و سپاس دارم. عادل و سُرورالسّادات هم به تبریک ویژۀ شما جواب شادمانی دادند و خرسند گشتند و گفتند به شما برسانم که اینجا رساندم.
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۹
۳۱ مرداد۱۰:۵۸

به قلم دامنه

باخبر شدم دوست و همرزمم حاجی عرب طوسی به رحمت خدا پیوست. این رزمنده، همرزم، هم دانشگاهی و همدل من مردی غیور بود. سال ها همدیگر را هم می شناختیم و هم به هم دل می دادیم. گاه به تهران می آمد و با هم دیدارهای خوبی داشتیم. من و او حتی اگر مواضعی یکسان هم نداشتیم، هیچ گاه آزادی تفکّر و ارادت به همدیگر را فدای تعلّق های زودگذر نمی کردیم. دوستی من و او برای همدیگر خیره کننده بود.

او تلاشگر، جست و جوگر، متدیّن و بیش فعال بود. مذهبی و اهل مطالعه و دانا بود. ذاکر اهلبیت عصمت (ع) بود. اهل دیار طوس کلای نکا و منتسب به شهید بزرگ «حاج طوسی». روحش شاد.

از دوست گرامی اوسایی ام «جناب آقای...» که عکسش را به تلگرامم فرستاد ممنونم. از این دوست ارجمندم می خواهم سلام و مراتب تألّم و تسلیت مرا به خاندان باکرامت شان و همۀ منتسبانش برساند.

دیشب در شب شهادت حضرت امام جواد (ع) در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها برای آن مرحوم دعا و زیارت بجا آوردم. خدا این رزمنده خوب و بااخلاق و مهربان را غریق رحمت کناد. فاتحه مع الصّلوات.

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸
۳۱ مرداد۱۰:۵۴
بایزد بسطامی

سلسله مباحث لیف روح
نقل است که #بایزید_بسطامی را گفتند؛

قومی می‌گویند که:

کلید بهشت کلمه لااله الاالله است.

گفت: بلی، ولی کلید بی‌دندانه در نگشاید،

و دندانهٔ این کلید چهار چیز است:

زبانی از دروغ و غیبت دور،

دلی از مکر و خیانت صاف،

شکمی از حرام و شُبهَت خالی،

و عملی از هوی و بدعت پاک.
تهیه و تنظیم: مهندس محمد عبدی سنه کوهی
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۴
۳۱ مرداد۱۰:۴۸

سلسله مباحث های جریان های سیاسی

تأسیس حزب

«توسعه ملی ایران اسلامی»

به جای

«سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی»

(منبع عکس)

گفت‌وگو با محمد سلامتی: محرمانه‌های یک سازمان نیمه‌مخفی

کامل متن در فراز ایران: اینجا

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۸
۳۱ مرداد۱۰:۳۹
به قلم دامنه
دکتر سعید حجاریان از سوی نشریه لوموند فرانسه به عنوان یکی از روشنفکران تأثیرگذار جهان اسلام و مغز اصلاحات در ایران معرفی شد. (منبع).
حجاریان توسط افراطیون خودسر که در محفل «دخمه» در خیابان آهنگ، همآهنگ و تحریک و تغذیه فکری می شدند در سال 1378 در خیابان بهشت روبروی شورای شهر با سلاح «ماکاروف» به دست سعید عسگر ترور و معلول شد.
حجاریان سندی بیّن و تاریخی روشن است که معلولیتش گواه است خودسرها با حمایت همه جانبه و نوازشگرانه برخی ها! و با تقلید کورکورانه از تئوری های خطرناک «تئوریسن های خشونتگرای مذهبی»، مخالفان فکری خود را مانند داعشی ها نه فقط از صحنه تفکر حذف می کردند، بلکه به فرمان این و آن، ترور نیز می کردند. تفکر انحرافی خطرناک که متأسفانه مدت مدیی از سوی «...» حمایت می شدند و مورد لطف و تشویق قرار می گرفتند... . بگذرم.
عکس های زیر: نشست «اخلاق جنگ و صلح» با سخنرانی دکتر سعید حجاریان و حجت الاسلام والمسلمین دکتر داوود فیرحی در پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات. 29 مرداد 1396 تهران. (منبع)

سعید حجّاریان     سعید حجّاریان

سعید حجّاریان

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۹
۳۱ مرداد۱۰:۳۵
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی
«ما در عالم اسلام با 3 نوع مسجد و ثمره های آن روبرو هستیم که این مساجد در کشور ما هم وجود دارند... [1] مسجدی است که آگاه سازی و تربیت کرده و در بعد فرهنگی و دینی از اسلام دفاع می‌کند... [2] مسجد دیگر، بذر بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی را در جامعه می‌کارد که در کشور ما و شهر تهران هم وجود دارد. این مساجد هم در میان شیعیان است هم اهل سنت... [3] مسجد دیگر که وظیفه اش انفجار ماشین اسلام است، مسجدی است که ائمه تکفیری بر آن سوارند و ثمره‌اش داعش و جبهةالنُصره است.» سردار سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی در پانزدهمین اجلاس روز جهانی مسجد. تهران. 29 مرداد 1396. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۵
۳۱ مرداد۱۰:۳۳
متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
امام سجاد(ع) فرمودند: 1- البشتنی الخطیا ثوب مذلتی 2- وجللتی التباعد عدمنک لباس مشکنتی 3- و امات قلبی عظیم جنایتی.
گناه سه خسارت سنگین ببار می آورد: 1- گناه انسان را پیش خدا پست و خواروذلیل می کند(صحیفه سجادیه)2- دوری از خدا باعث می شود که ازهر عبادتی و خدمتی خلع سلاح می شود و زمین گیر3- گناه باعث می شود تا قلب بمیرد.

شعور و شهوت
گناه باطن: فردی است به نام صفان جمال که شتردار بود و کرایه می داد به دیگران ومی گوید خدمت آقاموسی بن جعفررسیدم حضرت فرمودند: صفان همه کارهای تو خوب است اما یک عملت ناپسند است و آن اینکه چرا به هارون و خانواده او شتر کرایه می دهی؟ صفان گفت من آنها را برای حمل شراب یا کار حرام کرایه ندادم حضرت فرمودند: این کار را هم انجام نده ( وسایل الشیعه ج12ص122). این عمل باعث می شود تا کمک به ظالم، قلب مومن را بمیراند.

برخی از مصادیق گناه: 1- کمک به ظالم. 2- گناه به حرام خواری، خوردن مال حرام،دین فروشی، غش در معامله. 3- معاشرت با اهل گناه.
روزی منصور دوانیقی با خط خودش نامه ای به امام صادق(ع) نوشت و پیکی داد تا از بغداد به مدینه به آنحضرت دادند. منصور در نامه نوشت آیا حاضری نزد ما بیایی و با ما باشی در دربار و ما را نصیحتی کنی؟ امام صادق(ع) منصور ملعون را می شناخت حضرت به وی جواب نامه را داد و فرمودند: من اراد الدنیا لا ینصحک... کسی که حُب دنیا دارد نصیحت پذیر نمی شود. (کشف الغمه). >
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۳
۳۰ مرداد۱۵:۴۹
از سید علی اصغر شفیعی دارابی
سلام ای مهربان یار
بدلیل کم حضوری ام درعرصه مجازی دیرهنگام خبرنوه دارشدن تان راشنیدم!
دگردیسی مجازی ونیامدن شما به داراب کلا هم فاصله عمیقی راهم ایجادنموده وشماهم به علت ناپیدا هیچگونه ارتباطی هم با رفقا ندارید ...
به هرحال ازیاد معنوی نسل آقا شیخ علی اکبر مهربان برای من هم خوشحال کننده است ...

سید علی اصغر. سال 1396. جنگل دارابکلا
سید علی اصغر. سال 1396. جنگل دارابکلا
به نوبه خودم بی تردید وظیفه دارم تا میلاد گهربار ومسرورکننده وشادی بخش عضوکابینه خاندان طالبی بویژه جنابعالی که نزدمن ازارزش ماندگاری برخورداری وهمسرمهرآفرین شما خواهرم داراب کلایی فرزندان دلبندعمو بالاخص مهندس عادل وهمسرمهربانش تبریک عرض می کنم وآرزوی تندرستی ودرازای عمرباعزت رادارم ...
باورکن خرسندی ام فراموش نشدنی است ..
عکس آقازاده رادربغلتان دیدم اشک شوق داشتم هرچند بلدنبودی درآغوشت بگیری !!!!
سلام مرابه اهل خانه برسان.
لطفا به اشتراک بگذارید.
عکس پروفایل تلگرامت هم خیلی اندیشمندانه است.

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق و همۀ خاطرات دور و درازم سیدعلی اصغر. از این که بابت نورسیده نوه ام علی طالبی دارابی، به من، خاندانم و همهٔ اعضای خانواده ام تبریکی این گونه هویت ساز گفتی ممنونم. باید بگویم اعضای وجودی انسان خصوصاً قلب، دل، ذهن و بویژه روح بدرستی کار خود را می کنند. حال چه در جغرافیا، فاصلۀ 470 کیلومتری قم تا دارابکلا در میان باشد. چه در تاریخ، فاصلۀ راه نوری برقرار باشد و چه در اُفق بی کران هستی، فاصلۀ لایتناهی (=نامحدود بی پایان). گفتی «اشک شوق» ریختی وقتی عکس علی را بغلم دیده ای. این حاکی از آن است که رفیق شریف در هر بُعدی از مسافت باشد، باز قلبش از هر مسافت و دوری به دور است. خرسندی ام مضاعف شد با نامۀ تو.

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۴۹
۳۰ مرداد۱۱:۳۴

شهادت جوادالأئمه امام محمدتقی (ع)

به نام خدا. امشب سالروز شهادت امام جواد (ع) است
ضمن تسلیت و پاسداشت و ارزش گذاری به این حُزن و اندوه،
سخنی از آن امام بزرگوار می آورم.
در بیان امام جواد (ع)
مؤمن نیازمند سه چیز است:

1- توفیق از جانب خدا،

2- پنددهنده از درون خویش،

3-پذیرش خیرخواهی آن کسی که خیرخواه اوست.

(تحف العقول. ص 457)

 امام جواد (ع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۴
۳۰ مرداد۱۱:۲۹

کابینۀ دوم حسن روحانی. 29 مرداد 1396. عکس از سایت مشرق

عکس بالا: واکنش سایت مشرق (وابسته به جناح راست) با زدن ضربدر به روی عکس حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو از جناح چپ. (منبععکس پایین: واکنش روزنامۀ قانون شمارۀ دوشنبه 30 مرداد 1396 (وابسته به جناح چپ) به نوع کابینۀ حسن روحانی با تیتر طعنه ای «کابینۀ 16 میلیونی»!! اشارۀ به آرای تقریبی رئیسی. نه آرای پیامدار 24 میلیونی. (منبع)

روزنامۀ قانون. 30 مرداد 1396

=========

نکتۀ دامنه

به نام خدا. ساده و رُک می نویسم. بارها گفته ام، باز نیز می گویم حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عضو رسمی جامعۀ روحانیت تشکّل اصلی جناح راست است. گرچه شعار حسن روحانی گاه به گاه «اعتدال» است اما او اساساً تفکرش راست و عملکردش برای سیاسیون و هوشمندان روشن و مبرهَن است.

او فقط این شانس و خوش اقبالی را داشته است که تمامی اعضای اصلی جناح چپ از سال 88 به بعد نمی توانند از فیلتر نظارت استصوابی شورای نگهبان بگذرند و همگی «بایکوت شده» اند. نه در پست های انتصابی، هیچ گاه منصوب می شوند! و نه حتی می گذارند کاندیدا شوند. لذا حسن روحانی، در هر دو دوره گزینه و منتخَب مجبوری و ناگزیری جناح چپ بوده است. از نظر جناح چپ، مصلحت و نجات کشور از انسداد و بحران ها و ویرانی ها، ایجاب کرده است این گونه در جامعه مدنی حضور داشته باشند و بناچار در انتخابات ریاست جمهوری به شخصی که از جناح راست است و عملکردش از ابتدای شکل گیری چپ و راست کاملا واضح است، رأی دهند. هر چند همه در رأی دادن به حسن روحانی این گونه اجبار و ناچاری را نپذیرفته اند. بگذرم و ببینیم این دولت، برای مردم، برای ایران، برای آزادی، برای توسعه، برای تعامل جهانی، برای اقتصاد، و نیز برای رشد و تقویت جامعه مدنی و اصلاح سیاست های نادرست در گوشه گوشه های نظام چه می کند.

=========

و این متن زیر هم یک تحلیل از داوود حشمتی روزنامه نگار از نوع مواضع و رفتار پشت صحنه  ای علی لاریجانی و فراکسیون وابسته و دلبستۀ  او با عنوان «مستقلین» و رفتار کژدار برخی از اعضای «فراکسیون امید» در رأی ندادن به وزیر جناح چپ دکتر حبیب الله بیطرف: 

متن نقلی: «برخلاف دور قبل (در مجلس نهم) که تنها دو وزیر توانسته بودند بالای 200 رای کسب کنند، این بار از میان 17 وزیر پیشنهاد شده، 7 وزیر بالای 200 رای آوردند. تنها یک وزیر از راه‌یابی به دولت باز ماند که در آن مورد نیز باید رفتار فراکسیون مستقلین (فراکسیون لاریجانی) راکه نقش عمده در کنار فراکسیون ولایی داشت را حتما مد نظر قرار داد. هفته قبل بود که عارف در کنگره سازمان عدالت و آزادی از «غربال لیست امید» برای انتخابات آینده حرف زده بود. هشداری که باید شنیده شود.

فراکسیون مستقلین، صبح دیروز و قبل از رای گیری در صحن علنی، در درون فراکسیون یک رای‌گیری برگزار کرد. براساس گزارش سایت امتداد، کسانی که در این رای گیری توانسته بودند بیش از 66 درصد آرا (دو سوم) را کسب کنند مورد حمایت این فراکسیون قرار می‌گرفتند. نکته جالب اینجاست که سه وزیر که به اصلاح طلبی شهرت دارند در این لیست، نتوانستند رای لازم را کسب کنند. ربیعی توانست عبور کند و از میان حجتی و بیطرف که هر دو حمایت 40 درصد این فراکسیون را داشتند، تنها حجتی توانست رای اعتماد بگیرد. فراکسیون مستقلین به ریاست جلالی و مدیریت پیش پرده لاریجانی،  ◀

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۲۹
۳۰ مرداد۱۱:۲۱
متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
مقدمه: در روایت آمده هرجمعه مردگان روح آنها بالای سرخانه خود می آیند با اهل و خانواده خود حرف می زند اما زنده ها صدای آنها را نمی شنوند البته اولیای خدا صدای مردگان را می شنوند آنها انتظار دارند هر کار خیری که انجام می شود برای آنها هم انجام شود.
رسول خدا(ص) فرمودند: لاتنسوا موتاکم فی قبورهم و موتاکم یرجون احسانکم و موتاکم محبوسون یرغبون فی اعمالکم البر و هم لا یقدرون اهدوا الی موتاکم الصدقه و الدعاء   مستدرک ج2 ص124.

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان

قبر و قیامت و یاد مرگ و مردگان

مردگانتان را که در قبرها آرمیده اند از یاد نبرید مردگان شما امید احسان شمارا دارند مردگان شما زندانی هستند و به کارهای نیک شما رغبت دارند آنها خود قدرت انجام کاری ندارند شما صدقه و دعایی به آنها هدیه کنید.
روایت داریم بعضی ها در روز قیامت پانصد سال گریه می کنند ملک می گوید اگر یک ساعت در دنیا گریه کرده بودید گرفتار پانصدسال گریه نمی شدید و مرده ها هم می گویند چه قدر نزدیک است گریه کردن شما بر خودتان که بنشینید به حال بدبختی خودتان گریه کنید و بگیید چرا به حرف مردگان گوش نکردیم.
مردگان از چه چیز حسرت می خورند: >
ابراهیم طالبی دارابی | ۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۲۱
۳۰ مرداد۱۱:۱۹

به قلم دامنه

به نام خدا. در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا به حجت الاسلام شهید شیخ علی اکبر گرجی نژاد می پردازم. بنای این سری پست ها بر خلاصه نویسی ست. این شهید بالامحله ای ست؛ بالاتر از اتاق پیش. طلبگی اش را از حوزۀ علمیۀ امام صادق (ع) دارابکلا نزد آیت الله آقادارابکلایی شروع کرد. بعد به مشهد رفت.

این روحانی دارابکلایی مقیم مشهد یکی از کسانی بود که اوائل انقلاب، هنوز شاه نرفته بود عکس امام خمینی را مخفیانه توزیع می کرد. من خود به اتفاق محمد گرجی (دوست و همسایۀ ما) یک بار به منزلش رفتیم عکس سیاه و سفید معروف امام خمینی را گرفتیم در داخل پیراهنمان جاسازی کردیم و .. باقی ماجرا... .


شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد

روز تشییع جنازه شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد. (احتمالاً سال 1361. دقیق یادم نیست) از راست: اصغر دارابکلایی پایین محله. غلام یزدانی. سید باقر حسینی. اسماعیل آهنگر (کاظم). اسماعیل آفاقی. سید محسن سجادی. سید علی اصغر. دامنه. موسی رمضانی زکریاتقی. عکس روی دیوار تکیه معلم انقلاب دکتر علی شریعتی

روز تشییع جنازه شهید حجت الاسلام علی اکبر گرجی نژاد. (احتمالاً سال 1361. دقیق یادم نیست) از راست: اصغر دارابکلایی پایین محله. غلام یزدانی. سید باقر حسینی. اسماعیل آهنگر (کاظم). اسماعیل آفاقی. سید محسن سجادی. سید علی اصغر. دامنه. موسی رمضانی زکریاتقی. عکس روی دیوار تکیه معلم انقلاب دکتر علی شریعتی


آن وقتها حتی ذکر واژه «خمینی» تب و لرز می آفرید! و وحشت می فزود. عکس که جای خود داشت. او همچنین در گروه ضربت شهید محمد منتظری بود که دو کار مهم داشتند: یکی مبارزه با لیبرال های داخل آن زمان که از نظر برخی ها، سازش کور به حساب می آمدند. و دوم مبارزه با اسرائیل و حمایت عملی از چریک های فلسطینی. مثلاً نقل است شهید محمد منتظری به امام گفته بود. نقل به مضمون: دیگه شما در ایران کاری ندارین، بروین خارج ایران بقیه مبارزات جهان اسلام را شکل و جهت بدهین.

شاید اگر شیخ اکبر گرجی نژاد، شهید نمی شد تا الان به لبنان هم رفته بود. او فردی سیاسی و تحلیلگر بود. خوش لباس و خوش تیپ هم بود. در آبان یکی از سال های اخیر، جمعی از رفقا به مشهد رفته بودیم. در مشهد با یکی از مسئولان بالای جانبازان مشهد که یک روحانی است و از دوستان دوران طلبگی شهید گرجی نژاد است، نشستی دوستانه داشتیم.

او تعریف می کرد این شهید علی اکبر گرجی نژاد بسیار در مشهد فعال بود. نقطه جوش شکل گیری تظاهرات علیه شاه بود. جست و خیز عجیبی داشت. گاه سازماندهی برخی اعتراضات را برعهده داشت. فردی دانا و هوشمند بود. یک معترض قهّار در داخل مدرسه علمیه بود. و مسائل دیگری هم گفت که درج همه آنها به درازا می انجامد.

این روحانی در درگیری های خیابانی دهه 60 در مشهد مقدس (که آن گروهک رسوا یعنی سازمان مجاهدین خلق که به منافقین معروف گشته و در پناه صدام، دولت فاضله! مسخره! اشرف پدید آورده و دم از مبارزه با امپریالیسم! می زده و حالا شده همپاله و همپیاله سازمان سیا) دچار ضربات مغزی شدید شد و پس از مدتی به لقاء الله پیوست که «شهادت» در نهایت در حقش جاری گشت. روحش شاد و بر بازماندگانش صلوات. دامنه. (در روحانیت دارابکلا اینجا نیز منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی | ۳۰ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۹
۲۹ مرداد۱۵:۱۴


عرض ادب به یاد پدر و مادر


نمی دانم چی بنویسم ولی می نویسم


پدرم حجة الاسلام حاج شیخ علی اکبر طالبی دارابی (ابن کبل آخوند مُلاعلی) و دامنه. سال 1383. عکاس: عارف


به مناسب فرارسیدن دهمین روز تولد نوه ام علی

عرض ادب می کنم به شما والدین محبوبم

ای پدر و مادر بهتر از جانم

این تازه ترین «نتیجۀ» شما «علی» ست

نامی برگرفته از عُمق عشق مان به امام علی (ع)

و احترام به نام جدّمان «علی» که

«کبل آخوند ملاعلی» بود

بنیانگذار اولین تکیه دارابکلا

ان شاء الله راه ایمانی و دینی شما

جدّ پدری ام ملاعلی طالبی و مادری ام شیخ باقر آفاقی را

خواهد پیمود


نوه ام علی طالبی دارابی. دومین شب تولدش. 23 مرداد 1396. خونۀ عادل. عکاس: عمویش عاصم


علی فرزند عادل و سُرورالسّادات


مادرم مُلا زهرا آفاقی دارابی بر سر قبر پدرم شیخ علی اکبر

مزار دارابکلا.  سال 1389.  عکاس: اخوی دکتر شیخ باقر 


ای مادر! ای مُلا زهرا آفاقی دارابی!

چه شیدانه در کنار همسر مهربانت

پدرمان شیخ علی اکبر طالبی دارابی

این گونه دست هجران و نالۀ حیران

بر سنگ قبرش می نوازی!

این عکس، عصر امروز دلم را تماماً ربود

گذاشتم تا از آن سوی دنیا هم

مایۀ آرامشم شوید

و همچنان در عمق جانم بمانید

ای پدری که بی نظیر رئوف بودی

ای مادری که بی مانند حکیم و مهرورز بودی

...

