X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب بهمن 1395 دامنه

30 بهمن 1395

پست 4563 : به قلم دامنه

به نام خدا. از طریق ارسال این دو عکس از جناب یک دوست به تلگرام دامنه _که بی نهایت ازش ممنونم_ باخبر شده ام دوست دیرین و بسیار گرامی ام احمد بابویه دارابی، صاحب نوه شدند. من این خُجسته فرزند را بر وی و همسر کرامش و همۀ منتسبین نسبی و سببی اش تبریک و شادباش می گویم. ان شاء الله برکت و رحمت و نعمت باشد و مَهدیسِ خانۀ گرم تان بماند.


احمد، جای روانشاد یوسف مان خالیِ خالی؛ که اگر می بود، همین امشب منو از قم می  کشوند به محل، و همه را به خونه ات جمعیت می داد و اسبوحلواهای جاداده ات را، راحت الحلقوم مان می ساخت. از راه دور چهره ات را احمدجان، می نوازم.

به پدر و مادرت و خاصّه به زن عموی گرامی مان _همسر بزرگوارت_ تبریک عموابراهیم را ابراز بدار. خدا نگه دار.


      

شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳٩ ‎ب.ظ

پست 4562 : عکس های برف شنبه 30 بهمن 1395 دارابکلا از زاویۀ یال غربی محل. این متن را  هم حاج علی میرزا نوش


«سلام. آقای طالبی عزیز. روزتون به خیر و شادی. عکسهای ارسالی جناب یک دوست را دیدم واقعا زیبا بود. من هم برف دارابکلا رو از زاویه دیگری براتون فرستادم. امیدوارم که مورد پسند شما واقع بشه. اون عکس هم از دوستان شما (حسن صادقی و عبدالله رمضانی) در یک روز سرد کنار آتش هیزمی. آقای دهقان هم در حال توزیع قبض آب بودند که از سرما به گرما پناه آوردند.»

بقیه ی عکس ها در: اینجا

      

شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳۸ ‎ب.ظ

پست 4561 : به قلم مهندس محمد عبدی 109«سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز مدیر فهیم و زحمتکش وبلاگ وزین دامنه و دیگر دامنه خوانان همیشگی و سلامی ویژه و مخصوص محضر جنان آقا محمد رضا رجبی عزیز.

جناب آقای رجبی متن پاسخ شما را هم با دقت مطالعه کردم و قصدم نیست خیلی موضوع را بپیچانم و از هدف اصلی که دفاع مناسب و آگاهی بخشی به جامعه هست دور بمانیم در عین حال چند مورد دیگر را به لحاظ روشن سازی اذهان نه از باب «همجوابی» بلکه مکمل این مبحث اضافه نمایم تا مطالب من وشما جای تصمیم گیری برای کسانی که خواهان و عقیده ورود به چنین مجموعه ای دارند را آگاه نماییم و مفید افتد وگرنه شما از محبوبان و دوستان خاص بنده بوده و هستید و این مباحثه علمی چیزی از ارزشهای دوستانه ما کم نخواهد کرد ارادت همچنان باقی است ..

عکس از دامنه: بازار فروش سیکا کاته (=جوجه اُردک) در تهران

ازین که به تاریخچه اینگونه بازاریابی شبکه و نتورک مارکتینگ پرداختید ممنونم و استفاده بردیم و یک ایده را نشان می دهد اما اصل قضیه هرمی بودن و دارای عواقب بودن را تا اینجا برطرف نمی کند و به نظرم صرفا یک تاریخچه صرف است و دانستن آن اطلاعات عمومی است همین.

از اینکه به نظر مراجع معظم تقلید به دیده احترام نگریستید و از جایگاه و پایگاه علمی آنان دفاع نمودید بسیار سپاسگزارم و از یک نظر جایگاه شواری محترم نگهبان و اثر رای را اشاره فرمودید هم برای بنده قابل احترام اما باید مد نظر داشته باشیم که قوانین مصوب وحی منزل نیست و از نظر شرعی و جلوگیری از ضرر آحاد جامعه و دفاع از حقوق جمعی تمامی مردمان و نقد قانون وظیفه همه علما و بخصوص مراجع معظم تقلید است که اگر اشتباه عمدی و یا سهوی صورت گرفت از آن برگردند و به مدار شریعت بیایند کما اینکه اکنون به درستی برخی مراجع شجاع و عالم در مورد ربا و حرام بودن ربای بانکها که هستی و نیستی آحاد جامعه را دارند می بلعند موضع گیری کردند و می کنند.

در مورد عوامل فروش و نحوه پوشش زنان و دختران جوانی که در گردش و فروش خرده هستند اول از همه این روش زیبنده نظامی نیست که قرار بود به همه امور دین و دنیای مردم رسیدگی کند و فقر را ریشه کن کند بنده شخصا مشکلی ندارم اما قبلا برای فروش کتاب می آمدند و بنده و امثال بنده به راحتی جهت خرید کتب نایاب و تازه چاپ که فرصت گشتن و کتابفروشی رفتن نداشتیم و نداریم و بسیاری از مردم از خرید کتاب سرباز زدند و خوبه اما خواربارفروش تا دلت بخواهد همه جا هست و لازم نیست و ضرورتی ندارد تا عده ای دستمال کاغذی و پوشاک و لوازم  آرایشی و بهداشتی زنان مردانه را بگردانند !!!شاید از نظری هدف این نبود اما فعلا که شده برادر من ...حرف در دلم بسیار اما گفتن را نشاید...


ادامۀ مطلب
شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳٧ ‎ب.ظ

پست 4560 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 75. قسمت 50. «فصل پنجم: دشمن شناسی. مقدمه. قرآن کتاب هدایت و برنامه زندگی انسان است که اصول صحیح زیستن را برای بشر به ارمغان آورده است. قرآن (تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‌ء) است؛ یعنی بیانگر همه چیز برای بشر می‌باشد. از جمله موارد مهمی که در قرآن آمده شناخت دشمنان انسان ، این مخلوق برتر و برگزیده الهی است. بخش قابل توجهی از آیات قرآن به مسئله دشمن شناسی اختصاص دارد و این نشان از اهمیت این مقوله مهم دارد؛ زیرا به تعبیر آیات نورانی قرآن برخی از این دشمنان از ابتدای خلقت انسان به همراه او بوده‌اند و تا آخر هم او را رها نخواهند کرد. تا جایی که بزرگ‌ترین دشمن انسان یعنی شیطان رانده شده به دشمنی با انسان قسم می‌خورد:«قالَ فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِین»؛ به عزّتت سوگند، همه آنان را گمراه خواهم کرد.   (سوره ص/۳۸، آیه۸۲).

بنابر این، دشمن شناسی بسیار مهم است و باید همه انسان‌ها، انواع دشمنان خویش را بشناسند تا بهره بهتری از زندگی خویش برگیرند.


ادامۀ مطلب
شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳٦ ‎ب.ظ

پست 4559 : به قلم دامنه. به نام خدا. آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 42. نکاتی که در این یادداشتم در سال 1387 از خاطرات هاشمی رفسنجانی فرقۀ بهائی ها نوشته بودم، جالب توجه است:

 • این تصمیمات در بارۀ بهائی ها در جلسۀ شورای جامعۀ روحانیت مبارز اخذ شد.
 • اسم بهائی ها را در اسناد رسمی نیاوریم.
 • جای مذهب را در ستون مربوط [اسناد رسمی] خالی بگذارند.
 • به بهائی ها حق استفاده از مواهب معمولی زندگی اجتماعی را بدهیم.
 • به کارهای دولتی و سِمت های مهم دیگر وارد نشوند.
 • اگر می خواهند به خارج از کشور بروند اجازۀ رفتن بدهیم.

این نکات در یادداشت های روزانۀ مطالعاتی دامنه در عکس زیر (در 3 تیر 1387) ثبت شده بود از ص 157 کتاب خاطرات سال 1366 مرحوم هاشمی رفسنجانی.

من در این پست به جوانان تأکید می کنم فقط با مطالعات کتاب، به رشد و بالندگی می رسید و بزرگ می شوید. قدر لحظه لحظه های زندگی جوانی خود را بدانید و خود را پرورش دهید و با خواندن ها و تفکرورزیدن ها، بر مساحتِ ساحت وجودی خویش بیفزایید. تمام.

یادداشت های خطی دامنه از کتاب «خاطرات سال 1366» مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی، خاطرۀ روز 2 تیر 1366 که در بارۀ بهائی هاست

شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳٤ ‎ب.ظ

پست 4558 : اُنس با قرآن. قَدْ جَاءَکُمْ بَصَائِرُ مِنْ رَبِّکُمْ فَمَنْ أَبْصَرَ فَلِنَفْسِهِ وَمَنْ عَمِیَ فَعَلَیْهَا وَمَا أَنَا عَلَیْکُمْ بِحَفِیظٍ.

به راستى رهنمودهایى از جانب پروردگارتان براى شما آمده است پس هر که به دیده بصیرت بنگرد به سود خود او و هر کس از سر بصیرت ننگرد به زیان خود اوست و من بر شما نگهبان نیستم.

(سوره ۶: الأنعام - جزء ۷, ۸ - آیۀ 104، ترجمۀ فولادوند)

شنبه ۳٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:۳۳ ‎ب.ظ

پست 4557 : به نام خدا. یاد روانشاد یوسف رزاقی که 18 اسفند امسال، سیزدهمین سال فراق غم انگیزشه به خیر. برف غروب جمعه 29 بهمن 1395 در دوازده راه و هفت کول جنگل روستای دارابکلا. با ذوق و هنر عالی جناب یک دوست. بقیه در اینجا

      

      

جمعه ٢٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 4556 : به نام خدای فاطمۀ زهرا سلام الله علیها. آهنگ جدید و فوق العادۀ حامد زمانی و عبدالرضا هلالی به نام بی بیِ بی حرم. تسلیت می گویم فاطمیه ی دوم را که از راه فرا می رسد و دل ها را برمی انگیزاند. یاد روانشاد یوسف رزاقی  به خیر؛ که تا زنده ام آن رفیق روانشاد را فراموشش نمی کنم که اسفندماه، ماه اوست. روی فلش پخش آهنگ در ستون سمت چپ در قسمت پایین، کلیک یا لمس شود. سلام بر فاطمه زهرا اُمّ ابیها سلام الله علیهما

جمعه ٢٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:٠٤ ‎ب.ظ

پست 4555 : به نام خدا. عکس های گل و گیاه احمدرضا دهقان _پسر مرحوم حاج رشید  دهقان_ روستای دارابکلا. با مدیریت همسر محترم مرحوم حاج رشید دهقان. آهنگرملۀ دارابکلا. ارسالی یک دوست به دامنه 29 بهمن 1395 . بقیه در اینجا

      

جمعه ٢٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:٠۳ ‎ب.ظ

پست 4554 : اُنس با قرآن. یَعْلَمُ خَائِنَةَ الْأَعْیُنِ وَمَا تُخْفِی الصُّدُورُ* وَاللَّهُ یَقْضِی بِالْحَقِّ وَالَّذِینَ یَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لَا یَقْضُونَ بِشَیْءٍ إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّمِیعُ الْبَصِیرُ.

[خدا] نگاه هاى دُزدانه و آنچه را که دلها نهان مى دارند مى‏ داند. و خداست که به حق داورى مى ‏کند و کسانى را که در برابر او مى‏ خوانند [عاجزند و] به چیزى داورى نمى کنند در حقیقت ‏خداست که خود شنواى بیناست.

(سوره ۴۰: غافر - جزء ۲۴ - آیات 19 و 20، ترجمۀ فولادوند)

جمعه ٢٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ٤:٠٢ ‎ب.ظ

پست 4553 : پُل راه آبی در بلژیک. ارسالی پسرم عارف به تلگرام دامنه

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٦:٤٤ ‎ب.ظ

پست 4552 : «آیت‌الله العظمی سیستانی به پرسشی درباره راه رفتن سگ  برروی برف پاسخ گفته است. به گزارش شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

سؤال : آیا راه رفتن سگ بر روی برف موجب نجس شدن آن می شود؟

پاسخ : همان مقداریکه با رطوبت مسریه با پای سگ ملاقات کرده نجس می شود.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٦:٤۳ ‎ب.ظ

پست 4551 : به قلم دامنه. به نام خدا. در دوازده قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، دوازده بدی شاه را نوشتم. در این پست، بدی سیزدهم شاه را می نویسم:

13- شاه، دشمنِ سخت سر و کلّه شقّ مشروطیت بود. حال آن که مردم ایران با آگاهی ها و خردورزی ها، چندین سال پیشتر از او، با ایجاد نهضت مشروطه، بساط حکومت مطلقۀ خاندان قجَری را برچیده بودند. اما شاه به دلیل تفکر استبدادی اش و خصوصیت زشت کینه توزانه اش نسبت با مخالفین، هرگز دوست نداشت کسی و یا تفکّر و جریانی در مقابل ایده های دیکتاتوری آریامهری (= بخوانید عاری از مهری) اش، سخنی خلاف رأی او بزند.

به همین خاطر او ساواک (=سازمان اطلاعات و امنیت کشور) را راه اندازی کرد تا مانند گشتاپوی هیتلری، هر کس را که کمی با او زاویه گرفت، با سرکوب و بازداشت و تبعید و حبس، مقهورش کند. ادامه می دهم... .

شاه و فرح دیبا. مالزی. مراسم اهدای دکتری افتخاری توسط عبدالرحمن پوترا، نخست‌وزیر وقت مالزی به شاه. ژانویه سال 1968 میلادی

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٦:٤٢ ‎ب.ظ

محمد رضا رجبی دارابی پست 4550 : به قلم محمدرضا رجبی دارابی 6. «بنام خداوند بی همتا. با درود و سلام خدمت جناب دامنه عزیز و دامنه خوانان گرامیو و درود و سلام به دوست گرانمایه جناب مهندس محمد عبدی. از جناب مهندس خرسندیم که با ارائه پست 4534 اینجا بی پرده کلام به تحریر  آورده.منو به تحقیق و تفحص علمی واداشته ؛که بتوانم آموخته خویش را،گر چه دست و پا شکسته، ولی به روز و به قولی ابدیت شده ارائه دهم. سپاس سپاس...

3---جناب مهندس عزیز،اشاره داشتید (که زنان و دختران جوان و همچنین و قسمتی دیگه بیان کردید زنان و دختران با تیپ ها و آرایش غلیظ، وارد مغازه می شوند و محصولات برای فروش که زیبنده جامعه ما نمی باشد).بنده در این خصوص دو نظر دارم.

الف- من و شما هستیم جامعه و فرهنگ جامعه را می سازیم و من و شما بایستی نوع نگاه و نگرش مون را در جامعه به نوع مثبت ببینم و با این نگرش و طرز تفکر که این خانم ها برای ایجاد درآمد و کسب و کار ،برای زندگی شون در تلاش و تلاطم هستند نه با نگرش منفی و شگ گرایی.

ب- خود سیستم  بازاریابی شبکه ای با این نحوی فروش مخالف است که محصولات را توی کوله پشتی بریزند و از این مغازه و اون مغازه برند. چون جایگاه بازار یابی شبکه فراتر از این است. فرهنگ بازار یابی شبکه ای اینه که مشتری،محصولات یا کالا مورد نیاز خودش را بدون واسطه از تولید کننده می خرند و به جای اینکه بر


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٦:٤۱ ‎ب.ظ

پست 4549 : به نام خدا. نکته هایی مهم و خواندنی از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر  جلّاد اسرائیل غاصب و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران در واشنگتن:

دونالد ترامپ:

- طرف های فلسطینی و اسرائیل برای صلح واقعی باید امتیاز بدهند.

- اسرائیل یک کشور بی همتاست و دموکراسی آن بی نظیر است.

- راه حل دو کشور (درباره مسئله فلسطین / اسرائیل) و یک کشور را بررسی می کنم 

- فلسطینی ها باید از نفرتی که به کودکانشان می آموزند دست بردارند.

نتانیاهو:

-  اسرائیل با شما برای کنار زدن اسلام رادیکال همراه هستیم.

- فلسطینی ها باید به یهودیت اسرائیل اعتراف کنند و اقدامات تحریک آمیز علیه اسرائیل را متوقف کنند.

- سخنان ظریف (وزیر خارجه ایران) در مورد تهاجمى نبودن آزمایش هاى موشکى ایران کذب است.

- وزیر خارجه ایران می گوید موشک های ایران علیه کسی نیست بعد روی موشک ها به زبان عِبری می نویسند که خواهان نابودی اسرائیل هستیم.

- اعتراف به یهودی بودن اسرائیل و تضمین امنیت آن، دو شرط به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین است.

- ایران فقط دنبال یک بمب اتمی نیست بلکه به دنبال کسب زرّادخانه سلاح هسته ای است.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٤٤ ‎ق.ظ

پست 4548 : متن نقلی. «سرهنگ مهدی نوروزی از همافران نیروی هوایی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی  استاد زبان انگلیسی‌ آیت‌آلله خامنه‌ای بود و به صورت خصوصی برای ایشان تدریس می‌کرد در کتاب «همافر» خاطره‌ای خواندنی از علاقه ایشان به کتابخوابی نقل می‌کند:

«کتابی که برای تدریس زبان انگلیسی انتخاب کردم جلد دوم از مجموعه کتاب‌های «New Concept English» تحت عنوان «Practice And Progress»بود.

جلسات به خوبی شروع شدند و با نظم خاصی پیش می رفتند. سر موقع وارد منزل حاج آقا می‌شدم و درست پس از یک ساعت زنگ در به صدا در می‌آمد و من مجبور می‌شدم خداحافظی کنم.

چند جلسه به این صورت گذشت. حاج آقا در فراگیری زبان جدی بود و جدیت ایشان مرا در تدریس هر چه بهتر تشویق می‌کرد. همه تلاشم این بود که علاوه بر تدریس خوب، از محضر حاج آقا بیشترین بهره را ببرم. در یکی از جلسات وسط درس حدود 10دقیقه وقت صرف چای و صحبت متفرقه بود که بخشی از سوالات خود را مطرح کردم:

حاج آقا نظر شما درباره صمد بهرنگی و کتاب‌هاش چیه؟ می‌گن کمونیست بوده.

آقای بهرنگی آدم مسلمونی بود. خب روش چپی‌ها اینه که هر مبارزی را به لطایف الحیلی به خودشون بچسبونن. صمد مسلمون بود اما اونها تلاششون اینه که صمد را کمونیست معرفی کنن.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٤۳ ‎ق.ظ

پست 4547 : متن نقلی. سروش دباغ، پژوهشگر دپارتمان مطالعات دینی در دانشگاه تورنتوی کانادا، در گفتگو با فرارو. «وجود جامعه مدنی آگاه و فعال که از طریق نهادهای مدنی بر کار دولتمردان نظارت می‌کند در تحقق جامعه اخلاقی موثر است... ما تجربه شبیه به ترامپ را چند سال پیش داشته‌ایم و خوشبختانه تجربه ریاست جمهوری جدیدی فاضله زیادی با ساز و کار پوپولیستی دارد...

در آینده نه چندان دور نتایج کارهای دولت‌ فعلی ترامپ روشن شده و ظهور و بروز بیشتری پیدا خواهد کرد. این باز برای ما درس عبرتی می‌شود که هیچگاه هوس بازگشت به دوران سیاستمدران پوپولیست نکنیم و بدانیم جامعه بسیار از چنین سیاستمدارانی که به کار کارشناسی اعتقادی ندارند، خودسر و خود رای هستند و هر کسی که مقابل تصمیم آنها باشد را به ضربتی حذف می‌کنند، ضربه دیده و خسارت متحمل می‌شود...


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٤٢ ‎ق.ظ

پست 4546 : متن نقلی. «آیت الله هادوی تهرانی با اشاره به آیه ۷۱ سوره انبیا به تشریح معانی حکم در نظر مفسران پرداخت. به گزارش شفقنا، استاد حوزه علمیه قم در جلسه تفسیر سوره انبیا به بیان مجموع تفاسیر آیات گذشته مربوط به داستان حضرت ابراهیم و همراهی لوط با ایشن پرداخت و اظهار داشت: خداوند در آیه ۷۱ بیان می کند که به لوط، علم و حکم دادیم؛ مقصود از علم که همان دانش و معرفت الهی نسبت به حقایق است اما در مورد حکم تفاسیر متعددی شده است.

او افزود: برخی گفته اند مقصود از حکم، حکمت یعنی استوارعمل کردن است، برخی هم به حکومت تفسیر کرده اند که مشهور گفته اند منظور از حکومت، قضاوت به معنی الاخص به معنیرفع خصومت و رسیدگی به دعوای حقوقی است چون رسیدگی به دعوای کیفری از شئون  ولایت است که اگر این احتمال را در نظر بگیریم ولایت تشریعی و اداره امور جامعه را شامل می شود.» (منبع : اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٤۱ ‎ق.ظ

پست 4545 : متن نقلی. به مناسبت امروز که چهلمین روز ارتحال اوست. «چهل روز از فقدان مردی می‌گذرد که به بسیاری درس صبر داد. صبر در برابر تهمت‌ها و هتاکی هایی که نان عده‌ای در آن بود. روزی تندروهایی از یک سوی سپهر سیاست «عالیجناب سرخ پوش» اش خواندند و انواع و اقسام اتهامات از قتل و دزدی را به او نسبت دادند و او با صبوری از کنارشان عبور کرد. تا سال‌های بعدش که جماعتی با نیت «قربة إلی الله» فحاشی به هاشمی را برابر با حمایت از رهبری گرفتند و جاهل‌ها نمی‌فهمیدند که هاشمی «رفیق دیرین» هم اوست. در برابر این جماعت هم سکوت کرد و هیچ نگفت.

در انتخابات84 آن طور که نایب رئیس مجلس می‌گوید 110 نفر از نظامیان به واسطه تخلفات انتخاباتی محکوم می‌شوند و او باز هم با صبوری سکوت می‌کند و تنها در خطبه‌ای غم انگیز در نمازجمعه تهران می‌گوید ماجرای انتخابات844 را به پیشگاه عدل الهی حواله می‌دهد و کیست که هاشمی را بشناسد و نداند که او در سرای باقی نیز از حق شخصی اش خواهد گذشت.

در انتخابات88 که دیگر جماعت مدعی بصیرت دست به شاهکارهای عجیب و غریبی زدند و در حالی که «آیت الله» اصلا در آن به عنوان نامزد حضور نداشت بیشترین شعارها و دشنام‌ها را علیه او به کار بستند و باز او هیچ نگفت.

هاشمیِ بزرگ در آخرین باری که اجازه یافت از خطبه نماز جمعه با مردم سخن بگوید هم هیچ اشاره‌ای به جفاهایی که در حق خودش شده بود نکرد و مثل همیشه با تاکید بر نقش محوری قانون، راه حل هایی را برای حل بحران ارائه داد تا نشان دهد که نوع مواجهه او با نظام مانند کوتوله‌های سیاسی در برگیرنده دعواهای شخصی نیست و او همه صبر و توانش را در راه حفظ نظام و حل معضلات پیش رو به کار می‌بندد.

موسم انتخابات92 که آغاز شد باز هم جلوه دیگری از صبر «آیت الله» جلوه گر شد و در برابر حیرت جمع انبوه حامیانش از ماجرای غم انگیز و غیر قابل باور رد صلاحیت عبور کرد و در کنار بزرگِ جریان اصلاحات باعث ایجاد موجی از امید در بین مردم حاضر در متن جامعه شد.

برای توصیف صبر مثال زدنی آقای صبور در آن ماجرا و دیگر وقایع و مواقع که ظلم هایی بر آن بزرگِ انقلاب روا داشته شد شاید همان جمله حجت الاسلام ناطق نوری بهترین تعبیر باشد که «هاشمی صبر را ذله کرده بود» (منبع: اینجا)

آخرین جشن تولد مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی در کنار همسرش عفت مرعشی در سن 82 سالگی

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٤٠ ‎ق.ظ

پست 4544 : متن نقلی. [توضیح دامنه: این پاسخ آقای عباس کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان به آیة الله العظمی مکارم‌ شیرازی ست که گفت: از نظر این شورا فعالیت شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای خلاف موازین شرع نیست. دامنه فتوای آقای مکارم را در تاریخ 26 بهمن 1395 در پست 4520 اینجا منتشر کرده بود. متن پاسخ سخنگوی  شورای نگهبان در زیر عیناً می آید.]

«سخنگوی شورای نگهبان دیروز در قالب پستی تلگرامی، مستندات نظر فقهی شورای نگهبان را ارائه کرد و نوشت: «به گواهی اسناد ذیل ادعای خلاف‌شرع‌بودن مصوبه‌ای از سوی دیوان عدالت اداری برای شورای نگهبان ارسال شده و فقهای محترم نیز به استناد ماده ۸۷ قانون دیوان عدالت اداری و مبتنی‌بر اصل چهارم قانون اساسی پس از بررسی نظر فقهی خود را بیان داشته‌اند.

فقهای شورای نگهبان در پاسخ به نامه‌ای از دیوان عدالت اداری بند ب و ج ماده (١) آیین‌نامه اجرائی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده (١) دستورالعمل تأسیسی و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای را خلاف موازین شرع ندانستند».

کدخدایی اسناد نامه‌نگاری‌های ردوبدل شده بین دیوان عدالت اداری و شورای نگهبان را به‌عنوان صحت ادعای خود در ضمیمه پست تلگرامی منتشر کرده است. در نامه‌ای که محمدجعفر منتظری، رئیس هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، آبان ماه سال گذشته خطاب به دبیر شورای نگهبان نوشته، آمده است:

«دبیر محترم شورای نگهبان، با سلام و تحیت به استحضار می‌رساند: آقای محمد برومند به موجب دادخواستی اعلام کرده است که: بند ب و ج ماده (١) آیین‌نامه اجرائی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده (١) دستورالعمل تأسیسی و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای «با قاعده فقهی» اکل مال به باطل” مغایر است. علیهذا در اجرای تبصره ٢ ماده ٨۴ و ماده ٨٧ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ١٣٩٢ سوابق مربوط به پیوست تقدیم می‌شود تا نظریه فقهای محترم شورای نگهبان را اخذ و جهت بهره‌برداری اعلام فرمایید».

در پاسخ شورای نگهبان به این درخواست هم آمده است: «موضوع بند‌های (ب) و (ج) ماده (١) آیین‌نامه اجرائی چگونگی صدور و تمدید پروانه کسب و نحوه نظارت بر افراد صنفی در فضای مجازی و ماده (١) دستورالعمل تأسیسی و نحوه فعالیت و نظارت بر شرکت‌های بازاریابی شبکه‌ای، در جلسه مورخ ١٩/٠٨/١٣٩۵ فقهای معظم شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نظر فقها به شرح ذیل اعلام می‌شود: ‌- موارد سؤال فی نفسه خلاف موازین شرع شناخته نشد». نامه، امضای آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان، را در پای خود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان در انتها به یکی، دو ماده و تبصره در همین ارتباط اشاره کرده است، مبنی‌بر اینکه: «هرگاه مصوبه مورد شکایت به‌لحاظ مغایرت با موازین شرعی برای رسیدگی مطرح باشد موضوع جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال می‌شود. نظر فقهای شورای نگهبان برای هیئت عمومی و هیئت‌های تخصصی لازم‌الاتّباع است».

همچنین «در صورتی که مصوبه‌ای به‌لحاظ مغایرت با موازین شرعی برای رسیدگی مطرح باشد، موضوع جهت اظهارنظر به شورای نگهبان ارسال می‌شود. نظر فقهای شورای نگهبان برای هیئت عمومی لازم‌الاتّباع است». (منبع: اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٩ ‎ق.ظ

پست 5443 : زکزاکی و عیسی قاسم دو عالم مبارز شیعۀ نیجریه و بحرین هنوز در حصرند

      

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۸ ‎ق.ظ

پست 4542 : : از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: [27 بهمن 1395]:

«...آمریکا می‌خواهد با تکرار ترفند تهدید و جنگ نظامی، توجه مسئولان کشور را از صحنه جنگ واقعی یعنی جنگ اقتصادی منحرف کند، مسئولان هوشیار باشند...

اکثر این جمعیت عظیم، دوران تلخ و سیاه اختناق طاغوت، پیروزی انقلاب، امام راحل و دفاع مقدس را ندیده‌اند اما با احساس و معرفت و روشنفکری و روشن‌بینی [در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال ] به خیابانها می‌آیند...

در دوران تحقیرآمیز طاغوت... رژیمِ تو سری خور از امریکا و انگلیس، ملت را ذلیل و خوار کرده بود...

مسئولان نباید به مردم بگویند «باید چنین بشود»، بلکه باید بگویند «چنین شد»...

«واعدوا لهم ما استطعتم من قوه»... منظور این آیه فقط توجه به قوه نظامی نیست بلکه معنای آیه این است که هرچه می‌توانید درون خود را از همه نظر قوی کنید...

تنوع قومیتهای مختلف همچون ترک، فارس، لُر، کُرد، عرب و بلوچ را فرصتی ارزشمند برای ایران [است]...

مگر مردم با هم قهر هستند که بخواهند آشتی کنند؟ قهری وجود ندارد...»

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4541 : مراسم جشن تکلیف 3000 دانش آموز دختر شهرستان اسلامشهر. ظهر چهارشنبه 27 بهمن 13955. حرم امام خمینی به امامت یادگار امام آیة الله حاج سید حسن خمینی. (منبع: جماران. اینجا)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4540: عکس ورزشگاه‌ جدید دو باشگاه لندنی چلسی و تاتنهام

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٥ ‎ق.ظ

پست 4539 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 41

یادداشت های خطی دامنه در جبهه در مورد بزرگترین ارتش های جهان و آمار تلفات جنگ های عمدۀ جهان. از کتاب «جنگ های جهان»  سال 1364

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٤ ‎ق.ظ

پست 4538 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 74. قسمت 49. «فصل چهارم: وظیفه خواص: خواص و عوام در قرآن و روایات. واژۀ «خواص» و «عوام» به معنایی که مدّ نظر است و به همین صورت در قرآن نیامده؛ بلکه آنچه در قرآن آمده، واژه‌هایی است که این معنا را در بر دارد؛ مانند «اکثرهم» نسبت به عوام و «علما»، «أُولِی الْأَلْبَاب» و... نسبت به خواص. و برای هر دو گروه مصداقهای فراوانی ذکر شده است که به آن می‌پردازیم. در روایات، در مواردی که این واژه به کار رفته، مراد آن معنایی نیست که مدّ نظر ماست...

اشاره: واژۀ «خواص» و «عوام» به معنایی که مدّ نظر است و به همین صورت در قرآن نیامده؛ بلکه آنچه در قرآن آمده، واژه‌هایی است که این معنا را در بر دارد؛ مانند «اکثرهم» نسبت به عوام و «علما»، «أُولِی الْأَلْبَاب» و ... نسبت به خواص. و برای هر دو گروه مصداقهای فراوانی ذکر شده است که به آن می‌پردازیم. در روایات، در مواردی که این واژه به کار رفته، مراد آن معنایی نیست که مدّ نظر ماست؛  ولی الفاظی چون «عصابه» و ... معنای خواص را دربر دارد و الفاظی چون «هَمَجٌ رَعَاعٌ» و... در معنای عوام را می‌رساند.


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۳ ‎ق.ظ

پست 4537 : به قلم حجة الاسلام شفیعی مازندرانی 157. بسمه تعالی. از کلیه ی اساتید و سرورانی که در جلسه ی ختم مرحوم اخوی، آقا سید حجت شفیعی ( ره ) شرکت جسته ، و نسبت به بازماندگان ابراز همدردی داشته اند از حوزه ی علمیه ی قم، از دانشگاه ها بویژه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم ، از جمعیت مکرم طلاب ساروی مقیم حوزه ی علمیه ی قم ( و نمایندگان طلاب این شهرستان حجج  اسلام جنابان : اسلامی و غفاری ) ، برادران دا نشمندم حجج اسلام ، واردی ، لیالی ، محمدپور، شیخ علی ربانی زاده ی دارابکلائی و  دکتر شفیعی دارابی همچنین از اهالی دارالمومنین داراب کلا بالاخص پیشنماز مسجد جامع محل حجه الاسلام والمسلمین حاج شیخ مرتضی دارابی و پیشنماز مسجد پائین محله ، حجه الاسلام والمسلمین حاج سید علی صباغ ، هیئت امنای معزز مسجدین ، شورای اسلامی موفق ، دهیاری سختکوش محل و همه ی عزیزان و سروران دیگر از ساری ( بویژه از استانداری ) ، شهرستان میان درود (و امام جمعه ی معظم آن حضرت حجه الاسلام والمسلمین جناب حاجی محمد نسب )، نکا ، بهشهر و غیره ...

همچنین دوستانی که در سایت ها و وبلاکها و تلگرام ها به انعکاس مساله همت گماشتند  و در جلوه های مختلف به زحمت افتاده ابراز همدردی نموده اند .... کمال تشکر و قدر دانی را داریم امیدواریم با شرکت در جشن های شادی شما خوبان ، شرکت جسته ،  پاسخ زحمات و مرحمت های شما گرامیان را بدهیم. با سپاس بی نهایت- برادران شفیعی مازندرانی 27 / 11 / 1395»

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٢ ‎ق.ظ

پست 4535 : اُنس با قرآن. یَا أَیُّهَا الْإِنْسَانُ مَا غَرَّکَ بِرَبِّکَ الْکَرِیمِ* الَّذِی خَلَقَکَ فَسَوَّاکَ فَعَدَلَکَ* فِی أَیِّ صُورَةٍ مَا شَاءَ رَکَّبَکَ.

اى انسان چه چیز تو را در باره پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته. همان کس که تو را آفرید و [اندام] تو را درست کرد و [آنگاه] تو را سامان بخشید. و به هر صورتى که خواست تو را ترکیب کرد.

(سوره ۸۲: الإنفطار - جزء ۳۰ - آیات 6 تا 8، ترجمۀ فولادوند)

پنجشنبه ٢۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4536 : ارسالی ارسالی تقی آهنگر دارابی. 27 بهمن 1395

همۀ عکس ها در: اینجا

      

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٠۸ ‎ب.ظ

پست 4534 : به قلم مهندس محمد عبدی 108. سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز و دیگر دامنه خوانان فهیم در رابطه با مطلب بازاریابی شبکه ای و مشخصا اظهار نظرات جناب آقا محمد رضا رجبی در پست 4530 اینجا، در عین حالی که احترام خاصی برایشان قائل هستم اما به شدت با نظرات مطروحه ایشان در بخشهای عمده ای مخالفم.

مرجعیت ستون و استوانه دین مبین اسلام و حافظ و ضامن بقای دیانت ماست و ... در خصوص این شبکه ها که این روزها زنان و دختران جوان بسیاری گاهی روزانه و گاهی چند روز درمیان با دستی پر ازین محصولات به در مغازه و دفتر کار ما می آیند و با التماس و بکار بردن انواع عبارات و خواهش ،خواهان خرید کالا می شوند از خودشان پرسیدم که خیلی هاشان از شرکتی بنام «...» جنس با تخفیفی می خرند و بعد باید به فروش برسانند که سودی دشت کنند و نیز عادت بنده به تحقیق در هر زمینه ای تا کسب اطلاعاتم تکمیل شود و بعد اظهار نظر کنم به این نتیجه رسیده ام و اطلاع موثق دارم که این نوع شبکه ها با تمام توضیحات جناب رجبی باز هم نوعی گلدکوئیست و هرمی   قبلی با پوششی اطو شده است چراکه بیشتر بخوانیم:


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٠۸ ‎ب.ظ

پست 4533  : به قلم رنگین کمان 24. سلام. [در پاسخ به پست 4530 اینجا] بازار یابی به چه قیمتی آیا اجناس به طور مستقیم به دست میرسد اون‌هم بدون واسطه چرا محصولات شما در فروشگاهها ی خاص یا در منزل های مسکونی به فروش می‌رسد اون هم با قیمت خیلی گران یعنی یه دستمال کاغذی محصول شرکت پنبه ریز 200 برگ دوهزار تومان هستش در شرکت هرمی حدود دوازده هزار تومان به فروش می سه آ یا اینجا واسطه ها سود می بردند یا شرکت هرمی شرکتهای هرمی فقط به دنبال سود کلان هستند در یک نظر سنجی که خودم در بین مردم داراب کلا ودر بین افراد گرفتار شده داشتم هیچ یک پاسخ مثبت ارائه ننموده اند

در ضمن هر روزنامه خبری را به تیترمی آ ورد دلیل و برهان نیستش  یا از چند نهاد  نامه از دوستان  بخواهند بزرگنمائی جلوه دهند تامردم بخواهند به دام گرفتار شوند.»

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤۸ ‎ق.ظ

پست 4532 : به قلم تقی آهنگر دارابی. «سلام عمو. ممنون از لطفتون جهت معرفی نجاری دارابکلا پست۴۵۰۸ اینجا. این مکانی که در حال حاضر کارگاه استیجاری میباشد به جرات میتونم بگم از نظر امکانات جزو کاملترین کارگاههای نجاری دارابکلاست.

محسن با سابقه حدودا ۲۰سال کار (از بچگی کنار برادرش اسا محمد طالبی) و به پشتوانه تحصیل در رشته چوب و کسب مقامهای برتر در استان و کشور در رشته چوب و جزو جوانهای خلاق و نوآور در کار نجاری مورد بی مهری های زیادی  توسط اقایان مسئول قرارگرفته.

محسن برای ساخت کارگاه زمینی تهیه کرده ولی به لطف و مرحمت اقایان که همش دم از تولید و اقتصاد میزنند ۲سال تمام در ماراتن گرفتن مجوز برای ساخت کارگاه از این اداره به اون اداره پاس کاری میشه تو این کارگاه ما 6 نفر پیش محسن کار میکردیم ولی افسوس فقط من موندم  فقط به خاطر نداشتن مکانی بزرگتر برای کار.

ما فقط کار چوب بُری نمیکردیم هر کاری که با چوب به فکر شما برسه انجام دادیم. از کار چوب تا mdf. فقط کافیه یه دید اطراف دارابکلا بزنید چهار طرف ما شده مرغداری و زمینهای ما شدن ویلا. ولی ما برای ۳۰۰متر کارگاه الان ۲ساله از این اداره به اون اداره سرگردان.

عمو خیلی حرفه. اینا گوشه ای از حرف هامونه. جا داره از زحمات بی دریغ این چند ساله دهیار عزیزمون حاج محمد دباغیان تشکر کنم که مردانه این چند ساله پای محسن ایستاد. چون  اعتقاد داره وجود چنین کارگاه های تولیدمحور، باعث رونق در دارابکلا میشه.

ای کاش اقایون مسئول ما سر سوزنی غیرت اقای دباغیان رو داشتن. عمو حرف و گلگی زیاده ولی حیف گوش شنوایی نیست. الان ۲ساله داریم داد میزنیم ولی کسی نمیشنوه که اقای مسئول ما میخواهیم کارگاه درست کنیم برای کار نه ویلا برای خوشگذرانی.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سه کلمه هم من می گویم دوست خوبم آقا تقی. 1- خیلی خیلی  افتخار می کنم محسن این گونه است و تو هم با افکار و ایده های خوبت در کنارش هستی. به هر دوی تان افتخار می کنم، شما که از نوه های خاله ی مان مرحومه حاجیه کلثوم جمالی اید؛ همسر شایستۀ مرحوم حاج باقر. خدا هردوی شان را غریق رحمت کناد. و محسن که فرزند خوب عموی مان مرحوم حبیب الله است.

2- من همیشه از دوست درستکارم محمد دباغیان دهیار خدوم و دارای تفکر جهادی روستای دارابکلا، حمایت و تشکر کرده ام و می کنم. سلام گرمم را به ایشان برسان.

3- من چون از محل دورم، بنای همیشگی ام بر این بوده و هست که در امور روزآمد محل هیچ دخالتی نکنم. چون لازمۀ هر گونه نظری، اِشراف اطلاعاتی ست. و من بر همین دلیل و بر حسب منطق و انصاف، فقط در مسائل تاریخی و گذشتۀ محل، مثل تاریخ سیاسی که در دامنه می نویسم، اظهار نظر می کنم. ممنونم.

به تو و آقامحسن طالبی، هر دو که زحمت می کشید و رزق حلال اکتساب می کنید، خداقوت جانانه می گویم. به پدرخانمت حسین آقا بابویه دوست زحمتکش قدیمی ام سلامم را برسان. در ضمن، چند تا عکس شفاف از کارگاه، تولیدات، ابزارآلات و محیط آن برام تلگرام کن، تا در پست های بعدی بذارم و کارگاه را معرفی کنم چرا که این گونه اشتغالات شایستۀ تکریم و بزرگداشت است.

نشانی نجاری محسن طالبی دارابی: روستای دارابکلا جنب شرکت لبنیاتی لاله. عکاس: حاج علی میرزا. 25 بهمن 1395

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٧ ‎ق.ظ

پست 4531 : متن نقلی. عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اظهار داشت: «حصر یک تصمیم ملی است و بسیاری از دستگاه‌های ذی‌صلاح در این تصمیم دخالت داشته‌اند. لذا برخی افراد نمی‌توانند بگویند که حصر را قبول ندارند و چنین اظهاراتی فاقد مبنا است؛ زیرا این مساله مربوط به مصالح ملی و کلان کشور است.»

نکتۀ صریح دامنه : به نام خدا. ضمن سلام، اگر شما معتقدی که «حصر یک تصمیم ملی است» من و مانند من هم معتقدیم رفعِ حصر هم، یک خواستۀ ملی ست و بلکه ممکن است فراملی باشد. و هیچ دغدغه ای بالاتر از تمکین به خواستۀ مردم نیست. حال که محصورین را دادگاهی نمی کنید و اگر شک دارید، حصر و رفع حصر را که دو مسألۀ چالشی کشور شده است، به رفراندوم ملت بگذارید. تا ملت تصمیم بگیرد نه یک یا چند نفر.

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٦ ‎ق.ظ

محمد رضا رجبی دارابی پست 4530 : به قلم محمدرضا رجبی دارابی 5. «بنام خداوند بی همتا. با درود و سلام خدمت جناب دامنه گرامی و دامنه خوانان محترم. تلنگر وتوجیه تفسیری در خصوص بازار یابی شبکه ای ،در مباحث مطرح شده از آیت الله مکارم شیرازی در پست 4520 اینجا:

1– بازار یابی شبکه ای، یک تجارت است که از سال 1945  در امریکا استارد خورد و الان 73 سال در اروپا و امریکا فعالیت می کند و این یک انقلاب توزیع کالااست که با حذف واسطه و دلالان که در روند توزیع کالا از تولید کننده تا دست مصرف کننده، دست به دست می شد و در این دست به دست بر قیمت کالا افزده می شد ، در حالیکه در بازار یابی شبکه ای ،با پیشرفت تکنولوژی،اعم از کامپیوتر و اینترنت و همچنین قرار گرفتن در موج ارتباطات و اطلاعات و بیزنس، در این تجارت مصرف کننده، بی واسطه از خود تولید کننده، محصول مورد نیازش را خریداری نموده ودر صورت رضایت محصول، اون را به چند تا از دوستان معرفی می کند ،یعنی با تبلیغات کلامی و شفاهی و اعتماد داشتن از محصول.

در پروسه هم واسطه ها حذف شده و هم تبلیغات اغواگرانه رسانه ای اعم از بروشور و بیلبورد و غیره. که محصول نسبت به هم برندش در بازار ارزانترمی باشد و شرکتها در قبال خرید محصول و همچنین تشویق افراد جهت خرید از محصول ،پورسانت در نظر می گیرد و پولی که قرار بود واسطه ها یا همان دلا لها ، که عصر امروز اینها را انگل اقتصاد میشه نماید و همچنین صرف تبلیغات اغواگرانه بشه این پولها به جیب بازاریابها که خودشان مصرف کننده نهایی هستند توزیع می شود و درصدی جهت صرف تحقیقات کالا و روند رشد تولید می شود.

2–- در فرمایش جناب مکارم شیرازی ،که این بازار یابی شبکه ای، همانند هرمی سابق است.همه چیز در جامعه بشری ساختار هرم است و در ضمن عرض کنم هرم یکی از اشکال هندسی است.الان در اموز ش و پرورش و یا هر ارگان دیگه.شبیه ساختار هرم می باشد.مثلا معلمان بعد مدیران مداراس بعد مدیران شهرستانها بعد مدیرکل استانها بعد معاونین و در نهایت وزیر ختم می شود.پس میشه توجیه که سازه هرمی در همه جا وجود دارد.

حالا به عرض برسانم که ساختار هرمی بازار یابی شبکه ای را در هیج دنیا قبول ندارند و کسانیکه دارند کار می کنند زیر زمینی است.جهت دید باز به خوانندگان عزیز ، تفاوت این دو را  باز گو کنم.

1- در ساختار هرمی عضو گیری اجباری بوده ولی در بازار یابی شبکه ای اختیاری است...


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٦ ‎ق.ظ

پست 4529 : متن نقلی. « فیض الله عرب سرخی در گفت و گو با خبرنگار جماران در واکنش به صحبت های برخی افراد که وجود هرگونه اختلاف را انکار می کنند، گفت: آشتی ملی یعنی هر کس فکر می کند حقی از او ضایع شده، به نفع مصلحت کشور از آن بگذرد. وقتی بحران و اختلافی پیش می آید و وقتی دوگانگی وجود دارد اینکه ما بگوییم نداشتیم یا نداریم چیزی را عوض نمی کند. به هر حال اختلافاتی وجود داشته و پیشنهاد آقای خاتمی این بود که هرکس خودش را صاحب حق می داند به نفع مصلحت و منافع کشور از این حق بگذرد و آشتی ملی در این چهارچوب تعریف می شود. حالا اگر من شخصا بگویم که اختلافی نبوده و بحثی نبوده خیلی چیزی را عوض نمی کند.

وی در پایان اظهار داشت: به هر حال وجود زندانی، محصور و اختلافاتی که در سطح جامعه وجود دارد می گوید که این اختلافات بوده اما شخص آقای خاتمی به عنوان لیدر و محور جریان اصلاح طلبی پیشنهاد داده است همه به نفع مصلحت کشور از حق خودشان و چیزی که فکر می کنند از آنها ضایع شده بگذرند.» (منبع: اینجا)

توضیح دامنه : به نام خدا. اشارۀ عرب سرخی، به آیة الله شیخ صادق لاریجانی رئیس قوه  قضاییه است که گفته بود: «آشتی ملی در حال حاضر موضوع ندارد، مردم با هم قهر نیستند که نیازمند آشتی ملّی باشد... آشتی ملی در جایی موضوعیت دارد که اختلافات اساسی وجود داشته باشد. میان مردم فهیم و بصیر ما چه اختلاف و تفرقه‌ای هست که نیازمند آشتی ملی باشند؟» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٤ ‎ق.ظ

پست 4528 : متن نقلی. «محمدرضا هنرمند، عضو هیات داوران جشنواره  فجر به سخنان بهروز افخمی مجری برنامه «هفت» واکنش نشان داد. به گزارش «انتخاب»؛ هنرمند که خود از کارگردان باسابقه است، با اشاره به طرح ماجرای دوتابعیتی بودن داوران جشنواره فجر از سوی افخمی اظهار داشت: بهروز افخمی وارد بازی خطرناکی شد. بعید است توان ادامه این بازی کثیف را  داشته باشد.

