X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب فروردین 1396 دامنه

31 فروردین 1396

پست 5214: به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت 21 درس مبانی علم سیاست از نظریه های پنچگانۀ خاستگاه دولت_که در پست 4653 اینجا نام برده بودم_ اینک نظریۀ قرارداد اجتماعی را می نویسم:

این نظریه بر این فرضیه بنا شده است که انسان پیش از تأسیس دولت، در وضع طبیعی بوده است. وضع طبیعی یعنی حالت غیراجتماعی بودن انسان؛ که از نظر توماس هابز در آن مرحله، انسان ها، گرگِ همدیگرند.

بنابر نظریۀ قرارداد اجتماعی دولت محصولِ کوشش سنجیدۀ انسان است و اقتدار خود را ازرضایت مردمی می گیرد. توماس هابز، جان لاک و ژان ژاک روسو سه تن از برجسته ترین واضعان و جانبداران این نظریه اند. تا کلاس بیست و دوم خدا نگه دار.


توماس هابز   ژان ژاک روسو

توماس هابز (1679 - 1588). ژان ژاک روسو (1778 - 1712)

جان لاک

جان لاک (1704 - 1632)

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ

ئپست 5213: سلسله مباحث حضرت مهدی موعود. قسمت 27

سبک زندگی منتظرانه دارای 44 محور در زمینه مؤلّفه های رفتاری است

حجة الاسلام والمسلمین حسن ملایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت و مؤلف کتاب سبک زندگی منتظرانه

حجة الاسلام والمسلمین حسن ملایی، مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت و مؤلف کتاب «سبک زندگی منتظرانه» در گفت و گو با خبرگزاری شبستان به این سبک پاسخ می دهد و شرط اول انتظار را بازگو می کند:


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ

5212دامنهٔ قم. قسمت 71. «اجلاس سراسری مدیران و موسسین حوزه‌های علمیه خواهران با عنوان «بررسی نقش حوزه های علمیه خواهران در پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی»، صبح [روز 29 فروردین 1396] در مجتمع یاوران مهدی جمکران قم آغاز شد.

حجت الاسلام والمسلمین جواد اسماعیل نیا مدیرکل ارتباطات و همکاری‌های حوزه‌های علمیه خواهران

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل نیا مدیرکل ارتباطات و همکاری‌های حوزه‌های علمیه خواهران و دبیر سیزدهیمن اجلاس مدیران و موسسین حوزه های علمیه خواهران با اشاره به این که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم گفت: این اجلاس به هیچ وجه جنبه سیاسی ندارد و یک اجلاس کاملا کاری، فرهنگی و اجتماعی است و امیدوارم تحلیل سیاسی از این اجلاس نشود.

اسماعیل‌نیا در پایان به بیان اهداف برگزاری این اجلاس پرداخت و گفت: تبیین وضع موجود در جامعه از نظر آسیب‌های اجتماعی و ارائه راهکارهای مناسب برای برون رفت از این آسیب‌ها از اهداف اصلی برگزاری این اجلاس است. این اجلاس به مدت سه روز در شهر قم برگزار می شود» (منبع: اینجا)

مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

پست 5211بزرگان دینی و علمی. قسمت 39

یک حکایت بسیار پندآمیز

آیة الله العظمی سید شهاب الدین مرعشی نجفی

«فرزند آیت‌الله العظمی مرعشی(ره) نقل می‌کند: یادم هست مادر ما می‌فرمود: آقا چرا شما یک ماشین پیکان که هر شخصی دارد، نمی‌خرید؟ ایشان در جواب گفت از کجا؟ از خود که پولی ‌ندارم، این پول‌ها هم که وجوهات است، من بیایم از مال وجوهات ماشین شخصی بخرم؟! حالا  من روزی یک‌بار درس می‌روم و روزی دو بار هم به نماز جماعت، جمعش یک ساعت و نیم هم نمی‌شود، من یک اتومبیل از وجوهات بخرم و در بیست‌وچهار ساعت، یک ساعت و نیم از آن کار بکشم، بقیه‌اش اینجا بخوابد، فردا جواب ولی‌عصر(عج) را چه بدهم!؟

آیت‌الله مرعشی تا آخرین روز زندگی‌اش از ماشین شخصی استفاده نکرد و برای رفتن به درس و نماز مانند دیگران کرایه می‌داد و سوار تاکسی می‌شد. برای مساجد و حسینیه‌ها به مشکل اجازه صرف وجوهات می‌داد و می‌فرمود: از هدایا استفاده کنید، هزینه کتابخانه نیز در مرحله اول از غیر وجوهات تأمین می‌شود و تنها مواقع ضروری از وجوهات استفاده می‌شود، ولی برای ساختن مدارس علمیه اجازه می‌داد و می‌فرمود: اینجا جایی است برای سربازان امام زمان (عج) 

آیت‌الله‌العظمی مرعشی، تا لحظه وفات در حفظ بیت‌المال دقت می‌کرد، در وصیت‌نامه‌اش می‌خوانیم: من به‌زودی از این دنیا می‌روم، درحالی‌که برای ورثه خود جز نامی نیک باقی نگذاشتم و آن‌ها را به خداوند بزرگ سپرده‌ام.» با اقتباس و ویراست از کتاب شهاب شریعت» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5210: طبیعت و جهان. قسمت 65

به قلم دامنه بر اساس منابع مختلف

1- تقویت مو و ممانعت از ریزش موی سر.

2- برطرف کنندۀ درد رماتیسم از طریق مالیدن آن روی پوست.

3- تقویت دستگاه هاضمه.

4- مُدِرّ (ادرارآور) است.

5- درمان کنندۀ بیماری قند (=دیابت).

6- موثّر در ترشح شیر زنان.

7- برطرف کنندۀ اخلاط خونی.

8- دفع بیماریهای پوستی.

9- درمان کم خونی.

10- برطرف کنندۀ خون در ادرار.

11- عرق آور است.

12- پاک کننده خلط های سینه ، ریه و معده.

13- کاهش دهندۀ درد نقرس.

14- رفع کنندۀ گرفتگی های کبدی.

15- از بین برندۀ زگیل.

16- مفید در پاک کردن مثانه و دفع سنگ.

17- التیام بخش زخم ها و زخم های سرطانی.

18- برطرف کنندۀ کهیر و کرم روده و معده.

گزنه

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

پست 5209: متن نقلی

1- قطعنامه هایی که لغو شدند:

 - لغو قطعنامه تحریم 1696 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2006
  - لغو قطعنامه تحریم 1373 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2006
  -لغو قطعنامه تحریم 1474 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2007
  -لغو قطعنامه تحریم 1803 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2008
  - لغو قطعنامه تحریم 1835 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2008
  - لغو قطعنامه تحریم 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب سال 2010
  - لغو قطعنامه سپتامبر 2003 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه نوامبر 2003 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه مارس 2004 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه ژوئن 2004 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه سپتامبر 2004 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه نوامبر 2004 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه اوت 2005 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه سپتامبر2005 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه فوریه 2006 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه نوامبر 2009 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه نوامبر 2011 شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی
  - لغو قطعنامه سپتامبر 2012 شورای حکام

2- لغو تحریم های اروپا شامل:

 - لغو تمامی تحریمهای مربوط به نقل و انتقالات مالی از مبدأ ایران و یا به مقصد ایران
 - لغو تمامی تحریمهای مربوط به فعالیتهای بانکی
 - لغو تمامی تحریمهای بیمه
 - لغو تحریم ارائه خدمات پیام رسانی مالی بانکی ( سویفت) به ایران


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ

پست 5208: «دیر وقت شب بود و من خوابیده بودم که ناگهان با تکان های  یکی از بچه ها از خواب بیدار شدم. دستپاچه بود و مدام می گفت خودم دیدم که یکی از دیوار خانه امام پایین پرید. به سرعت از جایم بلند شدم همش با خود فکر می کردم اگر بلایی سر امام بیاورد چگونه باید جوابگو باشم. آیفون را زدم و خواستم از حاج احمد آقا کمک بگیرم و به محض برداشتن گوشی، قضیه را برایش تعریف کردم. پرسید چه کسی این حرف را به تو زده است، به او اطمینان داری؟ گفتم بله حاجی جان آدم قابل اعتمادی است خیالتان راحت باشد از بچه های قم است و رفقای نزدیکم. از من خواست تا او را پیشش بفرستم. ماجرا را که برای سید احمد آقا تعریف کرد، گفت خب باشد بیایید چند نفری داخل خانه را بگردیم.

تماس گرفتم تا بچه ها برای کمک بیایند که حاج آقا گفت باید بچه ها تفتیش بدنی بشوند گفتم نه این کار را از من نخواهید و خودتان این کار را انجام دهید.

حاج آقا تک تک بچه ها را گشت و بعد از حسین فراهانی خواست تا دم در بنشیند و نگذارد کسی داخل شود و بعد وارد شدیم تا داخل خانه را بگردیم. دل در دلم نبود مدام نگران بودم نکند کسی آقا را ترور کند. هنوز به اتاق نرسیده بودیم که چراغ اتاق روشن شد. ساعت یک بعد از نیمه شب بود و آقا برای نماز بیدار شده بود. حاج احمد آقا جلو رفت تا از امام اجازه بگیرد و موضوع را برای ایشان تعریف کرد.

آقا گفته بود احمد جان کسی داخل خانه نیامده نگران نباشید ولی من نتوانستم قبول کنم و گفتم ما یقین داریم پس از امام بخواهید که اجازه بدهند همه خانه را بگردیم. حاج احمد آقا دوباره رفت و از آقا کسب تکلیف کرد و امام گفته بود من می دانم کسی داخل نیامده ولی خب چون نگران هستید بیایید و بگردید. یکی از بچه ها که مسئول برق آنجا بود، چراغ قوه بزرگی با خود آورده بود


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ

پست 5207: «اعضاء مجمع نمایندگان طلاب و فضلاء حوزه علمیه قم با حضور در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء ضمن اقامه نماز ظهر و عصر به امامت حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با معظم له دیدار و گفتگو کردند. آیت الله جوادی آملی در این دیدار بیان داشت:

آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی

...اگر خدای ناکرده یک کسی یک مختصر سواد پیدا کرد سینه را وجب کرد گفت یک وجب سینه و این همه علم؟! این نه به درد دنیای خودش می‌خورد نه به درد آخرتش. اگر ما چیزی یاد گرفتیم و مردم را به خودمان دعوت کردیم، نه خودمان در راهیم نه دیگری را می‌توانیم به راه بیاوریم چه رسد به اینکه نیابت داشته باشیم. رژیم ارباب و رعیتی مطلقا ممنوع است! خواه یک دهدار نسبت به یک کشاورز، خواه یک مجتهد نسبت به مقلّدین، که مردم را به خود دعوت کند.

...ما یک فقیه و مجتهد داریم و یک دلاّل داریم! نگاه کنید که الآن مشکل ما چیست؟ یک  عده کشاورز میوه تولید می‌کنند و یک عده هم دلاّل میوه هستند، آن کشاورز تولید کرده و این شخصی که رشته کشاورزی ندارد دلاّل میوه است. ما فقه و اصول داریم، فلسفه و کلام داریم شیخ انصاری تولید کرده، فلان فقیه تولید کرده، اگر ما بیاییم حرف‌های اینها را جابه‌جا کنیم می‌شویم دلاّل فقه، نه مبتکر. ما هرگز به این فکر نباشیم که درس خارج را مجموع چندتا سطح بدانیم.

ما دلاّل فقه نباشیم! البته این کار، کار خوبی است بهشت هم به ما می‌دهند اما این برای ما  کم است مگر اینها که دلاّل میدان‌اند کار بدی می‌کنند؟ مشکلات مردم را حل می‌کنند، اما این، آن کار کشاورز را نمی‌کند. هرگز به این بسنده نکنید که حرف دیگران را منتقل کنید این مقدمه کار شماست باید به فکر تولید باشید. مهم ترین چیزی که کمر حوزه را می‌شکند این نهال‌فروشی است اگر کسی استعداد راقی دارد باید بکوشد که فقیه نام‌آور شود و یا استاد حوزه شود این حیف است که حوزه را رها کند البته هم مسئولین باید مواظب باشند...

حوزه وقتی انقلابی است که بتواند مرجع علمی تعیین کند. حیف است که طلبه مستعد بیاید بشود امام جماعت یا امام جمعه یا سخنران، حوزه باید مستقل باشد یعنی در بودجه مستقل باشد دستش جلوی این و آن دراز نشود خود مردم مستقیماً اینها را اداره کنند.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

پست 5206: «به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت (ع) ـ ابنا ـ سناتور جان مک کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در تیرانای آلبانی با سرکرده گروهک تروریستی منافقین دیدار کرد.» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه: به نام خدا. این سازمان که روزی شعارش مرگ بر امپریالیسم آمریکا بود و بالاترین اقدام های سیاسی اش در دورۀ شاه، کشتن آمریکایی ها در تهران بود و به آن افتخار می کرد! حالا در این روزگار به دریوزگی (=گدایی مُفتضحانه) نزد بدترین و فاسدترین چهره های آمریکایی ها افتاده است. به قول مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی با جاسوسی و فروش اطلاعات مملکت به بیگانگان و دشمنان، زندگی! می گذرانند. دامنه دوشنبه 29 فروردین 1396 در پست 5178 اینجا به این موضوع  پرداخته بود. اینک تصاویر آن دریوزگی ها و یاوه گویی ها _که مثلا! قول دادند روزی در میدان آزادی تهران کنار هم باشند!_ را ارائه می کنم تا هرچه بیشتر این افتضاح  عیان تر گردد. پای عُریان سرکردۀ منافقین با مقنعۀ سرش، مصداق بارز همان دُم خروس و قسم است.

سرکردۀ سازمان تروریستی منافقین (مریم رجوی) و سناتور آمریکا مک کین

سرکردۀ سازمان تروریستی منافقین (مریم رجوی) و سناتور آمریکا مک کین

مک کین سناتور آمریکا، ضمن قدردانی از رهبری مریم رجوی، گفت: «من مطمئن هستم روزی ایران آزاد خواهد شد و ما در میدان آزادی گردهم خواهیم آمد.»!!!


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ

پست 5205: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 124. «فصل چهل و سوم: شک و وسوسه. شک: شک، چون وسوسه، شرک و... از القائات شیطانیه در قلوب است، چنانچه طمأنینه، یقین، ثبات، خلوص و امثال این‏ها از افاضات رحمانیه و القائات فرشتگان است. امام صادق (ع) در حدیثی بسیار مهم که لشگریان عقل و جهل را ذکر فرموده است، شک را مقابل یقین و از لشگریان نادانی دانسته است. (برقى احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، چاپ دوم، ج 1، ص 197) تردیدى نیست که این بیمارى نفس را فاسد و هلاک مى‏کند زیرا شک، منافى یقین است و ایمان بدون یقین تحقّق نمى‏یابد. (نراقی ملا محمدمهدی؛ علم اخلاق اسلامى (ترجمه جامع السعادات)، 1377، ج1، ص174)

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

در مواجهه انسان با هست و نیست چیزی یا درستی و نادرتی مطلبی سه حالت تصور دارد: 1- شک: به معنی تساوی احتمال هست و نیست آن چیز یا درستی و نادرستی آن مطلب. 2- گمان: به معنی برتری یکی از دو طرف احتمال که در این صورت آن طرف برتر را مظنون و طرف دیگر را موهوم مینامند. 3- یقین: به معنی تعین صددرصدی یک طرف به طوری که هیچ احتمالی در مقابلش وجود ندارد. (دستغیب، شهید سیدعبدالحسین؛ قلب سلیم ، ج1، ص 133)

منظور از شک این است که اعتقاد، سست و ضعیف شود و یقین از بین برود و مجرد وسوسه و حدیث نفس شک نیست؛ زیرا این‏ها با ایمان منافات ندارد و از روایات استفاده می شود که شک وقتى موجب کفر است که به انکار منجر شود، چنانکه روایت شده است که ابوبصیر از امام صادق (ع) پرسید در مورد کسى که درباره خداى تعالى شک کند چه مى‏فرمائید؟ امام فرمود: «کافر است»، پرسید: اگر درباره رسول اللّه (ص) شک کند؟ فرمود: «کافر است». آنگاه به راوی فرمود: «وقتى کافر است که انکار کند. (نراقی، ملا محمدمهدی؛ پیشین،‏ ج 1، ص 175)

شک و حیرت در اموری که ایمان به آن ها واجب است، موجب نابودی ایمان و حیات معنوی است و سعى در از بین بردن آن از واجبات است ولی اگر شک در غیر آن ها باشد


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ

پست 5204: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 207. «سلام. بسمه تعالی. آموزه های دینی: شش نکته باریک تر از مو. آیتــ اللہ مجتهدۍ تهرانے(ره):

پیامبر اکرم صل الله علیہ وآله بہ علے علیہ السلام فرمودند: یاعلے، ششصد هزار گوسفند میخواهے، یا ششصد هزار دینار، یا ششصد هزار ڪلمہ؟

عرض ڪرد: ششصد هزار کلمه.

فرمود: من براے تو ششصد هزار ڪلمہ را در شش ڪلمہ جمع مےنمایم:

۱- یا علے وقتے دیدے مردم بہ مستحباٺ مشغولند، تو «به تڪمیل واجباٺ مشغول باش.»

۲- هرگاه دیدے مردم بہ عمل دنیا مشغولند، تو «بہ عمل آخرٺ مشغول باش.»

۳- هنگامے ڪہ دیدے مردم مشغول بہ عیب گویے یڪدیگرند تو «مشغول بہ عیوب خود باش.»

۴- هنگامے ڪہ دیدے مردم مشغول بہ زینٺ دنیا مےباشند، تو «مشغول بہ زینٺ آخرٺ باش.»

۵- هنگامے ڪہ دیدے مردم بہ زیادے عمل مشغولند، تو «بہ خوبے عمل مشغول باش»

۶- هنگامے ڪہ دیدے مردم بہ مخلوق متوسل مےشوند، تو «بہ خالق متوسل شو.»

یا علے، بر مردم زمانے بیاید ڪہ اقرار ڪننده بہ حق اهل نجاٺ باشد.

عرض ڪرد: عمل ڪجاسٺ؟

فرمود: در آن روز عملے نیست.

عراق. کاظمین. 30 فروردین 1396 (21 رجب 1438). مالک رجبی دارابی. نائب الزیاره ی شما هستم.»

پاسخ دامنه: سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. هم بحثی که از مرحوم مجتهدی برگزیدی و تدوین کردی زیبا و جذبنده بود و هم از این که گفتی در کاظمین به نیابت، زیارت کردید. مؤید باشید و ممنونم.

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ

پست 5203: اُنس با قرآن. قَالَ یَا قَوْمِ أَرَأَیْتُمْ إِنْ کُنْتُ عَلَى بَیِّنَةٍ مِنْ رَبِّی وَرَزَقَنِی مِنْهُ رِزْقًا حَسَنًا وَمَا أُرِیدُ أَنْ أُخَالِفَکُمْ إِلَى مَا أَنْهَاکُمْ عَنْهُ إِنْ أُرِیدُ إِلَّا الْإِصْلَاحَ مَا اسْتَطَعْتُ وَمَا تَوْفِیقِی إِلَّا بِاللَّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ.

[حضرت شُعیب (ع)] گفت: ای قوم من! مرا خبر دهید اگر من بر دلیل روشنی از سوی پروردگارم متکی باشم و از جانب او رزق نیکویی به من داده باشد [آیا رواست که خلاف خواسته او عمل کنم؟] و من نمی خواهم آنچه که شما را از آن باز می دارم خود مرتکب شوم؛ تا جایی که قدرت دارم جز اصلاح [شما را] نمی خواهم؛ و توفیقم فقط به [یاری] خداست؛ بر او توکل کردم و به سوی او باز می گردم.

(سوره ۱۱: هود - جزء ۱۲ - آیۀ 88، ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ

5202به قلم دامنه. به نام خدا. خاطرات دامنه (قسمت ۸٠). وقتی عکس زیبا و صمیمانۀ زیر را  که مهندس محمد عبدی گذاشت، دیدم، یاد بچگی هایم افتادم که توی دَره دِلۀ (=رودخانۀ) کنار خونه ی مان در روستای دارابکلا، به این کارها سرمان را گرم و نرم می کردیم:

یا وَگ کاته می گرفتیم.

یا خرچنگ لِه می کردیم.

یا سنگلاخ، دست می کردیم ماهی می گرفتیم.

یا اُوولی می کردیم و سَنو (=شنای محلی) می زدیم.

یا کالی مالی دله، سیکا مرغانه گیر می آوردیم.

یا تیله بازی روی آب می کردیم.

یا این رَف بِن، اون رَف بِن، مَرمِله می گرفتیم و پِتّلوس می کُشتیم.

مثل بچه های امروزه روز نبودیم که از وَگ می ترسند! چه برسد به مَرمِله!

بچه های روستای سنه کوه. 29 فروردین 1396. عکس از مهندس محمد عبدی

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ

پست 5201: به قلم حجة الاسلام محمدجواد غلامی 69. «رسالت اجتماعی سقراط. به نام خدا، درود بر شما، ۲۵۰۰ سال پیشتر، پیرمردی ۷۰ ساله در برابر بیش از صد نفر هیئت منصفه، به جرم تشویش افکار عمومی و نشر اکاذیب به اعدام محکوم شد.

این مرد سقراط نام داشت، جرمش این بود که در بازار شهر و در میان مردمان در رفت و آمد بود و کاری نمی کرد مگر پرسش کردن! از همه کس می پرسید و همه چیز را مورد پرسش قرار می داد، مفاهیمی که به عقیده مردمان مطلق و ابدی بودند را مورد چالش قرار می داد.

سقراط برای خود رسالت اجتماعی قائل بود، رسالت این که به انسان ها بیاموزد که افکار و باورهای آنها در هر جایگاهی که قرار داشته باشند نسبی و خطا پذیر است. معیار عقلانیت در سنت سقراطی مساوی است با "تفکر انتقادی" یعنی اگر کسی توانایی نقد کردن داشته باشد می توان گفت که این فرد عقلانی رفتار می کند، سقراط به این نتیجه رسیده بود که یکی از پایه های عقلانیت؛ پرسش گری است، انسان به اندازه ای که پرسش، نقد و شک می کند، خردمند  است.

سقراط به مردم یاد می داد که به دانسته های خود یا اخباری که دیگران به آنان منتقل می کنند، تردید کنند و درستی آن را به نقد بکشند، از نظر سقراط، هر باوری که در ذهن داشته باشیم و آن را به چالش نکشیم و از غربال نقد نگذرانیم توده ای می گردد برای زندگی ابلهانه و مانعی است برای زندگی خردمندانه! سرنوشت سقراط پایان غم انگیزی داشت و نخستین کسی بود که جانش را در راه عقلانیت از دست داد و با نوشیدن جام زهر شوکران اعدام شد.»

حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد غلامی دارابی. تهران. 29 فروردین 1396. دانشگاه هنر

حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد غلامی دارابی. تهران. 29 فروردین 1396. دانشگاه هنر

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ

پست 5200: متن نقلی. 9 جامعه شناس، اقتصاددان و صاحب نظر تربیتی و رسانه ای مطرح کرده اند:

«بر اساس نتایج ارزیابی موسسات معتبر جهانی، رتبه کیفیت آموزشِ ابتدایی ایران در دنیا در جایگاه هفتادم، رتبه کیفیتِ مدیریت مدارس ایران در دنیا یکصدوهشتم و از نظر کیفیتِ کل سیستم آموزش، صدوسومین کشور جهان هستیم.»

سید سهیل رضایی(پژوهشگر روان شناسی، مدیر بنیاد فرهنگ زندگی)
نعمت الله فاضلی(صاحب نظر انسان شناسی و فرهنگ، استاد دانشگاه)
مقصود فراستخواه (صاحب نظر مسائل اجتماعی ایران، استاد دانشگاه)
اقبال قاسمی پویا(پژوهشگر و مشاور تربیتی)‌
محمد امین قانعی راد(جامعه شناس و استاد دانشگاه)
فرهاد کریمی(صاحب نظر علوم تربیتی، استاد دانشگاه)
جعفر محمدی(مدیر سایت عصر ایران) 
وحید محمودی(اقتصاددان و صاحب نظر توسعه)
مرتضی نظری(مدیر اندیشکده آموزش و پرورش عصر ایران)

کاملِ این پست در ادامۀ مطلب

مدرسۀ اتوبوسی در سال 1389

مدرسۀ اتوبوسی. سال 1389


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

پست 5199: دو مُستبد در آستانۀ جنگ و رویارویی خطرناک

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون (نوۀ کیم ایل سونگ) رهبر کمونیست کره شمالی

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

پست 5198: دامنهٔ روح2 لیف روح 190

«بدرستی که دل ها زنگ می گیرد،

آنچنان که آهن زنگ می گیرد.»

عرض شد یا رسول الله (ص) جلای آن چیست؟

فرمود: تلاوت قرآن و یادِ مرگ

شب بهاری (28 فروردین 1396) روستای سنه کوه. عکس از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

شبی بهاری در سنه کوه. عکس از مهندس محمد عبدی

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ

پست 5197: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 206. «سلام. بسمه تعالی. هشت اصل اساسی دین از زبان شاگرد امام صادق (علیه السلام). روزى امام صادق (علیه السلام) خطاب به شاگردانش فرمود: تاکنون چه چیزى از من آموخته اید؟ یکى از شاگردان  امام گفت: من از شما هشت مسئله آموخته ام.امام(علیه السلام) فرمود: آنها را برایم بیان کن. شاگرد گفت:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 2 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

1. دیدم هر محبوبى حبیب خود را هنگام مرگ رها مى کند و از او جدا مى شود، پس همت خود  را برای چیزی صرف کردم که از من جدا نشود و مرا تنها نگذارد؛ بلکه در تنهائى، مونس من باشد و آن عمل خیر است که پس از مرگ نیز با من است چنان که خداوند متعال فرمود: «مَنْ یَعْمَلْ سُوءاً یُجْزَ بِه»(نساء،123) امام صادق (علیه السلام ) فرمود: احسنت، آفرین.

2. گروهى را دیدم که به حسَب و نسَب خود و گروهى دیگر به مال و فرزند خود افتخار می کنند و  حال آنکه این ها فخر ندارد. من فخر عظیم را در کلام خدا دیدم که فرمود: «اِنَّ اَکرَمَکُم عِندَاللهِ اَتقیکُم» (حجرات، 13)؛ پس تلاش کردم نزد خدا، کریم باشم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: احسنت، آفرین.

3. دیدم مردم به لهو و لعب و شادى، سرگرم هستند و شنیدم که خداوند فرمود: «واَما مَن خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفسَ عَنِ الهَوى فَإِنَّ الجَنَّةَ هِىَ المَأوى»( نازعات، آیات 41 تا 400)؛ هر کس از خداى خویش، بر انجام گناه بترسد و نفس خویش را از هوى و هوس باز دارد، جایگاه او بهشت است. بنا براین سعى کردم هوى و هوس را از خودم دور کنم و بر طاعت و عبادت الهى مداومت ورزم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: احسنت، آفرین.

4. دیدم هر کس چیزى بدست مى آورد، در حفظ او مى کوشد در حالى که خداوند مى فرماید: «مَن ذاَالَّذى یُقرِضُ اللهَ قَرضاً حَسَناً فَیُضاعِفهُ لَهُ وَ لَهُ اَجرٌ کَریمٌ» (حدید، آیه 111) هر کس به خداوند و در راه او قرض الحسنه بدهد، پس خدا آن را چند برابر به او بر گرداند و ثواب بسیارى به او خواهد داد. پس من مضاعفه را دوست دارم و چیزى را محفوظتر از آنچه نزد خدا باشد نمى بینم. به همین جهت هرگاه چیزى عزیز و بزرگ به دست مى آورم به وسیله آن به خدا رو مى آورم و در راه خدا به مصرف مى رسانم تا ذخیره اى براى آخرت باشد که به آن نیاز پیدا خواهم کرد. امام صادق (علیه السلام) فرمود: احسنت، آفرین.


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ

پست 5196: متن نقلی. «آیت‌الله سید‌رحیم توکل (نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری) در جمع بانوان  معتکف در مسجد علی‌بن‌ابیطالب (ع) شهرستان آمل گفت: مراسم معنوی اعتکاف محل حضور ملائک است... اگر پرده‌ها کنار برود، شاهد حضور ملائک در جمع معتکفان هستیم... مطمئن باشید که اگر در این ایام فقط در مساجد حضور داشته باشید و هیچ کاری هم صورت ندهید، خدا به‌واسطه حضور شما ثواب می‎نویسد.

آیة الله سید‌ رحیم توکل

استاد حوزه علمیه قم گفت: با اشاره به اینکه باید در عملکردها به آثار ایمان فرد پی برد و هنگامی که فرد، مؤمن نشود و ایمانش درست نشود، برکات ایمان را به او داده نمی‌شود، خاطر‌نشان کرد: کسی ریشه درخت را نمی‌بیند که سر درخت است و اگر برگ‌ها سرسبز باشد یعنی ریشه درخت سالم هست و میوه و برگ و ساقه با‌نشاط، بیانگر سلامتی ریشه است و برگ‌های زرد و مریض و میوه‌های نامناسب، بیانگر بیماری ریشه درخت است و ایمان فرد هم همین حکم را دارد..» (منبع: اینجا یا اینجا)

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ

پست 5195: سلسله مباحث دامنۀ ایران (قسمت 85)

بازدید جمعی از گردشگران آلمانی از بیت امام خمینی در خمین‎

بازدید جمعی از گردشگران آلمانی از بیت امام خمینی در خمین. 27 فروردین 1396. عکس از سایت جماران


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 5194: متن نقلی. «حدود ۷ هزار نفر از سیک‌های هندی در میدان تایمز نیویورک در روز عمامه هندی، گرد هم جمع شدند. سیک دینی یکتاپرستانه و در بین ادیان اصلی جهان، از تازه‌ترین آنهاست که در سده پانزدهم میلادی در منطقه پنجاب از شبه‌قاره هند بنیان نهاده شد.» (منبع: اینجا)

روز عمامه هندی     روز عمامه هندی

روز عمامه هندی

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ

پست 5193: این دو خبر را بخوانید و خود داوری کنید

یک: خبرسازی خبرگزاری تسنیم

دو: جواب فاطمه هاشمی به تسنیم

و اشارۀ سه کلمه ای دامنه

ادامۀ مطلب

عفت مرعشی و فاطمه هاشمی


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ

پست 5192: «علما و روحانیون از آیت الله سید کاظم نورمفیدی در قم عیادت کردند. به گزارش جماران، آیت الله العظمی بیات زنجانی، آیت الله موسوی تبریزی، فرزند آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، فرزند مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی (ره)، اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم و... از جمله کسانی بودند که از نماینده ولی فقیه در استان گلستان عیادت کردند.» (منبع: اینجا)

آیة الله سید کاظم نورمفیدی


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 5191: به قلم دامنه. به نام خدا. رجب طیّب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و همسر محجّبه اش امینه اردوغان در جشن پیروزی رفراندوم (=همه پُرسی) اصلاح قانون اساسی. با این رفراندوم، سیستم حکومتی ترکیه از پارلمانی به ریاستی تغییر می کند و پست نخست وزیری از ساختار حکومت حذف می گردد. اردوغان طبق این منبع (اینجا) شهروند افتخاری تهران است. (منبع: اینجا)

دامنه لازم می داند یادآوری کند، جمهوری اسلامی ایران نیز سال 1368 پست نخست وزیری را  از طریق شورای بازنگری قانون اساسی و سپس رأی عمومی حذف نمود. این که سازمان صداوسیمای میلی شخصی جناحی، یکسره این حرکت اردوغان را به عنوان ایجاد دیکتاتوری و بازگشت به خلافت عثمانی می کوبد و زیر سؤال می برد، گویی یادش نیست! که ایران نیز پست نخست وزیری را از ساختار سیاسی اش حذف کرده بود آن هم نزدیک سی سال پیش. من کاری به اردوغان ندارم که چه می کند، ولی یک بام دو هوایی این سازمان میلی!  واقعاً مضحک گردیده است!

رجب طیّب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و همسر محجّبه اش امینه اردوغان در جشن پیروزی رفراندوم (=همه پُرسی) اصلاح قانون اساسی. 28 فروردین 1396. آنکارای ترکیه

رجب طیّب اردوغان همسر محجّبه اش امینه اردوغان. 28 فروردین 1396. آنکارای ترکیه

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 5190: سبک زندگی امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

«در حیاط خانه امام درخت توتی بود که وقتی می رسیدند بابا عیسی [1] بالای درخت می رفت و مقداری می چید و برای امام می آورد. آقا هم دو سه تایی می خورد و تشکر می کرد. یک بار که برای این کار رفته بود از نردبان افتاد و گردنش کمی آسیب دید و مجبور به استفاده از گردن بند شد. مدتی از این قضیه گذشته بود ولی همچنان بابا عیسی گردن بند به گردنش بود و در حالی که بشقابی توت در دست داشت خدمت امام رسید. او با دیدن باباعیسی گفت: حاجی باز هم بالای درخت رفته ای؟ و پاسخ شنید که نه اینها را از پایین درخت جمع کرده ام. چند روز بعد باز همین قضیه تکرار شد ولی آقا حتی یک دانه از توت ها را نخورد تا بابا عیسی دیگر بالای درخت نرود.

... دو ـ سه روزی گذشت که بابا عیسی آمد و گفت: آقا جان اجازه بدهید از پایین درخت برایتان توت جمع کنم که آقا گفت نه دیگر نیازی نیست شما بالای درخت بروید و اینگونه بود که بالا رفتن از درخت را برای بابا عیسی ممنوع کرد.[2] (منبع: اینجا)

پاورقی:

1. عیسی جعفری، خدمتکار منزل امام.

2.  برگرفته از خاطره عیسی جعفری از کتاب خاطرات و خادمان و پاسداران امام خمینی.

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 5189: متن نقلی. «سایت  المنار لبنان گزارشی از دیدارهای آیت الله مصباح یزدی از جنوب این کشور را منتشر کرد. وی طی سخنانی در جمع اعضای حزب الله جنوب لبنان گفت که اینجا قطعه ای از بهشت هست و من در روضه ای از رضوان الهی حضور پیدا کرده ام. آیت الله  مصباح در این دیدارها به عنوان عضو مجلس خبرگان رهبری معرفی شده است. آیت الله مصباح یزدی در توصیف موزه ملیتا گفت:

من در این مکان مقدس خود را در باغی از باغ های بهشت احساس می کنم و فکر می کنم اگر کسی بخواهد بهشت را ببیند باید به اینجا نگاه کند.» (منبع: اینجا)

آیة الله محمد تقی مصباح یزدی. لبنان. در جمع حزب الله در جنوب لبنان

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5188: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 123. «فصل چهل و دوم: قناعت: معنای قناعت. قناعت از ماده قنع گرفته شده است و از نظر لغوی به معنای اکتفا کردن به اندک از آنچه مورد نیاز انسان است و به معنی زیاده طلبی نداشتن در خرج و صرف مال و راضی شدن به اندازه زیاد نیز گفته شده است و در اصطلاح شرعی ، صفتی است که با تکرار و تمرین در انسان به صورت ملکه ای در می آید که باعث خشنودی و راضی شدن به چیز کم و نگه داشتن نفس از زیاده خواهی می شود ، شرع مقدس حد و حدود هر چیز را در مصرف شخصی معین کرده است.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

معنای لغوی: قناعت در لغت ‌به‌معنای بسنده کردن به مقدار کم، از کالای مورد نیاز و رضایت‌ به چیزی است که نصیب شخص می‌شود.

قناعت در احادیث: در احادیث گاهی کلمه قناعت‌ به‌معنای مطلق رضایت ‌به کار رفته است. امام علی (ع) در نامه‌ای به عثمان بن حنیف می‌فرماید: آیا خودم را قانع کنم که بگویند او امیرالمؤمنین است و با آنها در سختی‌های روزگار مشارکت نداشته باشم؟ (نهج‌البلاغة، ص ۴۱۸)

معنای اصطلاحی: در اصطلاح علم اخلاق ، قناعت در مقابل حرص استعمال می‌شود. صفت قناعت موجب می‌شود که شخص به مقدار نیاز و ضرورت بسنده کند و زاید بر آن را نطلبد.

معنای قانع: بنابراین می‌توان گفت قانع کسی است که به اندک بسنده می‌کند و ناخشنود نمی‌شود و به سهم خویش راضی است...


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5187: اُنس با قرآن. إِنَّ الَّذِینَ یَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَیْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِیلًا أُولَئِکَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِی الْآخِرَةِ وَلَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَلَا یُزَکِّیهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ.

قطعاً کسانی که پیمان خدا و سوگندهایشان را [برای رسیدن به مقاصد دنیایی] به بهای اندکی می فروشند، برای آنان در آخرت بهره ای نیست؛ و خدا با آنان سخن نمی گوید، و در قیامت به آنان نظرِ [لطف و رحمت] نمی نماید، و [از گناه و آلودگی] پاکشان نمی کند؛ و برای آنان عذاب دردناکی خواهد بود.

(سوره ۳: آل عمران - جزء ۳ - آیۀ 77، ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

سه‌شنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 5186: یکی نیست، دو تاست

خطای دیدت با این عکس سنجش می شود

آنکلا مرکل صدر اعظم آلمان است و وزیر کویت

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٦ ‎ق.ظ

لَپ لِ لُوج

پست 5185: به قلم دامنه. به نام خدا. لپ لِ لوج . دارابکلا و فرهنگ لغت قسمت 70. اول برم سر هِجی و موشکافی کردن این لغت. لَپ: یعنی همون کج. لِ: یعنی همین لِه و لَوَردَه. لُوج: هم شکسته شدۀ همون لَپ است. حالا کجاها کاربرد دارد این لغت سه ترکیبی لُغزی؟ اینجاها:

1- وقتی کاهنه خَرین ها (=کُهنه خرین ها. سِمسار های گردشی) به دارابکلا می آمدند و محل را از این سر تا آن سر می گشتند و داد می زدند: «آهای لاگ، لَوه، ظرف رویی، مسّی، سازه تیم، کهی تیم خریمبی» همه، هرچه بومسَر و پِشخانه داشتند، آوردند و دادند و بُردند. آنها برای این که ارزش متاع را کاهش جلوه دهند و کم بخرند، همون در دَم می زدند لَوۀ مسّی و آفتابۀ قدیمی و کتری رویی را لَپ لِ لُوج می کردند و می گفتند: جانِ مار وِنه قِمت بهیه 649 تومن!!!

آفتابۀ مسّی قدیمی

2- وقتی قدیم مَدیما دعوا می افتادند دارکلایی ها، چه تکیه پیش، چه قَبسنی بِن، بعد یک عده جمع می شدند کِل حوّا اسحاق قهوه خانه دِله هی تا شو گزارش می کردند: اون می گفت چی شد: این می گفت: هچّی بَزوهه ریکا ره لَپ لِ لُوج دِرِس هاکارده بورده. برخی هم بجای لَپ لِ لُوج، یک لُغت بد و بیرای دیگری بکار می بردند که اینجا نمی شه گفت! می گفتند: بَزوهه وِره «...» دِرس هاکارده بورده!!

3- حالا این لَپ لِ لُوج دیگر فقط مال گویش دارابکلایی ها نیست. محتوایی سیاسی میاسی کشوری هم پیدا هاکارده. این روزها که کازار برخی های خیلی داغ و داغه! و داروغه! و دروغه! خیلی در پیِ لَپ لِ لُوج کردن اند!

همه، هَمهَمه کرده اند در این کارزار انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم که چی کنند؟ این کنند: یکی را تا می تونن لپ لِ لوج کنند و برَن.

یکی با دروغ!

یکی با دوغ!

یکی هم با درَفش و داروغ!

و

دامنه رُک بگوید:

لَپ لِ لُوج کردن هِنر نیهه؛

هُنر صدق و روراستی و پاکی ست

دیگ را لَپ لِ لُوج کردن، رِندی کاهنه خرین ها!!! ست

که خوب افشا شد و رُسوا. 

دیگ مسّی قدیمی

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥۱ ‎ق.ظ

پست 5184: به قلم یک کامنت گذار بی نام. «عمرمان زیاد شود که اگر اگر صد سال زندگی کنیم لااقل بیست سال آخر هم خودمان را اذیت کنیم و هم دیگران را ...از شما بعیده»

پاسخ دامنه: به نام خدا. این دامنه خوان که نام خود را در کامنت ننوشته، به این پست 5179 اینجا واکنش نشان داده که با عنوان «غذاهایی که عمر را سه رقمی می کند و بالای 100 می رساند» منتشر شد. اما جوابم:

1- ابتداء سلام می کنم به شما و نیز تشکر، گرچه سخن خودت را با سلام آغاز نکردی، که رسمی رایج و ممدوح میان مسلمانان است. 2- بعد می گویم که دامنه بارها گفته که وقتی در پست هایی می نویسد: «متن نقلی» به چه معنی ست. 3- سپس بگویم عمرِ طولانی خواستن عیب نیست، سفارش امام سجاد (ع) در صحیفۀ سجّادیه است. 4- آنگاه بگویم اذیت که گفتی اگر به معنای محلی همان «دستِش شدن» این و آن در دورۀ پیری و کهولت و کِبَر سنّ است، این دیگر به فرهنگ و آداب خانواده ها ربط دارد که چقدر پایبند انسانیت و شرعیات اند. 5- و اما این که نوشتی «از شما بعیده» باید بگویم نمی دانم منظورت از این گپ چیست.

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٠ ‎ق.ظ

5183: عکس های دارابکلا و اوسا 28 فروردین 1396

اینجا

کَلَک (=نوعی دروازۀ چوبی باغ و خانه). دارابکلا    عکس های دارابکلا و اوسا 28 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست

سلام علی آقا همکلاسی خوبِ اوسایی من. خداقوت

علی آقا اوسایی همکلاسی دامنه

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٩ ‎ق.ظ

پست 5182: عترت رسول الله. قسمت 163. از محمد عبدی

دروغ از نظر امام حسن عسکری (ع)

تمام پلیدی ها در خانه ای قرار دارد

و کلید آن

دروغ است

دروغ از نظر امام حسن عسکری (ع)

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤۸ ‎ق.ظ

پست 5181: «حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی به پرسشی درباره پایان نامه نویسی پاسخ گفته است:

پرسش: برای خیلی از دانشجویان پایان نامه می نویسم وبابت آن پول دریافت می کنم آیا این کار جایز است و حقوقش حلال است؟

پاسخ: اگر بر خلاف مقررات دانشگاه باشد اصل عمل و پول آن محل اشکال است.» (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع بزرگ شیعیان جهان

آیة الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع بزرگ شیعیان جهان

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٧ ‎ق.ظ

پست 5180: سلسله مباحث دامنهٔ روح (قسمت 183). «هشت نکته منتخب از سخنرانی آیت‌الله محمود امجد در جلسه دعای سمات در فروردین ماه 1396 است:

۱. همه عقل دارند اما باید عقل را فعال کرد. خدا به همه عقل داده تا خدا را بشناسیم و زندگی کنیم اما باید آن را فعال کرد. وقتی عقل، فعال شد می‌شود عقلِ عقل. آن‌وقت دیگر نمی‌پرسد چرا رکوع یکی است؟ چرا نماز (صبح) دو رکعت است؟ اصلا نمی‌پرسد. می‌فهمد. الان اگر سلمان (فارسی) بیاید از همه علما بیشتر می‌فهمد با آنکه نه رسائل و مکاسب خوانده است، نه کفایه خوانده، نه درس خارج داده، نه درس رفته است. چرا؟ چون ملاک دارد و دنبال پیامبر رفته است؛  «إن تطیعوه تهتدوا». این از معجزات است که وقتی کسی دنباله‌روی پیامبر شد می‌شود پیامبر. نه اینکه دین بیاورد و‌ تشریع کند، یعنی در مقامی که او هست می‌رسد.

۲. به لقمان گفتند پیامبری می‌خواهی یا حکمت؟ می‌دانست پیامبری گرفتاری دارد. گفت اگر خداوند هرچه را امر کند اطاعت می‌کنم. اما اگر به من است، من نمی‌توانم با این مردم سروکله بزنم. هرکس خودش می‌خواهد بیاید سراغ من. و او در مقامی قرار گرفت که یک سوره به نامش نازل شد. امام صادق (ع) می‌فرماید  سخنانش از عجایب است. کلامی دارد بین خوف و رجا که اگر همه اعمال (خوب) را انجام دادی باید بترسی و اگر همه گناهان را انجام دادی باید امید داشته باشی.

یا این هم از کلمات اوست که سکوت طلاست. او قدر سکوت را می‌داند. می‌داند که لوازم حرف زدن چقدر بد است و چقدر توالی فاسد دارد. لذا می‌گوید: سکوت طلاست و حرف زدن، نقره است. هیچ‌وقت آدم طلا را رها نمی‌کند که دنبال نقره برود. اصلا مقامش خیلی عالی بوده است. اگر پیغمبر بود جز دردسر چیزی نداشت. نمی‌شود با مردم سروکله زد. مردم جز هوای نفس را تبعیت نمی‌کنند. ما، ما مردم جز هوای نفس را تبعیت نمی‌کنیم.

۳. جامعه، الگو می‌خواهد. سخنران زیاد است؛ حرفی را می‌زند و می‌رود و تمام می‌شود. مردم الگو می‌خواهند. «و لکم فی رسول الله أسوة حسنة». یک عالِم می‌تواند الگو باشد؛ البته عالِم عادل.... باید به یک عالِم، عالِم! مراجعه کرد.

۴. خدا مطرح نیست. آنچه که در زندگی ما مطرح نیست، خداست. کلمات هست. مفهوم هست ولی مفهوم به درد نمی‌خورد. مفهوم آتش که گرم نمی‌کند. کلمه حلوا که شیرین نمی‌کند.

در تشییع جنازه آقای میلانی به آقای بهجت گفتم، دو‌ ساعت در خیابان نشسته بودیم و ما را معطل کردند که این دم‌کلفت‌ها و درباری‌ها بیایند تشییع، به آقای بهجت گفتم فرشته‌ها چطور تشییع می‌کنند؟ گفت: «حلوای تن‌تنانی!» یعنی اهلش نیستی آن‌وقت می‌پرسی فرشته‌ها چطور تشییع می‌کنند؟ با حلوا حلوا که دهان شیرین نمی‌شود! خدا خدا گفتن که فایده ندارد. خدا در زندگی است. آدم رانندگی را در چند دقیقه یاد می‌گیرد ولی راننده شدن در پیچ‌وخم جاده است. موحّد شدن در پیچ‌وخم زندگی است. مثلا رفیقت تند می‌شود، چیزی نگو. عیالت یک کم اذیت کرد، چیزی نگو. این‌ها آدم را بالا می‌برد و الّا هرچه هوای نفسمان است انجام بدهیم بعد هم اسم خدا را بیاوریم، چه فایده دارد؟! این همه اسم خدا، همه می‌گویند خدا اما کو اثرش؟! آنچه که غریب است و در زندگی ما نیست، خداست وگرنه پیاده‌روی کربلا و مشهد زیاد  است. نمازشب‌خوان زیاد است اما کو خدا؟

۵. من از دست خودم ناراحتم. من آمده‌ام در این لباس تا هادیِ مردم باشم آن‌وقت نتوانم خودم یک قدم بردارم؟ نتوانم خودم را درست کنم؟! همه می‌گویند او. او کیست؟! بگو من! من باید یک مسلمان درست کنم آن هم خودمم.