روح تان شاد

ای خُفته ها در خاک

ای پرکشیده ها به افلاک


ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۱۴
۲۹ مرداد۰۹:۵۹
متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
مقدمه: مرگ به زبان عربی به معنای موت یعنی از دست رفتن قدرت و توان جسم برای بدن است.
معنای زندگی از نگاه اسلام:
نگاه اسلام به زندگی و پایان آن مرگ، فرصتی برای رشد و تکامل و تعالی است اجرای قوانین خالق این عالم در دنیا است و مرگ آغاز زندگی ابدی در آخرت است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تحول و انتقال است از جایی به جای دیگر است مرگ به معنای نابودی نیست بلکه تولد است مرگ انسان مثل تولد کودک از شکم مادر پا به دنیا و از جهان دنیایی به زندگی ابدی در آخرت می رود.
در قرآن: کل نفس ذائقه الموت و نبلوکم بالشر والخیر و الینا ترجعون  انبیاء 35 
این سبک زندگی قرآن تذکر به بشر برای یادآوری زندگی واقعی در آخرت است براساس آیه فوق زندگی دو نوع است 1- زندگی یاد و تذکر است2- زندگی غفلت و فراموشی می آورد
بشر دودسته است:
1- دنیا، اینگروه را از یاد خدا غافل نمی کند
2- دنیا، این گروه را غافل میکند.
زندگی یعنی دنیا محل گذر است.
علی(ع) فرمودند: ان الموت لزائر غیر محبوب و واتر غیر مطلوب و قرن غیر مغلوب  مرگ مهمانی است ناخوشایند که ناخواسته از یار و دیارمان جدا می کند و حریفی که کسی رقیب او نیست.
علل ترس از مرگ: >
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۹
۲۹ مرداد۰۹:۵۸
شما هم کودتای ٢٥ مرداد و هم فضای کودتای ٢٨ مرداد سال ٣٢ را دیده‌اید، چه شد که کودتای ٢٥ مرداد شکست خورد اما سه روز بعد کودتای ٢٨ مرداد به ثمر نشست؟ در این سه روز چه اتفاقی افتاد که منجر به محصورشدن دکتر مصدق و خلع او از نخست‌وزیری شد؟
موفقیت کودتا ضد دولت ملی دکتر مصدق عوامل درونی و بیرونی متعددی داشت که باید همه در کنار هم دیده و خوانده شوند.  یک عامل مخالفان داخلی بودند که خودشان به دو گروه تقسیم می‌شدند؛ یک گروه آنهایی بودند که قبلا با نهضت ملی همراه بودند و بعد جدا شدند و مخالفت را آغاز کردند؛ در رأسشان اول دکتر بقایی و حایری‌زاده و سپس حسین مکی بودند و توانستند آیت‌الله کاشانی را هم به مخالفت با دکتر مصدق برانگیخته و جذب گروه خود کنند. آنان با قرارگرفتن در صف مخالف در صفوف نهضت ملی شکاف انداختند.

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسوی

دکتر حبیب‌الله پیمان و مهندس میرحسین موسوی

گروه دوم هم از ابتدا مخالف نهضت ملی‌کردن نفت و دکتر مصدق بودند که یا عناصر وابسته به انگلیس بودند که به آنها اصطلاحا «آنگلوفیل» می‌گفتند؛ مثل برادران رشیدیان که رسما با انگلیسی‌ها همکاری جدی داشتند، به اضافه عناصر‌ هزار فامیل که در ایران حکومت می‌کردند و تقریبا تحت حمایت انگلیس و نفوذ دربار در آن زمان بودند. یک گروه هم فداییان اسلام بودند که بعد از ترور رزم‌آرا و با نخست‌وزیرشدن دکتر مصدق وی را برای اجرای برخی احکام شرع مثل تولید و فروش مشروبات الکلی زیر فشار قرار دادند. روشن بود که در آن شرایط دشوار و پرآشوب و محاصره اقتصادی و تنگنای مالی قبول این درخواست به مصلحت کشور و نهضت ملی نبود و آنها تا مساعدشدن اوضاع صبر می‌کردند و حتی آیت‌الله کاشانی هم آنها را به دلیل پافشاری بر این خواسته و تضعیف دولت و نهضت ملی سرزنش می‌کرد. آنها پذیرفتند و رابطه‌شان با کاشانی هم بر هم خورد...
کامل این مصاحبه در فراز ایران: اینجا
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۸
۲۹ مرداد۰۹:۵۳
متن ارسالی مهندس محمد عبدی سنه کوهی
تقسیم‌بندی انسان‌ها به #مومن و #کافر را کنار بگذاریم
متنی از آیت الله سید مصطفی محقق‌داماد: اگر گوش شنوا داشته باشیم و به دقت گوش بدهیم؛ هم اکنون صدای ناله یتیمانی را در منطقه می شنویم که پدرانشان را به اتهام تکفیر سر بریده‌اند، شیون و موری زنانی که با کشتن شوهرانشان بی‌سرپرست شده‌اند و از آن زشت‌تر،کریه‌تر و جانسوزتر فریاد استغاثه زنان و دختران جوان بیگناهی که توسط مدعیان ایمان و غلبه بر کفر به بردگی درآمده و مورد تجاوز قرار گرفته‌اند، دل هر انسانی را آتش می‌زند.

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان و آیت الله سیدمصطفی محقق داماد

پیروان هر دین هم‌مسلکان خود را مومن و جز آنان را کافر و از این رهگذر جامعه بشری را با این معیار به خودی و غیرخودی  تقسیم می‌کنند. این تقسیم صرفا به حوزه دل و قلب بسنده نمی‌شود، بلکه به سرعت به روابط اجتماعی سرایت می‌کند تا آنجا که برای مومنین فقط مومنین حق حیات دارند و غیرمومنین هیچ حقی ندارند؛ نه حق حیات، نه حق مالکیت خصوصی و نه حق آزادی، حریت و طهارت! بی‌حقی که جای خود دارد؛ مومنین مکلف به کشتن برخی و اسیر برخی و جزیه گرفتن از برخی دیگر می‌شوند. مشکل این مسأله هنگامی سخت‌تر می‌شود که تعیین مومن و کافر هم به دست هر کس و ناکسی قرار می‌گیرد. باز هم بالاتر از آن وقتی که تعریف کفر و ایمان به دست قدرت سیاسی و در راستای اهداف آن قرار گیرد.
نهاد تکفیر در طول تاریخ خون بسیار ریخته و قربانیان زیادی گرفته است. چهارصد و اندی سال پیش از میلاد مسیح سقراط، دانای یونان توسطه هیات منصفه، تکفیر می‌شود. در قرون وسطا چه چهره‌های درخشان علمی به‌دست اربابان کلیسا تکفیر و به مجازات سوزاندن محکوم شدند. جالب آنکه بسیاری از قربانیان و جان‌باختگان مدعی بودند که ما مومن حقیقی هستیم و ایمان صحیح را ما تعرفه می‌کنیم ولی >
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۳
۲۹ مرداد۰۹:۴۹
از نماز اجباری! کارگران کارخانه چسب تا هندونه فروش های چاف لنگرود

نمازاجباری در کارخانۀ چسب هل خلیل نظری

نماز اجباری در کارخانۀ چسب هل خلیل نظری در استان آذربایجان شرقی. (منبع). عدم شرکت در نماز 120000 تومان جریمه. در فضای مَجازی این کارخانه را به طعنه و طنز مصداق «اردوگاه اجباری» خوانده‌اند و صاحب آن را «کیم‌ جونگ ‌هل» خطاب کرده‌اند! گزارش مفصّل این کارخانه در روزنامۀ شرق 29 مرداد 1396 (اینجا)

بازار هندوانه فروش ها در چاف لنگرود

عکس پایین: بازار هندوانه فروش ها در چاف لنگرود. (منبع)

بازار هندوانه فروش ها در چاف لنگرود

ماشین نوشته از جهان پهلوان تختی: «وقتی قهرمان جهان شدم آنگاه فهمیدم که باید بیشتر خَم شوم تا مدال قهرمانی را به گردنم بیاویزند»

بازار هندوانه فروش ها در چاف لنگرود

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۴۹
۲۹ مرداد۰۹:۴۵


سلسله مباحث جهانعکس بالا: زندان بستوی نروژ، خطرناک ترین زندانیان در بهترین زندان (منبع)عکس پایین: شرکت نروژی کولوس بزرگترین مرکز ذخیره اطلاعات جهان را در نزدیکی قطب شمال می سازد. (منبع)


شرکت نروژی کولوس بزرگترین مرکز ذخیره اطلاعات جهان را در نزدیکی قطب شمال می سازد

 

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۴۵
۲۹ مرداد۰۹:۴۴
نیایش و احترام به مار
در آیین های بودیسم و هندو، مار دارای خاصیت ایزدی است. بودایی ها معتقدند که مار، جانِ بودا را نجات داده است. در این جشنواره _که ده‌ها هزار هندو در «مناشا» شرق هندوستان شرکت کردند_ برگ بیلوا، آب و شیر به معابد هندو می آورند، چون در باور هندو این مواد، قدرتِ احیاگر شیوا ایزد هندو را نمایندگی می کنند. به دور گردن شیوا یکی از ایزدان آیین هندو، ماری تنیده است.
جشنواره نیایش الهه مارها در هندوستان
بنابراین عاشقان شیوا، با خوراندن شیر و غذا دادن به مارها در بیرون معابد به الهه مار احترام می گذارند و در راه او دعا می کنند. بسیاری از انواع مارهای اصیل هند در این جشنواره سنتی به نمایش عموم گذاشته شدند. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۹ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۴۴
۲۸ مرداد۱۲:۵۱
به نام خدا
به قلم دامنه
نقد کوتاه دامنه بر امام جمعه قم
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی امام‌جمعه قم در خطبۀ اول نماز جمعه 27 مرداد 1396 گفت: اگر بخواهیم مَعیت و همراهی خداوند را با خود داشته باشیم باید به تقوای همه‌جانبه دست پیدا کنیم.
وی در خطبۀ دوم خانم فدریکا موگرینی نماینده اتحادیۀ اروپا را «پیرزنی عشوه‌گر» معرفی کرد. (منبع)
حجت الاسلام سید محمد سعیدی
دکتر محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی نماینده اتحادیۀ اروپا. 14 مرداد 1396. تهران.

نکتۀ دامنه: به نام خدا. ضمن سلام و احترام به آقای سعیدی تولیت حرم و امام جمعه قم، خواستم بدانم این توصیف وی از یک دیپلمات خارجی که به دعوت ایران، به تهران آمده بود، با آن توصیۀ تأکیدی اش بر «تقوای همه جانبه» تطابق دارد!؟ همین. به نظر می رسد بهتر آن است خطیبان جمعه در خطبه های نماز، دقت وافر کنند و توصیه های خود را در همان لحظه نقض نکنند تا به کسی اهانت یا هجو نمایند، چون خطبه ها به جای دو رکعت از چهار رکعت نمازظهر است و در آن نمی شود به افراد، ولو خارجی این گونه تاخت. من کاری به موگرینی و هسته ای و برجام و فرجام ندارم، مهم این است ما فرهنگ دینی خود را خصوصاً در مکان های مذهبی و منبر نمازجمعه رعایت کنیم.
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۵۱
۲۸ مرداد۱۲:۴۸
سلسه مباحث اجتماع و انسان
این نوعروس کُرد ایلامى، که کاشت 1372 اصله درخت (به میزان تاریخ تولدش) را مهریه اش کرد؛ با کاشت درخت توسط داماد در حال اجرای مهریه اش است. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۸
۲۸ مرداد۱۲:۴۴
این خانم پائولین هنسن رهبر حزب راستگرای ملت واحد است که روز پنجشنبه 26 مرداد 1396 با برقع (= نقاب) در پارلمان استرالیا حاضر شد تا از این طریق به این نوع پوشش، اعتراض کند و خواهان ممنوع کردن برقع در استرالیا شود. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۴
۲۸ مرداد۱۲:۴۲
گاچوها قومی هستند که از 1700 میلادی در فلات های سرسبز آرژانتین و اکوادور زندگی می کنند. مفهوم واژه گاچو به معنای روج آزاد، و جداناپذیر از اسب و چاقویش است یکی از شعارهای اصلی این قوم در بارۀ اهمیت اسب است:
«یک گاچوی بدون اسب، تنها نیمی از یک مرد است»

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۲
۲۸ مرداد۱۲:۴۱
متن نقلی: حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات با توجه به 28 مرداد و روز کودتای 28 مرداد، گفت: بزرگمردی آن روز به وسیله کودتایی که در کشور شکل گرفت بازداشت و محاکمه شد... امیدوارم روزی فرا رسد که بتوانیم روزی را برای بزرگداشت مصدق گرامی بداریم. البته قول مساعد نیز داده شده بعد از تغییر نام بزرگراه نیایش [به آیت الله هاشمی رفسنجانی]، خیابان نفت نیز به نام دکتر مصدق نامگذاری شود.

حجت الاسلام سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات

سید محمود دعایی مدیر مسئول روزنامۀ اطلاعات. جمعه 27 مرداد. سالن ایوان شمس تهران

سید محمود دعایی افزود: جامعه ما جامعه حق‌شناسی است و به بزرگان خود احترام می‌گذارد. البته هر بزرگی ممکن است اشتباهاتی انجام داده باشد اما مهم کاری است که آن شخص برای کشور رقم زده است. وی خاطر نشان کرد: مردی که می‌خواست صنعت نفت ما را ملی و از آن خودمان کند که با مخالفت دشمنان روبرو شد اما ما امروز باید نام این بزرگمرد را که برای وطن مان تلاش کرده گرامی بداریم.» (منبع)
دکتر محمد مصدق
مرحوم دکتر محمد مصدق
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۱
۲۷ مرداد۱۱:۴۹
به نام خدای آفرینندۀ آدمی
زندگینامۀ من
صبح یکی از روزهای سال 1358، آقای محمد مؤتمن رئیس مدرسۀ راهنمایی دارابکلا مرا به مدرسۀ ولوجا در منطقۀ گوهرباران دشت ناز فرستاد تا به آقای امان دادی کرمانی پیغام ببرم اردوی سنگ معدن دارابکلا مهیاست.
تکه تکه و با ماشین های گذری رفتم روستای ولوجا. من قبل از رفتن به ولوجا، چون عشقِ کتاب خواندن داشتم، کتاب «زندگی جنگ و دیگر هیچ» رُمان سیاسی اوریانا فالاچی در بارۀ مکزیک و ویتنام را _که کتابی جیبی و مهم بود_ در جیبم گذاشتم در مسیر مطالعه می کردم.
امان دادی در کلاس بود. رفتم دم در کلاس به او خبر دادم عصر اردو حرکت می کند. پس از مدتی ماندن در آنجا، باهم به دارابکلا برگشتیم. امان دادی پیشتر به محصلان مدرسه گفته بود چه چیزهایی همراه داشته باشند. از جمله: تخم مرغ آب پز به دلیل سیرکردن و دیرهضم بودنش. ملزومات انفرادی، چادر، نایلون و ... .
زندگی جنگ دیگر هیچ
نیز گفته بود دو نفر رزمی کار بیاریم تا به بچه ها تمرین اردو و رزم بدهند. من به شهید محمدباقر مهاجرگفتم. یادم نیست که او آمده بود یا نه. اما سیدعلی اصغر شفیعی که در انجمن روستای محل رفیق، همفکر و صمیمی بودیم، همراه ما به اردو آمد و شب و غروب به بچه ها کونگ فو تمرین داد. او به همراه شهید مهاجر و فضل الله فضلی (داماد خاندان ما) در کمیتۀ انقلاب ساری انتهای بلوار ارتش به کونگ فو می رفتند و این ورزش رزمی را در دارابکلا به هم سن و سالان یاد می داد که من هم گاهی حضور می یافتم.
بگذرم که آن شب در سنگ معدن خیلی خاطره ها هست که نقلش به طول می انجامد. فقط خواستم بگویم اگر برخی از معلمان هیچ دغدغه و غیرتی برای رشد و تفکرآفرینی بچه ها نداشتند، افرادی مانندامان دادی کرمانی آن زمان بودند که اینهمه نسبت به روند آموزش و پرورش و رشد فکری دانش آموزان اهتمام، تعصب و تعهّد داشتند.
آقای امان دادی البته فردی سیاسی، انقلابی، پرمطالعه و باوقار بود. یک روز در کلاس پرسید کدام روزنامه درد مردم را خوب می نویسد؟ هر کس جوابی داد. او نپذیرفت. می گفت اینها روزنامه نیستند «روزی نامه» اند. بعد گویا خودش گفت: فقط روزنامه «فریادِ گودنشین» دردهای مردم و محرومیت ها را می نویسد.
من البته می دانستم این هفته نامه ای که >
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۹
۲۷ مرداد۱۱:۴۱
رِمبِش

به نام خدا. رِمبش در گویش دارابکلایی ها همان جُنبش است. ریشه اش از رَم و رَمیدن است. که در لهجۀ روستا، حرف راء مکسور می شود و با افزودن «بش» به آن (رِم+ بِش= رمبش) حاصل مصدری به خود می گیرد و معنی اش تکان شدید، حرکت ناگهانی و لرزۀ غیرمترقبه است. با چند مثال روشن می کنم:

بز

بز که سردمدار رِمبش! است

همه داخل خونه در تاریکی و یا در سکوت محض نشسته اند، ناگهان از داخل حیاط،  صدایی ناگهانی و مشکوک به گوش می رسد، در این موقع دارابکلایی ها می گویند: چیشی بیهه رمبش دَکته؟

چند چوپان داخل آغل مشغول وارسی گوسفندان اند، یهو می فهمند لرزه بر اندام گوسفندان افتاده است و گله رم کرده است، در اینجا به هم می گن: چیشی بیهه رمبش دَکته؟ نکنه ورگ (=گرگ) دکته گوسفند دله!؟

بنابراین رِمبش شبیه همان لغت جنبشِ خودجوش مردم در جامعه است که علیه فساد و یا هر کژیی از سوی حکومت به حرکت درمی آید. رمبش لغتی زمُخت در گویش دارابکلایی هاست که گاه به کنایه هم از آن استفاده می شود. تا لغت بعد. (در اینجا هم منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۱
۲۷ مرداد۱۱:۳۹
متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
قال ا...تبارک و تعالی: ومن یتق ا... یجعل له مخرجا طلاق 2و3. یکی از کارهایی که شیطان می کند غافل کردن انسان از یاد خداوند است شیطان بشر را دعوت به گناه می کند و کسی که کار شیطانی انجام می دهد شیطان است نقل شده است مرحوم علی اکبر عماد نقل کرد که کسی شیطان را دید به شکل ظاهرالصلاح سپس پیش شیطان رفت و می گوید تو هستی که مردم را گمراه می کنی؟
شیطان گفت بله ریش شیطان را کشید و یک سیلی هم به صورت او می زنداز خواب بیدار می شود و می بیند که ریش خودش را کنده است و صورتش هم سرخ شده است متوجه می شود که شیطان خودش است.
ریشه گناهان چیست؟
1- ضعف در خداشناسی 2-ضعف در خودشناسی3- ضعف در پیشامدهای اجتماعی و خانواده4- ضعف در شهوت رانی و غفلت5- وجود رذایل اخلاقی مثل حرص،تکبر،حسد6-کوچک شمردن گناه7- حب دنیا
راه های دفع گناه:
1- ذکرصلوات: صلوات بهترین ذکر است در روایات. رسول خدا(ص) ان الدعاء محجوب حتی یصلی علی محمد و آل محمد(ص) دعایی که میکنید اجابت نمی شود تا زمانی که صلوات برمحمدوآل محمد فرستاده شود فضائل الخمسه ج1ص411
حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
2- ورع و تقوا: رسولخدا(ص) فرمودند: الورع عن محارم ا... عزوجل بهترین عمل دوری کردن از گناه است. علت اخراج حضرت آدم و حوا از بهشت به خاطر ترک اولی بود و آنها از خوشی بهشت محروم شدند.
راننده ای می گفت من مغازه و سرمایه و خانه داشتم ولی وارد کار با ربا و نزول شدم همه آنچه که داشتهام را از دست دادم الن یک ماشین قراضه دارم من بی برکتی مالم را از طریق ربا لمس کردم.>
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۹
۲۷ مرداد۱۱:۳۵
مهندس محمد عبدی سنه کوهی
از مهندس محمد عبدی سنه کوهی«امروز جمعه 27 مرداد 1396، ۲۵ذی القعده، روز دَحوالارض است. امروزه ثابت شده است که در دوران زمین شناسی و بر اساس نظریات دانشمندان، زمانی تمامی  کره زمین را آب فرا گرفته بود ، هیچ خشکی وجود نداشت؛  تا اینکه بر اساس عقیده ما مسلمانان در روز دحوالارض (۲۵ ذی القعده) اولین خشکی به نام سرزمین مکه و جایگاه کعبه ظاهر شد و بعد تمامی کره خاکی نمایان شد، چنانکه مطابق نظریات دانشمندان از وگنر آلمانی (Alfred Wegener) بانظریه انشقاق قاره ها ،گرفته تا نظریات جدید، بر اساس نظریه تکتونیک صفحه ای (زمین ساخت صفحه ای Plate tectonics)، کوه زایی شده و دیگر نقاط زمین بوجود آمدند؛ به گونه ای که حرکت این صفحات باعث ایجاد زلزله و سونامی می گردند.
همین طور وجود معادن شن و ماسه و سنگهای رسوبی در ارتفاعات زیاد از لحاظ علمی دحوالارض (گستراندن زمین) را قابل پذیرش می نماید.
کعبه
بنابر این «دحوالارض» روزی است که بنابر روایات، زمانی که تمام روی زمین را آب فرا گرفته بود، در این روز، نخستین خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و مطابق بعضی از روایات، نخستین جایی که از زیر آب بیرون آمد، خشک شد و سپس گسترش یافت، سرزمین «مکه» و به خصوص محل خانه «کعبه» بود، لذا مکه «اَم القرا» یعنی مادر همه آبادی‌ها نام گرفت.
ضمن گرامی داشت این روز بزرگ؛ برای روز و شب آن اعمال عبادی زیادی در روایات مختلف ذکر شده است. اما آنچه متفق القول است اینکه شب و روز دحوالارض که امشب و فردا می باشد دعاها به استجابت بسیار نزدیک و درهای رحمت خداوندی گشوده است و... پس دوستان التماس دعا. «اللَّهُمَّ فُکَّ کُلَّ أَسِیرٍ: خدایا همه اُسرا را آزاد بگردان.
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۷ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۵
۲۶ مرداد۲۱:۲۹

بدون شرح

سلسله مباحث چهره ها

محمود احمدی نژاد. محمدباقر قالیباف. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی. منصوبان رهبری در دورۀ جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام. مرداد ماه 1396

محمود احمدی نژاد. محمدباقر قالیباف. حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی. منصوبان رهبری در دورۀ جدید «مجمع تشخیص مصلحت نظام». 23 مرداد 1396.

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۲۹
۲۶ مرداد۲۱:۱۹
به نام خدا
نظر هادی غفاری در بارۀ حصر
متن نقلی: «هادی غفاری در حاشیه‌ی کنگره‌ی «مجمع زنان اصلاح‌طلب» در ارزیابی وضعیت محصورین و آینده‌ی این حصر به خبرنگار انصاف‌نیوز گفت: آنچه به نام محصورین امروز وجود دارد، حضرت جناب آقای کروبی، شیخ اصلاحات و همچنین قهرمان هشت سال دفاع مقدس ما، آقای میرحسین موسوی که من همینجا بگویم که اگر بخواهیم امروز اسم ۱۰ نفر از پاک‌ترین افراد روی زمین را بیاوریم یکی از آنها میرحسین موسوی خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین هادی غفاری

حجت الاسلام والمسلمین هادی غفاری

با صراحت می‌گویم و از هیچ‌کس هم ترسی ندارم، اگر امروز ظهر ایشان امکان آمدن به این مکان را داشتند من نماز ظهر و عصرم را به میرحسین اقتدا می‌کردم. در پاکدامنی‌اش به اندازه‌ی نوک سوزنی نمی‌توانید شک کنید.
زهرا رهنورد
وی افزود: همسر ایشان یک زن روشنفکر و تحصیلکرده‌ی مبارز پیش از انقلاب است. ما همان اوایل آقای میرحسین موسوی را نمی‌شناختیم، اولین بار که در مجلس مطرح شد گفتند که میرحسین کیست و پاسخ شنیدند که همسر خانم رهنورد.

حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی     میرحسین موسوی، نخست وزیر عصر امام خمینی

خانم رهنورد در آن جامعه و آن دوره بسیار مهمتر از میرحسین بود و در این حد مطرح بود. غفاری گفت: این حصر به اعتقاد من خواست مقامات عالی است و باقی دستگاه‌ها نه توانایی انجام چنین کاری را دارند و نه حتی مایلند که کاری انجام دهند.
در مورد کمیته‌ای که در مجلس برای پیگیری حصر تشکیل شده است، آقایان عضو این کمیته می‌خواهند با اشخاصی ملاقات‌هایی کنند.
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۱۹
۲۶ مرداد۱۱:۱۱

ابراز نگرانی آیت الله سید حسن خمینی نسبت به وضعیت کروبی
به گزارش خبرنگار جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در نخستین کنگره حزب مجمع ایثارگران گفت: نسبت به وضعیت یکی از تاثیرگذاران عرصه انقلاب برادر و سرور معظم خودمان جناب کروبی ابراز نگرانی می کنم و از خدا می خواهم سلامت و صحت ایشان را به ما مژده بدهند که البته امیدهایی هم برای این مسأله  وجود دارد و ان شاء الله تلاش ها در این زمینه به نتیجه برسد. (منبع)

نظر علی مطهری در بارهٔ اعتصاب غذای کروبی، محاکمه و حصر:
«اعتصاب غذای حجت الاسلام آقای کروبی باید هشداری برای کسانی باشد که بر ادامه حصر خانگی ایشان اصرار می ورزند. منطق آقای کروبی منطق درستی است، می گوید طبق قانون تکلیف من را مشخص کنید. اگر جرمی مرتکب شده‌ام دادگاه صالح علنی تشکیل دهید، حکم آن هر چه باشد می‌پذیرم. منطق برخی مسئولان امنیتی و اطلاعاتی که می‌گویند باید توبه کنی تا آزاد شوی، نه مبنای عقلی دارد و نه مبنای شرعی. مبنای عقلی ندارد چون آقای کروبی مدعی است که من جرمی مرتکب نشده‌ام و به من ظلم شده است. علاوه بر این اگر وی جرم بزرگی مرتکب شده و حقوق ملت را ضایع کرده است چرا باید با توبه بخشیده شود؟!

مبنای شرعی هم ندارد چون اسلام نمی گوید هر جرمی با توبه بخشیده می‌شود. پس طرف مقابل فقط خضوع و خشوع و تعظیم و زانو زدن می خواهد، به خیال اینکه اگر وی بدون توبه و زانو زدن آزاد شود اقتدار نظام آسیب می‌بیند، در حالی که بر عکس است، در این صورت اقتدار نظام افزایش می‌یابد. طبعا آقای کروبی هم حاضر به کرنش و تعظیم نیست. پس بهتر است مسئولان مقدمات دادگاه علنی صالح را فراهم کنند و البته لازم است به طور همزمان دادگاه متهمان طرف مقابل نیز که زمینه فتنه ۸۸ را فراهم کردند تشکیل شود. بهتر است مسئولان مربوطه مصالح کشور و انقلاب اسلامی را در نظر بگیرند. ممکن است فردا دیر باشد.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۱
۲۶ مرداد۱۰:۴۴
به نام خدا
شهاب باران در مزینان
متن نقلی: «مردم مزینان در شامگاه 21 و 22 مرداد [1396] در آسمان کویر شاهد پدیده زیبای برساووشی و شهاب باران بودند. به گزارش شاهدان کویرمزینان ؛  به همت مسئولین اقامتگاه و بومگردی نرگس مزینان برنامه رصد ستارگان و شهاب باران در آسمان کویر زیبای مزینان با حضور علاقه مندان به علم نجوم ، گردشگران و همشهریان مزینانی و اساتید و مقامات اداری از جمله ؛ دکتر سلیمانی و علی آبادی برگزار شد.» (منبع: شاهدان کویر مزینان)

پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران» در در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان زاده معلم انقلاب دکتر علی شریعتی

پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران» در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان زادگاه معلم انقلاب دکتر علی شریعتی (منبع)

پدیده زیبای «برساووشی» یا همان «شهاب باران» در در شامگاه 21 و 22 مرداد 1396 در آسمان مزینان زاده معلم انقلاب دکتر علی شریعتی

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴
۲۶ مرداد۱۰:۴۱
...در سال‌های دهه 60 نویسنده‌ای به نام بابک بامدادان در نشریه‌ «الفبا» که در پاریس توسط غلامحسین ساعدی منتشر می‌شد سلسله مقالاتی را تحت عنوان «امتناع تفکر در فرهنگ دینی» منتشر کرد که کوشید به این نتیجه برسد که بنیاد فرهنگ ایران، دینی است و از آن‌جا که در فرهنگ دینی پرسش ناممکن است، پس اندیشه ممتنع است...

آرامش دوستدار. سیدجواد طباطبایی

آرامش دوستدار (با نام مستعار بابک بامدادان در دهۀ 60). سیدجواد طباطبایی

...در نظریه آرامش دوستدار، بر این اساس کـه در “کـانون دینـی” سرشـت اندیشـیدن را اعتقاد صلب و مقدر و چونی ناپذیر می‌سازد، تفکر پدیده ای ممتنع فرض می‌شود.. او در کتاب خود «درخشش‌های تیره» نوشته‌ است: «فرهنگ دین‌زادۀ ما چون مرده به دنیا آمده، مرده خواهد ماند...»
بیانیۀ سیاسی دوستدار علیه «دین‌خویی» و نقد جواد طباطبایی و متن معصومه آقاجانپور

این بحث چالشی مهم روز در فراز ایران: اینجا
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۱
۲۶ مرداد۱۰:۲۹
به نام خدا
یک شیوۀ سنتی! برای طلب مغفرت
متن نقلی: هندو ها در یک مراسم سنتی در جنوب بنگلادش و غرب بنگال خود را با قلاب آویزان می‌کنند. بر اساس تاریخ نپالی، مردم هند در مراسمی سنتی، همه ساله در ماه اگوست در بنگلادش جنوبی جشن می‌گیرند و در این جشن با گذراندن قلاب از پوست خود و چرخیدن به دور درخت مقدس چارک، بابت گناهانی که در طی سال انجام داده اند، طلب بخشش و مغفرت می کنند. آن ها تصور می‌کنند با این کار تمام گناهانشان پاک شده و سال جدید را بدون هیچ گناهی و پاک آغاز خواهند کرد. (منبع)

     

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹
۲۶ مرداد۱۰:۲۲
به نام خدا
یا علی ذات و صفاتت قُل هُو اللهُ احد
این رباعی سید محمد حسینی معروف به خواجه بنده نواز گیسودراز عارف بزرگ دوستدار اهل بیت (ع) در بارۀ امام علی (ع) است. این عارف شاعر در 16 ذی القعده سال 825 هجری درگذشت و در شهر گلبرگه در 220 کیلومتری غرب حیدرآباد هندوستان به خاک سپرده شد. هر سال هزاران نفر از مسلمانان شهرهای مختلف هند و بویژه جنوب هند برای زیارت به شهر گلبرگه می روند.
سید محمد حسینی که از جانب مرشد خود نصیرالدین چراغ دهلوی به گیسودراز و بنده نواز ملقّب شد، از علما و عرفای برجسته عصر خود از سلسلۀ چشتیه بود و بیش از یکصد کتاب در زمینه های علوم اسلامی به خصوص در زمینه تفسیر قرآن و شرح کتب مرجع عرفان اسلامی تألیف کرده است. رباعی او در مدح امام علی (ع) این است:

یا علی ذات و صفاتت قُل هُو اللهُ احد
نام تو نقش نگین مُهر الله الصمد
بر زبانت لم یلِد ناصر ولم یولَد قریب
شیر یزدان لم یکُن قَرشت له کفوا احد

یا علی ذات و صفاتت قُل هو الله احد_ نام تو نقش نگین مهر الله الصمد_ بر زبانت لم یلد ناصر ولم یولد قریب_ شیر یزدان لم یکن قرشت له کفوا احد

تابلو رباعی در مدح امام علی. تهیه شدۀ بنیاد غدیرقم، که درآرامگاه خواجۀ بنده نواز نصب شد. (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۲
۲۶ مرداد۱۰:۱۹
به نام خدا
اشعۀ ایکس و پنکه
روزی از سوی یک مشتری٬ شکایتی به یک شرکت بزرگ ژاپنی که تولید وسایل آرایشی را برعهده داشت رسید. او اظهار داشت که هنگام خرید یک بسته صابون متوجه شده بود که آن قوطی خالی است.
بلافاصله با تاکید و پیگیریهای مدیریت ارشد کارخانه این مشکل بررسی و دستور صادر شد که خط بسته بندی اصلاح گردد و قسمت فنی و مهندسی نیز تدابیر لازمه را جهت پیشگیری از تکرار چنین مسئله ای اتخاذ نماید. مهندسین نیز دست به کار شده و راه حل پیشنهادی خود را چنین ارائه دادند: مونیتورینگ خط بسته بندی با اشعه ایکس.
بزودی سیستم مذکور خریداری شده و با تلاش شبانه روزی گروه مهندسین،‌ دستگاه تولید اشعه ایکس و مانیتورهایی با رزولیشن بالا نصب شده و خط مذبور تجهیز گردید. سپس دو نفر اپراتور نیز جهت کنترل دائمی پشت آن دستگاهها به کار گمارده شدند تا از عبور احتمالی قوطیهای خالی جلوگیری نمایند.
درست همزمان با این ماجرا، مشکلی مشابه نیز در یکی از کارگاه های کوچک تولیدی پیش آمده بود اما آنجا یک کارمند معمولی و غیر متخصص آنرا به شیوه ای بسیار ساده تر و کم خرجتر حل کرد: تعبیه یک دستگاه پنکه در مسیر خط بسته بندی تا قوطی خالی را باد ببرد! (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۹
۲۶ مرداد۱۰:۱۸
به نام خدا
به شرح دامنه
مبارزات نژادی همچنان در جهان ادامه دارد
این زن ۲۲ ساله، روز دوشنبه 23 مرداد 1396 در شهر دورهام ایالت کارولینای شمالی آمریکا با نردبان خود را به «مجسّمۀ سرباز» مربوط به دوران جنگ داخلی آمریکا _که نمادِ «برتری نژادی سفیدپوستان» است_ رساند، طناب بر گردنش انداخت و با حضور مردمی و شعارهای آنان: «نه ترامپ، نه نژادپرستی، نه فاشیست»، مجسمه را سرنگون ساخت و بازداشت شد.

مجسّمۀ سرباز ساخت 1924 نصب شده در جلوی یک ساختمان دولتی (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۸
۲۶ مرداد۰۹:۵۷
به نام خدا
سلسله مباحث معرفی کتاب

روح القوانین نوشتۀ بارون دو مونتسکیو (1755_ 1689) از کتاب های مشهوری ست که از آن در تنظیم ساختار حکومت ها و اداره کشورها و دولت‌ها استفاده شده است. او انقلاب، شورش و خونریزی را ناکارآمد می دانست و به جای آن بر قانون تأکید داشت. روح و عصارۀ کتاب روح القوانین، میانه‌روی در سیاست است نیز تفکیک قوا. روحانیان مسیحی فرانسه «روح‌القوانین» را بی‌ارزش می دانستند. اما مونتسکیو در کتابش اظهار کرد، بشریت بسی بیشتر توانایی میانه‌روی دارد تا افراط گرایی.

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۷
۲۶ مرداد۰۹:۵۰
به نام خدا
لیف روح
حصور چیست؟ حضرت یحیی (ع) حصور بوده است، حصور به معنی مبالغه کننده در خودداری از شهوات و هواهای نفسانی. (به نقل از تفسیر صافی، ج 1، ص 360)

بندبازی

دامنه: سالم زیستن از بندبازی سخت تر است

اکثر کسانی که مُنکر آخرت هستند، آنهایی اند که در دام شهوت اسیرند. آیه های 15 و 16 سورۀ طه همین را می گوید، چون میان مَنْ «لَا یُؤْمِنُ بِهَا» و  «وَاتَّبَعَ هَوَاهُ» در آیه 16، علاقه و پیوند سببیه است؛ یعنی پیروی از هوَس، موجب انکار قیامت است. (منبع: قرآن شناسی. محمدمهدی فولادوند. ص 398)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۰
۲۵ مرداد۱۱:۰۱
به نام خدا
به قلم دامنه
بلاخره شورای شهر تهران _که جناح راست در آن اکثریت مطلق و استیلا داشت_ مجبور شد نام بزرگراه نیایش را به بزرگراه مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی تغییر نام دهد. شهری که اغلب خیابان ها، بزرگراه ها، بلوارها، میدان ها و حتی کوچه های آن به نام شهیدان جنگ و سرداران و فرماندهان است، چگونه می توانست نام فرمانده جنگ را نداشته باشد. مگر می شد! مگر می شه!؟
آری؛ بزرگراه نیایش، بزرگراه مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی شد، چون هاشمی خود یک «بزرگ راه» بود. بی جهت نبود که امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی به صورت رمزآلود گفته بود: هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است.
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۱
۲۵ مرداد۱۰:۵۹
به نام خدا
مشهدالرّضا از نگاه یک انگلیسی
امروز 25 مرداد 1396، 23 ذی القعده 1438 روز زیارتی امام علی بن موسی الرّضا (ع) است. در این روز مخصوص، این خاطرۀ یک انگلیسی به نام آلکس بارنز را که در دورۀ قاجاریه به مشهد رفته بود و مشاهداتش را نگاشته بود می آورم:
متن نقلی: ستوان آلکس بارنز، عضو انجمن سلطنتی بریتانیا و مامور عالی‌رتبه کمپانی هند شرقی در حدود سال‌های ۱۸۳۱ تا ۱۸۳۳ - ۱۲۱۰ تا ۱۲۱۲ شمسی - برای دیدار و مذاکره با مقامات عالی‌رتبه ایرانی از هند به ایران آمد. او افسری باسواد و اهل مطالعه بود که به فارسی می‌توانست صحبت کند و تاریخ ایران را خوانده بود. بارنز مسافرتش را از ۱۶ اوت ۱۸۳۱ از صحرای ترکمانان آغاز کرد و به سمت غرب یعنی خراسان حرکت کرد.
آلکس بارنز در خاطراش نوشته: مردم ترکستان می‌گویند امام رضا به واسطه اخلاق مردم مشهد به آنجا هجرت نمود زیرا این وضع حضور آن حضرت را در آن شهر ایجاب می‌کرد. ازبک‌ها تک‌بیتی دارند که می‌گوید اگر مشهد آن گنبد نیلگون را نداشت، اصولا جای خوبی نبود. از سوی دیگر، ایرانی‌ها مشهد را با زبان توصیف می‌کنند: مشهد نورانی‌ترین نقطه روی زمین است زیرا محل اشراق انوار الهی است. در بین این دو گروه چه کسی حکمیت خواهد کرد؟ در بخارا یک شیعه خود را سنی وانمود می‌کند و در مشهد بر عکس یک سنی آرزومند است که شیعه به حساب آید...
حرم امام رضا (ع) مشهد مقدس
دست خالی برنمی گردم، این دیگه یه اعتقاده
آخه من اِذن دُخولم فقط از باب الجواده
بارنز در خاطراتش ادامه داده که : در اروپا همه چیز متکی به تاریخ و تجربه است ولی در ایران چنین روش‌هایی هنوز خریدار ندارد... در اروپا عد‌ه‌‌ای هستند که انجیل را مطالعه می‌کنند و همچنین کسانی هستند که علاقه‌مند به علم می‌باشند... در روسیه در بین طبقات بالاتر که من با آن‌ها در تماس بودم نفوذ کلیسا بسیار کم بود. باید اعتراف کنم... آگاهی انسان بر جهل خود، گام اول در طریق اصلاح است.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۹
۲۵ مرداد۱۰:۵۸
به نام خدا
شیعه کُشی در عربستان سعودی
نیروهای ویژه سعودی در حمله به شهر شیعه نشین عوامیه در شرق عربستان، معترضان شیعه را به شهادت رساندند و محله قدیمی شیعیان عوامیه را با خاک یکسان کردند. عربستان سعودی در سکوت جامعه جهانی درحال نابودی شهرهای شیعه نشین خود است. عوامیه شهر شیعه‌نشین در استان قطیف در شرق عربستان است که اکنون به یک منطقه کاملاً جنگی تبدیل شده و نظامیان سعودی به راحتی به خانه‌های مردم آن حمله کرده و با سلاح‌های جنگی و مرگبار آنها را هدف می‌گیرند. (منبع)

تصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود     تصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود

تصاویر رویترز از ویرانی‌های شهر شیعه نشین العوامیه در شرق عربستان سعودی توسط رژیم سرکوبگر و استبدادی آل سعود. بیستم مرداد 1396 (منبع عکس)

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸
۲۵ مرداد۱۰:۵۶
به نام خدا
حاجیان ایرانی
زائران حج، در شهر مدینه مسجد قبا، مسجد ذوقبلتَین، مزار حضرت حمزه سید الشهدا (ع)، شهدای اُحد در منطقه کوه اُحد و اماکن تاریخی و مذهبی دیگر را بازدید و زیارت می کنند که به زیارت «دوره » معروف است. (منبع)
کوه اُحد در مدینه منوره
کوه اُحد در مدینه منوّره
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۶
۲۵ مرداد۱۰:۵۴
به نام خدا
عشایر کُرمانج خراسان شمالی همه ساله در اواسط تیر ماه تا اواخر مهر ماه از مراوه تپه استان گلستان به منطقه قره میدان شهرستان مانه و سملقان در استان خراسان شمالی کوچ می کنند. مهمترین شغل عشایر دامداری است که به دلیل کاهش میزان بارندگی، کمبود مراتع و منابع طبیعی و گرم شدن هوا به مخاطره افتاده است. صمیمیت و دوستی در بین اعضاء خانواده عشایر بزرگترین نعمت برای آنان به شمار می رود. (منبع)

عشایر کرمانج خراسان شمالی     عشایر کرمانج خراسان شمالی

عشایر کُرمانج خراسان شمالی (منبع عکس)

عشایر کرمانج خراسان شمالی

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۴
۲۵ مرداد۱۰:۵۰
متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی
برکت در زندگی
برکت خیری است که متناسب با کارکرد هر پدیده ای تحقق پیدا می کند مثلا برکت در نسل هم به فراوانی فرزندان و هم افراد لایق، گاهی برکت در دین داری و تقرب به خداوند و گاهی برکت در مادیت و مادی است.
در قرآن کلمه تبارک 9بار و بارکنا7بار و مبارک12 بار وبرکات 3بار و بورک 1بار آمده است ک در مجموع32 بار می باشد.تفسیر المیزان ج7-ص280

برکت در تاریخ:
1- خداوند در قرآن حضرت نوح، ابراهیم، وموسی و عیسی و یعقوب را بهره مند از برکات الهی دانسته است و رسول خدا(ص) را کوثر یعنی خیر کثیر دانسته است خیر کثیر همان فاطمه زهرا(س) است
از تو حرکت، از خدا برکت

از تو حرکت، از خدا برکت

2- امام صادق(ص) فرمودند: از برکت وجود ما درختان بارور می شوند و میوه ها می دهند و از برکت ما آسمان می بارد و گیاه از زمین می روید. اصول کافی ص286

چه چیزهایی موجب برکت در زندگی و کار می شود؟
1- قرآن: توجه به قرآن عمل به قرآن، قرائت قرآن موجب برکت می شود.
امام صادق(ع) فرمودند: خانه ای که در آن قرآن خوانده شود برکتش بسیار گردد و فرشتگان در آن خانه وار شوند و شیاطین از آنها دور می شوند و خانه ای که قرآن خوانده نشود  برکتش کم می شود.اصول کافی ج4 ص414. >
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۰
۲۵ مرداد۱۰:۴۴

به نام خدا

امروز 25 مرداد 1396، 23 ذی القعده 1438 روز زیارتی امام علی بن موسی الرّضا (ع) است. بهتر دیدم این روز مخصوص را با این پست بسیارخواندنی در بارۀ مسألۀ نعمت خدا، گرامی بدارم تا به همراه خوانندگان شریفِ این پست، از دور زایر آن امام رئوف (ع) مشرّف شویم که قبر منور و حرم ملکوتی اش نعمت عظیم برای ایران و ایرانیان و همۀ دلدادگان جهان است:

قرآن در صحنه

وَآتَاکُمْ مِنْ کُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لَا تُحْصُوهَا إِنَّ الْإِنْسَانَ لَظَلُومٌ کَفَّارٌو از هر چیزی که [به سبب نیازتان به آن] از او خواستید، به شما عطا کرد. و اگر نعمت های خدا را شماره کنید، هرگز نمی توانید آنها را به شماره آورید. مسلماً انسان بسیار ستمکار و ناسپاس است. (سوره ۱۴: إبراهیم - جزء ۱۳ - آیۀ 34ترجمه شیخ حسین انصاریان)

دامنه: این که انسان شاخ ندارد، نعمتی بزرگ است و این که گاو شاخ دارد نعمتی کثیر

دامنه: این که انسان شاخ ندارد، نعمتی بزرگ است و این که گاو شاخ دارد نعمتی کثیر

تفسیر علامه طباطبایی

«سؤال به معناى طلب است، و طلب هر چند عالم است ولى طلبى که در کلمه سؤال اراده شده است طلب کسى است که با شعور باشد و آدمى وقتى مُتنبّه و متوجۀ سؤال مى شود که حاجت، او را ناگزیر سازد، لاجرَم از خدا مى خواهد تا حوائجش را بر آورد.

وسیله معمولى سؤال، همین سؤال زبانى و لفظى است، البته به وسیله اشاره و یا نامه هم صورت مى گیرد که در این فرض هم سؤال حقیقى است، نه مَجازى.

