X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب آبان 1395 دامنه

30 آبان 1395

پست 3704: به نام خدا. جناب یک دوست از مشهد مقدس، عکس های امروز 30 آبان 1395 اربعین حسینی (ع) از جوار بارگاه امام هشتم حضرت رضا (ع) را امشب به تلگرام دامنه ارسال کرده است همه در اینجا


   

   

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۳٩ ‎ب.ظ

پست 3703 : به نام خدا

قم. فصل خوشرنگ پائیز 1395. آخر آبان و برگ ریزان و باران. عکاس: دامنه

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ

پست 3702 : به قلم دامنه. به نام خدا. الحمدُلله آبگوشت اربعین حسینی (ع) درین هوای سرد و بارانی قم، به دامنه هم رسیده. آبگوشت خوشپُخت و معطّر به رایحۀ سبزی های کوهی کرمانی از همسایۀ مؤمنۀ مان حاجیه خانم کرمانی (مادر گرانقدر امام جمعۀ محترم شهر نطنز استان اصفهان).

این مادر متدیّن و متّقی همه ساله با ذبح گوسفند در شب اربعین امام حسین (ع) و نذری آبگوشت پرملاط در ظهر اربعین خیرات می کند.


ایشان چون خبرداشته که خانواده ی دامنه کربلا هستند و دامنه تا چند روز دیگر نیز تنهاست از طریق آقاپسر نوۀ عزیزش برای من یک دیگ آبگوشت فرستاد.

 خدا را شکر که با این برکت، از آشپزی کردن تا شش روز دیگر خلاص خلاصم و با خیال راحت به امورم می پردازم. این پست هم تجلیلی از اوست و هم ارزش گذاری به این گونه خیرات و بذل و اِطعامات.

قم. منزل. ممنونم از این نذری باارزش آبگوشت اربعین حسینی (ع)

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ

پست 3701 : به انتخاب دامنه. قرآن در صحنه 34. به نام خدا. در این قسمت به تفسیر آیۀ 16 سورۀ بقره توسط حجة الاسلام والمسلمین شیخ محسن قرائتی در تفسیر نور می پردازیم:

«أُوْلَئِکَ الَّذِینَ اشْتَرَوُاْ الضَّلَلَةَ بِالْهُدَی فَمَا رَبِحَت تِّجرَتُهُمْ وَ مَا کَانُواْ مُهْتَدِینَ (آیۀ 16 بقره)

آنان کسانی هستند که به بهای (از دست دادن) هدایت، خریدار ضلالت و گمراهی شدند. امّا این داد وستد، سودشان نبخشید و در شمارِ هدایت یافتگان در نیامدند. (ویا به اهداف خود راهی نیافتند.)

نکته ها:

منافقان، صاحب هدایتی نبودند که آنرا از دست بدهند. پس شاید مراد آیه این است که زمینه های فطری و عوامل هدایت را از دست دادند.

پیام ها:

1- منافق، سود و زیان خود را نمی شناسد ولذا هدایت را با ضلالت معامله می کند. (اشتروا الضلالة بالهدی)

2- انسان، آزاد و انتخاب گر است. چون داد و ستد، نیاز به اراده وتصمیم دارد. (اشتروا الضلالة...)

3- دنیا همچون بازار است و مردمان، معامله گر و مورد معامله، اعمال و انتخاب های ماست. (اشتروا... فما ربحت تجارتهم)

4- عاقبتِ مؤمن، هدایت؛ (علی هدیً من ربّهم) و سرانجام منافق، انحراف است. (ما کانوا مهتدین)

5 - منافقان به اهداف خود راهی نمی یابند. (ما کانوا مهتدین) وبا توجّه به آیات بعد. (منبع تفسیر نور در سایت غدیر: اینجا) 

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3700 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 84

عاقبت، نور الهی دود شد

فطرت حق جوی او، نَمرود شد

عکس مجسمۀ انسان غول پیکر

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3699 : به نام خدا. در این صبح اربعین حسینی (ع) به محضر حضرت اباعبدالله و  آقا امام رضا _سلام الله علیهما_ سلام می دهیم و جان خویشتن را جلا می بخشیم.

مشهد مقدس. حرم امام رضا (ع) از زاویه ی خیابان مرحوم آیة الله شیرازی. ارسالی جناب یک دوست از مشهد مقدس در صبح 30 آبان 1395 به دامنه

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3698 : به قلم دامنه. به نام خدا. مراسم عزاداری و شام دهی شب اربعین هیأت ابوالفضل (س) پایین تکیۀ روستای دارابکلا دیشب 29 آبان 1395 با سخنرانی جناب حجة الاسلام والمسلمین نوذری از عقیدتی سپاه 25 کربلای مازندران برگزار شد.

این هیأت مطابق سنت حسنه ی سال های پیشین بزودی عازم مشهد مقدس است برای چهل و هشتم و شهادت امام رضا (ع). به همه ی آنها درود می فرستم و طلب دعا می کنم و نائب الزّیاره ای برای همگی.

عکس های این مراسم توسط دوست گرامی ام جناب حاج علی میرزا چلوئی دارابی دیشب به تلگرام دامنه ارسال شده است. همه در اینجا

   

   

یکشنبه ۳٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3697 : به قلم دامنه. به نام خدا. 3 دی 1393 وقتی در کربلا بین الحرمین جنب مرقدالحسین (ع) به سمت باب القبله می رفتم این زن زائر حائر دلسوخته ی عشایر عراق را دیده بودم که با بهترین لهجه و اشاره و خواهش با حضرت سیدالشّهداء (ع) زمزمه ی متضرّعانه می کرد و او با این ادب و خضوع معنوی اش آموزگار دامنه شد برای همیشه ی تاریخ.

   

کربلا 3 دی 1393. عکاس: دامنه. بین الحرمین کربلا. زن دلسوختۀ عشایر عراق و نهر علقه عشق دامنه

شنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٤:٤٩ ‎ب.ظ

پست 3696 : به قلم دامنه. به نام خدا. امشب اربعین امام حسین (ع) است. خلاصه بگویم راه امام حسین (ع) راه عملی همۀ انبیا و ائمه _علیهم السّلام_ است که در برابر فساد بزرگ و بدعت بزرگتر امویان قدرت پرست ایستاد و اسلام و ایمان ناب محمدی (ص) را درمقابل انحراف و کجی و سازش و ذلت با خون و پیام و مقاومتش حراست کرد.

عارف واصل مرحوم آیة الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی یکی از مراجع بزرگ و نامی جهان تشیع  که خود بارها با پای پیاده از عتبه علویه ی نجف اشرف، رهسپار عتبه ی حسینی در کربلای معلّی شده است، در باره مراقبه و بزرگداشت روز اربعین حسینی معتقد است:

بر مراقبه کننده لازم است که اربعین را برای خود روز حُزن و ماتم قرار داده بکوشد که امام شهید  را در مزار حضرتش (ع) زیارت کند، هر چند تنها یک‌ بار در تمام عمرش باشد، (ترجمه المراقبات، کریم فیضی، ص 85).

پیاده روی زائرین اربعین حسینی در مسیر نجف به کربلا

ضربان قلب عاشورائیان همواره امام حسین (ع) سالار شهیدان است

شنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ

پست 3695 : به قلم دامنه. در خاطرۀ پنجاه و هشتمم به سه بند کاغذ برای جبهه می پردازم که از فردا هفتۀ بسیج مستضعفین شروع می شود با این خاطره یاد آن ایّام دفاع را زنده می دارم.

در اواسط هشت سال دفاع مقدس بود. من هم در جبهۀ غرب و در مریوان بودم. معاون در آن بخشی که حضور داشتم بودم. فرمانده گفت بشدّت در کاغذ به مضیقه افتادیم و کار ما در محورها لنگ شده است.

از قضا همان ایام که زمستان هم بود برادر مبارز حاج حسین روزبهی که آن زمان مدیرکل فرهنگ  و ارشاد اسلامی مازندران بود (که در دهۀ هشتاد نمایندۀ ساری در مجلس شورای اسلامی شد) به همراه همکاران و دوستانش به جبهه آمده بودند. من هم ایشان را ملاقات کردم و قضیه ی نیاز مُبرم مان به کاغذ را به ایشان گفتم. بی هیچ وقفه ای گفت فلان روز بیا ساری بگیر.

چند مدت بعد دیدم جناب اسماعیل مهاجر برادر اصغر مهاجر با ماشینی که سپاه ساری در  اختیارش گذاشته بود برای جبهه وسائل آورد و می خواهد فوری هم به ساری برگردد. بی معطّلی باهم از راه سنندج  و بوئین زهرا و ساوه به ساری رسیدیم. پس از سه روز ماندن در دارابکلا به اداره ی ارشاد مازندران در خیابان خیام ساری به دیدار حاج آقا روزبهی رفتم و سه بند کاغذ به بخش ما در جبهه اختصاص دادند و تحویل گرفتم و از همان راه به قائم شهر رفتم و با خط اختصاصی اتوبوسی که سپاه برای جبهه راه اندازی کرده بود سه بند کاغذ خارجی اعلای هلندی را به هر حال به جبهه بردم.

هر بند کاغذ که ابعادی تقریباً 90 در 90 دارد و به گمانم 500 برگ است وقتی به A4 و کوچکتر از آن بُرش شود بسیار زیاد می شود. با همین کاغذ امورمان پیش رفت و در این جا از جناب حاج حسین روزبهی، رئیس و بنیانگذار مؤسسه آموزش عالی روزبهان ساری، تشکر می کنم.

خواستم در این خاطره بگویم جنگ تحمیلی 8 ساله برخلاف تصوّر برخی ها آنچنان هم آسان و همه چیز مهیّا نبود حتی برای عادی ترین اشیاء مثل کاغذ _که ایران آن زمان توان تولید آن را نداشت_ و سخت وابسته به کاغذ هلند و تایلند بود، در مضیقه بود. بگذارم و بگذرم.

با این پست نیز خواستم آغاز هفتۀ بسیج مستضعفین را _ از 30 آبان تا 6 آذر سالروز تأسیس بسیج_ گرامی بدارم. بسیجی که «مدرسۀ عشق» و «لشکر مخلص خداست » و یقین می دانم که بی آن جنگ اصلاً و ابداً طی نمی شد و پیش نمی رفت و به پیروزی ختم نمی شد. یاد و راه شهیدان به خیر و نیکی باد.

دامنه. جبهه. یاد آن روزهای سخت ولی عاشورایی به خیر. عکاس: سیدعلی اصغر

شنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3694 : به نام خدا

این هم کودکی شیدا که در راه نجف به کربلا زائر اربعین آقا امام حسین (ع) است

شنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3693 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله بحث روحانیت دارابکلا، اینک نوبت به معرفی مختصر شهید حجة الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا صادقی نژاد رسید که اشاره می کنم.

آن روحانی شهید، زادۀ 1327 روستای ارم بودند. همسایۀ روستای دارابکلا در بالادست جنوب شرقی جنگل و کوه ها. طلبگی را در حوزۀ علمیۀ دارابکلا نزد مرحوم آیة الله آقا دارابکلایی آغاز کردند. سپس برای تکمیل آن به مشهد مقدس مهاجرت نمودند و در جوار امام رضا (ع) خود را به مراحل بالای طلبگی رسانیدند.

روستای دارابکلا را بسیار دوست می داشتند و در همین جا هم ازدواج کردند و داماد مرحوم حاج رضا طالبی دارابی (پدر جناب باقر مدّاح) شدند و به این منزل در یورمله همیشه رفت و آمد داشتند خصوصاً در تابستان ها و ایام ماه محرّم و نوروز.

با آن که ارمی بودند ولی خود را یک دارابکلایی به حساب می آورند و آمیخته با مردم دارابکلا بودند.

ایشان اساساً فردی زحمتکش، سخت کوش و باتحرّک و خوش مَشرب و بسیار خودمونی و خندان وخوشرو و نیز به دور از هر گونه عبوسی و تکبّر و خودخواهی بودند.

بدرستی یادم است وقتی به ایشان برمی خوردیم و مصافحه و سلام و علیک می کردیم با گرم ترین حالات به ماها محبت و لطف می نمودند. روحانی مقبول و محترم و باایمان بودند.

آن روحانی خدوم و خستگی ناپذبر سرانجام در 23 اسفند 1375 در بازگشت از مأموریتش به پایگاه دزفول _که برای سرکشی نیروهای ارتشی در مرز رفته بود_ در سانحه ی دلخراش هوایی (برخورد هواپیمای C130 ارتش با بلندی کوه های بینالود استان خراسان رضوی) به همراه سایرین و فرزندش نبی الله به شهادت رسیدند و در آرامگاه زیرزمین صحن قدس حرم امام رضا (ع) آرام گرفتند. روحش شاد و جاویدان.

 شهید حجة الاسلام والمسلمین شیخ غلامرضا صادقی نژاد. ارسالی جناب یک دوست به دامنه عکس قبر و فرزندش در ادامه


ادامۀ مطلب
شنبه ٢٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3692 : به نام خدا

    

سلام امام رضا (ع) را به اباعبدالله (ع) برسانید ای زائرین اربعین کربلا

با این موج بین الحرمین از نجف و کاظمین و سامرا و کوفه و کربلا تا حرم امام رضا (ع) امتداد یافت

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٥٩ ‎ب.ظ

پست 3691 : «بسم الله الرحمن الرحیم. درگذشت بانوی مبارز و انقلابیِ خستگی ناپذیر خانم مرضیه حدیدچی دباغ را به بازماندگان محترم و دوستان و همرزمان ایشان تسلیت میگویم.

این بانوی شجاع و فداکار در دوران طاغوت در شمار مبارزان مؤمنی بود که زندان و شکنجه های شدید نتوانست او را از این راه دشوار منصرف کند و در دوران جمهوری اسلامی نیز در مسؤولیتهائی مانند فرماندهی سپاه پاسداران در همدان و نمایندگی مجلس شورای اسلامی و تدریس در دانشگاه و حضور در سازمانهای خدماتی انجام وظیفه کرد و مفتخر به عضویت در هیئت اعزامی امام راحل برای رسانیدن نامه معروف ایشان به سران شوروی سابق شد.

غفران و رضوان الهی شامل حال این بانوی با اخلاص و فداکار باد. سید علی خامنه ای ۲۷ آبان ۱۳۹۵» (منیع متن پیام تسلیت: «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری»)

عکس مرحومه مرضیه حدیدچی در عملیات آزادسازی سندج. نوفل لوشاتو و شکنجه گاه شاه

 

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٥٩ ‎ب.ظ

پست 3690 : به نام خدا

ضمن سلام به روح این مبارز انقلابی متن زندگینامه در ادامه

حرم امام خمینی. 28 آبان 1395. نماز به امامت آیة الله سیدحسن خمینی در مراسم تشییع و تدفین انقلابی مبارز مرحومه مرضیه حدیدچی (دباغ). روحش شاد


ادامۀ مطلب
جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٤٩ ‎ب.ظ

پست 3689 : به قلم دامنه. به نام خدا. فرهنگ لغات دارابکلا. قسمت 49 . هفتِم. هشتِم. نُهِم. دهِم. یازدهِم. سیزدهِم. چهلِم. چهل هشتِم. این چند لغت _که به گویش دارابکلایی ها باید به کسر حرفِ ماقبلِ آخر تلفّظ شود_ ویژه ی ایّام عزاداری ماه محرم سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) است؛ که همه ی ما به نحوی با یکی از این روزهای حُزن انگیز و غذاهای نذری دل انگیر، خاطره و پیوندی عمیق داریم.

هر کدام از این چند واژه که طبق سنت و آئین مذهبی، یادآور بهترین روزهای عزا و نذری پلای روستای های اطراف مان است، نشان عشق آدم ها به اباعبدالله الحسین (ع) است که طبق سنت های دیرین این سرزمین، دسته دسته به روستای همدیگر می روند و با اِطعام غذای امام حسین (ع) با دلی خوش بازمی گردند.

من هم با همۀ این روزها بشدّت مأنوسم و خاطره های دلخوش، در سینه دارم و دین و آئین و مرام و مسلک مذهبی ام را از همین جست و خیزهای خاطره آنگیر به ارمغان و امانت دارم.

زیبای اَدای خوش این لُغت های مذهبی در همین است که با گویش و لَهجه ی محلی سرداده می شود. یاد ایّام همآره مستدام. این هم از چهل و نُهمین پست فرهنگ لغت دارابکلا. تا لغتِ بعدی خدا نگه دار.

عکس از سایت چهاردانگه: سُنّت بسم الله گویی و ناهاردهی نذری محرّم در کیاسر

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٤٩ ‎ب.ظ

پست 3688 : به قلم دامنه. به نام خدا. جناب یک دوست که این هفتۀ آخر عزاداری های حسینی را به مشهد مقدس و در جوار امام رضا (ع) رفته است، عکس هایی را از صبح امروز 28 آبان 1395 از آن فضای ملکوتی و معنوی به دامنه ارسال کرده است که ارائه می شود.

سلام بر آقای مان، امام هشتم مان، مقتدای مان امام رضا (ع) که بر دل و دیدۀ مان از آنجا نور می تابد و  از آنجا به عُشّاق الهی خط و ربط می دهد. همۀ عکس های دیدنی در: اینجا

   

ضریح و مَضجع (=ضَجّه گاه و محل زاری دلی و قلبی) حرم امام رضا (ع). عالی ست این تصویر

آفتاب شرق بر گنبد آفتاب اشراق حضرت امام رضا (ع) چه کرد در این صبح زیبای جمعۀ مشهد در 28 آبان 1395. ممنونم ازت یک دوست. صحن آزادی همیشه زیباست. عوض مان زیارت کن نه یک بار که هر بار. باز نیز دیدِ دوربین خود را بر زوایای حرم زوم کن و به دامنه روانه دار. خدا نگه دار.

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3687 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 135 . متن نقلی. «سلام جناب کربلایی ابراهیم. صبح بخیر. تجربیات ذوقی.

١ : دانشمندان:

انسانیت سن و سال نمیشناسد. انسانیت وقت و بی وقت نمیشناسد. انسانیت دارا و ندار نمیشناسد. انسانیت دکتری وبی سواد نمیشناسد.

انسانیت : شعور میشناسد. درک  میشناسد. فرهنگ میشناسد

۲ : در محضر شیخ بهایی:

آدمی اگر پیامبر هم باشد از زبان مردم آسوده نیست، زیرا :

اگر بسیار کار کند، می‌گویند احمق است!

اگر کم کار کند، می‌گویند تنبل است!

اگر بخشش کند، می‌گویند افراط می‌کند!

اگر جمعگرا باشد، می‌گویند بخیل است!

اگر ساکت و خاموش باشد می‌گویند لال است!

اگر زبان‌آوری کند، می‌گویند ورّاج و پرگوست!

اگر روزه برآرد و شب‌ها نماز بخواند می‌گویند ریاکار است!

و اگر نخواند و روزه نگیرد می گویند کافراست و بی‌دین!

لذا نباید بر حمد و ثنای مردم اعتنا کرد و جز از خداوند نباید از کسی ترسید. ۲۸ آبان ۱۳۹۵»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. از متن نقلی که فرستادی به دامنه ممنونم. از میان همۀ آنچه در این نقل شما نمایان است، برای من اما عبارت «انسانیت درک می شناسد» از همه  اُولی و والاتر است. خداحافظت.

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3686 : به قلم دامنه. به نام خدا. یاد شش هزار شهید قم در یادواره ای بدرستی گرامی داشته شد. شهیدانی از طبقۀ پابرهنگان و دردکشیدگان. مؤمنان سلحشور و باغیرتی که خون شان را برای اسلام و ایران و انقلاب و ایمان و حفظ و حراست از مردم متدیّن ایران داده اند.

امید است علاوه بر یاد، راه آنان نیز پیموده شود؛ که عمل به سیره ی آنان هم موجب سربلندی  و رستگاری ست و هم باعث عبور از دنیازدگی و سهام خواهی و قدرت طلبی و عافیت خواهی و آفت زدگی. راه، راهِ مقاومت است و ایمان. و نیز آزادی و آزادگی. همین و والسّلام و تشکر وافر از دست اندرکاران آن.

یاد و راه شهید عارف و خالص مهدی زین الدّین و 6 هزار شهید قم همیشه جاویدان باد

دو نکته: 1- سردارغلامرضا احمدی فرمانده سپاه امام علی بن ابی طالب (ع) قم: «350هزار نفر بسیجی در استان قم وجود دارد که از این تعداد 140هزار نفر از خواهران بسیجی هستند.» (منبع این خبر: اینجا). 2- احمد بیطرفان معاون اجرایی سپاه امام علی بن ابی طالب (ع): «استان قم بیش از 250 شهید مدافع حرم دارد و میزبان شهدا از چند استان کشور است» (منبع این خبر: اینجا)

 

جمعه ٢۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3685 : به نام خدا

و

و

پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ

پست 3684 : به نام خدا. از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه 26 آبان 1395) در دیدار هزاران نفر از مردم اصفهان، با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ قضاوتی در مورد انتخابات ریاست جمهوری امریکا ندارد و همواره از دو حزب مطرح این کشور، شاهد دشمنی بوده است، گفتند:

... فردی [دونالد ترامپ] که به عنوان رئیس جمهور امریکا انتخاب شده است، در رقابت های انتخاباتی گفت، اگر پولی را که در این چند سال خرج جنگ کردیم، برای داخل امریکا استفاده می کردیم، می توانستیم این کشور را دو بار بسازیم؛ آیا آن کسانی که مجذوب آن نقطه خیالی هستند، معنی این سخنان را می فهمند؟

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مطالب مطرح شده در رقابت های انتخابات امریکا مبنی بر وجود خرابی ها، فقر و مشکلات گسترده در این کشور، خاطرنشان کردند: امریکا در سالهای اخیر پول مردم این کشور را صرف جنگ های غیرشرافتمندانه ای کرد که نتیجه آن، کشتار دهها هزار  غیرنظامی و نابودی زیر ساخت ها در افغانستان، عراق، لیبی، سوریه و یمن است.

...خوشبختانه مردم عادی دارای این بصیرت هستند اما تعجب از آن است که برخی نخبگان با تکیه بر توهمات، این بصیرت را ندارند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری در امریکا خاطرنشان کردند: ما هیچ قضاوتی درباره این انتخابات نداریم زیرا امریکا، همان امریکا است و در ۳۷ سال گذشته هر یک از دو حزب که بر سر کار بودند، هیچ خیری که نرساندند، دائماً نیز شر آنها متوجه ملت ایران بوده است.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: بر خلاف عده ای که در دنیا، برای نتیجه انتخابات امریکا، عزا گرفته اند یا عده دیگری که شادی می کنند ما نه عزا می گیریم و نه شادی می کنیم زیرا  برای ما فرقی نمی کند و هیچ نگرانی هم نداریم و به لطف الهی، برای مواجهه با هر حادثه محتملی نیز آماده ایم.

... ملت ایران به ویژه جوانان باید رویش مبارکِ روحیه انقلابی را ادامه دهند زیرا مسئله اصلی کشور برخی بحثها و جنجالها وحاشیه سازی ها نیست بلکه حفظ روحیه و جهت گیری انقلابی است....»

پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ

پست 3683 : به نام خدا

اینم دِشه اووه ی خاروندی که مهندس محمد عبدی سنه کوهی به دامنه هدیه داد

پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3682 : به نام خدا

ان شاء الله حضرت سیدالشّهداء (ع) قبول فرماید که می فرماید

دارابکلا. منزل حاج رضا دارابکلایی. 27 آبان 1395. خدا برکت. خدا قوت

سلام علی آقا دارابکلایی

پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3681 : به قلم یک خواننده. به نام خدا. توضیح دامنه: این متن توسط جناب مهندس محمد عبدی به دامنه ارسال شده است که  یکی از کاربران محترم وبسایت سنه کوه نوشته است. متنی ست در راستای تکمیل و تأیید بند 3 پست 3668 اینجا به قلم جناب حجة الاسلام  شیخ مالک رجبی دارابی. ضمن سلام و سپاس، عیناً ارائه می شود:

«هر شریعت با آمدن پیامبر و شریعت جدید (بر اساس روحیه عبودیت و بندگی‌) وظیفه دارند به شریعت جدید بگروند و طبق آخرین دستور الهی رفتار کنند; بنابراین جملة "موسی به دین خود، عیسی به دین خود" معنا نخواهد داشت‌،

مگر این که "دین‌" به معنای "جزا" باشد، در این صورت مفهوم این ضرب المثل ـ بالملازمه ـ آیة "وَلاَ  تَزِرُ وَازِرَة‌ٌ وِزْرَ أُخْرَی‌َ;(انعام‌،164) می‌باشد، یعنی هر کس جزای کار خود را می‌بیند و هیچ کس گناه دیگری را متحمّل نمی‌شود;

چنان که این جمله اگر در مقام بی تفاوتی در مقابل کارهای دیگران استعمال شود، سخن درستی نخواهد بود; زیرا هر مسلمانی بر اساس دستور "امر به معروف و نهی از منکر" موظّف است در برابر کارهای ناشایست دیگران‌، بی تفاوت نباشد.

خداوند به پیامبر فرمود: به کافران بگو: "من هرگز آن چه را شما می‌پرستید نمی‌پرستم‌! و نه شما آن‌چه را من می‌پرستم می‌پرستید..." (حال که چنین است‌) آیین شما برای خودتان‌، و آیین من برای خودم‌!"

(ر.ک‌: تفسیر نمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 27، ص 384، دارالکتب الاسلامیة / تفسیر نورالثقلین‌، الحویزی‌، ج 8، ص 340، مؤسسة التاریخ العربی‌.)»

پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3680 : به قلم دامنه. به نام خدا. دیشب فرصتی دست داد تا یک فیلم سینمایی به اسم «خائن1» ببینم. نمی دانم محصول کدام کشور بود. خوبی تنهایی فیلم دیدن در این است که دیالوگ های فیلم را بدقّت می شنوی و درمی یابی و داستان را بتمامه تعقیب می کنی.

در این فیلم که به جاسازی موادّ مخدر در عروسک های کودکان مربوط بود، در یک دیالوگی_ زن که در پوشش پلیس مخفی بود_ به تبهکاران گفت:

بدانید هر چیزی که فقط درست باشد یک خاطره از آن باقی می ماند.

دامنه این را این گونه می فهمد که منظور این است هزاران هزار درستکاری در ذهن بدقّت باقی می ماند ولی یک دروغ و دروغ بافی، با شدّت هم در خاطره باقی نمی ماند. اساساً ذهن، دروغ بافی را به رسمیت نمی شناسد و نمی تواند آن را بدرستی بایگانی کند.

نیز باید دانست که به قول مرحوم آیة الله سیدابوالقاسم کاشانی رهبر سیاسی مذهبی نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران: «کرباس داخلی بِه از ابریشم بیگانه است». در واقع ذهن انسان با بیگانگی، بیگانه است.

جاسازی موادّ مخدر در عروسک های کودکان

چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٧ ‎ق.ظ

پست 3679 : به قلم دامنه. به نام خدا. شاید بدانید که مرحوم آیة الله العظمی سید محمدرضا موسوی گلپایگانی از سال های دور در پیش از انقلاب، در بخشی از حرم حضرت معصومه (س) قم، نمازجمعه اقامه می کرد و خطبه می خواند.

این مرجع بزرگ و متّقی، هر بار در آن زمان نمازجمعه می خواند و به خانه می رفت، در درون بر خودش فشار می آورد و به خود می گفت آیا این توصیه هایی که به مردم در این نماز می کنم خود به آن عامل هستم؟ و ... .

همین تهذیب نفس و عزّت روح آن مرجع تقلید موجب شد ایشان از این اقدام خویش منصرف شوند و دیگر نمازجمعه نخوانند.

ان شاء الله امامان جمعه ی سراسر ایران از این اخلاق الهی آن مرحوم درس عبرت بگیرند و برای مردم الگوی عملی و نظری باشند. همین. 

مرحوم آیة الله العظمی سید محمد رضا موسوی گلپایگانی

چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٦ ‎ق.ظ

پست 3678 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله نوشته های دمی با دماء شهیدان می پردازم به یک شهیدی که زندگی اش از فقر و دیانت آغاز شد و به شجاعت و شهادت رسید.

محمد حسین کبیری زادۀ 1337 روستای خورآباد قم است. با عشق به اهل بیت (ع) در خانواده ای مؤمن و مذهبی بزرگ شد. هم مدرسه می رفت و هم کمک کار پدر و مادرش بود در کارِ خانه و کشاورزی .

سربازی را در دوران طاغوت داشت می گذراند که همزمان شد با گسترش نهضت امام خمینی، که او هم فعالیت های مؤثری را در پخش اعلامیه ی ضد رژیم و برگزاری عزاداری در محرم شکل داد. و سرانجام به فرمان امام خمینی از سربازی فرار کرد و به صحنه ی مردمی انقلاب اسلامی پیوست.

پس از پیروزی انقلاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست. و برای مقابله با ضد انقلاب به جبهه ی کردستان رفت و در این راه دست از جهاد مقدس نشست و با خیانت های گروه های  تجزیه طلب کمونسیت و کومله و دموکرات و سازمان تروریستی منافقین شجاعانه به مقابله برخاست.

بعد به جبهه های جنوب شتافت و در عملیات های متعدد شرکت جست. «سراسر زندگی اش عشق به حق تعالی و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بود. او در پی رسیدن به حقیقت، معرفت و کمال از هر فرصتی برای مطالعه و تحقیق استفاده می کرد. اهل شب زنده داری، نافله شب و تلاوت قرآن بود. با دعا و نماز مانوس بود...»

در عملیات رمضان _که فرماندهی گردان مالک اشتر را بر عهده داشت_ در مرحله ی پنجم آن بهشهادت رسید و پیکر پاکش پس از 133 سال مفقودالاثر به زادگاهش بازگشت.

در قم بلواری که از میدان ولی عصر (عج) به مسجد تاریخی جمکران منتهی می شود به نام این شهید بزرگ است: بلوار شهید کبیری.

روح این رزمنده ی شهید فی سبیل الله همآره شاد و جاوید باد

سردار شهید محمد حسین کبیری. روستای خورآباد قم. بقیه عکس ها در ادامه


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3677 : به قلم دامنه. به نام خدا. جناب مهندس محمد عبدی سنه کوهی سلام. در این پست از  اختصاصی های دامنه2 وقتی تو این را فرستادی و بخوبی دیدم چه کلّه و پاچّه و مغز و  آب و نارنج کالی زدی به شکم.

پس من هم دیشب دلیکی کردم و گرچه سختم بود و بلد هم نبودم ولی از فرطِ گرسنگی زپّی گوشتی به طعم ادویه ای پختم و تنهایی تا تونستم لَفیدم.

اَره رخف دیگه از اینا نفرس! که ایام زیارت اربعین همه را، و نیز دامنه را حسابی مسابی تنها ساخته است.

چه کلّه پاچّه ی سنتی و دیدنی می خوری عبدی

نمی دانم چیچی پختم. فقط خوب خوردم عبدی. قم. منزل. ۲۵ آبان ۱۳۹۵. عکاس: دامنه

چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٤ ‎ق.ظ

پست 3676 : به قلم دامنه. به نام خدا. در راستای دو سلسله بحث مجزّا در دامنه یعنی قم شناسی و ایران شناسی به این پست مهم می پردازم. امید است به آن خوب نگریسته شود.

در 37 کیلومتری استان قم و در بخش مرکزی شهر قم، روستایی ست به نام کاج که امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در سال 13411 در آن مسجدی را کلنگ زد و بنانهاد که جزو میراث تاریخی ایران است.

اقدامی که در طول عمر امام، فقط یک بار و آن هم در روستای محروم و کم آب کاج واقع در شمال شرق قم و در دل کویر اتفاق افتاد. اما متأسّفانه به این بنای تاریخی، و کار ماندگار امام خمینی که می تواند به جذب گردشگری و درآمدزایی کمک کند، بی توجهی شده و می شود و سازۀ مسجد در حال تخریب و کهنه شدن و آسیب است. 

در کتاب «پا به پای آفتاب» به نقل از آیة الله محمد مؤمن، واقعه ی رفتن امام خمینی به روستای کاج و احداث این مسجد در میان شور و شعَف مردم کاج ذکر شده است. و نیز در کتاب «کاج های آسمانی» ویژنامه ی 17 شهید این روستا، این رخداد از قول مرحوم آیة الله اشراقی و دیگران نقل شده است.

نکته ی تاریخی این است وقتی امام خمینی در سال 1342 از سوی رژیم شاه دستگیر شدند، مردم مؤمن و انقلابی این روستا با وسایل نقلیه و ابزار آلات دفاعی ابتدایی، برای دفاع از رهبر نهضت اسلامی به سمت قم حرکت کردند که نیروهای امنیتی رژیم با آنها درگیر شدند و ... .

پس از ارتحال امام، هر ساله در سالگرد رحلت امام خمینی در 14 خرداد، در این مسجد _که مسجد امام خمینی نام گرفته است_ مجلس باشکوه یادبود امام و 17شهید روستا توسط مردم کاج برگزار می شود. روستایی محروم، کم آب و در معرض آسیب های مهاجرت، اما استوار و با ایمان. سلام بر آنان و خدا نگهدارشان.

مسجد روستای کاج؛ تنها مسجدی که امام خمینی در طول عمرشان کلنگ زدند

نقشۀ بخش ها و شهرهای استان قم

چهارشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤۳ ‎ق.ظ

پست 3675 : به قلم مهندس محمد عبدی 72 . «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز. حرف حساب دیگه حرفی درش نیست. اشاره است به پست 3670 اینجا با عنوان «نقد دامنه بر سخن دیروز دکتر حسن روحانی».

بله نکته خوبی را اشاره نمودی هر چند منم سخت طرفدار دولت و خط مشی کلی آن در چهارچوب نظام و خرد جمعی هستم اما انتقاد بحق شما برایم قابل درک و هضم است و صحیح و درست می فرمایید

باشد انشائالله در چهار ساله دوم خودش را با این برخی اختاپوسهایی که اشاره نمودی درگیر کند اگر خدا توفیق دهد و روال عقلی و منطقی حاکم ادامه یابد .

البته خودم هم نکته های امامان جمعه هفته های اخیر و برخی تریبونها در اتهام به دولت و رییس جمهور را که غفلت از اشتغال و اینگونه امور دارد را هم شنیده و رصد می کردم و نیز این سخنان جناب رییس جمهور را گوش کردم و درک می کنم که جنابعالی از سر خیرخواهی و انتقاد سازنده چه راهکار مناسبی را پیشنهاد فرمودی و ...

خداوند به همه صبر و اجر و توفیق خدمت به یاران صدیق و مردمی را بیشتر عنایت فرماید و ما را از شر اختلاسگران ظاهر فریب بیشتر نجات بخشد و ... موفق باشید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به رفیق متفکر و آزاداندیشم جناب مهندس عبدی. بله.  واقعاً یک عده با آن که چند سال هم از بازنشستگی شان گذشته، باز هم مثل تلی مسّک چسبیده اند به ساختار اداری و مدیریتی کشور. انگاری آن جا را خونه و مِلک طِلق شان کرده اند و ول کن هم نیستند و عادت کردند به مفت خوری و خوش گذرانی و روز خود را به شب کردن!

ممنونم از همآوایی تان در این نقد که هدفم همین است که راه جوانان جویای شغل به بدنۀ اداری کشور باز شود و این سُفره برای آنها هم نان و رزق و روزی و گشایش بیاورد.

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:٢۳ ‎ب.ظ

پست 3674 : به نام خدا. عکس های ارسالی حاج علی میرزا چلویی دارابی در عصر سه شنبه 25 ابان 1395 به دامنه. همه در اینجا

  

اینجا

  

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:٢٢ ‎ب.ظ

پست 3673 : به قلم دامنه. به نام خدا. هفتۀ کتاب و کتابخوانی ست. از نوجوانی تشنه ی کتاب بودم و شیفتۀ کتاب خوانی. دامنه اگر روزی کتابی، متنی، مقاله ای نخواند آن روز را روز خوب خود نمی داند. بگذرم.