۶. اخلاص این است که اگر همه عالَم بگویند تو آدم خوبی هستی یا بگویند تو آدم بدی هستی، برایت فرق نکند. حالا من یک کتابی نوشتم و به اسم کسی دیگر درآمد. غصه بخورم؟! اگر همه عالَم بگویند این آدم خوبی است، بگوید باید خدا بگوید آدم خوبی‌ام. ببینم طبق قرآن آدم خوبی هستم یا خیر؟ یا همه بگویند آدم بدی است. باز همین‌طور.

۷. محمود امجد با احدی مخالف نیست. برادران و خواهران! نمی‌خواهم از خودم دفاع  کنم. احتیاجی هم به اثبات خودم ندارم. ای کاش همه مردم مرا رها کنند، بروم در یک غاری، آنجا زندگی کنم. اما محمود امجد، از وقتی که بوده‌ام گفتم دروغ نگوییم. تهمت نزنیم. بازیگری نکنیم. این‌ها را گفته‌ام.

۸. امروز بیشتر حرف‌هایی که پخش می‌شود، دروغ است. رسانه‌ها بیشتر دروغ می‌گویند.  مواظب باشیم دروغ نگوییم. چیزی را که نمی‌دانیم اقلّا از یک ثقه نقل کنیم یا جست‌وجو کنیم که آقا این مطلب را از کجا یا از چه کسی گفته‌ای؟ اگر نقّادی نباشد، جامعه ساقط  است. خیال هم نکنید که نقد، تضعیف است. نخیر! نقد، تقویت است. چاپلوسی و تملق، آن هم برای دنیا، تضعیف است.» (منبع: اینجا یا اینجا)

آیة الله محمود امجد

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٦ ‎ق.ظ

پست 5179: متن نقلی. غذاهایی که عمر را سه رقمی می کند و بالای 100 می رساند کدام اند؟ «کشورهایی چون یونان ، ژاپن ، کاستاریکا و .. جزو کشورهایی هستند که عمری طولانی دارند. کلید طول عمر طولانی در منوی غذایی این اقوام وجود دارد. استفاده از ترشی جات و ادویه هایی خاص به صورت روزانه و استفاده از غذاهای دریایی مدیترانه ای بهترین گزینه برای بومیان این کشورهاست.

رژیم غذاهای غربی برای بدن اسنان مضر است و تنها با استفاده از منوی غذاهای گیاهی–دریایی می توان بدنی سالم تر داشت. در هر منوی غذایی وجود سبوس، فیبر و پروئیت که به طور عمده از ماهی تهیه می شود می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. ژاپنی ها نیز در رژیم غذایی خود از سبزیجات دریایی ، برنج و ماهی استفاده می کنند. علاوه بر این غذاها استفاده از لوبیا و سیب زمینی شیرین نیز در طول عمر مردم کاستاریکا موثر بوده است. استفاده از ادویه آسیایی چون زردچوبه و زنجبیل که هر دو ضد التهاب و ضد باکتری هستند میزان مرگ و میر را کاهش می دهد.» (منبع: اینجا)

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٥ ‎ق.ظ

پست 5178: «سناتور جان مک کین رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در تیرانای آلبانی با سرکرده گروهک تروریستی منافقین دیدار کرد. مک کین که همواره یک پای نشست‌های منافقین بوده است در این دیدار از اقدامات این گروهک تروریستی تقدیر و تشکر کرد. وی در جمع اعضای این گروهک گفت: باید با نقش ایران در عراق و سوریه مقابله و هرچه زودتر اسد نیز از قدرت کنار گذاشته شود. مک کین در ادامه یاوه گویی‌های خود ضمن قدردانی از رهبری مریم رجوی، گفت: من مطمئن هستم روزی ایران آزاد خواهد شد و ما در میدان آزادی گردهم خواهیم آمد.» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه: به نام خدا. سال 1367 نیز  این سازمان که در کنار صدام با ملت و نظام ایران می جنگید و جنایت می آفرید، در عملیات به اصطلاح «فروغ جاویدان» وعده کرده بودند سه روزه برسند تهران! که مرصادِ رزمندگان آن سازمان را منهدم و رسوا کردند. توهُّمات این مریم قجر با مک کین، آدم را به خنده که نه قَهقَهه می اندازد! چه دنیای خیالاتی دارند اینها. آن شعارهای ضدامپریالیستی دروغین و توخالی دهۀ 60 این سازمان کجا و این کنار آمریکا و آمریکایی هایی افراطی و سازمان سیا بودن کجا! وقتی عقل نباشد همین است. به قول بوعلی سینا : «من از گاو می ترسم. چون شاخ دارد و عقل ندارد»!

سرکردۀ سازمان تروریستی منافقین و سناتور سنای آمریکا مک کین

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٤ ‎ق.ظ

پست 5177: «یکی از شاگردان علامه سید محمدحسین طباطبائی می‌گوید: قریب به چهل سال آخر عمر علامه، دیده نشد که ایشان در مجلس به متکا و بالش تکیه زنند، بلکه در مقابل واردین مؤدب و قدری جلوتر از دیوار می‌نشستند.

علامه طباطبایی

یکی از شاگردانشان برای دیدنشان به مشهد مقدس رفته بود، هنگامی‌که بر علامه وارد شد، ایشان به دستور طبیب که گفته بودند، روی زمین سخت ننشیند، روی تشکی نشسته بود. وقتی این شاگرد وارد شد، علامه از روی تُشک برخاستند و او را به نشستن روی تشک دعوت کردند، ولی او خودداری نمود و هر چه علامه اصرار کرد قبول نکرد، مدتی هر دو سر پا ایستادند تا این‌که علامه فرمود: روی تشک بنشینید تا من جمله‌ای را به شما بگویم، آن شخص امتثال نموده و روی تشک نشست، درحالی‌که علامه خود روی زمین نشستند و بعد فرمودند: جمله‌ای را که می‌خواستم عرض کنم، این است که آنجا نرم‌تر است.. (با اقتباس و ویراست از کتاب مردان علم در میدان عمل)» (منبع: اینجا)

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤۳ ‎ق.ظ

پست 5176: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 122. «فصل چهل و یکم: آراستگی و تمیزی: تعریف آراستگی آراستگی یعنی آراسته بودن و عمل آراسته از نظر لغوی به معنای زینت دادن و تزیین کردن است. اما معانی دیگر مانند نظم و مرتب بودن، هماهنگ بودن و آماده و مهیابودن نیز برای آن گفته شده است. جایگاه آراستگی در مورد جایگاه آراستگی همین جمله کافیست که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید: إِنَّا زَینَّا السَّمَاءَ الدُّنْیا بِزِینَةٍ الْکَوَاکِبِ. (سوره صافات/ 6) ما آسمان نزدیک (پایین‌) را با ستارگان آراستیم.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

همان طور که از این آیه استفاده می شود، خداوند ستارگان را زینت های آسمان قرار داده و از آن با عنوان نعمت یاد می‌کند بنابراین زینت فی‌نفسه امری مذموم و ناپسند نیست. لذا خداوند در خلقت آسمانها و زمین از زینت استفاده نموده است. همچنین بهره‌گیری از زینت را برای مسلمانان مجاز دانسته و آنها را به آراستگی فرامی‌خواند و نظر کسانی را که به غلط، آراستگی و زینت را با دین و آموزه‌های ناب آن در تضاد می‌پندارند، مردود می‌شمارد: «قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُواْ.. (سوره اعراف ، آیه 32)

ای رسول! بگو چه کسی زینت خدا را که برای بندگان خود بیرون آورده و نیز روزی‌های پاکیزه را حرام کرده است؟ بگو: این برای کسانی است که ایمان آورده‌اند. از نظر قرآن کریم، استعداد درک زیبایی از جمله مواهب فطری خداوند در روح آدمی است و وجود موجودات زیبا در جهان، پاسخی به این خواسته فطری بوده و نعمتی از نعمت‌های گرانبهای آفریدگار حکیم است.

قرآن‌کریم در آیه‌ی یا بنی ادَمَ خُذُوا زینَتَکُمْ عِنْدَ کُلِّ مَسْجِدِ... ای فرزندان آدم زینت و آرایش خود را در هر مسجدی برگیرید. (سوره اعراف، آیه 31) انسان‌ها را به آراستگی و برگرفتن زینت‌های خود، هنگام رفتن به مساجد دعوت می‌کند


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤٢ ‎ق.ظ

پست 5175: اُنس با قرآن. عَسَى رَبُّکُمْ أَنْ یَرْحَمَکُمْ وَإِنْ عُدْتُمْ عُدْنَا وَجَعَلْنَا جَهَنَّمَ لِلْکَافِرِینَ حَصِیرًا.

امید است که پروردگارتان [در صورتی که توبه کنید] به شما رحم کند و اگر به طغیان و فساد برگردید، ما هم [به کیفر شدید و عذاب سخت] بازگردیم، و دوزخ را برای کافران، زندانی تنگ قرار دادیم.

(سوره ۱۷: الإسراء - جزء ۱۵ - آیۀ 8، ترجمۀ شیخ حسین انصاریان)

حجة الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان واعظ و مترجم قرآن

حجة الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان واعظ و مترجم قرآن

دوشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٤۱ ‎ق.ظ

پست 5174: به قلم دامنه. به نام خدا. از آنجا که حمید رضا طالبی دارابی عموزادۀ گرامی من طالبِ زیارت حضرت معصومه (س) بودند و بارها مرا به نیابت این ذوق مذهبی اش، فراخوانده بودند تا بجایش زیارت نمایم؛ خواستم با این پست بگویم که صورت گرفت این نیابت. خدا حافظ. ممنونم ازت.

     

طبعیت شکوفه ای 25 فروردین 1396 دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست

حمیدرضا طالبی دارابی. 25 فروردین 1396. دارابکلا

حمیدرضا طالبی دارابی. 25 فروردین 1396. دارابکلا

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ

پست 5172: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 205. «سلام. بسمه تعالی. آیا سود دادن به بانک ها حرام است؟ یکی از رایج ترین ارتباطات بانکی ، «بهره دادن به بانک ها»  است. از این رو ، ما نیز مقاله حاضر را در این زمینه از زاویه احکام شرعی مطرح می سازیم: بهره دادن به بانک ها تحت دو عنوان صورت می پذیرد : وام های بانکی و جریمه تأخیر. بنا بر این ، شایسته است که هر یک از این دو نوع ، به طور مستقل مورد بررسی قرار گیرد:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 2 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

وام های بانکی: یکی از مسائل رایج در مورد بانک ها و سودی که در این زمینه عائد آنها می گردد ، « وام های بانکی » است . می دانیم وام بیشتر بانک ها همراه سود است . بدین معنی که بانک در هنگام تقاضای وام  از جانب مشتریان ، در صدی را اضافه نموده و مشتریان خود را مُلزَم به باز پرداخت اصل قرض و مقدار اضافه تعیین شده می نماید. در حالی که این ، « ربا » است و حرمت آن از بدیهیات فقه به شمار می رود. برخی از عوام مردم گمان می کنند که اگر سود بانکی 4% به بالا باشد حرام و چنانچه پایین تر از این مقدار باشد حلال است. این یک گمان بی اساس و منشأ آن، دور ماندن از فقه و مسائل شرعی می باشد.  باید توجه داشته باشیم که

ربا از نظر آیۀ 276 سورۀ بقرۀ قرآن

ربا از نظر آیۀ 276 سورۀ بقرۀ قرآن


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ

پست 5172: طبیعت و جهان قسمت 58

این کیسه نیست؛ گیاه گوشتخوار است. از مهندس محمد عبدی

گیاه گوشتخوار

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ

پست 5171: به قلم حجة الاسلام محمدجواد غلامی 68. «شهر بهشت. به نام خدا، درود بر شما، امام باقر (ع) فرمود: یکی از شاهان بنی اسرائیل اعلام کرد: شهری می سازم که هیچگونه عیبی نداشته باشد و هیچ کس نتواند در آن عیبی بیابد، فرمان داد معمارها و بنّاها و کارگرها مشغول شدند و آن شهر با آخرین سیستم و با تمام امکانات ساخته شد. پس از آنکه ساختن شهر به پایان رسید، مردم از آن شهر دیدن کردند و همه آنها به اتفاق نظر گفتند شهری بی نظیر و بی عیب است.

در این میان مردی دانا نزد شاه آمد و گفت: اگر به من امان بدهی، و تامین جانی داشته باشم، عیب این شهر را به شما می گویم. شاه گفت به تو امان دادم، آن مرد گفت: «لها عیبان: احدهما انک تهلک عنها، و الثانی انها تخرب من بعدک» این شهر دو عیب دارد: ۱- صاحبش می میرد ۲- این شهر سرانجام بعد تو خراب می شود.

شاه فکری کرد و گفت: چه عیبی بالاتر از این دو عیب، سپس به مرد گفت به نظر تو چه کنم؟ آن مرد گفت: شهری بساز که باقی بماند و ویران نشود، و تو نیز در آن همیشه جوان باشی و پیری به سراغت نیاید و آن "شهر بهشت" است. شاه جریان را به همسرش گفت، همسرش فکری کرد و گفت: در میان همه افراد این کشور، تنها همین مرد، راست گفته است. منبع: بحارالانوار، ج ۱۴، ص ۴۷۸.»

حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد غلامی دارابی. قم، بهار 1380، مدرسۀ دارلشفاء

حجة الاسلام شیخ محمد جواد غلامی دارابی. قم، بهار 1380، مدرسۀ دارلشفاء

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ

پست 5170: متن نقلی و عکس.  «ظهر چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396 نرگس کلباسی فعال اجتماعی، مؤسس مؤسسه کودکان پریشان و شهروند ایرانی الاصل است که در طی یک اتفاق به قتل یک کودک هندی متهم شده بود که با پیگیری‌های وزیر امورخارجه ایران و همچنین  حمایت فعالان اجتماعی و مردم ایران توانست از اتهامات وارده تبرئه شود و در فرودگاه اصفهان مورد استقبال خانواده اش قرار گرفت.» (منبع: اینجا)

دامنه برای ایشان، توفیقات بیشتر در راه خیر و رسیدگی به کودکان پریشان، آرزو می کند. عکس هایی از استقبال از وی در فرودگاه اصفهان:

ورود نرگس کلباسی مؤسّس مؤسسۀ کودکان پریشان و شهروند ایران الاصل به ایران. چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396. فرودگاه اصفهان     ورود نرگس کلباسی مؤسّس مؤسسۀ کودکان پریشان و شهروند ایران الاصل به ایران. چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396. فرودگاه اصفهان

ورود نرگس کلباسی مؤسّس مؤسسۀ کودکان پریشان و شهروند ایران الاصل به ایران. چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396. فرودگاه اصفهان     ورود نرگس کلباسی مؤسّس مؤسسۀ کودکان پریشان و شهروند ایران الاصل به ایران. چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396. فرودگاه اصفهان

ورود نرگس کلباسی مؤسّس مؤسسۀ کودکان پریشان و شهروند ایران الاصل به ایران. چهارشنبه ۲۳ فروردین 1396. فرودگاه اصفهان

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ

پست 5168: مسعود رجوی خائن و جنایتکار جنگی؛ سرکردۀ سازمان تروریستی منافقین به موسی خیابانی لقب «سردار کبیر» داده و هلاکت او را در هنگام فرار با خودروی ضد گلوله، «عاشورای مجاهدین» نامید، اما خواهر جوانِ موسی را به دستخوش «ایثار بزرگ» (=هِبه کردن مریم!)، به ابریشمچی 40 ساله بخشید!...

مینا خیابانی (چپ وسط) همسران اول و دوم ابریشمچی در کنار او!

مینا خیابانی (چپ وسط) همسران اول و دوم ابریشمچی در کنار او

زوایایی از واقعیت ها در بارۀ موسی نصیراوغلی معروف به موسی خیابانی


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ

پست 5168: به قلم غلامرضا بنی اسدی. «درس آیت‌الله فقط فقه و اصول نبود اگر چه عنوان کلاس و متن درس همین بود اما استاد بی‌آنکه حرفی از اخلاق به میان آورد و کلام به تربیت باز کند، هم اخلاق می‌آموخت و هم به تربیت انسان بر می‌خاست. این سلوک معنوی در کنار تبحر در ارائه درس‌ها باعث می‌شد که طلبه‌ها برای نشستن در کلاسش از هم سبقت بگیرند. آیت‌الله صالحی، مقام و منصب نداشت که برخی‌ها با نگاه به مراحل ترقی پای درسش بنشینند اما هرکس بهره‌ای از هوش داشت می‌فهمید برای رسیدن به مقام والای "عبودیت" باید در محضر بزرگی چون او تلمذ کرد که خود آفتاب نشین مجلس فیض آیت‌الله العظمی میلانی بود. آیت الله، فقه می‌گفت با همه زیر و بم‌های حقوقی آن. با همه ظرافت‌های نو اندیشانه شان اما معلم اخلاق هم بود در تکریم همه شاگردانش. او چیزی نمی‌پرسید اما به پرسش طلاب جواب‌های پخته می‌داد. نمی‌پرسید تا مبادا کسی در پاسخ درماند و نگاه دیگران او را جور دیگری ببیند اما خود مطالعه می‌کرد تا به پرسش‌ها جواب ناب بدهد.

"مدرس صالح"، عنوانی است که تا حدودی می‌تواند بر جغرافیای وجودی و علمی و رفتاری آیت‌الله محاط شود، که درس صلاح و فلاح هم می‌داد. استاد، زمان را گوهر بی‌بدیل و سرمایه تجدید ناپذیر می‌دانست لذا هرگز به تعطیلی درس رضا نمی‌داد. یادم هست وقتی برنامه دیدار با یکی از بزرگان نظام تنظیم و اعلام شده بود و طلاب می‌خواستند از استاد که درس را زودتر به پایان ببرد تا آنان به دیدار، توفیق یابند، استاد با همان لحن ملیح و مطایبه آمیز فرمودند: بزرگان معمولا با تاخیر می‌رسند. نگران نباشید!... و درس را تا دقیقه آخر پی گرفتند و عجیب اینکه پیش‌بینی استاد درست بود و آن مقام عالی قدر با تاخیر رسید. حتی تعطیلات تقویم را هم گاه با درس به روز‌های غیر تعطیل بدل می‌کردند تا بفهمیم که نسبت به لحظه لحظه زمان مسئولیم و ما را آگاه می‌کردند که در فردای حساب حتما در باره "وقت" و زمانی که در اختیار ما بوده است خواهند پرسید و حال ما چه جوایبی داریم برای آن پرسش؟

استاد به موضوع وقف و اینکه باید "دقیقا" مر وقف درست اجرا شود همواره تاکید داشتند و می‌فرمودند که خود در طول حیات شاهد افرادی بودند که به وقف عمل نکردند و چوب خدا بر پیکرشان نشست. چوب اگر چه بی‌صدا بود اما شکستن استخوان‌ها شان صدایی کرد که عالم شنید. استاد به جهاد و شهادت هم نگاهی این جهانی و آن جهانی داشتند و فرزندان خود را در تراز شهادت پرورش دادند که یکی از آنان هم با شهادت خود درستی مکتب استاد را امضا کرد. البته او تنها فرزند شهید استاد نبود که فرزندان معنوی پرشماری از حوزه تربیتی ایشان با شهادت، راز اشارت‌های استاد را رمز گشایی کردند. اکنون در کوچ این عالم بزرگ از این سرای خاکی، مطمئنم همه آنان از پدر معنوی خویش که قلم و کلامش شهادت آفرین بود استقبال خواهند کرد.» (منبع: اینجا)

سید عباس صالحی؛ معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی      آیة الله سید میرزا حسن صالحی؛ مشهور به مدرّس صالح

سید عباس صالحی و پدرش مرحوم آیة الله سید میرزا حسن صالحی

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ

پست 5167: به نام خدا. سلسله مباحث آموختنی ها (قسمت 19). قیاس منصوص العله  یعنی چه؟ در اصول فقه بحثی در موضوع قیاس مطرح است که آن را «قیاس منصوص العله» نامیده‌اند. قیاس منصوص العله آن است که حکمی از راه نصّ معتبر در اختیار باشد و در آن نص، علت حکم نیز به صراحت یا به اشاره بیان شده باشد.

در چنین حالتی مجتهد می‌تواند با تشکیل قیاس منصوص العله، حکم آن اصل را به فرع دیگری که همان حالت را دارد تسرّی دهد. مثال مشهوری که برای این قیاس ذکر می‌کنند، حرمت شُرب خَمر است که مُسکر بودن ذکر شده لذا این حکم به مُسکرات دیگر نیز تسرّی داده می‌شود. (استخراج از منابع)

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ

پست 5166: به قلم ویژۀ دامنه. به نام خدا. دو چهرۀ جناح چپ، حُجج اسلام رسول منتجب نیا و دکتر محسن رهامی در آستانۀ انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند. (منبع خبر: اینجا) دامنه طی این سال ها، بارها در دامنه گفته بود جناح چپ باید روابط خود را با رهبری برقرار و هموار کند و حیله های افراطیون جناح راست را برای برهم زدن روابط جناح چپ با رهبری را خنثی کند.

این ملاقات، نشان می دهد جناح چپ به اهمیت و ضرورت این کار مهم واقف شده است. سیاست ورزی در نظام جمهوری اسلامی ایران، بدون اتصال به رهبری نظام، هم ناممکن است و هم موجب ذوق زدگی خنّاسان دو بهم زن و توپخانه چی های دروغ و تهمت و نقارآفرین می شود. پیوند ملت و سیاست ورزان با رهبری نظام توصیه ایی ست که امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بر آن تأکید فراوان داشته اند.

دکتر محمد رضا عارف و حُجج اسلام: دکتر محسن رهامی و رسول منتجب نیا

دکتر محمد رضا عارف و حُجج اسلام: دکتر محسن رهامی و رسول منتجب نیا

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ

پست 5165: عکس های آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. دامنه برای این مُشتاقان طلبگی، آرزوی سلامتی، تعالی، توفیقات الهی می کند.

آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. عکس از شفقنا     آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. عکس از شفقنا

آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. عکس از شفقنا     آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. عکس از شفقنا

آزمون ورودی حوزه های علمیه‎ در قم که صبح جمعه 25 فروردین 1396 همزمان در قم و ۴۷ حوزه ی امتحانی سراسر کشور برگزار شد. عکس از شفقنا

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ

پست 5164: «پروفسور «آنتوان بارا» نویسنده و پژوهشگر برجسته مسیحی، سال های بسیار از دوران جوانی خود را صرف تحقیق و بررسی پیرامون زندگی ائمه اطهار کرده است تا حقایق مربوط به شخصیت این بزرگان تاریخ را از زاویه نگاه خود بیان کند، او سالیان سال است که پژوهش و مطالعه در منابع مختلف تاریخ اسلام دارد و دست به نگارش کتاب هایی از جمله «حسین در اندیشه مسیحیت» و «زینب فریاد فرمند» زده است.

آنتوان بارا که سوری الاصل و ساکن کویت است تاکنون ۲۵ بار نهج البلاغه را به طور کامل خوانده و علاوه بر تالیفات کتاب های فوق، ۱۵جلد کتاب دیگر نیز به رشته تحریر درآورده که بیشتر آنها در حوزه ادبیات و رمان و داستان هستند.

شفقنا در این گفت وگو، نگاه و برداشت این دانشمند برجسته مسیحی در مورد علی(ع) و عدالت ایشان و ویژگی های مغفول مانده حضرت در میان مسلمانان را مورد بحث و بررسی قرار داده است:

پروفسور آنتوان بارا نویسنده و پژوهشگر مسیحی سوری ساکن کویت

پروفسور آنتوان بارا نویسنده و پژوهشگر مسیحی سوری ساکن کویت

کاملِ این پست گفت و گوی خواندنی در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ

پست 5163: آیة الله العظمی سید محمد تقی مدرسی مرجع تقلید شیعیان ساکن کربلای معلّی در بیانیه ی هفتگی شان با محکوم کردن حمله به کلیساها در مصر، نوشتند:

آیة الله سید محمد تقی مدرسی مرجع تقلید ساکن کربلا

«این اقدام تروریست ها و نیروهای تاریکی هشداری است مبنی بر اینکه نیروهای پلید و تاریکی در حال انتشار و گسترش در سایر شهرها و کشورهای جهان هستند... شیوخ فتنه و دلارهای بی حساب و کتاب در خدمت گمراهی ملت ها برای متوقف ساختن جنگ علیه تروریسم و فروپاشی کامل آن هستند... و زمینه را برای کشیده شدن دامنۀ آن به سایر نقاط جهان فراهم می کند.» (منبع: اینجا)

«آیت الله العظمی سیدمحمدتقی مدرسی در میان مراجع معظم تقلید و علما مشهور به علاقه وافر به امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی است به همین دلیل مکررا در سخنرانی ها و درس های خود از امام (ره)، شهدای برجسته و فقهای موثر در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی ایران نام می برد.» (منبع این نقل: اینجا)

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5162: متن نقلی. «کارشناسان مجمع جهانی اقتصاد در تازه‌ترین رتبه‌بندی خود فنلاند را به عنوان امن‌ترین کشور جهان مغرفی کردند. در این فهرست 136 کشور جهان مورد ارزیابی قرار گرفته است که فنلاند همچون سال گذشته به عنوان امن‌ترین کشور جهان شناخته شد همچنین کشورهای امارات متحده عربی و ایسلند در جایگاه دوم و سوم امن ترین کشورهای جهان قرار گرفتند.» (منبع: اینجا)

فنلاند

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ

پست 5161: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 120«فصل چهلم: مشورت. منظور از مشورت. مشورت از ماده "شور" است که در لغت به معنای برداشتن و استخراج عسل از کندوی زنبور عسل است و در تعریف اصطلاحی کلمه "تشاور"، "مشاورت" و "مشورت" به معنای استخراج رأی صحیح است؛ اینکه آدمی در مواقعی که خودش درباره کاری رأی صحیح ندارد، به دیگران مراجعه و از عقل و تجارب آنان استفاده نماید.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

اهمیت مشورت: در متون اسلامی، مشورت از اهمیت بالا و جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که درقرآن کریم یک سوره تحت عنوان "شوری" وجود دارد و در آیاتی نیز مساله مشاوره مطرح و به انجام آن دستور داده شده است. (شوری/سوره۴۲، آیه۳۸) مومنان کسانی هستند که دعوت پروردگارشان را اجابت کردند و نماز را بپا داشتند و امورشان را به مشورت گذاشتند و از آنچه که روزیشان کردیم انفاق می کنند.

نگرش مکتبی اسلام بر مساله شورا از چنان ظرافت و عمقی برخوردار است که حتی مسائل بسیار کوچکی همانند "از شیر گرفتن کودک" را امری مشورتی بین پدر و مادر تلقی می کند (بقره/سوره۲، آیه۲۳۳) هرآنگاه که پدر و مادر با رضایت و مشورت بخواهند کودک را زودتر از شیر بازگیرند گناهی بر آنها نیست.") و توصیه می شود که اگر خواستید فرزند خود را از شیر بگیرید، با یکدیگر مشورت کنید.

اهمیت مشاوره در اسلام به اندازه ای است که خداوند به پیامبرش امر می کند که مشورت کند: "و شاورهم فی الامر؛ با مردم خود مشورت کن و از آنان نظر بخواه (آل عمران/سوره۳، آیه۱۵۹)

علی‌رغم اینکه پیامبر(ص) و دیگر معصومین (ع) عقل کل و معصوم بودند و از طریق وحی به منبع لایزال علم و قدرت خداوند ارتباط داشتند و از نظر علم و عقل هرگز نیازی به راهنمایی‌ها و ارشاد دیگران نداشتند، اما مأمور شدند تا مشورت کنند؛ همانطور که مورخین و مفسرین اسلامی یکی از صفات آنان را کثرت مشاوره دانسته‌اند. از جمله در مورد پیامبر عالیقدر اسلام(ص) آورده اند که: سیره پیامبر چنین بود که با اصحاب خود زیاد مشورت می کرد .

شکی نیست که مشورت ائمه معصومین(ع) به خاطر رفع جهل نبوده است، بلکه به این جهت بوده که اولا؛ این اصل را پایه گذاری کنند (جنبه آموزشی) و مسلمانان را به اهمیت مشورت متوجه سازند تا آنان شور و مشاوره را جزو برنامه های زندگی خود قرار دهند و ثانیاً؛ به همراهان و پیروان خود شخصیت داده تا نیروی فکر و اندیشه آنان پرورش یابد.


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5160: اُنس با قرآن. إِنَّ الْإِنْسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا  * إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا * وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا * إِلَّا الْمُصَلِّینَ * الَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ * وَالَّذِینَ فِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَعْلُومٌ * لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ * وَالَّذِینَ یُصَدِّقُونَ بِیَوْمِ الدِّینِ * وَالَّذِینَ هُمْ مِنْ عَذَابِ رَبِّهِمْ مُشْفِقُونَ.

بى‏ گمان انسان ناشکیب آفریده شده است‏. چون شرّ به او رسد، بى ‏تاب است‏. و چون خیر به او رسد، بازدارنده است‏. مگر نمازگزاران‏. آنان که در نمازهایشان پیگیرند. و کسانى که در اموالشان حقى معین است‏. براى خواهنده و بى ‏بهره‏. و کسانى که روز جزا را باور مى‏ دارند. و کسانى که از عذاب پروردگارشان بیمناکند.

(سوره ۷۰: المعارج - جزء ۲۹ - آیات 19 تا 27، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

یکشنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ

پست 5159: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 204. «سلام. بسمه تعالی. حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دامت برکاته): هرگز امام یا معصوم بودن به تنهایی کافی نیست، بلکه آنچه جامعه را نگه می دارد «حضور مردم» است و آنچه مردم را حاضر در صحنه نگاه می دارد، رشد فرهنگی و فکری مردم است و آنچه که به مردم رشد فرهنگی می دهد صفا و وفا و اخلاص دولتمردان است. و آنچه که به دولتمردان صفا می دهد، پیوند ناگسستنی امام و امت و رهبری و مردم و پرهیز از هوی داشتن و اجتناب از هوس کردن و مانند آن است. بنیان مرصوص امام خمینی ص 381. اَخذ بحث قم کتابخانه ی دیجیتال مرحوم آیت الله بروجردی ۱۳۹۶/۱/۲۶ برابر با ۱۶ رجب المرجب ۱۴۳۸ ق ۱۵ آپریل ۲۰۱۷»

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5158: به قلم دامنه. به نام خدا. این هم کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم ایران! است. خُب، باشه مُو فِرفری و سبیل دُرشت؛ مهم این است که دروغگو! نیست. همین خوب است. (منبع عکس: اینجا)

کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم ایران!

مهم نیست که «رجال» نیستی. مهم این است که «متناقض و دروغگو»! نیستی

کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم ایران!

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5157: به یاد زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان  خراسان

زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان خراسان     زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان خراسان

زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان خراسان     زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان خراسان

زلزله زدگان روستای دوقلعۀ شهر فریمان خراسان

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ

پست 5156: سنگدان مرغ چه خواصی دارد؟

مرغ


ادامۀ مطلب
شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5155: متن نقلی. وزارتخزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه 24 فروردین 1396 با صدور بیانیه‌ای سازمان زندان‌های تهران و «سهراب سلیمانی» [برادرِ حاج قاسم سلیمانی] سرپرست معاونت امنیتی و انتظامی سازمان زندان‌ها و مدیر کل سابق زندان‌های استان تهران را تحریم کرد. آمریکا دلیل این اقدام را «نقض جدی حقوق بشر» در ایران توصیف کرده و تحریم‌های تازه را نشانگر «حمایت مداوم ایالات متحده از مردم ایران» خوانده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «ایالات متحده اختیار تحریمی خود خارج از حوزه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را برای مقابله با حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی، ثبات‌زدایی از منطقه و نقض حقوق بشر، حفظ کرده و از آن استفاده می‌کند.» (منبع: اینجا)

سهراب سلیمانی برادرِ سردار حاج قاسم سلیمانی

سهراب سلیمانی برادرِ سردار حاج قاسم سلیمانی

 

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5154: متن نقلی. «دکتر شوقی علام، مُفتی عام مصر روز گذشته در ادامه  واکنش‌ها نسبت به انفجارهای یکشنبه خونین مصر گفت: «حضرت علی بن ابیطالب – علیه السلام – ۱۴ قرن قبل نسبت به ظهور داعش و خطرات مکتب تکفیر مسلمین هشدار داده است.» دکتر شوقی علام دیروز در سخنان خود در مورد انفجارهای یکشنبه و عملکرد سازمان تروریستی داعش در زمینه قتل عام در سرزمین‌های مسلمانان گفت: «۱۴۰۰ سال قبل صحابی جلیل القدر و داماد پیامبر ما علی بن ابی طالب از ظهور داعش خبر داده بود. او در روایتی، راهکار مقابله توده‌های مسلمان با داعش را نیز بیان کرده است. باید این روایت را برای فرزندان خود بخوانیم و نسبت به آن روشنگری کنیم.»

مُفتی عام مصر؛ دکتر شوقی علام

مُفتی عام مصر؛ دکتر شوقی علام

مفتی عام الازهر، متن کامل این روایت را بیان می‌کند: «زمانی که پرچم‌های مشکی را دیدید، حتما در خانه بمانید و سکوت عملی پیشه کنید (با آن‌ها همراهی نکنید) در این مرحله، گروهی دون‌صفت ظهور می کنند؛ قلب‌هایشان مانند براده‌های آهن سخت است. آن‌ها اصحاب دولت هستند، به هیچ عهد و پیمانی وفا نمی‌کنند! به سوی حق وحقیقت دعوت می‌کنند؛ اما خودشان اهل آن نیستند! اسامی‌شان همان کنیه‌هایشان و نسبت‌هایشان همان نام شهرهاست! موهایشان مانند بانوان، بلند و پریشان بوده تا این که میان خود به اختلاف می‌افتند و خداوند حقیقت را – که بطلان آن‌هاست – آشکار می‌سازد.»

عالی‌ترین مقام مذهبی مصر در ادامه در مورد داعش گفت: «ما امروز در برابر هجوم بسیار شدیدی به کشورهای اسلامی و دین مبین اسلام قرار داریم. همان طور که امنیت کشورها و مرزها را تهدید می‌کنند، دین و شریعت را نیز تهدید می‌کنند. آن‌ها افراطیونی هستند که برای افراطی‌گری پوشش دینی درست کرده‌اند در حالی که دین خدا از آن‌ها برائت می‌جوید. اسلام هرگز به اعمال و رفتار آنان مجوز نمی‌دهد. نه اعمال و رفتارشان، نه فهمشان از دین، نه تأویلاتشان از نصوص دینی هیچ‌کدام مبنای شرعی ندارد! آن‌ها هرگز علم و اسلوب فهم شریعت را ندارند!

دکتر شوقی علام در ادامه نمونه‌هایی از تفاوت شریعت اسلام با منش ترورریستی داعش را برشمرد: «یکی از اصلی‌ترین مقاصد شریعت اسلامی، "حفظ نفس" است؛ در حالی که این قاعده به طور کلی از سوی آنان نقض می‌شود. آن‌ها به راحتی حکم به قتل و انتحار می‌دهند، در حالی که تمامی ملل و ادیان آسمانی بر حفظ نفس تأکید می‌کنند. هیچ دین و آیین آسمانی اجازه نمی‌دهد شما به سادگی خون مردم را هدر بدهید.»

این دانشمند علوم اسلامی در ادامه در مورد عملیات‌های تروریستی یکشنبه سیاه گفت: «کسی که خود را در کلیسا منفجر کرد از چند حیث مرتکب فعل حرام شرعی و جنایت شده است. یکی از این ابعاد، حمله به "دار العباده" است. شریعت اسلامی ضمانت داده که امنیت مکان‌های عبادی ادیان دیگر را تکفل کند. زمانی که گروهی از نمایندگان مسیحی نجران در عام الوفود نزد رسول الله در مدینه آمدند و می‌خواستند نمازهای مخصوص خود را بجای آورند، نبی خدا مسجد مسلمین را در اختیار آنان گذاشت. ما از این واقعه نتیجه می‌گیریم در هیچ شرایطی کسی حق ندارد به غیرمسلمانان حمله کند.»

مُفتی عام مصر؛ دکتر شوقی علام

مفتی الازهر، نفس عملیات انتحاری را خلاف شرع و حرام می‌داند: «حفظ نفس یا جان در اسلام واجب شرعی است. هیچ قتلی در شرع اسلام جایز نیست مگر در دو حالت: یا این‌که حسب ترتیبات قانونی ذیل یک دولت مسلمان قاضی حکم به قصاص بدهد، یا این‌که در حالت جنگ و تجاوز دشمن، مسلمان در حال دفاع از خود ذیل یک دولت با حاکم مسلمان باشد.»

او در ادامه با ذکر نمونه‌هایی از تاریخ قرن اول هجری تا کنون تأکید کرد حسب حکم شرع، سنت پیامبر، رفتار صحابه و تاریخ مصر می‌توان شهادت داد مسلمانان و مسیحیان مصر همزیستی بسیار خوبی با یکدیگر دارند و مودت و رحمت در بین آنان همواره برقرار بوده است.» (منبع: اینجا)

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

پست 5153: به شرح دامنه. به نام خدا. نیکی هیلی هم علیۀ ایران رجَز خوانده. او منتخب ترامپ است و نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل، که در نشست پنج شنبه 24 فروردین 1396 شورای امنیت گفت: «ایران و حزب الله لبنان با نظام سوریه و بشّار اسد همدست هستند.» (منبع: اینجا)

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ

پست 5152: توضیح دامنه: به نام خدا. این پست هم یک بحث آموختنی ست و یادگرفتنی. هم بحثی اجتماعی و اخلاقی ست برای پندآموزی. و هم آشنایی با بزرگان دینی:

«کودک بودم و به مقتضای سن با همسنان خود یعنی بچه های شش – هفت ساله فامیل در منزل بازی میکردیم. عصر تابستان بود وشهر قم ایام گرم خود را طی میکرد. پدرم در زیرزمین استراحت می کردند. سروصدای بچه ها ایشان را از خواب بیدار کرد. آمدند  وخطاب به من جمله ای گفتند که اینجانب اگرچه آن روز نفهمیدم ولی عینا به خاطر سپرده ام و بعد ها به عمق آن واصل شدم. ایشان خطاب به من فرمودند:

مصطفی !! این بار تو را تنبیه نمی کنم چون عِقاب بلا بیان قبیح است. ولی از این به بعد باید بعد از ظهرها که وقت استراحت است در منزل سروصدا نکنی و با وجود این تذکر از این به بعد اگر تکرار شود تنبیه خواهی شد.!!

(این قاعده فقهی مستند به حکم عقل است و زیربنای اصلی از اصول حقوق بشر و اصل قانونمند بودن جرم و مجازات در قوانین اساسی دنیای معاصر را تشکیل میدهد. یعنی مجازات کردن برای عملی قبل از ممنوع ساختن آن، زشت است)

این داستان که نمونه ای است از عمل یک فقیه نشان میدهد که موازین، مبانی و قواعد فقهی برای شخص فقیه چنان ذهنیتی را فراهم می سازد که گویی با گوشت، خون و پوستش عجین می شود که حتی در زندگی شخصی و حریم خصوصی خود آن هم با مولیّ علیه خویش نیز نمی تواند خلاف آن عمل کند، تا چه رسد به فضای اجتماعی و حقوق شهروندان  اگر به قدرتی دست یافت. (خاطره ی آیت الله دکتر سید مصطفى محقق داماد از پدر مرحومشان، آیت الله العظمى سید محمد محقق داماد ره). (منبع: اینجا)

     آیة الله دکتر سید مصطفى محقق داماد

آیة الله العظمى سید محمد محقق داماد و آیة الله دکتر سید مصطفى محقق داماد

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ

پست 5051: به قلم دامنه. به نام خدا. کمی در بارۀ آیة الله سید میرزا حسن صالحی معروف به «مدرس صالح»، از علما و استادان برجستۀ حوزۀ علمیۀ مشهد مقدس. دامنه در 23 فروردین 1396 در سلسله پست های بزرگان دینی و علمی،  پست 5108 اینجا، را به این عالم دینی اختصاص داده بود. اینک در این پست، ارزش های علمی، اخلاقی و دینی این عالم حوزۀ مشهد را از نگاه رهبر معظم انقلاب و اعضای شورای عالی و مدیریت حوزۀ علمیۀ خراسان ارائه می کنم.

انسان ها با خواندن زندگینامۀ بزرگان دینی و علمی درس می گیرند و خود را بهتر و بیشتر می سازند. در حقیقت زوایای زندگی اینان، کلاس بزرگ عبرت و آموختن و راهِ درست پوییدن است.

آیة الله سید میرزا حسن صالحی معروف به مدرّس صالح

عکس از روزنامۀ خراسان. 23 فروردین 1396

رهبر معظم انقلاب: در پیام تسلیت. «درگذشت عالم پرهیزگار و مدرّس خدوم و پرکار ابوالشهید مرحوم حجةالاسلام‌والمسلمین آقای حاج‌سیدحسن صالحی رحمةالله‌علیه را به خاندان محترم و فرزند گرامی و سایر بازماندگان مکرّم و به همه‌ی شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم تسلیت عرض میکنم. حق بزرگ آن مرحوم بر حوزه‌ی علمیه‌ی مشهد که در زمانی دراز، مسند تدریس متون متعددی  از کتب درسی آن را در اختیار داشت، هرگز نباید فراموش شود. رحمت و رضوان خدا بر آن عالم خدوم و نجیب.» (منبع: اینجا)

اعضای شورای عالی و مدیریت حوزه علمیه خراسان: در پیام تسلیت. «حوزه علمیه کهن خراسان افتخار می کند که در  عرصه پرورش و تربیت، عالمان بزرگی که از گذشته تا حال منشاء خدمات و برکات والایی در جامعه اسلامی شده اند، کارنامه ای بس گران بها از خود به جا گذاشته است. از همین رو ،می توان از عالمان معظم و استادان برجسته ازجمله این عالم عامل فرهیخته، آیت ا... میرزا حسن صالحی و... به عنوان وزنه های گران سنگ در حوزه علمیه خراسان نام برد؛ عالمانی که این حوزه کهن مدیون آن هاست و امروز حوزویان از ثمره های علمی، تربیتی و اخلاقی شان بهره می برند». (منبع: اینجا)

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ

پست 5150: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 119. «فصل سی و نهم: صبر و حلم. مفهوم شناسی صبر. «صبر» در لغت به معنای حبس و در تنگنا و محدودیت قرار دادن است و برخی نیز آن را بازداشتن نفس از اظهار بی تابی و بی قراری دانسته اند. در فرهنگ اخلاقی، صبر عبارت است از وادار نمودن نفس به انجام آنچه که عقل و شرع اقتضا می کنند و بازداشتن از آنچه عقل و شرع نهی می کنند. با توجه به تعاریف مذکور، «صبر» یک صفت نفسانی بازدارنده و عامی است که دارای دو جهت عمده است: از یک سو گرایش ها و تمایلات غریزی و نفسانی انسان را حبس و در قلمرو عقل و شرع محدود می کند. از سوی دیگر نفس را از مسئولیت گریزی در برابر عقل و شرع باز داشته و آن را وادرا می کند که زحمت و دشواری پایبندی به وظایف الهی را بر خود هموار سازد. البته این حالت اگر به سهولت و آسانی در انسان تحقّق یابد، به آن «صبر» و هر گاه فرد خود را با زحمت و مشقّت بدان وادار سازد، «تصبّر» می گویند.

اهمیت صبر: عام ترین و مهم ترین صفت انسانی بازدارنده، «صبر» است. امام صادق (ع) می فرماید: “صبر نسبت به ایمان مانند سر است در مقابل تن، تن بى‏سر بقایى ندارد و ایمان بدون صبر نیز، ارزشى نخواهد داشت. در حقیقت پشتوانۀ همۀ برنامه‏هاى سازندۀ فردى و اجتماعى، همان شکیبایى و استقامت است و اگر آن نباشد

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. 24 فروردین 1396. اعتکاف پایین مسجد دارابکلا، عکس از رنگین کمان

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. 24 فروردین 1396. اعتکاف پایین مسجد دارابکلا، عکس از رنگین کمان


ادامۀ مطلب
شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ

پست 5149: اُنس با قرآن. وَوَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَیَعْقُوبَ نَافِلَةً وَکُلًّا جَعَلْنَا صَالِحِینَ * وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَأَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاةِ وَإِیتَاءَ الزَّکَاةِ وَکَانُوا لَنَا عَابِدِینَ.

و به او [حضرت ابراهیم (ع)] اسحاق و افزون بر آن (فرزندزاده‌اش) یعقوب را عطا کردیم و همه را صالح و شایسته (مقام نبوت) گردانیدیم. و آنان را پیشوای مردم ساختیم تا (خلق را) به امر ما هدایت کنند و هر کار نیکو را (از انواع عبادات و خیرات) و خصوص اقامه نماز و اداء زکات را به آنها وحی کردیم و آنها هم به عبادت ما پرداختند.

(سوره ۲۱: الأنبیاء - جزء ۱۷ - آیات 72 و  73، ترجمۀ الهی قمشه ای)

شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ

پست 5148:ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

آنتون بارا در مقدمه کتاب «زینب فریاد فرمند» می نویسد: در طول 25 سالی که به بررسی و مطالعه زندگی این بانوی ارجمند اشتغال داشته ام، در تمام دوران زندگی او و همه اعمال و رفتارش، جز سعی و تلاش برای استقرار حق و عدالت، موردی از اشکال دینی یا قانونی نیافتم.

پروفسور آنتوان بارا نویسنده و پژوهشگر مسیحی سوری ساکن کویت

کتاب «زینب فریاد فرمند» در زمستان سال 93 از سوی شرکت چاپ و نشر بین الملل وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در 443 صفحه به چاپ رسید. غلامحسین انصاری که ترجمه این کتاب را به عهده گرفت در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: اصل کتاب «زینب فریاد فرمند» با نام «زینب صرخة اکملت مسیره» به معنی «زینب، فریادی که انقلابی را تکمیل کرد» نگارش یافت و با نظر ناشر نام «زینب فریاد فرمند» را برای آن برگزیدیم.