و چون بر آورندۀ حاجت هر محتاجى خداى سبحان است و هیچ موجودى در ذات و وجود و بقائش قائم به خود نیست و هر چه دارد از جود و کرم او دارد حال چه به این معنا اقرار داشته باشد یا نداشته باشد. و خداى تعالى به آنها و به حاجات ظاهرى و باطنیشان از خود آنان داناتر است. جز خدا هر کسى گداى در خانه او است، سائلى است که حوائج خود را درخواست مى کند، حال چه خداوند تمام آنچه را که مى خواهد بدهد و یا ندهد و بعضى را دریغ دارد.◀

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴
۲۴ مرداد۰۹:۳۹
امام جمعه کرج خواهان مجازات!! عیادت کنندگان کروبی شد

عکس منتشر شده حجت الاسلام والمسلمین کروبی در روزنامه جمهوری اسلامی

«حجت الاسلام سیدمحمدمهدی حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج با انتقاد از عیادت برخی مسوولان از مهدی کروبی در بیمارستان گفت: دستگاه قضا باید با این اقدام برخورد کند؛ زیرا فتنه خط قرمز ماست.» (منبع)

دو نکتۀ دامنه: به نام خدا. ما پای منبرهای بسیاری از منبری ها بارها و بارها شنیده ایم که: 1- امام علی (ع) با دشمن خود ابن ملجم مرادی چه مروّت ستودنی داشتند و حتی توصیه فرمودند به او شیر بخورانند تا گرسنه نماند و ظلمی به او _که یک تروریست جاهل خشک مقدس بود_ نشود. 2- امام صادق (ع) در تشییع جنازۀ دانشمند مُلحد حاضر شدند و به مقام علمی اش احترام گذاشتند. حالا این امام جمعه کرج حرفی می زند که من هیچ نمی فهمم که او از چه بخشی از اسلام و فرهنگ دینی ما سخن می راند. بگذرم که از این نمونه ها حرف های سُست که دل نسل جدید را نسبت به نظام و حتی دین اسلام خالی می کند فراوان است فراوان.

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۹
۲۴ مرداد۰۹:۳۳
روستاهای اطراف دارابکلا
شهدای اوسا
شهیدان اوسا: موسی لاری. موسی آهنگر. علی جنگلبان. نادعلی کلایی

روستای اوسا. امام زاده علی اکبر. عکس از احسان مؤمنی دارابی اوسایی

روستای اوسا. امام زاده علی اکبر. عکس از احسان مؤمنی دارابی اوسایی

روستای ششک در دامنۀ جنوبی رشته کوه واریان قرار گرفته است و از شمالی ترین روستای بخش چهاردانگه می باشد. با بخش هزارجریب شهرستان نکا و بخش کوهدشت شهرستان میاندورود مرز مشترک دارد. (وبلاگ: ششک)

روستای ششک

روستای ششک

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۳
۲۴ مرداد۰۹:۲۹
به نام خدا
«یکی از علما را پرسیدند که یکی با ماه روئی است در خلوت نشسته و درها بسته و رقیبان خُفته و نفس طالب و شهوت غالب. هیچ باشد که به قوت پرهیزگاری، او به سلامت بماند؟
گفت: اگر از مَه رویان به سلامت بماند، از بدگویان نماند!» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۲۹
۲۴ مرداد۰۹:۱۹
به نام خدا
تماشای فوتبال در ورزشگاه
این طلبۀ حوزۀ علمیه یک سخن مهمی  از علت حضورش در ورزشگاه برای تماشای مسابقۀ فوتبال گفته است. حجت الاسلام بهزاد عباسپور، روحانی هوادار تراکتورسازی که مسافت زیادی را طی کرده تا خود را به ورزشگاه آزادی تهران برساند، گفته است:
«قطعاً اصلی‌ترین هدف من تشویق تراکتورسازی بود که باعث شد از تبریز به تهران بیایم و در ورزشگاه آزادی حاضر شوم. من از کودکی به تراکتورسازی علاقه داشتم و بارها برای حمایت از تیم محبوبم به ورزشگاه رفته بودم. البته هدف دیگر من آشتی بین روحانیت و مردم بود که به نظرم فاصله‌ای میان آنها در سال‌های اخیر افتاده و نباید بگذاریم این شکاف بیشتر شود...
حرف من این است که تا چه زمانی باید روحانیون در مسجد و هیأت‌ها بنشینند و منتظر ملاقات با مردم باشند؟ این دفعه سعی کردم به‌عنوان یک روحانی من پا پیش بگذارم.» (منبع)

ورزشگاه آزادی. مرداد 1396. تهران. بازی فوتبال تراکتورسازی و پرسپولیس

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۱۹
۲۴ مرداد۰۹:۰۷
به نام خدا
پرسش دامنه از سردار سلامی
«سردار پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه گفت: رهبری و مسئولان در یک همدلی بی‌نظیر تصمیم گرفته‌اند در خاکریز اول با دشمنان مقابله کنند و آنها را به پذیرش انفعال و این حقیقت برسانند که قدرت جمهوری اسلامی ایران مهارناپذیر است.» (منبع)
سردار پاسدار حسین سلامی
نکتهٔ دامنه: خوانندگان شریف می دانند بحث «خاکریز اول» که امروز از نظر مقامات ایران در سوریه و دفاع از حکومت بشّار اسد و مقابله با داعش است، پدیده ای ست که روی آن بحث و نظر وجود دارد؛ منتهی به علت خطوط قرمز امنیت ملی، به کم و کیفِ آن در فضای عمومی پرداخته نمی شود.
ضمن سلام به سردار سلامی پرسش دامنه از ایشان این است که همین «خاکریز اول» چرا در آن زمان بحرانی که طالبان و القاعده به تاخت و تاز و کُشت و کُشتار در کشور مظلوم افغانستان می پرداختند و حکومتی مستبد، افراطی، جمودگرانه و ظاهرگرایانه ایجاد کردند _و همۀ  خشونت های دهشتناک این روزهای جهان اسلام و خاورمیانه از همان سال های وحشتناک «اسلام طالبانی» ریشه دارد_ زده نشد؟ آیا فکر نمی کنید در آن قضیه، قصور و کوتاهی و غفلت بزرگی شد؟
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۰۷
۲۴ مرداد۰۹:۰۳


خاندان صدر را بیشتر بشناسیم


کامل این پست در


اینجا


سلسله مباحث جریان های سیاسی


مقتدی صدر و ولیعهد امارات     مقتدی صدر و ولیعهد عربستان محمد بن سلمان

مقتدی صدر. دیدار با ولیعهد عربستان محمد بن سلمان و ولیعهد امارات شیخ محمد بن زاید آل نهیان

 

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۰۳
۲۳ مرداد۲۱:۳۳
به نام خدا
کاش من هم امشب مشهد بودم
وقتی بامداد دیروز 22 مرداد 1396 نوه ام به دنیا آمد خیلی دلم به صحن و سرای بارگاه و مَضجع مقدّس امام رضا علیه السّلام افتاد و هر لحظه ارادۀ شیدانه ای بر سرم می زد که برخیزم و آناً راهی مشهد شوم، به حرم امام و رهبر رئوفم مشرّف شوم و شکرگزاری کنم و زیارت و عرض ادب و ارادت بجای آورم. اما این امکان پدید نیامد و اساساً ذکر و خیالم با آن شوق کلنجار می رفت و در نهایت این اراده بر قلبم ماند که ان شاء الله در بهترین فرصت به آن کوی اَمن و پناه دلدادگان بشتابم.
در همین حال و احوال غوطه می خوردم تا این که امروز تلگرامم را بازکردم و دیدم دوست فاضلم جناب حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد مهاجری دارابی که هم اینک در مشهد حضور دارند، عکس و متنی از مراسم زیارت امین الله در ایوان مسجد گوهرشاد برایم ارسال نمودند. اتفاقاً برای نوه ام علی طالبی دارابی نیز دعا و زیارت بجا آوردند و تبریکات و آرزوهای زیبایی در حُرمِ حَرم برایش در جملاتی کوتاه و صمیمانه قلمی کردند و برای من فرستادند.
من این رویداد زیبا و معنوی را برای خودم حکمت می دانم و برکتی مضاعف. زیرا همۀ وجوم برای امام رضا (ع) می تپد. این عکس و آن متن تلگرامی ایشان را به دلم سپردم. زیرا به عشق رضوی زنده ام و تا کنون بیش از 40 بار به زیارت قبر و حرمش شوقانه شتافتم.
ان شاء الله فرهنگ و عشق رضوی بر درون نوه ام موج بزند و در ظلّ عنایت و امامت آن امام هُمام (ع) زندگی و زیست کند تا حیات طیّبه یابد. از ایشان بابت این حُسن و زیبایی سپاسگذارم. نیز از همۀ بزرگواران شریفی که به من تبریک گفتند، خاصّه جناب شیخ وحدت بزرگِ خاندانِ ما بسیارممنونم. السّلام علیک یا علی بن موسی الرّضا.

مشهد. گوهرشاد. شب 22 مرداد 1396. زیارت امین الله. ارسالی حجت الاسلام والمسلمین شیخ جواد مهاجری

مشهد. گوهرشاد. شب 22 مرداد 1396. زیارت امین الله

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۳ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۳۳
۲۲ مرداد۱۹:۱۵
به نام خدا
نوه؛ واژه ای که بارها شنیده ام شیرین است
خدا را هزاران بار شاکرم و جَبهۀ سپاس برای این رویداد بر خاک می سایم. چشمم به روی نوۀ من علی طالبی دارابی پسر مهندس عادل روشن شد. متولد قم است. زایشگاه ایزدی. ساعت 2 و 45 دقیقۀ بامداد روز یکشنبه 22 مرداد 1396 هجری خورشیدی. بیستم ذی القعدۀ 1438 هجری قمری. 13 آگوست 2017 میلادی.
یاد پدر و مادر بهتر از جانم را گرامی می دارم و به همۀ منتسبان نسبی و سببی خصوصاً به سرورالسّادات مادر علی و عادل پدر علی و دو عمویش عارف و عاصم و عروس عزیز دیگرم مهسا این میلاد خجسته را تبریک می گویم و این پست اختصاصی را می گشایم. عکاس تصاویر عمویش عارف و خاله اش نورالسّادات.
نوۀ من علی طالبی دارابی (پسر عادل). دامنه. متولد قم. 22 مرداد 1396. زایشگاه ایزدی. عکاس: عارف
و
نوۀ من علی طالبی دارابی (پسر عادل). دامنه. عادل. متولد قم. 22 مرداد 1396. زایشگاه ایزدی. عکاس: عارف

بقیۀ عکس ها در اینجا
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۲ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۱۵
۲۱ مرداد۱۰:۲۸

فرماندهان سپاه از تأسیس تا کنون به ترتیب: 1- جواد منصوری. 2- عباس دوزدوزانی. 3- عباس آقازمانی (ابوشریف). 4- مرتضی رضایی. 5- محسن رضایی. 6-  سید یحیی (رحیم) صفوی. 7- محمدعلی (عزیز) جعفری . (منبع اینفوگرافیک: جماران)
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۸
۲۱ مرداد۱۰:۲۱
تحلیل سید مصطفی تاج زاده و نقد دامنه
«یک جناح در ربع قرن گذشته و از سال ۷۶ تا امروز سعی کرده با ایجاد محدودیت‌هایی مانع فعالیت جناح رقیب شود و جناح دیگر نیز از خرداد ۷۶ برای شکستن تک صدایی تلاش می‌کند. تاج‌زاده با اشاره به ویژگی‌های جناح اصولگرا گفت: برخی از فعالان این جناح از مَصونیت آهنین برخوردار هستند و مسئولیت‌های انتصابی اکثرا در اختیار این جناح است اما در پنج انتخابات اخیر جناح مقابل آن‌ها پیروز قاطع بوده است.
معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات ادامه داد: اتفاق مهمی که افتاده این است که برای اولین بار شاهد اعتراف اصولگرا‌ها هستیم که امکانات در مجموع به ضرر این‌ها بوده است. بهترین تحلیل را وحید جلیلی کرد که گفت پیروزی دوپینگی، ما را مفنگی کرده است. کمابیش این اعترافات را قالیباف نیز داشته است که گفته باید آتش به اختیار عمل کنیم چون به خاطر ارتباط با نهادهای خاص ارتباط ما با مردم قطع شده است.
تاج‌زاده به دوران بازداشت خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اشاره کرد و گفت: یکی از بازجو‌ها در اوین گفت ۹۱ درصد مردم طرفدار گشت‌های ارشاد هستند، من به ایشان گفتم خوب این آمار را به نامزدهای انتخاباتی بگویید تا شعار افزایش گشت‌های ارشاد را بدهند.
تاج‌زاده به صحبت‌های مسىولان قضایی اشاره کرد و گفت: می‌گویند این تهمت است که قوه قضاییه می‌خواهند فضای مجازی را ببندد. آن‌ها از فضای مجازی دفاع می‌کنند چون روش‌های گذشته جواب نداده است و بعد از توقیف فله‌ای به این نتیجه رسیدند اما امروز یک مقام ممنوع التصویر [سید محمد خاتمی] با چند کلمه سرنوشت انتخابات را عوض می‌کند. (منبع)

پاسخ نقّادانۀ دامنه : به نام خدا. به آنچه سید مصطفی تاج زاده در بارۀ دو جناح چپ و راست کشور گفت کاری ندارم. خواندم و عبور کردم. حرف و نقد _بهتر است بخوانید ایرادِ من_ به جملۀ آخر وی است که با احساس خاص و دمیدن انرژی مثبت میانِ حامیان جناح چپ، اَدا شده است. از نظر من، این عیب عمدۀ کشور و جامعۀ مدنی ست که بشدت فردگرا و احساسی شده است و واژۀ «تَکرار» سیدمحمد خاتمی را رمز رأی و واژۀ حماسی تلقی کرده است و با حسّ تکلیف و ضرورت به دکتر حسن روحانی (عضو جناح راست =جامعۀ روحانیت)، بازهم اعتماد کرده است و وی را به قدرت رسانده است. من روی فرد منتَخب بحث نمی کنم. روی رویۀ رأی دادن حرف دارم. جامعۀ سالم و پیشرفته جامعه ای ست که مشارکت سیاسی اش بر مبنای تحلیل، آگاهی و شبکۀ فکری باشد نه پیرو و فرهنگ تبَعی و تابعیتی. اگر چنین است که یک لفظ رمزی «تَکرار»، هجوم به صندوق ها را می آفریند، باید گفت هنوز جامعۀ مدنی ایران نارَس، کال، معیوب و ضربه پذیر است و تا رشد فکری و قوام فکری فاصلۀ عمیق دارد. می پذیرم که برخی به انسداد گرایش دارند و عرصه ها تنگ و تنگ تر می نمایند اما اساساً باید از وابستگی اَحاد مردم و حتی نخبگبان، به افراد و شخصیت محوری و فردگرایی کاست و به اندیشه سازی، تفکر و خودجوشی همّت گماشت. عیبی که سالها جناح چپ به جناح راست وارد می کرد که شما «شخص» گرا، مقلّدپرور و «بله قربان گو» ایید، حالا خود، اسیرِ آن شده است و محوریت را به «فرد» می دهد و به «لُغت»، نه به تفکر و جَهد و جهت.

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۱
۲۰ مرداد۱۹:۱۹
شهید محسن حُججی
شهید محسن حُججی که توسط داعش سر بریده شد

متن پیام سرلشکر قاسم سلیمانی

بخشی از پیام سرلشکر قاسم سلیمانی «به حلقوم بریده این شهید عزیز راه اباعبدالله (ع) سوگند یاد می کنیم که از تعقیب این شجره ملعونه و نابودی این غده خطرناک برآمده در پیکر جهان اسلام تا آخرین نفرشان از پای نخواهیم نشست...»
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۱۹
۲۰ مرداد۱۰:۵۸

 

داستان کوتاه


یکی از دانشجویان دکتر حسابی به ایشان گفت: شما سه ترم است که مرا از این درس می اندازید. من که نمی خواهم موشک هوا کنم. می خواهم در روستایمان معلم شوم.


دکتر حسابی


دکتر جواب داد: تو اگر نخواهی موشک هوا کنی و فقط بخواهی معلم شوی قبول، ولی تو نمی توانی به من تضمین بدهی که یکی از شاگردان تو در روستا، نخواهد موشک هوا کند.


(منبع)


ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۸
۲۰ مرداد۱۰:۵۷
داعش (=دولت اسلامی عراق و شام) را بشناسیم
متن نقلی«بر اساس یافته های یک گزارش «دفتر ضد تروریسم سازمان ملل»، بسیاری از ستیزه جویان داعش، سواد و شناخت درستی درباره اسلام ندارند... هفته گذشته دفترمبارزه با تروریسم سازمان ملل گزارشی مفصلی درباره گروهی از ستیزه جویان خارجی جذب شده به داعش و شرایط آنها منتشر کرد.

این گزارش حاصل مصاحبه دو تن از کارشناسان این دفتر با ستیزه جویان خارجی جذب شده به داعش در سوریه است. کارشناسان با 42 مرد و 1 زن ستیزه جوی داعشی که از 12 کشور مختلف خارج از سوریه جذب این گروه شده اند، در زندان مصاحبه کرده اند. این گزارش نتیجه مصاحبه مستقیم پروفسور حامد السعید از دانشگاه منچستر و ریچارد بارت کارشناس بریتانیایی  تروریسم با 43 نفر است.

داعشی ها (عکس از فرارو)

بر اساس این گزارش: این افراد ادعا می کنند از مسلمانان دفاع می کنند، اما هیچ اطلاعی از بسیاری از مباحث پایه ای و احکام اسلامی از جمله جهاد ندارند؛ حتی یک دعای ساده و نماز خواندن هم بلد نیستند. هیچ کدام از این افراد – در دوران کودکی-  آموزش درستی ندیده و صاحب یک حرفه شناخته شده نبودند. دین این افراد نه بر اساس معنویت بلکه حول محور شکاف بین آنچه که عدالت و بی عدالتی می دانند، شکل گرفته است.

بسیاری از این افراد بیکار، بی سواد، بزرگ شده در شرایط فقر و محرومیت، بدون شناخت درست از اسلام، مرد، بسیار جوان و حتی نوجوان، کودکان کار، معتقد به بی معنا بودن زندگی و در نهایت دارای کاستی های عمده ایدئولوژیک هستند.» (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۷
۲۰ مرداد۱۰:۴۹

متن های ارسالی حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

مهرورزی به اهل بیت

غرایز انسانی در وجود انسان انتظاراتی دارند برخی از آنها ضامن حفظ و بقای حیات فردی می شود مثل محبت به فرزند، محبت به هم نوع و... محبت می تواند زمینه رشد و تعالی فردی از جامعه گردد.
در قرآن اتامرون الناس بالبر و تنسون انفسکم و انتم تتلون الکتاب افلا تعقلون  بقره/44
لن تنالو البر حتی تنفقوا مما تحبون...  آل عمران/92
امام صادق(ع): دوستی و محبت اولیای خدا و ولایت آنها واجب است و بیزاری از دشمنان آنان نیز لازم است. بحار ج27ص52
امام صادق(ع): هرکه به پدر و مادر خود نگاه تند و خشم آلود کند اگر چه به وی ستم کرده باشند خداوند نمازش را قبول نمی کند.

برترین محبت، محبت اهل بیت(ع) است
رسول خدا در برابر زحماتی که کشیده است از مردم مزد و اجری نخواست جز محبت به اهل بیت او. قل لا اسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی    شوری/23
نشانه های محبت به اهل بیت:
1- دوستی اهل بیت همراه عمل
2- عشق به دوستان اهل بیت
3- آمادگی برای محرومیت

حُجج اسلام علی اکبر دارابکلایی و شیخ جواد آفاقی دارابی عاشورای روستای دارابکلا

علی(ع)فرمودند: هرکس بخواهد بداند که آیا عاشق حقیقی اهل بیت(ع) است یانه، به قلب خویش رجوع کند اگر در دلش محبت دوستان ماست پس چنین است و دشمن ما نیست و دوست ماست و اگر عکس آن باشد او دوست حقیقی ما نیست  بحارج27/ص53
علی(ع): هرکس ما اهل بیت را دوست بدارد برای محنت ها و مشکلات پوستی دیگر بپوشد غرر الحکم یعنی آماده تحمل بلاها باشد.

از نشانه های دیگر محبت به اهل بیت:
1- عمل به دستور آنها2- تولی و تبری3- عشق دو جانبه 4- محبت وسیله شادمانه هنگام مرگ5- ثبات قدم در صراط 6- محشور شدن با اهل بیت7- محبت به اهل بیت موجب آرامش. ◀
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۹
۲۰ مرداد۱۰:۴۱
به نام خدا
به قلم دامنه
در کتاب سه جلدی «سازمان مجاهدین خلق پیدایی تا فرجام» که چند سال قبل هر سه جلد آن را بطور دقیق مطالعه و یادداشت برداری نموده ام، مسائل متعدّدی از کژی ها، انحرافات، جنایت ها و خیانت های سازمان تروریستی منافقین با استناد و شواهد ذکر شده است. در این پست که به سلسله مباحث جریان های سیاسی ایران مربوط می شود، به یک نمونه از وطن فروشی ها و خیانت های جنایتکارانۀ آن سازمان التقاطی (اسلامی_مارکسیستی) اشاره می کنم:

سازمان مجاهدین پیدایی تا فرجام
در ص 201 جلد سوم آن، این مورد خیانت آمیز به ثبت رسیده است که عیناً می نویسم: «مسعود رجوی پس از حملۀ عراق به کویت، ماهانه بیست میلیون دینار از صدّام می گرفت. صدام ماهانه علاوه بر تأمین هزینه ها و احتیاجات مسعود رجوی و افرادش، بین 9 تا 10 میلیون دلار نقد به او پرداخت می کرد.»

صدام و مسعود رجوی

صدام و مسعود رجوی

ملت ایران همگی بخوبی به یاد دارند که دیکتاتوری به اسم «صدام حسین تکریتی» چه جنایات وحشتناکی در منطقه مرتکب شد. چه قساوت های هولناکی بر سر شیعیان عراق، کردهای مظلوم، و مردم مؤمن و انقلابی و بی پناه ایران در طی 8 سال جنگ نابرابر آورد. این همه، در حالی بود که غرب و سران مرتجع عرب، تماماً حامی همه جانبۀ او بودند و سازمانی به اسم بی مُسمّای «مجاهدین خلق ایران» چه نوکری هایی برای آن جرثومۀ فساد، دیکتاتور بغداد که نکرده است! تاریخ، خود داور خوبی است.
ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۱
۲۰ مرداد۱۰:۳۰


مسیر هجرت تاریخی امام رضا (ع) به ایران

 

جادّۀ ولایت. مسیر امام رضا (ع) به ایران از مدینه تا توس و مرو و مشهد

 

مسیر امام رضا (ع) به ایران (جادّۀ ولایت)


از مدینه تا بهبهان و توس و مرو و مشهد


مرداد ماه، یادآور این هجرت تاریخی در قرن دوم هجری ست


سلام بر امام رئوف و رضای آل محمد که مقتداء و برکت و رهبر ما ایرانی هاستابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۰
۲۰ مرداد۱۰:۲۹

به نام خدا

توضیح یک عکس

قبلاً در 6 مرداد 1396 در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا، در «قلم قم QQom دامنهٔ دوّم» (اینجا) جناب شیخ ابراهیم بابویه دارابی پدر احمد بابویه را معرفی کرده بودم. این عکس قدیمی ایشان (نشسته سمت راست در مکتبخانۀ قدیمی دارابکلا) به دستم رسیده، که جهت تکمیل آن پست، اطلاع رسانی شد.