وی افزود: او نه تنها بر روی آنتن رسانه­ ی به اصطلاح ملی وارد حریم خصوصی دیگران شد بلکه با وارد کردن اتهامات بی پایه و اساس و سراسر دروغ  خود آسیب جدی به استقلال داوران  وارد کرد. من قاطعانه می­گویم که اتهامات افخمی را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهیم کرد... بقیه در ادامه

در ضمن سایت عصر امروز، به نقد حجاب پوشش لیلا خاتمی دختر مرحوم علی حاتمی و این گونه نوشت و دو عکس زیر هم مستند می شود:

«به گزارش سرویس سیاسی عصر امروز عدم رعایت پوشش صحیح توسط بازیگر زن ایرانی در  جشنواره ای که قرار است فرهنگ و هویت اصیل اسلامی ایرانی را به نمایش بگذارد رسوایی جدیدی برای وزارت ارشاد می باشد.» (منبع این نقد: اینجا)

نکتۀ دامنه : به نام خدا. دامنه اساساً با هر گونه بی حرمتی به موضوع حجاب زن سخت مخالف  است. زن، ارزشش به حجاب است، و الّا به گفتۀ علامه محمدرضا حکیمی زن نیست، تَن است! ان شاء الله دختر حاتمی قصد سوئی نداشته است.

از راست: لیلا حاتمی. مریلا زارعی. جشنوارۀ فجر امسال (21 بهمن 1395)

نوع حجاب و پوشش لیلا حاتمی دختر مرحوم علی حاتمی (خالق هزاردستان، مادر و ...) در جشنواره ی فجر امسال که او و مریلا زارعی بازیگر اول انتخاب شدند


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤۳ ‎ق.ظ

پست 4527 :  ایران شناسی (70)

روستای کِشیت در استان کرمان که شبیه درخت و ریشه است

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٢ ‎ق.ظ

پست 4526 : متن نقلی. «رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله صبح اولین روز عروسى وارد حجلۀ حضرت زهرا علیهاالسلام شد، از داماد پرسید: کیف وجدت اهلک؟ فقال: نعم العون على طاعه اللَّه [بحار ج ۴۳ ص ۱۱۷.] یعنى رسول خدا از حضرت على پرسید: همسرت را چگونه یافتى؟ او در جواب عرض کرد: بهترین کمک است بر اطاعت از خدا.

در آخرین ساعت هاى عمر، حضرت زهرا علیهاالسلام فرمود: امیرالمؤمنین و زهرا در آخرین ساعت ها با هم خلوت کردند. و قال: اوصینى بما احببت. قالت: یا ابن عم ما عهدتنى کاذبه و لا خائنه و لا خلفتک منذ عاشرتنى. فقال علیه السلام: معاذ اللَّه انت اعلم باللَّه وابرّ واتقى و اکرم و اشدّ خوفاً من اللَّه من ان اوبّخک بمخالفتى، قد عزّ علىّ مفارقتک [بحار ج ۴۳ ص ۹۱.]

یعنى: زهرا در آخرین ساعت هاى وداع به امیرالمؤمنین گفت: پسر عمو! در طول عمر هرگز به تو دروغ نگفتم و خیانت نکردم و هیچگاه با تو مخالفت ننمودم.

امیرالمؤمنین در پاسخ فرمود: آرى اى دختر پیامبر! معاذ اللَّه که تو خلافى را مرتکب شده باشى. مرتبه خداشناسى و نیکوکارى و تقوا و خداترسى تو بالاتر از آن است که با من مخالفت کرده باشى. مفارقت از تو بسیار بر من سخت است.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤۱ ‎ق.ظ

پست 4525 : به قلم دامنه. به نام خدا. قسمت 2. در قسمت اول اینجا، در بخش نیای پدری تا اینجا رسیده بودم: 3- میر مهدی. اینک ادامۀ نیای پدری را می نویسم:

3- میر مهدی که بعدها نام خانوادگی خود را مجتهدزاده تغییر داد. چهار پسر وی بدین شرح است: سید حسن. سید مصطفی. سید مجتبی. سید مرتضی

سید مرتضی پسرعموی رهبر معظم انقلاب در قیام 15 خرداد 1342 به شهادت رسید. پدر رهبر  معظم انقلاب از مرحوم آیة الله میلانی درخواست کرد پیکر وی در جوار مرقد امام رضا (ع) دفن شود، که موافقت شد.

4- دختر: که زن شیخ محمد خیابانی بود به عبارتی شیخ محمد خیابانی رهبر قیام تبریز شوهرعمۀ رهبر معظم انقلاب بود.

نیای مادری... در پست بعدی... .

      

از راست: مرحوم آیة الله سید هاشم میردامادی معروف به نجف آبادی، پدربزرگ مادری رهبر معظم انقلاب. مرحوم آیة الله سیدجواد حسینی خامنه ای پدر رهبر معظم انقلاب

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٤٠ ‎ق.ظ

پست 4524 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 73. قسمت 48. «فصل سوم: تکلیف گرایی: عنوانی است که بر گونه ای از نظریه ی اخلاقی اطلاق می شود و وظیفه را در کانون ارزش های اخلاقی قرار می دهد. تکلیف گرایی به طور خاص با کانت و با این نظر پیوند خورده است که مجموعه ای از دستورات اخلاقی می توان ارائه کرد که حقیقت عینی دارند و عموماً با تحلیل های عقلانی و مفهومی، و نه کاوش تجربی، قابل اثبات اند. تکلیف گرایی با دو نظریه ی اخلاقی دیگر، نتیجه گرایی و اخلاق فضیلت گرایانه که هر دو نقشی برای شواهد تجربی قائل اند، در تعارض است. نظریات تکلیف گرایانه بر وظیفه ی ما مبنی بر رفتار با دیگران به عنوان موجوداتی عاقل تأکید می ورزند.


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4523 :  تفسیر منتخب قرآن (39) تدبّری در سورۀ فجر

پول پرستی، مال دوستی، افکار خراب، رفتارهای غلط و عاقبت، عذابِ سخت

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۳۸ ‎ق.ظ

پست 4522 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 40

یادداشت های خطی مطالعاتی سال 1387 دامنه از کتاب «تاریخ جامع بهائیت» بهرام افراسیابی

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4521 : اُنس با قرآن. فَأَعْرَضُوا فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمْ سَیْلَ الْعَرِمِ وَبَدَّلْنَاهُمْ بِجَنَّتَیْهِمْ جَنَّتَیْنِ ذَوَاتَیْ أُکُلٍ خَمْطٍ وَأَثْلٍ وَشَیْءٍ مِنْ سِدْرٍ قَلِیلٍ* ذَلِکَ جَزَیْنَاهُمْ بِمَا کَفَرُوا وَهَلْ نُجَازِی إِلَّا الْکَفُورَ.

پس روى گردانیدند و بر آن سیل [سد] عَرم را روانه کردیم و دو باغستان آنها را به دو باغ که میوه ‏هاى تلخ و شوره‏ گز و نوعى از کُنار تنک داشت تبدیل کردیم. این [عقوبت] را به [سزاى] آنکه کُفران کردند به آنان جزا دادیم و آیا جز ناسپاس را به مجازات مى ‏رسانیم.

(سوره ۳۴: سبأ - جزء ۲۲ - آیات 16 و 17، ترجمۀ فولادوند)

چهارشنبه ٢٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4520 : متن نقلی. به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم در جمع بندی نهایی در خصوص شبکه‌های بازاریابی اظهار کرد: اساس تمام بازاریابی‌های شبکه‌ای و هرمی یکی است، همگی از خاصیت اعداد تصاعدی و اشکال هرمی استفاده می‌کنند، اگر تفاوتی وجود دارد در مسائل حاشیه‌ای و غیرمربوطه به ماهیت آنها است.

وی بیان کرد: مشتری‌های این بازار، غالبا کالا را برای نیاز نمی‌خرند، بلکه برای اینکه در صف بازاریاب‌ها قرار گیرند، این متاع را می‌خرند تا سود‌های کلان ببرند. اکثرا فروشنده هستند نه خریدار و این بازاریابی‌ها، هزاران هزار نیروی جوان را از کارهای تولیدی و حتی تحصیل به بیراهه می‌کشاند و تبدیل به واسطه حقیر و مصرف‌گرا می‌کند.

این مرجع تقلید ادامه دادند: متاسفانه اخیرا اطلاعات نادرستی به شورای نگهبان داده‌اند و فتوا بر جواز گرفته‌اند و وزارت صنعت و معدن به دلایلی که روشن است و مخفی نیست به آن دامن می‌زند.

وی با بیان اینکه به شورای نگهبان به دلیل اشکال مصوبه تائید شرکت‌های هرمی نامه نوشته‌ام، تصریح کرد: شرکت‌های هرمی باطل و غیر شرعی هستند، به تصدیق محققان اداره‌کنندگان بازاریابی شبکه‌ای، غالبا همان هرمی‌ها و گلدکوئیست‌ها هستند که لباس عوض کرده‌اند.

استاد حوزه علمیه قم اظهار کرد: آمارهای منابع معروف خارجی و داخلی نشان می‌دهد که تنها عدد کمی از اعضاء، سود کلانی برده و اکثریت قاطع که گاه تا 99 درصد پیش می‌رود، محروم‌ها و ناکام‌ها هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: این کار قطعا مصداق اکل مال به باطل است و توجیهاتی که برای آن می‌کند، واقعیت نداشته و شبیه توجیهات حیله‌های رباخواران است.

وی با بیان اینکه برخی آن را شبیه نوعی بخت‌آزمایی و قمار می‌دانند، خاطرنشان کرد: ما می‌گوییم شرکت‌های هرمی، قماری است که چند قمارباز حرفه‌ای در برابر عده کثیری قمارباز ناشی قرار دارند.

این استاد حوزه تصریح کرد: اگر دلیلی هم بر حرمت آن نباشد، جز اینکه سبب ضرر و زیان گروه زیادی می‌شود، بر حرمت آن کافی است و حکومت اسلامی باید جلوی آن را بگیرد.» (منبع: صراط: اینجا)

به گزارش جماران، متن استفتاء صورت گرفته به شرح زیر است:

سؤال :اخیراً مؤسسات بازاریى هرمى تغییر نام داده و با همان اهداف به نام شبکه بازاریابى وارد میدان شده و مشغول تخریب جوانان هستند.

متاسفانه اطلاعات نادرستى به شوراى محترم نگهبان در این زمینه داده شده و آنها فتوا به جواز آن داده‌اند.

وزارت صنعت و معدن به گمان اینکه از این طریق شغلى براى جمعى از جوانان پیدا مى‌شود و آمار بیکارى پایین مى‌آید، متاسفانه مجوزهاى متعددى صادر کرده و گروهى از جوانان را گرفتار این شغل کاذب زیان‌بار کرده است.

آیا شرکت در این شبکه‌ها شرعاً براى ما جایز است؟ ادام‌الله ظلکم‌. جمعى از طلاب حوزه علمیه

 پاسخ : بسم الله الرحمن الرحیم. اوّلاً با پیگیرى‌هاى ریشه‌اى و دقیقى که در این زمینه کرده‌ایم ثابت شده که این کار به یقین شرعاً حرام است و «اکثر مراجع محترم تقلید» نیز به حرمت آن فتوا داده‌اند.

ثانیاً تعجب است چگونه شوراى محترم نگهبان در این مسأله که وظیفه او نیست وارد شده و فتوا داده و وزارت صنعت سوءاستفاده کرده و بر اساس آن مجوزها را صادر کرده است.

انتظار مى‌رود شوراى محترم نگهبان در محدوده‌اى که قانون اساسى براى آن‌ها معین کرده و ما آن را محترم مى‌شمریم، گام بردارد و در قلمرو مراجع ورود نکند. مردم مقلد آنها نیستند، مقلد  مراجع خویش هستند و اگر این رویه ادامه یابد، مرجعیت که از ارکان مذهب ماست، به خطر مى‌افتد. امیدواریم این تذکر خیرخواهانه را فراموش نفرمایند (منبع: این قسمت. جماران)

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۱٠ ‎ب.ظ

پست 4519 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 58. «سلام جناب آقاابراهیم. در راستای پست 4509 اینجا، شما در عین حال که خیلی لطف دارید، خیلی تواضع هم دارید از این جهت نفس خودتان را به زمین می کوبید تا خللی در احوالات عرفانی شما و بزرگی شما وارد نشود.

معمولاً شخصیتهای بزرگ به نفس خودشان نهیب می زنند و از خودشان هیچ وقت تعریف نمی کنند. تا این نفس سرکش و پدرسوخته انسان را بسوی تکبر و غرور و هوا و هوسها و تمایلات نفسانی سوق ندهد.

در هر صورت شما جناب آقا ابراهیم هم دروس حوزه را حتی المقدور مطالعه داری و استاد دانشگاه بودی و از همه بالاتر نویسنده بسیار با مهارت و موفقی هستی. و بنده از نوشته های شما خیلی چیز ها یاد گرفتم و هر جا لازم شود استفاده می کنم. شَکَّرَ اللهُ مَساعیکم. ارادتمند مالک رجبی دارابی.»

 نامۀ دامنه به شیخ مالک : به نام خدا. سلام من هم به شما دوست فاضل و پاک سیرتم جناب آشیخ مالک ارجمند ما. لطف آدمها به انسان ها یک فرهنگ دیرین بشری ست و لطف شما به من، از همین روحیه ی بالا برمی خیزد.  شما از روحانیونی بامَرام و بامروّتی هستی که من به درستی و راستی و رادمردی ات گواهی می دهم.

طلبه یعنی کسی که دست از طلب برنمی دارد تا عمر در پی افزودن خود است. من به یُمن این دوستی و یاریگری و رفاقت مان، این آیۀ «عالین» (75 سورۀ مبارکۀ ص) را هدیۀ شما می کنم چرا که خوب، خاکی بودن و تواضع را بلدی و بدان عاملی. و نیک می دانی که اَبعدِ چیزها به یک روحانی و طلبۀ دینی تکبّر و فرعونیت و ربوبیت پنداری ست.

شما خود جناب شیخ مالک در مکتب امام صادق (ع) از «عالین» بلندمرتبه ها _که مصداق اَتمّش ائمه ی اطهار (ع) اند_ پیروی و تبعیت می کنی و در تابعیتِ تالی تِلوّ های معصومین (ع) هستی. این آیه را من و شما و هر کس که با قرآن به قول امام علی (ع) رفیق و همنشین است و با آن اُنس دارد، خوب درک می کند:

قَالَ یَا إِبْلِیسُ مَا مَنَعَکَ أَنْ تَسْجُدَ لِمَا خَلَقْتُ بِیَدَیَّ أَسْتَکْبَرْتَ أَمْ کُنْتَ مِنَ الْعَالِینَ. «فرمود اى ابلیس چه چیز تو را مانع شد که براى چیزى که به دستان قدرت خویش خلق کردم سجده آورى آیا تکبُّر نمودى یا از [جمله] بلندمرتبه هایی»

من آنچه در بارۀ من نوشتی را نشانِ تواضع شما می دانم و خودم را که بارها و بارها گفته ام پرِ کاهی بیش نمی دانم. و من اساساً روحانیت را پیشرَوان، پیشبَران و پیشوایان خودم می دانم و شاگردشان هستم؛ روحانیتی که حداقل سه شرط در آن بدرستی جمع باشد: دنیانازدگی، آزاداندیشی_آگاهی و وارستگی. خدا نگه دار شیخ مالک ما.

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٩ ‎ب.ظ

پست 4518 : به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت»، این ناگفته ها را بازگو می کنم:

1- در این ایام _یعنی سال 1354 و 1355 که من دبستان را طی می کردم، یکی دو سه بار، مأمورین ساواک در پوشش دلسوزی و نام های مستعاری به اتاق مرحوم پدرم، آمده بودند (من خودم نشسته بودم) و به ایشان گفتند ما دوستان پسرت هستیم و می خواهیم کمکش! کنیم تا در دورۀ فرار از دست رژیم شاه، کمبودی نداشته باشد.

پدرم یک جمله را بارها به ساواکی ها و رئیس پاسگاه می گفت: من هیچ اطلاعی از پسرم شیخ طالب ندارم. از پاسگاه دارابکلا، خیلی ها، خصوصاً درجه دار استوار یا گروهبان سعیدفر بارها و بارها به دمِ منزل مان می آمدند تا آدرسی و نشانه ای را از این ماجرا کسب کنند و گزارش به مافوق بدهند؛ که پدرم اظهار بی اطلاعی محض می کردند با آن که کم و بیش از محل اختفایش مطلع بودند.

من در دامنه، بین اواخر سال های 1392 تا سال اواخر سال 1393 این قضایای دستگیری و و زندانی و دورۀ فرار و مسائل بعد از پیروزی انقلاب تا سال 1364 را، در بیش از 99 مصاحبه ی مستقیم، با عنوان «زندگی پرماجرا» در دامنه پست کرده بودم و بازتاب وسیع و مناسب و خواهنده و خواننده های فراوان و متفاوتی نیز داشت.

2- در آن زمان دبستانم، جوّ ضددینی از سوی برخی مدیران آموزش و پرورش _که تحت نفوذ فرح دیبا همسر سوم شاه (=نزدیک به لائیک) بودند_ حاکم بود. بطوری که جاسوس می گذاشتند اگر شب، کسی از دانش آموزان به عزاداری محرم تکیه یا مراسم مذهبی و نماز جماعت مسجد رفت، اسم نویسی کنند. و جاسوس های مدرسه هم از ترس، نام نویسی می کردند و گزارش می دادند و سرِ صبحگاه، اسامی را می خواندند و بیرون می کشیدند و با ترکه ی انار (=شیش و شلپت) می زدند. جاسوس ها _که شاید مرا خودمونی فرض می کردند_ هیچ وقت اسم مرا ننوشته بودند! با این که همیشه به تکیه و مسجد می رفتم. این هم از شانس من.

3- بدترین و کثیف ترین مکان دبستان، توالت (=دستشویی، مُستراح. و مُستراح یعنی جایی برای راحت شدن و خلاصی یافتن از تنگ و تاش) بود. که بوی تعفّن آن آدم را به نفرت از دستشوئی رفتن می کرد. بگذرم که اساساً از بوی زخمِ عفونت و چرکِ مونده و دُمَل بازشده و کورکِ خونمِردشده ی کثیف، بسیار بسیار بدم می آد و از غذا و خوراک حتی می افتم. از کودکی این گونه بار آمدم.

4- یک زشتی دیگری هم داشت آن روزگار ما. تا خرداد ماه، نیمه می شد و کارنامه ها داده؛ و دبستان می رفت به تعطیلات تابستانه، این سنگ بود و شیشه و مدرسه. همۀ شیشه های در و پنجره ی مدرسه را می شکستند برخی بی نزاکت ها. که من واقعاً از این کارهای آنها از همان نوجوانی نفرت داشتم و از مرتکبین آن منزجر بودم و کاری هم نمی شد کرد، چون این جوری بارآمده بودند و حتی برخی این گونه هم ماندند.

5- یک بهائی که ناظم و یا خدماتی دبستان بود هم گویا داشتیم، که اسمش را برای حفظ حیثیت نمی آورم.

6- همان ایام که مختلط بودیم با دخترها در کلاس و دبستان، بیشتر دخترها ایام ماه رمضان روزه می گرفتند اما پسرها کمتر رغبت به این امر داشتند و یواشکی می خوردند.

7- معلمانی ویژه داشتیم که وصف شان را در یک جمله می گویم با این حافظه ی اندکم:

مهربانی نیشابوری: مُخ ریاضی بود.

مختاری رشتی: بسیار تندخو بود و دیکتاتور ولی ماهر در تدریس.

حسینی: عصبی و عاشق شده بود.

حسین ساروزه رستمی: مدیر بود و خیلی متدین و آرام می نمود.

مهوَش: بی حجاب و بدلباس و بی سواد بود.

گرامیان: محبوب ترین معلم و ریاضی دان و شعردوست بود.

اکبریان: دو گوشِ دانش آموزها را می گرفت برای تنبیه بلند می کرد می زد به تخته سیاه (=بلک بُرد!!) و خودش هم از عصبیت و لج کَف می کرد.

عمادیان: خودش برخی از درس ها را بلد نبود و بسیار عصبی بود ولی با بچه ها فوتبال می کرد و صمیمی بود.

شیخی: بسیار تکالیف و مفاهیم می داد. نیز برچسب شاه را بر کُتش نصب می کرد.

بگذرم و همین مقدار کافی ست و بقیه ی معلمان تخفیف.

8- مراسم صبحگاه بسیار با دیسیپلینی برگزار می شد. هر صبح باید با متن نیایش مکتوب مصوّب، شاه را دعا می کردیم و پرچم را از میلۀ بسیار بلندش بالا می بردیم و به اهتزاز درمی آوردیم. دو سالی من مُجری مراسم و متصدّی خواندنِ نیاش و دعا برای شاه! بودم. صبحگاه و گاهی حضور و غیاب در مراسم و نام بردن نامِ خاطیان و تنبلان و کِره کفان (=افراد دعوایی و لجوج و شرور) چنان وحشتناک و جدّی جدّی برگزار می شد که گویی در پادگان سلطنت آباد تهران ردیف شدیم و داریم نظام جمع تمرین می کنیم تا به ممارستِ رژه رفتن نائل گردیم!

9- یادم است دو سه نفری بودند که اسمشان را نمی آورم، از بس با آنان خشونت می شد در دبستان، یک شب مخفیانه به حیاط دبستان وارد می شوند و دمِ در دفتر مدیر و برخی از کلاس ها، ادرار و مدفوع می کنند و آن صبح دبستان غوغا شده بود و چیزی شبیه اُردوگاه و بزن و بکوب ها.

10- برای سه چیز دبستان خیلی قشنگ و جاذب بود: تورِ والیبال. جیرۀ خوراکی دولتی. غذاها و میوه هایی که دوستان در کیف شان می گذاشتند و می آوردند علی الخصوص شامی و کوکو سبزی و پنیرِ پیاز و نعنازدۀ پسرعمه ام آق باقر شفیعی که عمه جونم آن را مهیّا و لابلا و گرملا می نمود. خدا رحمتش کناد. (در اینجا فلق و شفق هم منتشر می شود)

دامنه. سال 1355. داخل دبستان دولتی دارابکلا

دفتر ریاضی کلاس چهارم. 1354. عکاس: دامنه از بایگانی اسناد شخصی ام

دفتر ریاضی ام سال 1354. در دبستان دولتی روستای دارابکلا

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 4517 : متن نقلی«حجت‌الاسلام محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در یادداشتی به موضوع تحولات مصر و تونس و شورش تکفیری‌ها علیه دولت سوریه، در شش سال پیش و به راه افتادن جریان ضدانقلاب در کشور ما در آن زمان پرداخت و دلیل حصر سران فتنه را همگرایی با برنامه طراحی شده آمریکایی دانست.

به گزارش فارس، وی در بخشی از این یادداشت نوشت: شش سال پیش در چنین روزهایی بود که هم زمان با تحولات مصر و تونس و شورش تکفیری ها علیه دولت سوریه، جریان ضدانقلابی در کشور ما نیز به راه افتاد و فراخوانی صادر کرد که مردم 25 بهمن ماه و مانند به اصطلاح معترضان سوری به خیابان‌ها بیایند؛ VOA و BBC و سایت‌های ضدانقلابی این فراخوان را پوشش دادند، منافقین و سلطنت طلب ها و د‌شمنان قسم خورده این کشور هم به این موج دامن زدند و در این میان آقایان موسوی و کروبی هم مردم را به خیابان‌ها دعوت کردند و جریانی را شکل دادند که می‌رفت فتنه دومی را برنامه‌ریزی و اجرا کند.

محمدیان در ادامه با اشاره به تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای ایجاد محدودیت برای موسوی و کروبی نوشت: در واقع جریان بازنده انتخابات 88 که در همان سال تن به قانون نداد و بارها با اقدامات غیر قانونی کشور را تا لبه پرتگاه برد، 20 ماه آزادانه به فعالیت سیاسی در کشور مشغول بود تا اینکه تصمیم گرفتند کشور را با بحرانی جدید روبرو کنند، فتنه دومی که اگر همان موقع با تصمیم عاقلانه شورای عالی امنیت ملی همراه نمی‌شد و سران فتنه به حصر نمی‌رفتند چیزی شبیه بحران‌های این روزهای سوریه در انتظارمان بود.» (منبع: اینجا)

دامنه فقط چند  نکته بیفزاید: 1- آقای محمدیان و امثال وی آن زمان آنچه در مصر و تونس و کشورهای عربی بجز در سوریه، می گذشت را «بیداری اسلامی» می نامیدند ولی حالا تقلیل دادند به «تحولات مصر و تونس و شورش تکفیری‌ها علیه دولت سوریه» 2- دامنه در تاریخ 8 دی 1395 درپست 3980 اینجا، متنی از زبان سردار حسین نجات (محمدحسین زیبایی نژاد) _جانشین سازمان اطلاعات سپاه_ (عکس روبرو در کنار حسین شریعتمداری نمایندۀ ولی فقیه در کیهان و یادداشت نویس مشهور) منتشر کرده بود، که وی نخستین بار گفته بود علت حصر میرحسین و رهنورد و کروبی مسائل سوریه بود. و حالا آقای محمدیان همان حرف را تکرار می کند.

3- ان شاء الله دادگاه محصوران هرچه زودتر تشکیل شود و ما از زبان خود میرحسین و رهنورد و کروبی دفاعیات را بشنویم و ببینیم و ملت داوری کنند.

4- ان شاء الله سوریه پس از این همه رنج و محنت و کشت و کشتار توسط جنگ طلبی های بی رحمانۀ داعش، خلاص شود و پس از سال ها حکومت چندین ساله، توسط حزب بعث شاخۀ بیطار و خاندان حافظ اسد، به یک حکومت مردمی و اسلامی و دموکراسی تبدیل شود؛ تا حزب الله لبنان در نبرد و مقاومت با صهیونیست های اسرائیل غاصب، با توان 100درصدی اش مهیا باشد.

بشار اسّد رئیس جمهور سوریه و همسرش

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٧ ‎ب.ظ

پست 4516 : متن نقلی. «اثبات عصمت حضرت زهرا (علیهاالسلام) از حدیث «فاطمه بضعه منی…» یکی از دلائل شیعه برای اثبات عصمت حضرت زهرا(علیهاالسلام) همین حدیث متواتری است که خدشه‌ای در اعتبارش وارد نمی‌شود. شیعه می‌گوید: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) معصوم از گناه و خطا و هوای نفس است و جز برای غضب و رضای خدا، خشنود و خشمگین نمی‌شود.

بنابراین ممکن نیست که گفته شود رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به خاطر غضب پاره تنش، خشمگین شده جز آن‌که قائل به عصمت حضرت زهرا (علیهاالسلام) شویم و خشم او را همچون خشم پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) خشم و غضب خدا بدانیم.[سیده النساء فاطمه الزهراء (علیهاالسلام)، علی موسى الکعبی، مرکز الرساله، ص۸۹.]...


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٦ ‎ب.ظ

پست 4515 : متن نقلی. «...به امام گفتند (آقایان نهضت آزادی) علیه شما حرف می‌زنند که امام در پاسخ گفت «مگر من اصول دین هستم؟» نمونه دیگر این است که در مورد یکی از علمای شیراز خدمت امام آمدند و گفتند که ایشان مروج آقای خویی است. امام گفتند که مروج آقای خویی باشد چه اشکالی دارد؟

رای ما سؤال بود که امام چرا ما را احضار کردند؟ خدمت امام رفتیم و امام هم روی مبلی که همیشه می‌نشستند نشسته بودند. امام فرمودند من مزاحم آقایان شدم برای اینکه به شما بگویم که چرا اینقدر عکس من را چاپ و مطلب من را تیتر می‌کنید؟ به جای این کار در این مملکت آدم‌های زیادی هستند که می‌توانید عکس آنها را چاپ و مطالبشان را تیتر کنید. اگر طبیبی کار خوبی می‌کند و مریضی را معالجه می‌کند عکس او را در صفحه اول روزنامه چاپ کنید. اگر کارگری کار خوبی انجام می‌دهد عکس و تیتر او را بیاورید. اگر دهقانی کار خوبی می‌کند او را بیاورید.

من و آقایان دیگر چون حرف حساب نداشتیم هیچ چیزی نگفتیم. چون حرف درستی بود تسلیم بودیم....


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٦ ‎ب.ظ

پست 4514 : به زیرنویس دامنه. به نام خدا. دامنهٔ قم (58) قم شناسی. 22 بهمن 1395 که رفتم حرم حضرت معصومه (ع) و تظاهرات این ها را هم دیدم و ثبت کردم: 

زن و سبزی پاک کنی. 22 بهمن 1395. عکاس: دامنه. نصب شده در ایستگاه اتوبوس شهری قم


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٥ ‎ب.ظ

پست 4513 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 72. قسمت 47. «فصل دوم: ناتوی فرهنگی. تعریف کلید واژه ها. ناتو: از نظر لغوی ناسازگار و ناموافق معنا می دهد، اما در ادبیات نظامی نام سازمانی نظامی متشکل از کشورهای استعمارگر، به سردمداری آمریکا است. که یکدیگر را در مقابل تعهدات در مواجهه با خطر حملات سایر کشورها پشتیبانی و حمایت می نمایند. فرهنگ: علم، دانش، ادب، تعلیم و تربیت، آثار علمی و ادبی یک قوم یا ملت. در لغت نامه دهخدا معنای فرهنگ عبارتست از ادب، تربیت، پرورش، عقل و خرد، فضل و فضیلت، بزرگی، بزرگواری، دانش، وقار، شکوهمندی، حکمت، معرفت، فقه، علم، شریعت، صنعت، هنر، هوش و فراست. واژه فرهنگ از دو بخش «فر» و «هنگ» تشکیل شده است...


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٤ ‎ب.ظ

پست 4212 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 39

یادداشت های خطی مطالعاتی سال 1387 دامنه از کتاب «قرآن شناسی» مرحوم محمدمهدی فولادوند

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠۳ ‎ب.ظ

پست 4511 : زنان دروغگو و فتنه انگیز از نظر پیامبر اسلام (ص)

عیون الاخبار الرضا به نقل از پیامبر اکرم (ص): «در شب معراج زنی را دیدم که سرش مانند سرِ خوک و بدنش مانند بدن الاغ بود و سببش فتنه انگیزی و دروغگویی اش بوده.»

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠٢ ‎ب.ظ

پست 4510 : اُنس با قرآن. یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَخُونُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِکُمْ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید به خدا و پیامبر او خیانت مَکنید و [نیز] در امانتهاى خود خیانت نورزید و خود میدانید [که نباید خیانت کرد](سوره ۸: الأنفال - جزء ۹ -- آیۀ 27، ترجمۀ فولادوند)

سه‌شنبه ٢٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٠۱ ‎ب.ظ

پست 4509 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 57. «سلام آقا ابراهیم. سال 54، من یک ساله بودم، اشاره به پست 4498 اینجا (آنچه بر دامنه گذشت 200) وسلام آقا ابراهیم منظره خوبی بود، استفاده کردیم اشاره به پست 4499 اینجا (عکس های ارسالی حاج علی میرزا از جنگل دارابکلا در 24 بهمن 1395)»

پاسخ دامنه : سلام من هم به شما جناب آشیخ مالک گرامی ما. بله، من به سنّ و سال، یک دهه از شما بزرگترم؛ اما شما گام به گام به دروس اجتهادی نزدیک شدید و من هنوز الف ب پ ت مکتب خانه را دارم تمرین می کنم. یک دانشمندی گفت سنّ می دانی یعنی چه؟ یعنی میزان و تعداد گردش ما دور خورشید در طول عمر. پس من 11 سال از شما بیشتر به دور خورشید دور زدم!

در مورد عکس های جناب حاج علی میرزا، دلشادم که بر دلت نشست. اساساً طلبه ها، خیلی زیبایی شناس اند و مظاهر و جمال الهی را در طبیعت می بینند. خدا نگه دارتان آشیخ خوب و خاکی ما.

 

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4508 : عکس صاحبان تریلر و نجّاری دارابکلا، ارسالی حاج علی میرزا

همۀ عکس در آلبوم 159 عکس دارابکلا: اینجا

      

متن حاج علی میرزا: «سلام جناب دامنه. از بارگذاری عکسهای قبلی (پست 4499 اینجا)بسیار سپاسگزارم. این چندتا از دوستان و فامیلهای گرامیتان تقدیم شما. اونی که تو برف گیر کرده محمود شهابی و یکی دیگه که لب جوب دست تو جیب هستش مجتبی شهابی فرزند حاج خلیل هستند. ضمنا از مطالب پربارتان در دامنه در این مدت استفاده زیاد ی بردیم که از این بابت نیز از محضرتان کمال تشکر دارم.»

پاسخ دامنه : سلام من هم به شما حاج علی میرزا. ممنونم خواهرزادگان و بستگانم را به  تصویر کشیدی که یک به دلیل برف سنگی فیروزکوه و مسدود شدن جاده، مجبور شدند در محل بمانند و از فرصت بهره ببرند و ماشین شان را گریس کاری و روغن مالی و سرویس کنند. دارابکلا از این لحاظ خوب پیش رفته است. عکس ها : اینجا

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4507: سلسله پست قانون و حقوق (قسمت 24). حقوق مردم و حقوق خدا از نگاه آیة الله العظمی یوسف صانعی از مراجع عظام قم.

تأکید آیة الله العظمی یوسف صانعی بر پیروی از سیرۀ ائمه (ع) در اصلاح امور جامعه

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۸ ‎ق.ظ

پست 4506 : به نام خدا. محمد البواشری» ملقب به «عبو»، پیرمرد 140 ساله ی مراکشی که با  هفت پادشاه در این کشور هم دوره بوده است. او هنوز هم کارهای روزمره اش را خودش انجام می دهد، وضو می گیرد و نمازهای پنج گانه را به طور منظم اقامه می کند. درود بر او که نمازش را اقامه می کند. (منبع: اینجا)

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4505 : متن نقلی. گفت و گو با دکتر رضا بابایی محقق و پژوهشگر: «ابتدا باید جامعه دینی را معنا کرد. جامعه دینی قطعا یک جامعه معنوی است و در این تردیدی نیست، اما آیا جامعه دینی بدون معنویت قابل تصور است؟ اگر جامعه دینی به این معنا باشد که به شعائر اهمیت می‌دهد، اهل مناسک است، حج می‌رود، روزه می‌گیرد و نماز می‌خواند، همه این امور می‌تواند بدون روح و معنویت هم باشد. ما می‌توانیم نمازی بخوانیم که از اول تا انتهای آن یک لحظه یاد خدا نیفتیم، روزه نیز می‌تواند به انگیزه‌های مختلف باشد، حج هم می‌تواند برای سیاحت باشد، در حقیقت عمل به شعائر و مناسک اگرچه ممکن است ظاهر را بیآراید، اما یک جامعه را دینی نمی‌کند...

در حال حاضر به سختی می‌توان جامعه‌ای یافت که هم فقیر است و هم محتوای معنوی دارد. حدیث «کاد الفقر ان یکون کفرا» در روزگار ما معنایی روشن‌تر یافته است. به همین دلیل، کسانی که واقعا دوست دارند جامعه‌شان اخلاقی‌تر و معنوی‌تر باشد، باید فقرستیزی را بر مسجدسازی مقدم کند. الان رسانه‌های رسمی ما پر شده است از برنامه‌های دینی. ولی نتیجه‌ای  نمی‌دهند. چرا؟ چون...


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4504 : متن نقلی. مشروح گفت و گوی خبرنگار شفقنا با ملوک السادات بهشتی فرزند ارشد شهید مظلوم آیة الله دکتر بهشتی و رییس پژوهشگاه علوم و فناوری ایران و استاد دانشگاه: «تعداد زیادی از زنان در عرصه اجتماعی قبل از انقلاب حضور داشتند. برای مثال خانم دستغیب بودند، البته اکثرا افراد در حوزه آموزش و پرورش یا در دانشگاه حضور داشتند. حتی خانواده ای مثل خانواده آقای خزعلی می بینید که دخترهای ایشان همه فعال بودند و هستند و به درجه استادی رسیدند و دختر دوم آیت الله خزعلی رییس دانشگاه الزهرا است. خانم زهرا رهنورد حضور پررنگی در عرصه اجتماعی با تفکرات متفاوت داشتند بود اما  هدف یکسان بود هر کدام در محیط خودشان فعال بودند...


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٥ ‎ق.ظ

پست 4503 : متن نقلی. نامش استیو بنن است و استراتژیست بلندپایه و ایدئولوگ دولت دونالد ترامپ. روز ۱۲ نوامبر سال ۲۰۱۳ بود که استیو بنن با افتخار اعلام کرد که «او یک لنینیست است» و گفت که هدف اصلی او نیز همچون هدف لنین نابود کردن ماشین دولتی است. او خواستار درهم شکستن سیستم سیاسی موجود آمریکاست و به هیچ محدودیت و مانعی در این کار توجه نمی‌کند.

استیو بنن، لنینیست، ضد مسلمانان. مرد شماره 2 کاخ سفید

به گزارش دویچه وله بنن خود را نه پوپولیست می‌داند و نه یک ناسیونالیست سفید پوست، آن گونه که منتقدانش درباره او می‌گویند بلکه خود را لنینیست می‌خواند. لنینیستی که بیشتر به الزام‌های اقتصاد توجه دارد و از این راه بر آن است که نظم جدیدی برپا کند. شعارهای "صلح برای مردم"، "زمین برای کشاورزان" و "همه قدرت در دست شهروندان" دقیقا همان شعارهایی است که لنین با طرح آن‌ها اقشار محروم جامعه روسیه را به  سمت خود جلب کرد و با اتکا بر این  نیروی اجتماعی پرشمار قدرت سیاسی را به چنگ آورد...


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٤ ‎ق.ظ

پست 4502 : به نام خدا. تنبیه خشونت بار معلم موجب شد تا بر سر این دانش آموز رودبار  کرمان مداد فرو رود.

بدون شرح دامنه! (منبع خبر: اینجا)

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۳ ‎ق.ظ

پست 4501 : متن نقلی. «حسین دوربینی یا آقا دوربینی، متولد ۱۳۳۷ در تهران با اصلیت شیرازی‌ است که همواره به دنبال شرکت در مراسم دولتی یا رسمی‌ است تا در تلویزیون یا در روزنامه‌ها نمایش داده‌ شود. به همین دلیل از سوی رسانه‌ها و بین مردم ایران به این نام معروف شده‌است.

حسین نمازی مشهور به آقای دوربینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری برنا، علت حضورش در اکثر تصاویر منتشر شده در رسانه‌ها را چنین بیان کرد: از کودکی علاقه زیادی به مشهور شدن داشتم اما نتوانستم تحصیلاتم را ادامه دهم تا از این طریق به شهرت برسم. چون دوست داشتم دیده شوم، به جای تحصیل راه حل دیگری را نتخاب کردم.

وی ادامه داد: از اینکه مقابل دوربین قرار می‌گیرم و تصاویر خود را در تلویزیون مشاهده می‌کنم بسیار لذت می‌برم. این یک لذت درونی است و زمانی که مقابل دوربین‌ها می‌روم حس خیلی خوبی را تجربه می‌کنم.

نمازی گفت: در تمام مراسم‌ها شرکت می‌کنم. برایم میان تجمع‌ها و تشیع جنازه‌ها هیچ فرقی وجود ندارد. فقط همیشه زاویه دوربین را پیدا می‌کنم و مقابل آن قرار می‌گیرم.

وی در پایان صحبت هایش عنوان کرد: برای دیدن فیلم مراسم‌هایی که در آنها شرکت کرده‌ام تا ساعت ۱۲ شب بیدار می‌مانم تا در حالت‌های مختلف خودم را تماشا کنم

تابناک: حسین نمازی پدیده حاضر در اغلب رخدادهای خبری و رسانه ای کشور معروف به آقای دوربینی در حاشیه مراسم یادواره شهدای عرصه خبر.»

او اساساً دوست دارد همیشه دیده شود. خودش گفت متأهل بود ولی دیگر زن هم ندارد. همه چیزش شده دوربین. نفر عینکی سرطاس «آقای دوربینی» ست

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4500 : متن نقلی. «آیت‎الله سیدیوسف طباطبایی‎نژاد در خطبه اول با بیان این‎ که کسی که تبعیت از رهبری نداشته باشد شیعه و بلکه حتی مسلمان نیست، خاطرنشان کرد: البته اهل‎سنت هم به یک معنا رهبری را قبول دارند اما مانند شیعه نیست، پادشاه آل‎سعود که یک احمقی است که مال مسلمانان را برای مسلمان‎کشی استفاده می‎کند، این فرد که نمی‎تواند اولی‎الامر باشد.»(منبع: سایت انتخاب: اینجا)

نکتۀ دامنه : به نام خدا. ضمن سلام و احترام؛ لطفاً از دین و نظریه های دینی، بد دفاع نکنید که دل جوانان و متدینان را خالی کنید. به قول مرحوم دکتر علی شریعتی بدین مضمون: بالاترین حمله بد دفاع کردن است!

 
دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:۳٠ ‎ق.ظ

پست 4499: عکس های ارسالی امروز 25 بهمن 1395 حاج علی میرزا به تلگرام دامنه

بقیه عکس در آلبوم 158 عکس دامنۀ دارابکلا: اینجا

      

      

این متن را حاج علی میرزا تلگرام کرد به دامنه: «سلام جناب دامنه. شب بخیر. چند روز رفتیم جنگل برای مغازه هیزم جمع کردیم به اتفاق آقا نقی آهنگر لطفعلی و آقا محمد رضا رمضانی فرزند کربلایی مصیب .چند عکس گرفتم که شما هم از این حال و هوا دور نباشید».

پاسخ دامنه: سلام من هم به شما. عالی بود کارت. هم ثبت رویداد کردی و هم حسّ قشنگ و زیبای خود را انتقال دادی به من خیلی ممنونم.

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4498 : به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. قسمت بیستم. در ادامۀ «آنچه بر دامنه گذشت»، باید سه نکتۀ دیگر را بازگو کنم که نحوه و چگونگی دوست شدن با چهار دوست قدیمی ام است:

یکی این که در دبستان برای نخستیم بار با جیرۀ غذایی که به دانش آموزان می دادند، آشنا شدیم. کالاهایی که در عمرمان هنوز آن را ندیده بودیم. مانند: موز، پنیر زرد هلندی، سیب سرخ لبنانی و سیب زرد فرانسوی، انگورهای وارداتی، کیک و ... . که میان زنگ های دوم و سوم به ما می دادند. که من گاه، آن را برای مرحوم مادرم _که مریض احوال بود_ به خانه می بردم.

چون مرحوم پدرم در آن ایام، از صبح تا غروب به منزل مرحومه عمه ام (حاجیه رضیه) می رفت و در دعانویسی کمک کارِ مرحوم حاج آقا علی شفیعی می شد، و پسرعمه ام آق باقر، هم سنّ و سالم بود و آق صادق نزدیک به هم سن و سالی مان، من هم با انگیزه و شوق در ساعات غیرمدرسه و تابستان ها در خونه ی عمه ام سیدمحله ی دارابکلا، حاضر می شدم و هم بازی می کردیم و هم کمک کار می شدم.

همین موجب شد تا با آن محیط و بچه های آن کوچه و محلّه ی سیدمله آشنا و بعضاً مأنوس گردم. مانند: آق باقر، سیدعسکری شفیعی (که همیشه با هم به انبوه مهمانانی که برای دعا، به خانه ی عمه ام می آمدند، در پذیرایی ناهار و صبحانه و چای شرکت داشتیم و مددرسان عمه ی مان بودیم)، سیدعلی اصغر (که اغلب آنجا می آمد و همبازی شده بودیم و ناهار می خوردیم) و دیگران. (عکس زیر نمونه ای از آن روزگارمان است.

در همین سال ها (منتهی به 55 و 56) روانشاد یوسف رزاقی هم، که اغلب در شهر نکا پیش  عمویش زندگی و کار می کرد، به دارابکلا بازگشت و با او هم، در محیط حیاط وسیع منزلشان که محل بازی محله ی ما در حموم پیش بود، آشنا و کم کم رفیق شدم.

اینجا لازم است بگویم که روانشاد یوسف از خاندان مرحوم حاج محمدعلی ده صوفیانی (پدر مرحوم حسینعلی رزاقی؛ پدر یوسف) است. که در محلۀ مان، مشهور بود به دائی ممدلی.

او که از «ده صوفیان» استان سمنان (نزدیک فولادمحله و شهمیرزاد) به دارابکلا کوچ کرده بود، مردی مؤمن، سخی و دایم الذّکر و مهربان بود. بطوری که ما همیشه او را می دیدیم که در حین راه رفتن از کوچه ها، نمازمستحبی می خوانَد. خدا هر سه را غریق رحمت و مغفرت کناد. (در اینجا فلق و شفق هم منتشر می شود)

این عکس از آلبوم شخصی ام، مربوط است به همان سالها. سال 1354. از راست: سید علی اصغر شفیعی دارابی. سید عسکری شفیعی دارابی. آق باقر شفیعی دارابی (پسرعمه ام) و نشسته: دامنه. حیاط منزل مرحوم سید اسدالله شفیعی دارابی (پدرشهید سیدجواد شفیعی. سید ملۀ دارابکلا. به گمانم عکاس: شهید حجة الاسلام سیدجواد باشد با دوربین خودکار آق باقر

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢۸ ‎ق.ظ

پست 4497 : به نام خدا. در قسمت 167 سلسله مباحث عرفان و معنویت2، لیف روح 181 را مطابق دوشنبه های هر هفته، ارائه می کنم:

ترجیح می دهم که درختی باشم

در زیرِ تازیانه ی کولاک و آذرخش

با پویه ی شکُفتن و گفتن

تا

رامِ صخره ای

در ناز و در نوازش باران

خاموش از برای شنُفتن

(شفیعی کدکنی: م. سرشک)

دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٧ ‎ق.ظ

پست 4496 : به قلم دامنه. به نام خدا. در یازده قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، یازده بدی شاه را نوشتم. در این پست، بدی دوازدهم شاه را می نویسم:

12- شاه، سیستم ویژه خواری و غرب زدگی و شیوه های تقلیدی را در ایران باب کرده بود. بطوری که در اصطلاح سیاسی به دولت «رانتینر» (= رانت خواری) مشهور شده بود. مثل واگذاری امتیازات اقتصادی به تیمساران ارتش، وزراء، دربار، اقوام، خانواده، بستگان و وابستگان.

وابستگی شاه به غرب خصوصاً آمریکا، هم در بخش اقتصاد و طرح های اقتصادی بود و هم در عرصۀ تفکر و سبک زندگی و کشورداری. نمونۀ بارز آن ایجاد شرکت دخانیات (=دود کردن پول و مال و سرمایه) بود که از آمریکایی ها یاد گرفته بود.

نمونه ی دیگر خودباختگی شاه و اعوانش این بود که مظاهر تمدن و ترقی را در برهنگی آن هم به مُد روز غرب، می دانستند. حال آن که تاریخ کهن ایران (حتی سنگ نبشته ها و حکّکایی ها و مسکوکات) نشان می دهد، پیش از ظهور اسلام، زنان ایرانی چه در جامعه و چه در دربار دولتی، حجاب کامل داشتند.