کتاب تفرّج صُنع دکتر عبدالکریم سروش که 514 صفحه است از کتاب های خواندنی ست که یک بخش مهم آن صناعت و قناعت است. این قسمت کتاب از دستاورهای اوست که سوی دولت  ایران به ژاپن رفته بود و در آن به سؤال ما کیستم و چه می می گوییم؟ و چند موضوع مهم دیگر جواب می دهد.

به عنوان نمونه دکتر عبدالکریم سروش در ص 306 این کتاب می گوید:

«ولی کمال انسان نه در مصرف بیشتر است و نه در تولید بیشتر و نه در رقابت ورزیدن و تکاثُر و تفاخُر بیشتر. اینها کمالات ماشین است نه آدمی... اما و هزار اما کمال انسان در قناعت است نه در طمع و ولَع. و حیات طیّبۀ آدمی در خرسندی است نه در آزمندی.»

      

کتاب تفرّج صُنع دکتر عبدالکریم سروش. از کتابخانه شخصی دامنه. عکاس: دامنه

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٦ ‎ق.ظ

پست 3672 : به قلم دامنه. به نام خدا. بار دیگر نیز شیعیان مظلوم نیجریه ی آفریقا در آستانه ی اربعین حسینی توسط ارتش بی رحم این کشور مسیحی، قتل عام شدند.

این شهادت مظلومانۀ شیعیان شیفتۀ حضرت سیدالشهداء (ع) را تسلیت می گویم.

کشورهای غربی مدعی تمدّن و آزادی بر چنین فجایع رقّت بار انسانی، بآسانی چشم می پوشند. زیرا آنها اساساً به دنبال سوداگری های خود هستند و با شعارهای دروغین حقوق بشری بازی می کنند و دولت ها و مردم ناآگاه را می فریبند.

یک شیعۀ شهید نیجریه ای در قتل عام آذر ماه سال 1394 توسط ارتش

«به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از پلیس و شاهدان عینی، روز گذشته 23 آبان 1395، پلیس نیجریه شیعیان این کشور را در خارج شهر کانو در ‏شمال شرقی نیجریه به گلوله بست... برخی منابع شمار کشته شدگان را بیش از یک هزار نفر ذکر کردند.» (منبع خبر: اینجا)

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٥ ‎ق.ظ

پست 3671 : به نام خدا

      

استیون بَنِن (نفر آخر عکس راست و نفر اورکت پوش عکس چپ و نفر چپ عکس زیر) سیاستمداری پوپولیست است که گفته می شود رویکردهای ضدیهودی دارد. راهبردهای ترامپ را او مشخص می کند

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٤ ‎ق.ظ

پست 3670 : به قلم دامنه. به نام خدا. دیروز حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران در همایش زندگی مسؤولانۀ اجتماعی سخنی به این مضمون گفت که امروز بالاترین خیر این است برای جوانان شغل ایجاد کنیم.

ضمن سلام و خداقوت به شما و دولت شما که برای این نظام و مردم زحمت فراوان کشیده و می کشید، خیلی کوتاه و ساده و به زبان رُک و مردمی می گویم که جناب رئیس جمهور اگر چنین است که گفتی، پس چرا آنهمه آدم های بازنشسته ی سی سال خدمت کرده ی به (میز و صندلی و پُست و پول چسبیده) را و نیز (آدم های مقام و جایگاه و ثروت و درآمددوست ها) را از کل سیستم بیرون نمی ریزید که جای آن ها و جایگاه های شغلی آن ها را جوان های بیکار جویای کار پُر کنند و تجربه بیاموزند و اشتغال در سیستم اداری و کارگری کشور به شیوه ی عدالت و اجرای درست قانون گردش کند؟

چرا تعداد زیادی از آنها باز هم با قراردادهای خاص در سیستم اداری کشور نشسته اند و حقوق های گاه مفت و خوش مبلغ! می گیرند؟ من در این نقدم بر سخن شما هیچ ذی نفع نیستم، زیرا سه فرزند جوان خودم را به کار دولتی نگماردم و از این نظر استقلال پیشه ساختم. اما حقیقت را دوست دارم بیان سازم.

بگذارید آن ها به خانه ها برگردند و کمی هم به خود و خانواده ی خود و تربیت و معنویت و ساختن خود بپردازند و جا را برای جوان ها باز کنند و این همه شیفتۀ میز و مقام و اداره و مدیریت و چندشغلی! نباشند و برخی هم خیال کنند گویی ادارات، مال جدّی شان است و اگر آن جا را ترک کنند کل کشور ترَگ برمی دارد!

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳۳ ‎ق.ظ

پست 3669 : به نام خدا. متن نقلی. دکتر محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران دیروز در اولین همایش بین‌المللی بحران‌های ژئوپلیتیک جهان اسلام در دانشگاه شهید بهشتی مطرح کرد:

«ما باید ژئوپلیتیک وحدت را در برابر ژئوپلیتیک تفرقه، ژئوپلیتیک مقاومت را در برابر ژئوپلیتیک تسلیم، صلح را در برابر خشونت و احترام را در برابر خطر افراط و تفریط به پیش ببریم.» بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٢ ‎ق.ظ

پست 3668 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 134 . « سلام علیکم کبلاقا ابراهیم خدا قوت». غلط های رایج :

۱_ خدا بد نده!

این کلام اهانت به پروردگار است، زیرا خدای تعالی در قرآن فرموده:هیچ خوبی به شما نمیرسد مگر از ناحیه ی خدا و هیچ بدی بشما نمیرسد مگر از ناحیه ی خود شما (و بخاطر اعمال خودتان  است)

۲_جوان ناکام!

این اصطلاح‌ عامیانه برای جوانهایی که قبل از ازدواج از دنیا میروند بکار میرود ، درحالیکه ازدواج کام حقیقی یک انسان نیست که اگر ازدواج نکرد به او بگویند ناکام ،بلکه کام حقیقی انسان رسیدن به مقام بندگی خداست و استفاده ی خوب کردن از عمر و فرصتی که خدا به او داده  است.

3_عیسی به دین خود، موسی به دین خود!

این جمله معنای صحیحی ندارد، زیرا بین پیامبران خدا، کوچکترین اختلافی نبوده و همه ی آنها مردم را به توحید و یکتا پرستی  دعوت میکردند و عقیده ی یکسانی داشتند.

۴_ ولش کردی به امان خدا!

این حرف کفر آمیز است ، زیرا اگر کسی مال یا فرزند خود را به امان خدا بسپارد که غمی نیست  بهتر است بجای این کلام گفته شود: "ولش کردی به حال خودش " پس بدبخت شد رفت 

۵- انسان جایز الخطاست!

این حرف نیز غلط است ، زیرا انسان برای خطا کردن جایز نیست . بهتر است بگوییم انسان ممکن الخطاست، یعنی ممکن است خطا کند و بهترین خطا کنندگان توبه کنندگان هستند.

سه شنبه 25 آبان 1395. قم المقدسه. مسیر راه پردیسان.بوستان علوی. التماس دعا.  اللّهمّ اجعَل عَواقِبَ اُمُورَنا خَیرا»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک گرامی. بسیار جالب بود هم موضوع، هم ذوق، هم استدلال و هم خلاصه نویسی. تک تک پنج بند به نظرم زیبا بود. بند 3 به نظرم خیلی مهم است. در واقع این شیوه ی هُرهُری مسلک هاست که به هیچ چیزی پایبند نیستند. البته مذبذب ها هم آی سود می برند از این شعار غلط بند 3.

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3667 : به قلم معصومه رجبی دارابیمتن نقلی. «سلام ,, در راستای پست 3664 اینجا، زیارتتان قبول,,,

اربعینی ها !
یادتان باشد که ستون به ستون را
مدیون قطره قطره خون شهیدانید . .

اربعینی ها
وقتی چشمتان به گنبد زیبای آقا افتاد،
یاد کنید از آنانی که با حسرت پشت پیراهن هایشان
می نوشتند : یا زیارت یا شهادت

اربعینی ها !
جای شهدای حادثه منا خیلی خالیه
مطمئن بودم اگه بودن همسفرتون بودن

اربعینی ها !
میان ِ هروله های بین الحرمین ،
یاد کنید از شهدایی که
در آرزوی زیارت ِ شش گوشه ی ارباب
پرپر شدند ...

امسال هم جاموندم
کربلایی شدنم دست شماست آقاجان . . .
پاس و ویزا و گذر یه  بازی بین المللیه.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم فامیل. ممنونم نسبت به ابراز احساسات مذهبی تان  به زائرین اربعین دارابکلایی ها در نجف کربلا. در مورد سطر آخر متنت باید بگویم دو سال قبل در دامنه از گذرنامه ی شینگن در اروپا گفتم و نالیدم آنجا میان ملل اعتماد است و گذرنامه لازم نیست؛ ولی در جهان اسلام از بس تضاد و جنگ قومی و مذهبی حکفرماست چنین فرهنگی گم شده است. بهترین گذرنامه در جهان اسلام همین وجه اشتراک توحیدی مان باید باشد. چه کنیم که دنیای ما را ناامن کرده اند.

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3666 : به قلم دامنه. به نام خدا. وقتی قلب ها برای امام حسین (ع) می تپد باید هم پایانه ی مرزی مهران از مهر به حسین مظلوم دشت کربلا و عشق به اهلبیت رسول الله (ص) این گونه ازدحام گردد. زیرا مردم مؤمن ایران باخبرند که امام رئوف رضا (ع) فرموده اند:

«مَنْ زَارَ قَبْرَ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع بِشَطِّ الْفُرَاتِ کَمَنْ زَارَ اللَّهَ فَوْقَ عَرْشِهِ» هر کس اباعبدلله علیه السلام را کنار شط فرات زیارت کند، مانند کسی است که خداوند را در بالای عرش زیارت کرده است. (تهذیب‏ الأحکام ج : 6 ص : 466)

       

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3662 : به قلم دامنه. به نام خدا. کوتاه می نویسم و رد می شوم. امروز 24 آبان 1395 سی و پنجمین سالروز وفات علامه طباطبایی ست. عالم و فقیه و فیلسوف و عارفی که آبروی جهان اسلام شد و اُسوۀ حوزه های علمیۀ شیعه.

یکی از برجسته ترین شیوه ی زندگی باعزّت وی این بود هرگز با سهم امام (ع) و وجوهات ارتزاق نمی کرد و فقط و فقط به دسترنج خود و خانواده اش متّکی بود. کاری که هر روحانی قادر نیست  به چنین سیره ای تن بدهد! و از پول بآسانی بگذرد!

آنقدر به این سیره ی استقلال مالی اش پایبند و معتقد بود که در اوج نداشتی و فقر در نجف حاضر بود نسیه بخرد اما وجوهات نگیرد و حتی در سال 1314 مجبور شد تمامی اسباب اثاثیه ی منزلش را بفروشد تا دَین نسیه ها را اَداء نماید و فقط حصیر مندَرس برایش بماند و مجبور گردد به تبریز برگردد و تا 10 سال در زمین ارثی اش باغداری کند.

سرانجام به دلیل ظلم و ناامنی در دورۀ خودمختاری آذربایجان توسط کمونیست های وابسته ی شوروی به رهبری سیّد جعفر پیشه وری در سال 1324 به حوزه ی قم مهاجرت کرد و سرحلقۀ روحانیان متفکر و آزاداندیش و وارسته شد که برکات آن برای همیشه ساری و جاری خواهد بود. که به گفته ی دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی «من تا به حال آزاداندیش تر از مرحوم علامه طباطبایی در عمرم ندیده ام.»

بقیه ی زندگی اش را خود بکاوید و درس بیاموزید که سرشار از آموزه است و تفکر و اندیشه و الگو و انسانیت و مروّت و سپاس و ستایش و مطالعه؛ به طوری که در طول عمر با برکتش فقط یک روز دست از کار می شُست و آن روز روز عظیم عاشورا بود.

علامه طباطبایی عالم ساده زیست و عارف وارسته ی جهان اسلام

سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢۸ ‎ق.ظ

پست 3665 : به قلم دامنه. به نام خدا. روز پنجشنبه بیستم آبان 1395 در پست 3629 اینجا، با عنوان «رابطۀ زنبور و گل» به قلم دامنه، نوشته بودم که زنبور و گل در هیچ زمان و شرائطی به همدیگر خیانت نمی کنند؛ زیرا کندو به عسل نیاز دارد و شیره ی گل به گردافشانی.

همان شب یک دامنه خوان به نام جناب آقای «...» با نام واقعی اش در تلگرام دامنه ضمن تقدیر از دامنه، از جامعه ایران گلایه کرد و از خیانت در برخی امور در گسترۀ کشور نالید و پست دامنه را بسیار مفید و بجا دانست و نیز شعری بلند و پُرمضمون به تلگرام دامنه ضمیمه نمود.

از آنجا که دامنه در تلگرام، به هیچ پیام و متنی، هیچ گونه پاسخی نمی گذارد و هیچ متنی بارگذاری نمی کند، مگر گاهی در حدّ جواب دادن سلام، لذا اینجا این را پست کردم و به آن جناب آقای «...» می گویم:

خیانت _که در لغت نامه ها انجام عملی برخلاف اعتماد دیگران معنی شده است و نیز بَدعهدی، بی وفایی، پیمان شکنی، عهدشکنی، غدر، دغلی، نادرستی، ناراستی و چندین معنی دیگر، معنا شده است_، یک اقدامی شنیع و بسیارکثیفی ست که اگر بخواهیم زشتی اش را با یک واژه ی دیگری تطبیق دهیم خیانت عین عفونت است که از گنداب و چرک و فساد آن  هر نفسِ سلیمی مُنزجر می شود و متنفّر. مثل بوی بد و مشمئزکننده ی دهان، که انسان را بیزار می سازد و فراری.

باید پناه به خدا بُرد و ایمان را نگاه داشت و در حقّ خوبان دعاها نمود. از لطف و دانایی و غیوری ات جناب آقای «...» بسی ممنونم.

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3664 : به نام خدا

      

حاج علی رزاقی و حاج غلام یزدانی. و نیز مزار طفلان مسلم. ارسالی رنگین کمان از کربلا به دامنه. عصر 24 آبان 1395. درود دامنه بر همۀ زائران دارابکلایی در نجف و کربلا

      

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3663 : به نام خدا

همی گویم و گفته‌ام بارها

بوَد کیشِ من مهر دلدارها

پرستش به مستی‌ست در کیش مهر

بُرونند زین جرگه هشیارها

....

فریب جهان را مَخور زینهار

که در پای این گل بوَد خارها

بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3661 : به نام خدا. در راستای پست 3646 اینجا باز نیز دیشب 23 آبان 1395 برای دامنه ی تنها، شُله ی نذری رسید و به این مختصر بسنده گردید.

گرچه شیرینی شُله زرد شدید است ولی زعفرانش شادمانی می بخشه. عکاس: دامنه

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3660 : به قلم دامنه. به نام خدا. آن روزهای به قول امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی «جنگ لعنتی» که راه نجف و کوفه و کربلا بسته بود، این فقط آرم یاحسین (ع) بود که بر قلب های رزمندگان چسبیده و نیروآفرین بود.

این پلاک جنگی جبهه و آرم یاحسین (ع) دامنه در دورۀ دفاع مقدّس است که هنوز هم به یادگار نگه داشتم که ارزش ها و مردانگی و مرزبندی با نامردان و خائنان به دین و وطن را گم نکنم.

حال که هم اربعین امام حسین (ع) در راه است و هم در آستانۀ رسیدن هفتۀ بسیج مستضعفین قرار گرفته ایم، یاد همۀ شهیدان را جاویدان می دانم و درود وافر به ایثاگران می فرستم و سلام بی کران به غیورمردان مقاوم و آزادمردان سلحشور.

پلاک جنگی 472_629 G J از ل.25 کربلا و آرم یاحسین (ع) و... یادگار جبهه و دفاع مقدس دامنه

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3659 : به نام خدا

از راست: علی آقا غزلی دارابی (فرزند دوست دیرینم آقامرتضی) عبدالله مختاری. موسی آهنگر. و...  . زیارت اربعین همۀ شما در نجف کربلا قبول. ارسالی جناب رنگین کمان از کربلا به دامنه در 24 آبان 1395

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3658 : به ذوق دامنه. به نام خدا. لیف روح 169. هشام بن حکم از اصحاب امام صادق و امام کاظم _علیهما السّلام_ که جایگاه بلندی نزد مسلمانان دارد، در مورد قلب نکته ی مهمی  گفته است که پست لیف روح این هفتۀ دامنه می شود که سال های دور آن را در دفتر یادداشت های مطالعاتی ام در ورقۀ 24 آبان 1385 نگاشته بودم:

«قلب در بدن انسان مرجعی است برای اصلاح اشتباهات حواس چندگانۀ انسان.»

قلب یک فیل

دامنه هم بگوید: به نام خدا. این قلب، قلب تپنده و جهنده و پمپاز بزرگ یک فیل است. البته قلبی که به قول هشام بن حکم، اشتباهات حواس آدمی را اصلاح می کند نه قلب گلابی شکل درون انسان که کارش پمپاز است_ بلکه قلب و فؤاد ماورائی و روحانی درون بشر است که خدا به آدمی هدیه کرده است که نعمت و سپاس و راه را بشناسد و سپاس گزارَد.

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3657 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح دامنه: به مناسبت سالروز درگذشت مفسر کبیر مرحوم علامه طباطبایی مصاحبۀ تخصصی و خواندنی روزنامۀ جمهوری اسلامی با حجت‌الاسلام و المسلمین سروش محلاتی ارائه می شود:

«در سالگرد ارتحال علامه طباطبایی قرار داریم... می‌خواهیم امروز از علامه بپرسیم که آیا در مکتب اسلام، سیاست حرف اول و آخر را می‌زند؟ یا اخلاق تابعی از سیاست است؟ آیا دین به ما اجازه هرگونه رفتار سیاسی را می‌دهد؟ و البته علامه حرف‌های زیادی در این باره دارد که برخی از آنها در این مصاحبه مطرح شده است. با تشکر از استاد ارجمند حجت‌الاسلام و المسلمین سروش محلاتی که این گفت وگو را پذیرفته اند، آن را تقدیم خوانندگان گرامی  می‌کنیم:

آیا علامه طباطبایی در تفکر اجتماعی دارای شیوه و روش خاصی بود؟

بله علامه سبک خاصی در مسائل اجتماعی داشت و برای تبیین و تثبیت آن هم تلاش فراوانی کرد. یکی از ویژگی‌های این سبک آن است که علامه به شدت از فردگرایی در تفکر انتقاد می‌کند و معتقد است که انسان وقتی می‌تواند درست فکر کند و به راه حل درست مسائل دست یابد که خود را در جامعه ببیند و خیر و شر خود را در ارتباط با خیر و شر دیگران ببیند، نه این که خود را جدای از دیگران پنداشته و مستقل بشمارد.

انتقاد علامه این است که ما شرقی‌ها «تفکر اجتماعی» را نیاموخته‌ایم و به جای هم فکری، مبتلا به تفکر فردی هستیم و لذا فقط درصدد منافع فردی خودمان برمی‌آییم.

علامه در پایان تفسیر سوره آل عمران یک فصل را به این موضوع اختصاص داده (فصل پنجم) و عقب ماندگی مسلمانان را در مقابل پیشرفت دنیای مدرن در این مشکل می‌بیند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سروش محلاتی

اجازه بدهید در اینجا به یک مثال دیگر اشاره کنم، ایشان در جلد اول المیزان بحث‌های عمیقی درباره شفاعت دارند، ولی یک فصل آن، یک بحث اجتماعی در این موضوع است و در آنجا این سوال را مطرح می‌کند که چرا در جوامع غربی اخلاق پسندیده مانند راستگویی و وفای به عهد و پیمان رواج پیدا می‌کند ولی در جوامع اسلامی آمار دروغ بسیار بالاتر است؟ آیا این وضع ما معلول درک دینی ما نیست؟ علامه در پاسخ خود این تفاوت را ناشی از...» متن کامل مصاحبۀ مهم و خواندنی در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3656 : به نام خدا. متن نقلی. مصاحبۀ مفصل روزنامۀ آرمان با آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی.

«در جریان هستید که اخیرا تجمعی در سالروز کوروش برگزار شد. نظر شما در این خصوص چیست؟

کوروش کسی است که ایرانی‌ها مخالفتی با او ندارند. خودم زمانی که رئیس‌جمهور بودم به  شیراز رفتم و از بناهای تاریخی آنجا دیدن کردم. بحثی بین علامه طباطبایی و ابوالکلام آزاد است و نظرشان این است که کوروش همان ذوالقرنین است که در قرآن است. البته در حد بحث است و همه این را قبول ندارند، ولی این اختلاف هست. کسی با کوروش مخالفتی ندارد و ما هم قبول داریم که کوروش واقعا مدیر لایقی برای کل منطقه بود. من فکر نمی‌کنم این حرف‌هایی که می‌زنند، مخالفت با کوروش باشد.»

چرا با این همه گشایش که صورت گرفته، در داخل بر طبل مخالفت با برجام کوبیده می‌شود؟

آنها فقط صدای‌شان بلند است. اما مردم احساس می‌کنند که این‌گونه نیست. الان شما هر کاری را مثال بزنید، دیگر مشکل آن‌گونه و مثل سابق نداریم. ما بُرد بزرگی کردیم. اگر ما تا به حال از نظر هسته‌ای پیشرفت داشتیم، این پیشرفت در دنیا رسمیت نداشت. اما اکنون دنیا ما را با این صنعت شناخته است و ما در این باشگاه هستیم. حتی از لحاظ علمی، هم برد کردیم. الان آژانس باید در هر جایی که کمبود داریم، به ما کمک کند.

ما از اول تا به حال، هفتصد تن کیک زرد داشتیم که مصرف کردیم. آن را از آفریقای‌جنوبی گرفته بودیم. البته در آنجا معدنی را در نامیبیا شریک هستیم، اما به خاطر همین تحریم‌ها، سهم ما را به ما نمی‌دادند و از آنجا هم خیلی طلبکار هستیم.

می‌توانیم اورانیوم تولید کنیم و به قیمت خوب بفروشیم. این کار هم شروع شده است. می‌توانیم آب سنگین تولید کنیم و بفروشیم و بهترین مشتری‌هایمان هم آمریکا و روسیه هستند. بقیه هم می‌خواهند. آب سنگین ما با کیفیت بسیار بالاست و همه قبول دارند. تحقیقات ما مشکلی ندارد و داریم تحقیقات را ادامه می‌دهیم، در حالی که کار ما ابتدایی بود و الان به یک کار حرفه‌ای تمام عیار رسیده‌ایم. در دنیا ثابت کردیم که نمی‌خواهیم کار نظامی کنیم. راه همه چیز برای ما باز است.» (برچسب: هاشمی رفسنجانی)


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3655 : به متن خدا. متن نقلیتوضیح دامنه: این متن، زندگینامه و اندیشه های مرحوم علامه طباطبایی ست به قلم جناب آقای علیرضا صدقی. با یاد و گرامی داشت سالروز وفات  فقیه و مفسّر وارسته و آزاداندیش مرحوم علامه طباطبایی، ارائه می شود:

«...سید محمدحسین طباطبایی به سال 1281 خورشیدی در شهر تبریز دیده به جهان گشود. در سن پنج سالگی مادر و در سن 9 سالگی پدر خود را از دست داد. او بعد از این دوره به تحصیل در حوزه علوم دینی پرداخت...

...از شاگردان طباطبایی که در مکتب او تربیت شدند می‌توان به «مرتضی مطهری»، «سیدمحمد حسین بهشتی»، «آیت‌الله حسن‌زاده آملی» و «آیت‌الله جوادی آملی» اشاره کرد.

بررسی همین گروه اندک از شاگردان و تاثیرپذیرفتگان از سید محمدحسین طباطبایی نشان می‌دهد او به چه میزان بر شیوه و نوع دینداری شیعیان ایران پس از خودش تاثیر گذاشته و اسلاف وی تا چه اندازه مشحون از آراء و نظرات اویند.

علامه که خود عاشق علم و دانش بود و بر این اساس در زمینه‌های مختلف علمی جستجوهای فراوان و متنوعی کرد. تا جایی که در توسعه و گسترش علومی مانند فقه، اصول، جبر، هندسه فضایی، حساب استدلالی، ادبیات عرب، معانی و بیان به تحقیق و پژوهش نشست و سعی وافری در فراگیری و فهم هر یک از آن‌ها داشت.

این عالم بزرگ جهان تشیع در روز بیست و چهارم آبان 1360 خورشیدی در سن 81 سالگی در شهر قم دیده از جهان فرو بست.» متن کامل این نوشتۀ خواندنی در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3654 : به قلم مهندس محمد عبدی 71 . «سلام کبلاقا ابراهیم جان. تمام پستهای این روزها از نظر سیاسی و نظرات ترامپ جالب و خواندنی بود و باید صبر نمود تا در آینده مواضع عملی او را هم رصد نماییم تا ببینیم چه می شود و ...

در مورد رد صلاحیت هاشمی هم خداوند به همه صبر و اجر دهد و از دست برخی افراد جامعه نجات دهد. انشاءالله.

در مورد انار هم نوش جانت و گوارای وجود. اتفاقاً فصلش هم هست.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به دوست گرامی مهندس عبدی. بله، ترامپ یک پدیده است و پیروزی اش هم یک پدیدار. از یک سال پیش در دامنه گفتم باید او را و آنچه می گوید را تعقیب کرد و به آن دقت داشت و خوب نگریست تا از دشمن و دشمنی غافل نگردیم.

در مورد انار باید بگویم از همان ابتدای زندگی، چون کناردست خونه ی مان باغ انار بود و محل بازی مان در آن، به خوردن فراوان شب و روز آن در همان زمان علاقمند شدم. ممنونم.

دوشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3553 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح دامنه: غلامعلی رجائی مشاور هاشمی رفسنجانی ماجرای ردّ صلاحیت آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان را مفصّلاً شرح کرد و خواهان پخش فیلم جلسه ی شورای نگهبان شد که به گفته ی آیة الله رفسنجانی با نفوذ و حتی حضور حجة الاسلام شیخ حیدر مصلحی (وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد) در جلسه ی شورای نگهبان کلید خورد.

این ماجرای مهم از مدت ها قبل تا به حال در چند پست در دامنه پی گیری شد و اینک این بحث مفصل و خواندنی ارائه می شود.

موضوعی شوک آور و ماندگار در تاریخ و حافظه ی انقلابیون که به نظر دامنه، بسیار سزا و لازم است که شورای نگهبان از آن توبه و از مردم و امام و انقلاب و شهیدان عذرخواهی و از این گونه  رویه ها بازگشت کند. متن عیناً با افزودن چند عکس توسط دامنه ارائه می شود:

«اگر غیر از این بود که درباره حرف‌های غیرواقعی، شرع مقدس سکوت را جایز نمی‌شمرد، این نوشتار به‌عنوان پاسخ به اظهارات دکتر کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره علت ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ٩٢ قلمی نمی‌شد.

فقهای شورای نگهبان

ابتدا مروری بر آنچه دراین‌باره گذشته است:

١- آیت‌الله هاشمی به دلیل احساس تکلیف و مسئولیت در برابر درخواست‌های مکرر اقشار مختلف مردم که ماه‌ها با حضور در مجمع تشخیص- که خود از نزدیک شاهد این اصرارها بودم که از ایشان می‌خواستند در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کنند- ثبت‌نام کردند و شور و شعف کم‌نظیری در میان مردم ایجاد کردند که نمونه آن را می‌توان در فیلم لحظه ورود ایشان به وزارت کشور مشاهده کرد.(برچسب: هاشمی رفسنجانی)

آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی که مانند آیة الله سیدحسن خمینی با بدترین توجیه های غیرقانونی توسط شورای نگهبان ردّ صلاحیت شد


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3552 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح دامنه: هفته ی پیش از سوی نهاد شورای نگهبان برای تفسیر واژه ی «رجال» فراخوان شد تا صاحب نظران طبق تفسیرهایی که دارند بگویند آیا زن هم برای ریاست جمهوری مصداق رجُل سیاسی ست؟ دامنه خدا را شاکر است بلآخره شورای نگهبان هم از مردم! نظر خواست. دز زیر پاسخ برخی از افراد _ که در عرصه ی سیاسی کشور فعال اند_ آمده است:

سمت چپ: حجة الاسلام والمسلمین سید هادی خامنه‌ ای

حجة الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای «خبرآنلاین: با توجه به ابلاغیه اخیر رهبر انقلاب درباره سیاست‌های کلی انتخابات، باید بر ضرورت بحث تعریف رجل سیاسی براساس این ابلاغیه تأکید کرد. برداشتمان از رجل سیاسی این است که شخصیت سیاسی اعم از زن و مرد است. در زمانی هم که قانونش تصویب می‌شد همین نظر مطرح بود. بقیه ی آرای صاحب نظران در ادامه


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢٢ ‎ق.ظ

پست 3651 : به قلم دامنه. به نام خدا. اگر می خواهیم هدر نرود انار را باید این گونه قاچ کنیم. چون انار در دو طبقه ردیف می شود، طبقه ی زیرین و طبقه ی رویین. میان دو طبقه، پرده ای نیز حائل است.

از پایه ی انار تا 2 سانتیمتر بالاتر، بصورت دایره ای طبقه ی زیرین را جدا کنید و سپس طبقه ی رویین را در 5 خط بشکافید. همین.

عکاس: عروسم سرورالسّادات. قم. منزل. 15 آبان 1395. نحوۀ قاچ کردن انار

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢۱ ‎ق.ظ

پست 3650 : به نام خدا. متن نقلی. ترامپ علیۀ داعش نه بشّار اسد. موضع و سخنانی مهم و شنیدنی از ترامپ. از روزنامۀ جمهوری اسلامی:

«رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با ابراز تردید در خصوص مشروعیت برخی از گروه‌های معارض سوری، براندازی دولت دمشق را مصداق آغاز جنگ با روسیه توصیف کرد.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بار دیگر در مصاحبه با «وال استریت ژورنال» به طور ضمنی اولویت نخست خود در سوریه را مبارزه با داعش و نه سلب قدرت از «بشار اسد» رئیس جمهوری این کشور، معرفی کرد.

وی در این باره گفت: اگر آمریکا قصد حمله به اسد را داشته باشد، سرنوشتش به جنگ با روسیه ختم خواهد شد.

ترامپ افزود: تصور من این است که شما [آمریکایی‌ها] با سوریه می‌جنگید و سوریه هم با داعش می‌جنگد حال آنکه شما هم باید از دست داعش خلاص شوید.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر روسیه کاملا همسو با سوریه عمل می‌کند و خوب شما با ایران هم مواجه هستید که آن هم همسو با دمشق عمل می‌کند و به خاطر سهل‌انگاری ما در حال قدرت گرفتن است. حال ما از معارضینِ مخالف اسد حمایت می‌کنیم در حالی که اصلا نمی‌دانیم چگونه افرادی هستند.

ناگفته نماند که ترامپ در دوره تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که از نگاه وی بشار اسد ایده آل نیست اما برخی از گروه‌های معارضی که با استعفای وی به قدرت می‌رسند، بدترند.

اولویت ترامپ نابودی داعش است نه عزل اسد. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در اولین اظهارات خود بعد از پیروزی در انتخابات آمریکا گفت: دیدگاهی بر خلاف نظر بسیاری از افراد درباره سوریه دارد. او گفت، تمرکز اصلی روی مبارزه با داعش در سوریه خواهد بود و نه عزل بشار اسد،‌ رئیس‌جمهوری سوریه.» (منبع: اینجا)

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3649 : به قلم دامنه. به نام خدا. این هم عکس کربلای معلّی ست که از جناب مهندس عبدی به دامنه رسیده. رؤیت حرم امام حسین (ع) به دل انسان، آرامش و استواری می بخشد و روح را مهتزز می کند و جان را جلا می دهد.

تقدیم می کنم به همۀ عاشقان اربعین حسینی، خصوصاً زائرین دارابکلایی مقیم این روزهای نجف و کاظمین و سامرّاء و کوفه و کربلا و جای جای مسیر پیاده روی به بارگاه ملکوتی بین الحرمین کربلا.

حرم کربلا در آستانۀ اربعین امام حسین (ع) و یاران شهیدش

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3648 : به قلم معصومه رجبی دارابی. «سلام,,, حالا چرا انقد کمه,, (اشاره به شُله زرد پست 3646 اینجا) گفتن مردمان قم خسیس هستن حالا نه انقد ,,,طرح یاحسین از قالب استفاده کردن ,,واس هرکی بود نذرش قبول باشه.

در مورد پست 3545 اینجا هم ایرانی ها برا امام حسین جونشو هم میدن,,, و در مورد پست 3540 اینجا نیز ,,زیارت همه زائران امام حسین واهل بیتش قبول باشه,,, خوش به حالشون»

پاسخ دامنه : سلام من هم به فامیل. ممنونم از اظهار نظرت در باره ی پست های دامنه. پاسخم به تک تک سؤالاتت این است:

1- از نظر تو کم به نظر می رسه ولی دامنه کم را هم طبق دأبش زیاد می بینه. شاید هم آن کسی که آورده خبر داشته خانوادۀ دامنه در نجف کربلا هستند، برایم کمتر آورد. چون شُله وقتی خورده نشه، سفت می شود.

2- کی گفته مردم قم خسیس اند؟ خیلی هم منبسط و به قول دارابکلایی ها «دست دله باز»اند. پس در مردم قم اطلاعاتت ناقص و اشتباه است.

3- بله. چه قالب چه پاشش، مهم زیبایی نام یاحسین (ع) است. حتماً قبول درگه حضرت حقّ است. چون هر کس بوده است شکم یک گرسنه مثل دامنه را در تنهایی سیر کرده است.

4- در مورد اظهار نظرت در دو پست دیگر هم که اشاره کردی متشکرم و تصدیق می کنم.

ولی دامنه این را هم دیشب 22 آبان 1395 داشته. اناز با کولک پَر و خاروندی. عکاس: دامنه

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:۱۸ ‎ق.ظ

پست 3647 : به قلم دامنه. به نام خدا. خدا به عیسی مسیح (ع) چه گفت؟ در دیالوگی از سریال اصحاب کهف ساختۀ مرحوم فرج الله سلحشور دیده و شنیدم که گفت: خدا به حضرت عیسی مسیح (ع) گفت:

«ظاهرت را با آب و باطنت را با کردار پاک کن»

غار اصحاب کهف در اردن که در دورۀ امپراطوری روم فیلادلفیا بود. کهف یعنی غار. روح این سلحشوران موحّد مسیحی مبارز علیه ی دقیانوس ستمگر، همیشه جاویدان باد

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٦:٥٧ ‎ق.ظ

پست 3646 : به قلم دامنه. به نام خدا. گرچه غذایی ساده رسید دیشب به من. اما من آن را برکت و رزق «مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ...» دانستم. حتی وقتی فکرش را هم نمی کنی خدا برای  انسان گشایش می آورد.

تأمل شود به بخشی از آیۀ 2 و نیز آیه ی 3 سورۀ مبارکۀ طلاق:

«...وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا.

وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا.

... و هر کس از خدا پروا کند [خدا] براى او راه بیرون‏ شدنى قرار مى‏ دهد (۲) و از جایى که حسابش را نمى ‏کند به او روزى مى ‏رساند و هر کس بر خدا اعتماد کند او براى وى بس است‏ خدا فرمانش را به انجام ‏رساننده است به راستى خدا براى هر چیزى اندازه‏ اى مقرّر کرده است. (ترجمۀ مرحوم محمدمهدی فولادوند)

و من برای همین شُله زرد مختصر و اندک خدای متعال و رازقم را هزاران بار سپاس می گویم و شاکرم. آری سپاس، که از بالاترین شکرگزاری ها بر نعمت های خداست.