شیخ ابراهیم بابویه دارابی. مکتبخانۀ قدیم دارابکلا. عکس از مجتبی آهنگر عکاسی داراب

شیخ ابراهیم بابویه. مکتبخانۀ قدیم دارابکلا. عکس از مجتبی آهنگر عکاسی داراب

ابراهیم طالبی دارابی | ۲۰ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹
۱۹ مرداد۱۱:۴۵

دولت ترکیه عملیات احداث و نصب دیوار مرزی 144 کیلومتری در مرز مشترک با ایران را آغاز کرده است. شرح خبر : در عصر ایران

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۵
۱۹ مرداد۱۱:۴۱

میرحسین موسوی

کوچۀ بسته شدۀ خونۀ به حصر درآمدۀ میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۴۱
۱۹ مرداد۱۱:۳۹
یک مشت بُزدل با یک پخ دشمن عقب نشینی می کنند
سخنان تازۀ آیت الله مصباح یزدی در جمع اساتید بسیجی در مشهد
متن نقلی: «...اگر ترس از خدا در انسان ایجاد شد، عدم ترس از غیر خدا را نیز به دنبال دارد، زیرا خدا وعده داده است که اگر کسی از خداوند ترسید، خداوند ترس از او را در همه قرار دهد؛ لذا نقل شده: وقتی امام (ره) سخنرانی می کرد، رئیس جمهور آمریکا برنامه هایش را قطع می کرد و به صورت مستقیم ترجمه سخنان امام (ره) را گوش می داد.
آیت الله محمدتقی مصباح یزدی
...گاه گفته می شود همه کشورهای غربی، و حتی شرقی جایی که پای منافعشان در میان باشد، قرار نیست از ما حمایت کنند، پس باید از آمریکا ترسید! اما باید در پاسخ گفت: «حسبنا الله و نعم الوکیل»؛ این آیه صریح قرآن است؛ خداوند می خواهد انسان‌ها را این طور تربیت کند؛ نه یک مشت ترسوی بزدل که با یک «پخ» دشمن عقب نشینی می کنند!

آیت الله مصباح با اشاره به آیه 22 سوره احزاب گفت: مؤمنان راستین با دیدن احزاب و کثرت دشمن، نه تنها نترسیدند، بلکه گفتند: این همان چیزی است که خدا و رسولش به ما وعده داده اند، و نه تنها ایمانشان را نباختند، بلکه بر ایمانشان هم افزوده شد. باید سعی کنیم ترس از خدا را در خود ایجاد کنیم و گاهی نیمه شبی اشکی بریزیم و بر خدا توکل کنیم تا از هیچ چیز نترسیم.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۹
۱۹ مرداد۱۱:۳۷

جبهه جنوب 1364. از چپ:  روانشاد یوسف رزاقی. سید ابوالحسن شفیعی. مرحوم سیدابراهیم حسینی. احمد بابویه. چند همرزم گرگانی. اکبر ابراهیمی. حسنعلی لاری. سیدمحمد اندیک. نمی شناسم. دامنه (کاپشن سرمه ای). عکاس: سیدعلی اصغر. از حسنعلی لاری دارابی مُرسمی ممنونم بابت ارسال عکس های جبهه. یاد یوسف رزاقی به خیر و نیکی که یک رزمندۀ غیور و شجاع و انقلابی بود     دامنه پس از مجروحیت. حسنعلی لاری. جبهه جنوب. 1364. عکاس: سیدعلی اصغر. از آلبوم حسنعلی لاری

جبهه جنوب 1364. از چپ:  روانشاد یوسف رزاقی. سید ابوالحسن شفیعی. مرحوم سیدابراهیم حسینی. احمد بابویه. چند همرزم گرگانی. اکبر ابراهیمی. حسنعلی لاری. سیدمحمد اندیک. نمی شناسم. دامنه (کاپشن سرمه ای). عکاس: سیدعلی اصغر. از حسنعلی لاری دارابی مُرسمی ممنونم بابت ارسال عکس های جبهه. یاد یوسف رزاقی به خیر و نیکی که یک رزمندۀ غیور و شجاع و انقلابی بود

حمیدرضا طالبی دارابی. 18 مرداد 1396. شالیزار محسن رزاقی اوسایی

بینج دروی (=برداشت شالی) شالیزار محسن رزاقی دارابی اوسایی. 18 مرداد 1396. ارسالی: جناب یک دوست

بقیۀ عکس ها در اینجا

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۷
۱۸ مرداد۱۰:۴۲

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

ویژگی های خانواده برتر:

1- اصالت خانوادگی 2-ویژگی های نفسانی،اعتقادی 3- ویژگی های رفتاری،شخصیتی
خانواده: کانونی است مقدس در سایه زناشویی دو جنس مخالف شکل می گیرد و با پیدایش فرزندان کامل می شود اسلام برای تشکیل خانواده استانداردهایی معرفی کرده است و خروجی این تربیت انسانهای شایسته است.

اولین ویژگی خانواده برتر اصالت خانوادگی:
اصالت خانوادگی: 1- اصل و حسب و نسب و ریشه خانوادگی آراسته به گناه نباشد علی (ع) با مالک اشتر می فرمایند: برای گزینش فرماندهان لشکر اسلام بر ویژگی اصالت و شرافت آنها دقت کن.
2- خانواده در جهت و مسیر دینی و اسلامی می زباشد.

دومین ویژگی خانواده برتر ویژگی نفسانی است:
ویژگی نفسانی:1- دین وایمان زن و مرد اهل ایمان باشند همسر نوح و لوط اهل ایمان نشدند و خیانت کردند. ضرب ا... مثلا للذین کفرو امراه نوح و امراه لوط کانتا تحت عبدین من عبدنا صالحین فخانتا هما
2- علم و دانش، بالاترین سرمایه و ثروت علم و دانش است
3- تقوا: ان اکرمکم عندا... اتقیکم   حجرات/13
خانواده متقی و خدا ترس:   روزی رسول خدا(ص) وارد منزل حضرت فاطمه شدند و دیدند فاطمه با دستی فرزند بغل کرده و با دستی دیگر ◀
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۲
۱۸ مرداد۱۰:۳۹
به نام خدا
سلسله مباحث روحانیت دارابکلا
شیخ محمد شهابی دارابی درست است که مثل شیخ حسن مهاجر، شیخ قربان بابویه، شیخ ابراهیم بابویه و کبل سیدمحمد شفیعی در کِسوت روحانیت نبود، ولی یکی از کسانی بود که در دارابکلا به شیخ مشهور بود و جایگاهی والا داشت و میان روحانیت حشر و نشر داشت.
آن مرحوم، پدرِ مرحومان حاج محمود شهابی و حاج حسین شهابی (مشهور به شِخ حسین شهابی) و حاج حسن شهابی دارابی ست. به عبارتی دیگر عموی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی و مادرمان ملازهرا آفاقی دارابی ست.
او شخصیتی وجیه، مردمی، محبوب و بسیاردلسوز بی پناهان بود. از فرزندان بنام شیخ موسی آفاقی جدّ مادری مان. برادران او همگی شیخ و روحانی بودند: شیخ باقر آفاقی (پدربزرگ مادری مان). شیخ اسماعیل آفاقی (پدر حاج شیخ احمد آفاقی) و شیخ احمد آفاقی (پدر مرحومه جمیله شهابی همسر زکریا رمضان بالامحلۀ دارابکلا).
از یک روحانی دارابکلا که شیخ محمد شهابی را بارها در مجالسِ عزاداری تکیۀ بالا، معابر، محافل و جاهای مختلف دیده بود، به صورت حضوری شنیدم که برای من تعریف می کرد شیخ محمد شهابی انسانی بزرگ، کمال یافته و بااخلاق و حامی بزرگ بی پناهان بود.
ماحصَل آنچه آن روحانی گرانقدر برای من نقل می کرد این بود که مردم شیخ محمد شهابی را حامی و پشتبان خود می دانستند. بسیار وی را دوست می داشتند و احترام می نهادند. اگر بر کسی مِحنت و رنجی می رفت او همدرد و پناهگاه جدّی نه شعاری اش بود. مردمِ نیازمند و گرفتار را کمک و هدایت می کرد. اگر کسی مظلوم واقع می شد، او با همۀ وجود و قوایش از وی به حمایت برمی خاست. اگر خانواده ای از روستا مریض می شد و یا دچار گرفتاری ها و مکافات می گردید، شیخ محمد شهابی احساس تکلیف می کرد و دست از تلاش نمی شُست و نظاره گر نمی نشَست. به معاضدت می پرداخت. عکس زیر فرزندشان حاج محمود شهابی (=محمودعمو) است که قبلاً در دامنه معرفی شان کرده بودم و سجایای اخلاقی وی را برشمرده بودم.

حاج محمود شهابی دارابی از مؤسّسان مسجد و تکیۀ پایین محلۀ دارابکلا

مرحوم حاج محمود شهابی(فرزند شیخ محمد شهابی) از مؤسّسان پایین مسجدوتکیۀ دارابکلا

بطورکلی باید بگویم که شیخ محمد شهابی، فردی شریف، مؤمنی رئوف، دینداری باعمل، انسانی باکمال، مردم دوستی باشعور، دلسوزی بزرگ و از همه مهمتر حامی و سرپناهی مطمئن برای آسیب دیدگان و محرومان بود. آن مرد، میان مردم دارابکلا محبویت بالایی برخوردار بود. گوهر وجودی اش والا و جوهر فکری اش بالا بود. نسل او نیز که شهابی ها هستند (اقوام نسَبی مادری مان) حاصل وجودی آن شیخ مردمگرا و آگاه اند.
به روح سَردودمانِ این نسل و شیخ محمد شهابی و همۀ درگذشتان این خاندان درود وافر می فرستم و اظهار می دارم که شیخ محمد شهابی شخصیتی مشهور بود که روحیۀ خدمت به خلق داشت، جُربزۀ حمایت از گرفتار، اخلاقِ مردم مدار و معنویتِ وصال به حضرت پروردگار. روحش با حضرت کردگار و ربّ آفریدگار.
خلاصۀ شجرۀ این خاندان و اقوامم را در  4 تیر 1395 در وبلاگ دیگرم «
آنچه بر من گذشت» اینجا نوشته بودم. اگر عکسی از آن مرحوم واصل شود، الصاق خواهم کرد. (این پست در روحانیت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۹
۱۸ مرداد۱۰:۱۱
به نام خدا
منظور از جمهوری پنجم فرانسه این است که فرانسه از سال 1789 که انقلاب کبیر روی داد و نظام سلطنتی ساقط شد، پنج بار حکومت های جمهوری اش به علت کودتای نظامی یا توطئۀ دیگر فرو ریخت. آخرین بار در سال 1958 بود که ژنرال دوگل قدرت را به دست گرفت و جمهوری پنجم آغاز شد.
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۱
۱۸ مرداد۱۰:۰۸
به نام خدا
غرب به دنبال پول 
است نه حقوق بشرسرکوب مردم شهر شیعه‌نشین قطیف شرق عربستان توسط زره‌پوش‌ های کاناداعربستان سعودی از مهم‌ترین خریداران تسلیحات ساخت کانادا محسوب می‌شود. کشور کانادا از دهه ۹۰ میلادی به این سو خودروهای زره‌پوش به عربستان سعودی صادر می‌کند. بین سال‌های ۱۹۹۳ و ۲۰۱۵ میلادی ۲۹۰۰ خودروی زره‌پوش به ارزش نزدیک به ۵ / ۲ میلیارد دلار کانادا به عربستان فروخته شد. (منبع)
قلم قم بیفزاید که غرب از یک سو و در ظاهر، ناز و کرشمۀ حقوق بشری سر می دهد و ملل مستقل را تحریم می کند، اما از سوی دیگر و در عمل، به سود کشورهای منحط و سرکوبگر و به دور از هر گونه رأی و دموکراسی، وارد عمل می شود و اسحله می فروشد و دلار ذخیره می کند. پس غرب دلسوز حقوق بشر نیست، می خواهد دخائر ملل را بدوشد و بدزدد و بنازد.
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۰۸
۱۷ مرداد۱۰:۰۴
از مهندس محمد عبدی سنه کوهی
مشاعرۀ جدال اَحسن سر قبر رُستم
سلسله مباحث ایران شناسی.
«متن نقلی: ﻧﻘﻞ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﭼﻮﻥ ﻋﺒﺪﺍﻟﻪ ﺍﻭﺯﺑﮏ، ﺧﺮﺍﺳﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﺧﺖ ﻭ ﺗﺎﺯ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩ، ﺭﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﺳﯿﺴﺘﺎﻥ ﻋﺒﻮﺭﺵ ﺑﺮ ﻗﺒﺮ ﺭﺳﺘﻢ ﺍﻓﺘﺎﺩ. به ﻃﻮﺭ ﺷﻤﺎﺗﺖ ﺍﯾﻦ ﺑﯿﺖ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﻧﺪ:
ﺳﺮ ﺍﺯ ﺧﺎﮎ ﺑﺮﺩﺍﺭ ﻭ ﺍﯾﺮﺍﻥ ﺑﺒﯿﻦ
ﺑﻪ ﮐﺎﻡ ﺩﻟﯿﺮﺍﻥ ﺗﻮﺭﺍﻥ ﺑﺒﯿﻦ
ﻭ ﮔﻔﺖ ﻧﺪﺍﻧﻢ ﮐﻪ ﺭﺳﺘﻢ ﺍﮔﺮ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﻪ ﮔﻔﺘﻦ ﺑﻮﺩ ﭼﻪ ﻣﯽﮔﻔﺖ؟ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﻭﺯﺭﺍﯼ ﺍﻭ ﮐﻪ ﺍﯾﺮﺍﻧﯽ ﻧﮋﺍﺩ ﺑﻮﺩ ﮔﻔﺖ: ﺍﮔﺮ ﺧﺸﻢ ﻧﮕﯿﺮﯼ ﺑﮕﻮﯾﻢ. ﮔﻔﺖ: ﺑﮕﻮ. گفت: ﺍﮔﺮ ﺭﺳﺘﻢ ﻗﺎﺩﺭ ﺑﺮ ﮔﻔﺘﻦ ﺑﻮﺩ ﻣﯽﮔﻔﺖ:
ﭼﻮ ﺑﯿﺸﻪ ﺗﻬﯽ ﻣﺎﻧﺪ ﺍﺯ ﻧﺮﻩ ﺷﯿﺮ
ﺷﻐﺎﻻﻥ ﺩﺭﺁﯾﻨﺪ ﺁﻥﺟﺎ ﺩﻟﯿﺮ
ﭼﻮ ﺑﯿﺸﻪ ﺯ ﺷﯿﺮﺍﻥ ﺗﻬﻰ ﯾﺎﻓﺘﻨﺪ
ﺳﮕﺎﻥ ﻓﺮﺻﺖ ﺭﻭﺑﻬﻰ ﯾﺎﻓﺘﻨﺪ
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۰۴
۱۷ مرداد۰۹:۵۳
به نام خدا
سلسله متن های معرفی کتاب
مطابق معمول، در این پست به معرفی کتاب می پردازم. این کتاب پریشب در یک مهمانی که رفته بودم توسط میزبان گرانقدر به من اِهداء شد. بلافاصله روز بعد این اثر مصطفی ملکیان فیلسوف نامدار ایران را خوانده و نکته برداری نمودم که چهار نکته اش را مشابه همیشگی دامنه با برداشت آزاد به اشتراک می گذارم تا سهمم را در اهمیت بخشی به کتاب و کتابخوانی اداء کرده باشم:

کتاب دین، معنویت و روشنفکری از مصطفی ملکیان. عکس از دامنه

در ص 29 دینداری را به دو دینداری معتقدانه و مؤمنانه تقسیم کرد. دینداری معتقدانه دچار شش بیماری است و دینداری مؤمنانه دچار آن نیست. شش بیماری را این گونه برشمرد: خودشیفتگی. پیش داوری. جَزم و جُمود. تعصُّب. بی مدارا. خرافه پرست. این شش مشکل «همچون روغنی که به خورد چوب برود، در کل زندگی آنها نفوذ می کند.»
در ص 35 آمده است: «فرق معنویت و دینِ نهادینه شده این است که در معنویت کاملاً پاسِ عقلانیت داشته می شود، اما در دینِ نهادینه در بسیاری موارد چنین نیست.»
در ص 65 گفته است یکی از ویژگی های چندگانۀ انسان معنوی این است که به کلّ جهان هستی رضا داده است. از جمله به درد و رنج ها و شُرور این جهان.
در ص 89 آمده است: برای کسانی که خدا در نظرشان جایگاهی ندارد و وجدان آنها دیری است که به خواب رفته و صدای خُروُپُف آن بلند است، ترس از مردم آخرین حَربه است. اما این ترس از رسوایی نزد مردم چه موقع پیش می آید؟ وقتی که نقّادان قوی بتوانند در مقابل فرد، قد علَم کنند و بگویند که به این دلایل، گفته ها و نوشته هایت غلط است... . اما اگر ناقدان خاموش باشند یا سرکوب و تهدید شده باشند، آن وقت دیگر ناقدی وجود ندارد تا... .
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۳
۱۷ مرداد۰۹:۵۱
به نام خدا
سلسله مباحث روحانیت دارابکلا
یکی دیگر از کسانی که در دارابکلا، در عِداد و زُمرۀ سلسلۀ روحانیت قرار می گیرد حاج شیخ حسن مهاجر دارابی است. آن مرحوم، پدر حاج ابراهیم مهاجر است. بزرگِ خاندان مهاجر در دارابکلا بود. در امور محل نقش داشت. در مسائل مسجد و تکیه دخیل بود. و به او در این امور و مسائل عمومی حق دخالت می دادند.
ایشان در مجالس و محافل در صدر می نشست. چون نزد روحانیون از وجاهت برخوردار بود. دائم قرآن می خواند. نسبت به پیرامون خود ساکت نمی نشست. گاه نظرات وی در امور مسجد و محافل، منحصر به فرد بود و کمتر می شد با آن توافق داشت.

حاج شیخ حسن مهاجر
مرحوم حاج شیخ حسن مهاجر دارابی. ارسال عکس: مهندس عباس مهاجر

جرأت بالایی داشت. صراحت لهجه داشت. فردی آگاه به جامعه و زمانۀ خود بود. نزد عامه مردم فردی «بزرگ» و قابل رجوع تلقی می شد. ابایی نداشت در اموری که تشخیص داده است اظهارنظر و یا مخالفت نماید. حتی گاه نظراتی می داد که با دیدگاه مرحوم آیة الله آقا دارابکلایی هم تصادم داشت ولی او رُک آن را بیان و آشکار می ساخت.
من خودم او را زیاد در محافل و معابر می دیدم. توجه ام همیشه به وی بشدت جلب می شد؛ زیرا هیبت و حرارت خاصی داشت. شکل لباسش با سایر مردم فرق داشت. خوش پوش و منظم و با دیسیپلین بود. معطّر و خوش چهره بود. شوخ طبع، ولی باهیبت بود. من همیشه حسّم این بود او یک چیزی را دائم در دهن می جَود به نظرم همیشه شکلات می جَوید. و ذکر هم بر لب داشت.
گرچه لباس روحانیت نمی پوشید، ولی مردم وی را «شِخ حسن» می خواندند. تا جایی که من دیده ام، او چند نوع کلاه داشت. هر کدام را به مناسبت خاصی بر سرمی گذاشت. هر شکلی پوشش می نمود، به او می آمد. هیکلی تنومند، چهره ای جذّاب و گویی وجوهی پُررمز و راز داشت.
کمتر سخن می گفت، ولی آن گونه نبود که حرفش را در دلش حبس نگه دارد. گاه برخی از دیدگاه ها و مواضع عملی ایشان در مسائل عمومی به گونه ای بود، ما جوان ها که انقلابی و پرشور بودیم، نمی توانستیم آن را پذیرا باشیم، لذا به مخالفت با آن برمی خاستیم و گاه به مقابله کشانده می شد. که نشان سرزندگی و آزادنگری در روستای مان بود.

حاج ابراهیم مهاجر. مراسم سوم مادرم. 23 اردیبهشت 1394. مسجدجامع دارابکلا. عکاس: دامنه
فرزندش حاج ابراهیم مهاجر دارابی. سوم مادرم. 23اردیبهشت1394. مسجدجامع دارابکلا. عکاس:دامنه

حاج شیخ حسن مهاجر یکی از شخصیت های روشن و آگاه روزگار خود بود. در سرگذشت شیخ وحدت، چند جا از او یاد شده است. یکی در مشهد که به حُجره اش رفته بود و دیگری در محل که شیخ وحدت هر وقت از قم و مشهد به روستا بازمی گشت نزد وی می رفت و باهم بر سر مسائل و رویدادها بحث و فحص می کردند. در واقع ایشان گویی گاه به گاه هم بحثِ شیخ وحدت بود. و به تعبیر شیخ، او بسیار تیزفهم، زیرک و دانا بود.
مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ هادی مهاجری برادر ایشان است که سال قبل در اینجا به معرفی اش پرداخته بودم.

حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ هادی مهاجری
برادرش مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ هادی مهاجری. عکاس: رنگین کمان

شخصاً از ایشان خاطرات متعددی دارم که اگر توفیق نصیب شد در مجموعه خاطراتم بازگو می کنم. معتقدم بزرگان محل خویش را باید مورد احترام قرار دهیم و از کارکردها و نقش های آنان درس و تجربه و عبرت بیاموزیم و اگر عیب و نقصی هم داشتند، آن را کلاس آموختن خود بکنیم. دارابکلا، برجستگی اش در منطقه به وجود علما و روحانیون بوده و هست و خواهد بود.
خاندان شیخ حسن در رونق و معمور مسجد و تکیه دارابکلا و نیز تأسیسات عام المنفعه نقش زیادی ایفا کرده و می کنند. شهید محمدباقر مهاجر دارابی نوۀ آن مرحوم است که از شهیدان عالی مقام روستای دارابکلاست.
مرحوم حاج شیخ حسن مهاجر دارابی. ارسال عکس: مهندس عباس مهاجر

برای آن مرحوم غفران و برای بازماندگان و نوادگان پُرشمار وی سلامتی و توفیقات الهی طلب می کنم. (در روحانیت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۱
۱۷ مرداد۰۹:۴۴
به نام خدا
کنترل نامحسوس

متن نقلی: «الکساندرا استین: من در سال ۱۹۹۹ شروع به انجام یک تحقیق کردم، این یعنی دقیقا ۸ سال پس از خروجم از یک گروه زیر زمینی که با خط مشی به گفته خودشان "مارکسیست – لنینیست" فعالیت می‌کردند. زمانیکه در این گروه عضویت داشتم، زندگی من بطور کامل تحت کنترل رهبر گروه بود. جدا از مسائل کلی، او حتی بر جزیی‌ترین و خصوصی‌ترین مسائل زندگی من نیز کنترل داشت: او به من دیکته می‌کرد که چه لباس یا کفشی باید بپوشم، او برای من تصمیم می‌گرفت که در چه زمانی اجازه ازدواج دارم... نکته جالب این بود که تمام این پیام‌ها و دستورات از طرف اعضای بالاتر گروه به من می‌رسید و من هیچ گاه رهبر گروه را ندیدم، بطوریکه هنوز هم او برای من ناشناخته است.... این گروه که مرکز آن در شهر مینیاپولیس در آمریکا قرار داشت.