اما در دورۀ شاه این خصیصۀ مترقی ایرانی، که نشان حُجب و حیا بود، نوعی ارتجاع و مانع پنداشته شد و کشف حجاب و بی حجابی و بی عفتی اجبار گردیده بود که به مقاومت مؤمنات و خانواده های متدین و ریشه دار مذهبی منتهی شده بود.

فساد چنان تشویق می شد که در تهران تعداد مشروب فروشی بیشتر از کتاب فروشی بود! و شاه هم سرمست شاه پرستی بود با شعار: خدا، شاه، میهن. با این نوع نگرش های قُدسی! چنان تملق نُضج گرفته بود که به جای دستبوسی، کفش بوسی شاه هم شکل گرفته بود:

«در مراسم  تولد محمدرضا پهلوی که در ۴ آبان ۱۳۵۵ که در کاخ مرمر برگزار شد، منصور یاسینی نماینده ی مجلس شورای ملی و مالک بزرگ ترین کارخانه شیشه  کشور در حضور کلیه مقامات کشوری و لشگری، به جای آن که مثل بقیه دست شاه را ببوسد، خود را روی پای شاه انداخت و کفش او را بوسید.

شاه نه تنها از این عمل  ناراحت نشد بلکه تبسُّم و لبخند سراسر صورت او را پوشانید و وقتی همان شب در برنامه اخبار تلویزیون این صحنه نمایش داده شد، همه فهمیدند شاه از بوسه ای که منصور یاسینی به کفش او زده، به وجد آمده است.» (منبع: اینجا). ادامه می دهم... ..

منصور یاسینی نماینده ی مجلس شورای ملی و مالک بزرگ ترین کارخانه شیشه  کشور  در حال بوسیدن کفش شاه! (منبع: ص 100 کتاب «پهلوی ها را بشناسیم»)

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4495 : خط امام(67) «در یک جلسه که من و پدرم [آیة الله شهید حسین غفاری ]در درس امام بودیم، بعد حاج‌آقا مصطفی اشکال کرد؛ امام به اشکال حاج‌آقا مصطفی جواب داد. حاج‌آقا مصطفی باز به آن جواب هم اشکال کرد! امام جواب داد؛ بار دوم هم جواب داد. حاج‌آقا مصطفی باز به آن بار دوم هم اشکال کرد! امام یک‌خرده با صدای درشت‌تری فرمود که شب در خانه توضیح می‌دهم!

حاج‌آقا مصطفی گفت آقا شب چیه- دستش را هم بلند کرده بود – شب چیه؟ خب بگو بلد نیستم دیگه! اگر بلدی همین‌جا بگو دیگه، شب کدام است؟ اگر بلدی الان بگو، خب بگو مطالعه نکردی! خیلی صمیمانه و اینها بود که نظام روحانیت را رشد می‌داد.» (منبع: اینجا)

شدی مظهر روحانیت مبارز آگاه ساده زیست و آزادی خواه، ای امام

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4494 : به توضیح دامنه. به نام خدا. مباحث اجتماعی3. دل های پاک، دل هایی ست که همانند برکه ها _که برکت اند و مایۀ آرامش_ تکیه گاه و پناهگاه و مورد اعتماد دیگران می شوند.

برکه و اُردک، دو پناهگاه آرامشگر

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4493 : به قلم دامنه. به نام خدا. دامنهٔ قم (57). در قم پسماند خشک (=کاغذ، شیشه و...) را جداگانه تحویل مأمورین جمع آوری کننده می دهند و به ازای آن کارت امیتاز می گیرند. هر 100 امتیاز، یک کارت طلایی رمزدار تعلق می گیرد که هر فصل در قرعه کشی متمرکز بازیافت شهرداری، یک دستگاه خودرو به خانوادۀ خوش شانشِ مشارکت کننده در این طرح، داده می شود.

این فرهنگ خوب را در سلسله بحث قم شناسی (دامنهٔ قم) منعکس کرده ام تا موجب فرهنگ سازی گردد که الحمدلله بسیاری از خانواده های ایرانی به اهمیت این کار در حفظ بوم زیست زندگی خود، واقف و عامل اند. آری؛ زمین را باید از زشتی ها پاک نگه دارم

عکاس: دامنه

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4492 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 71. قسمت 46.«بخش سوم: فصل اول: جایگاه بصیرت. بصیرت در لغت: بصیرت در لغت، به معنای عقیده قلبی، شناخت، یقین، زیرکی و عبرت آمده است. بصیرت در اصطلاح: بصیرت در اصطلاح، عبارت است از قوه‌ای در قلب شخص، که به نور قدسی منوّر بوده، به وسیله آن حقایق اشیا و امور را درک می‏کند؛ همان‏گونه که شخص به وسیله چشم، صُوَر و ظواهر اشیا را می‏بیند.

بصیرت از دیدگاه امیرالمومنین: برخی گفته ‏اند: شناخت روشن و یقینی از دین، تکلیف، پیشوا، حجت خدا، راه، دوست و دشمن، حق و باطل، (بصیرت ) نام دارد.  چنانچه حضرت امیر علیه السلام از رزمندگان راستین با این صفت یاد می‏کند که: «حَمَلُوا بَصائِرَهُمْ عَلی اسْیافِهِمْ؛ (نهج البلاغه، ، خطبه ۱۵۰، ص۴۶۰) بصیرت های خویش را بر شمشیرهایشان سوار کردند. یعنی اگر در میدان نبرد، تیغ می‏زدند از روی بصیرت بود.

بصیرت در آینه روایات: در مورد اهمیت و ارزش بصیرت و اینکه منظور از بصیرت، کدام قسم آن است به چند حدیث اکتفا می‌کنیم:


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢۳ ‎ق.ظ

پست 4491 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 38

یادداشت های خطی مطالعاتی متمرکز سال 1387 دامنه از تفسیر المیزان

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢٢ ‎ق.ظ

پست 4490 : اُنس با قرآن. فَأَرْسَلْنَا عَلَیْهِمُ الطُّوفَانَ وَالْجَرَادَ وَالْقُمَّلَ وَالضَّفَادِعَ وَالدَّمَ آیَاتٍ مُفَصَّلَاتٍ فَاسْتَکْبَرُوا وَکَانُوا قَوْمًا مُجْرِمِینَ.

پس بر آنان طوفان و ملخ و کنۀ ریز و غوکها و خون را به صورت نشانه‏ هایى آشکار فرستادیم و باز سرکشى کردند و گروهى بدکار بودند.

(سوره ۷: الأعراف - جزء ۹ - آیۀ 133، ترجمۀ فولادوند)

عکس عبور حضرت موسی (ع) از دریا. (آیۀ بالا اشاره به قوم حضرت موسی (ع) است

دوشنبه ٢٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۸:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4489 : به توضیح دامنه. به نام خدا. فرزند و  نوۀ رهبر معظم انقلاب در راهپمایی 22 بهمن 1395 تهران. عکس در دست نوۀ رهبری: سردار قاسم سلیمانی. سیدحسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان. الحوثی رهبر انصارالله یمن.

 

 

لازم به ذکر است دامنه در تاریخ 1 خرداد 1393 در (پست 179 اینجا) در سلسه نوشته های «فامیلی های سیاسی»، فرزندان رهبر معظم انقلاب. حُجَج اسلام: سیدمصطفی. سیدمجتبی. سیدمسعود (محسن). سیدمیثم (محمد). سیده بُشری (زهرا) و سیده هُدی (فاطمه) و ازدواج شش فرزندشان و عکس شان را منعکس کرده بود.

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٤٠ ‎ب.ظ

پست 4488: از مهندس محمد عبدی 107

      

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٩ ‎ب.ظ

پست 4487 : از مهندس محمد عبدی 106

خواب زیر سایۀ الاغ. حیوانی که اغلب اسیر ستم های انسان های بی مروّت است

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٩ ‎ب.ظ

پست 4486 : این سه عکس هم دارابکلایی های حاضر در تظاهرات 22 بهمن 1395 سورک است. عکس های آپلود مجدد شده ی دامنه از وبلاگ رنگین کمان داراب.

      

در این سه عکس اینان را شناختم: سید موسی صباغ دارابی. سید اسحاق شفیعی دارابی. قاب تابلوی عکس مرحوم سید حجّت شفیعی دارابی. (خدا رحمتش کناد). مهدی رنجبر. مرتضی رمضانی

پرچم شعارنوشتۀ «هیأت رزمندگان اسلام دارابکلا» در تظاهرات 22 بهمن 1395 شهر سورک: «ما آمریکا را زیر پا می گذاریم.» با تشکر از جناب رنگین کمان

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳۸ ‎ب.ظ

پست 4485 : متن نقلی. علیرضا داوودنژاد کارگردان فیلم «فراری» و برندۀ سیمرغ ویژۀ هیأت داوران سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر: «تلویزیون از تحقیر، توهین ، نفی ، انکار ، طرد و سرکوب سینما دست بردارد و این موضع خصمانه را پایان دهند...

ده دلیل و علت و چرایی نامهربانی و به تعبیر آقای داوود نژاد مواضع خصمانۀ «سیما» علیه «سینما»

صدا و سیما هزار میلیارد تومان بودجه دارد و بیست میلیارد آن را می دهند تا «معمای شاه» و امثال آن ساخته شود. اما دست تهیه کننده بخش خصوصی تا این حد باز نیست...

... توجه تلویزیون به سینمای ملی موجب رونق و فروش فیلم ها می شود و این به  استقلال آنان یاری می رساند آن وقت کی بیاید برای سریال های تلویزیونی و امثال «معمای شاه» بازی کند؟... بقیه در ادامه

علیرضا داوودنژاد کارگردان سینما


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٧ ‎ب.ظ

پست 4484 : متن نقلی بسیار مهم. در بارۀ آثار مخرّب و ویرانگر پدیده ی بسیار زشت تلگرام  گرایی ایرانیان، بر ساحتِ علم و دین ورزی و دانش و حیثیت و.... با نقل قول های مهم از مترجم و دانشمند سرشناس ایران دکتر عزت الله فولادوند به تنظم احسان محمدی.

«فرانسوی ها می گویند دو چیز را نمی شود پنهان کرد: یکی عشق و دیگری سرماخوردگی! در هر دو بالاخره آدم لو می رود. یا دست و دلت می لرزد یا تب و عطسه همه وجودت را فتح می کند اما بیماری که این روزها بسیاری از ما به آن مبتلا شده ایم، سرماخوردگی نیست. سرعت شیوع این بیماری از آنفلوآنزا بیشتر است و از سرطان هم سلول های بیشتری را درگیر می کند. [یعنی تلگرام]

عزت الله فولادوند جایی می نویسد:« گاهی فکر می کنم که چه خوب شد که من در آن ایام نوجوان بودم – ایامی که هنوز از انقلاب دیجیتال خبری نبود و برای آنکه چیزی بیاموزی یا باید کتاب می خواندی یا به داناتر از خود مراجعه می کردی! در این مقوله بنده با کمال میل اتهام عقب ماندگی را می پذیرم! و شما را ارجاع می دهم به سخن یکی از دانشمندان بزرگ معاصر فرانسوی که چندی پیش در جمله ای فراموش نشدنی گفت: «اطلاعات دانش نیست.

اینکه بدانیم فلان بازیگر متولد چه سالی است و چه ماشینی سوار می شود  یا فلان بازیکن شماره کفشش چند است و دقیقه چند به کدام تیم گل زده است، اطلاعات است و دانش نیست. دانش عمق دارد و اشراف به آن تسلط می دهد و کسب آن مستلزم تحقیق، صرف زمان و البته صبوری است.

اما برگردیم به بیماری. تلگرام و دیگر شبکه های اجتماعی ما را این روزها به واسطه ویروس «اطلاعات» به بیماری «همه چیز دانی» آلوده اند.

روزانه هرکدام از ما انبوهی اطلاعات بی منبع و مغشوش دریافت می کنیم و این اطلاعات ما را دچار این گمراهی می کند که دانشمند شده ایم. بدتر اینکه همین اطلاعات که حال و حوصله نداریم در مورد صحت و سقم آن جستجو کنیم را برای دیگران می فرستیم و آنها را هم آلوده می کنیم.

فرقی نمی کند اطلاعات در مورد یک بیماری باشد، یک جانور که اخیراً در هند کشف شده و دست انسان را سوراخ می کند، یک جمله از پرفسور سمیعی یا حرف های درگوشی ترامپ در کاخ سفید با یکی از مشاورانش! آنها را سریع برای دوستان مان می فرستیم و به صرف خواندن شان گمان می کنیم صاحب فضل و دانش در حوزه پزشکی، علوم سیاسی و روابط بین الملل و ادبیات هستیم.

برابر برخی آمار قریب به 30 میلیون ایرانی از تلگرام نه فقط به عنوان یک ابزار پیام رسان بلکه به  عنوان یک منبع خبری استفاده می کنند و بارها شنیده ایم که کسانی برای مستند نشان دادن خبری که نقل می کنند می گویند خودم در تلگرام دیدم! یا عکسش توی اینستاگرام هم هست.

این دریای کم عمق از اطلاعات به ما توهم دانایی می دهد. در تاکسی، مترو، مهمانی ها و هرجا هر بحثی پیش بیاید ما منبر می رویم و همان اطلاعات را به عنوان آخرین دستاوردهای بشری عرضه می کنیم. جنگ سوریه، بورس ایالات متحده آمریکا، سیستم موتور هواپیماهای ایرباس خریداری شده، تغییر سیستم بارسلونا در دوران لوئیز انریکه، نحوه درمان ذات الریه با دم نوش و ... همه می توانند عرصه تاخت و تاز ما شوند. چرا؟ چون ما در اینترنت، در تلگرام، در اینستاگرام در موردشان خوانده ایم!

کسی در اینکه شبکه های اجتماعی ما را به سرعت در جریان اخبار قرار می دهند تردیدی ندارد و دشمنی کردن با آنها، انکار خورشید در میانه روز است اما برای آنکه دچار بیماری همه چیز دانی کاذب نشویم نباید تنها به این شبکه ها اکتفا کنیم. » (منبع: عصر ایران. اینجا)

نکتۀ مهم دامنه در بارۀ تلگرام

به نام خدا. من بارها و بارها با حسّ وظیفه ی دینی و اخلاقی، این فساد و ویرانگری و سطحی شدن آدم ها در اثر حجم وسیع و مضحک و حتی خیانت آمیز انتشارات تلگرامی را، طی چند پست در دامنه تذکر داده ام.

وقتی برخی ها گوش نمی کنند و یکسره تلگرام (که می توان از آن، بهینه بهره برد و به اندازه و منطقی در آن بود) را به ابزاری برای طُعمه ها و خیانت و انتشارات زشت ترین متن ها و عکس ها و اهانت ها و کثیف ترین چَت ها و در پشت صحنه خیانت ورزیدن ها تبدیل کرده اند، باید هم یک فیلسوف و مترجم شهیری چون عزت الله فولادوند آرزو کند که ای کاش: «از انقلاب دیجیتال خبری نبود و برای آنکه چیزی بیاموزی یا باید کتاب می خواندی یا به داناتر از خود مراجعه می کردی!»

حالا، از همه گونه صنوف، جوان، دختر، زن، بچه، مُسن، روحانی، کارگر، دانشجو، کاسب، بیکار، بی عار و در رأس همه دشمنان برانداز از تلگرام برای نشر زشتی ها سوء استفاده می کند/

وقتی برخی در فضای کل ایران  به تلگرام معتاد شدند و گاه بیزار، هر روز، هی تلگرام را حدف می کنند و فردا پشیمان می شوند که به فلان کس و ناکس وصل نیست و باز نیز نصب می کنند و پشت پرده و مخفی و به دور از هر جُنبنده ای غیر از خدای ناظر، چت می کنند  و هرزه ها و هجویات را منتشر می کنند و زشتی خود مثلاً مخفی می نمایند حال آن که به خود و همه و خاصه به خدا خیانت می کنند. این ننگ است، نه پیشرفت. روزی خواهند فهمید که چه زشتی هایی مانع از خوبی ها و کمالات شده است. حیف. حیف.

چه می شد مطالعه کتاب ها جای هرزگی در تلگرام را پر می کرد و همه در 24 ساعت روز، پس از چند ساعت کتاب خواندن، یک  تا سه چهار پیام خوب و دانش گرایانه و دینی و فرهنگ ساز در تلگرام به مشترکین فهرست گوشی اش، به اشتراک می گذاشت. این فرهنگ ساز است و آن، ویران ساز. در این باره متنی دیگر خواهم نوشت.

مترجم و دانشمند سرشناس ایران دکتر عزت الله فولادوند، مترجم چندین کتاب از جمله جامعۀ باز و دشمنان آن

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٦ ‎ب.ظ

پست 4483 : متن نقلی. از مصطفی ملکیان فیلسوف نامدار ایران. «...بنده به شدت مخالفم که می‌گویند قرآن و برهان و عرفان به شدت از یکدیگر جدایی‌ناپذیرند، نه اینکه امروزه این حرف را بزنم، بلکه 25 سال است که این حرف را می‌زنم و کسی که این حرف را می‌زند یا قرآن را نشناخته یا برهان را یا عرفان را یا 2 تا از این 3 تا را نشناخته و یا هیچ‌یک را نشناخته، در واقع نفهمیده است که قرآن سخنش چیست، برهان سخنش چیست و عرفان سخنش چیست؟

حالا شما بگویید تو مسلمانی یا مسلمان نیستی؟ منم می‌گویم کسی که مسلمان هم باشدفقط به اسلام 1 باید التزام داشته باشد نه به اسلام 2 و 3. اگر کسی مسلمان است باید قرآن و  احادیث نبوی را قبول داشته باشد و الا مسلمانی این نیست که من اسلام عرفای جهان اسلام، متکلمان اسلام و فیلسوفان اسلامی را هم قبول داشته باشم و در اینجا اسباب تأسف بسیار عمیق من این است کسانی که نه اسلام و نه فلسفه را شناخته‌اند، نظریه‌ی حرکت جوهری ملاصدرا را در کتاب‌های معارف اسلامی جای داده‌اند؛ یعنی نظریه‌ی فیلسوفی که مسلمان بوده  است را جزء فیلسوفان اسلامی قرار داده‌اند. من به این‌ها می‌گویم اگر فردا این نظریه ابطال شد؛ یعنی یکی از معارف اسلامی باطل شده است؟ (گرچه به عقیده‌ی من همین الآن ابطال شده است)

ثانیاً اگر نظریه حرکت جوهری از معارف اسلامی است، مردمی که قبل از ملاصدرا به دنیا آمده‌اند؛ یعنی 1000 سال قبل از ملاصدرا این‌ها از یکی از معارف اسلامی بی‌بهره بوده‌اند؟ و فقط 400 سال پیش که صدرای شیرازی به دنیا آمده معارف اسلامی تکمیل شده است. آیا می‌توان گفت همه‌ی مسلمانان جهان از صدر اسلام تا دوره‌ی صفویه که از صدرای شیرازی این معرفت را از این فقره از معارف را به اطلاع آن‌ها رسانده است، مسلمانان از یکی از معارف اسلامی خود بی‌بهره بوده‌اند. به نظر من چقدر نادانی و جهل می‌خواهد که یک نفر نظریه‌ی جوهری ملاصدرا را در کتاب‌های دانشگاهی به‌عنوان معارف اسلامی تدریس کند و من این را نمی‌توانم بپذیرم. در مسئله‌ی حقیقت‌طلبی من با هیچ‌کس تعارف ندارم و از آن‌هایی که این کار را کردند، می‌خواهم  که جواب بنده را بدهند.

بنابراین آن روشن‌فکری دینی پارادوکسیکال بود؛ چون می‌خواست تعبد و تعقل را جمع کند و جمع این دو، جمع دو چیز مانعه‌الجمع است. خب، حرف من این است -اصلاً هم نمی‌خواهم از واژه‌های پرطمطراق پروژه و نظریه و ... به کار برم- اگر روشن‌فکری با تدین ناسازگار است با معنویت سازگار است و به جای روشن‌فکری دینی من از روشن‌فکری معنوی طرفداری می‌کنم به  جای عنصر روشن‌فکری واژه‌ی عقلانیت را استفاده کردم و به جای صفت معنوی هم گفتم معنویت و شده است عقلانیت و معنویت. وقتی می‌گویم عقلانیت و معنویت گویا دارم می‌گویم روشن‌فکری معنوی. به جای روشن‌فکری که موصوف است، عقلانیت به کار بردم، به جای معنوی هم گفتم معنویت، گویا ادعای من این است معنویت با روشن‌فکری قابل جمع است...» (منبع: اینجا)

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٥ ‎ب.ظ

پست 4482 : متن نقلی. از مصاحبۀ حجة الاسلام والمسلمین هادی غفاری (فرزند آیة الله شهید حسین غفاری).

«...دستگیری من در سال ٨٨ دروغی بود که جناب آقای شریعتمداری گفت؛ پسر بزرگم زنگ زد خانه و خانمم گوشی را برداشت. گفت بابا را گرفتند؟ خانمم گفت بابات اینجا خوابیده توی اتاق خواب پیش من خوابیده! گفت آره اینجا کیهان توی مدرسه فیضیه قدم به قدم چسبانده‌اند. بعد گوشی را گرفتم گفتم چه شده بابا؟ گفت این‌جا کیهان پر کردند. گرفتن ۵۷ قبضه سلاح کمری و ۹۸ قبضه کلاشنیکف در آن موقع از من، دروغ محض است، یک فشنگ هم نگرفتند.

‌من زنگ زدم به آقای حسین شریعتمداری، گفتم آقای شریعتمداری من هادی غفاری‌ هستم.  گفت: از زندان زنگ می‌زنی؟ گفتم: خجالت بکش حیا کن! آخر چرا دروغ می‌گویی؟... این چه کاری‌ است؟ گفت: تو داری از زندان زنگ می‌زنی. گفتم: آقا از کِی در زندان به آدم موبایل می‌دهند، این موبایل من است. گفت: باشه از تو ترسیدند به تو موبایل دادند! گفتم: صبر کن خانمم با تو حرف بزند! گفتم: قطع بکنم با تلفن منزل می‌گیرم. می‌دانی چه جواب داد؟ گفت: حالا مگه خانم چی شده؟ یک شب آقای غفاری را زود از خواب بیدار کردی! گفتم همین؟ تو حیثیت من را در سراسر کشور برده‌ای، کیهان بالاخره درست است که تیراژی ندارد؛ اما دیده می‌شود! گفت بنویس، جوابیه بنویس، چاپ می‌کنیم! بینی و بین‌الله چاپ هم نکرد...


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٤ ‎ب.ظ

پست 4481 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 70. قسمت 45. فصل دهم: رجعت: معنای رجعت. الفاظ مختلفى براى این اصل اعتقادی در قرآن مجید و روایات اسلامی به کار رفته است، مانند: رجعت، کره، رد، حشر، که همه در معناى بازگشت مشترکند . 

* ثُمَّ رَدَدْنا لَکُمُ الْکَرَّةَعَلَیْهِمْ،    (اسراء، آیه ۶ )

* قالُوا تِلْکَ إِذاً کَرَّةٌ خاسِرَةٌ    (نازعات ،آیه ۱۲)

* وآیه:ِانَّهُ عَلى‏ رَجْعِهِ لَقادِرٌ ،    (طارق ،آیه ۸)

* وَ یَوْمَ نَحْشُرُ مِنْ کُلِّ أُمَّةٍ فَوْجاً مِمَّنْ یُکَذِّبُ بِآیاتِنا فَهُمْ یُوزَعُونَ،(نمل، آیه ۸۳)

اما لفظ رجعت مشهورتر است. رجعت مصدر مره به معنی یکبار بازگشت است، چنانچه درلسان العرب آمدهاست: رجعت مصدر مره از ماده رجوع است.  فیومی میگوید: رجعة به فتح عین به معنی رجوع نمودن است و کسی که قائل به رجعت است ایمان به بازگشت به دنیا دارد. در معارف دینی رجعت به معناى زنده شدن بعضى انسانهای نیکوکار و بدکار خاص، در زمان ظهور امام‌ زمان (عج) است که از روایات و بعضى آیات استفاده مىشود و لزوما یک مرتبه بودن رجعت که از معنی لغوی آن استفاده میشود در این اعتقاد شرط نشده است.

سیدمرتضی در این باره میگوید: شیعه امامیه بر آن است که خداوند در زمان ظهور حضرت ‌مهدی‌(عج)، گروهى از مومنان را بر مى انگیزد تا از ظهور دولت حق بهره برده و به ثواب نصرت و یارى آن حضرت نائل گردند و نیز گروهى از دشمنان را برگردانده تا ازآنان انتقام گرفته شود و مومنان از آن و ظهور دولت حق و برتری اهل حق خشنود شوند (مجلسی، محمد باقر؛ بحار الانوار).

رجعت در باور شیعه: اعتقاد به رجعت از باورهای ضروری و ‏تردید ناپذیر شیعه است که بر


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٤ ‎ب.ظ

پست 4480 : به قلم رنگین کمان 23. [این متن را جناب رنگین کمان در مورد پست 4475 دامنه، اینجا که با عنوان «محمود احمدی نژاد آن همه درآمد میلیاردی نفت و... را چه کرد؟» در 23 بهمن 1395 منتشر شده بود، فرستاده است. عین متن جناب حاج حسین، بدون هیچ سانسور چنین است:]

«تن آدمی شریف است به جان آدمیت
نه همین لباس زیباست نشان آدمیت
اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی
چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

آنقدر قعطامه صادر کردند که جانشان به لب رسید در نیرو گاها رو می بستند الان گوشه نشین بودیم و حرفی رو برای گفتن نداشت آری هی مثل بنی صدر مغرور بود نه اصلا اینطور نبود حرف دل مردم رو میزد  اون کارهای رو انجام داد که ماباید ظرف پنجاه سال آینده هیچ کس به فکرش خطور نمی کرد  از هسته ای بگیر تا شهر سازی و ساخت مسکن مهر از  ایشان هیچ خطالی ازش سر نزد که بخواد سرشو بالا نگیره در همین بیست دو بهمن دیدی یا شنیدی چقدر مردم حمایت مردم قرار گرفت  اون شعری رو در بالا گذاشتم خانه زشت زیبا ی اون نمشود رویش صاب باز کرد  وقت نداشتم و لی می توانستم خط به خط نوشته هایت را در چند سطح از محبتهای ایشان بنویسم هما نگونه که مهندس عبدی نوشته بود در پست 4368، ولی یک نکته را نباید از نظر دور داشتکه هر حکومتی قطعا خوبیها و بدیهای بسیاری دارد مهم آن است که [دامنه: متن تا همین جا واصل شد. بارها به همه گفتم در وبلاگ دامنه، وقتی متن زیادتر از 1024 حرف است، باید در دو یا چند قسمت جداگانه، کامنت گذاشت. و الّا از حرف 1024 به بعد، واصل نمی شود]

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳۳ ‎ب.ظ

پست 4479 : اُنس با قرآن. لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ.

هرگز به نیکوکارى نخواهید رسید تا از آنچه دوست دارید انفاق کنید و از هر چه انفاق کنید قطعاً خدا بدان داناست.

(سوره ۳: آل عمران - جزء ۳, ۴ - آیۀ 97، ترجمۀ فولادوند)

ای کسانی که ایمان آورده اید اموال و اولادتان شما را از یاد خدا به خود مشغول نسازد و هر کس چنین کند، اینچنین کسانی زیانکارند (سورۀ منافقون. آیۀ 9)

یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٢ ‎ب.ظ

پست 4478 : به قلم مهندس محمد عبدی 105 . ««سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز و دیگر کاربران و خوانندگان دایمی وبلاگ وزین دامنه.

مطالب این چند روزه دامنه را مثل همیشه از نظر گذراندم و خواندم. بسیاری را بسیار مفید و خوب یافتم و البته مطابق میل و سلیقه مدیر محترم که برای خودم هم مفید و جالب توجه بوده اند و  شیوه گزینش و چینش مطالب هم مثل همیشه خوب و قابل توجه است و شخصا از بسیاری ازین مطالب اخیر استفاده بردم ...

تذکر رهبری معظم انقلاب در پست 4454 اینجا به ماشین سواران چند صد میلیونی توجهم را  بیشتر از همۀ مطالب جلب نمود و ایکاش مدعیان پیروی از آن حضرت در عمل پیروی خویش را نشان دهند و ما و مردم منتظر عمل به همه فرامین ایشان هستیم.

مطلب بعدی نشان دادن پاره کردن برجام پست 4463 اینجا، هم حرفهای زیادی در دل دارم که به بعد موکول می کنم و اکنون برخیها داغند و سخن ما تاثیری برش ندارد و ...

داستان آقا سید ابوالحسن اصفهانی پست 4458 اینجا، خیلی تحت تاثیرم قرار داد و این همرنگی زیستی با مردم سطح پایین علما موجب دلبری و اعتقاد و اعتماد راسخ عموم مردم به روحانیت بود و اکنون باید به خدا پناه برد از دست پول و پَل برخی مشایخ و ... در هر حال موفق باشید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق راسخ، صادق و اندیشمندم. خیلی  دلتنگتم عبدی. از اِقبال و اعتنا و رویکردتان به پست ها و موضوع ها و سوژه ها و آبژه ها و آه ها و نواها و ناله ها و فریادها که به قول علامه محمد رضا حکیمی جهش هاست، بسی ممنونم و به یُمنِ وجود با رفق و وِفق شما عبدی گرامی، مشعوف و محظوظم.

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٩ ‎ب.ظ

پست 4477 : دامنهٔ قم (56) : آبگوشت نذری حضرت فاطمۀ زهرا در شهر فاطمۀ معصومه سلام الله علیهما. این آبگوشت نذری فاطمیه را حاجیه مؤمنه کرمانی مادر گرامی امام جمعۀ محترم نطنز برای دامنه فرستاده. قم، در طول فاطمیۀ اول تا دوم، مراسم و نذور و عزاداری برقرار است.

قم. منزل. عکاس: دامنه

عکس مسجد تاریخی جمکران قم از زاویۀ حرم حضرت معصومه (س). این عکس زیبا را رفیقم مهندس محمد عبدی سنه کوهی به دامنه فرستاده

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۸ ‎ب.ظ

پست 4476 : به قلم دامنه. به نام خدا. از این پس، طی چندین پست، به روش ترسیمی خودم، زندگانی رهبر معظم انقلاب را بر مبنای منبعی که خود آن را خوانده ام و _رهبری نیز آن منبع (= شرح اسم) را خوانده و اصلاح و تأیید نمودند_ می نویسم:

1- نیای پدری و نیای مادری : اول در این پست نیای پدری را می نویسم: نیای پدری رهبر انقلاب، آیة الله سیدحسین حسینی خامنه ای _از میارزان عصر خود_ (فرزند سید محمّد حسینی تفرشی خامنه ای تبریزی ) است که با 5 واسطه، از اَخلاف امام سجّاد (ع) محسوب می شود. آن مرحوم در 1260 هجری قمری متولد و در 1325 هجری قمری در وادی السّلام نجف مدفون شد. او هفت فرزند داشت:

1_ سید محمد حسینی خامنه ای (معروف به پیغمبر؛ چون ناقل امینِ پیام های مرحوم  آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی بود). او عموی ناتنی رهبر معظم انقلاب (سیدعلی حسینی خامنه ای) ست. زادۀ 1293 هجری قمری و درگذشتۀ 1303 هجری قمری. وی دارای دو پسر بود به نام های سید احمد و سید مرتضی که هر دو در تهران به سر می برند.

آیة الله سیدجواد حسینی خامنه ای

2- سید جواد حسینی خامنه ای. (پدر رهبر معظم انقلاب). آیة الله سیدجواد، زادۀ 1313 هجری قمری در نجف است و درگذشتۀ 14 تیر 1365 در مشهد مقدس. قبرش در توحیدخانه ی رواق پشت سر مرقد مطهر امام رضا (ع) است. آن مرحوم حوزه ای تأسیس نکرد و به صورت جلسات خصوصی برای طلاب تدریس می کرد. به مدت 40 سال امامتِ مسجد صدّیقی ها (=یا مسجد ترک ها) را برعهده داشت؛ که با توسعۀ حرم مطهر، سازۀ این مسجد تخریب شد و مورد اعتراض وی واقع شد و تا آخر عمرش از این اقدام، نگران ماند.

3- میر مهدی.... بقیه در پست بعدی...

شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی

دستنویس چرکنویس مطالعاتی دامنه در سال 1391 از زندگانی رهبر معظم انقلاب از منبع «شرح اسم» که بطور کامل و دقیق خواندم و یادداشت برداری نمودم

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٧ ‎ب.ظ

پست 4475 : به قلم دامنه. به نام خدا. متنی به زبان بسیار ساده از دامنه. این شخص _محمود احمدی نژاد_ که ابتداء با عنوان پشت پرده ی حزب دستوری پاک دستان (= که بعداً کردنشآبادگران) دو دوره ریاست جمهوری به او داده شد، و حالا هم اسم خودشان را «جبهه یکتا» گذاشتند! هرچند چند نفر بیش نیستند (= به زبان محلی همون یک کِشت و کال اند)؛ اخیراً دلسوز فشار اقتصادی بر مردم شده و ژشت سخن به خود گرفته و چیزمیزهایی که بهش گفتند بگه، گفته!!!

ولی او یادش رفته چه بلاهایی بر سر ملت، نظام، مملکت و کشورداری و سیاست خارجی و داخلی آورده.

بین 700 تا 800 میلیارد دلار درآمدهای نفتی را در دو دولتش دود کرده.

دلار هزار و ۴۴ تومانی را یک شبه به سه‌‌ هزار و 250 تومان رسانده.

تمام حیثیت نظام را در آن مناظرۀ شوی سیمای میلی ضرغامی در مواجهه با مهندس میرحسین موسوی _نخست وزیر عصر امام_ زیر سؤال برده.

مراجع عظام تقلید و علمای بزرگ را مورد اهانت ها قرار داده.

با رهبر معظم انقلاب که آن همه وی را مورد تأیید و حمایت و هدایت و توصیه ها قرار دادند؛ قهر کرده و رفته گوشه ی خونه ی نارمکش 11 روز ناز کرده و اعتصاب نموده که چرا رهبری به من گفته اسفندیار رحیم مشائی معاون اولم نشه!

هی سخنرانی نپخته و نجویده می کرده که آنقدر قطعنامه صادر کنید که قطعنامه دان تان بترکه!

هی گفته آن لولو را مه مه خورده!!!

هی مثل بنی صدر مغرور، گفته مخالف من خش و خاشاکه...

حالا که دیده نظام با آن همه پرونده هایش با وی کاری نداره!، زبان باز کرده و باز هم بر خلاف نهی قاطع رهبری این ور و آن ور می روه رجز می خوانه!

و حتی در راهپیمایی 22 بهمن 1395 تهران ورود کرده و نیروهای امنیتیاو را از جمع مردم جدا کردند و بردند داخل یک جایی در آن مسیر که آشوبی نشه.

بس است و بقیه را من نمی نویسم و یک منبع دیگر در ادامه می نویسد:

این خانۀ نارمک محموده، اما در همان دوره اش شده برج چندطبقه


ادامۀ مطلب
شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٦ ‎ب.ظ

پست 4474 : از حصر میرحسین، رهنورد و کروبی چه خبر؟ 

«... حالا فرزند حجت‌الاسلام مهدی کروبی به «امید ایرانیان» خبر داده که مسئولان با درخواست ملاقات علی مطهری با محصوران پاسخ مثبت داده‌اند؛ اما هنوز زمانی برای آن تعیین نشده  است.

علی مطهری نیز به ایلنا خبر داده که «زمان قطعی این دیدار هنوز نهایی نشده است. در حال گفت‌وگو هستیم، امیدوارم این دیدار انجام شود». مطهری همچنین بر آشتی ملی تأکید کرده و گفته «آشتی ملی برای همه دوره‌ها ضروری است...


ادامۀ مطلب
شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٥ ‎ب.ظ

پست 4473 : به قلم دامنه. در یکصد و دومین سلسله مباحث دامنهٔ کویر، (کویریات دامنه 102) به دعای سمات می پردازم:

در دعای سمات با آن همه فراز و مضامین و سوگنددادن و اعترافات و ابرازها، در نهایت از خدای مهربان می خواهیم از شرّ این شش «سوء» و بدی ما را دور و در امان داشته باشد. فراز پایانی دعای سمات اوج استمداد با حالت تضرّع از خدای متعال و بخشنده است. دعایی معروف به دعاى شبوّر _دعاى عطا و بخشش_، که خواندنش در ساعت آخر روز جمعه مستحب است:

«وَ اغْفِرْ لِی مِنْ ذُنُوبِی مَا تَقَدَّمَ مِنْهَا وَ مَا تَأَخَّرَ وَ  لِوَالِدَیَّ وَ لِجَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ وَسِّعْ  عَلَیَّ مِنْ حَلالِ رِزْقِکَ وَ اکْفِنِی مَئُونَةَ إِنْسَانِ سَوْءٍ وَ  جَارِ سَوْءٍ وَ سُلْطَانِ سَوْءٍ وَ قَرِینِ سَوْءٍ وَ یَوْمِ سَوْءٍ وَ  سَاعَةِ سَوْءٍ وَ انْتَقِمْ لِی مِمَّنْ یَکِیدُنِی وَ مِمَّنْ یَبْغِی  عَلَیَّ وَ یُرِیدُ بِی وَ بِأَهْلِی وَ أَوْلادِی وَ إِخْوَانِی وَ  جِیرَانِی وَ قَرَابَاتِی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ ظُلْما  إِنَّکَ عَلَى مَا تَشَاءُ قَدِیرٌ وَ بِکُلِّ شَیْ‏ءٍ عَلِیمٌ آمِینَ  رَبَّ الْعَالَمِینَ.

و گناهانم را آنچه بوده و آنچه خواهد بود بیامُرز و پدر و مادرم و همه مردان و زنان باایمان را مشول آمرزشت قرار داده و بر من از روزى حلالت وسعت عنایت کن و مرا از

شرّ

انسان بد

و همسایه بد

و پادشاه بد

و همنشین بد

و روز بد

و ساعت بد

کفایت فرما.

و از کسى‏ که بر من‏ حیله مى‏ ورزد و بر من ستم مى ‏کن انتقام بگیر.

و هم انتقام بگیر از آن‏ که  بخواهد بر من و خانواده ‏ام و فرزندانم و برادرانم و همسایگانم‏ و نزدیکانم از مردان و زنان باایمان، ستم روا کند، همانا تو بر آنچه بخواهى توانایى، و به هر چیز دانایى، دعایم را اجابت کن‏ اى پروردگار جهانیان.»

امام صادق (ع): هر گاه دعا می کنی، گمانت این باشد که حاجتت پشت در آماده است

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٤ ‎ب.ظ

پست 4472 : به قلم دامنه. به نام خدا. با یاد و گرامی داشت ایّام فاطمیه، _که بالاترین ارج گذاری آن است که آن حضرت را بهتر و بیشتر بشناسیم_ بخشی از سخنان بسیار مهم و حیاتبخش حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها را ارائه می کنم که اگر دقت گردد فلسفه و حکمت برخی ار احکام و پایه های اصلی دین را به بهترین وجه بیان فرمودند. آن حضـرت در سخنزانـى مشهورش در مسجـد مدینه این گونه استدلال و توصیه فـرمـودند:

متنی بسیارمهم از حضرت زهرا سلام الله علیها

خـداونـد ایمـان را بـراى تطهیـر شمـا از شـرک قـرار داد،

و نماز را براى پاک شدن شما از تکبّر،

و زکـات را بـراى پـاک کـردن جـان و افزونـى رزقتان،

و روزه را براى تثبیت اخلاص،

و حج را براى قوت بخشیدن دین،

و عدل را براى پیراستن دلها،

و اطاعت ما را براى نظم یافتن ملت،

و امـامت مـا را بـراى در امـان مـانـدن از تفرقه،

و جهاد را براى عزّت اسلام،

و صبر را براى کمک در استحقاق مزد،

و امـر به معروف را بـراى مصلحت و منـافع همگـانـى،

و نیکـى کـردن به پـدر و مـادر را سپـر نگهدارى از خشـم،

و صلۀ اَرحام را وسیله ازدیاد نفرات،

و قصاص را وسیله حفظ خون ها،

و وفـاى به نذر را بـراى در معرض مغفـرت قـرار گـرفتـن،

و به انـدازه دادن تـرازو و پیمـانه را بـراى تغییـر خـوى کـم فـروشـى،

و نهى از شـرابخـوارى را بـراى پـاکیزگـى از پلیـدى،

و دورى از تهمت را بـراى محفـوظ مـاندن از لعنت،

و تـرک سـرقت را بـراى الزام به پـاکـدامنى،

و شـرک را حـرام کـرد بـراى اخلاص به پـروردگـارى او،

بنابـرایـن ، از خـدا آن گـونه که شایسته است بتـرسید و نمیرید، مگر آن که مسلمان باشید، و خـدا را در آنچه به آن امر کرده و آنچه از آن بازتان داشته است اطاعت کنید، زیرا که «از بندگانـش ، فقط آگاهان، از خـدا مـى ترسند.» [سـورۀ فاطر آیۀ 28] (منبع: احتجاج طبرسى، ص 99، چاپ سعید)

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۳ ‎ب.ظ

پست 4471 : به قلم دامنه. به نام خدا. دارابکلا و فرهنگ لغت. قسمت 58. شخ عمو اِتّا اَم وسّه کتاب لا بَهی. در دارابکلا، مردم به امور ماوراء و غیبی خیلی پایبندند. گاهی این اعتقاد از سرحدّ خرافه ها هم می گذرد.

من خیلی یادم است که بسیاری می آمدند نزد مرحوم پدرم به زبان عامیانه می گفتند: شخ عمو اِتّا اَم وسّه کتاب لا بَهی. یعنی از پدرم که یک شیخ عادی بود و در میان محلی ها مشهور به شخ عمو، می گفتند برای مان حساب بگیر و سرنوشتم را ببین چی نوشته! و یا چرا گاو ما شیرش خشک شده و یا چرا جیکا در بینجسّون مان زیاد شده. یا چرا دخترم هنوز شی نکارده! بگذرم

منظورم این است مردم وقتی مستأصل می شوند و یا در امر خیر و شرّی گیر کرده اند متوسّل به کتاب و دعا و حساب گرفتن می شوند. شخ عمو هم می گرفت و می نوشت و آنها هم چن کال مرغانه، یا سکّال انار و یا چندتومن پول یواشکی گوشه می گذاشتند و پرمی کشیدند می رفتند که مثلاً کتاب لا گرفت دردش را درمان شد!

ای، اغلب من با پدرم صمیمانه ولی جدّی جدّی کلنجار می رفتم چرا باورهای مردم را اصلاح نمی کنی و خرافه را رد نمی کنی. می گفت: هره هره بور ... هاکون تِه دل خانک بوووشه... وه تازه لسک واری مِه وسِه شاخ شونه کشنه. مردِم اعتقاد دارنه به من چه... . تا لغت بعدی در پست آتی.

نمونه‌ ای از کتاب‌ های دعانویسی

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۳ ‎ب.ظ

پست 4470 : به قلم دامنه. به نام خدا. در ده قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، ده بدی شاه را نوشتم. در این پست، بدی یازدهم شاه را از قول فریدون هویدا برادر امیرعباس هویدا _می نویسم:

11- فریدون هویدا (برادر کوچکتر امیرعباس هویدا) در کتابش «سقوط شاه» می گوید: «شاه سلطنت را حق الهی خود می‌دانست. یکبار در جمعی که من هم حضور داشتم  به تنی چند از اطرافیان خود گفته بود:

«اگر تأیید خداوند نبود، موفقیت انقلاب من امکان نداشت. بدون تأیید خداوند من هم مانند یک فرد عادی بودم!»

او کاملاً اعتقاد داشت که یک مأموریت مقدس الهی را انجام می‌دهد و به همین جهت خود را مبرا و معصوم از هر اشتباهی می‌دانست. وی به اطمینان گزارش‌های خوش آب و رنگ ساواک نه تنها معتقد بود «با وجود 700هزار پرسنل نظامی، همراهی تمامی کارگران و پشتیبانی اکثریت مردم، هیچ‌کس قادر به سرنگونی من نیست.

بعد از افزایش قیمت نفت، محمدرضا که گمان می‌کرد با داشتن پول فراوان قادر به انجام هر کاری خواهد بود، به مرور حالتی به خود گرفت که گویی تبدیل به یکی از سران دنیا شده‌است. شاه در سال ۱۹۷۶۶۶ طرح «تمدن بزرگ» را ارائه داد اما این رؤیا با واقعیت فرسنگ ها فاصله‌ داشت و درحالی که کشور به طرز عجیبی به دو بخش فقیر و غنی تقسیم شده بود، برایم تعجب‌آور بود که چطور او بعد از 37 سال سلطنت، هنوز به خطرات چاپلوس‌ها و تملق‌گوها واقف نشده‌است! در واقع شاه چنان به «تمدن بزرگ» ابداعی خود عشق می‌ورزید که حاضر نبود هیچ انتقادی را بپذیرد.

شاه که از سستی پلیس امنیتی خود عصبانی بود، حملات خود به آیت‌الله را افزود: «مسأله آنقدرها هم مهم نیست. اصلاً باید دید چه کسانی با من مخالف هستند! خمینی؟! کسی او را حساب نمی‌کند!» با این‌حال برای خروج آیت‌الله از عراق و رفتن به کشوری دیگر به مقام های عراقی فشار آورد و با رفتن [امام] خمینی به فرانسه بود که خیال خود را آسوده یافت زیرا فکر می‌کرد با این فاصله 5000کیلومتری تکلیف [امام] خمینی را هم مثل سایر مخالفان خود روشن کرده‌است. در آن لحظه ابداً به ذهن او خطور نمی‌کرد که ورود آیت‌الله به فرانسه نه تنها آغازی بر پایان خودش، بلکه پایانی بر 25قرن حاکمیت شاهنشاهی بر ایران خواهد بود.»

شاه و فرح دیبا در هند. دیدار با بانو ایندرا گاندی (نفر وسط)، نخست‌وزیر فقید هند. 1971

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۳ ‎ب.ظ

پست 4469 : به قلم دامنه. به نام خدا. در چهارصد و چهلمین پست های سلسله موضوعاتسیاست، به پلیس دینی داعش می پردازم:

دیشب در مرور خبرهای منطقه ای خواندم که گروه تروریستی داعش، همۀ دفاتر پلیس دینی خود موسوم به «الحُسبه» در غرب موصل عراق را بست و عناصر خود را به جبهه های نبرد در این منطقه فرستاد... .» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه در این است که این ماشین گشت «پلیس دینی»!!! داعش؛ «الحُسبه» است. نهادی که متصدّی امر به معروف و نهی از منکر مناطق اشغالی عراق است. واژۀ داعش مخفّفِ «دولت اسلامی عراق و شام» است. خدا این بلا و بلیه های شبیه اینان را، ان شاء الله از سر مؤمنان اسلام ناب محمدی (ص) _که دین سمحه و سهله است_ دور و در امان کناد. دهۀ هفتاد در پایان نامه ام نوشته بودم به قول شهید مطهری اسلام همیشه از استبداد ضرر کرده است نه از آزادی.