قم. منزل. شب 22 آبان 1395. عکاس دامنه. نه فقط زعفران و خلال بادامش برایم جذبه داشت که خط خوش یاحسین (ع) با روچینِ دارچین آن برای من زیبایی داشت

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٦:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3645 : به قلم دامنه. به نام خدا. فضای کشور و دل همه ی مؤمنان و شیفتگان اربعینی شد. حتی دیشب که به خودپرداز بانک انصار رفتم دیدم بوی اربعینی به خود گرفته. درود بر این شور و شعور حسینی (ع).

قم. خودپرداز بانک انصار که به شمایل اربعین حسینی درآمده. عکاس: دامنه

یکشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٦:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3644 : به قلم دامنه. به نام خدا. در پنجاه و هفتمین خاطره ی دامنه به یک خاطره ام در فرودگاه بین المللی امام خمینی اتوبان تهران قم اشاره می کنم.

صبح روزهای آخر آذر 1393 بود. وارد سالن فرودگاه شدم. فوری در پشت یکی از خط های کم ازدحامی که مردم ردیف شده بودند، جایم را رزرو کردم. بسیار خوشحال بودم چه کم اند و زود پرواز می کنم.

کمی ایستادم. دیدم نفر جلویی به من می گوید در ارمنستان آشنا داری؟ گفتم یکی از دوستانم چند سالی ست در سفارت ایران در ایروان مشغول است. گفت: خودت ایروان می ری؟ گفتم: نه نه، می رم نجف که برم کربلا.

باهم بلند بلند خندیدیم. و من از خط ارمنستان گریختم و در خط کربلا ردیف شدم. چه بد است آدم خط خود را نشناسد که آنجا رزرو کند. من کجا و ارمنستان کجا و کربلا کجا!؟

ابزار زبان و نُطق میان انسان ها عامل آگاهی هاست

شنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:۳٤ ‎ب.ظ

پست 3643 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 72 . اِتین لامی: «بزرگترین مصائب انسان نه فقر، نه بیماری، و نه مرگ؛ بلکه این است که نداند!» (رک: با کاروان اندیشه. مرحوم عبدالحسین زرین کوب، ص 30)

دامنه فقط یک نکته بگوید: دیشب داشتم اثری از امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی را مطالعه می کردم که به این جمله ی ساده ولی بی انتهای ایشان برخوردم: «انسان محتاج است به موعظه و... مطالعه...»

نادان یعنی کی؟ یعنی چی؟

شنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:۳۱ ‎ب.ظ

پست 3642 : به نام خدا.عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه، طلوع سرخ فام صبح شنبه 22 آبان 1395 روستای دارابکلا.

     

      

شنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:۳٠ ‎ب.ظ

پست 3041 : به نام خدا. در قسمت 22 سلسله مباحث «راه و مرام امام علی (ع)» بخشی مهم از خطبۀ 192 نهج البلاغه را ارائه می کنم که این خطبه را «قاصعه» یعنى تحقیر کننده مستکبران نامیدند و امام (ع) در آن ارزش هاى جاهلى را کوچک و خوار شمرد و از طولانى ‏ترین سخنرانى ‏هاى امام علی (ع) است که در سال 40 هجرى در حالی که سوار بر اسب بود ایراد فرمود:

«...و در احوالات مؤمنان پیشین اندیشه کنید، که چگونه در حال آزمایش‏ و امتحان به سر بردند،  آیا بیش از همه مشکلات بر دوش آنها نبود و آیا بیش از همه مردم در سختى و زحمت نبودند و آیا از همه مردم جهان بیشتر در تنگنا قرار نداشتند؟

فرعون‏ هاى زمان، آنها را به بردگى کشاندند، و همواره بدترین شکنجه‏ ها را بر آنان وارد کردند، و انواع تلخى‏ ها را به کامشان ریختند، که این دوران ذلّت و هلاکت و مغلوب بودن، تداوم یافت نه راهى وجود داشت که سرپیچى کنند، و نه چاره ‏اى که از خود دفاع نمایند، تا آن که خداوند، تلاش و استقامت و بردبارى در برابر ناملایمات آنها را، در راه دوستى خود، و قدرت تحمّل ناراحتى ‏ها را براى ترس از خویش، مشاهده فرمود.

آنان را از تنگناهاى بلا و سختى ‏ها نجات داد، و ذلّت آنان را به عزّت و بزرگوارى، و ترس آنها را به امنیّت تبدیل فرمود، و آنها را حاکم و زمامدار و پیشواى انسانها قرار داد، و آن قدر کرامت و بزرگى از طرف خدا به آنها رسید که خیال آن را نیز در سر نمى ‏پروراندند. پس اندیشه کنید که چگونه بودند آنگاه که:

وحدت اجتماعى داشتند، خواسته‏ هاى آنان یکى، قلب‏هاى آنان یکسان، و دست‏هاى آنان مدد کار یکدیگر، شمشیرها یارى کننده، نگاه ‏ها به یک سو دوخته، و اراده‏ ها واحد و همسو بود آیا در آن حال مالک و سرپرست سراسر زمین نبودند و رهبر و پیشواى همه دنیا نشدند؟

پس به پایان کار آنها نیز بنگرید در آن هنگام که به تفرقه و پراکندگى روى آوردند، و مهربانى و دوستى آنان از بین رفت، و سخن‏ ها و دل‏هایشان گوناگون شد، از هم جدا شدند، به حزب‏ ها و گروه‏ ها پیوستند، خداوند لباس کرامت خود را از تنشان بیرون آورد، و نعمت‏ هاى فراوان شیرین را از آنها گرفت، و داستان آنها در میان شما عبرت انگیز باقى ماند.»

شنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:٢٩ ‎ب.ظ

پست 3640 : به قلم دامنه. به نام خدا. همۀ سختی ها و کمبودها و درازی راه را کوله و از ذهن محو کردید و خود با کوله باری از شوق و شیدایی و فراخی آه و ژرفایی نوا به نجف شتافتید تا با عشق به مولا علی (ع) به کربلا پرواز کنید.

بدانید گامی بس باعظمت برداشته اید که هیچ کس، آری، هیچ کس، قادر نیست میزان ثواب و ارزش های نهفته ی آن را برآورد کند و بشمارد.

سه کلمه می گویم و مرخّص می شوم:

یکی آن که به زیارت کسی پیاده راه افتاده اید که همۀ انبیاء و امامان و فرشته های آسمان، زائرین همیشگی آن امام _علیه السّلام_ اند.

دوم آن که راهی دیدار با رهبری مشرّف شده اید که سه کار بی مانند کرد؛ اسلام را در عمل اِحیاء ساخت. انسان را در جهان معنا نمود. و راه بشر را به تمامی مؤمنان و همۀ آزادگان با ستم ستیزی و عزّت طلبی و شهادتش نشان داد.

سوم آن که، من گرچه پیشتر به نجف و کوفه و کربلا مشرّف شده بودم و از عظمت و معارف جای جای آن _با دلتنگی شدید_ باخبرم و در حسرت. ولی معترفم که از این زیارت باسعادتِ اربعین، بازمانده و رفوضه شده ام. باشد تا راهی برای این عشقم به نجف و کوفه و کربلا بازبیابم و دلِ سوخته ام را تسکینی ببخشم.

برای اَدای دَین و جبران این عقب ماندن از غافلۀ عشق علوی_حسینی، از چند روز پیش سعی نمودم در دامنه این فضای اربعینی را با عکس هایی که به دامنه واصل می شود و با متن هایی که می نویسم، تازه و زنده و به گمانم مؤثر نگه دارم.

موجب سرافرازی ماست که دارابکلایی های شیفتۀ اهلبیت (ع) و عاشق حضرت سیدالشهداء این گونه دلداده و والِه روانه ی کربلای معلّی این کوی دلدادگان شده اند.

سهم دامنه هم از این اربعین بزرگ و جهانی و پیامدار مکتب و فرهنگ عاشورا این بوده که خواهرم فاطمه با پای تصادف کرده ی لنگان، خواهرزنم طاهره و نیز خانواده ی دامنه همگی در نجف باشند و آماده برای پیاده روی به آستان جانان کربلای معلی و من در اینجا تنهای تنها، اما با یاد و عشق اباعبدالله (ع) و ذکر و فکر مصائب حضرت زینب کبری _سلام الله علیها_ نجوا کنم و شیدا. و هی آه بردارم و واویلا. و گفتن دائمی کربلا کربلا.

زیارت اربعین کربلا شور و شعوری بپاکرد و امواجش در همۀ خانه ها عاشورا مهیّا

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ب.ظ

پست 3639 : به قلم دامنه. به نام خدا. به استناد متنی که جناب یک دوست به همراه این عکس آقاجواد آهنگر دارابی به دامنه فرستاده، وی به کمک بسیج سازندگی موفق شده است به میزان بیست تُن خیار در این فصل از مزرعه ی مدیریت شده اش تولید و به فروش برساند.

دامنه به همّت والا و کوشش خستگی ناپذیر این جوان متدیّن و خوب یعنی جناب آقاجواد آهنگر دارابی _فرزند شایستۀ دوست گرامی ام حاج خلیل جوشکار_ می بالد و به او و خانواده اش و همۀ کسانی که به وی مدد رساندند، خداقوت و درود می فرستد.

از جناب یک دوست بابت ارسال عکس این سوژه ی نمونه و تاثیرگذار در دارابکلا و منطقۀ میاندورود، ممنونم. برای جواد و برکات باغ و پُربارماندن زمین اش صلوات.

دارابکلا. جواد آهنگر دارابی. 21 آبان 1395. بوتۀ خیار. ارسالی جناب یک دوست به دامنه

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢٢ ‎ب.ظ

پست 3638 : به نام خدا. بازنشر پست 3630 دامنه با عنوان «نامۀ سرگشادۀ دامنه به مهندس عبدی» در وبسایت فاخر سنه کوه. مهندس در بخشی از آن نوشته:

«این عنوان مطلبی است از دوست گرانقدرم با نام مستعار دامنه که در وبلاگش ما را نوازش نمود و بسی عرق شرم بر گونه هایم روان و سرخی این خجالت را به سرخی سودای دلمون حوالت داده و جز شرمساری در برابر بزرگواری و حسن ظن ایشان چیزی و سخنی نتوان گفت و باشد تا خدای هم اگر قبول کند ما را جزو پویندگان راه ...» در اینجا

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3637 : به شرح دامنه. به نام خدا. «میعاد با علی شریعتی» یکی از کتاب هایی ست که در آن به نقد و تفسیر و بررسی اندیشه های مرحوم دکتر علی شریعتی پرداخته شد. از تفکر علی شریعنی در جای جای این یادنامه، یاد شده است:

در ص 86 آمده است: «من همۀ انقلابات زودرَس را نفی می کنم.» (مجموعه آثار بیستم. ص 500)

در ص 116 گفته است: «اساساً رسالت آنها [انبیای الهی] ارائۀ جهت بود نه ابلاغ سیستم، آنها برای جامعۀ خویش سیستم اقتصادی، حقوقی و ... خاصی داشته اند، اما نیامده اند که این سیستم را به مثابۀ نسخۀ دائمی و الی الابد تمامی جوامع و انسانها ابلاغ کنند.» (احیاء فگر دینی، اقبال لاهوری. اثر شریعتی. ص 196)

در ص 204 می گوید: «دکتر گفته بود ... در این اطراف فُقرایی هستند که به سختی زندگی می کنند و این سُفره، چند خانه را تأمین می کند و شما از من دعوت کرده اید که بر سُفرۀ عبدالرحمن بن عوف بنشینم و از علی (ع) سخن بگویم... قدری سیب زمینی و نان در یکی از اتاق ها آماده کنند تا هر ساعتی، هر کسی آمد، قدری بردارد و بخورد و سپس در جلسه حاضر شود.» (خُلق و خوی دکتر شریعتی به روایت عبدالکریم شریعتی)

در ص 256 چنین آمده است: «... در صورتی که مرحوم شریعتی میان علمای راستین و روحانیون وابسته تفاوت قائل می شد و معتقد بود که باید جدّی ترین و عمیق ترین دفاع از این جامعۀ علمی و علمای اسلامی به عمل آید و در عین حال باید مردم را از روحانیون بی تفاوت و متحجّر گرفت و آنان را به سمت روحانیت راستین و انقلابی کشاند.» 

تصویر روی جلد کتاب «میعاد با علی شریعتی» کتابخانۀ شخصی دامنه. عکاس: دامنه

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3636 : به قلم دامنه. به نام خدا. کوتاه بگویم. چون مادر شاه عبّاس اول، بهشهری بود، در دورۀ وی بهشهر پایتخت دوم ایران شده بود. و به بهشهر که شهر اشرف نام داشت، بسیار توجه  گردیده بود.

به یُمن بهشهر، به آبادانی مازندران نیز پرداخته شد. جاده ی شاه عباسی، بناهای فراوان تاریخی، تفرّج گاه ها، پل ها، مجموعه ی کاخ ها، ایجاد بُقعه ها در جای جای مازندران و از جمله مجموعه ی مشهور و دیدنی عباس آباد بهشهر نمونه های بیّن آن است.

نقشۀ استان های ایران

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٩ ‎ق.ظ

پست 3635 : به قلم تنسر 101 : «به نام ایزد یزدان،  با درود و سلام به جناب آقای دامنه عزیز و دامنه خوانان گرامی. بنده از همین جا به توجه به فرا رسیدن آغاز 4 سالگی دامنه (پست 3619 با عنوان «دامنه سه ساله شد» اینجا) به جناب دامنه بابت کارفرهنگی و تلاش خستگی ناپذیزش در این وبلاگ ،خدا قوت گفته و انشاالله سالهای سال پاینده  و پایدار باشند.

بنده با توجه به اقتضا وقت هر شب مروری به مطالب دامنه دارم کمال استفاده را می برم. از طرفی از جناب دامنه سپاسگزارم که جناب دامنه ، فرهنگ و عادات دارابکلا را ،برای مردم بازشناسی می کند. و محوریت دارابکلا را پررنگ می کند. سپاس سپاس سپاس ،درود بدرود»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به جناب تنسر. خود شما هم سهم ارزنده ای در دامنه داشتی و با نوشتن 101 پست، دامنه خوانان را از دیدگاه های خود در زمینه های متعدّد مطّلع ساخته ای. از این که هر شب دامنه را باز می کنی، نشانۀ لطف و ارزشمندی شماست. خیلی ممنونم و خداحافظ.

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٩ ‎ق.ظ

پست 3634 : به نام خدا

این عکس در قم است: جعفر مؤذّن غلامی. موسی و داوود آهنگر. نمی شناسم. عبدالله مختاری. عکس زیر محمود آهنگر دارابی مسیر کربلا.  ارسالی رنگین کمان از کربلا به دامنه 21 آبان 1395 بقیه در اینجا

      

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٦ ‎ق.ظ

پست 3633 : به نام خدا. در عکس های ارسالی امروز جناب یک دوست به دامنه، طلوع زیبای صبح جمعه 21 آبان 1395 روستای دارابکلا از دو زاویۀ خونۀ جناب یک دوست و روی پل یورمله ثبت شده است.

نیز نارنج خونۀ احمدآقا بابویه که جون می ده برای لوبیاپَته در یک صبحانه ی روز باران و برفی. ممنونم جناب یک دوست.

طلوع زیبای روز جمعه 21 آبان 1395 روستای دارابکلا

      

جمعه ٢۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3632 : به نغمۀ پرنده 17. به نام خدای آفریننده ی پرنده. پرنده ی دورپروازم و آمده ام در دامنه این را در پست هفدهم خود بگویم و پرواز کنم و به دنیای درون خود بازگردم:

به طمّاعانی که در سراسر قارّه ها برای چهل پنجاه سانت عاج فیل، جثّه ی یک فیل دو سه متریِ با بدنی دو و نیم تُنی را از هم متلاشی می سازند و بی رحمانه از پای درمی آورند چه باید گفت!؟

باید در خوش بینانه ترین حالت گفت نمک نشناسان زمین. که نعمت طبیعت و حبات وحش را _که خدا به آنها ارزانی داشته، قدر نمی دانند هیچ_ بلکه فقط در پی سوداگری و دسته ی چاقو و دنباله ی تپانچه و دکورهای طاقچه اند.

بدترین پدیده در حیات وحش عفونت است و پست تر از این در میان هیچ جُنبنده ای مرَضی نیست که حیوان را نیست و نابود می سازد. و کار طمّاعان جهان که عاج فیل را دست مایۀ زندگی شان کرده اند؛ عین عفونتِ متعفّن است. بازم می آم.

فیل ها که بی رحمانه مورد طمع و ولَع سوداگران شدند و حیات خویش را با خطر و حسرت طی می کنند

پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢۸ ‎ب.ظ

پست 3631 : به قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 18. «سلام جناب آقای طالبی (دامنه). بنده ی حقیر به اتفاق معاون اداره بهره برداری و اکیپ تانکر آب ، آب و فاضلاب روستایی مازندران اومدیم خوزستان مرز چذابه [ملالغتی دامنه: البته چزّابه درست است ولی چذّابه هم برخی املا می کنند] برای سقّایی و کنترل و کیفیت آب مناسب به زائران آقا اباعبدالله الحسین (ع).

اولین باریه که اومدم و خیلی از چیزها رو که در مخیّلاتم نمی گنجید رو اینجا مشاهده کردم.

واقعاً شور و شعور عجیبی داره و حرکت هایی که ما اینجا مشاهده می کنیم از نظر عقلی و منطقی خارجه. و اینجا عشقه که همه رو شیدا کرده و شوق زیارت آقا (ع) خیلی چیزها رو که از نظر منطق و عقل مردوده رو زدوده و ... فکر می کنم تصاویر خود شاهد بر مدعای بنده خواهد بود.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به همۀ شما که در تنگ چزّابه به شوق عشق حسینی  بپابرخاسته اید و شیدایی را هجا و معنا نموده اید.

در روزگار جنگ مرز چزّابه را می گفتیم تنگ چزّابه. که جای جای آن بوی خون و پیام شهیدان می دهد. و عطر مقاومت و ایثار و رایجه ی ایستادگی و غیرت در برابر هر گونه بی دینی و دگردیسی منحرفانه و هجوم دشمنانه.

همه ی عکس هایی را که به تلگرام دامنه فرستاده ای گذاشتم در اینجا

      

پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢۸ ‎ب.ظ

پست 3630 : به قلم دامنه. به نام خدا. سلام می کنم به دوست متفکّرم مهندس محمد عبدی سنه کوهی. به آنچه در پست 3626 اینجا، نوشتی، چنین می نویسم.

شاید بر برخی مُشتبَه باشد که دوستی من و تو به سنّ و سال دامنه، کوتاه و اندک یعنی فقط سه سال است. حال آن که از رفاقت مان حدود 25 سال می گذرد، که ریشه ی این دوستی مان، شعَفانه و شیدانه از بیت روانشاد یوسف رزاقی رشد و نموّ یافته است.

نیز شاید بر برخی گمان آید تو هم، مانند دامنه مُبتدی و ناشی و تازه کار و سه ساله! هستی در عرصۀ مَجازی و وبلاگ داری. حال آن که تو در این میدان مهم و سرنوشت ساز، دو دهه سابقه ی حرفه ای، فعّال و خستگی ناپذیر و پُخته نویسی دارید.

نیز شاید بر برخی شکّ و شُبهه آید، میان من و تو طی همین سه سال دیالوگ و مباحثه و مشاوره برقرار بوده است. حال آن که من بدرستی یادم است بارها و بارها از اواخر دهه ی شصت بسیار باهم نشستیم و راه رفتیم و جلسه داشتیم و گپ و بحث نمودیم و بهره ها از هم بردیم.

نیز شاید بر برخی گنگ باشد که من و تو، توی همین سه سالی که دامنه تأسیس شده است تبادل دیدگاه و ربط فکری داریم. حال آن که از 15 سال پیش این تو بودی که نوشته ای از من را که در مراسمی ارائه نموده بودم و تو هم در آن حاضر و مستمع شیدا بودی، خواستی که در وبلاگت نشر دهی که من گفتم برای من با توجّه به شغلم هنوز زود است به وبلاگ و فضای مَجازی ورود کنم.

نیز شاید بر برخی این غامض باشد که ندانند و یا نخواهند بدانند که مهندس محمد عبدی سنه کوهی برترین و پخته ترین وبسایت  را در منطقه ی میاندورود دارد و زمانی که عده ای در گهواره تاب می خوردند و در آغوش شیر می نوشیدند و نم نمَک بزرگ می شدند، این تو بودی وبلاگ داری را تجربه می کردی و این فرهنگ را باب نمودی و هزاران پست بومی و درس آموز و علمی، آموزشی و حتی دینی و انقلابی و جهانی به قلم خوب و روان خود نوشتی و بدور از هر گونه خاله زنکی و شیوه های کثیف و کینه توزانه و حسادت گرانه، این راه را هموار ساختی و هنوز نیز دست از تلاش نشستی و هرگز از روشن گری باز نایستاده ای.

نیز شاید بر برخی پنهان و حتی سخت باشد که بدانند دامنه مهندس محمد عبدی سنه کوهی را عمیق دوست می دارد و تو را رفیق پاکنهاد و برادر وثیق خویش می خواند و وبسایت تو سنه کوه را بسیار والا و پُربار و از همه مهمتر فاخر و قابل تأمّل و مشمول استناد و بهره برداری می  داند. و بسی افتخار دامنه است همیشه پست های وبسایت سنه کوه حتی نوشته های قدیمی تو را در آن می خواند و می آموزد.

پس خداقوت رفیق شفیق. مابقی آنچه به من در پست 3626 اینجا، نوشتی می ماند به دل دامنه که فعلاً دأب من بر اینه نظاره کنم و سکوت. و ادامه ی راه دهم و سلوک خود.

دامنه. 1385. تو محمد خوب می دانی که سَن زدگی از عقرب زدگی! بدتر است به قول مرحوم جلال آل احمد. او که یک تنه در برابر همه گونه هجوم ایستاد و راست قامت و باعزّت مُرد. نیز خوب می دانی تو محمد که سَن یک نوع آفت در درون گندم است که دانه ی گندم را از درون و مخفیانه پوک و فاسد می کند. خداحافظ

پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥ ، ٢:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3629 : به قلم دامنه. به نام خدا. میان زنبور و گل رابطۀ وابستگی و دلبستگی حاکم است. هر دو طبق مشیّت حضرت باری تعالی، به هم نیاز دارند و به هم زندگی و حیات و عشق ماندن و مفیدشدن می بخشند.

به همین دلیل مطابق حکم غریزۀ خدادادی، در هیچ زمان و شرائطی به همدیگر خیانت نمی کنند و قدر هم را همیشه می دانند. کندو به عسل نیاز دارد و شیره ی گل به گردافشانی و انتشار نسل. پس در قاموس زنبور و گل، هر گون خیانت، مذموم و ممنوع و به دور.

اینجا طبیعت و زنبور عسل روستای اوسا همسایۀ دارابکلاست. منزل آقامحسن رزاقی دارابی، هم مدرسه ای خوب و بااخلاق و آرام من در نوجوانی. ارسالی جناب یک دوست در 19 آبان 1395 به تلگرام دامنه. ممنونم از جنابان یک دوست و آقامحسن.

      

چه عالی شکوفا شده این گل ها و بوته ها، معلومه خوب بهره داره از آب و خاک و نور و هوا

       

پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3628 : به قلم دامنه. به نام خدا. من نمی خواهم تحلیل آکادمیک کنم و بر متغیِّرهای علمی و پژوهشی سخنم را بنا کنم. بی هیچ حاشیه ای، بطور ساده در این پست فقط دو نکته را می نویسم و مدعی هم نیستم این پست، متنی کامل و جامع است. برای من از میان همۀ آراء و نظرات و تحلیل هایی که دنبال کرده ام، تحلیل جرمی کوربین خیلی مهم بود:

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، گفته است: «انتخاب دونالد ترامپ، رد کردن نهادهایی  سیاسی و سیستم اقتصادی است که برای بسیاری از مردم کارآمد نیست؛ انتخابی که نتیجه ی افزایش نابرابری و کاهش استانداردهای زندگی اکثریت مردم آمریکا است.»

حتماً می دانید جرمی کوربین یکی از سیاسیون انگلیس است که علناً مخالف عربستان سعودی در جنگ با مردم مظلوم یمن است و چندبار خواستار تعلیق فروش سلاح انگلستان به عربستان سعودی شد و نقض حقوق بشر توسط آل سعود را نیز محکوم کرد.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس و محمدجواد ظریف وزیر امورخارجۀ ایران. (16 بهمن 1394. دیدار در لندن)

دامنه از نزدیک یک سال پیش در مورد پدیده بودن دونالد جی ترامپ در عرصۀ انتخابات آمریکا _در سلسله مباحث سیاست_ چند پست گذاشته بود و دیروز هم لحظه لحظه های آن را از طریق پرس تی وی و ... به صورت زنده دنبال می کردم.

برای من هیچ هم اعجاب نداشت که مردم بپاخاسته ی آمریکا به فردی آلوده و فاسدی همچون هیلاری کلینتون _همسر بیل کلینتون و نوکر علنی صهیونیست ها_ رأی ندادند. به عبارتی، رأی آمریکایی ها جنبۀ سلبی داشت یعنی نه گفتن به جناح فاسد شده ی حزت دموکرات خصوصاً باند هیلاری و البته ایجاب هم آفرید یعنی فردی جنجالی را به قدرت رساند.

ترامپ و کوچکترین فرزندش بارون ویلیام

حال باید دید دونالد جی ترامپ که تا کنون هیچ گونه پست و مقام فدرالی مانند سناتور و حتی پست های ایالتی مثل فرماندار ایالت، نداشته است از این انتخاب شوک آفرین مردمی که نوعی جنبش سیاسی و اجتماعی بود، چگونه بیرون می آید!

نخستین سخنرانی غیرمکتوبش را که دیروز بطور زنده دیده و گوش کردم، _هرچند ممکن است ظاهرگرایی از نوع ترامپی باشد_ ولی بسیار زیرکانه و حرفه ای و حتی عاطفی بوده است و بر به کارگیری کنارزده ها در آمریکا مانور داد و این جمله ی مهم را فریاد زد:

«ما کارزار نداشتیم، یک جنبش داشتیم، ساخته‌شده از ‌میلیون‌ها مرد و زن که آینده‌ای درخشان  برای خودشان و خانواده‌ شان می‌خواهند»

و به وجه مثلاً مدارا در بعد سیاست خارجی گفت ما بنای عداوت با هیج کشوری نداریم و تأکید کرد:

«من به جامعه جهانی می‌ گویم ما با وجود در اولویت قراردادن منافع آمریکا، خواهان مشارکت هستیم و نه تنِش»

فعلاً از این بحث و حرف های شاید شعاری ترامپ می گذریم و چشم می دوزیم به ماه ژانویه 2017 (دی ماه 1395) که قدرت را رسماً در کاخ سفید به دست می گیرد.

فقط این پرسش را در فضای مَجازی می آفرینم که آیا واقعاً دونالد ترامپ به ترامپیسم می انجامد  یا موجی ست مانند باراک حسین اوباما که در برابر غول سیستم پیچیده ی آمریکا فرومی ریزد؟

ترامپیسم شدن یعنی پدیدار شدن گفتمان غالب در جامعه ی آمریکایی بر مبنای افکار و  سیاست های ترامپ و مشاوران پشت پرده ای که دیروز در حین سخنرانی بخشی از آن چهره ها را روی صحنه آورد و از آنها تک تک نام برد و آنان را در وسط سخنرانی بوس داد و حتی به میان جمعیت رفت و با تک تک مردم و حامیانش گپ زد و دست داد. بگذرم.

پنجشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3626 : به قلم مهندس محمد عبدی 69 . «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز و دیگر دامنه خوانان. سه ساله شدن وبلاگ دامنه را (پست 3619 با عنوان «دامنه سه ساله شد» اینجا) به شما و همه دامنه خوانان تبریک و تهنیت عرض می کنم و خسته نباشید جانانه و دست مریزاد بخاطر قلم و فکر شما.

دامنه به نظرم وبلاگیست که در برخی مواقع بسیار موفق بود و برخی زمانها بخاطر حساسیتهایی قدری کم کار و با مواضع خاموش اما در مجموع دارای یک آهنگ خوب و منسجم و تا حدود زیادی مستحکم و پا برجا دراین وضعیت خاص آزادی بیان و اندیشه .

بله دامنه گاهی مخاطبان بسیار متفاوتی داشت بخصوص از قشر جوان اما سفسطه ها و گاهی ندانمکاری های برخی افراد تلاش نمودند تا دامنه را به بیراهه خود خواسته ببرند اما مدیریت خوب شما با طیف وسیع خواسته ها و نظرات، یک آهنگ را مدیریت و دوام و قوام یافت و دایمی مخاطب خودش را داشته و دارد.

هر چند بسیاری از دامنه خوانانی داناتر و با قلمی روانتر از امثال بنده بودند و هستند ولی به دالایل خاص شغلی و موارد دیگر کمتر و یا اصلا دست به نوشتن نزدند اما به روش مختلف بخصوص محاوره ها بر برتری فکری و عقلی و نوشتاری مطالب و مواضع دامنه صحه گذاشته و می گذارند

مهندس محمد عبدی سنه کوهی. نیشابور. آرامگاه خیّام

در زمان مناظره در دامنه و آن شرایط خاص خودش که برخی از حقایق در پس ناهنچار موضعگیری های برخی افراد غبارآلود شده بود، این دامنه بود که فضا را تلطیف و مجبور نمود تا افراد از پسِ پرده نامهای مستعار خارج و مواضع و گفتارشان دفاع نمایند و حقیقتاً هم برای همه بخصوص جوانان بسیار آموزنده و عبرت انگیز بود که هنوز هم نقل محافل است و نیز تلنگرها و تذکرات و نقد و نظرهای صادقانه دامنه و همراهان هم در بیشتر مواقع هرچند جراحی دردناکی بوده و موجب رنجش ظاهری برخی افراد شد اما در مجموع بسیار لازم و ضرور بود.

و نیز نقل و بیان خاطرات جناب شیخنا وحدت هم پرده روسیاهی برخی جریانات را فرو انداخت و حقایق بسیاری را برملا کرد و ای کاش به روشی می شد بعد از انقلاب را هم بیان فرمایند که متاسفانه بدلیل عدم آزادی پس از بیان، مقدور نیست و یا شاید انگیزه لازم فعلاً فراهم نیست ولی در هر حال بسیار آموزنده و کاری ماندگار و بزرگ بود برای تاریخ نه تنها داربکلا بلکه منطقه و کشور  فوق العاده بود و ...

از طرف دیگر تنوع فوق العاده عالی دامنه در دربرگرفتن سلایق مختلف موجب گردید تا یک پای ثابت تمامی افکار و افراد منطقه و برخی از سراسر دنیا در دامنه تجمیع یابد و عناوین و مطالب آنرا دنبال کنند.

و البته به نظرم در این زمینه یعنی جذب مخاطب متنوع، بسیار موفق بوده اید و ازین نظر هست که حسادت ها و توطئه ها حتی بسیار زیاد شد و فوق العاده سمپاد و جریان سازی علیه دامنه می شود تا به فکر خام خود، دامنه را از تاثیر گذاری بیندازند.

و ازین زاویه هست که حتی افراد نویسنده در دامنه را تا حدی که می توانستند و شناسایی کردند با روش های گوناگون از نوشتن و قلم زدن و انتشار مطالبش جلوگیری یا پشیمان کردند و در این راه حتی به تهدید نیز روی آوردند و چهره های موجّه را نیز تحت تاثیر القائاتئ مشی خود قرار دادند تا در جایی دیگر که بیشتر مناسب گل و بلبل باشد تغذیه فکری کنند بر مخاطبان.

اما به نظرم سخت در اشتباهند و دامنه جریان فکری اصیل و درستی دارد و بر مدار حق و حقیقت و اسلام ناب محمدی (ص) طی طریق کرده و می کند هرچند در برخی مواقع قطعاً خطاها و لغزشهایی هم داشته و دارد که عدم معصوم بودن افراد را می رساند.

ایجاد انگیزه پرسشگری در وبلاگ ها، با دامنه در منطقه رونق گرفت و این سه سالی ازین نظر بارها و بارها طوفان بپا شد و گرد و خاک بسیاری برخاست و گاهی عالی مدیریت شد و گاهی هم ضعفهایی بود و می شود بهتر شود و ...

در هر حال دامنه به جمیع جهات درست و خوب عمل کرد و یک وبلاگی بسیار تاثیرگذار و مورد توجه بوده و هست. و امیدوارم بر دایره حق طلبی ادامه یابد. از علفهای هرز تمیز و مبرّا و در راهی که در پیش گرفته اید موفق باشید. البته این کمترین حقّی است که احساس نمودم بیان گردد، شاید مفید باشد. با آرزوی توفیق روز افزون»

پاسخ دامنه : در پستی مفصل و جداگانه.

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:۱٥ ‎ب.ظ

پست 3625 : به قلم دامنه. به نام خدا. عصر امروز جناب حاج علی میرزا چلوئی دارابی علاوه برپست 3622 اینجا، که برای دامنه نوشتند، بابت پست 3619 با عنوان «دامنه سه ساله شد» اینجا، عکس هایی را نیز به دامنه هدیه و ارسال کرده اند و در ذیل آن نوشتند:

«این چند عکس از حیاط منزلم و سر باغم تقدیم به شما جناب دامنه بابت ورود به چهار سالگی دامنه.»

من از این همه لطف و محبت شما جناب حاج علی میرزا ممنونم. و نیک می دانی که برای من خوبانی چون شما که درون و بیرون تان عین گوارایی چشمه ساران است، هزاران هزار ارزش و احترام دارید. همۀ عکس هایی که به دامنه هدیه داده ای گذاشتم در اینجا

      

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٥:۱٥ ‎ب.ظ

پست 3624 : به نام خدا. متن نقلی. از مرحوم محمد اسماعیل دولابی: «در دنیا اگر خودت را مهمان حساب کنی و حق تعالی را میزبان، همه غصّه ها می رود. چون هزار غصّه به دل میزبان است که دل میهمان از یکی از آنها خبر ندارد. هزار غم به دل صاحبخانه است که یکی به دل مهمان راه ندارد.

در زندگی خودت را میهمان خدا بدان تا راحت شوی. اگر در میهمانی یک شب بلایی به تو رسید شلوغ نکن و آبـــروی صاحبخـــانه را حفظ کن.»

عارف حکیم مرحوم محمد اسماعیل دولابی

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ

پست 3623 : به قلم روزگار 19 . «سلام دارم خدمت برادر گرامیم و دامنه خوانان گرامی. با خواندن پست 3619 با عنوان «دامنه سه ساله شد» اینجا، یه خداقوت میگم به شما. و تشکر می کنم از پست های متنوع و زیبایتان. واقعاً زحمت می کشید و وقت می ذارید در این فضای مجازی. من که هر روز پستتون را می خونم و وبلاگتون خیلی متنوع هست. چیزی ندارم بگم، فقط از صمیم قلبم میگم خداقوت»

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3622 : به قلم میرزاعلی چلوئی دارابی 29 . «به نام خدا .سلام گرم حقیر در این شب نسبتاً سرد پاییزی خدمت جناب استاد طالبی بزرگوار و دامنه خوانان ارجمند.

جناب دامنه عزیز در مدت کوتاه آشنایی با شما از مطالب پربارتان در دامنه استفاده های فراوان بردم و سه سالگی دامنه را در پست 3619 اینجا، نیز خدمت شما تبریک عرض مینمایم و برای شما سرور گرامی آرزوی توفیق و سلامتی از درگاه خداوند خواستارم .