رهبر یک نظام تمامیت خواه، برای داشتن کنترل کامل بر مردم نیاز دارد که از اهرم ترس استفاده کند. فرآیند شستشوی مغزی که در این نظام‌ها پیگیری می‌شود، سعی بر این دارد که با استفاده از علم روانشناسی، مفهوم واژه ترور را با واژه عشق در افکار عموم جابجا کند. به عقیده رهبران این گونه نظام ها، افراد جامعه نباید از ترس فرار کنند، بلکه باید در یک مکان امن پناه بگیرند، که این مکان امن در حقیقت وابستگی کامل به رهبر آن نظام است. اما در عمل، منبع اصلی ترس برآمده از خود آن شخص است و این یعنی اینکه افراد جامعه برای پناه بردن از ترس در حال در آغوش گرفتن سرچشمه ترس هستند. امری که یک تناقض آشکار برای آن‌ها ایجاد می‌کند و آن‌ها را دچار دوگانگی می‌کند، چرا که بین دو واژه "نزدیکی" و "دوری" گیر افتاده اند.

معمّر قذّافی رهبر دیکتاتور سابق لیبی

بطور کلی این گونه گروه ها، به شیوه‌های مختلفی سعی در به واهمه انداختن اعضای خود از یک دشمن فرضی یا خارجی می‌کنند و به گونه‌ای وانمود می‌کنند که در صورت جدا شدن از گروه، اعضا به جهنمی وحشتناک وارد می‌شوند. اما آنچه که در همه آن‌ها مشترک است، به تصویر کشیدن رهبر به عنوان تنها مُنجی آن‌ها در جهان است.

قرنطینه کردن و ترس محوری در نظام‌های تمامیت خواهی که توسط رهبران اقتدارگرا اداره می‌شوند، این زمینه را فراهم می‌آورند تا اعضای جامعه با چشم پوشی از خواسته‌ها و نیازهای خود، تنها به فکر برآورده کردن اهداف و خواسته‌های رهبر گروه باشند. حتی کار به جایی می‌رسد که بسیاری از افراد این گونه جوامع، حاضرند که جان خود را در راه نیل به اهداف رهبر خود، از دست بدهند.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۴۴
۱۷ مرداد۰۹:۳۹

 

روئین پایتخت نسّاجی ایران


سلسله مباحث ایران شناسی

روستایی ییلاقی و خوش آب و هوا برای مردم بجنورد و اسفراینروئین اولین روستای نسّاجی ایران


      


روستایی با 300 دستگاه «چادرشب بافی» خاستگاه بافتِ چادرشب در ایران

(منبع)


ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۹
۱۷ مرداد۰۹:۳۱
به نام خدا
کشف شهر جولیاس محل زندگی سه تن از حواریون حضرت عیسی (ع)

متن نقلی: «باستان شناسان در یک کاوش جدید اعلام کرده‌اند که احتمالا شهر گمشده «جولیاس» که محل زندگی سه تن از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام‌های پطروس، آندریاس و فیلیپ بوده، در سواحل شمالی دریاچه طبریه در مرز میان سرزمین‌های اشغالی [فلسطین] و سوریه کشف کردند. اکتشاف اصلی در این منطقه یک حمام به سبک رومی است که نشان می‌دهد در این مکان شهری وجود داشته و اینجا تنها یک روستای ماهیگیری نبوده است.

باستان شناسان در یک کاوش جدید اعلام کرده‌اند که احتمالا شهر گمشده «جولیاس» که محل زندگی سه تن از حواریون حضرت عیسی (ع) به نام‌های پطروس، آندریاس و فیلیپ بوده، در سواحل شمالی دریاچه طبریه در مرز میان سرزمین‌های اشغالی و سوریه کشف کردند. 16 مرداد 1396. عکس از جماران

تنها منبعی که در متون تاریخی به وجود این شهر اشاره کرده، درباره آن نوشته که پادشاه «فیلیپ هرود»، فرزند "شاه هرودِ بزرگ"، شهر «بیت صیدا» که یک روستای ماهیگیری بود را به یک شهر واقعی رومی تبدیل کرد و نام را آن به «جولیاس» تغییر می‌دهد.

پیش از این از سه مکان به عنوان محل احتمالی وجود شهر «جولیاس» نام برده می‌شد، اما با کشف غیرمنتظره این حمام و دیگر بقایای بجا مانده از خرابه‌های این محوطه، باستان‌شناسان اکنون فکر می‌کنند دلتای رود اردن در سواحل شمالی دریاچه طبریه (جلیل) محتمل‌ترین گزینه برای وجود این شهر گمشده است.» (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۱
۱۷ مرداد۰۹:۲۹
به نام خدا
هنر در ایران
تشعیر از کلمه شعر به معنی موی حیوان یا انسان است و در هنر مینیاتور سازی و نقاشی ایرانی به آثاری گفته می شود که با حرکات منظم قلم مو و حرکاتی تند و سریع اشکالی زیبا در حاشیه نگاره ها ساخته می شود. در هنر تشعیر از رنگ هایی روشن، خیال انگیز و درخشان استفاده می کنند.
تشعیر
هنر تشعیر
تشعیر یکی از رشته های نقاشی است که بیشتر برای زینت بخشیدن به حاشیه ی نقش ها به کار برده می شود و بر رونق و زیبایی و اعتبار نقاشی می افزاید. ویژگی این فن استفاده از قلم نازک است که در حقیقت موئینه کاری باید نامید. در این هنر تصویر جانورانی از قبیل اژدها و شیر و آهو و گوزن و خرگوش و سیمرغ و پلنگ در حال عادی و یا گرفت و گیر ارائه می گردد و یا پرندگان زیبا و رنگین در حال پرواز یا نشسته بر روی شاخه های درخت ترسیم میشود. افزون بر این گاهی سوارانی در حال تیر اندازی در برخی از تشعیر ها دیده شده است. (مآخذ: اینجا و اینجا)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۲۹
۱۷ مرداد۰۹:۲۸
به نام خدا
چرا می گویند «جمع کن کاسه کوزه تو»؟
متن نقلی: «در قدیم برای قمار بازی علاوه بر خانه هائی که در آن قمار راه می انداختند مکانهای مثل خرابه ها و پشت دروازه های شهر و روی پشت بام حمامها و جاهای کم رفت و آمد سفره هائی برای این کار گشوده میشد و گرداننده قمار را کاسه کوزه دار می گفتند.
کشف بیش از نیم تن سکه رومی به ارزش 1.700 میلیون یورو در «سویا» اسپانیا. 11 اردیبهشت 1395. عکس از تسنیم
این کوزه کشف بیش از نیم تُن سکه رومی به ارزش 1.700 میلیون یورو در «سویا» اسپانیاست

کاسه کوزه سمبل این حرفه بشمار میرفت و غرض از کاسه ظرفی بود که از هر یک تومان بُرد، یک قران سهم گرداننده یا قمار خانه دار در آن انداخته میشد یعنی یک دهم مبلغ بُرد و کوزه نیز گلدان دهن باریک یا کوزه کوچکی بود که تاس را در آن ریخته و تکان داده و روی بساط می انداختند تا از یک تا شش چه رقمی بنشیند.
و البته هنگامی که کار به دعوا و چاقو کشی رسیده و آژان و پاسبان پست سر رسیده و به بساط قماربازها حمله می کردند اول کار آنها این بود که با لگدی کاسه و کوزه و بساط داخل سفره را به کناری پرت کرده و با گفتن جمع کن کاسه کوزه تو, همه اراذل را ریسه کرده و به کلانتری محل می بردند.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۷ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۲۸
۱۶ مرداد۰۹:۲۴

به نام خدا

سلسله نوشته های لیف روح در دوشنبه ها

ویکتور فرانکل اتریشی در کتاب «انسان در جستجوی معنی غایی» که میلیون ها نسخه از آن در جهان به فروش رفت، می گوید:

«معنا را باید یافت. نمی توان آن را به کسی هدیه داد... معنا مثل خنده است. شما نمی توانید کسی را مجبور به خنده کنید... معنا چیزی است که باید آن را کشف کرد نه اِبداع... مردم امروزه بیش از گذشته زندگی شان را تُهی، بی معنی، بی هدف و بربادرفته تجربه می کنند.» که فرانکل از این وضعیت به «خلاء و حُفرۀ وجودی» تعبیر می کند.

برگرفتۀ دامنه از کتاب نام آوران فرهنگ معاصر (که خلاصۀ اندیشه های 101 اندیشمند جهان است) تألیف شهاب الدین عباسی. تهران. مروارید. 1387. ص 51 به بعد. تا لیف روح بعد.

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۲۴
۱۶ مرداد۰۹:۲۲

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

سه نگرانی عمدۀ پیامبر اسلام (ص)
عمده نگرانی های آخر عمر رسول خدا (ص): 1- امامت و سرنوشت امت 2- مظلومیت اهل بیت(ع) 3- هواپرستی امت 4- هواپرستی 4- فتنه و گمراهی 5- سلطه و نفوذ منافقان.
تشریح نگرانیهای رسول خد(ص):
1- امامت و سرنوشت امت: هرباغبانی که زحمت کشیده است پایان عمر خود نگران نهال و ثمره تلاش خود است تا آفتی به آنها نرسد رسول خدا آخر عم خود نگران وضع امت خود بوده است نگران بازگشت امت به وضع جاهلیت چرا که نسل جدید شناختی از دوره اول انقلاب و عصر ظهور اسلام نداشته اند و دشمن از این غفلت و ناآگاهی استفاده می کند.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. 24 فروردین 1396. اعتکاف پایین مسجد دارابکلا، عکس از رنگین کمان
2- امامت استمرار حرکت و گفتمان نبوت است فرمان غدیر برای همین بود یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک  مائده/67 اما اصحاب بیراهه رفتن وا... یعصمک من الناس  رسول خدا دلواپس بود. >
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۲۲
۱۶ مرداد۰۹:۱۳
به نام خدا
کویریات در قلم قم
هر کسی تُوتِمی دارد که با آن عشق می‌ورزد، دوست می‌دارد، می‌پرستد، می‌نالد، دعا می‌کند، می‌گرید، اشک می‌ریزد، انتظار می‌کشد، صبر می‌کند، اخلاص می‌ورزد، ارزش می‌نهد، درد می‌کشد، رنج می‌برد، ایثار می‌کند، می‌گدازد.» (معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی)
شریعتی
توتم پرستی. نوشتۀ دکتر علی شریعتی
لازم به توضیح است تُوتِم در لغتنامۀ معین یعنی «چیزی که به عنوان سمبل گروه مورد پرستش قرار گیرد.... این کلمه از زبان قبایل سرخ پوست گرفته شده است. این قبائل ابتدائی، حیوانی را همچون نیاکان اولیه یا خدای اختصاصی قبیلۀ خود مورد توجه قرار می دهند و آنرا توتم قبیلۀ خود می خوانند. توتمیسم اشاره به همین است.
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۱۳
۱۶ مرداد۰۹:۱۱

جزیرۀ ایلیای ایسلند. فقط یک خانه دارد با پنج خانواده. به دورافتاده ترین و کم جمعیت ترین نقطه دنیا مشهور است. (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۶ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۱۱
۱۵ مرداد۱۹:۵۱

به نام خدا

قرآن در صحنه

اللَّهُ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ لِتَسْکُنُوا فِیهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِرًا إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَشْکُرُونَ* ذَلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ خَالِقُ کُلِّ شَیْءٍ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَکُونَ.
خداست که شب را برای شما پدید آورد تا در آن بیارامید، و روز را روشن و بینش بخش قرار داد [تا در آن به کارهای لازم بپردازید]؛ بی تردید خدا نسبت به مردم دارای فضل و احسان است، ولی بیشتر مردم سپاس گزاری نمی کنند. این است خدا پروردگار شما که آفریننده هر چیزی است، هیچ معبودی جز او نیست، پس چگونه [از حق] منصرفتان می کنند؟ (سوره ۴۰: غافر - جزء ۲۴- آیات61 و 62، ترجمه شیخ حسین انصاریان)


تفسیر علامه طباطبایی

یـعـنى آن خداى یگانه کسى است که به خاطر شما شب را تاریک کرد تا در آن از خستگى روز که در اثر کار و کوشش و تلاش روزى عارضتان شده، آرامش یابید و روز را هم به خـاطـر شـمـا روشـن قرار داد تا از فضل خدا و از پروردگارتان طلب کنید، و روزیتان را به دست آورید. و این دو از ارکان تدبیر زندگى انسانهاست.

و بـا مـعـنـایـى کـه مـا براى آیه کردیم، روشن گردید که اگر روز را مبصر بینا نامیده، از باب مجاز عقلى است، و آنطور که بعضى از مفسرین ادعا کرده اند، هیچ دلالتى بر مبالغه ندارد.

ان اللّه لذو فـضـل عـلى النـاس و لکـن اکـثـر النـاس لا یشکرون در این جمله به فـضـل خـدا بـر مـشـرکـیـن مـنـت مـى نـهـد و تـوبـیـخ مـى کـنـد بـه ایـنـکـه فضل خدا را شکر نمى گزارند، چـون اگـر ایـن فـضـل عظیم را شکرگزارى مى کردند او را مى پرستیدند.

در این جمله جا داشـت بـه جـاى کـلمـه نـاس دوم، ضـمـیـر بـیـاورد، و بـفـرمـایـد ان اللّه لذو فـضـل عـلى النـاس و لکن اکثرهم لا یشکرون ولى چنین نکرد، بلکه دوباره این کلمه را تکرار کرد تا بفهماند کفران نعمت طبع مردم است، بدین جهت که مردمند، همچنان که در جاى دیگر فرمود: الانسان لظلوم کفار.

ذَلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ خَالِقُ کُلِّ شَیْءٍ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَکُونَ. یـعـنـى ایـن اسـت آن خدایى که امر حیات و رزق شما را تدبیر مى کند، شب را مایه سکونت شـمـا، و روز را وسـیـله سـعى و کوشش شما قرار مى دهد، و او اللّه تعالى است. و او رب شما است، چون تدبیر امر شما به دست او است.

خـالق کل شى ء یعنى براى اینکه رب همه چیز است، چون خالق همه چیز است، و خـلقت از تدبیر جدایى پذیر نیست. و لازمه این آن است که غیر خداى تعالى هیچ ربى در عـالم هـسـتـى نـبـاشـد، نـه بـراى شـمـا و نـه بـراى غـیـر شـمـا، و بـه هـمـیـن جـهـت دنـبـال جـمـله مـورد بـحـث فـرمـود: لا اله الا هـویـعـنـى حـال که چنین است، پس هیچ معبود به حقى غیر خداى تعالى نیست، چون اگر معبود دیگرى در این میان باشد، قهراً ربى دیگر خواهد بود، چون الوهیت از شؤون ربوبیت است.

فانى تؤفکون یعنى پس چگونه از پرستش او به سوى پرستش دیگرى منحرف و منصرف مى شویدالمیزان.

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۵ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۵۱
۱۵ مرداد۱۰:۳۳

آیة الله العظمی یوسف صانعی

آیة الله العظمی یوسف صانعی از مراجع عظام تقلید در حال مطالعه

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۳
۱۵ مرداد۱۰:۲۹
     

بقیۀ عکسها در اینجا
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹
۱۴ مرداد۰۹:۵۷

تندیرنون سیدعیسی شفیعی. 13 مرداد 1396. عکاس: جناب یک دوست

تندیرنون سیدعیسی شفیعی سید میرمیر. 13 مرداد 1396. خدا قوت به سیدعیسی و طلب برکت براش و سپاس از جناب یک دوست

تندیرنون سیدعیسی شفیعی. 13 مرداد 1396. عکاس: جناب یک دوست

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۷
۱۴ مرداد۰۹:۵۱

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

مهارتهای زندگی بخش دوم

عوامل نشاط در زندگی:
1- داشتن جهان بینی صحیح: جهان بینی دقیق از پوچی و بیهودگی و رنج و زحمت و... را مانع می شود رسول خدا به ابوذر فرمودند شادی در آن است که قوی ترین مردم باشی پس برخدا توکل کن شادی تو در این است که عزیزترین مردم باشی، پس از خدا بترس شادی تو در این است که غنی ترین مردم باشی پس نسبت به آنچه در دست قدرت خداست مطمئن تر باشی تا به آنچه در دست خودت است وسایل الشیعه ج12ص417
2- قناعت: لقمان به فرزندش فرمود: به آنچه خدا قسمتت کرده قانع باش تا زندگی ات شاد باشد و به مال و ثروت دیگران توجه نکن (کافی)
3- محبوبیت، مقبولیت، موقعیت: از عوامل شادی است
4- استفاده از ابزارهای شادی آفرین(حلال باشد)
5- خوش بینی

زمینه های اضطراب و نگرانی:
1-افکار و باورهای نادرست درباره زندگی
2-بحران معنویت،پوچی گرایی از یاد خدا
3-نگاه بدبینانه به انسان و زندگی
4-عدم اعتقاد به قضا و قدر الهی
5- اختلاف های خانوادگی

عوامل تاثیر گذار در ایجاد محبوبیت:
1- آراستگی ظاهر: در سیره ائمه(ع) اینکه در ملاقات با دیگران همیشه آراسته بودند.2- نرم و ملایم بودن: ادب و متانت در سخن گفتن، موجب محبوبیت می شود. 3- حق شناسی و تشکر از دیگران 4- آغاز دیدار با سلام:از سنت رسول خدا بود 5- عفو و بخشش از لغزشهای دیگران 6- پرهیز از منت گذاشتن 7- کارگشایی و خیرخواهی 

راهکارهای تثبیت آموزه های دینی:
1- دیانت والدین: نماز به موقع،توجه به حلال و حرام و... 2- تمرین 3- حضور در محافل مذهبی 4- ارتباط با خانواده های مذهبی، علی (ع) به مالک اشتر فرمودند: ای مالک با خانواده های خوب و متدین و شریف و با سابقه های خوب رابطه داشته باش  نهج البلاغه نامه53 ، 5- الگو دهی مناسب 6- تشویق و تحسین.
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۵۱
۱۴ مرداد۰۹:۴۲

به نام خدای آفرینندۀ آدمی

زندگینامۀ من

از یک زنی که جلوی درگاه اتاق عروسی ایستاده بود، پرسیدم آن دختر کیست آن گوشۀ اتاق ایستاده؟ گفت: اِع تِه وره نِشناسهنی! وِه این ... وَچه هسّه. با آن که نشانی دقیقی داد، بازهم، او را بجا نیاوردم که کیست. چون تا آن زمان، یعنی پاییز 1354 آن دختر را در هیچ کجای محل ندیده بودم.
من 13 سال بیشتر نداشتم، ولی آن شب من هم در عروسی مرحوم حاجیه زبیده شیردل (همسر احمد ملایی) به همراه همبازی هایم در حیاط حضور داشتم. هم به دلیل رفاقت با علی ملایی و هم به علت رفاقت با احمد شیردل. من فقط نگاهم به او افتاده بود ولی از جهش عشقم هیچ خبری هنوز نبود. چون بشدّت سرگرم بازی ها و هیجانات نوجوانی ام بودم. بگذرم.
این تداعی نگاه در آن شب عروسی، نقطۀ تلاقی دیدن من در مدرسۀ راهنمایی گردید. یعنی چهار سال بعد در سال 1358 وقتی مجلّۀ «رسالت دانش آموز» به همه و از جمله به او می فروختم و یک تومان می گرفتم، ناگهان یادم افتاده که من او را گویا یک جای دیگری هم دیده ام؛ و این، همان جایی بوده که من دیده بودمش.
حسّ و حال خودم را با اوج هنرمندی، مخفی نگه داشتم و به او چیزی بروز ندادم. با آن که دلباختۀ دختر شاگرد مدرسه شده بودم، اما هنوز به این عزم و انتخاب تامّ نرسیده بودم که آیا او را به عشقم و شاید بهتر باشد بگویم علاقه ام آگاه کنم و به دوستی فرا بخوانم؟ یا نه. تردید و واهمه داشتم. چون هم بچه آخوند بودم و هم در اوج انقلاب، انقلابی و بسیجی و حامی سه آتشۀ نظام. این از این... که می گویم باز نیز از آن.
در مدرسۀ راهنمایی دارابکلا با خیلی ها دوست بودم. ولی این چند تن بیشتر از همه با من بودند و با هم ایاغ و هم پیاله بودیم: علی ملایی. شهید عیسی ملایی (که بیش از حدّ به هم وابسته بودیم و دردِ دل می کردیم و رابطۀ نزدیک و خودمونی داشتیم). خلیل آهنگر (حاج رضا). حسین آهنگر (کاظم) و محمود آهنگر مُرسمی.

دامنه. سال 1363. قم. منزل شیخ وحدت. عکاس: برادرزاده ام معصومه
دامنه. سال 1363. قم. منزل شیخ وحدت. عکاس: برادرزاده ام معصومه
من درسم عالی بود. بطوری که معلم ریاضی آقای کنعانی گاه به گاه برای تحریک کردن و وادشتن دانش آموزان به درسخوانی می گفت: «طالبی بیا پای تخته درس آینده را درس بده.» و من هم فوری می رفتم جلو، درس آیندۀ ریاضی را با تسلّط و اشتیاق درس می دادم.
متصدّی انجمن دانش آموزی مدرسه، مسئول کتابخانه مدرسه، مُجری مراسم و برنامه ها، نیایشخوان صبحگاه مدرسه و رئیس گروه سرود شهید مطهری مدرسه بودم. معلمان همگی با ما دوست و صمیمی بودند: کنعانی خزرآبادی، ساداتی سمسکنده ای، طلایی زیتی، ابوالقاسمی نکایی، امان دادی کرمانی و محمد مؤتمن سورکی (رئیس مدرسه) از جمله فرهنگیانی بودند که در این مدرسه حضور چندساله و مستمر داشتند.
با امان دادی کرمانی که معلمی سیاسی، باسواد و انقلابی بود خاطره ای مهم دارم که در قسمت بعد نقل می کنم. معلمی که ما دانش آموزان را پیاده به اردوی چشمۀ سنگ معدن جنگل دارابکلا بُرد و شب را برای ما بیتوتۀ خاطره انگیز ساخت و رزم و پند آفرید. (در اینجا هم منتشر می شود)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۴۲
۱۴ مرداد۰۹:۳۴
آیة الله سید حسن خمینی. حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری. 13 مرداد 1396. طبیعت گردی. عکس از عصر ایران

آیة الله سید حسن خمینی. حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری. 13 مرداد 1396. کوه نوردی و طبیعت گردی. عکس از عصر ایران

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۴ مرداد ۹۶ ، ۰۹:۳۴
۱۳ مرداد۲۲:۱۹
موزی یار
جوانان روستای دارابکلا در چشمه موزی یار
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۳ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۱۹
۱۳ مرداد۱۵:۴۸
داستان کوتاه
متن نقلی: «زنی با لباسهای کهنه و مُندرس وارد خواربار فروشی محله شد و با فروتنی از صاحب مغازه خواست کمی خواروبار به او بدهد. به نرمی گفت شوهرش بیمار است و نمی‌تواند کار کند و شش بچه‌شان بی غذا مانده‌اند صاحب مغازه با بی‌اعتنایی محلش نگذاشت و با حالت بدی خواست او را بیرون کند زن نیازمند در حالی که اصرار می‌کرد گفت: آقا شما را به خدا به محض اینکه بتوانم پولتان را می‌آورم. مغازه دار گفت نسیه نمی‌دهد.