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٢ ‎ب.ظ

پست 4468 : از رهبر معظم انقلاب بشنویم. بیانات در دیدار اعضای مجمع عالی حکمت اسلامی ۱۳۹۱/۱۱/۲۳ (منبع: اینجا):

«...بچه‌های ما ذهنشان دارد فلسفی میشود. خوشبختانه حرکت جامعه و نظام موجب شده که ذهنها عقلانیت پیدا کند. جوانهای ما واقعاً سؤال میکنند. این سؤالهائی که زیاد شده، این را باید مبارک دانست؛ منتها ما باید جوابگوئی داشته باشیم. حس سؤال کنندگی دارد زیاد میشود، و این همین‌طور دارد به نسلهای پائین‌تر منتقل میشود.

ما یک نوه‌ ی کوچکی داریم، دو سال و نیمش است و هنوز درست حرف هم نمیزند. چند  روز پیش یک میزی اینجا بود، داشت می‌انداخت. به او گفتم این میز را نینداز. گفت: چرا؟ خوشم آمد از این که گفت چرا. چرا نیندازم؟ دنبال علت میگردد. بعد پنجه میزد به یک بچه‌ی دیگری، گفتم آقاجان نکن. گفت: چرا؟

این سؤال کردن از علت، خیلی چیز مهمی است. این حالت دارد به وجود می‌آید. حالا وقتی او ده ساله بشود، سؤالات زیادی برایش مطرح است: چرا؟ چرا؟ چرا؟ وقتی همین بچه، یک جوان هجده نوزده ساله‌ای باشد، سؤالات قوی‌تری در ذهنش ایجاد میشود. ما باید برای این سؤالات جواب داشته باشیم.»

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥٢ ‎ب.ظ

پست 4467 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 69. قسمت 44. فصل نهم: شفاعت. تعریف شفاعت شفاعت در لغت شافع یعنی کسی که از غیر خودش طلب شفاعت می‌کند و می‌گوید نزد فلان شخص واسطه و شفیع من باش. اسم مصدر (حاصل و نتیجه ی مصدر) آن شفاعت است و کسی را که طلب شفاعت می‌کند شفیع می‌نامند. (الشفع به معنای ضمیمه کردن چیزی به مثل خودش است و به مشفوع گفته می‌شود مثلا عصای دست نیازمند به عصا را شفیع گویند، چون صاحب عصا به واسطه ی ضعف بدن و پا و کمر محتاج به عصاست و این عصا کمک می‌کند و رفع نیازمندی او را می‌نماید، و برای حرکت و راه رفتن به واسطه ی تکیه به عصا نیازمندی او مرتفع و جبران می‌گردد.

تعریف شفاعت نزد متکلمین شیعه: سید مرتضی می‌فرماید: حقیقت شفاعت و فایده‌ی آن طلب برداشتن عقاب از کسی است که مستحق عقاب است، البته کلمه ی شفاعت مجازا در مورد درخواست رسیدن منافع به شخص نیز به کار می‌رود، و در این که حقیقت شفاعت در مورد طلب برداشتن ضرر و عقاب و عذاب است هیچ اختلافی نیست.(رسائل المرتضی، ج۱، ص۱۵۰)


ادامۀ مطلب
شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۱ ‎ب.ظ

پست 4466 : عکس های کمتردیده شدۀ مرحوم آیة الله سید محمود طالقانی

      

مرحوم آیة الله طالقانی در قم


ادامۀ مطلب
شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۱ ‎ب.ظ

پست 4465 : اُنس با قرآن. إِنَّ الْإِنْسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا* إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا* وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا* إِلَّا الْمُصَلِّینَ.

به راستى که انسان سخت آزمند [و بى‏ تاب] خلق شده است. چون صدمه‏ اى به او رسد عجز و لابه کند. و چون خیرى به او رسد بُخل ورزد. غیر از نمازگزاران.

(سوره ۷۰: المعارج - جزء ۲۹ - آیات 19 تا 22، ترجمۀ فولادوند)

...أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد/ 28)

شنبه ٢۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٥۱ ‎ب.ظ

پست 4464 : به قلم دامنه خوانی به نام «آهنگر». این توضیح یک دامنه خوان محترم در بارۀپست 4462 اینجا؛ (راهپیمائی 22 بهمن 1395 دارابکلایی ها در شهر سورک) است:

«سلام خدمت آقای دامنه. تصویر دوم متعلق به آقای اسرافیل نوری فرزند مرحوم شعبان نوری می باشد. تصویر پنجم به آقای مرتضی رمضانی تعلق دارد.با تشکر»

پاسخ ویژۀ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب «آهنگر». به دو دلیل از شما ممنونم: یکی این که به پست 222 بهمن توجه کردی و به من در شناساندن دو هم محلی خوب مان مدد رساندی. دوم این که دامنه را این گونه با دقت می خوانی. این بازتاب وسیع دامنه میان دامنه خوانان، موجب دلگرمی من است جناب «آهنگر».

از اینرو هم آن پستی که توضیح فرستادی را الآن اصلاح می کنم. هم سبب شدی یادی از مرحوم شعبان نوری (پایین محله ای) بکنم که بسیار با من گرم و صمیمی بود و سه روز پیش از درگذشتش مرا در جایی دید و فوری از ماشینش پیاده شد و بغلم کرد و بوسید و برای آن مصیبتی که برایش پیش آمده بود، زار زار گریست. خدا رحمتش کند. در این ایام فاطمیۀ اول، برای آن مردِ خوش اخلاق و بی غلّ و غش فاتحه و صلوات.

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٤٤ ‎ب.ظ

پست 4463 : عکس پاره‌کردن نمادین برجام (برنامۀ جامع اقدام مشترک) قراردادی بین المللی میان ایران و 5 کشور مذاکره کنندۀ هسته ای. در راهپیمایی 22 بهمن 1395 تهران:

نمادین توسط اینها (منبع: فرارو به نقل از ایلنا)

بدون شرح دامنه

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳۳ ‎ب.ظ

پست 4462 : به نام خدا. راهپیمائی 22 بهمن 1395 دارابکلایی ها در شهر سورک شهرستان  میاندورود مازندران. عکس های ارسالی امروز جناب رنگین کمان به تلگرام دامنه. ازت ممنونم حاج حسین. خدا پدرت را رحمت کناد.

      

حجة الاسلام شیخ محمدجواد مهاجری. حاج کبل سید محمد شفیعی. حسین آهنگر (حاج ابوالقاسم). سیدعلی زضایی و...

دوست گرامی ام سیداحمد هاشمی دارابی. آقای اسرافیل نوری فرزند مرحوم شعبان نوری (پایین محله ای). 22 بهمن 1395. سورک


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۳٢ ‎ب.ظ

پست 4461 : به نام خدا. راهپیمائی 22 بهمن 1395 مشهد. عکس های ارسالی امروز جناب حجة الاسلام آق سیدمحمد شفیعی دارابی به تلگرام دامنه. عوض مان حتماً در حرم آقا و مولای مان حضرت امام رضا (ع) زیارت کن که هرچه داریم از آن رضای آل محمد (ص) است.

 راهپیمائی 22بهمن 1395مشهد. حجة الاسلام سیدمحمد شفیعی دارابی و اساتیدش


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٩ ‎ب.ظ

پست 4460 : عکس برگزیدۀ دامنه از راهپیمایی 22 بهمن 1395

عکس کف دست نوشتۀ «من انقلابی ام» یک شرکت کنندۀ تظاهرات 22 بهمن 1395

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٩ ‎ب.ظ

پست 4459 : : متن نقلی. «به گزارش شفقنا، آیت الله فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار در درس خارج فقه خود: «شیعه دارای سرمایه‌ی بزرگی است که هیچ مذهبی ندارد و آن گوهر ناب امامت است که بر محور فاطمه زهرا سلام الله علیها است افزود: ما هرچند حضرت فاطمه را امام نمی‌دانیم اما ایشان را محور امامت و حجت بر همه‌ی ائمه می‌دانیم لذا قولش هم معتبر است. پس باید  مطالعاتمان را زیاد کنیم و هرچه بیشتر  حضرت را شناخته و معرفی کنیم...

مساله دیگر، ظلم فراوانی است که به حضرت شده، باید آن را کاملاً بیان کنیم. منتهی با بیان منطقی، استدلال و به دور از احساسات و توهین. پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، فدک را به دستور خدای تبارک و تعالی به حضرت داد. «وَآتِ ذَا الْقُرْبَى حَقَّهُ»، پیامبر از جبرئیل پرسید مقصود از ذی القربی و حق چیست؟ جبرئیل خبر آورد که خدای تبارک و تعالی می‌فرماید فدک را به فاطمه بده و پیامبر فدک را به فاطمه نحله کرد و ملک او شد. حالا آقایان بگویند که به چه دلیل فقهی و شرعی این ملک را از او گرفتند؟...

ما نباید بگذاریم این ظلم‌ها در بین مردم فراموش شود اما اهانت و دشنام هم نداشته باشیم. این مصائب که فاطمه عمر کوتاه داشت، وقتی که از دنیا رفت، از خلفای وقت غضبناک بود. اینها مطلبی است که در کتاب‌های اهل سنت هم آمده و می‌بایست ذکر بشود...

لذا فاطمیه را هر چه می‌توانیم گرامی بداریم. گرامی داشتنش هم به این است که حضرت زهرا را بیشتر بفهمیم و بهتر به مردم معرفی کنیم.» (منبع: اینجا)

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٩ ‎ب.ظ

پست 4458 : «حکایت؛ مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن در اوایل تحصیل، سخت در  مضیقه مالی بود به حدی که پس از اتمام هر کتابی ناچار می‌شد آن را بفروشد و از پول آن، کتاب بعدی را تهیه کند ولی این فقر مانع از ادامه تحصیل او نشد و تعجب اینجاست که گرچه خودش به سختی زندگی می‌کرد اما دیگران را بر خود، ترجیح می‌داد.

یکی از اساتید عالی‌قدر قم نقل کرد که آقا سید ابوالحسن اصفهانی روزی به خاطر مشکلات مالی لحاف خود را برای فروش به لحاف‌دوز سپرده بئد، از طرفی هم مردی که مستحق بود، به او مراجعه کرده و وضع زندگی خود را تشریح کرد، ایشان فرمود: نزد لحاف‌دوز برو و پول لحاف را بگیر که تو محتاج‌تری! و پولی که خودش به شدت به آن احتیاج داشت و به خاطر آن لحاف منزلش را برای فروش گذاشته بود به مستحق داد. (با اقتباس و ویراست از کتاب مردان علم در دنیای عمل). (منبع: اینجا)

تیره روزان جهان را به چراغی دریاب

تا پس از مرگ تُرا شمع مزاری باشنـد

(صائب تبریزی)

مرحوم آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢۸ ‎ب.ظ

پست 4457 : متن نقلی. شکست جدید د.نالد ترامپ به دست قوۀ قضاییۀ مستقل. «سه قاضی دادگاه سان فرانسیسکو علیه طرح مهاجرتی ترامپ رای دادند و بدین ترتیب رای اولیه یک دادگاه منطقه ای ایالات متحده علیه طرح مهاجرتی تایید شد. سه قاضی دادگاه تجدیدنظر سانفرانسیسکو در رای خود آورده اند دولت نتوانسته ادله کافی برای منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان به خاک آمریکا ارائه دهد.

ترامپ در پیامی که حاکی از عصبانیت او بود در توییتر نوشت شما- قضات- را در دادگاه خواهم دید؛ امنیت ملی کشور در خطر است!» (منبع: اینجا)

ترامپ در مجامع، دخترش ایوانکا ماری را به همراه می برد چون زنش در نیویورک مشغول نگهداری پسرش برای تحصیل است

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٧ ‎ب.ظ

پست 4456 : به نام خدا. در سی و دومین قسممت سلسله پست هایچهره ها، اینجا، اینک به معرفی مرتضی رضایی می پردازم:

سرتیپ پاسدار مرتضی رضایی کیست؟: او چهارمین فرمانده سپاه پاسداران بود، با استعفای ابوشریف، سید ابوالحسن بنی صدر (رئیس جمهور و فرمانده وقت کل قوا؛ همییوند خائن سازمان تروریستی منافقین) در تاریخ 22 تیر 1359 مرتضی رضایی را به عنوان چهارمین فرمانده سپاه انتخاب کرد...

او که یکی از ناشناخته‌ترین فرماندهان سپاه در افکار عمومی و رسانه‌ها است که بعدها با حکم رهبر معظم انقلاب به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات و نیز قائم مقامی سپاه منصوب شد...  بقیه در ادامه

سردار سرتیپ پاسدار مرتضی رضایی مشهور به «سردار بی تصویر سپاه»


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٦ ‎ب.ظ

پست 4455 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 68. قسمت 43. فصل هشتم: قیامت. یکى از منازل هولناک آخرت، قیامت است که هولش عظیم، بلکه از هر هول اعظم و فزعش فزع اکبر است و خداوند در وصف آن مى فرماید: ثقلت فى السموات و الارض لا تاءتیکم الا بغتة سنگین و گران و عظیم است قیامت از حیث شدائد و هولهاى آن، در آسمانها و زمین یعنى بر اهل آنها از ملائکه و جن و انس، نیاید شما را مگر ناگهان.

قیامت: (یوم القیامه) در آیات ۱۲ انعام، ۱۴ و۳۶ مائده، ۱۳ اسرا، ۹ و۱۷حج، ۳۲ اعراف، ۱۶ مومنون، ۲۵ نحل و برخی آیات دیگر آمده‌ است. به معنای برانگیخته شدن پس از مرگ. قائم شدن و روز قیامت را بهمین جهت قیامت گویند که در آن وقت مردگان زنده شوند و قیام کنند و روز قیامت؛ روزی است که خلایق همه برای محاسبه محشور شوند.

هفت مرحله ی قیامت که بعد از مرگ با آن روبرو هستیم: پس از زنده شدن مردگان و ورود آنها به عرصه قیامت، قبل ازورود به بهشت و دوزخ امورى چند تحقق خواهد یافت که قرآن و احادیث از آنها خبر داده است: ...

...انسانها در روز قیامت چگونه محشور میشوند؟

1- سخن چینان (که به شکل میمون در می آیند )
2- حرام خواران (که به شکل خوک در می آیند)
3- ربا خواران (وارانه وارد محشر میشوند)
4- حاکمان جو ر (کور به عرصه محشر می آیند)
5- افراد خودخواه و خود پسند (گنگ و کر محشور میشوند)
6- عالمان بی عمل (زبانشان را می جوند و چرک از دهانشان بیرون می آید)
7-  آزار دهندگان همسایه (با دست و پای بریده وارد میشوند)
8- آنهایی که دوبهم زنی کرده اند (به شاخه ای از آتش آویزان می شوند)
9- شهوت پیشگان و کسانی که خمس و زکات خود را نمی پردازند (با بویی بدتر از مردار وارد محشر میشوند)
10- تکبر کنندگان (لباسهای آتشین بر آنها می پوشانند)

ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٥ ‎ب.ظ

پست 4454 : [سخنان مقام معظم رهبری در آغاز درس خارج فقه] «نامه‌ای دریافت کرده‌ام که در آن نوشته شده بعضی از افراد حاضر در درس، با ماشین‌های گران‌قیمت دویست میلیونی تردد می‌کنند.  حرمت اسراف برای همه است، هر کسی در هر حدّی چه غنی، چه متوسط یا فقیر ممکن است اسراف کند و اسراف، عمل حرام است. این ماشین های گران‌قیمت حرام است. [درباره  وجود  برخی جهات امنیتی و حفاظتی برای استفاده از ماشین های گران‌قیمت هم] توجه کنید عمل، وَرع، اجتهاد، زهد، بی‌رغبتی، نرفتن به دنبال زخارف مادی و زیبائی‌های ظاهریِ زندگی، وظیفه‌  اصلیِ ماست.» (منبع: اینجا)

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٤ ‎ب.ظ

پست 4453 : متن نقلی. از سرتیپ دوم بازنشسته علی فودازی، قائم مقام کمیته جنوب تهران. «بعد انقلاب و در سال ۵۹ اولین اقدام گروه مجاهدین خلق در پمپ بنزین خیابان هلال احمر صورت گرفت. ما گزارشاتی داشتیم که آنها از این پمپ بنزین که آن موقع تعطیل شده بود به عنوان پایگاهی برای آموزش نظامی نیروهای خود استفاده می‌کنند. پس از مشورت با آیت‌الله ایروانی برخی از افراد آنها را که می‌شناختیم خواستیم و‌ صحبت کردیم. به آنها گفتیم که دست از‌این کار‌ها بردارند اما می‌گفتند شما متوجه نیستید و نمی‌فهمید. ما می‌دانیم که چه کاری انجام می‌دهیم.

سرانجام در زمستان ۵۹ که بنده در کمیته انقلاب اسلامی جنوب تهران فعالیت می کردم، طی عملیاتی آن پمپ بنزین را گرفتیم وشش نفر از افرادی که از مسئولان آن گروه بودند و‌در آنجا حضور داشتند را دستگیر کردیم و برخی ادوات آموزشی و برخی اقلام همچون داروهای ضدبارداری و از این دست را در آنجا پیدا کردیم که وجود چنین داروهایی در آنجا همچنان برایم جای سوال است.

صبح فردایی که ما عملیات انجام دادیم و‌پمپ بنزین را گرفتیم،  دیوار‌هایی که دور پمپ بنزین ساخته بودند را...


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢۳ ‎ب.ظ

پست 4452 : دامنهٔ قم. قسمت 55 مراسم عزاداری و سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) از روز شنبه 23 بهمن 1395 در دفتر مراجع عظام تقلید در قم:

            

حضرات آیات عظام: صافی، شبیری، وحید، صانعی، مکارم، نوری

            

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢٢ ‎ب.ظ

پست 4451 : متن نقلی. سخنان آیة الله العظمی حسین وحید خراسانی به مناسبت فرار سیدن فاطمیه. «محدثه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، زهرا، حوراء انسیه. هریک از این اسما شرحی دارد. تنها انس نیست حوراء انسیه است، حوری است در پوشش انسان. حوراء الانسیه. مبارکه. چه برکتی؟! صدفی که یازده گوهر دارد، یک گوهرش  کسی است که خدا شیشه ای داد به دست او (صلی الله علیه وآله) که خون فرزند او را بگیرد، این خون را در قائمه عرش گذاشت، آن قائمه تا قیامت می لرزد. این هم برکت...


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:٢۱ ‎ب.ظ

پست 4450 : به قلم دامنه. به نام خدا. برندگان سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر در شب 22 بهمن معرفی شدند. دامنه در 13 بهمن 1395 در پست 4326 اینجا، به اهمیت فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» که به چگونگی انهدام مقرّ موسی خیابانی نفر دوم سازمان تروریستی منافقین در زعفرانیه تهران می پردازد، پرداخته بود. فیلمی به کارگردانی محمود رضوی که در چند موضوع برنده شده است:

 1. برندۀ سیمرغ ویژۀ تماشاگران
 2. برندۀ سیمرغ بهترین فیلم نگاه ملی
 3. برندۀ سیمرغ بهترین فیلم
 4. برندۀ سیمرغ بهترین طراحی لباس 

تیتر روزنامۀ اطلاعات بهمن ماه 1360  از هلاکت موسی خیابانی و اشرف ربیعی که اول همسر شهید علی اکبر نبوی نوری بود، بعد از کشته شدن نبوی، همسر مسعود رجوی خائن شد (مطالعۀ بیشتر در اینجا)

عکس لیست برندگان سیمرغ سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر (21 بهمن 1395) (منبع این لیست: اینجا)

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4449 : عکس خانوادگی پانصد نفرۀ چینی

گردهمایی خانواده‌ای 500 نفره در روستایی در استان ژه‌جیانگ چین

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4448 : اُنس با قرآن. وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ.

و از نشانه‏ هاى او اینکه از [نوع] خودتان همسرانى براى شما آفرید تا بدانها آرام گیرید و میانتان دوستى و رحمت نهاد آرى در این [نعمت] براى مردمى که مى‏ اندیشند قطعاً نشانه‏ هایى است.

(سوره ۳۰: الروم - جزء ۲۱ - آیۀ 21، ترجمۀ فولادوند)

محفل اُنس با قرآن. مرکز آموزش تفنگداران منجیل نیروی دریایی ارتش. 19بهمن‌ 1395

جمعه ٢٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ٢:۱۸ ‎ب.ظ

پست 4447 : دارابکلا و عکس ها2 (71)

نمایی زیبا از دامنه های جنگلی دارابکلا. عکسی هنرمندانه از معین آهنگر دارابی. 19 بهمن 1395

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۳٩ ‎ب.ظ

پست 4446 : دردهای جامعه (39)

درود بر جمهوری اسلامی ایران

در طاغوت ستمشاهی پهلوی همین بادی (=فانوس) را هم به زور داشتیم

خاطره ها دارم من، زیر فانوس و مشق و رسم و درس

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۳۸ ‎ب.ظ

پست 4445 : به قلم دامنه. به نام خدا. فردا 22 بهمن 1395 است که وارد سی و نهمین سال پیروزی انقلاب می شویم. و این هم یادی از حاج اقا روح الله موسوی الخمینی، امام امت _رهبر کبیر انقلاب اسلامی_ که در همین اتاق کوچک و ساده در نجف اشرف، کنار حرم مولای متقیان مظهر عدالت و پیشوای عدالت دوستان، امام علی _علیه السلام_ بنیادِ رژیم سراسرجنایت و خنایت دو شاه پهلوی، دو دیکتاتور فاسد را از اساس ویران کرد و 2500 سال نظام ستمشاهی را به زباله دان تاریخ انداخت و نفرت انقلابی و ابدی و دائمی را در  دل های مؤمنان، علیۀ فاسدان ستمگر جهان و مستکبران و خودکامگان کاشت.

و چه عالی فرمود حضرت محمد مصطفی (صلوات الله) که: المُلک یَبقى معَ الکُفر ولایَبقى معَ الظُّلم. حکومت با کفر می ماند اما با ظلم نمی ماند.

و چه عالی فرمود امام علی مرتضی (ع) : «خداوند بر رهبران عادل واجب کرده که سطح زندگی خود را با مردم ناتوان برابر کنند تا فقیر را فقرش برآشفته نسازد.» (اصول کافی. جلد1، حدیث 411).

عکس دامنه هم، منزل امام خمینی در نجف اشرف است، 6دی 1393.

شدی پیشوای مانای همۀ منتظران مهدی (عج) تا روز ظهورش، ای امام، ای سیدروح الله

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4444 : به نغمۀ پرنده 21 : به نام خدای آفریننده ی پرنده. سلسله پست های پرنده (21). پرنده به شما آدما درس نمی دهد، درس، پس می دهد. گاهی باید دقیق دید. گاهی باید عمیق شنید. گاهی باید نظیف، ندید و گاهی هم باید شدید بو کشید؛ چرا که ما در لای کتاب های غریزی مان خوانده ایم:

خط با خطا،

فقط با یک الف فاصله دارد!

نمی دانم راکون است یا جُنبندۀ دیگر. عکس برگفته از وب مهندس محمد عبدی

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4443 : دامنهٔ قم (54)

      

هوای مِه آلود قم. بلوار شهید سردار کریمی. 8 بهمن 1395. عکاس دامنه

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4442 : دارابکلا و عکس ها2 (70)

      

گل بنفشۀ روستای دارابکلا. نقاشی خدا؛ طرح جناب یک دوست. 19 بهمن 1395

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4441 : متن نقلی. در راستای پست 4379 اینجا، که دامنه در آن نکتۀ تکمیلی نوشته بود، و در پی تز «آشتی ملی سیدمحمد خاتمی» اینجا، [بیانیه حزب اتحاد ملت در آستانه سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی] دکتر محمد رضا عارف (رئیس فراکسیون امید) نیز در دیدار با آیة الله حاج سید حسن خمینی چنین گفت:

«اگرچه در ابتدا با تشکیل کارگروهی در داخل فراکسیون امید «گفت‌وگوی ملی» را در داخل پارلمان دنبال کردیم اما اکنون به صورت جدی موضوع گفت‌وگوی ملی را در سطح ملی  برای رسیدن به اهدافی که ترسیم کرده‌ایم دنبال می‌کنیم... گفتمان اصلاحات از حق خود به نفع منافع ملی عبور می‌کند و انتظار داریم بزرگان کشور در  عملیاتی شدن گفت‌وگوی ملی به فراکسیون امید کمک کنند.» (منبع نقل قول دکتر عارف: اینجا)

نکتۀ تحلیلی دامنه در پست 4379 اینجا: به نام خدا. دامنه بارها طی سه سال تأسیس وبلاگش، بر جناح چپ _که  خود را اصلاح طلبان می خوانند_ این ایراد را وارد می کرد که رابطۀ تیره شده ی شان با رهبر معظم انقلاب را _با هر علل و دلایلی که رخ داد_ اصلاح و عادی کنند تا بتوانند علاوه بر حضور در فضای مدنی، در قدرت و مدیریت نیز سهیم شوند. نهاد رهبری، عماد و ستون اصلی نظام ولایت فقیه است.

بنابراین اتّکا به این ستون، از لوازم سیاست ورزی در جمهوری اسلامی ست. هر کس نقد، یا مشورت و پیشنهادی هم بر رهبری دارد، دلیلی نمی شود که با ایشان قهر کند و گوشه ای گیرد و منزوی شود که این تیرگی و دوری و انزواگرایی، خواستۀ اصلی حلقۀ افراطی کیهان و باندهای تندروی پشت صحنه است تا یک جناح را اساساً فشل نگه دارد.

از اینرو دامنه درخواست و تقاضای درست جناح چپ برای  ارتباط نزدیک با رهبر معظم انقلاب را سیاستی مطابق با منطق و چارچو.ب خط امام می داند. زیرا امام خمینی همواره تأکید می کردند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد.

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4440 : عکسهای برگزیده (7)

نمای روستای دارابکلا و یال جنوب شرقی جنگلی آن از زاویۀ جَردلۀ حاج اکبر رمضانی بالامله در 3 خرداد 1395. از آرشیو آلبوم عکس 77 دامنهٔ دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ

پست 4439 : به قلم یک کامنت گذار «...». «سلام و عرض ادب و احترام. اگه حوصله دارید بخوانید و یاد بگیرید....

اول:اطرافیان محمدرضا شاه گفته اند که پول نفت که سرازیر شد شاه دیگر به حرف کسی گوش نمی داد. یاد بگیریم که پول زیاد را با عقل زیاد عوضی نگیریم.

دوم:مردم می گفتند تا شاه کفن نشود این وطن وطن نشود. یاد بگیریم که کفن کردن هیچکس هیچ مساله ای را حل نمی کند.

سوم:به روایت اسدا...علم محمد رضا شاه یکبار در جواب علم که خواسته بود کمیسیونی تشکیل شود برای مسایل مملکت گفته بود کمیسیون لازم نیست خودم کافی هستم. یاد بگیریم خیلی وقت ها خودمان کافی نیستیم.

چهارم:عده ای هم بودند که به امید آب و برق مجانی انقلاب کردند. یاد بگیریم آرزوی مفت خوری را کنار بگذاریم چون آخر و عاقبت ندارد.

پنجم:کتاب ولایت فقیه هشت سال قبل از انقلاب چاب شد. یاد بگیریم کتاب بخوانیم.

ششم:ابتدای انقلاب گفتند شما را به مقام انسانیت می رسانیم. یاد بگیریم راهی برای رسیدن به مقام انسانیت پیدا کنیم.

هفتم:دکتر بختیار می خواست دور قم را مثل واتیکان دیوار بکشد.مساحت قم هزارو ششصد برابر واتیکان است. یاد بگیریم حساب و کتاب را جدی بگیریم.

هشتم:در اولین انتخابات مجلس شیخ صادق خلخالی» [دامنه: متن کامنت تا همینجا واصل شد]
پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4438 : به قلم دامنه : به نام خدا. کلاس درس علم سیاست. قسمت 15 . یکی دیگر از مهمترین دانشواژه های علم سیاست «عناصر سازندۀ دولت» ست:

عنصرهای بنیادی دولت چهار چیز است:

 1. مردم یا جمعیت
 2. سرزمین
 3. حکومت یا سازمان
 4. حاکمیت

مردم یا جمعیت: یعنی عنصر اولیّۀ موجودیت هر دولتی مردم و جمعیت (بدون در نظر گرفتن میزان نفوس آن) است. اساساً بدون وجود بشر، هیچ دولتی شکل نمی گیرد.

سرزمین: یعنی همه قبول دارند که هر دولتی باید سرزمین معینی (بدون در نظر گرفتن وسعت آن) داشته باشد.

حکومت یا سازمان: یعنی سازمان یافتگی برای موجودیت که حکومت آن را برقرار می کند.

حاکمیت: یعنی آن اقتداری که دولت را از سایر گروه ها و مجتمع های انسانی متمایز می سازد. تا کلاس شانزدهم. خدا نگه دار. 

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4437 : به قلم دامنه. به نام خدا. از سلسله مباحث دارابکلا و عمومیات2 امروز می پردازم به دعانویسان روستای دارابکلا از شهرستان میاندورود مازندران مابین ساری و نکا.

روستای دارابکلا به علت مذهبی بودن بالا و وجود چندین خاندان آخوند و مُلا در قدیم و سپس تأسیس حوزۀ علمیه و پروریده شدن قریب 150 روحانی و عُلقه های دینی و سنت های محترم، دعانویسی در آن شیوع داشته و دارد و شاید هم خواهد داشت.

أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْضِ أَإِلَهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِیلًا مَا تَذَکَّرُونَ(نمل/62)

از جمله دعانویسان دارابکلا که محل رجوع و باورهای محلی، منطقه ای و حتی کشوری اند این خاندان اند که سال های سال برای رفع حاجات مشروعه و دفع بلاها و آسیب ها مورد توجه عموم بودند که بدون ترتّب و یا اولویت و تفضّل و برتری دادن، بر حسب ذهنم در زیر فهرست می کنم:

 1. خاندان مرحوم حاج آق سید علی شفیعی دارابی (شوهرعمه ام).
 2. خاندان مرحوم حاج سید کاظم شفیعی دارابی.
 3. خاندان مرحوم حاج میرزاهادی دارابی.
 4. خاندان مرحوم کبل آخوند ملاعلی طالبی دارابی (پدربزرگ پدری ام).
 5. خاندان مرحوم حاج سید میراحمد موسوی دارابی (مرحوم سیدیوسف).
 6. خاندان مرحوم حاج سید محمود هاشمی دارابی.
 7. خاندان مرحوم حاج سیدمیرزا حسن صالحی دارابی. (خاندان جدّ مادری ام).

بقیه را در ذهن ندارم که بگویم. شاید هم، همین هفت خاندان باشد. اگر افزوده ای داشت، بعداً خواهم افزود. 

مرحومآیة الله العظمی بهجت: هر کلمه ای از هر کسی شنیدید، دنبال این بروید که آیا این صحیح است، تامّ است، مطابق با عقل و دین هست، یا نه؟

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4436 : به قلم دامنه . به نام خدا. دارابکلا و فرهنگ لغت. قسمت 57. دِماسّی گیران. سال های دور در دارابکلا دِماسّی گیران که زنان مُسن جوگی بودند، خانه به خانۀ مردم گردش می کردند هم کولک (=گلپَر) می فروختند و هم دِماسّی می گرفتند و هم گاهی طالع بینی می کردند و فال می گرفتند و کف خوانی می کردند و مثلاً می گفتند تو هشت تا زن می گیری و 18 تا بچه می آری! و زودتر از زنت می میری و چندین احتمالات دیگر را با شگرد رمّالی به خوردِ طرف می داند و خوش باوران هم یا زانوی غم می رگفتند و یا دُمپاش می زدند. از این بگذرم برم دماسّی سر.

دماسّی به زبان شهری ها یعنی چسبیدن غذا و خورده میوه ها در نای و گلو. مادران محل ما، خیال می کردند بچه های شان دچار دماسّی شدند. یعنی یا در دماغ و یا در نای و یا در گلویشان غذا یا جرمی کُشنده گیر کرده است و بچه داره خفه می شود. از اینرو متوسّل به همین کولک فروشان و رمّالان و دِماسّی گیران جوگی می شدند که در محل چخ چخ می گرفتند و از این راه پول و پر می گرفتند، چون بچه ها را با فوت کردن از خفگی نجات می دادند!

دِماسّی گیران به شگرد ماهرانه فوت می کردند و جرم های در کف جاسازی شده مثل پِخوی سیب (خورده ریزه ی سیب) را نشان مادران می دادند و خود را حرفه ای تمام، ناجی جان بچه نشون می دادند و تیغ می زدند و تا سه ماه آن حوالی نمی آمدند!

من، در بچگی دِماسّی گیران زیاد دیدم، ولی نه دچار دماسی شدم و نه زیر بار دِماسّی گیر، گیر کردم. بدم می آمد کسی دماغ و یا دهانم را بگیرد و با دهنش فوت کند. ایف ایف ایف.

آخه دماسّی چیزی نبود جز جمع شدن آب دماغ خشک شده (=به قول محلی ها فنی پاس در تَهِ دماغ). همین. تا لغت بعدی در پست آتی.

عکس زبان، لقمۀ غذا. مری

نون، برکتی عظیم که قدر آن ناشناخته مانده

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4435

قسمت 73 سلسله پست های عکس ها در دامنه

زیرنویس دکتر شیخ باقر ذیل این عکس: «دستهای بهزاد نبوی بر شانه های بهزاد طالبی» گفتمش این پسرم  همنام شماست. بهزاد نبوی به طنز  و خنده گفت... در وبلاگش: [بوی خوش بهار نارنج]

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ

پست 4434 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 67. قسمت 42. «فصل هفتم : نعمت عمر. عمر از عماره به معنای آبادانی است و مراد مدت آبادى بدن بوسیله حیات و روح است (قاموس قرآن،ج 6،ص 42)

وَاللهُ خَلَقَکُمْ ثُمَّ یَتَوَفَّاکُمْ وَ مِنْکُمْ مَنْ یُرَدُّ إِلى‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَیْ لا یَعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَیْئاً إِنَّ اللهَ عَلیمٌ قَدیرٌ ( النحل/ 70) و خدا شما را آفریده و سپس مى‏میراند و بعضى از شما را به سن انحطاط پیرى مى‏رساند تا آنجا که هر چه دانسته همه را فراموش مى‏کند. همانا خداست که همیشه دانا و تواناست.

عمر اولین نعمت و از بزرگترین آنان است و خداوند آن را به امانت به انسان بخشیده است و هدر دادن و اتلاف آن را از گناهان بزرگ شمرده است. سپس بعضی اعمال را موجب تداوم آن و بعضی را موجب انکسار آن قرار داده و خود، انسان را به آنها آگاه نموده است، اما چگونگی و حکمت آن را، لزوما برای ما آشکار ننموده است تا آنها که ایمان دارند، از آنها که دچار شک یا ضعف محبت و معرفتند، باز شناخته شوند.

عوامل موثر در طول عمر آدمی بر دو قسمند: الف - عوامل معنوى. 1- ایمان قوى و توکل بر خدا. بیش از هر عامل دیگری آرامش روحی در طول عمر موثر است . بنابراین افراد متدین از عمر طولانی برخوردار هستند.


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4433 : متن نقلی. «آقای‌ هاشمی [رفسنجانی] هم معتقد بود روحانیون نباید به ارتزاق از پول مردم نیاز داشته باشند. معتقد بودند  روحانیون باید مثل بقیه زندگی کنند و روی پای خودشان بایستند و احیانا با انفاق هم بیگانه نباشند!

یکی از پوشش‌هایی که به آقای‌ هاشمی در مسیر مبارزه کمک می‌کرد، همین کارهای اقتصادی او بود. زیر این پوشش مجموعه‌هایی شکل می‌گرفت که گاهی نقش حزب را داشتند.

آقای‌ هاشمی بعد از آمدن به تهران مسئله اول و آخرشان انقلاب بود. شرکت دژساز هم در سال 50 یا 511 در شرایطی تاسیس شد که کار تشکیلاتی به شدت خطرناک بود. مؤتلفه لو رفته بود و همزمان با شکل‌گیری این شرکت گروه‌هایی عرض اندام می‌کردند. این شرکت در تهران تاسیس شده بود، اما عملیاتش در قم بود.

این مجموعه هم از افرادی مهندسین همدل با نهضت آزادی تشکیل شد و هم از افرادی که  همسو با مؤتلفه بودند. اینها مجموعا شرکتی را تاسیس کردند که اساسش ساخت و ساز در سالاریه قم بود.

من خیلی در متن قضیه نبودم، اما آقای‌ هاشمی در دیداری به من گفتند ما داریم زمینی را برای مجموعه‌ای می‌خریم که چون کلان است آن را نصف قیمت می‌خریم. ایشان این 250هزار متر زمین را از آقای ابوالفضل تولیت خریدند و بر پایه خیراندیشی به من گفتند اگر می‌توانی قسمتی از آن را بخر. من هم بخشی از آن زمین را خریدم.

یکی از بایسته‌های پژوهش در زندگی آقای‌ هاشمی رفاقت او با مرحوم ابوالفضل تولیت بود. می‌شد گفت کمتر عمامه‌داری به اندازه آقای‌ هاشمی برای آقای تولیت مورد اعتماد بود.» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه : مرحوم سید ابوالفضل تولیت ملقّب به مصباح التولیه، در مسجد قدس شهرک امام خمینی قم مدفون است. او نمایندۀ قم در مجالس یازدهم، دوازدهم و هفدهم دورۀ سلطنت پهلوی و تولیت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) در قم بود و نیز بنیانگذار کتابخانه آستانۀ مقدس حضرت فاطمه معصومه (س). عکس مرحومین تولیت و طالقانی و سیداحمد خمینی در ادامه


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4432 : اُنس با قرآن. وَسَوَاءٌ عَلَیْهِمْ أَأَنْذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ* إِنَّمَا تُنْذِرُ مَنِ اتَّبَعَ الذِّکْرَ وَخَشِیَ الرَّحْمَنَ بِالْغَیْبِ فَبَشِّرْهُ بِمَغْفِرَةٍ وَأَجْرٍ کَرِیمٍ.

و آنان را چه بیم دهى [و] چه بیم ندهى به حالشان تفاوت نمى ‏کند نخواهند گروید. بیم دادن تو تنها کسى را [سودمند] است که کتاب حق را پیروى کند و از [خداى] رحمان در نهان بترسد [چنین کسى را] به آمرزش و پاداشى پُرارزش مژده ده.

(سوره ۳۶: یس - جزء ۲۲ - آیات 10 و 11، ترجمۀ فولادوند)

محفل اُنس با قرآن. امامزاده سید شجاع الدین حسن فراشبند. 7 تیر 1395

پنجشنبه ٢۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 4431 : متن نقلی. «به گزارش عصر ایران، وزارت دادگستری سوریه سه‌شنبه با صدور گزارشی که خبرگزاری رسمی سوریه "سانا" آن را منتشر کرد گزارش سازمان عفو بین‌الملل را "کاملا عاری از صحت" توصیف کرد.

سازمان غیردولتی عفو بین‌‌الملل سه‌شنبه (19 بهمن‌ماه) اعلام کرد دولت سوریه تقریبا 13 هزار شهروند سوری مخالف حکومت را در یک زندان نزدیک دمشق، دار زده و هزاران فرد را نیز مورد شکنجه‌های سخت قرار داده است.

سوریه از 5 سال قبل تاکنون با بحران گسترده ای روبه رو است که هم اکنون به جنگ داخلی گسترده ای تبدیل شده است.» (منبع: اینجا)

از راست: 1- امینه گلباران (همسرمحجّبۀ رجب طیب اردوغان). 2- اسماء اسد (همسر سنی مذهب بشّار اسد). 3- بشّار اسد رئیس جمهور سوریه که جانشین پدرش حافظ اسد شد. 4- رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که در ایام دانشجویی خود را شاگرد مکتب امام خمینی و خوانندۀ کتاب و اندیشه های ایشان می دانست

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4430 : متن نقلی. از کتاب «بانوی نمونه اسلام فاطمه زهرا (سلام الله علیها). آیت الله ابراهیم امینی» به نقل از شفقنا:

حضرت فاطمه تصمیم گرفته بود که قبرش مخفى بماند و از همین رهگذر بود که على بن ابى طالب (علیه السلام) فاطمه را در تاریکى شب به خاک سپرد و قبرش را با زمین هموار ساخت و صورت چهل قبر تازه احداث کرد تا دشمنان کاملا در اشتباه واقع شوند...

چند احتمال علمای شیعه در مورد مکان قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها...


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ

پست 4429متن نقلی. «...ایشان کتابخانه بزرگی داشت...حدود هفت یا هشت هزار جلد را در بر می‌گرفت. بنابراین می‌شود گفت که ممکن است وصیت‌نامه‌ای نوشته باشند و جایی میان کتاب‌ها گذاشته باشند... .

...وقتی نسبت به امام یا نواده امام (ره) ناسپاسی می‌شد، ایشان را رنج می‌داد و در ماجرای عدم احراز صلاحیت حاج حسن آقا هم همین موضوع بود و ایشان می‌گفت حاج حسن میراث امام (ره) است و واجد همه نوع صلاحیت اخلاقی، علمی، فقهی و سیاسی و معیارهای حوزوی است... .

اگر بخواهیم واقعیت را بدانیم، این است که صدا و سیمای ما وابسته به حکومت و نظام است و  نهادهایی که حکومتی هستند، مدیر در آنجا تصمیم‌ساز نیست بلکه یک مجری است و به او دستور می‌دهند که فلان سیاست را اجرا کند و او هم اجرا می‌کند. من مدیران صدا و سیما را مقصر نمی‌دانم که کم‌لطفی کردند. آن‌ها مامور بودند و معذور. در واقعیت هم همین است. اینکه بعد از درگذشت آیت‌الله چند روزی با محتوای بیشتر نسبت به شخصیت ایشان عمل کردند، به دلیل همان بود که به آن‌ها گفته بودند که این کار را انجام دهید و آن‌ها هم وارد صحنه شدند و انجام دادند و اکنون نیز موضوع به حاشیه رفته است و آنها هم به تدریج فتیله را پایین کشیدند. وجود این نوع موارد در رسانه ملی بنا به تصمیم مدیریت آن رسانه نیست و مدیر در آنجا فقط مجری است... .

...برخی رفتارهای صدا و سیما در زمینه تحریف تاریخ را نقد می‌کرد و می‌گفت زیبنده کشور ما نیست که صدا و سیمای آن، اینگونه برخورد کند. ایشان نسبت به انحرافاتی که صدا و سیما از ملی بودن پیدا می‌کرد، انتقاداتی را مطرح می‌کرد... .

...هزار خانواده زندانیان سیاسی را تحت سرپرستی قرار داده بودند. به هر حال کسانی که قبل از انقلاب به زندان می‌رفتند از قشر مرفه جامعه نبودند و معمولا از اقشار میانه و پایین جامعه بودند و امام (ره) هم همیشه می‌فرمود که این پابرهنگان و مستضعفین هستند که شما از صدقه سر آن‌ها به حکومت می‌رسید.

آقای هاشمی علاوه بر مبارزه و رسیدگی به خانواده‌های زندانیان، نیازهای دیگری هم داشت از جمله اینکه خانه‌هایی را اجاره می‌کرد تا وقتی مبارزان از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند به هتل  و مسافرخانه نروند که شناسایی شوند یا اگر این مبارزین می‌خواستند فرار کنند و تحت تعقیب بودند، بیایند شبی را در این اتاق و شب بعد را در اتاق دیگری بگذرانند تا مشکلی برایشان پیش نیاید... .

آقای هاشمی با همین دارایی، این هزینه‌ها را تامین می‌کرد اما بعد از انقلاب که چنین نیازی وجود نداشت آن ۴۰۰ قطعه زمینی که در قم داشت را به طلاب واگذار کرد تا آنانی که واجد شرایط  هستند بروند و در آنجا خانه بسازند و در تهران هم منازلی داشتند که واگذارشان کردند و منزل شخصی‌شان هم بعد از انقلاب تا زمان ترورشان در خیابان دولت، خیابان سرایی، سه راه نشاط قرار داشت که منزل بزرگی هم بود و پس از آن زمین دیگری گرفتند که حدود هزار متر بود و در همان‌جا هم ترور شدند اما نهایتاً آن خانه را هم برای کمک به بچه‌هایشان فروختند و خودشان به پیشنهاد امام (ره) در منزلی استیجاری در جماران ساکن شدند... .

...در چشم منتقدان و مخالفان نظام به عنوان خاکریز اول شناخته می‌شد و این موضوع، هم در  زمان امام (ره) مطرح بود که هاشمی خاکریز اول است و اگر می‌خواهید امام (ره) را بزنید اول باید هاشمی را بزنید... .


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4428 : به قلم دامنه. به نام خدا. در ایام الله دهۀ فجر، به تعبیرات ویژۀ امام خمینی _رهبر کبیر انقلاب اسلامی_ نسبت به اشخاص و موارد دیگر می پردازم. این موضوعی ست که دیشب به ذهنم خطور کرده و بر حسب حافظه ام می نویسم، بنابراین ممکن است ناخودآگاه از ذکر برخی از تعبیرات مهم غافل شوم:

امام خمینی یک حقیقت همیشه زنده است. (رهبرمعظم انقلاب)

 1. اسلام: ناب محمدی (ص)
 2. حرم امام رضا (ع): آستان قدس رضوی
 3. سیدعلی خامنه ای: من بزرگش کردم...چون خورشید*
 4. سیدمحمود طالقانی: ابوذر زمان، مالک اشتر
 5. حسینعلی منتظری: فقیه عالیقدر
 6. مرتضی مطهری: پارۀ تنِ من
 7. سیدمحمد بهشتی: شهید مظلوم
 8. مسؤولان نظام: نوکران مردم
 9. ملت: ولی نعمت
 10. روحانیون وابسته: مقدس‌نمایان احمق**
 11. اکبر هاشمی رفسنجانی: زنده است، چون نهضت زنده است
 12. سید روح الله خاتمی: برادرعزیز، پرفروغترین چهرۀ روشنفکر متدین، خوبان امین**
 13. سیدمحمد خاتمی: فرزند فاضل، باتقوا و متعهدمان
 14. محمدعلی رجایی: عقلش بیشتر از علمش
 15. زن: از دامنش مرد به معراج می رود
 16. بسیج: شجرۀ طیّبه
 17. سپاه: کاش من هم یک پاسدار بودم
 18. آمل: شهر هزارسنگر
 19. آمریکا: شیطان بزرگ
 20. اسرائیل غاصب: غدّۀ سرطانی
 21. سازمان تروریستی «مجاهدین خلق» : منافقین
 22. شاه: مردَک
 23. ... .

بقیه را اگر مقدور شد، در پستی دیگر ان شاء الله تعالی.

پانوشت: * (صحیفه نور، ج ۱۵، ص ۱۳۹) و (اینجا)

** (صحیفه امام خمینی جلد ۲۱ صفحه ۱۷۰ (اینجا)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4427 : به قلم دامنه. به نام خدا. در نُه قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، نُه بدی شاه را نوشتم. در این پست، بدی دهم شاه را می نویسم و نیز جواب مهندس محمد عبدی را که در پست 4416 اینجا، به این متن های دامنه واکنش دوم را نشان داد، می دهم:

10- شاه، به علت یک سنت غلط و متوحّشانۀ موروثی بودن سلطنت و قدرت، حکومت بر ایران را از پدرش رضاخان میرپنج (عضو قزاق های سرکوب گر) به ارث بُرد. و همین او را متوهّم ساخته بود که او قدرتش را نه مدیون ملت، بلکه وامدار پدرش و خاندان پهلوی سوادکوهی ست. (= روستای آلاشت منطقۀ سوادکوه مابین زیراب و پل سفید مازندران).