و امیدوارم مثل همیشه در این راستا پر صلابت و ثابت قدم بمانید . ضمناً از جناب یک دوست نیز که کمک حالتان بودند کمال تقدیر و تشکر دارم . سربلند و پیروز باشید و خداوند نگه دارتان.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حاج علی میرزا. از طبع بلندتان ممنونم و از اخلاق نیکویت درس آموختم. از بدو تأسیس بارها و بارها گفته ام مرا استاد خطاب نکنید. من شاگرد همه ی نیک سیرتان و رو راستان هستم. از لطف برخاسته از قلب پاک شما به من و جناب یک دوست سپاس دارم. خدا حافظ تان.

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ

پست 3621 : به قلم دامنه. به نام خدا. امروز 19 آبان 1395 را _که همزمان است با سالروز شهادت نویدبخش جبهۀ حق عمّار بن یاسر_ گرامی می داریم و بر او درودی بی کران می فرستیم.

از نوجوانی در کتاب های مصوّر داستانی، عمّار را شناختیم. یک یمنی از طبقۀ مستصعفین. فرزند یاسر و سمیّه، پدر و مادری مقاوم و از شهدای اولیّه ی اسلام به دست شکنجه گران بت پرست و اَشرافی مکّه. و عمار مردی مؤمن و سخت کوش و ساده زیست و حامی مخلص ستم دیدگان تاریخ بود.

او در یک جا مجبور شده بود تقیّه کند و سخنانی مطابق میل مشرکین به اکراه بگوید و همین وی را همیشه نگران نگاه داشته بود. تا آن که خداوند در باره اش آیه ی به قلب پیامبر اسلام (ص) نازل نمود؛ آیۀ 106 و 107 سورۀ نحل:

مَنْ کَفَرَ بِاللَّهِ مِنْ بَعْدِ إِیمَانِهِ إِلَّا مَنْ أُکْرِهَ وَقَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإِیمَانِ وَلَکِنْ مَنْ شَرَحَ بِالْکُفْرِ صَدْرًا فَعَلَیْهِمْ غَضَبٌ مِنَ اللَّهِ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِیمٌ. ذَلِکَ بِأَنَّهُمُ اسْتَحَبُّوا الْحَیَاةَ الدُّنْیَا عَلَى الْآخِرَةِ وَأَنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ.

هر کس پس از ایمان آوردن خود به خدا کفر ورزد [عذابى سخت‏ خواهد داشت] مگر آن کس که  مجبور شده و[لى] قلبش به ایمان اطمینان دارد لیکن هر که سینه‏ اش به کفر گشاده گردد خشم خدا بر آنان است و برایشان عذابى بزرگ خواهد بود.زیرا آنان زندگى دنیا را بر آخرت برترى دادند و [هم] اینکه خدا گروه کافران را هدایت نمى ‏کند.

عمّار در هسته ی اصلی مکتب شیعه بود و جایگاه و مقام بلندی در دین ورزی به اسلام ناب محمدی و پیروی از سیره ی نبوی و علوی داشت.

در بسیاری از رویدادهای مهم تاریخ اسلام حضور مؤثّر و وفادارانه داشت و مشاوری بسیار امین و مورد وثوق برای امام علی امیر مؤمنین (ع) بود.

او سرانجام در 94 سالگی در جنگ صفّین به دست لشکریان معاویة بن ابی سفیان با ضربات شمشیر جهالت و شقاوت به شهادت رسید؛ شهادتی که پیامبر اکرم (ص) آن را با الهام از غیب  خبر داده بود:

«انک من اهل الجنه، تقتلک الفئة الباغیة.» یعنی تو [ای عمّار] از اهل بهشت هستی، ستم‌ پیشگان تو را خواهند کشت.

روح این یار مخلص نبوّت و امامت همیشه شاد و همآره جاوید باد

مقبرۀ شهید بزرگ اسلام ناب محمدی (ص) عمار بن یاسر در منطقۀ صفّین شهر رقۀ سوریه

چهارشنبه ۱٩ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3620 : به نام خدا. عکس های ارسالی جناب حاج علی میرزا از مراسم عزاداری امشب 18 آبان 1395 پایین تکیۀ دارابکلا. با سخنرانی جناب حجة الاسلام والمسلمین سیداحمد شفیعی دارابی _فرزند شایستۀ مرحوم آیة الله حاج سید رضی شفیعی دارابی.

سخنرانی جناب حجة الاسلام والمسلمین سیداحمد شفیعی دارابی. 18 آبان 1395 پایین تکیۀ دارابکلا. بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٦ ‎ب.ظ

پست 3619 : به قلم دامنه. به نام خدا. در این شب بزرگ که آرام آرام منتهی به اربعین می شود؛ خدا را شکر می کنم که دامنه وارد 4سالگی شد. همین.

حرفی برای گفتن ندارم و با سخن های در دل خُفته می گذرم...

از جناب یک دوست بسیار ممنونم که از آغاز شکل گیری و تأسیس دامنه در پائیز 1392، مرا در بخش انعکاس پست های مناظر و مردم نجیب دارابکلا، هرگز تنها نگذاشته است و همچنان با سلامت نفس و صلابت ایمان با دامنه همراه و دوست است.

امشب با دلی مالامال از اعتقاد راسخ به دین مبین اسلام، در سالروز تأسیس دامنه که تازه 3 ساله شده ام و پا در آغاز 4 سالگی گذاشته ام، راه را ادامه می دهم و آهنگ طبیب با صدای بهنام بختیاری را _که دردِ دل و قلب دائمی دامنه است_ تقدیم می کنم به معناگریان و شریف نفسان.

دامنه. قم. منزل. مهر ماه 1392. در شب تأسیس وبلاگ دامنه

جناب حمیدرضا طالبی دارابی که با او دامنه، مناظر دامنه های دارابکلا و مردم را نمایاند

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3618 : به قلم جناب حمیدرضا طالبی دارابی 26نتیجه بازی : اتحادنوین 4 _  آزمایش قائم شهر 1

تبریک به همه ی فوتبال دوستان و خسته نباشید به بازیکنان و مربی و سایر عوامل تیم اتحادنوین.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. با امید به موفقیت و سربلندی در ورزش و عبودیت در الهیات و ایمان در  اسلام.

 
سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3617 : به نام خدا

زمین فوتبال تیرنگ گردی دارابکلا. تابستان 1372. ایستاده: عارف طالبی دارابی. دو نفر نشسته: حسین و هادی دارابکلایی. آن دور پشت عکس اسماعیل و عادل. عکاس: دامنه

      

عکس راست: سیدرسول هاشمی دارابی و دامنه. 1382. عکس چپ: دامنه و رفقا. 1365. جنگل میانسرۀ دارابکلا. جعفر رجبی. شیخ باقر طالبی. احمد بابویه. سیدعسکری شفیعی. مصطفی آهنگر. علی ملایی. ابراهیم شهابی. حسن آهنگر. مرحوم مصطفی مؤمنی. نشسته از چپ: سید رسول هاشمی. دامنه. علی اکبر آهنگر. سیدعلی اکبر هاشمی. هادی آهنگر. حامد آهنگر. سیدمیثم شفیعی. عکاس هر دو عکس: سیدعلی اصغر شفیعی دارابی

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3616 : به نام خدا. متن نقلی. «در فصل پنجم کتاب «صحیفه فاطمیه» به ادعیه و حرز متعلق به آن حضرت پرداخته است. دعای حضرت در دفع تب شدید و دوری از غضب خدا.

از جناب سلمان فارسی نقل است که فرمود: به خدا سوگند، از روزی که حضرت فاطمه زهرا  (س) این دعا را به من آموختند آن را به بیش از هزار نفر در مکه و مدینه که همگی مبتلا به تب شدید بودند تعلیم دادم و همه آنها با قرائت این دعا صحت کامل یافتند.

و البته در برخی از منابع، اثر دیگری نیز بر این دعا نقل شده است بدین مضمون که حضرت فاطمه (ع) پس از تعلیم آن به جناب سلمان فرمودند:

«و نیز اگر می‌خواهی در روز قیامت خداوند را ملاقات کنی در حالی که از دست تو در سخط و غضب نیست، این دعا را بسیار بخوان»

متن دعا: «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم، بسم‌الله النور، بسم‌الله نور النور، بسم‌الله نور علی نور، بسم الله الذی هو مدبر الامور، بسم الله الذی خلق النور من النور، الحمدُ لله الذی خلق النور من النور، و انزل النور علی الطور، فی کتاب مسطور، فی رق منشور، بقدر مقدور، علی نبی محبور، الحمدُ لله الذی هو بالعز مذکور، و بالفخر مشهور، و علی السراء و الضراء مشکور: والله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین.»

بنام خداوند رحیم و مهربان، بنام خداوند نور، بنام خداوند نور در نور، بنام خداوند نور بر نور، بنام خداوندی که به دست اوست تدبیر همه امور، بنام خداوندی که خلق فرمود نور را از نور و سپاس خداوندی را که خلق فرمود نور را از نور و نازل کرد نور را بر کوه طور، در نوشته‌ای دارای سطور، در صحیفه‌ای گسترده به اندازه مقدور برای پیغمبر امین و نیکوکار و محبور! سپاس خدایی را که به عزت در بین بندگانش یاد می‌شود و به فخر و عظمت مشهور است و در نهان و آشکار شکر و سپاس او می‌شود! خداوند برمحمد و آل محمد درود بفرستد»! [مکارم الاخلاق ص۴۱۸؛ دلائل الامامة ص ۲۸؛ بحارالانوار ج۹۲ ص ۲۷].

      

سلام بر حضرت فاطمۀ زهرا دُخت حضرت نبی (ص) و درود بر سلمان فارسی صحابۀ نبوی

کتاب صحیفه فاطمیه به قلم حجت‌الاسلام حمید احمدی جلفایی که مشتمل بر احادیث و کرامات حضرت فاطمه (ع) است، به چاپ پانزدهم رسید با 60 هزار نسخه.

در این کتاب خطبه‌ها، کلمات قصار، ادعیه، اشعار، فضائل، کرامات و سایر ملحقات حضرت در شش فصل گرد آمده است.» (منبع: سایت انجمن مذهبی، اینجا)

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3615 : به نام خدا. توضیح دامنه: این متنی ست که رهبر معظم انقلاب در 16 اردیبهشت سال 1387 در دیدار مردم کازرون _زادگاه روزبه که پس از اسلام آوردن نامش سلمان فارسی شد_ بیان کردند. به نظرم هم متنی بسیار مهم و خواندنی ست در شناخت شأن و مقام حضرت سلمان سلام الله و هم تذکر و نکته ای بااهمیت است برای پرهیز از خصیصۀ زشت نژادگرایی:

«در وادی علم و ادب و تربیتِ انسانهای برجسته هم تاریخ گذشته‌ی کازرون، تاریخ پر افتخاری است؛ علاوه بر اینکه نسبت سلمان فارسی -چهره‌ی شاخصِ زنده‌ی برجسته‌ی همیشگىِ تاریخ اسلام- این صحابی بزرگوار به این منطقه هم خود مایه‌ی افتخار است.

البته سلمان فارسی متعلق به همه‌ی ایران است؛ همه‌ی مردم ایران، همه‌ی فارسی زبانان، همه‌ی کسانی که ستایش پیامبر اکرم از مردم فارس، متوجه آنهاست، مفتخر به جناب سلمانند.

سلمان متعلق به کشور ماست، متعلق به ملت ماست. مردم کازرون، ولادت او را در میان خودشان و در این ناحیه میدانند؛ مردم اصفهان، نشوّ و نمای او را در منطقه‌ی اصفهان میدانند؛ منافاتی هم ندارد.

علاوه بر شیراز، علاوه بر استان فارس و شهر کازرون و دشت ارژنه، که نام مبارک سلمان فارسی را به خودشان متوجه میکنند و حق هم دارند، و علاوه بر مردم اصفهان که بر نشو و نمای این عنصر الهی مدعیاند که در میان آنها بوده است و حق هم با آنهاست، همه‌ی مردم ایران - از دور و نزدیک - مفتخرند به شخصیتی مثل سلمان.

نباید گفت سلمان فارسی از فارس یا از ایران است، باید گفت فارس و ایران از سلمان فارسی است.

مقام ایمان، مقام معرفت، مقام مجاهدت در راه خدا، پیگیری برای رسیدن به سرچشمه‌ی زلال حقیقت، آن چنان یک انسانی را بالا می‌برد که پیغمبر بفرماید: «سلمان منّا اهل البیت».

او را جزو اهل بیت به حساب بیاورد؛ و شخصیتهائی مثل جناب ابی ذر و عمار و مقداد و دیگر صحابیها در مقام تقویم و مقایسه در رتبه‌های بعد از سلمان قرار بگیرند؛ این برای ما درس است، این برای جوان ایرانی الگوست؛ یعنی حقیقت را جستن، جستجو کردن، یافتن و بر آن پای فشردن. این آن چیزی است که سلمان را سلمان میکند» (منبع: سایت رهبری، اینجا)

دامنه: درود هر ایرانی، درود بر سلمان فارسی

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3617 : به قلم دامنه. به نام خدا. در ایران معاصر احزاب متعدّد با ایدئولوژی های متفاوت شکل گرفته است که برخی از آنها به دین و مردم و وطن خیانت کرده اند.

از میان همه ی احزابی که منحرف و یا وابسته و نیز جیره خوار و مزدبگیر روس یا آمریکا و رژیم جعلی اسرائیل شدند، کثیف ترین آن سازمان تروریستی منافقین است که بیش از 17000 انسان بی گناه ایران را به شهادت رساند و در کنار صدام به جنگ با رزمندگان اسلام آمد و با  جاسوسی زندگی کرد و در نهایت گوش به فرمان سازمان سیای آمریکا شد.

لیست کامل 17000 شهید توسط سازمان تروریستی منافقین را در اینجا لینک کردم. سازمانی  که به سرنوشت شُوم و دریوزگی رسید و وابستگان و سرسپُردگان آن، هنوز نیز سعی دارند در پوشش های خاص! یار و عدّه و عُدّه دست و پا کنند.

فاطمه طالقانی دختر 3ساله که زنده زنده توسط منافقین سوخت

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3613 : به قلم دامنه. به نام خدا. امروز 18 آبان همزمان است با وفات سلمان فارسی در سال 36 هجری قمری. سلمان فارسی که محقّقانه اسلام آورد و به فرمودۀ پیامبر از اهلبیت (ع) بود _سلمان منّا اهل البیت_ از محبوب ترین یاران پیامبر اکرم (ص) و از سرآمدان اسلام بود.

در این پست فقط یک نکته می گویم و به همین بسنده می کنم. این مشاور برجستۀ رسول خدا و شیعۀ پرشور و شعور امام علی (ع) وقتی استاندار مدائن در عراق شد از بیت المال پنج هزار درهم می گرفت ولی آن را هیچ گاه برای خود هزینه نمی کرد بلکه همه را به نیازمندان صدقه می‌داد و خود از دسترنجش یعنی زنبیل بافی ارتزاق می‌کرده است.

مرحوم دکتر علی شریعتی در بارۀ سلمان کتابی با عنوان «سلمان پاک» ترجمه کرده است که بسیار خواندنی ست. روح این بزرگمرد مسلمان ایرانی همیشه جاویدان.

مقبرۀ سلمان در مدائن عراق که خود با کمال سادگی زیر چادر زندگی می کرد. آری؛ اول باید سلمان شد، تا مسلمان شد

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3612 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح دامنه. دکتر محمدرضا عارف نمایندۀ تهران در مجلس شورای اسلامی دیروز 17 آبان 1395 در دانشگاه علم و صنعت تهران در بارۀ رفع حصر مهندس میرحسین موسوی، دکتر زهرا رهنورد و حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در پاسخ به سؤال دانشجویان این را مطرح کرد:

«ما پیگیری این مساله را وظیفه خود می‌دانیم اما آیا رسانه‌ ای کردن آن به حصر کمک می‌کند یا خیر، معجزه نمی‌ توانیم بکنیم در حد توان در حال پیگیری هستیم. رییس فراکسیون امید مجلس گفت: امیدواریم این مساله به عنوان بازی برد- برد به نفع نظام حل شود. آرزوی قلبی من این است که هر چه سریع‌تر این مساله حل شود. با این حال زمزمه‌های دانشجویان حاکی از این بود از رسانه‌ای نشدن پیگیری‌ها چندان راضی نیستند.» (منبع: اینجا)

دکتر زهرا رهنورد. مهندس میرحسین موسوی، حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی 

سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٥٠ ‎ق.ظ

پست 3611 : به قلم دامنه. به نام خدا. فرهنگ لغات دارابکلا. قسمت 48. بِچاپلا. دارابکلایی ها به برنج پلوی سرد شده می گویند بچاپلا. از فعل چائیدن گرفته شد. پلا یعنی پلوچلو و بچا یعنی سردشده که روی هم می شه بچاپلا.

برخی از دارابکلایی ها نه فقط ناهار پلو می خورند که عصرانه و شام نیز یواشکی و مول مولی بچاپلا نوَرد می کنند. البته این خصّه، قدیما بیشتر رسم و رایج بوده، ولی برخی ها تا بچاپلا نخورند! اساساً سیر نمی شن. یعنی حسّ سیری پیدا نمی کنند.

حتی برخی ها تا نون پلا نکنن هیچ هم سیری ندارند. که به این دسته دارابکلایی ها به لُغُز بچاپلاخوار و هفتانون خوار می گویند.

از این بالاتر برخی ها بچاپلا را شب ها در سر سُفره ی شام می ریزند توی آبگوشت چرب و نرم و حسابی دو تا تاس (=کاسه) می خورند و شکم را کاملا خیک می سازند و فوری هم خو می روند و بعد خواب نما می شوند و فردا تا غروب به این آن و آن زنگ می زنند و رؤیاها و خواب ها را تعریف می کنند و از مُعبّران!!! یعنی تعبیرکنندگان، تعبیر می طلبند. الله اکبر.

بعد هم هی دَم به دم می گن ما قند داریم و دردِ کُلّیه و چربی خون زیر 1000 هم رُویش. هاع لامصّب! خاب کمی کمتر بخور و بخواب. تا لغتِ لُغُزی بعدی خدا نگه دار.

شوِدباکّله پلا

دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ

پست 3610 : به نام خدا

مشهد. باغ وحش. 1363. از راست: موسی رجبی دارابی. احمد شیردل. سیدرسول هاشمی دارابی. باجناقم عیسی. احمد نصیری. جعفر رجبی. دامنه

      

عکس راست: دامنه.حمیدرضا آهنگر. داخل پایگاه حزب الله دارابکلا کنار آقامدرسه. 1362. عکس چپ: دامنه. قم. 1363

دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ

پست 3609 : به ذوق دامنه. به نام خدا. لیف روح 168. مرحوم آیة الله العظمی حسینعلی منتظری در ص 38 کتاب «جلوه های ماندگار» به کوشش مجتبی لطفی، می گوید:

«امام صادق (ع) در جلسات حتی حرف ها و استدلالات ضدّ خدا را گوش می کرد و عصبانی نمی شد. و به گونه ای گوش می کرد که گویا آن را پذیرفته ولی بعد با متانت پاسخ می داد...»

امام صادق: کمترین سپاسگزاری این است که انسان نعمت ها را مستقیماً از خدا بداند

دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ

پست 3608 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسه مباحث حضرت مهدی موعود، به این نکته می پردازم که برخی ممکن است با روحیه ی انکاری و یا با رویّه ی کنجکاوی منکر موعود و یا حداقل شُبهه ناک به مسأله ی انتظار باشند و دغدغه ها و آشوب ها آنان را احاطه ساخته باشد.

دیشب به یکی از دفترهای یادداشت مطالعاتی ام رجوعی داشتم که به این سخن ناب مرحوم استاد محمدتقی شریعتی برخوردم و در این پست مستند می سازم. به نظرم استدلال و استشهاد مناسبی ست.

گرچه این سخنی _که در ذیل نقل می کنم_ دل های بیمار و شکّاک را شاید درمان نکند؛ اما تسکینی ست برای دل های آکنده از ایمان و معتقد به انتظار و منتظر امام انتظار.

ایشان در گفتار 22 کتابِ «از چشمۀ کویر» مجموعه سخنرانی های محمدتقی شریعتی، با عنوان مهدی موعود اُمَم در ص 377 می گوید:

«بشر، اول وجودِ موجود زنده در قَعر اقیانوس ها را منکر بود اما بعداً دانست که اصولاً آنها تحت قوانین دیگری در تَهِ آب ها زیست می کنند... به جای خورشید، خودشان نور دارند.» 

قم. جمکران. خدایا چشمان مان را به دیدن امام زمان مان روشنا کن

دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ

پست 3607 : به قلم دامنه. به نام خدا. حجة الاسلام والمسلمین جعفر جوادی شجونی که به گفتۀ فرزندش مهدی شجونی «از ناحیه ی لوزالمعده دچار عارضه شده بود و داروهای قلب استفاده می‌کرد، هنگام اذان صبح یکشنبه 16 آبان 1395 به رحمت خدا رفت.»

دامنه ضمن تسلیت و طلب مغفرت و آمرزش برای آن روحانی مبارز ضد رژیم شاه، به نکاتی از زندگانی ایشان اشاره می کند.

مرحوم حجة الاسلام والمسلمین جعفر جوادی شجونی، متولد 1311 فومن گیلان بود. روحانی مبارز ضدّ شاه شد. به گفته ی خودش 25 بار توسط رژیم شاه به زندان رفت. با فدائیان اسلام همکاری داشت. شجونی زبان عِبری هم مقداری می‌دانست. بعد از انقلاب نماینده ی کرج در مجلس شورا شد. عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و دبیرکل جامعه وعاظ تهران بود. البته او ابتدای انقلاب به خطّ سیاسی مرحوم مهندس مهدی بازرگان نزدیک بود و بعد وارد جرگۀ خط امام شد.

وی دفتر ازدواج و طلاق داشت. درآمدش به گفتۀ خودش از آن تأمین می شد. خود در یک برنامه ای به نقل از این منبع گفته بود: «تا حالا اندازه 25 هزار تومن به جمهوری اسلامی ناخُنک نزدم. تورّم همه را پول‌دار کرده،... هفت سال قبل انقلاب دومیلیون‌و‌نیم خانه خریدم، الان دوونیم میلیارد می‌ارزد. من از نظر نقدینگی خیلی فقیرم. به خدا قسم به ١٠ میلیون نمی‌رسد. کلی هم مدیونم. همین الان بدهکارم. دفتر ازدواج و طلاق دارم که آن هم درآمدی ندارد و آن را گذاشتم برای فروش که به زخم کارم بزنم»

او _که از حامیان پروپاقرص و افراطی محمود احمدی نژاد بود_ مواضع تند و با ادبیات ویژۀ خود علیۀ مخالفان خود داشت. به چند نمونه از آن اشاره می شود:

«ما در جوانی آتش‌پاره بودیم. بعد ساکت شدیم. بعد دیدیم چهار نفر مثل کروبی و موسوی و خاتمی پیدا شدند، به غیرت و شرف مردانگی‌ ام برخورد، راه افتادم!».

مرحوم شجونی بعداً از مخالفن جدّی محمود احمدی نژاد شد و گفت: «با وجود حمایت‌هایی که اصولگرایان از احمدی‌نژاد کردند، او در امانت خیانت کرد و دیدیم که چندی است فسادهای دولت  او در حال برملاشدن است. برای همین کارهاست که آقایان علم‌الهدی و حدادعادل، احمدی‌نژاد را دیگر از اصولگرایان ندانستند. اما به‌هرحال ما باید از او حمایت کنیم».

«الان دیگر احمدی‌نژاد مُرده و دیگر پی کارش رفته است».

در جامعه روحانیت مبارز منتقد آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی و مخالف حضور او در فهرست جامعه روحانیت در انتخابات مجلس خبرگان بود. در واکنش به اظهارنظرهای هاشمی درباره رابطه با آمریکا خطاب به او گفت: «امام که اگر بود، دهنت را خُرد می‌کرد. مگر حضرت امام نفرمود که رابطه ما با آمریکا رابطه گرگ و میش است؟».

مخالف نامزدی حجة الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جامعه روحانیت و اصولگرایان برای انتخابات سال آینده _اردیبهشت 1396_ بود و گفته بود: «قحط‌الرجال نیست که با این همه اتفاق‌‌هایی که آقای حسن روحانی ایجاد کرده است، از ایشان حمایت کنیم»... «آدم‌های اصولگرا را که موش نخورده است»... «بشکند دست ملت اگر دوباره به او رأی بدهند».

به گفته ی ابراهیم احدی وزیر دادگستری دولت شهید رجایی، خواهرزاده ی مرحوم حجة السلام جعفر جوادی شجونی به نقل از این منبع: «دایی من آن زمان ارتباط بسیار نزدیکی با طالقانی و بازرگان و دکتر سحابی داشت. حتی من چند بار هم آقای طالقانی را در خانه دایی‌ام دیده بودم. خاطرم هست یک روز دکتر سحابی و بازرگان ناهار در خانه دایی من دعوت بودند و من هم حضور داشتم. بعدا دایی من راه و روش متفاوتی را دنبال کرد. به هرحال خط نهضت آزادی و مرحوم بازرگان و سحابی با خط نهضت امام متفاوت بود و آقای شجونی به خط امام نزدیک شدند.»

خدا رحمتش کند و ان شاءالله مورد غفران و آمرزش الهی قرار گیرد و یادش به عنوان یک مبارز ضدِّ رژیم ستم شاهی و روحانیی که 25 بار دستگیر شد و طعم تلخ زندان و شکنجه چشیده، گرامی و جاویدان باد.

دوشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ

پست 3606 : به قلم دامنه. به نام خدا. فردا 17 آبان به روایتی همزمان است با شهادت کریم اهل بیت عصمت حضرت امام حسن مجتبی (ع). ضمن تسلیت این روز غم انگیز، سه سخن گوهربار آن امام مظلوم شهید را ارائه می کنم. امامی که غریبانه دفن شد و پیکر مقدّسش در  شب تشییع توسط دژخیمان آل امیّه بی رحمانه تیرباران و هتک حُرمت شد:

از حضرت امام مجتبی علیه السلام پرسیده شد نیرومندی چیست؟ فرمودند: دفاع از پناهنده، و پایداری در نبرد، و ایستادگی هنگام سختی. (تحف العقول، ص 2277)

از حضرت پرسیده شد فقر چیست؟ فرمودند: آزمندی به هر چیزی. (تحف العقول، ص 228)

از امام مجتبی معنای غنا پرسیده شد، فرمود: خوشنود بودن انسان به مقداری که خدا روزی او نموده هر چند کم باشد. (تحف العقول). (منبع نقل این سه روایت: اینجا)

یا اَبا مُحَمَّدٍ یا حَسَنَ بْنَ عَلِی اَیُّهَا الْمُجْتَبى یَا بْنَ رَسُولِ اللَهِ یا حُجَّةَ اللّهِ عَلى خَلْقِهِ یا سَیِّدَنا وَمَوْلینا اِنّا تَوَجَّهْنا وَاسْتَشْفَعْنا وَتَوَسَّلْنا بِکَ اِلَى اللَهِ وَقَدَّمْناکَ بَیْنَ یَدَىْ حاجاتِنا یا وَجیهاً عِنْدَ اللَهِ إِشْفَعْ لَنا عِنْدَ اللَهِ

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ب.ظ

پست 3605به قلم دامنه. به نام خدا. لازم است باز نیز یادی کنم از آیة الله شیخ عیسی احمد قاسم _رهبر شیعیان بحرین_ که رژیم مستبد آل خلیفۀ بحرین برای حفظ قدرت الیگارشی نژادی خود، این عالم مبارز و وارسته را دستگیر و زندانی و بیتش را محاصره کرد و مبارزین را به کمک حاکمان بی لیاقت آل سعود در تنگای شدید و شکنجه و  آوارگی و شهادت قرار داد.

بحرین توسط اقلیت محدود سنی وابسته به آل سعود و وهّابیت اداره می شود حال آن که اکثریت جمعیت آن شیعه است. و آمریکای جنایتکار با شعارهای دروغین دموکراسی، حقوق بشر و آزادی، از چنین رژیم سفّاک و متعلّق به عصر حجَر حمایت می کند!

آیة الله شیخ عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین این عالم بزرگ دینی کیست؟ دامنه هرچند قبلاً نیز وی را در پست هایی معرفی کرد اما این متن نقلی را برای شناخت بیشتر ایشان پست می کند:

«آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم زندگی خود را وقف حراست از دین نمود، همواره به تدریس و تبلیغ و نشر آگاهی‌های دینی از طریق امامت نماز جمعه و جماعت در مساجد بحرین و شرکت در مجالس دینی و سیاسی و احیای مناسبتهای اسلامی پرداخت تا اینکه سنبل پدر روحانی و مربی فاضل ، قشر نخبه ی شیعیان بحرین قرار گرفت.

ایشان ید طولایی در جهت مصون ماندن جوانان از به دام افتادن درافکار مارکسیستی و سرمایه‌گذاری غرب آن زمان که جوامع اسلامی ما را در می‌نوردید، داشتند.

همواره افکار دینی را به سبک روز و بسیار جذاب مطرح نموده بخصوص قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و بعد از آن که مواضع ایشان در جهت تایید و الهام گیری از این انقلاب و پیروی از نظرات بنیان‌گذار جمهوری اسلامی امام خمینی (ره) بود.

در سال 1992 میلادی برای تکمیل تحصیلات حوزوی به حوزه علمیه قم هجرت نمودند و نزد مراجع  عالی قدر آیت الله سید کاظم حائری و آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی تلمذ نموده تا اینکه به شهادت بزرگان حوزه به درجه فقاهت و اجتهاد نائل شده ، و به تدریس بحث خارج فقه و اصول مشغول گشتند.

در سال 1994 آن هنگام که در بحرین مردم برای دفاع از مطالبات مشروع تحرکات خود را آغاز کردند ، ایشان از دور رهنمودهای لازم را به مردم می دادند به طوری که سخنان و بیانات ایشان در سختترین و شدیدترین لحظات اثر چشم گیری در دادن روحیه به مبارزان داشت.

پس از بهبود جو سیاسی در سال 2001 به بحرین بازگشتند و به اشاره مرجعیت رشید و استقبال بی نظیر مردم زمام رهبری را به عهده گرفتند و تا کنون توانایی خود را در هدایت قشرهای مختلف مردم به اثبات رسانده‌اند.

حضرت آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم در سال 2004 به تاسیس مجلس علمایی اسلامی در بحرین پرداختند این مجلس مسائل زیادی را دنبال میکند...» (منبع: اینجا)

آیة الله شیخ عیسی احمد قاسم رهبر شیعیان بحرین در دل مردم بحرین جای دارد

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٩ ‎ق.ظ

پست 3627 : به نام خدا

ارسالی 15 و 19 آبان 1395 رنگین کمان به تلگرام دامنه:  بقیه در اینجا

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤۸ ‎ق.ظ

پست 3604 : به نام خدا

مقام دست جداشده و مبارک حضرت عباس (ع) در کنار حرمش

      

کربلا. 16 آبان 1395 حاج حسین. محمود آهنگر .علی راستگو. عیسی درواری. ابراهیم آهنگر

      

کربلا. 16 آبان 1395. امیر و احسان آهنگر

این عکس را محمود آهنگر دارابی (فرزند حاج محمود اسماعیل) با دستگاه منو پاد گرفت: از  راست: محمود. احمد غلامی. رنگین کمان. امیر. حاج سید سعید دارابی. حاج سید رضی سجادی. سیدمحمد. عیسی درواری. زیارت همگی قبول. احسنتُم.

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٧ ‎ق.ظ

پست 3603 : به قلم دامنه. به نام خدا. اخیراً از لابلای یک سخنرانی سردار حاج قاسم سلیمانی شنیدم که در دو فراز از آن می گفت به این مضمون: اسیر اسم ها و ایسم ها نگردیم... و نیز... آگاهی ها و آمادگی ها را قدر بدانیم.

دامنه دید جملۀ متینی از زبان حاج قاسم سلیمانی در حین سخنرانی جاری ست؛ فوری در همان روز در دفتری ثبتش کردم و امروز در دامنه پست. و یک نکته ی تفسیری هم به آن دو جمله  اش می افزایم که:

اسیر اسم ها نگردیدن یعنی خیال نکنیم مثلاً چون فلان کس حرفی زد و نظریه ای ساخت، ختم کلام شده است و باید دریچۀ عقل را بست و مطیع محض شد.

اسیر ایسم ها نشدن هم این است که هرگز تن به انقیاد و اطاعتِ مکتب های انسان ساخته ی منحرفانه ای همچون کمونیسم، لیبرالیسم، سکولاریسم، فاشیسم، نازیسم، و نیز اُپورتونیسم و راسیونالیسم و کاپیتالیسم و مرکانتالیسم _و همچنین هزاران ایسم دیگر_ ندهیم و با درخشش آفتاب دین مبین اسلام زیست کنیم.

و اما قدر دانستنِ  آگاهی ها به آمادگی ها خیلی روشن است زیرا به نظر دامنه آگاهی ها اگر با ایمان و غیرت و آزادگی آغشته باشد به آمادگی ها می انجامد که خیری کثیر است و موجبات عزّت و عاقبت به خیری انسان. همین و والسّلام.

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٦ ‎ق.ظ

پست 3602 : به نام خدا

      

تل زینبه و بین الحرمین کربلا. غروب شنبه 15 آبان 1395

      

حرم امام حسین (ع) و حرم ابوالفضل. 15 آبان 1395 ارسالی جناب رنگین کمان به دامنه

      

حاج حسین رنگین کمان در بین الحرمین کربلا. غروب شنبه 15 آبان 1395

      

از جناب رنگین کمان ممنونم و تأکید دارم نائب الزّیارۀ دامنه خوانان شریف باشند

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3601 : به نام خدا. متن نقلی. دکتر علی مطهری که در 13 و 14 آبان به نجف و کربلا رفته بود، دیداری هم با مرجع بزرگ شیعیان جهان آیة الله العظمی سیدعلی سیستانی داشت که توصیف و روایت وی از این مرجع، مهم و خواندنی ست:

«... برخی زائران گله‌هایی از تشریفات ورود به عراق داشتند، از قبیل افزایش عوارض خروج که اینها را به اطلاع رئیس سازمان حج و زیارت رساندم. همچنین ملاقاتی با آیت‌الله سیستانی داشتم که بسیار مغتنم بود. احساس کردم ایشان اطلاعات خوبی از مسائل ایران و دنیای اسلام دارند. همین طور نگاه حکیمانه‌ای به جایگاه مرجعیت شیعه دارند. فرمودند (به این مضمون):

گاهی از ما می‌خواهند که در یک مسئله اختلافی وارد شویم، درحالی‌که ممکن است با ورود در  آن مسئله، تأثیرگذاری ما در یک مسئله اساسی که ورود مرجعیت لازم است، دچار کاستی شود.

از فتوای خودشان برای جهاد با داعش زمانی که در آستانه فتح بغداد و کربلا و نجف قرار داشت و مردم عراق به آن فتوا لبیک گفتند راضی به نظر می‌رسیدند...

اظهار علاقه زیادی به شهید مطهری کردند و گفتند من دوسال‌و‌نیم در قم تحصیل کردم و زمانی که به قم رفتم آقای مطهری سال‌های آخر اقامت خود در قم را می‌گذراند و امام خمینی به حجره ایشان می‌آمد و من هم گاهی حضور پیدا می‌کردم...

از نظریه شهید مطهری درباره مشکل عوام‌زدگی روحانیت شیعه سخن گفتند و فرمودند امروز هم این مسئله وجود دارد. از کراماتی که عده‌ای برای برخی علما قائل شده‌اند و کتاب‌هایی دراین‌باره می‌نویسند راضی نبودند و معتقد بودند بسیاری از اینها واقعیت ندارد. می‌فرمودند در همه جوامع بشری اکثر مردم در سیاست عوام هستند. ظاهرا مثال به انتخابات آمریکا هم زدند. فرمودند به افرادی که نزد من می‌آیند و می‌خواهند خواب تعریف کنند یا درباره ملاقات با امام زمان سخن بگویند، می‌گویم این حرف‌ها را بروید به دیگران بگویید»...