مشتری دیگری که کنار پیشخوان ایستاده بود و گفت و گوی آن دو را می‌شنید به مغازه دار گفت: ببین این خانم چه می‌خواهد؟ خرید این خانم با من. خواربار فروش گفت: لازم نیست خودم می‌دهم لیست خریدت کو؟ زن گفت: اینجاست.


عکس از پارسینه
مغازه دار با طعنه گفت : لیست ‌ات را بگذار روی ترازو به اندازه ی وزنش هر چه خواستی ببر! زن با خجالت یک لحظه مکث کرد از کیفش تکه کاغذی درآورد و چیزی رویش نوشت و آن را روی کفه ترازو گذاشت. همه با تعجب دیدند کفه ی ترازو پایین رفت. خواربارفروش باورش نمی‌شد. مشتری از سر رضایت خندید.

مغازه‌دار با ناباوری شروع به گذاشتن جنس در کفه ی دیگر ترازو کرد کفه ی ترازو برابر نشد، آن قدر چیز گذاشت تا کفه‌ها برابر شدند. در این وقت، خواربار فروش با تعجب و دلخوری تکه کاغذ را برداشت ببیند روی آن چه نوشته است. کاغذ لیست خرید نبود، دعای زن بود که نوشته بود «ای خدای عزیزم تو از نیاز من باخبری خودت آن را برآورده کن.»

مغازه ‌دار با بُهت جنس ها را به زن داد و همانجا ساکت و متحیّر خشکش زد. زن خداحافظی کرد و رفت. مشتری یک اسکناس با ارزش به مغازه ‌دار داد و گفت: فقط خداست که می‌‌داند وزن دعای پاک و خالص چقدر است.» (منبع)
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۳ مرداد ۹۶ ، ۱۵:۴۸
۱۳ مرداد۱۱:۰۹

     

دعای کمیل منزل سیدمحمد سجادی. مجلس ختم سید ابوالفضل مسلمی نوۀ دختری ابراهیم آهنگر (پایین محله). شب جمعه 12 مرداد 1396. ارسالی جناب یک دوست

بقیۀ عکسها در اینجا

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۳ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۹
۱۲ مرداد۲۱:۲۲
     

عصر پنجشنبه 12 مرداد 1396 مزار دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست

مقاله خوانی سیدعلی اصغر برای آن مرحومه

همۀ عکسها در اینجا

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۲ مرداد ۹۶ ، ۲۱:۲۲
۱۲ مرداد۱۹:۴۴

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

مهارت های زندگی بخش اول

مقدمه: انسان وقتی پا به دنیا گذاشته است سرمایه و معلومات علمی ندارد وبه تدریج با کسب علم و دانش و تجربه دیگران معلومات او اضافه می شود.
علی(ع): العقل عقلان عقل الطبع و عقل التجربه و کلاهما یودی الی المنفعه  عقل دو نوع است عقل طبیعی و عقل تجربی نتیجه هر دو سود بشراست بحار ج87 ص116.

چند نکته در خصوص مهارتهای زندگی:1- آسایش مطلق در دنیا محال است، رسول خدا(ص): الراحه فی الدنیا مستحیله آسایش و راحتی مطلق در دنیا محال است بحار ج78 ص952،  
2- آنچه شد باید خواست: انسان هرچه را بخواهد تحقق پیدا نمی کند >
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۲ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۴۴
۱۲ مرداد۱۳:۰۹

به نام خدا

انسان همانند چاه نفت

در سلسله مباحث کویریات این تمثیل زیبای شهید آیة الله مرتضی مطهری را ارائه می کنم. ان شاء الله در میلاد امام رضا (ع) این نکتۀ کویری دامنه در قلم قم، برای خوانندگان شریف برکت و مبارک باشد:

«انسان از لحاظ حوائج طبیعی مانند چاه نفت است که تراکم و تجمّع گازهای داخلی آن، خطر انفجار را به وجود می آورد. در این صورت باید آن را خارج کرد و به آتش داد.» (منبع: کتاب مسألۀ حجاب، شهید مطهری، ص 109)

مسألۀ حجاب کتاب خواندنی شهید مطهری ست.عکس از: حلقه وصل

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۲ مرداد ۹۶ ، ۱۳:۰۹
۱۲ مرداد۱۳:۰۸

به نام خدا

چهار سخن خواندنی از امام رضا علیه السّلام

1- بخیل را آسایشى نیست و حسود را خوشى و لذتى نیست و زِمامدار را وفایى نیست و دروغگو را مروّت و مردانگى نیست. (تحف العقول، ص 450)

2- زمانـى که حاکمان دروغ بگویند باران نبارد و چون زمامدار ستم ورزد، دولت خـوار گردد. و اگر زکات امـوال داده نشود چهارپایان از بین روند. (بحارالانوار، ج 73، ص 373)

3- زمانى بر مردم خواهدآمد که درآن عافیت 10 جزء است که 9 جزء آن در کناره گیرى از مردم و یک جزء آن در خاموشى است. (تحف العقول,ص 446)

4- از امام رضا(ع) سوال شد: سِفله کیست؟ فـرمـود: آن که چیزى دارد که از (یـاد) خـدا بـازش دارد. (تحف العقول, ص 442)

زائر وقتی به قوچان رسیده، برای دیدن گنبد امام رضا (ع) بی قرار می شه

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۲ مرداد ۹۶ ، ۱۳:۰۸
۱۱ مرداد۱۸:۲۷

به نام خدا

تاریخ سیاسی دارابکلا

در دارابکلا سه دوره شعارنویسی شکل گرفته بود که اغلب دیوارنویسی و گاه پارچه نویسی بود. 1- قبل از پیروزی انقلاب. 2- دهۀ شصت. 3- سال 88.

قبل از پیروزی انقلاب: شعارها به صورت شبانه و مخفی و در مکان های عمومی نوشته می شد. یادم است روی درِ فروشگاه حاج سید اسماعیل صباغ در تکیه پیش، شعارنویسی شبانه «مرگ بر شاه خائن» خیلی سر و صدا کرده بود. نیروهای پاسگاه دارابکلا ریخته بودند تکیه پیش تا شعارنویسان را شناسایی و دستگیر کنند.

عیسی مهاجر به من گفت برو خونه چون روی تو شک دارند که تو نوشتی.من هم بسرعت از صحنه دور شدم و به دامنِ اوس صحرای دارابکلا رفتم. این را بگویم که من البته در همان سال ها مخفیانه تنِ دیوار کِل محمود ابراهیم شعارنویسی علیه شاه کرده بودم که در بخش خاطرات دامنه آورده بودم.

دهۀ شصت: سه دسته در محل دیوارنویسی می کردند. حامیان گروه های مارکسیستی. جناح چپ. جناح راست. به دیوارنویسی های جناح چپ خیلی گیر می دادند. چون اغلب از کتاب های معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی بود. من و برخی از رفقا یکی از دیوارنویس ها در روز روشن و در جلوی چشم مردم و به صورت عیان و رسمی بودیم. نوشته ها را اغلب با مشورت همدیگر یا از بزرگان انقلاب برمی گزیدیم و یا من آن را با ذهن خودم بر روی کاغذ می نوشتم، می دادم دیوارنویسی می شد. برخی از روحانیون دارابکلا نسبت شعارهای جناح چپ مذهبی، واکنش شدید نشان می دادند و موضوع را به روی منبر می کشاندند. اساساً آنها با دکتر شریعتی میانه خوشی نداشتند. که فعلاً از شرح و بسط آن بگذرم. می گذارم برای زمان های بعد.

جناح راست اغلب پارچه نویسی می کرد. و گروه های مارکسیستی نیز جرأت دیوارنویسی نداشتد، ولی گهگاهی شبانه و در تاریکی و خلوت شب، آرم سازمان های مورد حمایت شان را با رنگ بر دیوارها می پاشیدند و شعارهای لنین و تروتسکی و مائو را ترویج می کردند.

سال 88: این سال هم ما شب عاشورا داخل تکیه نشسته بودیم منتظر بودیم دسته ها از مزار و امام زاده جعفر برگردند و سینه بزنیم. موسی آهنگر (فرزند شهید محمدحسین آهنگر) فرمانده پایگاه مقاومت دارابکلا و سیداحمد هاشمی کنارم بودند، داشتیم با هم صحبت می کردیم. همان لحظه که نیمه شب بود به موسی تلفنی خبر دادند در برخی از دیوارهای محلات دارابکلا، علیۀ رهبری و ولایت فقیه شعارنویسی شده است. موسی از ما خداحافظی کرد و فوری خود را به قرار رساند... .

من از این قضیه همینقدر باخبرم و دیگر چیزی بیشتر از این نمی دانم. البته حاشیه هایی هم برای این دیوارنویسی همان زمان و هفته های بعد شنیدم که چون بر من روشن و مشخص نیست، مطرح نمی کنم. (در تاریخ سیاسی دارابکلا: اینجا نیز منتشر می شود)

دارابکلا از زاویۀ ببَرخاسه. 17 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۲۷
۱۱ مرداد۱۰:۳۳

به نام خدا
سلسله مباحث روحانیت دارابکلا

یکی دیگر از روحانیون دارابکلا مرحوم شیخ محمدحسن طالبی ست. شاید او را نشناسید. چون کمتر از وی در محافل و مجالس یاد شده است. حال آن که نام دیگران را به وفور یاد می کنند و علمای گذشته را به فراموشی می سُپارند.

منزل آن مرحوم ابتدای ببخیل بود کمی جلوتر از منزل روانشاد یوسف رزاقی. درست در بیخ کوچۀ کبل آخوند به سمت قنات پشون. فامیل و همسایۀ پدربزرگم کبل آخوند ملاعلی طالبی ست. پدر مرحومه مشهدی خدیجه طالبی ست (مشهور به مَش خجّه). شیخ محمدحسن که در گویش عامّه «شخ مَمدَسِن» تلفظ می شود از روضه خوانان مشهور دارابکلا بود. صدایی بَم و بلندی داشت.

یکی از روحانیون که او را درک کرده است برای من تعریف می کرد نوجوان که بود یک بار صدای روضۀ او را در تکیۀ بالا، بدون بلندگو و ابزار صوتی، از چندصد متر دورتر شنیده بود و این بخوبی می رساند که او از نعمت غُرّش صدا برخوردار بود.

من اگر اشتباه نکنم کوچک که بودم به همراه پدرم داخل اتاقش رفته بودم. مریض بود و در بستر افتاده.. . همین مقدار یادم می آید.

برای آن روحانی روضه خوان صلوات و فاتحه ای نثار می کنم و به روحش درودی وافر می فرستم. ان شاء الله مشاهیر و مفاخر روستای مان را از یادها نبریم و تبعیض قائل نشویم زیرا اینان همگی بخشی از تاریخ، فرهنگ و گذشتۀ پُررونق مان هستند. در روحانیت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد.

کوچۀ پدربزرگم کبل آخوند ملاعلی طالبی. آن روبرو سرازیری قنات پشون. سمت راست محل خونۀ پدربزرگم که اینک منزل سیداسماعیل ترمی ست. سمت چپ خانه سرای مرحوم شیخ محمدحسن طالبی دارابی. خرداد 1395. عکاس: جناب یک دوست

سمت راست خانه سرای مرحوم شیخ محمدحسن طالبی دارابی

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۳
۱۱ مرداد۱۰:۲۶

مصاحبۀ روزنامۀ اعتماد با مهندس محمدرضا باهنر

سؤال: «در ماجرای حواشی انتخابات سال ٨٨، بعضی از نمایندگان مجلس مثل آقای مطهری معتقد بودند و البته هستند که باید تکلیف همه‌چیز روشن شود و مقصران محاکمه شوند. نظر شما چیست؟

جواب: می‌دانید تکلیف چطوری باید روشن بشود؟ اگر به صورت جدی و براساس قوانین موجود کشور محاکمه بشوند، این آقایان سران فتنه مجازات‌شان بالاست. نظام نمی‌خواهد این کار را بکند. می‌گویند چراحصر را برنمی‌دارید، من سوالی می‌کنم از کجا معلوم که آقایان سران فتنه وقتی آمدند بیرون دوباره کنفرانس خبری نگذارند و بیانیه ندهند؟!

در دادگاه که نمی‌توانند کنفرانس خبری بگذارند و بیانیه بدهند؛ صرفا محاکمه شوند.

گفتم خدمت‌تان؛ اگر محاکمه شوند، حکم و مجازات‌شان خیلی سنگین خواهد بود و طرفداران محاکمه قطعا پشیمان می‌شوند.» (منبع: انتخاب)

پاسخ قلم قم : به نام خدا. آقای باهنر در طول عمر سیاسی خود از این نوع ناروابافی ها و خیالبافی ها زیاد داشته است. او همیشه گِرد قدرت چرخیده و مطابق حزب باد، جهیده. این جملات او هم مُشتی دیگر از خروارها مَجیزگویی هایش برای ماندن در قدرت و ترس از اَفّوا و دور و بری هاست. باهنر که سادگی کرده و اعتراف نموده حرف از محاکمه نکردن به میان آورده، پس اول از همه بگوید حال که اذعان کرده ای هنوز محاکمه نشدند پس این مدت طولانی 8 سال که میرحسین، رهنورد و کروبی در حصر و محرومیت مطلق بوده اند اسمش چیست؟ چه نوع مجازات شرعی و اسلامیی بوده است؟ کجای اسلام و قرآن «حصر» داریم که این نظام، مرتکب آن شده است!؟ آخر بگویم آخرتِ خودت را برای دنیای دیگران ویران نکن.

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۱ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۶
۱۰ مرداد۱۹:۳۹

با برادرزاده ام بهزاد

آقابهزاد خیلی خیلی زیرک است و هوشیار

درود عمو بر آقا بهزاد

شیخ وحدت. دامنه. بهزاد. شب 9 مرداد 1396. خونۀ اخوی ام دکتر شیخ باقر

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۰ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۳۹
۱۰ مرداد۱۹:۳۵

طبیعت روستای دارابکلا

غروب 10 مرداد 1396 دارابکلا. ارسال جناب یک دوست به تلگرام دامنه

غروب و طلوع دو پدیدۀ بسیار زیبای خدای حکیم در گیتی ست

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۰ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۳۵
۱۰ مرداد۱۹:۳۲

از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

یک «خا» (=خواه) و چند معنا

«واقعا شیرین تر و جذاب تر از زبان مازندرانی داریم!؟

خا : یعنی باشه.

خا : یعنی تو راست میگی.

خا : یعنی خفه شو.

خا : یعنی ادامه بده.

خا : یعنی خب.

خا : یعنی اره بابا.

خا : یعنی بیخیال.

خا : یعنی بعدش چی شد؟

خا: یعنی بسّه.

همه این «خا»ها با تغییر لحنِ بیان مفهوم و رسانده می شود.»

قلم قم : سلام مهندس. پس خمیرآش بخو. خا.

خمیرآش سنه کوه

خمیرآش سنه کوه. عکس از مهندس عبدی

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۰ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۳۲
۱۰ مرداد۱۲:۴۵

به نام خدا

فرهنگ لغت دارابکلا

کم کم آغوز رُشی در دارابکلا و اوسا و مُرسم آغاز می شود. آغوز یعنی گردو. رُشی یعنی کوفتن چوب بلند بر سرشاخه های درخت گردو و ریختن آن بر کف زمین. پس آغوز رُشی یعنی کَندن و چیدن گردو از روی درخت به کمک رُوشا (چوب بلند).

نکتۀ مهم در این آغوز رُشی این است که آغوز رُوش دوتا سهم دارد و آغوزصاحاب (=مالک زمین و درخت) یک سهم. همین سنت دو به یکی، باعث می شد آغوزرُش ها با شوق زیاد به آغوز رُشی بروند. اگر مثلاً  درختی 2100 کال گردو داشته باشد، آغوزرُش 1400 کال می گیرد و آغوزصاحاب 700 کال. و جالب است خیلی این.

چرا این جوره؟ چون آغوز رُشی آنچنان سخت و سهمناک است که هر آن، ممکن است جان آغوزرُش در خطر بیفتد. همینه که سهمش بیشتره. سُنّتی زیبا و عادلانه در میان روستایی ها. تا بعد. در فرهنگ لغت دارابکلا: اینجا نیز منتشر شد.

آغوزدار. گردنۀ امامزادۀ علی اکبر اوسا-دارابکلا. سال 1395. عکاس: جناب یک دوست

ابراهیم طالبی دارابی | ۱۰ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۵
۱۰ مرداد۱۲:۴۳

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

چراغ زندگی. فصل دوم: مبانی تربیت و رشد و تعالی قسمت 2

تربیت در بعد غرائض جنسی: یکی از سخت ترین و دشوارترین تربیت ها است و کوتاهی و غفلت موجب فساد خانواده می شود.
نیروی جنسی:1- در همگان هست و نژاد نمی شناسد2- مرز نمیشناسد و محدوده زیستی ندارد3- رشد آن در انسان تدریجی است4- چیزی نمی تواند آنرا سرکوب کند مگر تقوا.
تربیت در بعد اجتماعی: انسان براساس فطرت و آفرینش نیاز به جامعه و روابط دارد.
فوائد روابط اجتماعی:1- راهی برای ایجاد رفاقت بسوی کمال است2- عمل به سفارش اسلام 3- تقویت باورهای گروهی و همبستگی می شود.
تربیت در بعد عاطفی: مهمترین عواطف موجود در انسانها:1- احساس دوستی و دشمنی2-خشم3-ترس4-حسد5- محبت و عشق.>
ابراهیم طالبی دارابی | ۱۰ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۳
۰۹ مرداد۱۱:۱۹
به نام خدا
در لیف روح دوشنبه ها این دو جمله را به اشتراک می گذارم
1
در پشت ذهنت به خاطر بسپار که اثر انگشت خدا بر همه چیز هست
2
عطار: هیچ بودی، هیچ خواهی شد، هم اکنون هیچ باش


کُرنش اجباری به مجسمۀ دو دیکتاتور در کره شمالی. فرارو

زندگی پُرمشقّت در آشغال آباد. پسماند در اطراف تهران. عکس از فرارو
ابراهیم طالبی دارابی | ۰۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۹
۰۹ مرداد۱۱:۱۱

به نام خدا

کویریات

برو این دام را بر مرغ دگر نِه    که عَنقا را بلند است آشیانه

غزل 428 حافظ

(عنقا یعنی سیمرغ که بر بلندی ها و اوج آشیانه می سازد)

عقاب در آینۀ آب یا شکار ناب

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۱۱
۰۹ مرداد۱۱:۰۱

به نام خدا

قرآن در صحنه

لَقَدْ کَانَ لِسَبَإٍ فِی مَسْکَنِهِمْ آیَةٌ جَنَّتَانِ عَنْ یَمِینٍ وَشِمَالٍ کُلُوا مِنْ رِزْقِ رَبِّکُمْ وَاشْکُرُوا لَهُ بَلْدَةٌ طَیِّبَةٌ وَرَبٌّ غَفُورٌ* فَأَعْرَضُوا فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ سَیْلَ الْعَرِمِ وَبَدَّلْنَاهُمْ بِجَنَّتَیْهِمْ جَنَّتَیْنِ ذَوَاتَیْ أُکُلٍ خَمْطٍ وَأَثْلٍ وَشَیْءٍ مِنْ سِدْرٍ قَلِیلٍ* ذَلِکَ جَزَیْنَاهُمْ بِمَا کَفَرُوا وَهَلْ نُجَازِی إِلَّا الْکَفُورَ.
یقیناً برای قوم سبا در جای اقامتشان نشانه ای [از قدرت و رحمت خدا] وجود داشت، دو باغ از طرف راست و چپ. [گفتیم:] از رزق و روزی پروردگارتان بخورید، و برای او سپاس گزاری کنید، سرزمینی خوش و دلپذیر [دارید]، و پروردگاری بسیار آمرزنده. ولی [آنان از سپاس گزاری در برابر نعمت، و از فرمان ها او و دعوت پیامبرشان] روی گرداندند، در نتیجه سیل [ویران گر] «عرم» را بر ضد آنان جاری کردیم [که دو باغ آباد راست و چپ منطقه را نابود کرد]، و ما آن دو باغ پُر حاصلشان را به دو باغستانی تبدیل کردیم که دارای میوه هایی تلخ و درخت شوره گز و چیزی اندک از درخت سدر بودند. این [سیل ویران گر] را در برابر کفرشان به آنان کیفر دادیم. آیا جز کُفران کننده را کیفر می دهیم؟ (سوره ۳۴: سبأ- جزء ۲۲ - آیات 15 تا 17،ترجمه شیخ حسین انصاریان)

تفسیر علامه طباطبایی

«مردم سبا قومى قدیمى از عرب بودند، که در یمن زندگى مى کردند، و نام سبا _به طورى که گفته اند_ نام پدربزرگ ایشان، سبا پسر یشحب، پسر یعرب پسر قحطان است، و منظور از جمله عَنْ یَمِینٍ وَشِمَالٍ سمت راست و چپ آبادى ایشان است.

کُلُوا مِنْ رِزْقِ رَبِّکُمْ در این ین جمله امر مى کند رزق پروردگارتان را از این دو مزرعه بخورید، و این کنایه است از اینکه این دو مزرعه از جهت حاصلخیزى تمامى اقتصاد آن مردم را اداره مى کرده، آنگاه بعد از امر به خوردن رزق، امر به شکر پروردگار مى کند، که چنین نعمتى و رزقى مرحمت کرده، و چنین سرزمینى به آنها داده بَلْدَةٌ طَیِّبَةٌ وَرَبٌّ غَفُورٌ شهرى پاکیزه و ملایم طبع، و حاصلخیز، و پروردگارى آمرزنده، که بسیار مى آمرزد، و با یک گناه و دو گناه و ده گناه بندۀ خود را مؤاخذه نمى نماید.

کلمه ذلک اشاره به مطلبى است که قبلاً ذکر کرد، یعنى فرستادن سیل و تبدیل دو بهشت به دو سر زمین کذایى،... به طورى که گفته اند- فرق است بین جزاء، و مجازات، چون مجازات تنها در شرّ استعمال مى شود، ولى جزاء در خیر و شر هر دو استعمال مى شود.