کاملِ این پست خواندنی و بسیارمهم و تأثیرگذار معنوی و دینی در ادامۀ مطلب

حضرت زینب سلام الله علیها

ای پرستار پرستوهای من، مَرهم زخمِ تکاپوهای من، عصرِ عاشورا علَم در دست توست، کُرسی و لوح و قلم در دست توست


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ

پست 5147: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

آیة الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی

آفتاب آسمان مَجد و رحمت زینب است

حامی توحید و قرآن و ولایت زینب است

دُرّ دریای فضیلت عنصر شرم و عِفاف

قهرمان عرصه صبر و شهامت زینب است

در دمشق و کوفه با آن خطبه‌های آتشین

آن که سوزانید بنیادِ شقاوت زینب است

آن که زد بر ریشه بیداد و طغیان یزید

وآن که احیا کرد آیین عدالت زینب است

معدن ایمان و تصمیم و ثبات و اقتدار

مشعل انوار تابان هدایت زینب است

در قیام کربلا گردید همکار حسین

در ره شام بلا، کوه جلالت زینب است

وآن که در امواج دریای خروشان بلا

امتحان‌ها داد با عزم و شجاعت زینب است

همچو باب و مام و جدّ خویش در روز جزا

آن که دارد از خدا اذنِ شفاعت زینب است

(سرودۀ آیة الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی)

حضرت زینب سلام الله علیها

همه از خیمه ها بیرون دویدند، ولی سالارِ زینب را ندیدند

جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ

پست 5146: به قلم دامنه. به نام خدا. این الیزابت است، ملکۀ انگلیس. کشوری که پادشاهی مطلقه بود و در اثر انقلاب مردم، پادشاهی اش مشروطه شد. یعنی نمادین و بی دخالت در سیاست. این ملکۀ اشراف زاده، گاه به گاه مانند افراد معمولی وارد شهر و جامعه و مجامع مردمی می شود تا مردم را بفریباند که مانند آنان زندگی می کند

حرکتی پوپولیستی (=اقداماتی عوام گرایانه و فریبانه، واژه ای که از روسیه و آمریکای لاتین سربرآورده است) که برخی از قدرتمندان، حاکمان، دولتمردان، ریاست طلبان و جاه پرستان برای تظاهر به مردم دوستی و به دست آوردن دل آنان، تن به آن می دهند. چند عکس ملکۀ بریتانیا: (منبع عکس ها: اینجا)

الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا     الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا

الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا     الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا

الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا

الیزابت، ملکۀ انگلیس. 23 فروردین 1396، سایت شفقنا

جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ

پست 5145: به قلم دامنه. به نام خدا. جرَکّه جِریکّهدارابکلا و فرهنگ لغت 69. این لغت از ریشه جرّ می آید یعنی داد و فریاد. قیل و قال. مثل جرّ و بحث. در گویش دارابکلایی ها اما  این لغت ترکیبی جرَکّه جِریکّه اشارۀ اعتراضی و لُغزی یافته است و اشارۀ طعنه ای به جاهایی ست که خیلی سر و صداست و حوصلۀ آدم را سرمی برد و مُخ را داغون می سازد. در واقع مصداقی ست برای کنایه به حموم عمومی زنانۀ قدیم که در آن بسیار جرَکّه جِریکّه می کردند و هَمهَمه. مثلاً:

من گاه می شنیدم که چون در حمام جنّ زندگی می کند، زنان عمداً جرَکّه جِریکّه می کردند که جنّ ها بترسند و بروند.

جنّ در حمام زنانه

گاه هم می شنیدم چون زنان، عمومی تر و صمیمی تر از حمام، جایی نداشتند که با هم بنشینند سرِ وقت و فرصت و جای گرم و نرم و نم، دردِ دل کنند، توی حمام با هم سخن ساز می کردند یعنی همان جرَکّه جِریکّه می کردند. این به اون خبر می داد. اون به اون اطلاع. این با او گپ می زد و او به او. لذا جرَکّه جِریکّه می شد و هَمهَمه.

گاه نیز می شنیدم وقتی مجلسی، محفلی و یا حتی مسجدی و تکیه ای، سروصدا بلند می شد و همهمه پدیدار می گشت، چایچی مسجد با اَخم و اَخم یا قهوه چی مسجد و یا وکیل وصی تکیه مسجد، به داد و قال می آمدند و می گفتند: جرَکّه جِریکّه چه خبره!! آقا داره صحبت می کنه. حموم زنانه!! درست کردین اینجا را.

در این زمانه که همه جا جرَکّه جِریکّه است، از ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در ساختمان وزرات کشور خیابان شهید دکتر حسین فاطمی گرفته تا هر جایی که سه نفر جَمعبوله اند! تا لغت بعدی که شرح لپ لِ لوج است خدا حافظ.

حمام عمومی

حمام عمومی که دیگه داره به تاریخ و ذهن ها می پیوندند، شاید هم پیوست

جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ

پست 5144: به قلم دامنه. به نام خدا. زندگانی رهبر معظم انقلاب. قسمت 14. سید علی خامنه ای در همان سال 1345، کار ترجمۀ دوم را به اتمام رساند. او این بار کتاب «کفاح المسلمین فی تحریرالهند» نوشتۀ عبدالمنعم النّمر (از علمای الازهر مصر) را با عنوان «نقش مسلمانان در آزادی هند» ترجمه کرد. چون به ترجمۀ صِرف اکتفاء نکرد و اضافاتی بر کتاب نوشت، این بار ترجمه و تألیف باهم بود.

رهبر معظم انقلاب آیة الله سید علی حسینی خامنه ای در دورۀ جوانی

ایشان قبلاً علاوه بر کتاب سید قطب که اشاره کردم، کتاب محمد قطب برادر سید قطب را هم ترجمه کرد، اما بعداً فهمید سید صدرالدین بلاغی هم آن کتاب را با نام «برهان قرآن» بدون نام بردن از محمد قطب، ترجمه و چاپ کرد.

سید علی خامنه ای علاوه بر این سه  کتاب، آثاری از جَبران خلیل جَبران را به صورت تمرینی ترجمه کرده بود.

وی دوباره در اسفند 1345 به مشهد بازگشت و در 14 فروردین 1346 برای سومین بار، توسط ساواک مشهد دستگیر و بازداشت شد. در بازجویی این بازداشت آمده است: «شما قبلاً با مساعدت ساواک آزاد شدید.» (برای رؤیت این سند، ر.ک: شرح اسم. ص 245). ادامه در پست آتی.

جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ

پست 5143: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 118. «فصل سی و هشتم: گذشت و بخشش. تعریف لغوی عفو. عفو به معنای گذشتن از گناه و ترک کیفر آن است و اصل و ریشه آن به معنی محو و نابودی است. ولی راغب در مفردات این معنی را ریشه اصلی نمی‌داند و معتقد است که عفو به معنای قصد گرفتن چیزی است و به همین مناسبت به وزش بادهایی که منجر به ویرانی و گرفتن چیزی می‌شود، این واژه اطلاق شده است و اگر به محو کردن، عفو اطلاق می‌گردد به خاطر این است که آن هم نوعی قصد برگرفتن چیزی است.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

تعریف اصطلاحی عفو: امام صادق علیه السلام در تعریف عفو می‌فرمایند: عفو کردن و از تقصیر گذشتن با وجود قدرت و انتقام، طریقه پیامبران و متقیان است و معنی عفو آن است که هر گاه از کسی جرمی و تقصیری نسبت به تو واقع شود، پیِ او نروی و به او اظهار نکنی و از ظاهر و باطن فراموش کنی و احسان را به او زیاده‌تر از پیش کنی.

عفو در آیات: مطالعه قرآن کریم به ما نشان می‌دهد آیاتی که مشتمل بر واژه عفو بوده و یا واژه‌هایی که بر معنی عفو دلالت می‌کنند (مانند رحمت و مغفرت و...)، به روشنی گویای موضوع عفو و گذشت هستند.

الف) دسته‌ای از آیات به عفو خداوند اشاره دارند: «بعضی از شما خواهان دنیا بودند و بعضی خواهان آخرت، پس خداوند شما را از آن‌ها منصرف ساخت (و پیروزی شما به شکست انجامید) تا شما را آزمایش کند و او شما را بخشید و خداوند نسبت به مؤمنان فضل و بخشش دارد. (آل عمران/سوره۳، آیه۱۵۲.)


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ

پست 5142: اُنس با قرآنتَدْعُو مَنْ أَدْبَرَ وَتَوَلَّى * وَجَمَعَ فَأَوْعَى.

[آتش جهنّم] که هر کس را که [به حق‏] پشت کرد و [از ایمان‏] روى گرداند، به خود مى‏ خواند. همان کسى که مال اندوخت و جا به جا کرد.

(سوره ۷۰: المعارج - جزء ۲۹ - آیات 17 و 18، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

جمعه ٢٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ

پست 5141: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

عکس های حرم اُسوه صبر و استقامت، حضرت زینب

حرم حضرت زینب سلام الله علیها

حرم حضرت زینب سلام الله علیها     حرم حضرت زینب سلام الله علیها

حرم حضرت زینب سلام الله علیها

حرم حضرت زینب سلام الله علیها

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ

پست 5140: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

حضرت زینب را ظهر عاشورا پیداکرده، عصرعاشورا گُم می‌کنیم!

زهرا شجاعی

زهرا شجاعی در گفت و گو با شفقنا: شناخت شخصیت حضرت زینب(س) در جامعه ما مورد غفلت قرار گرفته است، ما حضرت زینب(س) را در ظهر عاشورا پیدا کرده و تا عصر عاشورا او را گم می‌کنیم در حالی که شخصیت ایشان در بعد تربیت فرزندان رشیدی که در صحنه عاشورا حماسه آفریدند، در مقام زهد، عبادت و تقوا و همچنین مقام علمی حضرت زینب(س) مثال زدنی است. فصاحت و بلاغت کلام، قدرت استدلال و احتجاج در مجلس یزید و مقام صبر و مدیریت بر نفس، عدم تعلق به زندگی دنیایی و همچنین مقام عصمت حضرت از جمله ویژگی‌های بارز ایشان است و امام سجاد در این زمینه می‌فرمایند: “انت بحمد الله عالمه غیر معلمه وفهمه غیر مفهمه” و در واقع مقام عصمت ایشان را صحه می‌گذارند...

زمانی که حضرت زینب(س) ۵ ساله بودند رسول خدا(ص) فوت کردند و ۹۵ روز بعد مادر ایشان حضرت فاطمه (س) به شهادت رسیدند در این میان حضرت زینب(س) مسوولیت و مدیریت اداره خانه را برعهده می‌گیرد. همسر حضرت زینب زندگی اشرافی داشت، اما زندگی دنیوی مانع از این نشد که حضرت درگیر مادیات و تعقلات دنیا شود به همین منظور برای همراهی برادر خود شرط ضمن عقد گذاشت. مدیریت حضرت زینب(س) در زندگی فردی و اجتماعی خود و تربیت ۴ فرزند و همچنین مدیریتی که در آن حادثه تاریخ ساز داشتند یکی از ابعاد بسیار مهمی است و زنان امروز می‌توانند مجموعه رفتارهای حضرت را مورد استفاده و بهر‌ه‌مندی قرار دهند...

ما نیازمند به یک غبار روبی از ساحت مقدس حضرت زینب(س) و حضرت زهرا(س) هستیم اگر ما به دختران جوان شیعه بگوییم یک نقاشی بکشند یا بگوییم در یک جمله این شخصیت را تعریف کند فقط بعد اسارت و حضور در کربلا ایشان در کربلا اشاره می‌کنند آن هم نه از زاویه حماسه‌ای و اسطوره‌ای شخصیت ایشان بلکه سختی و ستمی که بر حضرت وارد شده را بیان می‌کنند..

اصطلاحی در ادبیات سنتی ما به کار می‌رفت که زینب ستم دیده یا ام المصائب است و یا حتی در برخی مناطق ایران نام فرزندانشان را زینب نمی‌گذاشتند و معتقد بودند که مانند حضرت زینب(س) ستم کش می‌شود یعنی فقط ستم دیدگی حضرت را پر رنگ کرده بودند. در صورتی که بلاغت و فصاحت کلامش ایشان باعث می‌شد زنگ شترهای کاروان‌ها از حرکت‌ها بایستد، کسی که کلامش باعث می‌شد ستون‌های کاخ‌های یزید به لرزه در بیاید و قدرت استدلال او باعث می شد که گروه توابین از همان درون کاخ یزید به وجود بیایند و همچنین قدرت بیان و کلام ایشان سبب شد که از درون حرم سرا و اندرونی یزید، علیه یزید شورش کنند، تسلط به زبان رومی حضرت زینب(س) باعث شد تا در دروازه شام به زبان رومی با مردم صحبت کند متاسفانه این ویژگی‌های بارز و همچنین مهارت مفسّر بودن قرآن و مبلغ معارف دین حضرت زینب(س) کمتر بیان می شود و در حقیقت این مظلومیت به مراتب بیشتر از مظلومیتی است که در حادثه کربلا برای حضرت به وجود آمد.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ

پست 5139: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 203. ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها. «سلام. بسمه تعالی. ضمن تسلیت وفات جانسوز قهرمان دشت کربلا، زینب کبری سلام الله علیها مطالبی چند خدمت دوستان ارائه می گردد: نام ایشان به تعلیم الهی انتخاب شد: مرحوم بحرانی روایت می کند؛ «زمانی که زینب به دنیا آمد حضرت زهرا او را به نزد حضرت علی آورد و عرضه داشت که نامی برای او انتخاب کند. ️علی علیه السلام فرمود که باید پیامبر نام او را انتخاب کند و من از پیامبر پیشی نمی گیرم...

حضرت زینب سلام الله علیها


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

پست 5138: به قلم دامنه. به نام خدا. منهاییون یعنی چه؟ کوتاه می گویم. یعنی کسانی که اساساً روحانیت و عالمان دین را قبول ندارند و اسلام را جدا از روحانیت می خواهند. به عبارتی خودکشیشی اند!

منهاییون، اصطلاحی ست که نخستین بار آیة الله شهید مرتضی مطهری آن را وضع کردند. یعنی کسانی که به گفته ی ایشان رویکردی منهایِ روحانیون داشتند.

در فضای فکری و سیاسی ایران، مدتی ست که منهاییون به آنهایی اطلاق می شود که با  ریاکاری و دروغ، دَم از امام زمان (عجّ) می زنند و مدعی اند تحت ولایت، راهنمایی ها و الهامات مستقیم اویند. فلسفۀ زیست این افراد، که یک باند هستند، اساساً بر دروغ و دروغگویی بنا شده است. آن ها مانند آب خوردن، حتی راحت تر از آن، برای رسیدن به هر مقصدی که هوَس کرده اند، دروغ می گویند و از نقض سخنان خود و تناقض گویی ها هیچ ابایی ندارند. دروغ، نشانۀ اصلی و ریشۀ واقعی این باند است.

این هشدار امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ست که در اواخر عمرشان فرمودند: «حواستان را جمع کنید که نکند یک مرتبه متوجّه شوید که انجمن حجّتیه ای ها همه چیزتان را نابود کرده اند.» (صحیفیۀ امام، جلد 21، ص 612

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

پست 5137: به درد دامنه.  به نام خدا. این مردم فلاکت زدۀ سودان جنوبی اند، جوان ترین کشور دنیا که با دخالت غربی ها تجزیه شد و از همان زمان تا الان دچار جنگ داخلی ست. هزاران نفر مردم بی گناه کشته و میلیون ها نفر آواره شده اند. کشور به قحطی فراگیر مبتلاست. آنان برای زنده ماندن حتی علَف می خورند و برای این که به چنگِ سربازان دولتی و شورشیان نیفتند، با شکم های گرسنه فرار می کنند تا خود را از هر گونه خطر تجاوز و قساوت و کشتار رهایی دهند. (منبع عکس: اینجا)

فرار مردم سودان جنوبی با شکم گرسنه. 23 فروردین 1396. شفقنا    فرار مردم سودان جنوبی با شکم گرسنه. 23 فروردین 1396. شفقنا 

فرار مردم سودان جنوبی با شکم گرسنه. 23 فروردین 1396. شفقنا

فرار مردم سودان جنوبی با شکم گرسنه. 23 فروردین 1396. شفقنا

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ

پست 5136: یک بحث مهم در بارۀ  آفت اخباری گری در حوزه‌های علمیه

آیة الله سید کمال حیدری

در جلسۀ 167 درس خارج اصول، مبحث تعارض ادلّه به بحث گذاشت

...بنابراین خلاصۀ بحث این شد که بنا به دلایل و استشهادات فوق، منهج و روش اخباری گری در حوزه‌های علمیۀ ما وجود دارد و ما همچنان در برخی موارد – آگاهانه یا ناآگاهانه – اخباری هستیم!

لازم به ذکر است که هدف از طرح این بحث انتقادی، خدای ناکرده نادیده گرفتن زحمات، موفّقیت‌ها و فداکاری‌های مراجع و عالمان بزرگ و عظیم الشأن (شکر الله مساعیهم) نیست، بلکه غرض اصلی، طرح دلسوزانه و همدلانۀ مشکل و درد، و برانگیختن اهل علم برای پیشگیری و درمان آن است.

دامنه فقط بگوید اخباری گری که یک جریان تاریخی ست و هنوز نیز دوام دارد، به معنای ساده  یعنی کسانی که برای حکم عقل در فهمِ آیات و روایات حُجّیت قائل نیستند. کاملِ این پست در ادامه

آیة الله سید کمال حیدری


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ

پست 5135: به قلم دامنه. به نام خدا. اینجا لیبی آفریقاست. پنج سال پس از جنگ نظامی آمریکا و غرب به لیبی که به سرنگونی سرهنگ معمّر قذافی دیکتاتور مستبد لیبی انجامید، حالا 1700 گروه شبه نظامی!! برای در دست گرفتن قدرت، لیبی را به کشوری ویرانه و محلی برای تنازعات و کشت و کشتارها تبدیل کرده اند. کشور نفت خیز لیبی به مرحله ای از نابسامانی و ناامنی رسیده است که پناهجویان این کشور در بازارهای برده‌ داری لیبی خرید و فروش  می شوند. قیمت هر انسان مهاجرِ پناهجو 200  تا 500 دلار. این است عصر توحُّش و غارتگری غرب بر ملل مستضعف. (منبع: اینجا).

خریدوفروش پناهجویان در بازارهای برده‌داری لیبی. 23 فروردین 1396. عکس از شفقنا

لازم به توضیح است «اکنون دو دولت رقیب در لیبی بر سرکار است؛ نخست اعضای مجلسی که در انتخابات ژوئن ۲۰۱۴ برگزیده شدند. اعضای این دولت که توانی برای مقابله با شبه نظامیان و انتقال قدرت نداشتند در شرق و شمال شرق لیبی مستقر هستند و مرکز قدرت آنها در شهر طُبـرُق است. دولت دوم یا همان مجلس پیشین، موسوم به کنگره ملی عمومی یا دولت وحدت ملی هنوز در طرابلس بر سر قدرت است و حاضر به انتقال قدرت نیست. در نقشه ذیل مناطق قرمز رنگ تحت کنترل مجلس و دولت جدید که در شهر طبرق مستقر هستند، نشان داده است. مناطق سبز رنگ تحت کنترل مجلس و دولت سابق است که دولت وحدت ملی نیز نامیده می شوند. مناطق آبی و زرد رنگ، مناطق تحت کنترل قبیله ها را نشان می دهد.» (منبع: اینجا)

لیبی

 

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ

پست 5134: به قلم معصومه رجبی دارابی. ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

مکتب صبر را در این عالم

غیر تو نیست مقتدا زینب

زآنکه آموختی هزاران درس

در برِ دُختِ مصطفی، زینب

وفات حضرت زینب (س) تسلیت باد

حضرت زینب سلام الله علیها
پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 5133: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها. «در اینکه حضرت زینب سلام الله علیها چگونه از دنیا رفتند اختلاف نظر وجود دارد همان گونه که در تاریخ آن نیز اختلاف هست. در کتاب منتخب التواریخ آمده که آن حضرت مریض شده و به طور طبیعی از دنیا رفته اند  و این احتمال بعید هم به نظر نمی رسد چرا که در واقعه عاشورا بیشترین مصیبت به ایشان وارد شد نه تنها برادران و محرمان خود را از دست دادند که وظیفه نگهداری از زنان و کودکان و مهمتر از همه وظیفه پاسداری از امام زمانشان حضرت سجاد علیه السلام ـ که در آن مقطع دچار بیماری شده بودند ـ نیز بر عهده حضرت بود. و از همه اینها که بگذریم رسالت پیام رسانی واقعه عاشورا را نیز بر عهده داشتند و همه این مصیبت ها در کنار مصیبت از دست دادن عزیزترین فرد زندگیشان حضرت اباعبدالله (ع) که در تاریخ نقل است که حضرت زینب هیچ گاه از برادر جدا نشدند مزید بر علت است و می تواند باعث بیماری بی بی شده و ایشان مدت زمان کوتاهی بعد از واقعه سال 61 هجری از دنیا رفته باشند.

حضرت زینب سلام الله علیها

اما قول دیگری نیز در کتاب زینب الکبری من المهد الی اللحد وجود دارد و آن اینکه زینب کبری سلام الله علیها به دست مزدوران حکومت اموی به شهادت رسیده باشد که آن  هم نمی تواند دور از ذهن باشد چرا که ایشان نیز مانند امام سجاد علیه السلام همه وقایع کربلا را با چشم دیده و همواره درصدد برملا کردن ظلم و جور حکومت بر خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بودند و تحمل این مساله برای امویان و به ویژه یزید سخت می نمود و ممکن است چنین باشد اما به صورت پنهانی و دور از چشم دیگران که سندی از خود بر جای نگذارند.

شمه ای از زندگی آن بانوی بزرگوار: حضرت زینب کبری (س) فرزند سوم حضرت امیر (س) و صدیقه طاهره (س) است و از ازدواج او با عبدالله بن جعفر نیز سه فرزند پسر و یک دختر به دنیا آمد. بانوی بزرگوار اسلام در هوش و ذکاوت بی نظیر بود و حضرت سجاد علیه السلام در مورد ایشان لقب عالمه غیر معلمه را به کار برده اند و ابوالفرج اصفهانی در مقاتل آورده که ابن عباس خطبه صدیقه طاهره (س) را از زبان حضرت زینب (س) نقل کرده است  و این نشان از هوش و ذکاوت ایشان دارد چرا که او  در آن مقطع تنها کودکی بیش نبوده و با یک بار شنیدن، آن را حفظ شده است.

علاقه ویژه به امام حسین: در کتاب الخصایص الزینبیه آمده که به هنگام شیرخواری بانو هر گاه که امام حسین (ع) از او دور می شد، گریه سر می داد و به هنگام بازگشت برادر، لبخند به چهره اش باز می گشت و همین رویه ادامه پیدا کرد و خواهر هیچ گاه از برادر جدا نشد تا به هنگام ازدواج که ایشان شرط ازدواج خود را همراهی با برادر قید کرد و آن هنگام که امام علیه السلام خود را برای رفتن به سمت کربلا آماده می کرد...


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ

پست 5132: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 117. «فصل سی و هفتم: وفای به عهد. پای‌بندی به عهد و پیمان یک اصل جهانی است و از امهات فضائل به شمار می‌رود.  تمام افراد بشر، از هر قاره و اقلیمی، به این اصل ریشه دارد عمق وفای به عهد عنایت خاصی دارند و عهدشکنی را خیانت و رعایت عهد و پیمان را فضیلت می‌شمارند.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

وفای به عهد یکی از اصول و پایه‌های با اهمیت اخلاقی است که هم در قرآن مجید و هم در روایات و سخنان پیشوایان دین، بر آن تأکید شده است. در قرآن آمده است: و به عهد (خود) وفا کنید، که از عهد سؤال می‌شود. حضرت علی علیه‌السلام فرمود: همانا عهد و پیمان‌ها گردن بندهایی در گردن‌ها هستند تا روز قیامت. کسی که آن را به پا دارد، خداوند او را به (هدفش) می‌رساند و کسی که آن را بشکند خداوند او را به خودش وا می‌گذارد. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم می‌فرمود: کسی که به عهد و پیمانش وفا نکند دین ندارد.


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ

پست 5131: اُنس با قرآن. وَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ فَزَادَتْهُمْ رِجْسًا إِلَى رِجْسِهِمْ وَمَاتُوا وَهُمْ کَافِرُونَ * أَوَلَا یَرَوْنَ أَنَّهُمْ یُفْتَنُونَ فِی کُلِّ عَامٍ مَرَّةً أَوْ مَرَّتَیْنِ ثُمَّ لَا یَتُوبُونَ وَلَا هُمْ یَذَّکَّرُونَ.

و اما بیماردلان را پلیدى بر پلیدیشان مى ‏افزاید و در حال کفر در مى ‏گذرند. آیا نمى ‏بینند که در هر سال یک بار یا دو بار در معرض آزمون و ابتلا در مى‏ آیند، و باز توبه نمى‏ کنند و پند نمى‏ گیرند.

(سوره ۹: التوبة - جزء ۱۱ - آیات 125 و 126، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

پنجشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 5130: به نام خدا. ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها. «رسالت زینب پیامی است به همه انسان‌ها... پیام زینب به آنهاست که: «ای همه -ای هرکه با این خاندان پیوند و پیمان داری، و ای هرکس که به پیام محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) مؤمنی، خود بیندیش، انتخاب کن! در هر عصری و در هر نسلی و در هر سرزمینی که آمده‌ای، پیام شهیدان کربلا را بشنو،  بشنو که گفته‌اند:

کسانی می‌توانند خوب زندگی کنند

که

می‌توانند خوب بمیرند.

مرحوم دکتر علی شریعتی، حسین وارث آدم (6 اسفند 1350 حسینیۀ ارشاد)

نماز امام موسی صدر بر پیکر مرحوم دکتر علی شریعتی در حرم حضرت زینب (س). سال 1356. دمشق

نماز امام موسی صدر بر پیکر مرحوم دکتر شریعتی،حرم حضرت زینب (س). 1356. دمشق

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ

پست 5129: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

غیر از تو کسی همّت اینگونه ندارد

پایان برساند همه ی غائله ها را

آنروز که پابوس حریم تو بیائیم

احرام ببندیم تنِ قافله ها را

سرودۀ علی اکبر لطیفیان

پرچم حرم حضرت زینب (س) در برج میلاد تهران

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ

پست 5128: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

در زیر کوه غم به خدا شِکوه ای نکرد

حیران و ماتِ عصمت و ایمانِ زینبیم

با خیمه های سوخته مَعجر درست کرد

ممنونِ  ابتکارِ  درخشانِ زینبیم

سرودۀ وحید قاسمی

حضرت زینب سلام الله علیها

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ

پست 5127: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

یادم نمی رود که صدای تو قطع شد

افتاد دلهره به میان حرم حسین

بالای تَل دویدم و دیدم  که، می خوری...

...شمشیر و نیزه، پیش دو چشمِ تَرم حسین

چهره کبود بود شب غارتِ حرم

هر دختری که بود به دور و بَرم حسین

در کربلا زدند به پیشانی تو سنگ

در شام سنگ خورد همه پیکرم حسین

سرودۀ رضا رسول زاده

حرم حضرت زینب سلام الله علیها

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ

پست 5126: ویژۀ وفات حضرت زینب سلام الله علیها

زینب یگانه است خدا هم به فاطمه

تا زینب است دخترِ دیگر نمی دهد

...

زینب همان کسی است که در راه عِفّتش

عباس می دهد نخِ مَعجر نمی دهد

سرودۀ علی اکبر لطیفیان

حضرت زینب سلام الله علیها

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 5125: توضیح دامنه. به نام خدا. دیشب به مشرق  رفتم چشمم به گزارشی خورد که ترجیح دادم پست کنم. گزارش کامل مکتوب برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با عنوان زمان و زمانه شهید آوینی با حضور مسعود ده‌نمکی از اعضای قبلی انصار حزب الله و شهریار زرشناس عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اجرای همان مجری _که اسمش را می گویند وحید یامین‌پور است_ از شبکه افق. شبکه ای که سرتیپ عزت الله ضرغامی در دورۀ فرماندهی اش بر  صدا و سیمای میلی شخصی جناحی  راه اندازی اش کرد و عده ای خاص و جاهایی خاص آن را می چرخانند.

در ادامۀ مطلب آنچه شهریار زرشناس (همان جوانی که به حلقۀ کیهان وصل بوده است و بارها در دهۀ 70 علیۀ دکتر عبدالکریم سروش متن های تند و شداد و غلاظ نوشت) به نقل از مشرق بازنشر شده است. من فقط جهت اطلاع رسانی این پست را منتشر می کنم. نسبت به محتوای آن داوری نمی کنم.

حجة الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی     دکتر عبدالکریم سروش

حجة الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی و دکتر عبدالکریم سروش


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 5124: به نام خدا. عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم ۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی. (منبع: اینجا). دامنه این کسب این مقام معنوی و دینی را به طلاب گرانقدری که در این روز بزرگ معمّم شدند تبریک می گوید. ان شاء الله اسلام و ایران و ایمان را مُعین خواهید بود.

عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم ۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی (ع) توسط آیة الله محمد جواد فاضل     عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم ۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی (ع) توسط آیة الله العظمی مکارم شیرازی

عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم ۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی (ع) توسط آیة الله العظمی سید موسی شُبیری زنجانی     عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم ۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی (ع) توسط آیة الله العظمی مکارم شیرازی

عمامه گذاری طلاب حوزۀ علمیۀ قم۲۲ فروردین 1396، 13 رجب میلاد امام علی (ع)

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 5123: متن نقلی. «دکتر محمود سریع القلم. استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی. چگونه می‌توان قدری به حقیقت محاسباتی درون مغزهای مخالفین ایران نزدیک شد؟

دکتر محمود سریع القلم. استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی

اگر از علم معنا و واژه‌ها (Semantics) بهره گیریم، خواهیم دید واژۀ ایران عموماً با واژگان منفی مانند توسعه طلب، جنگ‌طلب، جنگجو، معترض و امثالهم مترادف قرار داده می‌شود. با توجه به محدودیت‌های رسانه‌ای ایران، طرف‌های مقابل در مقیاس بین‌المللی فعالیت می‌کنند و ذهنیت می‌سازند. این ذهنیت نه تنها، سیاست خارجی را دچار اختلال و بحران‌های روزمره می‌کند بلکه در حوزۀ اقتصادی نیز مانع از ورود جدی و پایدار سرمایه‌گذارن و شرکت‌ها می‌شود. این دقیقاً هدفی است که مخالفین دنبال می‌کنند که ایران را کشوری ناامن، غیر قابل اتکا و نظامی جلوه دهند.

بی دلیل نیست که قدرت‌های منطقه‌ای در خاورمیانه برای مخالفت با ایران خیلی سراغ وزارت خارجه یا دفاع آمریکا نمی‌روند بلکه کانون فعالیت‌های ‌آن‌ها در وزارت خزانه‌داری است تا مانع از معاملات دلاری ایران شوند. شاید نزدیک به ۹۰ درصد از مخالفت با ایران در خود منطقه باشد. آمریکا محل عملیاتی کردن این مخالفت است...


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ

پست 5122: به نام خدا. دیدار خانوادۀ آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی با مراجع عظام تقلید قم در 13 رجب 22 فروردین 1396. متن سخنان مهم آیات عظام شبیری زنجانی، یوسف صانعی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، صافی گلپایگانی و ... در بارۀ مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ادامۀ مطلب

آیة الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی در دیدار روز 22 فروردین 1396 خانوادۀ آیة الله هاشمی رفسنجانی با ایشان     آیة الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی در دیدار روز 22 فروردین 1396 خانوادۀ آیة الله هاشمی رفسنجانی با ایشان

آیة الله العظمی یوسف صانعی در دیدار روز 22 فروردین 1396 خانوادۀ آیة الله هاشمی رفسنجانی با ایشان


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ

پست 5121: آیة العظمی عبدالله جوادی آملی در دیدار بیت مرحوم آیة الله هاشمی رفسنجانی گفت: «صبر در قرآن به همراه نماز آمد که اقامه کردنی است و آقای هاشمی با همه سختی ها، صبر و صلاه اقامه می کرد... در دیدار اخری که با او در دماوند داشتم، صبر را که چون نماز، ستونی برای دین و دینداران است، در رفتار و گفتار ایشان دیدم... مرگ، آیة الله هاشمی را نبرده است، بلکه او مرگ را احاطه کرده که همچنان زنده است و به قول حضرت امیر(ع) انسان چه شب، کوچ کند و چه روز، سرمدی می شود.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ

پست 5120: حرم امام علی(ع). 22 فروردین1396؛ 13 رجب میلاد مولود کعبه

حرم امام علی (ع) 22 فروردین 1396؛ 13 رجب شب میلاد مولود کعبه     حرم امام علی (ع) 22 فروردین 1396؛ 13 رجب شب میلاد مولود کعبه

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ

پست 5119: به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت» تنگدستی ها و فقری را که اغلب ما با آن دست و پنجه نرم می کردیم، می نویسم.

گاه پیش می آمد دفتر برای مشق و حساب و هندسه و علوم نداشته باشم، برای این که تنبیه نشوم، ورقه های نوشته شدۀ قبلی ام را _که اغلب با مداد می نوشتم_ پاک می کردم، و از روی آن دوباره می نوشتم.

گاه _که بیشتر این گونه بود_ هیچ پول جیبی نداشتم که در محیط مدرسه و یا بیرون آن، تغذیه ایی و یا چیزی که هوَسش را کرده ام و چشمم به آن افتاده، بخرم و بخورم. نه این که آن زمان دچار حِرمان (=نومیدی و بی بهرگی) می شدم، ولی خُب، واقعیت این است که حسرت، ناتوانی، حسّ نداشتی، فقر و بی پولی در ذهن و درونم رخ می داد و مرا به این می رساند که باید صبوری کنم و پیش کسی لب وانکنم چیزی نخوردم... . بگذرم.

گاه اگر توانی هم دست می داد، بالاترین قدرت مانورم خریدنِ یک نوشابه با کیک برای ناهار در سورک بود و برخی زمان ها هم، شیرین دار (=چای شیرین با نون بربری) آن هم در وسط ظهر در قهوه خانۀ پیرمرد عبوسی به اسم مظاهری. همین.

هیچ گاه یادم نیست که برای جلدکردنِ کتاب های درسی ام، چسب نواری و آبی داشته باشم. دقیق یادم است و هنوز نیز برخی را در بایگانی شخصی ام نگاه داشتم که با پلاتیم (= دانه های برنج پلوی سردشده) کتابهایم را جلد می کردم. و نیز به دو شیوۀ دیگر: داغ کردن پشت قاشق و چسباندن آن به جلد نایلون که با کمی داغ شدن به جلد کتاب می چسبید. یا با ماشه دار داغ (= انبور منقل و بخاری و ذغال) که لای نایلون و جلد کتاب فرومی کردم به هم می چسباندم. من اساساً هر کتابی که الان هم می خرم پیش از خواندش، جلد می کنم.

این تنگدستی ها و فقری که برشمردم، ناشی از عدم نقدینگی کلی در جامعۀ ایران در آن زمان بود و البته دانش آموزهای خانواده های کم درآمد و محروم از هرگونه اشتغالات تجاری و پول زا، این طعم تلخ بی پولی را بخوبی چشیده اند و حالا وقتی این متن را می خوانند، بخوبی می دانند که من چه می گویم. آن دوره، مثل الان نبوده که حالا دانش آموز ابتدایی هم جیب هایش پر از اسکناس شده و از همان خانه تا مدرسه تا دلش خواست می خرد و می خورد و می خوابد! درس هم نمی خواند. خدا رحم کند به این ملّت و اُمّت. (در اینجا فلق و شفق هم منتشر می شود)

دامنه و علی  آهنگر دارابی (مرحوم حسین). حیاط مسجدجامع و تکیۀ دارابکلا. پاییز سال 1358. عکاس: نقی طالبی دارابی

دامنه و علی  آهنگر دارابی (مرحوم حسین). حیاط مسجدجامع و تکیۀ دارابکلا. پاییز سال 1358. عکاس: نقی طالبی دارابی

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ

پست 5118: اُنس با قرآن. وَمَا نُرْسِلُ الْمُرْسَلِینَ إِلَّا مُبَشِّرِینَ وَمُنْذِرِینَ فَمَنْ آمَنَ وَأَصْلَحَ فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ* وَالَّذِینَ کَذَّبُوا بِآیَاتِنَا یَمَسُّهُمُ الْعَذَابُ بِمَا کَانُوا یَفْسُقُونَ.

و ما پیامبران را جز مژده ‏آور و هشداردهنده نمى‏ فرستیم، و کسانى که ایمان آورند و نیکوکارى کنند نه بیمى بر آنهاست و نه اندوهگین مى‏ شوند. و دروغ ‏اِنگارانِ آیات ما به خاطر نافرمانیشان گرفتار عذاب گردند.

(سوره ۶: الأنعام - جزء ۷ - آیات 48 و 49، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

بهاءالدین خرمشاهی

چهارشنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ

پست 5117: به قلم مهندس عاصم طالبی دارابی 7. «سخت ترین کلمه برای توصیف پدرم!

سلام.

سختگیره اما مهربونه٬

بهت فشار میاره اما ته دلش میلرزه٬

باهات جدی برخورد میکنه اما خیلی مهربونه٬

تو شرایط سخت به خودش فشار میاره تا تو‌ راحت باشی٬

از خود خود خودت بهت نزدیک تره٬

تو ظاهر مثل یه کوه جلوی روی تو هست اما تو عمل مثل یه کوه پشتته٬

لباس نمیپوشه تا تو لباس بپوشی٬

تو سرما حاضره بخوابه تا تو، تو گرما بخوابی٬

غذا کمتر میخوره تا تو سیر بشی٬

پول خرج نمیکنه تا موقع عروسیت پول به پات بریزه،

این کلمه، کلمه ایست که باهاش تا قله های دور میشه رفت: پدر

ترجیح دادم خودمونی تر بنویسم تا ادبی؛ چون در مورد واژه ای خواستم بنویسم که از خودم و‌ رگ‌گردنم به من نزدیک تره.

انتهای متن تعهدی از خودم به پدرم در تاریخ ۱۳۹۶/۰۱/۲۲ در روز‌پدر:

سال ۹۶ سال روسفید شدن پدر و‌مادرمه٬ در مورد آینده ای دارم صحبت میکنم که تا بهش نرسم کوتاه نمیام. روز پدر‌ مبارک. عاصم طالبی دارابی. تهران: 22 فروردین 1396»

پاسخ بابایت دامنه: به نام خدا. سلام من هم به تو آخرین پسرم که آخرین حدِّ معرفت و محبتی  برام. از متن تو درس گرفتم. می دانستم با هم خیلی خیلی نزدیکیم اما نمی دانستم در توصیف من، این همه پیشی و از من بیش. عاصم این عکس تو و مِه و جادّه و درخت و شکوفه و سدّبندی جنگل دارابکلا در 4 نوروز 1396 را در این پست عمداً گذاشتم تا بگویم سدّبندی های  زندگی ات را همیشه بشناسی و در برابر هر سدّ و مانعی، به محکمی سدّ ذوالقرنین علیۀ یأجوج و مأجوج بایستی. ممنونم پسرم، هم به ذوقی که نشان دادی و هم به قلبی که روشن تر از خورشید داری. خدا را همآره در خویشتن خود جویا باش. و خویشتن خویش را همآره به آداب و آموزه های معنوی زیستن و حُبّ اهل بیت (ع) بیآرا. من، تا زنده ام، برای شما هر سه پسرم، دریغی در نوکری ندارم. 13 رجب میلاد مظهر عدالت و مُروّت و مردم دوستی، امام علی (ع) بر تو هم خجسته و مبارک.

عاصم. 4 نوروز 1396. سدّبندی جنگل دارابکلا

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ٧:٠۱ ‎ب.ظ

پست 5116: به قلم حجة الاسلام محمدجواد غلامی 67. «سلام. به نام خدا، درود بر شما و عاشقان پدر، در روز ولات مولی علی (ع)  و روز پدر درگذشت پدری نیک سرشت ، دلسوز ، بسیار مهربان و پرتلاش مرحوم کربلایی علی رمضانی را به پسرخاله های عزیزم آقایان یوسف، ابراهیم، عبدالله ، محمد و نیز دختر خاله های داغدارم تسلیت عرض می کنم. امیدواریم آن مرحوم در این روز عزیز مورد عنایت حضرت قرار بگیرد، روحش شاد... عکس زیر: فرزندان آن مرحوم و اخوان حقیر، 22 فروردین 1396 بالامحلۀ دارابکلا، منزل مرحوم کربلایی علی رمضانی.»

فرزندان آن مرحوم و اخوان شیخ محمدجواد غلامی، 22 فروردین 1396 بالامحلۀ دارابکلا، منزل مرحوم کربلایی علی رمضانی

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ

پست 5115: دامنهٔ روح2 لیف روح 189

آیة الله حسن حسن زاده آملی:

الهی،

خروس را در شب خروش باشد

و حسن را خاموش!

حسن حسن زاده: آن که گوهر ذات خود را تباه کرده است، چه بهره ای از زندگی برده است!؟

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ

پست 5114: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 202. «سلام. بسمه تعالی. اسرار اعتکاف از منظر آیت الله العظمی تبریزی (ره). اعتکاف، سکوی پرشی است به سوی معنویت، به سوی آینده روشن و تقرب به خدا و اهل بیت علیهم السلام. اعتکاف فرصتی است که معلوم نیست حال و آینده برای هر کسی پیش آید.حال که خدا به شما این توفیق را داده است که ایام بیض را درک کنید، از آن استفاده کامل نمایید و توشه خود را مملو از حسنات کنید.

این روزها درهای رحمت خدا باز است؛ او را به حق بهترین بندگانش که همان اهل بیت علیهم السلام هستند، بخوانید و از او مدد بجویید.معلوم نیست عمر ما بر رجبی دیگر کفاف کند. کاری نکنید که بعدها حسرت این روزها را بخورید.

هر فرصتی که جهت ارتباط معنوی با پروردگار برایتان فراهم می شود، برای خود و دیگران دعا کنید و از خداوند بخواهید همواره شما را تحت عنایت خود و در ظل توجهات حضرت ولی عصر علیه السلام، از هر مکروهی حفظ کند و به شما توفیق روزافزون عنایت نماید.

اعتکاف، توسل و شب زنده داری فرصتی است الهی، جهت رسیدن به کمال و کسب درجات معنوی. اعتکاف دارای لذت و حلاوتی است که هرگاه انسان آن را یاد کند، احساس آرامش و سبکی می نماید لذا سعی کنید هنگام خروج از اعتکاف با مدد از پروردگار متعال، آن حالت حفظ شود و با ذکر و توسل از خداوند بخواهید که روز به روز بر معنویتتان اضافه گردد. دنیا دار فناست و همه چیز و همه کس یک روزی فانی می شوند و جای بازگشتی نخواهد بود.بنابراین برای خود توشه ای ذخیره کنید تا در آخرت حسرت نخورید و گاهی خداوند توفیقی به انسان می دهد که باید قدر آن را بداند و از جمله آن توفیقات، حضور در مجلس اعتکاف، توسل و دعاست.

فضایل امیر المومنین(ع) حق است اما گفتنی نیست! آیت الله العظمی بهجت (قدس سره):در حدیثی، پیغمبر اکرم(صلی الله علیه وآله) فرمودند: یَا عَلِیُّ لَوْ لَا أَنَّنِی أُشْفِقُ أَنْ تَقُولَ فِیکَ طَوَائِفُ مَا قَالَتِ النَّصَارَى فِی عِیسَى ابْنِ مَرْیَمَ لَقُلْتُ فِیکَ الْیَوْمَ مَقَالًا لَا تَمُرُّ بِمَلَإٍ مِنْهُمْ إِلَّا أَخَذُوا التُّرَابَ مِنْ تَحْتِ قَدَمَیْک؛(الإرشاد فی معرفة حجج الله على العباد، شیخ مفید «یا علی، اگر بیم آن را نداشتم که مسلمانان درباره تو آن کنند که مسیحی‌ها درباره حضرت عیسی(علیه السلام) نمودند، درباره تو چیزی می‌گفتم که هرجا عبور می‌کنی، مردم خاک زیر پای تو را به عنوان تبرک بردارند.» فضایل علی(علیه السلام)، حق است اما گفتنی نیست؛زیرا ما ضعیفُ العقل و الایمان هستیم و ظرفیت نداریم. اگر بیان می‌کرد، بسیاری از مردم کافر می‌شدند و عده‌ای معدود ایمان می‌آوردند، هم چنان که درباره حضرت عیسی مسیح(علیه السلام) چنین اتفاق افتاد. منبع:کتاب در محضر آیت ا.... بهجت – ج ۱ ص ۱۱۳.

سکان زمین و آسمان است علی

مولای جمیع انس و جان است علی

در نور محبتش پر از جاذبه است

محبوب قلوب شیعیان است علی

در آخر جناب دامنه ی بزرگوار بنده هم برای همه ی اموات مخصوصا پدر و مادر شما علوِّ درجات را از خدای متعال مسئلت دارم و همچنین از جناب برادر خوش مطالعه مهندس عبدی  که از مطالب اینجانب تعریف کردند تقدیر  و تشکر می کنم. نیز ولادت با سعادت امیرالمومنین علی(ع) و روز پدر مبارک باد.

طرح بحث مجتع فرهنگی الیگودرز که جهت تبلیغات در مراسم معنوی اعتکاف این شهرستان اعزام شدم. ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ ه ش  برابر با ۱۳ رجب ۱۴۳۸ ه ق  ۱۱ آوریل ۲۰۱۷ م. مالک رجبی دارابی»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک گرامی ما. در مراسم معنوی اعتکاف الیگودرز حتماً در ضمیر روشن خویش ما را دعا فرما. خداقوت بر شما و ارادۀ معنوی تبلیغی شما. مهندس عبدی همیشه خوانندۀ متن های شماست و برخی از مطالب تان را بازنشر هم می دهد. نیز ممنونم از یادکردِ والدین ما.

اعتکاف

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ

پست 5113: «حضرت آیت الله مظاهری می گوید: ما در نهج‌البلاغه کم کار کرده‌ایم و باید بگوییم دربارۀ امیرالمؤمنین علی«سلام‌الله‌علیه» جفا کرده‌ایم. باید نهج‌البلاغه در دانشگاه‌ها و در حوزه‌ها، تدریس شود. باید صدا و سیما به جای این فیلم‌ها و به جای این حرف‌ها که نتیجۀ دنیا و آخرت ندارد، لاأقل دو سه ساعت راجع به نهج‌البلاغه فیلم و بیان داشته باشد.

آیت الله حسین مظاهری

به گزارش شفقنا، این مرجع تقلید در جلسه درس اخلاق خود ضمن تبریک میلاد امام علی(ع) اظهار داشت: دربارۀ امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» از سنی و شیعه، بلکه از طرف غیرمسلمان خیلی صحبت شده است. یک افتخار برای تشیّع است که سنّی و شیعه، مسلمان و غیر مسلمان برای امام اولش صحبت‌های شیرین و پرمحتوایی کرده‌اند. جرداق نصرانی درباره‌اش کتاب می‌نویسد و اسم کتاب را «الامام علی صوت العداله الانسانیه» می‌گذارد. دربارۀ مولی امیرالمؤمنین شعر می‌گوید و به او می‌گویند تو نصرانی هستی و باید دربارۀ مسیح شعر بگویی،‌ چرا دربارۀ امام علی شعر می‌گویی؟ می‌گوید من عاشق فضیلت هستم و هرچه گشتم سرچشمۀ فضیلت به جز علی کسی را ندیدم...

امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: من مثل بچه به دنبال مادر، به دنبال پیغمبر اکرم می‌دویدم. پیغمبر اکرم او را در غار حرا تربیت الهی کردند. به اندازه‌ای که پیغمبر اکرم به امیرالمؤمنین می‌فرمایند:

«إِنَّکَ تَسْمَعُ مَا أَسْمَعُ وَ تَرَى‏ مَا أَرَى‏»[۱]؛ آنچه می‌بینم، می‌بینی و آنچه می‌شنوم، می‌شنوی. و این معلم اخلاق در عالم وجود تک است. معلم اخلاقی که از همان کودکی بود. از همان وقتی که از خانۀ کعبه بیرون آمد، پیغمبر اکرم او را گرفتند و اجازه گرفتند که تربیت او با پیغمبر اکرم باشد و از همان روز اول این نوزاد را تربیت کردند تا رسید به آنجا که پیغمبر اکرم از دنیا رفتند و او به جای پیغمبر اکرم نشست. این نیز تک است و معلم اخلاقی اینگونه نداریم که از طرف خدا زیر نظر پیغمبر اکرم باشد....» (منبع: اینجا)

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ

پست 5112: کاندیداهای عجیب ریاست جمهوری دوازدهم (منبع: اینجا)

مرد یزدی کارگر ساختمان شعارش: مسکن دلباز و مردی کفن پوشِ علَم بر دوش شعارش: قرآن

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5111: «پس از ۱۴۰۰ سال نه تنها در میان شیعیان بلکه در میان بسیاری از افراد از ادیان و مذاهب مختلف، محبوبیتی مثال زدنی دارد و سرمشقی بی نظیر برای تمام عرصه های مختلف زندگی بشری است. چرا و به دلیل چه ویژگی هایی پس از گذشت قرن ها همچنان امیرمومنان حضرت علی(ع) از چنین محبوبیت جهانی برخوردار است؟

دکتر محمود جنیدی جعفری، رئیس مرکز تحقیقات امام علی

دکتر محمود جنیدی جعفری، رئیس مرکز تحقیقات امام علی در گفت وگو با شفقنا به علت محبت جامعه انسانی به علی(ع) و محبوبیت ایشان اشاره و اظهار می کند: ساختار شخصیتی امامان معصوم به خصوص حضرت علی(ع) به گونه ای بوده که با فطرت مردم و عموم انسان ها به خصوص انسان های پاک نهاد، سازگار بوده و عموم مردم به دیده محبت به آنها نگاه می کردند؛ حضرت علی(ع) همواره سعی می کردند که افکار عمومی و رضایت مردم را در راستای ارزش های معنوی جلب کنند، نه ارزش های دنیایی و زودگذر. متن مصاحبه در ادامۀ مطلب

حرم امام علی (ع). باب السوق یا باب امام رضا (ع) و ساعت


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ

پست 5110: حسینعلی حدادی؛ قهوه خانه چی. هشتاد ساله. از همان ابتدا دو چیز در قهوه خانه ی شان ممنوع بود: سیگار و قلیان. محلۀ طرشت تهران. (منبع: اینجا)

حسینعلی حدادی؛ قهوه خانه چی، هشتاد ساله. از همان ابتدا هم دو چیز در قهوه خانه ممنوع بود؛ سیگار و قلیان. محلۀ طرشت تهران

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5109:روستای آلمجوق پس از زلزلۀ شدید هفتۀ پیش خراسان رضوی

روستای آلمجوق تربت جام پس از زلزلۀ شدید هفتۀ پیش خراسان رضوی     روستای آلمجوق تربت جام پس از زلزلۀ شدید هفتۀ پیش خراسان رضوی

روستای آلمجوق تربت جام پس از زلزلۀ شدید هفتۀ پیش خراسان رضوی

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ

پست 5108: به نام خدا. آیة الله سید میرزا حسن صالحی (پدر دکتر سیدعباس صالحی)، بامداد روز دوشنبه 21 فروردین ماه 1396 در بیمارستان امام رضا (ع) شهر مشهد دار فانی را وداع گفت. آیة الله صالحی متولد مشهد بود و در ضلع شرقی مدرسه عباسقلی خان مشهد حجره داشت و دروس خارج را خدمت آیات عظام حاج آقا حسین قمی، شیخ مرتضی آشتیانی و میرزا محمد آقازاده خوانده بود و شاگردان بسیار و بنامی از وی درس گرفتند. (منبع خبر: اینجا)

دامنه درگذشتِ این پدر مهربان و فاضل را به جناب دکتر سید عباس صالحی معاون فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که زمانی طولانی از مؤثّران متفکر عرصۀ فکر و اندیشه و نشر مجلاتی چون حوزه و... در دفتر تبلیغات اسلامی قم بودند، تسلیت می گوید.

آیة الله سید حسن صالحی (صالح شریعتی) دکتر سیدعباس صالحی معاون فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ

پست 5107: به توضیح دامنه. به نام خدا. تاریخ با عکس ها، در یادهاست. این مردان قبیلۀ «هررو» اند که در اسارت زنجیر استعمارگران آلمانی اند؛ در جنوب غرب آفریقا در عصر استعمارکهنه و دورۀ چپاولگری و غارت و ستم. عکس: Alamy Stock Photo، از روزنامۀ گاردین. (منبع: اینجا)

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٤ ‎ق.ظ

پست 5106: به شرح دامنه. به نام خدا. بلاخره پادشاه بُزها در چین انتخاب شد. این سنتی دیرین هرساله در چین است. در این آئین که برای انتخاب قوی‌ترین بُز برگزار می‌شود، بزها روبروی هم قرار می‌گیرند تا در پایان، بزی که بیشترین نبردها را پیروز شده به عنوان پادشاه بزها برگزیده و معرفی می شود. «چین یکی از بزرگترین پرورش دهنده‌ های بز در جهان است.» (منبع: اینجا)

بز     

بز

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ

پست 5105: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 116«فصل سی و ششم: غیرت و مردانگی. معنای غیرت. (غیرت) به معنای رشک و حسد مردانه و سرشار از صفات آن است و در تداول فارسی زبانان به معنای حمیت و محافظت عصمت و آبرو و ناموس ونگهداری عزت و شرف آمده است.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

معنای غیرت از دیدگاه علمای اخلاق: علمای اخلاق نیز غیرت را چنین تعریف کرده اند، غیرت و حمیت، یعنی تلاش در نگهداری آنچه که حفظش ضروری است، این صفت در قالب مطلوبش از شجاعت، بزرگ منشی و قوت نفس انسان سرچشمه می گیرد و یکی از ملکه های نفسانی انسان و سبب مردانگی است و مرد بی غیرت از زمره مردان خارج است.

اگر غیرت بری با درد باشی   وگر بی غیرتی نامرد باشی

ضرورت غیرت: (غیرت) یکی از کمالات انسانی است که دست پرتوان آفرینش، اسباب آن را در وجود آدمی تعبیه کرده است. غیرت ورزی در حد عالی آن، لازمه انسانیت آدمیان مخصوصاً مؤمنان پرهیزکار است. امیرمؤمنان ـ علیه السلام ـ فرمود: (اِنَّ اللهَ یَغارُ لِلْمؤمِنِ فَلْیَغَرْ، مَنْ لا یَغارُ فَاِنَّهُ مَنْکُوسُ الْقَلْبِ) بحارالانوار، ج ۷۹، ص ۱۱۵. خداوند برای مؤمن، غیرت می ورزد، پس او نیز باید غیرت آورد. هر کس غیرت نورزد، دلش وارونه است. شاید مراد از وارونگی دل این باشد که شخص بی غیرت از حالت طبیعی انسان خارج شده و به ورطه پوچی و تباهی سقوط کرده است.

غیرت در اسلام: وجود غیرت در جامعه انسانی تا آنجا ضروری و حیاتی است که شارع مقدس اسلام در تشریع احکام نیز به آن


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ

پست 5104: اُنس با قرآن. لَقَدْ أَحْصَاهُمْ وَعَدَّهُمْ عَدًّا * وَکُلُّهُمْ آتِیهِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فَرْدًا * إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا.

به راستى همه را شماره کرده و حساب همگیشان را داریم‏. و همگیشان روز قیامت یکّه و تنها به نزد او آیند. کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده ‏اند، زودا که خداوند رحمان در حق آنان مهربانى کند.

(سوره ۱۹: مریم - جزء ۱۶ - آیات 94 تا 96، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

سه‌شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ

پست 5103: به قلم دامنه. به نام خدا. جناب یک دوست با آن معرفت و محبتش برای پست 5080 اینجا که برای دومین سالگرد مادرم با عنوان «مادرم سلام» منتشر کرده بودم، عکس قبر مرحوم مادرم در مزار روستای دارابکلا را این گونه مهربانانه به تصویر کشیدند و آن جملۀ درونی ام «کهکشانی از درد افتراق و جدایی و دوری ست رحلت مادر» را هنرورزانه بر آن حکّ نمودند. و در شب میلاد امام علی (ع)، عالی ترین مخلوق محبوب خدا بعد از حضرت نبی (ص) عکس اول را این گونه درخشان، مانند لعل بدخشان درآوردند. ممنونم ممنون که قلبم را روشن کردی با این محبت و هنرت.

میلاد امام علی، عالی ترین مخلوق محبوب خدا بعد از حضرت نبی

قبر مادرم زهرا آفاقی و مادربزرگم سیده زینب صالحی. آری، آری، کهکشانی از درد افتراق و جدایی و دوری ست رحلت مادر

قبر مادرم زهرا آفاقی و مادربزرگم سیده زینب صالحی. آری، آری، کهکشانی از درد افتراق و جدایی و دوری ست رحلت مادر

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ

پست 5102: به قلم دامنه. به نام خدا. باخبر شدم مشهدی علی رمضانی دارابی، ساکن بالامحلۀ روستای دارابکلا امروز 21 فروردین 1396 به رحمت خدا پیوست. دامنه درگذشت این مردِ صبور، کاری، زحمتکش و خوش رفتار را به همۀ منتسبین وی خاصه به خانواده اش تسلیت می گوید. روحش شاد. در عکس زیر _که ام البنین دارابکلایی به دامنه فرستاد_ چهرۀ شاداب و کاری اش کاملا هویداست.

مشهدی علی رمضانی دارابی، ساکن بالامحلۀ روستای دارابکلا

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ

پست 5101: به قلم دامنه. به نام خدا. این رفیق همکلاسی من، محمود آهنگر دارابی مُرسمی ست. خیلی خیلی با هم رفیق بودیم و صمیمی. من در سلسله مباحث آنچه بر دامنه گذشت چندجایی از محمود یاد کرده ام. او فردی بسیارخوش قلب، روراست، بااخلاق، صادق و راسخ است. من بسیار او را قبول دارم. الان اواخر سالهای اشتغال دولتی اش را در مرکز بهداشت سپری می‌کند.

حاج علی میرزا چلویی دارابی که این عکس ها را برای دامنه تلگرام کرده است؛ به من خبر داده است که جناب آقا محمود علاوه بر خدمت در مرکز بهداشت اوسا، هر چندوقت، به صورت کشیک شبانه در «درمانگاه بیتوتۀ دارابکلا» نیز حضور می یابد و به مردم خدمت رسانی می کند. خدا را شکر که خدمات خوب جناب محمود آهنگر، به دارابکلایی ها هم رسیده است. واژۀ بیتوته را حاج علی میرزا نوشته است. من نمی دانستم اسم درمانگاه بیتوته است.

محمود اساساً فردی نجیب، باشرم وحیا، پاک سیرت و پاکنهاد است. او برای من دوستی گرامی و بزرگوار است. این عکس های اوست در درمانگاه بیتوتۀ حضرت فاطمۀ زهرا _سلام الله علیها_ی روستای دارابکلا. ممنونم از حاج علی میرزا با ارسال این دوست خوب ما. سلام مرا و این پست دامنه را هم برسان به آن رفیق دورۀ پرخاطرات ما.

محمود آهنگر دارابی مُرسمی. 21 فروردین 1396. عکاس: حاج علی میرزا چلویی دارابی  محمود آهنگر دارابی مُرسمی. 21 فروردین 1396. عکاس: حاج علی میرزا چلویی دارابی  محمود آهنگر دارابی مُرسمی. 21 فروردین 1396. عکاس: حاج علی میرزا چلویی دارابی

محمود آهنگر دارابی مُرسمی. 21 فروردین 1396. عکاس: حاج علی میرزا چلویی دارابی

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ

پست 5100: سلسله نوشته های دمی با دماء شهیدان. قسمت 19. شهید حمید باکری جانشین فرماندهی لشکر 31 عاشورا و قضیبۀ مقنعۀ همسرش:

«به ریزترین کارهای بانویش دقت می کرد، به لباس پوشیدن، غذا خوردن، کتاب خواندن و... و همه اینها برای بانو لذتبخش بود که حمید تا چه اندازه  نسبت به او حساس است. یک روز آمد و با حرارت تمام در حالی که دستهایش را در فضا تکان می داد، گفت: یک چیزهایی آمده که جلو بسته است و تا روی بازوها را می پوشاند و خانم ها زیر چادر سر می کنند، نمی دانم اسمش چیست ولی خیلی خوب است چون برای بچه بغل گرفتن، راحتتری.

بانو با لبخندی به حمید گفت: مقنعه را می گویی؟ حمید کنار بانو نشست و گفت: نمی دانم فقط می دانم که برایت راحتتر است. از آن روز تا حال، مقنعه جزء جداناشدنی برای چادر بانو شده است.[برگرفته از کتاب نیمه پنهان ماه.]» (منبع: اینجا)

شهیدان مهدی باکری و حمید باکری

شهیدان مهدی باکری و حمید باکری

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ

پست 5099: به توضیح دامنه: به نام خدا. سه نکته در بارۀ مرحوم آیة الله هادی باریک‌ بین، عضو سابق مجلس خبرگان رهبری و امام جمعۀ سابق قزوین که روز شنبه 19 فروردین 1396 درگذشت:

نکتۀ اول» رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت: «آن بزرگوار سالیان متمادی امامت جمعه‌ی آنان را برعهده داشت شاهد منش و اخلاق و رفتاری از این عالم روحانی بودند که آنان بویژه جوانان را مجذوب می‌کرد و نمونه‌ی یک روحانی پارسا و انقلابی را در برابر چشم آنان قرار می‌داد» (منبع: اینجا).

رهبر معظم انقلاب و مرحوم آیة الله هادی باریک‌ بین

رهبر معظم انقلاب و مرحوم آیة الله هادی باریک‌ بین

نکتۀ دوم: آیة الله سید محمد موسوی خوئینی‌ها دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در پیام تسلیت: «تخلق به اخلاق حسنه و آراستگی به فضائل انسانی در رفتار و گفتار این روحانی عالی‌قدر می‌درخشید. اهالی گرامی قزوین از این عالم وارسته در طول هشتاد سال هرگز نقطۀ سیاهی به خاطر ندارند، از آن روزگار که در حوزه‌های علمیه قم و نجف در تلاش برای به چنگ آوردن جواهر علوم اهل بیتِ پیامبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) بود، تا آن زمان که بر منبرِ خطابۀ نماز جمعه می‌ایستاد؛ تا پایان عمر همواره ارادتمند مخلص امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) بود و برای حاکمیت دین خدا در چارچوب نظام جمهوری اسلامی تا آنجا که در توان داشت کوشید» (منبع: اینجا)

آیة الله سید محمد موسوی خوئینی‌ها دبیرکل مجمع روحانیون مبارز

نکتۀ سومسایت عصر ایران در تحلیل زندگینامۀ آیة الله باریک بین: «پس از آن که مجلس خبرگان اول در سال 1364 آیت الله منتظری را به عنوان قائم مقام رهبری انتخاب کرد اول بار آقای شیخ هادی باریک بین بود که در نماز جمعه قزوین این تصمیم را علنی کرد و روزنامه صبح آزادگان نیز روز بعد با تیتر درشت و سبز رنگ این نقل قول را در صفحه اول انعکاس داد. قبل از آن هم البته زمزمه هایی شنیده می شد اما اعلام آن از زبان امام جمعه به خبر رسمیت داد...

پس از آن بیش از 200 نماینده مجلس شورای اسلامی در 17 آذر 1364 در نامه ای این انتخاب را تبریک گفتند و صدا و سیما هم در بخش های خبری رسمی عنوان «قائم مقام رهبری» را به کار می برد و کسی یادآور نشد این عنوان اساسا در قانون اساسی وجود خارجی ندارد و «قائم مقام» درغیاب معنی دارد و چه بسا اگر در سال 64 رسانه ای و فاش نشده بود چه بسا در فروردین سال 68 که آیت الله منتظری استعفا کرد یا کنار گذاشته شد یا توصیه شد استعفا کند دیگر نیاز نبود این استعفا یا برکناری رسانه ای شود.» (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ

پست 5098: نظر امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در بارۀ حجاب دختران چه بود؟ «با همسر و دخترم که آن موقع حدود پنج-شش سالش بود، برای دیدن آقا [11] رفته بودیم. ایشان بعد از کلی تحویل گرفتن و خوشامدگویی،‌ نام دخترم [2] را پرسیدند و بعد گفتند چرا چیزی سرش نکرده ای و من گفتم آخر او فقط پنج سال دارد که ایشان گفت: باشد، سرش کن، عادت می کند. آقا روی حجاب و رو گرفتن تأکید داشتند. [3]

پاورقی:

1- امام خمینی (س).

2- فریبا.

3- برگرفته از خاطره نقل شده از فروغ السادات پسندیده (برادرزاده امام) در کتاب پدر مهربان.»

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ

پست 5097: «مقتدی‌ صدر رهبر جریان صدر عراق: به نظر من این منصفانه است که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به خاطر عشق به سوریه استعفا دهد و از حکومت کناره‌‌گیری کند تا سوریه از دست جنگ و تروریسم رهایی یابد و زمام امور به طرف‌های مردمی بانفوذ داده شود که  می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن سوریه را نجات دهند. بشار اسد قبل از اینکه زمان از دست برود، می‌تواند موضع تاریخی قهرمانانه‌ای داشته باشد.» (منبع: اینجا)

مقتدی‌ صدر رهبر جریان صدر عراق      

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 5096: به قلم دامنه. به نام خدا. جنگ در کشورهای مسلمان به نفع پول پرستی های غرب است. صبح جمعه 18 فروردین 1396، ترامپ رئیس جمهور آمریکا، فرودگاه نظامی «الشعیرات» سوریه را هدف حمله 59 موشک توماهاک از تولیدات شرکت ریتیون، قرار داد که دونالد ترامپ از سهامداران این شرکت است. «سرمایه‌گذاران شرکت ریتیون پس از شلیک موشک، ارزش سهام ریتیون را بالا بردند.» (اصل این خبر رک: اینجا)

من از نظام دیکتاتوری خاندان اسد و اُلیگارشی قدرت در سوریه حمایت نمی کنم؛ ولی دنیای سیاست غرب را کاملاً زراندوزانه و ظالمانه می دانم. دنیای غرب، فقط به زر و زور و تزویر فکر می کند. شعاری که دکتر علی شریعتی چه بنیادین و عالی برای هر طَمّاعِ ستمگرِ مذبذبِ مزوّری ساخت. باید غرب را شناخت. همان گونه که باید روس را هم شناخت. بی جهت نبود شعار لاشرقی لاغربی جمهوری اسلامی. گرچه تعامل جهانی سیاست درست و عقلانی ست، ولی باید در همان حالت، انقلابی هم بود و مقاومت هم ورزید. همین.

موشک توماهاک ساخت شرکت ریتیون آمریکا

ویژگی های موشک توماهاک: «موشک های توماهاک حدودا ۵٫۶ متر طول داشته و می‌توانند کلاهکی با وزن ۴۵۰ کیلوگرم و یا تا ۱۶۶ بمب کوچک در اندازه نارنجک دستی را با خود حمل کنند. در ابتدا، موشک با موتور داخلی خود حرکت می‌کند و در هنگام پرواز، بال‌های کناری آن ظاهر می‌شوند که موشک را قادر می‌سازد تا با سرعتی معادل ۸۸۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند. شرکت Raytheon، سازنده موشک کروز توماهاک ، در حال حاضر در حال طراحی و توسعه نسخه‌ای ارتقایافته از این موشک است که می‌تواند ارتباط دوطرفه ماهواره‌ای با اشیای مستقر در زمین (مانند تانک‌ها و کشتی‌ها) داشته و مجهز به سیستم ناوبری قدرتمندتر و دقیق‌تری باشد.» (منبع اطلاعات موشک: اینجا)

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ

پست 5095: آیت‌الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی به پرسشی درباره یک‌بار «بسم‌الله» گفتن برای ذبح تعدادی حیوان پاسخ گفته است:

آیة الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی

س: یک‌بار «بسم‌الله» گفتن برای ذبح تعدادی حیوان آیا برای ذبح تعدادی از حیوانات( مثلا در ذبح با دستگاه)، یک‌بار تسمیه به نام خداوند کافی است یا باید برای هر یک از آن‌ها یک «بسم‌الله» گفته شود؟

پاسخ: به میزانی که موالات عرفی بین ذبح و تسمیه رعایت می‌شود یک تسمیه کفایت می‌کند.» (منبع: اینجا)

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 5094

آیة الله العظمی حسین نوری همدانی

«سلام علیکم. ضمن تبریک اعیاد ماههای رجب و شعبان و با توجه به فرارسیدن ایام انتخابات ریاست جمهوری و احتمال درخواست برای ملاقات نامزدهای محترم انتخاباتی و یا مرتبطین با این موضوع از مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی، این دفتر به اطلاع می رساند معظم له پیرامون اصل حضور پرشور و همگانی مردم متعهد ایران اسلامی در انتخابات و همچنین بیان شاخصهای انتخاب اصلح، فرمایشاتی در گذشته داشته اند که در آینده هم مورد تاکید قرار خواهند گرفت. ولی این دفتر از پذیرش کلیه شخصیتهای محترمی که در رابطه با موضوع ملاقات مربوط به انتخابات با معظم له درخواست ملاقات داشته باشند معذور می باشد.» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه: به نام خدا. آنقدر در دورۀ 9 و 10 محمود احمدی نژاد به مراجع عظام هتک حُرمت و اهانت ها شده است که دیگر برخی از مراجع و علمای بزرگ و ذی نفوذ که از آنها حمایت می کردند تا هدایت شوند و خدمت کنند، دیگر حاضر نیستند به این امور ورود کنند. ان شاء الله همه گروه های افراطی، شأن و ارزش های والای مراجع تقلید را _که سرمایه های اصیل شیعه هستند_ پاس بدارند. این اقدام _لغو ملاقات های انتخاباتی_ واقعاً نیازمند تأمّل و عبرت گرفتن است.

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 5093: تذکر ضروری دامنه: این را باید با آب طلا قاب گرفت. در یک جمع محدود جناح راست که قرار است بین همۀ راستی ها مثلاً اتحاد و اتفاق و اجماع انتخاباتی برقرار کند تا بر رقیب فائق آید؛ تقلّب در رأی گیری رخ می دهد. این دیگر از عجایب روزگار است. در پست 5092 اینجا هم به این قضیه اشاره شد که در درون جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (=جمنا) چه ها که نمی گذرد. سربسته بگویم برخی از جاهای خاص! این تشکل سیاسی را که یکباره بدون هیچ مجوز شکل داده شده، هدایت و پشتبانی همه جانبه و مخفیانه می کنند و سازمان صدا و سیمای میلی شخصی جناحی هم حسابی برای پوشش اخبار آن آستین بالازده است! حالا این خبر نتایج شمارش آرای درون گروهی این به اصطلاح جبهه مردمی را مرور کنید که چه خطایی بزرگ صورت داده اند، جالب است واقعاً:

«به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم،روابط عمومی جبهه مردمی انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد؛ در پی اعلام نتایج شمارش آرا دومین مجمع عمومی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی در خصوص نامزدهای ریاست جمهوری این جبهه و اعلام اسامی پنج نفر اول و دریافت اعتراض آقای دکتر حاج بابایی، هیئت نظارت جبهه مردمی که وظیفه نظارت بر انتخابات[درون گروهی] را برعهده داشت، آراء ایشان را با توجه به فاصله کم با نفر پنجم اعلام شده مجدداً بازشماری کرده و در نتیجه مشخص شد که پنج نفر اول عبارتند از آقایان: سیدابراهیم رییسی. علیرضا زاکانی. مهرداد بذرپاش. محمدباقر قالیباف. حمیدرضا حاجی بابایی. که تصمیم‌گیری در خصوص نحوه حضور آنها در رقابت‌های انتخاباتی بر عهده شورای مرکزی جبهه خواهد بود.» (منبع: اینجا)

دامنه: آن نفری که حذف شد، پرویز فتاح رئیس کمیتۀ امداد و از وزیران محمود احمدی نژاد است.

جبهه مردمی انقلاب اسلامی (=جمنا)

این 10نفر شورای مرکزی همین تشکّل جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (=جمنا) اند

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ

پست 5092: چالش ها و تفرقه ها در جناح راست: محمود ملکی سردبیر تابناک، سایت محسن رضایی در واکنش به آخر شدن محسن رضایی در رأی گیری درون‌گروهی نشست جبهه مردمی نیروهای انقلاب [جمنا] گفت: «کسانی که در نشست جمنا رای دادند «آدم‌های زاکانی» بودند. ملکی نوشته است: «زندگی در میان شیّادان رسانه‌ای تحلیل‌هاتون‌رو ناقص کرده، اونایی که تو جمنا رای دادن آدم‌های زاکانی بودن، کدوم افکار عمومی؟ کدوم راستگرایی؟ جمنا همون رهپویان بود. انتظار داری آقا محسن تو این رای‌گیری اول بشه.»

این اظهار نظر در واکنش به آرای اعلام شده برای علیرضا زاکانی بود که زاکانی با 1546 رای پس از سید ابراهیم رئیسی قرار گرفته بود، در حالی که چهره‌های باسابقه‌ای چون محمدباقر قالیباف و محسن رضایی، فتاح و ضرغامی در رده‌های پایین‌تر از وی قرار گرفتند. این البته تنها واکنش به این نتیجه نبوده است. ظاهرا برخی از فعالان این جناح از کشاندن پای رئیسی به این بازی ناراضی‌اند و آن را چندان به نفع این چهره ساکت اصول‌گرا نمی‌دانند.

حسن بیادی فعال اصول‌گرا در گفت‌وگویی که پایگاه خبری دیدبان ایران منتشر کرد در این باره گفت:«مسئله مهم درباره جمنا مربوط به پشت پرده این تشکل سیاسی است. در پشت پرده جمنا تمامیت‌خواهانی حضور دارند که خود را کفیل و وصی مردم تلقی می‌کنند و تلاش می‌کنند افراد منتخب خود را به عنوان کاندیدا وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری کنند. به عنوان مثال مکان‌هایی که در اختیار این دوستان برای برگزاری جلسات و همایش‌های خود قرار می‌گیرد در اختیار هیچ‌کدام از جریان‌ها و احزاب دیگر قرار نگرفته و تنها مختص به جمنا بوده است.» (منبع: اینجا)

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ

پست 5091: اُنس با قرآن. إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی مَقَامٍ أَمِینٍ * لَا یَذُوقُونَ فِیهَا الْمَوْتَ إِلَّا الْمَوْتَةَ الْأُولَى وَوَقَاهُمْ عَذَابَ الْجَحِیمِ.

بى ‏گمان پرهیزگاران در مقامى اَمن هستند. در آنجا [طعم‏] هیچ مرگى جز مرگ نخستین نچشند، و [خداوند] ایشان را از عذاب دوزخ در امان دارد.

(سوره ۴۴: الدخان - جزء ۲۵ - آیۀ 51 و 56، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

دوشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ

پست 5090: به قلم دامنه. به نام خدا. زندگانی رهبر معظم انقلاب. قسمت 13. سید علی خامنه ای در آن سال ها، تابستان ها در مشهد به روستای ییلاقی اَخلَمد می رفت. بعد در تهران زندگی مخفی اش را با هاشمی رفسنجانی آغاز کرد. چون اساسنامۀ جامعۀ مدرسین قم لو رفته بود.

رهبر معظم انقلاب آیة الله سید علی حسینی خامنه ای در دورۀ جوانی

رهبر معظم انقلاب در دورۀ جوانی

او و هاشمی خانه ای دوطبقه در تهران اجاره کردند. با ماهی 420 تومان اجاره. 200 تومان را ایشان می دادند و 220 تومان را هاشمی. «وضع هاشمی آن موقع هنوز خیلی خوب نشده بود.» (منبع نقل قول های مستقم رهبری: شرح اسم. ص 234).

سید علی خامنه ای در سال 1345 که در تهران ساکن بود در نشست های فکری هیأت مؤتلفۀ اسلامی شرکت می کرد. ادامه در پست آتی.

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:٢۳ ‎ب.ظ

پست 5089: امام گفت:چرا جلوی پدرت راه افتادی و وارد شدی؟

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

«غلامحسین جمی اینطور نقل می کند که یکی از مسئولان را  بعد از دیدار با امام دیدم. جلو آمد و گفت: وقتی خواستیم وارد اتاق امام شویم من جلوتر از پدرم بودم. وارد که شدیم من پدر را به ایشان معرفی کردم. امام با نگاهی به من گفت: ایشان پدر شماست؟ و در مقابل پاسخ مثبت من، ادامه داد: پس چرا جلوی ایشان راه افتادید و وارد شدید؟[برگرفته از کتاب برداشت هایی از سیره امام خمینی، جلد اول.]»  (منبع: اینجا)

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:٢۳ ‎ب.ظ

پست 5088: متن نقلی. «علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که بالاخره مرجع تصمیم‌گیرنده این محدودیت [ممنوع‌التصویری خاتمی] کجاست؟ اعلام کرد: واقعیت این است که من هم نمی‌دانم این مرجع کجاست! چرا که وقتی از  دادستان تهران سوال کردیم که مستندشان برای این مسئله چیست، هیچ پاسخی ندادند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی

نماینده مردم تهران در مجلس دهم همچنین خاطرنشان کرد: در واقع مرجع تصمیم‌گیرنده در این رابطه روشن نیست و برای بنده نیز مشخص نیست که کجاست! مطهری در پاسخ به این سوال که آیا این سطح از شفافیت را مطلوب می‌دانید، گفت: خیر! به هر حال باید صریح بگویند که این مرجع کجاست. اگر قوه قضاییه چنین تصمیمی گرفته یا مقام رهبری گفته‌اند، باید اعلام شود. چرا که بنده هم دقیقاً نمی‌دانم این دستور از کجا صادر شده است.

در واقع قوه قضاییه باید پاسخگوی این مسئله باشد؛ چرا که هر مجازاتی حتماً باید با حکم قضایی باشد و بدون این‌که دادگاهی تشکیل شود، متهمان از خود دفاع کنند و حکم قضایی صادر شود، نمی‌توانیم هیچ کسی را از حقوق اجتماعی‌اش محروم کنیم... موضوع ممنوع‌التصویری آقای خاتمی هم از این قاعده مستثنی نیست و نمی‌توانیم صرفاً اعلام کنیم فلانی ممنوع‌التصویر است، یا باید تبعید یا حصر شود؛ این اقدام خلاف قانون اساسی است و باید اصلاح شود.» (منبع: اینجا)

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:٢٢ ‎ب.ظ

پست 5087: به قلم دامنه. به نام خدا. یک بام دو هوای سازمان صدا و سیمای میلی شخصی جناحی این روزها به اوجش رسیده است. چون قرار است قوۀ مجریه را به گونۀ سال 1376 به دست جناح راست بدهند، ولی با هزاران شیوه ی غلط نتوانستند و سید محمد خاتمی از دل آرای میلیونی مردم ظهور کرده بود هرچند بعداً با ضعف های عدیده و عجیبی که از خود نشان داده بود، مورد نقد هوادارانش واقع شده بود. بگذرم.

این همان هواپیماهای فرسوده است که در آن دولت مشهور محمود احمدی نژاد از یکی از شرکت های هواپیمایی افغانستان به صورت 100% نقدی خریداری شده بود و افغان ها با چمدان های پُر پول به افغانستان برگشتند. کجا بود سازمان صدا و سیمای میلی شخصی جناحی که آن را آن روزگار تیره و فلاکت، تیتر یک اخبار دستچین شده اش در شبکه 1 و 2 کند!؟ (منبع عکس: اینجا)

هواپیماهای فرسوده است که در آن دولت مشهور محمود احمدی نژاد از یکی از شرکت های هواپیمایی افغانستان  به صورت صد در صد نقدی خریداری شده بود

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۱٩ ‎ب.ظ

پست 5086: متن نقلیتوضیح دامنه. به نام خدا. این مصاحبه خواندی مقایسۀ حوزۀ علمیۀ قم و نجف است و مسائل مختلف در بارۀ این دو حوزه و نیز اظهارنظر در بارۀ مراجع و شخصیت بی نظیر آیة الله العظمی سید علی سیستانی و نیز آسیب شناسی کنونی حوزۀ قم، در گفت و گوی شفقنا با آیت الله سید علیرضا حائری:

آیة الله سید علیرضا حائری فرزند مرحوم سیدعلی اکبر یزدی

...آیت الله سیستانی نسبت به بُعد نظری، آگاهی به مسایل، صبر و تحمل نسبت به قضایا، عجله نکردن در تصمیم گیری و آگاهی یافتن نسبت به مسایل پیش از ورود به مساله، تمایزاتی دارد که خاص ایشان بوده و هست؛

آیت الله حائری نسبت به عوام زدگی و وابستگی معیشت روحانیت به مردم ابراز نگرانی کرد و ادامه داد: این مساله یکی از اسباب مهم افت حوزه در مجال فکری و تولید علم است؛ وقتی درآمد منبر بسیار خوب باشد، طلبه زمان و فکر خود را صرف تولید عم در حوزه نمی کند و برای درآمد بیشتر در

...با وجود همه این ویژگی های مهم معتقدم که  در مجموع متاسفانه از لحاظ علمی و تولید علم حوزه‏ علمیه ایران نه تنها رشد نکرده بلکه افت هم داشته است به عنوان مثال در علم اصول عمده نظریاتی که الان در قم مطرح می‏شود، نظریات گذشتگانی همچون میرزای نائینی، مرحوم آقا ضیاء عراقی، آخوند خراسانی، شیخ انصاری و آقای خویی است و در واقع الان حوزه نظریه‏ جدیدی در اصول و مبانی اصول، تولید نکرده است؛ برعکس حوزه علمیه نجف ( در زمانی که ما بودیم) تولید علم داشته است به عنوان مثال آقای صدر نظریات جدیدی در اصول، در فقه (غیر از مواردی جون اقتصاد و …) مطرح کرد در اصول، مبنا آورد و تنها به نظریات میرزای نائینی و آخوند خراسانی و آقا ضیا و … اکتفا نکرد. خودش مبنا داشت خودش نظریه داشت...

متن مفصل این مصاحبه مهم و خواندنی در ادامۀ مطالب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۱٩ ‎ب.ظ

پست 5085: متن نقلی. «حضرت آیت‌الله العظمی هاشمی شاهرودی به پرسشی درباره توبه شخصی که مستوجب تعزیری است که جنبه حق اللهی دارد، پاسخ گفته است. متن پرسش مطرح شده و پاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:: (منبع: اینجا)

آیة الله سید محمود هاشمی شاهرودی

سوال : اگر شخصی مرتکب فعلی حرام شود که مستوجب تعزیر است و تعزیر نیز صرفا جنبه  حق اللهی دارد و جنبه حق الناسی نداشته، اگر مرتکب فعل حرام در نزد حاکم اقرار به گناه نماید در حالی که توبه کرده و توبه او به یکی از طرق شرعی ثابت نشده باشد، آیا این توبه و ندامت او مسقط تعزیر است یا خیر؟

جواب : اگر توبه و صلاح امور او قبل از اقامه دعوی ثابت شده باشد، تعزیر ساقط است.»

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۱۸ ‎ب.ظ

پست 5084به توضیح دامنه. به نام خدا. نارندرا مودی نخست‌ وزیر هند، یک راهب هندوی عوام‌انگیز به نام «یوگی آدیت‌یاناث» را وزیر ارشد ایالت اوتار پرادش کرد. ایالتی مهم ولی فقیر با 200 میلیون نفر جمعیت که 38 میلیون نفرشان مسلمان اند. آدیت‌یاناث 44 ساله فردی افراطی ست و مجرّب در آشوب‌آفرینی ضدّ مسلمین. این راهب کوتوله با قیل و قال‌ها و رجزخوانی های مسلمان‌ ستیزانه اش، هندوها را به شور و هیجان در می‌آورد و به جان مسلمانان می اندازد. این جمله، یکی از آن افراط گرایی های اوست: اگر یک هندو را بکشند، 100 مسلمان را خواهیم کشت. (منبع: اینجا)

نارندرا مودی نخست‌ وزیر هند، یک راهب هندوی عوام‌انگیز به نام «یوگی آدیت‌یاناث» را وزیر ارشد ایالت اوتار پرادش کرد

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۱٧ ‎ب.ظ

پست 5083: به قلم مهندس محمد عبدی 123. «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز. پستهای متنوع شما را کماکان مطالعه نمودم و اول از همه سالگرد درگذشت مادر گرامیتان را [واقع درپست 5080 من اینجا، با عنوان «مادرم سلام»] که بهانه ای قرار داده و ضمن یادباش یاد پدر و  عمه بزرگوارتان همگی را خداوند رحمت کناد و یاد و نامشان همیشه جاوید و ماندگار. در ضمن دویستمین پست جناب حجت الاسلام رجبی را هم تبریک عرض می کنم و این نشان از فعالیت علمی و اندیشه ای شخصیت بزرگوار ایشان است من الله التوفیق.

البته شعر این پست جناب شیخ مالک پست 5079 اینجا هم بسیار جالب توجه و بجا انتخاب  شده است.

این بخش برگی از خاطرات مدرسه رفتن شما پست 5077 اینجا به ابن سینای سورک را هم با  دقت از نظر گذراندم و در همان دم پرواز خیالم به سوی آن دوران و مدرسه رفت که خاطرات خودمان مرور شد و از کسانی که نام بردی بیشتر بیاد ممدآقا شریفی افتادم که اشعار تمسخری مذهبی می خواند و در کلاس و ما بچه ها سینه می زدیم اما حاج احمد شریفی از بزرگان و نیکان اکنون سورک هست و مرد شماره یک ...

در هر حال از مباحث سیاسی شما هم کماکان بهره می بریم و آرزوی موفقیت بیشتر داریم و قلم خودمان هم سخت درگیرو دار برخی خاطرات و مباحث تحقیقی مان در همان سنه کوه ... میلاد در پیش امام علی(ع) مبارک همه دوستان و همراهان»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب مهندس، دوست وزین و خردمند ما. ابتدا اصلاح کنم خوب شد فرمودی حاج احمد شریفی را و به قول خودت ممدآقا شریفی را. منظورم محمد شریفی بود که اصلاح کردم. حاج احمد شریفی (که به گمانم برادرش باشد) بعداً در دبیرستان، معلم تاریخ من شد که وقتی به آن مقظع برسم می گویم. ازت ممنونم مهندس. در ضمن کامنت گذاری در اینجا نوشتند ایشون زنده هستند. نمی دانم محمد شریفی را می گوید یا حاج احمد شریفی را. اگر مطلع هستی مهندس به من برسان تا پاسخم به آن کامنت گذار محترم را تکمیل کنم.

اما بعد، من محمد ازت همیشه ممنونم که با تسلّابخشی ها مرا آرام می نمایی و به والدین عزیزتر از جانم همواره احترام می نهی. خدا بابای عزیز و مؤمن ات را رحمت کناد و مادرتان را در صحت و سلامت بدارد.

محمد بدان که من چشیده ام که درد رحلت مادر بسی سخت تر از رحلت پدر است. قلب و روح را دوری مادر می خراشد می خراشد می خراشد.

بله شعری که جناب شیخ مالک در پست 5079 اینجا، در دویستمین پست شان مُنضم نمود بسیار خواندنی ست و من چندبار زیر لب خواندمش. ممنونم مهندس از محبت و نوشته ها و توجه هایت.

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ

پست 5082: به قلم دامنه. به نام خدا. جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک سلام علیکم. این پاسخی ست به دویستمین متن تان در دامنه یعنی پست 5079 اینجا. گرچه شرح من در اینجا ممکن است توضیح واضحات باشد؛ اما عرض می کنم:

همان طوری که می دانید؛ من در وبلاگ دامنه برای تمامی پست هایی که انتشار می یابد، برچسبِ موضوع یا همان کلیدواژه _که به آن به لحاظ فنی «تگ»می گویند_ برمی گزینم، تا هم نظم و نسَق داده باشم به متن ها و عکس ها و هم برای دامنه خوانان شریفِ حال و آینده، دسته بندی ها و دسترسی ها را آسان نموده باشم. از این رو، در دامنه پست ها را برحسب موضوعات، نویسندگان و عکاسان به شکل 100تایی، 100تایی چینش می کنم که در کنار ستون قالب وبلاگ به صورت حروف الفبایی مندرج است. به عبارتی هر 100پست در یک برچسب چینش می شود. همینطور 100پست، 100پست ادامه می یاید. مثلاً موضوع سیاست که تا الان به صورت شش تا 100پست چینش شده است که در گوشۀ قالب وبلاگ، هر لحظه که نیاز شد، قابل دسترسی و مطالعه و مرور مراجعه کنندگان می باشد.

با این توضیح، نوشته های شما _که از 23 دی ماه 1394 نوشتن در دامنه را آغاز کردید تا امروز بیستم فروردین ماه 1396_ به 200 پست رسیده است. این نوشته ها در دو بستۀ 100تایی با برچسب «مالک رجبی» به شکل زیر

چینش شده است و از 201 تا 300 نیز در 100تایی سوم درج می گردد. بیفزایم عناوین برچسب ها و موضوعات نیز طبق سلیقۀ من، هم باید رسا باشد و هم باید کوتاه. یعنی در حد دو تا سه کلمه. پس یک بار دیگر اینجا اطلاع رسانی می کنم: متن های شیخ مالک در دامنه این گونه است:

100پست اول از دی 94 تا خرداد 95 : اینجا

و

100پست دوم از خرداد95 تا فروردین96 : اینجا

و

پست 201 تا 300 ان شاء الله: اینجا

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

پست 5081: به قلم حجة الاسلام محمدجواد غلامی 66. «به نام خدا، درود بر شما، دومین سالروز درگذشت مادر عزیز و گرامی تان را به جنابعالی و دیگر اخوان و اخوات تسلیت عرض می کنم و یاد پدر نیک خو، روحانی خوش خُلق مرحوم حاج شیخ علی اکبر طالبی دارابی را نیز گرامی می دارم.

شعر "سلام " از سروده های مرحوم دکتر افشین یداللهی را تقدیم می کنم به شما که در فراق و جدایی مادر به سوک نشسته ای...

حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد غلامی دارابی

سلام ای غروب غریبانه دل

سلام ای طلوع سحرگاه رفتن

سلام ای غم لحظه های جدایی

خدا حافظ ای شعر شبهای روشن

خدا حافظ ای همنشین همیشه

خدا حافظ ای داغ بر دل نشسته

تو تنها نمی مانی ای مانده بی من

تو را می سپارم به دلهای خسته

تو را می سپارم به مینای مهتاب

تو را می سپارم به دامان دریا

اگر شب نشینم اگر شب شکسته

تو را می سپارم به رویای فردا

به شب می سپارم تو را تا نسوزد

به دل می سپارم تو را تا نمیرد

خدا حافظ ای برگ بار دل من

خدا حافظ ای سایه سار همیشه

اگر سبز رفتی اگر زرد ماندم

خدا حافظ ای نو بهار همیشه

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ محمدجواد، دوست کرام ما. از چند لحاظ ممنونم از همنوایی تان با پست 5080 من اینجا، با عنوان «مادرم سلام». 1- یادِ هم مادرم، هم پدرم را با واژگان برخاسته از درونت گرامی نمودی چرا که با خاندان ما بسیار آشنا بودی. 2- شعر سلام مرحوم دکتر افشین یداللهی را _که احسان خواجه امیری خیلی محزون و مانا خواند_ به آن متنم افزودی که بر من آهنگین شد و زمزمه کردم مصرع مصرع آن را. 3- و آخر این که نشان داده ای اساساً شأن مادر در پیشگاه شما والاست و بالا. سپاس بی انتها آقا.

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

مادرم سلام. این پست 5080 دامنه است مادر محبوبم. با لَحن تو که قرآن می خواندی می گویم: بسم الله الرحمن الرحیم. کوتاه بگویم مادرم امروز که دومین سالگرد رحلت توست:

وقتی یوسف در 18 اسفند 1383 از میان مان با آن حادثۀ دلخراش و جگرسوز رفت، تو خیلی گریستی و آخ آخ نواختی و من به تو مادرِ همیشه مهربانم می گفتم غم یوسف دریایی از تلاطم در درونم ریخت.

دو سال بعد، وقتی پدر بسیارصمیمی مان در 26 دی 1385 به آخرت کوچ کرد، اشک های سنگین تو را بارها دیدیم. و باز به تو مادرِ همیشه رئوفم می گفتم غم رحلت پدر در مقایسه با غم فراقِ رفیق، اقیانوس های هستی ست به دریاها و دریاچه های گیتی. و غیاب پدر خیلی مرا فسُرد و ازم کاهید.

سه روز بعد از فوت پدر، در 29 دی 1385، عمۀ عزیزتر از جانِ مان حاجیه رضیه به ملکوت پرکشید، پروازی که بر او سبک بود و بر ما برادرزادگان او که دامن پروردِ بال گُستر مهربانش بودیم، سنگین و اشکین. عمه ای که برای مان عین پدر و مادر بود و وجودش منبع خیر. و تو مادرم بر او هم ناله و مویه کردی. و به تو مادر همیشه دوستِ من می گفتم سنگینی غم عمه عین غم باباست که هر دو دلدادۀ هم بودند و نمونۀ اعلای خواهر و برادر.

اما بیستم فروردین سال 1394 خودت ای مادر رنجدیده و زجرکشیده که مخزن بی انتهای مادری  و منبع عظیم محبت و عشق و مهرورزی بودی، در مقابل چشمان مان آرام آرام، جان به جان آفرین رحمان و رحیم تسلیم نمودی. دیگر این بار نبودی که به تو بگویم و در گوش ات نجوا نمایم که اما غم درگذشت مادر، نه در حدّ دریای غم یوسف، نه در میزان اقیانوس غم پدر، و نه به میزان سنگینی فوت عمه است، که بگویم بالاتر و عظیم تر کهکشانی از درد افتراق و جدایی و دوری ست رحلت مادر. و از آن روز که تو را در قبر منوّرت نهادیم تا به امروز و هر روز تا زمان فرارسیدن مرگِ من، اثرات غمِ عجیبِ دوری و مظلومی و مهربانی تو در پوست و خون و مغزِ استخوانم، قلبم را می سوزاند، می جیزاند، می تپاند، می رُباید، می کاهد و دلم را می خراشد و می خراشد و می خراشد...

مادر مادر مادر، تو دیگه کی بودی که وقتی رفتی تازه همه فهمیدیم چه نعمت و کوثر کثیری بودی که تمامی نداری. پایان نداری. خاتمه نداری. چون که به اَتمّ کلام، از خوبان مهربان بودی و اَنیس قرآن و شیعۀ محزون و دلسپردۀ عترت آن. پس مادرم سلام.

تدفین مرحوم مادرم. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. عکاس: محمد آهنگر دارابی. مدیر وبلاگ «چترم خداست». مزار روستای دارابکلا     تدفین مرحوم مادرم. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. عکاس: ام البنین دارابکلایی. مزار روستای دارابکلا

تدفین مرحوم مادرمان مُلازهرا آفاقی دارابی، آموزگار قرآن. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. عکاس عکس راست: محمد آهنگر دارابی. مدیر وبلاگ «چترم خداست». عکاس عکس چپ و زیر: ام البنین دارابکلایی. مزار روستای دارابکلا

تکفین و وداع مرحوم مادرمان. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. عکاس: ام البنین دارابکلایی. غسّالخانۀ دارابکلا

تکفین و وداع با مرحوم مادرمان. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. غسّالخانۀ دارابکلا

تکفین و وداع مرحوم مادرمان. پنج شنبه بیستم فروردین 1394. عکاس: ام البنین دارابکلایی. غسّالخانۀ دارابکلا

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۳٥ ‎ق.ظ

دویستمین پست شیخ مالک در دامنه

پست 5079به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 200. «بسمه تعالی. سلام خدمت جناب دامنه ی بزرگوار و دامنه خوانان. خدا قوت. در پنج پست قبل اشاره داشتید به اینجانب که چیز خیلی کمی به پست شماره ۲۰۰ نداری پس پست ۲۰۰ را ویژه بنویس هر چند اینجانب تا آن زمان اصلا نمی دانستم یا توجه نداشتم به شماره ی پست ها از آن وقت تا شماره ۲۰۰ الان دقیق شدم که فکر کردم چه بنویسم.

در هنگام استراحت یا در ایام غیر درس و بحث، جهت تنوع مطالعه معمولاً متن برای دامنه ارسال می کنم این بار هم بیشتر توجه کردم تا اینکه فرمایش شما بزرگوار را ترتیب اثر بدهم. گشتم تا اینکه خیلی از مطالب مرا جلب توجه کرد مخصوصا این «شعری بسیار زیبا و پر معنا با تمام حروف الفبا برای خدا» پیدا کردم تا بعنوان پست ۲۰۰ ویژه انتخاب کردم. چرا که همه نویسندگان در کلام عرب و فارسی به این حروف الفبا سر و کار دارند و این حروف در نوشته هایمان بیشترین کمک را به ما نموده پس با کسب اجازه، فی الحال الحاضر شعر را تقدیم خوانندگان می کنم:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. قم. 1385. کتابخانۀ آیة الله العظمی بروجردی

(ا) اَلا یا ایُّها الاوّل به نامت ابتدا کردم

(ب) برای عاشقی کردن به نامت اقتدا کردم

(پ) پشیمانم پریشانم که بر خالق جفا کردم

(ت) توکل بر شما کردم بسویت التجا کردم

(ث) ثنا کردم دعا کردم صفا کردم

(ج) جوانی را خطا کردم ز مهرت امتناع کردم

(چ) چرایش را نمیدانم ببخشا که خطا کردم

(ح) حصارم شد گناهانی که آنجا در خفا کردم

(خ) خداوندا تو میدانی سر غفلت چه ها کردم

(د) دلم پر مهر تو اما چه بی پروا گناه کردم

(ذ) ذلالم داده ای اکنون که بر تو اقتدا کردم

(ر) رهت گم کرده بودم من که گفتم اشتباه کردم

(ز) زبانم قاصر از مدح و کمی با حق صفا کردم

(س) سرم شوریده میخواهی سرم از تن جدا کردم

(ش) شدی شافی برای دل تقاضای شفا کردم

(ص) صدا کردی که اُدعونی خدایا من صدا کردم

(ض) ضعیف و ناتوانم من به در گاهت ندا کردم

(ط) طلسم از دل شکستم من که جادو بی بها کرد

(ظ) ظلمت نفس اماره که شکوه بر صبا کردم

(ع) علیمی عالمی بر من ببخشا که خطا کردم

(غ) غمی غمگین به دل دارم که نجوا با خدا کردم

(ف) فقیرم بر سر کویت غنی را من صدا کردم

(ق) قلم را من به قرآن کریمت مقتدا کردم

(ک) کتابت ساقی دلها قرائت والضحی کردم

(گ) گرم از درگهت رانی نمی رنجم خطا کردم

(ل) لبم خاموش و دل را با تکاثُر آشنا کردم

(م) مرا سوی خود آوردی از این رو من صفا کردم

(ن) نرانی از درگهت یا رب که الله را صدا کردم

(و) ولی را من تو می دانم تو را هم مقتدا کردم

(ه) همین شعرم به درگاهت قبول افتد دلم را مبتلا کردم

(ی) یکی عبدِ گنهکارم اگر عفوم کنی یاربّ غزل را انتها کردم

استفاده شده از کارشناسان مجله افق حوزه علمیه قم. تنظیم شده قم. ۵ صبح سحر روز یکشنبه در منزلم. ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۱۱ رجب ۱۴۳۸ ه ق ۹ آوریل ۲۰۱۷ م. مالک رجبی دارابی»

پاسخ دامنه: در پست جداگانه.

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۳٤ ‎ق.ظ

پست 5078: اُنس با قرآن. یَا بُنَیَّ إِنَّهَا إِنْ تَکُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ فَتَکُنْ فِی صَخْرَةٍ أَوْ فِی السَّمَاوَاتِ أَوْ فِی الْأَرْضِ یَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِیفٌ خَبِیرٌ.

فرزندم بدان که اگر [عملى‏] هم سنگِ دانۀ خَردلى باشد، و آنگاه در دل تخته ‏سنگى یا در آسمانها یا در زمین نهفته باشد، خداوند آن را به میان مى ‏آورد، چرا که خداوند باریک ‏بینِ آگاه است‏.

(سوره ۳۱: لقمان - جزء ۲۱ - آیۀ 16، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

یکشنبه ٢٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ٦:۳۳ ‎ق.ظ

پست 5077به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت» نکاتی را برای تکمیل آن مقطع پُراُفت و خیزان می نویسم.

در مدرسۀ راهنمایی ابن سینای سورک، معلمی بود به نام آقای دستتاری. گویا اهل سورک بود. به بوی بد، بسیار حسّاس بود و واکنش سریع، نشان می داد. بچه های کلاس تا حدّ وُفوری بی ملاحظه بودند و دور از ادب. اگر بگویم کلاس با وجود آن تیپ همکلاسی های نامرتّب، همیشه نیاز به دودکردن اسپند و گُلپَر برای گَندزُدایی داشت، گزافه نگفتم. بگذرم.

دامنه. سال 1358. دارابکلا

دامنه. 1358. دارابکلا. عکاس: نقی طالبی

آقای دستتاری دماغش را با انگشت دستش کیپ می کرد و می گفت: «کی داد!؟ کارکیه این بی نزاکتی!؟ و بی تربیتی؟» بعد می دید همه، این و اون را نگاه می کنند، خبر نمی دند که کار کیه، خودش با داد و فریاد می گفت: «کی حسّ بویایی اش قوی ست؟» چند نفری بودند فوری و آنی دست بلند می کردند، می گفتند: «آق مدیر من، آق مدیر من، آق مدیر من». دستتاری هم از بس از گَند کلاس، کلافه می شد، یکی از اونا را می گفت «بیا همه را بو کن، کشف کن، کار کدوم احمقی ست این.»

آن فرد هم از ردیف نیمکت جلو تا آخر همه را یکی یکی بلند می کرد و می چرخاند و بو می کشید (این جوری با بینی اش: هیهی. هیهی. هیهی) و بلاخره کشف می کرد گند، کار کی بود. اغلب هم وقتی بوکِش بوکِش به تَهِ کلاس می رسید، تازه می فهمید بوی مشمئزّ و خفه کننده از کیست. فوری می گفت: «آق مدیر این داد، آق مدیر این داد، آق مدیر این داد» دستتاری هم کتفش را می گرفت و پرت می کرد بیرون کلاس. نیمی از وقتِ ساعت درس کلاس مان همه روزه، همین کشف گند و گندزُدایی بود!

معلمی دیگری داشتیم به اسم محمد شریفی. برادرزنِ میرزا احمد دباغیان. فکر کنم مرحوم شده باشد. قدی بلند، صدایی خاص و هیبتی مقهورکننده داشت. زمین مدرسه هم مال خودشان بود لذا بر آن تسلط و حکومت داشت. وقتی درس می پرسید اگر کسی غلط جواب می داد تکّه کلامش این بود: «نِه؛ احمِق. بِتمِرگ.» از توی دماغش گپ می زد.

روانشاد یوسف رزاقی در کلاس محمد شریفی خاطرات زیادی داشت که بارها برای مان تعریف  کرد و روده بُر می شدیم از


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ

پست 5076: به قلم رنگین کمان 28. «سلام. 1- شما هم با توجه به  پست 5034 اینجا، [آنچه بر دامنه گذشت 30] مثل ما مدیران و معلم های تند رو و بد اخلاقی داشتید. ما که باعث شد مدرسه رو ترک کنیم.

رنگین کمان حاج حسین رمضانی دارابی. 4 نوروز 1396. حرم امام رضا (ع). مشهد

ولی خدا از شون نگذره  که باعث تمام بد بختیهای دارابکلا شده بودند که همه دچار افسردگی روحی قرار گرفته اند و برخی به دام اعتیاد گرفتار شدن. اگر مطالعه می کردند این چنین نبود حال روز دارابکلا. فضای دارابکلا رو با دود سیگار آلوده کردند  ...»

2- جناب دامنه در پست 5052 اینجا، «مصاحبۀ پرنده با دامنه قسمت 1» در آن بخش که پرنده در آن مصاحبه از دامنه پرسید چنین جواب دادی:

پرنده: مسافرت می ری؟

دامنه: کم و حساب شده. چون سیر درونی ام را برهم می زند.

آقای دامنه سیر درونیت چیست؟ برو مسافرت. برایت خوب هستش. چرا از وطن ایران می هراسید؟»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب رنگین کمان. اول آن که ممنونم پست های آنچه بر دامنه گذشت را دنبال می کنی و می خوانی و دیدگاه تحلیلی ات را هم ارسال می نمایی. حالا آنچه بر دامنه گذشت قسمت 31 را هم بخوان.

در مورد پاسخم به مصاحبۀ پرنده با دامنه باید بگویم. من بیشتر ایران وطن وسیع و دیدنی مان را رفتم و دیدم. حال که شما نوشتی «برو مسافرت. برایت خوب هستش» می گویم من اگر وطنم ایران را بخواهم بازهم بگردم تو جناب رنگین کمان حوصله داری همراه دامنه بیایی؟

نیز پرسیدی «سیر درونیت چیست؟» پاسخم این است البته اگر بادقت بخوانی رنگین کمان، از دفتر دوم بخش 36 مثنوی معنوی:

ما زبان را ننگریم و قال را

ما روان را بنگریم و حال را

...

در درون کعبه رسم قبله نیست

چه غم ار غواص را پاچیله نیست

(دامنه: پاچیله هم یعنی کفش)

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ

پست 5075: احمد بابویه دارابی و دانش آموزان روستای اوسا در دهۀ 70

از جناب یک دوست بابت ارسال این عکس قدیمی رفیقم احمدآقا، ممنونم

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ

پست 5074: عکس های طبیعت جنگل روستای دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. 19 فروردین 1396. آبشار مسیر حمزه ای بنِه سر. ممنونم جناب یک دوست با این ثبت بسیارزیبا و دیدنی.

گل روستای دارابکلا      عکس های طبیعت جنگل روستای دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست. 19 فروردین 1396. مسیر حمزه ای بنِه سر

عکس های طبیعت جنگل روستای دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست. 19 فروردین 1396 آبشار مسیر حمزه ای بنِه سر

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ

پست 5073: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 199. «سلام. بسمه تعالی. به مناسبت میلاد امام جواد علیه السلام. الإمامُ الجوادُ علیه السلام: مُلاقاةُ الإخوانِ نُشْرَةٌ و تَلقیحُ العَقلِ، و إن کانَ نَزْرا قَلیلاً. ملاقات با برادران، موجب رفع دلتنگى و سبب بارورى عقل مى شود، هر چند اندک و کوتاه باشد. بحار الأنوار: 74/353/26. میلاد امام جواد علیه السلام. عمر مبارک امام رضا (علیه‌السلام) به چهل و هفت سال رسیده بود و عقربه تاریخ، سال 195 هجری را نشانه می‌رفت ولی هنوز امام نهم متولد نشده بود. مسئله جانشینی امام رضا (علیه‌السلام) اصحاب و شیعیان حضرت رضا (علیه‌السلام) را متاثر کرده بود. این اندوه زمانی به فزونی رفت که فرقه واقفیه که بنا به دلایل مادی و تصرف سهم امام و عدم بازگرداندن آن به حضرت رضا(علیه‌السلام)، قائل به غیبت امام کاظم (علیه‌السلام) شده بودند، و در تبلیغات خویش

امام محمد تقی؛ جواد الائمه (ع)


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ

پست 5072: جامعه اسلامی سومالی در مصائب ناشی از قحطی و خشکسالی ست؛ سومالی در شاخ آفریقا هم اکنون در یکی از بدترین قحطی های تاریخ خود به سر می برد. گله ها بعنوان تنها منبع درآمد مردمان فقیر در مناطق روستایی این کشور درحال تلف شدن هستند و نیروی جوان سومالی نیز در این قحطی فراگیر تاب و توان خود را از دست داده است. تصاویر رویترز از مصائب سومالی در پی خشکسالی و قحطی: (منبع: اینجا)

قحطی و خشسکالی در سومالی     قحطی و خشسکالی در سومالی

قحطی و خشسکالی در سومالی     قحطی و خشسکالی در سومالی

قحطی و خشسکالی در سومالی     قحطی و خشسکالی در سومالی

قحطی و خشسکالی در سومالی

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ

پست 5071: متن نقلی. «پنجشنبه شب [17 فروردین 1396] شبکه خبر صداوسیما تصاویری از میرحسین موسوی پخش کرد؛ سخنانی از او مربوط به دهه ی شصت با کلید واژه های «بیگانه» و «دشمن». به گزارش انصاف نیوز، سخنان میرحسین در برنامه ی «جمهور» با میان تیترهایی از جمله «دشمن در صدد مخدوش جلوه دادن انتخابات بود» و «نباید هم جهت با رسانه های بیگانه حرف زد» پخش شد که احتمالا کنایه هایی به خود او درباره ی انتخابات سال ۸۸ و حوادث پس آن است. این سخنان میرحسین موسوی، نخست وزیر دوران دفاع مقدس در حالی پخش می شود که او از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می برد.» (منبع: اینجا)

میرحسین موسوی     میرحسین موسوی

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ

پست 5070: «حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در جلسه درس اخلاق این هفته خود که در نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به شرح نامه شصتم حضرت امیر(ع) در نهج البلاغه پرداختند: حضرت امیر(ع) می فرماید: امضا کردن ستم, زیر بار ظلم رفتن، در مرام ما نیست. حضرت فرمود شما در برابر ظلم ساکت نباشید نه اهل ادهان باشید نه اهل ایهان; ادهان یعنی روغن‌مالی, این همه قاچاق که وارد می‌شود برای اینکه اینها روغن‌مالی می‌کنند. فرمود اهل فاکتورسازی و روغن‌مالی نباشید در کارتان جدّی باشید و مسامحه نکنید.

آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پایان سخنانشان به ضرورت ذکر یاد و نام خدا اشاره کرده و بیان داشتند: کشور را با نیروهای نظامی نمی‌شود اداره کرد بلکه با عقل و عدل می‌شود اداره کرد. یاد خدا، نام خدا،در هر قیام و قعودی آن کشور را اداره می‌کند. در قرآن خداوند فرمود در نام من و یاد من, سُستی به خود راه ندهید. در این نامه هم حضرت فرمود اگر کسی مظلوم واقع شد این یک آه می‌کشد بین آهِ او و رسیدن به بارگاه ملکوتی خدا هیچ حجابی نیست، لذا این دعا اثر دارد. ظلم گر چه همه جا حرام است و جزء گناهان کبیره است، اما آن ظلمی که به مظلومی می شود که هیچ پناهی جز خدا ندارد، از آن باید بترسید چون او که آه می‌کشد، جز خدا کسی را نمی‌خواهد.» (منبع: اینجا)

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ

پست 5069: شلیک ۵۹ موشک کروز در صبح جمعه 18 فروردین 1396 از دو رزم ناو آمریکایی در دریای مدیترانه به پایگاه هوایی « الشعیرات» در استان حمص سوریه. (منبع: اینجا).

دامنه یادآوری کند، امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در دهۀ 60 مخالف ورود ایران در جنگ لبنان بود و شعار «راه قدس از کربلا می گذرد» را فرمود. ان شاء الله تعالی، ایران از این توطئه های بسیارخطرناک منطقه ای، امن و امان بماند. موضوع سوریه بسیارپیچیده است باید بسیار مراقب بود و بر مبنای مشورت عقل جمعی تدببر نمود.

جنگ در سوریه

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5068: پاسخ حجة الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامۀ جمهوری اسلامی به دروغپردازی ها و سخنان اختلاف افکن مجدد محمود احمدی نژاد در نشست خبریی 16 فروردین 1396 که در دانشگاهش «دانشگاه ایرانیان» برای خود و مشائی و بقایی (مندرج در ادامۀ مطلب) ترتیب داده بود:

«بسم‌الله الرحمن الرحیم. اگر هیچ دلیلی برای اثبات سعه صدر دولتمردان دولت یازدهم وجود نداشته باشد، برگزاری نشست خبری محمود احمدی نژاد در روز چهارشنبه گذشته با توجه به آنچه او علیه دولت به زبان آورد، دلیل روشنی بر این واقعیت است.

حجة الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامۀ جمهوری اسلامی

کسانی هستند که از برگزاری چنین نشستی گله مندند و معتقدند نباید به کسی که 8 سال تمام این کشور را به طرف بحران و اختلاف و رکود و فساد پیش برد اجازه داده شود آزادانه هرچه می‌خواهد بگوید، به هر کس اراده می‌کند اهانت کند و منکر تمام خرابکاری‌های خود شود، اما به نظر می‌رسد این گلایه جایگاهی ندارد و برای داشتن یک جامعه آزاد باید به آحاد مردم اجازه داده شود مطالب خود را بگویند و البته این امکان نیز وجود داشته باشد که توسط مخالفان نقد شوند و پاسخ آنها داده شود.

برخلاف نظر کسانی که این قبیل آزادی‌ها و رد و نقدها را نمی‌پذیرند، واقعیت این است که چنین روندی می‌تواند مردم را آگاه کند، به رشد سیاسی جامعه کمک نماید و راه را برای شناخت دقیق‌تر افراد هموار سازد. کافی است سخنان اخیر همین شخص را با سخنان 11 سال قبل او یعنی هنگامی که می‌خواست برای رئیس‌جمهور شدن تبلیغ کند مقایسه کنید و به این نتیجه روشن برسید که در عین حال که مطالب و شیوه بیان مطالب یکسان است و وجه مشترک آنها عوام فریبی است، اما 11 سال قبل بسیاری از مردم از جمله جوانان تحت تاثیر سخنان او قرار گرفتند ولی سخنان هفته گذشته‌اش مایه تمسخر عموم گردید.

به سخن آن خبرنگار جوان توجه کنید که روز چهارشنبه به احمدی نژاد گفت: «بهترین دوران جوانی‌ام در دوران ریاست جمهوری شما سیاه شد.» امثال همین جوان در 11 سال قبل نه تنها درباره او چنین فکر نمی‌کردند بلکه مجذوب او نیز می‌شدند! این تفاوت، نتیجه آزمون و خطائی است که در جامعه ما پیش آمده است.

درست است که کشور ما با عملکرد آن 8 سال ریاست جمهوری 84 تا 92 دچار خسران‌های فراوان و بی‌سابقه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی شد، ولی در عوض این تجربه نیز به دست آمد که مردم متوجه شدند به عوام‌فریبی‌ها نباید اعتنا کنند تا بتوانند راه را از چاه تشخیص دهند و یکبار دیگر به بیراهه نروند.

عده‌ای انتظار دارند به سخنان بی‌پایه و در مواردی توهین آمیز چهارشنبه در رسانه‌ها پاسخ داده شود. این انتظار هر چند از نظر عاطفی کاملاً درست است ولی چندان واقع بینانه نیست. سخن حجت الاسلام سید مهدی طباطبائی درباره آن بخش از مطالب چهارشنبه که در آن اهانتی به یکی از بزرگان نظام شده است، کافی است که گفت: «کوته فکر هستند، خیال می‌کنند با حمله به بزرگان می‌توانند خود را موجه سازند. می‌خواهند خودی نشان دهند...»

این واقعیت را باید همواره در نظر داشت که نسبت پرخاشگرانی که می‌خواهند با تهاجم به بزرگان، خودشان را مطرح کنند، نسبت کف روی آب است با خود آب. شاهد دیگر، این بیت است که می‌گوید:

سنگ بد گوهر اگر کاسه زرین شکند   قیمت سنگ نیافزاید و زر کم نشود

جولان دادن‌های چند روزه افرادی که نه انقلاب را می‌شناسند، نه برای اصول و آرمان‌های نظام اسلامی ارزشی قائلند و نه قیمت انسان‌ها را می‌دانند، چیزی را در یک جامعه قوام یافته تغییر نخواهد داد. اگر در اثر این بازی‌های سیاسی ناپخته اتفاقی بیافتد این است که همه می‌فهمند حتی ادعای پای بندی این افراد به خواسته‌های رهبری نیز دروغی بیش نیست. آنچه در بیان رهبری به عنوان علت منع این شخص برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمده این است که جامعه دو قطبی نشود. برای دو قطبی شدن، تفاوتی نمی‌کند که خود این شخص بیاید یا یکی از مهره‌های او آنهم با این همه سروصدا وارد صحنه شود.

این شخص، پا را از این هم فراتر گذاشته و خود را از تمام تخلفات 8 سال دوره ریاست جمهوری تبرئه نموده و همه چیز را به گردن مسئولین نظام انداخته است. هر چند روشن است او با این کار چه هدفی را دنبال می‌کند ولی لازم است این نکته را به مسئولین نظام یادآور شویم که

 اقتضای خودداری از برخورد با افراد متخلف و جایزه دادن به آنها همین است.

نهضت اسلامی در عمر بیش از نیم قرنه خود، نشیب و فرازهای زیادی داشته و عناصر گوناگونی را تجربه کرده که بعضی از آنها برای چپاول از غنائم آمدند و چند صباحی با شعارهای ظاهر فریب اهداف خود را دنبال کردند و بعد از آنکه مردم کاملاً دست آنها را خواندند مجبور شدند صحنه را ترک کنند. این قبیل صحنه‌ها باز هم تکرار خواهد شد ولی انقلاب اسلامی به راه خود ادامه خواهد داد و تحت تاثیر عناصر نامتجانس قرار نخواهد گرفت. شورای نگهبان نیز با تجربه‌ای که در همین نشیب و فرازها کسب کرده و با آزمون و خطاهائی که پشت سر گذاشته، اکنون با تجربه‌تر از آن است که صاحبان پرونده‌های قطور تخلف از قانون و ضوابط را از مصادیق «رجال سیاسی» بشناسد و جامعه‌ای را که از چاله خارج شده به چاه بیاندازد. مهم‌تر آنکه تجربه هشت سال حضور همین جریان انحرافی در مصادر امور، عبرت آموزتر از آن است که بار دیگر کشور به چنین مهلکه‌ای کشانده شود چرا که گفته اند: من جرّب المجرّب حلّت به النّدامه. مدیر مسئول» (منبع: اینجا)

توضیح دامنه: آن مصرع عربی غزل 426 حافظ یعنی: پشیمانی برای کسی که آزموده را  می آزماید روا است.

هر چند کآزمودم از وی نبود سودم    مَن جَرَّبَ المُجَرَّب حَلَّت بِهِ النِّدامَه


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ

پست 5067: «اولین پیام بسیارمهم و افشاگرانۀ امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بعد از ده ماه حبس و حصر خانگی در تهران:

«امام خمینی بعد از ده ماه حبس و حصر خانگی در تهران در تاریخ پانزدهم فروردین ماه 43 آزاد و شبانه به قم بازگردانده شدند. از همان بدو ورودشان به قم، مردم مطلع و خبر بین همه پیچید و دسته دسته برای دیدار با ایشان می آمدند. علما و بزرگان نیز علاوه بر دیدار حضوری با نامه، از بازگشت امام اظهار خرسندی می کردند و ایشان نیز به نامه ها پاسخ می دادند. اولین پیام امام بعد از آزادی از زندان در تاریخ هجدهم فروردین 1346، خطاب به ملت صادر شد که در آن از زندانی بودن افرادی مانند آیت الله طالقانی و مهندس بازرگان و احکامی که درباره آنان صادر شده بود، اظهار تاسف کردند.

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

«من خوف داشتم که اگر در موضوع بیدادگرى نسبت به حجت الاسلام آقاى طالقانى و جناب آقاى مهندس بازرگان و سایر دوستان کلمه ‏اى بنویسم، موجب تشدید امر آنها شود و ده سال زندان به پانزده سال تبدیل گردد. اینک که حکم جائرانه دادگاه تجدید نظر صادر شد، ناچارم از اظهار تأسف از اوضاع ایران عموماً، و از اوضاع دادگاه خصوصاً. به قدرى خلاف قوانین و مقررات در دادگاهها جریان دارد که موجب تأسف و تعجب است: محاکمات سرّى، حبسهاى قبل از ثبوت جرم، بى ‏اعتنایى به دفاع مظلومین. این جانب و اشخاص با وجدان و با دیانت متأسفیم از مظلومیت این اشخاص که به جرم دفاع از اسلام و قانون اساسى محکوم به حبسهاى طویل المدت شده، و باید با حال پیرى و نقاهت در زندان، براى اطفاى شهوات دیگران، به سر برند. رأى دهندگان باید منتظر سرنوشت سختى باشند.

...من متأسفم از اینکه در مملکت اسلامى بر خلاف قانون اساسى اوراق ضاله مخالف با نص قرآن و ضروریات دین مقدس نشر مى‏ شود، و دولتها از آن پشتیبانى مى‏ کنند. کتاب انتقاد که بر رد قرآن مجید نوشته شده، و طرح قانون خانواده که بر خلاف احکام ضروریه اسلام و خلاف نص کلام اللَّه مجید [است‏] طرح و منتشر مى‏ گردد، و کسى نیست از دولتها استیضاح کند. من متأسفم از رفتار سازمانها با مجالس تبلیغ احکام و عزادارى بر سید مظلومان- علیه الصلاة و السلام. هر کسى به طور کلى از ظلم و ظالم بحث کرد، اکنون در زندان به سر مى ‏برد یا مدتها به سر برده است. تمام مجالس در تحت فشار، و صاحبان آنها در فشارهایى جانفرسا بوده و هستند. اشخاص متدین را، به جرم آنکه در عاشورا دسته راه انداخته‏ اند و شعار ضد اسرائیل با خود داشته‏ اند، به حبس و زجر و شکنجه کشیدند و اکنون هم در حبس به سر مى ‏برند، با آنکه با کمال آرامش حرکت مى‏ کردند.» (منبع: اینجا)

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5066: متن نقلی. «جهاد به سبک رستم قاسمی. احمدی‌نژاد صدها نفر از نیروهای دولت خود را از سپاه آورد و نقش مهمی در گسترش فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران بازی کرد. انتصاب [سردار رستم] قاسمی به وزارت نفت همچنین با دور جدید تحریم‌های نفتی و مالی وضع‌شده از سوی آمریکا و جامعه بین‌المللی مصادف شد که صادرات نفت خام و فراورده‌های نفت و گاز ایران را هدف گرفته بود. این تحریم‌های شدید، نقش سپاه و شرکت‌های اقتصادی آن را در تولید و بازاریابی نفت گسترش داد.

روزنامۀ شرق. 19 فروردین 1396

بنگاه‌های مهندسی وابسته به سپاه پا پیش گذاشتند تا تولید را حفظ کنند و پروژه‌های توسعه‌ای را که بنگاه‌های بین‌المللی به واسطه تحریم‌ها رها کرده بودند، ادامه دهند. در همین زمان، سپاه پاسداران در فروش نفت و واردات تجهیزات و قطعات تحریمی برای صنعت نفت و گاز کشور به شرکت نفت کمک کرد. وزارت نفت به روابط غیررسمی و تاجران خصوصی مورد اعتماد برای انجام معاملات بین‌المللی از جانب دولت متکی بود.

پنهان‌کاری و نبود شفافیت چاره‌ناپذیر در عملیات این واسطه‌های نفتی باعث ایجاد فرصت‌های بسیاری برای بی‌نظمی‌های مالی شد و این سوءاستفاده‌های مالی هر‌از‌گاهی در مجلس و در رسانه‌های داخلی افشا می‌شد. این افشاگری‌ها در سال آخر ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد و زمانی بسیار بیشتر شد که او اعتماد و پشتیبانی مقام معظم رهبری را از دست داد.

احمدی‌نژاد نفوذ اقتصادی و مدیریتی سپاه را در صنعت نفت و گاز تسهیل کرد که با انتصاب رستم قاسمی به عنوان وزیر نفت در سال 20122، به اوج خود رسید. او مبالغ هنگفتی را به سمت اجرائی‌کردن یارانه‌های نقدی هدایت کرد و در بستر اصلاحات یارانه‌ای جامع او در دسامبر 2009، منابع مالی وزارت نفت کاهش یافت. سرانجام در این دوره خصوصی‌سازی صنایع پایین‌دستی دولتی (پالایشگاه‌ها و واحدهای پتروشیمی) شتاب گرفت؛ اما این فرایند ماهیت شفافی نداشت و در بیشتر موارد به پارتی‌بازی و رفیق‌بازی آلوده بود.

متأسفانه رئیس‌جمهورشدن احمدی‌نژاد بسیاری را به این باور رسانده که می‌توانند رئیس‌جمهوری شوند؛ این‌چنین است که پیمانکار شرکت نفت، معلم مدرسه، نماینده مجلس و مدیران ناموفق خودروسازی هم هوس ریاست کرده‌اند و چون کارنامه‌ای برای ارائه ندارند، پریشان‌گویی می‌کنند و با سخنان شعاری و لفاظی‌، دستاوردهای دولت در نجات کشور را زیر سؤال می‌برند...» (منبع: اینجا)

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 5065: اُنس با قرآن. کَذَلِکَ یَطْبَعُ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ.

بدین‏سان خداوند بر دلهاى کسانى که [حق را] در نمى ‏یابند مُهر مى ‏زند.

(سوره ۳۰: الروم - جزء ۲۱ - آیۀ 59، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

پست 5064به قلم دامنه. به نام خدا. دی ماه سال 1388 ویژه نامه ای خریده بودم به نام ماهنامۀ «نسیم بیداری» که اختصاص یافته بود به ارتحال آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان. من، همان سال از ص 40 و 41 آن مجله، مطلبی بسیارمهم در دفتریاداشت روزانه ام، نوشته بودم که اینک عین آن را در دامنه به اشتراک می گذارم؛ با این پرسش: آیة الله العظمی حسینعلی منتظری را بزرگان چگونه توصیف می کردند؟

آیة الله العظمی بروجردی، ایشان را در25سالگی، «فقیه عصر» لقب داده بود.

آیة الله سید محمود طالقانی، وی را «مطابق فطرت» توصیف می کرد.

آیة الله شهید مرتضی مطهری، ایشان را «امید آینده» خطاب می نمود.

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، او را «برترین فقیه» و «فقیه عالیقدر» نامیده بود.

روح همگی شاد و جاویدان. این پست را نوشتم تا یادها بماند که بزرگان تا چه حد، شأن و منزلت این عالم نستوه، خبیر، شجاع و بی تعارف در بیان آنچه خود آن را حق و حقیقت می دانست، را والا و مهم می دانستند و حُرمتش را حفظ می نمودند. تاریخ، حافظه اش بسیارقوی ست و باقی.

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، شب وفات

آیة الله العظمی حسینعلی منتظری، فقیه عالیقدر، عالم مبارز و مرجع بزرگ شیعیان جهان

جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٩ ‎ب.ظ

پست 5063به قلم دامنه. به نام خدا. این سید محمد موسوی ست. فرزند سید اسماعیل موسوی. مشهور به نوربخش. از ناحیۀ مادربزرگ پدری، فامیل نسَبی ماست. مادربزرگش دخترخالۀ مرحوم پدرم است. سید محمد را می شناسم. دلسوز، کاری، بی تکلُّف، مردم دوست و خوش اخلاق. یک فنّی کار چیره دست و باانصاف و قانع است. یعنی لوله کش ساختمان است. من کارهایش را از نزدیک دیده بودم. چون برخی از کارهای لوله و آبگرمکن خونۀ مرحوم پدرم را او انجام می داد و خیلی هم با دقت و حوصله و دلسوزانه تعمیر و نصب می کرد. برای سید محمد سلامتی و توفیق و برکت و افزونی درآمد حاصل از دسترنج هایش آرزو می کنم.

محل عکس هایش ببَرخاسۀ روستای دارابکلاست. روز پنجشنبه 17 فروردین 1396. از جناب یک دوست ممنونم سید محمد زحمتکش و پرتلاش را با این تصاویر خوش منظره (که در ادامۀ مطلب هم چندتا گذاشتم) راهی دامنه کرده است. 

سید محمد موسوی سید اسماعیل. 17 فروردین 1396. ببَرخاسۀ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست     سید محمد موسوی سید اسماعیل. 17 فروردین 1396. ببَرخاسۀ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

سید محمد موسوی سید اسماعیل. 17 فروردین 1396. ببَرخاسۀ دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 5062: «...آیة الله سید مهدی ابن الرضا مؤسس حوزۀ علمیۀ خوانسار... علاوه بر تدریس دروس حوزوی برای کسانی که درخواست می‌نمودند به تاسیس کارهای عام‌المنفعه از جمله تاسیس درمانگاه و زایشگاه فاطمیه و تجدید بنای مسجد مرحوم آیت‌الله ابن الرضا و حمام عمومی پرداخت ولی چون شهر مذهبی خوانسار از نظر علمی و حوزوی رو به ضعف می‌رفت به حدی که فقط چند نفری از آن شهر به تحصیل اشتغال داشتند درحالی که در سالهای قبل نسبت به دروس حوزوی مرکزیت داشت؛ به فکر تاسیس حوزه علمیه افتاد و برای این که دولت وقت نخواهد آن را محدود یا تعطیل نماید درصدد به ثبت رساندن آن در آمد و در سال 1352 هجری شمسی رسما حوزه علمیه را در ثبت شرکتهای غیر انتفاعی به ثبت رسانید. کاملِ متن در ادامه

آیة الله سید مهدی ابن الرضا مؤسّس حوزۀ علمیۀ خوانسار     آیة الله سید مهدی ابن الرضا مؤسّس حوزۀ علمیۀ خوانسار

آیة الله سید مهدی ابن الرضا مؤسّس حوزۀ علمیۀ خوانسار


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٧ ‎ب.ظ

پست 5061از رهبر معظم انقلاب بشنویم. حضور نوروزی رهبر انقلاب در منزل یکی از شهدای مشهد؛ خانوادۀ شهید غلامرضا صمدیان از شهدای مشهد:

«ان‌شاءالله جوانان ما قدر بدانند، کار کنند و خودشان را بسازند. این کشور به جوانهای انقلابی و حزب‌اللهی و مؤمن احتیاج دارد. آن کسانی که در تبلیغاتشان، در حرفهایشان حزب‌اللهی را می‌کوبند، بسیجی را می‌کوبند، جوانهای مؤمن را می‌کوبند، نمی‌فهمند چه‌کار دارند می‌کنند؛ در واقع دارند به کشور و آینده‌ی کشور لطمه می‌زنند.

هر چه که معلوماتتان بیشتر باشد در محیط دینی و انقلابی می‌توانید مفیدتر باشید. … درستان را پیش ببرید و خط بسیجی و انقلابی را از دست ندهید. بدانید که… راه لغزنده‌ای است. یعنی یک رفیق بد، یک مشاور بد، یک استاد بد، یک حادثه‌ی نامناسب گاهی پای انسان را می‌لغزاند، انسان باید حواسش جمع باشد، این حواس‌جمعی در تعبیرات قرآنی اسمش چی است؟ تقوا… اینها را اگر مراقبت کنید ان‌شاءالله آینده‌ی شما از گذشته‌تان خیلی بهتر خواهد شد و ان‌شاءالله برای کشورتان، برای اسلام، برای انقلاب، برای نظام مفید خواهید بود در آینده، به حول و قوّه‌ی الهی.» (منبع: اینجا)

جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٦ ‎ب.ظ

پست 5060: داعش؛ که به اسم اسلام سر می بُرّد

داعش؛ که به اسم اسلام سر می بُرّد     داعش؛ که به اسم اسلام سر می بُرّد

داعش؛ که به اسم اسلام سر می بُرّد

جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٥ ‎ب.ظ

پست 5059: «ده ماه از حبس و حصر امام می گذرد [1] و رژیم دیگر قادر نیست حتی این شرایط را نیز تحمل کند. سرهنگ مولوی[22] راهی چهارراه قنات می شود و اعلام می کند که شما آزاد هستید و می توانید به قم بازگردید. امام می گوید: اگر بنای این دارید که با مردم مانند سابق رفتار کنید بودن من در اینجا اصلح است و سرهنگ مولوی به درجه اش قسم می خورد که دیگر آن حرف ها نیست. رژیم که دیگر کار دستش آمده و از محبوبیت آیت الله خمینی میان مردم به خوبی آگاه است همه جوانب احتیاط را رعایت می کند و برنامه بازگشت امام به قم را طوری ترتیب می دهد که دیگر مردم قم به خواب رفته باشند و از قضیه مطلع نشوند بنابراین حوالی ساعت 10 شب سه شنبه پانزدهم فروردین ماه سال 433 او را با شورلتی سیاه رنگ و با اسکورت به قم راهی می کند.

امام که از ماشین پایین می آید، مقامات نظامی و امنیتی مانند سرهنگ مولوی که همراه امام بودند به سرعت از آنجا دور می شوند اما غافل از آنکه چه اتفاقی قرار است بیفتد. چند 


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٤ ‎ب.ظ

پست 5058: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 115. «فصل سی و پنجم: کلام نیکو. شیوه سخن گفتن از نگاه قرآن . و (به یاد آرید) هنگامى که از بنى اسرائیل پیمان گرفتیم که هرگز جز خدا را نپرستید و به پدر و مادر و خویشان و یتیمان و مسکینان نیکى کنید و با مردم به زبان خوش سخن گویید و نماز را برپا دارید و زکات بپردازید سپس همه شما جز اندکى روى گردانیدید و شما (ذاتا) روی گردانید. (سوره بقره، آیه 83). زبان از نعمتهای بزرگ آفریدگار هستی است. خداوند متعال در سوره بلد پس از ذکر سوگندهایی پر معنا و اشاره به زندگی پررنج انسان، شماری از مهمترین نعمتهایی را که به بشر ارزانی داشته یادآور می شود که یکی از آنها نعمت زبان است: «آیا برای او دو چشم قرار ندادیم و یک زبان و دو لب؟» زبان از اعضای شگفت انگیز بدن انسان است و وظایف بزرگی را عهده دار می باشد که از مهمترین آنها سخن گفتن است. ایزد متعال در قرآن کریم پس از ذکر خلقت انسان، از نعمت بیان، سخن گفته و فرموده است: «خدای رحمان، قرآن را یاد داد، انسان را آفرید، و به او «بیان» را آموخت». آیه ۴ از سوره الرحمن به بحث در این زمینه می‌پردازد "علَّمَهُ الْبَیَانَ "به او بیان آموخت."»


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠۳ ‎ب.ظ

پست 5057: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 198. «بسمه تعالی. سلام. مخاطب حدیث «اُنظُر الی ما قالَ و لا تَنظُر الی مَن قالَ» کیست؟ آیا کلام هر کسی را باید قبول کرد؟ در فضاهای مَجازی دیده می‌شود که بطور گسترده به نشر عقاید و اعتقادات برخی افراد و حتی ادیان غیر الهی دامن زده می‌شود و فقط به زیبایی کلام آنان توجه و به تأثیر کلام و گفته‌های دیگر آن توجه‌ای نمی‌شود و به راحتی در نشر افکارشان و عقایدشان مساعدت می‌شود، که در برخورد با آنان به حدیث «انظر الی ما قال و لا تنظر الی من قال» استناد می‌نمایند. لذا لازم دیدم در این پست نکاتی را متذکر شوم:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

کلمه «اُنظُر» در روایت به معنای نگاه توأم با تأمّل و تفکّر است؛ زیرا واژه «نَظَرَ» در عربی با تأمل و تفکّر همراه است و منحصر به دیدن معمولی نمی‌شود، چنان‌که راغب اصفهانی در مفردات می‌گوید: «النَّظَرُ: تَقْلِیبُ البَصَرِ و البصیرةِ لإدرَاکِ الشی‌ءِ و رؤیَتِهِ، و قد یُرادُ به التَّأَمُّلُ و الفَحْصُ، و قد یراد به المعرفةُ الحاصلةُ بعد الفَحْصِ، و هو الرَّوِیَّةُ»- «نَظَر»؛ یعنی بر گرداندن و توجه دادن چشم ظاهر و چشم باطن براى دیدن و ادراک چیزی است. که مقصود از این عمل، تأمل و تحقیق درباره آن است. و نیز مقصود از دیدن و تأمّل، به ‌دست آوردن معرفت و شناختى است که بعد از تحقیق حاصل می‌شود و آن‌را «رؤیة» گویند.(راغب اصفهانی، حسین بن محمد، مفردات ألفاظ القرآن‌)

حضرت عیسى علیه السلام نیز می فرمایند:


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠٢ ‎ب.ظ

پست 5056: اُنس با قرآن. إِنَّهُمْ یَکِیدُونَ کَیْدًا* وَأَکِیدُ کَیْدًا.

آنان نیرنگى مى ‏سِگالند. من نیز تدبیرى مى ‏اندیشم.

(سوره ۸۶: الطارق - جزء ۳۰ - آیات 15 و 16، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

جمعه ۱۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱:٠۱ ‎ب.ظ

پست 5055به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 197. «سلام. بسمه تعالی. جناب دامنه ی بزرگوار خدا قوت از من سوال کردی مطالب را از کجا می گیری؟ آیا مطالب متن نقلی است؟ جوابم اینستکه همه نویسندگان مطالبشان نقلی است یعنی یا از قرآن است یا از سنت است یا از امامان معصوم  یا از اجماع و بزرگان دین و دانشمندان معروف و مشهور. فقط زحمت مطالعه بدوششان است هر جا که مطلب مناسب بود برای شما ارسال می کنند ولی باید با سند و مدرک باشد در غیر این صورت پذیرفته نیست. مگر آنکه نامه یی بنویسند یا تبریک و تسلیت بگویند یا نقد و نظری داشته باشند و......مطالب این حقیر هم از این قبیل است. و اما مطلب امروز را تقدیم می کنم.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

گفتگوی بنده دلشکسته با خدا

گفتم: خدا آخه این همه سختی چرا؟

گفت: «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا » به دنبال هر سختی، آسانی است. (انشراح/6)

گفتم: واقعا به دنبال هر سختی، آسانی است؟!


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٠٢ ‎ب.ظ

پست 5054: مرحومان حاج اسماعیل، حاج محمدعلی و حاج ابراهیم

ممنونم جناب رنگین کمان بابت ارسال عکس قدیمی به تلگرام دامنه

حاج اسماعیل، حاج محمدعلی و حاج ابراهیم آهنگر دارابی

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٠۱ ‎ب.ظ

پست 5053: عکس روستای دارابکلا روز پنج شنبه 17 فروردین 1396

 به دیدۀ دوربین یک دوست از زاویۀ ببَرخاسه

اینجا

عکس های دارابکلا از زاویۀ ببَرخاسه در پنج شنبه 17 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست     عکس های دارابکلا از زاویۀ ببَرخاسه در پنج شنبه 17 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست

عکس های دارابکلا از زاویۀ ببَرخاسه. پنج شنبه 17 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

مصاحبۀ پرنده با دامنه


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5051: سه عکس روستای دارابکلا در پنج شنبه 17 فروردین 1396 به دیدۀ دوربین جناب یک دوست از زاویۀ خونۀ مرحوم مصطفی رمضانی دارابی. ممنونم ازت جناب یک دوست؛ عموزاده ی گرامی دامنه

عکس روستای دارابکلا در پنج شنبه 17 فروردین 1396 به دوربین جناب یک دوست از زاویۀ خونۀ مرحوم مصطفی رمضانی دارابیعکس روستای دارابکلا در پنج شنبه 17 فروردین 1396 به دوربین جناب یک دوست از زاویۀ خونۀ مرحوم مصطفی رمضانی دارابیعکس روستای دارابکلا در پنج شنبه 17 فروردین 1396 به دوربین جناب یک دوست از زاویۀ خونۀ مرحوم مصطفی رمضانی دارابی

عکس روستای دارابکلا در پنج شنبه 17 فروردین 1396 به دوربین جناب یک دوست از زاویۀ خونۀ مرحوم مصطفی رمضانی دارابی

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 5050به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 196. «سلام. بسمه تعالی. دستورالعمل های عارف ربانی آیت الله سید علی آقا قاضی در باره (ماه رجب،شعبان و رمضان). آیة الحق مرحوم حاج میرزا علی قاضی طباطبائی (قدس سره) استاد اخلاق و عرفانِ بزرگ عارفِ معاصر آیت الله العظمی بهجت (قدس سره) در باره فضیلت و آداب ماه های رجب، شعبان و رمضان به شاگردان خود می فر مایند:

آیة الله سیدعلی آقا قاضی

هان!‌ ای برادران عزیز و گرامیم؛ آگاه باشید! متوجّه و هشیار باشید که ما در قُرقگاه زمانی (ماه‌های رجب، شعبان و رمضان) داخل شده‌ایم! و همان‌گونه که در زمین‌های حرم باید از محرّمات اجتناب نمود و ارتکاب یک سلسله اعمالی که در جایی جرم نیست، امّا در حرم جرم محسوب می‌شود، در این ماه‌ها هم که قرقگاه زمانی محسوب می‌شوند، چنین است و باید با هشیاری و مواظبت در آن وارد شد و به‌‌ همان نحو که در قرقگاه مکانی که حرم است، انسان به کعبه نزدیک می‌شود، در این ماه‌ها هم که قرقگاه زمانی است، انسان به مقام قرب خداوند می‌رسد. پس چقدر نعمت‌های پروردگار بر ما بزرگ و تمام است؟! و او هرگونه نعمتی را بر ما تمام نموده است. پس حال که چنین است، قبل از هر چیز، آنچه که بر ما واجب و لازم می‌باشد، توبه ایست که دارای شرایط لازم و نمازهای معلومه است و پس از توبه، واجب‌ترین چیز بر ما، پرهیز از گناهان صغیره و کبیره است تا جایی که توان و قدرت و استطاعت داریم!