درباره علت رشد داعش در عراق و تصرف موصل سؤال کردم، فرمودند علت اصلی این بود که آنهامسئله خلافت را که از اصول اولیه اهل سنت و مانند مسئله امامت نزد شیعه است، مطرح  کردند و هیچ سنی با اصل آن مخالفت نمی‌کند و البته رفتار داعش به گونه‌ای بوده است که خیلی از مسائل برای اهل سنت هم روشن شده است.

نکته‌ای که در مذاکره با فرزند ایشان دریافت کردم این بود که آیت‌الله سیستانی مُصر است که از دولت عراق هیچ کمک مالی دریافت نکند و معتقد است که حوزه‌های علمیه و روحانیت شیعه باید استقلال خود را از دولت‌ها حفظ کند تا قدرت مردمی‌اش محفوظ بماند.

همان نظریه‌ای که شهید مطهری به‌شدت بر آن تأکید داشت و متأسفانه امروز حوزه‌های علمیه ما آن را رعایت نمی‌کنند و ردیف‌‌های بودجه برای حوزه‌های علمیه در بودجه سالانه کشور وجود دارد، هرچند این بودجه‌ها برای عمران و ساخت‌وساز و نگهداری حوزه‌هاست، نه برای شهریه طلاب، ولی همین هم تا حد زیادی حوزه‌ها را وابسته به دولت کرده و از حریت و آزادگی و نظارت آنها بر حکومت کاسته است.

فرزند ایشان [آیة الله سیستانی] می‌فرمود نه‌تنها ما کمکی از دولت عراق دریافت نمی‌کنیم، بلکه گاهی دولت عراق از ما درخواست کمک مالی می‌کند.

به‌هرحال آیت‌الله سیستانی را فردی مهذّب و مجسّمه تقوا و دقیق و حکیم و زیرک یافتم که شرایط عراق و شرایط ایران و به طور کلی شرایط دنیای اسلام و جهان را خوب می‌فهمد و حکیمانه و خالصاً لِوَجهِ الله تصمیم می‌گیرد.

آخرین سخن ایشان هم این بود که به محرومان کشور خصوصا مرزنشینان و به‌ویژه در  سیستان‌وبلوچستان رسیدگی کنید و فرمودند به نمایندگانم در ایران اجازه استفاده از وجوهات در این مناطق را داده‌ام».»(منبع: اینجا)

یکشنبه ۱٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٤ ‎ق.ظ

پست 3600 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 71 .  این پست کویری دامنه دو بیت از غزل شمارهٔ 1247 دیوان شمس مولوی ست که پُرمفهوم است و بسیار برانگیزانندۀ روحیهّ عرفانیکه ارائه می شود. بسم الله:

هر کسی اندر جهان مجنونِ لیلی شدند

عارفان لیلی خویش و دَم به دَم مجنونِ خویش

ساعتی میزان آنی ساعتی موزون این

بعد از این میزانِ خود شُو تا شَوی مؤزونِ خویش

عکاس: بهنوش بختیاری از یک زن و شوهر در طبیعت ایران

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:۱۱ ‎ب.ظ

پست 3599 : به نام خدا. عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه در روز 5شنبه 13 آبان 1395 و شنبه 15 آبان 1395 از مظاهر مختلف روستای دارابکلا در آلبوم شمارۀ 120 عکس دامنۀ دارابکلا در اینجا

    

اینجا

    

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:۱۱ ‎ب.ظ

پست 3598 : به نام خدا

    

کربلا حرم حضرت عباس (س). عیسی درواری و حاج حسین رنگین کمان. 15 آبان 1395

    

کربلا15 آبان 1395حرم حضرت عباس (س). ارسالی لحظه به لحظه رنگین کمان به دامنه

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠٩ ‎ب.ظ

پست 3597 : به نام خدا

بالا راست: حسن آهنگر. روانشاد یوسف رزاقی. جعفر رجبی. وسط از چپ: دامنه. سیدرسول. گوران. دامنه. مرحوم مصیّب رمضانی.عیسی. جواد دباغیان. سیدعلی اصغر. جعفررجبی. دامنه. پایین راست: سیدعلی اصغر. دامنه. حسن صادقی محلی

    

عکس راست: قم میدان روح الله. 1380. عادل. عاصم. عارف. عکس چپ هم قم. میدان روح الله اما 1372. اسماعیل. ابی. عارف. عادل. عکاس هر دو عکس: دامنه

پارک باباامان بجنورد. 1383. عاصم. حاج رضا دارابکلایی. عادل. عارف. عکاس: دامنه

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 3596 : به قلم دامنه. به نام خدا. اسماعیل سحرخیز دارابی. فرزند مرحوم مِلّا. ساکن یورملۀ روستای دارابکلا. برادر آقایان شیرمحمد، علی و مهدی. به عبارتی داماد حاج لطفعلی یعنی باجناق جناب محمد دباغیان دهیار گرامی دارابکلا.

جناب اسماعیل سحرخیز فردی آرام، خوش برخورد و در محاوره ها خندان و گرم است. از آنجا که از جوانی با برادرش علی سحرخیز دوست بودم و رفت و آمد داشتم با منزلشان، وی را بخوبی و درستکاری می شناسم. اهل تکیه و مسجد و انسانی باانصاف و بی آزار است.

کاری، کاسب و کشاورز است و زندگی اش بر حاصل دسترنجش، برنج می چرخد و خدا نگه دارش.

اسماعیل سحرخیز دارابی. 11 آبان 1395 . عکاس: جناب یک دوست

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠۸ ‎ب.ظ

پست 3595 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح و نکتۀ دامنه. حجة الاسلام شیخ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد و نیز آقای عباسعلی کدخدایی _سخنگوی شورای نگهبان_ به سخنان چند روز قبل آیة الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی _که دامنه نیز آن را در پست 3579 اینجا با عنوان «نقش شیخ حیدر مصلحی در رد صلاحیت رفسنجانی» انتشار داده بود_ واکنش نشان دادند و آقای غلامعلی رجائی مشاور هاشمی‌رفسنجانی در این باره توضیحات داده است که عیناً می آید.

دامنه فقط یک نکته می گوید و آن این است یکی از بدترین کارهای شورای نگهبان در تاریخ  انقلاب اسلامی، ردّ صلاحیت آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی نامزد ریاست جمهوری دهم بود که شوک بزرگی بر جامعه وارد ساخته بود. که به نظرم برای خشنودی خدا و پوزش از ملت مؤمن ایران و اصلاح اشتباهات بزرگ خود و ایجاد اعتماد عمومی و عمل به تذکرات امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، باید از این کردۀ خود بازگشت و توبه کند. والسّلام.

«به گزارش فارس، حیدر مصلحی بدون اشاره مستقیم به سخنان هاشمی، ادعاها درباره  اظهارنظرهای منتسب به او در روزهای اخیر را تکذیب کرد و گفت: «بنده کوچک‌تر از آن هستم که در مقام شورای نگهبان اظهارنظر کنم؛ اما اگر نظام در قضایای فتنه ٨٨ با برخی از خواص مماشات کرده است، نباید از آن سوءاستفاده شود. رأس فتنه افرادی هستند که امروز با طرح چنین ادعاهایی قصد به‌بیراهه‌کشاندن افکار برای جلوگیری از پاسخ‌گویی درباره فساد فرزندانشان را دارند و فتنه‌هایی را در پیش گرفته‌اند». هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار جمعی از تاریخ‌نویسان در روزهای گذشته گفته بود:

«در زمان انتخابات ۹۲ وزیر وقت اطلاعات در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود با این اقبالی که روز‌به‌روز به هاشمی می‌شود، با رأی بی‌سابقه‌ای می‌آید و همه رشته‌های ۱۰ساله ما را پنبه می‌کند»...

«عباسعلی کدخدایی هم روز پنجشنبه در واکنش به هاشمی به میزان گفت: «من قبلا به این اظهارات پاسخ داده‌ام و گفته‌ام که نظر شورای نگهبان نظر مستقلی است و صرفا نظر خود اعضای شورای نگهبان است؛ اگرچه نظر کارشناسی از بخش‌های متفاوت گرفته می شود. کدخدایی با بیان اینکه این مطلب، مطلب پنهانی نیست، اظهارات هاشمی را تکذیب کرد و گفت: «این ماجرا هرگز به شکلی که مطرح شده، نیست».

او به فارس هم گفت: «مراجع چهارگانه همیشه در بحث انتخابات به شورای نگهبان کمک می‌کنند و نظر می‌دهند و ما نیز طبق قانون از نظرات آنها استفاده می‌کنیم، در واقع حضور افراد از این مراجع چهارگانه در شورای نگهبان امری طبیعی است؛ اما اینکه این‌گونه مطالب یا نگرانی‌هایی به این شکل مطرح شده باشد، خیر، این‌گونه نبوده است. مباحث و مسائل دیگری بوده که طبق معمول مسئولان دستگاه‌های مختلف ارائه می‌کنند و شورای نگهبان نیز بنا به تشخیص خود عمل می‌کند. این شورا تصمیماتی را که گرفته، براساس مدارک و مستندات و براساس تشخیص اعضای شورای نگهبان بوده که طبق قانون این تشخیص بر عهده اعضای این شوراست».

غلامعلی رجایی، مشاور هاشمی‌رفسنجانی: آقای هاشمی‌رفسنجانی چند روز قبل با استادان تاریخ دانشگاه‌های کشور دیداری داشتند. جلسه خوب و سنگینی بود و برخلاف جلسات دیگر به شکل گفت‌وشنود برگزار شد. استادان نظر یا سؤالی مطرح می‌کردند و آقای هاشمی توضیحی می‌داد. یکی از سؤال‌ها به مخالفت‌هایی که با ایشان می‌شود و ازجمله به قضایای انتخابات سال ٩٢ مربوط بود که ایشان گفتند در انتخابات قبل هم امکان رأی‌آوری برای او وجود داشت، برخی به هراس افتادند و وزیر احمدی‌نژاد در جلسه شورای نگهبان شرکت کرد.

من می‌خواهم اینجا از سخنگوی شورای نگهبان، آقای کدخدایی سؤال کنم که توضیح بدهند چه چیزی را تکذیب می‌کنند؟ جلسات شورای نگهبان همه ضبط‌وثبت می‌شود. خود ایشان در آن جلسه بوده است.

توصیه من این است که مشروح جلسات را منتشر کنید. بالاخره الان نزدیک به چهار سال از آن زمان گذشته و آقای هاشمی هم که ردصلاحیت شدند؛ پس چیز پنهانی نباید وجود داشته باشد. آیا می‌خواهید بگویم آقای مصلحی کجای جلسه نشسته بود؟ تا جایی که می‌دانیم،  ایشان نه به دعوت شورای نگهبان، بلکه به خواست خود و با معاونان‌شان به شورای نگهبان آمده بودند؛ تاجایی‌که این حضور با عکس‌العمل شورای نگهبان روبه‌رو می‌شود.

اگر این حضور به دعوت شورای نگهبان بوده، چرا معاونانش را بیرون کردند و فقط خودش را راه دادند؟ این یعنی ایشان آمده بودند تا درباره رأی‌آوری هاشمی اخطاری بدهند. بهترین راه برای برطرف‌کردن این شبهه پیش‌آمده همان انتشار مشروح آن جلسه است.» (منبع: اینجا) و (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠٧ ‎ب.ظ

پست 3594 : به نام خدا. متن نقلی. سیستم انتخابات در آمریکا چگونه است؟ در این متن نقلی جزئیات  آن را می توانید بدانید:

«چرا  الکترال کالج؟ مؤسسان ایالات متحده ساختار الکترال کالج را به این دلیل در دل قانون اساسی آمریکا جای دادند تا مصالحه‌ای میان انتخاب رئیس‌جمهور با آرای مردمی و آرای نخبگان باشد. آنها چنین ابتکاری را اندیشیدند تا بدون اینکه متهم به نخبه‌گرایی شوند، پوپولیسم و توده‌گرایی آنها را گرفتار نکند. آنها هیچ‌گاه به دنبال تأسیس حکومتی با دموکراسی مطلق نبودند.

نظر مؤسسان آمریکا این بود که دموکراسی مطلق باعث می‌شود اکثریت به‌راحتی بتواند به بقیه کشور حکومت کند. آنها معتقد بودند ساختار الکترال کالج جلوی سلطه اکثریت را می‌گیرد و طرفدار وفاق ملی است. طرفداران سیستم الکترال کالج یا هیأت انتخاب‌کنندگان، معتقدند این ساختار، جلوی تقلب در انتخابات را می‌گیرد؛ چرا که باعث می‌شود رئیس‌جمهور براساس مجموع آرا مردمی انتخاب نشود. آنها این نظر را مطرح می‌کنند که ازآن‌جایی‌که پیروز ایالت‌ها بین احزاب جابه‌جا می‌شود، این ساختار باعث می‌شود نتوان انتخابات را پیش‌بینی کرد و طبیعتا جلوی دزدیده‌شدن آرا را نیز می‌گیرد یا احتمال آن را خیلی کم می‌کند.

تعداد اعضای الکترال کالج در آمریکا و نحوۀ توزیع آنها در ایالت ها

یکی دیگر از دلایلی که مؤسسان آمریکا، ساختار الکترال کالج را طراحی کردند، این‌بودکه کاندیدایی که فقط رأی بخشی از آمریکا را داشته باشد، نتواند در انتخابات به پیروزی برسد و برای پیروزی در انتخابات، او مجبور به کسب ٢٧٠ رأی الکترال از سراسر ایالات متحده است. ساختار الکترال کالج مخالفانی نیز دارد. تا به امروز، پیشنهادهای زیادی برای تغییر و اصلاح این ساختار ارائه شده است.

گفته می‌شود، در ٢٠٠ سال اخیر، بیش از ٧٠٠ پیشنهاد برای تغییر یا حذف این سیستم به کنگره ارائه شده است. مخالفان این ساختار معتقدند رئیس‌جمهور باید با رأی مستقیم مردم در سراسر کشور انتخاب شود؛ اما ازآنجایی‌که فرایند الکترال کالج بخشی از قانون اساسی آمریکاست، ایجاد هرگونه تغییر در آن، فقط از طریق متمم‌های قانون اساسی ممکن است.

تا به امروز، هیچ کدام از این پیشنهادها در کنگره تصویب نشده یا به عنوان متمم، به ایالات ارائه نشده است. یکی از رایج‌ترین روش‌های ایجاد متمم به قانون اساسی در آمریکا، این است که متمم ازسوی دوسوم اکثریت سنا و مجلس نمایندگان پیشنهاد شود و سه‌چهارم ایالات نیز آن را تصویب کنند. اما آیا تابه‌حال شده است که نتیجه رأی مردمی و رأی الکترال با هم متفاوت باشند؟» متن کامل در ادامه


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠٦ ‎ب.ظ

پست 3593 : به قلم مهندس محمد عبدی 68 : «سلام و درود بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز. تمام پستهای این چند روزه با عکسهای متنوع و زیرنویسها رو از نظر گذراندم.

گاهی لبخند، گاهی دقیق و گاهی آب دهان قورت دادیم و گاهی به عظمت کار خدا تبارک الله گفتیم و خلاصه خیلی بهره بردیم و کیف در وَکردیم و ... دست مریزاد و خسته نباشید و خدا قوت هادیه.

    

مهندس محمد عبدی. سوریه. 1385 رأس الحسین (ع). واقع در مجموعه اموی

اما بهترین و جالب ترین پست این چند روزه، گذشت بر پست خوب شهادت حضرت رقیه (س) (پست 3591 اینجا) که عرض تسلیت باید گفت و آرزوی تجدید زیارتش؛ پست مهم ازدواج رسول خدا به امر خدا با زن پسرخوانده اش زید بن حارثه (پست 3592 اینجا) بود که تفسیر آن بسیار بسیار عالی و جالب توجه بود.

ازین نظر که متاسفانه کم نیستند کس یا کسانی که ناآگاهانه و یا مغرضانه آن حضرت را به نسبتهای ناروا خطاب می کنند و در جمع های خصوصی و چندین نفره حتی هیئت های مذهبی خود شنیدم که چنین ازدواجهایی را به سخیف ترین عبارات به رسول خدا (ص) نسبت می دادند و می دهند و حال آنکه عجیب روزگار که حتی پیامبر خدا هم از جوسازی و سوء برداشت عوام از دستور خدا خوف داشتند که این آیه وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ خداوند نهیب می زند به عبارتی که من برحق ترم از ترسیدن... چه غافلند کسانی که معنی رسول را درک نمی کنند ... موفق باشید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما دوست ارزشمندم مهندس عبدی. از این که کمافی السّابق دامنه را مُعین، خواننده و خواهنده ای بسیار ممنونم و موجب افتخار است که همواره از نظرات و تمایلات شما بهره می گیرم.

از بابت توجه ی عمیق و شایسته ات به دو پست حضرت رقیه (س) و تفسیر ازدواج پیامبر... و نکته پردازی هوشمندانه ات بر این موضوع، تشکر ویژه دارم و باید این را نعمت بدانیم که الحمدُلله با متن های عُلمایی با وَرع و حتی اَورَع مانند مرحوم علامه طباطبایی بر بینش های خیرخواهان افزوده می شود و در سیل بُنیان کن شُبهات و انحرافات، از لغزش ها در امان می مانند. نعمتی که باید سپاس داشته شود و ناسپاسی نکرد.

بله، این پست (پست 3592 اینجا) اگر خوب خوانده شود و به آن به دیدۀ بینش نگریسته شود، ایمانِ انسان را مانند اوتاد_ میخ های محکم هستی یعنی کوههای نگه دارنده ی زمین_ مستحکم می سازد و برقرار و برمدار. که شما محمد بسیار دقیق خواندی و ذخیره ی خویش ساخته ای و نظر نیز ارائه نموده ای و سهم خویش را به حضرت رسول الله (ص) اَداء.

شنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٥ ، ۱:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3592 : به انتخاب دامنه. قرآن در صحنه 33. به نام خدا. در این قسمت از سلسله مباحث قرآن در صحنه _تفسیر منتخب قرآن در دامنه، به تفسیر آیۀ 37 سورۀ احزاب توسط مرحوم علمه طباطبایی می پردازیم؛ قضیه ی مهم ازدواج پیامبر اکرم (ص) با دختر عمه اش، زینب دختر جحش _که همسر زید بن حارثه پسرخوانده اش سومین مسلمان و ایمان آورنده به پیامبر اسلام (ص) بود:

وَإِذْ تَقُولُ لِلَّذِی أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِ وَأَنْعَمْتَ عَلَیْهِ أَمْسِکْ عَلَیْکَ زَوْجَکَ وَاتَّقِ اللَّهَ وَتُخْفِی فِی نَفْسِکَ مَا اللَّهُ مُبْدِیهِ وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ فَلَمَّا قَضَى زَیْدٌ مِنْهَا وَطَرًا زَوَّجْنَاکَهَا لِکَیْ لَا یَکُونَ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ حَرَجٌ فِی أَزْوَاجِ أَدْعِیَائِهِمْ إِذَا قَضَوْا مِنْهُنَّ وَطَرًا وَکَانَ أَمْرُ اللَّهِ مَفْعُولًا.

و آنگاه که به کسى که خدا بر او نعمت ارزانى داشته بود و تو [نیز] به او نعمت داده بودى مى گفتى همسرت را پیش خود نگاه دار و از خدا پروا بدار و آنچه را که خدا آشکارکننده آن بود در دل خود نهان میکردى و از مردم مى‏ ترسیدى با آنکه خدا سزاوارتر بود که از او بترسى پس چون زید از آن [زن] کام برگرفت [و او را ترک گفت] وى را به نکاح تو درآوردیم تا [در آینده] در مورد ازدواج مؤمنان با زنان پسرخواندگانشان چون آنان را طلاق گفتند گناهى نباشد و فرمان خدا صورت اجرا پذیرد. (ترجمۀ مرحوم محمدمهدی فولادوند).

 عکس از پژمان دادخواه نمایشگاه عکس «عشق محمد» (ص) در موزه هنرهای معاصر فلسطین

تفسیر مرحوم علامه طباطبایی در المیزان : «این کسى که خدا و رسول او به وى انعام کرده اند،زید بن حارثه است، که قبلا برده رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلّم) بود، سپس آن جناب  آزادش کرد و او را فرزند خود گرفت، و این یک انعامى بود که رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) به وى کرد.

انعام دیگرش این بود که دختر عمه خود -زینب دختر جحش- را همسر او کرد حالا آمده نزد رسول خدا مشورت مى کند، که اگر صلاح بدانید من او را طلاق دهم، رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) او را از این کار نهى مى کند، ولى سرانجام زید همسرش را طلاق داد، و رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) با او ازدواج کرد، و این آیه در بیان این قصه نازل شد.

بنابراین، منظور از  أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِ نعمت هدایت است که خدا به زید ارزانى داشت، و او را که یک مشرک زاده بود، به سوى ایمان هدایت نمود، و نیز محبت او را در دل پیامبرش افکند، و منظور از جمله  وَأَنْعَمْتَ عَلَیْهِ  احسانى است که پیغمبر به وى کرد، و او را که برده اى بود، آزاد ساخت، و به فرزندى خود پذیرفت، و جملۀ أَمْسِکْ عَلَیْکَ زَوْجَکَ وَاتَّقِ اللَّهَ کنایه است از اینکه همسرت را طلاق مَده، و این کنایه خالى از این اشاره نیست، که زید اصرار داشته او را طلاق دهد.

وَتُخْفِی فِی نَفْسِکَ مَا اللَّهُ مُبْدِیهِ یعنى تو در دلت مطلبى را پنهان مى کنى که خدا ظاهر کننده آن است وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ. از ذیل آیات یعنى جمله الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ [29 احزاب]، بر مى آید که ترس از مردم در جمله مورد بحث، این نبوده که آن جناب از جان خود مى ترسیده، بلکه ترسش راجع به خدا و مربوط به دین او بوده، و مى ترسید مردم به خاطر ازدواجش با همسر زید او را سرزنش کنند، و این ترس را در دل پنهان مى داشته، چون مى ترسیده اگر اظهارش کند، مردم او را سرزنش کنند، و بیماردلان هو و جنجال به راه بیندازند، که چرا همسر پسرت را گرفته اى، و در نتیجه ایمان عوام مردم هم سست شود و این ترس به طورى که ملاحظه مى کنید ترس مشروعى بوده، نه مذموم، چون در  حقیقت ترس براى خداى سبحان بوده است.

بیان اینکه جمله وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ متضمن تأیید و انتصار آن جناب است:

جمله وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ هم که ظاهرش نوعى عتاب است، که از مردم مى ترسى؟ با اینکه خدا سزاوارتر است به اینکه از او بترسى در حقیقت، و بر خلاف ظاهرش، عتاب از یک نوع ترس از خدا است، و این ترس از خدا از طریق مردم است، مى خواهد آن جناب را از این صورت ترس از خدا نهى نموده و به صورتى دیگر هدایت کند، و آن این است که در ترس از خدا، مردم را دخالت مَده، مستقیما از خدا بترس، و آنچه در دل پنهان کرده اى، که همان ترس باشد، از مردم پنهان مکن، چون خدا آن را آشکار مى کند.

و این خود شاهد خوبى است بر اینکه خداى تعالى بر پیامبر خود واجب کرده بوده که باید با همسر زید، پسر خوانده اش ازدواج کند، تا به این وسیله همه بفهمند که همسرِ پسر خوانده مَحرم انسان نیست، و سایر مسلمانان نیز مى توانند با همسرِ پسر خوانده هایشان ازدواج کنند.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) این معنا را در دل پنهان مى داشت، چون از اثر سوء آن در مردم مى ترسید، خداى تعالى با این عتاب او را امنیت داد، نظیر امنیتى که در آیه یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیکمن ربک... و الله یعصمک من الناس داد.

پس ظاهر عتابى که از جمله وَتَخْشَى النَّاسَ وَاللَّهُ أَحَقُّ أَنْ تَخْشَاهُ استفاده مى شود، این است که مى خواهد آن جناب را نصرت و تایید کند تا جبران طعن طاعنان بیمار دل را بکند، نظیر آنچه در تفسیر آیه عفا الله عنک لم اذنت لهم حتى یتبین لک الذین صدقوا و تعلم الکاذبین گذشت.

یکى از ادله اى که دلالت دارد بر اینکه منظور از آیه مورد بحث تایید و انتصار آن جناب است، که به صورت عتاب آمده، این است که بعد از آن جمله فرموده : فلما قضى زید منها و طرا زوجناکها همین که زید از همسرش صرفنظر کرد، ما او را به ازدواج تو در مى آوریم، و از این تعبیر به خوبى پیداست که گویى ازدواج با زینب از اراده و اختیار رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) خارج بوده، و خدا اینکار را کرده، دلیل دومش جمله و کان امر الله مفعولا- کارهاى خدا انجام شدنى است مى باشد، که باز داستان ازدواج را کار خدا دانسته.

پس جمله فلما قضى زید منها و طرا زوجناکها نتیجه گیرى از مطالب قبل است، که مى فرمود: و تخفى فى نفسک ما الله مبدیه ، (و حاصل مجموع آن دو این است که چنانچه قبلا گفتیم، خدا آنچه را تو پنهان کرده اى آشکار مى سازد، پس به زودى بعد از آنکه زید او را طلاق داد به ازدواج تو در مى آوریم.

و تعبیر قضاى وطر، کنایه است از بهره مندى از وى، و هم خوابگى با او، و جمله لکى لا یکون على المؤمنین حرج فى ازواج ادعیائهم اذا قضوا منهن وطرا تعلیل ازدواج مورد بحث، و بیان مصلحت این حکم است، مى فرماید: اینکه ما زینب را به ازدواج تو در مى آوریم، و این عمل را حلال و جایز کردیم، علتش این است که خواستیم مؤمنین در خصوص ازدواج با همسران پسر خوانده هایشان، بعد از آنکه بهره خود را گرفتند، در فشار نباشند، آنها نیز مى توانند با همسران پسر خوانده خود ازدواج کنند.

اشاره به اشتباه مفسرین در ارتباط با آیه فوق: از اینجا روشن مى شود که آنچه رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) در دل پنهان مى داشته همین حکم بوده، و معلوم مى شود این عمل قبلا براى آن جناب واجب شده بود، نه اینکه رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) آنطورى که بعضى از مفسرین گفته اند عاشق زینب دختر جحش شده باشد، و عشق خود را پنهان کرده باشد، بلکه وجوب این عمل را پنهان مى کرده.

مفسرین در اثر این اشتباه به حیص وبیص افتاده و در مقام توجیه عشق رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم) بر آمده اند، که او هم بشر بوده، و عشق هم یک حالت جِبلّى و فطرى است، که هیچ بشرى از آن مستثنى نیست، غافل از اینکه

اولا با این توجیه نیروى تربیت الهى را از نیروى جبلّت و طبیعت بشرى کمتر دانسته اند، و حال آنکه نیروى تربیت الهى قاهر بر هر نیروى دیگر است،

و ثانیا در چنین فرضى دیگر معنا ندارد که آن جناب را عتاب کند، که چرا عشق خودت را پنهان کرده اى، چون معنایش این مى شود که تو باید عشق خود را نسبت به زن مردم اظهار مى کردى، و چرا نکردى ؟ و رسوایى این حرف از آفتاب روشن تر است، چون از یک فرد عادى  پسندیده نیست که دنبال ناموس مردم حرفى بزند، و به یاد آنان باشد، و براى بچنگ آوردن آنان تثبیت کند، تا چه رسد به خاتم انبیاء (صلوات الله علیه).

از آخرین عکس های  مرحوم علامه طباطبایی در بیمارستان

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٩ ‎ق.ظ

پست 3591 : به قلم دامنه. به نام خدا. فردا 15 آبان همزمان است با شهادت حضرت رقیه (س) دختر چهار سالۀ حضرت امام حسین (ع). البته نام اصلی وی فاطمه است که ملقّب شد به رقیه. و رقیّه یعنی بالا رفتن و ترقّی.

دامنه معتقد است توسّل و تعلّق عاطفی به حضرت رقیه برای شیفتگان امام حسین (ع) بسیار برکت آفرین است. زیرا به عقل ناقص من:

اول آن که این دختر 4 ساله، مصائب کربلا را درک و لمس کرده و این خیلی عظمت دارد.

دوم این که با سنِّ کم و خردسالی اش، هم فجایع کربلا را تحمل کرده و هم اسیری در کوفه و شام و خرابه‌ های آن را.

سوم این که میان او و پدرش حضرت سیدالشهداء (ع) رابطۀ بسیار عاطفی و حُبّ عجیبی برقرار بود.

چهارم این که در اوج اسیری و سختی و درد شهادت پدرش امام حسین (ع) و یارانش، خود نیز به دست قساوت دستگاه یزید به شهادت رسید و این شهادت مظلومانه برای دختری این گونه  عاشق پدر و سرشار معصومیت، بسیار دردناک است.

پنجم این که نقل می کنند به دستور خبیثانۀ یزید بن معاویه، سر مقدس بریده ی حضرت سیدالشهداء (ع) را با فساوت تمام به این دختر معصوم و زجرکشیده و دلتنگ بابایش حسین بن علی (ع) نشان دادند که بسیار لحظاتی جانسوز بود.

دامنه با دلی غمگین و انبوهی از حسرت و عشق و ارادت، این شهادت را دامنه خوانان شریف و  همۀ دلدادگانِ به اهلبیت (ع) و اباعبدالله الحسین (ع) تسلیت می گوید.

«حسن روح‌الامین که به نام نقاش عاشورایی شناخته شده است، این واقعه را در زمستان 1393 با تکنیک رنگ روغن به تصویر کشیده است. این تابلو توصیفی از این بیت است: (منبع این عکس: اینجا)

من از تاریکی شب‌ های این ویرانه می‌ترسم

تو را آورده‌ام خورشیدِ تابانِ خودم باشی

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3590 : به نام خدا

مشهد مقدس. هتل ابریشم. دامنه. عارف. عادل. سال 1378. عکاس: عاصم

   

دامنه و سیدعلی اصغر. سال 1364                سمت چپ دوستم سید جواد میری. 1365

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3589 : به انتخاب دامنه : به نام خدا. در سلسه مباحث حضرت مهدی موعود، امروز جمعه 14 آبان 1395 به ارائه ی شرح حدیثی از حضرت مهدى موعود (عج) در بارۀ توحید و نفى غلوّ می پردازم:

إِنَّ اللّهَ تَعالى هُوَ الَّذی خَلَقَ الاَْجْسامَ وَقَسَّمَ الاَْرْزاقَ، لاَِنَّهُ لَیْسَ بِجِسْم وَلا حالٌّ فی جِسْم، لَیْسَ کَمِثْلِهِ شیءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْعَلیمُ، وَأَمَّا الاَْئِمَّةُ (علیهم السلام) فَإِنَّهُمْ یَسْأَلوُنَ اللّهَ تَعالى فَیَخْلُقُ، وَیَسْأَلوُنَهُ فَیَرْزِقُ، إِیجاباً لِمَسْأَلَتِهِمْ وَإِعْظاماً لِحَقِّهِمْ. [الغیبة، طوسى، ص 294، ح248; احتجاج، ج2، ص285; بحارالأنوار، ج 25، ص 329، ح4.]

تنها خداوند متعال است که اجسام را خلق و روزى ها را تقسیم کرده است; زیرا او جسم یا حلول کننده در جسم نیست. چیزى همانند او نیست. او شنوا و داناست; امّا ائمّه (علیهم السلام) چیزى را از خدا مى خواهند و خدا نیز براى آنان خلق مى کند. از خدا مى خواهند، خدا هم روزى مى دهد. خدا چنین مى کند، چون بر خود حتم کرده که خواسته ى آنان را اجابت و منزلت و شأن آن ها را عظیم گرداند.

شرح حدیث: شیخ طوسى (رحمه الله) در کتاب الغیبة نقل مى کند، جماعتى از شیعیان، در مقام اهل بیت (علیهم السلام) اختلاف کردند. عدّه اى قائل بودند که خداوند_ عزّوجل_ قدرت خلق و رزق را به امامان معصوم واگذار کرده است. در مقابل، عدّه اى بر این عقیده بودند که این امر، محال است و بر خداوند متعال جایز نیست که امر خلق و رزق را به ائمه واگذار کند; زیرا، تنها خداوند متعال قادر برخلق اجسام است. 

شیعیان، در این امر، به نزاع شدید برخاستند. شخصى که در آن مجلس حاضر بود، گفت: «چرا نزد ابى جعفر محمّد بن عثمان عمرى نمى روید و در این باره از او سؤال نمى کنید تا حقّ بر شما روشن گردد؟ او تنها راه و واسطه به سوى حضرت صاحب الأمر (علیه السلام) است.» شیعیان، بر این امر راضى شدند و نامه نوشتند و در آن، مسئله ى مورد نزاع را پرسیدند. حضرت در جواب نامه مرقوم فرمودند:

خالق نباید جسم، و رازق نباید روزى خورنده باشد; در نتیجه، ما چون جسم داریم و روزى مى خوریم، نه خالق هستیم و نه رازق; ولى خداوند، حق ما را بزرگ قرار داده و درخواست ما را اجابت مى کند; لذا دعایى که مى کنیم، برآورده مى شود، نه این که ما، خود، جداى از خواست الهى، توان این را داشته باشیم.» (منبع : شرح چهل حدیث از حضرت مهدى (عج). تالیف: على اصغر رضوانى اینجا)

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٧ ‎ق.ظ

پست 3588 : به انتخاب دامنه : به نام خدا. در سلسله مباحث فاطمه شناسی برای درک بیشتر مقام حضرت فاطمه زهرا _سلام الله علیها_ دو نکته ی پیوسته به هم را ارائه می کنم:

نکتۀ اول: «فاطمه مشتق از فاطر است. قال النبى صلى اللَّه علیه و آله لفاطمة علیهاالسلام. «شق اللَّه لک یا فاطمة! إسماً من أسمائه، فهو «الفاطر» و أنت «فاطمة.» 

پیامبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله به حضرت فاطمه علیهاالسلام فرمودند: اى فاطمه‏ ى من! خداوند براى تو اسمى از اسامى خود برگرفته است. خداوند «فاطر» [دامنه: یعنی آفریننده و خالق] است و نام تو را «فاطمه» گذاشته است.» (بحارالانوار، ج 43، ص 15).

نکتۀ دوم: نام فاطمه (س) برگرفته از نام خداوند. «هذه «فاطمة» و أنا فاطر السماوات والأرضین فاطم، أعدائی عن رحمتی یوم فصل قضائی و فاطم أولیائی عمّا یعتریهم و یشینهم فشققت لها إسماء من إسمی.

من فاطر زمین و آسمان هستم و در روز قیامت دشمنان خود را از رحمتم محروم مى‏ گردانم. و اولیاى خود را، از هر چه آنها را مى‏ آزارد و ناپسند دارند، جدا نموده‏ ام، پس نام «فاطمه» را از نام خود مشتق نمودم.» (بحارالانوار، ج 26، ص 326. از تفسیر الإمام العسکرى

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3587 : به قلم دامنه. به نام خدا. سرمای پائیز قم هم لَس لَس (=آرام آرام) سررسید و حالا وقتش است به انباری ها سرَک کشید و کهی و کهیچه ها را درآورد و کهیشکی پخت و با طعم و بخار و آب انار و یا آب نارنج  و اگر گیر نیامد با آب لیمو و در رأس همه کُولک نمک خورد و مُخ را حسابی شارژ کرد و سینه را ماساژ. همین و بسّ.