و معناى آیه این است که ما به مردم سبا چون کافر شدند، و از شکر ما اِعراض کردند، و یا در مقابل کفرشان این چنین جزاء دادیم و ما جزاى بد نمى دهیم، مگر کسى را که بسیار کُفران نعمت هاى ما کند.»

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۹ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۰۱
۰۸ مرداد۱۹:۴۹

مجموعه عکس ها

هر گزینه یک پست جداگانه

و

چشمۀ هفت کول جنگل دارابکلا.نماز جماعت به امامت حجت الاسلام شیخ رحیم آهنگر دارابی. مرداد 1396. عکاس: جناب یک دوست

چشمۀ هفت کول جنگل دارابکلا. نماز جماعت به امامت حجت الاسلام شیخ رحیم آهنگر دارابی امروز 9 مرداد 1396.

همۀ عکسها در اینجا
ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۴۹
۰۸ مرداد۱۸:۲۵


استدلال خواستگارچی

 

مردی به خواستگاری می ره. 

ازش می پرسن شما شغل ثابت هم داری؟

جواب می ده برخی از امام جمعه ها بعد از 37سال هنوز موقّت اند 

حالا شما از من برای وصلت با دخترتان شغل ثابت! میخواین؟ 

حکایت ها حاکی ست که

بابا مامان عروس تا حالا اینجوری قانع نشده بودند.

نه فقط زن دادند بهش...

بلکه برلیانس H330 تمام اتوماتیک چینی هم براش خریدند.

بگذرم

 

طنز در قلم قم


ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۲۵
۰۸ مرداد۱۰:۵۱

به نام خدا

داستان کوتاه

شخصی ژاپنی داشت دیوار خانه اش را برای نوسازی خراب می کرد... ناگاه کژدُمی دید که میخی از بیرون به پایش کوفته شده است. دلش سوخت. کنجکاو شد که چه بلایی بر سرش آمده است. میخ و موقعیت کژدُم را بررسی کرد. تعجب کرد که میخ 4 سال قبل هنگام ساختن خانه اش به دُمش کوبیده شد اما کژدُم تا کنون در این حصر زنده مانده است.

حیرت کرد و به کژدُم زوم کرد و متمرکز شد تا سردربیاورد چه شد؟ همینطور حیران نگاه می کرد، ناگهان کژدُم دیگری را دید که با غذایی در دهانش می آید...

شدیداً منقلب شد... پیش خود گفت چهار سال مراقبت این گونه شیدانه از همسرش؟؟ این دیگر چه شوق و وفاداریی هست!؟

سپس فریاد زد: لعنت بر خیانت. زنده باد وفای کژدُم و انسانیت و شرف. (برداشت آزاد و خلاصه نویسی قلم قم از یک داستان در عصر ایران)

رویارویی دو حشره بر روی یک ساقه. عکس از فرادید

اینم اینا: رویارویی و ستیز دو حشره بر روی یک ساقه. عکس از فرادید

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۵۱
۰۸ مرداد۱۰:۴۹

از حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

چراغ زندگی. فصل دوم: مبانی تربیت و رشد و تعالی

مبانی تربیت و رشد و تعالی: بخش اول. وجود انسان با تربیت در جامعه آنقدر مفید است که هیچ ملائکه ای و هیچ موجودی آنقدر مفید نیست چند نکته ضروری:

1- تربیت و تعلیم در راس همه امور زندگی است

2- داشتن مهارت و دانش نقش محوری در تربیت انسان است.

3- سعادت و خوشبختی خانواده و جامعه منوط به داشتن تربیت است و نفع این افراد به جامعه بیشتر است.

4- هدف و انگیزه در تربیت افراد داشتن انسانهای مومن و متقی است.

5- جامعه تربیت شدهآمادگی و زمینه بیشتری برای ظهور حضرت حجت (ع) و جامعه مهدوی می شود.

انواع تربیت: 1- تربیت در بعد جسمانی 2- تربیت در بعد روانی3- تربیت در بعد غرائض جنسی4- تربیت در بعد اجتماعی5- تربیت در بعد اخلاقی 6- تربیت در بعدعاطفی7- تربیت در بعد عقلانی8- تربیت در بعد دینی 9- تربیت در بعد اقتصادی

تشریح تربیت در بعد جسمانی: >

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۹
۰۸ مرداد۱۰:۴۴

به نام خدا

دوستی ایرانی ها با آفریقا

دکتر ایّوب برزگرنژاد رووارملی (رودبارمحله هزارجریب) پزشک فوق تخصص و شاعر خوش گوی شهرستان نکاست. دست نوازشگر و محرومیت چشیده و حاذقِ این روستازادۀ دردآشنا، برای مستضعفان منطقۀ هزارجریب نکا و حومه، همواره در ذهن ها و خاطره ها و یادها ماناست. سلام می کنم به این پزشک متعهّد مردم گرا. ممنونم از ارسال کنندۀ عکس این شاعرِ شعرگوی متن ها و سوژه های بامُسمّا و گرانبهاء. پایان. قلم قم.

دکتر ایّوب برزگرنژاد پزشک و شاعر نکا در آفریقا

دکتر ایّوب برزگرنژاد پزشک و شاعر نکا در آفریقا

دکتر ایّوب برزگرنژاد پزشک و شاعر نکا در آفریقا

سلام گرم قلم قم به دکتر ایّوب برزگرنژاد پزشک دلسوز و شاعر خوش گوی نکا

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۴۴
۰۸ مرداد۱۰:۳۸

به نام خدا

فرهنگ لغت دارابکلا

هیمه یعنی هیزم که از نِسُوم (=جنگل) جمع آوری می شد و با اسب و الاغ و گاه هم با دوش یعنی کول، به خونه ها آورده می شد. هیمه چند کاربرد مهم برای روستاییان آنجا از جمله دارابکلایی ها داشت.

برای بخاری ها.

برای کِله ها (=اجاق گِلی و سنگی قدیمی آشپزی).

برای سوچکه ها (=گرمخانۀ و خشک کُن توتون)

برای ذغال ساختن ها.

برای تندیرها (=تنورهای نون محلی).

و نیز برای خرّاطی های جوگی ها در نوار درّۀ جوگ ملۀ آهنگرملۀ دارابکلا.

اما حالا که گاز آمده به روستا، نه از هیمه خبری ست در این گَت مَله، نه از تندیر و کِله. نه از جوگ مله. و نیز نه از اسب و الاغ و دوش و کوله و ذغال و سوچکه ماله. تا لُغت بعد. در فرهنگ لغت دارابکلا: اینجا هم منتشر شد.

هیمه کِشی با اسب. 8 مرداد 1396.مسیر اِرم_پنج تن بالادستِ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

هیمه کِشی با اسب. 8 مرداد 1396.مسیر اِرم_پنج تن بالادستِ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

اسب چرانی. 8 مرداد 1396.مسیر اِرم_پنج تن بالادستِ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

اسب چرانی. 8 مرداد 1396. مسیر اِرم_پنج تن بالادستِ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۸ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۳۸
۰۷ مرداد۱۹:۰۶

توضیح قلم قم

متن زیر سلسله بحث های تازۀ جناب حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی ست که امروز 7 مرداد 1396 طبق خبری که چند روز گذشته به من داده بودند، برای چاپ در قلم قم به ایمیل من ارسال شده است. از ایشان بسیار ممنونم که به عهدشان وفا نمودند و همانند سال های گذشته باز نیز مطالب جدید ارسال نمودند. به یقین ایشان با نوشته های اخلاق محور خود، خوانندگان شریف را به تفکّر و اِتقان در کردار اسلامی و اخلاقی وامی دارند. با هم این نوشته ها را _که روزانه و به مرور منتشر می کنم_ می خوانیم:

بسمه تعالی

چراغ زندگی. فصل اول: راه های هدایت انسان

مقدمه: خداوند در سطح زمین انواع خزندگان و پرندگان و... را خلق کرد و آنها را هدایت کرد که چگونه لانه سازی و تهیه آذوقه و... بسازند و چگونه دشمن خودرا بشناسند اما اشرف مخلوقات خداوند انسان است خداوند انسان را خلیفه خودش روی زمین قرار داده است و هدایت انسان به دست خودش در قرآن و توسط پیامبران و ائمه(ع) بدست می آید چرا که هدایت بشر فقط با پیروی از دستورات خدا و اهل بیت انجام می شود. یضل من یشاء و یهدی من یشاء(نحل93)

هدایت دو نوع است: 1- هدایت ابتدایی و عمومی از راه عقل و فطرت و از راه وحی و نبوت به انسان عطا می شود2- هدایت پاداشی نتیجه عمل است.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. 1395. تهران

وسایل هدایت بشر عبارتند از: 1- خداوند به تمام انسان ها قدرت تفکر داده است تا بشر سره از ناسره را تشخیص بدهند. 2-وجود پیامبران الهی به ویژه خاتم رسل و ائمه اطهار(ع) 3- وجود کتاب الهی یعنی قرآن مجید تا قوانین و شریعت روشن باشد. 4- داستانهای قرآنی به عنوان عبرت.

گاهی مواقع پیش می آید فردی غریبه آدرسی را از فردی می پرسد و چون مسافر است آگاهی ندارد کسی که اورا می خواهد راهنمائی کند دو راه وجود دارد یک راه اینکه دست آن مسافر را بگیرد وتا مقصد او را همراهی کند راه دوم اینکه با اشاره دست یا علائم نشانه آدرس را به آن مسافربدهد در راه اول ایصال الی المطلوب است اما در راه دوم ارائه طریق است در هر دو صورت مسافر به هدف می رسد، خداوند همه راههای هدایت را برای بشر فراهم کرده است و بشر از راه عمل می تواند به هدف برسد.

همه پرندگان هنگام باریدن باران لای درختان و جایی پناه می برند اما عقاب به بالای ابر می رود تا باران به او نرسد. پیوند انسان با دین و اسلام موجب هدایت بشر می شود عمل به شرایع دین موجب ◀

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۷ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۰۶
۰۷ مرداد۱۲:۴۹

به نام خدا

بنیانگذار کفش ملی ایران که بود؟

محمدرحیم متّقی ایروانی بنیانگذار کفش ملی ایران یکی از پیشگامان جنبشی بود که توسط دانشجویان بوجود آمد تا توانست پادگان آمریکایی ها در امیرآباد تهران (کارگرشمالی) را به خوابگاه دانشجویان تبدیل کند.

محمدرحیم متّقی ایروانی بنیانگذار کفش ملی ایران

محمدرحیم متّقی ایروانی

اموال او بعد از انقلاب مصادره شد. یکی از جملات کلیدی ایروانی این بود «بنده حفظ ارز وطن را با عرض وطن مساوی می دانم.». او همچنین یکی از توصیه هایش به فرزندش این بود: «شکرانۀ بازوی توانا به گرفتنِ دست ناتوان است»

ایروانی در سال 1299 هجری شمسی در شیراز متولد شد و در سال 1384 در لندن درگذشت. از یادداشت های مطالعاتی ام در اسفند 1388 از فصلنامۀ مهرنامه. ص 122. پایان. قلم قم.

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۷ مرداد ۹۶ ، ۱۲:۴۹
۰۶ مرداد۱۱:۳۸

به نام خدا

سلسله مباحث روحانیت دارابکلا

طی دو سال گذشته تا اکنون سعی مداوم نموده ام تا عُلما و روحانیت روستای دارابکلا _این بزرگان و مفاخران ماندگار محل مان_ را به اختصار معرفی کنم تا سهم و نکلیفم را نسبت به حقّی که آنان برگردنمان دارند کمی اَدا کرده باشم. همۀ آن نوشته ها در وبلاگ دیگرم «روحانیت دارابکلا: اینجا» بایگانی و قابل دسترسی ست.

اینک امروز یکی دیگر از کسانی که به نحوی در سلسله روحانیت روستای دارابکلا جای دارد، معرفی می کنم یعنی جناب حاج شیخ ابراهیم بابویه دارابی پدر رفیق گرانقدرم احمد بابویه دارابی

شیخ ابراهیم بابویه دارابی. 5 مرداد 1396. ارسالی جناب یک دوست
شیخ ابراهیم بابویه دارابی. 5 مرداد 1396. ارسالی جناب یک دوست

شیخ ابراهیم، شیخی و آخوندی می خواند. قصد داشت شیخ و روحانی شود. مقداری خواند ولی سختی روزگار و معاش  تنگ آن دوران موجب گشته بود، نتواند این راه را بتمامه طی نماید. مثل برادرش شیخ قربان ذاکر پیشکسوت اهلبیت علیهم السّلام.

اما وی هیچ گاه حریم خود را از روحانیت جدا نکرد و از نزدیکان آنان بود و هست و با مرحوم آیة الله آقا دارابکلایی و سایر روحانیان حشر و نشر همیشگی و صمیمانه داشت و دارد. بطوری که همۀ دارابکلایی ها وی را «شیخ ابراهیم» و به لهجۀ محلی «شخ اوریم» می خوانند.

او از خاندانی خوب در ببخیل دارابکلاست. از ابتدای جوانی تا کنون یک پای ثابت مسجد و تکیۀ دارابکلا بوده و همچنان در این راه، خادم الحسین (ع) باقی مانده است. و اخیراً برای ساخت تکیۀ ببخیل نیز خیز برداشته است.

شیخ ابراهیم بابویه دارابی. 5 مرداد 1396. ارسالی جناب یک دوست

شیخ ابراهیم بابویه دارابی همیشه آرام و خندان بود

شیخ ابراهیم اهل کار و کوشش و کشاورزی بود. او 25 سال یا بیشتر، در شرکت نکاچوب کار کرده است و مدتی ست بازنشسته شده است اما دست از تلاش نشسته است. اساساً فردی کاری و تلاشگر و پُر جُست و خیز است. مردی خوش اخلاق، مذهبی، متدیّن، خدوم و درستکار و از مردان مورد وثوق روستاست.

مهمانواز است. سال های دور وقتی بارها و بارها با رفقا به اتاق مجردی و مخصوص رفیقمان احمد در بالاخانه ی شان می رفتیم، از او و همسر نیک و مهربانش جز خوش رویی و استقبال و خوشحالی و پذیرایی های عالی چیزی ندیدیم.

شیخ ابراهیم بابویه دارابی. مکتبخانۀ قدیم دارابکلا. عکس از مجتبی آهنگر عکاسی داراب

شیخ ابراهیم بابویه. مکتبخانۀ قدیم دارابکلا. عکس از مجتبی آهنگر عکاسی داراب

برای این مرد مذهبی و نیک محل، آرزوی بقای عمر و سعادت و سلامت می کنم. چون بنا بر خلاصه نویسی ست به همین مقدار بسنده می کنم و نامش را ماندگار می دانم و به او و همسر بسیار مهربانش و نیز دوست ارزشمندم احمد سلام و سپاس دارم. از جناب یک دوست بابت تهیه و ارسال عکس های ایشان بسیارممنونم. پایان. قلم قم(در روحانیت دارابکلا: اینجا هم منتشر شد)

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۶ مرداد ۹۶ ، ۱۱:۳۸
۰۵ مرداد۱۹:۱۶

تشییع و تدفین حاجیه سکینه چلوئی دارابی همسر سیدقاسم هاشمی. 5 مرداد 1396. عکاس: جناب یک دوست

سید قاسم هاشمی دارابی. دارابکلا. جنگل. حمزه ای بنه سر. 29 فروردین 1395. ارسالی جناب یک دوست . خنده او را دَچیه هسّه

تسلیت
به نام خدا. درگذشت حاجیه سکینه چلوئی بر خیلی ها یک تألُّم و حسرت بود. او همسری مهربان، مؤمنه، پُرتلاش و نجیب برای سیدقاسم هاشمی بود. امروز 5 مرداد 1396 این مادر دلسوز بر اثر ایست قلبی، در دیار باقی قرار و آرام گرفت. خیلی او را می شناختم. چون هم همسایۀ مان بود و هم فامیل و خویشاوند ما. کسی از او نه آزاری دیده و نه بدی دیده. هرچه از او به ماندگار مانده، خوبی هایی بوده که اغلب آن را از سخاوتش چشیده اند و بخوبی بر آن گواهی می دهند. روحش شاد. من این ضایعۀ تاسف انگیز را به همۀ منتَسبان آن مرحومه، خاصّه سیدقاسم هاشمی و فرزندانش تسلیت می گویم. از جناب یک دوست ممنونم عکس تشییع و تدفین آن زن فداکار و اهل کار را ارسال داشت

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۵ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۱۶
۰۵ مرداد۱۰:۲۹

به نام خدا

رُستم رَستم

می دانیم این روزها یادآور عملیات رشادت آفرین مرصاد علیۀ سازمان تروریستی منافقین است. همۀ ماها پهلوان غیور شاهنامۀ فردوسی _رُستم_ را می شناسیم. حاشیه نمی روم و به اصل مطلبی که خواستم بگویم، می پردازم. برخی ها این روزها و شاید بارها و بارها در دایرۀ وسیع ایران در همۀ عصرها و نسل ها، دَم از رُستم و پهلوانی و غیورمردی اش زده و می زنند و خواهند زد و این افسانه را حتی بالاتر از واقعیت و حقیقت می نشانند و به آن عِرق و عشق وطنی خاصی می ورزند. تا اینجا درست و من حرفی ندارم. البته همین جا تأکید می کنم کتاب مهم «علی؛ حقیقتی بر گونۀ اساطیر» معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی را حتماً بخوانید.

ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه و رُستم

ابوالقاسم فردوسی و شاهنامه و رُستم

حرفم این است همین «برخی ها» و «بعضی ها» که ادعاهای شان گوش فلَک را کر کرده است، وقتی زمانِ پهلوانی و غیوری و دفاع فرامی رسد، رُستم، کاملاً از یادشان می رود و از کارزار براحتی با هزاران بهانه جویی می رهند و در واقع دَرمی روند. رُستم رُستم گفتن اینان، فقط و فقط لقلقه است.

شاهنامه خوانی و شاهنامه دانی و رُستم دانی، مرد می خواهد و جرأت رزم. اینان فقط بَزم می خواهند و بَس. رُستم برای رُستم شدن از هفت خوان باید بگذرد، اما اینان، از همان خوان اول، فرار را بر قرار ترجیح می دهند و از صحنه می گریزند. زیرا اساساً حرّاف و دروغ پردازند.

شهید «محمدحسین فهمیده» نوجوان روستای «سراجه» قم

شهید محمدحسین فهمیده. نوجوان روستای سراجه قم

شهید محمدحسین فهمیده. نوجوان روستای سراجه قم

غرب و صدام 8 سال جنگ لعنتی بر این مردم ایران زمین تحمیل کردند، همین «برخی ها» و «بعضی ها»حتی تا هفت تپه هم نرفتند که بفهمند رُستم های رزمنده چه کرده اند با دشمن.

بگذرم که برای رُستم شدن، باید اول ندای رَستم (=رسته ام) را نواخت و تا رُستم شد و در رَستۀ رزم و غیرت ایستاد و ایستادگی کرد. رَستن از هر مانعی که رُستم شدن را می رُباید. شهید «محمدحسین فهمیده» نوجوان رزمندۀ روستای «سراجه» قم رُستم شدند؛ چون از هر بند و بندگیِ غیر شدن بکلی رَستند. آری؛ شهید فهمیده، رستم را فهمیده. پایان. قلم قم.

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۲۹
۰۵ مرداد۱۰:۱۵

به نام خدا

به قلم دامنه

غُباررُوبی مَضجع امام رضا (ع)

هر ساله مَضجع شریف امام رضا (ع) _این کانون معنوی و دینی ایران و ایرانیان_ توسط بالاترین مقام حکومت شستشو و به عبارتی غُباررُوبی می شود. اقدامی اخلاقی و محترمانه نسبت به ساحت مقدس امام رئوف که مردم ایران تحت ولایت و زعامت آن امام هُمام اند.

مراسم غبار روبی مضجع شریف ثامن‌الحجج، حضرت امام رضا علیه‌السلام صبح یکشنبه 1 مرداد 1396 با حضور رهبر معظم انقلاب

مراسم غبار روبی مضجع شریف حضرت امام رضا علیه‌السلام.1 مرداد 1396

این حرکت معناگرایانه به نظرم در ذات خود درسی بزرگ و پیامی عمیق، نهفته دارد که باید از آن برای خویش عبرتی ساخت و سبک زندگی را بدان آراست. دو سه نکته ای را من در اینجا می نویسم:

1- همۀ ما ایرانی ها عاشق امام رضا علیه السّلام هستیم و سالی یکی دوبار بر گِرد حرمش، زایر می گردیم. عاشق، کمترین کارش صدق و فداکاری برای معشوق است. آن هم معشوقی اینچنین محبوب و رئوف. پس رُفتنِ غبار از قبر آقا (ع) حرکتی عاشقانه و بشدّت شیداگرانه است.

2- اگر غُباررُوبی قبر را سَمبولیک و رمزآمیز فرض کنیم، این حرکت ندا و نوری به درون همه ی مان می تاباند که غُبارروبی درونی نیز داشته باشیم و خود را همواره پالایش کنیم تا به اخلاق رضوی خو گیریم و با سیرۀ آن امام رئوف سیر کنیم و صیرورت بیابیم.

3- ملت ایران با این سنّت زیبا و آئین متین، می خواهد این را بگوید که حتی حاضر نیست قبر آقا امام رضا (ع) به کمترین گرد و غبار آغشته باشد. پس وقتی چنین است، این آئین درس آفرین را برای خودمان شیوۀ و سبک زندگی بکنیم و نگذاریم قلب و روح و اندیشه و عمل مان آلوده به غبار و آغشته به گرد و خاک و آمیخته به کژی و غَشّ ها و غِشاها باشد.

4- ایران قرن هاست که با اسلام است و اسلام، قرن هاست که در ایران است. پس اسلام و ایران را باهم و در کنارهم بدانیم و به تعبیر شهید آیت الله مرتضی مطهری «خدمات متقابل ایران و اسلام» را از نظر دور نداریم. غُباررُوبی، نمایش همین تئوری ماناست.

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۱۵
۰۵ مرداد۱۰:۰۸

به نام خدا
داستان کوتاه
کیف مدرسه را با عجله گوشه ای پرتاب کرد و بی درنگ به سمت قُلّک کوچکی که روی تاقچه بود رفت. همۀ خستگی روزش را بر سر قلک بیچاره خالی کرد. پولهای خُرد را که هنوز با تکه های قلک قاطی بود در جیبش ریخت و با سرعت از خانه خارج شد.

سیلی خوردن بچه ها

وارد مغازه شد. با ذوق گفت: ببخشید آقا یه کمربند می خواستم. آخه فردا تولد پدرمه. مغازه دار میگه: به به! مبارک باشه! چه جوری باشه؟ چرم یا معمولی؟ مشکی یا قهوه ای؟ ... پسرک چند لحظه به فکر فرو رفت. سپس گفت: فرقی نداره. فقط... فقط دردش کم باشه! (منبع)

ابراهیم طالبی دارابی | ۰۵ مرداد ۹۶ ، ۱۰:۰۸