بنابراین او که در سوئیس بزرگ شده بود و ایران و ایرانی را بدرستی نمی شناخت، و اساس سلطنتش را آسمانی می دانست؛ نه روحیه ی کار و خدمت به خلق داشت. نه مدیریت کشور را بلد بود. و نه مردم را محل می گذاشت.

او خود را مَهتر همه می دانست و آنجا که فرزند رضاخان قُلدر بود و در محیط نظامی و کاخ و پول و ثروت بادآورده و تیول داربزرگ ایران، بزرگ شده بود، فردی، فرمان دهنده و اطاعت خواه و مُریدپرور بود و کار را به کاردان نمی سپُرد و چاپلوسان را میدان می داد و فاسدان و دزدان و وابستگان و بهائیان را.

به قول حافظ: ناز پرورد تنعم نبرَد راه به دوست... ادامه می دهم... .

اما پاسخم به مهندس محمد عبدی:

جناب عبدی، در پست 4416 اینجا، به من نوشت: «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم جان عزیز. با این جمله شما در این نوشتار پست 4404 اینجا، به شدت مخالفم که نوشتی: «...بنابراین، برای او، نه آبادی مهم بود و نه آبادانی مطرح، او شاهی و شاهی گری هدفش بود.»

من هم ضمن سلام صمیمانه به آن دوست اهل کار و دانش، چند کلمه پاسخ می دهم:

 1. جناب عبدی، شاه با 37 سال حکومت مطلقه و موروثی، گویی به اندازۀ 5 دورۀ 8 سالۀ متوالی یک رئیس جمهور در رأس قدرت بلامنازع بوده است، آیا این بی لیاقتی نیست آدم نزدیک 40 سال یک تنه حاکم و رئیس باشد، ولی ایران را به قول امام خمینی، «گورستان» تحویل دهد!
 2. کسانی که تاریخ دورۀ پهلوی دوم را با ذکاوت و اندیشمندانه خوانده اند، بطور دقیق می دانند که شاه، به اَتمّ معنا، فردی بی عُرضه و فسادگر و فاسد بود.
 3. اگر کشورهای در حال توسعه ی همدورۀ شاه را بعد از سال های 1320 تا 1357 مقایسه کن، خواهی دانست، که شاه با آن همه دبدبه و کبکبه، شخصیتی پریشان، خودبین و بی کفایت بود. مَجاری قانون نبود تا او را برکنار کند و الّا او از همان روزهای نخست تا آخرین ساعات حکومتش، این استحقاق را نداشت که شاهِ این مملکت و بلاد باشد.
 4. من در آن پست گفتم: «برای او، نه آبادی مهم بود و نه آبادانی مطرح، او شاهی و شاهی گری هدفش بود.» به واژۀ «مهم» در این گزاره ام توجه کن. پدر او رضاخان، برخلاف او، بزور می خواست ایران را اروپا و آلمان ثانی کند، ولو با کشف حجاب اجباری! و رشد و سازندگی دستوری و اسلام ستیزی، ولی شاه، اساساًّ زن باره و عیاش بود و در پی خوشگذارنی و اعمالِ قدرت مطلقه و شاهی گری و ثروت اندوزی و کیسه دوزی. همین.
 5. من در این پست ها دارم، بدی های شخص شاه را می نویسم، اگر خوبی که می فرمایی شاه داشت، خوب، این را هر کس خواست بنویسد و دامنه هم منتشر می کند. ممنونم از نقد و ارائۀ دیدگاهت رفیق شفیق.

تعطیلات تابستانی در نوشهر. اتومبیل سمت چپ: محمد‌رضاه پهلوی، فرح دیبا و علیرضا پهلوی. اتومبیل سمت راست: فرح‌ناز و رضا به همراه دوستان. تاریخ ژوئیه سال ۱۹۷۲ (عکس از خبرگزاری آلمان)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4426 : «علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه پرسش و پاسخ در  جمع دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد: در حال فعالیت برای رفع حصر هستیم و طی ملاقاتی که با محصوران داشتیم آن‌ها علاقه خودشان به امام و رهبری را اعلام کردند.

وی افزود: آن‌ها دچار خطا شدند نه اینکه هیچ خطایی نکردند اما اعتراضشان طولانی شد و مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه قرار گرفتند،اما آیا هفت سال برای این مجازات کافی نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه هر دو طرف خطا کردند، تصریح کرد: شرایط امروز جامعه هم دیگر مثل آن دوره هیجانی نیست و اتفاقی هم نمی‌افتد.

وی در پایان گفت: اینکه می‌گویند شورای عالی امنیت ملی در این باره وارد عمل شده است صحیح نیست چرا که تعیین مجازات به شورای عالی امنیت ملی ربطی ندارد بلکه قوه قضائیه باید تصمیم بگیرد.» (منبع: اینجا)

نکتۀ ضروری و توضیحی دامنه : به نام خدا. مرحوم آیة الله هاشمی رفسنجانی نیز بر این نظر  بود که رفع حصر میرحسین، رهنورد و کروبی باید هرچه سریعتر انجام گیرد زیرا آنان سن بالایی دارند و این به ضرر نظام می شود اگر اتفاقی در حصر برای شان بیفتد. (نقل به مضمون از علیزاده طباطبایی، پست 4283 دامنه. اینجا)

نیز در اینجا به نقل از غلامعلی رجایی: «در مورد برطرف شدن حصر به رهبری گفته بود که این‌ها مُسن هستند و اگر اتفاقی برای آنها بیافتد پای نظام نوشته می‌شود که باید تصمیمی گرفته  شود و اطلاعات بیشتری هم درباره وضعیت سلامتی این‌ها به رهبری داده بودند. یک ماه پیش خصوصی به ایشان گفتم آقای هاشمی حصر هفت‌ساله شد؟ نمی‌خواهید فکری بکنید؟ گفتند من مکرر در این مورد صحبت کردم.

سال 92 که برای خداحافظی تعطیلات عید خدمتشان رسیدم گفتم خبر خوشی دارید؟ عیدی ما باشد، گفتند پس از عید خبر خوشی به شما می‌دهم. بعد از تعطیلات پرسیدم نفرمودید خبر خوش چیست؟

گفت بنا بود راجع به رفع حصر اتفاقاتی بیافتد، ولی افرادی نگذاشتند. از آرزوهای ایشان این بود که حصر برداشته بشود.» (منبع: پست 4234 دامنه اینجا)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ

پست 4425 : به نام خدا. قسمت 64 از سلسله مباحث خط امام. امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پیامی که به مناسبت فرارسیدن سال 1359 خطاب به ملت:

 «همچنین رادیو- تلویزیون باید مستقل و آزاد باشند و همه گونه انتقاد را با کمال بیطرفى  منتشر سازند تا بار دیگر شاهد رادیو- تلویزیون زمان شاه مخلوع نگردیم.

...این رادیو و تلویزیون هست. مثل سابق نیست که منحصر باشد به یک دسته ‏اى.

...دستگاهى باشد که تربیت کننده باشد، مسائل کشور را به آن طورى که هست طرح کند، مشکلات را آن طورى که هست بگوید، از انحرافات پرهیز کند...» (صحیفه امام؛ ج 10، ص 289-290). (منبع متن مفصل: اینجا)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ

پست 4424 : متن نقلی. در بارۀ عظمت حضرت فاطمۀ زهرا، سلام الله علیها. «به گزارش شفقنا به نقل از روابط عمومی دارالحدیث، آیت الله ری شهری هفتم بهمن ماه [1395] با حضور در بیت حضرت آیت‌الله وحید خراسانی در شهر قم با وی دیدار و گفت ‌وگو کرد.

حضرت آیت الله وحید خراسانی با تاکید بر درک عمیق حکمت های فاطمی گفت: محتوای هر یک از بیانات حضرت زهرا سلام الله علیها به وسعت یک دریا است. او افزود: بهترین گوهر که همان تلاوت قرآن کریم است را به حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف تقدیم کنید و توفیقات الهی کسب کنید.

در پایان این دیدار، آیت الله  وحید خراسانی کتاب «مصباح الهدی و سفینه النجاه» را به آیت الله محمدی ری شهری اهدا کرد.

گفتنی است، کتاب «مصباح الهدی» مجموعه‌ای از بیانات آیت الله العظمی وحید خراسانی با محوریت امام حسین علیه السلام و معارف مبارک آن حضرت است.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4423 : به نام خدا. توصیه های مهم سیاسی، اجتماعی و قرآنی مرجع تقلید آیة الله  العظمی حسین وحید خراسانی در دیدار علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی (18 بهمن 1395) به دولتمردان توصیه کردند:

«بر اساس اصول و ارزش های اسلامی با جهانیان با منطق و استدلال و  زبان نرم سخن بگویید،  همان گونه که پروردگار به حضرت موسی (ع) فرمود و فَقُولا لَهُ قَوْلاً لَیِّناً لَعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشى. (منبع: اینجا)

و نیز در دیدار با خانم دکتر معصومه  ابتکار و هیئت همراه توصیه کردند:

«...هوا مال من نیست. این آب مال من نیست. این خاک هم مال من نیست. همه اینها امانت است. آنچه که مهم است حفظ امانت است هم برای نسل فعلی و هم برای نسل بعدی...باید همه جوری تربیت بشوند که خیانت در امانت خدا نکنند. حفظ امانت وحفظ محیط زیست زندگی سالم، و بعد مسئولیت بسیار سنگین.

این هوا ، این آب و این خاک امانت است و ما مسئولیت حفظ این امانت را داریم و تخریب محیط زندگی خیانت در امانت عظمای خداست.

ان شاء الله از امروز هم خودتان و هم همه افراد خواندن قرآن را ترک نکنید. کلام خدا، نور قلب است. وصیت خاتم (صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) این است: یا علی! علیک بتلاوه القرآن علی کل حال. قرآن کاری با روح انسان می کند که نسیم بهار با زمین مرده. خواندن قرآن را از امروز ترک نکنید، آنچه از این کتاب میّسر است، بخوانید و به خود امام زمان (علیه السلام) هدیه کنید. وقتی این کار را بکنید آن حضرت شما را کمک می کند...» (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی حسین وحید خراسانی از مراجع عظام قم

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4422 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 66. قسمت 41. «فصل ششم: نفخه صور. معنای نفخ صور: (نفخ) به معناى دمیدن و “صور” به معناى” شیپور” یا شاخ میان تهى است که معمولاً براى حرکت قافله یا لشکر، یا برای توقف آنها به صدا درمى‏آوردند، البته آهنگ این دو با هم متفاوت است، شیپور توقف، قافله را یک جا متوقف می کرد، و شیپور حرکت، اعلام شروع حرکت قافله بود.

این تعبیر ضمناً بیانگر سهولت امر است و نشان مى‏دهد که خداوند بزرگ با یک فرمان که به سادگى دمیدن در یک شیپور است، اهل آسمان و زمین را مى‏میراند (نفخۀ مرگ) و با یک فرمان که آن هم شبیه به “شیپور رحیل و حرکت” است همه را زنده مى‏کند (نفخۀ حیات).

ترسیم رستاخیز و قیامت، دو گونه قابل تصویر است:۱) عالم بعد از نفخ صور اول تا نفخ صور دوم.۲) عالم بعد از نفخ صور دوم. عالم بعد از نفخ صور اول: با استناد به قرآن مسلم است که در عالم، تحقیقاً دو نفخه صور، اتفاق می افتد:


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4421 : دامنهٔ کویر2. کویریات دامنه 102

و چنگ می زند اندوه بر گلوی ضریح

از این شراره که بر پردۀ حرم زده ام

 

و از مسیر نشابور با تو رد شده ام

سری به ساحت یک رِند محترم زده ام

از لا به لای کتاب «زمزمه های کاشی» مجموعه شعر محمدحسین انصاری نژاد

سلام آقا، سلام آقای رئوف، سلام پیشوای مرتضی، سلام امام رضا (ع)

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4420 : از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه شنبه 19 بهمن 1395) در دیدار فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش... در سالروز بیعت تاریخی همافران با امام خمینی در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷... این حادثه را حادثه ای تعیین کننده در تاریخ انقلاب اسلامی خواندند و افزودند:

اصحاب انقلاب، مردم و حتی امام بزرگوار نیز این واقعه عجیب را پیش‌بینی نمی‌کردند و این حادثه در واقع مصداق «رزق لایُحتَسَب» یا روزی غیرقابل انتظار و غیرقابل محاسبه است که در قرآن کریم به آن اشاره شده است... درس و پیام حادثه نوزدهم بهمن سال ۵۷۷ این است که باید همواره در کنار محاسبات ضروریِ عقلانی و مادی، محاسبات فراتر از مسائل مادی نیز در نظر گرفته شوند... در طول ۳۸ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ما در مسائل مختلف از جمله دفاع مقدس همواره شاهد یاری خداوند و اتفاقات خارج از محاسبات مادی بوده ایم.»

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ

پست 4319 : به قلم یک کامنت گذار «...». «سلام. ترامپ کیست؟ به نظرم نام دونالد را می بایست حذف و بجاش ترامپ گذاشت و فامیلی او را ... ثانی گذاشت. البته با این تفاوت که دادگاهی در یک ایالت آمریکا می تونه حکم رییس جمهور مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایران به آمریکا را یک هفته پس از امضاء موقتا لغو کند، نشون می ده درسته که ترامپ ... است اما آمریکا ایران نیست!

درست است که ممکن است گاهی از حفره های دموکراسی، پوپولیسم قد علم کند اما وقتی جامعه ای نهادهای حقوقی و مدنی و دموکراتیک استواری داشته باشد خیلی زود می تواند پوپولیسم را به مدار عقلانیت و تعادل بازگرداند، نه اینکه مثل مدل وطنی اش طرف هشت سال هر ... بخواهد بکند و هیچکس هم نتونه بهش چپ نگاه کنه!

تازه یارو تهدید هم می کرد که مثلا کابینه و نزدیکانش خط قرمز دارند و احدی نمی تواند به ایشان دست اندازی کند .

البته تا مادامی که سر کار بود به حرفش عمل کرد حال چه شده که بعد از رفتن یارو... سوال ایجاست که با وجود این همه علامه و دانشمند و متخصص و کار بلد چطور طرف میاد میشه سردار و چطور طرف دیگری میشه شهردار؟ بهتر حضراتی که دست به قلم خوبی دارند و پرسمانهای فراوانی را خلق میکنند پاسخگو باشن»

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ

پست 4418 : اُنس با قرآن. أَفَمَنْ شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَى نُورٍ مِنْ رَبِّهِ فَوَیْلٌ لِلْقَاسِیَةِ قُلُوبُهُمْ مِنْ ذِکْرِ اللَّهِ أُولَئِکَ فِی ضَلَالٍ مُبِینٍ.

پس آیا کسى که خدا سینه‏ اش را براى [پذیرش] اسلام گشاده و [در نتیجه] برخوردار از نورى از جانب پروردگارش مى‏ باشد [همانند فرد تاریکدل است] پس واى بر آنان که از سخت‏ دلى یاد خدا نمى کنند اینانند که در گمراهى آشکارند.

(سوره ۳۹: الزمر - جزء ۲۳ - آیۀ 22، ترجمۀ فولادوند)

روایتی از امام صادق (ع): پس از آن که رسول خدا (ص) بر جنازه سعد بن معاذ نماز گزارد، فرمود: هفتاد هزار فرشته که در میان آنها جبرئیل نیز بود بر جنازه او نماز گزاردند. من از جبرئیل علت این احترام ملائکه را پرسیدم و او گفت: بخاطر اینکه او در همه حالات، در نشستن، ایستادن، سواره بودن، پیاده روی و رفت و آمد، قل هو الله احد... را تلاوت می کرد.

چهارشنبه ٢٠ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4417 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 65. قسمت 40. «فصل پنجم: عالم برزخ. برزخ در لغت و اصطلاح. واژه برزخ در اصل به معنی چیزی است که در میان دو شیء حائل می‌شود و نمی‌گذارد به هم برسند. به حسب اصطلاح به عالمی که میان دنیا و عالم آخرت قرار گرفته است، برزخ گفته می‌شود. از عالم برزخ به عالم ارواح، ‌عالم قبر، و عالم مثالی نیز تعبیر می‌شود.

برزخ در روایات: 1- در حدیثی از پیامبر آمده است: «القبر اما روضه من ریاض الجنه او حفره من حفر النیران»، (مجلسی، 1403: 6 / 214 و 218) این حدیث در منابع شیعی با همین تعبیر از امیرمؤمنان(ع)  و امام سجاد(ع)  نیز نقل شده است. باید گفت مقصود از اینکه قبر باغی است از باغ‌های بهشت یا گودالی از آتش است، همان عالم برزخ است و این نکته‌ای است که از روایات مربوط به عالم برزخ می‌توان به‌دست آورد.


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ

پست 4416 : به قلم مهندس محمد عبدی 103 . «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم جان عزیز. با این جمله شما در این نوشتار پست 4404 اینجا، به شدت مخالفم که نوشتی: «...بنابراین، برای او، نه آبادی مهم بود و نه آبادانی مطرح، او شاهی و شاهی گری هدفش بود.»

درسته او در چنین کاخی زندگی می کرد و زندگی اشرافی داشت و راحتی و راحت طلبی اما این دور از انصاف می دانم که همه خوبیها را نادیده بگیریم و اونوقت شبکه مثل «من و تو» با پخش عملکرد و برنامه های اقتصادی و زیر بنایی و عظیم آن دوره دلهای جوانان را خالی کند که من و شما دروغ گفتیم چرا که گاهی نگفتن بهتر از بد گفتن و دفاع کردن هست شاید شتاب بهبود اوضاع با شیبی خیلی تند نبود اما روند و اوضاع اقتصادی صد البته بهتر ازین دوره 37 ساله بود نباید تردید داشت چرا که 37 سال انقلاب را 37 سال حکمرانی محمدرضا شاه مخلوع اگر قیاس نمایید و در ترازوی عدالت قرار دهید خواهید دید که چه خبر است و نباید از انصاف دور داشت و حداقل اشاراتی گذرا داشت بعد بیان نمود که بهتر و بیشتر ازینا هم می شد کرد نه کامل از ریشه زد و منکر شد فلذا شایسته می دانم نه به دفاع از طاغوت و سلطنت طلبها بلکه برای ارج نهادن به حق و حقیت و راستگویی این چند خط را مدنظر داشت و ... »

پاسخ دامنه : در پست جداگانه

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ

پست 4415

روستای دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. 19 بهمن 1395

      

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ

پست 4414 : متن نقلی. از آیة الله العظمی حسین وحید خراسانی از مراجع عظام قم. «... باران نیامد، همه علمای مذهب رفتند به دعای باران. قطره‌ای نازل نشد. یک راهب نصرانی آمد، تا دست بلند کرد به آسمان، مثل سیل باران سرازیر شد. همه مسلمان‌ها مضطرب. کار به جایی رسید که اشقی الاشقیا خلیفه عباسی بیچاره شد. دید تخت‌وتاج در خطر است. پناهنده شد به حضرت عسکری. گفت: یابن رسول‌الله! امت جدّت را دریاب.

این است امام حسن عسکری. فرمود: فردا اعلان عمومی بشود؛ مسیحی، یهودی، مسلمان بیایند به دعای باران، من هم می‌آیم، آن راهب هم بیاید. فردا غوغایی شد

اینها در تاریخ مجهول مانده، همچو روزی اتفاق نیفتاده؛ اسلام در خطر؛ مسیحیت در ظفر؛ دست بلند کرد راهب به طرف آسمان. امام دست دراز کرد، دستش را گرفت. از بین دو انگشت چیزی در آورد، فرمود: حالا دعا کن. دست‌ها را بلند کرد، ابرهای متراکم همه پراکنده شدند.

خلیفه عباسی مات و مبهوت. چه خبره؟ پرسید: یابن رسول‌الله! واقعه چیست؟ فرمود: این استخوان یکی از انبیاء بنی اسرائیل است، خاصیت استخوان نبی این است اگر بلند بشود به طرف آسمان مثل سیل باران سرازیر می‌شود.

فرمود: حالا دعا کن. دست برداشت ابرها پراکنده شد. اگر آن روز امام یازدهم نبود، الان من و تو معلوم نیست آیا مسلمان بودیم یا مسیحی؟ این جور اثر کرد. این است امام یازده» (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه : به نام خدا. سیدعطاء الله مهاجرانی (که به لندن پناهنده شد و آنجا خوش می  گذراند و دو تابیعتی شده است، در دورۀ وزرات ارشاد دولت خاتمی، پروندۀ فساد اخلاقی دارد) به این داستان شبهه وارد کرد که برخی از شاگردان  آیة الله العظمی وحید خراسانی به او پاسخ تحقیقی دادند. اینجا. که من از توضیح بیشتر می گذرم.

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ

پست 4413 : به قلم دامنه. به نام خدا. دیروز 17 بهمن 1395 حین ناهارخوردن، به صورت اتفاقی گوشم به حرف های حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محسن قرائتی تیز شد که از شبکۀ 3 سیمای میلی به صورت زنده، داشت با مردم سخن می گفت.

او این گونه و بدین مضمون گفت: در فضای مَجازی اگر کسی عیب مؤمنی را پخش کند، نه دچار عذاب، بلکه دچار عذاب الیم (=بسیار دردناک و همیشگی) می شود.

انتقادم به این شخصیت بزرگوار و به تعبیر رهبر معظم انقلاب ««عالم مجاهد و خستگی ناپذیر: منبع: اینجا» این است با آن که جناب عالی یقین می دانی سیمای میلی، خود بارها و بارها مرتکب همین عیبی _که بحق و درست به فضای مجازی متذکر شده ای_ در ابعاد بسیار وسیع و پردامنه و دامن زننده، در حق بسیاری از مردم و بزرگان دینی و دانشمندان متفکر مرتکب شده است، چرا به صدا و سیما تذکر ندادید؟ و حق گویی نکردید؟

من بارها و بارها هم سخنان شما را گوش کردم و هم کتاب ها و تفسیر نور شما را را خواندم و حتی در دهۀ 60 برخی از کتاب های شما را در محل کارم برای کلاس تدریس کرده ام و شما را روحانی آگاه و مردمی و متواضع و شجاع می دانم.

اما در این روز، حق پوشی کردی و این منکر کریه را به این سازمان جفاکننده و اشغال شده توسط برخی افراطی جناح تندرو تذکر ندادی. به عنوان یک روحانی، وقتی از ابزار مردم و مال مردم بهره می جویی، باید حق مردم را بگویی.

خدا به شما که اخیراً دچار کسالت شده بودید، سلامتی و عافیت کامل بدهد، تا حق گوی معارف قرآن و حقوق ملت باشید.

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 4412 : به قلم دامنه. به نام خدا. در میان چهره های ضدانقلاب، شاهپور بختیار از همه بی بخت و بی یارتر بوده است. چون از سوی شاه که 37 سال حاکم و سلطان جاه طلب در اواخر حکومتش به نخست وزیری منصوب شد و 37 روز بیشتر طول نکشید با این سخن تاریخی امام خمینی، معزول و بی اختیار شد:

«من دولت تعیین می‌کنم! من تو دهن این دولت می‌زنم! من دولت تعیین می‌کنم! من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم! من به واسطه اینکه ملت مرا قبول دارد...» (منبع:صحیفه امام خمینی جلد 6 ص 16 سایت روح الله. اینجا)

دکتر شاهپور بختیار عضو جبهۀ ملی و آخرین نخست وزیر منصوب محمدرضا پهلوی

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ

پست 4411 : به قلم دامنه. به نام خدا. اخیراً آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: نگرانی که در میان بسیاری از  دلسوزان وجود دارد این است که گویا روند عمومی حوزه، به‌گونه‌ای پیش می‌رود که برخی می‌خواهند تحت عناوین خاص، حوزه را به دوران قبل از انقلاب برگردانند.» (منبع نقل: اینجا)

در حد گذرا، به این بخش از نگرانی ایشان،چند پرسش مطرح می کنم:

 1. مگر روندِ عمومی حوزه در حال حاضر چگونه است؟
 2. بسیاری از دلسوزان چه کسانی اند که این گونه نگران شده اند؟
 3. برخی تحت عناوین خاص چه کسانی اند که می خواهند حوزه را به دوران قبل از انقلاب برگردانند؟
 4. آیا اینان در درون حوزه از چنین قدرتی برخوردارند که قادرند چنین کنند؟
 5. در پایان این که، مگر حوزۀ دوران قبل از انقلاب چه بود که برگشت به آن عیب و موجب نگرانی دلسوزان گردیده است؟
سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ

پست 4410 : متن نقلی. حجت الاسلام والمسلمین سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: چندی پیش که آقای رئیس‌جمهور به مشهد آمده بود، به من گفت؛ «فکر می‌کنم شما با نقاره خانه امام رضا(ع) هم روزی مخالفت کنید»،

به ایشان گفتم «اشتباه می‌کنید؛ بنده نه تنها با نقاره خانه امام رضا (ع) مخالفت ندارم... بنده با فسق و فجوری که در حاشیه کنسرت صورت می‌گیرد و جریانی است که  نسل جوان ما را به فساد می‌کشاند، مخالفم

نکتۀ دامنه : به نام خدا. در این گونه امور که بنیان خانواده در خطر قرار می گیرد، از نظر من دغدغۀ حجت الاسلام والمسلمین سید علم‌الهدی، امام جمعه مشهد را درست می دانم؛ البته نه به شیوۀ تند و جناح زدگی ایشان.

دنبالۀ متن علم‌الهدی و نیز عکس یکی از کنسرت ها!!! را در ادامه گذاشتم


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ

پست 4409 : به نام خدا. «آئین «بیلن دانا» از قدیمی ترین آیین های منطقه است. این مراسم در روزهای 14 و 155 اسفند ماه هر سال مصادف با زمان تغییر آب و هوا و گرم شدن تدریجی زمین برگزار می شود. هدف اصلی این مراسم شکر گزاری و بخشش است.» و طلب رزق و روزی در سال بعد»

      


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ

پست 4408 : متن نقلی. «چرا ایران به راحتی مورد هدف قرار می‌گیرد؟ چرا هر نسبتی دادن به ایران تقریباً مجانی است؟ چرا پیوسته ما را متهم می‌کنند؟ چرا بیشتر وقت سخنگوی وزارت خارجه صرف رد اتهام است تا تبیین سیاست خارجی کشور؟

...دستگاه دیپلماسی به معنای علمی و کاربردی مفهوم، استراتژی سیاست خارجی نداشته است... کدام اندیشه‌های اقتصادی، فنی و سیاسی، ارتباطات خارجی کشور را تئوریزه کرده است؟

حقیقت این است که ایران یک کشور صرفاً وارد کننده‌است. استقبال اروپایی‌ها از برجام به خاطر فروش کالا و خدمات است. آمریکا به ایران نیازی ندارد اما به عربستان، ترکیه و مصر نیاز دارد. بخش اعظم احترامی که یک کشور به کشوری دیگر می‌گذارد به خاطرنیاز است و نه اخلاق.

روابط بین الملل در سه واژه خلاصه می شود (به ترتیب): نیاز،ترس و بنابراین احترام.

...تحقق این آرمان‌ها محتاج یک استراتژی است: قدرت، مصونیت و شوکت کشور در ایجاد روابط متقابل و در سایه نیازمند کردن دیگران به خود تضمین خواهد شد....


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ

پست 4407 : متن نقلی. «چین به تازگی با  آزمایش موشک بالستیک قاره‌پیمای خود با قابلیت حمل 10 کلاهک هسته‌ای نشان داده که قوانین بازی در منطقه آسیا_اقیانوسیه در حال تغییر است. اما دانگ فنگ 5 سی که به تازگی پرتاب شده است چه مشخصات فنی دارد؟

با این برد اولین موشک بالستیک ساخت چین است که می‌تواند مناطق غربی ایالات متحده آمریکا و اکثریت بخش های اروپا را هدف قرار دهد.» (منبع و اطلاعات بیشتر در اینجا)

      

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ

پست 4406 : اُنس با قرآن. یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنْظُرْ نَفْسٌ مَا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ.

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید از خدا پروا دارید و هر کسى باید بنگرد که براى فردا[ى خود] از پیش چه فرستاده است و [باز] از خدا بترسید در حقیقت ‏خدا به آنچه مى ‏کنید آگاه است.

(سوره ۵۹: الحشر - جزء ۲۸ - آیۀ 18، ترجمۀ فولادوند)

دوشنبه 18بهمن 1395. خبرگزاری قرآن. اختتامیه سی و پنجمین دورۀ مسابقات قرآن کارکنان دولت

سه‌شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ

پست 4405 : به قلم دامنه. به نام خدا. من از این حرکت معنوی و حُبّ به اهل بیت (ع) و عشق به امام رضا (ع) این بازیکن پرسپولیس (که نامش را نمی دانم) خیلی خوشم آمد و تحسینش می کنم.

با آن که به هیچ تیمی گرایش ندارم و اساساً فوتبال را بلد نیستم، اما این عکس وی را برگزیدم و به او سلام می کنم و این پست را به دلیل ارزش آن، در سلسله مباحث عترت رسول الله2 ومباحث اجتماعی2 منتشر می کنم.

عشق به امام رضا (ع) بازیکن تیم پرسپولیس در برابر تراکتورسازی تبریز (17 بهمن 1395)

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٢٤ ‎ب.ظ

پست 4404 : به قلم دامنه. به نام خدا. در هشت قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، هشت بدی شاه را نوشتم. در این پست، بدی نهم شاه را می نویسم:

9- شاه، نه دردکشیده بود و نه دردِ مردم را درک می کرد. او کاخ نشین بود و بسیار مرفّه زندگی می کرد و از پولی که متعلّق به همۀ ملت بود، ارتزاق می کرد (=بخوانید دزدی و سرقت می نمود) و برای خود عِمارت های شاهانه و خلوت گاه های زنانه و عیّاشانه می ساخت و با همین خصلت های فسادآمیز، با اوامر ملوکانه بر گُردۀ ملت حکومت می کرد و سلطانی می نمود. بنابراین، برای او، نه آبادی مهم بود و نه آبادانی مطرح، او شاهی و شاهی گری هدفش بود.

در زیر و ادامۀ مطلب، عکس های یکی از چند کاخ شاه را می آورم که هم خواندن دارد و دیدن!

«کاخ نیاوران یکی از همین‌هاست؛ کاخی که آخرین عمارت گاه خانواده پهلوی بود که به دستور محمدرضا در سال ۳۶ ساخت آن آغاز شد. این کاخ در ابتدا قرار بود محلی برای پذیرایی از مهمانان خارجی و مقامات عالی‌رتبه باشد؛ اما درنهایت به خانه اصلی این خانواده تبدیل می‌شود و به دلیل همین تغییر کاربری ساخت آن تا ده سال طول می‌کشد. این عمارت خوش آب‌وهوا از سال ۴۶ تا ۵۷ محل زندگی خانواده محمدرضا شاه بود محلی که شاید آخرین روزهای حضور خانواده سلطنت را به خودش دیده است. نمای این ساختمان ساده است و با معماری‌های هنری قاجار تفاوت زیادی دارد؛ اما در عین حال ضدگلوله، ضد توپ و ضد زلزله است....

کاخ نیاوران تهران. از سال 1346 تا 1357 محل زندگی خانوادۀ محمدرضا شاه بود

عکس های اتاق خواب فرحناز، اتاق آرایش فرح، اتاق استراحت نیمروزی شاه، تالار آبی و میزبانی از جیمی کارتر، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، اتاق پذیرایی، رختکن لباس نظامی محمدرضا پهلوی، اتاق مطالعه علیرضا، سرسرای کاخ، سالنی با سقف متحرک و سالن سینمای اختصاصی در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٢۳ ‎ب.ظ

پست 4403 : به قلم دامنه. به نام خدا. در قسمت 165 سلسله مباحث عرفان و معنویت2، لیف روح 180 را مطابق دوشنبه های هر هفته، ارائه می کنم:

از زبان حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محسن قرائتی در یک برنامه ای شنیده و دیدم به این مضمون: شهید محراب آیة الله سید عبدالحسین دستغیب وارد مجلسی شد. یکی به شوخی گفت: صاحب «گناهان کبیره» وارد شد...

شهید دستغیب هم با شوخ طبعی ویژه اش جواب گفت: من علاوه بر «گناهان کبیره» کتاب «قلب سلیم» هم نوشته ام. چرا نمی گویی صاحب «قلب سلیم» وارد شد!؟

شهادت آیة الله سیدعبدالحسین دستغیب توسط سازمان کثیف و تروریستی منافقین

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ

پست 4402

روستای دارابکلا. رَف بِن دامنه. 18 بهمن 1395 ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه

      

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ

پست 4401 : متن نقلی.«عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه‌سرا اظهار کرد: من و تعدادی از شاعران از سال ۸۸ ممنوع‌التصویر شده‌ایم؛ هرچند در این سال‌ها صداوسیما، مدیران سازمان و شبکه‌ها این موضوع را انکار می‌کنند ولی این حکم کماکان پابرجاست.

او افزود: تصویر ما اجازه پخش ندارد. دعوت‌ها لغو می‌شود و تصویر ما در برنامه‌های غیرزنده مشمول سانسور و ممیزی تلویزیون می‌شود. این یک رفتار عجیب و غریب از طرف صداوسیما به عنوان یک رسانه ملی است.

کاکایی در ادامه گفت: من دلیل این‌ را که صداوسیما پخش چهره تعدادی از شاعران انقلاب را ممنوع کرده درک نمی‌کنم. البته برخی از ترانه‌های ما که قبلا برای تیتراژ سریال‌ها ضبط شده پخش می‌شود. اما برخی از شاعران انقلاب مانند سهیل محمودی، ساعد باقری و ده‌ها شاعر دیگر نیز به نوعی در صداوسیما ممنوع‌التصویر هستند.

این شاعر بیان کرد: وقتی این امکان هست که هزینه‌ای از بیت‌المال گرفته شود و یا بودجه‌ای از سرانه ملی برای رسانه‌ای هزینه می‌شود که مدعی رسانه ملی بودن است اما این تنگ‌نظری را از خود نشان می‌دهد که تنها در زمینه شعر و ادبیات هم نیست بلکه در حوزه‌های دیگر نیز این مشکل وجود دارد، جای سوال دارد.

کاکایی در پایان تاکید کرد: رسانه نمی‌تواند ادبیات معاصر را نادیده بگیرد و انکار کند. ادبیات به کمک فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی جای خودش را باز کرده و راه خودش را می‌رود.» (منبع: اینجا)

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4400 : سخنان بسیارمهم امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی. «کاری نکنید که بگویند رژیم فاسدی رفت، رژیم فاسد دیگری جایش نشست.

...اگر ما الآن مدعى هستیم که اسلامى است رژیم ما، ولى وقتى برویم سراغ بازار ببینیم بازار همان بازار سابق است، ربا همان رباى سابق است، چپاولگرى همان‏ چپاولگرى سابق است، اجحاف و گرانفروشى فوق العاده همان است که سابق بود؛ برویم توى ادارات هم ببینیم همان اشخاص و همان وضع و همان نابسامانى آنجا هم هست؛ برویم در مثلًا دانشگاه ببینیم آنجا هم مسائل همان مسائل است؛ هر جا برویم همان مسائل باشد، این موجب این مى شود که انعکاس پیدا بکند که رژیم فاسدى رفت، یک رژیم فاسدى جایش نشست... بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4399

همدردی دامنه با آن کوله‌بَرِ ضعیفی ست که مجبور است معیشت را تمشیت کند

کوله‌ بَرانی که هر روزه، با تنِ خسته، تأمین رزق و روزی شان به این گونه

بیانات صریح رهبر معظم انقلاب درباره مقابله با قاچاق سازمان‌یافته کالا: «مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می رود آن‌طرف یک چیزی را برمی دارد روی کول  خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد؛ با آنها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد.»

«من قاچاق های سازمان‌یافته بزرگ را می گویم؛ ده‌ها کانتینر یا صدها کانتینر اجناس گوناگون  قاچاق وارد کشور بشود؟ خب، باید برویم برخورد کنیم با اینها؛ ما دولتیم، ما قدرت داریم، ما می‌توانیم؛ به‌طور جدّی با اینها برخورد کنیم.» (منبع سخن رهبری: اینجا)

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ

پست 4398 : متن نقلی. به مناسب ایام الله دهۀ فجر: «انقلاب اسلامی محصول فرایندی است که با ظرفیت موجود در توده‌های مردم مسلمان ، از سال 1342 به رهبری حضرت امام خمینی (ره) آغاز شد و با تبعید ایشان ، هدایت و پیشبرد این نهضت در داخل بر عهده‌ تعداد دیگری از رهبران مذهبی و سیاسی قرار گرفت که عمدتاً از شاگردان حضرت امام(ره) بودند.

تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در قم و تهران: او تحصیلات حوزوی خود را در قم و تحصیلات دانشگاهی را در تهران ادامه داد و در 1330 هـ.ش موفق به اخذ لیسانس از دانشکده‌ معقول و منقول دانشگاه تهران شد . شهید بهشتی در نهضت ملی کردن صنعت نفت و رویدادهای سال‌های 1330 تا 1332 نقش فعالی ایفا کرد.

شهید مظلوم آیة الله دکتر بهشتی

نخستین دستگیری توسط ساواک: ایشان پس از مشخص شدن نقشی که در جریان قیام پانزده خرداد داشت ، توسط ساواک به تهران انتقال یافت. مدتی بعد، در آنجا به همکاری با هیئت‌های مؤتلفه‌ اسلامی پرداخت و پس از اعدام انقلابی حسنعلی منصور ، نخست‌وزیر وقت ایران ، توسط این گروه و با استفاده از موقعیت دعوتی که آیات عظام از ایشان برای هدایت مسجد جامع هامبورگ به عمل آوردند ، عازم آلمان شد

اقدامات فرهنگی در هامبورگ: دکتر بهشتی اقدامات فرهنگی و تربیتی خود را در آلمان با تأسیس انجمن‌های اسلامی دانشجویان ، اصلاح برنامه‌های مسجد جامع هامبورگ و برگزاری جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ ادامه داد .

دستگیری مجدد توسط ساواک: او در سال 1349 هـ.ش به ایران بازگشت و فعالیت‌های خود را در قالب مدیریت مدرسه‌ حقانی، شرکت در تهیه و تدوین کتب درسی ( تعلیمات دینی )، برگزاری جلسات هفتگی تفسیر قرآن و همکاری با روحانیون انقلابی ادامه داد که در سال 1354 هـ.ش به دستگیری ایشان انجامید ، اما پس از مدتی آزاد شد . دکتر بهشتی نقش مؤثری در تشکیل جامعه‌ روحانیت مبارز داشت و با اوج‌گیری تظاهرات مردمی علیه رژیم پهلوی ، هدایت انقلاب و انقلابیون را در کشور بر عهده گرفت . منزل او در این زمان مرکز تبادل مسائل مهم سیاسی بود . ایشان بار دیگر پیش از برگزاری مراسم بزرگ عاشورای سال 1357 دستگیر و مدتی بعد آزاد شد .

عزیمت به فرانسه و تشکیل شورای انقلاب: با عزیمت امام خمینی(ره) به فرانسه، ایشان نیز عازم پاریس شد و به امر امام هسته‌ اولیه‌ شورای انقلاب را با همکاری بزرگان دیگری همچون شهید آیت‌ا... مطهری ، مرحوم آیت ا... موسوی اردبیلی ، مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی و شهید دکتر باهنر تشکیل داد . به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، با پیروزی انقلاب اسلامی ، دکتر بهشتی سمت‌های زیادی را برای اداره و پیشبرد انقلاب بر عهده گرفت که مهم‌ترین آنها، ریاست شورای انقلاب ، نیابت رئیس مجلس خبرگان و ریاست دیوان عالی کشور بود.

تأسیس حزب جمهوری اسلامی: وی مؤسس حزب جمهوری اسلامی و اولین دبیرکل این حزب بود . دکتر بهشتی در دوران بعد از انقلاب همواره آماج تبلیغات منافقین و بنی‌صدر قرار داشت و سرانجام در اوج مظلومیت در شامگاه هفتم تیر 1360 در جریان انفجار بمبی که منافقین در ساختمان مرکزی حزب جمهوری اسلامی کار گذاشته بودند، به همراه 72 تن از یارانش ، که اغلب نماینده‌ مجلس بودند ، به شهادت رسید.» (منبع: اینجا)

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4397 : متن نقلی. متن کامل گفت‌وگوی حجت‌الاسلام محمد پروازی در مورد انصار حزب الله و ... .

...درست در لحظه‌ای که آقای خاتمی انتخاب شد، من وارد مدرسه معصومیه شدم، اما بیرون‌آمدن دست خودم نبود. مدرسه به هم ریخت که چرا از خاتمی حمایت می‌کنید؟ من در مدرسه حقانی، همین معصومیه و امام خمینی درس داشتم که همه آنها را لغو کردند.

شش سال متمادی تا زمانی که ریاست‌جمهوری آقای خاتمی تمام شد. بعد از روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد دادگاه من تمام می‌شود... بقیه در ادامه

حجت الاسلام محمد پروازی که در لشکر 27 محمد رسول الله (ص) بود پس از جندسال، سکوت را شکست


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4396

بررسی اسناد نفتی دولت محمود احمدی نژاد در دیوان محاسبات. روزنامۀ ابرار 18 بهمن 1395

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ

پست 4395 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 64. قسمت 39. «فصل چهارم: تجسم اعمال. مفهوم تجسم اعمال. یکی از مسائلی که از قرآن کریم و روایات ائمه معصومین علیه السّلام استنباط می‌شود تجسم اعمال است. یعنی: در آن روز علاوه بر این که انسان باقی و جاوید می‌ماند؛ اعمال و کردار انسان نیز در برابر او حاضر می‌گردد و از بین نمی‌رود و انسان تمام اعمال خوب و بد خود را به صورت مصوّر و مجسّم مشاهده می‌نماید.

اقوال مختلف درباره تجسم اعمال. عمل یک امر عرضی و حرکت است که در آن روز به ذات و جوهر تبدیل می‌گردد. لذا، این سؤال پیش می‌آید که چگونه ممکن است یک امر عرضی تبدیل به ماده و جسم و جوهر گردد؟

منکرین تجسم اعمال: و آیا ممکن است (عمل ) باقی بماند با وجود این که بعد از انجام محو و نابود می‌گردد؟ لذا بعضی از مفسرین منکر تجسم اعمال شده‌اند و گفته‌اند: امکان ندارد که عوارض چه در این دنیا و چه در سرای آخرت تبدیل به جوهر شوند.


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ

پست 4394

از لا به لای کتاب «زمزمه های کاشی» مجموعه شعر محمدحسین انصاری نژاد

و

ای کوچه های تمدن، کو ردّ پای ابوذر

در کاخ سبز شمایان، گُم شد صدای ابوذر

...

می میرد اما چه تنها، در سایۀ ابرِ غُربت

پیغمبر این آیه را خواند، از ماجرای ابوذر

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ

پست 4393 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 37

      

تصویر برگه های از متن کتاب «سیاست غرب در قرون جدید»

دامنه این کتاب «سیاست غرب در قرون جدید» را در سال 1378 در مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی قم در واحد تدوین اندیشۀ سیاسی اسلام _بخش غرب شناسی_نوشته است و در آن مرکز، در مجموعۀ اندیشه های سیاسی غرب به چاپ رسید

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ

پست 4392 : اُنس با قرآن. وَإِنَّ لِلَّذِینَ ظَلَمُوا عَذَابًا دُونَ ذَلِکَ وَلَکِنَّ أَکْثَرَهُمْ لَا یَعْلَمُونَ.

و در حقیقت غیر از این [مجازات]، عذابى [دیگر] براى کسانى که ظلم کرده‏ اند خواهد بود ولى بیشترشان نمى‏ دانند [که آن عذاب چیست].

چه کسانی در جهنّم ماندنی اند؟ تارِک نماز، بی توجه به تهیدستان، معاشر بیهوده گرایان، منکران معاد

دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ

پست 4391

شام خونۀ پسرم عارف و عروس خوبم مهسا. بهمن 1395. عکاس: دامنه. ممنونم از پذیرایی عالی هر دو

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥٩ ‎ب.ظ

پست 4390 : دامنهٔ کویر2. کویریات دامنه 101

همچنان که ریگ می لغزد در آب

این جهان می غلتد اندر علمِ ناب

طبیعت زیبای روستای سنه کوه. عکس از مهندس محمد عبدی سنه کوهی

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥٩ ‎ب.ظ

پست 4389

طبیعت زیبای ایران؛ دیدنی و شایستۀ شکرگزاری و سپاس و ستایش خدا

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥۸ ‎ب.ظ

پست 4388 :  متن نقلی. پرداخت رشوه سازمان تروریستی منافقین به چند مقام دولت ترامپ... در ادامۀ مطلب

عکس مریم قجَر عضدانلو زن مهدی ابریشمچی (که به زور رجوی، زن چهارم رجوی خائن شد) در کنار «رودی جولیانی» شهردار سابق نیویورک، مشاور ارشد ترامپ


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥۸ ‎ب.ظ

پست 4387 : متن نقلی. مصاحبۀ شفقنا با حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری. «در سخنرانی های مرحوم دکتر شریعتی هم این موضوع مشاهده می شود. در همان تقسیم تشیع صفوی و علوی، تشیع علوی را تشیع زنده، حیات بخش و پویا می داند که مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم در آن است. وقتی شریعتی از امیرالمومنین(ع)  صحبت می کند یا در «فاطمه فاطمه است» از زهرا (س) می گوید، می خواهد از همه آن فریادهای زهرا (س) استفاده کند و نشان دهد که شیعه این است که در مقابل ظلم، غصب و فساد فریاد می زند ولو دختر پیغمبر (ص) باشد ناظر به همین معنی است. طبیعی است که انسان ها بخصوص افراد فهیم و آزاده سلیقه ها و برداشت های مختلفی دارند؛ افتخار شیعه این است که یک مکتب آزاد است... دکتر شریعتی اسلام شناسی نواندیش و سخنوری کم نظیر بود


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥٧ ‎ب.ظ

پست 4386 : متن نقلی. «به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات: هم اکنون در تلگرام 180 هزار کانال فعال است که 900 درصد آنان بر اساس رصد انجام شده، اجتماعی و مربوط به ارتباطات فامیلی، خانوادگی و دوستان است.

کانالهای ضد دینی بازدید کننده کمی دارد... طی این مدت  بسیاری از مدیران کانالهای ضد دین شناسایی و دستگیرشده اند...

کانالهای غیراخلاقی نیز با اعلام به مدیریت مرکزی تلگرام در آلمان مسدود می شود.» (منبع: اینجا)

تبلیغ و ترویج گستردۀ فساد و مشروبات الکلی در تلگرام

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥٦ ‎ب.ظ

پست 4385 : به قلم رنگین کمان 22. «سلام. باید به این متن شما [در پست 4370 اینجا با عنوان شاه چه بدی هایی داشت؟ (8)] پاسخ دهم.

«محمود احمدی نژاد هم که دیدیم در دو دوره ای که برایش شکل گرفت، چه کارها که نکرد. حتی مراجع عظام تقلید را هم از اهانت هایش در امان نگذاشت. پول و خزانه و بانک و قطعنامه و سیاست خارجی و داخلی و اقتصاد کشور را با یکدندگی و قلدری و تهمت ها و دروغ های شاخ دار ویران کرد و حالا راحت و آزاد چخ چخ!! می گیرد و می گردد و دیگران به خاطر فتنه گری هایش در حصر و بند مانده اند...که من فعلاً بازم بگذرم.» [از متن دامنه در آن پست]

محمود احمدی نژاد چه محبت ها که نکرد از خانواده  شهری و روستای و عشایر هر کدام به  به نوعی از حمایت دکتر احمدی نژادسخن  می گفتند الان شاید به چشم خیلی نادیده گرفته شود چه بسا دست های گرفته شده از این  دولت مردمی وقتی توی روستا از به عنوان رجای یاد مبردند آنوقت نبودی بگوید چخه چخه. [دامنهاما من در آن متنم چخ چخ!! نوشتم یعنی این ور و اون ور رفتن. نه چخه چخه]

همه دست حمایت بال می برید آری کسانی هستن به تعبیر دورغین خودشان را برنده انتخابات دانستند یک سخن از رهبر بیادم مانده که گفتنش  به جا هستش <<اینها همه بهانه است اصل نظام نشانه است >> آیا این شعار هار رو که بیان می کرد .....» [دامنه: جناب رنگین کمان ضمن سلام. متن شما تا همین جا و به صورت ناقص واصل شد. کامنت گذاری در وبلاگ دامنه، هر گاه متن بیشتر 1024 حرف (=کاراکتر) است، باید در دو یا چند قسمت جداگانه ارسال شود]

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٥٦ ‎ب.ظ

پست 4384 : متن نقلی. به مناسبت ایام الله دهه فجر دامنه بازنشر می دهد. خاطرات آیة الله العظمی شیخ جعفر سبحانی  امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی:

«چه کسانى در درس ایشان اشکال مى کردند؟ بیشترین اشکالات از طرف آقاى منتظرى و مقدار کمى از طرف آقاى مطهرى مطرح مى شد، در غیاب این دو نفر در دوره بعد بیشترین اشکال از طرف اینجانب بود که غالباً در تهذیب الأصول به صورت «إن قلت» درآمده، خود ایشان پاسخ را به عنوان «قلت» نوشته اند.

این را یادآور مى شوم که ایشان علاقمند بود که از طرف حاضران در درس سخن گفته شود و سکوت افراد را شایسته نمى دانستند، حتى روزى که سکوت بر مجلس درس حاکم بود ناراحت شدند و گفتند من روضه نمى خوانم، چرا سکوت کرده اید.

      

... در سال 1330 ما با حضرت امام در مسجد محمدیه مشغول درس و بحث بودیم. در آن زمانقضیه مصدق پیش آمد و عده اى مى خواستند به رضوى رأى بدهند وعده اى به فرد دیگرى که  مورد حمایت شاه بود. آقا شیخ اسدالله نوراللهى از بهترین مدرسان لمعه بود، به حضرت امام گفت:«حاج آقا تکلیف مردم را روشن کنید».

حضرت امام به ایشان گفت:«وظیفه ما در حال حاضر تدریس و تحصیل است. من غیر از این وظیفه دیگرى ندارم». منظورشان این بود که با وجود آیت الله بروجردى من در این زمینه اظهار نظر نمى کنم. تا آیت الله بروجردى در قید حیات بود، حضرت امام کوچک ترین فعالیتى علیه رژیم شاه نکرد. ما گمان مى کردیم که حضرت امام از کتاب کشف الاسرار خودشان عدول کردند. چون کتاب  کشف اسرار حماسى است. وقتى آیت الله بروجردى به رحمت خدا رفت، امام احساس وظیفه کرد و مقدمات انقلاب آغاز شد و در مجالس خصوصى از دولت وقت (عَلَم) انتقاد مى کرد و مى گفت: این دولت نسبت به اسلام سوء نیت دارد... . متن مصاحبه در ادامه


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ

پست 4383 : متن نقلی بسیار مهم. «حکم یک قاضی معادلات سیاسی مربوط به فرمان ترامپ علیه مهاجران و اتباع خارجی  را دگرگون کرد.

قاضی جیمز روبرت امروز نه تنها چهره اول رسانه های امریکا و اروپا تبدیل شد بلکه به شخصیتی محبوب در افکار عمومی جهان تبدیل شد که مقابل استبداد رئیس جمهور قدرت بزرگ جهان  ایستاده است. شبکه سی ان ان امروز به سراغ او رفته و کارنامه حقوقی وی را به توصیف آورده است.

جیمز روبرت؛ قاضی فدرال شهر سیاتل ایالت واشنگتن

این قاضی فدرال امریکا جلسه حساس سنا برای تایید صلاحیتش به صراحت اعلام کرد که مردم باید تحول عدالت خواهانه را در سیستم حقوقی کشورشان لمس کنند. و در این باره تاکید کرد که  دادگاهها باید پناهگاه مردمی باشند که احساس محرومیت از حقوق شهروندی را دارند و اضافه کرد شهروندان در بسیاری از اوقات احساس می کنند که نظام حقوقی بی اعتنا به آنها است یا آنکه ناعادلانه عمل می کند بنابراین تاکید کرد که باید... بقیه در ادامه

دامنه در پست 4369 اینجا و در پست 4382 اینجا نیز به اقدام مهم جیمز روبرت پرداخت

دونالد ترامپ، که دامنه از سال قبل به خطرات پیروزی وی، چندین پست گذاشته بود


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ

پست 4382 : متن نقلی. «شفقنا- شبکه خبری اسکای نیوز عربی ظهر امروز (یک شنبه) گزارش داد که دادگاه استیناف حوزه نهم آمریکا درخواست فوری ارائه شده از سوی وزارت دادگستری به نمایندگی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور و وزرای امنیت داخلی و امور خارجه برای از سر گیری اجرای فرمان ضد مهاجرتی موسوم به «محافظت از ملت در برابر ورود تروریست های خارجی به آمریکا» را رد کرد.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، وزارت دادگستری آمریکا بامداد امروز به صورت رسمی برای لغو حکم صادر شده از سوی «جیمز روبارت»، قاضی فدرال شهر سیاتل در ایالت واشنگتن مبنی بر تعلیق فوری و سراسری فرمان اجرایی و نژادپرستانه رئیس جمهوری جدید این کشور علیه پناهجویان و مهاجران درخواست تجدید نظر کرده بود.

این در حالی است که ترامپ نیز پیشتر حکم قاضی روبارت مبنی بر تعلیق فرمان اجرایی وی برای توقف چهار ماهه پذیرش پناهجویان در آمریکا و همچنین ممنوعیت سه ماهه ورود شهروندان هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی به خاک این کشور را مانع اجرای قانون و مسخره خوانده و تاکید کرده بود که این حکم لغو خواهد شد.» (منبع: اینجا)

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4381 : به قلم جناب حمیدرضا طالبی دارابی 31. سلام. بابت پست 4374 اینجا به عنوان  «هیمه پشته برای حمید رضا طالبی» متشکرم. خدا قوت و خسته نباشی عمو جان. شعر مولانا را کمی تفسیر کنی خوبه.»

حمیدرضا طالبی دارابی. جمعه 15 بهمن 1395. ایستاده بر برف روستای دارابکلا

پاسخ ویژۀ دامنه : به نام خدا. 1- از این که به این عمویت خداقوت گفتی خود بالاترین انرژی زایی بود به من. 22- اما در مورد واژگان «خسته نباشی» باید بگویم اساساً خسته نمی شوم. خصوصاً از مطالعه و پیش به سوی دانستن. البته دانستن هایی که به درد عمر و سنّ انسان می خورد نه دانستن هایی که آدم را به هدر و هرز می دهد و ذهن را به قول آقای حاج شیخ محسن قرائتی تلنبار می کند..

3- اما نوشتی شعر مولانا را کمی تفسیر کنی خوبه. چشم با سواد اندکم تفسیرم از شعر مولانا اینه:

خامُشی بحرست و گفتن همچو جو

بحر می‌جوید تُرا جو را مجو 

از اشارت های دریا سر مَتاب

ختم کن والله اَعلم بالصّواب

نیک می دانید حمید که حضرت لقمان علیه السّلام به فرزندش، فرق سکوت با سخن را چه عالی گفت. گفت: یا بُنَیَّ، إن کُنتَ زَعَمتَ أنَّ الکلامَ مِن فِضَّةٍ فإنَّ السُّکوتَ مِن ذَهَبٍ.

پسرم! اگر فرض کنى که سخن، از نقره است، سکوت، از طلاست.

حال با این لُقمه ی معنوی لُقمان، چهار مصرع مولانا را شرحی کوتاه می دهم: دو بیت بالا یعنی عالَم معنا که عالم سکوت و صمت است همچون دریا و بحرِعمیق است. اما سخن و نقل بیان و افشای اَسرار، همانند جوی آب است که می آید و می رود.

دریا که درون آدمی ست، آرامش دارد و انسان را هم به سکوت فرا می خواند. لذا سالکِ رهرُو، باید ندای دریا را بشنود و سکوت پیشه کند. دریا تو را می خواهد.

پس تو هم جوی و جویبار را نخواه. اشارت‌ های دریا را قبول کن و سخن را ختم کن و مانند دریا خَمُوش و عمیق و آرام و به قول لقمان و حضرت رسول الله (صلوات الله)، طلا باش. نه نُقره.

به عبارتی معنوی تر، عالَم‌ معنا (که به قول امام خمینی مَحضر خداست) از این قیل‌ و قال های این دنیا، پاک و بدور است، این عالَمِ خاموشی است که عینِ یک دریای عمیق و ساکت، پُر از گوهر و صدف است که انسان با سکوت معنوی اش باید آن را صید کند..

بگذرم که سرت را درد آوردم حمید، که سکوت، اصل است و سخن، فرع. سکوت، جلیس روح آدمی ست. و سخن، همدمِ جسم او.

دامنه. قم. منزل. 11 دی 1395. عکاس: عادل

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ

پست 4380 : متن نقلی. «آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)  و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در همایش نقش خواص در حوادث فتنه گونه زمان که در مشهد مقدس برگزار شد، گفت: خواص کسانی هستند که ثروت و یا علم ثروت زا دارند و گاه به خاطر این امتیازات خود می‌خواهند بر دیگران برتری پیدا کنند؛ چرا که عموم مردم که عامل برتری طلبی در آن ها وجود ندارد، کمابیش به حق خود که برای آن زحمت کشیده اند، راضی هستند، اما برخی خواص که زحمتی هم نکشیده اند، می خواهند بر همه مردم تسلط پیدا کنند و از همه باج بگیرند؛ دوست دارند کارهای خوب، به نام آن ها نوشته شود، در حالی که منشأ بسیاری از فسادها هستند.

...وی با اشاره به آغاز نهضت امام خمینی (ره) از بیش از پنج دهه پیش، افزود: افرادی خالصانه در این مسیر ، زحمت های زیادی متحمل شدند؛ شاید اگر یکی از اینها... بقیه در ادامه

سخنرانی آیة الله محمدتقی مصباح یزدی در«همایش نقش خواص درحوادث فتنه گونۀ زمان». مشهد. 16 دی 1395


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ

پست 4379 : متن نقلی. «نایب‌رئیس فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «باید تلاش کنیم ارتباط نزدیک با رهبری اتفاق بیفتد؛ چراکه این عدم ارتباط برای ما ضعف و خلأ است و از آن طرف باعث سوءاستفاده جریان رقیب می‌شود».

محمدرضا تابش این سخنان را به «خبرآنلاین» گفته است. او در پاسخ به این سؤال که آیا فرد خاصی قرار است این ارتباط را ایجاد کند یا اصلاح‌طلبان برنامه خاصی برای برقراری چنین ارتباطی دارند، گفت: «این تقاضا از سوی گروه‌ها و طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب خدمت ایشان ارائه شده است، ان‌شاءالله که مورد پذیرش قرار گیرد و مکانیسم آن را نیز باید خود ایشان تعیین کنند که به چه صورتی باشد».

این عضو شورای‌عالی اصلاح‌طلبان همچنین درباره سخنان اخیر سخنگوی حزب کارگزاران که خواستار ارتباط مستقیم اصلاح‌طلبان با رهبری بعد از درگذشت آیت‌الله هاشمی شده بود نیز گفت: «بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب که مورد شناخت و وثوق رهبری نیز هستند، ملاقات و ارتباط با ایشان دارند، ولی این ارتباط نزدیک نیست و ما درصدد هستیم که این ارتباط برقرار شود».

اما این اولین‌بار نیست که اصلاح‌طلبان درباره لزوم ارتباط با مقام معظم رهبری سخن می‌گویند. چندی پیش و پس از فوت آیت‌الله هاشمی، «حسین مرعشی»، سخنگوی حزب کارگزاران به روزنامه آرمان گفته بود:

«در شرایط کنونی بخشی از گروه‌های سیاسی تقاضا دارند که پس از رحلت آیت‌الله هاشمی ارتباط این گروه‌ها به صورت مستقیم با مقام معظم رهبری برقرار شود... در مرحله اول ما منتظر خواهیم ماند تا نظر مقام معظم رهبری را در این زمینه مشاهده کنیم. با وجود این، این مطالبه به صورت جدی در جریان اصلاحات وجود دارد».» (منبع: اینجا)

نکتۀ تحلیلی دامنه : به نام خدا. دامنه بارها طی سه سال تأسیس وبلاگش، بر جناح چپ _که  خود را اصلاح طلبان می خوانند_ این ایراد را وارد می کرد که رابطۀ تیره شده ی شان با رهبر معظم انقلاب را _با هر علل و دلایلی که رخ داد_ اصلاح و عادی کنند تا بتوانند علاوه بر حضور در فضای مدنی، در قدرت و مدیریت نیز سهیم شوند. نهاد رهبری، عماد و ستون اصلی نظام ولایت فقیه است.

بنابراین اتّکا به این ستون، از لوازم سیاست ورزی در جمهوری اسلامی ست. هر کس نقد، یا مشورت و پیشنهادی هم بر رهبری دارد، دلیلی نمی شود که با ایشان قهر کند و گوشه ای گیرد و منزوی شود که این تیرگی و دوری و انزواگرایی، خواستۀ اصلی حلقۀ افراطی کیهان و باندهای تندروی پشت صحنه است تا یک جناح را اساساً فشل نگه دارد.

از اینرو دامنه درخواست و تقاضای درست جناح چپ برای  ارتباط نزدیک با رهبر معظم انقلاب را سیاستی مطابق با منطق و چارچو.ب خط امام می داند. زیرا امام خمینی همواره تأکید می کردند پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت آسیبی نرسد.

انعکاس خبر درخواست جناح چپ برای  ارتباط نزدیک با رهبر معظم انقلاب در روزنامۀ شرق 17 بهمن 1395

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4378 : متن نقلی. «من درباره گروه فرقان از بصیری پرسیدم، گفت می‌گویند بچه‌های مسجد علی‌اکبر هستند ولی من ارتباطی با آنها ندارم. پرسیدم با چه توجیهی سپهبد قرنی را شهید کردند. گفت تو با تاریخ آشنا نیستی، قرنی در کودتای ٢٨ مرداد حضور داشت.

درباره شهید مطهری پرسیدم، گفت تو کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را خوانده‌ای؟ گفتم خوانده‌ام. گفت مطهری ناسیونالیست است و می‌خواهد به اسلام رنگ ناسیونالیستی ایرانی بزند.

عکس قدیمی شهید رجائی. مرحوم رفسنجانی. رهبر معظم انقلاب

مدت‌ها گذشت، با کمک یکی از همین بچه‌های مسجد علی‌اکبر که داخل گروه فرقان بود و برایش تردید حاصل شده بود، عناصر اصلی گروه فرقان دستگیر، محاکمه و اعدام شدند و مشخص شد ترور شهید مطهری به دست همین عنصر خشکِ مقدس انقلابی یعنی بصیری انجام شده است...


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ

پست 4377 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 63. قسمت 38. فصل سوم: ادله اثبات معاد. ادله عقلی معاد. ادله عقلی معاد فراوان است که به مشهورترین آن ها اشاره می‌نماییم.

برهان حکمت: براساس اینکه خداوند حکیم است آفرینش الهی بیهوده و بی‌هدف نیست بلکه محبت به خیر و کمال که عین ذات الهی است بالاصاله به خود ذات و بالتبع به آثار آن که دارای مراتبی از خیر و کمال هستند تعلق گرفته و از این رو، جهان را به گونه‌ای آفریده است که بیشترین خیر و کمال ممکن بر آن مترتب شود و بدین ترتیب صفت حکمت اقتضا می‌کند که خداوند مخلوقات را به غایت و کمال لایق به خودشان برساند ولی از آنجا که جهان مادیت، دار تزاحمات است و خیرات و کمالات موجودات مادی با یکدیگر تعارض پیدا می‌کند مقتضای تدبیر حکیمانه الهی این است که به صورتی آنها را تنظیم کند که مجموعاً خیرات و کمالات بیشتری بر آنها مترتب شود، و به دیگر سخن جهان، دارای نظام احسن باشد.

باتوجه به اینکه انسان، دارای روح قابل بقا است و می‌تواند واجد کمالات ابدی و جاودانی گرددد آن هم کمالاتی که از نظر مرتبه و ارزش وجودی، قابل مقایسه با کمالات مادی نیست؛ اگر حیات او منحصر به همین حیات دنیوی محدود باشد با حکمت الهی، سازگار نخواهد بود. مخصوصاً با توجه به اینکه حیات دنیوی، توام با رنجها و سختیها و ناگواریهای فراوان است.


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4376 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 36

      

تصویر برگه های دستنویس «اندیشۀ سیاسی غرب»

دامنه این کتاب «اندیشۀ سیاسی غرب» را در سال 1379 در مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی قم در واحد تدوین اندیشۀ سیاسی اسلام _بخش غرب شناسی_نوشته است و در آن مرکز، در مجموعۀ اندیشه های سیاسی غرب به چاپ رسید

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ

پست 4375 : اُنس با قرآن. إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیْهِمُ الْمَلَائِکَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِی کُنْتُمْ تُوعَدُونَ.

در حقیقت کسانى که گفتند پروردگار ما خداست‏ سپس ایستادگی کردند فرشتگان بر آنان فرود مى ‏آیند [و مى‏ گویند] هان بیم مَدارید و غمین مَباشید و به بهشتى که وعده یافته بودید شاد باشید.

سلام بر آقا و مولای مان شمش الشُّموس امام رضا (ع)

یکشنبه ۱٧ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ

پست 4374 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله پست های عکسهای برگزیده، چشمم خورد به این عکس هیمه پِشته ی حمیدرضا طالبی دارابی در بایگانی های دامنه. نمی دانم چه شرحی بنویسم. فقط چهار مصرع شعر مولانا هدیه می کنم و چهار کلمه از خودم به عموزاده ی گرامی و بامحبتم:

چهار مصرع شعر مولانا:

خامُشی بحرست و گفتن همچو جو

بحر می‌جوید تُرا جو را مجو

از اشارت های دریا سر مَتاب

ختم کن والله اَعلم بالصّواب

(مثنوی مولوی. دفتر چهارم. 77)

اما چهار کلمه از خودم:

الحق، حمیده

بر هیمه، پِشته

فردی ناخسته

رفیقی پخته و رَسته

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٢۳ ‎ب.ظ

پست 4373

پسران خواهرزاده ام آریا و آرتا علی میرزایی. قم منزل دامنه. عکاس: دامنه. دی 1393

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:٢۱ ‎ب.ظ

پست 4372 : دامنهٔ کویر. کویریات دامنه 100

صدُمین کویریات دامنه

فردا که پیشگاه حقیقت شوَد پدید

شرمنده رَهرُوی که عمل بر مَجاز کرد

(بیت هفتم غزل 133 حافظ)

عکس از مهندس محمد عبدی سنه کوهی به دامنه

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4371 : به نغمۀ پرنده 21 : به نام خدای آفریننده ی پرنده. سلسله پست های پرنده. هیچی؛ واضحه. وقتی گوساله نخوره، بِزکاته شیر رو می بلعه. این یعنی همان حق به حقدار نرسه، آسمان می تپَه.

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4370 : به قلم دامنه. به نام خدا. در هفت قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، هفت بدی شاه را نوشتم. در این پست بدی هشتم شاه را می نویسم و نیز جواب کامنت گذار با مستعار «ناشناس» را که در پست 4358 اینجا به این متن های دامنه واکنش نشان داد، می دهم:

8- شاه، با 37 سال سلطنت از 1320 تا 1357، هرگز تن به دموکراسی و انتخابات واقعی و آزاد نداد. نهادهایی که به سبک غرب می ساخت صورتی فریبنده داشت.

در فرهنگ شاهان و مُستبدان، اساساً چیزی که به پیشزی نمی ارزد، رأی و حقِ نظر مردم است. علاوه بر این، شخصیت ساخته شده شاه نیز، او را در این نگرش غلط سیاسی، تقویت می کرد و به خود تلقین می نمود که مردم رَمۀ اویند.

نمونۀ بارز آن ساخت دو حزب دستوری اش، توسط اسدالله علَم و حسنعلی منصور در دهۀ 50 و منحل کردن هر دو حزب خودساخته و نهایتاً ایجاد دستوری حزب واحد «رستاخیز» که این نوع نظام منحط و ایدئولوژیک، مختَص کشورهای تک حزبی کمونستی بود.

عجیب این که شاه با خودکامگی تام می گفت همه ملت باید عضو حزب رستاخیز شوند و الّا باید از این مملکت بروند! ادامه می دهم... .

اما پاسخم به کامنت گذار مستعار «ناشناس»:

1- من هم سلام دارم به شما جناب «ناشناس» که این سلام کردن ها در ابتدای سخن نشان فرهنگ مداری ست.

2- از جرأت سخن به میان آوردی. باید بگویم تا جایی که من بیان سخن و مسأله ای از ناحیۀ خودم صلاح و سزا و لازم بدانم، از احدی جز خدا نمی هراسم. زیرا اساساً تزم این است هیچ خیالم نیست که به علت سخن حقّم از چشم هر کسی بیفتم؛ زیرا برای من داشتن و نداشتن حامی، طرفدار و همفکر و یا هم رأی، اصلاً ملاک نیست. من یک شهروند عادی ام و بیشتر از این هم، هیچ جاه و مقام و پله ای را برای طی کردن در نظر نگرفته ام و نخواهم گرفت که بخواهم از گفتن سخن حقی پرهیز کنم که مثلاً شاید از چشم و دل این و آن بیفتم. چون که در منطق من، آزادی و آزادگی و دین ورزی اوج فلسفۀ خلقت آدمی ست.

3- نوشتی «سیمای میلی طی 38 سال با بدترین دروغها و تهمتها...»؛ باید بگویم من در طی سه سال تأسیس وبلاگ نوپای دامنه، شاید با بیش از 30 پست به این سیمای میلی پرداختم و حتی به عنوان یک شهروند عادی کشور، پیشنهاد دادم این سازمان باید انتخاباتی شود و به مجلس (=خانۀ ملت) که به گفتۀ امام باید در رأس امور باشد، پاسخگو باشد و بر آن نظارت شود. با انقلابی که ملت کرد باید فرق باشد میان تلویزیون شاه با تلویزیون پس از شاه. نه این که در اشغال یک باند خطرناک بی پاسخگو اداره و اراده گردد. معمای شاه را نیز طی چند پست نقد کردم و گفتم از سفارشی بودن یک سریال، جز همین سانسور و افتضاح توقعی نبود. و خودش شد چند معما.

4- گفتی «دیکتاتوری آخوندها و ویرانه کردن این مملکت از سوی آخوندها»... باید جواب بگویم که من به این اصطلاح شما هیچ اعتقادی ندارم.

مثال واضح می زنم: دو رئیس جمهور غیرآخوند داشتیم و چهار رئیس جمهور آخوند. واقعاً اگر به حق و انصاف داوری کنی سید ابوالحسن بنی صدر و محمود احمدی نژاد دیکتاتورمآبانه حکومت می کردند یا سید محمد خاتمی (جناح چپ) و حسن روحانی (جناح راست)؟

بنی صدر آنقدر قلدرمآب بود که دستانش به اختاپوس سازمان تروریستی منافقین پیوند خورد و اتحاد کثیف شکل داد و با آن جنایت و خیانت از کشور به وضع زنانه و ذلیلنه گریخت و متواری  شد. در سنت الهی عاقبت هر خیانت پیشه و سازمان کثیف همین است. همین است.

محمود احمدی نژاد هم که دیدیم در دو دوره ای که برایش شکل گرفت، چه کارها که نکرد. حتی مراجع عظام تقلید را هم از اهانت هایش در امان نگذاشت. پول و خزانه و بانک و قطعنامه و سیاست خارجی و داخلی و اقتصاد کشور را با یکدندگی و قلدری و تهمت ها و دروغ های شاخ دار ویران کرد و حالا راحت و آزاد چخ چخ!! می گیرد و می گردد و دیگران به خاطر فتنه گری هایش در حصر و بند مانده اند... که من فعلاً بازم بگذرم.

5- در مورد به «رأی گذاشتن دوباره قانون اساسی» هم که در متن خود نوشتی، باید بگویم از کجا معلوم؟ تو چه می دانی شاید ملت باز هم با اکثریت قاطع آراء، جمهوری اسلامی را تأیید کند/ چرا خیلی راحت می گویی «تا مردم بهشون بفهمانند که این دفعه نتیجه برعکس خواهد شد»؟ مگر شما نظرسنجی میدانی و متقن و مبتنی بر متدولوژی کردی که آسان می گویی ملت از آن رأی خود برگشت؟ یا علم غیب داری!؟ بگذرم و این پندارگرایی محض تان (= ایدئالیسم) در این قضیه سودی ندارد. ممنونم ازت جناب «ناشناس».

عکس نقاشی شاه و فرح و بچه هایش که پسربزرگه اش بدون حق نظر ملت، خودش را وارث سلطنت!! می داند

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4369 : متن نقلی فوری. «به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از بخش عربی خبرگزاری رویترز، «جیمز روبارت»، قاضی فدرال شهر «سیاتل» در ایالت واشنگتن در شمال غرب آمریکا بامداد امروز (شنبه) با صدور حکمی، فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور موسوم به «محافظت از ملت در برابر ورود تروریست های خارجی به آمریکا» را به صورت فوری و در سراسر کشور به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس این گزارش، قاضی فدرال سیاتل در حکم خود که در پی شکایت دادستان های کل ایالت های واشنگتن و مینه سوتا صادر شد، علیه ادعای وکلای مدافع دولت که ادعا می کردند ایالت ها از جایگاه حقوقی لازم برای به چالش کشیدن دولت فدرال در این زمینه برخوردار نیستند، رای داد و اجرای فرمان مذکور مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، یمن، لیبی، سودان و سومالی را متوقف کرد.» (منبع شفقنا: اینجا)

نکتۀ توضیحی دامنه : به نام خدا. در آمریکا سه قوه از هم تفکیک اند، و هر کدام با پیش بینی  هایی که قانونگذاران اولیۀ آمریکا کرده اند، حق وتو دارند که به توازن قدرت مشهور است. بنابراین، یک قاضی فدرال می تواند از این حق، علیۀ تصمیمات رئیس جمهور استفاده کند و رأی وتو صادر کند.

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ

پست 4368 : به قلم مهندس محمد عبدی 102. « سلام کبلاقا ابراهیم عزیز. پست های چند روز اخیر شما را در دامنه خواندم و با دقت بسیاری را از نظر گذراندم. و البته در برخی مداقه و تفکر بیشتری نمودم.

فلذا از جهتی بسیار بسیار سپاس از لطف و بازنشر و افزوده شما که البته کاری است مفید و مغتنم برای تبادل افکار و اطلاعات و پیامهای مشترک برای مخاطبینی گسترده تر. ازین نظردست مریزاد و خسته نباشید.

مباحث قرآنی اُنس با قرآن شما، بسیار عالی و خوب انتخاب می شود و تلنگری است برای امثال ماها تا بیشتر بهره ببریم.

در مورد مباحث بدی های شاه همه پستهای مربوط (شاه چه بدی هایی داشت؟ اینجا) را می خوانم و همیشه می اندیشم و البته مشابه برخی دوستان که اظهار نظر فرمودند و چه آنانی که قطعا به دلایلی ننوشتند به تأمّل اندیشی پرداختم و سبک و سنگین کردم و باید عرض نمایم که درست است که انقلاب اسلامی خون بهای شهیدان است و کارهای بسیار بزرگی در آن صورت گرفت و در حال انجام است و باید در آینده بیشتر انجام شود در مجموع رضایت عمومی حاصل شود ولی یک نکته را نباید از نظر دور داشتکه هر حکومتی قطعا خوبیها و بدیهای بسیاری دارد مهم آن است که... بقیه در ادامه

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق متفکر و صادق ما. یک این که ممنونم دامنه را در دامنه ی فکری ات جست و جو می کنی. دو این که خیلی خیلی خرسندم مباحث قرآنی اُنس با قرآن را این گونه مشتاقی. این سلسله پست، اوج عشقم است در آغاز پست ها در دامنه. لذّتی دارد تا آغاز پست های روز بعد. سه آن که بله، بدی های شاه را باید هم بخوانی؛ چرا که آنچه شاه کرد، خدای ناکرده به قول امام «عود» نکند و خوشحالم که گفتی همه هفت قسمت را خوانده ای. چهار هم این که نوشتی «ولی یک نکته را نباید از نظر دور داشت» اما نکته ات واصل نشد در تلگرامم. مرور هم کردم تلگرامم را، اما دیدم نبود.

افزودۀ پاسخم: دنبالۀ مطلب به تلگرامم رسید و اضاف کردم به پست. جواب من این است من دارم بدی های شخص شاه را می نویسم. پس موضوعات دیگری که مطرح است، از حوزۀ پست های من در این مسأله بیرون است و هر کس دوست داشت، خودش بنویسد و در دامنه پست می کنم. ممنونم مهندس، رفیق شفیقِ صادق من.


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ

پست 4367 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله مباحث ایران شناسی  اینک به اختصار و کوتاه، به شهر کلمه می پردازم. کلمه کجاست؟ چه ویژگی هایی دارد؟

شهر کلمه از کوچکترین شهرهای ایران است. مهمترین ویژگی این شهر کوچک در دشتستان استان بوشهر، عشق عجیب و وافر به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است. مردم مسلمان و شیعه دوازده امامی شهر کلمه، مردمی مؤمن و معتقدند و به آئین ها و رسم و رسوم مذهبی، تعصّب قابل توجه ای دارند.

حیات وحش این شهر جنوبی نیز زبانزد است. مانند وجود گونه های متنوع حیواناتی چون: کَل (=بز کوهی)، میش، قوچ وحشی، پلنگ، گربه وحشی، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار. و پرندگانی چون: کبک، تیهو، دراج، هواسیل (=حواصیل)، بلبل خرما، کنجشک بومی، کبوترچاهی، قمری، چکاوک، عقاب،باش (=واش)، شاهین و پرندگانِ مهاجر.

      

طبیعت شهر کلمه و عزاداری ماه محرم مردم کلمه

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4366 : به قلم دامنه. به نام خدا. ای روس! ای روس! سوخو30 را به ایران نفروختی! ولی سوخو35 را به چین فروختی. آیا روس، ایران را بازار فروش سلاح خود نمی داند!!!؟

بگذرد دامنه که روس، همیشه خرس قطبی خُفته ی گرسنه ای ست که زمانش برسد از فرط گرسنگی زمین و زمان را گاز می گیرد! و روس بارها ایران را گاز گرفت حتی مجلس را به توپ بست و خاک ما را خورد! و همسایۀ ایی بی اعتماد و سرَک کِش است و بس.

غرب و شرق هر دو با پول اسلحه و جنگ های نیابتی نون می خورند!

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4365

برف روز 15 بهمن 1395 روستای دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه

      

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ

پست 4364 : متن نقلی. به مناسب ایام الله دهۀ فجر: «شهید مرتضی مطهری که مغز متفکر و یکی از معماران نظام جمهوری اسلامی ایران بود در شهر فریمان به دنیا آمد.

کسب فیض از محضر امام(ره) و علامه: او پس از تحصیل مقدمات، راهی حوزه علمیه قم شد و از محضر بزرگانی چون آیت ا... العظمی بروجردی، علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی(ره) بهره برد و در همه این سال ها ضمن تحصیل علوم مختلف به تزکیه و تهذیب نفس پرداخت؛ چنان که به روشن بینی، هوش و ذکاوت و نیز دقت علمی کم نظیری دست یافت.

دستگیری توسط ساواک در جریان واقعه 15 خردادبا شروع نهضت اسلامی ایران از سال های 42 و 1341، شهید مطهری نیز فعالانه وارد صفوف نهضت شد و اوج فعالیت هایش در 15 خرداد 1342 بود که توسط ساواک دستگیر و زندانی شد و پس از آزادی نیز تمام هم و غم خود را مصروف تشکیل نیروهای مبارز و مسلمان و حفظ نهضت از آسیب ها و انحرافات کرد.

دستگیری مجدد توسط ساواک به جرم تبیین فرهنگ اسلامیدر این سال ها، استاد به تبیین فرهنگ اسلامی در جامعه پرداخت و در پایگاه های مختلف مخصوصا حسینیه ارشاد، مسجد جاوید ، مسجد الجواد(ع) و ... به آگاهی بخشیدن به نسل جوان و دیگر اقشار جامعه ایران پرداخت تا این که در سال 1351 توسط ساواک دستگیر و ممنوع المنبر شد.

روحانی آگاه متفکر آیة الله شهید استاد مرتضی مطهری

رابط اصلی امام(ره) در کشور با گروه های مختلف مردمبا این همه، استاد فعالیت های خود را ادامه داد و رابط اصلی امام امت (ره) در کشور با مردم و گروه های مختلف و نیز هدایت کننده خط فکری نهضت به شمار می رفت و در آستانه پیروزی انقلاب ،نقش بسیار مهمی را در شورای انقلاب و ... در این روند ایفا کرد.

شهادت جانسوزسرانجام این مبارز خستگی ناپذیر و دانشمند و فقیه عالی مقام به دست جنایتکاران جاهل گروهک "فرقان" در شب دوازدهم اردیبهشت 1358 به شهادت رسید.

شخصیتی جامع الاطرافشهید مطهری دارای خصوصیات منحصر به فردی بود که مهم ترین آن ها جامعیت ایشان بود؛ به طوری که در همه صحنه های عملی و نظری حضور ی فعال داشت. به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، از ایشان آثار گرانقدری در زمینه های مختلف به جای مانده که تبیین کننده اسلام ناب محمدی (ص) و دارای جامعیت کم نظیری است.» (منبع: اینجا)

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4363 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 62. قسمت 37. فصل دوم: بهشت و جهنم. معنای لغوی. واژه قرآنی آن «جنة» و جمع آن «جنات» است و جنّة به هر باغ و بستانی گویند که دارای درختان انبوه باشد و زمین را بپوشاند. نامگذاری بهشت به جنة؛ یا به جهت تشبیه به باغ‌های دنیاست و یا به خاطر پوشیده بودن نعمت‌هایش از ساکنین دنیاست چون در بهشت از خیر و سعادت چیزهایی هست که بر قلب هیچ بشری خطور نمی‌کند: «فَلَا تَعْلَمُ نَفْسٌ مَّا أُخْفِیَ لَهُم مِّن قُرَّةِ أَعْیُنٍ؛  هیچ کس نمی‌داند چه پاداش‌های مهمی که مایه روشنی چشم‌هاست برای آنها نهفته شده. (سجده/سوره۳۲، آیه۱۷)

ویژگی‌های بهشت: 1- خرمی و شادابی «إِنَّ الْمُتَّقِینَ فِی جَنَّاتٍ وَ عُیُونٍ؛ به یقین پرهیزگاران در باغ‌های (سرسبز بهشت) و در کنار چشمه‌ها هستند. (حجر/سوره ۱۵، آیه ۴۵) «...جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ؛ باغ‌هایی (از بهشت) که نهرها از زیر (درختانش) جاری است. (فتح/سوره ۴۸، آیه ۱۷)


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4362 : به قلم حسین سمیعی. [توضیح دامنه: این متن را جناب حسین سمیعی برای  انتشار در دامنه به من ایمیل کرده اند که دیشب دیده ام و امروز پست کرده ام. ایشان در این متن مفصل خود، مُفاد تسلیت رهبر معظم انقلاب در مورد مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی و مرحوم آیة الله محمدرضا مهدوی کنی را مقایسه و تحلیل کردند و نیز چگونگی اقامۀ نمازمیت بر پیکر این دو شخصیت توسط رهبری را مورد مقایسه و ارزیابی قرار داده اند. و از این دو بررسی متن تسلیت و نحوۀ اقامۀ نمازمبت به نتیجه ی خاص رسیده اند که خواننده خود، با خواندن آن متوجه خواهد شد. ضمن سلام به جناب حسین سمیعی _که در متن، خودشان را «دامادِ پسر حجت الاسلام سیدمحمود شفیعی دارابی» معرفی کرده اند_ و سپاس از وی، عین متن، بی هیچ سانسوری ارائه می شود. من، ایشان را نمی شناسم ولی با معرفی که کرده اند متوجه شده ام داماد دوست گرامی ام آقا سید محمدرضا شفیعی دارابی (داماد مرحوم آیة الله آقا دارابکلایی) اند. از ایشان ممنون و متشکرم که دامنه را مفتوح می دارند. هرچند من نسبت به آنچه ایشان آورده اند، رأی دیگری دارم و نیازی هم به ایضاح دیدگاهم نمی بینم. در ضمن دو عکس زیر از انتخاب دامنه است.]

«حسین سمیعی دامادِ پسر حجت الاسلام سیدمحمود شفیعی دارابی(ره). سلام جناب آقای طالبی...

یکی از بهترین راههای قدم برداشتن برای تعجیل ظهور امام زمان (عج) دقت کردن در صحبت های نائب امام حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی و عمل به آن می باشد همانطور که عالمه حسن زاده آملی حفظه الله تعالی می فرمایند: »گوشتان به دهان رهبر باشد. چون ایشان گوششان به دهان حجت بن الحسن (عج) است...

رهبر معظم انقلاب پس از اقامۀ نمازمیت بر پیکر مرحوم آیة الله محمدرضا مهدوی کنی. 1 آبان 1393

رهبر معظم انقلاب پس از اقامۀ نمازمیت بر پیکر مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی. 21 دی 1395

متن کامل استدلالات جناب حسین سمیعی در ادامه


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ

پست 4361 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 35

      

تصویر برگه های از کتاب «فلسفۀ سیاسی شهید مطهری»

دامنه این کتاب «فلسفۀ سیاسی شهید مطهری» را در سال 1377 در مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی قم در واحد تدوین اندیشۀ سیاسی اسلام نوشته است و در آن مرکز، در مجموعۀ اندیشه های سیاسی عالمان شیعه به چاپ رسید

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4360 : اُنس با قرآن. وَلَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ* إِنَّ فِی هَذَا لَبَلَاغًا لِقَوْمٍ عَابِدِینَ.

و در حقیقت در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد. به راستى در این [امور] براى مردم عبادت‏پیشه ابلاغى [حقیقى] است.

مرحوم محمد مهدی فولادوند کیست؟ آن بزرگوار قرآن‌پژوه بزرگ و مترجم ارزشمند قرآن کریم، محقق و نویسنده بود که در سه‌شنبه 15 مرداد 1378 در سن 88 سالگی در منزل خود درگذشت و در ابن بابویه ی شهرری به خاک سپرده شد.

مرحوم محمد مهدی فولادوند، نوۀ مرحوم آیة الله العظمی اراکی ست. وی اول دی ماه سال ١٢٩٩ هجری شمسی در اراک متولد شد. مدت ١۴سال در پاریس در دانشگاه سوربن به تحصیل در رشته ادبیات، هنر، فلسفه و زبان شناسی عرب پرداخت.

از آثار فولادوند می‌توان به ترجمه «قرآن کریم» و «نهج البلاغه» به زبان فارسی، ترجمه «دعای کمیل» به فرانسه، «اقتصاد صدر» و «رهایی از گمراهی» تالیف غزالی، «خیام شناسی»، «قرآن شناسی» و «نخستین درس از زیباشناسی» اشاره کرد.

ترجمۀ قرآن مرحوم فولادوند از برترین ترجمه هاست که دامنه در سلسله پست های اُنس با قرآن از ترجمۀ وی استفاده می کند. روح این عالم برجستۀ قرآنی شاد و برای قدردانی از اثر گرانقدرش فاتحه و صلوات.

شنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 4359 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 57. «بسمه تعالی. سلام علیکم جناب آقا ابراهیم. به مناسبت میلادت ای بانو زینب قهرمان کربلا. قم مسیر حرم به سوی پردیسان. ۱۵ بهمن برابر با ۵ جمادی الاولی ولادت حضرت زینب ۱۴۳۸ ه ق:

توضیح دامنه: ضمن سلام و تشکر، این متن منظوم در بارۀ حضرت زینب (س) را جناب شیخ مالک به تلگرام دامنه ارسال کردند و امشب، فرصت شد به تلگرامم رجوع کنم و آن را پست کنم. ممنونم از شما جناب شیخ مالک. زیارت تان در کربلا و کوفه و نجف قبول باشد:

 

سروده ای از سید حسن خوش زاد

او تــــولــد یـــــافـــت طنـــــازی کنــد

بــــا الفبــای جنـــــون بــــازی کنـــــد

او تـــولـد یافـــت گــــردد نــــور عیــن

تا شـود ســرمست  از جــام حسیــن

او تولــد یــافــت تــــا زینــــب شــــود

در سخـــن عـــلامــه مکتـــب شـــود

آری آری زینـــب آمـــــد بـــر جهــــــان

تــــا شود همگــــام عــــاشورائیــــان

در حـــوادث یـار می خواهد  حسیـــن

محـــرم اسرار می خواهـــد  حسیــن


ادامۀ مطلب
جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4358 : به قلم کامنت گذاری به مستعار «ناشناس». «سلام. نیازی نیست که شما خودتان را بی جهت خسته کرده و از بدی های محمد رضا [شاه چه بدی هایی داشت؟ اینجا؟] بنویسید چرا که صدا و سیمای میلی این زحمت شما رو طی 38سال با بدترین دروغها و تهمتها به نحو ناشایستی در حال انجام دادن و تکرار کردن است. اگه راست می گویید و همت دارید مرد و مردانه از دیکتاتوری آخوندها و ویرانه کردن این مملکت از سوی آخوندها بنویسید. بنویسید که اگه جرعت [دامنه: جرأت] دارند یکبار دیگه قانون اساسی را به رای بگذارند تا مردم بهشون بفهمانند که این دفعه نتیجه برعکس خواهد شد.»

پاسخ دامنه : در پستی مفصّل و جداگانه

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4357 : به قلم دامنه. به نام خدا. در شش قسمت قبلی، در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، شش بدی شاه را نوشتم. در این پست بدی هفتم شاه را می نویسم و نیز جواب کامنت گذار مستعار «111» را که در پست 4355 اینجا به این متن های دامنه دو مرحله  واکنش نشان داد، می دهم:

7- شاه، نه فقط شعارزده بود و سلطنتش را موهبت الهی و فرّه ایزدی می دانست، بلکه مخالفانش را با بدترین نسبت ها، اَنگ و افتراء می زد و این کارِ همیشگی تمامی نظام های سیاسی سلطنتی و استبدادی ست که منتقدین شان را خفیف و خوار می خواهند. مثلاً:

شاه به روحانیت، انگ ارتجاع سیاه می زد. به توده ای های کمونیست، انگ ارتجاع سرخ. به همۀ مذهبی ها، انگ عقب مانده ی متعصّب. به انقلابیون، انگ یک مشت فریب خورده ی مزدور. و به همه ی علمای مبارز آگاهِ اهل سیاست و دیانت، انگِ «مُفت خورِ نجِس»!!! نعوذُ بالله.

شاه، علاوه بر این، به دلیل خوی تفرعُن (=فرعونیت)، خصلت تکبُّر و روحیۀ روان پریشی و تردید و سوء ظنّ به همه ی ملت، حتی بی اعتمادی به مشاورانش، اساساً وجودِ فساد گستره ی سیاسی، اخلاقی و خصوصاً اقتصادی در دستگاه حاکمه اش را برنمی تابد و خود را «بزرگ ارتشداران» ایران و «شاهنشاه آریامهر» تلقی می کرد؛ تا جایی که غرور و استکبارش به او اجازه می داد حتی گهگاهی به آمریکا و انگلیس نیز شک کند که برای ویرانی سلطنتش نقشه های جایگزینِ مخفی کشیده اند. ادامه می دهم... .

اما پاسخم به کامنت گذار مستعار «111»:

اول آن که سلام من هم به شما کامنت گذار «111» که معرفت داشتی در دامنه، به دامنه سلام کردی.

دوم این که من آخوند نیستم. یک بازنشسته ی عادی این مملکتم.

سوم این که من شاه را بد نشون نمی دم، این خودِ شاه بود که با افکار و رفتارش، بَدنشان شد.

چهارم این که داوری شما را قبول ندارم که نوشتی: «هرچی داریم از رضاه شاه ومحمدرضاه شاه پهلوی داریم». این را حتی درباری های شاه هم نمی گویند. نمی دانم شما بر چه اساسی به این حکم کلی رسیده ای. خوب، اگر راست می گویی این به قول خودت «هرچی داریم» را برای دامنه آزادانه بنویس تا بدانیم چیست.

پنجم هم این که، گفتی «شما آخوندا چیکار کردین؟» جواب قاطع من این است انصافاً این همه فساد کشف کردند در جمهوری اسلامی چه تعداد در آن آخوندها بودند؟ تا جایی که من با اطلاعات ناقصم خبر دارم، این فسادها را همین غیرآخوندها مرتکب شدند. می خواهی واقعاً بین خود و خدا لیست کن ببین در کدام فسادها و اختلاس ها، پای آخوند دخیل است؟ انصاف، شرط انسانیت است. ممنونم ازت جناب«111».

مراسم تاجگذاری فرح دیبا همسر سوم شاه

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4356

     

دو عکس بالا همسر گرامی امام خمینی مرحومه خدیجه ثقفی بانوی انقلاب

عکس پایین بوسۀ حجة الاسلام سید محمود دعایی بر چادر عفت مرعشی همسر مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم 12 بهمن 1395

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 4355 : به قلم کامنت گذاری به مستعار «111». 1- «سلام. چیه هی داری شاه محبوب بد نشون میدی. فعلاً هرچی داریم از شاه فقید هستش. شما آخوندا چیکار کردین؟» 2- «سلام. کسی که ایران ساختش این پدر پسر بودن. اما اخوندها ایران خراب کردن. هرچی داریم از رضاه شاه ومحمدرضاه شاه پهلوی داریم.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. این دو کامنت بالا را فردی با نام مستعاری «111» در واکنش به پست های «شاه چه بدی هایی داشت؟» به دامنه ارسال کرده است؛ که تا الان 66 قسمت آن را در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران نوشتم و پست نموده ام. جواب این خوانندۀ دامنه را که نمی شناسم کیست در پست بعدی «شاه چه بدی هایی داشت؟» خواهم داد.

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ

پست 4354 : متن نقلی. «هر ساله صدها هزار پرنده مهاجر در ایران با روش های مختلف شکار می شوند. حجم بالای شکار پرندگان مهاجر، ده ها میلیارد درآمد تومان را نصیب شکارچیان می کند. اما همین حجم زیاد شکار، نسل برخی پرندگان را تا حد انقراض نزدیک کرده است. شکار و کشتار بی رویّه و غیر قانونی پرندگان مهاجر در سال های اخیر، بازتاب های رسانه ای فراوانی داشته است. پرندگانی که شکار می شوند یا به مصرف انسانی می رسند یا از آنها برای تاکسیدرمی (خشک کردن) استفاده می شود.

در گفت و گو با دکتر اسماعیل کهرم مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اطلاعات بیشتری درباره شکار پرندگان مهاجر کسب کردیم و علل و آثار مخرب این نوع شکار بررسی شده است...

در استان مازندران مردم بومی از یک روش سنتی صید پرندگان به نام «دوما» استفاده می کنند که معنی آن به زبان فارسی دامگاه است. در شوروی از این روش ها وجود نداشته است؟

یک تور هوایی در فریدون کنار هست که 250 میلیون تومان است. در سه ماه زمستان که پرندگان مهاجر حضور دارندماهی 8 میلیون تومان این تور را اجاره می دهند. یک آدم پولداری بوده است که این تور را ساخته و برای 3 ماه 24 میلیون تومان پول اجاره دریافت می کند. متن و عکس ها در ادامه


ادامۀ مطلب
جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 4353 : به قلم دامنه. به نام خدا. به مناسبت ایام الله دهۀ فجر و میلاد حضرت زینب (س) دیروز پنج شنبه 14 بهمن 1395 به زیارت حضرت معصومه (ع) مشرّف شدم. نیز سر قبر مرحوم مهندس مهدی بازرگان از مبارزان نامی ضدّ ستمشاهی و اولین نخست وزیر منصوب امام  خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی و از اندیشمندان شهیر اسلام و ایران _که در آرامگاه روبروی حرم مطهر جنب رودخانه قم مدفون است_ ادای احترام کردم.

یاد این مبارز و دانشمند و نویسنده و فعال سیاسی و مدنی در ایام فجر به خیر باد

حرم ملکوتی حضرت معصومه (ع) قم. عکاس: دامنه. 14 بهمن 1395

قم. کنار ضلع غربی حرم. آن دور آرامگاه مرحوم مهندس مهدی بازرگان. عکاس: دامنه. 14 بهمن 1395

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 4352

قبر مرحوم مادرم ملا زهرا آفاقی دارابی فرزند مرحوم شیخ باقر آفاقی استاد حوزه علمیۀ مسجد جامع ساری و قبر مرحوم مادربزرگ مادری ام سیّده زینب صالحی دارابی از نوادۀ های مرحوم آیة  الله آق میر صالح صالحی دارابی اولین بنیانگذار حوزۀ علمیه ی دارابکلا

14 بهمن 1395. مزار دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. ممنونم ازت عموزاده ی بامحبتم که با این عکس در ایام دهۀ فجر و تولد حضرت زینب (س) دلشادم کرده ای

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 4351

روستای سنه کوه در زیر برف 14 بهمن 1395. عکس از : مهندس محمد عبدی سنه کوهی

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 4350

الاغ و صاحبش؛ گهی پشت به زین و گهی زین به پشت

نمی دانم زیرنویس چی بنویسم. علم ناچیزم قد نمی ده

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 4349 : به قلم دامنه. به نام خدا. به مناسبت ایام اللۀ دهه فجر، در سلسله مسائل تاریخ سیاسی دارابکلا، به قضیۀ نفت روستای دارابکلا می پردازم:

الآن را نبین که در روستای دارابکلا به همت و تلاش شبانه روزی روانشاد یوسف رزاقی، گاز تا اتاق خواب و نشیمن و مطبَخ و سرداب و حتی سکّوسر، وصل و روشن و مشتعل است و کمتر کسی ست از این نعمت، نظام جمهوری اسلامی ایران را دعا کند و سپاس گزارد؛

آن زمان در سال 1357 تا 1359 حتی در طول ایام «جنگ لعنتی» غرب علیۀ ایران ،مردم مؤمن و متدین و انقلابی دارابکلا، در نفت که سوخت اصلی خانه ها بود در مضیقه و تنگنا بودند و هفته ها منتظر سوخت بودند و جنگل را هم چندان بی رحمانه آسیب نمی رساندند تا گرم شوند و پخت و پز کنند.

تازه، نفت که به انبار نفت تکیه پیش، می آمد از تکیه پیش _که منبع نفت آقایان مهاجر بود_ تا پیش خونۀ محمود شیردل، مردم نوبت می گرفتند تا 10 لیتر و یا 15 لیتر نفت بگیرند و با آن لَمپا و بادی (=فانوس) و چراغ والور و اعلاء الدین را روشن کنند که نوری ببینند و گرمایش یایند.

چه سختی ها می کشیدند مردم تا 15 لیتر نفت بگیرند. چه بی احترامی ها که نمی شدند. من خودم بارها و بارها در آن سال ها نوبت گرفتم و سه ساعت منتظر ماندم و وقتی به پیش نازل نفت رسیدم یا دیدم نفت تمام شد و یا دعوا شد و نفت پُلمپ! گردید و فینیش!!!  و خیط!

آری، به نعمت گازی که مهیا و آسان دارید، نظام را دعا کنید تا از شرّ هم دشمن کینه توز و هم فاسدان و میراثخواران! رهایی یابید.

خدا حافظ. باز نیز در سلسله بحث تاریخ سیاسی دارابکلا سخن خواهم گفت

یاد وسایل نفتی لامپا و بادی و والور و توری در روستای دارابکلا و روستاهای اطراف و اکناف به خیر

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

پست 4348 : به نام خدا. آمرین به معروف و ناهیان از منکر از نظر امام حسین (ع): «... با هر کس باید به طور خاصّی سخن گفت. از حیله های نفسانی آگاه باشد تا مبادا  به اهداف شومی کشیده شود. صبر داشته باشد. اگر از مردم آزاری دید، انتقام نگیرد و شکایتی نکند. در کار، تعصّب قومی و قبیله ای نداشته باشد. غیظ و غضب او، برای خودش نباشد بلکه برای خدا و ارتکاب کار زشت توسط دیگران باشد...» (منبع: بحارالانوار، جلد 97، چاپ بیروت، ص 83)

مسجد مقدس کوفه. دی ماه 1395. عکس ارسالی مهندس محمد عبدی به دامنه

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

پست 4347 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 61. قسمت 36. بخش سوم : آخرت گرایی. فصل اول: مرگ و زندگی. از دید قرآن مرگ هم عارض تن می شود و هم عارض قلب، آنگاه که رابطه روح با بدن گسسته گردد، مرگ تن پیش می آید، ولی هنگامی که انسان از نظر تفکر و تعقل در درجه ای بسیار پایین جای گیرد و برای سخنان حق گوش شنوا نداشته باشند، قلب او می میرد.

مرگ در زبان فارسی مترادف با واژه"موت" در زبان عربی است. موت به معنای از دست رفتن قدرت و توان چیزی است. گاه مرگ را برای بدن به کار می برند و گاه برای روح. هنگامی که آن را برای بدن به کار می برند، مقصود این است که بدن هر نوع حرکت و جنبش را از دست داده است. در حالی که اگر مرگ را به روح نسبت دهند،مراد این است که روح، ابزار جسمانی خود را از دست داده و در واقع نیستی در کار نیست و انتقال از مرحله ای به مرحله دیگری از زندگی است. بنابر این کاربرد کلمه مرگ برای انسان به معنای آن است که بدن او قابلیت ابزار بودن خود را برای روح از دست داده و از هم جدا شده اند.


ادامۀ مطلب
جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ

پست 4346 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 34

      

تصویر برگه های از کتاب «تحلیلی بر جنبش های اسلامی»

دامنه این کتاب «تحلیلی بر جنبش های اسلامی» را در سال 1376 در مرکز تحقیقات تهران نوشته است و در همان مرکز به چاپ رسید

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ

پست 4345 : اُنس با قرآن. یَهْدِی بِهِ اللَّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلَامِ وَیُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَیَهْدِیهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ.

خدا هر که را از خشنودى او پیروى کند به وسیله آن [کتاب] به راه ‏هاى سلامت رهنمون مى ‏شود و به توفیق خویش آنان را از تاریکی ها به سوى روشنایى بیرون مى ‏برَد و به راهى راست هدایتشان مى ‏کند.

محفل اُنس با قرآن. صحن مطهر حرم امام علی(ع) در نجف اشرف. ابنا، خبرگزاری اهل‌بیت (ع). 19 شهریور 1394

جمعه ۱٥ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ

پست 4344 : به قلم دامنه. به نام خدا. هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در نشست امروز 5شنبه 14 بهمن 1395 خود در قم، در اقدامی بر خلاف رویه های جاری و معمول قبلی خود، زمان برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری برای جایگزینی مرحوم آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در مجلس خبرگان رهبری  را به سه سال بعد، یعنی همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی دورۀ آینده در سال 1398 موکول کرده است!!! (منبع خبر: اینجا)

این تصمیم عجیب، در حالی میان اعضای هیئت رئیسه این مجلس گرفته شد، که اغلب سیاسیون و فعالان سیاسی و حتی برخی از فضلای حوزه علمیه و بخشی از مردم انقلابی استان تهران، مترصّد و متوقّع حضور آیة الله سید حسن خمینی برای نامزدی میان دوره ای خبرگان به جای مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی بودند.

به عنوان نمونه آیة الله شیخ محسن غرویان پیش از این در پاسخ به سؤالی در مورد جایگزین هاشمی در مجلس خبرگان نکاتی گفته بود که قابل تأمّل است:

«آیة الله محسن غرویان در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می‌دهید و ضروری است که سیدحسن خمینی برای انتخابات خبرگان ورود پیدار کند، اظهار داشت: مشاهده کردیم که سخنگوی شورای نگهبان نیز بعدها در مورد انتخابات اعلام کرد حقوق بسیاری از افراد در جریان تایید صلاحیت‌ها ضایع شده که یکی از این افراد آیت‌الله سید حسن خمینی بود پس جا دارد در فقدان آیت‌الله هاشمی ایشان به صحنه بیایند و قطعا مردم به وی رأی خواهند داد.

او خاطر نشان کرد: همان‌گونه که مردم با حضور  در مراسم تشییع آیت الله هاشمی نشان دادند که از دلسوزان خود حمایت می‌کنند، در انتخاب و رأی به سید حسن خمینی هم حضور میلیونی خواهند داشت.

او تأکید کرد: این حق آیت‌الله هاشمی است که سید حسن خمینی جایگزین او  شود.» (منبع نقل غرویان: اینجا)

دامنۀ ان شاء الله در بارۀ این موضوع که بسیار بااهمیت است و با سیاست و دیانت مان عجین است و می توانست در 29 اردیبهشت 1396 موج عظیم میلیونی مردمی در استان تهران ایجاد کند، علاوه بر این پست، پستی دیگر خواهد نوشت.

آیة الله شیخ احمد جنتی و حجة الاسلام سید احمد خاتمی

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ

پست 4343 : به انتخاب دامنه. به مناسبت شب میلاد حضرت زینب سلام الله علیها و ضمن تبریک این زادروز خجستۀ تاریخ ارائه می شود:

«زینب رسالت رساندن پیام شهیدان زنده اما خاموش را به دوش گرفته است،

زیرا پس از شهیدان او به جا مانده است

و اوست که باید زبان کسانی باشد که به تیغ جلّادان زبانشان بُریده است.

اگر یک خون پیام نداشته باشد، در تاریخ گُنگ می‌ماند

و اگر یک خون پیام خویش را به همه نسل‌ها نگذارد،

جلّاد، شهید را

در حصار یک عصر و یک زمان محبوس کرده است.»

(منبع: گزیده‌ای از سخنرانی مرحوم دکتر علی شریعتی با عنوان شهادت. از مجموعه آثار حسین وارث آدم. 6 اسفند 1350. تهران. حسینیه ارشاد)

رسالت حضرت زینب (س) بسیار سنگین و دشوار بود. درود به روح و خون و پیام او

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ

پست 4342 : «مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ گفت: اقدامات اخیر ایران، از جمله شلیک تحریک آمیز یک موشک بالیستیک و حمله به یک شناور نیروی دریایی عربستان سعودی توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت آن کشور، تاکیدی است بر آنچه جامعه جهانی باید از آن آگاه باشد و آن نقش بی ثبات کننده ایران در سطح خاورمیانه است.

فلین افزود: علاوه بر این، شلیک این موشک بالیستیک نادیده گرفتن قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز محسوب می شود... پرزیدنت ترامپ شدیدا منتقد توافقنامه های که بین دولت اوباما و ایران منعقد شده است.

ایران به جای قدردانی از آمریکا به خاطر آن توافقها، جسورتر شده است. از امروز، ما به طور رسمی ایران را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 4341 : به نام خدا. در قسمت 23 سلسله مباحث قانون و حقوق، اینک به اصل 10 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می پردازیم:

«از آن جا که خانواده واحد بنیادی جامعه اسلامی است، همه قوانین و مقررات و برنامه ریزی های مربوط باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری روابط خانوادگی برپایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.»

نکتۀ ویژۀ دامنه : به نام خدا. خانواده با آن همه قداست و نقش کلیدی اش در طهارت ، با گسترش ابزارآلات مدرن، خصوصاً تلگرام _که با تأسف فراوان بر اساس نقل منابع موثق، 95% در آن فساد و هرزگی می شود_ در حال تهدید است. باید ترسید از خشم خدای متعال مهربان، که روزی دامنگیر فاسدان و مفسدان می شود؛ که عینِ عفونت، حریم خانواده ها و عفت عمومی را  هدفِ هوس بازی ها، دروغ پردازی ها، خیانت ها، جنایت ها و در یک کلام لودگی های خود قرار داده اند.

درود بر این خانوادۀ زحمتکش و مؤمن روستایی، که دین و سنت و عُرف و عفت را پاسبان اند

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٢٦ ‎ق.ظ

پست 4340 : به توضیح دامنه. به نام خدا. من اخیراً این کتاب را خواندم و در سلسله بحث معرفی کتاب در دامنه، اینک به کتاب «ثانیه های اُنس» از رضا اخوی اشاره می کنم با برداشت آزاد از آن:

در ص 71 آمده است: روح نیاز بالانس دارد که شرط آن سوار شدن روح بر مرکب جسم است.

در ص 81 درج شده است: ما باید به کشف رمز وجودمان بپردازیم. مهمترین کشف رمز کشف رمز بی حالی و بیهودگی و کاهلی ست.

در ص 118 نوشته است: امام علی (ع) هنگامی که به خزانۀ بیت المال درهم و دینار سرازیر می شد، بی درنگ همه را میان مردم تقسیم می کردند و سپس همان مکان دو رکعت نماز می گزاردند تا نماز شهادت دهد درهمی برای خود هزینه نکرده است.

در ص 162 آمده است: ما باید در خودمان بُرج مراقبت نصب کنیم و با آن برج دایم در تماس باشیم...

کتاب «ثانیه های اُنس» از رضا اخوی. چاپ 1391

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٢٥ ‎ق.ظ

پست 4339 : متن نقلی. «روز دوشنبه ۱۳ دی آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه، در حمله‌ای تند به دولت ضمن انتقادهای مختلف، گفت: «این تجهیزات بسیار فنی مربوط به امنیتی را بدون اطلاع نیروهای امنیتی به داخل ریاست جمهوری بردند، با اجازه که بوده است؟ به چه وجهی بوده است؟ پولش از کجا آمده است؟

... بحث شنود در دولت روحانی فقط مربوط به این روزها نیست. در سال 93 هنگامی که دولت لایحه ای برای مقابله با "شنود غیرقانونی" به مجلس بود برخی مخالفان دولت آن لایحه را در راستای "شنود مخالفان" تفسیر کردند. 

... نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد در این‌باره مدعی شد "دامنه شنود از نمایندگان فراتر است و برای برخی نخبگان سیاسی و حتی در حوزه‌های انتخاباتی نیز این مساله مطرح است."» 

سیر تا پیاز ورود "تجهیزات مخابراتی" به دفتر رییس جمهور در ادامه...

اما نکتۀ دامنه : به نام خدا. تا جایی که من تا حد و حدودی مطلع ام، این تجهیزات برای ضدشنود  است؛ جهت رهایی و خلاصی از بحران شنود!!! که حتی فرزند شهید مطهری هم از اتاق کارش مطمئن نیست و دیدیم که در آن پرونده اش مشخص شد که شنود مکالماتش از سوی یک عنصر اطلاعاتی وزارت اطلاعات آن دولت معروف! بوده است و من بگذرم از این ...

دکتر حسن روحانی، با آن که عضو ارشد جامعه روحانیت و از جریان راست است، ولی راستی ها او را و دولتش قبول ندارند، بر عکس، جناح چپ از دولتش حمایت می کند و دامنه البته نسبت به این ماجراهای دو جناح چپ و راست، موضعی نمی گیرد و گهگاهی بر حسب اقتضاء اطلاع رسانی می کند


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٢٤ ‎ق.ظ

پست 4338 : متن نقلی. به مناسب ایام الله دهۀ فجر: «او برای اسلام به منزله ابوذر زمان بود. زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر بود. برنده بود و کوبنده» مرحوم آیت‌ا... طالقانی در سال 1289 هجری شمسی دیده به جهان گشود. او در خانواده‌ای اهل علم و فضیلت و دارای روحیات انقلابی و ضد ظلم تربیت شد و ابتدا در محضر پدرش سید ابوالحسن، آغاز به یادگیری مفاهیم اسلامی کرد و سپس، تحصیلات دینی خود را در مدارس رضویه و فیضیه تا نائل شدن به درجه اجتهاد ادامه داد.

اعتراض علیه کشف حجاب: ایشان در سال 1318 برای اولین بار خشم خود را علیه رژیم پهلوی با انتشار یک اعلامیه در اعتراض به کشف حجاب ابراز کرد و در پی آن دستگیر و زندانی شد. به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیت ا... طالقانی پس از شهریور 1320 با تشکیل گروه‌های گوناگون سیاسی، مبارزه را به طور رسمی آغاز کرد. ایشان در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت ،تلاش‌های فراوانی در راستای احقاق حق ملت مسلمان ایران در برابر استعمارگران انجام داد.

مرحوم آیة الله سید محمود طالقانی، روحانی نامدار مبارز

دستگیری به جرم مخفی کردن نواب صفوی: پس از کودتای 28 مرداد، مرحوم آیت ا... طالقانی به مبارزات خود ادامه داد تا اینکه ساواک، ایشان را به جرم مخفی کردن نواب صفوی در خانه‌اش، دستگیر کرد و بار دیگر به زندان فرستاد.

پیوستن به نهضت امام(ره): آیت ا... طالقانی پس از شکل‌گیری نهضت امام خمینی(ره)، به پیروی از ایشان به مخالفت با رژیم ستمگر پهلوی پرداخت و در همان سال به زندان افتاد. او پس از آزادی، مجدد در جریان واقعه 15 خرداد 1342 دستگیر و به 10 سال زندان محکوم شد.

نوشتن «پرتوی از قرآن» در زندان: این عالم مجاهد در زندان نیز دست از مبارزه و ارشاد برنداشت و رفتار و گفتار مناسبش حتی روی مأموران زندان اثر مثبتی داشت و در همین دوران زندان، با نوشتن تفسیر ‹‹پرتوی از قرآن››، برای آشنا کردن افراد با عظمت قرآن کریم تلاش کرد.

دستگیری مجدد همزمان با جشن‌های 2500 ساله: ایشان در سال 46 به واسطه فشارهای داخلی و خارجی بر رژیم شاه، از زندان آزاد شد اما دست از مبارزه نکشید و در آستانه سال 1350 همزمان با برگزاری جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی، بار دیگر دستگیرشد و به مدت سه سال در زابل و 18 ماه در بافت کرمان در بدترین شرایط به حالت تبعید به سر برد.

محکومیت به 10 سال زندان: او در سال 1354 مجدد توسط ساواک دستگیر و به 10 سال زندان محکوم شد. آیت‌ا... طالقانی در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی از زندان آزاد شد و نهایت تلاش خود را برای پیروزی انقلاب مصروف کرد و پس از پیروزی، به ریاست شورای انقلاب برگزیده شد. آیت ا... طالقانی در انتخابات خبرگان قانون اساسی نیز به عنوان نماینده مردم تهران انتخاب شد.

اقامه اولین نماز جمعه پس از انقلاب: ایشان در اوایل مرداد ماه 1358 از سوی امام خمینی(ره) مأمور بر پایی نماز جمعه شد و اولین نمازجمعه بعد از پیروزی انقلاب را در پنجم مرداد 1358 در دانشگاه تهران اقامه کرد. سرانجام در سحرگاه 19 شهریور ماه 1358 این عالم مجاهد پس از سال‌ها فعالیت علمی و مبارزات سیاسی علیه رژیم پهلوی و عمری تلاش خستگی ناپذیر در راه پیاده کردن اسلام ناب، در اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود شتافت.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:٢۱ ‎ق.ظ

پست 4337 : متن نقلی. به مناسب ایام الله دهۀ فجر: «رویکردهای روزآمد شریعتی: دکتر علی شریعتی در سال 1312 هجری شمسی در روستای مزینان در استان خراسان متولد شد. وی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه، راهی پاریس و در آنجا موفق به اخذ دکترای جامعه‏شناسی شد.

تلاش برای آزادی الجزایر: او ضمن تحصیل در فرانسه، برای آزادی کشور الجزایر نیز کوشش‏های چشمگیری کرد.

دستگیری پس از بازگشت به کشور: دکتر شریعتی در سال 1343 به ایران بازگشت و بلافاصله به خاطر مبارزاتی که علیه رژیم ستمشاهی انجام داده بود، دستگیر و روانه زندان شد. به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، او پس از آزادی از زندان ضمن اشتغال به تدریس، به انجام سخنرانی‏های روشنگرانه همت گماشت.

برگزاری جلسات بحث و سخنرانی در حسینیه ارشاد: در این زمان، شریعتی مبارزات خود را با برگزاری جلسات سخنرانی و بحث، در حسینیه ارشاد تهران ادامه داد. او در کنار استادان و متفکرانی نظیر استاد شهید مرتضی مطهری و شهید باهنر، حسینیه ارشاد را به پایگاهی برای تغذیه فکری نسل جوان تبدیل کرد.

معلم و تئوریسن برجستۀ انقلاب دکتر علی شریعتی

شریعتی در این دوره با بازخوانی بخش هایی از تاریخ اسلام و معطوف کردن آن به شرایط روز ایران و جهان اسلام، قشر تحصیل کرده و به ویژه دانشجویان را به ژرف‌کاوی در معارف اسلامی با رویکردی کاملا اجتماعی سوق داد. حضور گسترده نسل جوان در حسینیه ارشاد بیانگر توفیق شریعتی در این راستاست. همین رویکرد روزآمد و اجتماعی باعث شد شریعتی بارها مورد خصومت ساواک قرار گیرد. اما او در سراسر دوران فعالیت علمی‌اش از این رویکرد دست نشست و آموزه‌های اسلام را همواره معطوف به تغییر و اصلاح شرایط جامعه می دانست.

موضعگیری علیه رژیم صهیونیستی: افزون بر این، او در این گونه مباحث رویکردی صریح علیه رژیم صهیونیستی داشت که در آن برهه در میان طبقه روشنفکر کم سابقه بود و نشان می‌داد که شریعتی افزون بر دغدغه‌مندی به تحولات کشورش، نسبت به شرایط سایر نقاط جهان اسلام نیز، حساس و پیگیر است.

علاقه مندی دکتر شریعتی به امام(ره): دکتر شریعتی به امام خمینی (ره) علاقه مند بود و محققی فعال به شمار می‏رفت، به طوری که در طول زندگی کوتاه خود، بیش از 200 اثر به صورت کتاب، جزوه و مجموعه نوار سخنرانی از خود بر جای گذاشت.

دستگیری مجدد و عزیمت به لندن: فعالیت‏های فرهنگی دکتر شریعتی، سبب دستگیری مجدد او شد و پس از آزادی، در تاریخ 16 اردیبهشت 1356 به لندن مسافرت کرد و در 29 خرداد همان سال در آن شهر به طرز مشکوکی درگذشت. پیکرش را پس از چند روز به سوریه منتقل کردند و در زینبیه به خاک سپردند.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 4336 : متن نقلی. «گزارشی از نشست «شریعتی و انقلاب اسلامی: شریعتی و انقلاب اسلامی» موضوع نشستی بود که در ساعات پایانی روز گذشته با سخنرانی حاتم قادری و هاشم آقاجری برگزار شد؛ نشستی که در آن طبق معمول دو نوبت گذشته قادری به نقد و آقاجری به دفاع از شریعتی پرداخت. آقاجری مدعی برخی  انحراف‌ها در انقلاب شد و قادری جواب داد که انقلاب منحرف نشده بلکه ممکن است گفته شود از شعارهای شریعتی منحرف شده است.» در ادامه...

      


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱۸ ‎ق.ظ

پست 4335 : متن نقلی. فتوای فتوای هفت مرجع عظام تقلید دربارۀ انتشار تهمت وتوهین به افراد در رسانه و تخریب وجهۀ افراد:

«شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) – هفت تن ازمراجع عظام تقلید به پرسش شفقنا درباره انتشار تهمت و توهین نسبت به افراد در رسانه و تخریب وجهه افراد پاسخ دادند و آن را حرام دانسته و جایز نداستند.

متن پرسش شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) و پاسخ این مراجع عظام تقلید به بدین شرح است:

انتشار تهمت، توهین و انتساب اعمال ثابت نشده به افراد در رسانه ها با هدف تخریب افراد چه حکمی دارد، مسوولیت شرعی چنین اقدامی برعهده کیست؟ اگر در رسانه ای چنین شود راه اعاده حق الناس چیست؟

پاسخ آیت الله العظمی فیاض: حرام است و مسوولیتش بر عهده توهین کننده است و مستحق  جهنم می شود به سبب چیزی که به کسی ثابت نیست، تهمت است بسیار گناه دارد.

پاسخ آیت الله العظمی سیدسعید حکیم: ۱- جایز نیست و مسوولیت آن برعهده تهمت زننده است. ۲۲- جواب بعداً فرستاده می شود.

پاسخ آیت الله العظمی مکارم شیرازی: هرگونه اقدام به تخریب اشخاص حرام است و تمام  کسانی که آن را انجام داده یا کمک کرده اند باید تعزیر شوند.

پاسخ آیت الله العظمی موسوی اردبیلیجایز نیست و مسوولیت آن برعهده انتشار دهنده آن  (اعم از مباشر و سبب) است و باید از راه های عقلایی از جمله: همان رسانه ها، اعاده حیثیت صورت گیرد.

پاسخ آیت الله العظمی صافی گلپایگانی: کسانی که این اخبار را نشر می دهند مرتکب گناه و معصیت شده اند و باید جوابگو باشند خدای سبحان همه ما را از وساوس شیطان حفظ فرماید.

پاسخ آیت الله العظمی صانعی: ۱- احدی حق ندارد انسان محترمی را مورد هتک و توهین قرار دهد و هتک احترام انسان ها، حرام و موجب عذاب الهی خذلان در دنیا و آخرت می باشد و  تهمت زدن و افترا به هر انسانی موجب فسق و ساقط شدن از عدالت می شود و به منزله جنگ و محاربه با خداوند است. در روایت از امام صادق (ع) آمده است: «کسی که چیزی را بر ضرر مؤمنی بگوید و هدفش ریختن آبروی او باشد و خواسته باشد او را از چشم مردم بیندازد و بی اعتبار کند، خدا او را از ولایت و سرپرستی خود خارج و به ولایت و سرپرستی شیطان وارد می کند، و بالاتر آنکه شیطان با همه پستی و شقاوت و گناهانش و مطرود و رجیم بودنش او را قبول نمی کند» و باید از همه معاصی و تضییع حقوق دیگران مخصوصاً اینگونه معصیت ها و گناهانی که ترور شخصیت افراد و در حکم توهین و تضییع حقوق همگان مانند قتل است به خداوند بزرگ پناه برد چنانکه در قرآن کریم آمده است: “و من قتل نفساً بغیر نفس او فساه فی الارض فکانما قتل الناس جمیعاً.

۲- به عهده مباشر است مگر آنکه مجبور شده باشد که از باب اقوائیت سبب از مباشر به عهده مجبور کننده است.

۳- به نظر می رسد که گوینده باید در همان رسانه سخن قبلی خود را تکذیب کند و بگوید که توهین و خلاف بوده و تکذیب هم به حدی باشد که همه کسانی که سخنان کذب او را قبلاً شنیده اند از کذب بودنش مطلع گردند.

پاسخ آیت الله العظمی نوری همدانی: در فرض سوال جایز نیست و باید آن را جبران نمایند.» (منبع: اینجا)

عکس مراجع عظام تقلید از بالا سمت چپ: فیاض، سید سعید حکیم، مرحوم عبدالکریم موسوی اردبیلی، لطف الله صافی گلپایگانی، ناصر مکارم شیرازی، یوسف صانعی، حسین نوری همدانی

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4334 : متن نقلی. «طی پژوهشی که از سوی شورای اجتماعی کشور تحت عنوان «پیمایش ملی سرمایه اجتماعی» انجام شده است پنداشت مردم در مواردی چون«صداقت»، «امانتداری» و «درستکاری» طی دو پیمایش سال های ۸۴ و ۹۳ را با افت و فرسایش زیادی مدعی است که طی این بازه ۱۰ ساله به شدت افت کرده است.

با توجه به اهمیت مساله دروغ و گستردگی آن در جامعه ایران، نخستین پرونده در این باب که قبلا در قالب نشریه اینترنتی «انسان» منتشر شد را به موضوع «دروغ» اختصاص دادیم. جستار مربوط به ششمین بخش به مطلب دکتر ناصر فکوهی، استاد انسان شناسی دانشگاه تهران اختصاص دارد که در پی می آید:

دکتر ناصر فکوهی، استاد انسان شناسی دانشگاه تهران


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٦ ‎ق.ظ

پست 4333 : به نام خدا. متن نقلی توضیحی از شفقنا: «در این تصویر، عکسی منتشره نشده  از برخی از علمای تراز اول حوزه علمیه نجف اشرف که به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه در روز شهادت حضرت زهرا سلام علیها در سیزدهم جمادی الاولی سال ۱۴۰۴ هجری قمری برابر با سال ۱۳۶۱ هجری شمسی قریب به ۳۴ سال پیش در منزل حضرت آیت جعفری اراکی در نجف اشرف در این مراسم شرکت کرده بودند.» (منبع: اینجا)

از راست: آیة الله جعفری اراکی، آیة الله سید رضی مرعشی ، آیة الله العظمی سید علی سیستانی مرجع بزرگ شیعیان جهان، آیة الله شهید سید محمدتقی مرعشی و  آیة الله العظمی شهید شیخ مرتضی بروجردی

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٥ ‎ق.ظ

پست 4332

رهبر معظم انقلاب ضمن حضور در حرم امام خمینی رهبر کبیر انقلاب،

و ادای احترام به شهدای انقلاب و دفاع مقدس و مزار شهیدان 7 تیر؛

در کنار قبر مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی نشستند قرآن خواندند.

(منبع عکس ها: جماران: اینجا)

      

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٤ ‎ق.ظ

پست 4331 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 60. قسمت 35. فصل سیزدهم: سکوت. زبان خوب، زبانی است که جز به ذکر خدا، شکر نعمت های او، راهنمایی مردم و... سخن دیگری نگوید و زبان بد، زبانی است که جز به بدی و بیهوده گویی سخن نمی گوید. حال چون خطر زبان بسیار است باید دانست که ؛علاج بد زبانی وبیهوده گویی چیزی نیست جز سکوت واینکه در فضیلت آن مطالبی را متذکر خود شویم. ضد بیهوده گویی وهرزه گویی یا خاموشی است یا سخنان سودمند گفتن؛ خواه مربوط به دین باشد یا دنیا. در کلام عرب صمت به فتح (صاد) بمعنى سکوت است که در مجموع تعریفی از این واژه به طور دقیق به چشم نمی خورد ولی بعضى سکوت را بمعنى سکون تفسیر کردند و بعضی دیگرسکوت مقابل نطق آوردهاند.

منظور از سکوت: در این جا مقصود از سکوت، سکوت مطلق نیست؛ زیرا که سکوت مطلق از لوازم عقل نیست و افضل از کلام نیست، بلکه منظور از سکوت یعنى سکوت از حرفها و سخنان غیر مناسب و بى‏فائده که کلام در موقع خود، افضل از سکوت است؛ زیرا که به واسطه کلام، نشر معارف و حقایق دینیّه ونشرآداب شریعت می شود و خداى تعالى متّصف به تکلّم است و از اوصاف جمیله او «متکلّم» است. از این جهت، در مقابل صمت، تکلّم قرار ندارد، بلکه هَذَر- به فتحتین- را، که عبارت از هذیان است و تکلّم‏ به چیزهاى بى‏معنى است، قرار دارد.


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

پست 4330 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 33

دامنه «تحقیقی کوتاه در بارۀ فاشیسم» را در سال 1372 در دانشگاه تهران برای درس «نوسازی و دگرگونی سیاسی» نوشته است و به دکتر حسین بشیریه استاد این واحد درسی ارائه داده است

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱٢ ‎ق.ظ

پست 4329 : اُنس با قرآن. وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ.

و آنگاه که پروردگارتان اعلام کرد که اگر واقعا سپاسگزارى کنید [نعمت] شما را افزون خواهم کرد و اگر ناسپاسى نمایید قطعاً عذاب من سخت‏ خواهد بود.

محفل اُنس با قرآن. نخستین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بانوان در کشور امارات. 16 تا 28 آبان در مجتمع مسکونی ایرانیان دبی

پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 4328 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله مباحث دارابکلا و روحانیت، امروز در روزهای دهۀ فجر، به معرفی برادر گرامی و ارزشمندمشیخ حیدر طالبی دارابی می پردازم.

حیدر، فرزند پنجم والدین مان، مرحومان حجة الاسلام حاج شیخ علی اکبر طالبی و حاجیه مُلا زهرا آفاقی دارابی ست؛ که پنج سال از من _که هفتمین فرزند خانواده ی مان هستم_ بزرگتر است.

آقا حیدر دورۀ قرآن آموزی را در مکتبخانه پدر و مادرمان طی کرد. بعد در دهۀ 50 نزد آیة الله صادقی در شهرستان نکا رفت و بیش از یک سال ماند و تلمّذ  نمود.

سپس به مدرسۀ علمیۀ امام صادق (ع) دارابکلا برگشت و طلبۀ حوزه ی دارابکلا شد و با حُجج اسلام: شهید سیدجواد شفیعی دارابی، شیخ محمد نجفی. شیخ مهدی رمضانی دارابی.  شیخ اسماعیل بابویه دارابی. شیخ خلیل طالبی دارابی همدرس و هم حُجره و همدروه و همبحث شد.

سپس به مدرسۀ آیة الله حاج شیخ عبدالله نظری (خادم الشّریعه) یعنی مدرسۀ سعادتیه ی ساری رفت که به مدیریت مرحوم آیة الله سیدموسی صالحی (داماد آیة الله نظری) اداره می شد. حیدر در این مدرسه حجره گرفت و به صورت شبانه روزی در آن حضور داشت.

بعد به سربازی رفت و در تهران گارد جاویدان خدمت می کرد که انقلاب رخ داد و او هم به فرمان امام خمینی _رهبر کبیر انقلاب اسلامی_ از پادگان فرار کرد. مردم تهران با هدیۀ لباس مبدّل شخصی به سربازان از جمله به حیدر به سربازان در این حرکت اطاعت آمیز از امام امت مدد می رساندد و حیدر هم از همین لباس پوششی، به دارابکلا فرار کرد.

مدتی بعد انقلاب پیروز شد و حیدر طلبگی را ادامه نداد و به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساری در آمد. مدتی در سپاه گذشت و بر اثر رویدادی تلخ، حالش دگرگون شد. صحنه  ی اعدامی های آن ایام خاص اول انقلاب را با چشمش در صحنۀ پستش دید و ... که من بگذرم از این.

مدتی بعد با پیشنهاد مرحوم پدرم از نظامی گری بیرون آمد و به جهاد سازندگی مازندران رفت و چند سال در آنجا ماند... دو بار هم به جبهه رفت.

شیخ حیدر زمانی که من در تابستان 1361 به مدت چهار ماه متوالی در جبهه ی غرب یعنی مریوان بودم، دچار آسیب و عارضه شد و من از آن کاملاً بی خبر بودم... که بگذرم.

حیدر در سال 1366 ازدواج کرد و سه فرزند دارد و نیز یک عروس سادات بسیار نجیب از حسین آباد استخر پشت دارد و همچنین یک داماد بسیار خوب به نام آرمان از قائم شهر که هنوز وقت عروسی شان فرا نرسیده است. حیدر بزودی صاحب نوۀ پسری هم می شود ان شاء الله تعالی.

شیخ حیدر هم اینک، بی هیچ حقوق و دریافتی از هیچ جایی، با کمال عزت و آرامش، و بی هیچ عاری، از طریق مهارت های شخصی و تجربی اش و با دسترنج خویش، رزق و روزی اش را با همت و سخت کوشی تأمین می کند. و الحمدلله در صحت و سلامتی و تلاش و عشق به فرزندانش است. و هنوز نیز عشق به طلبگی، درونش موج می زند خصوصاً به درس شیرین صرف و نحو عربی.

باخبرم که حیدر چند سالی ست از طریق نوار مدرّس افغانی صرف و نحو را گوش می کند. و نیز با نوار (هدفون) تفسیر قرآن مهندس عیدالعلی بازرگان (فرزند مرحوم مهندس مهدی بازرگان) را با عشق و علاقه گوش می کند و حتی نکته هایی را برای من پیامک می کند.

من با حسّ دوری و دلتنگی و آه و درد این پست را به قلم آوردم. با نهایت پوزش.

      

عکس اول آقاحیدر طالبی دارابی (اخوی دامنه) 1362. عکاس: سیدعلی اصغر. عکس دوم سمت راست: عیسی. یوسف. دامنه. سیدعلی اصغر. حیدر. سال 1365

همه عکس های اختصاصی آق شیخ حیدر در: اینجا

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٤ ‎ب.ظ

پست 4327 : متن نقلی. [توضیح دامنه: با توجه با دهۀ فجر و در راستای پست 4326 اینجا، این پست مکتوب و مصوّر به صورت نقل مستقیم (از منبع ذکر شده در انتهای پست) ارائه می شود؛ با هدف شناسانِ زمینه ها و علل انحراف و به قهقهراء رفتن و سقوط و بدتر از همه رسوایی سازمان تروریستی منافقین؛ سازمانی با به نهایتِ خفّت و دریوزگی در پیشگاه صدام حسین و رویارو با ملت مظلوم ایران و نهاد نوپای جمهوری اسلامی ایران، حاصل قطرات خون پاک شهیدان:]

«اعلان جنگ مسلحانه علیه نظام اسلامی + تصاویر: سی خرداد 1360 یادآور روزی است که در آن گروهی مدعی حمایت از خلق، بر روی ملت خویش تیغ کشیده و زمینه نفرت ابدی از خویش را فراهم نمودند. 

خرداد 1360 را می توان از نقاط پر تلاطم انقلاب اسلامی ایران دانست. نظام اسلامی از سویی مورد هجوم پیاپی دشمن بعثی قرار داشته و از سوی در جبهه داخل تنش ها میان برخی جریان های سیاسی و عموما مسلحانه با رهبری نظام و مردم بیش از هر زمانی عیان تر می شود. مسئله بررسی عدم کفایت ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور وقت را می توان نقطه اوج تنش های داخلی دانست، امری که نهایتا به عزل وی منجر شده و زمینه بحرانی دیگر را برای انقلاب نوپای اسلامی فراهم نمود.

نزدیکی فزاینده بنی صدر به سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در ماه های پایانی صدارتش و عدم تحقق آرمان های سازمان مجاهدین با وقوع انقلاب در طول دو سال سپری شده ( کسب نفوذ حداکثری و به دست گرفتن رهبری انقلاب) زمینه ائتلافی آشکار را میان دو جریان فوق فراهم نمود. از همین روست که شاهدیم منافقین بیش از همه ی جریان ها از عزل احتمالی بنی صدر نگران بوده و در پی مقابله با آن برآمدند، نگرانی که نهایتا به اعلان جنگ مسلحانه این سازمان با نظام اسلامی در 30 خرداد 1360 منجر گردید.

اعلان جنگ مسلحانه، مبادرت به ترور کور و پیاپی مسئولین و مردم و سپس رجعت به عراق و جنگیدن در رکاب بعثی ها بر علیه جمهوری اسلامی، چهره واقعی منافقین را بیش از هر زمانی آشکار ساخت، چهره ای که این سازمان در طول سال های منتهی به انقلاب و پس از انقلاب تلاش می نمود با تکیه بر ظواهری اسلامی و عرض ارادت به برخی بزرگان دینی به شکلی دیگر وانمود سازد.

در مطلب فوق برآنیم این حادثه تلخ به ارائه گزارشی تصویری همراه با برخی توضیحات از زمان شکل گیری این سازمان، انحراف از اصول اولیه و سپس رویارویی با نظام اسلامی در 30 خرداد 1360 بپردازیم:»

بقیه ی متن و عکس ها به همراه زیرنویس های منبع در ادامه

«پس از مارکسیست شدن مجاهدین، شماری از روحانیون زندانی هم چون آیت الله طالقانی، مهدوی کنی، مفتح، هاشمی رفسنجانی، ربانی شیرازی و... که از قبل در زندان درگیرهایی با زندانیان کمونیست داشتند، در اطلاعیه‌ای در اسفند ۱۳۵۴با اشاره به نجاست کفار، اعلام کردند که تمامی زندانیان مسلمان باید از هرگونه ارتباط با مارکسیست ها (غذا خوردن، تماس بدنی، وسایل مشترک زندانیان هم‌بند، ...) پرهیز کنند»


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤۳ ‎ب.ظ

پست 4326 : متن نقلی. «زمینه شناسی: اواخر دهه چهل و اوایل دهه پنجاه برای سازمان منافقین سال‌‌های تلخ و سیاهی بود. در این دوره رهبران اصلی سازمان دستگیر و اعدام و تعدادی از چهره‌های شاخص آن به حبس‌های ابد و طولانی محکوم شدند به گونه‌ای که می‌توان گفت پیکره اصلی سازمان فروپاشید و تلاش رضا رضایی پس از فرار از زندان و انجام چند عملیات نظامی نیز تنها این فروپاشی را اندکی به تأخیر انداخت و فرار تقی شهرام، از اعضای چپگرای سازمان از زندان ساری که احتمالاً با هدایت ساواک انجام گرفت و صدور بیانیه رسمی وی که با اعلام گرایش مارکسیستی سازمان، رسماً تغییر مواضع ایدئولوژیک سازمان را اعلام کرد و در پی آن تسویه‌های خونین در سازمان آغاز شد؛ عملاً سازمان را نابود کرد و به رجوی که در آن زمان به همراه مهدی ابریشمچی و موسی خیابانی در زندان بود فرصت داد تا خود را رهبر بخش به ظاهر مسلمان مانده سازمان جا بزند. در پی آزادی این افراد از زندان در دی ماه 57؛ رجوی به همراه و با همکاری دو فرد یاد شده و تعداد دیگری از منافقین و به پشتوانه مبارزات رهبران اولیه سازمان و برخی عملیات نظامی که در چند سال گذشته به نام سازمان آنها ثبت شده بود و نیز با استفاده از روش‌های تبلیغاتی و پرهیاهو، سازمانی کاملاً التقاطی تشکیل داد. سه عامل مهم سرنوشت این سازمان بازسازی شده و التقاطی را رقم زد.» (منبع: اینجا)

سازمان تروریستی منافقین با انتقال مقر خود به عراق در طول جنگ تحمیلی بعثی ها علیه ایران در کنار صدام حسین با ملت و نظام ایران جنگیدند و خیانت و جنایت کردند و رسواتر شدند. بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٢ ‎ب.ظ

پست 4325 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 59. قسمت 34. فصل دوازدهم: بذله گویی و مزاح. خوش خلقی و مزاح. یکی دیگر از موضوعات مرتبط با حسن خلق، بحث مزاح است. باید دانست که مزاح و شوخی در حدّی که موجب زدودن غم و اندوه و شاد کردن مؤمن باشد و به گناه و افراط و جسارت و سخنان زشت و دور از ادب کشیده نشود، عملی پسندیده است. آنچه در این باره از پیشوایان دین به ما رسیده، در همین محدوده است. پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: «اِنّی لَاَمْزَحُ وَ لا اَقوُلُ اِلّا حَقّاً»(مجموعة ورام(تنبیه الخواطر)، ج ۱، ص: ۱۱۱) من شوخی می کنم، ولی جز سخن حق نمی گویم.

آثار و فواید خنده: خنده نوعی شادی است البته خنده شادمانه که آثار و فواید خاصی دارد که هم در امور مادی انسان و هم در امور معنوی موثر واقع می‌شود که اهل بیت نیز به آن اشاره کرده‌اند. بهترین نوع خنده، لبخندزدن است و لبخند نقش کلیدی دارد. حضرت علی علیه السلام می‌فرماید: «برخورد نیکو، رشته برادری را محکم می‌کند و بر آن می‌افزاید.» به قول فرانکلین، خنده هر دری را به سوی انسان می‌گشاید و رشته دوستی‌ها را محکم می‌کند. ما با استفاده از‌ این وسیله بدون هیچ صرف هزینه‌ای، می‌توانیم مردم را به سوی خود جلب کنیم تا اگر حرفی برای گفتن داشتیم، حرف‌هایمان در دل‌ها بنشیند و اثر مطلوب داشته باشد


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤۱ ‎ب.ظ

پست 4324 : متن نقلی. «به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، در همایش «بررسی اخلاقی آثار غفلت در پیدایش فتنه» [همایش 20 دی ماه سالجاری در مشهد مقدس] ضمن شکرگزاری نسبت به توفیق عتبه‌بوسی حضرت امام رضا علیه‌السلام گفت: به مناسبت درگذشت ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام که عمری را در یاری امام (ره) و در راه تلاش برای تحقق منویات امام (ره) و منویات علما و بزرگانی که این انقلاب را سامان دادند و بر همه ما حق دارند، تلاش کرد؛ این مصیبت را تسلیت عرض می‌کنم و برای همه گذشتگان و حق‌داران، مخصوصا آن بزرگان طلب مغفرت و عفو الهی و پاداشی در خور کرم و فضل خدا دارم.

علامه محمد تقی مصباح یزدی با اشاره به موضوع همایش، اظهار داشت: در بسیاری از موارد، انسان‌ها در عمل دچار اختلافاتی می‌شوند و گاه یکدیگر را تخطئه می‌کنند و گاه خدای ناکرده از این هم بالاتر می‌رود و به فتنه می‌انجامد.

وی با طرح این سئوال که منشأ این اختلافات چیست و چه باید کار کرد که از آن مصون ماند، ادامه داد: گاهی علت اختلاف در ارزشگذاری و قضاوت نسبت به دیگران، جهل است و فرد یا افرادی به خاطر سوء تفاهم، اهمیت و ارزش کار دیگری را درک نمی کنند، و گاهی وجود یک رذیله اخلاقی مانند حسد یا تکبر است که سبب می‌شود قضاوت نامناسبی نسبت به دیگران انجام شود.» (منبع: اینجا)

توضیح ضروری دامنه : به نام خدا. دامنه با ارائۀ دو ضمیمه ی مهم، علت اصلی اختلافات آیة الله محمد تقی مصباح یزدی با مرحوم آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی را پست می کند:

ضمیمۀ یک : هاشمی رفسنجانی: حضرت آیت الله خامنه ای از او پرسیدند: دلیلت چیه؟ آن آقا در جواب گفته بود: مبارزه ای که مجاهدین و چپی ها در آن باشند، حرام است!. آقای خامنه ای هم به تلخی به او گفته بود: اگر اهل مبارزه نیستی، خب مبارزه نکن ولی لااقل مبارزه را با این حرفها خراب نکن!... از کم فروشی این آقا، کار بجایی رسید که رهبری 10 سال با او قهر بودند و از سال 48 تا سال 57 با آن آقا یک کلمه هم حرف نزد.

ضمیمۀ دو : پس از انتشار خاطره ی آیت الله هاشمی رفسنجانی در مورد قهر 10 ساله ی رهبر معظم انقلاب با «آقایی که مبارزه با رژیم شاه را حرام می دانست»، سایت آیت الله مصباح یزدی متن، گفتگوی او با مرحوم عسگراولادی را در رابطه با اظهارات رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر کرد.

متن کامل هر دو ضمیمه در ادامه


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٠ ‎ب.ظ

پست 4323 : متن نقلی. سخنان مهم آیة الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در مورد مسائل فرهنگی و فساد و فضای تلگرام و ... :

«جمعی از اعضای کمیسیون آموزش مجلس [روز دوشنبه 11 بهمن 1395] در قم با آیت‌الله مکارم شیرازی دیدار کردند. در این دیدار آیت الله ناصرمکارم شیرازی اظهار کرد: کمیسیون آموزش، کمیسیونی بنیادی است زیرا شخصیت فرزندان این کشور از مدارس و دانشگاه‌ها شکل می‌گیرد و کمیسیون شما بر این موضوعات نظارت دارند و می‌توانند اثر مهمی داشته باشند زیرا سایر نهادها را می‌توانید تحت نظر داشته باشید.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران دو رکن جمهوریت و اسلامیت دارد که اگر هر کدام از این دو نباشد نظام ما زمین می‌خورد. اسلامیت نظام باید از مدارس و دانشگاه‌ها شروع شود و اگر کم و کاستی در این مراکز باشد، اسلامیت متزلزل خواهد شد و به مشکل برمی‌خوریم. یک رکن از دو رکن نظام را شما می‌توانید تقویت کنید.

وی افزود: در زمانی زندگی می‌کنیم که ابزار فساد نسبت به هر زمان دیگری بیشتر است و هیچ  زمانی نبوده که امکان گناه تا این حد به آسانی و فراوانی در اختیار کوچک و بزرگ باشد و با توجه به شرایط، همه وظایف سنگین داریم.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه همه بر اهمیت این موضوعات واقف هستیم ولی از باب تأکید تکرار می‌کنم، گفت: باید درک کنیم در چه زمانی و در چه شرایطی قرار داریم و دشمن معتقد است اگر بخش فرهنگی تخریب شود کل نظام تخریب می‌شود و دشمنان بر این موضوع تأکید دارند؛ یکی از ابزارهای آنها فضای مجازی است که غوغا می‌کند و آن طور که به من اطلاع دادند تا 95 درصد از این فضا دارای مفاسد است البته موضوعات خوبی را هم شامل می‌شود اما  نشر فسادش بسیار بیشتر است و این موضوع در راستای زدودن اسلامیت نظام است و برای رفع این مشکل باید در کمیسیون خود فکر کنید و توجه داشته باشید که اکثریت مشتری این فضا، جوانان هستند.

وی با بیان اینکه راه حلی فکر شده و اگر کمیسیون شما هم روی آن کار کند می‌توان این راه را پیش برد تا مشکلات حل شود، افزود: فیلتر مشکل را نمی‌کند بلکه راه‌حل این مشکل تقویت شبکه ملی است. احتیاجات مردم را باید در این شبکه حل کرد، همچنین باید دسترسی به این شبکه ملی راحت و دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود که البته  می‌توان برای رسیدن به این هدف پهنای باند را برای شبکه ملی بیشتر کنیم و از فضاهای مجازی که در مقابل این شبکه ملی هستند پهنای باند را کاهش دهیم. باید توجه داشت که شبکه ملی باید جوابگوی نیازهای مردم باشد تا مردم به تلگرام و اینستاگرام نروند.

وی افزود: این یک عزم جدی می‌خواهد که هنوز در قسمت‌های بالا این عزم جدی را نمی‌بینیم. شورای رسیدگی به فضای مجازی داریم اما دلسوزی نمی‌کند. نمی‌دانم چه عاملی دارد ولی این موضوع باید در متن کار کمیسیون باشد تا در آینده شاهد حل این مشکل باشیم.» (منبع: اینجا)

آیة الله العظمی ناصر مکارم شیرازی. عکس 3 مرداد 1394 شیراز

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٩ ‎ب.ظ

پست 4322 : متن نقلی. «دکتر مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که تخریب نزدیکان رییس‌جمهور ازسوی مخالفان دولت به ضرر خودشان است، خواستار برخورد قوه قضاییه با اتهام‌زنندگان شد و با انتقاد از هجمه‌ها و اهانت‌ها به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، گفت: آیا کسی از هاشمی، خاتمی و موسوی بیشتر به این نظام خدمت کرده است؟ چه اتفاقی در این نظام افتاده که هرکسی به میدان می‌آید، خائن، جاسوس و فتنه‌گر است...

این سوال به ذهن خطور می‌کند که در این مملکت چه کار کرده‌ایم که هر کسی که به میدان می‌آید و یک دوره رییس‌جمهور می‌شود یا رییس مجلس می‌شود، بلافاصله به ضد نظام و جمهوری تبدیل می‌شود.» (منبع: اینجا)

دکتر مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳۸ ‎ب.ظ

پست 4321 : متن نقلی. «آیت‌الله غروی علیاری معتقد است ذکر لسان اگرچه دارای صواب است، اما مراد از ذکر حقیقی ذکر عملی است... منزل چهارم از منازل سیر و سلوک منزل ذکر است. سالک الی الله پس از عبور از منزل سوم (انابه) در تلاش است تا کلیه اعمال و کردار وی صورتی از خیر و صواب باشد. متاسفانه عموم کتاب‌های تالیف شده در زمینه عرفان اسلامی بر گرفته از نگرش عرفان نظری بوده از این رو نویسندگان محترم چندان به جنبه های عملی ذکر و آثار آن نپرداخته و کم و کیفت آن را چندان که باید شرح نداده‌اند.

بسیار رایج است که افراد عباراتی از قبیل لا اله الا الله، سبحان الله و صلوات و غیره را در تعداد و نظم مشخصی مرتبا تکرار می‌کنند و تصور می‌کنند که در حال ذکر گفتن هستند از این رو باید بدانیم اگرچه اشتغال داشتن به چنین اعمالی خالی از خیر و صواب نیست، اما ذکر لسان ورد است و ذکر حقیقی نیست. ذکر عملی خود موضوع دیگری است که در این یادداشت به بررسی آن می پردازیم.

ذکر عملی چیست؟ ذاکر آن است که قلبش همیشه در یاد خدا باشد و به واسطه نور ذکر مظاهر  حق را در عالم مشاهده کند. ذاکر حقیقی با عمل نیک خود خدا را یاد می‌کند. سالک در مقام ذکر، قلب خود را به نور عمل نیک و یاد خداوند روشن کرده و در ادامه این نور عقل، نفس، روح و تمام جوارح و جوانح او را در بر می‌گیرد. کسب علم و تلاش برای کسب روزی حلال و چشم پوشی از مال و مقام و صرف نظر کردن از تحصیل آن از روش غیر مشروع خود صورتی از ذکر عملی است. ذکر عملی رسیدن به شرف و منزلت انسانی، تفکر و تدبر، عمل صالح، مجالست با اهل ایمان و تلاش برای مهار نفس است. مومن دائم الذکر است و دائم الذکر بودن به این معنا نیست که شخص تسبیح بر دست گرفته و دائما صلوات بفرستد! مومن کثیر الفکر است و قلب او به انوار ذکر زنده شده و نور هدایت راه رسیدن به کمالات نفسانی را بر وی نمایان کرده است. لذا عرفای شریف اسلام گفته‌اند اهل الذکر، اهل الله هستند.

روزی شخصی از حضرت آیت‌الله‌العظمی بهجت رحمت الله علیه می‌پرسد بهترین ذکر عملی چیست؟ ایشان در جواب فرمودند: بقیه در ادامه

آیة الله غروی علیاری. جلسات تفسیر قرآن، با مشربی نزدیک به علامه طباطبایی و ذوقی عرفانی و حکمی، به تفسیر قرآن می‌پردازد.مسجد جامع فاطمیه تهران نو، صبح روز‌های چهارشنبه در فضای آرام و خلوت خیابان وحیدیه و میدان تسلیحات، محل برگزاری جلسه تفسیری است با سخنرانی آیت‌الله غروی علیاری و با حضور جمعی محدود از روحانیون و طلاب و سایر افراد علاقه‌مند


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٧ ‎ب.ظ

پست 4320 : متن نقلی. «حجة الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در خصوص اینکه آیا نسل اول انقلاب این روزها منزوی شده اند یا خیر، گفت: من معتقد نیستم که نسل اول انقلاب الان در انزوا قرار گرفته است. انزوا را در عمل باید ببینیم. یک نمونه آن، همین هجوم مردم به مراسم تشییع جنازه، مجالس بزرگداشت و ترحیم آقای هاشمی بود. با اینکه می‌گفتند آقای هاشمی در انزواست ولی این نشان داد که در انزوا نبود، در واقع دروغ می‌گفتند.

نشانه دیگر، انتخابات اسفند 94 بود که هرچه آقای هاشمی لیست دادند همان رای آورد، هم خبرگان و هم حمایتی که از مجلس کرده بودند نقش آفرین بود. البته این مسئله خیلی هم مهم است که به رغم تبلیغاتی که علیه آقای هاشمی کرده بودند ازجمله تبلیغات رسمی توسط رسانه ملی و هرچه نهاد و رسانه وابسته به حاکمیت بود. تنها مانده بود نام آقای هاشمی را  ببرند وگرنه همه خصوصیات را طوری عنوان می‌کردند که مشخص بود منظورشان آقای هاشمی است.

مسیح مهاجری در گفت وگو با خبرآنلاین  افزود: اینکه آقای هاشمی انگلیسی است و  انگلیسی‌ها از ایشان حمایت می‌کنند! حتی قسمت‌هایی از فیلم کیف انگلیسی را برای اینکه تطبیق دهند، پخش کردند تا بگویند اینها، همان مصداق انگلیسی بودن هستند. خیلی کار کردند ولی باز آقای هاشمی برنده شد و آنها اصلا حذف شدنداین به این معناست که آقای هاشمی منزوی نبود.

قبل از آن هم شاهد انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بودیم. آیا در مورد آقای هاشمی کاری بزرگتر از این می‌توانید سراغ داشته باشید که او را از صلاحیت محروم کنند و بگویند که چنین آدمی با این خصوصیات و سابقه برای ریاست جمهوری صلاحیت ندارد! ...چرایی آن را غیر از خدا و خودشان کسی نمی‌داند. این آدم با این شخصیت و سابقه که همیشه نفر دوم نظام بوده است را رد کردند.

مهاجری تاکید کرد:  نفر دوم نظام با نفر دوم کشور فرق دارد. نفر دوم کشور، یعنی رئیس‌جمهور که مقامی رسمی است ولی ما خیلی چیزهای غیررسمی در دنیا داریم. نفر دوم نظام، یعنی همیشه بعد از رهبر. از اول انقلاب تا آخر عمر، همیشه آقای هاشمی نفر دوم نظام بوده‌اند. این آدم را رد صلاحیت می‌کنید هم برای خودش باید خیلی سنگین باشد و هم باید در جامعه اثری داشته باشد.» (منبع: اینجا)

خانۀ زادگاه مرحوم آیة الله اکبرهاشمی رفسنجانی در نوق بهرمان کرمان که در جوانی با دستان خود آن را ساخته بود

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٦ ‎ب.ظ

پست 4319 : «رسانه خبری شیعیان نیجریه می گوید دادگاه عالی آبوجا مقامات امنیتی و پلیس این کشور را تهدید کرده اگر شیخ زکزاکی و همسرش را آزاد نکنند، زندانی خواهند شد.

دادگاه عالی آبوجا در تاریخ ۲۰ ژانویه، رییس پلیس، دادستان و رییس اداره امنیت ملی این کشور را تهدید کرده اگر به فرمان دوم دسامبر این دادگاه مبنی بر آزادی شیخ ابراهیم الزکزاکی و همسرش زینت ابراهیم عمل نکنند، آنها را زندانی خواهد کرد.». (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه : به نام خدا. چه دادگاه مستقل و شجاع و آزادی دارند که از حقّ یک عالم مبارز  محبوس و محصور حمایت می کند.

آیة الله شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٥ ‎ب.ظ

پست 4318 : متن نقلی. «حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی به پرسشی درباره مستحبات دفن پاسخ گفته است. به گزارش شفقنا متن پرسش مطرح شده وپاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

مسأله ۶۱۷ ـ مستحب است قبر را به‌اندازه قد انسان متوسط گود کنند، و میت را در نزدیک‌ترین قبرستان دفن نمایند، مگر آنکه قبرستان دورتر از جهتی بهتر باشد، مثل آنکه مردمان خوب در آنجا دفن شده باشند، یا مردم برای فاتحه اهل قبور بیشتر به آنجا بروند. و نیز مستحب است جنازه را در چند ذرعی قبر، زمین بگذارند و تا سه مرتبه کم‌کم نزدیک ببرند و در هر مرتبه زمین بگذارند و بردارند، و در نوبت چهارم وارد قبر کنند. و اگر میت مرد است در دفعه سوّم طوری زمین بگذارند که سر او طرف پائین قبر باشد، و در دفعه چهارم از طرف سر وارد قبر نمایند. و اگر زن است در دفعه سوّم طرف قبله قبر بگذارند و به پهنا وارد قبر کنند و در موقع وارد کردن پارچه‌ای روی قبر بگیرند. و نیز مستحب است جنازه را به آرامی از تابوت بگیرند و وارد قبر کنند، و دعاهایی که دستور داده شده پیش از دفن و موقع دفن بخوانند، و بعد از آنکه میت را در لحد گذاشتند گره‌های کفن را باز کنند و صورت میت را روی خاک بگذارند، و بالشی از خاک زیر سر او بسازند، و پشت میت خشت خام یا کلوخی بگذارند که میت به پشت نگردد، و پیش از آنکه لحد را پوشانند دست راست را به شانه راست میت بزنند، و دست چپ را به قوّت بر شانه چپ میت بگذارند، و دهان را نزدیک گوش او ببرند و به شدّت حرکتش دهند و سه مرتبه بگویند:

«اِسْمَعْ اِفْهَمُ یا فلان ابن فلان» و بجای فلان ابن فلان اسم میت و پدرش را بگویند. مثلاً اگر اسم او محمّد و اسم پدرش علی است سه مرتبه بگویند: «اِسْمَعْ اِفْهَمْ یا مُحَمَّدَ بن عَلِی»، پس از آن بگویند: «هَلْ اَنْتَ عَلَی العَهْدِ الَّذِی فارَقْتَنا عَلَیهِ، مِنْ شَهادَهِ اَن لا اِله إلاّ الله وَحْدَهُ لا شَرِیک لَهُ و اَنّ مُحَمَّداً صَلَّی الله عَلَیهِ وَآلِهِ عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ وَسَیدُ النَّبِیینَ وَخاتَمُ المُرْسَلِینَ، و اَنّ عَلِیاً اَمِیرُ المُؤْمِنینَ وَسَیدُ الوَصِیینَ وَاِمامٌ اِفْتَرَضَ الله طاعَتَهُ عَلَی العالَمین و اَنّ الحَسَنَ وَالحُسَینَ وَعَلِی بنَ الحُسَینِ وَمُحَمَّدَ بنَ عَلِی وَ جَعْفَرَ بنَ محَمَّد وَ مُوسَی بنَ جَعْفَرٍ وَ عَلی بنَ مُوسی وَ مَحَمّد بنَ علی وَ عَلی بنَ محمّدٍ و الحسنَ بنَ عَلی وَالْقائِمَ الحُجَّهَ المَهْدِی صَلَواتُ الله عَلَیهِمْ اَئِمَّهُ المُؤْمِنِینَ وَحُجَجُ الله عَلَی الخَلْقِ اَجْمَعِینَ، وَأئِمَّتُک أَئِمَّهُ هُدی بِک اَبرارٌ، یا فلان ابن فلان» و بجای فلان ابن فلان اسم میت و پدرش را بگوید و بعد بگوید: «إذا اَتاک المَلَکانِ المُقَرَّبانِ رَسُولَینِ مِنْ عِنْدِ الله تَبارَک وَتَعالی وَسَأَلاک عَنْ رَبّک وَعَنْ نَبِیک وَعَنْ دِینِک وَعَنْ کتابِک وَعَنْ قِبْلَتِک وَعَنْ اَئِمَّتِک فَلا تَخَفْ وَلا تَحْزَنْ وَقُلْ فِی جَوابِهِما: الله رَبّی وَمُحَمَّدٌ صلی الله علیه و‏ آله و سلم نَبِیی، وَالاِسْلامُ دِینِی وَالقُرْآنُ کتابِی، وَالکعْبَهُ قِبْلَتِی وَاَمِیرُ المُؤْمِنِینَ عَلِی بنُ اَبی طالِبٍ اِمامِی، وَالحَسَنُ بْنُ عَلِی المُجْتَبی إمامِی، وَالحُسَینُ بنُ عَلِی الشَّهِیدُ بِکرْبَلا إمامِی، وَعَلِی زَینُ العابِدِین اِمامِی، وَمُحَمَّدٌ الباقِرُ اِمامِی، وَجَعْفَرٌ الصادِقُ اِمامِی، وَمُوسَی الکاظِمُ اِمامی، وَعَلِی الرّضا اِمامِی، وَمُحَمَّدٌ الجَوادُ اِمامِی، وَعَلِی الهادِی اِمامِی، وَالحَسَنُ العَسْکرِی اِمامِی، وَالحُجَّهُ المُنْتَظَرُ اِمامِی، هؤُلاءِ صَلَواتُ الله عَلَیهِمْ اَئِمَّتِی وَسادَتِی وَقادَتِی وَشُفَعائِی، بهم اَتَوَلّی وَمِنْ اَعْدائِهِمْ اَتَبَرّأ فِی الدُّنْیا وَالآخِرَهِ. ثُمَّ اعْلَمْ یا فلان ابن فلان» و بجای فلان ابن فلان اسم میت و پدرش را بگوید و بعد بگوید: اَنَّ الله تَبارَک وَتَعالی نِعْمَ الرَّبُّ، و اَنّ مُحَمَّداً صلی الله علیه و‏ آله و سلم نِعْمَ الرَّسُولُ، و اَنّ عَلِی بْنَ اَبِی طالِبٍ وَاَوْلادَهُ المَعْصُومِینَ الاَئِمَّهَ الاِثْنی عَشَرَ نِعْمَ الاَئِمَّهُ، و اَنّ ما جاءَ بِهِ مُحَمَّدٌ صلی الله علیه و‏ آله و سلم حَقٌّ، و اَنّ المَوْتَ حَقٌّ وَسُؤالَ مُنْکرٍ وَنَکیرٍ فِی القَبْرِ حَقٌّ، وَالبَعْثَ حَقٌّ، وَالنُّشُورَ حَقٌّ، وَالصّراطَ حَقٌّ، وَالمِیزانَ حَقٌّ، وَتَطایرَ الکتُبِ حَقٌّ، و اَنّ الجَنَّهَ حَقٌّ، وَالنّارَ حَقٌّ، و اَنّ الساعَهَ آتِیهٌ لا رَیبَ فِیها، و اَنّ الله یبْعَثُ مَنْ فِی القُبُورِ» پس بگوید «اَفَهِمْتَ یا فُلان» و بجای فلان اسم میت را بگوید، پس از آن بگوید: «ثَبَّتَک الله بِالقَوْلِ الثّابِتِ وَهَداک الله إلی صِراطٍ مُسْتَقِیمٍ، عَرَّفَ الله بَینَک وَبَینَ اَوْلِیائِک فِی مُسْتَقَرٍ مِنْ رَحْمَتِهِ» پس بگوید: «اللهمَّ جافِ الأرْضَ عَنْ جَنْبَیهِ، وَاَصْعِدْ بِرُوحِهِ اِلَیک، وَلَقِّهِ مِنْک بُرْهاناً، اللهمَّ عَفْوَک عَفْوَک».

مسأله ۶۱۸ ـ مستحب است کسی که میت را در قبر می‏گذارد، با طهارت و سر برهنه و پا برهنه باشد، و از طرف پای میت از قبر بیرون بیاید، و غیر از خویشان میت کسانی که حاضرند، با پشت دست خاک بر قبر بریزند و بگویند: «إنّا لله وَاِنّا اِلَیهِ راجِعُونَ». اگر میت زن است کسی که با او محرم می‏باشد او را در قبر بگذارد، و اگر محرمی نباشد خویشانش او را در قبر بگذارند.

مسأله ۶۱۹ ـ مستحب است قبر را، چهار گوشه بسازند و به‌اندازه چهار انگشت از زمین بلند کنند، و نشانه‌ای روی آن بگذارند که اشتباه نشود، و روی قبر آب بپاشند، و بعد از پاشیدن آب کسانی که حاضرند دست‌ها را بر قبر بگذارند و انگشت‌ها را باز کرده در خاک فرو برند، و هفت مرتبه سوره مبارکه «إنّا أنزلناه» را بخوانند، و برای میت طلب آمرزش کنند و این دعا را بخوانند: «اللهمَّ جافِ الاَرْضَ عَنْ جَنْبَیهِ، وَاَصْعِدْ اِلَیک رُوحَهُ وَلَقِّهِ مِنْک رِضْواناً، وَاَسْکنْ قَبْرَهُ مِنْ رَحْمَتِک ما تُغْنِیهِ بِهِ عَنْ رَحْمَهِ مَنْ سِواک».

مسأله ۶۲۰ ـ پس از رفتن کسانی که تشییع جنازه کرده‌اند، مستحب است ولیِّ میّت یا کسی که از طرف ولی اجازه دارد، دعاهایی را که دستور داده شده به میت تلقین کند.

مسأله ۶۲۱ ـ بعد از دفن، مستحب است صاحبان عزا را سر سلامتی دهند، ولی اگر مدّتی گذشته است که به واسطه سر سلامتی دادن مصیبت یادشان می‏آید، ترک آن بهتر است. و نیز مستحب است تا سه روز برای اهل خانه میت غذا بفرستند، و غذا خوردن نزد آنان و در منزلشان مکروه است.» (منبع: اینجا)

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٤ ‎ب.ظ

پست 4317 : به توضیح دامنه. به نام خدا. دیروز جناب فضل الله فضلی به تلگرامم خبر داده که تیم کشتی آلیش بانوان مازندران با مربی گری ملیحه فضلی دبیر میاندورودی و قهرمان جهان (خواهرزاده ی گرامی ام) در رقابت‌های آلیش بانوان قهرمانی کشور (هشتم بهمن 1395 در شهر اراک) به قهرمانی رسید.

من هم این پیشرفت تازه را به خواهرم طیّبه (آفتاب خاندان ما) و به جناب فضلی و همگی اهل خانه و خاندان خصوصاً به خود ملیحه و یاران ورزشی اش تبریک می گویم. پست های قبلی دامنه در بارۀ قهرمانی جهانی و قاره ای ملیحه در اینجا

نشسته از راست نفر اول که با نشانۀ قرمز رنگ مشخص کرده ام خواهرزاه ام ملحیه فضلی ست  به همراه اعضای محترم تیمش

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳۳ ‎ب.ظ

پست 4316 : به انتخاب دامنه : به نام خدا. در سلسله مباحث فاطمه شناسی برای درک بیشتر مقام حضرت فاطمه زهرا _سلام الله علیها_ فرازی از وصیت حضرت فاطمۀ زهرا (س) را ارائه می شود:

«حضرت صدیقه ی کبری (س) وصیت های خود را به شرح زیر بیان داشت:

۱ـ ای پسر عمو، مردها بدون همسر نمی توانند زندگی کنند... خواهشمندم بعد از من با اُمامة (دختر خواهرم، زینب) ازدواج کن، زیرا نسبت به کودکان من مهربان است.

۲ ـ برای من تابوتی تهیه کن که در موقع حمل جنازه ام، حجم بدنم پیدا نباشد...

۳ـ مرا شبانه غسل بده و کفن کن و به خاک بسپار. اجازه نده اشخاصی که حقّم را غصب کرده اند و اذیّت و آزاری نمودند، بر من نماز بخوانند و یا به تشییع جنازه ام حاضر  شوند...»

(منبع: به نقل از: زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) و دختران آن حضرت، سید هاشم رسولی محلاتی، انتشارات اسلامیة، ۱۳۹۸ق)

سلام بر فاطمۀ زهرا و خانۀ گِلینش که بر هر کاخی افضل است

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳٢ ‎ب.ظ

پست 4315 : اُنس با قرآن. قُلْ هُوَ الَّذِی أَنْشَأَکُمْ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَةَ قَلِیلًا مَا تَشْکُرُونَ.

بگو اوست آن کس که شما را پدید آورده و براى شما گوش و دیدگان و دلها آفریده است چه کم سپاسگزارید.

محفل اُنس با قرآن. مسجد جامع حضرت ولی عصر (عج) دلگان. 12 بهمن 1395

چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:۳۱ ‎ب.ظ

پست 4314 : دامنهٔ کویر. کویریات دامنه 99

...حتّی نسیم را بی پُرس و جو

اجازۀ رفتن نمی دادند!

کنایۀ محمد رضا شفیعی کدکنی به جامعۀ استبدادی

شعر شفیعی کدکنی بر روی عکس نوشته:

چو ازین کویرِ وحشت به سلامتی گذشتی،

به شکوفه ها، به باران

برسان سلام ما را

(زندگی و آثار شفیعی کدکنی: اینجا)

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 4313 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله مباحث دارابکلا و روحانیت، امروز در آغازین روز دهۀ فجر به معرفی مرحوم حجة الاسلام والمسلمین شیخ عباسعلی مختاری دارابی می پردازم.

آن روحانی برخاسته از درون خانواده ی مذهبی کشاورز محروم محل مان، یک روحانی ضد ستم و ستمگری بودند و از انقلابیون مبارز علیۀ شاه و دستگاه حاکمۀ شاهی.

آن مرحوم در مسائل انقلاب روستای دارابکلا دخالت مؤثر و رهبری کننده ای داشتند و ما جوانان انقلابی آن سال های نخست قبل و بعد از پیروزی انقلاب وی را روحانی پیشتاز، خوش مرام، خوش پوش و خوش مَشرب و پرجاذبه و سخنران ماهر و خوش بیان می دانستیم.

مرحوم حجة الاسلام شیخ عباسعلی مختاری دارابی همیشه با این آیات ابتدایی سورۀ تکاثر (= افزون گشتن و فخر به فراوانی ثروت و زراندوزی)، منبرهای عالی خود را آغاز می نمودند:

أَلْهَاکُمُ التَّکَاثُرُ* حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ * کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ * ثُمَّ کَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ. یعنی: تفاخر به بیشترداشتن شما را غافل داشت. تا کارتان [و پایتان] به گورستان رسید. نه چنین است زودا که بدانید. باز هم نه چنین است زودا که بدانید. (سوره ۱۰۲: التکاثر - جزء ۳۰ - آیات 1 تا 4، ترجمه فولادوند) که نشانگر همدردی ایشان با محرومان و مقابله با زراندوزان بود.

مرحوم حجة الاسلام شیخ عباسعلی مختاری دارابی از بالامحلۀ دارابکلا به طلبگی در مدرسۀ امام صادق (ع) دارابکلا پا پیش گذاشتند و به حوزۀ مشهد مقدس رفتند و با شایستگی هایش، فردی پیشرو و موثّر و مورد قبول جوانان انقلابی دارابکلا گردیده بودند.

آن روحانی برادرِ «شهید مختاری» اند و دو برادر در مزار دارابکلا در مجاور هم آرام گرفته اند. مرحوم مختاری پسرخالۀ دوست گرامی ام حسن صادقی محلی اند.

ایشان در ببخیل با فرزند مرحوم حاج سیف الله رمضانی دارابی (یکی از مردان خوب و مؤمن و زحمکتش) ازدواج کرده بودند و هرگاه در ایام تعطیل به محل می آمدند، منزل مرحوم حاج سیف الله اقامت می کردند و ما هم آنجا به دیدارش می رفتیم و جلسات برگزار می کردیم.

آن روحانی خوش قلب و آگاه و مبارز همیشه به منزل مرحوم پدرم حضور می یافتند و رابطۀ گرمی با پدرم و اخوان داشتند و منزل پدرمان را مأمن دوم خود می دانستند.

خاطرات انقلابی زیادی با ایشان داریم که شاید روزی فرصت شد بیان کنم. خدا رحمتش کند.

مشهد 1357. حضور شهید هاشمی نژاد در یکی از راهپیمایی های انقلاب که مرحوم حجة الاسلام شیخ عباسعلی مختاری دارابی نیز از روحانیون انقلابی در حوزۀ مشهد بودند

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 4312 : متن نقلی. «آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بابیان این‌که معنی ولایت و قبول  داشتن ولی امر تنها بر اطاعت از اوامر ولایی او خلاصه نمی‌شود، افزود: آدمی باید به آنچه که مورد رضای ولی امر بوده، موردپسند ایشان است، عمل نموده، رضایت ایشان را جلب نماید.

وی در ادامه با اشاره به این‌که روایات اسلامی در توضیح رابطه پدر و فرزندی، بر این نکته که فرزند نباید منتظر امر پدر برای انجام کار مورد رضای او باشد، خاطرنشان کرد: روایات اسلامی بر این نکته تأکید دارند، که فرزند باید نیاز پدر را قبل از خواست و اذعان به نیاز از سوی او، برطرف نماید؛ این مهم همان ملاک ولایت پدر بر فرزند بوده، در ولی امر مسلمین،  ملاک‌ها مهم‌تر است.

آیت‌الله یزدی یادآور شد: انقلابی بودن و بقاء دوام پایگاه انقلاب که همان حوزه‌های علمیه است، یکی از موارد مهمی است که شک نداریم، مورد خواست و رضای ولی امر بوده و در حقیقت رکن اصلی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین بابیان اینکه نظام مقدس اسلامی به این راحتی به دست نیامده است به جایگاه مسئله ولایت‌فقیه در جامعه اشاره کرد و گفت: بحث ولایت‌فقیه به‌عنوان بحثی صرفاً تئوری نبوده و  بحثی اجرایی و عملی است که باید در منظر و مرآی حاکمیت به‌طور کامل احساس و دیده شود.

وی تأکید کرد: ولی امر به‌عنوان نائب امام زمان(عج)، آن‌قدر در میان امت مقبولیت، محبوبیت و نفوذ دارد که هیچ‌گاه نمی‌گذارند چیزی از خواسته‌های ایشان بر زمین بماند» (منبع: اینجا)

پاسخ و نکتۀ دامنه : به نام خدا. ضمن سلام و احترام؛ من _دامنه_ به عنوان عادی ترین شهروند  این مملکت و به عنوان یک انقلابی، با توجه به مفاد متن استدلالی و روایی شما، اظهار می دارم پس خود که از مبارزین نهضت امام خمینی بوده اید و علیۀ شاه و نظام فاسد پهلوی رنج و زجر کشیده اید، زودتر از همه پیشگام شوید و رضایتِ ولی فقیه و ولایتِ ولی فقیه را دقیق و توأمان عملی کنید و نهاد مهم جامعه مدرسین قم را طبق دستور أکید امام خمینی _رهبر کبیر انقلاب اسلامی_ از جناحی شدن و ورود به کارزارهای انتخاباتی و اختلافات سیاسی و تنش های فشل کننده، دور و منزّه و باعزّت و مستقل نگه دارید. این بالاترین خیر برای شماست؛ چرا که هم ولایت و هم رضایتِ ولی فقیه باهم در آن است. با پوزش.

آیة الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ

پست 4311 : به نام خدا. قسمت 60 از سلسله مباحث خط امام. «من از بیرون آمده ‏ام که خدمت به شما بکنم. من خادم شما هستم، من خادم ملت شما هستم. من آمده ‏ام که  بزرگواری شما را حفظ کنم. من آمده ‏ام که دشمن های شما را زمین بزنم. من آمده ‏ام که ملت را یک ملت مستقلش کنم. دولت اگر پیدا بشود یک دولت مستقل باشد. من آمده‏ ام که دست اجانب را از این مملکت کوتاه کنم. من آمده ‏ام که رسوا کنم اینهایی که به اسم «ملیت»، به اسم ـ نمی ‏دانم ـ «قانون اساسی»، به اسم کذا می‏خواهند مسائل سابق را عود بدهند.» (منبع: اینجا)

      

شاه رفت _ امام آمد _ شاه، در رفت

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ

پست 4310 : به قلم حجة الاسلام سیدمحمد شفیعی دارابی 14. «سلام آقای طالبی. این نوشته در رثای مرحوم سید حجت شفیعی دارابی است. به نام دوست که همه چیز از اوست. فراق معلم. فراق پدر مقام سوم. چقدر سخت است فراق معلمی که از دوران گذشته دور او را میشناسم. در روز های سرد زمستانی، دارابکلا شخصیتی را از دست داد که تمام زندگی اش آمیخته با عشق به تدریس و تحقیق و خدمت به مردم بود.

از خدمت به مردم عشق میورزید. در کنار مردم برای مردم بود. مسجد محل دیدارش بود. اهل دل بود و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت بویژه سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام بود. از اعضا دائم هیأت کفن پوشان دارابکلا بود. دلاور جبهه ها و بسیج و بسیجی ماندن از ویژگی های ایشان بود.

خبر رحلت ایشان غریب بودن را دو چندان کرد. فقط تنها مکان برای آرامش این فراق کنار مضجع آقا علی بن موسی الرضاست. او به فکر گسترش  فرهنگ تقدیر از حماسه سازان عرصه علم و تقدیر از شایستگان علمی بود.

رابطه اینجانب با آن مرحوم قابل وصف و در قالب بیان کلمات نبود. او عاشقانه زندگی کرد و عاشقانه جان به جان آفرین تسلیم کرد و در همه حال یار و پشتیبان ولایت فقیه بود.

از خداوند منّان صبری جمیل و اجری جزیل برای خانواده، برادران و خواهران بویژه محضر خطیب ارزشمند، روحانی جلیل القدر، استاد حوزه و دانشگاه، استاد اهل قلم، شاعر اهل بیت عصمت و طهارت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد شفیعی مازندرانی عرض تسلیت دارم. امیدوارم روح ایشان با صُلحا و علما بویژه معلمان عرصه دیانت یعنی ائمه معصومین (ع) محشور گرداند.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام دوست فرهیخته ام جناب حجة الاسلام آقا سید محمد شفیعی  دارابی. ممنونم از مشهد مقدس، آن مکان مکین، رثاییه ایی برای دوست صمیمی ات مرحوم سید حجت شفیعی دارابی، به تلگرام دامنه ارسال داشته ای که رسا بود.

در جوار ملکوتی آقا امام رئوف رضا (ع) برای درگذشتگان دارابکلا و همۀ ما شیفتگان آن حرم قدس رضوی، دعا کن و مرثیه ای با صوت و لحن محزون خود زمزمه کن. و به نیابت مان زیارت نما و سلام مان را به محضر آن امام عظیم الشّأن برسان. خدا نگه دارت آقا سید محمد بزرگوار ما.

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ

پست 4309 : متن نقلی. «...او مدیر کارزار تبلیغاتی ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی بود. تحت‌الشعاع قرارگرفتن نقش رییس ستاد مشترک ارتش و مدیر آژانس اطلاعات ملی از  سوی «بانون» می‌تواند برای امریکا خطرناک باشد.

بانون مدیر سایت بریت بارت است که یک سایت خبری – تحلیلی شناخته‌شده نزدیک به جریان راست افراطی است و به تئوری توطئه باور دارد و همواره هشدار می‌دهد که چپ‌ها و مسلمانان  می‌خواهند ارزش‌های امریکایی را نابود کنند». 

او مخالف جهانی‌شدن است. مدت‌ها شعارهای ناسیونالیستی (ملی‌گرایانه) سر داده است و در شکل‌دادن به دستور بحث‌انگیز اخیر در حوزه امور مهاجران نقش داشته است.

او قهرمان جنبش ضد‌جهانی‌شدن است و از سفید‌پوستان به شدت حمایت می‌کند و تمایلات نژادپرستانه دارد و همین موارد به پیروزی پوپولیستی ترامپ کمک کرد.» (منبع: اینجا)

بانون؛ استراتژیستِ ترامپ

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ

پست 4308 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 58. «قسمت 33. فصل یازدهم: رفتار با دیگران. طبق نظر روانشناسان مهارتهای ارتباطی مجموعه ای از رفتارهاست که کیفیت ارتباط بین اشخاص را در بر می گیرد. به نظر آنها هر شخصی برای بر قراری ارتباط با دیگران سبک و روش خاصی برای خویش دارد. اما به طور کلی این روشها را می توان درچهار الگوی اصلی (چهار سبک رفتاری) خلاصه نمود. این الگوها عبارتنداز: سلطه پذیری. سلطه گری. پرخاشگری. قاطعیت.

برای اینکه بدانیم از میان این الگوها، کدامیک بهترین الگو برای برقراری ارتباط سالم با دیگران است به طور مختصر به توضیح هر یک اشاره ای می کنیم:

سلطه پذیری: ویژگی افراد این الگو بر قراری ارتباط صادقانه ، غیر صریح (غیر مستقیم و مبهم) توام با احترام به فرد مقابل است . افراد سلطه پذیر، دل مشغولی پرهیز از برخورد با دیگران را دارند . حتی اگر این کار به قیمت ضایع شدن حق خودشان تمام شود. آنها معمولاحق را به دیگران می دهند و برای خود ارزش و احترامی قائل نیستند چنین افرادی در مقابل انتقاد بسیار مضطرب می شوند و معمولا بر خلاف میل خود عمل می کنند این افراد اغلب سعی می کنند از تعارض فرار کنند و به هنگام مشکل به جای حل مسئله، سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند . معمولا هنگام صحبت کردن سعی می کنند در چشم دیگران نگاه نکنند و در جلسات و مهمانی ها باشند. این افراد ، اغلب در ایجاد ارتباط ناموفق هستند و استعداد بیماری افسردگی را دارا می باشند روانشناسان این گونه افراد را با صفت « من مدار» توصیف میکنند.

سلطه گری: برقراری ارتباط صادقانه، غیر صریح (مهم و غیر مستقیم) و توام با احترام ظاهری ویژگی افراد این الگو می باشد . فرد سلطه گر خود ودیگران را به عنوان شیء و نه انسان، مورد بهره کشی قرار می دهد وسعی می کند افراد را در جهت خود فریب دهد ومهار کند.


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ

پست 4307 : به نام خدا. این کتاب «آیین کشورداری از دیدگاه امام علی (ع)» نوشتۀ مرحوم آیة الله العظمی فاضل لنکرانی ست که شرحی ست بر عهدنامۀ امیرالمؤمنین علی (ع) به مالک اشتر نخعی. دو عبارت مهم از این عهدنامه را می آورم:

«ای مالک... حکومتهای کسری و قیصر از مردم روی همی پوشانیدند، و از مجامع عمومی و غمکده های مستمندان گریزان همی بودند. اما تو ای حاکم مسلمانان، نباید از ملت خود محجوب و پنهان باشی.

شما ای حکومتها چه گمان می کنید؟ آن شمشیر که بر کمرتان بستیم و آن کرسی که به افتخار شما گذاشتیم، برای آن نیست که خون مردم بریزید، یا دسترنج ییچارگان بخورید.» (منبع نقل از عهدنامه: اینجا)

      

کتاب «آیین کشورداری از دیدگاه امام علی (ع)» نوشتۀ مرحوم آیة الله العظمی فاضل لنکرانی

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

پست 4306 :  آثار دامنه. پژوهش ها، مقالات و یادداشت ها. قسمت 32

دامنه این کتاب «دولت مطلقه در غرب» را در سال 1378 دردر مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی قم در واحد تدوین اندیشۀ سیاسی اسلام نوشته است و در آن مرکز، در مجموعۀ اندیشه های سیاسی غرب به چاپ رسید

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ

پست 4305 : اُنس با قرآن. کَلَّا إِنَّهُ تَذْکِرَةٌ* فَمَنْ شَاءَ ذَکَرَهُ* وَمَا یَذْکُرُونَ إِلَّا أَنْ یَشَاءَ اللَّهُ هُوَ أَهْلُ التَّقْوَى وَأَهْلُ الْمَغْفِرَةِ.

چنین نیست که آنها مى‏ گویند آن قرآن یک تذکر و یادآورى است. هر کس بخواهد از آن پند مى‏ گیرد. و هیچ کس پند نمى‏ گیرد مگر اینکه خدا بخواهد او اهل تقوا و اهل آمرزش است.

محفل اُنس با قرآن. با حضور محمود شَحات محمد انوَر. رادیو قرآن

سه‌شنبه ۱٢ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

پست 4304

دارابکلا و اوسا و مُرسم از زاویۀ شمال غربی محل، عصردوشنبه 11 بهمن 1395

ارسالی ساعت 19 و 19 دقیقۀ امشب جناب یک دوست به تلگرام دامنه

که یک عکس برگزیده را هدرِ قالب دامنه کردم

بقیه ی عکس ها در اینجا

      

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ٧:۱٩ ‎ب.ظ

پست 4303 :  به نام خدا. دامنه در دو پست قبلی یعنی پست 4276 اینجا و پست 4290 اینجا، به درگذشت مرحوم سید حجت شفیعی دارابی پرداخت، اینک با تسلیت مجدد به بازماندگان و منتسبان، عکس های تشییع جنازه و نمازمیّت بر پیکر آن مرحوم در مزار روستای دارابکلا، ارائه می شود: (با آپلود مجدد دامنه از عکس های وبلاگ رنگین کمان)

      

نمازمیّت پیکر مرحوم سید حجت شفیعی دارابی با حضور مردم دارابکلا و روحانیون بزرگوار محل حُجج اسلام آقایان: حاج شیخ مرتضی دارابی، سید محمد شفیعی مازندرانی، حاج سیدعلی صباغ دارابی. شیخ محمود رمضانی دارابی. در این عکس یاد همۀ درگذشتگان و روانشاد یوسف رزاقی هم به خیر و نیکی باد. همۀ عکس ها در آلبوم عکس دامنۀ دارابکلا در : اینجا

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٦ ‎ب.ظ

پست 4302 : به قلم دامنه. به نام خدا. فیلم سینمایی «بادیگارد» هجدهمین ساخته ابراهیم حاتمی کیا، محصول 1394 را با دقت، خلوت و با نکته برداری هایم دیدم.

«چرا اینقدر دیر اومدی؟ مأموریت بودم. شغلت چیه؟ تو حفاظتم. نگهبانی؟ محافظم. آهان پس بادیگاردی». این خلاصۀ فیلمه.

اما من نیز چند نکته زا که از نظرم مهمه، می افزایم. به عبارتی به عنوان یک بیننده، این جاها را که مهم تر دیدم، می گویم:

1- وقتی محافظ، گماشته معنی شد و محافظ از این برداشت زشت، برآشفت.

2- وقتی گفته شد دیگه بادیگارد شخصیت سیاسی نمی شوم, که فیلم سیاسی تر شد.

3- وقتی تزِ محافظ، حافظِ شخصیت است، نه شخصیت، حافظ ِمحافظ.

4- وقتی عوامل سازمان تروریستی منافقین در داخل تونل، بر درِ ماشینِ استادِ جوان هسته ای بمب چسباندند و حیدر ذبیحیِ مُنفصل از محافظت، جانش را برای دانشمند نابغۀ هسته ای داد.

5- وقتی گفته شد محافظ دچار نشتِ اعتقادی شد.

6- وقتی حیدر ذبیحی گفت می ترسم از روزی که این کشتی (=نظام) سوراخ شود.

7- وقتی بیننده با حضور مادر نابغۀ هسته ای در منزل حیدر ذبیحی، به یکباره می فهمد، دانشمندِ جوان هسته ای، فرزند شهیدی ست که همرزم پرویز پرستویی بوده است. که من در این پلان کمی اشکم جاری شد. گویی برای برخی هم چنین شد.

8- با این همه، وقتی حیدر ذبیحی با آقای اشراقی بر سر واقعۀ ترور چالش می کند (در پلان نزدیک به دقایق نیم ساعت نخست فیلم در عکس زیر) می گوید من از محشر می ترسم و جواب این همه خون ریخته شده را چگونه بدهم!؟ که در حین گفتن این جمله، دوربین روی عکس امام خمینی _رهبر کبیر انقلاب اسلامی_ پشت دیوار، مماس با نامۀ گزارش کتبی ذبیحی در دست اشراقی، به صورت مات، زوم می کند، که به نظرم حاتمی کیا باید علت این کارش را توضیح دهد. من، بدبین نیستم در این صحنه، ولی به عنوان یک بیننده و دوستدار فیلم های فخیم و پرمحتوا و ارزشی، شک دارم به این پلان در فیلم بادیگارد.

9- البته چند صحنه هنجارشکنی هم شده و قُبح مَحرم و نامحرم نادیده انگاشته شد. حدّ فاصل و مَنعیات رعایت نشده است. و نیز پیراهنِ چاکِ حیدر ذبیحی و دانشمند هسته ای و همچنین لایی کشی در اتوبان درون تهران توسط نابغۀ هسته ای، مزید بر این کژی شد.

10- و در آخر اعتراف کنم که من متخصص نیستم، اظهار بیشتری کنم. فیلم در مجموع، اندیشمندانه است، مانند فیلم های محسن مخملباف. گرچه بادیگارد، سَکت دارد و منقطع است و به نظرم بد تدوین شده است. اما موزیکی گیرا دارد.

پس؛ خداقوت جناب ابراهیم حاتمی کیا و جناب پرویز پرستویی که هر دو، به دین و اخلاق و ارزش و آزادی و دموکراسی و دفاع مقدس، اهمیت و احترام و اعتقاد والایی قائل اید.

صحنه ایی که پرویز پرستویی (حیدر ذبیحی) و اشراقی با هم بر سر مفهوم محافظ دیالوگی چالشی دارند

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٥ ‎ب.ظ

پست 4301 : به نام خدا. لیف روح 179

رُو بشوی از هر خُرافه مغز را

حِرز جان کن گفته های نَغز را

پروفسور مجید سمیعی: «مغز خیلی خوبه، کاش هر نفر یکی داشت»!

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤٤ ‎ب.ظ

پست 4300

      

جنگل دارابکلا. و حمزه ای بنِه سر یکشنبه 10 بهمن 1395 بقیه: اینجا

دوشنبه ۱۱ بهمن ۱۳٩٥ ، ۱:٤۳ ‎ب.ظ

پست 4299 : به قلم دامنه. به نام خدا. در پنج قسمت قبلی در سلسله مباحث انقلاب اسلامی ایران: اینجا، پنج  بدی شا