کهی و کهیچهٔ انباری مان که امروز کهیشکی شد و خوراک گلوی دامنه. عکاس: دامنه

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3586 :  به نام خدا. عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه در روز 5شنبه 13 آبان 1395.

    

حمزه ای بِنه سر. اسماعیل سحرخیز. زردکیجاپلو و گل سرخ دارابکلا

    

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3585 : به قلم دامنه. به نام خدا. صبح جمعه ها روی میز کارم در منزل پس از تلاوت قرآن، به دیوان حافظ هم سری می زنم که امروز 14 آبان 1395 غزل 294 نصیبم شد و خواندم و در این پست هم روانه نمودم

در وفای عشق تو مشهور خوبانم چو شمع

شب نشین کوی سربازان و رندانم چو شمع

روز و شب خوابم نمی‌آید به چشم غم پرست

بس که در بیماری هجر تو گریانم چو شمع

رشته صبرم به مقراض غمت ببریده شد

همچنان در آتش مهر تو سوزانم چو شمع

گر کمیت اشک گلگونم نبودی گرم رو

کی شدی روشن به گیتی راز پنهانم چو شمع

در میان آب و آتش همچنان سرگرم توست

این دل زار نزار اشک بارانم چو شمع

در شب هجران مرا پروانه وصلی فرست

ور نه از دردت جهانی را بسوزانم چو شمع

بی جمال عالم آرای تو روزم چون شب است

با کمال عشق تو در عین نقصانم چو شمع

کوه صبرم نرم شد چون موم در دست غمت

تا در آب و آتش عشقت گدازانم چو شمع

همچو صبحم یک نفس باقیست با دیدار تو

چهره بنما دلبرا تا جان برافشانم چو شمع

سرفرازم کن شبی از وصل خود ای نازنین

تا منور گردد از دیدارت ایوانم چو شمع

آتش مهر تو را حافظ عجب در سر گرفت

آتش دل کی به آب دیده بنشانم چو شمع

حافظ را تفأّل کردم و غزل 294 نصیبم شد... «آتش مهر تو را حافظ عجب در سر گرفت»

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3584 : به قلم عابدین امینی. به نام خدا. «سلام جناب آقای ابراهیم طالبی. توی سایتتون داشتم مطلبی از آیت الاه صادق لاریجانی (پست 491 به تاریخ 4 آذر 1393. اینجا) میخوندم. در لابه لای مطالبی که از ایشون مرقوم فرموده بودید اشاراتی به مناظرات قلمی جناب لاریجانی با دکتر سروش در کیهان فرهنگی و مجله کیان داشتید و اشاره داشتید که تمام مطالب کیهان فرهنگی و کیان را به صورت آرشیو در اختیار دارید. خواستم از حضرتعالی تقاضا کنم اگر برایتان امکان پذیر است، بزرگواری بفرمایید چگونگی دستیابی به اون آرشیو رو مرقوم بفرمایید.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب عابدین امینی خوانندۀ محترم دامنه که نمی دانم کی هستی و از کجا. اما همین اشتیاق شما به مطالعه ی مباحث اندیشه ای، نشان می دهد فردی فرهیخته ای.

اما بعد؛ من مجله های کیان و کیهان فرهنگی را در همان سال های انتشار در اواخر دهه ی شصت و دهه ی هفتاد، به صورت ماهیانه می خریدم و خودم از روی علاقه و اهمیت دادن به مناظرات و مقالات آن، آن را _به صورت 10 جلد، 10 جلد_ صحافی می کردم و در کتابخانه ی شخصی ام نگه داری می کنم.

در ضمن همین قدر می دانم که مؤسّسه فرهنگی و انتشاراتی صراط، در خیابانی در ضلع شمالی دانشگاه تهران این مجموعه ی کیان را _ که به دلایلی از سوی عوامل تندرویی از جناح راست با رای دادگاهی خاص! توقیف شد_ بصورت صحافی شده می فروخت. پوزش از دیربازکردنِ پیام تان و سپاس از حضورتان. خدا نگه دار.

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3583 : به قلم معصومه رجبی دارابی. «سلام ودرود,,, تظاهرات ضدآمریکایی شما قبول باشه,, خدا قوت,, کسی بیاد آبگوشت با نون سنگک وروغن زیتون بخوره کیلومترها هم راهپیمایی کنه ضعف نمیکنه»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما فامیل. بله ان شاء الله که قبول است. بله دعای درستی ست خداقوت گویی ها. بله باید بُنیه قوی باشد تا حنجره از فریاد مرگ بر آمریکا متورّم نگردد. روغن زیتون هم باید خورد؛ چون غذایی قرآنی ست. نفخ اغذیه را می گیرد. ملیّن (=روان کننده ی) گوارش است. همچنین انرژی زاست.

زیر این (پست 3581 با عنوان 13 آبان بر دامنه چه گذشت؟ اینجا) پیام های زیادی آمده است که از سرِ شوخی و طنّازی و همدردی! و همآوردی، دامنه را لُغُزباران کرده اند. و من هم نه فقط متن کامنت ها را با فراست خواندم بلکه درس کامنت ها را نیز خواندم!

جمعه ۱٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3582 : به نام خدا. متن نقلی. «به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار وزیر، معاونان و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حرم مطهر امام خمینی (س) اظهار کرد: تردید نکنید هویت انقلاب اسلامی هیچ نسبتی با تحجر ندارد و متحجرین هیچ نقشی در تحولات انقلابی نداشتند.

وی با بیان اینکه متحجرین مانع حرکت انقلابیون مسلمان در پیش از انقلاب بوده اند، افزود: انقلاب به همان میزان که از ولنگاری دور است از تحجر هم به دور است. توجه به بعد تحجر ستیزانه انقلاب از ارکان فرهنگ انقلاب است و همین جاست که امام می گویند می خواهم فدا شوم و در این مسیر جان و آبرویم را بدهم. چرا که حرکت در این مسیر برای متدینین دشوارتر است.

یادگار امام با بیان اینکه مبارزه با تحجر به این معنا نیست که سر به بالین ولنگاری و بی هویتی بگذاریم حدود تشخیص ولنگاری را شریعت ذکر کرد و یادآور شد: مبانی این حوزه فتاوا و رفتار امام است و مجموعه این فتاوا قابلیت انطباق در حوزه های مختلف فرهنگ را دارد.

سید حسن خمینی با تأکید بر اینکه اهالی فرهنگ نباید خود را بازیچه دست دیگران قرار دهند و باید هویت خود را بشناسند، گفت: اهالی فرهنگ خط معتدل خود را در میان دوگانه تحجر و ولنگاری ادامه دهند.

وی با توصیه اکید بر اینکه اگر مرد راه نیستید وارد نشوید،گفت: هر کاری نیازمند ایستادگی است و اگر امروز نام پیامبر بزرگ اسلام نیز بر مأذنه ها باقی مانده است به خاطر تحمل سختی ها و دشواری های فراوان بوده است.

سید حسن خمینی ادامه داد: کسی نمی تواند بگوید من نمی توانم بیاستم چرا که در این صورت نباید کار را می پذیرفت. در تمام حوزه های سیاسی،اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ... ارزش انسان ها در میزان ایستادن آنها است.» (منبع: اینجا)

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:۳۳ ‎ب.ظ

پست 3581 : به قلم دامنه. به نام خدا. امروز 5شنبه 13 آبان 1395 با اعتقاد راسخی که به شعار راهبردی «مرگ بر آمریکا» دارم، در تظاهرت ضدآمریکایی قم و زیارت حضرت معصومه _سلام الله علیها_ حضور یافتم و جاهایی هم رفتم که در زیرنویس عکس های این پست، حرفهای خلاصه شده ام را زده ام:

8صبح آبگوشت را گرم و نون سنگگ تیلیت کردم و با روغن زیتون بسادگی خوردم تا در تظاهرات غش! ضعف! نکنم

خودم را به مسجد مقدس امام حسن عسکری (ع) _که مسجدی بسیار باقدمت و مهم قم است_ رساندم بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:۳۳ ‎ب.ظ

پست 3580 : به نام خدا. عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه در روز یک 5شنبه 13 آبان 1395 از تلم دوی حمزه ای بنه سر و ... .

    

حمیدرضا طالبی دارابی و سید قاسم هاشمی دارابی در حمزه ای بنه سر جنگل دارابکلا

    

حاج خلیل شهابی دارابی و سید قاسم هاشمی دارابی و باقر ابراهیمی روی پل یُورمله

    

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:۱٩ ‎ب.ظ

پست 3579 : به نام خدا. متن نقلی. «جمعی از مورخان، استادان و دانشجویان رشته تاریخ در دانشگاه‌های سراسر کشور و پژوهشگران و محققان حوزه تاریخ معاصر به دیدار آیت‌ا... هاشمی بروند. وی در این دیدار بی‌طرفی مورخ و نوشتن واقعیت‌ها را دو ضرورت اصلی نگارش تاریخ دانست و گفت: « تاریخ آیینه‌ای است که مورخ باید بدون حب و بغض سیاسی و فکری، همه خوبی‌ها و بدی‌های اتفاقات را برای آگاهی مردم و عبرت نسل‌های موجود و آینده در آن انعکاس دهد.

آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی، در پاسخ به این سوال که «چرا برخی از نهادها و افراد بعضا مدعی انقلابی، با شما مخالفت می‌کنند و برای تخریب شخصیت شما با توسل به هر وسیله‌ای، تلاش می‌کنند؟»، گفت:

البته، مخالفت و نقد منصفانه و اخلاقی حق هر انسانی است، اما اینکه چرا تخریب می‌کنند، به خاطر موقعیت خودشان است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اصولا سه گروه یا دسته هستند که به جای نقد و مخالفت منصفانه، به تخریب، تهمت، شایعه‌سازی و کارهای غیراخلاقی روی می‌آورند.

افراد و گروه اول کسانی هستند که بعضا قبلا از بنده توقعات یا خواسته‌هایی داشته‌اند که من نتوانسته یا نخواسته‌ام به خواسته‌های آنان عمل کنم، لذا کینه و بغض دارند.

گروه دوم افراد یا جناح‌های تندرویی هستند که من و افکارم را مانع رسیدن به اهداف تند خود برای انحراف افکار عمومی می‌دانند، لذا سعی دارند با تخریب، تهمت و شایعه‌سازی، مرا یا منفعل کرده یا از سر راه خویش بردارند که البته تاکنون نتیجه عکس گرفته‌اند، ولی هنوز هم دست‌بردار نیستند.

حجة الاسلام شیخ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد

گروه سوم جوانان و افرادی هستند که بدون شناخت و آگاهی، صرفا براساس القائات و شنیده‌های دیگران، ناآگاهانه این کار را می‌کنند که البته من برای همه آنان دعا می‌کنم. ولی گروه سوم بیشتر قابل هدایت و برگشت هستند، کمااینکه تاکنون افراد بسیار زیادی از این قشر، حضوری یا با پیغام و نامه از من طلب حلالیت کرده‌اند که من هم همه آنان را حلال کرده‌ام. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برای روشن شدن مساله چرایی مخالفت بعضی‌ها، به رد صلاحیتشان در انتخابات ۹۲ اشاره کرد و گفت:

وزیر وقت اطلاعات [حجة الاسلام شیخ حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد] در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود که با این اقبالی که روز‌به‌روز و بلکه ساعت به ساعت به ایشان می‌شود، با رأی بی‌سابقه‌ای می‌آید و همه رشته‌های ۱۰ ساله ما را پنبه می‌کند.»(منبع سایت جماران: اینجا) (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:۱٩ ‎ب.ظ

پست 3578 :  به نام خدا. متن نقلی. «مصطفی ترک‌همدانی، وکیل جمعی از کارگران در ماجرای شکایت از رئیس سابق سازمان  تأمین ‌اجتماعی، در گفت‌وگو با ایلنا از صدور حکم شلاق برای مرتضوی خبر داد.

همدانی با اشاره به صدور حکم مدیرعامل پیشین تأمین اجتماعی در پرونده تأمین اجتماعی گفت: «این ردی شامل سه بخش بابت شکایت‌های ۱- کارگران و سازمان تأمین اجتماعی ۲- آقایان پالیزدار و پیمان حاج محمود عطار و ۳- نماینده پیشین کرج و همسر قاضی‌اش است.

هرچند قاضی محترم دادگاه در بخش اول تمامی اعمال مجرمانه متهم را در برداشت اموال سازمان تأمین اجتماعی به‌خوبی تشریح و تبیین کرده، اما به گمان من در تطبیق عمل او با عنوان مجرمانه می‌توانست «اختلاس» را نیز تلقی کند و متهم لااقل محکوم به رد مال نیز می‌شد اما درحال‌حاضر به اتهام‌های تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه به تحمل ۷۰ و ۶۵ ضربه شلاق محکوم شده است» (منبع: اینجا)

حکم 70 ضربه شلاق برای قاضی سعید مرتضوی یار و همداستان محمود احمدی نژاد

پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳٩٥ ، ۳:۱٩ ‎ب.ظ

پست 3577 : به نام خدا. از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز [12 آبان 1395] در آستانه سیزدهم آبانماه روز دانش آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان با هشدار نسبت به برخی حرکت ها و تلاش های خطرناک برای تحریف حقیقت و منطق ایستادگی امام (ره) و ملت در مقابل آمریکا، در اذهان نسل جوان و همچنین القای این موضوع که تنها راه حل مشکلات کشور مذاکره و سازش با آمریکاست تأکید کردند: آنچه که مشکلات کشور را حل خواهد کرد، روحیه و تفکر انقلابی به معنای توکل به خدا،  اعتماد به درون، شجاعت اقدام و عمل، بصیرت، عمل به توصیه های امام، ابتکار ورزی، امیدواری به آینده، نترسیدن از دشمن و تسلیم نشدن در برابر او است. ...

رهبر انقلاب اسلامی به برخی حرکت ها و تلاش های خطرناک برای القاء دو اشتباه در اذهان و افکار عمومی به ویژه جوانان اشاره کردند و گفتند: این دو اشتباه عبارتست از:

۱) ایستادگی امام بزرگوار در مقابل آمریکا و اینکه می فرمود: «هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بکشید» از سرِ تعصب و لجبازی بود.

۲) حل مشکلات کشور در گرو مذاکره و سازش با آمریکاست.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: این دو تفکر غلط از طرف آمریکا و همچنین عوامل وابسته آنها و برخی پشیمان شده ها و از نَفَس افتاده ها و دنیا طلب ها، در حال تزریق به جامعه بویژه در مطبوعات و دانشگاه ها است.

ایشان در خصوص تفکر غلط اول گفتند: اینکه تبلیغ میکنند ایستادگی امام (ره) در مقابل آمریکا به علت تعصب و لجاجت و غرور بوده، به معنای آن است که امام در ایستادگی خود در برابر آمریکا منطقی نداشته است! در حالیکه ایستادگی نظام اسلامی و ملت ایران در برابر آمریکا بر اساس استدلال های کاملاً منطقی است.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان این استدلالها افزودند: سیاست و ذات دولت استکباری آمریکا، بر اساس افزون طلبی و زیاده خواهی است که در طول سالیان متمادی این سیاست را در نقاط مختلف جهان به ویژه منطقه غرب آسیا و ایرانِ قبل از انقلاب اِعمال کرده است،...

حضرت آیت الله خامنه ای جوانان را به بصیرت روزافزون توصیه و خطاب به جوانان خاطر نشان کردند: مراقب باشید هر سخنی را از هر گوینده ای نپذیرید و آنچه که اصل و مهم است انقلاب وراه امام عزیز است و باید حرف او را حجت بدانید.»

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٩ ‎ق.ظ

پست 2576 :  به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 134 . متن نقلی. «حساب و حکمت. سلا م کربلایی برادر ارجمند جناب آقا ابراهیم.

در بیمارستان‌ها وقت شام و ناهار، غذاها خیلی متفاوت است!

به یک نفر سوپ، چلوکباب و دسر می دهند،

به یک کسی فقط سوپ می دهند،

به یک نفر حتی سوپ هم نمی‌دهند و می‌گویند که فقط آب بخور،

به یک کسی می‌گویند که حتی آب هم نخور!!

جالب است که هیچ کدام از این بیماران اعتراض ندارند...

لابی هتل کربلا. آبان 1395

زیرا آنها پذیرفته‌اند که کسی که این تشخیص‌ها را داده است، طبیب است و آن کسی که طبیب است حکیم است...

پس اگر خدا به یک کسی کم داده یا زیاد داده، شما گله و شِکوه نکنید که چرا به او بیشتر داده‌ای و به من کمتر...

این کارها روی حساب و حکمت است... همه اینها درست البته بشرطی که ما تنبلی و سهل انگاری خودمان را به پای حکمت خداوند قرار ندهیم... (جملات و حکمت الهی قمشه ایی)

التماس دعا. قم المقدسه. ۱۲ آبان ۱۳۹۵»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حجة الاسلام شیخ مالک رجبی دارابی. زیارت نجف و کوفه و کربلا بر شما گوارا. ممنونم عوضم زیارت کردی. به یقین مشرّف شدن به این زیارت آثار و برکات عظیمی بر ملَکات وجودی آدمی باقی می گذارد و توشه ی پارسایی و انرژی ماورائی می گردد. خدا حافظ.

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3575 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 70 . «ارزش ساخته شده چیزی خیلی بیشتر از ارزش ساخته نشده اش است. مثلاً پشم را تُنی به قیمت پایین می خرند اما وقتی تبدیل به پارچه شد دیگر قیمتش فرق دارد» (منبع: آیة الله مطهری. آشنایی با قرآن، جلد7، ص 50)

توضیح دامنه: یعنی انسان هم نیازمند پرورش و ساختن خویش است؛ زیرا انسان خَلقی دارد و خُلقی. خَلقش یعنی جسمش و شخصش و خُلقش یعنی ملَکات و شخصیتش.

پنبه چینی در مزرعۀ پنبه

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٧ ‎ق.ظ

پست 3574 : به قلم دامنه. به نام خدا. متولد شام غریبان سال 1322 فریدونکنار مازندران. به همین دلیل نامش حسین شد و بعدها از ذاکرین اهلبیت (ع) گردید.

کلاس ششم را خواند و آهنگر شد. بعد در پادگان منظریه ی قم سرباز شد و سپس به استخدام تسلحیات ارتش در آمد و بعد به نهضت امام خمینی پیوست و به روشنگری مردم شهرش فریدونکار و حومه پرداخت و جلسات مذهبی برپا ساخت که توسط رژیم شاه دستگیر و زندانی شد.

در اوائل انقلاب با سازمان تروریستی منافقین به مبارزه ی جدی پرداخت. سپس برای مبارزه با شوروی کمونیستی به افغانستان رفت و در کنار مبارزین افغان با آن رژیم متجاوز جنگید.

در دفاع مقدس به گروه شهید مصطفی چمران و نیروهای فدائیان اسلام _که فرمانده آن همسنگر شهید چمران سردار شهید«سید مجتبی هاشمی» بود_ پیوست. بعد به منطقه ی جنگی سرپل ذهاب در کرمانشاه رفت و آنگاه در عملیات ثامن‌الائمه (ع) در رفع محاصره ی آبادان شرکت نمود.

بعد از فرماندهان برجسته ی لشکر 25 کربلای مازندران شد و با نهایت تلاش و فعالیت گسترده در دفاع مقدس و ایثارگری و خدمت به مردم، دوم اردیبهشت‌ ماه سال 1366 در عملیات کربلای 10 بر اثر اصابت خمپاره‌ بر سنگرش به شهادت رسید. روح و آرمان بلندش همیشه جاوید.

این بخشی از وصیت نامۀ آن شهید بزرگ و غیور و انقلابی ست که خواندن آن به انسان آرامش و انرژی و خط می دهد:

«برای الگو گرفتن شما میثم تمارها را در نظر بگیرید، عمار و یاسرها را در نظر بگیرید، شما بلال حبشی و سلمان فارسی را در نظر بگیرید. شما اباذر غفاری را در نظر بگیرید. در آن زمان خفقان، آنچنان به حضرت علی (ع) بودند که حاضر بودند همه وجودشان فدای اسلام شود حتی یک کلمه بر علیه علی (ع) حرف نمی زدند شما هم همینطور باشید»

سردار شهید حاج حسین بصیر

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3573 : به قلم دامنه. به نام خدا. در سلسله بحث دارابکلا و روحانیت، به معرفی مختصر جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد جوادی نسب می پردازم.

ایشان فرزند شایسته ی مردی مؤمن و متقی و مربّی قرآن یعنی مرحوم کبل احمد چلوئی دارابی اند که بعدها فامیلی شان به جوادی نسَب تغییر نمود. به عبارتی خواهرزادۀ جناب حاج علی کارگر و نیز برادر جناب حسین جوادی نسب _جانباز گرانقدر دارابکلا_ هستند.

قرآن را پیش مرحوم پدرش خواندند و طلبگی را نزد مرحوم آقا دارابکلایی شروع کردند و بعد به حوزۀ ساری و مشهد رفتند و هم اینک در ساری و در یکی از نهادهای انقلابی مشغول امور دینی و شرعی اند.

ایشان فردی آرام و باخلاق و متین هستند و به آداب معاشرت و ابراز محبت بسیار جدّی اند. در خاندان پدری  وی روحانی و طلبگی مرسوم بوده و برخی از اقوام ایشان روحانی اند از جمله عموی وی مرحوم حاج شیخ تقی و عموزاده اش شیخ محمد.

من از دورۀ جوانی با ایشان نزدیک بودم و هنوز نیز در دیدارهایی که دست می دهد محبت مان برقرار است و ارادتم به ایشان باقی ست. برای این روحانی گرامی آرزوی سلامتی و توفیق در نشر معارف دینی می کنم.

سمت چپ حجة الاسلام محمد جوادی نسب. 21 مهر 1395. عاشورا. دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3572 : به نام خدا. متن نقلی. دکتر ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران و تحلیلگر مسائل آمریکا از دونالد ترامپ می گوید:

«سؤال: با توجه به اینکه سیاست خارجی کلینتون، ترامپ یا اساسا هر رئیس‌جمهوری در آمریکا تابعی از ضرورت‌های ساختاری ایالات متحده است، آیا می‌توان گفت که شعارهای انتخاباتی دو نامزد انتخابات ۲۰۱۶ تنها مصرف داخلی دارد و در عمل هر یک از آنان باید تن به مولفه‌های ساختاری، ساخت‌های بوروکراتیک و نخبگان سیاسی آمریکا دهند؟

پاسخ: دقیقا درست است. تحلیلی که من دارم راجع به سیاست خارجی کشورها به ویژه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا همین نکته است. سیاست قدرت در آمریکا ماهیت ساختاری و نهادی دارد و این تحلیل را در انتخابات دو دوره پیش در آمریکا یعنی رقابت میان باراک اوباما و میت رامنی در سال ۲۰۱۲ و همچنین اوباما و جان مک کین در سال ۲۰۰۸ هم داشتم اما جنس دونالد ترامپ از جنس محمود احمدی‌نژاد در ایران است.

یعنی احمدی‌نژاد در حلقه قدرت مرکزی در ایران جایگاهی نداشت و آخرین سمت او فرماندار اردبیل بود که چون اردبیل استان شد، تبدیل شد به استاندار و چون اصولگرایان در شورای شهر پیروز شدند احمدی‌نژاد شد شهردار تهران. یعنی جایگاه موثر و مناسبی را در حوزه زمامداری نداشت و از فرصت‌ها استفاده کرد و توانست یک گفتمان «عدالت تهی‌دستان» را تولید کند.

دکتر ابراهیم متقی

ترامپ همچنین ویژگی‌ای دارد و یک انسان فرصت طلب اما فاقد جایگاه ساختاری در آمریکا است. در نظر بگیرید اوباما و جوزف بایدن قبل از اینکه رئیس‌جمهور بشوند، معاون رئیس‌جمهور آمریکا و سناتور بودند. جوزف بایدن ۳۶ سال سناتور بود و با ساخت قدرت در آمریکا پیونده داشت، یا حتی رونالد ریگان قبل از ریاست‌جمهوری فرماندار کالیفرنیا بود و به‌طور کلی کسانی که در آمریکا رئیس‌جمهور شدند یا سناتور بودند یا فرماندار، یا معاون رئیس‌جمهور یا فرمانده نظامی عالی رتبه، مانند آیزنهاور. اوباما و کلینتون هر دو حقوق خوانده بودند.

اما ترامپ هیچ‌گاه هیچ سمت سیاسی و اجرایی نداشته و هیچ سابقه کار بوروکراتیک در پرونده ندارد اما چون ساختار آمریکا به گونه‌ای است که می‌گوید رئیس‌جمهور باید «پاپیولار» یا مردمی باشد و قائل به نخبگان سیاسی نیست، او توانست با بهره‌گیری از یک گفتمان انتقادی به این عرصه ورود پیدا کند چرا که ترامپ تلاش دارد تا ادبیات پوپولیستی را به عنوان زیرساخت رقابت‌های انتخاباتی خود قرار دهد.

توضیح دامنه: به نام خدا. بی آن که در این باره هیچ پیش داوری داشته باشم باید بگویم دکتر ابراهیم متقی _که من از نزدیک وی را می شناسم_ در ادامۀ تحلیلش بر این نکته تأکید می کند که سیاست‌ های دونالد ترامپ _نامزد ریاست جمهوری آمریکا_ «امنیت ایران را بالا می‌ بَرد». متقی معتقد است پیروزی ترامپ از حزب جمهوریخواهان بر هیلاری کلینتون از حزب دموکرات به سود ایران است و سیاست های او مازاد امنیت برای ایران ایجاد می کند... بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3571 : به نام خدا

سه راه. سورک. جادۀ گهرباران. منزل باجناقم. 1375. از راست: حاج رضا دارابکلایی. دامنه. عیسی

    

عارف.عادل. عاصم. شهر کهَک. 1382. منزل حکیم ملاصدرا               قم. 9 اسفند 93. دامنه و رفقا

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3570 : به نام خدا. متن نقلی. «آیت‌ا... هاشمی در مراسم اختتامیه بیست و یکمین دوره مسابقات قرآن و عترت و نخستین جشنواره شیخ طبرسی، نسبت به دستبوسی افراد انتقاد کرد و گفت:

این کار اگر تملق باشد و باعث غرور شود، گناه بزرگی است. وی گفت: ملائکه به احترام آدم و برای خدا و بعد از فهمیدن از علم آدم به او سجده کردند و این سجده برای خدا بود. من برای دستبوسی‌ها این حق را برای خودم نمی‌دانم، بقیه خودشان می‌دانند. چون این کار اگر تملق باشد و باعث غرور شود گناه بزرگی است و خداوند به ما اجازه نداده است.

آیت‌ا...هاشمی‌رفسنجانی همچنین اظهار کرد: کار اساسی این است که از محتوای قرآن عالمانه و متناسب با زمان به مردم یاد دهیم که این خیلی مهم و جزو کارهای اصلی است. وی همچنین به داستان حضرت موسی، حضرت عیسی و حضرت ابراهیم (ع) در قرآن کریم و معجزات آنها اشاره کرد و افزود: پیامبر اکرم (ص) نیز معجزات این‌چنینی برای عوام داشتند اما قرآن معجزه  اصلی پیامبر اکرم (ص) است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: هر زمان باید قرآن برای ما قابل فهم و قابل اجرا باشد و اسرار زیادی در آن هست که هنوز به آن نرسیده‌ایم. باید خیلی در بحث قرآن و عترت جدی باشیم و حالا که اینجا دانشگاه آزاد اسلامی است و اسم آن را آزاد و اسلامی گذاشته‌ایم باید در این راستا گام‌های بلندی برداشته شود و دانشجو و استاد نباید محدودیت داشته باشند. هاشمی‌رفسنجانی یادآور شد:

البته هدف این بود که در این دانشگاه افراد بدون کنکور وارد شده و درس بخوانند و امام (ره) نیز همین را تایید کردند اما گویا نشد. وی همچنین تصریح کرد: من در زندگی خود خیلی از قرآن استفاده کردم و از بچگی با صدای عبادت پدرمان بیدار می‌شدیم و از آن زمان انس قرآن پیدا کردیم. با عشق به قرآن به قم آمدیم تا قرآن را بهتر بفهمیم و همان زمان به دنبال حفظ، مطالعه  و تفسیر علامه طباطبایی رفتم. همه فکرهایی هم که الان دارم، از پیش از انقلاب، ‌بعد از آن و در شرایط حاضر، همه همان افکاری است که از قرآن گرفتم.

وی افزود: زندان هم با عشق قرآن برایم شیرین بود و دوره کامل تفسیر قرآن را در سه سال حضور در زندان نوشتم. زندان برای من با این شرایط به هیچ‌وجه سخت نبود. من زیر شکنجه زنده شدم و قرآن این‌طور است که در همه حالات انسان را زنده می‌کند.» (منبع: اینجا)

جایزۀ علامه طباطبایی به آیة الله هاشمی رفسنجانی اهدا شد

«همچنین دیروز سیدطاها هاشمی با اعلام خبر اعطای جایزه علامه طباطبایی به آیت‌ا... هاشمی اظهار داشت: جایزه علامه طباطبایی به انتخاب و اجماع اعضای کمیته داوران به آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی به پاس مجاهدت‌های فراوان در تالیف اثر ارزشمند و ماندگار تفسیر راهنما و همچنین فرهنگ قرآن تعلق گرفته است.» (منبع این خبر ایسکانیوز: اینجا)

اهدای جایزۀ علامه طباطبایی به آیة الله رفسنجانی در نخستین جشنوارۀ شیخ طبرسی. 11 آبان 1395

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3569 : به نام خدا. از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای،‌ جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم [سه شنبه 11 آبان 1395]با رهبر معظم انقلاب دیدار و گفت‌وگو کردند.

«به شهدای دفاع از حریم اهل بیت علیهم‌السلام به طور ویژه افتخار می‌کنیم» این جمله‌ای‌ است که رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار صمیمانه با جمعی از خانواده‌های شهدای مدافع حرم اهل بیت علیهم‌السلام بیان کردند.» (منبع: روزنامۀ سیاست روز. اینجا)

عکسی از آن دیدار

چهارشنبه ۱٢ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3568 : به نام خدا

از کوچکترین نسل پدرومادرعزیزم، فاطمه فرزند خواهرزاه ام حسن. ارسال فامیلم ام البنین دارابکلایی به تلگرام دامنه. 5 آبان 1395. عکاس: دامادخواهرم، هنرمند متفکر جناب احسان علی میرزایی (عکاسی خیابان خیّام ساری جنب سینما مولن روژ)

    

دامنه. فامیلم عیسی درواری. عاشورا 1371دارابکلا     دامنه. سیدعلی اصغر. یاد یوسف 1384

اسماعیل دارابکلایی. ساری. رستوران حاج حسن. ارسالی فامیلم ام البنین دارابکلایی به تلگرام دامنه. 9 آبان 1395

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3567 : به نام خدا

شهر قمصر کاشان. سال 1382. از راست: عارف. عاصم. عادل. صابر (پسر حاج احمد). عکاس: دامنه

     

مریوان. 1367. صدیقی. دامنه                                  دامنه. مشهد. قبر فردوسی1373

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3566 : به قلم دامنه. به نام خدا. از این پس در سلسله مباحث معرفی کتاب و نیز سلسله مباحث «آثار دامنه» به کتاب ها و مقالاتی که دامنه نوشته است نیز اشاره می کنم.

17 سال پیش در تابستان 1378، فصلنامۀ تخصصی علوم سیاسی دانشگاه امام باقر (ع) قم، برای یکصدمین سال میلاد امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، ویژه نامه ای را منتشر نمود که دامنه هم یکی از مقالات تخصصی آن را نوشته بود و در همان سال به چاپ رسیده بود.

موضوع من در آن ویژه نامه «نگاهی به دیدگاه های سیاسی امام خمینی در دورۀ اقامت در فرانسه» بود که در ص 173 تا 199 فصلنامه درج شده است

یک نکته از آن مقاله ام در ص 188 را می آورم: امام اعلام می کنند: سیاست ما همیشه بر مبنای آزادی، استقلال و حفظ منافع مردم است. و با قاطعیت تضمین می دهند «این اصل را هرگز فدای چیزی نمی کنیم.»

عکس ویژنامۀ اندیشه های امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

    

مقاله ی شمارۀ 5 فصلنامه از دامنه                                         مقالۀ دامنه در فصلنامه

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3565 : به انتخاب دامنه. قرآن در صحنه 32. به نام خدا. تفسیر آیۀ 30 سورۀ مبارکۀ اَنفال. وَإِذْ یَمْکُرُ بِکَ الَّذِینَ کَفَرُوا لِیُثْبِتُوکَ أَوْ یَقْتُلُوکَ أَوْ یُخْرِجُوکَ وَیَمْکُرُونَ وَیَمْکُرُ اللَّهُ وَاللَّهُ خَیْرُ الْمَاکِرِینَ.

و [یاد کن] هنگامى را که کافران در بارۀ تو نیرنگ می کردند تا تو را به بند کشند یا بکُشند یا [از مکه] اخراج کنند و نیرنگ مى‏ زدند و خدا تدبیر می کرد و خدا بهترین تدبیرکنندگان است. (ترجمۀ مرحوم محمدمهدی فولاوند). 

تفسیر مرحوم علامه طباطبایی در المیزان: «راغب مى گوید: کلمه مَکر به معناى به کار بردن حیله براى منصرف کردن کسى از مقصودش مى باشد، و این به دو صورت است، یکى ممدوح و یکى مذموم،

مکر ممدوح آن است که به منظور عمل صحیح و پسندیده اى انجام شود. و بنا بر این معنا، خداى تعالى فرموده : و الله خیر الماکرین.

و اما مکر مذموم آن مکرى است که به منظور عمل قبیح و ناپسندى بکار رود، و در این باره فرموده : و لا یحیق المکر السیئى الا باهله و نیز فرموده : و اذ یمکر بک الذین کفروا و فرموده : فانظر کیف کان عاقبه مکرهم و درباره هر دو قسم آن فرموده : و مکروا مکرا و مکرنا مکرا.

و بعضى از علما گفته اند: از مکر خدا یکى این است که بنده را مُهلت داده و او را از لذائذ دنیا برخوردار مى کند، و لذا امیر المؤمنین (علیه السلام ) فرموده : کسى که خداوند دنیا را بر او توسعه داده باشد و او نفهمد که خدا با او مکر کرده از ناحیه عقل خود فریب خورده...»

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3564 : به قلم دامنه. به نام خدا. فرهنگ لغات دارابکلا. قسمت 47 . کاچه و کاچکرگ مار وکاتینگه. در این پست از سلسله پست های فرهنگ لغات دارابکلا به سه لغت رایج می پردازم که هم در اشارات طعنه ای کاربرد فراوان و هرروزه دارد و هم در معنای واقعی اش.

کاچه یک لُغُز کوبنده و زهردار و گاهی هم شوخی صمیمانه است که دارابکلایی به کسانی می گن که بِن چال را دریارنه! و هی یکسره پِک پِک کانّه و سیر و پیاز ره سؤال کانّه تا به اون مغز خبر بَرِسن! کاچه ها آی سرَک کش اند و زپّه زپّه در پی درآوردن طرف اند که چی به چیه! و تیشی به چیشبه.

کارچکرگ مار در زبان مردم دارابکلا یعنی مرغی که روی تخم ها برای جوجه کشی نشسته و یا مرغی که در حال بزرگ کردن جوجه هایش است. و نیز مرغی که هی بی جهت قادقاد و قدقد می کند! ولی به برخی افراد هم که خیلی لمس و مِس مِسی هستند نیز از روی طعنه و متلک می گویند: وِه هم ضَب کارچکرگ مار بَیهه و هی پیجنه پیجنه!