پس به راستی، هر کسی که در صدد متذکّر شدن به ذکر حقّ و در مقام خشیّت از ذات اقدس حضرت حقّ متعال بوده باشد، می‌تواند از راه مراقبه و محاسبه و معاتبه و معاقبه متذکّر گردد!. پس از این مرحله، با دل‌های خود، به خداوند رو آورده، بیماری‌های گناهانتان را معالجه و مداوا نمائید و به وسیلۀ استغفار، بزرگی و سنگینی عیوب خود را کاهش دهید و بپرهیزید از اینکه حریم الهی را بشکنید و پرده‌های حجاب را بالا زده، حرمت حرم را هتک نمائید!

اما دستورالعمل این سه ماه: 1- بر شما باد به اینکه نمازهای فریضه خود را با


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 5049: «حکایت: آیت‌الله حاج سید سجاد علوى می‌فرمودند: در زمان حاج شیخ عبدالکریم طلبه‌اى فاضل و درس‌خوان با استاد خود هم حجره بود و با یکدیگر صمیمى شده بودند. شاگرد به استاد گفت: حضرت استاد هر یک بنا شد زودتر بمىریم به یکدیگر کمک کنیم. ازقضا بعد از مدتى حال شاگرد به هم خورد و مریض شد و در بستر افتاد و روز به روز حالش بدتر مى‌شد.استاد به او خیلى کمک کرد تا اینکه زمان احتضارش فرا رسید.

آیة الله حاج شیخ عبدالکریم حائری

استاد به او گفت: شهادتین را بگو اما شاگرد صورتش را برگرداند استاد تعجب کرد بار دوم و سوم به او فرمود شهادتین را بگو ناگاه شاگرد گفت: مرا رها کن من از این کلمه بیزارم. گفتم خدا به تو رحم کند چرا این‌طور حرف مى‌زنى؟! تا این‌که مدتى بعد به خواست خداوند حال او خوب شد. به او گفتم چرا این حرف را زدى از تو انتظار نداشتم اعلام بیزارى کنى. گفت: علت آن را خودم مى‌دانم پس کارى مى‌کنم که دیگر این‌طور نباشم. ناگاه بلند شد و رفت از طاقچه بالاى سرش یک ظرف زیباى مرمت کارى شده را برداشت و آن را به زمین زد و شکست. گفتم چرا چنین کردى؟! گفت من به این ظرف خیلى علاقه داشتم. وقتى شهادتین را به من تلقین مى‌کردى شیطان جلوی چشم من مجسم مى‌شد و مى‌گفت اگر لا اله الا الله بگویى این ظرف را مى‌شکنم و من چون این ظرف را خیلى دوست داشتم، شهادتین را نمی‌گفتم.

حاج سید سجاد علوى می‌فرمودند: در حوزه سر و صدا پیچید که محبت ظرف هم لا اله الا الله را از ما مى‌گیرد. شیطان روى چیزى که انسان خیلى به آن علاقه دارد، دست مى‌گذارد و آدم را بیچاره می‌کند. عزیزان به دنیا علاقه نداشته باشید به‌طوری که اگر گفتند همه اموال دنیوی‌ات را رها کن و برو،بگویى آماده‌ام. با اقتباس و ویراست از کتاب پندهای رسول اعظم (ص) به عبدالله بن مسعود. (منبع: اینجا)

جهان را نمایش چو کردار نیست    بدو دل سپُردن سزاوار نیست 

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 5048: «حضرت آیت الله العظمی صانعی: خداوند تمام حسنات را آفریده، لیکن انسان برای آنکه به قرب الهی دست یابد، به انسان عقل داد، انبیا را فرستاد، صلحا را فرستاد، زُهّاد را فرستاد، فرشتگان را فرستاد، به انسان الهام هم می‌شود. اینها همه لشکریان خداوند هستند. فلذا فمن الله، به اعتبار اینکه وسیله‌اش را او راحت فراهم می‌کند.

آیة الله العظمی یوسف صانعی

اما در مقابل بدی‌ها او نگفته به دنبال بدی بروید، بلکه فرموده به دنبال بدی نروید: «أَلَم أَعهَد إِلَیکُم یَا بَنِی آدَمَ أَن لاَّ تَعبُدُوا الشَّیطَانَ إِنَّهُ لَکُم عَدُوٌ مُّبِینٌ* وَأَنِ اعبُدُونِی هذَا صِرَاطٌ مُّستَقِیمٌ»[سورۀ یس، 36 و 60 و 61] او نفرمود دنبال شیطان بروید، بلکه فرمود او از درگاه الهی رانده شده است و از او پرهیز کنید و دوری بجویید. همیشه بگویید «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم». پس سیئه از خودمان است، سرسلسله خودمان هستیم، سیئه و بدی و گناه از خود توست و خوبی‌ها از اوست و همه امور را باید مربوط به او دانست. نباید او را فراموش کرد، هر وقت خدا را فراموش کردیم، در حقیقت خودمان را فراموش کرده‌ایم.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

پست 5047: « شش ساعت مطالعه بی وقفه، برنامه روزانه امام. بیش از پنجاه سال از عمرشان گذشته بود اما برنامه منظم و  پی در پی مطالعه سر جای خودش بود. این برنامه آنقدر فشرده بود که تمام مدت سه ماهی را که تابستان در محلات گذراندند، بعد از صبحانه یعنی از ساعت شش تا دوازده، پیوسته سرشان توی کتاب بود.

امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

آقا زمانی که خسته می شدند یا احساس یکنواختی در کار احساس می کردند شروع به نوشتن اندیشه هایشان می کردند. برگرفته از کتاب برداشت هایی از سیره امام خمینی، به نقل از آیت الله جعفر سبحانی» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

پست 5046: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 115. «فصل سی و چهارم: شکر. شکر در لغت به معنای شناخت نعمت و سپاسگزاری از منعم است. جوهری: شکر و ثنای الهی را انجام دادن اعمال نیک در برابر منعِم دانسته است. نیز آن را با استناد به آیۀ ۹ سوره انسان ، شُکور نامیده‌اند. برخی عرفا، در کنار شکرلغوی، از شکر عرفی نیز نام برده‌اند. شکر لغوی اعم از شکر عرفی است، چرا که هم شکر و سپاس خدا و هم غیر او را در بر می‌گیرد، اما شکر عرفی فقط به معنای تشکر از نعمت‌های الهی است.یعنی، بین این دو نوع شکر نسبت عموم و خصوص مطلق برقرار است. خواجه عبدالله انصاری معانی سه‌گانۀ معرفت نعمت و قبول نعمت و ثنای آن، و غزالی به علم، حال (شادمانی قلبی از نعمت) و عمل، که در واقع هر دو نوع معنا بر هم منطبق‌اند، اشاره کرده‌اند.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

ارکان شکر: یکی از ارکان اساسی در معنای شکر، شناخت و معرفت نعمت است، زیرا راهی است برای معرفت منعِم. شکر سه رکن دارد: رکن نخست آن عبارت است از  شناخت صاحب نعمت با همه اوصافِ درخور او و نیز شناخت اصل نعمت از جهت نعمت بودن. تمامیت و کمال این شناخت به این است که بنده تمامى نعمت‌ها را از جانب خدا بداند و اینکه منعم حقیقى او است و همه واسطه‌ها مطیع حکم او و مسخر امر اویند. رکن دوم شکر عبارت است از حالتى که از این شناخت حاصل مى‌شود؛ یعنى  خضوع و فروتنی و خشنود شدن از نعمتهاى الهى از این جهت که هدیه‌ای از جانب منعم و بیانگر لطف و عنایت او نسبت به بنده‌اش مى‌باشد. رکن سوم، نتیجه آن حالت؛ یعنى عمل است که به قلب، زبان و دیگر اعضای بدن (جوارح) تعلق مى‌گیرد. عمل قلب، قصد تعظیم و ستایش منعم و تفکر در مخلوقات و کارها و آثار لطف او است. عمل زبان اظهار تعظیم و ستایش خداى متعال و دعوت به معروف و بازداشتن از منکر و مانند آن است. عمل جوارح، استفاده از نعمت‌هاى ظاهری و باطنى او در طاعت و عبادت و خوددارى از به کارگیرى آنها در معصیت و نافرمانی او است. البته توفیق شکر، خود نعمتى است که موجب شکر دیگرى مى‌گردد؛ از این رو، نهایت شکر، اعتراف به ناتوانی از آن است.


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ

پست 5045: حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی به پرسشی درباره مهریه پاسخ گفته است.

س: آیا می توان مهریه را صداقت در زندگی و از این قبیل قرار داد؟

پاسخ: خیر، مهریه باید مالیت داشته باشد. (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی سید علی سیستانی

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ

پست 5044: اُنس با قرآن. قَالَ أَفَرَأَیْتُمْ مَا کُنْتُمْ تَعْبُدُونَ * أَنْتُمْ وَآبَاؤُکُمُ الْأَقْدَمُونَ * فَإِنَّهُمْ عَدُوٌّ لِی إِلَّا رَبَّ الْعَالَمِینَ * الَّذِی خَلَقَنِی فَهُوَ یَهْدِینِ * وَالَّذِی هُوَ یُطْعِمُنِی وَیَسْقِینِ * وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ * وَالَّذِی یُمِیتُنِی ثُمَّ یُحْیِینِ * وَالَّذِی أَطْمَعُ أَنْ یَغْفِرَ لِی خَطِیئَتِی یَوْمَ الدِّینِ * رَبِّ هَبْ لِی حُکْمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ * وَاجْعَلْ لِی لِسَانَ صِدْقٍ فِی الْآخِرِینَ * وَاجْعَلْنِی مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِیمِ * وَاغْفِرْ لِأَبِی إِنَّهُ کَانَ مِنَ الضَّالِّینَ * وَلَا تُخْزِنِی یَوْمَ یُبْعَثُونَ * یَوْمَ لَا یَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ * إِلَّا مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ.

[حضرت ابراهیم(ع)‏] گفت آیا در آنچه مى‏ پرستید تامّل نکرده ‏اید؟ هم شما و هم نیاکان کهن تان‏. [بدانید که‏] آنها دشمن مَنند، بر خلاف پروردگار جهانیان‏. همان کسى که مرا آفریده است و همو که هدایتم مى ‏کند. و همان کسى که مرا سیر و سیراب مى‏ سازد. و چون بیمار شدم مرا شفا مى‏ بخشد. و همان کسى که مرا مى‏ میراند و سپس [از نو] زنده ‏ام مى‏ سازد. و همان کسى که امید دارم که در روز جزا خطاى مرا ببخشد. پروردگارا به من حکمت ببخش و مرا به شایستگان بپیوَند. و براى من در میان اُمت هاى آینده سخن [گوى‏] نیک قرار ده‏. و مرا از میراث بَران بهشت پُرناز و نعمت بدار. و پدرم را بیامرز که او از سرگشتگان بود. و مرا در روزى که [مردم‏] برانگیخته شوند رسوا مَساز. [همان‏] روزى که مال و پسران سود ندهد. مگر آنکه کسى دلى پاک و پیراسته [از شک و شرک‏] به نزد خداوند آورد.

(سوره ۲۶: الشعراء - جزء ۱۹ - آیات 75 تا 89، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

پنجشنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ

پست 5043: به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت بیستم درس مبانی علم سیاست از نظریه های پنچگانۀ خاستگاه دولت_که در پست 4653 اینجا نام برده بودم_ اینک نظریۀ طبیعی ارسطو را می نویسم:

ارسطو پایۀ دولت را در طبیعت بشر می داند. زیرا دولت برای تأمین نیازهای انسان است. انسان نیازهای متعددی دارد. ابتدا نیازهای جسمانی سبب پیدایش خانواده و سپس خاندان می شود. خاندان ها روستا را پدید می آورند. با اتّحادِ چند روستا، دولت محلی به نام پولیس (یعنی دولت) تشکیل می شود. بنابراین «دولت اوج تکامل روند طبیعی ست که با معاشرت غریزی زنان و مردان آغاز می شود.» و این پولیس (=دولت) به حکم طبیعت است و پدیده ای طبیعی. تا کلاس بیست و یکم خدا نگه دار.

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5042: کویریات دامنه. قسمت 112

در روایات آمده که اقرار به گناه باید نزد خدا و در خلوت باشد.

چون در حضور دیگران مایۀ فحشا و ذلّت مؤمن است.

(ر.ک : ص 346 آئین در آئینه، مجموعه آثار دکتر عبدالکریم سروش)

عکس: اعتکاف حرم رضوی. پنجم اردیبهشت 1395. مشهد مقدس

اعتکاف حرم رضوی. پنجم اردیبهشت 1395. مشهد مقدس

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

پست 5041: آسمان غروب 15 فروردین 1396 روستای دارابکلا به دیدۀ جناب یک دوست

بسیار عالی ست این ثبت رویداد طبیعی نقاشی الهی بر سقف آسمان روستا

ممنونم ممنون جناب یک دوست با این همه ذوق

آسمان غروب 15 فروردین 1396 روستای دارابکلا به دیدۀ جناب یک دوست      گل روستای دارابکلا

آسمان غروب 15 فروردین 1396 روستای دارابکلا به دیدۀ جناب یک دوست

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ

پست 5040: به نشر دامنه. به نام خدا. پایگاه خبری جماران اواخر سال 1395 مهمترین رویداد خبری سال را بین مخاطبین خود به نظرسنجی گذاشت و از آن ها خواست که در بین 10 گزینه معرفی شده، نظر خود را در مورد مهمترین اتفاق این سال ارائه دهند. در این نظرسنجی سایت جماران: اینجا «رحلت دو تن از یاران امام (س)» با اختلاف زیادی از سایر گزینه ها، یعنی با جلب نظر  62/1 درصد مخاطبین، به عنوان مهمترین رویداد سال 955 انتخاب شد. مرحوم آیة الله  العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی.

آیة الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی و آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

پست 5039: متن نقلی. «حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی فرزند آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی و رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در خصوص وضعیت اعتدال و میانه روی در حوزه های علمیه اظهار کرد:

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی

فضای درونی و باطنی یک چیزی است و فضای ظاهری به گونه ای دیگر، به نظرمی رسد در فضای درونی و باطنی حوزه علمیه، اعتدال نقش اصلی و اساسی را دارد در حالی که ممکن است فضای بیرونی و ظاهری به گونه دیگری بنماید.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ

پست 5038: به قلم دامنه. به نام خدا. بر اساس آماری که دیشب از سایت شفقنا اینجا خواندم، تا دهم فروردین 1396 حدود 46 میلیون و تا چهاردهم فروردین 1396 نیز بیش از 62 میلیون مسافرت داخلی در کشور اتفاق افتاده است. علاوه بر این در همین نوروز 1396، 3 میلیون ایرانی فقط  به کشور ترکیه مسافرت کردند.

به رقم آمار خیلی باید نگریست و تحلیل محتوا کرد. کشوری که شعارش در اول سال تولید و اشتغال تعیین می شود، در همین آغازین روزهای سال، نزدیک به یک ماه در مسافرت داخلی و خارجی ست. پیش و پس از مسافرت هم، اساساً روحیۀ کاری ندارد. یا در حال پیگیری مسافرت است و یا پس از بازگشت، در پی نقل خاطرات و مخاطرات و مشاجرات و مناسبات و مرابطات. بگذرم؛ خود تأمل کنید و بیندیشید روی این.

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۳ ‎ق.ظ

پست 5037: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 114. «فصل سی و سوم: کمال جویی. کمال جویی انسان. کمال جویی انسان بحث روشنی است. خداوند در قرآن نه تنها می فرماید انسان کمال جو است بلکه انسان را مخلوق کمال مطلق که همان کامل ترین وجود است می داند و از آنجا که خالق عین کمال مطلق میباشد؛ مخلوق همیشه به سمت خالق در حال سیر و سلوک است. خداوند همه این سخنان را با هم بیان فرموده است. این آیه حاوی ذکر است که این ذکر بسیار معروف و کوتاه است. باید این ذکر را بسیار تکرار کنیم حتی وقتی که خبر بدی به ما میرسد. متاسفانه ما این جمله را فقط در شنیدن مرگ کسی به زبان می آوریم در حالی که باید هر مشکلی و مصیبتی که برای ما رخ داد این ذکر شریف را یاد آور شویم. قرآن میفرماید :" انا لله و انا الیه راجعون " همه از خداییم و به سوی خدا بازمیگردیم. این آیه نشانه میدهد که ما از خدا هستیم. مگر کمالی بالاتر از حضرت حق وجود دارد ؟ او کمال مطلق است. نکته مهمی که درین آیه وجود دارد این است که این آیه بعد از گفتن " ا نا " لفظ جلاله " الله " را بیان میکند . وقتی بزرگان واژه الله را معنی میکنند میفرمایند : " الله " یعنی وجودی که مستجمع جمیع صفات کمال است . یعنی شما هر کمالی را که برای خود می خواهید آن کمال مربوط به خدا می شود از آن خداوند است " صفات الهی " به دو بخش تقسیم می شوند ؛ صفات جمالی و صفات جلالی .اگر بخواهیم جمالیه و جلالیه را در یک جا جمع کنیم همه آنها در لفظ مقدس " الله " جمع می شود. این آیه به موضوع کمال مطلق اشاره می کند و می فرماید همه ما، مال او هستیم، ملک او هستیم و به سوی او هم در سیر و حرکتیم.

مسیر هدایت به سوی کمال با استناد به آیات قرآن کریم: راه راست. برای آنکه تنها خداوند را عبادت کنیم باید از او یاری بجوییم. بهترین یاریجویی درخواست هدایت به راه راست است. راه راست راه کسانی است که خداوند به آنان نعمت داده است. بهترین نعمتی که خداوند به انسان داده است قرآن کریم است که بدون هیچ شکی برای متّقین هدایت است. علّت آنکه قرآن کریم تنها متّقین را هدایت میکند این است که متّقین به عالم غیب ایمان دارند.


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ

پست 5036: اُنس با قرآن. وَیَقُولُ الَّذِینَ آمَنُوا لَوْلَا نُزِّلَتْ سُورَةٌ فَإِذَا أُنْزِلَتْ سُورَةٌ مُحْکَمَةٌ وَذُکِرَ فِیهَا الْقِتَالُ رَأَیْتَ الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ یَنْظُرُونَ إِلَیْکَ نَظَرَ الْمَغْشِیِّ عَلَیْهِ مِنَ الْمَوْتِ فَأَوْلَى لَهُمْ* طَاعَةٌ وَقَوْلٌ مَعْرُوفٌ فَإِذَا عَزَمَ الْأَمْرُ فَلَوْ صَدَقُوا اللَّهَ لَکَانَ خَیْرًا لَهُمْ.

و [بعضى از] مؤمنان گویند چرا سوره ‏اى [شامل حکم جهاد] فرو فرستاده نمى ‏شود، آنگاه چون سوره ‏اى از محکمات فرو فرستاده مى‏ شود و در آن کارزار [با مشرکان‏] یاد مى ‏شود، بیماردلان را بینى که به تو با نگاه کسى که از [سَکرات‏] مرگ بیهوش شده باشد، مى‏ نگرند، بدا به حال ایشان. اطاعت باید و سخنى نیک، آنگاه چون کار قطعى شود، اگر با خداوند صادق باشند، بى ‏شک برایشان بهتر است.

(سوره ۴۷: محمد - جزء ۲۶ - آیات 20 و 21، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ

پست 5035: به قلم دامنه. به نام خدا. زندگانی رهبر معظم انقلاب. قسمت 12. سال 1344 سید علی خامنه ای ترجمۀ کتاب «المستقبل لهذا الدین» یعنی آینده در قلمرو اسلام، اثر سید قطب را پایان برد. سید قطب در آن زمان در مصر زندانی بود. ستیز با غرب، ویژگی اساسی سید قطب بود. ساواک، این کتاب را مُضرّه اعلام کرده بود. در اردیبهشت سال 1344 ساواک تهران نوشت: ادارۀ دادرسی ارتش برای نامبرده [سید علی خامنه ای] به علت فقد دلیل کافی، منع پیگرد قطعی صادر کرد. سید علی خامنه ای در مقدمۀ این کتاب ترجمه نوشت که «دین تشریفاتی و فرمایشی مورد علاقۀ استعمارگران است، باید اسلام را به شکلِ نو نمایاند.» (رک: شرح اسم. ص 225 و 227).

رهبر معظم انقلاب آیة الله سید علی حسینی خامنه ای در دورۀ جوانی

در اوایل سال 1344 سید علی خامنه ای در تأسیس یک بنگاه انتشاراتی به نام سپیده مشارکت کرد و شرکت سهامی آنها ثبت رسمی شد. او رئیس هیأت مدیره شد و محسن محسنیان مدیر عامل گردید و بعد پرویز خرسند.

بنگاه سپیدۀ آنها در آن سال، کتاب «فایده و لزوم دین» استاد محمد تقی شریعتی (پدر دکتر علی شریعتی)، کتاب «حج» علی گلزاده غفوری، کتاب «ولایت» علامۀ طباطبایی و کتاب ترجمۀ ایشان از سید قطب «المستقبل لهذا الدین» آینده در قلمرو اسلام را چاپ و منتشر کرد. ادامه در پست آتی.

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 5034به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت»، می رسم به زمانی که کم کم فریاد اعتراض به رژیم شاه بلندتر و علنی تر می شود و انقلاب، شکل عملی به خود می گیرد. من که در مدرسۀ راهنمایی ابن سینای سورک درس می خواندم، با یک معلمی باسواد، متدیّن، خوش تیپ، پرجذبه و بسیارمذهبی مواجه شده بودم که انقلابی بود و دانش آموزان را خط و ربط می داد. او آقای رمضان طالبی بود؛ به گمانم اهل روستای طبقده  منطقۀ دشت ناز میاندورود_ساری.

معلم انقلابی مدرسه، آقای رمضان طالبی، همه را تحریک به حرکت و فریاد و شرکت در راهپیمایی های ساری می کرد. او در کلاس با روشنگری ها و نقل سخنان دکتر علی شریعتی، ما را دعوت به تعطیل کردن مدرسه و نیامدن در کلاس ها و حضور انقلابی در تظاهرات های ساری می کرد. این تقریباً عین جملۀ اوست که در گوشم هنوز نجوا می کند: «چرا می ترسید؟ چرا به مدرسه می آیید؟نیایید. از من بشنوید نیایید. برید در راهپیمایی علیۀ شاه. کار رژیم را یکسره کنید».

خیلی جرأت و شجاعت می خواست معلمی سرِ کلاس این گونه رُک و آگاهانه، دعوت به قیام علیۀ شاه بکند. حال هر کجا هست به این معلم مذهبی و انقلابی سلام و درود رسا می رسانم که شور و شعوری که ایشان در ما دمیده بود، موجب گشته بود مدرسه نیمه تعطیل شود و بعد کلاً تعطیل گردد.

دامنه. سال 1357. عکاسی البرز ساری

دامنه. در آن سال ها

این در حالی بود که فضای مدرسه، از سوی رئیس مدرسه که بسیارشاه دوست و بداخلاق و تند بود، بشدّت پلیسی بود. حتی معلم زن بی حجابی داشتیم که شبیه مانکن ها هر روز مُد می پوشید و مدل می زد و اگر بگویم کم از برهنگی و لُخت و پتی نداشت، دروغ نگفتم. ما که در باغ نبودیم! اما بزرگتر از ماها، از دیدن این زن تقریباً لُخت و عریان، اِغواء هم می شدند و کلاس وی را برای خود سینما می ساختند و


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 5033: «یک خوک نقاشی‌هایی می‌کشد که هزاران دلار فروش دارد. این خوک به نام «پیگکاسو» که از سلاخ‌خانه نجات پیدا کرده، روزهایش را در آفریقای جنوبی، به کشیدن نقاشی‌هایی بسر می‌کند که حدود دو هزار دلار می‌فروشد. (منبع: اینجا)

خوک نقّاش

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 5032: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 195. «سلام. مقایسه اجتماعی پایان تعطیلات نوروزی. تحقیقات میدانی حاکی از آن است که بعد از تعطیلات نوروزی تعارضات و کشمکش های زن و شوهرا بالا می گیرد. از آنجایی که در ایام نوروز خانواده ها به عیددیدنی و دید و بازدید می روند  و صله رحم را به جا می آوردند،  دکوراسیون و مبلمان خانه ها مخصوصا برای خانم ها قابل توجه می باشد و اینجاست که دست به مقایسه می زنند و داشته های خودشان را با امکانات فامیل قیاس می کنند. همین چشم و هم چشمی ها باعث افزایش انتظارات خانم از همسرانشان می شود و در پایان تعطیلات که تور فامیلی به پایان می رسد شروع می کنند به مطالبه گری از شوهرهایشان!

حجة الاسلام والمسلمین مالک رجبی دارابی. 14 فروردین 1396. جویبار.اختتامیۀ خیمۀ معرفت

اینکه چرا خانم فلانی کلی طلا داشت و من ندارم؟! چرا ماشین آنها فلان مدل بود و از مال ما گرونتر؟! چرا مبلمان آنها شیک تر بود و صدها چرای دیگر.... در نتیجه این قیاس اجتماعی موجب جنگ و دعوا بین زن و شوهرا می شود چراکه خانم ها به دلیل چشم و هم چشمی دچار حسادت می شوند و نمی خواهند در این مسابقه فخرفروشی از خانم های فامیل عقب بمانند. جهت پیشگیری و مقابله با این معضل خانوادگی لازم است که افراد بیشتر با خانواده هایی که از لحاظ امکانات سطح پایین تری از خودشان دارند ارتباط برقرار کنند و در واقع دست به مقایسه پایین بزنند. برای خودشناسی سه راه وجود دارد: 1.خودمشاهده گری 2.مقایسه اجتماعی 3.بازخورد اجتماعی.

مطلوب آن است که افراد از هر سه روش جهت خودشناسی شان استفاده کنند نه اینکه فقط مقایسه اجتماعی باشد. چون که در این روش افراد داشته های دیگران را با نداشته های خود مقایسه می کنند ولی در روش خودمشاهده گری افراد داشته های خود را هم می بینند. و یا در روش بازخورد اجتماعی افراد خودشان را در آینه دیگران می بینند و نقاط قوت و ضعف را توامان با هم مشاهده می کنند. (مهدوی، حسین، ارشد روانشناسی). دارابکلا، سه شنبه، ۱۵ فروردین ۹۶. برابر با ۶ رجب المرجب ۱۴۳۸ ه ق ۴ آوریل ۲۰۱۷ میلادی. مالک رجبی دارابی»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. چهار پست دیگر مانده که دویستمین پست خود را در دامنه انتشار دهی. پست دویست خود را ویژه بنگار شیخ مالک.

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 5031: به قلم مهندس محمد عبدی 122. «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز و دیگر دامنه خوانان همیشه همراه. وبلاگ وزین دامنه را هر روزه مرور کرده و مطالب و مباحث پربار آنرا معمولا می خوانم و برخی مباحث بخصوص پستهای جناب حجت الاسلام رجبی را که کوتاه و گویا هستند با دقت بیشتری از نظر می گذرانم و بی نهایت از محبت و زحمت ایشان تشکر می نمایم.

مهندس محمد عبدی سنه کوهی. نوروز 1396. سنه کوه

مباحث شما عموما خوب و عالی هستند بخصوص بحث روحانیت و جمهوری اسلامی [پست 5003 اینجا] را چند بار با دقت خواندم و با شما هم نظرم. ای کاش می شد به نحوی استقلال حوزه ها حفظ می شد و ای کاش کمتر حوزه ها رنگ و لعاب و بوی سیاست زدگی می گرفتند و ای کاش برخی سخت گیری های بی مورد و گاهی اوقات، سکوت های طولانی و بی مورد هم اتفاق نمی افتاد تا حوزه دینی از حوزه قدرت کمتر آسیب می دید و بخصوص به نحوی می شد که جایگاه مرجعیت کمتر خدشه می دید و به گونه ای می شد که خطاهای برخی روحانیت به حساب اسلام و دین نوشته نمی شد که به نظرم باید از ناحیه بزرگان و مراجع و حکومت ازین نظر آسیب شناسی دقیق شده و مورد مداقه بیشتر قرار گیرد .

در هر حال از مباحث قرآنی با عنوان انس با قرآن هم کماکان بهره و حظّ معنوی می بریم. مراحل برگی از خاطرات زندگی شما [آنچه بر دامنه گذشت] را هم همراه شما ورق می زنیم و گاهی می خندیم و گاهی با تامّل تفکر می کنیم و گاهی خاطرات خودمان برایمان تداعی و زنده می شود . در همه حال موفق باشید.»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق صادق من. بسیارممنونم محمد. هم بابت تشکر ویژه ات از جناب شیخ مالک. هم به دلیل حضور شائقانه ات در دامنه. هم عمیق شدن در بحث روحانیت. من به وجود و حضورت همیشه حسّ بالنده دارم رخف. عکست هم عالی ست چون هم نوروز 1396 است. هم طبیعت بکر سنه کوه و هم روحیه و چهرۀ خندانت در سال جدید. خدا حافظ.

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 5030: به قلم دامنه. به نام خدا. تَش، اَلوگ، اَنگله. دارابکلا و فرهنگ لغت 68. این سه لغت، هر سه لغت هم راستاست. تَش یعنی آتش. اَلوگ یعنی شعله. و اَنگله را بلد نیستم معادل بنویسم. آتشِ افروخته است. وقتی زغال یا هیزم خوب بسوزد و سرخ شود به آن حالت می گویند انگله. اما چرا اَنگله می گویند شاید به این دلیل باشد واژۀ اَخگر را منکسر کردند، شده اَنگله. چون اَخگر یعنی شرارۀ آتش، بارقه و جرقه ی آتش که سرخ است و زیبا و گرمابخش. به عبارتی زغال گُداخته را اَنگله می گویند. این معنی را از مهندس محمد عبدی وام گرفتم. چند مثال می زنم از این سه لغت در گویش دارابکلایی ها در محاوره های روزمرّه:

وقتی هوا گرم باشه و خونه هم دَم کنه، می گن: درّ رِه واه هاکون مِره تش بَهیته.

وقتی بچه تب کنه سریع بی دس پا می شن، می گن: اُو وَه وَچه الوگ واری دَره سوزنه.

وقتی می خوان کباب بزنن، می گن: بُور بَوین هارش اَنگله دَکته سِخ بَزنیم.

قدیم در دارابکلا در منقل های روباز اتاق ها و منقل های دریچه دار کُرسی ها و در چاله های کُرسی های کف خونه ها، همین اَنگله ها را می ریختند و گرمایش را تأمین می کردند. یا اَنگله ی همیه و یا اَنگله زغال. نه گاز بی رویه می سوخت. نه نفت گند و بو می داد و نه بی خود انرژی اتلاف می شد. اَنگله را با کلین (=خاکستر) استتار می کردند تا زود خامیر (خاموش) نشه.

یاد باد، یاد باد، یاد باد آن دقت ها، آن دلسوزی ها، آن هنرمندی ها، و آن خانه داری های متفکّرانه و عفیفانه ی قدیمی ها که با اَخگرِ سرخ رنگ اَنگله ها شرارۀ جانشان را روشن می ساختند و اَنگلۀ دل شان را اَلوگ و مُشتعل.

اَنگلۀ آتش

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 5029: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 113«فصل سی و دوم: توبه. معنای لغوی توبه. توبه در لغت به معنی بازگشت (هر نوع بازگشتی) و بازگشت از گناه و ندامت و پشیمانی میباشد. معنای اصطلاحی توبه و در اصطلاح عبارت است از ترک گناهان کنونی و عزم بر ترکشان در آینده و تدارک تقصیر گذشته و به عبارتی دیگر به معنی بازگشت از گناه قولی و فعلی و فکری است. فضیلت توبه: توبه چراغ راه انسان در تاریکی هاست و سرمایه بندهای است که همه چیزش را بر باد داده است. در فضیلت توبه همین روایت امام باقر(علیه السلام) کافی است که میفرمایند: «خداوند متعال نسبت به توبه بندهاش شادمانتر است از مردی که در شبی تاریک، در یک بیابان، مَرکب و توشهاش را گم کرده و ناگاه پیدایش کند. توبه آنقدر اهمیت دارد که خداوند علاوه بر آنکه گناه بندهاش را میپوشاند آن را به حسنه تبدیل میکند. خداوند متعال میفرمایند:مگر آن کسانی که توبه کنند و ایمان آورند و کارهای شایسته کنند خداوند بدیهایشان را به نیکی مبدل میکند و خداوند آمرزنده و مهربان است.

در همین راستا امام صادق(علیه السلام) میفرمایند: «خداوند به حضرت داوود(علیه السلام) وحی کرد: ای داوود! هرگاه بنده مومن گناهی کند و سپس از آن گناه برگردد و توبه نماید و به هنگام یاد کردن از آن گناه از من شرم کند، او را بیامرزم و آن گناه را از یاد فرشتگان نگهبان اعمال ببرم و آن را یه نیکی بدل کنم و از این کار مرا باکی نیست که من مهربانترین مهربانانم.

اهمیت توبه: توبه از اهمّ واجبات الهی است که در قرآن کریم و روایات با تأکید فراوان به آن سفارش شده است؛ بویژه برای مریض،هنگام نماز،و زیارت معصومان علیهم السّلام. از غسلهای مستحب غسل توبه است که پس از توبه از گناه انجام می‏گیرد.

حقیقت توبه: حقیقت توبه بازگشت گناهکار به سوی


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 5028: چند عکس از روز سیزده بدر 1396

قوچان، هراز، سرخ حصار و چیتگر تهران از فرارو

قوچان     سرخه حصار تهران

جادۀ هراز     قوچان

چیتگر تهران

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 5027توضیح دامنه: این متن مصاحبۀ حجة الاسلام والمسلمین محمد رضا نصوری معاون تبلیغ و اطلاع رسانی مرکز تخصصی مهدویت در گفت وگو با خبرگزاری شبستان به مناسبت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی و مسألۀ ظهور و تشکیل حکومت در عصر غیبت، است که دامنه آن را در راستای بحث های چند روز قبل در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران به عنوان «بحث هفتم: عصر غیبت و جمهوری اسلامی ایران» ارائه می کند. جناب نصوری را که یکی از دوستان بسیار نزدیک و خوش مَشرب ماست، در روزهای آینده در سلسله مباحث دارابکلا و روحانیت معرفی خواهم کرد:

«تمام همّ و غمّ نگاهی که اسلام نسبت به برنامه های مهندسی جامعه انسانی دارد این است که انسان ها در جامعه ای با دو محور «عدالت» و«معنویت» زندگی کنند و بر اساس همین شاخصه تلاش همه ائمه (ع) ما در این مسیر قرار گرفته است که انسان ها بتوانند با ترک گناه و با روش های نو، نگاه معنوی داشته و در مقابل ظلم، فساد، تباهی، بداخلاقی و زشتی در جامعه ایستادگی کرده و از آن دور شوندما می بینیم که ائمه علیهم السلام در طول حیات خود با توجه به ظرفیت هایی که در جامعه آن دوران وجود داشت این تلاش را تا حد ممکن داشتند و تلاش آنها بیانگر این نکته است که دغدغه ائمه (ع) انجام حرکت های اصلاحی بوده است.

حجة الاسلام والمسلمین محمد رضا نصوری معاون تبلیغ و اطلاع رسانی مرکز تخصصی مهدویت

در دوران غیبت نیز تمام دغدغه و تلاش متولیان دینی و علما و بزرگان ما به عنوان مرزبانان جامعه، این بود و است که حرکت جامعه در همان مسیری که ائمه (ع) تلاش می کردند، ادامه پیدا کند. در این راستا دولت ها و حکومت های مختلفی ظهور کردند و هر یک نیز برنامه هایی داشتند که برخی حرکت ها، حرکت های اصلاحی و خوبی بود. انقلاب اسلامی نیز در همان مسیر رخ داد. یعنی حرکتی که امام خمینی (ره) پس از رحلت آیت الله العظمی بروجردی انجام دادند در همین راستا بود. اگر دقت کنید حضرت امام از سال ۴۰ تا ۴۲ در طی دو سال تمام مبانی خود را بیان می کنند. تمام دغدغه و نگاه حضرت امام در مقابل نکاتی که کشور امریکا در آن زمان و سردمداران رژیم پهلوی تصمیم به اجرای آن داشتند _مانند جریان کاپیتولاسیون، جریان اصلاحات ارضی یا موضوع حق رأی به زنان و …_ این بود که کرامت و عزت اسلام حفظ شود که این نگاه در سال ۴۲ به اوج رسید.


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

پست 5026: اُنس با قرآن. مَثَلُ الَّذِینَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ أَوْلِیَاءَ کَمَثَلِ الْعَنْکَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَیْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُیُوتِ لَبَیْتُ الْعَنْکَبُوتِ لَوْ کَانُوا یَعْلَمُونَ* إِنَّ اللَّهَ یَعْلَمُ مَا یَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مِنْ شَیْءٍ وَهُوَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ.

داستان کسانى که به جاى خداوند سَرورانى را به پرستش گرفتند همانند داستان عنکبوت است که خانه‏ اى ساخت، و اگر در مى‏ یافتند سست‏ ترین خانه ‏ها، خانه عنکبوت است. بى‏ گمان خداوند هر چیز را که به جاى او به پرستش مى ‏گیرند، مى‏ شناسد و او پیروزمند فرزانه است.

(سوره ۲۹: العنکبوت - جزء ۲۰, ۲۱ - آیات 41 و 42، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

سه‌شنبه ۱٥ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

پست 5025: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 192. «سلام. بسمه تعالی. جناب دامنه بزرگوار متنی که برای اینجانب بابت پستهای نوروزی در پست 5015 اینجا مرقوم فرمودید، مطالعه کردم. ممنون از لطف مستمر شما که مطالب ناچیز اینجانب را کما کان مورد توجه ویژه قرار دادید. خدا اموات شما را مخصوصاً والدین شما را رحمت کند که حقاً شما باید مورد تعریف و تمجید قرار گیرید ما که کاری انجام نمی دهیم. تمام زحمات بدوش شماست که با مدیریت درست دامنه را به جلو حرکت می دهید. بنده مطالبم را در کانال های دیگر قرار نمی دهم چون سریع بعد از یک دقیقه گم می شود گویا مطالب هدر رفته یا از بین رفته، از این جهت وبلاگ شما را در ماندگاری مطالب بهترین می دانم. شَکَّراللهُ مَساعیکُم. واما مطلبی که امروز مد نظر گرفتم تقدیم می کنم. 

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 14 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار. مراسم اختتامیۀ خیمۀ معرفت

حجة الاسلام مالک رجبی. 14 فروردین 1396. جویبار.اختتامیۀ خیمۀ معرفت

یکی از چیزی هایی که علامه ایازی رحمت الله علیه در سیاست بعضی از افراد را منع میکرد: حضرت علامه در چند جا که صحبت از سیاست به میان آمد فرمودند: در وضعیت فعلی و حتی فردای آینده افرادی که سواد ندارند معلومات سیاسی ندارند و کسانی که تاریخ و سیاست را نمی توانند تجزیه و تحلیل کنند وکسانی که عدالت محور نیستند دلسوخته ی این مردم و نظام نیستند نباید در وادی و عرصه وارد شوند آنها برای اینکه خود را اثبات کنند پشت نقاب غرور گم می شوند واز همه آرمانها و اصلها عبور می کنند و کشتی این نظام را در این دریای متلاطم سیاست به کام گردابها می کشانند عرصه سیاست جایی نیست که هر کس بر عرشه ی ناخداییش بایستد و زمام آن را در دست بگیرد نباید هر کسی به این عرصه راه یابد چشمتان را باز کنید بین شخص صالح اصلح اصلح را انتخاب کنید عینک خوشبینی را از چشمانتان بر دارید نمی گویم بد بین باشید لا اقل حقیقت بین و در نهایت واقع بین باشید. افرادی هستند که سیاست برایشان عقده شده است این افراد توان رسیدن به چنین جاهایی رو ندارند و شما هم به آنها امتیاز ندهید که مبادا دست آنها به این موقعیت ها برسد أگر برسد به هیچ کسی رحم نمی کنند. که در قالب شعر چنین توصیف می کنند:

گربه ی مسکین اگر پر داشتی

تخم گنجشک از زمین بر داشتی

مواظب عملکردهایمان باشیم این انقلاب خیلی تاوان داده خون داده شهید داده مردم طبقه ی ضعیف در صُفوف اول داوطلبان بودند حواسمان باشد نوک قلم ما خانه هایشان را خراب نکند زبانمان کسی را دچار رنجش نکند خدا را در نظر بگیرید قدم بردارید عدالت را مروت را و... (منبع از گفته های یکی از شاگردان مرحوم آیة الله ایازی). دارابکلا. روز دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۵ رجب المرجب ۱۴۳۷ ه ق، ۳ آوریل ۲۰۱۷ میلادی. مالک رجبی دارابی»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. آنچه دامنه در این وبلاگ به مدد شما دامنه نویسان فاضل و فرهیخته برای دامنه خوانان شریف، انجام می دهد، فقط و فقط اقدامی فکری، فرهنگی و دینی ست؛ برای عمل به وظیفۀ دینی و انقلابی. لطف و مشاوره و نَویدهای شخص شما جناب آقای شیخ مالک، بر من بسیار بابرکت بوده است. همواره در این راهِ سخت و دشوار، پابرجا و مهیّای خدمت به اسلام، ایران، نظام و انسان های شریف هستم. یقین می دارم شما نیز مرا در دامنه، با آن روحیۀ خالصانه و صادقانه ات یاری می رسانید. در دامنه، پُردامنه بوده اید و خواهید بود. خدا نگه دار.

دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 5024: متن نقلی. «روزنامه جمهوری اسلامی به فعالیتهای محمود احمدی نژاد و باندش پرداخت و نوشت: سخنان عوام فریبانه رئیس‌جمهور سابق [محمود احمدی نژاد] و به استهزا گرفتن شیوه زمامداری در کشور و پیش از آن نامه هدفمند یار غار او [اسفندیار رحیم مشائی] به رهبر جریان اصلاحات [سید محمد خاتمی] و درخواست تلویحی برای اتحاد در برابر اصول گرایان و بعضی سخنان دیگر در فضای مجازی، از فتنه جدیدی خبر می‌دهد که ناکارآمد جلوه دادن  عملکرد دولت‌های منتسب به چپ و راست و محکوم به شکست بودن اصل حکومت‌داری اسلامی در غیبت امام زمان را نشانه رفته است.

روزنامۀ جمهوری اسلامی

ودر این راه، جبهه مخالف انقلاب و امام شروع به یار گیری از بین افراد و جریاناتی کرده که به نوعی از دعواهای سیاسی لطمه خورده‌اند و طمع دارند آنان را مقابل نظام آرایش سیاسی دهند و شرایط بحرانی بوجود آورند و برای اینکه توده مردم را نیز با خود همراه کنند با رویکردهای فریبنده‌ای مثل انتقادات صریح و تند از مسئولان عالی کشور و تلقین اینکه در این سال‌ها چپ و راست  به مردم و کشور خیانت کردند، حقشان را پایمال نمودند و دعوای آنها برای خدمت نبود بلکه برای قدرت بود و استفاده از مصادیق و شواهدی که متاسفانه رقابت‌های تمامیت خواهانه سال‌های اخیر و اشتباهات سیاسی بزرگ و جبران ناپذیر -که بزرگترین آنها، اجازه قدرت یافتن همان دولت و حمایت تمام قد از آن می‌باشد- به دست آنها داده است، جولان می‌دهند و پیام اصلی آنها نا امید کردن مردم از نظام و پشت کردن به نظام گرایان است و اگر غفلتی صورت پذیرد قادر هستند شرایط شکننده‌ای نیز بوجود آورند.» (منبع: اینجا)

محمود احمدی نژادو همسرش

صفحۀ رسمی احمدی نژاد به مناسبت سال نو، عکس احمدی نژاد و همسرش را منتشر کرد (منیع عکس: اینجا)

دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 5023: به قلم دامنه. به نام خدا. زندگانی رهبر معظم انقلاب. قسمت 11. همان سال های دهۀ 40، سید علی خامنه ای از طرف امام خمینی رفت پیش آیة الله سید کاظم شریعتمداری. 8 مورد اشکال دارالتّبلیغ را به وی گفت. شریعتمداری جواب داد: همۀ اینها خیالات است. (رک: شرح اسم ص 211)

رهبر معظم انقلاب آیة الله سید علی حسینی خامنه ای در دورۀ جوانی

سید علی خامنه ای در اوایل پاییز سال 1343 با دختر حاج اسماعیل خجسته باقرزاده از کاسبان دیندار و باسواد و مرفّه ی مشهد ازدواج کرد. خود 25 ساله بود و همسرش 17 سال داشت. خطبۀ عقدشان توسط آیة الله میلانی خوانده شد. پس از ازدواج در دو اتاق شیخ علی تهرانی (شوهر خواهرش) اجاره نشست. با اجارۀ ماهی 50 تومان.

پس از آزادی سید علی خامنه ای از زندان قزل قلعۀ تهران، ساواک قم در گزارشی به مرکز نوشت: «بعد از آن تا کنون فعالیت مُضرّه ای نداشت.» (رک: شرح اسم ص 219)

وقتی اولین فرزندش «سید مصطفی» نزدیک بود به دنیا بیاید، او از مُقسّم شهریۀ  آیة الله میلانی تقاضا کرد شهریۀ ماه بعد را هم به او بدهد. او نداد و سید علی تا مدتی از گرفتن شهریه ی میلانی «قهر» کرد. (رک: شرح اسم ص 223). ادامه در پست آتی.

 

دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

پست 5022به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 112. «فصل سی و یکم: جهاد با نفس. جهاد با نفس در قران. جهاد به طور مطلق به معنی مبارزه و تلاش در راه خداست. معنی جهاد: جهاد به طور مطلق به معنی مبارزه و تلاش در راه خداست و برای خدا، به منظور رسیدن به اهداف الهی. خواه از طریق کسب معرفت باشد یا جهاد با نفس یا مبارزه با دشمن و... . در آیه 69 سوره عنکبوت خداوند می فرماید: «والذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین : کسانی که جهاد کنند مشمول هدایت الهی هستند.» این وعده خداوند همراه با تأکید در این آیه آمده است. در قرآن کریم، خداوند در سوره اعلی آیه 14، خداوند عامل فلاح و رستگاری را در سه چیز می داند: 1- تزکیه 2- ذکر نام خداوند 3- به جاآوردن نماز.

به طور کلی تزکیه به معنای پاکسازی است. اما آنچه مفسرین در آیات قرآن در تفسیر این آیه گفته اند این است که ممکن است به یکی از این سه معنی یا هر سه باشد: 1- پاکسازی روح از آلودگی شرک 2- پاکسازی از اخلاق رذیله 3- پاکسازی عمل از محرمات. هر سه مورد اینها نوعی جهاد به حساب می آید.

معنی نفس: برخی از بزرگان نفس را به سه قسم تقسیم کرده اند: نفس لوامه، اماره، مطمئنه و برخی دیگر به 7 قسم: «نفس زکیه، نفس مطمئنه، نفس مهتدی، نفس لوامه، نفس اماره، نفس زائغ، نفس قاسیه.» اما آنچه که در این تحقیق مختصر از معنای نفس مورد نظر است، همان نفس اماره یا بعد حیوانی انسان می باشد.

برنامه خودسازی: راه خودسازی در سوره عبس:


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ

پست 5021به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت» این را بگویم آن سال ها یعنی اواسط دهۀ پنجاه، توی اتاق مان، لباس پدر را می پوشیدیم، عمّامه اش را بازمی کردیم و خودمان آن را تا می کردیم و می بستیم، بر سرمی گذاشتیم و روی کُرسی یا روی لحاف و یا روی چند مُتّکا، به منبر تمرینی می رفتیم، سخنرانی می کردیم، مصیبت هم می خواندیم. هم من. هم دو اخوی دیگرم حیدر و باقر.

دامنه. سال 1358. دارابکلا سر سکوی ساختمان مرحوم رمضان طالبی دارابی جنب تکیۀ بالا

دامنه. 1358. دارابکلا

مرحوم مادر، هم گوش می کردند و هم لبخند می زدند و هم ایرادهای منبرمان را می گرفتند. او، به داستان واقعۀ حماسه آفرین کربلا و زندگانی انبیا (ع) تسلّط داشت و از بَر بود و بر مصائب حضرت زینب کبرا _سلام الله علیها_ خیلی اشک می ریخت. اما تا مرحوم پدر در خونه حضور داشت، جرأت نمی کردیم البَسه و اثاث شخصی اش را دست بزنیم چه برسد به این که بر تن بکنیم و منبر برویم! چون او اساساً بآسانی تن به شوخی با هیچ کس نمی داد، با آن که رحیم ترین پدر نسبت به فرزندان بود و ماها را بی حد در دل دوست می داشت ولی


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ

پست 5020: اُنس با قرآن. وَلَوِ اتَّبَعَ الْحَقُّ أَهْوَاءَهُمْ لَفَسَدَتِ السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِیهِنَّ بَلْ أَتَیْنَاهُمْ بِذِکْرِهِمْ فَهُمْ عَنْ ذِکْرِهِمْ مُعْرِضُونَ.

و اگر حق از هوى و هوَس هاى آنان پیروى مى‏ کرد، بى‏ شک آسمان و زمین و هر که در آنهاست، تباه مى ‏شد، حق این است که حدیث خودشان را برایشان آورده ‏ایم، آنگاه آنان از یاد خویش رویگردانند.

(سوره ۲۳: المؤمنون - جزء ۱۸ - آیۀ 71، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ

پست 5019به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت 73 سلسله پست های معرفی کتاب، به معرفی قرآن شناسی اثر مهم محمد مهدی فولادوند؛ مترجم قرآن می پردازم. که کتابی بسیارخواندنی، پرنکته، دوست داشتنی و یارِ مهربان فکر و روح آدمی ست:

در ص 54 نوشته است: «بر فقها واجب است که با مراجعه به واقعیات روز، دامنه ی فقه را هرچه گسترده تر سازند و به آن وسعت لازم افقی ببخشند.»

قرآن شناسی؛ محمد مهدی فولادوند؛ مترجم قرآن

کتابخانه شخصی دامنه. عکاس: دامنه

در ص 146 نوشته است: «برخی نیز به این علت [به اسلام] گرویده که پس از پیاده شدن اسلام، نرمش و دادِ آن را برتر از نظام های دیگر یافته بودند.»

در ص 512 نوشته است: «بزرگترین مترجم خودِ خداست. هرچند قرآن به زبان عربی نازل شده، ولی گفت و گوهایی که در آن آمده، برای مثال فرعون در حال غرق شدن می گوید خدایا ایمان آوردم. خوب، فرعون که عربی یا فارسی حرف نمی زده است، ...خدا زبان مصری فرعون را به زبان عربی تبدیل کرده است...»

در ص 95 نوشته است: «فراعنه پس از قبضۀ قدرت، با هر گونه جنبش و تپش و خیزشی از درِ مخالفت درمی آمده و می کوشیدند تا مردم را از چشم و گوش بسته نگاه دارند و واقعیت روزمرّه را در نظر آنان، غایتِ مطلوب و آرمان جلوه دهند و خود را به سرحدِّ خدایی رسانند و مردم را در همان چارچوبۀ دیدِ خود، زندانی سازند.»

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳٦ ‎ب.ظ

پست 5018: به قلم دامنه. به نام خدا. خداوند غیور است یعنی چه؟ من در سال 1385 در ص 17 دی دفتریادداشت های روزانه ام، از ص 229 کتاب «آئین در آئینه» _مجموعۀ آثار دکتر عبدالکریم سروش_ نوشته بودم:

«خداوند غیور است یعنی امور شریف را از دست نااهلان دور می دارد.»

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳٥ ‎ب.ظ

پست 5017: دامنهٔ روح2 لیف روح 188

مویت اصلاح می شود، امّا

تو خود، اصلاح می شوی؟ حاشا

(پویا: دکتر حبیب الله صناعی)

درخت

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳٤ ‎ب.ظ

پست 5016: به قلم دامنه. سلسله مباحث آموختنی ها. قسمت 17. به نام خدا. الازهر یعنی چه؟ اَلاَزهَر در مصر تأسیس شد. دانشگاهی تاریخی و دینی و بسیارمهم و تأثیرگذار در جهان اسلام. الازهر توسط یک شیعیِ اسماعیلی به نام «المُعز» خلیفۀ فاطمی در دورۀ حاکمیت فاطمیون در مصر ساخته شد. وجه تسمیۀ آن از نام حضرت زهرا _سلام الله علیها_ است. فاطمیون خود را منسوب حضرت فاطمۀ زهرا _سلام الله علیها_ می دانستند. والسّلام.

دانشگاه الازهر مصر

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳۳ ‎ب.ظ

پست 5015: به قلم دامنه. به نام خدا. خیمۀ معرفت و برترین پست دامنه در طول این سه سال فعالیت مستمرم در دامنه. همان طوری که در پست 4988 اینجا، وعده کرده بودم؛ چند نکته در بارۀ خیمۀ معرفت می نویسم:

1- جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی با استقرار در جویبار در تمام 13 روز نوروز عید 1396، خیمۀ معرفت برپا کرد و مردم را در رفع نیاز معنوی مدد رساندند.

2- خودِ نام گذاری خیمۀ معرفت برای این گونه حرکت های مؤمنانه، انگیزش آفرین و آگاهی رسان است.

3- با آن که در جویبار به کلاس و درس مشغول بودند، اما جناب ایشان همه روزه در طول تعطیلات نوروز تا امروز سیزدهمین روز، بحث های مؤثرشان را به دامنه نیز به اشتراک گذاشتند.

4- اساساً روحانی نقش اصلی اش همین است که با روح و روان و فکر مردم مرتبط باشد و باغ معرفت درونی آنان را با بحث های دینی و اخلاقی آبیاری نماید.

5- از ایشان ممنون هستم که بی هیچ افاده و کبکبه و با خاکی ترین تواضع و روحیه، برگه هایی از ورقه های روزانۀ وبلاگ دامنه را با نوشته های خود، مزیّن به زینت معنوی کرده اند.

6- من، برترین پست دامنه در طول این سه سال فعالیت مستمرم در دامنه را پست 5010 اینجا، با عنوان «چرا این قدر تفریح و گشت و گذار می کنیم؟» می دانم که جناب شیخ مالک صبح امروز 13 فروردین 1396 به تلگرامم فرستادند؛ متنی بسیارمعنوی و برانگیزاننده، برگرفته از درس‌گفتار ماندگار از مصطفی ملکیان فیلسوف نامدار ایران.

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳٢ ‎ب.ظ

پست 5014: سلسله مباحث حضرت امام علی. قسمت 32. از خطبۀ 192 نهج البلاغه (مشهور  به خطبهٔ قاصعه). «...و همانا من از کسانى هستم که در راه خدا از هیچ سرزنشى نمى ‏ترسند، کسانى که سیماى آنها سیماى صدّیقان، و سخنانشان، سخنان نیکان است، شب زنده داران و روشنى بخشان روزند، به دامن قرآن پناه برده، سنّت‏ هاى خدا و رسولش را زنده مى ‏کنند، نه تکبّر و خودپسندى دارند، و نه بر کسى برترى مى ‏جویند، نه خیانتکارند و نه در زمین فساد مى‏ کنند، قلب‏هایشان در بهشت، و پیکرهایشان سرگرم اعمال پسندیده است.»

پاورقی: این خطبه را «قاصعه» یعنى تحقیر کننده نامیدند که در آن ارزش هاى جاهلى را کوچک و خوار شمردند و از طولانى ‏ترین سخنرانى ‏هاى امام علی (ع) است که در سال 40 هجرى در حالی که سوار بر اسب بود ایراد فرمودند.

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٤:۳۱ ‎ب.ظ

تذکر جدّی دامنه

یک نفر نمی دانم شاید با انگیزۀ تخریب روحیۀ من و کینه توزی و نمی دانم برای چی و چی و آزار و اذیت من، عکس های شخصی مرا از وبلاگم «عکس های دامنه دارابکلا» کپی برداری می کند و در تلگرام ارسال می کند. این کار زشت ترین زشتی هاست و کثیف ترین


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٧ ‎ق.ظ

پست 5012: به قلم دامنه. به نام خدا. بارها و بارها پیش خود فکر کرده ام که چرا مردم ایران اینهمه دچار مریضی و نیز تمارض اند! اغلب یا قند دارند. یا فشارشان بالاست و یا چربی خون شان بی حد است. قند و نمک و چربی؛ سه عنصر خدایی و طبیعی ست ولی مصرف بی رویه ی آن موجب شده که بشود: سه عنصر مریضی ایرانی!

من، الحمدُلله در شیوۀ غذاخوردن رعایت می کنم. دیروز برای چای، پولک خوردم. ولی جعبۀ آن را ابتدا بازبینی کردم، دیدم قندِ پولک، بالاست. عکسی انداختم تادر این پست، به دامنه خوانان شریف گفته باشم در خریدنِ کالاهای تغذیه ایی، به این شناسۀ جدید لزوم درجِ میزان قند و نمک و چربی در گوشۀ جعبه ها و بسته ها، باید دقت کرد و سپس ابتیاع، تا نشوند مبتلا.

پولک

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٦ ‎ق.ظ

پست 5011: مهندس بهزاد نبوی: «شنیده بودم فردی خدمت امام گفته بود که آقای مهندس بازرگان با انقلاب و نظام مخالف است؛ امام در جواب گفته بود که «مهندس بازرگان با من و شما مخالف است، با انقلاب و نظام مخالف نیست». استنباط من این بود که با وجود اختلاف فکری و نظری، امام به آقای مهندس بازرگان و امثال ایشان احترام می‌گذاشت و هیچ وقت با آنها برخوردهای تند نمی‌کرد.» (منبع: مصاحبۀ شفقنا با بهزاد نبوی: اینجا)

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٥ ‎ق.ظ

پست 5010به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 191. «سلام. بسمه تعالی. نغمه ی عُشّاق. چرا این قدر تفریح و گشت و گذار می کنیم؟ چرا در زندگی انسان مدرن تفریح جایگاهی دارد که در زندگی انسان سنّتی ندارد؟ برای این که انسان مدرن نمی تواند با خودش تفریح کند. یعنی هروقت به خودش رجوع می کند از خودش بدش می آید. باغی در درون خودش ندارد که اگر ده سال هم مسافرت نرود هیچ وقت حوصله اش سر نرود. آدمی که تفکّر معنوی عمیقی دارد، اگر صد سال هم مسافرت نرود یک لحظه نمی گوید حوصله ام سر رفت. چون دائماً مشغول سیر در یک باغ درونی است. وقتی ما باغ درونی نداریم باید برویم با غهای بیرونی را ببینیم.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی                         مصطفی ملکیان، فیلسوف نامدار ایران

آدمی که خودش را نمیتواند تماشا کند چاره ای جز این ندارد که برود و بیرون از خودش را تماشا کند.اشخاص معنوی آنقدر درون خودشا ن چیزها ی نو کشف می کنند و به ظهور می بینند و چیزهای بسیار شاد کننده، امیدوارکننده و آرامش بخش می یابند که هیچ وقت به سیرومسافرت بیرونی احتیاج پیدا نمی کنند. بنابراین یکی از دلایلی که ما این قدر به مسافرت و تفریح نیازمندیم ، این است که ما انسان های معنوی ای نیستیم.

هر چه انسان معنوی تر باشد، کمتر احتیاج پیدا می کند به این که منظره و تابلو راعو ض کند، این است که انسان جدید تابلوهای خانه اش را هم باید هر از چند مدّت عو ض کند، مبلمان خانه اش را هم و... چون بعد از مدّتی اینها دیگر نمیتوانند او را از خودش به بیرون از خودش عطف توجّه دهند. اگر همة ما شبیه مولوی بودیم مسافرتهایمان هم بسیار کاهش پیدا می کرد.

(بر گرفته شده از نوشتۀ مصطفی ملکیان | قسمتی از درس‌گفتار سنت گرایی، تجدد گرایی، پسا تجدد گرایی | سال 1378 (تحریر بحث جویبار. روز یک شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۴ رجب المرجب ۱۴۳۸ ه ق. مالک رجبی دارابی»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. بسی ممنونم بحثی معنوی و بسیارمطلوب و ماندگار از مصطفی ملکیان فیلسوف نامدار ایران _که اساس کار فکری و عملی اش طی سه دهۀ اخیر بر معنویت بوده است_ برگرفته ای و روانۀ دامنه کرده ای و روح مرا مُهتَزز نموده ای در این روز 13 بهاری.

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٤ ‎ق.ظ

پست 5009: به تنظیم دامنه. به نام خدا. در ادامۀ بحث به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، اینک یکی از کتاب های خواندنی را معرفی می کنم:

بحث ششم: پنج بحران و جمهوری اسلامی ایران: «مدیریت بحران های سیاسی در فرآیند تثبیت انقلاب اسلامی» نوشتۀ دوست فاضل و فرهیخته ام دکتر مهدی براتعلی پور است که مؤسّسۀ چاپ و نشر عروج (نشر آثار امام خمینی) آن را در سال 1395 چاپ کرده است. در شناسنامۀ این اثر مهم «پاتوق کتاب فردا» چنین نگاشته است:

«این پژوهش در چهارچوب نظری خود به بحران های توسعه سیاسی، شامل بحران های هویت ملی، مشروعیت سیاسی، نفوذ، مشارکت و توزیع توجه دارد. در این پژوهش از روش تاریخی ـ تحلیلی بهره گرفته می شود و در فنون گردآوری اطلاعات، اسناد و مدارک (کتابخانه و اینترنت) استفاده شده است. بحران های پنج گانه اصلی در تاریخ انقلاب اسلامی با پانزده بحران قابل  ردیابی اند. فزون تر این بحران با توانایی های پنج گانه نمادین، پاسخگویی، تنظیمی، استخراجی و توزیعی مدیریت سیاسی پاسخ داده شده است. این بحران ها شامل موارد زیر است:

کتاب «مدیریت بحران های سیاسی در فرآیند تثبیت انقلاب اسلامی» نوشتۀ دکتر مهدی براتعلی پور

1- بحران هویت و توانایی نمادین مدیریت سیاس شامل؛ بحران ملی گرایی (دولت موقت)، بحران غرب باوری (تسخیر سفارت امریکا و رابطه با آمریکا)، بحران ارائه الگوی هویت اسلامی ـ ایرانی (انقلاب فرهنگی).

2- بحران مشروعیت و توانایی پاسخگویی مدیریت سیاسی شامل؛ بحران نوع حکومت: جمهوری اسلامی، بحران قانون اساسی: اصل ولایت فقیه.

3- بحران نفوذ و توانایی تنظیمی مدیریت سیاسی شامل: بحران وحدت سرزمینی (جدایی طلبی)، بحران رویارویی قوه مجریه با سایر قوا، بحران تهاجم سازمانی به نظم قانونی (اعلام جنگ مسلحانه)، بحران تجاوز خارجی (دفاع مقدس)، بحران تعرض به مرزهای فرهنگی (سلمان رشدی)، بحران رویارویی با رهبری سیاسی (قاِِئم مقامی).

4- بحران مشارکت در فرایند بثبیت انقلاب اسلامی و توانایی استخراجی مدیریت سیاسی شامل؛ بحران نظارت استصوابی (انتخابات مجلس سوم)، بحران موج اول اختلافات نیروهای وفادار (حزب جمهوری اسلامی)، بحران موج دوم اختلافات نیروهای وفادار (انشعاب مجمع روحانیون مبارز).

5- بحران توزیع در فرایند تثبیت انقلاب اسلامی و توانایی توزیعی مدیریت سیاسی شامل: بحران موج سوم اختلافات نیروهای وفادار (دولت مهندس موسوی).

قابل ذکر است: من در پست 4996 اینجا، با عنوان «مشاورۀ حقوقی رایگان تلفنی، آنلاین و حضوری با وکیل دادگستری» به مؤسسۀ حقوقی جناب دکتر مهدی براتعلی پور در تهران، اشاره کرده بودم. (اینجا: http://www.baratalipour.ir)

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥۳ ‎ق.ظ

پست 5008: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 111«فصل سی ام: آلودگی به گناه. در جامعه اسلامی به جهت داشتن ارزش‌ها و الگوی خاص فرهنگی ، حدود معینی را برای رفتار فردی و اجتماعی تعیین می‌کند تمرّد و تخلف فرد از ارزش‌ها و هنجارهای شرعی ( فردی و اجتماعی) در مفهوم « نابهنجاری» ارزشی یا گناه بحث می‌شود.

معنای گناه: گناه به معنای «خلاف» است. و در اسلام هر گونه کاری که بر خلاف فرمان خداوند باشد، گناه است، گناه هر چند کوچک باشد، چون نافرمانی خداست، بزرگ است. واژه‌های بیانگر گناه در قرآن و روایات» در زبان قرآن و روایات، با واژه‌های مختلفی از گناه یاد شده است که هر کدام از بخشی از آثار شوم گناه پرده بر‌می‌دارد و بیانگر گوناگون بودن گناه است. از جمله واژه‌ها عبارتند از:ذنبْ، معصیت ، إثم، سیئة، جرم ، فسق ، فساد ، فجور، فاحشه.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

آیات: 1- ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ بِما کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ لِیُذیقَهُمْ بَعْضَ الَّذی عَمِلُوا لَعَلَّهُمْ یَرْجِعُون‏ (روم‏- 41 ) فساد در خشکی و دریا به خا طر کارهایی که مردم انجام داده‏اند آشکار شده، خدا می‏خواهد نتیجه بعضی از اعمال آنها را به آنها بچشاند شاید به سوی حق بازگردند.

2- وَ ضَربَ اللهُ مَثلاً قَریه کانَت آمِنَةً مُطمَئنَّةً یَاْتیها رزق‌ها رَغداً مِن کُلِّ مَکانٍ فَکفَرَت بِاَنعُمِ اللِه فَاذاقَهَا اللهُ لِباسَ الجوعِ وَالخَوفِ به ما کانوا یَصنَعون (النحل،112) و خدا بر شما حکایت کرد (تا گوش کرده و عبرت گیرید) مثل شهری را که در آن امنیت کامل حکمفرما بوده و اهلش در آسایش و اطمینان زندگی می‌کردند و از هر جانب روزی فراوان به آن‌ها می‌رسید تا آن که اهل آن شهر نعمت خدا را کفران کردند خدا هم به موجب آن کفران و معصیت طعم گرسنگی و بیمناکی ناامنی را به آن‌ها چشانید

3- بَل الاِنسان عَلى نَفسِه بَصیرَة و لو ألقى‏ مَعاذِیره» (قیامت / 14-15) بلکه انسان، خودش بر وضع خود آگاه است، هر چند در ظاهر براى خود، عذرهایى بتراشد.

روایات: حدیث 1- پیامبر صلى الله علیه و آله : کَفى‏ بِالمَرءِ إثماً اَن یَستَقِلَّ ما یُقَرِّبُ اِلى‏ اِخوانِهِ وَ کَفى‏ بِالقَومِ اِثماً اَن یَستَقِلّوا ما یَقرُبُ بِهِ اِلَیهِم اَخُوهُم؛ انسان را همین گناه بس، که آنچه را که


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥٢ ‎ق.ظ

پست 5007: اُنس با قرآن. وَلَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَلَکِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ مَا یَشَاءُ إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِیرٌ بَصِیرٌ.

و اگر خداوند روزى را بر همه بندگانش گسترده مى ‏داشت، در روى زمین فتنه و فساد مى‏ کردند، ولى به اندازه ‏اى که بخواهد مقرّر مى‏ دارد، که او به کار بندگانش آگاه و بیناست.

(سوره ۴۲: الشورى - جزء ۲۵ - آیۀ 27، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:٥۱ ‎ق.ظ

پست 5006: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 110«فصل بیست و نهم: عاقبت بخیری. انسانها به چهار دسته تقسیم می شوند: 1- کسانی که از اوّل تا آخر عمر خوب و در مسیر صحیح بوده اند، این گونه افراد کمند و بارزترین مصداق آن ها انبیاء، امامان و اولیاء الهی هستند. این گروه یقیناً عاقبت بخیر هستند و هیچگونه جای بحث ندارد هر چند خود این گروه نسبت به آینده خویش نگران و ترسان هستند.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

2- کسانی که از اوّل عمر تا پایان بَدو شرّ بوده اند، و لحظه ای در مقابل فرامین الهی سر تعظیم فرود نیاوردند.این گروه در عاقبت به شرّشان شکّی نیست و این گروه نیز مورد بحث نیست.

3- گروه سوّم انسان هایی هستند که در اوائل زندگی اهل خیر و نیکی و در مسیر هدایت هستند ولی بر اثر عدم تسلّط هواهای نفسانی و پاکیزه شدن از صفات رذیله، کم کم به انحراف کشیده شده و سرانجام عاری از ایمان و در حال ارتداد و کفر از دنیا رفته، این گونه افراد را می گوییم افرادی که عاقبت به شر شده اند. این گروه به عنوان درس عبرت محل بحث و اشاره خواهد بود و در قرآن آیات فراوانی داریم به این مضمون که «آمنوا ثم کفروا.

4- گروهی در اوائل زندگی بر اثر غفلت و نادانی دچار گناه و انحرافات هستند ولی با گذشت زمان و رشد عقلی آرام، آرام در مسیر صحیح قرار گرفته و سرانجام باایمان کامل و کوله باری از اعمال صالح و توبه قبول شده از دنیا می روند، این گروه را عاقبت بخیر می نامیم و بحث اصلی این مقال نیز درباره همین گروه خواهد بود. مقصود از عاقبت به خیری عمر انسان مجموع لحظات است و یکی از آن لحظات همان لحظه آخر و پایانی عمر انسان است. انسان باید تلاش کند که در آن لحظه در حالی باشد که دارای ایمان کامل و توبه مقبوله باشد و اگر ذرّه ای کوتاهی و بی مبالاتی کند امکان دارد در همان لحظه شیطان ایمان را از انسان بگیرد و خدای ناکرده دلبسته به غیر خدا باشد.

اهمّیت عاقبت به خیری: الف) قرآن آیات متعددی از قرآن بر این امر تأکید دارد که مردم تلاش کنید مسلمان و عاقبت به خیر از دنیا بروید که به نمونه هایی اشاره می شود:


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤٧ ‎ق.ظ

پست 5005به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 191. «بسمه تعالی. معرفی اجمالی امام هادی ع. حضرت علی بن محمد بن علی بن موسی (۲۱۲-۲۵۴ق) مشهور به امام هادی علیه السّلام  و امام علی النقی(ع)  فرزند امام_جواد علیه السلام و دهمین امام شیعیان است. او از سال ۲۲۰ تا ۲۵۴ قمری به مدت ۳۴ سال امامت شیعیان را به عهده داشت. بیشتر سال‌های امامت آن حضرت در سامرا، تحت نظارت مستقیم حاکمان عباسی سپری شد. دوره امامت او همزمان با حکومت چند تن از خلفای عباسی از جمله متوکل بود.


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤٦ ‎ق.ظ

پست 5004: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 190. «سلام. بسمه تعالی. معرفت سیاسی بمناسبت ۱۲ فروردین از منظر امام( رح )و شهید بهشتی (رح).

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 2 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

١ : حضرت امام خمینی(ره) : صبحگاه ۱۲ فروردین - که روز نخستین حکومت الله است - از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‌های قصر ۲۵۰۰ سال حکومت طاغوتی فرو ریخت، و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست. هان! ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید، و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید. من با تمام قوا در خدمت شما که خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می‌گذرانم، و از ملت انتظار آن داریم که با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری کنند.

٢: شهید آیت الله بهشتی: تشکّل حق ، تشکّلى است که انحصارطلب نیست. یعنى چه انحصارطلب نیست؟ یعنى این منطق خودپرستانه و ضد خداپرستى را ندارد که هرکس در این تشکیلات است، آدم خوبى است، هر کس در این تشکیلات نیست، آدم خوبى نیست. این تفکر، تفکر شیطانى است و نه رحمانى و نه یزدانى. تشکّل خوب و سالم تشکّلى است که یک نظام ارزشى را روشن و صریح مطرح مى‏کند. مى‏گوید ما پاسدار این نظام ارزشى هستیم. پاسدار این ارزش‏ها هستیم. هر که این ارزش‏ها را دارد، مورد حمایت ماست. خواه عضو تشکیلات ما باشد، خواه نباشد. هر کس این ارزش‏ها را ندارد، مورد انتقاد ماست. خواه عضو تشکیلات ما باشد، خواه نباشد. تحقیق شد جویبار ۱۲ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۳ رجب المرجب.

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤٥ ‎ق.ظ

پست 5003به قلم دامنه. به نام خدا. در ادامۀ بحث به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، اینک بحث پنجم را مطرح می کنم:

بحث پنجم: روحانیت و جمهوری اسلامی ایران: پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران، روحانیت اندک اندک وارد سیستم حکومتی شد؛ بطوری که هم اکنون پس از نزدیک 40 سال از عمر نظام، همچنان در مصدر قدرت اند و در همۀ سطوح نظام از بالا تا پایین حضور رسمی دارند. این کار هم حُسن دارد و هم عیب، که من چند نمونه را ذکر می کنم:

الف: مُحسّنات حضور روحانیت در قدرت سیاسی:

1- این که روحانیت هم مانند همۀ اقشار ملت، می تواند در حکومت نقش ایفا کند، یک نوع دوری از تبعض است. و نمی توان حق آنان را در این راه ضایع نمود و یا زیر سؤال برد.

2- این که برخی از امور سیاسی و حکومتی به گونه ای ست که حضور روحانیت در آن به عدالت نزدیک تر است.

3- این که در پاره ای مشاغل، حضور روحانیت ضروری و بلکه حتمی ست. مثل وزیر اطلاعات که به دلیل رعایت احکام شرعی و نظارت و اشراف حقوق شهروندی، باید فردی مجتهد و کاردان باشد.

4- نیز حضور روحانیت در قدرت سیاسی، نشان توجه به عدم جدایی دین از سیاست است که سال ها به غلط در اذهان دمیده شد که دین، جدا از سیاست است و مختص عبادت.

الف: معایب حضور روحانیت در قدرت سیاسی:

1- استقلال حوزه علمیه از دولت را مخدوش می سازد و روحانی را توجیه گر قدرت می کند. استقلال حوزه، از وجوه ممیّزۀ حوزۀ شیعه در طول تاریخ بوده است.

2- به شأن اصلی روحانی که بیان آزاد معارف و فهم دینی ست، لطمه می زند.

3- آنها را از درس و بحث و اجتهادات دینی، می اندازد.

4- سبب دنیازدگی روحانیت می شود.

5- مشاغل روحانیت در محیط های نظامی، گاه تفکر پادگانی را بر آنان تحمیل می کند و یا آنان را از بیان حقایق و روشنگری های مردمی، جدا می سازد و این آسیب بزرگی ست.

6- به روند مّلا شدن واقعی روحانیت آسیب می زند. (منظورم از مُلّا شدن، یعنی سواد و علم عمیق).

7- از اول هم قرار نبوده که روحانیت، درسخوانی حوزه را کنار بگذارد و امام جماعت ادارات، کارخانجات و احکام گویی دانشگاه و یا شاغل در انواع شغل های دولتی شود. روحانی قرار بوده که در دین، تفقّه پیدا کند و جامعه را دین ورزتر نماید و نسل جوان مبتلا به تشکیک ها و شبهات را از مَهلکه های شک و تهدیدات ضددینی یاری رساند.

8- برخی از روحانیون با رفتن به سمت قدرت سیاسی، اساساً زیّ طلبگی شان را فراموش کردند و مانند غیرروحانیان زندگی می کنند و در میان مردم نیز از اعتبار معنوی ساقط شدند.

9- روحانی طبیت حاذقِ روح و فکر مردم است، اما وقتی به قدرت و شغل و پول درآوردن چسبید، این صَبغه از وی رنگ می بازد و مردم از توانایی هایی معرفتی و دینی وی محروم می گردند. اعبتار روحانی به قوه ی تعلیم اوست. روحانی، معلم مردم است و مبلغ اسلام و سرباز امام زمان (عجّ)، پس نباید از این شئوون اصلی خود فاصله بگیرد.

10- و آخر این که برخی از روحانیون اساساً حوزه را کنار گذاشتند و تمام وقت چسببده اند به قدرت و دنیا و شغل و نان و آب و نوا. و با آن که به جاه و مقام و کرسی وعظ و درس رسیده اند باز نیز از گرفتن شهریۀ حوزه (وجوهات شرعیه) ابائی ندارند. بگذزم. تمام.

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤٤ ‎ق.ظ

پست 5002: آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی: «ما اگر از تجاربمان استفاده کنیم می‌توانیم این نظام را نظام بهشتی کنیم، این شدنی است، اگر شدنی نبود این کتاب آسمانی نازل نمی‌شد. قرآن آمده که ما را متمدن کند و زندگی ما را بهشتی کند. چهار مطلب را خدا در قرآن کریم فرمود یکی اینکه جهنم چیست و بهشت چیست؟ یکی اینکه جامعه جهنمی کدام است و جامعه بهشتی کدام است؟ این چهار مطلب را خوب مشخص کرده و فرمود جهنم جایی است که همه به جان هم می‌افتند جهنم جای فحش و بدگویی است، در بهشت هیچ بهشتی علیه بهشتی دیگر حرف نمی‌زند، جامعه اسلامی جهنمی این به او ناسزا می‌گوید و بدگویی می‌کند، چه رسانه، چه گفتار، چه قول و چه فعل تلاششان این است که یکدیگر را بکوبند. جامعه بهشتی این است که همه از یکدیگر حمایت می‌کنند، نقطه ضعفی دارند آرام به هم می‌گویند و اگر نقطه قوتی دارند که آن را ترویج می‌کنند...

کشورهای غربی اکثر بودجه‌هایشان صرف آدم‌کشی می‌شود چون اینها مرگ را پوسیدن می‌دانند اما ما می‌گوییم که مرگ پوسیدن نیست بلکه از پوست به در آمدن است. یک بیان نورانی امام حسین (ع) دارد که یاران من! بدانید که مرگ پوسیدن نیست و مرگ پلی است که شما از آن گذر می‌کنید و ابدی می‌شوید.

وی در ادامه به تبیین معنای «نصیحت» و «ناصح» پرداخت و اضافه کرد: ما می‌توانیم طوری زندگی کنیم که جامعه را جامعه بهشتی کنیم. بخشی از روزنامه‌ها تمام تلاششان این است که از یکدیگر بدگویی کنند. ما نمی‌دانیم نصیحت یعنی چه خیال می‌کنیم آبرو بردن و نقد و آبروریزی این نصیحت است. اصلِ نصیحت را قدمای ما معنا کردند. نظام وقتی از عدل برهنه است جامه عدل به نظام بپوشاند، جامعه وقتی به کینه و اختلاف مبتلاست با این جامه وحدت این نظام را حفظ کند. آنکه لباس عزت بر بدن یک نظام و ملت می‌پوشاند او نصیحت کرده است وگرنه با سخنرانی و سفارش نه اقتصاد مقاومتی حاصل می‌شود نه با اختلاس می‌شود برخورد کرد.» (منبع: اینجا)

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤۳ ‎ق.ظ

پست 5001: به نام خدا. با تسلیت سالروز شهادت غم انگیز امام علی النقی الهادی _علیه السلام_ سه سخن بسیارمهم آن امام بزرگوار و عظیم الشّأن را ارائه می کنم:

1- «هر کس بر طریق خداپرستی محکم و استوار باشد، مصائب دنیا بر وی سبک آید، گرچه تکه تکه شود.»

2- «حکمت، در نهادهای فاسد، تاثیر نمی کند.»

3- «بیهودگی، خوشی و مستیِ بی خردان و ویژگیِ نادانان است.»

امام هادی علیه السلام

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤۳ ‎ق.ظ

پنج هزارمین پست دامنه

به قلم دامنه. به نام خدا. پست 5000 دامنه را اختصاص می دهم به سه سخن حکیمانۀ رسول خدا (ص) در بارۀ عالمان و فقیهان که پس از انبیای الهی (ع) و امامان معصوم (ع) از منزلت  بسیاروالایی نزد خدای متعال برخوردارند:

کتابخانه شخصی دامنه. مفاتیح‌ الحیاة، آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی. عکاس: دامنه

مفاتیح‌ الحیاة. عکاس: دامنه

سخن اول: رسول خدا (ص) فرمود: ای اباذر... ساعتی از جلسات گفت و گوی علمی نشستن، نزد خدا محبوب تر است از عبادت هزار شب که هر شب هزار رکعت نماز گزارده شود. و فرمود: ای اباذر ساعتی شرکت در گفت و گوی علمی برایت از عبادت یک ساله که روزش را روزه بداری و شبش را به عبادت بپردازی بهتر است. (مفاتیح الحیات. آیة الله عبدالله جوادی آملی. ص 351. به نقل از: جامع الخبار، ص 38)

سخن دوم: رسول خدا (ص) فرمود: برتری عالم بر عابد همچون برتری ماه شب چهاردهم بر دیگر ستارگان است... در سخنی دیگر فرمود: از جبرئیل (س) پرسیدم آیا عالمان نزد خدا گرامی ترند یا شهیدان؟ گفت: یک عالم نزد خدا از هزار شهید گرامی تر است، زیرا پیروی عالمان از پیامبران (ع) است و پیروی شهیدان از عالمان. (مفاتیح الحیات. آیة الله عبدالله جوادی آملی. ص 348 و 349. به نقل از: ارشاد القلوب، ص 164)

سخن سوم: رسول خدا (ص) فرمود: فُقها اُمنای پیامبران اند، تا وارد دنیا نشده باشند. سؤال شد: ای رسول خدا مراد از ورود آنان به دنیا چیست؟ فرمود: پیروی از پادشاه [سلطه گر]، پس هرگاه چنین کرده اند از آنان نسبت به دین خود برحذر باشید. (مفاتیح الحیات. آیة الله عبدالله جوادی آملی. ص 355. به نقل از: الکافی، جلد1، ص 46)

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤٢ ‎ق.ظ

پست 4999: اُنس با قرآن. الَّذِینَ آمَنُوا وَلَمْ یَلْبِسُوا إِیمَانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولَئِکَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَهُمْ مُهْتَدُونَ* وَتِلْکَ حُجَّتُنَا آتَیْنَاهَا إِبْرَاهِیمَ عَلَى قَوْمِهِ نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَنْ نَشَاءُ إِنَّ رَبَّکَ حَکِیمٌ عَلِیمٌ.

کسانى که ایمان آورده ‏اند و ایمانشان را به شرک نیالوده ‏اند، آنانند که امن [و امان‏] دارند و آنانند که رهیافته ‏اند. و این حجت ماست که به ابراهیم در برابر قومش بخشیدیم، درجات هرکس را که بخواهیم فرا مى‏ بریم، بى‏ گمان پروردگار تو فرزانه داناست‏.

(سوره ۶: الأنعام - جزء ۷ - آیات 81 و 82، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩٦ ، ۸:٤۱ ‎ق.ظ

پست 4998به قلم دامنه. به نام خدا. این عکس زیر، پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان است او اخیراً در سخنرانی هفتگی خود در میدان سنت پیتر واتیکان گفته بود «تعطیلی کارخانه ها و بیکاری کارگران بدون توجه به وضعیت معیشت آنان و خانواده هایشان گناهی بزرگ است.» از نظر او «شغل شرافت است و همه کارفرمایان و دولت ها باید تلاش کنند تا مردان و زنان کارگر بتوانند سرشان را بالا نگه دارند.»

دامنه امیدمی برَد که جناب فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عنوان مقام معنوی «پاپ» به جهان غرب بگوید که رژیم غاصب اسرائیل چه تعداد بی شمار، فلسطینی های مظلوم و ستم کشیده را نه فقط بیکار که آواره و بی خانمان و شهید کرده است. (منبع نقل قول پاپ: اینجا)

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳٧ ‎ق.ظ

پست4997: ماجرای اشرف رجوی زن اول سرکردۀ سازمان تروریستی منافقین و همسران بعدی آن. «مسعود رجوی که تنها چند ماه بعد از هلاکت همسرش در تهران (در رویدادی که او سال ها منافقانه «حماسه اشرف و موسی» می نامید) با دختر 18 ساله ابوالحسن بنی صدر ازدواج کرده بود، پادگانی را که صدام حسین، دشمن بزرگ ملت ایران، در سال 1365 به او سازمان تروریستی تحت امرش هبه کرده بود، به یاد اشرف ربیعی، «پادگان اشرف» نامید. پادگانی که به علت گسترش یافتن در طول سال‌ها تحت الطاف صدام حسین جنایتکار، به «شهر اشرف» معروف شد. اردوگاه اشرف 80 کیلومتری مرز ایران و 85 کیلومتری بغداد در استان دیالی کشور عراق  واقع شده، که به مدت 27 سال در اختیار سازمان مجاهدین خلق(منافقین) بوده است...» کاملِ متن و تصویرها در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4996: به نام خدا. این آدرس زیر وبسایت دوست گرامی و همدوره ی دانشگاهی ام جناب دکتر مهدی براتعلی پور استاد محترم دانشگاه است که مشاورۀ حقوقی رایگان می دهد. برای این دوست فرهیخته و دانش آموخته سلامتی و توفیق و دوام خدمت به خلق خدا طلب می کنم. کسانی که می خواهند مشاورهٔ رایگان بگیرند به این سایت مؤسسۀ حقوقی جناب دکتر مهدی براتعلی پور رجوع کنند. آدرس و نام وبسایت در تهران:

نام: مشاورۀ حقوقی رایگان تلفنی، آنلاین و حضوری با وکیل دادگستری

آدرساینجا: http://www.baratalipour.ir

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳٥ ‎ق.ظ

پست 4995به درد دامنه. به نام خدا. عکس هایی از کودکان، زنان و پیران بی خانمان در جنگ و بی رحمی های داعش. نوروز 1396. عراق. این آیة الله العظمی سید علی سیستانی مرجع بزرگ شیعیان جهان بود که به فریادشان رسیدند و به دولت و ملت عراق دستور اکید صادر کردند به آنان رسیدگی فوری کنند. که امروز در پست 4985 اینجا با عنوان «آیة الله العظمی سیستانی تنها مرجع دینی نیست، مرجع انسانیت است» به آن اشاره کرده ام درود خداوند و جان های دردمند بر این مرجع عالیقدر شیعیان در جهان اسلام.

کودکان، زنان و پیران بی پناه و بی خانمان در جنگ داعش. نوروز 1396. عراق     کودکان، زنان و پیران بی پناه و بی خانمان در جنگ داعش. نوروز 1396. عراق

کودکان، زنان و پیران بی پناه و بی خانمان در جنگ داعش. نوروز 1396. عراق     کودکان، زنان و پیران بی پناه و بی خانمان در جنگ داعش. نوروز 1396. عراق

کودکان، زنان و پیران بی پناه و بی خانمان در جنگ داعش. نوروز 1396. عراق

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳۳ ‎ق.ظ

پست 4994: هدیۀ قرآن و بشقاب پوتین در کاخ کرملین به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در 9 فروردین 1396. دامنه فقط یک نکته بگوید: مراقب سیاست نه شرقی نه غربی باشید. روس، غیرقابل اعتماد است. همین و بس.

هدیۀ بشقاب پوتین در کاخ کرملین به حسن روحانی رئیس جمهور ایران     هدیۀ قرآن به خط نیریزی توسط پوتین در کاخ کرملین به حسن روحانی رئیس جمهور ایران

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳٢ ‎ق.ظ

پست 4993: «سخنان مهم آیة الله العظمی مظاهری... عید نوروز یک عید ملّی است و همین مقدار که نهی از آن نشده است، امضاست و ما می‌توانیم عید بگیریم به نام عید ملی، و اشکالی هم ندارد. مرحوم محدث قمی در مفاتیح سر و سامان شرعی به این عید می‌دهند، که علاوه بر اینکه عید ملی است، اسلام آن را امضا کرده است و عید شرعی نیز هست... اما اتّفاقاً در اعیاد ما هرچه عید بزرگ‌تر است گناه  فراوان شده است. شیطان خیلی بدجنس است و خوب بلد است انسان را جهنّمی کند.... اتّفاقاً در این عید نوروز گناه می‌کنند. مجالس ما مجالس دینی نیست و اختلاط زن و مرد هست و زن آرایش کرده و مرد چشم چران و در میان هم   بنشینند و با هم بگو و بخند کنند...

آیة الله العظمی حسین مظاهری

این ایام عید بد ایامی شده است. کوچه ها بدتر از منزل‌ها و منزل‌ها بدتر از کوچه‌ها شده است. بی‌حجاب‌ها و بی‌عفت‌ها که هیچ، اما می‌بینیم خواص هم مراعات نمی‌کنند و چادری‌ها هم مراعات نمی‌کنند. می‌بینیم با اختلاط بین زن و مرد در مجالس گناه می‌شود. این یک مصیبت است و مصیبت هم بزرگ است؛ اما ما آن را  کوچک می‌کنیم و اسلام به این حرف‌ها راضی نیست... مطلب مهم‌تر از این و گناه بیش از این، مسائل سیاسی است. غیبت‌ها زیاد است و شایعه پراکنی‌ها زیاد است و تهمت‌ها و توهین‌ها زیاد است و عام البلوی هم هست و این هم در میان مردم و هم در میان ما طلبه‌ها هست. تا پیش هم می‌نشینند می‌گویند عید شما مبارک و بعد می‌گویند چه خبر و شروع می‌کنند به گفتن. گاهی شایعه‌پراکنی می‌کنند و نود درصد این حرف‌ها شایعه‌پراکنی است.

 

اما حرف‌های ما خیلی بالاتر است و به یکدیگر تهمت‌ها و توهین‌ها داریم. دسته‌ای به دستۀ دیگر توهین می‌کنند و بالاخره مجالس ما پر از غیبت و تهمت و شایعه و توهین است. مرحوم کلینی روایت صحیح‌السندی نقل می‌کنند که: «مَنْ‏ أَهَانَ‏ لِی‏ وَلِیّاً فَقَدْ بَارَزَنِی بِالْمُحَارَبَة» [الکافی، ج 2، ص 352.] روایت قدسی و صحیح‌السند می‌فرماید اگر کسی اهانت به ولی خدا کند، جنگ با خداست. امام صادق برای اینکه ما اشتباه نگیریم و ولی خدا را از اولیاء الله و از خواص نگیریم، می‌فرمایند مراد از ولی، همین شیعیان ما هستند. [الکافی، ج 2، ص 353.] کسی که به یک شیعه توهین کند، جنگ با خداست. بنابراین خیلی باید مواظب باشیم.

این تهمت‌ها و شایعه‌پراکنی‌ها و اهانت‌ها و حرف‌های رکیک و بالاخره اهانت به یکدیگر است. یکی طرفدار کسی است و دیگران را خراب می‌کند و دیگری طرفدار کسی دیگر است و دیگران را خراب می‌کند و بر سر هم داد می‌زنند. به قول حضرت امام که چند روز قبل مقام معظم رهبری هم می‌گفتند اگر دادی دارید بر سر دشمن بزنید. داد زدن بر سر خودتان دشمن را خوشحال می‌کند. بالاترین چیزی که به ما شکست می‌دهد، اختلاف ماست و این اختلاف در میان ما هست و در میان طلبه‌ها هم هست. همین اختلاف‌ها به جاهای باریکی می‌رسد. بعضی اوقات قربة الی الله غیبت می‌کند یا قربة الی الله تهمت می‌زند یا قربة الی الله توهین می‌کند و یک دسته را خراب می‌کند...» (منبع: اینجا)

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4992: سنه کوه و انجیر. دو عکس از مهندس محمد عبدی

انجیر     سنه کوه

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4991: دامنهٔ کویر2، کویریات دامنه قسمت 111

همچو گور کافران پُر دود و نار

وز برون بربَسته صد نقش و نگار

همچو مال ظالمان بیرون جمال

وز درونش خون مظلوم و وبال

چون منافق از برون صوم و صلات

وز درون خاک سیاه بی‌نبات

همچو ابری خالیی پُر قَرّ و قُرّ

نه درو نفع زمین، نه قوتِ بُر

همچو وعده مکر و گفتارِ دروغ

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4990: به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت 70 سلسله پست های معرفی کتاب به معرفی کتاب «اسلام سیاسی در ایران» نوشتۀ سید محمد علی حسینی زاده، (انتشارات دانشگاه مفید قم) می پردازم:

ابتداء بگویم جناب دکتر سید محمد علی حسینی زاده، دانش آموختۀ حوزه و دانشگاه و استاد علوم سیاسی دانشگاه مفید قم از دوستان من است. یک دهه  با همدیگر در پژوهشگاه تحقیقات سیاسی دفتر تبلیغات اسلامی قم حضور داشتیم. این کتاب مهم و خواندنی که پایان نامۀ دکتری وی است، از بهترین نوشته هاست که خودشان در سال 1389 به من هدیه کردند و من هم دقیق آن را خوانده بودم و اینک به مناسبت 12 فروردین _روز جمهوری اسلامی ایران_ در دامنه به معرفی اش می پردازم:

در ص 66 نوشته است: «نوگریان [ایران] برای شکست سلطنت استبدادی، از مذهب و باورهای مذهبی کمک گرفتند و با تقویت برداشت های سیاسی از مذهب نخستین، زمینه های پیدایش اسلام سیاسی را فراهم آوردند.»

از کتابخانۀ شخصی دامنه. عکاس: دامنه

در ص 167 نوشته است: «گفتمان اسلام سیاسی ثمرۀ بازسازی گفتمان مذهبی در قرن نوزدهم و سکولاریسم آمرانه و سرکوب گفتمان مذهبی در دورۀ پهلوی بود.»

در ص 271 نوشته است: «فروپاشی پهلویسم در 22 بهمن 1357 در واقع آغاز دوره ای نوین از چالش های ژرف گفتمانی بود که سرانجام با سیطرۀ هژمونیک اسلام سیاسی فقاهتی فرونشست.»

در ص 510 چنین نتیجه گیری کرده است: «به رغم چالش ها و بی قراری های موجود، به نظر می رسد اسلام سیاسی در ایران هنوز از اعتبار و اقتدار بسیاری برخوردار است و هیچ یک از رقیبان، هنوز به آن اندازه از قدرت، اعتبار و محبوبیت مردمی دست نیافته اند که چالشی بنیادین برای آن ایجاد نمایند. تکیۀ این گفتمان بر مذهب شیعه و ظرفیت های گسترده احساسی_ عاطفی و توان انطباق پذیری گسترۀ آن، کار را بر رقیبان بسیار مشکل کرده است. اما در عین حال نمی توان از بی قراری ها و نابسامانی های موجود در جامعۀ ایران چشم پوشید... مسائلی چون فقر، فساد، تبعیض، بی کاری، تورم، بی اعتنایی به ارزش ها و شعایر مذهبیِ مورد نظرِ اسلام فقاهتی، و کاهش محبوبیت روحانیت نشان از مشکل های فزاینده پیش روی این گفتمان دارد... .»

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4989: به قلم دامنه. به نام خدا. زندگانی رهبر معظم انقلاب. قسمت 10. سید علی در حُجرۀ حجتیۀ قم اقامت کرد. دائم از پدر که در مشهد بود، پول طلب می کرد. ماهی 60 و 70 تومان به او می داد. سید علی نام این پول های ماهیانۀ پدر را «پیک محبت پدر» گذاشته بود. غذای رایج سید علی در حجره تخم مرغ بود.

بعد از سرکوب طلاب در مدرسۀ فیضیه در سال 1342، سید علی نیز به فرمان امام خمینی اقتداء نمود که به طلاب فرموده بودند به تبلیغ دینی و سیاسی در سراسر کشور بروند و مردم را از سفّاکی ها و خیانت های رژیم شاه آگاه کنند. او به بیرجند رفته بود و در همانجا دستگیر شد و به مشهد بازگردانده شد. و برای اولین بار در مشهد زندانی شد. (برای دیدن اسناد این دستگیری رک: ص 141 شرح اسم)

رهبر معظم انقلاب آیة الله سید علی حسینی خامنه ای در دورۀ جوانی

سید علی در 24 سالگی دستگیر شد. یکی از لوازم شخصی اش فندک بود. در مشخّصات او که ساواک مشهد نوشته بود این بود: «عادت ویژه به سیگار» (ص 145 شرح اسم).

سید علی در اندیشه و عقاید دیدگاه های خود را داشت. مثلاً می گفت: «من قائل به طهارت اهلِ کتاب هستم.» (ص 185 شرح اسم).

سید علی به امام خمینی انتقاد کرد که رفتار شما با ائمۀ جماعات کشور، خوب نیست؛ کمی آنها را گرم بگیر. امام در جوابش گفت: چقدر باید برخلاف سلیقه و اخلاق و رویه ام رفتار کنم؟» (رک» ص 209 شرح اسم). ادامه در پست آتی.

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱۸ ‎ق.ظ

پست 4988: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 189. «سلام. بسمه تعالی. بصیرت دل هاى صاف. ️روزی حضرت مسیح (علیه السلام) به پروردگار گفت: در بین مردم یکى از نزدیک ترین دوستانت را به من نشان بده. خداوند فرمود: دوست ترین دوست و نزدیک ترین رفیق من، آن کسى است که در روزگار تو از همه به من نزدیک تر است، و آدرس او این است. حضرت مسیح  وقتی به آن آدرس رسید، پیرزنى دید که پا، دست و چشم ندارد و گرفتار جذام شده است. سلام کرد. جواب داد: «السلام علیک یا روح الله» حضرت فرمود: مادر! تو که چشم ندارى، از کجا متوجه شدى که من روح الله هستم. گفت: از طریق کسى که تو را به طرف من هدایت کرد، همان کس به من گفته است که روح الله به نزد تو مى آید. گفت: مادر! در چه حالى هستى؟ گفت: اى مسیح! «الحمدلله على آلائه» دائم بر همه نعمت هاى باطنى او شکر مى کنم، «والشکر على نعمائه» و در همه نعمت هاى مادى او در سپاسگزارى هستم.

حضرت مسیح گفت: مگر چه چیز دارى؟ گفت: «یکون لى قلباً شاکراً و لساناً ذاکراً و بدنى صابراً»دلم شاکر، زبانم ذاکر و بدنم صابر است. چشم مرا گرفت، چه مى دانى؟ اگر نمى گرفت، ممکن  بود تا آخر عمر فقط یک بار به نامحرم دوخته شود. عجب نعمتى به من داد. دست مرا گرفت، تا به کسى ظلم نکنم و یا لقمه حرام برندارم. پاى مرا گرفت تا به دنبال لذّات جسمى و هوسى نروم. حضرت عیسى (علیه السلام) فرمود: روزى تو را چه کسى مى دهد؟ گفت: روزى مرا آن کسى مى دهد که هفت آسمان را در فضا معلّق قرار داده است؛ یعنى نگاه نکن که من چشم ندارم، من همه عالم را با چشم خدا مى بینم. همه این ها کار دل است، نه دست ما این کاره  است، نه گوش و نه بدن ما. حضرت مسیح (علیه السلام) مبهوت شد که خدا در گوشه و کنار عالم چه رفقایى دارد. دل، چه دریافت ها و رموزى دارد. (منبع این داستان از بیان یکی از کارشناسان مجله افق حوزه قم

شرح حال عاشقان خدا

خوشا آنان که الله یارشان بى

به حمد و قل هوالله کارشان بی

خوشا آنان که دائم در نمازند

بهشت جاودان مأوایشان بى

اما شرح حال ما

خداوندا به حقّ هشت و چارت

ز ما بگذر شتر دیدى ندیدى

از آن روزى که ما را آفریدى

به غیر از معصیت چیزى ندیدى

تحریراً در محل تبلیغ جویبار. روز جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۲ رجب ۱۴۳۸ ه ق ۳۱ مارس ۲۰۱۷. مالک رجبی دارابی»

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 2 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

حجة الاسلام مالک رجبی دارابی. نوروز1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. خیلی خرسندم در تمام ایام نوروز 1396 با ایجاد «خیمۀ معرفت» در جویبار، از تفریح و گشت و گذار گذشتی و مردم مؤمن و نسل پویای جوان را با معارف و اخلاقیات آشنا و مأنوس تر ساختی. متن شما را که بسیار دلکش بود و بی نهایت جاذب، خواندم و به حضرت عیسی مسیح (ع) و آن پیرزن جُذامی بصیر دلی، درودی وافر فرستادم. ان شاء الله در پستی جدا، به خیمۀ معرفت و تلاش های عالی شما مطلبی خواهم نوشت. نظر من این است دامنه خوانان این داستان پرشور حضرت عیسی مسیح (ع) و داستان بصیرت دلی پیرزن جذامی را حتماً با تأنّی بخوانند.

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4987: حرم حضرت فاطمۀ معصومه (س) قم در نوروز 1396

حرم حضرت معصومه (س). قم. نوروز 1396. عکس ها از جماران     حرم حضرت معصومه (س). قم. نوروز 1396. عکس ها از جماران

حرم حضرت معصومه (س). قم. نوروز 1396. عکس ها از جماران     حرم حضرت معصومه (س). قم. نوروز 1396. عکس ها از جماران

حرم حضرت معصومه (س). قم. نوروز 1396. عکس ها از جماران

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٦ ‎ق.ظ

پست 4986: «اگر امام از غذایی خوششان نمی آمد چه می کردند؟ یک روز غذایی جلوی آقا [1] گذاشتند که آقا دوست نداشت اما بی آنکه حرفی بزند، آن را کنار گذاشت و مشغول خوردن نان و ماست شد. من [2] به  شوخی گفتم: آقا چرا کفران نعمت می کنید؟ آقا گفت: من کفران نعمت می کنم یا شما که نعمت خدا را به این روز انداخته اید؟ اگر آدم غذایی را که دوست ندارد، نخورد که کفران نعمت نیست. همیشه همین طور بودند اگر از غذایی خوششان نمی آمد، بدون آنکه چیزی بگویند، خرما یا سبزی و ماست می خوردند[3]. (منبع: اینجا)

پاورقی ها: 1- امام خمینی (س). 2- زهرا مصطفوی، دختر امام خمینی. 3- برگرفته از کتاب برداشت هایی از سیره امام خمینی، جلد اول.»

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٥ ‎ق.ظ

پست 4985: «دکتر بتر مویر رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی از تلاش های حضرت آیت الله سیستانی در کمک رسانی به آوارگان شهر موصل و دعوت ایشان از مسلمانان شیعه برای یاری رساندن به آوارگان اهل سنت موصل، تشکر و قدر دانی کرد. وی گفت: صدها تن مواد غذایی و پوشاک تاکنون از طرف حضرت آیت الله سیستانی و وابستگان ایشان به موصل و برای آوارگان ارسال شده است. ایشان ارتش عراق، بسیج مردمی و داوطلبین را به حمایت از شهروندان و تقدیم غذا به آنان فراخواند. همچنین اهالی جنوب عراق در مناطق شمالی ده ها چادر برپا کردند تا در آن غذا تهیه کنند و به خانواده های آواره اهل سنت موصل تقدیم کنند.

دکتر مویر افزود: قبل از اینکه به عنوان رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ جهانی انتخاب شوم، در آغاز سال میلادی به دیدار حضرت آیت الله سیستانی مشرف شدم و از ایشان به خاطر تلاش هایی که در جهت کمک رسانی به آورگان از مناطق، ادیان، مذاهب و قومیت های مختلف داشتند، تشکر و قدر دانی کردم. وی تاکید کرد: حضرت آیت الله سیستانی تنها مرجع دینی اسلامی نیست، بلکه مرجع انسانیت است؛ چرا که ایشان بیش از سه میلیون دلار ماهیانه از  طریق موسسات خیریه برای سرپرستی از ایتام و حمایت از آوارگان، بیوه زنان، فقیران و سایر امور انسانی هزینه می کنند.» (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی سید علی سیستانی

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٤ ‎ق.ظ

پست 4984: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی109«فصل بیست و هشتم: جایگاه مومن. تعریفی از مومن: مومن در لغت از ریشه امن و به معنای تصدیق نمودن و اعتماد کردن و آرامش قلب داشتن است و کلمه مومن در زبان عموم جامعه به کسانی می گویند که خداوند را قبول داشته و تسلیم نواحی خداوند می باشند. در مورد مومن و جایگاه آن در اسلام فراوان سخن گفته شده است. دراین نوشتار تلاش می کنیم نگاهی به سفارش قرآن و روایات ائمه هدی (ع) در باب مومن برای همه مخاطبین مطالبی مفید و مورد انتظار را مطرح نموده تا همگان به اهمیت و شأن مومن و جایگاه آن بیشتر اهتمام داشته باشیم. در قرآن مجید علائم مومن را اینگونه ذکر نموده است:

1- مومن اهل اقامه نماز و خشوع آن است. 2- مومن اهل پرداخت زکات و انفاق مال در راه خدا است. 3- مومن توکل بر خداوند دارد. 4- مومن به انجام کارهای خوب اهمیت میدهد و از کارهای بد دوری می گزیند. 5- مومن از کارهای لعو و بیهوده به دور است. 6- مومن اهل حفظ حجاب و عفاف و پاکدامنی است. 7- مومن اهل اطاعت از خداوند و رسول خداوند و تسلیم در برابر آن هاست.

سوره های مورد بحث درباره قرآن آیات: انفال /4، توبه /71، مومن/11، نساء/65، نساء/150. در یک جمع بندی از آیات قرآن، ویژگی های مومن عبارتند از : تسلیم و مطیع خداوند، معتقد به عالم آخرت ومعاداند، اهل عبادت و بندگی اند ، مخلص اند، اهل پاکی و صداقت اند، در برابر مشکلات زندگی صبور و اهل تحمل اند، اهل خشم و غضب نیستند، از هیچ کسی بیم و ترسی ندارند ، راضی به قضای الهی اند.

مومن یک کلمه کوتاه و کم حجم است اما دارای


ادامۀ مطلب
جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

پست 4983: به قلم دامنه. به نام خدا. در ادامۀ بحث به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، اینک بحث چهارم را مطرح می کنم:

بحث چهارم: ولی امر مسلمین جهان و جمهوری اسلامی ایران: من معتقدم این اصطلاح «ولی امر مسلمین جهان» _که گهگاهی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در اخبار و تحلیل ها و نیز برخی از روزنامه ها در تیترهای خود بکار می برند_ نادرست است. چرا چنین می گویم؟ زیرا:

1- آنچه در درون حکومت ایران می گذرد، جنبۀ داخلی دارد و از رأی مستقیم و یا باواسطۀ مردم ایران ناشی می شود؛ از انتخاب رهبری گرفته تا اعضای شورای روستاها. بنابراین، تعمیم بخشیدن آن به فرای مرزهای ایران، امری نادرست است. آن چیزی که فرامرزی ست «مرجعیت شیعه» است که منحصر در نظام سیاسی نیست بلکه پدیده ای فرای جغرافیا، مرزها، قدرت سیاسی، محدودۀ سرزمینی ست. مرجعیت امری عقیدتی ست و رجوع آزادنۀ شیعیان به فتاوی و تقلید و پیروی.

2- مردم ایران به علت این که خبرگان رهبری را در یک انتخابات رسمی با رأی مستقیم خود برمی گزینند، رهبر منتخبِ آن مجلس را، رهبرِ نافذ می دانند و ولایت ایشان را در چارچوب قانون اساسی و فقه شیعۀ امامیه می پذیرند. بنابراین، ولی فقیه را «ولی امر مسلمین جهان» خطاب نمودن، چیزی خارج از این چارچوب و قواعد است. مگر مسلمین جهان در رأی گیری خبرگان رهبری در ایران شرکت دارند که رهبر منتخب مجلس خبرگان را ولی امر مسلمین جهان می خوانند؟ این اصطلاح از این نظر، ناصحیح می باشد و اتفاقاً فقط در رسانه های تبلیغی کاربرد دارد و در مجامع علمی و حتی حوزوی اساساً بکار برده نمی شود.

3- شیعه پس از وفات رسول خدا (ص) به قرآن و عترت و اهل بیت (ع) در کنار هم معتقد است. یعنی امامت 12 امام معصوم (ع). اما سنّی به سنّت و خُلفاء اقتداء دارد و بحث خلیفه و خلیفه گری (=جانشین نبی) را مطرح کرد. شیعه، خلیفه و خلیفه گری را نمی پذیرد. بکاربردن واژۀ ولی امر مسلمین جهان در رسانه های تبلیغی و افّواه عده ای خاص، چیزی شبیه خلیفه گری ست که شیعه آن را قبول ندارد. بنابراین، واژۀ «رهبر انقلاب» و «ولی فقیه» درست است، نه ولی امر مسلمین جهان. و ولایت فقیه در ایران بر اساس نظریۀ امام خمینی، حکمش به دلیل رأی و بیعت مردم نافذ است.

4- تا جایی که من در مطالعاتم می دانم، این است که امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، اطلاق «ولی امر» به خودشان و «ولی فقیه» را قبول نداشتند و حتی در جلسه ای به مرحوم فخرالدین حجازی تذکر شدید دادند. امام آن را منحصر در امام معصوم (ع) می دانستند. آیۀ 54 سورۀ نساء: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏  شَیْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَی اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِکَ خَیْرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً: ای کسانی که ایمان آورده اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیای پیامبر] را! و هر گاه در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داوری بطلبید ) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید! این (کار) برای شما بهتر، و عاقبت و پایانش نیکوتر است. (ترجمۀ آیة الله العظمی مکارم شیرازی)

بحث پنجم من «روحانیت و جمهوری اسلامی ایران» است که فردا مطرح خواهم کرد. در ضمن بحث اول مرجعیت در جمهوری اسلامی ایران بود در پست 4967 اینجا. بحث دوم شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران بود در پست 4974 اینجا. بحث سوّمبرکات و خدمات جمهوری اسلامی ایران بود در پست 4981 اینجا.

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱٢ ‎ق.ظ

پست 4982: اُنس با قرآن. لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ* فَإِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِیَ اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ.

قطعاً براى شما پیامبرى از خودتان آمد که بر او دشوار است‏ شما در رنج بیفتید به [هدایت] شما حریص و نسبت به مؤمنان دلسوز مهربان است. پس اگر روى برتافتند بگو خدا مرا بس است هیچ معبودى جز او نیست بر او توکل کردم و او پروردگار عرش بزرگ است‏.

(سوره ۹: التوبة - جزء ۱۱ - آیات 128 و 129، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

جمعه ۱۱ فروردین ۱۳٩٦ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 4981: به قلم دامنه. به نام خدا. در ادامۀ بحث به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، اینک بحث سوم را مطرح می کنم:

بحث سوّم: برکات و خدمات جمهوری اسلامی ایران: از آنجا که نظام های سیاسی یک مؤسّسه ی انسانی اند، دچار لغزش ها و آسیب ها می باشند، اما با این همه، نظام ما جدا از ضعف ها و آسیب ها و انحراف ها _که باید برای اصلاح و ترمیم آن فکر اساسی شود_ دارای برکات و خدمات فراوانی بوده و هست که اگر ذکر نکنم به یقین خطاکار و بی انصاف خواهم بود:

1- رهایی مکتب و ملت از زیر فساد و استبداد حکومت پهلوی اول و دوم.
2- ایجاد روحیۀ جهاد و اخلاق و معنویات در روح جامعه ی ایران.
3- دفاع مقاوم و سلحشورانه علیۀ 8 سال جنگ غرب و صدام علیۀ ایران.
4- حفظ امنیت پایدار در سراسر ایران.
5- رشد ایران در عرصه ی بین المللی.
6- ایجاد قدرت ملی و توان دفاعی در برابر دشمنان عَنود خارجی.
7- رسیدگی به محرومان که البته هنوز کامل و قابل قبول نیست.
8- جابجایی قدرت مسالمت آمیز در اثر انتخابات.
9- ایجاد زمینه ها برای حرکات مؤمنانۀ مردم مؤمن و متدین ایران.
10- احیای برخی از سنت ها و آیین مذهبی.
11- آبادانی روستاها و گازرسانی به جای جای ایران.
12- افزایش منزلت ایرانی در سراسر جهان.
13- دمیدن روح مبارزه و مقاومت مردم منطقه در برابر ستم و فساد.
14- مبارزه واقعی با غُدّۀ چرکین اسرائیل غاصب در جهان اسلام.
15- و... .

به این برکات و خدمات جمهوری اسلامی ایران می توان خیلی از موارد دیگر افزود. نیز باید سپاس گفت خدای بزرگ را برای داشتن این نظام برآمده از رأی مردم. من به روح امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی درود می فرستم که ما را از شرّ حکومت ستمشاهی شاه دیکتاتور  وابسته و از خفقان و فساد و غارت گسترۀ غرب پرستان نجات دادند و روح اسلام ناب محمدی (ص) را در نهادمان دمیدند و ما را به آزادی، آزادگی و مبارزه با هرگونه خودکامگی ها و جهاد فی سبیل الله فراخواندند.

جمهوری اسلامی ایران

پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ

پست 4980: به قلم دامنه. به نام خدا. کوتاه بگویم، دامنه خوانان شریف در ایام نوروز 1396 هم دید و بازدیدهای نوروزی شان را داشتند و هم بازدیدها از دامنه را. به عنوان نمونه فقط به آمار بازدید یکی از چند وبلاگ فرعی دامنه اشاره می کنم. این آمار زیر، بازدید دیروز 9 فروردین 1396 از وبلاگ فرعی ام «عکس های دامنه دارابکلا» است:

آمار بازدید وبلاگ «عکس های دامنهٔ دارابکلا» در 9 فروردین 1396

عکس های دامنه دارابکلا؛ آلبوم عکس های دامنه، خاندان، رفیقان، اقوام، افراد، مناسبت ها، روحانیت و طبیعت روستای دارابکلا

پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ

پست 4979: متن نقلی. از حجت الاسلام هادی سروش استاد حوزه علمیه قم در یادداشتی به مناسبت ولادت امام باقر (ع):

۱) روزگار زندگی و امامت امام باقر (ع) روزگار «فقر دینی» بوده بگونه ­ای که چندی قبل از امامت آن حضرت وقتی ابن عباس در مسجد جامعه بصره در پایان ماه رمضان سخن از زکات فطره به میان می ­آورد مسلمین از معنا و مفهوم آن بی اطلاع بودند!

حجة الاسلام هادی سروش

۲) امام باقر (ع) با توجه به درگیری­های بنی امیه و تازه کار بودن بنی عباس توانست از تأسیس یک حوزه قوی علمیه بهره­مند شود و احکام فقهی شریعت و مبانی متقن کلامی اسلام را به خوبی تبیین سازد.

۳) در عین توجه عمیق به شریعت و مذهب و ترویج و تبیین آن، از پیدایش آسیب های احتمالی و رفع آن آسیب ها غافل نبود. سه عنصر آسیب زا: الف) کاسبان ولایت. ب) زهد فروشان/ ج) مدعیان مبارزه.

۴) کاسبان ولایت همان افرادی هستند که در زبان و ظاهر «مدعی ولایتمداری» هستند امّا در واقع هیچ شباهتی به «اهل ولایت» ندارند،از این روست تعبیر «لیس منّا» یعنی «اینان از ما نیستند». در فرهنگ حدیثی، جای مهمی بخود اختصاص داده است، همان طوری که تعبیر «المستأکل بنا» که همان «کاسبان ولایت ­اند» جای خود را دارد. روایت مهم امام باقر (ع) به جابر بن یزید الجعفی در این راستاست: یَا جَابِرُ


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4978: ارسالی یک دوست از زاویۀ خونۀ رجب عیسی بالامحله

اینجا

بادله. قطار     مزار دارابکلا؛ امام زاده باقر. 9 فروردین 1396. عکاس: جناب یک دوست

عکس های روستای دارابکلا (شامل افرایی. طبیعت. نمای محل و گل ها) در 9 فروردین 1396. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه

پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4977: به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 188.«سلام. بسمه تعالی : دو مناسبت دیروز که بعرضتان رساندم مطالیش را تقدیم می کنم. قسمت اول منبع زندگانی امام پنجم:

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. 2 فروردین 1396. امامزاده زین العابدین بن محمد جویبار

۱- امام باقر علیه السلام در اول رجب یا سوم ماه صفر سال ۵۷ هجری قمری در مدینه متولد شد با این تاریخ ۱۳۸۱ سال قبل امام باقر علیه اسلام بدنیا آمدن و ۱۸ سال امامت داشتند. مادر بزرگوار آن حضرت فاطمه دختر امام مجتبی علیه السلام است و از این جهت آن حضرت تنها امامی است که هم از طرف پدر و هم از طرف مادر علوی و فاطمی است مادر امام باقر کرامت داشته. مرحوم کلینی به سند خود از امام باقر ع نقل می کند که امام باقر فرمود مادر م روزی در کنار دیواری نشسته بود ناگهان دیوار لرزید و نزدیک بود که فرو ریزد پس مادرم گفت بحق پیامبر خدا اجازه نداری خراب شوی پس دیوار معلق ماند تا آنکه مادرم از کنار آن رد شد چون این جریان اتفاق افتاد امام سجاد صد دینار صدقه داد.

امام محمد باقر (ع)

امام صادق علیه السلام از مادر امام باقر تعریف می کند و فرمود او زنی راستگو بود که زنی مانند او در خاندان امام حسن علیه السلام دیده نشد . آن بانوی بزرگ در کربلای خونین سال ۶۱ حضور داشت و در جمع اسیران کربلا و کوفه و شام بود . ودر ۷۵ سالگی در مدینه در گذشت . (منبع کتاب بر کرانه عصمت بخش زندگانی امام محمد باقر علیه السلام).

۲- مناسبت دوم ماه رجب که بسیار زیاد است که یک مورد را به سمع و نظر شما میرسانم و آن لیله الرغائب ( شب رسیدن به آرزوها ) است که امشب شب جمعه ی اول ماه رجب می باشد و این فرصت عالی را


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ

پست 4976: به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی108. «فصل بیست و هفتم: ویژگیهای منتظران. انتظار در لغت به معنای چشم به راه بودن و نگران بودن است. و از نظر روان شناسی، کیفیتی روحی است که سبب پیدایش حالت آمادگی است برای آنچه انتظار می‌رود و نقطه مقابل آن یأس و ناامیدی است. و از نظر اصطلاحی به معنای اعتقاد به این است که فرجام تاریخ با عدالت و سعادت جهانی رقم خواهد خورد.

حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

ماهیت انتظار ماهیت و چیستی انتظار آمیزه ای از دو عنصر است: عنصر نفی و عنصر اثبات. عنصر نفی همان بیگانگی با وضع موجود و ناخشنودی از آن است و عنصر اثبات امید به آینده ای روشن و آرمانی و بسترسازی برای آن است. مفهوم انتظار در اصطلاح کلامی‌اش برگرفته از روایات و همان چشم داشتن به وعده الهی است همراه با سعی و تلاش در آماده ساختن روح و جسم خود و جامعه برای روزی که با طلوع خورشید عالم‌تاب حضرت مهدی (عج) گشایشی در همه شئون زندگی بشر پدید آید.

انتظار از نگاه روایات پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم). در حدیثی که فریقین آن را نقل کرده اند، در این باره می‌فرماید: «اگر از دنیا جز یک روز نماند، خداوند آن روز را آن قدر طولانی می‌کند که تا فرزندم مهدی که اسم او، اسم من و کنیه او، کنیه من است ظهور کند و عدالت را بگستراند، بعد از آن‌که زمین را ظلم و جور فرا گیرد. (بحارالأنوار، مجلسی، ج۵۱، ص۷۴)

انتظار از نگاه قرآن: قرآن که مهم ‌ترین منبع اسلامی است، بی آن‌که به جزئیات بپردازد، در آیاتی چند به مسئله انتظار پرداخته است، برای نمونه می‌فرماید: «انتظار بکشید من نیز با شما از منتظرانم. (اعراف/سوره۷، آیه۷۲) «در انتظار باشید من هم در انتظارم . (هود/سوره۱۱، آیه۹۳) و نیز می‌فرماید: «منتظر باشید که ما هم با شما منتظریم. (توبه/سوره۹، آیه۵۲)

تاثیر انتظار بر شخصیت فرد منتظر: مهم ترین نقشی که انتظار بر فرد منتظر دارد صلابت او در درست کاری است. آن که در انتظار ظهور مصلح به سر می برد، باید خود صالح باشد. منتظر به کسی گفته می شود که از وضع موجود ناراحت باشد وبرای


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ

پست 4975: اُنس با قرآن. وَالَّذِینَ إِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَمَنْ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ وَلَمْ یُصِرُّوا عَلَى مَا فَعَلُوا وَهُمْ یَعْلَمُونَ* أُولَئِکَ جَزَاؤُهُمْ مَغْفِرَةٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَجَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا وَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ.

و کسانى که چون کار ناشایستى کردند یا بر خویشتن ستم روا داشتند خداى را یاد کنند و براى گناهانشان آمرزش خواهند -و چه کسى جز خداوند گناهان را مى‏ آمرزد و آنان که آگاهانه در کارهاى [ناروایى‏] که کرده ‏اند پافشارى و پیگیرى نکرده ‏اند. پاداش اینان آمرزش پروردگارشان و بوستانهایى است که از فرودست آن جویباران جارى است و جاودانه در آنند و پاداش نیکوکاران چه خوب است‏.

(سوره ۳: آل عمران - جزء ۴ - آیات 135 و 136، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

پنجشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4974به قلم دامنه. به نام خدا. همانطوری که در پست 4967 اینجا اشاره کرده بودم چند بحث را به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، به صورت بسیارفشرده و خلاصه پیش می کشم. بحث اول مرجعیت در جمهوری اسلامی ایران بود در پست فوق. اینک بحث دوم را مطرح  می کنم:

بحث دوم: شورای نگهبان در جمهوری اسلامی ایران: شورای نگهبان، شامل شش فقیه و شش حقوقدان، برای آن تعبیه شده، که مراقب باشند تا قوانین تصویبی نظام، با شرع اسلام و قانون اساسی مغایرت نداشته باشد. اما در بازنگری قانون اساسی در سال 1368، یک وظیفه ی دیگری هم به این شورا اضافه کردند که از نظر من، هم امری کاملاً اشتباه بوده است و هم بسیارمسأله ساز؛ و آن نظارت بر انتخابات است.

همین موجب شده است، این شورا، دچار آسیب شود و مورد نقد اساسی ملت قرار گیرد؛ زیرا در این کار، هم جناحی عمل کرده است و هم خطا و به دور از عدالت. من چند نمونه را برای مثال بیّن ذکر می کنم:

1- شورای نگهبان بخش وسیعی از نمایندگان جناح چپ مجلس سوم را در زمان انتخابات مجلس چهارم، رد صلاحیت گسترده کرد؛ آن هم به جُرم «چوب لای چرخ» دولت هاشمی رفسنجانی گذاشتن.

2- شورای نگهبان اکثریت نمایندگان جناح چپ مجلس ششم را در زمان انتخابات مجلس هفتم، رد صلاحیت گسترده کرد؛ آن هم به جُرم فقط نامه نوشتن نمایندگان به رهبر معظم انقلاب از حیث روایت نصیحت به ائمۀ مسلمین.

3- شورای نگهبان در یکی از انتخابات، بر خلاف نصّ قانون، برای احترام گذاشتن به آیة الله هاشمی رفسنجانی و ملاحظات سیاسی و جناحی، وی را از استعفا کردن مقام رسمی اش، استثناء نمود. و نیز نمایندگان جناح چپ مجلس سوم را به دلیل انتقاد به هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت کرد. رد صلاحیت هایی که به تعبیر مهندس میرحسین موسوی مشهور شد به «فَلّه ای».

3- اما همین شورای نگهبان در انتخابات سال 1392 ریاست جمهوری، در یک اقدام عجیب و کاملا ناعادلانه و جناحی و و با نفوذ و حضور شیخ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات  محمود احمدی نژاد در جلسۀ بررسی صلاحیت، آیة الله هاشمی رفسنجانی را _که در لسان ملت مشهور شده بود به «شناسنامۀ انقلاب»_ رد صلاحیت کرد.

خواستم بگویم شورای نگهبان در آن بخش که وظیفۀ تشخیص مغایرت قوانین با شرع را برعهده دارد، زیاد مورد نقد نیست. تا جایی که حتی بحران شورای نگهبان با مجلس بر سر مفهوم مصلحت و شرع، منجر شد به ایجاد مجمع تشخیص مصلحت توسط امام. اما بحران شورای نگهبان با سیاسیون بر سر رد صلاحیت ها، همچنان موضوعی ست که نظام را تضعیف و ملت و خصوصاً جوانان و نسل جدید را دچار تشکیک کرده است. و این شیوه های جناحی برخی از اعضای نهاد شورای نگهبان، برای نظامی که هم جمهوری ست و هم اسلامی، آن هم به قول امام، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد، زیاد مسأله ساز شده است. والسّلام. ادامه دارد...

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ

پست 4973به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت 69 سلسله پست های معرفی کتاب به معرفی کتاب «دکتر علی شریعتی در آئینه ی خاطرات» می پردازم:

در ص 108 از زبان رهبر معظم انقلاب چنین آمده است: «به نظر من دکتر شریعتی یک چهره ی همچنان مظلوم است... بی گمان شریعتی اشتباهاتی داشت، اما در کنار آن از برجستگی ها و زیبایی هایی هم برخوردار بود. پس ظلم است اگر به خاطر اشتباهات او برجستگی های او را نبینیم.»

دکتر علی شریعتی

از کتابخانۀ شخصی دامنه. عکاس: دامنه

در ص 227 به نقل از مرحوم دکتر حمید عنایت آمده است: «علی شریعتی محبوب ترین و مردمی ترین معلم و مبلغ رادیکالیسم اسلامی در ایران جدید است. شریعتی، نفوذی داشته که هیچ متفکر مسلمان دیگری در هیچ نقطۀ جهان اسلام نداشته... .»

در ص 156 به نقل از مرحوم آیة الله طالقانی آمده است: «مرحوم شریعتی خود نمونه ایی بود؛ هم از جهت شخصیت و هم از جهت کار و فکر و نوشتن و گفتن.»

در ص 139 به نقل از عبدالعلی بازرگان آمده است: «شریعتی از راه دین، نان نمی خورد، بنابراین آزادی و استقلال خود را در بیانِ حقایق حفظ می کرد و نیازی به مرید و مقلّد نداشت.»

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ

پست 4972به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی107. «فصل بیست و ششم: کرامات ائمه. معنای لغوی کرامت. کرامت در لغت چنین معنا شده است: «کاری است غیر عادی که از غیر پیامبر صادر می‌شود. معنای لغوی معجزه. در معنای معجزه آمده است: کاری است خارج از عادت که نظیر آن از غیر پیامبر صادر نمی‌شود.

معجزه، کرامت و استدراج از دیدگاه دهخدا: در لغت‌نامه دهخدا ذیل کلمه معجزه چنین آمده است: «آنچه نبی عاجز کند بدان خصم را وقت غلبه جستن در دعوی». و نیز آمده است: «امر خارق‌العاده که مردم را از آوردن نظیر آن عاجز می‌کند و عادتاً مقرون به دعوی نبوت است و در این کلمه‌ها برای مبالغه باشد. و در ادامه می‌آورد که «چون خرق عادتی از نبی صادر شود که خلق از آوردن مثل آن عاجز آید، آن را معجزه گویند و چون از ولی خرق عادتی پیدا گردد، آن را کرامت خوانند و چون خرق عادتی از کافر به ظهور آید، آن را استدراج گویند.

معنای «کرامت» و فرق آن با معجزه: «کرامت» در لغت چنین معنا شده است: کرامت: «کاری است غیر عادی که از غیر پیامبر صادر می شود». و در معنای معجزه آمده است: «کاری است خارج ازعادت که نظیر آن از غیر پیامبر صادر نمی شود». و در لغت نامه دهخدا ذیل کلمه معجزه چنین آمده است: «آن چه نبی عاجز کند بدان خصم را وقت غلبه جستن در دعوی». و نیز آمده است: «امر خارق العاده که مردم را از آوردن نظیر آن عاجز می کند و عادتاً مقرون به دعوی نبوت است و در این کلمه ها برای مبالغه باشد». و در ادامه می آورد که: «چون خرق عادتی از نبی صادر شود که خلق از آوردن مثل آن عاجز آید آن را معجزه گویند و چون از ولی خرق عادتی پیدا گردد آن را کرامت خوانند و چون خرق عادتی از کافر به ظهور آید آن را استدراج گویند».


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ

پست 4971: به تنظیم دامنه

به نام خدا. آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها 60

آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها     آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها

نمونه ای از خبرها و خبرخوانی های سیاسی و منطقه ای در جلسات «تحقیقات و مطالعات» دارابکلا با رفقا در سال های دهۀ شصت به خط و ثبت دامنه

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ

پست 4970: عکس چند داعشی و تهدید و رجزخوانی هایشان علیۀ ایران

عکس چند داعشی     عکس چند داعشی

عکس چند داعشی

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ

پست 4969به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 187. «سلام. بسمه تعالی : تبریک می گویم. چون امشب دو مناسبت داریم ۱ : ولادت امام محمد باقر علیه السلام. ۲ : ماه رجب جهت  کسب اعمال این ماه به مفاتیح الجنان بخش اعمال ماه رجب رجوع شود . درصورت کسب توفیق مطالب مناست های فوق را در پست های آتیه ارسال خواهم نمود.

حجة الاسلام والمسلمین شیخ مالک رجبی دارابی. نوروز 1396. دیدار روحانیون با آیة الله طبرسی

حجة الاسلام شیخ مالک رجبی دارابی. نوروز 1396. دیدار روحانیون با آیة الله طبرسی

جوانمردان معاصر کمربستگان امیرعرب (ع): از جمله عباد مخلص خداوند سبحان ، عارف حکیم مرحوم حاج میرزا احمد عابد نهاوندی معروف به «مرشد چلویی» و متخلص به (ساعی) بود. مرحوم مرشد، قد بلندی داشت. لاغر اندام و نحیف بود و محاسن سپیدی داشت چهره اش آن قدر نورانی بود که از دور می درخشید و نظر انسان را جلب می کرد. صورتی گرد و خنده رو، ابروانی پیوسته و چشمانی زیبا داشت. همیشه عرقچین سیاه رنگ بسیار نرمی بر سر می گذاشت. در ضلع شرقی مسجد جامع بازار تهران غذا فروشی داشت. وارد دکان که می شد عبای خود را در می آورد و در کشو میز می گذاشت. روپوش سفید بلندی به تن می کرد. ابتدا وضو می گرفت. داخل آشپزخانه می رفت و به غذاها سر می زد و برای ظهر آماده می کرد. هنگام ظهر پذیرایی مشتریان شروع می شد و تا ساعت دو الی سه بعدازظهر طول می کشید روی تابلوی بالای دخل مغازه اش نوشته شده بود: «نسیه و وجه دستی داده می شود، حتی به جنابعالی به قدر قوه»

دو تابلوی دیگری روی دیوار داخل سالن وجود داشت که به خط نستعلیق روی آن نوشته شده بود: «ساعتی در خود نگر تا کیستی؟ از کجایی، وزچه جایی، چیستی؟» اگر کسی خسته می شد، به اومی گفت: «آدم عاشق خسته نمی شه، از حال می ره» مرشد گفته بود کسانی که می خواهند غذا بیرون ببرند را هدایت کنند تا از نزد او بگذرند چون بیشتر کسانی که غذا بیرون می بردند، بچه ها و نوجوانانی بودند که برای کارفرمایان وصاحبان مغازه های بازار غذا می گرفتند و می بردند و خودشان از آن غذا محروم بودند. بعد که کودکان با ظرف غذا در دست، نزد او هدایت می شدند قدری پلوی زعفرانی روی بادیه او می ریخت و ظرف را کامل می کرد و بعد تکه کباب یا لقمه گوشت یا اگر تمام شده بود، ته دیگی زعفرانی داخل روغن می کرد و دهان آن پسربچه یا نوجوان می گذاشت. و همین طور  مسکینان و افراد فقیری که معمولاً عائله مند بودند ؛ هر روز می آمدند و به نسبت تعداد عائله خود غذای رایگان و خرجی یومیه می گرفتند. اگر غذای مرشد کباب بود، تکه گوشتی در دهان می گذاشت. پس از جویدن، آن را داخل دریچه ای که به مغازه باز می شد و گربه ها می آمدند، پرت می کرد تا گربه ها هم حتی بی بهره نمانند...

یک روز در مغازه جناب مرشد، آتش سوزی رخ می دهد؛ وقتی خبر آتش سوزی مغازه را به جناب مرشد دادند بدون آنکه تغییر حالتی بدهد گفت: «عیب ندارد بابا» بین راه آهسته گریه می کرد! از او پرسیدند: آقا پس چرا ناراحت شدید؟ حاج مرشد جواب داد: «نه ناراحتی من از آتش سوزی نیست. آن آتش سوزی خیر بوده، دلم برای اشعاری که سالها سروده و درکشو میز دخل مغازه گذارده بودم، می سوزد؛ چون جایی نوشته نشده و نسخه دیگری هم از آن وجود ندارد»! باقی‌مانده آن اشعار سوخته به نام «دیوان سوخته» به چاپ رسیده است که می گوید

دل به دست آر که خلوتگه دلدار دل است

رازدار حرم و محرم اسرار دل است

شعر: حاج مرشد چلویی

بررسی شد در جویبار چهارشنبه. ۹ فروردین ۱۳۹۶ برابر با ۳۰ جمادی الثانی ۱۴۳۸ ه ق. ۲۹ مارس ۲۰۱۷. مالک رجبی دارابی»

مرشد چلویی» متخلص به ساعی

مرشد چلویی متخلص به ساعی

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. ممنونم هم از بابت تبریک ولادت امام محمد باقر (ع) و حلول ماه رجب المرجّب. و هم بابت نویدت برای نوشتن پست هایی برای این دو مناسبت. از این که به حکیم مرشد چلوئی توجه کردی نیز خرسندم. من نیز در 22 آذر 1395 در پستی در وبلاگ دیگرم «فراز ایران: اینجا» از این حکیم نوشته بودم. فرصت داشتی، نگاهش کن.

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ

پست 4968: اُنس با قرآن. إِنَّ الْمُنَافِقِینَ یُخَادِعُونَ اللَّهَ وَهُوَ خَادِعُهُمْ وَإِذَا قَامُوا إِلَى الصَّلَاةِ قَامُوا کُسَالَى یُرَاءُونَ النَّاسَ وَلَا یَذْکُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِیلًا.

منافقان مى ‏خواهند به خدا نیرنگ بزنند، و حال آنکه خداوند به آنان [به جزاى عملشان‏] نیرنگ مى ‏زند، و [اینان‏] چون به نماز برخیزند کسِل‏ وار برخیزند، [و] با مردم ریاکارى کنند و خدا را جز اندکى یاد نمى‏ کنند‏.

(سوره ۴: النساء - جزء ۵, ۶ - آیۀ 142، ترجمۀ بهاءالدین خرمشاهی)

چهارشنبه ٩ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ

پست 4967به قلم دامنه. به نام خدا. شنبه 12 فروردین روز جمهوری اسلامی ایران است. نیز روز شهادت امام هادی (ع). این روز را که هم عید است و هم روز تجلیل سالروز شهادت امام علی النقی الهادی (ع)، پیشاپیش گرامی می دارم و چند بحث را به مناسبت روز جمهوری اسلامی ایران، به صورت بسیارفشرده و خلاصه پیش می کشم:

بحث اول: مرجعیت در جمهوری اسلامی ایران: من معتقدم مرجعیت در شیعه، نهادی مهم تر و اساسی تر از رهبریت در نظام اسلامی ست. بنابراین، بر این نظرم، هیچ کس نباید این نهاد را تقلیل بخشد، یا تخفیف دهد و یا خدای ناکرده اندک اندک از یادها و اذهان بزُداید و یا با مفهوم «ولایت فقیه» به ستیز با مراجع و نهاد مقدس مرجعیت بپردازد.

به دو دلیل این باور را دارم:

1- مرجعیت، توصیه ای از سوی حضرت امام زمان (عجّ) در عصر غیبت کبری است. و سرپرستی و کفالت دین اسلام بر عهده مراجع عظام است. و این نهاد بزرگ و مهم شیعه، چه نظام سیاسی اسلامی تأسیس شود و چه به علل و دلایلی تشکیل نگردد، در هر دو دوره، این مسؤولیت تولّی امور دین را بر عهده دارد.

2- مرجعیت، با رأی خبرگان و مردم انتخاب نمی شود بلکه نهادی درون دینی ست و مطابق نقل و عقل و نصّ و سنت، کیان دین را پاسبانی می کند و سُکّان شیعه را هدایت و عرشۀ اسلام و مسلمین را محافظت و صیانت می کند. نه رأی در آن دخیل است و نه شرط آن وجود نظام سیاسی ست.

پس، مرجعیت، فوقِ رهبریت است که فقط متکفل امور نظام سیاسی ست و به رأی و انتخاب و نظارت مردم متکی ست. اما مرجعیت، از وصایت معصوم (ع) ناشی ست و موتور متحرّکه ی دین مبین اسلام می باشد تا ظهور حضرت مهدی موعود امام زمان. والسّلام. ادامه دارد...

مرجعیت شیعه

عکس به نقل از سایت شفّاف

سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ

پست 4966به قلم دامنهدارابکلا و چهره ها. قسمت 73. به نام خدا. این محمد جواد آهنگر دارابی ست. فرزند رفیقم مهدی. محمد جواد نوۀ پسری مرحوم حاج مرتضی و نوۀ دختری مرحوم حجة الاسلام سید محمود شفیعی دارابی.

محمد جواد، جوان ترین دوست خوبِ دامنه است. تیزهوش، باسواد و مطالعه گر است. بشدّت مذهبی ست و پایبند به اسلام. محمد جواد در فضای مَجازی نیز فعال است. این دوست جوانم، اولین کسی بود که سال نوی 1396 را با خالصانه ترین نوشته اش به دامنه تبریک گفت. من هم به او تبریک می گویم. و می گویم برایم خیلی ارزشمندی محمد جواد. خدا یارت و الله نگه دارت.

محمد جواد آهنگر دارابی

سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ

پست 4965: مباحث اجتماعی3. قسمت 253

پلیس راهور: جاده هراز 2 طرفه شد.

یک رانندۀ نیسان: مگه نبود!!؟؟

(روزنامۀ قانون. 7 فروردین 1396)

روزنامۀ قانون. 7 فروردین 1396

نکتۀ دامنه: منظور این است راننده های نیسانِ جادۀ هراز، پیش از این نیز با آن که جاده باریک بود و تنگ لُولُو، مثل ورگِ ماز سرعت می رفتند و در پیچ و گردنه و خط ممتدّ سبقت می زدند و بی رویه می راندند. مازندرانی ها به این نیسان های هراز می گویند ورگ ماز! یعنی زنبور وحشی. خدا را شکر هراز هم تعریض شد و امن تر از دیروز و پریروز و هر روز.

سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ

پست 4964: به تنظیم دامنه

به نام خدا. آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها 59

آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها     آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها

آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات، اسناد و یادداشت ها

صورتجلسۀ کنفرانس های جلسات «تحقیقات و مطالعات» دارابکلا با رفقا در سال های 1369 و 1368 به خط روانشاد یوسف رزاقی، سید علی اکبر هاشمی  و خط سید رسول هاشمی . در این سه سند بحث ها و موضوعات و تکالیف فصل و سال اعضای جلسه مشاهده می شود یاد روانشاد یوسف رزاقی به خیر. تمامی این اسناد و سندهای متعدد دیگر در آرشیو اسناد شخصی دامنه محفوظ است

سه‌شنبه ۸ فروردین ۱۳٩٦ ، ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ

پست 4963به قلم حجة الاسلام مالک رجبی 186. «سلام. بسمه تعالی. 29 جمادی الثانی وفات حضرت امّ کلثوم علیها السلام است. چند نکته ارائه می شود:

1 ـ وفات حضرت امّ کلثوم علیها السلام. جناب امّ کلثوم علیها السلام چهار ماه پس از باز گشت از کربلا به مدینه از دنیا رفتند.(1) پدرشان مولی الموحّدین امیر المومنین علیها السلام و مادرشان حضرت زهرای مرضیه علیها السلام می باشد. (2)

<