این کارچکرگ مار زرنگ بود غازکاته و سیکاکاته هم درآورد

کاتینگه تکّه چوب درختی ست که یا برای آتیش زدن در بخاری و کِله بکار می رود و یا برای امور کشاورزی و خانه و کلبه. اما در طعنه و لُغز هم کاربرد دارد مثلاً به کسی که کم تحرک است و تنبل و یا از بس در بستر لَمیده و لَمس شده بهش می گن کاتینگه بیهه وِه. من ویشته بلد نیستم چی چی بگم. تا لغت بعد خداحافظ

اینم کاتینگه. هر دو عکس را مهندس محمد عبدی سنه کوهی داده به دامنه

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3563 : به نام خدا. متن نقلی. «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار، دیمیتروس سیلوریس، رئیس مجلس قبرس، اوضاع کشورهای لیبی، مصر، فلسطین، عراق، افغانستان، سوریه و یمن را نگران‌کننده خواند و گفت: تروریست‌ها دارند به سرعت در منطقه تکثیر می‌شوند که حتی اگر سرزمین‌ها از آنها گرفته شود، تفکرات افراطی آنها برای هر کشور دنیا خطرناک  است...

وی تقابل آمریکا و روسیه در سوریه را برای نظام بین‌الملل نگران‌کننده خواند و گفت: آثار این  تقابل در کشورهای منطقه، از جمله ترکیه، عراق، یمن، عربستان شدیدتر است که رهبران خردمند کشورهای عاقل جهان باید برای جلوگیری از گسترش تروریسم تلاش کنند...

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سوال رئیس پارلمان قبرس که «آیا تلاشی در سطح سازمان کنفرانس سران کشورهای اسلامی برای مذاکره ایران و عربستان صورت نمی‌گیرد؟»، گفت:

در شرایط فعلی اختیار عربستان به دست جوانانی خام و ماجراجو افتاده است، در حالی که  عربستان به عنوان میزبان سالانه میلیون‌ها مسلمان در مکه و مدینه، نباید کودکان، زنان و مردم غیرنظامی و بی‌سرپناه یمن را هر روز به خاک و خون بکشد.» (منبع: اینجا)، (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3562 : به نام خدا. 45 عکس عاشورای 1395 روستای دارابکلا در چهارشنبه 21 مهر 1395 با دیده ی دوربین جناب یک دوست در اینجا

    

اینجا

    

دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3561 : به نام خدا. متن نقلی. «بوکوحرام یعنی چه؟ بوکوحرام به زبانی محلی «هوسایی» به این معنا است: «آموزش غربی حرام است.»

این گروه هدف خود را پیاده کردن به اصطلاح قوانین شریعت در [نیجریه] پرجمعیت‌ترین کشور آفریقایی می‌داند؛ کشوری که میان اکثریت مسلمان شمالی و جنوب عمدتا مسیحی تقسیم شده است. در سال‌ها و ماه‌های اخیر حملات این گروه تشدید شده است.

هدف اعلامی این گروه تخریب، نابودی و از پا در آوردن دولت است. این گروه ۱۲ سال پیش به دست «محمد یوسف»- روحانی تندروی سلفی در نیجریه- تاسیس شد. پلیس او را در سال ۲۰۰۹ کشت و فیلم آن را روی یوتیوب منتشر کرد.

برخی می‌گویند این اقدام باعث شد که بوکوحرام خشن‌تر شود. سپس «ابوبکر شیکاو» رهبری این گروه را در دست گرفت و حملاتش شدیدتر شد.

کشتن و ربایش غربی‌ها در دستورکار این گروه قرار گرفت و شروع به تخریب و نابودی مساجد، کلیساها و ساختمان‌های دولتی کرد. هم اکنون این گروه بخشی از نیجریه را در دست دارد.

گفته می‌شود رهبران این گروه با ابوبکر البغدادی رهبر داعش هم بیعت کرده‌اند. برخی بوکوحرام را شاخه‌ای از داعش در آفریقا معرفی کرده‌اند. (منبع: اینجا)

دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3560 : به نام خدا

راست: سید رسول هاشمی. دامنه. میرهادی موسوی. سیداصغر هاشمی. مزار دارابکلا. عاشورا 1372. عکاس: نقی طالبی

    

دامنه. عادل. مشهد 1382. باکّله پته خوری       عادل.عاصم. تهران. منزل. زمستان 1383

دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3559 : به نغمۀ پرنده 16. به نام خدای آفریننده ی پرنده. خُب خیلی هم مشخّصه وقتی شما برخی آدم نُماها، زمینه را به هوَس با دود و دَم آلوده می کنید، زمین را با ولَع از سبزه و درخت تُهی می سازید، زمان را به خطا، با شک و شبهه پُرمی کنید و زیب جیب را به هیاهو با درهم و دُرنا و دیبا انبوه می نمایید؛ باید هم کلاغ های بی گوشت و غذا را سیگاردزد بپندارید.

دزد سیگار بودن کلاغ ها مهمتر است یا دزدی عجیب در صندوق ذخیره ی فرهنگیان!؟ یعنی اموال همین معلمان و آموزگاران که با هزاران درد و درک، دست و پنجه نرم می کنند. ما پرندگان از این کارهای عجیب برخی ها پَرپَر می شویم و این روزها پول پَر... کلاغ پَر می کنیم ... . بازم می آم.

کلاغ ها هم در دنیای کم گوشت و سوپ بی استخوان رو به سیگاردزدی!! آوردند!

دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٠ ‎ق.ظ

پست 3558 : به قلم کامنت گذار بی نام : به نام خدا. توضیح دامنه. این متن مشاعره بلکه مجادله بر سرِ «ترک شیرازی» و بذل و بخشش های آن را یک کامنت گذار محترم و اهل ذوق _که خود را به دامنه هم معرفی نکرده است_ به دامنه ارسال داشته است که ضمن سلام و سپاس، بنا به درخواست ایشان، پست می شود:

«با سلام اگه صلاح می دونی اینو پست کن مشاعره ترک شیرازی!

حافظ شیرازی:

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را

به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را

صائب تبریزی:

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را

به خال هندویش بخشم سر و دست و تن و پا را

هر آنکس چیز می بخشد ز مال خویش می بخشد

نه چون حافظ که می بخشد سمرقند و بخارا را

شهریار:

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را

به خال هندویش بخشم تمام روح اجزا را

هر آنکس چیز می بخشد بسان مرد می بخشد

نه چون صائب که می بخشد سر و دست و تن و پا را

سر و دست و تن و پا را به خاک گور می بخشند

نه بر آن ترک شیرازی که برده جمله دلها را

خانم دریایی:

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را

خوشا بر حال خوشبختش، بدست آورده دنیا را

دنبالۀ مشاعره _که یک شاعر به فداکاری امام حسین (ع) می رسد_ در ادامه


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٤٩ ‎ق.ظ

پست 3557 : به قلم دامنه. به نام خدا. لیف روح 167. سال 1389 در دفتر یادداشتم آماری نوشتم که حالا با مرور آن دفتر، دستمایۀ این لیف روح شده است.

قائم مقام وقت سازمان اوقاف و امور خیریه گفته بود: «در ایران نزدیک 127000 موقوفه، بیش از 10000 اماکن مذهبی و بیش از 8000 امامزاده است.» (منبع: روزنامۀ خراسان 3 بهمن 1389)

امامزاده هاشم استان گیلان. جادۀ رشت_قزوین

خواستم در این لیف روح بگویم با اسَف باید گفت با مهیّابودن اینهمه شرائط و وجود آنهمه اماکن مقدّسه، باز نیز در ایران شاهد تقلّب، دزدی، رباخوری افراد و بانک ها، اختلاس، فقر، تبعیض، فساد و چپاولگری عدّه ای هستیم که هیچ اعتنایی به فرهنگ و آداب دیرینه ی ایران و ارزش های الهی و اخلاقی دین مبین اسلام نمی کنند.

اگر انسان واقعاً بخواهد روح خود را تغدیه کند، حتی در کُنج اتاق و زاویۀ زمین خدا هم می تواند معنویات درون و پرورش دادن روح را بطور نسبی ممارست کند و ایمانش را حراست، تا حداقل به خود و دیگران آزار نرساند. چه برسد که برای ما در پهنۀ ایران اینهمه ایمنی و امنیت و نیز برکات و شرائط و اماکن مهیّاست. بگذرم که لیف روح کلاسِ تدریس دامنه نیست، بلکه درس آموختن و پندگرفتن است.

دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٤۸ ‎ق.ظ

پست 3556 : به قلم دامنه. به خدا. فردا دوشنبه 10 آبان 1395 مصادف است 29 ماه محرّم الحرام روز ورود اهلبیت خاندان عصمت و طهارت (ع) به دروازۀ شام در سال 61 هجری قمری.

تاریخی غمبار اما بسیار عظمت آفرین که حضرت زینب سلام الله علیها، پیام رسان عاشورا، در آن روزهای سخت و پُرمصیبت، با خروش انقلابی خویش، سیرت و صورت سراسر ستمِ رژیم بنی اُمیّه ی سفّاک را به مدَد حضرت امام سجاد (ع) رُسوا کرد.

برای تجلیل و گرامیداشت و همنوایی این روز، شعر مرحوم دکتر قیصر امین پور _که دیروز سالروز درگذشت وی بود_ در عظمت  وجودی حضرت زینب (س) را با هزاران اندوه و غم تقدم دامنه خوانان شریف می  کنم:

صدایش رنگ و بویی آشنا داشت

طنینِ موج آیات خدا داشت

زبانش ذوالفقاری صیقلی بود

صدا، آیینه ی صوت علی بود

چه گوشی می کند باور شنیدن؟

خروشی این چنین مردانه از زن 

به این پرسش نخواهد داد پاسخ

مگر اندیشه ی اهل تناسخ:

حلول روح او، درجسم زینب

علی دیگری با اسم زینب

زنی عاشق، زنی اینگونه عاشق

زنی، پیغمبرِ قرآن ناطق

زنی، خون خدایی را پیامبر

زن و پیغمبری ؟ الله اکبر!

به یاد حضرت زینب فرزند شجاع و عقیلۀ حضرت فاطمۀ زهرا _سلام الله علیهما_ سکوت و صلوات

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:۳۳ ‎ب.ظ

پست 3555 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 69 . به تعبیر شریعتی عشق به پیشوا «سنگ مثّانه ی شیفتگان! را نیز آب می کرد.» (منبع: از مقالۀ سوسن شریعتی در بارۀ مائو و چین، هفته نامۀ شهروند امروز، شمارۀ 47، ص 21 تاریخ 29 اردیبهشت 1387)

مجسّمۀ طلائی مائو تسه تونگ رهبر انقلاب کمونیستی چین

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠۸ ‎ق.ظ

پست 2554 : به قلم دامنه. به نام خدا. فرهنگ لغات دارابکلا. قسمت 46. بَپیسّه و بلقاشته. این دو لغت از اصطلاحات رایج مردم منطقه و روستای دارابکلاست. بپیسّه یعنی پوسیده و وشیل شده. بلقاشته یعنی عالی و پُخته و رسیده و حلاله.

این دو کلمه ی محلی هم در محاوره ی عادی روزمرّه مصرف می شود و هم در متلک ها و لُغُزها و زهر و زخم زدن های این و آن به آن و این.

از هر کس و به هر چیزی که بد دارند به آن می گویند: هی بَپیسّه.

و به هر چیز و هر کس خوش دارند با لحن خوش و لب و لوچه ی لوچ شده می گویند: هوووو بِلقاشته.

عکس زیر یک نماد دقیق برای درک درست و ملموس واژۀ بِلقاشته است. تا لغت بعد خداحافظ.

انار بِلقاشته. عکسی زیبا و دلربا که امروز 9 آبان 1395 جناب یک دوست به دامنه هدیه داد

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3553 : به نام خدا. عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه در روز یک شنبه 9 آبان 1395 از محلۀ حموم پیش ببخیل و طبیعت روستای دارابکلا در آلبوم 119 عکس ها در اینجا

    

اینجا

    

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3552 : به قلم دامنه. به نام خدای آفرینندۀ آدمی. با گذراندن مکتبخانۀ پدرومادرم و مسلط شدن به بخش هایی از عمَّ جرء، بلاخره هم از خانۀ پدربزرگم به خانۀ دوم مان _که با وام شرکت دخانیات ساخته شده بود_ کوچ کردیم و هم کمی بعد در سال 1349 پایم به دبستان باز گردید و وارد کلاس یک شدم که آرزوی من بود.

آن سال چند چیز برای من در دبستان مزّه می کرد و شوق می آفرید:

یکی این که چون در درس تنبل نبودم و به لطف خدا استعداد یادگیری داشتم، به کلاس و کتاب و معلم و همکلاسی هایم علاقه ی زیادی داشتم.

دوم این که ذوق داشتم که هم صبح و هم بعدازظهر با همبازی هایم در مدرسه بودم. آن دوره، مدارس شیفتی نبود، هم باید صبح به مدرسه می رفتیم و هم بعدازظهر. همین موجب می شد با آزادی بیشتری در کنار همبازی هایم بمانم و ترسی از پدرومادرم نداشته باشم که همیشه ما را محدود می کردند با چه کسانی و چه مقدار و در کجا بگردیم و بازی کنیم.

سوم این که درس املا را خیلی دوست داشتم. یادم نیست املایی کمتر از 19 داشته باشم. اساساً به نوشتن با قلم و خودکار بسیار علاقه داشتم و همیشه سعی ام این بوده زیبا و منظم و بر روی خط _نه کج_ بنوسم.

چهارم آن که دبستان دولتی دارابکلا در همسایگی خونۀ مان بود، به حدی که صدای زنگ های کلاس و تفریح به گوش مان می رسید و از این رو خوشحال بودم با کمترین دردسر به کلاس می رسم.

پنجم این که من به عکس های داخل کتاب ها بیشتر علاقه داشتم تا متن های آن _که کمتر آن را می فهمیدم و درک نمی کردم_. خصوصاً درس علوم را زیاد دوست می داشتم که در آن عکس های حیوانات و پرندگان بود. آنقدر عشق داشتم به کتاب و کلاس و دفترمشق و دفتر دیکته که هنوزم هم در خونه از آن نگه داری می کنم زیرا بوی نوجوانی ام را می دهد و لذت روحی می آفریند. (در اینجا فلق و شفق هم منتشر می شود)

این درس را خیلی دوست داشتم چون یک روستایی بودم و لمس می کردم، خصوصاً مارکرگ و طلا را

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3551 : به قلم میرزاعلی چلوئی دارابی 27 . «به نام خدا و سلام به محضرتان جناب اقای طالبی عزیز. مثل همیشه استفاده بردیم از مطالب پربارتان در دامنه.

از بارگذاری عکس های حقیر در بین الحرمین کربلای معلی در دامنه (پست 3520 اینجا) بسیار سپاسگذارم و امیدوارم دوباره قسمت شما بشه . ضمناً نصیحت و تاکید بزرگوارانه ی شما در همان پست، تلنگر بزرگ و جانانه ای برای من بود، مهمتر از زیارتم. و از این بابت نیز بسیار بسیار ممنونم.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حاج علی میرزا. از لطف و محبت های شما به دامنه ممنونم. برای من، روحیات مذهبی و انگیزه های معنوی و مردمی تو خیلی ارزشمند است. اساساً مهمترین علل علاقه ی من به انسان ها، وجود ارزشهای دینی در تفکر و کردارهای آنان است. و شما برای من فردی ارزشمند و متدیّن و انقلابی هستید و همین خود موجب ارادت می شود. به قول حکیمانۀ مولوی:

 ای برادر تو همان اندیشه‌ ای    ما بقی تو استخوان و ریشه‌ ای

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠۳ ‎ق.ظ

پست 3550 : به قلم جناب حمیدرضا طالبی دارابی 25 . «نتیجه بازی :

اتحادنوین دارابکلا:  1     پیام چمستان:  3 »

تمرین اتحاد دارابکلا در زمین سردۀ اوسا. 14 مرداد 1395. ارسالی جناب یک دوست به دامنه

یکشنبه ٩ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٠٢ ‎ق.ظ

پست 3549 : به قلم مهندس محمد عبدی 67 . «سلام بر کبلاقا ابراهیم عزیز. بسیار عاشقانه و عارفانه و ملموس و قابل درک (در پست 3547 «تاسوعا عاشورا، دایره ای متحدالمرکز در مشهد» اینجا) قلم زده و وصف نمودی و برایم کاملا نمود دارد.

چون چند سالی که ایام شهادت امام رئوف امام رضا (ع) توفیق حضور داشتم چنین یافتم و گاهی چنان غرق در دریای متلاطم سیل جمعیت انبوه عزادار می شدم که همه چیز و حتی گرسنگی شکم یادم می رفت و آه و اشک ماتم و غم سیرکننده روح و جسم و جانم می شد و ...

و شما دوست خوبم نیز چه زیبا و دلربا در دریای معنویت وجود مبارک آن امام همام غرق شدی و از تارک وجود عزاداران حسینی گل غنچه های عطر معنویت در فضای دامنه پراکندی و ما را شیدا و والِه آن حرم معنوی نمودی. باشد تا قسمت و روزیمان گردد انشاء الله.

صحن انقلاب حرم امام رضا (ع) مشهد

در هر حال با دقت و تعمّق و تامّل در برپایی چنین عزاداریهایی چنین حاصلم شد که تدبیر الهی در برقراری و شکل دهی خلقت چنین فضایی نیازمند انسانهای درگیر در مادّیت و امور دنیوی ضروری و لازم بوده و هست وگرنه احساس ، شور، انسانیت گم می شد، گم.

حال به برکت چنین مراسمی دلها بهم نزدیکتر می شود و احساسها دلرباتر می شوند و غذای روح تناول موفق باشید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به تو رفیقم محمد. ابتداء بی نهایت ازت ممنونم که پست خاطرات تفسیری ام از مسافرت به مشهد در ایام تاسوعا و عاشورا را خواندی.

در ثانی اذعان می کنم نوع نوشته ات نشان می دهد دل و جانت بارها و بارها به آن حرم مماس و متبرک شده است و این گونه فهم زیبا می کنی از یک پست خاطره نویسی دامنه.

و در آخر باید بگویم سطرهای انتهای متن تو خیلی پرنکته و آموزنده است در این پستی که روانه داشتی. به داشتن رفیقی این گونه شیدا و واله ی امام رضا (ع) مشحون از انرژی ام. اساساً شیفتگان اهلبیت عصمت و طهارت (ع) نزدم اجر و قرب و اندازه ی ویژه ای دارند.

شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٤:۳٦ ‎ب.ظ

پست 3548 : به قلم سید علی اصغر شفیعی دارابی 69 . «سلام. همین الان شنیدم آقاموسی رزاقی یادگار عزیزمان یوسف رزاقی دارای فرزند پسر شد. باور کن جای عمویوسف خالی است. ایشون عاشق فرزندانش بودند.

همیشه برای نوه دار شدن انگیزه خاصی داشت. یوسف برای گرامیداشت خانواده وخاندان وهمسایه ها خیلی غیرت داشت.

آثار اخلاقی درون خانگی اش برایم آموزه بوده است. حالا جاش خالیه. باورکنید اگر در قید حیات بود برای نوه خویش جشن میگرفت وبه دوستان سور میداد. بازی درمی آورد. شوخی میکرد. شادی را بما انتقال می داد.

جنگل دارابکلا. سه راهی سنگدره. 1363. دامنه، روانشاد یوسف رزاقی، سید علی اصغر شفیعی

خداوند رحمتش کنه. وخدا همه فرزندانش و همسر باوفایش را حفظ کنه. آمین.

میلاد پسر خوشکل ومعصوم آقاموسی را به اعضای خانواده ایشون بویژه همسر مهربانش تبریک عرض می نمایم.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به رفیق. خیلی مفرّح بود خبررسانی ات و تهیّه ی فوری  متن زیبا و حسّی ات. با نوع آدرس و نشانه دهی هایت از خصوصیات خاص یوسف هم خندیدم و هم گذشته پرخاطره ی مان را مرور کردم و جهیدم آنی پست کردم.

سلام و تبریکات گرم و شادمانی بی حد مرا حتماً به آقاموسای یوسفِ عزیزمان و همۀ اعضای  بیت شریف و متدیّنش خاصّه به زن عموی نجیب و بامحبت مان برسان.

شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥ ، ٤:۳٥ ‎ب.ظ

پست 3547 : به قلم دامنه. به نام خدا. برداشت دامنه از تاسوعا و عاشورای مشهد مقدس. چهار خیابان طویل مشهد _همانند چهار صراط عشق_ منتهی می شود به حرم آقا امام رضا (ع)؛ شیرازی، نوّاب، طبرسی و خیابان امام رضا (ع).

در مشهد، تاسوعا و عاشورا تا شعاع چندکیلومتری، تمامی کوچه پس کوچه های منتهی به این خیابان ها، بر روی ورود هرگونه ماشین و موتور، _با دیوارهای بتونی سیّار_ مسدود می شود و سطح وسیع این چهار خیابان _که از چهارسو گویی بُرج های دیدبانی برای رؤیت گنبد محبوب رضاست_ مملوّ از مردم عزادارحسینی و دسته های بسیار دیدنی زنجبرزن و سینه زن می شود و همچون سیل خروشان به مرکز دایره _که اقیانوس معنویت و نیایش و توحید است_ یعنی حرم ملکوتی امام رضا می پیوندد و با زیبنده ترین حالت خروش و سکوت، دایره ای متحدالمرکز در مشهد مقدس در حُرمِ حَرم رضوی خلق می گردد.

و این موج عظیم عزادار در جوار رحمت و آرامبخش حضرت رضا (ع) با دل موته کرده و با روح ماتَم زده و با قلب آکنده از حُزن مصائب اباعبدالله الحسین(ع) و با حسّ و درکِ عزّت عاشورایی و با برائت از هرگونه خفّت و مذلّت و خواری _که درس اول مکتب عاشورایی ست_ در اولین لحظات نواختِ اذان محزون ظهر حرم رضوی بر نمازهای پرشکوه ظهر تاسوعا و ظهر عاشورا در زیر آفتاب تابندۀ آسمان طبیعت و ولایت اتصال می یابد و رکوع و سجود و قیام را بازخوانی می کند تا هدف عرفانی و توحیدی و معنوی مکتب امام حسین علیه السلام را در هیچ غوغا و انبوهی گُم ننماید.

مشهد مقدس. ظهر عاشورا. 21 مهر 1395

نمی خواهم زیادی و زیاده بنویسم و فقط بر چند نکته ی فوق العاده پندآموز دست می افشانم که با چشمان خود دیده ام و به آن رسیده ام و آن این است که:

در تاسوعا و عاشورای مشهد، هیچ کس را تماشاگر مطلق عزا نمی بینی، همه به هر نوعی که خود به آن واقف و مأنوس است در هر نقطه دست بر سینه می زند و مشت بر قلب.

در تاسوعا و عاشورای مشهد، مفهوم سکوت و حُزن و پرهیز از هرگونه تبسّم و حرف زدن و حرکات دور از شأن این روز و حالات گریه و اشک و حزن و حتی در پایین ترین مرحلۀ عزاداری یعنی تباکی _یعنی خود را در حالت گریان و غمگین و سنگین نگه داشتن_، بخوبی و در حدّ بسیار پذیرا درک و لمس می شود.

در تاسوعا و عاشورای مشهد، وقتی در هر کجای این چهار خیابان هستی باید در نهایت خود را به مرکز دایره برسانی که حرم رضوی ست. حرم در این دو روز با آن همه جمعیت و ذکر و شیوَن و مرثیه و صدای طبل و دهل و دسته ها، باز نیز گویی در سکوت و عزاست و انسان کاملاً حس می کند در سکوت ترین حالات درونی خود طیِّ طریق می کند.

در تاسوعا و عاشورای مشهد، هیچ دستۀ زنجیرزنی حق ورود به حرم مطهر را ندارد و همین موجب فضای آرام و منظم و دلچسب و به هم پیوستۀ مردم در درون صحن های حرم گردیده است. دسته ها با بهترین حالات عزا و فاخرترین نواها و نوحه ها از هر چهار سوی حرم، فقط به زاویه های بیرونی چهار بست غربی شرقی شمالی و جنوبی حرم نزدیک می شوند و دیدنی ترین تضرّع و زمزمۀ ی زیبا را با آقا امام رضا (ع) می کنند و مصیبت های کربلا را با زارترین حالت و محزون ترین خراش قلب و سیرت، با نگاه به گنبد رضوی بیان می کنند و سپس مسیر را دور می زنند و به امواج حزن و سکوت مردم می پیوندند و با نجوا و عزا به مبادی خود بازمی گردند.

بگذرم که این زیارت و مسافرت با بهترین اشتیاق برای من چیده شده بود. و بیش حیف که چینش آن کامل نبود و مُختل نیز نموده شد ولی در نهایت اینچیین شد و پایان پذیرفت و باشد که یا این گونه زیارت های دلدارانه بخشی از گناهانم بخشیده شود. قبلاً در 4 آبان 1395 در پست 3523 «گزارش تصویری مسافرت و زیارت مشهد دامنه» را انتشار داده ام. اینجا

مشهد مقدس. ظهر عاشورا. 21 مهر 1395

شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3546 : به نام خدا. به قلم سید علی اصغر شفیعی دارابی 68 . «سلام. زیارتت ضیافت عرفانی باد. (اشاره است به پست 3523 گزارش تصویری مسافرت و زیارت مشهد دامنه، اینجا).

تصنیف آموزه های دینی دل ترا همواره در زیارت آقا امام رضا (ع) شنیده ام. 

آوای نیایشی که همیشه برایم صادقانه بود.

در تجسم حاجت واراده برارادت آقای مهربان با انتظاری که آستان عشق داشت ،در اشک های روان وحبس نفس هایی که برای گریه کردن زندانی میکرد را نظاره میکردم.

هیجانات شورانگیزی در حریم حرمت زیارت از آقای عشق من عموابراهیم بوجود می آورد که نبض قلبم تندتند بسوی امیدوارانه های دینی میرفت وجانانه می زد.

معرکه ای از وجود پاکش میدیدم که معرفت آموزی بود.

هم معرفت به امام همام داشت.

وهم حق معرفت را ادا میکرد.

برایم زیبا بود.

ابراهیم با گامهایش در حریم حرم ،جدی ترین چهره معنوی را نشانم میداد.

من با زیارتش آشنایم.

عشق متجلی از درک مهربانی آقا امام رضا (ع) ... .

به سهم خویش این زیارت را قدر می شناسم والهی مقبول قرار گیرد.

سراسمیگی اش در اَدای اول وقت برای اجرای نمازها بعضی موقع مرا از خویش جدا میکرده ‌ودیوانه وار نماز را در آغوش میگرفته وخویش را نمی شناخته است.

بهره کیفی ومفید از زیارت می برده. زیارت قبول مشتی ... .»

از راست: سیدرسول هاشمی دارابی. مهدی مقتدائی. جعفر رجبی دارابی. احمد آهنگر دارابی. سید علی اصغر شفیعی دارابی. دوست جانباز گرانقدرمان حسین جوادی نسب. آبان 1395

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق. متن تو را شاید هیچ کس به اندازۀ خودِ  من، حسّ و درک و لمس نمی کند که با چه عشقی به حرم امام رضا (ع) نوشته ای و من بهانه ای بودم برایت تا ارادتت به آستان رئوفِ رضا را به دامنه سرریز کنی.

واژه واژه ی انشای تو را در جای جایی از حرم مقدس و آرامشبخش رضوی، _از روضۀ منوّره گرفته تا ورودی باب الجواد (ع) و از رواق دارالزُّهد تا ستون آبخوری صحن جامع رضوی_ تطبیق بخشیدم که بارها باهم قدم زدیم و نشستیم و لب را لبریز سخن، دل را دلاویز ذکر، قلب را مقبول عشق، روح را روانۀ مَضجع شریف و جسم را آغشته به عطر رضوی ساختیم.

آنچه اینجا نگاشتی، نگینی ست در حلقۀ انگشتر دل خودِ تو که من بی فاصله و بی زاویه از روح و جسم تو در حریم و حُرمِ حَرم دیده و لمسیده ام. عشق به مشهد و شوق به حرمش در دلِ مالامال حُبّ رضای آل محمدِ خودِ تو بیش از دامنۀ ی غرق گناه ها، موج می زند و تموّج و تلألؤ می آفریند. آخه تو رفیق، از جنس خود همین آل طاها هستی و نسَب به اهلبیت عصمت (ع) می بری و ساداتی و نزد من وجیه و شفیع.

خاطرۀ عرفانی ام از ضیافت مشهد را با متنی با عنوان «تاسوعا و عاشورا، دایره ای متحدالمرکز در مشهد» بزودی پست می کنم و برداشت های خودم را از این مسافرت خواهم نوشت تا نذرم کامل اَداء گردد. ممنونم رخف.

دامنه. مشهد. رواق دارالحُجّۀ حرم امام رضا (ع) 8 محرم. 19 مهر 1395. عکاس: همکارم

شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3545 : به نام خدا. قسمت بیستم. لوای قانون. اصل 42 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: «اتباع خارجه می توانند در حدود قوانین به تابعیت ایران درآیند و سلب تابعیت این گونه اشخاص در صورتی ممکن است که دولت دیگری تابعیت آنها را بپذیرد یا خود آنها درخواست کنند.»

کمپ پناهندگان شهروندان فقیر و تنگدست در کشور جنگ زدۀ سومالی آفریقا

نکتۀ دامنه : پذیرفتن تابعیت شهروندان خارجی در این اصل پیشرفته و دارای پشتوانۀ دینی و اخلاقی، نشانۀ پناه دادن به انسان و هویت تازه بخشیدن به آن است که بنا بر هر علت و دلیلی _خصوصاً بر اثر ظلم ها و ستم ها تنگناها_ آزادانه می خواهد از کشور خود ببُرّد و به ایران بپیوندد.

شنبه ۸ آبان ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3544 : به قلم دامنه. به نام خدا. فردا 8 آبان، سالروز درگذشت غمبار مرحوم دکتر قیصر امین پور شاعر دردمند ایران از خطّۀ درد و دادِ گتوندِ دزفولِ خوزستان است. با یاد نیکنامی های آن شاعر دردآشنا و مردمی و روشنفکر متعهّد دینی _که در 8/ 8 /1386 مظلومانه درگذشت_ این سُروده ی ماندگار و پُرمعنایش از کتاب زیبایش «دستور زبان عشق» ارائه می شود:

دستِ عشق از دامنِ دل دور باد!

می توان آیا به دل دستور داد؟

می توان آیا به دریا حکم کرد

که دلت را یادی از ساحل مَباد؟

موج را آیا توان فرمود، ایست!

باد را فرمود، باید ایستاد؟

آنکه دستور زبان عشق را

بی گزاره در نهاد ما نهاد

خوب می دانست تیغ تیز را

در کفِ مستی نمی بایست داد

یاد مرحوم دکتر قیصر امین پور شاعر متدیّن و انقلابی همآره گرامی باد

جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٠۸ ‎ب.ظ

پست 3543 : به نام خدا. این سه عکس و شش چهرۀ دارابکلایی را جناب رنگین کمان به دامنه ارسال کرده است. از ایشان بابت این همکاری صمیمانه با دامنه ممنونم. ان شاء الله «روشنا»ی وی همواره در سایۀ پدر و مادر در سلامت باشد.

مرحومان حاج باقر آهنگر دارابی و حاجیه کلثوم جمالی دارابی (دخترخالۀ مرحوم پدرم)

    

مرحومان سید میرمیر شفیعی و حاجیه زینب آهنگر       مرحومان گلوردی و حاجیه بلور طالبی

جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3542 : به نام خدا

جواب حجة الاسلام مسعود نوروزی راهی به شعر فاضل نظری

به خود آیید مگر عشق به هم می ریزد؟

بعد از آن عاشق بیچاره کجا بگریزد؟

راه عشق است به این راه بیایید همه

نه به هم ریخت به هم آمد و بر می خیزد

راه عشق است مدار همه ماه و زمین

سنگ راه از چه جهت با چه کسی بستیزد؟

از دل سنگ مگر اشک نیامد بیرون؟

آه! این راه به این اشک که می آمیزد

راه را هیچ نسیمی نکند غرق غبار

راه پیداست، در این راه قدم خواهی زد

فاضلی گفت که این راه به هم ریختنی است

کرده اظهار فضائل که کجا آویزد؟

«آنچه را عقل به یک عمر به دست آورده

دل به یک لحظه کوتاه به هم می ریزد»

کار دل نیست که عشق است سبب ساز بلا

عشق دل را به ستیز سرعقل انگیزد

جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3541 :به نام خدا

به نسیمی همۀ راه به هم می ریزد

کی دل سنگ تو را آه به هم می ریزد  

سنگ در برکه می اندازم و می پندارم

با همین سنگ زدن، ماه به هم می ریزد

عشق بر شانۀ هم چیدنِ چندین سنگ است

گاه می ماند و ناگاه به هم می ریزد

آنچه را عقل به یک عمر به دست آورده است

دل به یک لحظۀ کوتاه به هم می ریزد

آه یک روز همین آه تو را می گیرد 

گاه یک کوه به یک کاه به هم می ریزد

مناظرۀ دو شاعر معاصر بر سر عشق: فاضل نظری و حجة الاسلام مسعود نوروزی راهی

جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3540 : به نام خدا

عشق، شوری در نهاد ما نهاد    جان ما در بوتهٔ سودا نهاد

گفتگویی در زبان ما فِکند    جستجویی در درون ما نهاد

داستان دلبران آغاز کرد    آرزویی در دل شیدا نهاد

رمزی از اسرار باده کشف کرد    راز مستان جمله بر صحرا نهاد

قصّهٔ خوبان به نوعی بازگفت    کآتشی در پیر و در بُرنا نهاد

از خمستان جرعه‌ ای بر خاک ریخت    جنبشی در آدم و حوّا نهاد

عقل مجنون در کف لیلی سپُرد    جانِ وامق در لب عَذرا نهاد

دم به دم در هر لباسی رخ نمود    لحظه لحظه جای دیگر پا نهاد

چون نبود او را معین خانه‌ ای    هر کجا جا دید، رَخت آنجا نهاد

بر مثال خویشتن حرفی نوشت    نام آن حرف آدم و حوّا نهاد

حسن را بر دیدهٔ خود جلوه داد    منّتی بر عاشق شیدا نهاد

هم به چشم خود جمال خود بدید    تهمتی بر چشم نابینا نهاد

یک کرشمه کرد با خود، آنچنانک:    فتنه‌ ای در پیر و در برنا نهاد

کام فرهاد و مراد ما همه    در لب شیرین شکرخا نهاد

بهر آشوب دل سوداییان    خال فتنه بر رخ زیبا نهاد

وز پی برک و نوای بلبلان    رنگ و بویی در گل رعنا نهاد

تا تماشای وصال خود کند    نور خود در دیدهٔ بینا نهاد

تا کمال علم او ظاهر شود    این همه اسرار بر صحرا نهاد

شور و غوغایی برآمد از جهان    حسن او چون دست در یغما نهاد

چون در آن غوغا عراقی را بدید    نام او سردفتر غوغا نهاد

زندگینامۀ عارف حکیم فخرالدین عراقی در ادامه


ادامۀ مطلب
جمعه ٧ آبان ۱۳٩٥ ، ۸:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3539 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 133 . توضیح دامنه : این متن نقلی را امروز جناب حجة الاسلام شیخ مالک رجبی از نجف اشرف به دامنه ارسال کرده است. ضمن سلام و سپاس پست می شود:

«معجزه‏ اى از امام سجاد علیه السلام‏. از على بن یزید روایت شده، گفت: من در آن هنگام که امام سجّاد علیه السّلام از کربلا و شام به مدینه بازمى‏ گشت، همراه آن حضرت بودم، من به همراهان آن حضرت، از زنان و ... نیکى مى ‏کردم و نیازهاى آنها را تأمین مى‏ نمودم، وقتى که آنها به مدینه رسیدند، مقدارى از زیورهاى خود را (به عنوان پاداش و قدرشناسى) براى من فرستادند، آنها را نگرفتم، و گفتم: من براى خدا، به آنها خدمت کردم، نه براى پول،

امام سجّاد علیه السّلام سنگ سیاه بسیار سختى را از زمین برداشت، و انگشتر خود را بر روى آن نهاد، و شکل صفحه انگشتر، در آن سنگ نقش بست، سپس آن سنگ را به من داد و فرمود: «این سنگ را بگیر و هر حاجتى دارى به وسیله آن، بدست بیاور.

نفر سوم ردیف جلو جناب شیخ مالک رجبی. بعثۀ رهبر معظم انقلاب در نجف اشرف

على بن یزید میگوید: «سوگند به خداوندى که محمّد صلّى اللّه علیه و آله را به حقّ مبعوث کرد، آن سنگ در شب بسیار تاریک، مى‏ درخشید و من در پرتو روشنائى آن، اطراف را مى‏ دیدم، و آن را بر قفلهاى بسته مى‏ نهادم، باز مى ‏شدند، و آن را به دستم گرفته و در برابر پادشاهان مى‏ ایستادم، از ناحیه آنها به من گزندى نمى‏ رسید».

عالم بزرگ، شیخ حرّ عاملى (ره) با اشعار خود، به همین معجزه اشاره کرده و مى‏ گوید:

و الحجر الاسود لمّا طبعه             ارى عجیبا الّذى کان معه‏

و کم له من معجز و فضل             و شرف باد و قول فصل‏

«وقتى که امام سجّاد علیه السّلام انگشتر خود را بر آن سنگ سیاه نهاد، از آن پس، چیزهاى عجیبى همراه آن سنگ دیدم، آن حضرت داراى چه بسیار معجزه و کرامت و امور فوق العاده و پیاپى، و گفتار روشن و قاطع است». (منبع: نگاهى بر زندگى چهارده معصوم علیهم السلام، شیخ عباس قمی, ص 120)

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حجة الاسلام شیخ مالک رجبی دارابی. خیلی خرسندم ساختی از نجف اشرف به یاد دامنه و دامنه خوانان شریف بودی. از شما دوست فاضل و پرتلاشم می خواهم حتماً در طول مدت حضورت بطور مرتّب هر زمان برایت مقدور بود عوض منِ حقیر و به نیابت از دامنه خوانان شریف زیارت کنید و هر چه از آن دل کربلایی شده ات صواب آمد در حق مان دعا کنید تا ثواب نصیب بریم. من هم با وصل شدن دائمی به رادیو اربعین، راهی راه نجف تا کربلا شده ام.

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3538 : به نام خدا. امروز به روایتی شهادت امام سجاد (ع) است. ضمن گرامی داشتن این روز دردناک و تسلیت به شیعیان، این سخن مهم آن امام عابدِ زاهد، پیشوای صادق و اُسوه ی مؤمنان را هدیه می کنم:

«یَا ابْنَ آدَم، إنَّکَ لا تَزالُ بَخَیْر ما دامَ لَکَ واعِظٌ مِنْ نَفْسِکَ، وَما کانَتِ الْمُحاسَبَهُ مِنْ هَمِّکَ، وَما کانَ الْخَوْفُ لَکَ شِعاراً.

اى فرزند آدم، تا آن زمانى که در درون خود واعظ و نصیحت کننده اى دلسوز داشته باشى، و در تمام امور بررسى و محاسبه کارهایت را اهمیّت دهى، و در تمام حالات _از عذاب الهى_ ترس و خوف داشته باشى، در خیر و سعادت خواهى بود.» (مشکاه الأنوار: ص 246، بحارالأنوار: ج 67، ص 64، ح 5)

توصیف قبر از نظر امام سجاد (ع)

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٧ ‎ق.ظ

پست 3537 : به قلم مهندس محمد عبدی 64 . «سلام بر کبلاقا ابراهیم عزیز و دیگر دامنه خوانان. توجه و دقت به این عکسها در پست 3523 اینجا بسیار بسیار برایم جالب توجه و خاطره  انگیز بود و ملموس که انگار به این دیار همین الآن سفر نمودم هرچند مزینان را نرفتم اما به قول شاعر

بوی جوی مولیان آید همی    یاد یار مهربان آید همی

همین که شما دوست خوبم رفتید و به تصویر کشیدید ثبت و تجسم در رویای حضور برایم دلچسب و دل انگیز است.

مهندس محمد عبدی و مرحوم پدرش. مشهد در سال های دور

بقیه مکانها رو خدای را شکر دل داده ایم و به تکرار مکرر رفته ایم و انگار زاویه عکسبرداری ما یک جهت هست و یک گونه در هر حال انجام هر سفری صرفاً با برداشت عکسها خاطره انگیز و مانا می گردد وگرنه به زودی همه وقایع و مناظر از ذهن آدمی پاک می شوند و می روند.

از اینکه جنابعالی هم مثل بنده به این مهم و ثبت لحظه ها اهمیت می دهید بسیار شایق و خرسندم و لذت می برم و به دیگر دوستان هم توصیه می نمایم که خود امتحان کنند و حظ وافر ببرند و به قول معروف کیف در وکنن موفق باشید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به رفیقم مهندس محمد عبدی سنه کوهی. از خرسندی، دعا و استقبال و تشویق شما در مورد مسافرت دامنه به مشهد و رفتن به مزینان و... بسیار ممنونم. این نشان مرحمت و خیرطلبی های شما در حق این رخف توست. من نیز همواره از رویکرد مسافرتی شما و پست هایی که در این باره در وبسایت خودت سنه کوه می  گذاری، دلشاد و درس پذیرم.

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3536 : به قلم دامنه. به نام خدا. اساساً قم عین همسایه اش ساوه، شهر انار است. بطوری که قم مشهور بود به باغ شهر انار. شهری با انبوهی از باغات انار در درون و بیرون آن.

حیف و حیف و حیف که طی سال های گذشته، باغات انار قم، شده آپارتمان های بی قواره و با معماری های بی پایه و بدنقشه!

پائیز که فرامی رسد تا نوروز، قم که باشی باید هر شب، شب چره، انار بخوری. چراکه این یاقوت سرخ در اینجا مثل سوهان قم، فراوان است و مورد علاقه. بگذره دامنه که این بود سلسله پست قم شناسی پُردامنه.

قم. منزل. 5 آبان 1395. باید انار را دون کنی و با کولک نمک (گُلپر) خوردش کنی و حسابی مزمزه

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3535 : به قلم دامنه. به نام خدا. این سه، هر کدام دغدغه های خاص خودشان را دارند ولی به رسم یک خُرده فرهنگ رایج محلی، گاه به گاه دور هم جمع می گردند و پاتوق می آفریند و بگوبخند می کنند؛ چیزی مانند صلۀ اَرحام. حالا اینان الآن چیچی می گویند و از چه می نالند و به شوخی چه می بافند، من نمی دانم. علی آهنگر دارابی مرحوم کاظم، اِسّا عبدالله آهنگر دارابی. اسحاق دباغیان مشهور به کِبل حوّا اسحاق.

اولی مغازه دار خوش اخلاق است _که نام دیگرش اسماعیل هم هست_ و دومی بنّای کوشنده و سومی قهوه خانه دار پیشکسوت. برای هر سه نفر آرزوی سلامتی می کنم و سلام شان می کنم. از جناب یک دوست هم ممنونم که دوربین هنرمندانه اش پُرزاویه است و همگان را بدقّت و محبت می بیند.

علی آهنگر دارابی (مشهور به اسماعیل)، عبدالله آهنگر دارابی. اسحاق دباغیان. مهر 1395. ارسالی جناب یک دوست

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3534 : به  قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 17. «سلام، در مجموع تمامی کویریاتی (سلسله مباحث دامنۀ کویر اینجا) که در وبلاگ وزین دامنه پست می کنی بسیار جالب و پر محتوا و آموزنده هستند و این متن (پست 3529 کویریات 68 اینجا) نیز همانند دیگر پست های شما پر مغز و تا عمق وجود انسان را صیقل می دهد و می تکاند . البته بسته به نوع نگرش می توان برداشت های متفاوتی از این پست تفسیر نمود.

برداشت ناقص بنده از این متن پر محتوا این است که انسان ها، با قلب و طینت پاک و روح سالم و کردار صالح می توانند در تنگناها و نیز در مواجهه با ناملایمات و سختیها و فشارها و  آزمون های الهی و ... همچنان می توان همانند گلی در میان خار و خس و سیم و زر و ... پر جلا و زیبا بود  و برای دیگران آرامش بخش و روح نواز بود.

به دلیل اینکه در مسیر کاشان به اصفهان در درون خودرو این مطلب را می نویسم خوب نتوانستم تمرکز داشته باشم. از قلم ناقصم ، پوزش.

همکاران و فوتسالیست های صنعت آب و برق مازندران که متشکل از آب منطقه ای ، آب و فاضلاب شهری ، آب وفاضلاب روستایی ، برق منطقه ای ، توزیع برق و نیروگاه مازندران هستند سلام ویژه به محضرتان دارند و التماس دعا دارند برای پیروزی در مسابقات. وبلاگ زیبای شما رو نیزمشاهده نمودند و از تصاویری که پست نمودید مسرور گشتند.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب سید ابراهیم موسوی دارابی. هم از شما  و هم از همکاران گرامی تان ممنونم و هم بابت عنایتی که پست های کویری دامنه نمودی. خرسندم فرهیختگان به متون ویژۀ دامنه دل می سُپارند و روح خود را با آن مماس می سازند.

عکس شما در کف تفتیده ی ترگ خورده ی زاینده رود اصفهان _که با اسَف از بی آبی، زایندگی اش زائل شده است و چشمان نُظّار و توریست ها و گردشگران را به خُماری و غمباری بُرده_، دل مرا هم فسُرده است. بحران، بحران آب است و بدتر از آن اسراف بی امانِ آب.

اصفهان. کف خشکیدۀ زاینده رود. سید ابراهیم موسوی دارابی. 5 آبان 1395

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3533 : به قلم دامنهسخنی با آموزش و پرورش و دامنه خوانان شریف. اخیراً فرصتی کوتاه دست داد، کتاب «تفکّر و پژوهش» کلاس ششم دورۀ ابتدائی را از روی کنجکاوی و درک حسّ و حال دورۀ تحصیلی ام و نیز شناخت نظام آموزشی فعلی، مطالعه و بررسی و مرور کنم. با دیدن کلیّات کتاب و کل کتاب هم تعجّب کردم، هم به طنز واقف شدم و هم دچار ابتهاج و شادمانی شدم.

شادمان شدم، چون در آن تأکید رفته است با این کتاب می خواهند کاری کنند که دانش آموزان به ظرفیت های وجودی و فطری خود پی ببَرند و اهل تحقیق و تفکّر شوند. هدفی بزرگ و آرمانی والا.

تعجب کردم، چون در آن لُغات و مفاهیم و آموزه هایی دیدم که حتی برای کلاس دوازدهی ها هم ثقیل است. نیز در برخی از درس ها نمایش فیلم است و تفسیر و نقد و بررسی محتوا و پیام های آشکار و پنهان آن فیلم، که برای اهل هنر نیز هنوز سنگین است چه رسد به دانش آموزی که هنوز نمی داند جملات سنگین کتاب یعنی چه.

به طنز واقف شدم، چون در آن به دانش آموز دورۀ ابتدایی نوید داده شد این کتاب موجب می شود «کاوشگر و پرسشگر» گردید! حال آن که خود بخوبی باخبریم چقدر جامعۀ ما با اصل پرسشگری و کاوشگر شدن دور افتاده است و بهتر است بخوانید جامعه را از اصل پرسشگری دور انداخته اند!

با این همه با آن که در این امر متخصص نیستم، بدبین نیستم و امید می برَم چنین شود که نوید داده اند. فقط دست اندرکاران کتاب نویسی وزرات آموزش و پرورش باخبر باشند که بچه های در سنّ و سال ششم ابندائی، در این عصر شبیه به آخرالزّمانی!، دغدغه های شان در درون خانواده و یا محلّه و نیز در اثر هجوم امواج پی در پی شبکه های آلوده و سوداگر، بشدّت مورد تخریب و تشکیک قرار گرفته است و اشتیاق های غیردرسی جایگزین مطالعه و درس و آموزه های معلّمان شده است. به سه عکسی که از روی کتاب مورد نظر گرفته ام، دقت گردد:

کتاب «تفکّر و پژوهش» کلاس ششم دورۀ ابتدائی

    

عکسی که از متن کتاب «تفکّر و پژوهش» کلاس ششم دورۀ ابتدائی انداختم

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3532 : به نام خدا. متن نقلی. اظهار نظر تازه ی آیة الله شیخ احمد جنّتی در بارۀ مفهوم نظارت شورای نگهبان و پاسخ صریح دکتر علی مطهری به آن:

«روز سه‌شنبه 4 آبان 1395 آیت‌الله احمد جنتی در همایش رؤسای دفاتر نظارت درخصوص توسعه دایره نظارت بر نمایندگان در طول دوران نمایندگی، با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است. آیت‌الله جنتی گفته بود: «اگر نماینده‌ای وارد مجلس شد، بعد مشخص شود فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوءاستفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟!»

    

علی مطهری با اشاره به اظهارات دبیر و سخنگوی شورای نگهبان، درباره استمرار نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان در طول دوره نمایندگی، گفت: «روشن است اگر این نوع نظارت بخواهد شامل اظهارنظرهای نمایندگان شود، حریت و آزادگی آنها را از بین می‌برد و نمایندگانی متملق و چاپلوس خواهیم داشت. نظارت بر باقی‌بودن صلاحیت نمایندگان در طول دوره نمایندگی موضوع جدیدی نیست چون اکنون هم اگر نماینده‌ای جرم بزرگی مانند قتل یا شرب خمر یا فساد مالی و اخلاقی مرتکب شود، با او برخورد می‌شود و مجلس می‌تواند اعتبارنامه او را باطل کند، اما اگر بخواهیم این نظارت را شامل اظهارنظرهای نمایندگان بدانیم و هر اظهارنظری را که مخالف نظر ما بود، مُخل امنیت ملی معرفی کنیم و آن نماینده را سلب صلاحیت کنیم، این امر با اصول ٨۴ و ٨۶ قانون اساسی سازگارنیست، چراکه طبق این دو اصل، نماینده مجلس حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر کند و نمی‌توان او را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده، تعقیب یا توقیف کرد». (منبع: اینجا)

نکتۀ دامنه : به نام خدا. پیشتر در دوره های گذشته نیز، برخی از نمایندگان مجلس شورای  اسلامی از جناح چپ، به دلیل مثلاً نامه ی انتقادی یا پیشنهادی به رهبر معظم انقلاب، توسط برخی از اعضای شورای نگهبان ردِّ صلاحیت شده بودند. در حالی که رهبر معظم انقلاب خودشان آن زمان تذکر دادند باید در این گونه موارد از اصل استحسان و مصلحت پیروی کرد و تأیید نمود. از نظر دامنه شورای نگهبان باید در چارچوب آزادی و قانون نظارت کند و جمهوریت و اسلامیت هر دو را نقض نکند، نه بر اساس تمایلات و دلخواهی ها و سلیقه ها و جناح بندی ها و تفسیر به رأی ها.

پنجشنبه ٦ آبان ۱۳٩٥ ، ٧:٥۱ ‎ق.ظ

پست 3531 : به نام خدا. توضیح دامنه. امروز جناب آقای مصطفی پورسینا دبیر بازنشستۀ زبان انگلیسی، که نمی دانم از کجای ایران عزیز دامنه را می خواند، طی ارسال متنی به دامنه، خواهان اطلاع رسانی سایت شان شده است که به آموزش رایگان زبان انگلیسی می پردازد. ضمن سلام و خداقوت به ایشان این خواستۀ شان اجابت شد. امید است توفیقات الهی ایشان را بر دوام خدمات آموزشی پایدار نماید :

جناب مصطفی پورسینا

«با سلام و عرض ادب. در مقابله با بسیاری از کانال های ناسالم و مستهجن اقدام به راه اندازی کانال آموزش رایگان زبان انگلیسی نمودم که خواهشمندم آنرا  به دوستان و مدیران گروه های تلگرامی روستای تان معرفی کرده و هر طوری که برایتان ممکن است این خبر را اطلاع رسانی فرمایید. با تشکر از همکاری تان. دبیر بازنشسته زبان انگلیسی- مصطفی پورسینا» آدرس سایت زبان پورسینا «mostafapursina.com» اینجا

چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3530 : به  قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 16 . «سلام. جناب دامنه بابت تنظیم و نگارش و زیرنویس تصاویر و سپس پست نمودن (پست 3528 اینجا) در وبلاگ وزین دامنه، از شما متشکرم. و از لطف تان به بنده سپاسگزارم.❤️❤️❤️»

پاسخ دامنه : به نام خدا. به نام خدا. سلام من هم به شما جناب سید ابراهیم موسوی دارابی.  برای دامنه بسی افتخار است که داشته ها و دانسته های دامنه نویسی چون شما دوست فرهیخته ام را پست کنم. من به مسافرت و اساساً مفهوم هجرت ولو کوتاه و چند روزه _که تحقق بخشیدن به آیۀ پُرحکمتِ بیستم عنکبوت است_ خیلی اعتقاد و علاقه دارم. یعنی آیۀ

«قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنْشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ»

بگو در زمین بگردید و بنگرید چگونه آفرینش را آغاز کرده است‏ سپس [باز] خداست که نشاه آخرت را پدید مى ‏آورد خداست که بر هر چیزى تواناست.

بنابراین کار شما و همکارانت در این سیر و سیاحت و زیارت و گشت و برداشت ها برای من دارای اهمیت است. مؤید باشید. خدا همیشه به همراه و مُعینِ خیرخواهان است.

چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3529 : به ذوق دامنه. به نام خدا. کویریات دامنه 68. «شیطان و نیز کُفّار، صَدّ راهند نه سدّ راه. آنها وسط راه قرار ندارند. کجراهه می آفرینند و کمین می کنند... » (منبع: اوصاف پارسایان. عبدالکریم سروش، ص 41)

در این عکس هم گل است. هم گنجشک است. هم ابر است. هم خار است و هم سیم خاردار. مهم آن است قوّه تمیز داشته باشیم و صَدّ و سدّ را از هم بیابیم!!! عکس ارسالی جناب یک دوست به دامنه 5 آبان  1395

چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢۸ ‎ق.ظ

پست 3528 : به نام خدا. جناب سید ابراهیم موسوی دارابی یکی از دامنه نویسان محترم و دوست داشتنی، دیشب به همراه همکارانش برای زیارت حضرت فاطمۀ معصومه (س) به قم آمدند و امروز به کاشان رفتند و... . عکس هایی از این مسافرت زیارتی و سیاحتی را امروز به دامنه ارسال کردند. به ایشان و دوستان همراهانش سلام دارم. عکس ها در اینجا

    

اینجا

    

چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3527 : به نام خدا. روز ششم محرم الحرام شنبه 17 مهر 1395 مراسم شیرخوارگان حسینی (ع) در پایین تکیۀ روستای دارابکلا برگزار شده بود که این سه عکس را فامیل دامنه ام البنین دارابکلایی، به تلگرام دامنه ارسال کرده است. با آرزوی سلامتی همۀ کودکان جهان خصوصاً یتیمان و مظلومان.

فاطمه رجبی دارابی فرزند خواهرزاده ام حسن

    

میلاد فرزند ابی. روز ششم محرم مراسم شیرخوارگان. 17 مهر 1395 پایین تکیۀ روستای دارابکلا

چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٦ ‎ق.ظ

پست 3526 : به نام خدا. توضیح دامنه: شهریور امسال خبری منتشر شد که یک عضو تیم هسته ای ایران با تابعیت دوگانۀ ایرانی و انگلیسی، به جُرم جاسوسی دستگیر شده است. ماجرای نفوذ و قضیۀ عبدالرّسول دری اصفهانی عضو بانکی تیم مذاکره کنندۀ هسته ای به محافل سیاسی کشیده شد و دیروز حجة الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در این باره ورود نمود و پاسخ هایی داد که دامنه بی هیچ پیش داوری، برای درک پدیدۀ نفوذ و جاسوسی و هوشیار بودن به فضای ویژۀ سیاست داخلی ایران در آستانۀ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه 1396 منتشر می کند:

سمت راست عبدالرّسول دری اصفهانی مسؤول بانکی تیم مذاکره کنندۀ هسته ای

«محمود علوی که در جریان پاسخ به سوال 3 نفر از نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس سخن می‌گفت، افزود: وزارت اطلاعات با دقت بر مسئله نفوذ توجه دارد و بر آن اشراف اطلاعاتی لازم را دارد و به خوبی می‌داند که این موضوع عمق و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و در برخورد با آن ابعاد مختلف و مورد توجه قرار می‌گیرد و اطلاعات مرتبط با آن را به دقت رصد می‌کنند اما باید توجه داشت استفاده ابزاری از نفوذ دشمن در جهت منافع سیاسی جفا به هشدارهای رهبری و مشکل‌ساز در برخورد با آن است.

جواد کریمی قدوسی، عضو جبهه پایداری، نمایندهٔ مشهد

مهر گزارش کرده است جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در بخشی از سخنان خود گفت: «نفوذ» یعنی دری اصفهانی که با سه سرویس اطلاعاتی آمریکا، انگلیس و کانادا همکاری می‌کرده و با سیروس ناصری و یکی از مسئولان نهاد ریاست جمهوری نیز جلسه داشته و همزمان با حضور در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و پیگیری لغو تحریم‌های بانکی، از موسسه پی دبلیو در لندن ماهی ۷۵۰۰ پوند حقوق می‌گرفته تا در آنجا تحریم‌های بانکی ایران تداوم یابد. وی  افزود: دری اصفهانی دست راست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بوده و بعد از برجام نیز نشان لیاقت گرفته است. بقیه در ادامه


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٥ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3525 : به قلم دامنه. به نام خدا. لیف روح 166. در لیف روح این هفته با یاد فرهنگ ذلت ناپذیری عاشورایی امام حسین (ع)، نکته ای اخلاقی از امام خمینی این شاگرد مکتب امام حسین (ع) را در دامنه پست می نمایم:

روزی امام خمینی در نامه ای کوتاه به رزمندگان اسلام نوشته بودند: «با تمام توان شما را دعا می کنم.»

بعد دستور دادند نامه را بیاورند و آن را این گونه اصلاح کردند: «با بیشترین توان شما را دعا می کنم.»

علت را پرسیدند. امام فرمودند: «شاید من نتوانم با تمام توان دعا کنم.»

حتی عکس امام برای رزمندگان اسلام در جبهه های دفاع مقدس روح و حسّ و حال داشت

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳۱ ‎ق.ظ

پست 3524 : به نام خدا. حکمت 358 نهج البلاغه که امیرالمؤمنین امام علی _علیه السّلام_ بر آن تأکید فرمودند:

أَیُّهَا النَّاسُ لِیَرَکُمُ اللَّهُ مِنَ النِّعْمَةِ وَجِلِینَ کَمَا یَرَاکُمْ مِنَ النِّقْمَةِ فَرِقِینَ. إِنَّهُ مَنْ وُسِّعَ عَلَیْهِ فِى ذَاتِ یَدِهِ فَلَمْ یَرَ ذَلِکَ اسْتِدْرَاجاً فَقَدْ أَمِنَ مَخُوفاً وَ مَنْ ضُیِّقَ عَلَیْهِ فِى ذَاتِ یَدِهِ فَلَمْ یَرَ ذَلِکَ اخْتِبَاراً فَقَدْ ضَیَّعَ مَأْمُولًا.

اى مردم، باید خدا شما را به هنگام نعمت همانند هنگامه کیفر، ترسان بنگرد، زیرا کسى که رفاه و گشایش را زمینۀ گرفتار شدن خویش نداند، پس خود را از حوادث ترسناک ایمن مى پندارد و آن کس که تنگدستى را آزمایش الهى نداند پاداشى را که امیدى به آن بود از دست خواهد داد.

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3523 : به نام خدا. عکس های مسافرت و زیارت مشهد دامنه در ایّام محرّم الحرام و تاسوعا و عاشورا و شام غریبان (مهر ماه 1395) در آلبوم شمارۀ 120 دامنه. به همراه زیرنویس ها و توضیحات و اطلاع رسانی های ضروری و خاص. در اینجا

    

اینجا

    

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3522 : به نام خدا. آلبوم 118 عکس های ارسالی جناب یک دوست به دامنه در روز سه شنبه 4 آبان 1395 از نماهای روستای دارابکلا در اینجا

   

اینجا

    

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3521 : به قلم دامنه. به نام خدا. علی بابویه دارابی. مشهور به محسن علی. یعنی فرزند مرحوم حاج محسن بابویه دارابی. ساکن ببخیل روستای دارابکلا. راننده، باغدار، فعال کشاورز و از دوستان بسیار قدیمی و بامرام و غیرتی.

او فردی پویا، جویا، خوش جوش، دارای روحیات خاص خود که اگر خیلی با او دقیق و نظیف شوید بسیار مهربان است.

همدورۀ هم نسلان دامنه در مدرسه و محله و دامنه ها و جای جای دارابکلا خصوصاً در محیط پُربازی ببخیل و اوس صحرا و غورزم های پرخاطرۀ حاج شعبون رَف بن تا قارت خیل و بلاَخص جول غورزم که گویی همیشه در قُرق او بوده.

به او سلام دارم و برای علی آقا سلامتی آرزو می کنم و باید اعتراف کنم همیشه برای من، محسن علی فردی جذّاب و دیدنی و دارای خصلت های خاص با خنده ها و اخم های خاص بوده و هست.

از جناب یک دوست بابت این دو عکس از محسن علی _که با هم همآهنگی کردیم روی این سوژۀ دیدنی و دوست داشتنی ایام ماضی_ بسی ممنونم. به علی سلام گرم و ویژۀ مجدد مرا بگو.

علی بابویه دارابی مشهور به محسن علی 4 آبان 1395 در منزلش

ارسالی جناب یک دوست به دامنه در 4 آبان 1395 در ببخیل روستای دارابکلا

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3520 : به قلم دامنه. به نام خدا. جناب حاج علی میرزا چلوئی دارابی در سرآغاز محرّم امسال (مهر ماه 1395) به زیارت کربلای مُعلّی و نجف اشرف مشرّف شده بود. و این دو عکس،  حضور عاشقانه ی وی در بین الحرمین کربلای مُعلّی است که از همان جا  به دامنه فرستاده بود که اینک پست می گردد.

به جناب حاج علی میرزا و اعضای خانوادۀ محترمش، جانانه زیارت قبول می گویم و تأکید دارم این حسّ و حال حسینی را در وجود خود همواره محافظت کند؛ زیرا جوشش عاشورایی در دل آدمی بزرگترین نعمت زندگی انقلابی و باعزّت است و باید به آن همآره خو کرد و به راه حضرت سیدالشّهداء (ع) اقتداء.

حاج علی میرزا و دو فرزندش در بین الحرمین کربلا

    

جناب حاج علی میرزا در بین الحرمین کربلا

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٦ ‎ق.ظ

پست 3519 : به قلم دامنه. به نام خدا. در این پست، به مدد عکس هایی که جناب رنگین کمان به دامنه فرستاده، برخی از ذاکرین اهل بیت (ع) روستای دارابکلا را در مراسم عزاداری محرم الحرام 1438 (مهر ماه 1395) می بینیم. ازجناب رنگین کمان بسیار ممنونم از همکاری خالصانه با دامنه. منتظر دریافت تصاویر بقیۀ ذاکرین است دامنه.

من، هم به آنان سلام صمیمانه دارم و هم به عنوان یک فرد عادی که به آئین های عاشورایی عشق می ورزم، به آنها خداقوّت، دست مریزاد و تقبّل الله می گویم:

    

جناب اکبر طالبی دارابی                                          جناب سید رسول هاشمی دارابی

   

جناب یوسف آهنگر دارابی                                               جناب عمران رمضانی

    

جناب حاج ولی طالبی دارابی                        جناب محمد فیضی (مرحوم حاجی فیضی)

      

جناب سید ابوالحسن شفیعی دارابی                                    جناب سید محمد شفیعی دارابی   

    

آقاحسین آهنگر دارابی                                        آقاحسین غزلی فرزند حبیب غزلی

سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3518 : به قلم دامنه. به نام خدا. خاطرات دامنه 53. هرگز نمی شود از راه پُردامنۀ ی کویر به مشهد مقدس برای زیارت امام رضای آل محمد _صلوات الله_ رفت، امّا به مولود کویر و نویسندۀ کویر، معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی نپرداخت و در زادگاهش مزینان پیاده  نشد و بی جهت و بی رَغبت از آن گذشت.

وقتی از شاهرود به شهر میامی می رسی، دل به تب و تاب می افتد که بزودی به نزدیکی روستای کاهَک می رسی که هم به روایتی زادگاه دکتر علی شریعتی ست و هم، مرز میان استان سمنان با استان خراسان رضوی.

برای من کاهَک و مزینان و داورزن، سه مکان کنار هم، به همراه تاریخ عاشورایی سربداران، بسی مهم است؛ زیرا مرا از جغرافیای وسیع کویر، به سوی دیانت و انقلاب و احیای ارزش های فراموش شدۀ شیعه می رساند؛ که استاد محمدتقی شریعتی  و فرزند بی مانندش دکتر علی شریعتی سهم عظیمی در احیای آن داشتند. زنده کردن تفکری که به تعبیر علامه اقبال لاهوری «احیای تفکر دینی» ست.

وقتی هفتم محرّم الحرام (18مهر 1395) در مزینان روحم به کویر مماس شد، هم به لای کتاب کویر رفتم و کاریز و واژه های مرموز  آن را مرور کردم و هم دردنامۀ وی در بارۀ «حضور» را در خاطرم عبور دادم:

«آنهایی که حسین (ع) را تنها گذاشتند و از حضور و شرکت و شهادت غایب شدند، اینها همه با هم برابرند، هر سه یکی‌ اند:

چه آنهایی که حسین (ع) را تنها گذاشتند تا ابزار دست یزید باشند و مزدور او، و چه آنهایی که در هوای بهشت، به کنج خلوت عبادت خزیدند و با فراغت و امنیت، حسین (ع) را تنها گذاشتند و از درد سر حق و باطل کنار کشیدند و در گوشه محراب‌ها و زاویه خانه‌ها به عبادت خدا پرداختند وچه آنهایی که مرعوب زور شدند و خاموش ماندند.

زیرا در آن‌ جا که حسین(ع) حضور دارد _و در هر قرنی و عصری حسین (ع) حضور دارد_ هر کس که در صحنه او نیست، هر کجا که هست، یکی است، مؤمن و کافر، جانی و زاهد، یکی است. این است معنا این اصل تشیع که قبول هر عملی یعنی ارزش هر عملی به امامت و به رهبری و به ولایت بستگی دارد! اگر او نباشد، همه چیز بی‌معناست و می‌بینیم که هست.

و اکنون حسین حضور خودش را در همه عصرها و در برابر همه نسل‌ها، در همه جنگ‌ ها و در همه جهادها، در همه صحنه‌های زمین و زمان اعلام کرده است، در کربلا مرده است تا در همه نسل‌ها و عصرها بعثت کند. و تو، و من، ما باید بر مصیبت خویش بگرییم که حضور نداریم

      

سبزوار، داورزن، مزینان، زادگاه معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی

دامنه. هفتم محرّم الحرام، 18 مهر 1395، مزینان، زادگاه معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی

دوشنبه ۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3517 : به  قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 14. «سلام جناب آقای طالبی ( دامنه ) کجایی !!! نیستی!!! ... چی شده! تو دامنه نمیشه شما رو یافت!!! سایتون بروز نیست. امیدوارم از بذله گویی های شوخی ام ناراحت نشده باشی، فقط خواستم کمی با شما مزاح کرده باشم.

در آخرین نوشته ات که تفسیر استقامت و مقاومت بود بیش از 10 روزی می گذرد. آنقدر پست  استقامت و  مقاومت (پست 3513 اینجا) را خواندم و درس گرفتم  که فکر می کنم الان می توانم  تا آخر عمرم در حالت قیام و بدون هوای نفس ، اجازه ی فساد و تباهی را به دلم راه ندهم تا به حد کمال و تمامیت خود برسم .

بنده نمی دانم به چه دلیل موجهی فعلا از نگاشتن در دامنه امتناع می ورزی ، البته این حق را بر شما محفوظ و محترم می دارم که بخواهید به هر دلیلی کمی از فضای مجازی و کار به دور باشی تا تجدید قوا نمایی و یا ...فکر میکنم دیگه زیادی دارم قضاوت نادرست می کنم . انشالاه به زودی زود از زبان خود شما خواهیم شنید. مشتاق حضور پر شور و شعور شما در دامنه هستیم . تا دیداری دیگر...»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب سید ابراهیم موسوی دارابی. خرسندم پست مهم «استقامت و مقاومت یعنی چه؟» را این همه بدقت و تشنگی خواندی و درس و پند آموختی. این خود یک نعمت بود. ممونم از حضور و مرام و وفایت. دامنه همیشه حیّ و حاضر بوده و هست و خواهد بود. چرا که حکمت و فلسفۀ زندگی دامنه، نه بر بطالت است و نه بر گردش بی جهت، بلکه زندگی اش بر مدار حقّ است و پیروی از حقیقت. لطف تو هم بسی زیباست.

دوشنبه ۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٤ ‎ق.ظ

پست 3516 : به قلم حجة الاسلام علی اکبر دارابکلایی 7. «با سلام. متن سخنرانی اینجانب در دهه اول در مسجد دانشگاه امام حسین (ع) با موضوع ده گفتار در سایت www.dalel.ir »

جناب حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حجة الاسلام والمسلمین علی اکبر دارابکلایی. ممنونم. مراجعه کردم و موجب افتخارم است مجموعۀ سخنرانی شما در یک محیط علمی، مذهبی و انقلابی. جایی که برای من خیلی خاطرات باقی نهاده است. متن ده گفتار در سایت دلیل:  اینجا

دوشنبه ۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤۳ ‎ق.ظ

پست 3515 : به قلم جناب حمیدرضا طالبی دارابی 24نتیجه بازی  : اتحاد نوین 2 _ دنیای آبی 2. زننده گل های اتحاد نوین دارابکلا: مهدی دارابی (2)

تیم اتحاد نوین دارابکلا

دوشنبه ۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤٢ ‎ق.ظ

پست 3514 : به قلم حاج حسین رمضانی دارابی 21. «سلام آیا استقامت ومقاومت (واقع درپست 3513 اینجا) برای قشر ضعیف جامعه هستش؟ ما نان شب و سفره ما روزبه روز کوچکتر و از شکم خودمان میزنیم تا که استقامت کنم. آنچه می بینیم و به گوش ما میرسد چیز دگری هستش. حقوق های نجومی ما چطور و چگونه استقامت کنیم؟ ما ها هر چه سکوت می کنیم وضع ما روز به روز بدتر از دیروز برای ما میشود  ولی برای کسان دیگر ان بهتر و مناسب تر میشود.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب رنگین کمان. این بحث در پست 3513،  بحثی اعتقادی و قرآنی ست و در راستای سلسله مباحث قرآن در صحنه است و برای درک اهمیت و قداست قیام حضرت سیدالشُّهداء (ع) که نمادِ استقامت و ایستادگی و مقاومت در برابر هر گونه ظلم و ستم است در دامنه پست شده است و ربطی به مسائل حاشیه ای کشوری ندارد. بنابراین سؤال روز شما هم باید در جای خودش مطرح شود نه در این بحث تخصصی که تفسیری است بر آیۀ «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ...» سورۀ مبارکۀ هود. ممنونم از حضورت.

دوشنبه ۳ آبان ۱۳٩٥ ، ٩:٤۱ ‎ق.ظ


برچسب‌ها: آبان 1395
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد