X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

مطالب مرداد 1395 دامنه

31 مرداد 1395

پست 3266 : به نام خدا. از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه 31 مرداد 1395) در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران، مساجد را پایگاه «اجتماع، مشورت، مقاومت، برنامه ریزی و حرکت اجتماعی و فرهنگی» خواندند و با اشاره به ضرورت تقویت ایمان دینی مردم به عنوان تکیه‌گاه اصلی انقلاب و نظام افزودند: برای تشخیص تکلیف در قبال مسائل جاری باید با نگاهی کلان و فرهنگی، روند کلی حرکت جامعه را تحلیل و جریان‌شناسی کرد...

بقیه ادامه

  

ایشان، محوریت بخشیدن به مساجد را از جمله هنرهای بزرگ امام عظیم‌الشأن از همان روزهای اول انقلاب اسلامی برشمردند و افزودند: مسجد «پایگاه انواع فعالیتهای اجتماعی» است و در تقویت فکری و ترغیب مردم به فعالیتهای گوناگون اجتماعی نقش اساسی دارد...

رهبر انقلاب مساجد را «هسته مقاومت» به‌ویژه مقاومت فرهنگی برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر حصار و خاکریز فرهنگی نباشد، همه چیز از دست می رود...


حضرت آیت الله خامنه ای، انقلاب اسلامی را زلزله ای شدید در ارکان نظام سُلطه خواندند و  افزودند: به برکت «اسلام انقلابی» و «انقلاب اسلامی» هدف اصلی زورگویان جهانی یعنی فرمانروایی بر منطقه ناکام مانده و امریکا در منطقه غرب آسیا عملاً زمین‌گیر شده است...

حضرت آیت الله خامنه ای در ذکر مثالی در تبیین اهمیت داشتن نگاه و تحلیل کلان گفتند: در اوایل فتنه به یکی از سران فتنه گفتم شما در ظاهر با نظام هستید و به گفته خودتان در حال  اعتراض انتخاباتی هستید اما بدانید که مدیریت این جریان به دست بیگانگان می افتد و آنها با استفاده از کار شما، اصل نظام را هدف می گیرند.


رهبر انقلاب افزودند: آنها -البته اگر با نگاه خوشبینانه به ماجرا بنگریم- حرف اینجانب را نفهمیدند و وارد شدند و همه دیدند که چگونه انتخابات، بهانه ای برای حمله و نفی اصل نظام شد.

ایشان خاطرنشان کردند: برخی می گویند یک حرفی آن موقع زده شده، بگذریم؛ اما باید توجه داشت که اگر در طرفداری از کسی حرفی زده می شود که مخالف سخنان و مواضع اوست، آن شخص باید اعلام مخالفت کند وگرنه به حساب او گذاشته می شود.»


رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران. 31 مرداد 1395

رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران. 31 مرداد 1395

رهبر معظم انقلاب در دیدار ائمه جماعات مساجد استان تهران. 31 مرداد 1395

یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3265 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 122. «بسمه تعالی. سلام. بمناسبت ۳۱ مرداد، روز جهانی مسجد.

ارکان مسجد:

۱ : امام جماعت 

۲ : فرمانده پایگاه

۳ : هیئت اُمناء 

۴ : کانون فرهنگی هنری

۵ : خادم مسجد

تشریح این ارکان در مباحث مسجد در همین سایت دامنه (واقع در سلسله مباحث اینجا) آوردم. طالبین به آنجا رجوع کنند. موفق باشید . بجنورد ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ برابر با ۱۸ ذی القعده ۱۴۳۷ ه ق»

یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3264 : به قلم دامنه. به نام خدا. 31 مرداد سال 1365 روز دامادی دامنه است و امروز 31 مرداد 1395، سی امین سال آن روز تاریخی در عید غدیر خُم است. سه بوسۀ روز دامادی دامنه برای من هنوز هم لذّت همان روز را دارد:

بوسه ی اول: بوسۀ متقابل با مرحوم مادرم مُلّا زهرا آفاقی دارابی. اولین معلّم قرآنم و روحم و وجودم در روز دامادی ام در 31 مرداد 1365

31 مرداد سال 1365. روز دامادی دامنه. باغات آهنگرمحلۀ دارابکلا. دوستان دامنه. از راست: حسن آهنگر دارابی. سید علی اصغر شفیعی دارابی. حاج احمد آهنگر دارابی. دامنه. سید باقر شفیعی دارابی (پسر عمه ام). جناب فضل الله فضلی. روانشاد بسیجی رزمنده یوسف رزاقی. جعفر رجبی دارابی.  بقیه در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3263 : به ذوق دامنه. به نام خدا. از دفتر چهارم مثنوی معنوی مولوی این بیت در کویریات پنجاه و نُهم دامنه درج می گردد:

تاکنون کردی چنین اکنون مکُن

تیره کردی آب را افزون مکُن

بر مَشُوران تا شوَد این آب صاف

واندرو بٖین ماه و اختر در طواف

(ابیات 2480 و 2481)

نمی دانم ماه است یا آفتاب؟ ثبت صحنه در عصر روز 5 شنبه 2 اردیبهشت 1395 از زاویۀ یال شرقی دارابکلا توسط جناب یک دوست

یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3262 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه : حاج سید آقا رضایی دارابی. (فرزند مرحوم سید گتی، خادم و متولّی مشهور مسجد جامع دارابکلا). ساکن بالامحله ی دارابکلا. پدر آقایان حجة الاسلام والمسلمین سید مصطفی رضائی دارابی، سید حسین، سید محسن و مرحوم سید ابراهیم رضایی دارابی. مؤمنی خوش اخلاق، کاری، پر جنب و جوش، شاد، شوخ طبع و مسجدی و نکیه ای. برای سلامتی اش صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست در 30 مرداد 1395. چند عکس دیگر در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3261 : به نام خدا. متن نقلی. «همه پیغمبران به توحید دعوت کرده‌اند، ولی من به شرک. گفتند مرحوم شیخ جعفر شوشترى، یک روز رفت بالاى منبر و گفت: ایها الناس! همه پیغمبران آمده‌ اند شما را به توحید دعوت کرده‌اند، من آمده‌ ام شما را به شرک دعوت مى‌کنم. بعد گفت: همه پیغمبران آمده‌اند گفته‌ اند فقط خدا را بپرستید، فقط براى خدا کار کنید، من مى‌ گویم یک کمى هم براى خدا کار کنید، یعنى همه کارهایتان خالصانه براى غیر خدا نباشد

انسان در برخى از کارها خدا را وسیله قرار مى‌دهد براى خواسته‌ هاى نفسانى خودش. این گونه کارها و لو در آن «خدا» وسیله است و هدف نیست امّا باز یک نوع رفتن به در خانه خداست؛ مى‌روم به در خانه خدا امّا براى مشکلات دنیا.

شک ندارد که این خودش نوعى شرک است، یعنى پرستشى است که خدا از هدف بودن خارج، و وسیله شده است براى خواسته نفسانى. ولى خداوند متعال این نوع شرک‌ ها را که شرک‌ هاى خفىّ است به نوعى از انسان مى‌پذیرد، یعنى همان چیزى را که انسان مى‌خواهد به او  مى‌دهد.

در آخرت هم همین‌طور است. اگر انسان عبادت را انجام بدهد براى خواسته‌هاى اخروى، خداى متعال همان خواسته‌ هاى اخروى را به او مى‌دهد، امّا این، عبادت به معناى واقعى عبادت و پرستش خدا که خدا پرستش شده باشد نیست.

خدا آن وقت پرستش شده است که خدا براى خود خدا پرستش شده باشد، یعنى پرستش حقیقى و اخلاص حقیقى فقط و فقط آن است. (منبع: حکمت ها و اندرزها، استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، فطرت، ص 195 و 193، با تلخیص)

افزوده ی دامنه: دو متفکر بزرگ جهان اسلام و دو هم حُجره و رفیق و همدم و دو مبارز انقلابی و نستوه: فقیه عالیقدر مرحوم آیة الله العظمی حسینعلی منتطری از مراجع عظام تقلید و  شهید آیة الله مرتضی مطهری. یاد هر دو عالم بزرگ دینی گرامی و جاویدان. (منبع این عکس: کتاب «ویژه نامه شیخ شهید»، انتشارات صدرا، اسفند 58)

یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3260 : به نام خدا. متن نقلی. سخنان سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران صبح شنبه 30 مرداد 1395 در نشست خبری «با اشاره به حضور هواپیماهای جنگنده روسی در همدان و استفاده روس‌ها از امکانات پایگاه هوایی همدان گفت: آنچه امروز در پذیرش هواپیماهای روسی در همدان انجام می‌شود، در راستای همکاری‌های متقابل ایران و روسیه جهت مورد هدف قراردادن تجهیزات و تجمعات در جریان‌های تروریستی است و این موضوع نیز بنا بر درخواست سوریه انجام می‌شود... امیدواریم در کوتاه‌ترین زمان به نقطه نهایی هدف که چیزی جز از بین بردن توانمندی‌ها و ریشه‌کن کردن توان تروریستی نیست دست یابیم. وی همچنین از برگزاری دومین اجلاس سه جانبه وزرای دفاع ایران و سوریه و روسیه در مسکو خبر داد.

فعلا استفاده از پایگاه‌های دیگر در برنامه نیست، اما اگر شرایط عملیاتی اقتضا کند بررسی و تصمیم‌گیری‌های لازم انجام خواهد شد. او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده روسیه از پایگاه همدان برای مدت مشخصی انجام می‌شود، تاکید کرد که تا هر زمان که لازم باشد این اتفاق می‌افتد.

ممکن است براساس نیاز برخی از تعمیرات جزئی و حتی تسلیح هواپیماها نیز انجام شود. این هواپیماها از فرودگاه همدان نشست و برخاست می‌کنند اما به این معنی که پایگاه هوایی داشته باشند مستقر نیستند.

دهقان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حضور هواپیماهای روسی در آسمان ایران و استفاده این هواپیماها از امکانات کشور اظهار کرد: تا هر وقت لازم باشد اجازه استفاده از پایگاه نوژه را خواهیم داد. این موضوع ربطی به مجلس ندارد. این کار تصمیم نظام در جهت مقابله با داعش و تروریست‌ها در سوریه بوده است. وی در عین حال تاکید کرد: ما به هیچ عنوان پایگاهی در اختیار روس‌ها نگذاشتیم و طرح این موضوع نوعی مغلطه است بلکه ما تسهیلاتی برای عملیات مورد توافق طرفین علیه داعش در سوریه در اختیار آنها قرار دادیم... اساسا تصمیم درباره پرواز هواپیماهای روسی تصمیم نظام است و به عنوان همکاری در مبارزه با داعش محسوب می‌شود. همچنین شورای عالی امنیت ملی در این رابطه مصوبه‌ای داشته است.» (منبع: اینجا)

بمب افکن های روسی در پایگاه هوایی شهید نوژۀ همدان

سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در کاخ کرملین

یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

پست 3259 : به قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 11. «به نام خدا. سلام دارم خدمت جناب دامنه ، همچنین نویسندگان و خوانندگان محترم . موضوع مهمی را در پست 3258 اینجا، مطرح نمودید و کارشناسانه به آن پرداختید.

همان طور که فرمودید؛ تلگرام ، «گرچه ابزاری برای رساندن مفاهیم و خبر و تصاویر است، باید از آن به نحوه ی متین و با وقت هایی محدود و معتدل بهره گرفت، اما برای عدّه ای خوش خیال و هرزه گرا، به عرصه ای برای فساد و تخریب گردیده است. از تخریب دین گرفته تا تاریخ و انسان و جوان و زن و ناموس و هویت و ایمان.»

اما چه کنیم که این ابزار خود را به طور باور نکردنی در دل خانواده ها جای داد ه و به دلیل برخورداری نرم افزاری آسان برای دریافت و انتقال مطالب و کلیپ ها طرفداران بیشماری را به خود جذب کرده و مورد استقبال عمومی برای تمامی سنین مواجه شده است.

مقایسه ی جرح از طریق قمه و عفونت روح از طریق تلگرام برایم جالب بود و در واقع انسان از هر ابزاری که بدون مدیریت زمان و مکان و  به طور افراطی و بدون در نظر گرفتن به درک موضوع، در آن قوطه ور شود دقیقا به همان دردی دچار می گردند که جناب عالی به آن اشاره داشتید. اما می شود با فرهنگ سازی درست و آگاهی بخشی رسانه ها و کنترل خانواده ها از عواقب نافرجام آن کاست.تا بشود به بهترین نحو از این امکاناتی که در دسترس عموم است استفاده ی سالم و خوب داشت.

اما من می گویم: به جای فرار از واقعیت امروز جامعه که به طور عجیبی فراگیر شده، باید ذهن آدم ها را پرورش داد تا سد و مانعی شود برای جلوگیری از این همه هجمه ی مطالب کذب و یا دروغ و تهمت از طریق تلگرام و فضای مجازی.

زشت ترین بخش بدن آدم ها، «ذهن شان» است؛ ذهن آدم ها، مثل یک حفره عمیق، پر می شود از خیلی چیزهای زشت؛ از شک، از بدبینی، از برداشتهای بد، از نگاه پر غرور به دیگران، از توقع زیاد، از خودبینی زیاد.

ذهن آدم ها گاهی تبدیل می شود به عضو زشت بدن؛ آنقدر بدن را زشت می کند که صد تا جراحی زیبایی هم کاری از پیش نمی برد؛ کاش می شد، جای بینی، جای شکم و پا، آدم «ذهنش» را جرّاحی می کرد؛ هرچه کلمات بد بود، هرچه افکار ناچسب و بدبینانه بود، هرچه نادوستی و پر توقعی بود، می آورد بیرون جایش، کلمات خوب تزریق می کرد؛ ذهن اش را پر می کرد از چیزهایی که مردم، وقتی می دیدنش، ازش حس قشنگی بگیرند، حس نرمی...حس مهربانی... کاش آدم ها را می شد اینجور عمل زیبایی کرد... با ذهن زیبا. ذهن زیبا، زندگی را زیبا می کند... تا (دامنه: متن ناقص واصل شد»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب سید ابراهیم آقا. ابتدا ممنونم با این ذهن زیبا و ایمان مانا و غیرت پویا، به نوشته ام «قمه بدتر است یا تلگرام؟» تفسیری آگاهانه و مسؤلانه دادید. از نوع نگاه و قلم رسای شما در این تفسیر زیبا، بسیار دلخوش و دچار مسرّت شده ام.

متن مرا با بهترین واژگان و عبارات علمی و درونی ات، تکمیل کرده ای و روشنی بخش برای خوانندگان شده اید. در متن شما تعبیرهای جرّاحی ذهن ها، حُفره ی عمیق، عضو زشت، و عواقب نافرجام بسیار دقیق بود. گرچه قید نافرجام در متن شما، از نظرم حتی باید به قطع و یقین، بدفرجام باشد نه صرفا" نافرجام. آن هم فرجامی بد و خطرناک که جبران آن سخت و دشوار و حتی ناممکن است.

از این همه احساس درست و اندیشه ی ستودنی ات _که سه چهار بار آن را خواندم_ بیش از پیش ممنونم.

شنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3258 : به قلم دامنه. به نام خدا. شاید این پست من، بر ذائقه هایی تلخ آید و مرا نکوهش کنند. و شاید مرا در ستیز با مدرنیزاسیون و فردی عقب مانده معرفی سازند. اما من بر حسب اَدای دَین به دین و آئین ام، بیان سخن حقّ و مهم _که باید روشن کنم_ را بر ملامت ها رُجحان می دهم.

قمه و قمه کِش با جسم جامعه چه می کند؟ یا زورگیری. یا معرکه گیری. یا جراحت و خون ریزی و یا سرآخر قتل و کُشت و کشتار و دربدری.

تلگرام با روح جامعه چه می کند؟ گرچه ابزاری برای رساندن مفاهیم و خبر و تصاویر است، باید از آن به نحوه ی متین و با وقت هایی محدود و معتدل بهره گرفت، اما برای عدّه ای خوش خیال و هرزه گرا، به عرصه ای برای فساد و تخریب گردیده است. از تخریب دین گرفته تا تاریخ و انسان و جوان و زن و ناموس و هویت و ایمان.

اگر قمه، آلتی خونبار و قتّاله در دست اراذل و اوباش است، حدّ و میزان تخریبش مشخص و در رصدِ ماموران و برقرارکنندگان امنیت اجتماعی ست. اما تلگرام وقتی به جای بهره گیری و بهره دهی های صحیح و در حدّ متعارف و مقبول، آن گونه محیطی برای تخریب های خانه و خانواده و دین و آئین و عفاف و آبرو می شود، از قمه بدتر است.

به نظر دامنه، اگر قمه جسم ها را مجروح و خونین می کند، تلگرام به این شیوه های مخفی و  خطرناک و دزدکی، روح انسان و اجتماع را خونبار می کند و به عفونت می کشاند. باید برای این اشتیاق های مخرّب که دَم به دم، به دُمِ کژدُمِ تلگرام متّصل است و تمام کار و کاسبی اش را به آن جوش کرده، و ساعت به ساعت در آن می پلکد، به خدا پناه بُرد.

متاسّفم برای این گونه شوق ها به تلگرام ها، چه در گروه ها و چه در فهرست ها و بسیار رنجیده ام از ابزارکردنِ ابزار مدرنی که برای رشد و بالندگی انسان ایجاد گردیده است و قرار بود برای بشر بک سامانه ی پیام رسان بماند نه تبادل کثیف ترین جملات و عکس ها و ویران سازی عفاف ها و حریم ها و حرمت ها.

من شخصا" بارها و بارها مخالفت فوری و شدید خودم را با کسانی که نامم را در گروه های خودشان اضاف کردند، هم اعلان داشتم و هم فی الفور از آن بیرون آمدم. اما باز مشاهده می شود این  شیوه مرسوم است. این زشت ترین بی اخلاقی اجتماعی و درنوردیدن حقوق آدمی ست. من اساسا" در هیچ گروه تلگرامی و واتساپی نه شرکت دارم و نه حضور و نه تمایل.

فضای تلگرام را چنان آلودند که به گفته ی هشدار آمیز سال قبل مبین جعفری _کارشناس امور رسانه و فضای مجازی_ گویی تلگرام تبدیل به خانه ی فساد شده است و در لایه های اعتقادی مردم رخنه کرده و جوانان را هدف قرار داده است.

فعلا" با همین مقدار که نوشتم، از تفصیل و شواهد تخصصی و علمی می گذرم.

تلگرام، ابزاری برای زیستن نه ویران ساختن

قمه، ابزاری برای قتل و زورگیری و جراحت

جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥۸ ‎ق.ظ

پست 3257 : به قلم جناب فضل الله فضلی 6. «بنام خدا، بدینوسیله از آقا ابراهیم عزیز و همه دوستان خوب و دامنه خوان که از حیث کسب پروانه وکالت پایه یک دادگستری توسط اینجانب،  اظهار لطف و شادمانی کرده و بنده را مورد تفقّد و تشویق قرار دادند، صمیمانه تشکر و قدردانی میکنم.

برای همه شما بزرگواران بهترینها رو آرزو میکنم. خداوند حافظ و پشتیبان شما باشد.»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما. کمترین کاری بود که برای آن مرد بزرگوار و انقلابی انجام دادم. حقّ آن بود در مراسم تحلیف تان شرکت می کردم و دیداری تازه می داشتم، اما چه کنم، میسّر نبود. از توجّه ی اخلاقی تان به مخاطبین دامنه که به شما تبریک و شادباش گفتند، ممنونم. از قم به خواهر گرانقدرم سلام و تبریک روانه می دارم نیز به همه ی اعضای بیت شریف تان. این بیت مرحوم محمود پوریای ولی هم هدیۀ من به شما:

یا ربّ ز تو دل به هر که بستم توبه

بی یاد تو هر کجا نشستم توبه

جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥٦ ‎ق.ظ

پست 3256 : به قلم دامنهبه نام خدا. مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی شفیعی دارابی از خاندان سادات دارابکلا و فرزند مرحوم حاج سید رضا و برادر جناب حاج سید تقی _ذاکر اهلبیت (ع)_ مقیم ساری بودند و مسجدی را در محلّه ای از محلات ساری اداره می کردند.

ایشان از نزدیکان و خویشاوندان مرحوم آیة الله حاج سید رضی شفیعی دارابی و نیز دوستان مرحوم پدرم بودند. گهگاهی در معیت مرحوم آقا سید رضی و سایر علمای ساری به منزل مان در دارابکلا می آمدند.

آن مرحوم دو فرزند روحانی نیز پرورش داده بودند که یکی از آنان با کمال تاسف زودتر از ایشان در سال های پیشین به رحمت خدا پیوستند؛ یعنی روحانی جوان طلبۀ مشهد مرحوم حجة الاسلام سید رسول شفیعی دارابی. و فرزند روحانی دیگرش حجة الاسلام سید حسین شفیعی دارابی داماد جناب حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ اسماعیل دارابکلایی ست که پیشتر در همین سلسله بحث معرفی روحانیت دارابکلا، معرفی شان کرده ام.

نیز یکی از دامادهای آن مرحوم روحانی اند؛ یعنی جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ باقر رمضانی دارابی _فرزند مرحوم شیخ علی بالامحله_ به عبارتی اخوی جناب حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمود رمضانی دارابی (که پیشتر در دامنه معرفی شان کردم).

مرحوم حاج سید مهدی شفیعی دارابی، کمتر در محل بودند، اما در برخی از مناسبت ها و ایام عزاداری ها در مسجد و تکیه ی دارابکلا حضور می یافتند. من به دلیل عدم دسترسی به ایشان، شناختم از آن مرحوم اندک است. امیدوارم اگر کسی مطلبی برای افزودن دارد، به دامنه ارسال نماید.

یرای روح ایشان و پدر بزرگوارشان و همه ی درگذشتگان این خاندان مذهبی، متدین شادی و آمرزش می طلبم و به خدمات و زحمات ایام محرم و خاصّه روز عاشورای این خانواده ی محترم درود وافر می فرستم. با احترام به همه ی بازماندگان آن مرحوم.

مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی شفیعی دارابی. دو عکس در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3255 : به قلم میرزاعلی چلوئی دارابی 24. «به نام خدا با سلام خدمت جناب دامنه و دامنه خوانان بزرگوار. با عرض پوزش فراوان محضر استاد طالبی عزیز خواستم بگویم که لابلای مطالب امروزتان جای خالی پستی در رابطه ی کودتای بیست و هشت مرداد را حس کردم . شرمنده ام از این نوشته ام .

و اما جناب اقای طالبی بزرگوار برای این حقیر بیست و هشتم مرداد یاد اور خاطره ی مرد مردی ست از دیار همیشه سبز سرزمینم. سالروز شهادت مدافع حرم شهید حاج اسماعیل حیدری.

ایشان جزو اولین شهیدان مدافع حرم بودند و بنده افتخار داشتم که مدت شانزده ماه را در مدت خدمتم در کنار این بزرگ مرد باشم . ایشان علاوه بر اینکه یکی از برترین مربیّان در نیروی قدس سپاه بودند دوره های ویژه و خاصی را در داخل و خارج از کشور گذراندند .

بنده که در معاونت آموزش دانشکده علوم و فنون امام خمینی ره نیروی قدس مشغول به خدمت بودم و ایشان مسول مستقیمم بودند و همیشه مورد لطف و عنایت ویزه از جانب ایشان. در محل خدمت اکثرا" نیرو های ... و نیروهای خاص برای دوره های آموزشی حضور داشتند و ایشان پای ثابت آموزش در کلاسها و میدان تیر و میدان موانع و اکثرا" بنده نیز کمک و همراه این بزرگوار .

حقیر از نزدیک واقف به اخلاص .پاکی. نجابت و صداقت در گفتار این شهید بزرگوار بودم. ایشان ذاکر اهل بیت بودند و افتخار به نوکری اهل بیت ع را داشتند.

جناب دامنه بزرگوار شما خود در عرصه ی دفاع مقدس حضور داشتید و از یادگاران آن دوران خوب خوب . و خود میدانید که شهیدان عزیز که بودند و هر چه نوشته شود حق مطلب ادا نمیشود . و من امیدوارم که به حق این شب جمعه این امامزادگان عشق شافع من و شما در روز جزا باشند و ما نیز ادامه دهنده راه این عزیزان.

جناب دامنه بزرگوار در این ساعات معنوی به روح همه ی شهیدان سرزمینم و شهیدان مدافع حرم و به یاد همه ی اموات خودم و شما سلام و صلوات نثار میکنم و از خداوند منّان خواستارم که طبق طبق نور و رحمت واصل این عزیزان نماید و به رسم ادب لحظه ای از جایم بلند میشوم و  ادای احترام میکنم به همه ی این بزرگواران. در پناه حق پاینده و پیروز باشید و خدا نگه دار»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما جناب حاج علی میرزا. از ادب و آداب دانی ات در تقدیس و تجلیل مقام شامخ رزمندگان و شهیدان، خیلی خیلی ممنونم. من نیز با خواندن متن انتهایی تان به احترام دِمای شهیدان از میزم برخاستم. مطلب شما چنان دلنوشته ای صمیمانه و عاطفی ست که علاوه بر ذخیره در سلسله مباحث خودت، در بخش مسائل دمی با دماء شهیدان، نیز گذاشتم.

در مورد کودتای 28 مرداد 1332 که فرمودی چرا پستی نگذاشتم، به دلیل این که این بحث، خیلی تکراری ست و اغلب از آن باخبرند و سخن نویی در آن ندیدم که پست کنم و حرف هایی هم که دارم، اگر بخواهم در دامنه شفافانه مطرح کنم، ممکن است هنوز گنجایش ها برای شنیدن سخنان آزادانه وجود نداشته باشد.

اما امروز در پست 3254 اینجا از استاد شهید مرتضی مطهری یک پستی در باره ی علت  شکست نهضت ملی (صنعت نفت) منتشر کرده ام. ملی کردن، که این روزها در انقلاب ما موجب فساد سیاسی شده است و خصوصی سازی باب روز گردیده است و صد البته اختصاصی سازی ها و آقازاده پروری ها و امتیازخواهی ها و رانت گرایی ها مُد و مدل روز گردیده. بگذار من هنوز هم از این گونه دردها بگذرم حاج علی میرزا.

 شهید حاج اسماعیل حیدری

جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥٤ ‎ق.ظ

پست 3254 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مطهری

تاکید بر ایجاد شعارهای اساسی در روند انقلاب ها

جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥۳ ‎ق.ظ

پست 3253 : به نام خدا. مراسم دعای نُدبه در بالا محلۀ دارابکلا. جمعه 29 مرداد 1395. با حضور مؤمنان و مؤمنات و چند ذاکر اهلبیت (ع) و سه روحانی بزرگوار دارابکلا حُجج اسلام سید محمد شفیعی مازندرانی، شیخ علیرضا ربانی زاده و شیخ موسی چلویی دارابی. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. بقیه در: اینجا

 افزوده ی دامنه: «دعای نُدبه از دعاهای بسیار مشهور که از امام صادق (ع) نقل شده و مستحب است در چهار عید (فطر، قربان، غدیر و جمعه) خوانده شود. این دعا را علی بن طاووس در کتاب اقبال الاعمال ذکر کرده است. شیعیان این دعا را بیشتر در صبح‌ های جمعه قبل از طلوع آفتاب، در فراق امام زمان(عج) می‌خوانند. این دعا مشتمل بر اِستِغاثه (زاری و کمک‌ خواستن) از امام زمان (عج) و تأسف‌ خوردن بر غیبت آن حضرت و گریه از فراق ایشان است و ندبه نیز به همین معنا، یعنی فراخوانی و نیز گریه و ناله است.»

از سمت راست: ذاکر اهلبیت (ع) جناب عمران رمضانی (فرزند مرحوم حاج حسن رمضانی ذاکر اهلبیت و قاری قرآن) و حُجج اسلام جنابان شیخ علیرضا ربانی زاده و شیخ موسی چلویی دارابی: اینجا

جمعه ٢٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥٢ ‎ق.ظ

پست 3252 : به قلم روزگار 16. «سلام دارم خدمت برادر بزرگوارم جناب دامنه و دامنه خوانان ارجمند. از این پست خیلی خندیدم. چون خودم گاهی 66 بار به برخی از دوروبری هام میگم مول. البته خی هم ذهنم میآد ولی خی را نمیگم؛ چون واقعا" برام قابل احترامند.»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به بزرگواری های روزگار. منظور روزگار از پستی که خیلی خندید، پست 3250 اینجا در سلسله مباحث فرهنگ زبان و لغات دارابکلاست، که قسمت 38 آن را با عنوان مول خی صبح امروز منتشر نمودم.

سه مول خی (گُراز)، پلنگ را با  آرواره های خطرناک شان از پای درآوردند

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3251 : به خدا. آلبوم 104 عکس دارابکلا با صحنه هایی دل انگیز از آفتابگردان و برکه و آتش و کانجی با دوربین خوش نگار جناب یک دوست: اینجا

آفتابگردان می چرخد اما نه دور باد! مثل حزب باد! بلکه به دور آفتاب. ارسالی جناب یک دوست در 28 مرداد 1395 به تلگرام دامنه. بقیه در اینجا

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3250 : به قلم دامنه. به نام خدا. قسمت 38. مول خی. این یک لغتِ لُغُزی قدیمی دارابکلایی هاست. از شیوه ی حیات خوک (خی به گویش محلی) ریشه گرفته است. به کسانی می گویند که لام تا کام گپ نمی زنند. نیز به کسانی که درون شان با بیرون شان ناهمواری و ناخالصی دارد. یعنی در زبان یک چیز است ولی در دل، طوری دیگر. نیز به آنهایی که مثلا" درونگرا هستند و زبان 35 گرمی را تکون نمی دند ولی کلّه ی سه منی را تکون می دند.

این لُغز به آنهایی چِک می گیرد که بلاتشبیه مثل خی، مول می شوند که خی ها همیشه یواشکی و مول مولی می زنند به گندم جار و کاوه جار و باغات و کشت و زار ها. این لُغز و متلک و هجو را دارابکلایی ها معمولا" به سه شیوه اَداء می کنند:

به شیوه ی پرخاشی: هی ی ی ی ی ی مولِ خی ی ی ی ی ی ی!

به شیوه ی لبخندی: هعی مول خی، هیس هِرس هیث خاش پِس گندِ ره در بَوِر!

به شیوه ی تحقیقاتی: این زنه می پرسه فلانی چطوره داماد من بشه؟ اون زنه جواب می ده: وِه!؟ اَنده مول خی هسّه. ول هاکون واشون تبار تیره رِه تش بیره! خی واری مول هسّنه!

دیگه بقیه را دامنه خوانان خود بلدند. و من می دانم که این لُغز را اغلب افراد بارها تمرین کرده اند و به این و اون نثار نموده اند حالا چه به شوخ، چه به جِدّ.

اطلاعاتی مهم و خلاصه ای هم در باره ی خوک و خی در زیرنویس عکس دوم نوشته ام و بگذرم و تا لغت بعدی خدا نگه دار.

خوک جنگل گلستان. که دیگه مول! نیستند و حتی می آیند سر سُفره ی مسافران

خوک ها حیواناتی همه‌چیزخوارند. به شدت اجتماعی و باهوش اند. اما همانند خرگوش و خوکچه ی هندی، مدفوع خوارند. خیلی زود تولید مثل می کنند. یعنی در هشت ماهگی می توانند عمل جفت گیری را انجام دهند. دوره ی آبستنی 114 روزه دارند. و در هر بارداری، 8 تا 12 بچه می زایند. خوک ها اغلب، 9 تا 15 سال عمر می کنند

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3249 : به ذوق دامنه. به نام خدا. در سال های دور در کتاب انسان کامل (ص 349)، اثر گرانسنگ استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، خوانده و یادداشت کرده بودم که گفته بود:

«همین که اجبار آمد، دیگر این راه {راه کمال} نرفتنی است»

گنبد و گلدستۀ تکیه و مسجد جامع دارابکلا. مرداد 1395. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه 

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٤ ‎ق.ظ

پست 3248 :  به نام خدا. متن نقلی. علی مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به مصاحبه اخیر محمدرضا باهنر با ایلنا و سخنان او درخصوص ارسال پیغامی برای میرحسین موسوی مبنی بر رفع حصر او و دیگر محصوران درصورت توقف ادامه فعالیت‌های سیاسی آن‌ ها، اظهار کرد: به نظر می‌رسد، بهتر بود که ایشان برای حل مشکل پیشنهاد می‌دادند که اتهام‌ های همه طرف‌های موثر در حوادث سال ۸۸ مورد رسیدگی قرار بگیرد و به محصوران نیز اجازه دفاع داده شود تا با مشخص شدن سهم هر کدام از طرفین، این پرونده برای  همیشه بسته شود.

نمی‌توان همه تقصیرها را به گردن محصوران انداخت. مطهری با اشاره به اظهارنظر نایب‌ رییس دوم مجلس نهم مبنی بر این‌که درصورت برگزاری دادگاه، حکم محصوران اعدام خواهد بود، گفت: این‌ که گفته‌اند، حکم محصوران اعدام است، حرف درستی نیست؛ چراکه محارب یعنی کسی که به‌صورت مسلحانه با نظام اسلامی مقابله کرده باشد، درحالی که این افراد چنین کاری  نکرده‌اند و اگر هم اتفاق‌هایی افتاد که منجر به کشته‌شدن تعدادی از افراد شد، بخشی از آنناشی از مدیریت نامناسب بحران توسط نهادهای مسؤول بود... نمی‌توانیم بگوییم همه  تقصیرها به گردن محصوران است. همه طرف‌ها باید در این خصوص پاسخگو باشند. به هر حال، مهم این است که حرف‌های آن‌ها را بشنویم و این‌که یک طرف قضیه در حصر باشند و اجازه دفاع نداشته باشند و از این‌سو، مرتباً اتهام‌هایی به آن‌ها وارد کنیم، اقدام منصفانه و جوانمردانه‌ای  نیست.

ادامه حوادث سال ۸۸ ممکن نیست. این عضو فراکسیون امید در مجلس در پاسخ به سوالی درباره این‌که آیا اساساً ارسال پیغام ازسوی آقای باهنر صحت داشته یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: گاهی ممکن است، عده‌ای از آزادی محصوران نگران باشند که تشنجی در جامعه ایجاد شود و آن حوادث ادامه پیدا کند که مشخص است، چنین مسئله‌ای واقعیت ندارد.

او همچنین گفت: اگر آقای باهنر پیامی هم داده‌اند، باید خوشبین باشیم، چراکه احتمالاً ایشان احساس مسئولیت کرده است.

محصوران درصورت خروج از حصر به اتحاد و آشتی ملی کمک می‌کنند. نماینده مردم تهران در مجلس دهم یادآور شد: حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ مرهون فضای احساسی آن دوران بود و به فرض محال که این افراد چنین قصدی داشته باشند، قطعاً این بازگشت به آن دوران محقق نمی‌شود؛ ضمن آن‌که محصوران هرگز چنین قصدی ندارند و بارها گفته‌اند که از دولت حمایت می‌کنند و درصورتی که از حصر خارج شوند، به اتحاد و آشتی ملی کمک خواهند کرد.

پیغام مهم مطهری برای میرحسین. عضو فراکسیون امید در مجلس همچنین با اشاره به اقدام خود برای حل مشکل حصر، خاطرنشان کرد: حدود دو سال پیش از طریق دختر آقای موسوی پیغامی ارسال کردیم که درصورت آزادی، در ادامه چه برنامه‌ای خواهند داشت که ایشان پاسخ بسیار خوبی دادند.

تاکید محصوران بر وحدت ملی در پاسخ به پیغام مطهری. او با بیان این‌که باتوجه به گذشت زمان نسبتاً طولانی دوساله از ارسال این پیغام برای محصوران، پاسخ دقیق آن‌ها را به خاطر ندارد، گفت: فحوای کلام محصوران این بود که به انقلاب علاقمند هستند و به آن پیغام، پاسخ مثبت و خوبی داده بودند که حاکی از حمایت ایشان از وحدت ملی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بود و در آن، هیچ نشانه‌ای از اعتراض یا تفرقه وجود نداشت. (منبع: اینجا)

مهندس میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

عناوین مطالب وبلاگ <-blogtitle->

تاریخ : | | نویسنده : مدیر
» <-posttitle-> :: <-PostDate->

" style="text-decoration-line: none; color: rgb(57, 158, 201);">

مهندس میرحسین موسوی. آیة الله موسوی خوئینی ها. حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی. حجة الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠۳ ‎ق.ظ

پست 3247 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه : مرحوم بابویه دارابی (اسم کوچکش را یادم رفته). فرزند مرحوم مشهدی رمضان. ساکن ببخیل دارابکلا. اخوی آقایان حجة الاسلام والمسلمین شیخ اسماعیل بابویه دارابی و علی آقای بابویه دارابی و خواهر متدیّن و مؤمنه ی شان همسر عموزاده ام محمد طالبی دارابی (حاج محمد حسن، کل محمود). به عبارتی داماد خاندان روانشاد یوسف رزاقی. معلّم بود و  انقلابی و بسیجی و آرام و خالص و باتقوا و دلسوز. اهل مسجد و تکیه و امور فرهنگی و دغدغه های دینی و ایمانی. برای شادی روحش فاتحه و  صلوات. عکس از آلبوم شخصی من. قارت خیل دارابکلا پشت حیاط منزل قبلی آن مرحوم. سال 1379. عکاس سید علی اصغر شفیعی دارابی. (روانشاد یوسف رزاقی را قبلا" در طی این سه سال که دامنه را تاسیس نمودم، چندین بار معرفی کرده ام)


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٢ ‎ق.ظ

پست 3246 : به نام خدا. متن نقلی. «تأثیر جهان‌بینی فقیه در فتواهایش. ‏فقیه و مجتهد کارش استنباط و استخراج احکام است، اما اطلاع و احاطه او به موضوعات و به اصطلاح طرز جهان‌بینی‌ اش در فتواهایش زیاد تأثیر دارد. فقیه باید احاطه کامل به موضوعاتی که برای آن موضوعات فتوا صادر می‌کند داشته باشد.

اگر فقیهی را فرض کنیم که همیشه در گوشه خانه و یا مدرسه بوده و او را با فقیهی مقایسه کنیم که وارد جریانات زندگی است، این هر دو نفر به ادلّه شرعیه و مدارک احکام مراجعه  می‌کنند، اما هرکدام یک جور و یک نحو بخصوص استنباط می‌کنند.

اگر کسی فتواهای فُقها را با یکدیگر مقایسه کند و ضمناً به احوال شخصیه و طرز تفکر آنها در مسائل زندگی توجه کند می‌بیند که چگونه سوابق ذهنی یک فقیه و اطلاعات خارجی او از دنیای خارج در فتواهایش تأثیر داشته به طوری که فتوای عرب بوی عرب می‌دهد و فتوای عجَم بوی عجم، فتوای دهاتی بوی دهاتی می‌دهد و فتوای شهری بوی شهری.» (منبع: استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، ده گفتار، ص 129 و 130)

شهید مطهری، متفکر و اندیشمند بزرگ ایران

پنجشنبه ٢۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠۱ ‎ق.ظ

پست 3245 : به نام خدا. سه عکس ناب از سنه کوه. از ارسالی های بسیار دیدنی مهندس عبدی به تلگرام دامنه. از کاچکرگ مار سنه کوه گرفته تا کف آرام جنگل و آن گاه درّه ی پُرآب و زیبا و آرام و ساکت سنه کوه:

کاچکرگ مار سنه کوه. دو عکس دیگر در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۳۳ ‎ق.ظ

پست 3244 : به قلم روزگار 15. «سلام خدمت برادرم جناب دامنه و دامنه خوانان. خوش بحال کسانی که کارت بانک دارند در حسابشون پُره. ما غصه این رو نداریم. تو حساب ما کک نپرنه. ما فقط به وانتی و معازه دار و اجناس نگاه می کنیم. فعلا" مجّانی».

کک که می گن، اینه این

کارتخوان وانت بار میوه و تره بار در نوشته ی پشت شیشه

 

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۳۱ ‎ق.ظ

پست 3243 : به قلم جناب »یک دارابکلایی». به نام خدا. در لیف روح 147 دوشنبه 25 مرداد 1395 پست 3234 اینجا، در زیرنویس عکس آن متن، نوشته بودم صائب تبریزی زادهٔ سال ۱۰۰۰ هجری در تبریز است. یک دامنه خوان ناشناس با مستعار جناب «یک دارابکلایی» بر این عبارت من که صائب در تبریز زاده شد، نقدی نوشت که ضمن سلام و تشکر از ایشان، عینا" _طبق یکی از اصل های اصول 17گانه ی دامنه_ منتشر می شود:

«با سلام. تا آنجایی که اکثر تذکره نویسان معتقدند صائب تبریزی متولد اصفهان است و نه تبریز. ظاهراً اجداد او تبریزی بودند. با جستجویی که در اینترنت کردم به این نتیجه رسیدم که منبع اکثر کسانی که معتقدند صائب تبریزی است و نه اصفهانی ویکی‌پدیا هست که منبع موثقی نیست (اگر به یادتان آن گزارشگر فوتبال بیاید).

صائب معروفترین شاعر سبک هندی است که بارزترین خصیصه این سبک ارسال المثل است؛ یعنی برای تفهیم نظرات خود از مثل استفاده می‌کنند. صائب همچنین به شاعر تک بیتی‌ها معروف است زیرا بسیاری از ابیات شعرهای او را می‌توان جداگانه مورد استفاده قرار داد. مثال آن همین دو بینی است که آورده‌اید. یکی از ابیات بسیار معروف او که سرلوحه انسان‌های موفق است بیت زیر است:

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم   موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آرامگاه صائب تبریزی

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3242 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مطهری

تاکید بر مخرّب تر بودن فقر فکری و روحی بر فقر پولی و مالی

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3241 : به قلم جناب م. رهاییتوضیح دامنه: به نام خدا. این متن زیر واکنش سریع و خواندنی مدیر یک وبلاگ به نام «لذّات فلسفه» است به پست 3240 دامنه، اینجا، با عنوان «پول بهتره یا کارت بانک؟» که امروز چهارشنبه 27 مرداد 1395 نوشتم و منتشر کرده ام. برای من این واکنش سریع ایشان خیلی لذت داشت. البته من به لفظ دزدی در متنم اشاره ای نداشته ام. فقط یک روند را به شیوه ی خاطره نویسی مطرح ساخته ام. عین متن جناب «م. رهایی» این است:

«چون به نکته خوبی اشاره کردی ... من هم یه دزدی که داره انجام میشه و سر مردم کلاه میره میگم... قبلا قبض های آب و برق رو تو بانک ها می بردن و تسویه می کردند و بانک ها هر ماه ... یه بدهی که (در حد کم برای نفر و رقم زیادی می شد برای همه خانوارها)...میزاشتن... الان با اینکه شما میری عابر بانک و یا تلفنبانک پرداخت می کنی و حتی ریز بدهی با کامپیوتر و اینترنت پرداخت میشه بازم اون بدهی هست... و شاید از نظر اونا مثلا 56 تومن و یا 560 ریال برای یک نفر رقمی نیست ولی برای یک کشور زیاده»

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3240 : به قلم دامنه. به نام خدا. گواهینامۀ رانندگی ام را تعویض کردم و ذهنم این سوژه افتاد که بپرسم پول بهتره یا کارت بانک؟ کمی این مسئله ی اجتماعی را می شکافم.

قدیم کالا به کالا بود. پنبه می دادی، کبریت و زنجبیل می خریدی. هندوانه می دادی، زیرشلواری می ستاندی.

بعد پول با جنس شد. جرنگی می دادی، مینی بوس سوار می شد. اسکناس می دادی، یک کباب سرایی در کُنج میدان شهدای شهر ساری یا در جغول بقولی حاج صادق در گوشه ی فلکۀ ساعت ساری، شکم به غذاها قُلُمبه می ساختی و یا در سینما سپهر ساری، به چُرت می رفتی.

حالا مطابق شیوه ی انگلیسی ها، کارت به کارت شده است. هدف این بود نقدینگی در جیب کم شود و پول ها انباشته گردد. ولی تا تکان می خوری حتی وانت های میوه فروش سرِ کوچه هم، دستگاه های کارتخوان از بانک واسط و آن شرکت های سوداگر!! گرفته اند که جیب ها را بی پس انداز کنند. این است پاتک بازار علیۀ جیب های کارت این ملّت.

وقتی رفتم دفتر پلیس +10، گواهینامۀ رانندگی ام را تعویض کنم، گفتند پول نقد ممنوع است. کارت کشیدم و شد 49000 تومان. برگه ای دادند و گفتند برو یکی از مَطبّ های طرف قرادادِ نیروی انتظامی، نتیجه ی معاینه ی چشمانت را بیار. یعنی می خواستند بدانند دو چشم دامنه، سو سو می دهد یا مثل فیلم محسن مخملباف «دوچشم بی سو» شده است!؟

آمدم خانه و برگه ی ریزنوشتِ مطبّ ها را مطالعه کردم و سه جا زنگ زدم نوبتی رزرو (=ذخیره) کنم. ناگهان چشمان سو سو دارِ من، دید یکی از مطبّ های برگه ی معرفی مطب ها، مربوط مربوط مربوط به یکی از رفیقان بسیار بسیار نزدیک و صمیمی و قدیمی و حال دامنه است.

زنگ زدم به موبایلش. دیدم گرگان رفتتند و خوشبختانه می خواهند برگردند. من هم صبوری پیشه کردم و بلاخره آمدند و من هم آنا" رفتم و معاینه ی دقیق شدم و گواهی تایید دکتر را گرفتم و 22000 تومان هم جلو افتادم!

این بود که کارت به کارت را با پول مقایسه نمودم و نتیجه گرفتم که امروزه روز، چه پول در جیب باشد و چه کارت در جوف آن، بازار حسابی بلد شده است چگونه پول از جیب بگیرد و برُباید. پوزش از اطالۀ این مبحث زمُخت و پُررُشد و نُموّ.

تعویض گواهنامۀ رانندگی؛ تعویضی که 71000 تومان هزینه می برَد. این کارت به تاریخ سپرده شد و کارتی دیجیتال جایگزینش شد

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3239 : به نام خدا. متن نقلیتوضیح ضروری دامنه: متن زیر موضع و دیدگاه صریح دکتر علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد مسائل مرداد و شهریور سال 1367؛ آن قضایای مشهور پس از عملیات مرصاد است.

عملیات مرصاد عملیاتی تاریخی، سرنوشت ساز و قهرمانانه ی رزمندگان اسلام بود علیۀ سازمان تروریستی منافقین که در 5 مرداد 1367 _علاوه بر هزاران جنایات قبلی شان در کوچه و خیابان و کوی و برزن علیۀ ی مردم ایران_ در کنار صدام حسین دیکتاتور جنایتکار عراق، به ایران حملۀ نظامی کرده بودند. و با این عملیات مهم و جاویدان رزمندگان شجاع، مظلوم و پابرهنگان و انقلابیون حقیقی و ایثارگرانانه، جُرثومه های این سازمان برای همیشه نزد ملت انقلابی و مؤمن و غیور ایران منفورتر گردیدند و به رسوایی تمام عیار رسیدند و هویت اصلی شان حتی برای اعضای توّاب و برگشته ی شان هویدا گشته بود.

این سازمان برانداز، که از 30 خرداد سال 1360 به قیام مسلّحانه علیه ی امام خمینی و نظام جمهوری اسلامی مبادرت کرد، تا الآن بیش ار 17 هزار نفر از ایرانیان را شهید کرده است که از  جمله ی آنان شهیدمظلوم بهشتی، محمد منتظری، شهید رجایی و صیاد شیرازی ست. در زیر عین متن موضع علی مطهری به دلیل اهمیت قضیه می آید:

«به گزارش ایسنا، علی مطهری در یادداشتی که آن را در اختیار ایسنا گذاشته، آورده است: «در صحت انتساب این فایل به آیت الله منتظری تردیدی نیست. قبلا این مطلب چاپ شده بود. البته صحبت های ایشان از روی دلسوزی و خیرخواهی برای انقلاب اسلامی بوده ولی این که نگرانی ایشان جا داشته یا نه و اصلا ماجرا چه بوده، درست برای ما روشن نیست. این که آیا حکمی از  طرف امام (ره) بوده یا نه، و اگر بوده چه بوده و آیا این حکم درست اجرا شده یا نه، روشن نیست و اطلاعات ما ناقص است.

خوب است آقایان رئیسی، نیّری و پورمحمدی که در متن قضیه بوده اند توضیح بدهند و موضوع را  برای مردم روشن کنند و البته اگر قصوری هم در نحوه اجرای حکم بوده است عذرخواهی شود. ولی به طور کلی انقلاب اسلامی ما در مقایسه با سایر انقلابها با مخالفان خود با رأفت بیشتری برخورد کرده است و نباید چهره آن مخدوش جلوه داده شود.» (منبع: اینجا)

مرحوم آیة الله العظمی حسینعلی منتظری و دکتر علی مطهری (فرزند شهید مطهری)

چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٦ ‎ق.ظ

پست 3238 : به نام خدا. متن نقلی سیاسی _ استراتژیک. «پایگاه هوایی شهید نوژه در استان همدان ایران، که در جنگ هشت‌ ساله مقابل عراق اهمیت بسیاری داشت، اکنون میزبانبمب افکن های  دوربرد TU-٢٣M٣ و جنگنده‌های SU-٣۴ اوت روسی است. که بزرگ ترین جنگنده  بمب افکن های  دوربرد جهان است.

وزارت دفاع روسیه، این موضوع را تأیید و با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هواپیماهای مذکور تاکنون با حملات خود انبار عمده سلاح داعش را در نزدیکی شهر حلَب نابود کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین با انتشار ویدئویی از پرواز هواپیماهایی که از پایگاه نوژه برخاسته‌ بودند اعلام کرد که داعش و جبهه النُصره را در اطراف شهرهای حلب، دیرالزور و ادلب و همچنین سه نقطه فرماندهی جنگ و اردوگاه‌های آموزشی را در حلب، الباب و دیرالزور هدف قرار داداند.

بمب‌ افکن‌ های دوربرد روسی پیش از این حملات خود را از پایگاه موزدوک روسیه انجام می‌دادند و باید مسافت ٢٠٠٠٠کیلومتری برای رسیدن به حریم هوایی سوریه را طی می‌کردند؛ درحالی‌که استقرار در همدان حداقل ۶٠ درصد از زمان لازم را کاهش می‌دهد و مسافت به ٧٠٠ کیلومتر کاهش می‌یابد.

آن‌طور که خبرگزاری اینترفکس گزارش داده است، وزارت دفاع روسیه درخواستی را به ایران و عراق فرستاده و از این کشورها خواسته است تا از حریم هوایی‌شان برای پرتاب موشک‌های کروز به سوریه استفاده کند.

ژنرال ولادیمیر کومویدف، رئیس کمیته دفاع مجلس دومای روسیه، نیز معتقد است که ایران و عراق کریدور پرتاب موشک‌های کالیبر به سمت سوریه را فراهم خواهند کرد.»

دامنه: موضع تحلیل استرتژیکی و تاییدی علی شمخانی، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی ایران در ادامۀ مطلب

عکس بمب افکن های غول پیکر روسیه در پایگاه نظامی نوژۀ همدان

علی شمخانی، دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی ایران


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٢٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3237 :  به قلم مهندس محمد عبدی 57 . «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز. پین دواج (واقع در پست 3235 اینجا) که کنایه از لحاف کهنه و مندرس و قدیمی معمولا" پنبه ای و گاهی با پشم گوسفند بود.

بر عکس نظر و نوشتار شما در سنه کوه ما رو انداز بود و اون زیر انداز بیچاره بود که معمولا انبار کشوکها می بود و در فصل گرم در آفتاب تابان پاک و خشکش می کردند و در زمستانها کنار بخاری هیمه ای و گرگر لاشه کتینگ همه جنگلی تا هم سبک و هم بی بو شود و برای کک زدایی معمولا از مخلوط آب تنباکو و کلین (خاکستر) با آبجوش بسیار داغ استفاده می کردند و دمار از ککها در می آوردند در لاکهای چوبی بزرگ که در واقع لگن بسیار مناسبی بود.

بله پین دواج ما معمولا بزرگ چند نفره بود و دو سه تایی باید صاف سنگری زیرش لالا می کردیم و مادر ما عجیب به بوی کشوک حساس بود و شلوارها رو وارسی و طرف رو شناسایی و خورد به خوردش می رسید و تهدید که باید برین بیرون الوک بدین اونم دو سه تایی و نصفه شبی چه الوکهایی با شرشر و چارچشمی اطراف رو مواظب حرکت روباه بودیم.

معمولا شبها از چای و نوشیدنی خبری نبود و پیشگیری بهتر از کتک خوردن بود تا پین دواج و زیر انداز معطر و خوشبو بمانند یادش بخیر و یادش گرامی»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام. ممنونم مهندس. تو هم مهندس ضب بلدی کشوک را. جالب بود داستان تدبیر و تادیب کردن سیاستمدارنه ی مادرت. همه اگر مقار بیاین واقعا"، این پین دواج و کشوک ها را خب به یاد خواهند آورد. آری منظورم همون زیراندازه نه روانداز که لحافه. جالب بود حکایت کشوک ها در سنه کوه!!

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢۳ ‎ق.ظ

پست 3236 : به قلم حجة الاسلام محمدجواد غلامی 40به نام خدا. اللهم اشف کل مریض. عرض سلام و ارادت به دامنه و دامنه خوانان عزیز، امروز دوشنبه بیست پنجم مرداد 1395، به همراه دوست بسیار صمیمی و دیرینه ام ۀقا اسماعیل دارابکلایی به عیادت برادر بزرگوارم ، بسیجی مخلص، دبیر دوست داشتنی، آقا حجت شفیعی دارابی رفتیم. از همه دوستان تقاضامندم برای سلامتی ایشان دعا کنند.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما بزرگوار. صبح امروز وقتی در پست 3233 اینجا، در باره ی سید حجّت شفیعی دارابی (مرحوم حاج سیدرضا) نوشتم تا الآن که شب است، خیلی به ایشان فکر کرده ام و حتی به یکی از دوستانم در حرم حضرت معصومه (س) سفارش کرده بودم به نیابت از من دعایش کند.

حال با این عکسی تازه که از عیادت وی فرستاده اید دلم برقرار شد. به سید حجّت ضمن سلام و آرزوی سلامتی و طلب شفا از خدا، تاکید دارم روحیه ی شاد در خود بیآفریند و یقین کند خدا هیچ گاه، مؤمنانش را تنها نمی گذارد. دل خود را با خدا مماس دار که مابقی همه در ذیل عظمت خداست. خدا حافظ.

ساری. دوشنبه 25 مرداد 1395. عیادت از سید حجّت شفیعی دارابی. از راست: اسماعیل دارابکلایی. سید حجت. حجة الاسلام محمدجواد غلامی دارابی. عکس دوم در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٢ ‎ق.ظ

پست 3235 : به قلم دامنه. به نام خدا. قسمت 37. پین دِواج. این یک لغت قدیمی دارابکلایی هاست که اندک اندک در میان مُحاوره و گفت و شنود مردم کم شد و در حال محو شدن است. و من سعی دارم در سلسله مباحث «مسائل زبان و لغات دارابکلا» _که از همان آغاز تاسیس دامنه این سلسله را راه انداختم_ این گونه واژگان را حداقل در تاریخ زبان و لغات دارابکلا احیاء کنم. 

اساسا" پین دواج از آن لحاف هایی کهنه و مُندرس و پاره و پوره شده و تکّه وصله دار و پتُّوش آمده ای بود، که همیشه نصیب کشوک های خونه می شد. یعنی همآن هایی که شب تا صبح،  دست کم سه چهار بار لای پین دواح، کشوک می شدند!

این پین دواج ها از بس شاشوک های خونه لایش، کش می زدند؛ گندِ تعفُّن می کرد. هر روز هم آفتاب می دادند که گندزُدایی کنند اما از بس اُوره ی کشوک ها شدید بود، بوی مشمئز کننده ی آن با گرمای تابنده ی آفتاب هم محو نمی شد که نمی شد.

این پین دواج ها، آی توش کک یود. وقتی شب ها کشوک ها را لاش می خواباندند، از بس کک بود و کک دوا هم گارون! بود، تا صبح تن شان خونِ خوندار می شد. صبح که می شد خونه ها بر سر همین پین دواج ها و کشوک ها و مادر و خواهرها غوغا بود از سیلاب شبانه ی کشوک ها و نجس کردن لحاف ها و کوب ها و حصیرها و لَمه ها.

هر کس این پست من را خواند و واقعا" روزی از روزهای نوجوانی و شاید جوانی، پین دواج خواب بود و حسابی کشوک، هم به آن لَختی بخندد و هم خاطراتش را مرور کند و یادِ گذشته ی تاریخی! خود را تازه بدارد. تا لغت بعدی خداحافظ.

لحاف زیراندار سنتی که به زبان محلی مان دواج است

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3234 : به نام خدا. لیف روح 147 دو بیت ناب و تامّل برانگیز است از صائب تبریزی بزرگ‌ ترین غزل‌ سرای سده یازدهم هجری. یکی در متن پست و دیگری در عکس نوشته ی زیر:

آنقدَر گرم است بازارِ مکافاتِ عمل

دیده گر بینا بوَد، هر روز روزِ محشر است

میرزا محمّدعلی صائب تبریزی، (زادهٔ ۱۰۰۰ هجری. درگذشتهٔ ۱۰۸۶ هجری در اصفهان)

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۸ ‎ق.ظ

پست 3233 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه : سید حجّت شفیعی دارابی. (مرحوم حاج سیدرضا). ساکن محله ی انتهایی تکیه پیش، چاه هفت روز دارابکلا. اخوی آقایان حجة الاسلام والمسلمین شفیعی مازندرانی، سید مرتضی، سید ابوالحسن، حاج سید تقی، سید حسین، سید اسحاق و خواهران متدیّن و مؤمنه ی شان. معلم است و انقلابی و ولایی. اهل مسجد و تکیه و امور فرهنگی. منتخب مردم در نهاد شورای اسلامی دارابکلا. دیشب طی گفت و گوی تلفنی که با دوست گرامی ام جناب حاج سیدتقی شفیعی دارابی حاصل شد، مطّلع شدم در بیمارستان هستند. برای سلامتی عاجلش اش صلوات. دعا کنیم شفا یابند و ان شا الله به سلامتی کامل بازگردند. عکاس و ارسال: جناب تقی آهنگر دارابی، جمعه 7 خرداد 1395 امامزاده جعفر دارابکلا.

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٧ ‎ق.ظ

پست 3232 : به نام خدا. متن نقلی. «چه کسی باید حکومت کند؟ مهدویّت و دمکراسی. معتقدان به دمکراسی می‌گویند: پاسخ‌ گویی به این دو سؤال حق مردم است، یعنی با مراجعه به آراء مردم باید شیوۀ حکومت و شخص حاکم را تعیین کرد و مشروعیت حکومت متوقف بر این است که آراء مردم (حدوثاً و بقائاً و نفیاً و اثباتاً) مبنای پاسخ‌ گویی به دو سؤال بالا باشد.

از سوی دیگر کسانی که به وجود خداوند و مطلق بودن حق اطاعت او باور دارند می‌گویند: پاسخ‌ گویی به دو سؤال یاد شده حق خداوند است (= تئوکراسی) و برای کشف پاسخ او باید به متون دینی مراجعه کنیم نه به آراء مردم، و مشروعیت حکومت نیز متوقف بر نصب خداوند و اجرای احکام او توسط حاکم منصوب است. و رضایت مردم، اگر اهمیتی داشته باشد، تا آنجاست که با رضایت خداوند (و حاکم منصوب از سوی او) سازگار باشد، و در صورت تعارضِ حق خدا (و حاکم منصوب از طرف او) با حقوق بشر، یا اولی بر دومی مقدم است، یا دومی اصولاً وجود ندارد.

بنابراین ... به جای اینکه بپرسیم «آیا مهدویت با دمکراسی سازگار است؟» باید بپرسیم: «آیا حقوق بشر با حق خداوند سازگار است؟ ... .» (گزیده‌ای مختصر از مقالۀ «مهدویّت و دمکراسی» دکتر ابوالقاسم فنائی)

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3231 : به نام خدا. متن نقلی. «ظهور مهدی موعود علیه السلام حلقه‌ ای است از حلقات مبارزات اهل حق و اهل باطل که به پیروزی نهایی اهل حق منتهی می‌‌شود.

سهیم بودن یک فرد در این سعادت موقوف به این است که آن فرد عملا در گروه اهل حق باشد.(منبع: قیام و انقلاب مهدی علیه السلام، مرتضی مطهری، ص 56)

استاد شهید مرتضی مطهری

دوشنبه ٢٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3230 : به نام خدا. ضمن تبریک به مدیر و مؤسّسش، و لینک (=پیوند) در شماره ی 16 دامنه،  وبلاگی با شعار ندای دین و مبارزین و با عنوان:

الف لام میم

اینجا

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ

پست 3229 : به نام خدا. متن عکس نوشته ی نقلی. شعری بسیار خواندنی از همسر استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری در رثای حضرت ثامن الحُجج علی بن موسی الرضا علیه السلام:

این غزل را چندبار خواندم اما باز نیز سیر نشدم از این دردِ دل خالصانه ی زیبا

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ

پست 3228 : به خدا

امامزاده علی اکبر اوسا. از زاویه ی شمال غربی. عکاس: ساسان عباسیان

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ

پست 3227 : به نام خدا. متن نقلی. این سلسله بحث جدید دامنه است با عنوان مسائل زندگی بزرگان، که از این پس به تناوب منتشر می شود و شامل ارائه ی زندگی بزرگان دینی و علمی و سیاسی ست.

«یکی از سؤالات و ابهامات رایج مردم پیرامون روحانیت خصوصا" در این سال ها، از نحوه اداره زندگی، منابع درآمدی و میزان بهره مندی های دنیوی صاحبان کسوت روحانیت  است. محمد امین ... که خود طلبه ای جوان است از منابع در آمدی آیت الله صالحی نجف آبادی پرسیده است.

پرسشِ محمد امین.... لطفا" از منبع درآمد مرحوم صالحی نجف آبادی بفرمایید. آیا آقای صالحی، غیر از امور طلبگی و درس، به کار دیگری هم مشغول بودند و میزان بهره مندی های ایشان چگونه بود؟

پاسخ استاد کوشا: مرحوم استاد آیت الله صالحی نجف آبادی جز مختصر شهریه ای -آن هم از بعضی مراجع نه از همه آنان- و در آمد دیگری جز مقدار کمی حق التألیف برخی آثارش به صورت کتاب یا مقاله، وأحیاناً مسافرت های تبلیغی، در آمد دیگری نداشتند. 

زندگی روز مرّه ی معیشتی ایشان در کمال سادگی و قناعت بود. یک روز خصوصی به ایشان گفتم: چرا هیچ کدام از فرزندانت، به دروس حوزوی نپرداختند؟! فرمود: بچه های من می گویند: طلبه نمی شویم، چون مثل پدرمان تحمل فقر و نداری را نداریم! پدرمان هیچ وقت پولدار نبوده ونخواهد بود! همیشه جیبش خالی است! وما هم حاضر نیستیم به شغلی وارد شویم که نتیجه ای جز جیب خالی نخواهد داشت! 

به راستی استاد صالحی اعجوبه ای در زهد و بی رغبتی به دنیا بود. او هرگز حاضر  نشد که دین وإیمان وعقیده اش را با پول و داشتن مقام و موقعیت ، معامله کند. 

اینجانب در مقام مقایسه با بسیاری افراد در حوزه علمیه قم، زاهدتر و قانع تر از او ندیدم. هرگز کمترین آثار ریاکاری و مرید پروری را  در کارهای او مشاهده نکردم.

هرگز غیبتی در طول نزدیک به سی سالی که از نزدیک ترین افراد به ایشان بودم، نشنیدم.  حتی نسبت به کسانی که در حق او کم لطفی ویا آزاری روا داشته بودند، زبان به نکوهش  وغیبت نمی گشود. فوق العاده بر نفس خویش مسلّط بود. و هرگز کاری را بدون دلیل و برای خوش آمد این و آن انجام نمی داد.»

مرحوم آیة الله نعمت الله صالحی نجف آبادی

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ

پست 3226 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه : حاج قاسم آهنگر دارابی. ساکن آهنگرمحله ی دارابکلا. پدر آقایان اصغر و احمد آهنگر دارابی و خواهران محترمه ی شان. به عبارتی پدرزنِ آقایان حاج حسن شهابی (پسرعموی مرحوم مادرم). آقا میرزاعلی رمضانی دارابی (مرحوم حاج شعبان) و رفیقم جناب حاج تقی آهنگر دارابی (حاج موسی علی اکبر). و بلاخره مُسن ترین چهره ی نسل اولی دارابکلا.  مسلمانی کوشا و کاری و کشاورز و از قدیمی ترین دامپروران عمده ی دارابکلا. مسجدی و تکیه ای و اهل خیرات و اطعام سُفره های غذاهای نذری به مردم و آشنایان در دهه اول ماه محرّم در تکیه ی بالا. برای سلامتی اش صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست. 23 مرداد 1395.

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3225 : به نام خدا

صحن انقلاب _اسماعیل طلا_ پنجره فولاد حرم مقدس امام رضا (ع). سال 1394. عکاس و ارسال: حمیدرضا طالبی دارابی. با قبولی زیارت همۀ مشتاقان امام رئوف رضا (ع) عکس دوم ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ

به قلم روزگار 14

پست 3224 : به نام خدا. متن تدوین نقلی از روزگار: «سلام به دامنه گرامی و دامنه خوانان. میلاد امام رضا(ع) مبارک. یا امام رضا سلام.

میخوام به زبون خودم باهات حرف بزنم دلم گرفته.

واسه خودم هیچی نمیخوام اما تورو خدا گرفتارارو کمک کن.

یا امام رضا خیلی از بابا ها پول نون شب ندارن.

خیلیا دلشون شکسته.

خیلیا بی گناه زندانن.

خیلیا پشت در بیمارستان منتظر به هوش اومدن عزیزشونن.

خیلیا دنبال شفای مریضشونن.

خیلیا یواشکی اشک میریزن فقطم خدا میدونه چشونه.

میخوام بگم کمکشون کن.

من کسی نیستم که ازت بخواما اتفاقا گناهامم زیاده...

اما دیدی که من هیچی نمیخوام گرفتارارو یه دستی به زندگیشون بکش.

عاشقتم یا امام رضا.

السلام علیک یا معین الضعفا یا امام رضا.»

سلام و احترام نظامی از وسط خیابان به حرم امام رضا (ع). عکاس: مهدی طاهری

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 3223 : به نام خدا. منطقۀ اوندن پیش دارابکلا واقع در یال غربی در آلبوم 103 عکس دامنۀ دارابکلااینجا

دارابکلا. یال غربی. اوندون پیش. 23 مرداد 1395. ارسالی جناب یک دوست. بقیه: اینجا

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3222 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مطهری

ترسیم نحوۀ زنده کردن امر ولایت از نظر امام رضا (ع)

یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3221. به نام خدا

دارالسّرور، مجاور قبر شیخ بهائی؛ محل همیشه ام در زیارت حرم امام رضا (ع). عکاس: دامنه. 16 اردیبهشت 1393. اینجا محلی آرام برای ذکر و ورد و نماز و قرائت دعا و زیارات و قرآن و نجواهای صمیمانه و نشستن های طولانی و بی دغدغه و خلوت گزینی هاست

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3220 : به نام خدا. متن نقلی. از رهبر معظم انقلاب. «امام هشتم با تدبیرى الهى بر مامون‏ فائق آمد و او را در میدان نبرد سیاسى که خود به وجود آورده بود به ‏طور کامل شکست داد و نه فقط تشیع، ضعیف یا ریشه ‏کن نشد بلکه حتى‏ سال‏ دویست و یک هجرى، یعنى سال ولایتعهدى آن حضرت، یکى از پربرکت‏ ترین ‏سالهاى ‏تاریخ‏ تشیع شد و نفس تازه‏ اى در مبارزات علویان دمیده شد؛ و این همه به برکت تدبیر الهى امام هشتم و شیوه حکیمانه ‏اى بود که ‏آن ‏امام‏ معصوم ‏دراین آزمایش بزرگ از خویشتن نشان داد... .

مهمترین ‏چیزی‏ که‏ در زندگی ائمه علیهم‏ السلام، به ‏طور شایسته مورد توجه قرار نگرفته، عنصر «مبارزه حاد سیاسی» است. در تمام دوران صد و چهل ساله میان حادثه عاشورا و ولایتعهدی ‏امام هشتم علیه‏ السلام، جریان‏ وابسته به امامان اهل بیت‏ یعنی شیعیان‏ همیشه بزرگترین و خطرناکترین دشمن دستگاه های خلافت ‏به حساب می‏ آمد.» (منبع: اینجا)

مشهد نمایی زیبا ار حرم امام رئوف حضرت رضا (ع)

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٤ ‎ق.ظ

پست 3219 : به انتخاب یک دامنه خوان. به نام خدا. با تبریک میلاد امام رضا (ع) این متن برگزیده ی نقلی در وصف آن امام همام تقدیم می شود:

سلام اى ضامن آهو رضا   سلام اى مظهر یاهو رضا

سلام اى کریم عترت رضا   بانى سفرۀ محبت رضا

سلام اى نور ولایت رضا   غربت پرشور ولایت رضا

سلام اى روح عبادت رضا   یاسمن سرخ شهادت رضا

سلام اى جلوۀ قرآن رضا   عابر کوچه ‏هاى ایمان رضا

سلام اى تجلّى هو رضا   سلام اى دلبر مَه‏ رو رضا

سلام اى صفاى هستى رضا   ساقى میخانۀ هستى رضا

سلام اى توسل حق رضا   صوت خوش تکلم حق رضا

سلام اى امام عاشق رضا   دسته گل آل محمد رضا

سلام اى نسیم رحمت رضا   شکوفه ناز شقایق رضا

سلام اى شمس حقیقت رضا   سبزترین نور امامت رضا

سلام اى ماه مدینه رضا   کلیم سیناى طریقت رضا

سلام اى وارث مادر رضا   حدیث زخمهاى سینه رضا

سلام اى لیلۀ بَدرم رضا   شب تولد تو قَدرم رضا

منم منم عاشق بى ‏قرارت   چهارده سلام من نثارت

زائران خانوادگی حرم امام رضا (ع)

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3218 : به نام خدا. متن نقلی. وصفیه ی سیاسی معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی از بارگاه ملکوتی حرم رضوی (ع):

«و چه پرمعناست این بارگاه ولایت مدار سلطان ارض طوس،

و چه سُمبل فصیح و بلیغی است این گنبد طلا، بام حرم،

حرمی که در آن، خلیفه و امام، جلّاد و شهید، در کنار هم آرمیده اند و …

چه می گویم؟! هارون در وسط و امام در کنار،

یعنی که برای تکریم امام، نزدیک قبر خلیفه دفنش کرده اند

و در گوشه ای از مقبره خلیفه! و مدفن امام، در آغاز، خانه حمید بن قحطبه!

و صحن حرم امام، باغ او، باغی که امام را به انگور مسموش پذیرایی کرد!

عجبا که بنا تا کجا می تواند آموزنده باشد و آگاه کننده … .

(منبع: کتاب «مذهب علیۀ مذهب» اثر مرحوم دکتر علی شریعتی)

حرم امن و آرامی بخش و معنوی امام رضا (ع)

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3217 : به ذوق دامنه. به نام خدا. با تبریک میلاد مبارک حضرت رضا _علیه السّلام_ قسمت 57 کویریات دامنه یک بیت عرفانی و دینی ست از حکیم سنائی غزنوی، که به یُمن این میلاد ارائه می گردد:

رهنمای تو نورِ ایمان است

عقل در کار خویش حیران است

حضور مشتاقانۀ گردشگران خارجی در حرم امام رضا (ع)

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3216 : به انتخاب دامنه. قسمت 28. به نام خدا. در این قسمت، به تفسیر بخشی از آیۀ 59 سوره ی مبارکه ی انعام توجه می کنیم:

وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لَا یَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ. و کلیدهاى غیب تنها نزد اوست جز او [کسى] آن را نمى‏ داند.

تفسیر مرحوم علامه طباطبایی در المیزان: «مفاتح جمع مَفتح و به معناى خزینه است، احتمال هم دارد که جمع مِفتح و به معناى کلید باشد، مؤید این احتمال این است که به قرائت شاذى کلمه مزبور، مفاتیح خوانده شده است، البته مآلا" هر دو معنا یکى است، براى اینکه کسى که کلیدهاى خزینه هاى غیب را در دست دارد، قهرا" به آنچه که در آن خزائن است، عالِم هم هست و مى تواند مانند کسى که خود آن خزینه ها نزد او است به دلخواه خود، در آن تصرف نماید.... و اما اینکه در سایر آیات مربوط به این مقام، اسمى از مفاتیح برده نشده، بعید نیست که مراد از مفاتح غیب، همان خزینه هاى غیب باشد... .

به هر حال جمله وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لَا یَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ علم غیب را منحصر در خداى تعالى مى کند، از این جهت که کسى را جز خدا به خزینه هاى غیب آگاهى نیست، یا براى اینکه جز او کسى آگاهى به کلیدهاى غیب ندارد، پس آیه به هر معنا باشد، این جهت را افاده مى کند که : کسى جز خدا به آن خزینه ها و یا به گشودن درهاى آن و تصرف در آن دسترسى ندارد... .

پس امورى که در این عالم و در چهار دیوارى زمان قرار دارند، قبل از اینکه موجود شوند نزد خدا ثابت بوده و در خزینه هاى غیب او، داراى نوعى ثبوت مبهم و غیرمقدّر بوده اند، اگر چه ما نتوانیم به کیفیت ثبوت آنها احاطه پیدا کنیم.

ممکن است چیزهاى دیگر نیز در آن عالم ذخیره و نهفته باشد که از جنس موجودات زمانى نباشند، بنابراین، باید گفت خزینه هاى غیب خدا مشتمل بر دو نوع از غیب است:

یکى غیب هایى که پا به عرصه شهود هم گذاشته اند، و دیگرى غیب هایى که از مرحله شهادت خارجند و ما آنها را غیب مطلق مى نامیم، البته آن غیب هائى هم که پا به عرصه وجود و شهود و عالم حد و قدر نهاده اند، در حقیقت و صرفنظر از حد و اندازهاى که به خود گرفته اند، باز به غیب مطلق برمى گردند، و باز همان غیب مطلق هستند، و اگر به آنها شهود مى گوییم با حفظ حد و قدرى است که دارند، و مى توانند متعلق علم ما قرار گیرند، پس این موجودات هم وقتى شهودند که متعلق علم ما قرار گیرند، و گر نه غیب خواهند بود.

البته جا دارد که موجودات عالم را در موقعى که متعلق علم ما قرار نگرفته اند غیب نسبى بنامیم، براى اینکه چنین غیبى، وصفى است نسبى، که بر حسب اختلاف نسبتها، مختلف مى شود، مثلا موجودى که در خانه و محسوس براى ما است، نسبت به کسى که بیرون خانه است، غیب است، و لیکن براى ما غیب نیست، و همچنین نور و رنگها براى حس بینایى شهود، و براى حس شنوایى غیب است، و شنیدنی ها براى حس شنوایى شهود و براى حس بینایى غیب است و محسوسات این دو حس نسبت به انسانى که داراى آن حس است شهود و نسبت به انسان کر و کور غیب است.

روى این حساب غیب هایى را که خداى تعالى در آیه مورد بحث، ذکر کرده، فرمود: وَیَعْلَمُ مَا فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا یَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّةٍ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا یَابِسٍ إِلَّا فِی کِتَابٍ مُبِینٍ از نوع همین غیبهاى نسبى است، براى اینکه همه آنچه که در آیه ذکر شده، امور محدود و مقدرى است که تعلق علم به آن محال نیست.»

استاد و شاگرد؛ مرحوم علامه سیدمحمد حسین طباطبایی و شهید مرتضی مطهری

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3215 : به قلم دامنه. به نام خدا. امشب میلاد خجسته و پُربرکت امام رضا _علیه السّلام_ است. امامی که قلب کشور پهناور ایران است و مرکز دل گشاده ی ایرانیان. امامی که دیدارش در حرمش، آرامی بخش جان پاک مؤمنان است و نشستن در صحن و سرایش نویدبخش حیات پاکیزۀ آدمیان. و در یک عبارت رایج خودمونی، زیارتش نوعی حجّ ماها شیفتگان آن امام است.

با شادباش و تبریک این روز بزرگ، سه سخن گوهربار آن امام رئوف و مَلجاء درماندگان را در آستانه ی میلادش تقدیم می دارم:

1- از حضرت رضا (ع) تعریف توکّل را پرسیدند. فرمود: أن لاتَخافَ أحَدا إلاَّ اللّه‏َ.

این است که‏ جز از خدا نترسى.

2- در مورد بُخل و حسود و پادشاه و دروغگو فرمود: لَیسَ لِبَخیلٍ راحَةٌ ، ولا لِحَسودٍ لَذَّةٌ ، ولا لِمُلوکٍ وَفاءٌ ، ولا لِکَذوبٍ مُرُوَّةٌ.

بخیل را آسایش نیست، و حسود را لذّت نیست، و پادشاهان را وفا نیست، و دروغزن را مروّت نیست.

3- نیز حضرت فرمود سه چیز دیده ی انسان را روشن می سازد: ثَلاثٌ یَجلِینَ البَصَرَ: اَلنَّظرُ إلَى الخُضرَةِ وَالنَّظَرُ إلَى الماءِ الجاری وَالنَّظَرُ إلَى الوَجهِ الحَسَنِ.

سه چیز دیده را روشن کند: به سبزه نگریستن، به آب روان نگریستن و به روى زیبا نگریستن.

سلام بر مولای رئوف مان امام رضا علیه السّلام

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3214 : به نام خدا. متن نقلی. « اهمیت ترجمۀ متون. به گمان من بزرگ ‎ترین خدمتی که به جامعه ما و تمام جوامع مثل ما می ‎توان کرد، ترجمه است. ترجمه برای کشوری مثل ما، دو فایده‎ ی عمده دارد.

1- بزرگ ‎ترین فایده ‎ی کار ترجمه این است که کشور ما را از تک‎آگاهی فرهنگی نجات می‎دهد. و معتقدم هیچ کشور و تمدنی و فرهنگی از هیچ چیز به اندازه تک‎آوایی فرهنگی لطمه نمی‎خورد.

2- فایده دیگر ترجمه این است که ما مواد خام برای اندیشیدن پیدا می ‎کنیم. متفکرترین مغزها و عمیق ‎ترین فهم‎ ها، اگر مواد خامی در اختیار نداشته باشند که تفکر و فهم خود را بر روی آن مواد خام تطبیق دهند و پیاده کنند، به جایی نخواهند رسید. بزرگ ‎ترین نجّار نیز اگر چوبی در اختیار نداشته باشد، نمی ‎تواند نجّاری کند.

از این رو ما نیاز به نهضت ترجمه ‎ای دوباره داریم که بتوانیم تفکری اصیل و مستقل داشته باشیم، تفکری که حاصل اندیشه ‎های این مرز و بوم باشد، اندیشه ‎‎ای که حاصل تمام تفکری باشد که بشر تاکنون به آن رسیده است. هیچ کس چرخ را دوباره اختراع نمی‎ کند بلکه سعی می‎کند چیزی به آن بیفزاید و در آن پیشرفتی جدید پدید بیاورد. چرخ‎ ها را باید تجمیع کرد، نه آن‎که آن را از اول بخواهیم اختراع کنیم. (سخنرانی در مراسم رونمایی از دانشنامه فلسفه اخلاق).
شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3213 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مطهری

تاکید بر ازدواج به عنوان یک عامل کمال و متعالی زیستن

شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3212 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه: حاج میرهادی حسینی دارابی. ساکن کوچۀ سجّادی ها در انتهای یورمحله ی دارابکلا. همسر خوب و مهربان عموزاده ی مان (فرزند مرحوم حاج اسماعیل طالبی دارابی مشهور به دستیار). پدر دوست گرامی ام وکیل محترم سید مهدی حسینی دارابی و خواهران محترمه اش. به عبارتی پدرزنِ آقایان حجة الاسلام والمسلمین شیخ محمد نادری. سید جلال ترمی (نجّار و درودگر محل) رفیقم جعفر رجبی دارابی. و بلاخره مردی مؤمن، مسجدی و تکیه ای و اهل کار و کشاورزی و باغ. برای سلامتی اش صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست. 22 مرداد 1395.عکس دوم با نوه اش (پسر جعفر رجبی دارابی) در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3211 : به نام خدا. متن نقلی ار تبیان: در قسمت 22 سلسله مسائل طبیعت جهان، به آفتاب عالَم تاب، خورشید زمین به نقل ار تبیان می پردازم:

«خورشید یکی از میلیاردها ستاره ی موجود در جهان است. این ستاره در مرکز منظومه ی شمسی قرار دارد. نُه سیاره ی منظومه ی شمسی تقریباً بر روی یک صفحه به دور خورشید می چرخند. خورشید به دلیل نزدیکیش به ما درخشانتر و بزرگتر از سایر ستارگان به نظر می رسد.

فاصله ی آن تا زمین 150 میلیون کیلومتر است. با اینکه خورشید از گاز تشکیل شده است، وزن آن بیش از 3000 هزار برابر وزن زمین است.

خورشید نیز مانند سایر اجرام آسمانی همواره در حال حرکت است. این ستاره به همراه سایر اجرام منظومه ی شمسی هر 225 میلیون سال یک بار به دور کهکشان راه شیری می چرخد. علاوه بر این خورشید به دور محور خود نیز در حال گردش است. دمای مرکز آن حدود 15 میلیون درجه ی سانتی گراد است.

خورشید منبع نور و حرارت در منظومه ی شمسی است. بدون وجود آن امکان ادامه ی حیات بر روی کره ی زمین غیرممکن است. برگرفته از کتاب چرا، چطور، چگونه؟»

صحنه ی درخشنده ی غروب خورشید. اوج مهندسی شهرسازی

جمعه ٢٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3210 : به نام خدا

دامنه. امازاده عباس اوسا. 1382. عکاس: عارف

قم. مراسم ختم مرحوم آیة العظمی سید محمد رضا گلپایگانی. آذر ماه سال 1372. از راست: دوستم حجة الاسلام شیخ یعقوب اسفندیاری. حاج احمد آهنگر دارابی. دامنه. دوستم حجة الاسلام شیخ غلامعلی برزگر. عکاس: اخوی باقر

هتل رامسر. (کاخ شاه). 1384. عارف. عاصم. ابراهیم دارابکلایی. عادل. عکاس: دامنه

دارابکلا. میان شورش. تپّۀ بالای آغوزگاله. 1362. از راست: سید علی اصغر شفیعی دارابی. حسن  آهنگر دارابی. جعفر رجبی دارابی. مهدی مقتدایی. علیرضا آهنگر دارابی. دامنه. حسن صادقی محلی

جمعه ٢٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3209 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه: حاج محمد رضا رمضانی دارابی (مرحوم حاج ابوالقاسم). ساکن محلۀ ببخیل دارابکلا. پدر عسکری و ... . به عبارتی داماد مرحوم زکریاتقی بالامحله. به عبارتی پدرزن آقایان ابراهیم رمضانی (مرحوم حاج سیف الله ببخیل، پدرزن مرحوم حجة الاسلام والمسلمین شیخ عباسعلی مختاری) و تقی مهاجر. به عبارتی برادر حسینعلی رمضانی (داماد خاندان ما). ایشان که کشاورز و باغدار و بازنشسته ی شرکت نکاچوب است، چند وقتی ست در نقاهت است. برای سلامتی اش دعا و صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست.

جمعه ٢٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3208 : به نام خدا. متن نقلی بسیار مهم. از استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری. «معنویت، پشتوانه عدالت: بدون بال معنویت از بال عدالت کارى ساخته نیست. از نظر قرآن، معنویت پایه تکامل است. این همه عبادات که در اسلام بر روى آن تکیه شده است براى تقویت جنبه معنوى روح انسان است. زندگى پیامبر(ص) را ببینید، با آن همه گرفتارى و مشغله‌ اى که دارد باز در همان حال قرآن مى‌گوید:

خدا آگاه است که تو در حدود دو ثلث شب را به عبادت قیام مى‌ کنى، گاهى حدود نصف آن و لااقل ثلثى از شب، و گروهى از کسانى که با تو هستند... (آیۀ بیستم سورۀ مزّمّل)

و یا در مورد على (ع) اگر عدالت اجتماعى او را می‌بینیم و کارکردن‌ ها و بیل‌ زدن‌ ها و عرق ریختن ‏‌هایش را مشاهده مى‌ کنیم، باید آن در دل شب غش کردن‏هایش را هم ببینیم، آن از خوف خدا بیهوش شدن‏هایش را هم نظاره کنیم.

انقلاب ما در آینده در کنار عدالت اجتماعى به مقیاس اسلامى، نیاز به معنویتى گسترده و شامل دارد، معنویتى از آن نمونه که در پیامبر (ص) و ائمه (ع) دیده‌ ایم.» (منبع: کتاب آینده انقلاب اسلامی، مرتضی مطهری، ص 180)

ایدئولوگ نظام اسلامی ایران، شهید آیة الله مرتضی مطهری

جمعه ٢٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3207 : به قلم مهندس محمد عبدی 56 : «سلام و درود خدا بر حاج آقا حبیبی عزیز خدابیامرز مرد شوخ طبع و حقیقت طلب حقگو که از بیان انتقاد و حق هرگز واهمه ای به راه نمی داد و با دقت و حساسیت به موقعیت افراد اشراف داشت و طبع مخصوص شوخی ایشان همه را به وجد می آورد و الحق با بیان شیوا و عقد شرعی ایشان است که فرزندان صالح زیادی در منطقه حضور دارند .خدایش بیامرزاد»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام. ممنونم مهندس که به پست 3204 در باره ی آن مرحوم، اظهار لطف کردی.

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:۱٧ ‎ب.ظ

به قلم مهندس  محمد عبدی 55

پست 3206 : «با سلام و عرض تبریک محضر شما و داماد گرامی تان جناب فضلی بهزادکلایی عزیز. دریافت پروانه وکالت از کانون وکلا را به ایشان و خانواده محترم و دوستان عرض تبریک و شادباش دارم (واقع در پست 3203 اینجا) و حقیقتا" روز بیاد ماندنی برایشان خواهد بود این ایام ولادت ها.

و قطعا" توصیه اکید امثال بنده به عنوان دوستدار این خاندان رعایت عدالت و دفاع از حق و حقیقت است نه مصلحت اندیشی کاری و محافظه کاری جانبدارانه که قطعا" ایشان نسبت به  دریافت بنده در این زمینه ها استاد هستند و گفتار بنده صرفا" از باب امر به معروف موکّد به حساب آید. توفیق روز افزون دوستان آرزوی همیشگی بنده هست . من الله التوفیق.»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به تو رفیقم محمد. هم از تبریک ممنونم هم نکته ای که آوردی. همین انتظارات بحق در متن تبریک ها مهم است و موجب گشایش اذهان و تقویت آرمان مقدس عدالت و اهداف اسلامی می شود.

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٩ ‎ب.ظ

پست 3205 : به قلم دامنه : کلاس هفتم. به نام خدا. یکی دیگر از مفاهیم کلیدی علم سیاست، قدرت است. بسیاری از دانشمندان علم سیاست، قدرت را هستۀ سیاست می دانند. حتی مورگنتا، سیاست در میان ملت ها را مبارزه ای برای قدرت می داند. بطور کلی؛ قدرت یعنی «تواناییِ عملی کردنِ خواست ها به رغم مخالفت دیگران». و قدرت چند ویژگی دارد:

1- مبتنی بر روابط است.

2- نسبی و وابسته به موقعیت است.

3- دو جنبه دارد: واقعی و بالقوّه.

4- توانای نفوذ بر دیگران است.

5- توان فکری و عملی برای ایجاد وضع مطلوب و حفظ وضع موجود است.

6- دارای ضمانت اجرایی ست.

7- هدفدار است

منابع قدرت چند چیز است: 1- دانش، 2- سازمان، 3- موقعیت ها، 4- اقتدار، 5- مهارت، 6- رسانه های جمعی.

بحث مهم قدرت را در کلاس هشتم تکمیل می کنم. تا کلاس هشتم. خدا نگه دار.

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٧ ‎ب.ظ

پست 3204 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

به شرح دامنه: مرحوم حجة الاسلام والمسلمین شیخ روح الله حبیبی. ساکن محلۀ حموم پیش و چاه هفت روز دارابکلا. عاقد بزرگ دارابکلا و منطقه ی میاندورود. همسر حاجیه صدریه دخترخاله ی مرحوم پدرم. و پدر مهربان جواد، فخرالدین، زهرا، فاطمه، ربابه، معصومه، صفیه،  شفقه، حبیبه و عالیه حبیبی. به عبارتی پدرخانم آقایان به ترتیب ذکر فرزندان اُناث: باقر رمضانی (مرحوم حاج اکبر). حسن بابویه (نجار). اکبر رجبی. یارعلی سلیمانی سوچلمایی ساکن نکا. احمد غلامی بالامحله. سید جعفر شفیعی. دکتر شیح باقر طالبی دارابی (اخوی ام) و محسن طالبی دارابی (فرزند شیخ وحدت اخوی ام). و به عبارتی مرحوم حاج آقا حبیبی پدربزرگ بیش از 100 نوه و نتیجه و... و نیز عاقد خوش اخلاق و خندان هزاران عروس و داماد دارابکلا و منطقه و به عبارتی از همه مهمتر و ماناتر پدر برق و آب دارابکلا. روحش شاد و برایش فاتحه و صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست.

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٦ ‎ب.ظ

به قلم جناب فضل الله فضلی

پست 3203 : «بسمه تعالی: خداوند بزرگ را سپاس و شکر میگویم که توفیق ادامه تحصیل و کسب علم و دانش و مهمتر از آن درک و فهم به این بنده حقیر عنایت فرمود و شکرگزاری ویژه دارم از خدای سبحان که بعد از سالها تلاش و همت مرا در مسیری قرار داد تا بتوانم به واسطه کسب عنوان وکیل پایه یک دادگستری در جهت احقاق حق حقداران و مظلومین و به عنوان بازوی دیگر عدالت در کنار قضات فرهیخته و عادل بدنبال اجرای عدالت باشم .

در این مسیر بسیار سخت و طاقت فرسا افراد زیادی به من حقیر کمک کردند ابتدا از خدای رحمان و رحیم تشکر میکنم که توان و لیاقت ورود به این عرصه و ادامه آن را به بنده عنایت فرمود . از تک تک اعضای خانواده ام مخصوصا" از همسر عزیزم که محیط آرامی را برایم فراهم کرد تا بتوانم فارغ البال تلاش کنم و از تشویقهای بیدریغ فرزندان عزیزم و همچنین از جناب آقای احمد بابایی سرکامی وکیل سرپرست بزرگوار و عزیزم که حامی و پشتیبان من در راه کسب تجربه و علم وکالت بوده و خواهد بود و همه همکاران و دوستان خوبم و مسئولین محترم کانون وکلای استان مازندران که با سعه صدر و هدایتهای آموزشی مناسب باعث ارتقای کیفی فن و علم وکالت بوده و هستند تقدیر و تشکر میکنم .

از براد» (دامنه: مطلب ناقص واصل شد)

ساری. کانون وکلای دادگستری. در 21 مرداد 1395. دریافت گواهی وکالت یایه یک دادگستری را به شما تبریک می گویم جناب آقای فضل الله فضلی. بقیۀ عکس ها در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3202 : به قلم جناب احمد بابویه دارابی. «به نام خدا. با سلام و ابراز خوشحالی فراوان، تبریک ویژه داریم به آقای فضلی عزیز ودوست داشتنی. وقتی پست 3199 اینجا در مورد ارتقای آقای فضلی را خواندم از صمیم قلبم خوشحال شدم. این تبریک نشان محبت همیشگی ام به آن مرد بزرگ و  دوست گرامی ام است انشا الله موفق باشند. آقا ابراهیم خیلی تشکر.

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام احمدآقای گرامی دوست خالص من از قدیم تا اکنون و بسیار صمیمی و بامرام و دوست داشتنی من. شاد شدم. هم از تبریکت به جناب فضلی و هم از گفت و گوی تلفنی ات با من. عکس زیر آن روز برفی را که 8 بهمن 1394 به دامنه ارسال کردی را بازنشر می دم تا در هوای شرجی و دَم کرده ی آنجا، خنک شوی و یاد یخبندان زمستان پارسال بیفتی. خدا حافظ رفیق.

احمد بابویه دارابی. 8 بهمن 1394. جنگل برفی دارابکلا

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٤ ‎ب.ظ

به قلم جناب  فضل الله فضلی

پست 3201 : «با یاد و نام خدای متعال. سلام. ممنون و سپاسگزارم از لطف و محبت شما برادر خوبم واقع در (پست 3199 اینجا). و همچنین هدایت به سوی پیام حضرت علی (ع) مولای متقیان  که انشاء الله سر لوحه کار و زندگی ام قرار داشته و خواهد داشت.»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما. کمترین کاری بود که کردم. حقّ آن بود در مراسم سوگند امروزتان شرکت می جستم؛ چه کنم که از شما به جغرافیا دورم ولی از لحاظ ارادت و محبت بسیار نزدیک. راه ما، راه علی ست زیرا وصیِّ حضرت نبی ست؛ که درود خدا و مؤمنان بر محمّد (ص) و عترت پاک محمّد (ص)

مراسم اَدای سوگند جناب فضل الله فضلی و سایر وُکلای پایه ی یک دادگستری در ساری. 21 مرداد 1395. بقیه در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠۳ ‎ب.ظ

به قلم  دامنه

پست 3200 : به نام خدا. در بیست و یکمین قسمت سلسله مسائل طبیعت جهان، به یک آجیل فراگیر و دوست داشتنی یعنی تخمۀ آفتابگردان می پردازم.

دیشب وقتی برگه های مطالعاتی ام، مطالعۀ ی مجدد و مرور می نمودم چشمم به برگه ی زیر خورد که عکس گرفتم و اینجا منعکس کردم، و این پست حاصل آن تورّق شبانه است که خلاصه اش این است:

تخمه‌ ی آفتابگردان آکنده از فسفر، منگنز، روی، پتاسیم، منیزیُم و آهن است. منبعی سرشار برای ویتامین E است و ترکیبات موجود در آن، در داخل روده با کلسترول وارد نبرد می گردد و باعث کاهش جذب آن می‌شوند و با همین نبرد، کلسترول از طریق مدفوع دفع می‌شود.

و نیز این تخمه ی خوشمزه مانند بادام زمینی، آنتی اکسیدان قوی ست. و از همه مهمتر، به نظر دامنه از خواص تخمۀ آفتابگردان یکی این است آدم را با سرگرم کردن از غم و غُصّه ها (که امری طبیعی و محتوم و رایج در زندگی آحاد بشر است) دور نگاه می دارد. گرچه از نظر دامنه مهمترین داروی ضد غصّه، عرفانی زندگی کردن و معنوی اندیشیدن است که هر دو از زاده های خُجسته ی ایمان است. همین.

از خواص تخمۀ آفتابگردان یکی اینه آدم را با سرگرم کردن از غُصّه دور نگاه می داره

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٩ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3199 : به نام خدا. مطّلع شدم جناب فضل الله فضلی _داماد گرانقدر و انقلابی خاندان ما_ پس از طی کردن موفقیت آمیز مراحل شاقّ وکالت، امروز 21 مرداد 1395 در ساری به عنوان وکیل پایۀ یک دادگستری سوگند یاد می کند.

پیشاپیش با شوق و شعَف، این رخداد خوب زندگی یک جانباز سرافراز دفاع مقدّس را به ایشان تبریک می گویم. امید دارم مانند همیشه در خط حمایت از مستضعفین گیتی و پابرهنگان هستی باشند تا هستی خود را طیّبه و رستگار نگه دارند.

من کوچکتر از آنم نصیحتی کنم، ولی برای تبرّک و خجسته سازی این روز خوب زندگی جناب فضلی، یک سخن مهم و حکیمانه ی مولا امیرالمؤمنین امام علی _علیه السّلام_ از حکمت 216 نهج البلاغه را یادآور می گردم تا همیشه از این آسیب و آفت برحذر بمانیم: «مَنْ نَالَ اسْتَطَالَ. هر کسى که به نوایى رسید، بر دیگران برتری ورزید.»

و من اطمینان دارم جناب فضلی با توجه آموخته های خوبش و شناخت دردمندیهای جامعه ی ایران که خود آن را بخوبی واقف اند، هیچگاه این قدرت وکالت را به سمت و سوی آن آفتی که  امام اول شیعیان و آموزگار همه ی جهانیان مولا علی (ع) تحذیر نمودند، مایل و کج و معوّج نمی کنند. زیرا عکس لحظه ی مجروح شدن و جانبازی اش (در ادامۀ مطلب) بیمه ی دایمی و معنوی اوست. با ارادات: دامنه.

برادر جانباز جناب فضل الله فضلی، وکیل پایۀ یک دادگستری. بقیۀ عکس ها در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3198 : به نام خدا

دامنه. آرامگاه خیّام. نیشابور. 1384. عکاس: عادل

باغ حمام فین کاشان. 1382. از راست: عادل. عاصم. صابر و مهدی آهنگر دارابی (پسران حاج احمد). عارف. عکاس: دامنه

قم. پارک 15 خرداد میدان آستانه. سال 1372. هادی آهنگر دارابی. سید علی اصغر شفیعی. دامنه. عکاس: حسن  آهنگر دارابی

دارابکلا. حیاط مسجد و تکیه. 1358. از راست: دامنه. علی  آهنگر دارابی (مرحوم حسین). عکاس: نقی طالبی دارابی

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3197 : به نام خدا. متن نقلی. «پرسش: آیاد دین افیون توده‌هاست؟ آیا دین و آزادی نقطه‌یِ مقابل یکدیگرند یا مکمل یکدیگر؟

در مورد این‌که دین افیون توده‌هاست بنده هم جواب منفی می‌دهم و هم جواب مثبت. جواب منفی برای این‌که در تعالیم ادیان بزرگ وقتی که این تعالیم را به سرچشمه‌یِ اصلی آن‌ها برمی‌گردانیم،‌ می‌بینیم که این طور نیست. هیچ دینی نیست که حالت افیون و تخدیر کننده داشته باشد و بگوییم این حکم یا این مسأله شرعی و دینی حالت تخدیرکننده دارد.

از طرفی جواب مثبت هم می‌دهم چون در طول تاریخ فراوان بوده‌اند کسانی که به دلیل همان دینی که هیچ تخدیری در آن وجود نداشت، ‌در اثر بدفهمی از دین یا بد ارائه شدن دین اتفاقاً  تخدیر هم شدند. تخدیر فقط آن نیست که بی‌حرکتی ایجاد کند گاهی حرکت منفی ایجاد می‌کند که از بی‌حرکتی هم خطرناک‌تر و بدتر است. مگر کم دیده‌ایم که چقدر حرکات زشت و بد و غیر دینی مدارانه صورت گرفته است.

اما قسمت دوم. من یک جمله‌یِ خیلی ساده به شما عرض می‌کنم تا بدانید ربط و نسبت دین اگر درست فهمیده شود چیست؟ در دین از ما خواسته شده است که خدا را پرستش کنیم، ‌پرستش یعنی چه؟ یعنی اراده‌یِ خود را برای اجرای اوامر شخص دیگری تعطیل کنیم. برای این‌که اراده ی موجود دیگری تحقق پیدا کند، من می‌آیم و از خواسته‌یِ خود صرف‌نظر می‌کنم، ‌باید نسبت به خدا این حالت را داشته باشم.

از سوی دیگر هم همان دینی که می‌گوید باید خدا را پرستش نمایی، می‌گوید خدا نادیدنی است. معنای این چیست؟ یعنی هیچ کدام از موجودات دیدنی خدا نیستند. این یعنی چه؟ یعنی در برابر هیچ کدام از موجودات دیدنی اراده‌یِ خود را تعطیل نکنید. به خاطر این‌که خواست کسی دیگری اجرا بشود از خواست خود دست برندارید.

به نظر شما اگر کسی چنین دیدی داشته باشد، ‌چه می‌شود؟ از تمام اقتدارهای دنیا آزاد می‌شود، از تمام اشخاص جهان رها می‌گردد. از شهرت، قدرت، محبوبیت، حیثیت اجتماعی، پول و مقام آزاد می‌شود. چرا؟ چون به هر کدام که می‌‌رسد می‌گوید تو محسوسی، ‌خدایی که من باید بپرستم نامحسوس است،‌ پس تو خدای من نیستی. پس از آزادی خودم به خاطر تو صرف‌نظر نمی‌کنم

نکته ی دامنه: به نام خدا. سال 1374 در دفتر یادداشت مطالعاتی ام این جملۀ مهم شهید آیة الله مرتضی مطهری را نوشته بودم: «دین تریاک اجتماع است، اما کدام دین؟ آن معجونی که ما امروز ساخته ایم» (بحث مفصل آن در کتاب ده گفتار، شهید مطهری، ص 147 تا 150)

فیلسوف ایران مصطفی ملکیان

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3196 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

توجه دادن به دو مفهوم اتّحاد مسلمین و وحدت مذهبی

پنجشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3195 : به نام خدا. متن نقلی. «متدیّن متعقّل میتواند به خویش واقعبینانه نگاه کند، همچنان که من میتوانم به شما واقع بینانه نگاه کنم؛ اگر روزی این قدرت را پیدا کنم که به خودم واقع بینانه نگاه کنم، یعنی اینکه بتوانم بدون هیچ گونه پرده پوشی ای با روح عریان خودم مواجه شوم، در آن صورت میتوانم نقاط قوت و ضعف خودم را بیابم، خطاها و صوابهای خودم را بیابم.

شما هیچوقت دقت کرده اید که در همة ادیان «توبه» تشویق میشود، توبه نگاه کردن عینی و واقعبینانه به خود است، کسی که به خودش نگاه عینی نمیکند، نمیتواند توبه کند. کسی که میتواند همانطوری که به دیگران نگاه میکند، به خودش هم نگاه کند، چنین شخصی میتواند توبه کند؛ چون اگر کسی به خودش نگاه عینی نکند، نمیتواند عیوب خویش را ببیند.

آن کسی که به خودش به صورت عینی نگاه میکند، میتواند توبه کند. درواقع توبه یک نگرش بیطرفانه به خود است. شخصی که توبه میکند، به خود بیطرفانه نگاه کرده است؛ و چون بی طرفانه و نه جانبدارانه به خودش نگاه کرده است، بدیهای خودش را دیده است. این که من بتوانم خودم را چنان ببینم که دیگران میبینند و حتی نگاهی سختگیرانه تر از نگاهی که دیگران به من دارند، به خودم داشته باشم، این یک نگرش متعقلانه است. این یک نوع طرز تلقی درست است.

اینکه من بتوانم همچنان که به دیگران نگاه میکنم و حتی سختگیرانه تر به خودم نگاه کنم، به تعبیر ابوسعید ابوالخیر «جلاد طبع» خودم باشم، طبع خودم را خودم تازیانه بزنم، این نوع نگرش، نگرش متدینان متعقل است.

متدینان متعقل افرادی هستند که اولاً خودشان را در زمان حال میبینند و میگویند من فعلاً این هستم، در گذشته هر چه بوده ام، آن گذشته است، من الان این هستم و ثانیاً میدانند که نمیتوانند از تحت تأثیر گذشتة خودشان بیرون بیایند، هر انسانی از هر که بگریزد از گذشتة خود نمیتواند بگریزد و ثالثاً اینکه تواناییهای خود را نه بیشتر از حد می بینند و نه کمتر از حد؛ تقریباً نیمی از اوصاف اخلاقی دینی به این موارد بر میگردد، یعنی متدینان متعقل فرزندان این طرز تلقی و نگرش هستند که اولاً خودشان را در حال ببینند، ثانیاً بدانند که گذشته یک باری است که بر دوششان است و انسان نمیتواند بار گذشته را از شانة خود بر زمین نهد و سوم هم اینکه تواناییهای خود را نه ارزیابی بیش از حد بکنند و نه ارزیابی کمتر از حد.» (منبع: مصطفی ملکیان، تدین تعقلی، 1380)
چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ

به ذوق  دامنه

پست 3194 : به نام خدا. قسمت 56 کویریات دامنه منتخبی ست از غزل 25 شیخ اجل سعدی:

اگر خدای نباشد ز بنده ای خشنود

شفاعت همه پیغمبران ندارد سود

قضای «کُن فَیکون» ست حکم بار خدای

بدین سخن سخنی در نمی‌توان افزود

نه زنگ عاریتی بود بر دل فرعون

که صیقل یَد بیضا سیاهیش نزدود

مقدّر است که از هر کسی چه فعل آید

درخت مُقل نه خرما دهد نه شفتالود

میوه ی لذیذ و مُلیّن شفتالو

 
چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ

پست 3193 : به نام خدا

شهمیرزاد استان سمنان. 1381. در حال خوردن صبحانه. از راست: دامنه. عاصم طالبی دارابی. رضوان رمضانی دارابی. عکاس: عارف

دارابکلا. تپۀ غربی آهنگرمحله. 1362. از راست: حسن آهنگر دارابی. علیرضا آهنگر دارابی. دامنه. عکاس: سید علی اصغر شفیعی دارابی

دانشگاه تهران. دانشکده حقوق و علوم سیاسی. سال 1371. از راست: دامنه و دوست فاضل و گرامی و همدوره ی دانشگاهی ام جناب حجة الاسلام والمسلمین دکتر رزاق ادبی فیروزجایی

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3192 : به نام خدا. از رهبر معظم انقلاب بشنویم. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه) در دیدار وزیر، معاونان و مدیران وزارت اطلاعات، تقویت جنبه‌های معنوی و ایمانی را در وزارت اطلاعات مورد تأکید قرار دادند و خاطرنشان کردند: « وزارت اطلاعات، پوسته‌ی سخت نظام است که به هیچ‌وجه نباید آسیب‌پذیر شود، بنابراین تقویت عناصر مهمی همچون ایمان و معنویت در  این وزارتخانه باید بیش از هر دستگاه دیگری مورد توجه قرار گیرد.

رهبر انقلاب، هر اقدامی در تضعیف ایمان مردم و مسئولان را «خیانت» خواندند و گفتند: آن نیروی دفاعی که کشور را در همه این سالها حفظ کرده، نیروی ایمان است و اگر این سلاح قوی و کارآمد تضعیف شود، آفات فراوانی به دنبال خواهد داشت.

ایشان، مبانی انقلاب اسلامی را آثار و بیانات صریح امام خمینی(ره) خواندند و تأکید کردند: ایجاد خط فاصل با رأس جریان استکبار یعنی امریکا از مهمترین مبانی قطعیِ امام بزرگوار ماست  و این مسئله جای هیچگونه مسامحه و سهل‌انگاری ندارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: وزارت اطلاعات در هر بخشی که می‌تواند پایگاهی برای کمین دشمن و ضربه زدن به نظام اسلامی قرار بگیرد، باید حضور داشته باشد و آن بخش را حوزه کاری خود بداند.»

گزارش حجت‌الاسلام والمسلمین علوی وزیر اطلاعات از برنامه‌ها و فعالیت‌های این وزارتخانه به رهبر معظم انقلاب. 19 مرداد 1395

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3191 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

مرحوم حاج ابراهیم چلویی دارابی. ساکن بالامحلّۀ دارابکلا. پدر آقایان اکبر، هادی، اصغر و مهدی و ... چلویی دارابی. به عبارتی برادر مرحوم آیة الله شیخ عبدالله چلویی دارابی. به عبارتی پدرهمسر سید قاسم هاشمی دارابی. روحش شاد و برایش فاتحه و صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3190 : به نام خدا. متن نقلی. «به گزارش جماران ، آیت الله جوادی آملی در دیدار جمعی از دانشجویان و مسئولان دانشگاه امام حسین علیه السلام بیان داشت: راه مستقیمی را که ذات اقدس الهی به ما نشان داد، نه بُن‌بست است نه مانع دارد؛ راهی که بُن‌بست باشد یا مانع داشته باشد، صراط مستقیم نیست و خدا ما را به صراط مستقیم دعوت کرده است.

وی در فراز دیگری از سخنان خود به رابطه و وظایف متقابل مردم و دولت پرداخت و اظهار داشت:سوال مهمی که مطرح است این است که آیا دولتی که اسلامی هست مردم را می‌سازد یا  مردم مسلمان‌اند که دولت اسلامی تشکیل می‌دهند؟

پاسخ این سوال این است که بدنه اگر بدنه دینی نباشد، رهبر هر چند علی بن ابیطالب (ع) هم باشد ـخدایی ناکردهـ شکست می‌خورد! لذا جامعه باید ابتدا خود صالح باشد و بعد دولت صالح تشکیل بدهد. ما باید تلاشمان به این سَمت باشد که ابتدا جامعه اسلامی باشد و بعد دولت. ما جامعه را باید اصل بدانیم؛ جامعه دینی، دولت دینی می‌سازد.

وی به توقعات جامعه از مسئولان اشاره کرد و ابراز داشت: جامعه از ما توقّع ندارد که ما سلمان و اباذر باشیم! جامعه همین را می‌خواهد که راست بگوییم و امانت دار باشیم و هر جور که می‌گوییم عمل بکنیم؛ توده مردم از ما این را می‌خواهند، توده مردم از ما یک اقتصاد و معامله سالم می‌خواهند؛ اگر فشاری هست برای همه باشد، اگر خدایی ناکرده نگرانی هست برای همه باشد و اگر امنیتی هست برای همه باشد، توده مردم از ما همین عدالت را می‌خواهند.» (منبع: سایت جماران. اینجا)

حکیم و مفسر قرآن و مرجع تقلید آیة الله العظمی عبدالله جوادی آملی

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3189 : به نام خدا. متن نقلی. «کافر «قرآنی» غیر از کافر «فقهی» است. کافر در زبان قرآن کسی است که حقانیت عقیده _ادعا_ سخنی را درک کرده و میداند که آن عقیده _ادعا_ سخن، حق است و در عین حال از سر هوی و هوس یا تعصّب و عناد و لجبازی و حسادت و خودپرستی و دنیاپرستی آن را انکار میکند.

کفر ورزیدن در قرآن به معنای پوشاندن «حقی» است که حقانیتِ آن بر انکارکننده «روشن» و «معلوم» است. و لذا انکار «حقی» که حقانیت آن بر انکار کننده «پوشیده» است، یا دلیل معتبری بر «ناحق بودن» آن گواهی میدهد، از نظر قرآن کفر نیست.

و نیز ابراز شک و تردید در حقی که حقانیت آن بر شخص پوشیده است و دلیل قانع کننده ای به سود آن در دسترس او نیست، کفر نخواهد بود.

کسی که به استناد «دلیل موجه» و از سر حقیقت طلبی، نه از سر تعصب و هوی و هوس و خودپرستی و دنیاپرستی عقیده یا آموزه ای را که «واقعا» حق است نمیپذیرد، از نظر قرآن نه تنها کافر نیست که مستحق ثواب و پاداش است. (منبع: کتاب اخلاق دین شناسی، دکتر ابوالقاسم فنایی، ص 203)

سمت چپ مصطفی ملکیان فیلسوف ایران و سمت چپ ابوالقاسم فنایی پژوهشگر ایرانی حوزۀ دین و اخلاق

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3188 : به نام خدا. چند تا عکس از شالیزار اربابی صحرای دارابکلا. بینجستون آقا سید اسماعیل موسوی نوربخش. ارسالی آقا سید رسول شفیعی دارابی به تلگرام دامنه در روز سه شنبه 19 مرداد 1395.

و عکس های متنوع و دیدنی از مهندس محمد عبدی سنه کوهی از فضای بکر و قشنگ سنه کوه همسایه ی خوب شمال شرقی دارابکلا : اینجا

اینم کدو قلیون سنه کوه. عکس از مهندس محمد عبدی سنه کوهی بقیه در اینجا

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3187 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تاکید بر دوری عالِم از تعصّب و جمود

چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3186 : به قلم دامنه. به نام خدا. امروز سه شنیه 19 مرداد ماه 1395 وقتی برمی گشتم خونه، دیدم هم فضای سبز پارک کنار خونه مان زیباتر شده و هم یک مارکرک و طلا (به زبان شهری همان مرغ و خروس) در پارک مان مشغول تفریح و چریدن چمن اند. همین. بیشتر از این از دست من بر نمی آید در سلسله پست های قم شناسی.

وقتی که تو جناب یک دوست شوقانه می ری مُرسم راه آن فوَران آب هفت چشمه ی اوسا و مرسم و دارابکلا را با عکس گرفتن های ماهرانه ات دامنه ای و ایرانی و جهانی می کنی و من فقط بلدم همین مارکرگ و طلا در پارک قم را.

وقتی مردم تکون نمی خورند تا برند جلوه های قشنگ قم را ببینند، همین می شه که مارکرگ و طلا برخیزند بیان پارک و نوجِ چمن را چرب چرب بچَرن. ای... ای... این هم خاطره ی خطیر امروز دامنه!!

پارک محلّه ای خ شهید صدوقی قم. 19 مرداد ماه 1395. عکاس: دامنه

پارک محلّۀ خ. شهید صدوقی قم. 19 مرداد ماه 1395. مارکرگ و طلا. عکاس: دامنه

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٧ ‎ب.ظ

پست 3185 : به نام خدا. عکس هایی از دارابکلایی ها

از این پس دامنه در سلسله پست های جدید با عنوان «عکس هایی از دارابکلایی ها» بطور خلاصه و گذرا یاد می کند از اهالی این روستا. از بزرگان گرفته تا میانسالان و جوانان و نوجوانان و نونهالان و نوزادان.

از جناب یک دوست ممنونم که به من در رابطه با این سوژه ی تازه، قول همکاری داده است و قرار است عکس ها را به مرور برای دامنه فراهم سازد.

هر کس  عکسی از بزرگ و جدّ و پدر و خویشان و اقوام و دوستان خود دارد و مایل است در دامنه منعکس گردد، نیز می تواند به دامنه ارسال کند و یا در اختیار جناب یک دوست و یا به هر کس که می تواند به من برساند، بگذارد.

به دلیل اعتقاد راسخم به مقام سادات و سیادت، این پست را با انعکاس تصویر یک سادات محترم دارابکلا یعنی مرحوم سید ابوطالب هاشمی دارابی، آغاز و متبرّک کرده ام.

به شرح دامنه: مرحوم سید ابوطالب هاشمی دارابی. مشهور به «آق عمو» ساکن محلۀ حموم پیش ببخیل دارابکلا. همسر عموزاده یمان مرحومه لیلا طالبی دارابی. به عبارتی داماد عموی من مرحوم شیخ محمد طالبی دارابی فرزند پدربزرگم مرحوم کبل آخوند مُلاعلی طالبی دارابی. به عبارتی پدر آقایان مرحوم سید حسین، سید قاسم، سید علی اکبر، سید علی اصغر و سیّده خانم هاشمی دارابی. و به عبارتی عموی سید رسول هاشمی دارابی. روحش شاد و برایش فاتحه و صلوات. عکاس و ارسال: جناب یک دوست. 19 مرداد 1395.

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3184 : به نام خدا. متن نقلی. «ولایتِ فقیهِ آیت الله بروجردی "سیاسی" نبود. حجة الاسلام والمسلین محمد سروش محلاتی در روزنامه جمهوری اسلامی و سایت شخصی خود اینجا نوشته است:

1- در نظر ایشان [آیت الله بروجردی]، ولایت فقیه از آنچه را که شیخ انصاری پذیرفته است، فراتر نمی رود و بیش از ضروریات را دربر نمی گیرد. و حتی می توان گفت که این نظر، از نظرات دیگران محدودتر و مضیّق تر است، زیرا ایشان به ولایت در همه امور حسبیه نیز نظر نداده اند و بخشی از این امور را که ذاتا جنبه حکومتی دارد و از دخالت و تصمیم و مدیریت اشخاص بیرون است مثل حفظ انتظامات شهرها را خارج از آن دانسته اند... آیت الله بروجردی مبنای حکومت را عقل، احکام اسلام و تلقّی مسلمانان بالاتفاق می‌داند.

2- آیت الله بروجردی در ولایت سیاسی فقها در تدبیر جامعه و امور حکومت [تردید داشت]... [ایشان] حتی در نصب برای اقامه نماز جمعه هم ، نصب عام را زمینه ساز درگیری و قتل می داند، نمی تواند این شکل نصب را برای تصدی و دخالت در امور ریاستی جامعه، از قبیل فرماندهی و فرمانروایی بپذیرد... ایشان فقیه را برای همه ضرورت های جامعه، از قبیل حفظ انتظامات شهرها و امنیت شهروندان، منصوب نمی دانند.

3- وقتی [آیت الله بروجردی] به استفتائی درباره ولایت فقیه پاسخ می دهد، بارها قید «عام البلوی» یا «ابتلا عموم مردم» یا «عموم بلوی» را در تبیین قلمرو ولایت ذکر می کنند. از این رو اثبات ولایت فقیه در خارج از این قلمرو، در نزد آیت الله بروجردی مشکل است و در این باره باید به همان امور تعطیل ناپذیر اکتفا کرد... لذا ایشان وقتی به استنباط حکم نماز جمعه در عصر غیبت می رسند، با توجه به همین قاعده، آن را مشمول ولایت نمی دانند و در جواز اقامه آن حتی توسط فقها هم اشکال می کنند... تعطیلی آن، هیچ اختلالی در زندگی مردم بوجود نمی آورد، از این رو نماز جمعه در محدوده نصب فقها، که اختصاص به امور ضروری و تعطیل ناپذیر دارد، قرار نمی گیرد.

با این تحلیل، قلمرو ولایت فقها، از ولایت ائمه، محدودتر است و نمی توان همه اختیارات معصوم را برای فقها، اثبات کرد، چه اینکه این قلمرو برای "فقها"، تفاوتی با قلمروی ولایت برای عموم "مومنان عادل" - در فرض فقدان فقیه- ندارد، یعنی فقها، اختیاراتی فراتر از افراد عامی ندارند و همه حاکمان فقیه و غیر فقیه، از نظر اختیارات علی السویه بوده و در حد همان امور ضروری ، ماذون به دخالت و تصدی گری می باشند.

4- اگر بخواهیم نظریه فقیه بروجردی را با فقهای دیگر از شیخ انصاری گرفته تا امام خمینی، مقایسه کنیم و در حالی که در این دو قرن، آراء متنوعی در این باره ارائه شده است، نمونه و مشابهی برای آن ذکر کنیم ، باید آن را در ردیف نظر حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی بدانیم. موسس حوزه نیز در حالی که ولایت بر قضا و امور غیّب و قصّر را می پذیرد، ولی آن را به امور سیاسی در شرائط بسط ید مانند حفظ ثغور و اداره جامعه، تعمیم نمی دهد. شخصیت دیگر این جریان ... آیت الله شیخ اسماعیل محلاتی... آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی (کمپانی)... به نظر می رسد که این جریان فکری در قرن اخیر-با همه تفاوت هایی که بین اعضای آن وجود دارد- متاثر از آخوند خراسانی می باشند.

5- اساسا رویکرد آیت الله بروجردی در زمینه مساله امامت، با دیگر علمای امامیه، کاملا متفاوت است. ایشان هرچند مانند همه علمای مذهب، امامت را از اصول مذهب می‌داند و امامت را هم متضمن حکومت و تصدی مناسب سیاسی تلقی می‌کند ولی در عین حال مانند دیگران تمایلی به درگیر شدن با این موضوع ندارد و لذا از شیوه فقهای دیگر که به تناسب بحث ولایت فقیه، وارد بحث حکومت و ولایت ائمه(ع) شده‌اند، پرهیز می‌کند...

ایشان به نقل شاگرد برجسته‌اش استاد مطهری بارها در جلسه درس حوزه این مطلب را یاد آور شده بود که: "ما به سنی‌ها می‌گوییم ما یک بحثی با شما داریم راجع به زمامداری بعد از پیامبر، ولی این بحث گذشته است. نه حضرت علی وجود دارد که زمامدار باشد و نه ابوبکر. پرونده این موضوع را می‌بندیم و راکد می‌گذاریم ولی یک مساله دیگر هست و آن اینکه قول چه کسی بعد از پیغمبر حجت است؟ حدیث ثقلین، مرجعیت علمی عترت را بیان می‌کند و الآن ما باید ببینیم در احکام، عترت چه گفته است"...در اواخر عمر خود فرمود: «... باید صرف‌نظر کنیم از خلافت...» ... بیشترین اهتمام را بر حجیت «فتوای» ائمه(ع) داشته است و وارد بحث از «حکومت» ائمه نشده است.»

حجة الاسلام والمسلین محمد سروش محلاتی

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٤ ‎ب.ظ

پست 3183 : به قلم حجة الاسلام مالک رجبی دارابی 121. «بسم الله الرحمن الرحیم. سلام. 40 شاخص جوان مومن انقلابی از دیدگاه رهبر انقلاب حضرت امام خامنه ای :

1.  خود را مدیون اسلام وانقلاب می داند.

2.  مومن به انقلاب ومبانی آن است.

3.  به آینده انقلاب ونظام اسلامی امیدوار است.4.  دوستدار انقلاب ونظام اسلامی است.

5.  معتقد به آرمانهای انقلاب است.

6.  مبانی جمهوری اسلامی را میداند.

7. خودش را برای همه میدانهای موردنیاز انقلاب (سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ونظامی) اماده میکند.

8.  پیشتاز حرکتهای انقلابی است...


ادامۀ مطلب
سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٤ ‎ب.ظ

پست 3182 : به نام خدا. متن نقلی. «راه احیای مجد و عظمت تاریخی مسلمین، ترویج بنیادگرایی دینی و جهاد با کفار و دامن زدن به جنگ تمدن غرب و پنچر کردن چرخ این تمدن و دعا برای نابودی این تمدن نیست، تقابل افکندن میان اسلام و غرب یا اسلام و مدرنیته و تلاش برای احیای هویت اسلامی و مقدم داشتن آن بر هویت انسانی راهی به دهی نخواهد برد.

دشمن اصلی مسلمانان دشمن خانگی است و آن عبارت است از بنیادگرایی، ظاهرگرایی، سلفی گری، اشعری گری، تعطیل کردن عقل در برابر نقل، تحجر، جزم اندیشی، خشک مغزی و خمودگی در مقام نظر و استبداد، خشونت ورزی در مقام عمل، و این همه  معلول نحیف شدن هویت انسانی و نشاندن هویت دینی به جای آن است. (منبع: کتاب اخلاق دین شناسی، دکتر ابوالقاسم فنایی، ص 182)

دکتر ابوالقاسم فنایی پژوهشگر ایرانی حوزه ی دین و اخلاق و استاد دانشگاه و دانش‌ آموختۀ درس خارج فقه در حوزه علمیه قم

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3181 : به شرح دامنه. به نام خدا. «آزادی اجتماعی بدون آزادی معنوی میسّر و عملی نیست». استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری این اندیشه ی اساسی را در کتابش «آزادی معنوی» توضیح داده‌ است.

توضیح دامنه : به نام خدا. یکی از آثار ارزنده ی شهید آیة الله مرتضی مطهری کتاب شریف «آزادی معنوی» ست. آن عالم متفکر اسلامی در این کتاب خواندنی، به این گونه پرسش‌ ها پاسخ داده است: آزادی معنوی به چه معناست؟ چه رابطه‌ ای بین تقوای فردی و آزادی اجتماعی وجود دارد؟ عبادت و دعا چه تأثیراتی روی نفس انسان دارد؟ قُرب و نزدیکی به خداوند به چه معناست؟ آیا انسان قدرت تصرّف بر عالم بیرون را دارد؟ عصمت به چه معناست؟ نماز چه آثار تربیتی در انسان دارد؟ از نظر روانی توبه چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ و چه شرایطی دارد؟ هجرت چیست و چرا در اسلام به هجرت سفارش شده است؟ روحش شاد و آثارش جاویدان.

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3180 : به نام خدا. لیف روح 146 سخنی اخلاقی و دینی ست از زبان نورالدین عبدالرحمن شیخ احمد جامی _خاتم الشُّعراء_ در دیوان اشعارش، جلد 1، ص 248):

سعادت خواهی از عادت گذر کن
که ترک عادت است اصل سعادت

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

به قلم روزگار 13

پست 3179 : «سلام دارم خدمت برادر گرامیم آقای طالبی. در پست 3176 اینجا (آلبوم 101 عکس دارابکلا) عکس اول خیلی زیباست؛ هم جلوه گر قدرت خداوند و هم زیبایی اطراف ماست. که خیلی ها سال به سال هم نمی آیند که از این مناظر خدادادی فیض و لذت ببرند. به هر حال تشکر می کنم از شما و آقای عکاس (جناب یک دوست).»

پاسخ دامنه : به نام خدا. من هم مانند شما سلام دارم به شما روزگار. خدا را شاکرم و از شما  نیز ممنونم که به این عکس های خوب جناب یک دوست در پست مزبور، شکر و سپاس اَداء نمودی.

من از چلیک وچگی تا این سنّ میان سالی ام، تمام دارابکلا را حسابی مسابی گشته ام. از کوچه پس کوجه هایش گرفته تا لش دله و میان شورش و باجگیرون. و از آغوزگاله گرفته تا مِلجه کاتی و تَشنی سر و موذی لت و چلکاچین و ول اُوووه و نرگس آمن. و از اوندون پیش گرفته تا له مال و انارقلت و انبَس مرز و تیرنگ گردی و تشی لت و میانسره و سرتا و جناسم و وناجم و اوسا و مُرسم و لیزتپه سر.

این توی بچه ی شهری دارابکلایی ساکن شهر بی قواره ی ساری هستی که باید پاشی و ماشینت را استارت بزنی و بری جای جای دیدنی محل را ببینی و شکرگزار داده های خوب خدا باشی نه دامنه؛ که دامنه تا تونسته با یوسف و سید علی اصغر و سید رسول و علیرضا و احمد  و احمد، همه جای روستا را گشته و عکس های بی شمار هم بر یادگار گذاشته و در دامنه هم همطی نشرش می ده!!! آره ای روزگار.

این عکسِ سخن حکیمانه و دلنشین امام صادق (ع)، امام سراسر علم و دانش و عرفان را تقدیم می کنم به شیفتگان آن بنیانگذار مذهب شیعه و نیز تقدیم به شما روزگار.

چقدر این سخن امام صادق (ع) بر دل انسان اُنس می آفریند. حقیقتا" آرامی بخشه

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3178 : به نام خدا

سید رسول هاشمی دارابی. سال 1382

سید علی اصغر شفیعی دارابی. دامنه. حسن آهنگر دارابی. آهنگرمحلۀ دارابکلا. سال 1360

قم. کوی دانشگاه علوم پزشکی. 18 مرداد 1395. دامنه. عکاس: عارف

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ

به قلم میرزاعلی  چلوئی دارابی 23

پست 3177 : «به نام خدا و سلام به خدمت جناب دامنه و دامنه خوانان و همچنین خدا قوت خدمت جناب یک دوست .

نظر به پست 3176 اینجا (آلبوم 101 عکس دارابکلا) مطلبی را خدمتتان عارضم و آن اینکه حدود  بیست و اندی سال  پیش که در دوران راهنمایی درس میخوندم در فصل امتحانات بعد از اتمام هر امتحان به همراه همکلاسیهامون برای آب تنی به رودخانه میرفتیم .

جناب دامنه عزیز بعد اون سالهای خاطره انگیز همیشه در تابستان شاهد خشکی رودخونه محلممون بودیم تا امسال . و هنوز که هنوزه که تابستون به نیمه ش هم که رسید آب روان ساری و جاریه.

و این مطالب رو به این دلیل براتون نوشتم که اولا خواستم هممون شاکر خداوند باشیم به دلیل بارنگی خوب در سال زراعی و هم اینکه بگم از رف بن شما اب زلال و پاک ساری و جاریه و جریان زنگی در محل با این همه نعمتهای بیشمار خداوندبرقرار و انشاالله پایدار. و بنده نیز امیدوارم که سالهای اتی نیز شاهد بارش خوب باشیم والبته و صد البته شاکر خداوند رحمان و رحیم بابت داده های بیکرانش .در پناه حق سالم باشید و تندرست و خدا نگه دار»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما حاج میرزاعلی، دوست اهل مطالعه و دوستدار  خلقت های بی بدیل خدای متعال و دلسوز به نعمت های آشکار و نهان خدا در پهنه ی زیبای دارابکلا. ممنونم که شکر نعمت را بر جای آوردی. و من این شعر مشهور شکر نعمت و یکی از آن عکس های آلبوم 101 جناب یک دوست را در این پست می آورم تا باز نیز شکرگزار باشیم مثل همین روحیۀ خوب تو حاج میرزا:

واقعا" از کَف بیرون می کند شکر ناگزاری ها و کفر نعمت کردن ها

نعمت آب، شکرگزاری خدا. رودخانه ی مرسم به اوسا و دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه در 17 مرداد 1395

سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3176 : به نام خدا. تصاویر زیبا از هفت چشمۀ اوسا مرسم دارابکلا با دیده ی خوش زاویه ی جناب یک دوست در آلبوم 101 عکس دارابکلا: اینجا

17 مرداد 1395. هفت چشمۀ اوسا مرسم دارابکلا. بعد از پل جادۀ مُرسم. آب در فوران خودشبیه تمساح و کورکویدل شده است. آن گوسفندان و چوپان جوان را هم ببینید. ارسالی جناب  یک دوست به تلگرام دامنه

دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ

پست 3175 : به نام خدا. سخن حکیمانه ی دیگری از امیرالمؤمنین امام علی _علیه السّلام_ در باره ی شگفتى های تن آدمی _فیزیولوژى انسانى_ در حکمت 8 نهج البلاغه:

«اعْجَبُوا لِهَذَا الْإِنْسَانِ، از ویژگى هاى انسان در شگفتى مانید که:

یَنْظُرُ بِشَحْمٍ با پاره اى پى مى نگرد،

وَ یَتَکَلَّمُ بِلَحْمٍ و با گوشتی سخن مى گوید،

وَ یَسْمَعُ بِعَظْمٍ و با استخوانی مى شنود،

وَ یَتَنَفَّسُ مِنْ خَرْمٍ و از شکافى نَفس مى کشد.»

امام علی (ع) مظهر تامّ رحمت و عدالت

دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3174 : به قلم دامنه. به نام خدا. حجة الاسلام سید حمید روحانی زیارتی رئیس سابق مرکز اسناد انقلاب اسلامی و رئیس فعلی بنیاد تاریخ‌ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی و نویسنده کتاب های مسلسل نهضت امام خمینی، خواهان محاکمه ی دکتر حسن روحانی رئیس دولت یازدهم شد.

وی در همایش «از نهضت مشروطیت تا انقلاب اسلامی» در دانشگاه هنر تبریز رئیس‌جمهوری ایران را خطری بزرگ برای ایران دانسته و گفت: «آن روزی که رهبری فرمودند من مذاکره (هسته ای) را بیهوده می‌دانم، عمروعاص‌ های امروز، رهبری را مجبور به مذاکره کردند. روحانیت و ائمه  جمعه باید در برابر مذاکره با شیطان نهضت به راه می‌انداختند؛ اما کوتاهی کردند. ما امروز رسوایی مذاکره و برجام را دیدیم؛ والخیر فی‌ ماوقع. اگر سیل نامه از بسیج و روحانیت به ریاست‌جمهوری گسیل می‌شد، آقای روحانی جرئت مذاکره با آمریکا را نداشت. نباید می‌ نشستند و نظاره‌ می‌کردند».

او افزود: «اینها برای هر سخنرانی رهبری دهن‌کجی  نشان می‌دهند و باید مجازات شوند. یکی از بدعت‌های آقای روحانی این بود که مردم را از جریان مذاکرات دور نگه داشت. آقای روحانی به جرم خیانت به کشور و دروغ و دوری از ولایت باید محاکمه شود».

او حرفش را این گونه ادامه داد و گفت: «در انتخابات ریاست‌جمهوری باید از روحانی و احمدی‌ نژاد عبور کنیم. روحانی به دلیل خیانت و احمدی‌ نژاد به دلیل مکاتب ناسیونالیستی و شبهه‌ ناک شایسته مملکت‌ داری اسلامی نیستند... احمدی‌ نژاد امتحان بدی داد و اندیشه‌های ایران‌ پرستی و مکتب ایرانی ضربه سنگینی بر نهضت‌های اسلامی منطقه زد. امروز شرایط به‌ مراتب بدتر شده است. روحانی نه‌ تنها علیه رهبری، بلکه به صورت عریان بر امام (خمینی ) هم شمشیر بست. روحانی در حرم امام گفت که ما باید مانند متحجران خود را به مشتی کلمات بی‌ روح امام محدود نکنیم!! خیانتی که آقای روحانی انجام داد، بنی‌ صدر نمی‌ توانست بکند. باید مراقب بود».

او با انتقاد از شورای نگهبان افزود: «ای کاش شورای نگهبان قبل از تصویب اعتبارنامه ایشان (یعنی دکتر حسن روحانی) کتاب ایران و جهانی‌ شدنشان را مطالعه می‌کرد. در این کتاب به نویسندگی آقای (محمود) سریع‌القلم موارد متعددی خلاف نصّ اسلام نوشته شده است».(منبع: اینجا)

سخن صریح دامنه: به نام خدا. 1- من به عنوان یک شهروند عادی ایران، در مسائل مذاکرات هسته ای از آغاز تا اکنون، هیچ گاه نه خوشبین بودم و نه تبریک گفتم. و حتی تحلیلم را به دلایل مسائل خاص امنیت ملی در دامنه هرگز ننوشتم. همانطوری که از آغاز تا همین الآن در مورد قضایای سوریه! چیزی ننوشتم و بگذرم.

2- این آقای حجة الاسلام سیدحمید روحانی زیارتی را امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی طی یک نامه ای با مضامین مهم، فرموده بودند بنشین و تاریخ انقلاب اسلامی را به نحو درست بنویس. اما این شخص، متاسفانه به جای آن که تاریخ را بنویسد فقط تاریخ!!! می نویسد. و خیلی فرق است بین تاریخ را نوشتن و تاریخ نوشتن. اولی واقعیات و حقایق نویسی ست و دومی دستوری و دلبخواهی و جناحی نویسی. از این هم بگذرم.

3- و اما این آقای سید حمید روحانی از این حق برخوردار است هر کس را در هر مقام و پایه ای ست نقد کند و از این نظر ایرادی نیست. ولی وی را می شناسیم که در چند سال پیش در دهۀ هفتاد نیز در جلد دوم کتاب خاص و قلم خاص خود «نهضت امام خمینی» به پریشان گویی مبتلا شده بود و معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی را «ساواکی» خواند. تهمتی که فقط از ذهن های بیمار بیرون می خیزد. همه ی مخالفان مرحوم دکتر علی شریعتی با همه ی قوا و خدم و حشَم، علیۀ شریعتی از دهه ی 50 تا حالا وارد گود شدند حتی با هزینه های بیت المال و سهم امام (ع)، ولی هرگز نتوانستد حتی نام شریعتی را از قلب ملت و جوان و اندیشمند و انقلابی محو کنند!!!

حالا این آقای سیدحمید روحانی مهدی شهر سمنان، همسایۀ سُرخه ی سمنان زادگاه دکتر حسن روحانی، مدتی ست که اسیر دست این و آن شده. زیاد حرف هایش را جدی نگیرید. مثل همین عکس نوشته ی همین پست در زیر که علیه ی آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته است.

این شخص و هم مسلکی های وی آن زمان که نیروی اصیل انقلاب به سیاست تعدیل و مواضع سیاسی هاشمی رفسنجانی بنا به حق آزادی بیان، نقد و ایراد منطقی می گرفتند، اینان و دوستدارانشان در نماز جمعه ی تهران _میان خطبه هایی که در حکم دو رکعت نماز از چهار رکعت نماز ظهر محسوب می گردد_ شعار می دادند: «مخالف هاشمی، مخالف رهبر است؛ مخالف رهبری، دشمن پیغمبر است».

حالا مدتی ست این شخص و آن باندی مخوف که من و شما همه آنها را می شناسیم سوپر انقلابی شده اند و این گونه پریشان گویی می کنند! بگذرم.

و فقط سربسته بگویم: پول، آدم را بسیار منحرف و خائف می کند و تهدید افشاگری هم، آدم را بسی ترسو و هذیان گو بار می آورد. جناب سید حمید روحانی مراقب نبودی و غرق شدی، غرق تاریخ نویسی به شیوه ی درباری و حزب توده ای.

برو همان تاریخ نویسی را در کلاس تواریخ دانان و تاریخ نویسان زبَردست یاد بگیر و دستور امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی را بر زمین نزن و خُسران دنیا و عُقبی را نخر. برو و بس است و کمی هم با دوستت حجة الاسلام روح الله حسینیان _رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی_ که از قضا بر سر برخی قضایا!!! منتقد سرسخت و جدی توست، گپ و گفت کن و مسائل را حل کن و زیاده نباف.

همه می دانیم حجة الاسلام والمسلمین حسن روحانی عضو ارشد و شورای مرکز جامعه روحانیت مبارز تهران بوده و هست؛ یعنی شاخص ترین جریان جناح راست و لیدر احزاب راستی ایران. پس زیاد خیال نکن جناب سیدحمید که آقای حسن روحانی از جرگه ی دیگری ست. نه. همان جناح راست است ولی نه افراطی و به دور را واقع گرایی.

هر جند من منتقد ایشان بوده و هستم و حق من است به هر کس که غیرمعصوم (ع) است، در حوزه های اعتقادی و باورهای بنیادی ام، نقد کنم و مقلد کورکورانه نباشم. ولی واژه هایخیانت در مورد ایشان در گفتارت و نیز واژه ی مجبور کردن رهبر معظم انقلاب، یک اهانت بسیار  بزرگی ست به رهبر معظم انقلاب که جیهه ی ضد امپریالیستی جهان را رهبری و پیشوایی می کند.

این را هم بدان که آمریکا از بیش از دویست سال پیش که پدید آمده تا الآن، همواره دولتی بوده دو وجهی؛ سوی اولش جنگ بوده و ستیزه و خوی دومش خُدعه بوده و مذاکره. این را انقلابیون ایران و حتی مبارزین جهان بخوبی باخبرند. پس، همه باید حواس خود را جمع کنیم و هوش را مقیاس نماییم. حرف آخرم این است در تاریخ همیشه جُبن مانع حق گویی و حُب، موجب گزافه گویی بوده است. همین.

حجة الاسلام سید حمید حسینی روحانی زیارتی، اهل مهدی شهر سمنان

دامنه. قم. یکشنبه 17 مرداد 1395. عکاس: عارف

دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3173 : به قلم سید مهدی دارابی. «سلام آقای طالبی. با اطلاع رسانی دوستان اومدم این مطلب رو دیدم. (پست 3153 اینجا). ممنون بابت توضیحات و حتما" بزرگیتون رو به پدرم میرسونم. حتما در آینده ای بسیار نزدیک عکس هایی از پدربزرگ گرامیم (مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی دارابی) براتون میفرستم. به روی چشم»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام من هم به شما آقا سیدمهدی. خیلی خیلی خرسندم کردی که بزودی تصاویر پدربزرگ گرامی ات مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی دارابی را برایم تلگرام می کنی. منتظر می مانم تا تصاویر واصل شود و من دَین خودم را به آن روحانی بزرگوار دارابکلا که بسیار با وی دوست و نزدیک و همسخن بودم و یادش برایم همیشه جاویدان است؛ اَداء نمایم. از دیدنت آقا سید مهدی خیلی خرسند گشتم و از جناب یک دوست ممنونم شما خوبان ورزشی دارابکلا را مصوّر نمود. برایت آرزوی توفیق روزافزون دارم آقا سید مهدی. باز نیر تاکید دارم سلامم را به بابات که دوست فراموش نشدنی من است، ابلاغ کن و خدا نگه دار.

آقا سید مهدی دارابی پسر آقا سید حسین دارابی. (به عبارت دیگر نوه ی مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی دارابی). عضو تیم فوتبال اتّحاد دارابکلا. در روز 14 مرداد 1395. زمین فوتبال سردۀ اوسا دارابکلا. عکاس: جناب یک دوست

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3172 : به نام خدا. جند عکس از ارسالی های جنابان: یک دوست، رنگین کمان و مهندس محمد عبدی سنه کوهی به دامنه در قسمت آلبوم 98 دامنه :  اینجا

گُل یا همون نوج کهی لَم دارابکلا. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. 16 مرداد 1395. بقیه اینجا

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3171 : به نام خدا. متن نقلی. «ما می دانیم که احکام خداوند ظالمانه نیست، اما این علم موجب نمیشود که فهم و برداشت ما از متون ظالمانه نباشد. ممکن است ما خطا کنیم و از دل متون دینی حکم ظالمانه ای را استنباط کنیم و به خدا نسبت بدهیم.

برای جلوگیری از این خطا ما موظفیم برداشت خود از متون دینی را با معیار عدالت بسنجیم و  موزون کنیم. حکمی که در صدر اسلام و دنیای قدیم عادلانه بوده، لزوما" در همه دنیاها عادلانه نیست.

علم غیبِ خداوند نمی تواند «عدلِ زمانه» را به «عدل فراتاریخی» تبدیل کند. تشریع دین کار خداوند است و ساحت مقدّس او از خطا منزه است، اما فهم دین کار انسانهای جایزالخطایی است که برای تصحیح خطاهای معرفتی خود نیازمند معیارهای پَسینی هستند.»(منبع: دکتر ابوالقاسم فنایی، اخلاق دین شناسی، ص 479)

دکتر ابوالقاسم فنایی پژوهشگر ایرانی حوزه ی دین و اخلاق و استاد دانشگاه و دانش‌ آموختۀ درس خارج فقه در حوزه علمیه قم

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام  مالک رجبی دارابی 120

پست 3170 : «سلام. بسم الله الرحمن الرحیم. فضیلت نماز یکشنبه ماه ذی القعده. نماز یکشنبه ذی القعده نمازی مستحبی و چهار رکعتی که در یکی از روزهای یکشنبه ماه ذی القعده خوانده می شود و فضائل بسیاری از جمله آمرزش گناهان و با ایمان مردن برای آن در روایات آمده  است.

کیفیت نماز: رسول خدا(ص) در روز یکشنبه ماه ذى القعده فرمودند: «ای مردم! کدام‌ یک از شما می‌خواهید توبه کنید؟» گفتند: رسول خدا! همه ما می‌خواهیم توبه کنیم.

پیامبر فرمودند: «غسل کرده، وضو گرفته و چهار رکعت نماز بجا آورید (هر دو رکعت به یک سلام)  در هر رکعت یک‌ بار "فاتحة الکتاب"، سه‌بار "قل هو اللّه احد" و یک‌ بار "معوّذتَین" (قل اعوذ برب الفلق ‏و قل اعوذ برب الناس) بخوانید. آن‌ گاه هفتاد بار استغفار نموده «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ رَبِّی وَ اَتُوبُ اِلَیهِ» و در پایان «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ » بگوید. سپس بگوید : یَا عَزِیزُ یَا غَفَّارُ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی وَ ذُنُوبَ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فَإِنَّهُ لَا یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا أَنْتَ اى عزیز! اى بخشاینده! گناهان من و گناهان تمام مردان و زنان مؤمن را بیامرز که جز تو کسى گناهان را نمی‌ آمرزد».

فضیلت نماز: آن‌ گاه فرمودند: «بنده‌ اى از امت من چنین عملى را انجام نمی‌ دهد، مگر این‌ که از آسمان به او ندا می‌ رسد: بنده خدا! عمل را از نو شروع کن که توبه تو قبول، و گناهانت آمرزیده شد. فرشته دیگر از زیر عرش ندا می‌ کند: اى بنده! مبارک باد بر تو و بر خانواده و خاندانت.

منادى دیگرى صدا می‌زند: در روز قیامت، دشمنانت را از تو راضى می‌نمایند. فرشته دیگرى ندا می‌ کند: اى بنده! با ایمان از دنیا می‌ روى. دینت از تو گرفته نشده و قبر تو وسیع و نورانى خواهد شد.

منادى دیگرى صدا می‌زند: پدر و مادرت راضى می‌شوند، گرچه خشمگین باشند، پدر و مادر، تو و خاندانت بخشیده شده و در دنیا و آخرت خوش رزق خواهى بود.

جبرئیل ندا می‌کند: من با فرشته مرگ پیش تو آمده و به او دستور می‌دهم که با تو خوش‌رفتار بوده، به‌خاطر مرگ آسیبى به تو نرسانیده و به نرمى، روح را از بدنت خارج نماید».

تبصره: دستور کلی برای خواندن نمازهای مستحبی، به صورت دو رکعتی است. بنابراین، اگر توصیه به چهار رکعت نماز مستحبی در موردی شده باشد، لازم است دو نماز دو رکعتی خواند.

تبصره: زمان اصلی خواندن این نماز یکشنبه ماه ذی القعده است ولی مطابق فراز انتهایی روایت،اگر در یکشنبه سایر ماهها نیز این نماز به جای آورده شود همین پاداش را خواهد داشت.

(منابع: 1- طباطبایی یزدی، سید محمد کاظم، العروة الوثقی، ج 2، ص 111، بیروت، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات، چاپ دوم، 1409ق. 2- ابن طاووس، علی بن موسی، إقبال الأعمال، ج ‏1، ص 308، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ دوم، 1409ق. 3- کتاب شریف مفاتیح الجنان تألیف محدّث بزرگ حاج شیخ عبّاس قمی رحمه الله)

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3169 : به نام خدا. متن نقلی. «ثروتمندان باید سطح زندگی خود را با عموم مردم تطبیق دهند. یک اصل ثابت و تغییرناپذیر این است که یک نفر مسلمان باید زندگی خود را از زندگی عمومی جدا نداند، باید زندگی خود را با زندگی عموم تطبیق دهد.

معنی ندارد در حالی‌ که عموم مردم در بدبختی زندگی می‌کنند عدۀ دیگر با مستمسک قراردادن «قُلْ مَنْ حَرَّمَ زینَةَ اللهِ الَّتی اَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَالطَّیباتِ مِنَ الرِّزْقِ» در دریای نعمت غوطه‌ ور بشوند هرچند فرض کنیم که از راه حلال به چنگ آورده باشند.

خود امام صادق سلام‌ الله علیه که به اقتضای زمان، زندگی را بر خاندان خود توسعه داده بود، یک وقت اتفاق افتاد که نرخ خواربار ترقی کرد و قحط و غلا پدید آمد. به خادم خود فرمود: چقدر آذوقه و گندم ذخیره موجود داریم؟ عرض کرد: زیاد داریم، تا چند ماه ما را بس است. 

فرمود: همه آنها را ببر و در بازار به مردم بفروش. گفت: اگر بفروشم دیگر نخواهم توانست گندمی تهیه کنم. فرمود لازم نیست، بعد مثل سایر مردم روز به روز از نانوایی تهیه خواهیم کرد،  و دستور داد از آن به بعد خادم نانی که تهیه می‌کند نصف جو و نصف گندم باشد، یعنی از همان نانی باشد که اکثر مردم استفاده می‌کردند. فرمود: من تمکّن دارم به فرزندان خودم در این سختی و تنگدستی نان گندم بدهم، اما دوست دارم خداوند ببیند من با مردم مواسات می‌ کنم. (منبع: استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، بیست گفتار، ص 127. گزیده ی کتاب)

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3168 : به نام خدا

لاهیجان. پارک بزرگ شهر. سال 1383. دامنه

کهک قم. 1380. دامنه و حجة الاسلام مهدی زاده متخصص برنامه ی کودک در تلویزیون. عکاس: عارف

سال 1363. حیاط مسجد جامع ساری. روز اعزام به جبهه ی بیش از 25 نفر بسیجی  دارابکلایی به جبهه: ردیف جلو: معلم قرآن سید اسدالله حسینی دارابی. ردیف دوم: حاج سید تقی شفیعی دارابی. دامنه. حسن صادقی محلی. ردیف سوم: علی رزاقی. مرحوم قاسم ملایی دارابی. حسن آهنگر دارابی (برادر حاج احمد). سید رسول هاشمی دارابی. علی آهنگر دارابی (حسین). روانشاد یوسف رزاقی. جعفر رجبی دارابی. حسن آهنگر دارابی (مرحوم حاج مرتضی). غلام یزدانی. بقیه را شناسایی نکردم. عکاس: سید علی اصغر شفیعی دارابی که خود از اعزامی های آن روز بود

یکشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم مهندس محمد عبدی 54

پست 3167 : «سلام بر کبلاقا ابراهیم عزیز. چه مطالب و نوشتار کوتاه و قصار جالبی انتخاب نمودی. (اشاره به پست های امروز شنبه 16 مرداد 1395 دامنه). برادر خیلی آموزنده و جالب و جاذب بودند برایم. ازین نظر دست شما درد نکنه.

و نیز چرا ده تا سنگک گرفتی؟ (اشاره به پست 3164 اینجا) احتکار می کنی قربان؟ همیشه تازه شو مصرف کنی بهتر نیست؟ هوا گرمه وگرنه خودم خدمتشون می رسیدم! موفق باشی ای رفیق همیشه شفیق»

پاسخ دامنه: به نام خدا. سلام محمد. اولا" این عکس برفی تو را در زیر گذاشتم تا یخ کنی. ثانیا" من اگر دامنه خوانان کشش داشته باشند دامنه را به زیر سه چاپ صبح و عصر و شب می برم. ولی فعلا" همین روزی هفت هشت ده پست کوتاه و متنوع که اغلب به قلم دامنه است بسنده می کنم. باور کن یک روز اگر جایی باشم و پست گذاشتنم دیر بشه، برخی از همین دامنه دوستان هی وگ وگ! و پک پک! می آیند که ای دامنه کجایی کجایی؟؟ اما بعد نون 10 تا می گیرم فریز می کنم اِتّا اِتّا می خورم نه ده تا ده تا. متفکر

مهندس محمد عبدی سنه کوهی. توی کیف پولت، پول مول! احتکار کردی محمد!؟

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ٥:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3166 : به نام خدا. اندیشه های مرحوم دکتر علی شریعتی

تاکید معلم انقلاب دکتر علی شریعتی بر خدمت به مردم

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ

پست 3165 : به نام خدا. متن نقلی. از دکتر دکتر ابوالقاسم فنایی در باره ی غرب زدگی و عرب زدگی و شرق زدگی و تقلید کورکورانه. دامنه اساسا" طبق اصولی که در مدیریت وبلاگ دامنۀ دارابکلا دارد، در مورد متن های نقلی، هیچ گونه پیش داوری نمی کند.

دکتر ابوالقاسم فنایی پژوهشگر ایرانی حوزه ی دین و اخلاق و استاد دانشگاه ودانش‌ آموخته ی درس خارج فقه در حوزه علمیه قم

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3164 : به نام خدا. کوتاه می نویسم. چون خیلی ها و یا اساسا" همه، هول هولکی، کارهای هولناک دارند و متن های طویل دوست ندارند. پس مستقیم می رم روی لُبّ مطلب.

نان آوری خانه و خانواده کار منحصر مردِ خانه است و نان خرینی نیز کاری ست مطلقا" مردانه. حال چه بر دوش شوهر و پدر و چه بر گُرده ی پسر. اما با تاسّف باید گفت خیلی ها این وظیفه ی مشخّص و منحصر را به گردن زن و یا بدتر از آن دختر، می اندازند و خود از این تکلیف شاقّ، شانه خالی می کنند و بآسانی نانوانی رفتن را به موجوداتی محوّل می کنند که کارشان اساسا" لطف است و لطافت. نه این گونه معطّلی و ماندن در نوبت طولانی. پس هم نان آور خانواده باشیم و هم نان خرین خانه. همین.

دامنه. 16 مرداد 1395. قم. خریدن نون سنگک برای منزل. بشمار چند تاست!؟ عکس دوم در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3163 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

حقیقت برای روح های آلوده تلخ است

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

به شرح  دامنه

پست 3162  : به نام خدا. کتاب «خاطرات آیة الله سیّد کاظم نورمفیدی» نمایندۀ ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان کتابی خواندنی ست. با خواندن هم به مسائل حوزه ی قم آگاه می شوی. هم تحولات انقلاب اسلامی در دهه ی 40 و 50 را مرور می کنی و هم به زندگی علمی و سیاسی ایشان و بسیاری از مبارزان، آگاهی می یابی. طبق معمول چهار گزاره را می آورم:

در صفحه ی 78 آمده است: آن سال ها طلاب علاقه مند، یک امتحانی می دادند به نام «تصدیق مدرسی» و هر کس در این آزمون قبول می شد، بدون کنکور وارد دانشکده معقول و منقول تهران می گردید که بعدها به دانشکده ی الهیات تغییر نام داد.

در صفحه ی 198 گفته است: مرحوم علامه طباطبایی شب های پنج شنبه یک جلسه ی خصوصی بحث فلسفه در قم داشتند که فقط عده ای از افاضل در آن شرکت می کردند.

در صفحه ی 201 در مورد آیة الله شهید مرتضی مطهری می گوید: ارتباط ما با آقای مطهری تنها در جلسه ی خصوصی فلسفه خلاصه نمی شد. بلکه بعضی  روزهای پنج شنیه من و آقای مطهری و آقای دکتر سید مصطفی محقق داماد و آقای سید علی محقق داماد  به باغی که متعلق به مرحوم آیة الله محقق داماد بود می رفتیم. این باغ در یکی از روستای اطراف قم به نام «سیرو» که جا زیبایی بود قرار داشت.

در صفحات 271 و 272 چنین آمده است: محرم سال 1357 در مسجد حاج آقا کوچک در گرگان منبر می رفتم و علیه شاه و دولت طاغوت و جنایات آنها صحبت می کردم... یک شب از کم تحرّکی مردم گرگان گله کردم...  اوج مشارکت مردم در مبارزات امام در گرگان مربوط به روزهای تاسوعا و عاشوراست. واقعا" جمعیت زیادی آمدند. و این به خاطر تاثیر عمیق واقعه ی کربلا و نهضت امام حسین (ع) بود.

(دامنه: ماه محرم سال 1357 شمسی مصادف با 11 آذر تا 10 دی 1357 بود. و تاسوعا و عاشورای آن سال مصادف بود با نوزدهم و بیستم آذر آن سال)

عکس روی جلد آیة الله سیّد کاظم نورمفیدی نمایندۀ امام و ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان. عکاس: دامنه. تاکید کتاب به جریان هجوم متحجّرین حوزه علمیه به آیة الله شهید مرتضی مطهری پس از نوشتن کتاب «مسالۀ حجاب» در اواخر دهۀ پنجاه

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3161 : به نام خدا. متن نقلی. «ما دینمان دینی بود که عارف ما می گفت که «من از دیوار چین تا اندلس، در هر بیابانی، اگر خاری به پایی بخلد و فرو رود، من اشک میریزم، او آن وقت فکر می کرد که یک سوی عالَم، دیوار چین است و یک سوی آن هم اندلس است؛ ما دینمان اینچنین دینی بود، ببینید چقدر بزرگواری و انسانیت که می گفت

«من در همه بیابانهای عالم، هر وقت خاری به پای کسی میخلد، من اشک میریزم»؛ یا می گفت که «من بر در جهنم می ایستم و هر که را که خواستند وارد جهنم کنند، می گویم گناه او را هم به پای من بگذارید، همه را به بهشت می فرستم و بعد می گویم من با همۀ این گناهان آماده هستم، حال هر کار می خواهید با من بکنید»، دین ما چنین دینی بود، این تلقی وجود داشت، اما حال چنین نگرش و تلقی والایی را با آنچه که در امثال بن لادن ها و مُلاعمرهای جهان می بینم، مقایسه کنید، چنین افرادی هم یک تلقی از دین است.

به نظر من روح دینداری همین است که ما قبول کنیم که همۀ انسانها، ساخته های دست خداوند هستند و چون ساختة دست خدا هستند، خواستۀ دل خدا هستند، من بارها گفته ام که «ساختۀ خدا، خواستۀ خداست» و «هر چه ساختۀ دست خداست، با همۀ نقایصش، خواستة دل خدا هم هست» (منبع: مصطفی ملکیان، تدین تعقلی، سال 80)

نکته ی دامنه: به نام خدا. جملۀ آخر این متن، قابل نقد و بررسی ست. البته جمله ی متن، کلّی ست و نمی شود نیّت خوانی کرد و بآسانی داوری داشت. اما ظاهر گزاره به فهم من نشان می دهد این جمله نقیض جمله ی بالاست که آورده است: «اما حال چنین نگرش و تلقی والایی را با آنچه که در امثال بن لادن ها و مُلاعمرهای جهان می بینم، مقایسه کنید، چنین افرادی هم یک تلقی از دین است.» یعنی در حقیقت آن دوگانه ای که در این متن تبیین شده است، حاکی از این است بن لادن ها و مُلّا عمر ها شایسته ی تبرّی اند.

فیلسوف ایران مصطفی ملکیان

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3160 : به نام خدا. یک نمونۀ دیگر از انواع هجوم و اهانت های جریان متجّر و به تعبیر رسای امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی «واپس گرا» به شهید آیة الله مرتضی مطهری در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، از کتاب «خاطرات آیة الله سیّد کاظم نورمفیدی» نمایندۀ ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان ارائه می شود.

آیة الله نورمفیدی از شاگردان جلسات مخصوص و معدود درس فلسفه ی استاد شهید مرتضی مطهری در قم بودند و در حلقه ی علمی و حوزوی ایشان حضور داشتند. از متن مندرج در ص 206 خاطرات عینا" عکس انداختم که خود به آن دقّت کنید و بیندیشید که به مطهری گفتند با نوشتن کتاب مساله حجاب «آبروی دین اسلام را بُرد«!.

من در پست 3162 اینجا این کتاب را در سلسله نوشتارهای معرفی کتاب در دامنه، معرفی کرده ام. در ضمن شهید مطهری در باره ی حجاب دو کتاب دارد. یکی مساله حجاب و دیگری «پاسخ های استاد به ... مساله حجاب» که دومی بسیار مهم است و پاسخی ست به یکی از علمای قم در این باره.

از کتاب «خاطرات آیة الله سیّد کاظم نورمفیدی». (تهران. مرکر اسناد انقلاب اسلامی. 1385)

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3159 : به نام خدا

دامنه روزهای درگذشت روانشاد یوسف رزاقی. تهران. خانه ی مسکونی ام در سال 1384

دارابکلا. در روز 31 مرداد 1365. منزل مرحوم محمد حسین طهماسبی. از راست: آق باقر شفیعی دارابی (پسرعمه ام). حسین کارگر (پسرخاله ام). عیسی رمضانی دارابی (باجناقم). مهدی دهقان. دامنه. مهدی آهنگر دارابی. احمد بابویه دارابی. سید محمد اندیک

جنگل دارابکلا. سنگدره. 1364. از راست: حسن آهنگر دارابی. سید محمد اندیک. دامنه. عیسی رمضانی دارابی. علی رزاقی. مرحوم سید ابراهیم حسینی دارابی.سید رسول هاشمی دارابی. ردیف نشسته: روانشاد یوسف و فرزندش. جعفر رجبی دارابی. : سید علی اصغر شفیعی دارابی

شنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3158 : به نام خدا. مرحوم آیة الله العظمی محمد فاضل لنکرانی از مبارزان و یاران امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی بودند. سال 1310 شمسی در قم متولد شدند و در 26 خرداد 1386 به رحمت خدا پیوستند

ایشان که از شاگردان امام خمینی، مرحوم علامه طباطبایی و مرحوم آیة الله العظمی حسینعلی منتظری بودند؛ چند سال  پس از رحلت امام در 14 خرداد سال 1368، یعنی از پس فوت مرحوم آیة الله العظمی اراکی، یکی از هشت مرجع تقلید بزرگ قم شدند که از سوی جامعه ی مدرسین حوزه علمیه قم معرفی شده بودند.

این روحانی مبارز هم معتمد امام خمینی بودند و هم از متنفّذین قم‌. و مرحوم آیة الله العظمی سید شهاب‌ الدین مرعشی نجفی از مراجع تقلید قم، شوهر خاله ی ایشان بودند. ایشان صبح روز دوشنبه 28 خرداد 1386 درگذشتند. قبر ایشان در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه (س) قم است.

سخن مشهور زیر یکی از مهمترین نکته هایی ست که از ایشان نقل می شود و به دلیل اشاره به اهمیت خدمت به خلق خدا، در اغلب ادارات و مراکز دینی و فرهنگی نصب است. روح این مرجع والامقام شاد.

مرحوم آیة الله العظمی محمد فاضل لنکرانی

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3157 : به نام خدا. در این پست خواستم بگویم همیشه علمای وارسته و برجسته و پیشتاز و مبارز در طول تاریخ در معرض انواع حمله ها و اهانت ها خصوصا" از سوی خشک مقدسان دینی و به تعبیر دقیق امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی _ مارهای خوش خطّ و خال_ بوده اند.

در یکی از فیش برداری هایم در ص 29 فروردین 1386 دفتر یادداشتم این را ثیت کرده بودم که «به مطهری ایراد می گرفتند و تهمت می زدند که در جلسات بی حجاب ها در دانشگاه ها سخنرانی می کنند.» (منیع: کتاب دیدار با ابرار، مطهری، نوشته ی خردمند، به نقل از دکتر محمد باقر حجّتی. ص 125).

عالم متفکر مبارز استاد مرتضی مطهری

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3156 : به نام خدا. متن نقلی. «می‌توانم بگویم روشنفکران ما اعم از دینی و غیردینی، لائیک و سکولار -در این دهه‌ های اخیر- همه روشنفکر سیاسی‌ اند و علت‌ العلل مشکلات جامعه را رژیم سیاسی حاکم می‌دانند. حتی روشنفکران روحانی مثل مرحوم طالقانی. ‌

روشنفکران چپ این نقش را برای مناسبات اقتصادی قائل‌ اند و البته سیاست را هم برآمده از مناسبات اقتصادی می‌دانند. اما به نظر من -شاید گزاف باشد- ما روشنفکر فرهنگی نداشتیم یعنی روشنفکری که معتقد باشد یگانه مشکل یا علت‌ العلل مشکلات جامعه‌ی ما فرهنگ است. من همیشه گفتم و نوشتم که از این نظر روشنفکران ما همه خودشان را نمایندگان و سخنگویان مردم می‌دانند در برابر رژیم.

یعنی گویی 75 میلیون مردم ایران همه برّه‌ ی معصوم بی‌ گناه و نازنین‌ اند و حیف که هزار تا گرگ دارند آن‌ ها را می‌ درند. در ادبیات ما از زمان مشروطه این را می‌شود دید: «مردم شریف ما»، «مردم نجیب ما»، ... پس ما باید نماینده‌ ی آن‌ ها باشیم و حق‌ شان را بگیریم!

شاید بنده اولین کسی باشم که این حرف را زده‌ ام، که ما خودمان این چنین هستیم که سیاست‌ مان آن است. رژیم‌ های سیاسی به دست خود ما درست می‌ شوند. به تعبیری تا فرهنگ ما این است با دخالت خارجی یا با آشوب داخلی یا با انقلاب یا به شکل مسالمت‌ آمیز رژیم‌ ها عوض بشوند باز خودمان بسیج می‌شویم تا رژیم جدید را تبدیل کنیم به رژیم قبلی بعد باز کلی خسارت مالی و جانی متقبّل بشویم تا بتوانیم آن را عوض کنیم. و این دور ادامه دارد تا زمانی که فرهنگ ما همین است. (منبع: سخنرانی استاد مصطفی ملکیان و سوسن شریعتی در بنیاد فرهنگی شریعتی در هشتادمین زادروز دکتر علی شریعتی»

فیلسوف ایرانی مصطفی ملکیان

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3155 : به نام خدا

دامنه. شیرود تنکابن. امام زاده بی بی حوریه. سال 1384. عکاس: عاصم

شاهرود. سال 1385. چلوکبابی حقیقت. از راست: عادل. عاصم و عارف. عکاس: دامنه

داربکلا. بهمن 1364. سردرگاه مسجد جامع دارابکلا. روز اعزام به جبهۀ حدود 30 نفرمان از محل به جبهه در پی فراخوان امام خمینی که به عملیات والفجر8 در فاو عراق رفتیم. در این صحنه: روانشاد یوسف رزاقی. دامنه. قاسم ملایی. نفرجلویی سربند به سر سید علی اصغر شفیعی  دارابی و آن دور مرحوم مصطفی مؤمنی دارابی. عکاس: نقی طالبی دارابی

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3154 : به نام خدا. متن نقلی. « قرائت ناصواب، خرافی و تحریف شده از دین، ضد اخلاق و ضد عقل و ضد عقلانیت و معنویت است، و تا انسانی از خود بیگانه نشود و انسانیت خود را نادیده نگیرد، تسلیم چنین قرائتی نخواهد شد. قرائت افیونی و ضد انسانی از دین، اول به آدمی می قبولاند که او صغیر و محجور و کم عقل است و بعد حاملان خود را بر گُرده این انسان بینوا سوار می کند.

اعتیاد به مصرف چنین قرائتی از دین، از هر اعتیادی خطرناکتر و وحشتناکتر است، زیرا در حالی که سایر انواع اعتیاد از آدمی سلب اراده میکنند، این اعتیاد هویتِ انسانی آدمی را از او سلب  می کند. انسانیتِ انسان که از او سلب گردید و انسان که از خود بیگانه شد، به سهولت باورها و اعتقادات خرافی را به نام دین خواهد پذیرفت و به هر جنایتی دست خواهد زد. انسانی که هویت انسانی خود را از دست داده است مستعد ارتکاب هر جنایتی هست و به سهولت به هر پستی و رذالتی تن میدهد.

آنچه آدمی را از پذیرفتن خرافات باز میدارد، و بل موجب تشخیص و شناسایی خرافات میشود، هویت نظری انسان یا عقلانیت نظری (=ارزشها و الزامات معرفت شناسانه و منطقی) است. و آنچه آدمی را از ارتکاب جنایت و خشونت باز می دارد، وجدان اخلاقی یا هویت عملی انسان یا عقلانیت عملی (=ارزشها و الزامات) اخلاقی است.» (منبع: دکتر ابوالقاسم فنایی. اخلاق دین شناسی، ص ص  500 و 501)

افزوده ی دامنه: به نقل از «ویکی پدیا اینجا» دکتر ابوالقاسم فنایی (متولد 1338) پژوهشگر ایرانی حوزه ی دین و اخلاق و استاد دانشگاه مفید قم. دانش‌ آموخته درس خارج فقه در حوزه علمیه قم، کارشناسی ارشد رشتهٔ الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه قم و کارشناسی ارشد و دکترا در فلسفه اخلاق از دانشگاه شفیلد. او در سال 2003 از رساله دکتری خود درباره معرفت‌شناسی اخلاقی به راهنمایی رابرت استرن و ریچارد جویس دفاع کرد.

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3153 : به نام خدا. وقتی امروز جمعه 15 مرداد 1395 فرصت یافتم تلگرامم را باز کردم، عکس های بسیار مناسب و خوش نمای شما فوتبالیست های تیم اتحاد دارابکلا را در سرِ تمرین دیده ام خیلی بر خودم بالیدم؛ عکس هایی ماندگار و مطابق هنجارهای دینی و عُرفی از چهره های زیبا و خوش منظره ای که جناب یک دوست از شما انداخته است و در تاریخ ورزشی محل، به یادگار گذاشته است.

من به عنوان عادی ترین شهروند دارابکلا، طرفدار همه ی باشگاه های دارابکلا هستم، چون همگی سرمایه های محل اند و مایه ی افتخارمان. به همه و نیز به شما اعضای تیم اتحاد درود می فرستم و این جمله ی سیاسی و آموزشی را هدیه ی تان می کنم:

وزیر خارجه ی دولت ملی مرحوم دکتر محمد مصدق یعنی دکتر حسین فاطمی جمله ی مهمی دارد که این روزها هم باید آن را در سر داشت و خوب آن را نگاه داشت: «تا یک قطره نفت در تنِ زمین ایران باقی است، ما را رها نمی کنند.»

با این سخن خواستم بگویم تا زمانی که شما جوانان گرامی به دین و آئین و ایمان و ایران تان این گونه باور و غیرت دارید و شادمان زندگی می کنید و ورزش و جهش را از تن و روح خود خارج نمی کنید، هیچ خارجی و بیگانه ای جرات نمی کند نه به نفت مان و نه به هویت و دین و ایمان مان آسیب بزند. حبّذا احسنتم بر همه ی شما.

من به شما همه ی خوبان در باشگاه فوتبال اتحاد دارابکلا و جناب یک دوست که دوربین اش زبردست است و خود نیز شخصی پرتلاش و زحمتکش، سلام گرم دارم و آرزوی توفیقات الهی. یا علی مددی.

چهره ی نزدیک تک تک شما در تمرینات تیم اتحاد دارابکلا برای آمادگی بیشتر در لیگ دسته ی یک استان، واقعا" دیدنی ست. گویی یک فیلم را داری مشاهده می کنی و زوم می شی. عکس ها به همان ترتیبی ست که جناب یک دوست تک تک شما را به تلگرامم فرستاده است و هیچ تقدّم و تاخّری در ردیف کردن عکس ها نیست:

علیرضا بابویه دارابی پسر ادریس (شیخ ابراهیم ببخیل) بقیه در: اینجا

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

 به ذوق  دامنه

پست 3142 : به نام خدا. قسمت 55 کویریات دامنه یک جمله ی دوبیتی مهم از مرحوم قیصر امین پور است:

مبادا آسمان بی بال و بی پَر

مبادا در زمین دیوارِ بی در

مبادا هیچ سقفی بی پرستو

مبادا هیچ بامی بی کبوتر

پرنده ی پرستو که اساسا" جانداری مهاجر است

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3151 : به قلم دامنه. به نام خدا. جناب حجة الاسلام شیخ مهدی رمضانی دارابی فرزند مرحوم زکریا اکبر محلّۀ ببخیل دارابکلاست، که چندین سال است در ساری ساکن شدند. ایشان طلبگی را از مدرسۀ امام صادق (ع) دارابکلا و در نزد مرحوم آیة الله آقا دارابکلایی آغاز کردند. بعد به دروس حوزوی استمرار بخشیدند و من به دلیل عدم دسترسی به ایشان از جزئیات آن مطلع نیستم.

شیخ مهدی، در خاندانی مذهبی و با سخاوت و مؤمن و در دامان مادری بسیار مهربان بزرگ شده اند. مادری نجیب که من بارها به منزل شان رفتم و سخاوت و مهرش را دیده و لمس نمودم؛ به علت این که در آن زمان دور، مرحوم پدرم با مرحوم پدر ایشان، رفاقت نزدیک و رفت و آمدهای مکرّر داشتند. و در کار کشاورزی، خصوصا" توتون کاری شریک و اَنباز هم بودند.

همین وضع موجب شد که من در نوجوانی با شیخ مهدی رمضانی، رفاقت و آشنایی نزذیک داشته باشم. و علاوه بر آن، از این که برادرشان محمدحسین _که در ساری منطقۀ ملا مجدالدین قصابی دارد_ داماد مرحوم ذکریا رمضان و مرحومه حاجیه جملیه دخترعموی مرحوم مادرم، شده بود، با مادرمان، فامیل گردیده بودند و همین روابط مان را میسّرتر کرده بود. نیز شیخ مهدی با اخوی ام آق شیخ حیدر در مدرسه علمیه ی دارابکلا و سعاتیه ی ساری همدوره و رفیق و هم بحث بودند، بنابراین شناخت مان به لحاظ خانوادگی عمیق بود.

جناب شیخ مهدی رمضانی دارابی، داماد حاج سید مصطفی دارابی ان و همین وصلت موجب شده بود با عموهای روحانی همسرشان مرحوم آیة الله سیدرضی شفیعی دارابی و مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج سیدمهدی دارابی انتساب بیابند.

برای این روحانی دارابکلایی مقیم ساری، آرزوی توفیقات الهی دارم. ان شاء الله دیدار مجددمان روزی صورت پذیرید و من این معرفی را در این سلسله پست ها، کامل تر بکنم.

متاسفانه در آلبوم شخصی من فقط همین یک عکس در قطع کوچک موجود بود و از روی آن عکس انداختم.

از سمت چپ: حُجج اسلام: شیخ مهدی رمضانی دارابی (مرحوم زکریا اکبر) و شهید علی اکبر گرجی نژاد. عکس: از روی  آلبوم شخصی دامنه

جمعه ۱٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم جناب  عمرانرمضانی

پست 3150 : «باسلام وخسته نباشی خدمت شما آقای دامنه. لازم دیدم که تشکر کنم از شما بخاطر معرفی بنده در وبلاگ تان (واقع در پست 3145 اینجا). من اگر کاری کرده ام همه و همه اولا" بخواست خدا ودر راه خودش و بعد هم خدمت به هم محلی های خونگرمم بوده و است. از خداوند توفیقات جنابعالی را خواستارم. متشکرم»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام و ممنونم. خدا را شاکرم که با این آداب و ادب خویش، بنده ی  شاکر خدایی و مؤمن به راه او هستی. مؤیّذ و موفق باشید.

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:۱٥ ‎ب.ظ

پست 3149 : به قلم دامنه. به نام خدا. امشب اول ماه ذی القعدة الحرام، میلاد خجسته و با برکت حضرت فاطمۀ معصومه _سلام الله علیها_ کریمه ی اهلبیت عصمت و طهارت _علیهم السّلام_ است. این روز شاد و بزرگ را به شیفتگان قرآن و عترت (ع) تبریک می گویم.

شخصیتی معنوی، پرهیزگار و خواهر گرانقدر آقا حضرت امام رضا (ع) که قم را به برکت وجودش به شهری مقدس و به آثار معنوی اش به دیار اجتهاد مبدّل کرده است. زندگی در قم با وجود حرم معنوی و ملکوتی و آرامش بخش این یادگار عزیز اهلبیت (ع) بسیار لذات آور و احساس برانگیز است. خدا را میلیاردها بار شاکرم که از سه دهه ی پیش تا اکنون، ساکن این شهر بابرکت و دیار خوشگوار کریمه ی عترت (ع) هستم.

روایت است لقب مهم «معصومه» از سوی امام رضا (ع) به خواهرش اطلاق گردید و مرحوم علامه مجلسی (ع) نقل کرده است: امام رضا (ع) در جایی فرمود: «هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده است».

دامنه. قم. مسجد بالاسر حضرت معصومه (س). زائرین از این درگاه به آن حریم قدسی حاجت می بَرند

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3148 : به نام خدا. تصاویری از مسافرت دکتر شیخ باقر طالبی دارابی (فرزند مرحوم حجة الاسلام شیخ علی اکبر طالبی دارابی) در تیر ماه 1395 (ماه رمضان) به هراره پایتخت زیمبابوه ی آفریقا در آلبوم شماره ی 52 عکس دامنه:  اینجا

آفریقا. هراره. زیمبابوه. دکتر شیخ باقر طالبی دارابی. تیر ماه 1395 (ماه رمضان) در اینجا

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٢ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3147 : به نام خدا. این دو عکس تازه ی روز سه شنبه 12 مرداد 1395، از زاویه ی شمال غربی محل، نمایی ست از گلدسته ی مسجد جامع و گنبد تکیه ی دارابکلا، که توسط سید علی اصغر شفیعی دارابی انداخته شد و جناب یک دوست به تلگرامم ارسال کرده است؛ همین مرا واداشته تا مطلبی مهم و سیاسی را بنویسم و  یادآوری کنم.

به یاد داشته باشیم جمعۀ هفتۀ آینده 22 مرداد 1395 _9 ذی القعده 1437_ روزی ست که آقا حضرت سیّدالشُّهداء _علیه السّلام_ نامۀ ی تلخ حضرت مسلم بن عقیل (س) نماینده ی خود در کوفه را، در بین راه عزیمت شان به کوفه، دریافت می کنند که در آن به امام (ع) گزارش نمود، مردم کوفه از آرمان و وفای خود بازگشتند و باقی قضایای ناگوار که اغلب مان از آن بخوبی باخبریم.

حال، این دو تصویر و متن خودم را برای یادآوری آن روزگار تلخ در این پست گذاشته ام تا ما در این عصر و مِصر دریابیم هر نوع حرکت حکومتی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی _بجز ابلاغ رسالات و تکالیف خاص الهی امامت و ولایت که امری آسمانی ست_ برای جامعه، حتی از سوی امام معصوم (ع) و انبیای الهی (ع)، باید با آمادگی و وفا و بیعت و آراء و توافق و رضایت و خواست مردم باشد.

از همین روست که امام حسین (ع) به متن گزارش اجتماعی و مردم شناسانه ی حضرت مسلم (س) بسیار اهمیت نشان دادند و برنامه های یعدی خود را با این رویگردانی مردم، به پیش بردند که نهایتا" عاشورایی ماندگار آفریده شد و ستم و ستمگر رسوا شد.

از جناب یک دوست بسی ممنونم که با زمینه سازی و تهیه ی این دو عکس خاطره انگیز و با نمایی نمایان و شایان، این پست مرا برای نوشتن یک متن سیاسی و دینی تمهید ساخته است.

گلدسته ی مسجد جامع و گنبد تکیه ی دارابکلا. ازسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. 12 مرداد 1395. عکاس: سید علی اصغر شفیعی دارابی

با سلام به ساحت حضرت سیّدالشُّهداء علیه السّلام

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3146 : به نام خدا. متن نقلی. «یک ساعت از شبانه‌ روز را برای خودت بگذار! بزرگان همیشه توصیه مى‌کنند هر مقدار کار زیاد دارى، در شبانه‌ روز یک ساعت را براى خودت بگذار. ممکن است شما بگویید من هیچ ساعتم براى خودم نیست، تمام اوقاتم براى خدمت به مردم است. نه، اگر تمام ساعات انسان هم وقف خدمت به خلق خدا باشد، در عین حال انسان بى‌ نیاز از اینکه یک ساعت را براى خودش بگذارد نیست.

یک ساعت یا بیشتر در شبانه‌ روز را انسان واقعاً براى خودش بگذارد؛ یعنى در آن لحظات برگردد به خودش، خودش را هر چه هست از خارج بِبُرد، به درون خودش و به خداى خودش بازگردد و در آن حال فقط و فقط او باشد و خداى خودش و راز و نیاز کردن و مناجات با خداى خودش و استغفار کردن.

خود استغفار یعنى محاسبة النّفس کردن، حساب کشیدن از خود. حساب کند در ظرف این 24 ساعت من چه کردم؟ فوراً براى او روشن مى‌شود که فلان کارم خوب بود، خدا را شکر مى‌کند؛ فلان کار را خوب بود نمى‌کردم، تصمیم مى‌گیرد دیگر نکند و استغفار مى‌کند.  (منبع: استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، تعلیم و تربیت در اسلام، ص ۲۲۷)

متفکر شهید آیة الله استاد مرتضی مطهری، ایدئولوگ انقلاب اسلامی ایران

 

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٠ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3145 : به نام خدا. جناب عمران رمضانی (فرزند ذاکر پیشکسوت اهلبیت (ع) و قاری قرآن مرحوم حاج حسن رمضانی سرتایی)، یکی از ذاکرین اهلبیت _علیهم السّلام_ در دارابکلا خصوصا" در مسجد و تکیه ی پایین محله است. قبلا" در 15 تیر 1395 در پست 2917 اینجا به معرفی پدر گرانقدرش  پرداخته بودم.

وی نیرویی فعال،خوب، مذهبی و باوقار و زحمتکش در امور مذهبی محل است. یکی از مهمترین کارکردهایش همین ایجاد هیات زنجیرزنی ست.

جناب آقا عمران، با تلاش های فراوان و شایستگی های ارزنده ای که نزد دست اندرکاران محل از خود بروز داده است، به فرماندهی پایگاه دوم مقاومت دارابکلا منصوب شده است که مقرّ آن در مسجد و تکیه ی پایین محله ی دارابکلاست که من در 25 بهمن 1394 در پست 1734 اینجا با  افتتاح این پایگاه، متنی ارائه داده بودم و تحلیل امنیتی و سه گپ رک خودم را در آن پست مطرح ساخته بودم.

من به عنوان یک شهروند عادی دارابکلا، بارها به نوحه ها و مراثی و نغمه ها و حتی ذکر اشعار و مصائب را از زبان و لَحن خوش و غَرّای آقای عمران گوش دادم و از کسانی ام که به سبک اذکار و نوع نوحه سرایی وی علاقه مندم. وی را کمتر از نزدیک دیده ام و آشنایی ام با ایشان باید بیشتر باشد که مشغله های ما نگذاشت و نشد.

برای این چهره ی خوب و مذهبی و بسیار زخمتکش و مردمی دارابکلا دعا می کنم و به خاندان خوب سببی و نسبی وی درود می فرستم. روح پدر بسیار فعال و شاخص وی مرحوم حاج حسن رمضانی سرتایی مشهور به نامدار حسن (داماد آقایان محترم و بزرگوار حاج کبل سید محمد و حجة الاسلام والمسلمین حاج سید حسین شفیعی دارابی) همیشه شاد و غریق رحمت های خدای رحمان و رحیم باد. خدا نگه دار جناب آقا عمران.

جناب عمران رمضانی ذاکر اهلبیت (ع)، فرزند ذاکر پیشکسوت اهلبیت (ع) و قاری قرآن مرحوم حاج حسن رمضانی سرتایی. بقیه عکس ها در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3144 : به نام خدا. نامه ی 3 امام علی (ع) در نهج البلاغه به شُریح پسر حارث، قاضی منصوب او در مورد زندگی اَشرافی و تجمّل گرایی منصوبان و مسؤولان حکومتی. این نامه را حتما" بخوانید:

«به امام خبر دادند که شریح بن الحارث، قاضى امام خانه‏ اى به 80 دینار خرید، او را حضار کرده فرمود:

به من خبر دادند که خانه ‏اى با هشتاد دینار خریده‏ اى، و سندى براى آن نوشته ‏اى، و گواهانى آن را امضا کرده‏ اند. (شریح گفت: آرى اى امیر مؤمنان،  امام علیه السّلام نگاه خشم آلودى به او کرد و فرمود):

اى شریح به زودى کسى به سراغت مى‏ آید که به نوشته ‏ات نگاه نمى ‏کند، و از گواهانت نمى‏ پرسد، تا تو را از آن خانه بیرون کرده و تنها به قبر بسپارد. اى شریح اندیشه کن که آن خانه را با مال دیگران یا با پول حرام نخریده باشى، که آنگاه خانه دنیا و آخرت را از دست داده‏ اى. اما اگر  هنگام خرید خانه، نزد من آمده بودى، براى تو سندى مى نوشتم که دیگر براى خرید آن به درهمى یا بیشتر، رغبت نمى‏ کردى، آن سند را چنین مى ‏نوشتم:

این خانه ‏اى است که بنده‏ اى خوار آن را از مرده ‏اى آماده کوچ خریده، خانه ‏اى از سراى غرور، که در محلّه نابود شوندگان، و کوچۀ هلاک شدگان قرار دارد، این خانه به چهار جهت منتهى مى ‏گردد: یک سوى آن به آفت ‏ها و بلاها، سوى دوّم آن به مصیبت‏ ها، و سوى سوم به هوا و هوس ‏هاى سُست کننده، و سوى چهارم آن به شیطان گمراه کننده ختم مى ‏شود و در خانه به روى شیطان گشوده است.

این خانه را فریب خورده ی آزمند، از کسى که خود به زودى از جهان رخت برمى‏ بندد، به مبلغى که او را از عزّت و قناعت خارج و به خوارى و دنیاپرستى کشانده، خریدارى کرده است. هر گونه نقصى در این معامله باشد، بر عهده پروردگارى است که اجساد پادشاهان را پوسانده، و جان جبّاران را گرفته، و سلطنت فرعون‏ ها  چون «کسرى» و «قیصر» و «تبّع» و «حمیر» را نابود کرده است. 

آنان که مال فراوان گرد آورده بر آن افزودند، و آنان که قصرها ساخته، و محکم کارى کردند، طلاکارى کرده، و زینت دادند، فراوان اندوختند، و نگهدارى کردند، و به گمان خود براى فرزندان خود باقى گذاشتند همگى آنان به پاى حسابرسى الهى، و جایگاه پاداش و کیفر رانده مى‏ شوند، آنگاه که فرمان داورى و قضاوت نهایى صادر شود «پس تبهکاران زیان خواهند دید». به این واقعیّت‏ ها عقل گواهى مى ‏دهد هر گاه که از اسارت هواى نفس نجات یافته، و از دنیا پرستى به سلامت بگذرد.»

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3143 : به نام خدا

دامنه. دانشگاه تهران. سردرِ دانشکده حقوق و علوم سیاسی. زمستان 1371. عکاس: دوست و همدوره ی دانشگاهی ام جناب حجة الاسلام والمسلمین رزاق ادبی فیروزجائی

جنگل دارابکلا. سه راهی سنگدره. سال 1362. خنده ی جمع به خاطر نقل یک داستان توسط سید رسول. از چپ: سید رسول هاشمی دارابی. آقای گوران. جعفر رجبی دارابی. سید علی اصغر شفیعی دارابی. مرحوم مصیّب رمضانی دارابی (یادش به خیر). باجناقم عیسی رمضانی دارابی. جواد دبّاغیان. دامنه. عکاس: دوربین خودکار. این عکس از طریق آقامحمدرضا پسر مرحوم مصیّب رمضانی و توسط جناب رنگین کمان به تلگرامم ارسال شد

گردنۀ جادّۀ سمنان به فیرزوکوه. سال 1382. از راست: عادل. عاصم. رضوان (پسرخاله بچه ها). عارف. عکاس: دامنه

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3142 : به انتخاب دامنه. قسمت 27. به نام خدا. در این قسمت، دل و جان را به تفسیر آیۀ 70 سوره ی مبارکه ی احزاب روشن و متبرّک می سازیم:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلًا سَدِیدًا. اى کسانى که ایمان آورده‏ اید از خدا پروا دارید و سخنى استوار گویید.(ترجمۀ مرحوم محمدمهدی فولادوند).

تفسیر مرحوم علامه طباطبایی در المیزان: «کلمه سدید از مادّه سداد است، که به معناى اصابت راى، و داشتن رشاد است، و بنابر این، قول سدید، عبارت است از کلامى که هم مطابق با واقع باشد، و هم لغو نباشد، و یا اگر فایده دارد، فایده اش چون سخن چینى و امثال آن، غیر مشروع نباشد.

پس ‍ بر مؤمن لازم است که به راستى آنچه مى گوید مطمئن باشد، و نیز گفتار خود را بیازماید، که لغو و یا مایه اِفساد نباشد.»

آخرین روزهای حیات مرحوم آیة الله علامه طباطبایی

چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3141 : به نام خدا

دامنه. قم. امروز سه شنبه 12 مرداد 1395. به سمت مسیر جمکران. عکاس: عارف طالبی دارابی

مسیر سنه کوه. مرداد 95. زادگاه مهندس محمد عبدی بقیه در: اینجا

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3140 : به نام خدا. متن نقلی. «آیت‌ ا... هاشمی‌ رفسنجانی در دیدار هیات رئیسه و روسای انجمن‌ های فدراسیون آماتوری کارگری با ابراز تاسف از مانع تراشی‌ های متحجّران در کشورهای اسلامی و به ویژه در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی،گفت:

اگر این گروه‌ ها به جای تندروی، لااقل سکوت می‌کردند، انقلاب اسلامی با توجه به ظرفیت‌ها، الگوی ملت‌های مسلمان می‌شد. وی با یادآوری ضدیت تندروها با مبارزان و شخص امام که حتی در جلسات، مبارزه را با تعابیری چون «مشت به سندان کوبیدن» و «آب غربال کردن»، به سُخره می‌گرفتند و با قیافه حق به جانب می‌گفتند: «جواب این خون‌ها را چه کسی می‌دهد؟»، افزود:

همین جماعت در سال‌های اخیر چنان ادعای انقلابی‌ گری دارند که اگر جامعه سوابق سکوت آنان در مقابل چپاول‌ های استبداد و استعمار را در تاریخ ثبت نمی‌کرد، امروز ادعای پیشتازی با امام و مبارزان را داشتند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام،افزود: ما خوشحال می‌شویم که با درک حقایق، به انقلاب بپیوندند و برای سربلندی نظام تلاش کنند، اما به یاد داشته باشند که با قدّیس‌ سازی‌ ها، به فکر فریب جامعه نباشند.» (منبع: اینجا). (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی و آیة الله سید حسن خمینی یادگار امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی 

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:٢٢ ‎ق.ظ

از رهبر معظم انقلاب بشنویم

پست 3139 : به نام خدا. «پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: «حضرت آیت الله خامنه ای، «تجربه برجام» را نمونه ای روشن از درستی ضرورت بی اعتمادی به دشمنان خواندند و خاطرنشان کردند: امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته اند، این واقعیت را تکرار می کنند که امریکا نقض عهد می کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است.

رهبر انقلاب افزودند: البته چندین سال است موضوع بی اعتمادی به امریکایی ها را تکرار می کنیم اما برخی، سختشان بود این واقعیت را قبول کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای، گذشت بیش از ۶ ماه از آغاز اجرای توافق هسته ای را یادآور شدند و سؤال کردند: مگر بنا نبود تحریم های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می شود؟ اگر نقض عهد امریکایی ها نبود آیا دولت نمی توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟

رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولانی که قبل از اجرای برجام می گفتند پس از اجرای تعهدات ایران، تحریم ها یکباره برداشته می شود افزودند: اما اکنون، بحث رفع تدریجی تحریم ها  مطرح می شود، چرا؟

ایشان با اشاره به ابراز ارادت و همراهی امریکایی ها در نامه های ارسال شده قبلی افزودند: حدود ۲ سال پیش گفتیم ملت به عنوان یک تجربه به مذاکرات هسته ای نگاه خواهد کرد تا ببیند  امریکایی ها در عمل چه کار خواهند کرد و حالا مشخص شده که آنها بر خلاف وعده های خود، همچنان به توطئه و تخریب مشغولند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر تجربه اندوزی ملت ایران از رفتار امریکا در قضیه برجام گفتند: آنها می گویند بیایید در مسائل منطقه هم مذاکره کنیم، اما تجربه برجام به ما می گوید این کار سمّی مُهلک است و در هیچ مسئله ای نمی توان به حرفهای امریکایی ها اعتماد کرد.

رهبر انقلاب افزودند: اگر دشمنِ انسان، حداقل به حرفش پایبند باشد می شود در برخی موارد با او گفتگو کرد اما اگر مثل امریکایی ها، نابکار باشد و برخلاف لبخندِ ظاهری، از نقض عهد ابایی نداشته باشد، نمی توان و نباید با او مذاکره کرد و این واقعیت، علت مخالفت مستمر بنده با  مذاکره با امریکایی هاست.

ایشان، مشکلات و چالشهای منطقه ای ایران و امریکا را با مذاکره، غیرقابل حل دانستند و تأکید کردند: باید با عزم راسخ در راه صحیح پیشرفت مادی و معنوی کشور حرکت کنیم؛ آن وقت همه خواهیم دید که دشمن به دنبال ما می دود نه ما به دنبال دشمن.

رهبر انقلاب با استناد به سخنان مسئولان دیپلماسی خاطرنشان کردند: امریکایی ها می خواهند همه چیز را بگیرند و هیچ چیز ندهند و مذاکره با چنین دولتی به معنای «انحراف از راه  صحیح پیشرفت کشور، دادن امتیازهای پی در پی و تحمل عملی زورگویی، تخلف و نقض عهد» آنهاست.»

دکتر محمد جواد ظریف و جان کری. وزرای خارجه ی ایران و آمریکا

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٤ ‎ق.ظ

پست 3138 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

ترسیم چیستی علوم دینی

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3137 : به نام خدا

جنگل دارابکلا سال 1363. از راست: دامنه. احمد نصیری. روانشاد یوسف رزاقی. احمد بابویه  دارابی. حسن صادقی محلی. سید علی اصغر شفیعی دارابی. آق باقر شفیعی دارابی (پسر عمه ام). عیسی رمضانی دارابی. احمد آهنگر دارابی (حاج قاسم). سید رسول هاشمی دارابی. عکاس: دوربین خودکار

چایجان رودسر گیلان. 1384. خوردن صبحانه. از راست: ابی. عاصم. عارف. عادل. عکاس: دامنه

سدّ منجیل استان گیلان. دامنه. سال 1384

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3136 : متن نقلی. «کدامین را انتخاب میکنی ابراهیم؟ خدا یا خود؟ سود یا ارزش؟ پیوند یا رهائی؟ مصلحت یا حقیقت؟ ماندن یا رفتن؟ خوشبختی یا کمال؟ لذت یا مسئولیت؟ زندگی برای زندگی یا زندگی برای هدف؟ علاقه و آرامش یا عقیده و جهاد؟ غریزه یا شعور؟ عاطفه یا ایمان؟ پدری یا پیامبری؟ پیوند یا پیام؟ و بالاخره، اسماعیلت را یا خدایت را؟ انتخاب کن ابراهیم!» (دکتر علی شریعتی)

معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٠ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام  مالک رجبی دارابی 118

پست 3135 : «سلام بسم الله کَلِمَتُ المُعتَصِمین روش برخورد با مردم. مرحوم شیخ طوسی رضوان اللّه تعالی علیه در کتاب رجال، بحارالأنوار: ج 2، ص 65، ح 5)خود آورده است :  در یکی از روزها ، عدّه ای از دوستان امام رضا علیه السلام در منزل آن حضرت گرد یکدیگر جمع شده بودند و یونس بن عبدالرّحمن نیز که از افراد مورد اعتماد حضرت و از شخصیّت های ارزنده بود ، در جمع ایشان حضور داشت . هنگامی که آنان مشغول صحبت و مذاکره بودند ، ناگهان گروهی از اهالی بصره اجازه ورود خواستند.

امام علیه السلام ، به یونس فرمود : داخل فلان اتاق برو و مواظب باش هیچ گونه عکس العملی از خود نشان ندهی ؛ مگر آن که به تو اجازه داده شود . آن گاه اجازه فرمود و اهالی بصره وارد شدند و بر علیه یونس ، به سخن چینی و ناسزاگوئی آغاز کردند . و در این بین حضرت رضا علیه السلام سر مبارک خود را پائین انداخته بود و هیچ سخنی نمی فرمود ؛ و نیز عکس العملی ننمود تا آن که بلند شدند و ضمن خداحافظی از نزد حضرت خارج گشتند .

بعد از آن ، حضرت اجازه فرمود تا یونس از اتاق بیرون آید . یونس با حالتی غمگین و چشمی گریان وارد شد و حضرت را مخاطب قرار داد و اظهار داشت : یاابن رسول اللّه ! من فدایت گردم ، با چنین افرادی من معاشرت دارم ، در حالی که نمی دانستم درباره من چنین خواهند گفت ؛ و چنین نسبت هائی را به من می دهند .

امام رضا علیه السلام با ملاطفت ، یونس بن عبدالرّحمان را مورد خطاب قرار داد و فرمود : ای یونس ! غمگین مباش ، مردم هر چه می خواهند بگویند ، این گونه مسائل و صحبت ها اهمیّتی ندارد ، زمانی که امام تو ، از تو راضی و خوشنود باشد هیچ جای نگرانی و ناراحتی وچود ندارد .

ای یونس ! سعی کن ، همیشه با مردم به مقدار کمال و معرفت آن ها سخن بگوئی و معارف الهی را برای آن ها بیان نمائی . و از طرح و بیان آن مطالب و مسائلی که نمی فهمند و درک نمی کنند ، خودداری کن .

ای یونس ! هنگامی که تو دُرّ گرانبهائی را در دست خویش داری و مردم بگویند که سنگ یا کلوخی در دست تو است ؛ و یا آن که سنگی در دست تو باشد و مردم بگویند که درّ گرانبهائی در دست داری ، چنین گفتاری چه تاءثیری در اعتقادات و افکار تو خواهد داشت ؟و آیا از چنین افکار و گفتار مردم ، سود و یا زیانی بر تو وارد می شود؟!

یونس با فرمایشات حضرت آرامش یافت و اظهار داشت : خیر ، سخنان ایشان هیچ اهمیّتی برایم ندارد . امام رضا علیه السلام مجدّدا او را مخاطب قرار داد و فرمود : ای یونس ، بنابر این چنانچه راه صحیح را شناخته ، همچنین حقیقت را درک کرده باشی ؛ و نیز امامت از تو راضی باشد ، نباید افکار و گفتار مردم در روحیّه ، اعتقادات و افکار تو کمترین تاثیری داشته باشد ؛ مردم هر چه می خواهند ، بگویند . ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ برابر با۲۷ شوال ۱۴۳۷۷ ه ق ما را از دعای خیرتان بی نصیب مفرمائید»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما جناب شیخ مالک. هم اینک مشهد مقدسی،  پس تا می توانی نائب الزّیاره ی ما نیز باش. داستانی را که نقل کردی بدقّت خواندم. جدای از جزئیات داستان، توصیه ی امام رضا (ع) در نویدبخشی به یونس بن عبدالرّحمن، بسیار راهگشاست و فرمول زندگی ست. ممنونم از تدوین و تنظیم این سخن حضرت رضای آل محمد (ص). این عکس حرم آقا (ع) هم هدیه ی دامنه به شیفتگان ثامن الحُجج علیهم السّلام.

مشهد. صحن انقلاب یا همان پنجره فولاد حرم امام رضا (ع)

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:٠٩ ‎ق.ظ

پست 3134 : به نام خدا. عکس هایی متنوع از اطراف دارابکلا و پل 40 متری جنگل دارابکلا و کمی هم زردکیجا با سلیقه و زحمات جناب یک دوست در قسمت 88 آلبوم عکس  دارابکلا در: اینجا

جنگل دارابکلا. پل 40 متری.11مرداد 1395. ارسالی جناب یک دوستو بقیه اینجا

سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام  محمدجواد غلامی 39

پست 3133 : « به نام خالق بی همتا. آقا ابراهیم سلام، از این که سلسله بحث هنر و زیبایی با اقبال برخی دوستان مواجه شده است مایه مسرّت است، از جناب عالی به جهت مساعی و نشر این پست ممنونم.  از حُسن نظر دوست عزیزم جناب سید ابراهیم موسوی دارابی (واقع در پست 3126 اینجا) سپاسگزاری می کنم.

 یاد و خاطره مرحوم سید احمد موسوی را گرامی می دارم، نیز هفتمین روز در گذشت جوان پاک و مظلوم مرحوم اقا وحید آهنگر دارابی را به خانواده داغدارش تسلیت می گویم.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. من هم مثل جناب سید ابراهیم موسوی دارابی از سلسله نوشته های شما در دامنه، بهره می برم و مطالب آن را با دقّت مطالعه می کنم و اتفاقا" اولین خواننده ی متن های دامنه نویسان، خود دامنه است. از عکسی هم که ارسال کرده ای از صحنه ی زیبایش، دچار انبساط شدم.

حسّ من همیشه نسبت به طبیعت و زیبایی ها قوی و حیّ و نوست. در همین عکس به ثبت دوربین شما، من جادّه ی بالامحله را با گنید تکیه ی دارابکلا مساوق می کنم و با آن به رؤیاها به ابرها می رسم و بر گنید دوّار و مینای خدای رحمان، عشق می ورزم که اساسا" من انسانی انیس و عاشقم.

از شما دوست فاضلم جناب غلامی و از جناب آقای سید ابراهیم موسوی دارابی _که نویسنده ای توانا با افکاری رشدیافته و فردی متین است_ بسیار ممنونم.

دارابکلای نَم نَم بارانی در روز دوشنبه 11 مرداد 1395 از زاویه ی بالامحله. ارسالی جناب حجة الاسلام محمدجواد غلامی

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٤:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3132 : به نام خدا. اصل 33 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران: «هیچ کس را نمی توان از محل اقامت خود تبعید کرد یا از اقامت در محل مورد علاقه اش ممنوع یا به اقامت در محلی مجبور ساخت، مگر در مواردی که قانون مقرّر می دارد»

نکته ی دامنه : به نام خدا. عمل به قانون اساسی به عنوان میثاق حکومت با مردم و مردم با حکومت، و به عنوان سند اصلی نظام، مشروعیت سیاسی نظام را تضمین می کند.

سخن حکیمانه رهبر معظم انقلاب در بارۀ قانون اساسی

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۳۳ ‎ق.ظ

به قلم  دامنه

پست 3131 : به نام خدای آفریننده ی آدمی. سال 1347 در 5سالگی ام، از خونه ی پدربزرگ مان به خونه ی دوّم مان در همان کوچه، در فاصله ی 95 متری نقل مکان کردیم. خونه ی دل انگیز قبلی مان هنوز در خاطره ام به زیبایی جاخوش ساخته است. خانه ای آجری، حلب به سر، خوش نقشه، با بهارخواب نپار در وسط حیاط با درختان توت و انجیر و دالونی دراز و خنک و تلاوری خوش نواز.

آن زمان که اغلب خونه های مردم دارابکلا گلی و آلِم به سر و گاله به سر و بی در و دروازه و بی دیوار بود، خونه ی پدربزرگم _کبل آخوند مُلّاعلی طالبی دارابی، ابن مُلاحیدر، ابن مُلاطالب_ آن گونه زیبا بود و دلنشین من.

پدرم با آن که روحانی بود، کشاورزی هم داشت. سال 1347 به بعد شرکت دخانیات به توتون کاران وامِ ساخت ساختمان انباری با نقشه ی یکسان و ارتفاع بلند و نیز تاسیس گرمخانه _به زبان محلی سوچکه برای خشک کردن توتون_ می داد. اما خانواده ها پس از استرداد قسظ وام، آن انباری را با کمی اصلاح به خونه ی مسکونی تبدیل می کردند و با هزاران شادی و شعَف در آن می زیستند. ما هم نقل مکان مان به همین علت بود.

در مورد خونه ی اول مان که مکتبخانۀ قرآن پدر و مادرم نیز بود، و در مورد توتون کاری و همبازی هایم در آن دوره، چند نکته ای ست که در قسمت های بعدی می نویسم. (در اینجا شهروند دارابکلا هم منتشر می شود)

 دارابکلا. خونه ی دوم مان از سال 1347. عکاس: جناب یک دوست. خرداد 1395

خونه ی اول مان که در آن در 2فروردین 1342 متولد شدم که حالا ساختمانش تغییر یافته است. دروازه ی سمت چپ به سمت رودخانه و قنات پشون خونه ی خواهرم است. عکاس: جناب یک دوست. خرداد 1395 همه ی تصاویر مربوط به این زمان در اینجا

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3130 : به نام خدا. متن نقلی. «به گزارش تسنیم (پویا)، آیت الله احمد جنتی در حاشیه جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر، از دیگر اولویت‌های شورای نگهبان را انتخابات سال 96 ریاست جمهوری خواند و افزود:

«در ارتباط با این موضوع نظرمان این است که دقت کنیم تا اگر اشکالاتی در گذشته وجود داشت، این اشکالات برطرف شود. در گذشته اشکالات زیادی بوده و اشتباهاتی صورت می‌گرفته و برخی  اوقات گزارش هایی می آمده که درست نبوده و در گزارش دقت نشده است.

وی در پاسخ به این سئوال که اشکالات یاد شده در ارتباط با احراز صلاحیت‌ها بوده یا خیر گفت: هم در احراز صلاحیت‌ها و هم در بحث اجرا و روز رأی‌گیری به ویژه مساله خرید آرا اشکالاتی وجود داشت. متاسفانه یکی از مشکلات ما این است که خرید آرا در حال رایج شدن است و همین  مسئله باعث می‌شود مجلس شورای اسلامی مرکزی برای سرمایه‌داران و پول‌داران می شود. یعنی هر کسی پول بیشتری دارد می تواند مجلس برود.» (منبع: اینجا)

نکته ی دامنه: به نام خدا. ضمن تشکر از  آیة الله آقای شیخ احمد جنّتی بابت این سخن حق و رک گویی به پیشگاه مردم _این ولی نعمتان نظام اسلامی_ و برملاکردن آسیب ها و آفات خرید و فروش کثیف رای مردم، که خیانتی بزرگ به آرمان شهیدان است و صحّه گذاشتن بر اشکالات گذشته و نیز اعتراف به اشتباهاتی که در گذشته شده، باید بگویم بدترین اشتباه و اقدام نادرست و ناعادلانه، ردّ صلاحیت آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی و آیة الله سید حسن خمینی  یادگار امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی توسط شورای نگهبان بوده است که باید نزد ملت جبران کنند، اگر جبران پذیر باشد!!! (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3129 : به نام خدا. لیف روح 145 سخنی آسمانی ست از عیسی روح الله _علیه السّلام_ به نقل از کشکول شیخ بهایی، ص 183:

«عیسی (ع) یاران خویش  را می گفت: ای بندگان خدا، بحق به شما می گویم که به دریافت آخرت نایل نخواهید شد مگر با ترک شهوات دنیا. به عُریانی به دنیا آمدید و به عُریانی خواهید رفت. به هوش باشید که در این میان چه می کنید» (منبع: کتاب مهر دلدارها، تدوین محمدجواد نوری، تهران، ایدۀ نو، چاپ دوم، 1388، ص 48)

عیسی بن مریم _علیهما السّلام_ کلمه ی خدا بود و نوید بخش حضرت احمد، محمد بن عبدالله رسول و خاتم انبیا (ص)

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3128 : به نام خدا. متن نقلی. «من که تمام عمر شاهد قربانی شدن و پایمال شدن حقیقت‌ ها، به وسیله انسانهای مصلحت پرست بوده‌ام، در مورد «مصلحت» عُقده پیدا کرده‌ام و اعتقاد یافته‌ ام که: هیچ چیز غیر از حقیقت، مصلحت نیست.» دکتر علی شریعتی.

معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی 

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۳ ‎ق.ظ

به قلم محمود شهابی دارابی

پست 3127 : «به نام خدا  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت جناب دامنه و خوانندگان گرامیش.جناب آقای طالبی کمال تشکر و قدر دانی فراوان به محضر گرامیتان بابت معرفی چهره های عزیز و دوست داشتنی روستای دارابکلا خصوصا پدر بزرگ مومن و عزیزم مرحوم حاج محمود شهابی دارابی واقع در پست 2897 اینجا.

افتخارم این بود که پدربزرگی داشتم که درسخاوتمندی و بخشش نمونه بود. مطالبی که خواستم عنوان کنم از خصوصیاتش رو که شما زحمتشو کشیدین و به راستی عنوان نمودین در پایان برای شما آرزوی موفقیت و سپاس فراوان دارم .خداوند نگه دارتان»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به تو آقا محمود فامیل ارجمند دامنه. پدر بزرگ شما از  نیک مردان دارابکلا بودند و زندگی اش سرشار ایمان و سرمشقی برای نسل جدید است. ممنونم ازت که با قلم خود اَدای دَین کردی به روح آن مرحوم. سلام مرا با پدر گرانقدرت جناب حاج خلیل این فامیل مهربان مان و مادر پرتلاشت برسان.

مرحوم حاج محمود شهابی دارابی از مؤسّسان مسجد و تکیۀ پایین محلۀ دارابکلا

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:۱۱ ‎ق.ظ

به قلم سید ابراهیم موسوی دارابی 10

پست 3126 : «به نام خدا سلام به جناب آقای طالبی (دامنه) تشکر و قدردانی از مطالب  زیبای جناب حجة الاسلام محمد جواد غلامی. سلام و عرض ادب به جناب حجة الاسلام آقای غلامی ، و بداند ارادت  همچنان پا برجاست .  مطالب تخصصی و پرباری در خصوص (هنر و زیبایی) و (هنر در قرآن) نوشته اید و  پنجره ای نو بر روی فکر و نگاه خوانندگان گشوده ای. به دلیل نداشتن تخصص بنده ، در مواردی که به آن پرداختید ، نخواستم به آن به پردازم و فقط خواندم و بهره بردم . در تایید فرمایشات حضرت عالی ؛ از دیدگاه بنده ( زیبایی و هنر زیبایی ، زیبایی مادی و معنوی) نسبی ست  و حقیقت زیبایی فقط از آن خداست و انسان ها با توجه به فطرتی که در نهان دارند و نیز شاکله ی وجودی خود و ذوقی که به خرج می دهند ادراک از زیبایی پیدا می کنند . و هر کس از دیدگاه خودش تعبیر متفاوتی از زیبایی دارد. بیشتر به آن نمی پردازم ، چون در این زمینه تخصص ندارم و فقط نظر خودم را بیان داشتم.

جناب آقای طالبی ، زمان آشنایی بنده با جناب حجة الاسلام آقای غلامی بر می گرده به سال های خیلی دور. از آنجایی که پسر عموی بنده (مرحوم مغفور شادروان سید احمد موسوی دارابی) با ایشان دوستی و رفاقتی نزدیک داشتند و من هم  که همیشه و همه جا با ایشان بودم افتخار آشنایی با ایشان نصیبم شد تا بتوانم از روحیات و شخصیت آرام و متواضع ایشان درس زندگی بیاموزم و از استقلال فکری و بینش مستقلانه ایشان بهره مند گردم از جناب حجة الاسلام محمد جواد غلامی آن روحانی جوان  ، خوش ذوق  و خوش آتیه با استقلال فکری و فرا جناحی دیارم دارابکلا آرزوی موفقیت روز افزون در کار و زندگی و خانواده شان را دارم. تا دیداری دیگر...»

سید ابراهیم موسوی دارابی در صحنه ی زیبا از یال غربی دارابکلا

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠۸ ‎ق.ظ

پست 3125 : به نام خدا

مسافرت مشهد. نیشابور. کاروانسرای تاریخی قدمگاه. مرداد 1383. عکاس: عارف

نوکنده. سال 1362. از راست: دامنه و برادر رمضانپور. منزل دوستم علیرضا کاویانی (خواهرزاده ی دکتر منوچهر متّکی وزیر امورخارجه اسبق). عکاس: علیرضا کاویانی

جنگل دارابکلا. 1361. از راست: حسن صادقی محلی. دامنه. روانشاد یوسف. عکاس: جعفر رجبی

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3124 : به قلم حجة الاسلام شفیعی مازندرانی 156. «وداع با دامنه :  با سلام : جناب آقای آقا ابراهیم ...از اینکه از طریق تلگرام جنابعالی گاهی  مطالبی می فرستادم و حضرتعالی به نشر آن در   وبلاک خود  (  دامنه دارابکلا )  مبادرت می ورزیدید متشکرم ولی با توجه  به سانسوری که نسبت به مطالبم  گاهی انجام دادید و درپاسخ به  اعتراض این حقیر ، به داشتن حق سانسور این وبلاک تاکید کردید ، توفیق اد ا مه ی همکاری  را سلب کرده است اینک به ذکرآخرین اعتراض بسنده می کنم ..

«.: با سلام  : جناب  آقا  ابراهیم  :  در مکتوب اعجاز پاکدامانی [واقع در پست 3096 اینجا] از دیدگاه  امام صادق  ( ع )   .... راز اصلی  نقل داستان  مورد اشاره  ی در قم را که  حذف کردید  ذکر بقیه  آن  چیزی  ، ضایع و بی ربط  از آب در آمد کاش  همه ی  آن را حذف   می کردید  ـ»  ...والسلام علیکم ورحمه  الله وبرکاته  /1.0 / 5 / 1395 / دارابکلا سید محمد شفیعی مازندرانی»

حجة الاسلام والمسلمین سیدمحمد شفیعی مازندرانی. نوروز سال 1395

دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3123 : به نام خدا. با سلام به پیشگاه مقدس امام رئوف علی بن موسی الرّضا _علیهما السّلام_ چند تصویر از زیارت فامیل های گرامی ام که هم اینک در جوار حرم رضوی (ع) ماواء گرفته اند، برای تقرّب به اهلبیت (ع) ارائه می گردد:

از چپ: حاج مسلم شهابی دارابی. حاج عقیل شهابی دارابی. آقا مرتضی رمضانی نوۀ مرحوم حاج محمود شهابی. و علی شهابی دارابی (فرزند حاج مسلم و نوۀ مرحوم محمدعلی شیردل دارابی). مشهد. صحن پنجره فولاد حرم امام رضا (ع). 10 مرداد 1395. بقیه در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٩:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3122 : به نام خدا. متن نقلی. «اسلام حتى مُشرک را دوست دارد نه از آن نظر که مشرک است بلکه از این نظر که مخلوق خداست و البته از آن جهت که در راه ضلالت افتاده و راه سعادت را گم کرده، ناراحت است.» (منبع: شهید آیة الله مرتضی مطهری. ولاءها و ولایت‌ها، ص 23)

متفکر شهید آیة الله استاد مرتضی مطهری، مفسر اسلام ناب محمدی (ص)

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٦ ‎ب.ظ

به قلم   دامنه

پست 3121 : به نام خدا. من دیدگاهم را در این پست نمی گویم و داوری نمی کنم؛ اما هفته ی گذشته در 5 مرداد 1395 در پست 3076 اینجا، با عنوان «نماز جمعۀ ایران به قلم دامنه» نوشته بودم که حصر، پس از ایراد خطبۀ 29 بهمن‌ ماه سال 1389 آیة الله آقای شیخ احمد جنّتی، اتفاق افتاده است و این گونه نوشته بودم که عینا" می آید:

آیة الله آقای شیخ احمد جنّتی که اوایل انقلاب تا مدتی در قم نماز جمعه اقامه می کردند، معمولا" خطبه‌ های مهم و پُربازتابی می خوانند. نیز برخی از خطبه های وی گویی جنبه ی دستورالعملی دارد. مثل خطبه ی 29 بهمن‌ ماه سال 1389 وی که فی الفور به حصر مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد و حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در رابطه با قضایای بحران سال 1388 منجر شد. بخشی از آن خطبه ی مشهور اینچنین ایراد شده بود:

«این که برخی دوستان محاکمه سران فتنه را تقاضا می‌کنند، جز مصلحت‌اندیشی قوه قضائیه است. کاری که قوه قضائیه می‌تواند انجام دهد و من فکر می‌ کنم که در اندیشه است که انجام بدهد، این است کهارتباط اینها را بکلی از مردم قطع کند. در خانه آنها باید بسته شود. رفت‌ و آمدهایشان محدود شود. نتوانند پیام بدهند و پیام بگیرند. و تلفن و اینترنت آنها باید قطع شود و در خانه خود باید زندانی شوند.»

حال پرسشم این است این که آیا در مکتب اسلام، اساسا" مجازاتی به اسم حصر وجود دارد یا  نه؟ آیا در قرآن و یا در سنت اهلبیت (ع) و تاریخ اسلام، این مجازات در حق شهروندان ذکر و تصریح شده است؟ اگر حصر در اسلام وجود دارد _که من به فهم خود معتقدم ندارد_ پس چرا عامل اصلی بحران 88 _یعنی محمود احمدی نژاد رئیس دولت 9 و 10_ نه فقط حصر و حبس نشده است، حتی مورد مؤاخذه هم قرار نگرفته است و عجیبت تر آن که پرونده های عظیم و متعدد فساد در دوره ی ریاست اش، هرگز به سرانجام مورد رضایت مردم نینجامیده است! و او راحت می چرخد و ... . و من فعلا" بگذرم از این بحث.

مهندس میرحسین موسوی، نخست وزیر دورۀ امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٠٥ ‎ب.ظ

پست 3120 : به نام خدا. متن نقلی. از حجة الاسلام و المسلمین سیّد علی خمینی در باره ی رد صلاحیت آیة الله سیّد حسن خمینی:

«به گزارش «انتخاب»، حجت الاسلام و المسلمین سید علی خمینی در مراسم سالگرد آیت الله صالحی مازندرانی در مصلی شهر قائم شهر به سخنان امام جمعه قائم شهر در این جلسه پرداخت و گفت: هر کسی در جایگاهی که هست نعمتی را که خداوند داده باید قدر بداند. من در هر جلسه ای مشابه این جلسه گفته ام که بنده هیچ نیستم؛ بنده یک طلبه عادی هستم که بر حسب خودم درسم را خوانده ام هزاران طلبه بهتر یا بدتر از من در حوزه هست؛ حتی اگر در حوزه پیشرفت ظاهری در حوزه کرده ام به برکت امام است.

مسئولیتی برای من هست که از منیّت ها حرف نزنم و پایم را کج نگذارم که در این صورت امام در آخرت مرا بازخواست می کند. من حق امام، رهبری و شهدا را ادا نکردم.  ما و مجموعه بیت امام خیلی بهتر از این را می توانستیم عمل کنیم  و نکردیم. اما خداوند شاهد است که نخواستم کم کاری کند. امام حقوق زیادی به گردن این نطام دارد و اگر امام نبود مسئولین هم چیزی نبودند.

من تا به حال در منبری از حاج حسن آقای خمینی اسم نبرده بودم. ما خبر داریم کسانی در  خارج کشور و دنباله های داخلی برنامه ریزی کرده بودند و یکسری غرض ورزی ها وجود داشت که ایشان را از رهبری و نظام جدا کنند. چون امام جمعه گفتند من اسم می برم؛ خیلی از این کسانی که این حرفها را می زنند و می گویند شما کجا بودید و می گویند از ولایت دفاع کنید؛ تو ندیدی! (تکبیر مردم) این درد است که خانواده امام پشت سر رهبری بوده و هست و این محبت رهبری را نمی دانم نسبت به کسان دیگری دارد یا نه. دشمن نمی خواهد اینها دیده بشود! ایشان (امام جمعه قائم شهر) می گویند چرا صحیفه نور را منتشر نمی کنید؟

من جهت اطلاع شما می گویم موسسه تنظیم و نشر آثار امام «صحیفه امام» را پس از گرفتن اشکالات «صحیفه نور» منتشر کرده است. می گویند چرا صحیفه و وصیت نامه امام را بازنشر نمی کنید! من ایشان را مقصر نمی دانم (که چنین حرفهایی می زند) و به ایشان علاقه مند هستم. ایشان از اول با امام بوده اند و چند سال است به من محبت دارند. منظور من کسانی که در خارج کشور هستند. ایشان در سال 47 در نجف از امام در امور حسبیه اجازه گرفته اند و پای درس امام نشسته بودند؛ لذا سخنان من جسارتی به ایشان نیست.

وی ادامه داد: دشمنان ما نشسته اند که بین بیت امام و نظام اسلامی فاصله بیندازند. انسان تعجب می کند که هرگاه حاج حسن آقای عزیز با رهبری جلسه دارند و بعد آن بیست سی نفر  می فهمند، عده ای از داخل به خارج گرا می دهند  و ناگهان چیزی گفته می شود که فاصله بیفتد. شما اگر 5 سال یکبار رهبری را می بینید ایشان در فواصل زمانی خیلی کوتاه  رهبری را می بینند. برخلاف تبلیغات دشمن نطام محکم تر از قبل پیش می رود و در 200 سال گذشته دوره ای قدرتمند تر از امروز به رهبری آیت الله سید علی خامنه ای نداشته ایم.

سید علی خمینی با تاکید بر اینکه سعی نکنیم افراد را جدا کنیم، تأکید کرد: همه در این عرصه هستند. مگر جمعیت ما شیعیان علی (ع) و عاشق امام در کل دنیا چقدر هستند؟ اگر همه ما با هم مستحکم باشیم باید با توسل به صاحب الامر (عج) مستحکم باشیم؛ اما اگر باز در خودمان یکدیگر را قطع کنیم وضع بدتر می شود.

وی گفت: در انتخابات خبرگان که برادر ما را ردصلاحیت کردند، ایشان چه کار کرد؟ دشمنان ما را  ناامید کردند. هفته قبل از ثبت نام ایشان و رهبری با هم صحبت کردند؛ دو هفته بعد ردصلاحیت دوباره ملاقات کردند و به خدمت ایشان رفتند. رهبری هم در زمان سالگرد امام به حرم امام آمدند. اگر شما بعد از سالها تدریس در حوزه علمیه رد صلاحیت شوید، در حالی که هرروز حداقل دویست سیصد نفر سر درس شما هستند به شما می گفتند تو بی سوادی، چه می کردید؟!

اگر بحث امتحان است، آیت الله مومن گفتند امتحان لازم نیست. نمی خواهم تک تک آقایان را اسم ببرم، اما  همه مى دانند علت رد صلاحیت ایشان امتحان نبود و آقایان شاهرودی، مومن و  آیت الله یزدی گفتند مسأله، امتحان نبود!

هر کس دیگر بود در چنین شرایطی حرکتی می کرد. اما کلمه ای گله و شکایت از امام و انقلاب و رهبری از حاج حسن آقا ندیدیم. غیر از این هم انتطاری نبود. رهبری نگفتند شورای نگهبان کار درستی کرد که ایشان را رد یا تأیید کرد. ایشان بعد از انتخابات گفتند اگر قانون مشکلی دارد باید اصلاح شود. خود آقایان شورای نگهیان گفتند ما 12 نفر هستیم و 12 هزار نفر ثبت نام کرده اند، چگونه می توانیم این همه را بررسی کنیم؟! در خبرگان هم حاج حسن آقا اعتراض کردند اما باز هم گفتند صلاحیت برای ما احراز نشده است.

وی گفت: چه کسی گفته است ایشان به نفع رهبری حرفی نزده است؟ شما مصاحبه اخیر ایشان با تلویزیون را ندیدید که ایشان گفتند رهبری خلف شایسته امام است و خداوند کمک کرد که ایشان در این جایگاه قرار گرفت. چه کسی نفع می برد که خانواده امام را از رهبری معظم انقلاب جدا کند؟ منافقین نفع می برند! نفع جدا کردن بیت امام از رهبری برای آمریکا، صهیونیست ها و منافقین است. ما همیشه کنار ایشان و در خدمت بوده ایم و از فرزندان امام یک کلام در تضعیف آیت الله خامنه ای نخواهید شنید.» (منبع: اینجا)

ازچپ: آیة الله سید حسن خمینی و دو برادرش حُجج اسلام سیدعلی خمینی و سید یاسر خمینی

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٥٦ ‎ب.ظ

پست 3119 : متن نقلی بسیار مهم. از یادداشت های دکتر علی ربیعی (یا همان مستعار برادر عباد در اطلاعات) و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت یازدهم:

«در روزهایی هستیم که همچنان با خاطرات عملیات مرصاد پیوند خورده است؛ خاطراتی از جنسی متفاوت. گویی در تنگه چهارزبر (مرصاد) این خاطرات دوباره مرور می‌شود. بعد از پذیرش قطع‌نامه (جام زهر امام) بغض‌های نترکیده بچه‌های انقلاب با حضور حماسی برای مقابله با حمله منافقین بغض‌گشایی شد. آن روز احمدآقای وحیدی فرمانده منطقه شد و همه در کنار او بودند. همه حاضر بودند؛ سپاهی، بسیجی و ارتشی و هیچ‌کس هم در خواب نبود. مرور حماسه مرصاد همچنین فرصتی است برای بررسی این موضوع که چگونه یک فرقه انحرافی شکل  می‌گیرد، ایدئولوژی مبتنی‌بر قدرت می‌سازد و چگونه با توهمات خود خشونت و خون‌ریزی را ترویج می‌کند.

«اسلاوی ژیژک»، فیلسوف نواندیش مکتب لاکان، جستارهای بدیعی درباره نقش «توهمات ایدئولوژیک» در شکل‌دادن به رفتار‌های جمعی دارد. توهمات ایدئولوژیک به‌ دنبال خود انتظارات و چشمداشت‌هایی پدید می‌آورند که فرد متوهّم را گرفتار خود می‌کنند. انسان مستغرق در وهم ایدئولوژیک به مرحله‌ای می‌رسد که به قول ژیژک «خود را از چشمداشت خود پس نمی‌کشد». توهمات ایدئولوژیک، توفانی خوفناک از چشمداشت‌ها و انتظار‌های برآورده‌نشدنی پدید می‌آورد که عملیات تروریستی به‌ عنوان تنها راه برون‌رفت از بحران را جلوه‌گر می‌کند.

به‌دنبال پذیرش قطع‌نامه ۵٩٨ از سوی امام خمینی (ره) و تهاجم ارتش عراق در محورهای جنوب و غرب در مرداد ۶٧، در محافل تصمیم‌گیری نظام، سؤالی نه‌چندان غیرمنتظره پدید آمد: سازمان منافقین چه واکنشی خواهد داشت؟

خیلی خوب به خاطر دارم وزیر اطلاعات وقت مطرح می‌کرد سؤال «نخست‌ وزیر» این است که منافقین چه خواهند کرد؟ دولت می‌خواهد در باره تبعات و عواقب قطع‌نامه به بحث بنشیند و یکی از سؤالات، رفتارشناسی منافقین بعد از پذیرش قطع‌نامه است.

آن ایام نادر که کارشناسی برجسته و خوش‌فکر در بخش «بررسی» بود، توانست تصویری روشن از واکنش پیش‌بینی‌پذیر رجوی ارائه دهد. آن تحلیل و گزارش را به‌ عنوان بررسی‌های استراتژیک به‌همراه «نادر» در هیأت دولت ارائه دادم.

گزارش، یک تحلیل موشکافانه بود که بیشتر بر یک تخیّل نیرومند و یک حدس جسورانه ابتنا یافته بود تا اطلاعات مشخص عملیاتی. تحلیلگر با تکیه بر اشراف کلی خود بر «سازمان» و اشراف دقیق بر ذهنیت «رجوی» می‌کوشید خود را در جایگاه وی قرار دهد و به این سؤال پاسخ دهد که چنین شخصی با چنین ذهنیتی در این شرایط مشخص چه تصمیمی خواهد گرفت.

گزارشی که امروزه می‌توان آن را نوعی ساختارشناسی یک وهم در انطباق با شرایط عینی و مشخص جبهه‌ها در لحظه پذیرش قطع‌نامه و تهاجم گسترده ارتش بعث نامید. داده‌های خام اطلاعاتی که پیش‌بینی نهایی گزارش بر آن استوار شده بود، شامل دو بخش بود:

١- سازمان در لحظه احساس بن‌بست و احساس قفل‌شدگی محض اقدام به انجام عملیاتی خواهد کرد که پیش‌تر آن را «عملیات عاشورا‌گونه» نامیده بودند. (جلال گنجه‌ای از اعضای «شورای مقاومت» درباره چنین عملیاتی در روز مبادا مطالبی گفته بود که در گزارش مذکور مورد استناد قرار گرفت)

٢- در همان ابتدای تشکیل «ارتش آزادی‌بخش» در عراق، یکی از اعضای سازمان گفته بود تحلیل سازمان این است که درنهایت این جنگ به نقطه‌ای ختم خواهد شد که ارتش عراق موفق به انجام یک عملیات سراسری نظیر روزهای آغازین جنگ شده و در چنین لحظه‌ای یک «سوراخ» در یکی از محور‌های عملیاتی ایجاد خواهد شد... ... و سازمان می‌تواند از همان «سوراخ» به داخل ایران نفوذ کرده و تا تهران پیشروی کند. بقیه ادامه ی مطلب

دکتر علی ربیعی. وی نویسنده ی کتاب مهم «فساد سیاسی» ست


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٥٥ ‎ب.ظ

به قلم  دامنه

پست 3118 : به نام خدا. امروز در ادامه ی سلسله نوشته هایم در مورد معرفی روحانیت دارابکلا (مسائل روحانیت دارابکلا اینجا و مسائل روحانیت دارابکلا بخش2 اینجابه معرفی جناب حجّة الاسلام والمسلمین سید صادق دارابی فرزند گرامی مرحوم حجّة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی دارابی، می پردازم.

ایشان در خاندانی مذهبی، سادات و از نیاکانی مؤمن و روحانی بزرگ شده اند. روحانی زاده اند و نیز برادرزاده ی مرحوم مرحوم آیة الله سید رضی شفیعی دارابی _رئیس جامعۀ روحانیت مازندران و مدیر حوزۀ علمیۀ مصطفی خان ساری_ می باشند. سه تن از دامادهای این خاندان روحانی اند. دو تن از روحانیون محترم جامخانه و دیگری جناب حجّة الاسلام والمسلمین شیخ ابراهیم غلامی دارابی. که من در پست 2308 اینجا در تاریخ 23 اردیبهشت 13955 ایشان را معرفی کرده ام.

از همان اَوان جوانی به ندبیر مرحوم پدرشان حجّة الاسلام والمسلمین حاج سید مهدی دارابی و با دعای خیر مادر گرانقدرشان، برای طلبگی به مشهد مقدس در جوار امام رئوف علی بن موسی الرّضا _علیهما السلام_ عزیمت و هجرت کردند و الحمدُ لله در درس و زندگی و تهذیب و زیّ طلبگی توفیق یافتند و در دروس خارج فقه حوزۀ مشهد شرکت جستند و سالهاست به امر دینی و فرهنگی اهتمام یافتند.

ایشان در همان زمان به مدرسۀ تحت برنامه ی الحُجّه ی آیة الله حاج آقا سید حسن طباطبایی مشهد پای نهادند و همین موجب شد تا به درس و بحث حوزوی بسیار اهمیت بدهند. آن مدرسه ی منظم و بابرنامه ی مشهد، طلابی را می پذیرد که شاکله ی روحانی بودن و فاضل شدن را دارا باشند.

جناب آقا سید صادق دارابی مقیّد به عبادات و تلاشگر در درس و تبلیغ و شائق در امور فرهنگی اند. به همین خاطر در دفتر یکی از علمای مشهد به نام آیة الله مصباحی مشهد در بخش فرهنگی مشغول اند.

من از آنجا که در جوانی با برادرش آق حسین بسیار رفیق بودم و در منزل مرحوم پدرشان رفت و آمد صمیمانه داشتم و نیز با برادر بزرگش آق محمد دارابی، آشنایی زیاد داشتم، از این رو جناب آقا صادق را از همان زمان می شناسم. وی را فردی خوش اخلاق، متواضع، باهوش، اهل سخن، آرام و متین و خندان و با روحیه ی اجتماعی و آگاه به مسائل جامعه و کشور و آشنا با مسائل سیاسی روز می دانم. ایشان به جناح خاصی تعلق ندارد و مواضع جناحی ندارند.

جناب آقا صادق دارابی در دارابکلا با صبیّه ی محترمه ی جناب علی اکبر آهنگر دارابی (مرحوم رمضان) ازداوج کردند؛ که الحمدُ لله خانواده ای مذهبی، مؤمن و شایسته اند.

من برای ایشان و خانواده ی شان آرزوی سلامتی و توفیقات الهی دارم و همیشه امید دارم در بارگاه ملکوتی امام رضای آل محمد (ص) ما را در دعاها و زیارات همیشگی شان از یاد نبرند.

در انتها، درود می فرستم به روح مرحوم والد گرامی و روحانی شان حجة الاسلام والمسلمین حاج آقامهدی دارابی. و نیز سلام دارم به مادر بسیار مهربان شان که در جوانی بارها و بارها در بیت شان از سخاوت های شان پذیرایی شدیم. و نیز احترام دارم به همه ی خواهران گرانقدر و مؤمنه ی شان و نیز برادران محترم ایشان.

جناب حجّة الاسلام سید صادق دارابی فرزند گرامی مرحوم حجّة الاسلام حاج سید مهدی دارابی

مسجد جامع دارابکلا. شب شهادت امام صادق (ع). 8 مرداد 1395. از راست : حجة الاسلام والمسلمین حاج آقا رضا محمدنسب، امام جمعۀ محترم شهرستان میاندورد در سورک. نفر وسط جناب حجّة الاسلام سید صادق دارابی فرزند گرامی مرحوم حجّة الاسلام حاج سید مهدی  دارابی. و جناب حجّة الاسلام شیخ محمود رمضانی دارابی (مرحوم شیخ علی). ارسالی جناب رنگین کمان به تلگرام دامنه. دو عکس دیگر در ادامه ی مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3117 :  به قلم حجة الاسلام  شفیعی مازندرانی 155. تحریف قرآن : ( 1 )   تهمت به شیعه : خاطره  ای از حج. در مدینه ، در یکی از کتاب  فروشی ها  کتابی را دیدم  در رد شیعه ،  تحت عنوان  عوامل  کفر شیعه نوشته  شده بود  آن را تورقی کردم  که :  در فهرست آن آمده بود،   ده ( 1.0  )  مورد  از موارد کفر شیعه  

داشتم کتاب را نگاه می کردم فروشنده ی آن به پیش آمد  با ادب پرسید : شما آشنائی به زبان عربی داری ؟ گفتم : آری . گفت : این کتاب  بسیار عمیق  و  تحقیقی است   و شیعه شناسی نوسنده  ی  او بی نظیر است .  گفتم : نظر مبارک شما  برای شما محترم است  ولی به نظر من ، این نویسنده ، از مکتب فکری شیعه بسیار  بی اطلاع است  با تعجب  پرسید : مثلا در چه موردی ؟ گفتم : در مورد  همین دو مورد  اول و دوم . و افزودم : امام خمینی ( ره  ) در دنیا  تنها کسی است   که الان پنج سال در برابر صدام ، مزدور ابر قدرت ها فرمان جهاد داد  ولی این نویسنده  او را ضد جهاد  ، معرفی  کرد

کتاب فروش گفت :  نویسنده که از کتاب تحریر الوسیله او مطلبی آورده است  گفتم : این نویسنده از  فقه  شیعه  بی خبر است و نمی داند که جهاد ابتدائی ، غیر از جهاد  دفائی است :  فورا  گفت   : بگو  مورد  دیگر چیست

گفتم  : شیعه  در کجای کتابش   از تحریف  قرآن ، حمایت کرد تا کافر باشد  ؟ فورا  گفت : بزرگ تر ها  علیه شیعه این نظر را دارند  گفتم  : از بزرگ تر های شیعه  ، سخنی بیاور نه  از اهل  سنت   زیرا مساله  تحریف  قرآن ، یک اتهام علیه شیعه ،  مطرح بود  وهست وتو بعنوان  یک محقق چرا کور  کورانه ، قلم می زنی؟

او کمی به من نگاه کرد و گفت ،: چکنم شما را این گونه معرفی کرده اند نظر شخص شما در مقابل این اتهام چیست ؟  گفتم  : سخن  مفصلی  در کار است    گفت : بطور اشاره ای   بگو:  گفتم :

اولا : شیعه یا سنی ، اگر معتقد به تحریف باشد مثلا : معتقد باشد که چیزی، از قرآن ، کاسته شده است یا چیزی به قرآن اضافه شده است و یا آنکه در قرآن توسط آدمی جابجایی انجام پذیرفته است در این صورت نمی تواند به  آیاتش  جهت اثبات  یا نفی مطلبی  تمسک  جوید

در این هنگام ، او فورا گفت : از « سنت » ـاستفاده کند :   گفتم   :  مشکل  همین جا است است  : اعتبار سنت ، از قرآن است زیرا : قرآن فرمود : اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم ( نسائ —59)      نیز فرمود : ما آتاکم الرسول فخذوه وما نهاکم عنه فانتهوا ( حشر— 8 )   وقتی که قرآن بی اعتبار شد  سنت  نیز بی اعتبار می شود  در آن صورت طبق چه دلیلی ، کردار ، گفتار و امضای پیامر و صحابه و امامان معصوم راـ« حجت » ، بدانیم ؟ :

و افزودم  این نویسنده  واقعا شیعه شناسی ندارد ونمی داند که شیعه  اگر معتقد به تحریف قرآن شود از شیعه بودن که همان ، پیروی از قرآن  و سنت پیامبر و امامان معصوم باشد ساقط می شود بنا بر این هر گز شیعه  نمی تواند قائل  به تحریف قرآن شود او گفت  :  پس  مردم چه می گویند ؟ خنده ای کردم و گفتم : مثل نویسنده ی این کتاب کم لطف اند. 8 / 5 / 1395  ادامه دارد  . - سید محمد شفیعی مازندرانی

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام  محمدجواد غلامی 38

پست 3116 : «انَّما یَفْتَرِى الْکَذِبَ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِآیاتِ‏ الله وَ اولئِکَ هُمُ الْکاذِبُونَ نحل- 105 فقط  کسانى دروغ مى بندند که به آیات خدا ایمان ندارند و دروغگویان واقعى ایشانند !

روایت از پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله پرسیدند: آیا مؤمن ممکن است آلوده زنا شود؟ فرمودند: احتمال دارد.

عرض کردند: آیا ممکن است‏ آلوده سرقت گردد؟فرمودند: ممکن است.

عرض کردند: اى رسول خدا، آیا مؤمن ممکن است دروغ بگوید؟ فرمودند: نه ! آنکه ایمان دارد دروغ نمیگوید.

سپس آیه فوق را تلاوت فرمودند. مآخذ: طبرسى در مجمع البیان، ابو الفتح رازى در تفسیر روح الجنان  برسویى در روح البیان در شرح آیه ۱۰۵ سوره نحل.

سالروز شهادت دریای مواج و چراغ روشن و تجدید کننده اسلام و نشردهندۀ دین بهترین مردم، قرآن ناطق ، حضرت صادق (ع) بر پیروان آن حضرت که جملگی از راستگویانند، تسلیت و تعزیت باد.»
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ

پست 3115 : به قلم خواهر شهید ربابه رنجبر دارابی. به نام خدا. این پست، متنی ست به قلم خواهر گرامی ربابه رنجبر دارابی، فرزند شایسته و بسیجی مرحوم حاج شعبان رنجبر دارابی؛ خادم الحسین پیشکسوت مسجد و تکیه ی دارابکلا و خواهر بسیجی شهید حسن رنجبر دارابی، که دیشب به تلگرامم ارسال داشتند. ضمن سلام و سپاس از ایشان و نیز خدا بیامرزی به روح پدر بزرگوارشان _که از برحستگان مؤمن دارابکلا بودند_ و نیز عرض درود به روح برادرشان بسیجی دلاور شهیدحسن رنجبر دارابی، متن و تصاویری که به تلگرامم ارسال کردند ارائه می شود. من نیز پیشتر در 13 تیر 1395 پدر ایشان را در پست 2894 اینجا در سلسله نوشتارمسائل مسجد و تکیهٔ دارابکلا، معرفی و تجلیل کرده بودم.

«پ مثل پناه... پ مثل ... پدر... همانکه بودنش مرگ غرورمان را رقم زده و جای خالی اش اندوه بار به سرمان هورا می کشد. کاش ما هم پدر داشتیم تا بجای خیرات هدیه می خریدیم و به جای روزت مبارک پدر، نمی گفتیم: روحت شاد.

سالی به سر آمد، دل ما سوخته تر شد

وین چشم به راه تو، به در، دوخته تر شد

گفتند که ایام برد سوز غمت را

هر روز که آمد، دلم افروخته تر شد

اولین سالگرد پدر شهید بسیجی حسن رنجبر دارابی رزمنده و یادگار جنگ، خادم اهل بیت بسیجی حاج شعبانعلی رنجبر را گرامی می داریم. یادش گرامی و راهش پُررهرو باد.

پدر روحت شاد که مسیر چگونه زیستن را به ما آموختی. برای شادی روح همه پدران درگذشته بالاخص پدری مهربان و دلسوز بسیجی حاج شعبانعلی رنجبر پدر شهید بزرگوار حسن رنجبر  صلوات»

مرحوم حاج شعبان رنجبر دارابی؛ خادم الحسین پیشکسوت مسجد و تکیه ی دارابکلا فرزند دلاورش بسیجی شهید حسن رنجبر دارابی. ارسالی خواهر گرامی ربابه رنجبر به تلگرام دامنه. 9 مرداد 1395 بقیه در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام  مالک رجبی دارابی 117

پست 3114 : «موضوع : خادم و غلام امام صادق و اهل بیت علیهم السلام بودن افتخار است .بسم الله الصّادقِ المُصَدِّقِ الاَصدَق السلام علیکم ورحمت الله وَ بَرَ کاتُه السلام علیکم ایهاالامام الصّادق البارُّالاَمین.

مرحوم شیخ عبّاس قُمی در کتاب منازل الاخره نقل می کند :امام صادق علیه السلام غلامی داشت ، وظیفه اش این بود که مَرکَبِ امام را نگه می داشت . البته بعضی افراد هم خودشان می آمدند ، مثل کسانی که می روند حرم علی بن موسی الرضا علیه السلام التماس می کنند خادم و خدمتگذار باشند. در آن زمان هم افرادی بودند که از در خانه اهل بیت نمی رفتند، با اصرار می ماندند تا خدمتگزاری اهل بیت را بکنند .

این غلام استَر امام را نگه می داشت. چندین نفراز خراسانی ها مدینه آمدند . آن کسانی که وضعشان خوب بود . یکی از آنها به این غلام گفت : می آیی یک معا مله باهم بکنیم ؟ من در خراسان باغ خانه و امکاناتی دارم ، همه را بنام تو می کنم این کار را بمن بده تا بجای تو خدمتکار امام صادق بشوم همه ی آن پول و امکانات را که جمع کرده ام برای تو باشد . غلام در فکر فرو رفت، این کار ممکن و ساده ایی بنظر می رسد اما در مقابل ، آن همه پول و امکانات بدست می آورم . گفت باشد این مال شما و آن کار مال من . من فقط خدمت امام بروم تا اجازه بگیرم و بر گردم . 

غلام خدمت امام صادق علیه السلام آمد و عرضه داشت: اگر کسی بخواهد بمن نیکی کند آیا شما مانع می شوید ؟ فرمود نه برای چه مانع بشوم . شیوه و روش ما احسان است. امام فرمود کجا می خواهی بروی ؟ عرضه داشت یابن رسو ل الله چنین پیشنهادی کرده اند که این خدمتگزاری را بدهم و در مقابل ، ثروتش را بمن بدهد. امام فرمود: خودت می دانی اشکال ندارد. خدمتگزار راه افتاد برود، آقا صدایش زد ، فرمود . یک چیزی بتو بگویم بعد برو . فردای قیامت پیغمبر گرامی اسلام صلی الله علیه واله در هاله ایی از نورِ خدا وارد صحرای محشر می شود ، در پرتو نور رسو لخدا ، امیر المومنین  کنارش قرار می گیرد و در پرتو نور علی علیه السلام فرزندانش قرار می گیرند و در پر تو نور ما شیعیان و محبّان و علاقه مندان ما قرار می گیرند و در دنیا هرکس که بما نزدیکتر است نورانیت بیشتری دارد حالا برو .

خدمتگزار ایستاد و گفت با این حرفی که شما زدید کجا بروم ؟ اکنون خراسانی ها منتظرند تا این غلام بر گردد . غلام آمد و گفت . پشیمان شدم آقایم را رها نمی کنم . من از درِ خانه ی امام صادق نمی روم آن شخص خراسانی گفت . این هزار دینار پول پاداش تو . من می دانستم اگر تو بروی و برگردی به این سادگی این جایگاه را تحویل نمی دهی امّاخو شا بحالت که تو خد متگزار امام صادق هستی . 

افتخار ما اینستکه یک عمر در ولادت و وفاتشان در کنار اهل بیت و در ارتباط با اهل بیت هستیم امام صادق فرمود در پر تو نور ما وارد صحرای محشر خواهید شد . چه قدر این غلام قهمیده عمل کرد .

فلک خون اندر دل خیرالبشر کردی

شرر بر دود مان شیعه ی اثنا عشر کردی

نه تنها کُشتی از کین صادقِ آل محمد را

تو یکسر آل طاها را خونین جگر کردی 

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم . ۹ مرداد ۹۵ برابر ۲۵ شوال ۱۴۳۷ ه ق. ما را از دعای خیرتان بی نصیب نفرمائید»
یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3113 : به نام خدا. اندیشه های مرحوم دکتر علی شریعتی

معلم انقلاب مرحوم دکتر علی شریعتی

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

پست 3112 : به نام خدا

مسافرت مشهد. مسجد سه راهی بزرگراه قوچان سبزوار مشهد. بعد از ادای نماز ظهر و عصر. سال 1383. دامنه. ابراهیم دارابکلایی (ابی) و عاصم. عکاس: عارف

جنگل دارابکلا، مسیر سرتا. سال 1363. سیّد رسول هاشمی دارابی و دامنه در حال خوردن چای دم کرده بر روی آتش هیزمی و کتری رویی و هوای جنگلی. عکاس: سیّد علی اصغر شفیعی دارابی

خونۀ روانشاد یوسف رزاقی. سال 1359. سیّد علی اصغر شفیعی دارابی و دامنه. عکاس:  یوسف

یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ

به قلم روزگار 12

پست 3111 : «سلام خدمت دامنه گرامی و دامنه خوانان ارجمند. شهادت امام جعفر صادق ع محضر امام عصر (عج) و تمامی عاشقان اهلبیت (ع) تسلیت باد. قالَ  امام صادق (علیه السلام):

قَضاءُ حاجَهِ الْمُؤْمِنِ أفْضَلُ مِنْ ألْفِ حَجَّه مُتَقَبَّله بِمَناسِکِها، وَ عِتْقِ ألْفِ رَقَبَه لِوَجْهِ اللهِ، وَ حِمْلانِ ألْفِ فَرَس فى سَبیلِ اللهِ بِسَرْجِها وَ لَحْمِها. (أمالى الصدوق: ص 197)

امام صادق علیه السلام فرمود: برآوردن حوائج و نیازمندى هاى مؤمن از هزار حجّ مقبول و آزادى هزار بنده و فرستادن هزار اسب مجهّز در راه خدا، بالاتر و والاتر است.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام و تسلیت من هم به شما روزگار. بعد از یک سال یک ماه و یک  روز، روزگار باز نیز دامنه را با قلم خود، به روزگار شهادت آقا امام صادق (ع) بُرد. اما باز هم ممنونم، زیرا شما خود می دانید و مرا دقیقا" می شناسید که من هیچ کس را به دامنه نویسی نه اجبار می کنم و نه اِلحاح می نمایم. با این همه، این نوشته ی شما برکت دارد زیرا مایه ی مودّت به خاندان عصمت و طهارت _علیهم السّلام_ است. خدا نگه دارتان.

افزوده ی دامنه: امام صادق (ع) گوهر و کوثری ست که باید کشف شوند

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3110 : به قلم دامنه : کلاس ششم. به نام خدا. این درس ششم را بسیار با دقت بنگیرید. یکی از مفاهیم مهم علم سیاست، ایدئولوژی ست. ایدئولوژی، عمل سیاسی را هدایت، پشتیبانی، محدود و متحقّق می کند. به عبارتی ایدئولوژی بزرگترین نیروی محرّک عمل سیاسی ست که به تعبیر موسکا _دانشمندمشهور علم سیاست_ فرمول سیاسی ست.

ایدئولوژی ها دارای این ویژگی هاست:

1- اغلب در شرائط بحران ها پدیدار می شوند. 

2- از عرصه های گوناگونی برخوردارند، از سوسیالیسم گرفته تا مرکانتالیسم (سوداگرایی). ازکنترل مردم گرفته تا نظریه های فلسفۀ لسه فرِ آدام اسمیت و از نظام توتالیتر کمونیسم گرفته تا فاشیسم و نازیسم و نظام لیبرالیسم.

3- الگوی نظامدار اندیشه ی سیاسی ست؛ نه صرفا" انتزاعی و دور از واقعیت.

4- دربرگیرنده ی عناصر تجربی و هنجاری ست.

5- اغلب ایدئولوژی ها انحصارگر، مطلق گرا و عام هستند.

6- استدلالی ترغیبی ست برای برانگیختن مشارکت طرفداران.

7- ایدئولوژی ها متمایل اند شخصی شوند و مانند اعتقادات دینی به یک باور مقدس، بدل گردند. مثل ایدئولوژی حزب بعث در عراق در دوره ی حسنُ البکر و صدّام حسین.

8- رشد می کنند ولی در برابر تغییرات بنیادی مقاومت می کنند.

9- بعضا" بر دین و مذهب سایه می افکنند.

10- پیروی و جانبداری مردم  را به مثابۀ ابراز هویت و وفاداری می نگرند.

11- و ... .

تا کلاس هفتم. خدا نگه دار.

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام    شفیعی مازندرانی 154

پست 3109 : «ندای شهیدان :

هر چند ما از حلقه  ی  نا سوت  رستیم

در کشتی  لاهوت ، زامر حق ، نشسیم

روزی ،  اگر دلبر ، دهد فرمان  به یکدم

در روز فتنه ، در رکاب  رهبرستیم

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ

پست 3108 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله دکتر بهشتی

«تو اى انسان مسلمان! در مسأله اعتقادى اگر خودت شایسته فکر و اندیشه تحقیق هستى، حق ندارى به جوابى که فلان مرجع تقلید در مسأله عقیدتى نوشته ترتیب اثر بدهى و آن را بپذیرى و حرف فرد دیگرى را به استناد سخن او رد کنى.

تو باید ببینى دلایل آن دو نفر چیست. اگر عقلت مى رسد و این قدر رشد دارى، فکر کن و یک نظر را انتخاب کن. اگر این رشد را ندارى، مسأله را کنار بگذار! البته در مسایل اساسى باید خودت اجتهاد کنى. در مورد خدا، پیامبر، معاد، در این مسایل اساسى خودت باید با استدلال فهمیده باشى و حق تقلید -حتى از مرجع تقلید- ندارى.

در گسترده کردن و تفصیل این مطالب هم باز حق تقلیدى ندارى. اگر اهل مطالعه هستى مطالعه کن تا به نتیجه اى برسى. اگر اهل مطالعه نیستى و وقت و آمادگى اش را ندارى، مسأله را کنار بگذار نه، اینکه تقلید نکن. این تقلید انحراف از توحید است.» (منبع: شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی. کتاب ولایت، رهبری، روحانیت، ص 67)

شهید آیة الله بهشتی مغز متفکّر اسلام ناب محمدی (ص)

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ

پست 3107 : به نام خدا

دامنه. سدّ امیرکبیر کرج. سال 1384

جنگل دارابکلا. سنگدره. 1364. در حال پختن ناهار و سرخ کردن گوشت. نشسته: روانشاد یوسف. باجناقم عیسی رمضانی دارابی. آن پیرمرد هم دامدار آن منطقه (گالش به زبان محلی). سطل به دست سیدرسول هاشمی دارابی. آن یکی دامنه. عکاس: سیدعلی اصغر شفیعی دارابی

جبهه. مریوان. مشغول انارخوردن. سال 1367. از راست: آبدارچی. خسروی بابلی. دامنه. صدّیقی ساروی. روحانی مقر. اسدی لمراسکی راننده ی ما

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ

پست 3106 : به نام خدا. متن نقلیدامنه نسبت این متن، پیش داوری نمی کند« ولی فقیه؛ نائب مردم یا نائب امام زمان؟ گاهی گفته می شود: رای مردم برای انتخاب ولی فقیه، اصالت و اعتبار ندارد، زیرا اگر بگوییم رای مردم به رهبر ولایت می دهد معنایش این است که ولی فقیه نائب و وکیل مردم است در حالی که ما می گوییم ولی فقیه نائب امام زمان (عج) است نه نائب مردم.

ولی باید دانست دلیلی که برای این مطلب ذکر می شود روایتی است که هم سندش بی اعتبار است و هم دلالت بر این مطلب ندارد. روایت مزبور را از فرد ناشناخته ای به نام اسحاق بن یعقوب نقل کرده اند که گفت: مولانا صاحب الزمان در جواب مسائلی که پرسیده بودم از جمله نوشته بود: «و اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواه حدیثنا، فانهم حجتی علیکم و انا حجه الله». یعنی در باره حوادثی که پیش می آید به راویان حدیث ما رجوع کنید که آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم. (وسایل، ج 18، ص 101، حدیث 9)

در اینجا باید گفت: اولا" اسحاق بن یعقوب راوی این روایت فرد مجهول الهویه ای است که به قول علامه شعرانی او را در رجال نمی شناسیم. و اعتماد کردن به نقل مردی مجهول الهویه در چنین مسئله مهمی دور از تقوای دینی و دور از عقل و بر خلاف حَزم  و احتیاط است.

ثانیا" رواة حدیث که در این روایت آمده است به معنای فقها نیست بلکه به معنای راویان اخبار است که از آنها احکام شرعی استنباط می شود.

ثالثا" این نقل نیامده که راویان حدیث نائب من هستند بلکه آمده است که آنان حجّت من هستند یعنی حدیث هایی که نقل می کنند حجّت است و می توان احکام را از آن ها استنباط کرد. آیا می توان با این روایت که نه سندش معتبر است و نه دلالت بر ولایت فقیه دارد اثبات کرد که ولی فقیه نائب امام زمان (عج) است؟ البته نه.

بنابراین ولی فقیه نائب مردم است نه نائب امام زمان (عج) و به نمایندگی از مردم، مدیریت جامعه را بر عهده می گیرد.» (منبع: مقدمه کتاب ولایت فقیه،حکومت صالحان. به قلم مرحوم آیة الله صالحی نجف آبادی)

مرحوم آیة الله نعمت الله صالحی نجف آبادی

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام    شفیعی مازندرانی 153

پست 3105 : «امام صادق ( ع ).  شهادت جانسوز امام صادق ( ع )  ،  به همه ی دلباخته گانش تسلیت  باد  :

بر ماسوا است ، مفخر ، بر آل عرش ، سرور

اندر  زمانه  کوثر،    مولا امام صادق ( ع )

تفسیر دین احمد  ،  آلاله ی محمد ( ص )

در هر کرانه  اختر  ،  مولا امام صادق  ( ع )

یکتا  رئیس مذهب  ،  مهر عجیب و اعجب

بر خلق ،  میر و افسر ،  مولا امام صادق  ( ع )

در آن دیار تار و تاریک روز گارش

شقّ القمر مظفر ،  مولا امام صادق ( ع  )

شد  بهر حق ، تجلی ، اسلام را تسلّی

تابید همچو  حیدر مولا امام صادق ( ع )

تابد  چو یار پنهان   ،   فردای  روزگاران

تابنده  بار دیگر   مولا امام صادق (   ع  )

خوش آن که در صراطش  ، همواره ، جان فشان است

جز او نداشت ساغر ،    مولا امام صادق ( ع )

امروز  راه او را  خامنه ا ی  ،  روان است

زین   ره  ،  به خلق ،   رهبر  ، مولا امام صادق ( ع )

4 / 5 / 1395 دارابکلا  . سید محمد شفیعی مازندرانی

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3104 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

مهدویت نوید غلبه ی ایمان بر شکّ و علم بر جهل

شنبه ٩ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3103 : به نام خدا. در سی و ششمین قسمت سلسه نوشتارهای خاطرات من باید بگویم امشب جمعه 8 مرداد 1395 در حالی که تنها بودم و خانواده ام به مسافرت رفت، من برای عزاداری شهادت امام صادق _علیه السّلام_ در بیت شریف پسر عمّه ی گرانقدرم دعوت بودم. از این رو ابتدا پیش از اذان مغرب به زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها شتافتم و به نیابت زیارت کردم و ادای احترام نمودم. سه عکس از محیط زیبای شبانه ی بیرون حرم انداختم. و آنگاه قدم زنان به بیت ایشان در خیابان تاریخی چهارمردان قم، رهسپار شدم و در مراسم روضه و عزاداری و دور هم بودن دینی شرکت نمودم و شام هم به برکت سخاوت ایشان و خانواده ی مکرّمه ی شان، تناول کردم.

و نیز بهتر آن دیدم تا با گوشی ام 12 تصویر هم بندازم. و این شمّه ای ست از این زیارتم در حرم و شرکت در محفل عُلمایی بیت پسر عمه ی فاضلم جناب حجة الاسلام والمسلمین حاج سیدجواد شفیعی دارابی مشهور به آقاشفیع که ارائه می گردد:

بیت پسر عمه ام جناب حجة الاسلام آقاشفیع شفیعی دارابی. دامنه و آقاشفیع. جمعه شب، 8 مرداد 1395. عکاس: مهندس رحیمی داماد ایشان

نمای غربی حرم حضرت معصومه سلام الله علیها. مسجد اعظم و صحن امام جواد (ع) و تونل بزرگراه رودخانه. جمعه شب، 8 مرداد 1395. عکاس: دامنه. بقیه در اینجا  و نیز در ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ

پست 3102 : متن نقلی بسیار مهم. از استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری: «استقلال شیعه مدیون این دو جریان است: قیام خونین امام حسین (ع) در جبهه مبارزه با دستگاه فاسد خلافت، دیگر نهضت علمی و فرهنگی امام صادق (ع). (منبع: یادداشت‌ های استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، ج 9، ص 333)

یکى از ائمه ما که با مسئله خلافت و حکومت یک برخوردى به اصطلاح داشته است امام صادق (ع) است، به این معنا که اولًا در زمان ایشان یک وضعى پیش آمد که همه کسانى که داعیه حکومت و خلافت داشتند به جنب و جوش آمدند جز امام صادق (ع) که اساساً کنار کشید.

شخصیتى مانند «ابوسلمه خلّال» [براى انتقال حکومت از امویان به عباسیان تلاش مى‌کند.] و البته ابوسلمه پس از انقراض اموی‌ ها و استقرار حکومت بر عباسی‌ ها تغییر عقیده مى‌ دهد و به فکر مى‌ افتد که خلافت را به آل على منتقل کند، و دو نامه به وسیله دو نفر مى‌ فرستد به مدینه، یکى براى امام صادق و یکى براى عبداللَّه محض که از بنى اَعمام حضرت و از اولاد امام مجتبى(ع) بود.

از این دو نفر عبداللَّه محض خوشحال مى‌شود و استقبال مى‌کند ولى امام صادق فوق‌العاده بى‌ اعتنایى مى‌کند، حتى نامه‌ اش را نمى‌ خواند و در حضور آورنده آن، جلوى چراغ مى‌ گیرد و مى‌ سوزاند، مى‌ گوید جواب این نامه همین است.

امام صادق(ع) متعرض امر حکومت و خلافت نشد ولى همه مى‌ دانند که امام با خلفا کنار هم نیامد، مبارزه مخفى مى‌ کرد، نوعى جنگ سرد در میان بود، معایب و مثالب و مظالم خلفا، همه به وسیله امام صادق (ع) در دنیا پخش شد. 

منصور تعبیر عجیبى در باره ایشان دارد. مى‌گوید: جعفربن محمد مثل یک استخوان است در گلوى من، نه مى‌ توانم بیرونش بیاورم و نه مى‌توانم فرویش ببرم؛ نه مى‌ توانم یک مدرکى از او به دست آورم کلکش را بکنم و نه مى‌توانم تحملش کنم. چون واقعاً اطلاع دارم که این مکتب بى‌ طرفى که او انتخاب کرده علیه ماست، زیرا کسانى که از این مکتب به وجود مى‌آیند همه‌ شان علیه ما هستند. (منبع: استاد شهید آیة الله مرتضی مطهری، سیری در سیرۀ ائمه (ع)، ص 115- 105، با تلخیص
جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:٠٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3101 : به نام خدا. امام صادق (ع) آنقدر زوایای عمیق علمی و اندیشه ای دارد که بشر هرگز به عُمق و کُنه آن نخواهد رسید. آن امام (ع) خود یک دانشگاهی بی کران است که باید از آن درس ها آموخت و انسان شد.

ما همه، هم قاصریم در این راه و هم مقصّر که به مطالعه ی زندگانی سراسر علم و عمل و عبرت آن امام عالیمقام شیعه همت نمی کنیم. و با اسَف باید گفت مطالعه های عمیق بیشتر افراد جامعه ی امروزی ما، اندک اندک به سمت سطحی خوانی و غرق در تلگرام و گوشی ها و هدر دادن اوقات و هرز رفتن فرصت ها، منحرف گردیده است!

با تسلیت شهادت مظلومانه ی امام صادق (ع) سه سخن کوتاه ناب و پُرحکمت آن بزرگ اندیشمند آسمان امامت و ولایت و عترت _سلام الله علیهم_ را به مناسبت شب شهادتش تقدیم می دارم. امید دارم به اَبعاد هر سه سخن برگزیده از آن امام عظیم الشّان (ع) تدبّر شود:

1- چیزی که مایه ی تقرُّب به خدای متعال است کوچک مَشمار ، اگر چه پاره ی خرمایی باشد. (اصول کافی شیخ کُلینی، ج 3، ص 212) (توضیح دامنه: کُلین روستای بود در نزدیکی شهر ری و میان قم و فشافویه در دل کویر مرکز ایران و شیخ کلینی فقیه نامور و برجسته ی شیعه از این قریه برخاسته است.)

2- هر که به یک زندگی ساده از خدا راضی باشد خدا هم به عمل اندکِ او راضی شود. (اصول کافی شیخ کُلینی، ج 3، ص 207)

3- چون خدای تعالی بنده ای را دوست دارد و او عمل کوچکی انجام دهد، خدا او را پاداش بزرگ دهد. (اصول کافی شیخ کُلینی، ج 3 ، ص 137)

ان شاء الله روزی بقیع از شرّ محاصره ی دربار منحط و منحرف آل سعود خلاص گردد

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٥:٥٦ ‎ب.ظ

پست 3100 :  به نام خدا. با سلام و تشکر و تسلیت شهادت امام صادق علیه السّلام، تصاویر آبگوشت نذری سیدمله دارابکلا در عصر جمعه، 8 مرداد 1395 با دوربین خوش ذوق آقاسید رسول شفیعی دارابی ارائه می گردد:

آبگوشت نذری سیدمله دارابکلا. به مناسبت شهادت امام صادق علیه السّلام. بعد از ظهر جمعه 8 مرداد 1395. ارسالی های سیدرسول شفیعی دارابی به تلگرام دامنه. بقیه در اینجا

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٥:٥٥ ‎ب.ظ

به قلم حجة الاسلام    شفیعی مازندرانی 152

پست 3099 : «رئیس مذهب :   چرا امام صادق ,( ع ) را رئیس مذهب  می دانیم  ؟  امام راحل  ( ره )  در وصیت  نامه ی سیاسی الاهی می نویسد : ما مفتخریم که مذهب  از امام صادق  ( ع ) داریم

مگر از سایر امامان ،  مذهب ،   نداربم ؟ مذهب ،  معانی فراوانی دارد که یکی از آن ها عبارت است از ، روش وسبک زندگی . زندگی  ما باید بر مبنای اسلام باشد  اهل سنت ، اسلام با قرائت پیامبر اسلام و  صحابه  را مد نظر دارند ولی شیعه ، اسلام با قرائت   پیامبر اسلام و امامان معصوم ( ع )  را موجه دانسته ، روش  و سبک زندگی خود  را از این راه بدست می آورد

نکته قابل توجه آن است که خلفائ  چهارده گانه اموی ، در طول هزار ماه ،  مجالی برای امامان ما باقی  نمی گذاشتند تا همه  ی ابعاد اسلام  را برای مردم تبیین کنند ولی جدال سرخ و سخت میان بنی  امیه و بنی عباس ، مجال ویژه ای  به امام صادق ( ع ) داد تا در مدت امامت سی  وچهار ساله خود ، همه ی ابعاد اسلام را باز گو کند  بگو نه ای که  خلفای سسی و هشت گانه  عباسی در طول    پانصدو بیست سال  بعد ، نتوانست ، آن را متزلزل سازد و  پس از آن  حضرت ، بود که بنی عباس ، امامان  دیگر ما  را مجال ندادند    لذا  کسی بسان آ ن حضرت ، احادیث  در دست جامعه ندارد

این است که : معروف شد، : ما مذهب و سبک زندگی دینی خود را از امام صادق داریم    مثل امروز که در مدتی کوتاه علامه زکزاکی ملیون ها انسان را شیعه  کرد  ودشمن وقتی  بیدار شد  دست  به جنایتی ، عجیب زد  چنان که اوضاع ایران را همواره  زیر نظر دارند  وقتی  از رقیب   اوباما   پرسیده ، بودند : آیا پیش از این  با او درگیری داشتید   پاسخ  :  خیر -  گفتند : خیلی به او می تازی . جواب داد : او آدم بی عرضه  ای است  گفتند : از کجا  ی کار فهمیدی ؟   پاسخ داد : سال 88 / ایران ،  سفره ی بسیار چربی ، برای  آمریکا فراهم آمده بود  ولی  او بی  عرضگی بخرج  داد  و موقعیت از دست آمریکا در رفت    

البته باید  به این رقیب گفت : اوباما  بی عرضه ،  نبود  بلکه  خیلی  زور   و تمام ترفند های خود را بکار گرفت  ولی   ایران   به رهبری مردی از تبار امام صادق ( ع )  حساب  دیگری دارد  

امام صادق ( ع ) در نهضت فرهنگی خود چهار هزار ،  عالم  پرورش  داد که چهار صد کتاب  ( اصول اربع ماه ) توسط این شاگردان  از جاسات درس آن حضرت  پدید آمد  این کتب ،  مرجع  ،  برای چهار کتاب معروف  شیعه  شدند:

کتاب کافی  ( کلینی ) کتاب من لا یحضره الفقیه ( صدوق ) کتاب تهذیب ( شیخ طوسی ) و کتاب استبصار ( شیخ طوسی ) آری بی جهت نیست  که آن حضرت  را رئیس مذهب  می خوانند  در علوم مختلف اسلامی از : فقه ، اصول ، تفسیر ، کلام ، نجوم ،  طب ، فیزیک ، شیمی و...  دارابکلا : 6  /  5 /  1395  / شفیعی مازندرانی»

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ٥:٥٤ ‎ب.ظ

پست 3098 : به نام خدا. دیشب روگرفتِ اسناد ساواک _مخفّف سازمان اطلاعات و امنیت کشوراز طرف «...» به من ایمیل شد. ضمن سلام و تشکر وافر و قدردانی از این دقت و توجه و اهمیت بخشی به مسائل انقلاب اسلامی و روحانیت، ارائه می شود. مُفاد گزارش در سند قابل خواندن است اما من در زیرنویس کمی شرح داده و نام دو روحانی دارابکلا را ذکر کرده ام. با درود به همه ی مبارزان و سلام به محرّم و تاسوعا و عاشورا که برکت ناتمام این جهان و ایران و آزادگان است.

سند گزارش ساواک در این کتاب مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسید که در زیر عینا" آوردم

متن گزارش گزارشگر ساواک ساری و گزارش شهربانی ساری و نظریه های بخش های شنیه و یکشنبه و چهارشنبه در درون ساواک از صحّت گزاره های گزارش اولیه در تظاهرات روز تاسوعا در شهرستان ساری در تاریخ 19 آذر 1357 با حضور 6000 شرکت کننده از جمله برخی از روحانیت ساری و حومه که نام دو روحانی دارابکلا را با فلش قرمز در داخل سند مشخص کردم: مرحوم آیة الله سید رضی شفیعی دارابی رئیس جامعۀ روحانیت مازندران و مدیر حوزۀ علمیۀ مصطفی خان ساری و مرحوم حجة الاسلام شیخ حسین آهنگر دارابی امام جماعت یکی از مساجد ساری (برادر مرحوم حاج مرتضی و کبل هادی)

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3097 : به نام خدا، دارابکلا از زاویه ی تیرنگ گردی با دوربین جناب یک دوست در 7 مرداد 1395 در آلبوم عکس شماره ی 87 در اینجا

نمایی از غروبگاه خورشید دارابکلا در 5 شنیه 7 مرداد 1395 از زاویۀ تیرنگ گردی. ارسالی جناب یک دوست به تلگرام دامنه. بقیه در اینجا

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام        شفیعی مازندرانی 151

پست 3096 : «اعجاز  پاکدامنی  پاک دامنی از دیدگاه امام صادق ( ع )  یکی از مسائلی که در نهضت علمی امام صادق ( ع ) می درخشد مساله تاکید بر رعایت پاکدامنی  و منزه بودن رهروانش از هر گونه پلیدی دیداری  ونا پاک چشمی است آن حضرت می فرمود : اگر زنی چشم مردی را جلب کرد  ولی او بخاطر خدا چشم خود را از او منصرف کند و در دل خود از او چشم بپوشد خدا لذت ایمان و عبادت را به کام جان او بچشاند (من نظر  الی امرئه  فرفع  بصره الی السمائ  او غض بصره لم یرتد الیه بصره حتی یعقبه الله  ایمانا یجد طعمه –وسائل الشیعه  14 / ص 139 )

آن حضرت در کلامی دیگر فرمودند : کان امیر المومنین یقول : افضل العباده العفاف –برترین  عبادت ، عفت پیشگی است  ( سفینه البحار  ماده  عفف ) در این رابطه ، باید توجه داشت که: در نگاه اسلام ،   عفت ورزی ، انسان را همسنگ شهیدان و فرشتگان  آسمانی  قرار می دهدچنان که   امام علی  (ع) فرمود: مَا الْمُجَاهِدُ الشَّهِیدُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَعْظَمَ أَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَ‏ لَکَادَ الْعَفِیفُ أَنْ یَکُونَ مَلَکاً مِنَ الْمَلَائِکَة ( نهج البلاغة-حکمت  )

پاداش مجاهد شهید در راه خدا بیشتر از کسى نیست که قدرت بر گناه داشته  و زمینه ی چشم چرانی  یا سایر کردار /ناروا  وفحشا برای  او فراهم باشد ولی   بخاطر خدا  خوددارى می کند . چنین انسان با عفّتى چه بسا در شمار  فرشته‏اى از فرشتگان الهی  باشد. از این سخن چندنکته بسیار مهم بدست  می آید:

الف : هر کسی می تواند به ثوابی  همانند ثواب شهیدان نائل آید  :  زن ، مرد ، پیر ، جوان ، سالم ، بیمار

ب :  دستیابی به شهادت ، همیشه میسر نیست  ولی باب پاکدامانی  همیشه  باز است

خصلت  عفت ، در نفس آدمی ، تاثیر خاصی ، داشته ، انسان  را  فرشته خوی می کند آری :  بی جهت نیست که دشمنان شیعه  بلکه دشمنان اسلام از راه های گوناگون جوانان ما را به بی عفتی و اعمال خلاف پاکدامنی تشویق می کنند

مقام معظم رهبری  ( دام ظله )  به مناسبت سالگرد فتح اندلس فرمود : اروپائی ها وقتی می خواستند اندلس را از  مدسلمانان ، پس بگیرند  اقدامی بلند مدت کردند آنان به فاسد کردن جوانان ما پرداختند از جمله ...تاکستان هائی را وقف  کردند تا شراب آن را بطور مجانی در اختیار جوانان مسلمان قرار دهند (همچنین  ) ..جوانان را به زنان و دختران خود سوق دادند تا آنان را به شهوات آلوده  کنند ( آن حضرت در ادامه فرمود :  ) ...گذشت زمان راه های  فاسد کردن یا آباد کردن  یک ملت را عوض نمی کند امروز  هم آنها همی کار  را نی کنند

مردی که در قم ، ادعای امام چهاردهمی  داشت  ساعاتی از جلسه را درمیان  مریدانش اعلام می کرد : الان وقت اتصال است وطبق وحی الهی  نازل بر من   ، باید.... (سانسور توسط دامنه)

او از همین راه جمعیتی را دور خود جمع کرده بود  وسر انجام اعدام شد او با چاشنی معنویت خود ساخته ، موجب اغفال خیلی از افراد شده است  او بقول خودش کتاب آسمانی به نام  قرآن قائم داشت  و می گفت  در زندان ابو غریب   به او وحی شده  است کتابی که مملو از احادیث ضعیف  و اسرائیلیات بود

پاکدامانی ، حیات  زندگی است

مایه  ی آرامش و سرزندگی است

تا درونت  لاله زار عفت است

نوبت فتح تو  و سازندگی است

با ملایک آن دمی پران شوی

عفتت ، سرمایه  ی  تابندگی است

بالهای   مرغ  دل  ، گر شد قوی

طایرت را طاقت  بالندگی  است

اندرین   در ، چون شهید  راه حق

وارث  مجلای عشق وبندگی است

ای شفیعی ، پاکجانی ، ثروت است

بخت  را صیرورت  و   ورزندگی  است    

5 / 5 / 1395 سید محمد شفیعی مازندرانی
جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3095 : به نام خدا

مشهد. هتل غدیر. سال 1382. عکاس: عادل

تپّۀ آهنگر محله ی دارابکلا. سال 1363 از راست: حسن صادقی محلی. حسن آهنگر دارابی. دامنه. سیدعسکری شفیعی دارابی. احمد آهنگر دارابی (حاج قاسم). عکاس: سید علی اصغر شفیعی دارابی

مهرشهر کرج. سال 1385. عکاس: عارف

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3094 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تاکید بر توحید در همه ی امور

جمعه ۸ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم سید ابراهیم    موسوی دارابی 9

پست 3093 : «به نام خدا. تسلیت به دارابکلایی ها. گذر کن به گورستان ها ، آنجا که زمین انسان را می بلعد ، و تو بیندیش که روزی مرگ به سراغ تو هم خواهد آمد.

سلام و عرض تسلیت به جامعه ی دارابکلا و به مردمان همیشه در صحنه اش به مناسبت سومین روز درگذشت جوانی پاک و انقلابی مرحوم مغفور شادروان وحید آهنگر دارابی. چرا که مردم دارابکلا نیز در این چند سال اخیر در جریان رویداد مصیبت وارده سنگین این دو خانواده عزیز و محترم قرار داشتند و همنوا و همسو با این خانواده ی محترم سوختند و خود را شریک درد و غم شان کردند تا بتوانند کوله باری هر چند اندک از مصیبت شان بکاهند.

سومین روز درگذشت آقا وحید آهنگر دارابی را به خانواده ی ایشان (پدر و مادر مهربانش و خواهرانش و تمامی بستگان نسبی و سببی) مخصوصا به همسر داغدار وصبورش که به واقع در این چند سال اخیر از هر دو سمت از خانواده مصیبت عظیمی را تحمل کرد و می کند و همه گان نیز شاهد بر مدعای بنده هستید و بر آن صحه خواهید گذاشت تسلیت عرض می کنم و از خداوند می طلبم تا با عنایت خاصه ی خویش صبر و کرم و واسعه خویش را بر خانواده این مرحوم روا بدارد انشا الله. تا دیداری دیگر...»

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3092 : به نام خدا

سیب روستای دارابکلا. روز 5شنبه 7 مرداد 1395

کهچّلیک دارابکلا. ارسالی بک دوست به تلگرام دامنه. 7 مرداد 1395

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3091 : به نام خدا. لیف روح 144 سخنی مهم اخلاقی ست از مرحوم آیة الله میرزاعلی مشکینی که تقدیم می شود:

«انسان باید اهل تفکر باشد. تفکر یعنی فکر را به کار انداختن. تدبّر نیز در لغت به معنی دنبال کردن است. یعنی مطالبی را که در باره وضع خودش یا راجع به عالَم است، دنبال کند؛ نظر هم به همین معناست. انسانی که تفکر و تدبر در خودش، کارش، حالش و زندگی اش نداشته باشد، ناقص است. در صورتی که گفته می‌شود تفکر خودش عبادت است. در روایت آمده که گاهی یک ساعت تفکر، به اندازه هفتاد سال عبادت و یا بیشتر از آن ارزش دارد.»

مرحوم آیة الله میرزاعلی مشکینی

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ

پست 3090 : به نام خدا

راه امام علی (ع) راه تقوا و عبودیت الهی ست

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ

پست 3089 : به نام خدا

مشهد. توس. آرامگاه فردوسی. 1371. از راست: دامنه. و دو رفیقم حاج بهزاد و حاج علی نجاتی

جبهه. سمت دهلران. سال 1362 از راست نشسته نفر دوم عینکی، آیة الله عبدالکریم بی آزار شیرازی مفسّر قرآن و نویسنده ی رسالۀ نوین امام خمینی. و در کنارش سمت چپ، دامنه

دارابکلا سال 1366. از راست: دامنه. شاه داماد جعفر رجبی دارابی. حاج احمد آهنگر دارابی. حسین ملایی دارابی. اکبر حجوی. سید مهدی هاشمی دارابی (مرحوم سیدعلی). عکاس: سید علی اصغر شفیعی دارابی

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ

پست 3088 : متن نقلی. از آیة الله سید محسن خرّازی در فصلنامه فقه اهل بیت (ع)، شماره 15. که عینا"می آید:

«بدون شک تشبُّه به کفّار و پیروی از آنان، در صورتی که انگیزه آن داخل شدن در هیات کفار و خارج شدن از هیات مسلمین باشد، حرام است. زیرا اگر شخص توجه داشته باشد که این عمل به معنای عدول از اسلام است، ارتکاب آن موجب ارتداد است و اگر متوجه این نکته نباشد بلکه فقط به انگیزه همرنگ شدن با کفار در امور خود از آنان پیروی کند، این کار گناهی بزرگ و جهلی سترگ محسوب می شود.

آنچه ما را به حرمت تشبه به کفار و تبعیت از آنان رهنمون می سازد، آیات و روایات فراوان در این زمینه است. از جمله اینکه خداوند می فرماید:

و من یشاقق الرسول من بعد ما تبین له الهدی و یتبع غیرسبیل المومنین نوله ما تولی و نصله جهنم و ساءت مکصیرا و هرکس پس از روشن بودن راه حق برای او، با رسول خدا (ص) به مخالفت برخیزد و راهی غیر طریق اهل ایمان پیش گیرد، وی را به همان طریق باطل و راه ضلالت که برگزیده واگذاریم و او را به جهنم در افکنیم که آن مکان بسیار بد منزلگاهی است «1».

حتی می توان گفت که تشبه به کفار و پیروی از آنان بدون انگیزه فوق هم حرام است زیرا این کار یکی از مصادیق گمراهی و فساد است و آیات و روایاتی از جمله آیات زیر، برحرمت آن دلالت دارند: بقیه در ادامه ی مطلب

رهبر معظم انقلاب و آیة الله سید محسن خرّازی. (این عکس به نظرم عیادت رهبر معظم انقلاب از ایشان است)


ادامۀ مطلب
پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام        شفیعی مازندرانی 150

پست 3087 : « بد عهدی گرگ   ها :  

بر آمریکا و برجامش نظر کن

بصیرت های خود را  بیشتر کن

نظر کن سازمان بی ملل را

ببین ، مصداق   این ضرب المثل را

ز نخل خشک ، خرمائی نچینی

زابر خشک  ، بارانی نبینی

به برجام و پسا برجام،  بنگر

همی  بد کیشی  این  شام ، بنگر

دو برگی ،   بهر برجام است این در

یکی ایران  ،   دگر  ، شش دام ابتَر

بر  ایران  ،  خواسته  های  سخت ،  تحمیل

بسی   پرواز ها گردید  تعطیل

ز دیگر برگ ، بد عهدی ، فراوان

در اقلیم عمل ، کوفی بی جان

بهانه ،  در بهانه ، در  بهانه

مر این    شش  گرگ ، را باشد نشانه

ز باغ  خصم  ،  ما را گل به دامان

نیامد  اندرین سامانه  ، ارزان

بیا   ای منجی   غایب ، دیده

بیا   ای خط  حق  را نور دیده

بیا گیتی ،  پر  از بیداد  و شر  بین

کنام  فتنه ها را بیشتر  بین

بزن ، بر فرق آمریکای غدّار

همه  ، اذناب  شوم خلق آزار

شفیعی ، گو خدایا رهبرم  را  

سلامت دار این بال و پرم  را 

5 / 5 / 1395 سید محمد شفیعی مازندرانی
پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام    مالک رجبی دارابی 117

پست 3086 : «سلام علیکم بسم الله الرحمن الرحیم موضوع : زکاتی فراگیر و بی نظیر. السلام علیک یا اباعبدالله الحسین . اَشهَدُ اَنَّکَ قَد اَقَمتَ الصَّلاه و آتَیتَ الزَّکاه گواهی می دهم تو نماز را بپا داشتی و زکات پرداختی.

هیچ فکر کرده اید که منظور از این جمله در زیارت امام حسین علیه السلام چیست . آیا هدف این استکه شهادت دهیم که امام حسین علیه السلام زکات می داده ؟ و یا سایر اولیاء الهی نماز می خواندند و زکات می دادند ؟ اگر منظور این است ، این چه شهادتی است ؟زیرا اگر امام حسین علیه السلام و اولیاء الهی زکات ندهند پس چه کسی باید زکات بدهد؟

لازم است از اقامه زکات معنای گسترده تر شود :

۱ـ علم زکات دارد ، زکات علم و دانش نشر آن است .

۲ـ آبرو زکات دارد ، زکات آبرو این استکه آن را پیش دیگران به نفع مومنین و نیازمندان گرو بگذارند .

۳ـ قدرت زکات دارد زکات قدرت اینستکه انسان حقِّ مظلوم را از ظالم بگیرد و دربرابر ظلم بایستد .

۴ - جسم زکات دارد زکات جسم عبادت خدا ، روزه و نماز است .لِکُلِّ شِیٌ زکاتٌ برای هر چیزی زکاتی است.

بنابراین اگر می گوئیم و آتَیتَ الزَّکاه یعنی حسین جان زکات مالت را دادی ، زکات علمت را دادی ، زکات زبانت را دادی ، زکات عمرت را دادی ، زکات آبرویت را دادی ، زکات بچه هایت را دادی ، بچه هایت را به شهادت رساندند .علی اکبرت ، علی اصغرت ، برادرانت ، خودت سردادی، انگشت دادی ، انگشتر دادی ، من شهادت می دهم که تو یک زکات بی نظیر دادی ، و هیچ کس چنین زکاتی نداده است . شما ای مسلمان پیرو امام حسین و ائمه علیهم السلام آیا شامل آتیتَ الزکاه هستی ،؟ و اگر نیستی حداقل زکات مالت را بده و.... صبح پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵ و ۲۳ شوال ۱۴۳۷ ه ق التماس دعا»

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ

پست 3085 : «مردم ما خیلى زحمت کشیده‏ اند. مردم عادى غیر از طبقه‏ مرفه‏ هستند. مردم عادى ما اسلام را پیاده کرده ‏اند و تمام زحمات حکومت را متحمل مى‏شوند. پس ما باید بسیار به فکر مردم باشیم.» (‏صحیفه امام، ج‏ 19، ص 44)

«تنها هنرى مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدى -صلى اللَّه علیه و آله و سلم- اسلام ائمه هدى -علیهم السلام- اسلام فقراى دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‏ آور محرومیتها باشد. هنرى زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه دارى مدرن و کمونیسم خون‏ آشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل‏، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگى، اسلام مرفهین بى‏ درد، و در یک کلمه «اسلام آمریکایى» باشد» (صحیفه امام، ج‏ 21، ص 145)»

جماران. امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3084 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تاکید بر ادب آموزی از خداوند و سیرۀ نبوی

پنجشنبه ٧ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم میرزاعلی    چلوئی دارابی 22

پست 3083 : «به نام خدا. سلام از روی اخلاص خدمت شما جناب دامنه و دامنه خوانان. نظر به پستها مربوط به عکسهایی یادگاریتان در مسیر سنگدره جنگل دارابکلا (پست 3055 اینجا وپست 3080 اینجا) یادی از مرحوم کربلایی مصیّب رمضانی دارابی، دایی پدری مان کردید.

وقتی که با پسر ایشان کربلایی محمد رضا صحبت میکردم این عکسها مورد اقبال زیادی از طرف ایشان قرار گرفت و لذا عکسهایی بعدی را برایتون از طریق حاج حسین ارسال کردند.

جناب دامنه عزیز با مرحوم دایی مان خاطرات سبز و شیرینی را سپری کردیم. و این عکسها همان خاطرات را در اذهانمان زنده کرد. و بنده به نوبه خودم و از زبان کربلایی محمد رضا کمال تشکر را شما دارم و به رسم ادب نیز یادی از والدین شریفتان مینمایم و به روح آنان و دایی عزیزمان سلام و صلوات نثار مینمایم. با سپاس. خدانگهدار.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به آن دوست خوش نوشتِ من جناب حاج میرزاعلی  چلویی دارابی. یادی از پدر و مادر عزیزم کردی، خیلی دلم را برقرار ساختی.  خوبی های تو را در حقّ یادکرد والدین مرحومم، هرگز فراموش نمی کنم. در دنیا برترین شادمانی من، همین خدابیامرزی دادن های مثل شماها خوبان به پدر و مادر محبویم است. ممنونم خیلی خیلی.

اما بعد، مرحوم کربلایی مصیّب دایی پدرتان، چند سال در جمع ما بود و بسیار باسخاوت و روشن و صمیمی بود. میان من و ایشان هم یک ارادت عجیبی حکفرما بود. ممنونم یادآوری کردی به آقامحمدرضا پسرش. در ضمن نمی دانستم به کربلا و نجف هم رفته بود. خدا بیامرزدش. مصیّب عاشق امام حسین (ع) بود. برای من، مرحوم مصیّب هم محترم و هم به یاد ماندی ست. به همه ی بستگانش سلامم را برسان. این هم یک عکس دیگر با مرحوم دائی مصیّب که پسرش محمدرضا از طریق خبردهی شما و با تلگرام رنگین کمان به دامنه فرستاد:

جنگل دارابکلا. سه راهی سنگدره. سال 1362. از راست: جناب گوران. سید رسول هاشمی دارابی. دامنه. مرحوم مصیّب رمضانی دارابی (هرگز خوبی هاییش فراموشم نمی شود). باجناقم عیسی رمضانی دارابی. جواد دبّاغیان. جعفر رجبی دارابی. سیدعلی اصغر شفیعی دارابی. عکاس: دوربین خودکار توسط آسید

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3082 : به نام خدا

راه امام علی (ع) راه اخلاص ورزیدن است

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ

پست 3081 : به نام خدا. متن نقلی. شک گذرگاهی خوب و منزلگاهی بد. عصر ما از نظر دینى و مذهبى _خصوصا براى طبقه جوان_ عصر اضطراب و دودلى و بحران است. مقتضیات عصر و زمان، یک سلسله تردیدها و سؤال‌ ها بوجود آورده و سؤالات کهنه و فراموش شده را نیز از نو مطرح ساخته است.

آیا باید از این شک و تردیدها و پرس و جوها _که گاهى به حد افراط مى‌رسد_ متأسّف و ناراحت بود؟ به عقیده من هیچ‌ گونه ناراحتى ندارد.

شکّ، مقدمۀ یقین؛ پرسش، مقدمۀ وصول؛ و اضطراب، مقدمۀ آرامش است. شکّ، معبَر خوب و لازمى است هر چند منزل و توقفگاه نامناسبى است. اسلام که این‌ همه دعوت به تفکر و ایقان مى‌کند، بطور ضمنى مى‌ فهماند که حالت اولیه بشر، جهل و شکّ و تردید است و با تفکر و اندیشه صحیح باید به سرمنزل ایقان و اطمینان برسد.

آنچه مى‌تواند مایه تأسف باشد این است که شک یک فرد، او را به سوى تحقیق نراند؛ و یا شکوک اجتماعى، افرادى را برنیانگیزد که پاسخگوى نیازهاى اجتماع در این زمینه بوده باشند. (منبع: استاد مطهری، عدل الهی، ص 13 گزیدۀ کتاب)

شهید آیة الله مرتضی مطهّری و شهید محراب آیة الله محمد صدوقی. دو روحانی مبارز و مردمی و آگاه. بهشت زهرا. تهران. 12 بهمن 1357

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ

پست 3080 : به نام خدا

مسافرت مشهد71. نیشابور. آرامگاه عطار. از راست: حاج بهزاد. حاج علی نجاتی. دامنه

دامنه. حسن آهنگر دارابی. خونۀ یوسف. 1363. درس نقشه جهان شناسی. عکاس: آسید

جنگل دارابکلا. سه راهی سنگدره. سال 1362. از راست: سید رسول هاشمی دارابی. جواد دبّاغیان.  آقای گوران متصدی اسبق مخابرات دارابکلا. مرحوم مصیّب رمضانی دارابی (یادش به خیر). باجناقم عیسی رمضانی دارابی. جعفر رجبی دارابی. سیدعلی اصغر شفیعی دارابی. دامنه. عکاس: دوربین خودکار توسط آسید. این عکس از طریق آقامحمدرضا پسر مرحوم مصیّب رمضانی و توسط جناب رنگین کمان به تلگرامم ارسال شد

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ

به قلم    دامنه

پست 3079 : به نام خدا. در این پست از سلسله پست های «دردهای جامعه به قلم دامنه» باز نیز باید جنین دردمندانه بگویم: در حالی که در سرزمین ایران بزرگ هنوز هم، پدران و مادران و بستگان شهیدان با پیکرهای پاک تازه پیدا شده ی عزیزان خود، وداع جانسوز و دردمندانه می  کنند، اما در عین حال هستند کسانی که خون این نظام برآمده از رگ های غیور و مطهر و مظلوم شهیدان را بآسانی می مکند و فساد می کنند و دل مردم را به درد می آورند.

این چه فسادی ست که تمامی ندارد؟ حتی تحقیق و تفحص نشان داده است بنیاد شهید را هم دربرگرفته است!؟ گزارش قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس دیوان محاسبات کشور درباره موضوع پرونده ی بنیاد شهید را در ادامه ی  مطلب عینا" آوردم.

آیا کسانی که در درون نظام فساد می کنند خجالت نمی کشند  وقتی با این تابوت های مقدس شهیدان و با آن پیکرهایی که در اثر برجای ماندن در دل خاک و مفقود شدن طولانی مدت، به پودر و استخوان پاره مبدّل شده اند!؟

اما همه می دانیم برخی از اینان فقط به زراندوز کردن کیسه های خود مشغولند و برخورد با آنان هم مشمول مرور زمان می گردد و تمام!؟ باز هم در این راه خواهم نوشت.

به احترام این شهیدان مظلوم ایران دقایقی تفکر کنید و به خود آیید. گزارش قاضی سراج در ادامه ی مطلب 


ادامۀ مطلب
چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ

پست 3078 : به نام خدا. هشتاد و ششمین آلبوم عکس دارابکلا در دامنه، از فضای صمیمانه ی بنِه سر آقای میرزا کریمی با دوربین خلّاقانه ی جناب یک دوست: اینجا

جنگل دارابکلا. بنه ی آقای میرزا کریمی. 5 مرداد 1395. ارسالی های جناب یک دوست. بقیه ی تصاویر: اینجا

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3077 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تاکید بر حقّ اندیشمندان بزرگ بر گردن جامعۀ بشریت

چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ

پست 3076 : به قلم دامنه. به نام خدا. 5 مرداد 1358 سالروز اقامه ی اولین نمازجمعه در انقلاب اسلامی ایران است. خطبه های خطیب های نماز جمعه های تهران و قم و چند شهر بزرگ ایران ابعاد وسیع داخلی و بارتاب مهم بین المللی و منطقه ای دارد.

یکی از محبوب ترین امام جمعه های ابران مرحوم آیة الله سید محمود طالقانی بود. با اقامه ی 6 نماز جمعه و برپایی 1 نماز عید فطر. خطبه های مردمی و سخنان آگاهی بخش و آزادنگرانه ی این مبارز نستوه، اهمیت و جایگاه نمازجمعه را در دل مردم ایران بخوبی جا داد؛ به طوری که کاملا" مشخص شد دیگر نمازجمعه های حکومتی و قدرت پسند از نوع رژیم آل منحط سعودی و نمازجمعه به سبک دوره ی رژیم محمدرضا شاه  پهلوی از ایران رخت بر بسته است.

آیة الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی با اقامه ی بیش از 400 نماز جمعه بیشترین تعداد  برپایی نماز جمعه را به خود اختصاص داد.

آیة الله آقای شیخ احمد جنّتی که اوایل انقلاب تا مدتی در قم نماز جمعه اقامه می کردند، معمولا" خطبه‌ های مهم و پُربازتابی می خوانند. نیز برخی از خطبه های وی گویی جنبه ی دستورالعملی دارد. مثل خطبه ی 29 بهمن‌ ماه سال 1389 وی که فی الفور به حصر مهندس میرحسین موسوی و دکتر زهرا رهنورد و حجة الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در رابطه با قضایای بحران سال 1388 منجر شد. بخشی از آن خطبه ی مشهور اینچنین ایراد شده بود:

«این که برخی دوستان محاکمه سران فتنه را تقاضا می‌کنند، جز مصلحت‌اندیشی قوه قضائیه است. کاری که قوه قضائیه می‌تواند انجام دهد و من فکر می‌ کنم که در اندیشه است که انجام بدهد، این است که ارتباط اینها را بکلی از مردم قطع کند. در خانه آنها باید بسته شود. رفت‌ و آمدهایشان محدود شود. نتوانند پیام بدهند و پیام بگیرند. و تلفن و اینترنت آنها باید قطع شود و در خانه خود باید زندانی شوند.» (برچسب: هاشمی رفسنجانی)

نمازجمعۀ تهران. 11 اردیبهشت 1394

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۳٧ ‎ب.ظ

به قلم حجة الاسلام      شفیعی مازندرانی 149

پست 3075 : « تسلیت :

موت دیگر کسان ، برای همه

درس و پند بزرگ  و  هشدار است

یعنی ای دل ، بهوش باش ترا

نیز  این گونه  روز در کار است

در این هفته ، متاسفانه  شاهد  دو ارتحال غم انگیز از پیر  وجوان بودیم، ارتحال پیری کهنسال  نورانی  حا  ج نورالله هاتفی نیا  و جوان یرومند   و شایسته آقا   وحید  آ هنگری رحمه ا لله علیهما   که  در  این مورد به همه اهالی   دارابکلا  بخصوص  به اعضای بیت شریف  این دو مرحوم  تسلیت  عرض نموده  صبر جمیل را  از درگاه الهی برای آنان  مسالت  دارم 5 / 5 / 1395 شفیعی مازندرانی»
سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۳٦ ‎ب.ظ

پست 3074 : امیر المؤمنین على علیه السلام در مورد یکی از علائم قبل از ظهور، یعنی در باره ی حاکمیت هوای نفس بر هدایت و حکومت رأی اشخاص بر قرآن کریم، فرمودند:

یَعْطِفُ الْهَوى عَلى الهُدى اِذا عَطَفُوا الهُدى عَلَى الهوى وَ یَعْطِفُ الرَّأْىَ عَلَى الْقُرآنِ اِذا عَطَفُوا الْقُرْانَ عَلَى الرَّأْىِ

ترجمه: در حالی که قبل از ظهور ، هدایت را تابع هواى نفس کرده اند، حضرت مهدى علیه السلام خواسته هاى نفسانى را تابع هدایت قرار خواهد داد، و در حالی که قبل از آن قرآن را تابع رأى و خواسته هاى نفسانی خود کرده اند، آراء و نظریات را پیرو قرآن خواهد کرد. (نهج البلاغه، خطبه 138)

راه امام علی (ع)، راه سعادت و رستگاری ست

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۳٥ ‎ب.ظ

پست 3073 : متن نقلی. «تقلید مى کنم؛ اما تقلید یعنى چه؟ خوب دقت بفرمایید که اتفاقا در همین عصر ما این نمونه ها وجود دارد. یک عالم دینى فقیه ممتاز داراى معلومات را به عنوان مرجع تقلید انتخاب کرده اى؛ البته ممکن است در تشخیص این آقا اشتباه کرده باشى و او اعلم یا عادل نباشد، ولى اصل کار و فرمولت درست است.

براى شناختن حلال و حرام، چون تو خودت نمى توانى با اجتهاد و مطالعه کتاب و سنت از حلال و حرام سر در بیاورى، وظیفه ات این است که مجتهدى را، کارشناسى را، متخصصى را که درستکار و کارشناس باشد، آن هم بهترین کارشناس موجود را، انتخاب کنى و به او مراجعه کنى. 

تا اینجا کار تو بر اساس فرمول است و در آن بحثى نیست. حال فرض کنید در جلسه اى نشسته اى و یک معمّم با یک فرد کلاهى در باره یک مسأله اعتقادى سخن مى گوید واکنش شما در برابر او چیست؟

آیا مى گویید استفتاء کنیم و از حضرت آیت الله العظمى بپرسیم حرفى که تو در زمینه فلان مسأله اعتقادى مى زنى درست است یا نه؟ اگر این را بگویید منحرف شده اید و دچار انحراف از توحید اسلام شده اید. مسأله اعتقادى استفتاء از مرجع تقلید بر نمى دارد؛ آنجا جاى تقلید نیست.

اگر هم آن آقا به عنوان مرجع تقلید نظر خود را در زمینه فلان مسأله اعتقادى نوشت، آن یک نظر است و نظر این آقا هم یک نظر. دلیلى بر تقدم و ارزش قاطع سخن آن آقا در برابر این آقا وجود ندارد. نه کتاب و قرآن این را مى گوید و نه سنت. در مسائل اعتقادى هر کسى باید خودش تحقیق کند.» (منبع: شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی، کتاب ولایت، رهبری، روحانیت، ص 66)

شهید مظلوم آیة الله دکتر بهشتی

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۳:٤٦ ‎ب.ظ

پست 3072 : به نام خدا

مراسم تصویری تشییع زائر عاشق کربلا شادروان کربلایی وحید آهنگر دارابی توسط جناب یک  دوست. درود به روح پاک تو که تا کربلا به ریارت حضرت سیدالشّهدا (ع) و دیدار امام علی (ع) در نجف اشرف شتافتی. برات اشک ریختند آقا وحید این مردم داغدار دارابکلا بقیۀ عکس ها در اینجا

 

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۳:٤٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3071 : به نام خدا. با کمال تاسّف باخبر شدم یکی دیگر از جوانان مرز و بوم دارابکلا، آقا وحید آهنگر دارابی فرزند جناب حسن آهنگر دارابی (مرحوم حاج ابراهیم) بر اثر تصادفی که سه روز پیش رخ داد، امروز به دیار باقی شتافت. غم بزرگی ست. خصوصا" وقتی می دانیم که یک خانواده ای با چنین غم دردناکی یک بار دیگر هم، در سال های گذشته رنج های بیشمار کشیده است.

من با دلی دردناک، این غم جانکاه و دلخراش را به پدر دردمندش جناب حسن آقا آهنگر دارابی و مادر گرانقدر آقاوحید و به همه ی بازماندگان نسبی و سببی و نیز به دوستان مرحوم وحید؛ خصوصا: به رفیق گرامی و انقلابی ام حاج خلیل آهنگر دارابی عموی آقاوحید تسلیت می گویم. خدا رحمتش کند و برایش در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها ادای تکلیف می کنم.

روانشاد وحید آهنگر دارابی فرزند حسن (مرحوم حاج اسماعیل ابراهیم). عکس را جناب رنگین  کمان به دامنه فرستاده

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ

به قلم حجة الاسلام     محمدجواد غلامی 37

پست 3070 : «هنر و زیبایی. قسمت بیستم و آخر. به نام خالق زیبایی. در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج «ع» دعا گوی دامنه، دامنه نویسان فرهیخته، و دامنه خوانان صمیمی می باشم.

آخرین قسمت هنر و زیبایی را متبرک می کنم به سخن زیبا، بلند، بزرگ، و سترگ امام رئوف در تکمیل عقل. امام رضا «ع» می فرماید:  لا یتم عقل امرئ مسلم .... عقل مسلمان کامل نمی شود مگر اینکه ده خصلت در آن باشد

۱- به خیر او امید باشد.

۲- و از شرش ایمنی باشد.

3- خوبی و خیر دیگران را بسیار شمارد.

۴- و خیر بسیار خود را اندک شمارد.

۵- از مراجعه نیازمندان به خود خسته نشود.

۶- در طول عمر از تحصیل علم و دانش ملول و خسته نگردد.

۷- برای او فقر در راه خداوند از توانگری در غیر راه حق بهتر باشد.

۸- و خواری در راه حق از سربلندی در راه دشمن خدا نزد او محبوبتر است.

۹- نزد او، گمنامی از شهرت مطلوبتر است.

۱۰- کسی را نبیند جز آن که گوید: او از من بهتر و پرهیزگارتر است.»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما که در حرم معنوی و ملکوتی رضوی ماواء  گرفتید. خیلی لذت بردم از این عکسی که از صحن پنجره ی فولاد امام رضای رئوف (ع) انداختی و ارسال کردی. بر همه ی شائقان آن امام عظیم الشّان گواراست این نما. نیز جالب شد آخرین سلسله بحث هنر و زیبایی را در جوار آقا (ع) نوشتی و ده خصال را عالی از آن امام بزرگوار (ع) مستند ساختی. عوض من و دامنه خوانان شریف حتما" زیارت کن و می دانی خیلی خوشحال می شوم به یاد والدین من هم دو رکعت نماز بگزاری. به خانواده ی مکرّمه، فامیل ارجمندم نیز سلامم را بگو.

حرم امام رضا (ع). صبح امروز. سه شنبه 5 مرداد 1395. ارسالی توسط جناب حجة الاسلام محمدجواد غلامی دارابی به تلگرام دامنه

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ

به قلم حجة الاسلام      شفیعی مازندرانی 148

پست 3069 : «استمرار زندگی : و من ورائهم برزخ الی یوم یبعثون  ،  پس از مرگ آنان زندگی برزخی شان  شروع  شده  و ادامه می یابد تا روز قیامت فرا رسد (احزاب/ 99)

دیدگانت  به هر  دَمی وا کن

دل ز یاد  خدا مصفّا کن

توشه ای بهر خویشتن ای دوست

بهر فردای خود مهیّا کن

فقر  و بیچارگی فردا را

در همین روزها  تماشا کن

مرگ ، پایان زندگانی نیست

جان من دیدگان خود وا کن

عالم  قبر و  برزخ دوران

فرض در انقضای دنیا کن

اهل جنت، به جنتش خندان

ناریان را به  نار پیدا کن

بعد برزخ ، قیامت کبری است

زندگی  را در آن تمنا کن

سر نوشت  بشر، شود  معلوم

به جنان  یا جهیم ،   ماوا  کن

ز شفیعان ، بدار چشم امید

جان رها از خسار  عقبا کن

گو شفیعی ، خدا بخیر نما

عاقبت را تو جنت آوا کن 

2 / 5 / 1395. سید محمد شفیعی مازندرانی

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ

پست 3068 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

سرنوشت بد و خوب بشر به دست خود اوست

سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ

به قلم مهندس    محمد عبدی 53

پست 3067 : «سلام بر شما کبلاقا ابراهیم عزیز و عرض تبریک خالصانه به شما پدر زحمتکش ،توانا ، نکته بین و نکته سنج ،پرتلاش و خستگی ناپذیر و نیز تبریک خالصانه و خاضعانه به فرزند برومند شما آقا عارف دانش آموخته ی ریاضی کاربردی پرتلاش. (اشاره به پست 3065 اینجا)

حقیقتا" تولد هر فرزندی در کانون زندگی هر زوجی گرما بخش و امیدآفرین و نیروی محرّکه حرکت آینده زندگی است و تضمین کننده قوام و دوام آن .

این نکته ای مهم و حیاتی است از عنوان ازدواج که باید برای نسل امروزی بیشتر تبیین و دقیق گفته و بیان گردد تا دقت نمایند و بی جهت و با لطایف الحیلی از فرزند آوری امتناع نکنند که کانون گرم زندگی آنان را موریانه بی فرزندی کم کم  نخورد و از بین نبرد .

در هر حال تبریک صمیمانه مرا هم پذیرا باشید و امیدوارم به زودی زود دیدگان شما به دیدار نوه دلبندتان منوّر و روشن گردد ؛ حتم دارم که حتما در راهرو بیمارستان محل تولدش به انتظار ساعاتی را به اتفاق حاج خانم خواهید گذراند تا نبود زمان تولد فرزند دلبتدتان را اینگونه جبران نمایید و از لذایذ دنیوی و معنوی ان بهرمند گردید که اموال و فرزندان زینت حیات دنیا هستند. الْمَالُ وَالْبَنُونَ زِینَةُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَالْبَاقِیَاتُ الصَّالِحَاتُ خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا. (کهف آیۀ 46).»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام من هم به شما رفیق بزرگوار و پُرمحبّتم مهندس محمد عبدی.  هم نکته آموختی به من. هم دلشادم کردی. هم عارف اینجا بود سلام و تبریک تو را فی الفور رساندم و هم آن صحنه ی زیبا را برای من ترسیم کردی. و هم آن نکته های مرا را بذقّت فهم کردی. ممنونم ممنون رفیق.

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٤٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3066 : به نام خدا. 5 مرداد 1367 سالروز عملیات تاریخ ساز رزمندگان ایران است. ذلّت بارترین روز سازمان تروریستی منافقین، که با زشت ترین شیوه ی جنایت، به جنگ با ایران آمده بود و به فرماندهی صدام حسین به روی مردم و رزمندگان آتش گشود تا فاتح تهران شود!

در این ایام، سال 1367، من در جبهه ی غرب و در مریوان بودم وبه دلیل بحرانی شدن کشور و جبهه بر اثر قبول قطعنامه ی آتش بس 598 توسط امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی، تا 10 ماه  متوالی این مرحله  از حضورم در جبهه به طول انجامیده بود. آن حال و روز جبهه و روزگار بخوبی در یادم مانده است. اما در این پست فقط دو کلمه برای این سازمان که با دیکتاتوری سانترالیستی _یعنی همه کاره بودن رهبر سازمان_ به بدترین حزب در تاریخ ایران بدَل شده  است؛ می گویم:

1- یکّه سالاری مطلق درون حزبی و محو کامل دموکراسی درون سازمانی، این سازمان را به قهقراء و در نهایت به اضمحلال بُرد و به عنوان یک فرقه ی معدود و محدود، بدنام ترین گروه سیاسی تاریخ ایران گردید.

2- قدرت طلبی و لجاجت محض درون حزبی، کار این سازمان را از ترور و خشونت و استبداد و آشوب خیابانی و بلوا و انواع شیوه های براندازی، به سمت تاسیس ارتش به اصطلاح آزادیبخش ملی! رساند. یعنی تا آن حد فروپاشی و ذلت پذیری که گوش به فرمان صدام حسین و جاسوس سازمان های اطلاعاتی آمریکا و حاضر به جنگ با ملت ایران شد.

تاکید می کنم جوانان مراقب باشند در دام شیوه های جدید انحرافات فکری سرسپردگان نادان  این سازمان ازهم فروپاشیده، نیفتند. باور دینی و تُهی نشدن از مذهبی بودن و هوشیاری و ذکاوت ایمانی، پادزهری محکم علیه ی این جریان مخفی منحرف ست.

ارتش به اصطلاح آزادیبخش ملی! ایران. عملیات مرصاد 5 مرداد ماه سال 1367

سردار جانباز میرزا محمد سلگی. از قهرمانان عملیات مرصاد علیه ی سازمان تروریستی منافقین. مشاور فعلی استاندار همدان در امور ایثارگران. یاد همه ی شهیدان از جمله شهیدان عملیات مرصاد گرامی باد و روز بر غیورمردان مبارک باد

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:۱٦ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3065 : به نام خدا. پسر ارشدم عارف سلام. عصر 4 مرداد سال 1367 وقتی در ساری به دنیا آمدی، من در جبهه بودم. محور عملیاتی انجیران مریوان. هیچ هم نمی دانستم تو دنیا آمدی. فقط می دانستم یکی از همین روزها باید بیایی. با هزار سختی، 5 روز بعد باخبر شدم با تلاش های مرحوم آق بابا و عموباقر و رساندن مادرت به زایشگاه تخصصی مرحوم دکتر حسن زاده، سالم و طبیعی متولد شدی.

و من با شوق و ذوق در دهمین روز تولدت با یک مرخصی سه روزه به دیدنت آمدم و فوری به جبهه بازگشتم. بازگشتم تا دشمن کثیف خون ریز به خاک ایران بازنگردد و پنجه بر اسلام و نظام اسلامی مان نزند. حال، وقتی می بینم به جای دشمن، میراثخواران دزد و اُپورتنیست های رمّال به هزار چنگ و نیرنگ به جان این نظام مظلومِ حاصلِ خون شهیدان افتاده اند، تا بیشتر و بیشتر  مثل موش انباشت کنند، دلم خیلی می گیرد. بگذرم.

تولدت بسیار مبارک پسرم. هدیه ات نزدم است. مثل همیشه سه چیز ازت می خواهم: دینداری عارفانه. زندگی عادلانه. اخلاق عاصمانه. و این است فلسفه ی نامگذاری تان به عارف و عادل و عاصم.

عارف طالبی دارابی. 1394

و

دفتر کار عارف طالبی دارابی. ممنونم ازت پسرم به این نظم و اهتمامت

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:۱٥ ‎ب.ظ

پست 3064 : به نام خدا. این ابراهیم دارابکلایی و یا همان ابی ست. ابی دائی ما. خرداد ماه امسال شروع کرد مثل سال قبل به گندم خرینی نقدی از کشاورزان پرتلاش دارابکلا. این هم صحنه ای ست از حالت انتظار ابی برای رسیدن تراکتورهای حامل کیسه های گندم مردم. به قول دارابکلایی ها: کسب و کار برکت.

ابراهیم دارابکلایی. مشهور به ابی. که در این صحنه حسابی دیدنی ست. جلوی مغازه اش در دارابکلا جنب بانک مهر ایران. عکاس: جناب یک دوست

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:۳۱ ‎ق.ظ

به قلم    دامنه

پست 3063 : به نام خدا. به هر حال این هم یک نوع سلیقه است از یک شهروند ایرانی با این هیبت که در عکس زیر می بیند. یکی ریش با ریشه می گذارد. یکی ریش بی ریشه می سازد. یکی ریش را از بیخ و بُن سه تیغه می کند. یکی پروفسوری می گذارد. یکی اصلا" خودش را ول می کند هر طور که شد، شد و یکی هم سبیل می گذارد از نازُک گرفته تا گشاد و کُلفت. بگذرم که بسی کارهای ردیف شده دارم منِ دل نازُک.

یک ایرانی با انتخاب این سلیقه

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:۳٠ ‎ق.ظ

پست 3062 : متن نقلی. نقد جدید دکتر احمد توکّلی بر دولت آیة الله اکبر هاشمی رفسنجانی و چگونگی شکل گیری پلیس ضد شورش:

«بعد از این مدل نئوکلاسیک تعدیل که دولت (هاشمی رفسنجانی) آن را پذیرفته بود، یاد کردم و گفتم این مدل فرهنگش را هم با خودش می آورد که با فرهنگ ما سازگار نیست. این مدل اصالت را به سرمایه می دهد و سرمایه دارها محترم و معزز می شوند. آدم های معزز هم به جامعه خط می دهند. البته این از تمایل مقامات و مسئولان به اشرافیت و تجملات آغاز می شود. وقتی چنین تمایلاتی جوانه زد، توجه و تکریم زراندوزان اندک اندک افزایش می یابد. در تخصیص منابع یواش یواش مستضعفان از کانون سیاست گذاری ها فاصله می گیرند. اساسا آن  ها تغییر ماهیت می دهند و اسمشان هم از مستضعف به آسیب پذیر عوض می شود؛ یعنی از کسانی که به ناحق ضعیف نگاه داشته شدند و مسئولیت توانمند کردنشان بر عهده حاکمیت است، تبدیل می شوند به افرادی که در فرایند تعدیل استعداد پذیرش آسیب را دارند و ممکن است زیر چرخ های توسعه کاملا آسیب را بپذیرند و له شوند و چون این احتمال هم هست که شورش کنند، باید پلیس ضد شورش با تجهیزات پیشرفته مجهز شود. این حرف ها قصه نیست،  قسمت شورش و لزوم سرکوب مضمون سخنان مرحوم دکتر نوربخش وزیر اقتصاد در هیئت دولت آقای هاشمی رفسنجانی است که پیشنهاد واردکردن تجهیزات ضد شورش را به همان دلیل داده بود!

در همان ایامی سرمقاله های منکرات بزرگ را نوشتم و در روزنامه رسالت منتشر شد، طی تماسی که با معاون رئیس جمهور داشتم، او گفت تو می گویی ما که اینجا نشسته ایم منکرات بزرگیم؟ تو می گویی ما چه کار کنیم؟ گفتم اگر من جای شما بودم دو کار می کردم که شما نمی کنید. اول این که از بین مدل های اقتصادی موجود آن را انتخاب می کردم که با اقتضائات دینی و ملی ایران سازگارتر است. دوم اینکه گفتم اگر من جای شما بودم بیست تا اقتصاددانی که به تمامیت اسلام برای معاش و معاد باور دارند و بیست تا طلبه اقتصادخوانده ای که فهم گزینش دارند را انتخاب می کردم و یک ساختمان به آن ها می دادم با همه امکانات و آخرین کتاب های خارجی. این ها بنشینند و ظرف 5 سال به من بگویند چه کار کن و بعد من حرفشان را می پذیرم و به آن عمل می کنم و اگر اشتباه داشت آن اشتباهات در عمل آشکار  و اصلاح می شود . دیگر 5 سال بعد کاسه چه کنم دستم نیست. لذا ساختن مدل سختی دارد ولی غیرممکن نیست.» (منبع: اینجا)
دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٩ ‎ق.ظ

پست 3061 : متن نقلی. در باره ی فساد سیاسی برخی از مدیران نظام. «به گزارش «ایران»، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: مسأله فیش ها، منحصر به حقوق‌ها نیست و برخی افراد از چندجا دریافتی داشته یا وام‌های کلان با نرخ پایین گرفته‌اند، دولت و دستگاه‌های نظارتی باید به همه موارد  توجه کنند.

معاون اول دستگاه قضا افزود: ‌این موضوع قابل اغماض نیست و نباید مشمول مرور زمان شود و آنقدر طول بکشد که مردم تصور کنند نظام نمی‌خواهد با آن برخورد کند.  البته اقدامات خوبی انجام شده اما باید شدت یابد و تسریع شود. وی ادامه داد:‌ مسأله بعدی این است که امر ناپسند و اقدام غیرعادلانه و ظالمانه و تبعیض، ناروا بوده و باید با آن برخورد شود، اما نباید برخورد سیاسی، جناحی و جریانی شود. در این زمینه همه غفلت کرده‌ایم

در هر حال باید بپذیریم که در این زمینه به نوعی همه غفلت داشته‌ایم حال چه کم چه زیاد.  همه به نوعی غفلت داشتند از دیوان محاسبات تا بازرسی کل کشور و از حراست‌ها، نهادهای نظارتی هم می‌توان نام برد». (منبع: اینجا)

نکته ی دامنه : به نام خدا. با سلام به جناب حجة الاسلام والمسلمین آقای غلامحسین  محسنی اژه‌ای. مصاحیه ی شما را هم گوش داده و هم خوانده ام. پرسشم این است اگر همه ی شماها دز این کشف و برخورد با این فساد بزرگ که به تعبیر خودتان «امر ناپسند و اقدام غیرعادلانه و ظالمانه و تبعیض» غفلت داشته اید، پس چه نهاد و یا چه کسی باید با این غفلت همه ی شماها برخورد عادلانه و علوی و قاطعانه کند!؟

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢۸ ‎ق.ظ

پست 3060 : به نام خدا

جادّه ی گرگان. نوکنده. مسافرت به سمت مشهد برای زیارت امام رئوف رضا (ع). سال 1384. دامنه. عادل. عکاس: عاصم

جنگل دارابکلا. سال 1363. از راست: دامنه. جعفر رجبی دارابی. روانشاد یوسف رزّاقی. در حال گوشت لاش لوشه کردن برای کباب. ضبط هم در حال پخش آهنگی از محمدرضا شجریان است از غزل 154 دیوان حافظ با این مطلع:

راهی بزن که آهی بر ساز آن توان زد   شعری بخوان که با او رطل گران توان زد

بر آستان جانان گر سر توان نهادن   گلبانگ سربلندی بر آسمان توان زد

قد خمیده ما سهلت نماید اما   بر چشم دشمنان تیر از این کمان توان زد

در خانقه نگنجد اسرار عشقبازی   جام می مغانه هم با مغان توان زد

درویش را نباشد برگ سرای سلطان   ماییم و کهنه دلقی کآتش در آن توان زد

یاد یوسف مزارمان به خیر

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٧ ‎ق.ظ

پست 3059 : به نام خدا. یکشنبه 27 تیر 1395 در پست 3002 اینجا، در سلسله مباحث روحانیت دارابکلا، به معرفی مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی دارابی ابنِ مرحوم شیخ اسماعیل آفاقی پرداخته بودم. اینک چند تصویر جدید از آن مرحوم که برای نخستین بار در دامنه انتشار می یابد، ارائه می شود.

از فرزند گرامی شان جناب آقا عبدالرحیم آفاقی دارابی بسیار ممنونم که به درخواستم این  عکس های ماندگار از آن روحانی انقلابی و مردمی و بسیار باتقوا و باسواد و تاثیرگذار دارابکلا را به دامنه اهداء نمودند.

مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد آفاقی دارابی همیشه در مطالعه بودند بقیه در اینجا  و نیز در ادامۀ مطلب

 


ادامۀ مطلب
دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٦ ‎ق.ظ

پست 3058 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تاکید بر تاثیر عدالت اجتماعی بر فکر و خُلق و عمل مردم

دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٥ ‎ق.ظ

پست 3057 : به نام خدا. نامه ی امام علی (ع) به فرماندهان لشکر، پس از به دست گرفتن حکومت در باره ی علل نابودى ملّت‏ ها:

«پس از یاد خدا و درود، همانا ملّت‏ هاى پیش از شما به هلاکت رسیدند، بدان جهت که حق مردم را نپرداختند، پس دنیا را با رشوه دادن به دست آوردند، و مردم را به راه باطل بردند و آنان اطاعت کردند.» (نهج البلاغه. نامه ی 79)

بذ حسب نقل روایات لقب امیرالمؤمنین فقط برای امام علی (ع) است 

یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:۳٦ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3056 : به نام خدای آفریننده ی آدمی. ادامه ی اسامی و گسترۀ سکونتی دو نسل گذشته و معاصر خانواده های طالبی دارابی در دارابکلا که در قسمت نهم آنچه بر دامنه گذشت؛ پست 3051 اینجا، آمده بود.

ج: محله ی پایین محله و آهنگر مله و بالامحله:

1- مرحوم رمضان طالبی دارابی. پدر آقایان داوود، نقی و نبی طالبی دارابی و .... .

2- حاج ابراهیم طالبی دارابی. پدر جناب علی طالبی دارابی _ذاکر اهل بیت (ع)_. به عبارتی عموی  آقایان داوود، نقی و نبی و .... . که به سه راه کوچ کرده اند با فرزندانش چند خانواده شده اند.

3- نقی طالبی دارابی (مرحوم رمضان)

4- نبی طالبی دارابی. (مرحوم رمضان)

5- علی طالبی دارابی _ذاکر اهل بیت (ع)_ و سایر فرزندان حاج ابراهیم. ساکن سه راه دارابکلا سورک که به چهار راه آزادگان و یا همان سه راه اسلام آباد مشهور است.

6- اکبر طالبی دارابی. _ذاکر اهل بیت (ع)_ که بالا محله پشت خونه ی مرحوم ملامحمدکاظم قاسم خراسانی سکونت دارد.

7- و فرزندان اکبر طالبی دارابی که اسم شان در ذهنم نیست.

8- مادربزرگم مرحومه کبل فاطمه طالبی دارابی، همسر مرحوم کبل آخوند پدربزرگم. که خونه ی مادربزرگم کنار درمانگاه در حیاط برادرش مرحوم حسین خال طالبی دارابی (پدر مرحوم اکبر طالبی دارابی) بود.

9- و نیز چهار برادر مادربزرگم شامل:

10_مرحوم حاج فغان.

11- مرحوم حاج نجف.

12- مرحوم حسین.

13- مرحوم حاج صادق.

14. مرحوم اکبر طالبی دارابی (فرزند مرحوم حسین دائی پدرم). یعنی پدر اصغر و حیدر و ابراهیم و ... .

15- اسدالله طالبی دارابی. پدر آقایان یحیی، قاسم، علیرضا و ... .

16- یحیی طالبی دارابی.

17- قاسم طالبی دارابی (اسدالله)

18- علیرضا طالبی دارابی. از آزادگان دفاع مقدس.

19- مرحوم کلقلی طالبی دارابی و فرزندانش.

20- حسن طالبی دارابی. (مرحوم کلقلی).

21- قاسم طالبی دارابی. (مرحوم کلقلی).

22- محمد طالبی دارابی. (مرحوم کلقلی).

23- مرحوم حسینجان طالبی دارابی. کوچه ی جنب درمانگاه به سمت چهارباغ.

24- حاج علی طالبی دارابی. (مرحوم حسینجان). و فرزندانش که من اسامی آنان را حضور ذهن ندارم.

25- حسن طالبی دارابی. (مرحوم حسینجان). و فرزندانش که من اسامی آنان را حضور ذهن ندارم.

26- ولی طالبی دارابی. (مرحوم حسینجان). گچ کار و بنّا. مسیر مزار دارابکلا روبروی منزل مرحوم مصطفی مؤمنی دارابی.

27- احمد طالبی دارابی. (ولی).

28- محمد طالبی دارابی. (ولی).

29- مرحوم اکبر طالبی دارابی. پدر رمضان و محمد . 

30- مشهدی رمضان طالبی دارابی. (مرحوم اکبر). و فرزندانش که من اسامی آنان را حضور ذهن ندارم.

31- محمد طالبی دارابی. (مرحوم اکبر). بنّا و شالیکار. به عبارتی داماد مرحوم احمد طالبی دارابی. به عبارتی خانواده ی ایشان هم از نسل طالبی هاست یعنی حاجیه لیلا طالبی دارابی. و فرزنداش که من اسامی آنان را حضور ذهن ندارم.

32- اصغر طالبی دارابی (مرحوم اکبر پسر دائی پدرم)

33- حیدر طالبی دارابی (مرحوم اکبر پسر دائی پدرم)

34- ابراهیم طالبی دارابی (مرحوم اکبر پسر دائی پدرم)

35- مرحوم فضل الله نصرالله طالبی دارابی. پدر عباس و ... . به عبارتی پدرخانم محمدعلی ملایی. پدر جابر ملایی (داماد خواهرم فاطمه)

36- عباس طالبی دارابی. ( مرحوم فضل الله نصرالله)

37- پسران عباس طالبی دارابی که اسم شان را حضور دهن ندارم.

38- و بقیه  که فعلا" حضور ذهن ندارم و شاید اسامی کسانی نیامده باشد. که به محض یادآوری می افزایم.

نتیجه گیری قسمت های 9 و 10:

در مجموع خانواده های طالبی دارابی در دارابکلا اگر دقیق سرشماری و محاسبه شود، ممکن است این گونه باشد که به صورت تقریب می گویم:

1- اگر همین دو نسل درگذشته ی اخیر و نسل معاصر در حال حیات طالبی های دارابکلا به همراه مجموعه ی زنان و دخترانی که با خانواده های غیر طالبی ازدواج کرده اند در سرشماری تجمیع گردند، جمعیت این خاندان از آنچه هست دو تا پنج برابر بیشتر می شود. زیرا بطور میانگین در هر خانواده ای سه تا چهار دختر متولد شدند و با خانواده های غیر طالبی ازدواج کرده اند. مانند مثال چهار خواهر خاندان ما که با چهار خانواده ی غیر طالبی وصلت نموده اند: رمضانی دارابی، رجبی دارابی، فضلی ماکرانی، هاشمی  دارابی.

2- توزیع جمعیتی طالبی دارابی ها در دارابکلا در سه محلۀ ی عمده ی حموم پیش و ببخیل نزدیک 60 خانوار عمده؛ یورمحله ی دارابکلا نزدیک 25 خانوار؛ و پایین محله ی دارابکلا به انضمام آهنگرمله و بالامحله نزدیک 50خانوار است، که با احتساب فرزندان تشکیل خانواده داده ی آنها، این رقم در حاصل جمع به نظر می رسد از دوبرابر هم عبور کند. (مثلا در این بررسی جمعیتی نسلی، من یک خانوار محاسبه شدم که در اصل سه خانوارم. یعنی من، عارف و عادل.).

3- هدفم در این دو قسمت نه تفاخر بود، نه نژادگرایی و نه برتری جویی و امتیازطلبی، هدف تکمیل نوشتن یک کتاب است که با عنوان «آنچه بر دامنه گذشت» در دامنه در حال تدوین و ارائه هستم از تولّدم تا اکنونم. (اینجا هم منتشر می شود).

یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ٦:۳٥ ‎ب.ظ

پست 3055 : به نام خدا

دامنه. جادّۀ کیاسر. بازگشت از مسافرت مشهد از راه سبزوار _ دامغان. سال 1381. آن سیب در حال گرز زدن هم از شهر قدمگاه نیشابوره که حتما" باید آن را آنجا خرید و خورد

جنگل دارابکلا. سه راهی سنگدره. سال 1362. از راست: دامنه. سیدرسول هاشمی دارابی. جعفر رجبی دارابی. آقای گوران متصدی اسبق مخابرات دارابکلا. سیدعلی اصغر شفیعی دارابی. مرحوم مصیّب رمضانی دارابی (یادش به خیر). باجناقم عیسی رمضانی دارابی. جواد دبّاغیان. عکاس: دوربین خودکار توسط آسید

یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ

به قلم    دامنه

پست 3054 : به نام خدا. در بیستمین قسمت سلسله مسائل طبیعت جهان، کمی به سیب زمینی اشاره می کنم که این متاع هم در اثر گرانی ها و احتکارهای مدرن پول پرستان، زیاد نمانده از سُفره ی غذای مستضعفان بکلی حذف گردد و به مثل گوشت گوسفند به دیدنی ها بپیوندد!

البته این غُدّه زیرزمینی، سیاسی هم هست، زیرا  اولین بار توسط یک آدم سیاسی غرب زده_ میرزا ملکُم خان_ به ایران آورده شد. و برای همین در ابتدا به آن «آلو ملکُم» می گفتند.

زادگاه اولیه ی سیب زمینی آمریکای جنوبی ست. حاوی ویتامینC بالایی است. درجلوگیری از خونریزی لثه مفید است. نیز پتاسیم، فسفر، آهن، مَنیَزیم و B6 بالایی دارد.

تقویت کننده ی قلب است. و همچنین اِدرار را زیاد می کند و برای کُلیه و مثانه مفید است. نیز حاوی آنزیم هایی ست که برای التیام زخم های معده بسیار اثرگذار است.

بقیه را آشپزباشی های خونه، آی حسابی بلدند که سیب زمینی چه متاعی ست. خصوصا" اگر بخواهند آن روز، یک غذای فوری و من درآوردی هردمبلی به خورد خونه بدهند!

و این تصویر زیر هم یکی از سیب زمینی های سیاسی! ست که برای خورشت و کُتلت و لقدمال با پیازداغ و روغن کره و ادویه ی هفت طبقه و پودر اَنبه، آی مهیّاست.

سیب زمینی ست اما در نقش لاک پشت

یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ

پست 3053 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

ترسیم نیمچه روشنفکرها و نیمچه مجتهدها و نیمچه نیمچه ها

یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ

به قلم    دامنه

پست 3052 : به نام خدا. زهرای فهمیده و طعم خیلی از محرومیت های زجر دهنده را چشیده و حالا  33 سال از آن دلنوشته ات به رزمندگان اسلام سپری شده، بدان که نامه ات سند گشته و از تمام سندهای بالادستی نظام هم مهمتر شده.

نمی دانم چه بگویم به این دردنامه ی اشک آور 8 بهمن شصت و دوی تو. فقط می گویم خیلی خیلی بامرام و باانصاف و شیفته ی بااخلاص حضرت ولی عصر (عجّ) و امام خمینی و دلسوز رزمندگان و  آگاه به زندگی ات بودی. اما حیف که هنوز خائنانی از هر دو جناح چپ و راست، نظام اسلامی کشور عزیز ایران را طُعمه ی طمّاعی های خود کرده اند و تا می توانند فساد می کنند و به خون شهیدان و رزمندگان جفا می کنند و بیت المال را مثل آب روان، روانه ی حلقوم  کثیف شان می نمایند. باز هم در این راه خواهم نوشت.

آری، نامۀ این زهرای 9 سالۀ درد و رنج کشیدۀ دهۀ 60 را که از هر سندی، مستندتره را نمی خوانند! تا خون شهیدان را پایمال کنند! و به بیت المال تک تک شهروندان ایران، آسان دست  درازی کنند!

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:٢٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3051 : به نام خدای آفریننده ی آدمی. اسامی و گسترۀ سکونتی دو نسل گذشته و معاصر خانواده های طالبی دارابی در دارابکلا این گونه است. ممکن است برخی از اسامی را سهوا" و غفلتا" از قلم انداخته باشم که قابل اضافه شدن است:

الف- محلّه ی ببخیل و حموم پیش دارابکلا:

1- مرحوم امامقلی طالبی دارابی. پدر رمضان و جعفر و یدالله طالبیان و ... .

2- مرحوم گتی طالبی دارابی. پدر خلیل طالبی و ... .

3- مرحوم یعقوب طالبی دارابی. پدر یوسف و عبدالله و ... .

4- مرحوم حاج اسدالله طالبی دارابی. پدربزرگ اصغر و اکبر طالبی و ... . به عبارتی پدرخانم مرحوم حجة الاسلام شیخ مهدی مؤمنی دارابی اوسا.

5- مرحوم کبل محمود طالبی دارابی. پدر حاج محمدحسن و ابراهیم و صادق و معصوم و مرحومه خورشید.

6- مرحوم شیخ محمد حسن طالبی دارابی. پدر مرحومه مش خدیجه.

7- مرحومه حاجیه زُبیده طالبی دارابی. مادر مرحومان محمدحسین طهماسبی و گل حسن طهماسبی و ... . به عبارتی مادربزرگ مادری احمد بابویه دارابی.

8- مرحوم احمد طالبی دارابی. پدر مرحومان حسنعلی و عباس و ... .

9- مرحومه حاجیه بلور طالبی دارابی. همسر مرحوم گلوردی غلامی. به عبارتی مادر آقای قربان غلامی و ... و به عبارتی مادربزرگ مادری شهید سیدتقی عمادی و به عبارتی مادر خانم حاج  سیدمحمد عمادی و سیدعیسی شفیعی دارابی و آقای عزّت ایرانبخش.

10- مرحوم علی اکبر طالبی دارابی. پدر شهید محمد جواد طالبی و حسن و ... .

11- مرحوم کبل آخوند مُلّاعلی ابن مُلاحیدر ابن مُلاطالب طالبی دارابی. پدربزرگ پدری ام. (روضه خوان و مؤسّس و بنیانگذار اولین تکیه ی دارابکلا و مدفون در آن.

12- مرحومه کبل فاطمه طالبی دارابی. مادربزرگ ام (همسر کبل آخوند)

13- مرحوم شیخ محمد طالبی دارابی. عموی من.

14- مرحومه حاجیه رضیه طالبی دارابی. عمه ام. همسر حجة الاسلام حاج آقا علی شفیعی دارابی. که در سیّدمحله ی دارابکلا سکونت داشتند.

15_ مرحوم شیخ علی اکبر طالبی دارابی. پدرم

16- مرحومه فضّه طالبی دارابی. مادر آقای منصور شعبانی.

17- مرحومه فاطمه طالبی دارابی. همسر مرحوم علی اکبر آهنگر دارابی (خادم الحسین تکیه ی بالا) پدر اصغر سفیدکار.

18- مرحومه لیلا طالبی دارابی. همسر مرحوم سیدابوطالب هاشمی دارابی. به عبارتی مادر مرحوم سیدحسین، سیدقاسم، سیدعلی اکبر، سیدعلی اصغر و ... .

19- مرحومه ربابه طالبی دارابی. مادر آقایان رمضان رمضانی، موسی و حسین و ... .

20- مرحومه آسیه طالبی دارابی. مادر آقایان جلیل محسنی و قاسم و محمد و ... .

21- مرحوم ابوالقاسم طالبی دارابی. برادر مرحوم یعقوب. پدر مرحوم باقر و محمد..

22_ ابراهیم طالبی دارابی (مرحوم کل محمود). به عبارتی داماد خاندان روانشاد یوسف رزاقی.

23- صادق طالبی دارابی.

24- معصوم طالبی دارابی.

25- محمد طالبی دارابی (حاج محمدحسن).

26- قاسم طالبی دارابی. (حاج محمدحسن)

27- علی طالبی دارابی. (حاج محمدحسن)

28- مرحوم باقر طالبی دارابی. (ابوالقاسم). به عبارتی داماد طلبه ی شهید حسن بابویه  دارابی.

29- محمد طالبی دارابی. (ابوالقاسم)

30- حیدر طالبی دارابی. اخوی من.

31- اصغر طالبی دارابی ساکن المه جار ببخیل

32- حسن طالبی دارابی (مرحوم علی اکبر) برادر شهید محمد جواد طالبی و داماد شهید حاج  عبدالحسین کارگر.

33- شیخ ابوطالب طالبی دارابی مشهور به شیخ وحدت، اخوی من.

34- دکتر شیخ باقر طالبی دارابی اخوی من.

35- یوسف طالبی دارابی مرحوم یعقوب.

36- خلیل طالبی دارابی مرحوم گتی.

37- رمضان طالبیان مرحوم امامقلی.

38- جعفر طالبیان مرحوم امامقلی.

39- یدالله طالبیان مرحوم امامقلی.

41- مرحوم حسنعلی طالبی دارابی و فرزندانش حسین و اسماعیل و محمدتقی و .... .

42- مرحوم عباس طالبی دارابی و فرزندانش علی و هادی و .... .

43-داوود طالبی دارابی مرحوم رمضان.

44- فاضل و حسین طالبی دارابی. فرزندان داوود.

45- برادرِ آقای خلیل طالبی دارابی. (مرحوم گتی).

46- ابراهیم طالبی دارابی. (یوسف).

47- محمود طالبی دارابی (کل محمود ابراهیم) و برادر وی ... .

48_ محسن طالبی دارابی (شیخ وحدت). به عبارتی داماد مرحوم حجة الاسلام شیخ روح الله حبیبی.

49- احسان طالبی دارابی (شیخ وحدت).

50- محمد رضا طالبی دارابی. (حیدر)

51- پسران محمد طالبی دارابی. (محمد مرحوم ابوالقاسم).

52- حمید طالبیان (رمضان، مرحوم امامقلی).

53- پسر مرحوم باقر طالبی دارابی (مرحوم ابوالقاسم). به عبارتی خواهرزاده ی طلبه ی شهید حسن بابویه دارابی.

 

54- مرحوم عبدالله طالبی دارابی (جعفر، امامقلی)

55- دامنه (ابراهیم طالبی دارابی) به علاوه عارف و عادل طالبی دارابی.

ب: محلّه ی یورملۀ دارابکلا:

1- مرحوم حبیب الله طالبی دارابی. پدر حسین و محمد و ... .

2- مرحوم علی بابا طالبی دارابی. پدرخانم محمدکاظم خراسانی و علی سورتیچی و حجّت شفیعی دارابی. و... .

3- مرحوم حاج رضا طالبی دارابی. پدر باقر مدّاح و ... . به عبارتی پدربزرگ حمیدرضا طالی دارابی.

4- مرحوم اصغر طالبی دارابی. مشهور به جانجان اصغر. همسایه ی باقر مداح.

5- مرحوم حاج محمد طالبی دارابی. پدر ابراهیم علی و ... . به عبارتی عموی شهید محمد جواد طالبی.

6- مرحوم حاج رمضان طالبی دارابی. پدر حجة الاسلام شیخ خلیل طالبی دارابی و اسماعیل و حسن و اکبر و علی و ... . به عبارتی پدرخانم باقر مداح.

7- مرحوم حاج اسماعیل طالبی دارابی (دستیار). پدر حسین و حسن دستیار. به عبارتی عموی حجة الاسلام شیخ خلیل طالبی دارابی.

8- مرحوم میرزا طالبی دارابی. پدر حاجیه ساره و ... . به عبارتی همسایه ی علی سحرخیز.

9- مرحومه زهرا طالبی دارابی. همسر حاج ابراهیم مهاجر. مادر شهید محمدباقر مهاجر و حاج  عبدالله و احمدعلی و تقی و ... .

10- باقر مداح طالبی دارابی و فرزندانش حمیدرضا و آقاحمزه و ... .

11- حجة الاسلام شیخ خلیل طالبی دارابی.

12- اسماعیل طالبی دارابی. (مرحوم حاج رمضان). داماد خاندان شهید حجة الاسلام علی اکبر  گرجی نژاد.

13- حسن طالبی دارابی. (مرحوم حاج رمضان). داماد خاندان شهید محمد آهنگر دارابی.

14- علی اکبر طالبی دارابی (مرحوم حاج رمضان) داماد خواهرم فاطمه.

15- علی طالبی دارابی (مرحوم حاج رمضان). شاطر و نانوا.

16- مرحوم ابراهمیم طالبی دارابی (مرحوم حاج محمد). داماد مرحوم حجة السلام سیدباقر سجادی.

17- علی طالبی دارابی. (مرحوم حاج محمد) داماد خاندان شهید محمد جواد طالبی دارابی.

18- عبدالله طالبی دارابی (مرحوم یعقوب). داماد مرحوم حاج  قاسم شاهمیری.

19- حمیدرضا طالبی دارابی. باقر مداح/

20- حمزه طالبی دارابی. باقر مداح.

21- حسین طالبی دارابی (مرحوم حبیب الله).

22- محمد طالبی دارابی (مرحوم حبیب الله).

23- پسران مرحوم اصغر طالبی دارابی. (همسایۀ باقر مداح)

24- و ... .

ج: محله ی پایین محله و آهنگر مله و بالامحله: در قسمت بعدی. (اینجا در شهروند دارابکلا هم منتشر می شود)

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٩ ‎ق.ظ

به قلم    دامنه

پست 3050 : به نام خدا. در این پست از سلسله پست های «دردهای جامعه به قلم دامنه» اول بخوانیم جناب حجة الاسلام آقای سید احمد خاتمی در خطبه‌ های نمازجمعۀ دیروز 1 مرداد 1395 تهران، در باره ی فساد حقوق‌ های نجومی برخی از مدیران نظام چه گفته است؟ خلاصه ی صحبت هایش عینا" این است:

«مردم ما تحمل نمی‌کنند که برخی مسئولان بخواهند خوی اشرافی‌گری را در جامعه زنده کنند... اینکه مسئولان سه قوه با تعیین حقوق و برخورد با متخلفان اقداماتی کرده اند ستودنی است اما ما انتظار داریم که این کارها مقطعی نباشد و استمرار یابد... این حقوق‌های نامتعارف محکوم است، بنابراین چه این اقدام در دولت سابق یا در دولت کنونی اتفاق افتاده باشد محکوم است... با این حقوق‌های نجومی اعتماد مردم در این عرصه آسیب دیده است، بنابراین به سرعت این اعتماد را جبران و ترمیم کنید و به مردم گزارش دهید تا اعتماد مردم بازگردد... یک مسئول ما در حالی حقوق‌های نجومی را دریافت می‌کند که برخی‌ها می‌گویند حقوق یک ماه این مسئول به اندازه تجمیع حقوق 30 سال ما است. زوج‌های جوان وقتی می‌خواهند 10 میلیون وام بگیرند جانشان به لب می‌رسد اما یکباره یک مسئول چنین حقوق‌هایی دریافت می‌کند... باید منافذ ورودی این حقوق‌ها بسته شود. اگر این منافذ مربوط به دولت و پارلمان است باید هر نهاد این منافذ را ببندد.» (منبع: اینجا)

نکتۀ تشریحی دامنه : به نام خدا. صحبت شما جناب حجة الاسلام والمسلمین سید احمد  خاتمی در باره ی فساد را خواندم. خدا را شکر و از جناب عالی هم تشکر که در نماز جمعه مرکز ایران، بلاخره سخنان دل محرومان _و به عبارت صحیح سیاسی همان واژه ی مستضعفان اول انقلاب_ را بر زبان آوردی. سوال من از شما روحانی و خطیب موقت جمعه ی تهران این است چرا همین نوع فساد سیاسی و پولی را _که در ابعاد وسیعتر و در ارقام میلیاردی و اختلاس های وحشتناک در دو دوره ی دولت 9 و 10 محمود احمدی نژاد شما شکل گرفته بود و بحران آفریده بود_ در خطبه های گوناگونی که آن 88 سال می خواندی، مطرح نمی کردی؟

البته، مردم آگاه ایران به امورشان آگاه اند و خیلی عالی مسائل از جمله فقر و تنگدستی و فاصلۀ طبقاتی ظالمانه و نداشتی ها از نوع عکس زیر را اِدارک و تجزیه و تحلیل می کنند. باز هم در این راه خواهم نوشت.

عکس ارسالی جناب سیدابراهیم موسوی دارابی به تلگرام دامنه

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱۸ ‎ق.ظ

پست 3049 : به نام خدا

دامنه. جاده ی داخل جنگل گلستان. مسافرت به سمت مشهد. 1382. عکاس: عارف

عروسی رفیقم  علی ملائی دارابی. سال 1364. از راست: دامنه. سیدعسکری شفیعی دارابی. سیدمهدی هاشمی دارابی. باجناقم عیسی رمضانی دارابی. علیرضا چلوئی تقی تبار. ردیف نشستگان: علیرضا شاهمیری دارابی (مرتضی). شاه داماد علی آقا ملائی دارابی. قربان مزدهی. حسن آهنگر دارابی (مرحوم حاج مرتضی). عکاس: آسید

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٧ ‎ق.ظ

به قلم حجة الاسلام    مالک رجبی دارابی 116

پست 3048 : «بسم الله الرحمن اارحیم سلام علیکم بمناسبت ۱۵ شوال المکرم سالروز حضرت حمزه، مظهر رشادت و جهاد (شهادت حضرت حمزه علیه السلام) محبوب پیامبر. بدون شک حضرت حمزه، از محبوب ترین شخصیت هایی است که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بیشترین محبت و علاقه را به آنان ابراز داشت و پیوسته فضیلت های آنان را برای همگان اعلام کرد.

ابوالفرج اصفهانی در روایتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله آورده که آن حضرت فرمود: «بهترین مردم، حمزه و جعفر و علی علیه السلام هستند». همچنین جابربن عبداللّه انصاری می گوید: یکی از یاران ما صاحب فرزندی شد. پس خدمت پیامبر خدا صلی الله علیه و آله رسید واز ایشان پرسید چه نامی بر او بگذارد؟ حضرت صلی الله علیه و آله در پاسخ فرمود: «محبوب ترین نام ها را نزد من برای او انتخاب کن؛ نامش را حمزه بگذار».

ویژگی های حمزه: نام حمزه که به معنای شیر ژیان است، به حق آینه تمام نمای خصلت ها و منش های والای شخصیت حضرت حمزه می باشد. او قامتی افراشته، قدی رسا، اعضایی در حد اعلای تناسب و اندامی چهارشانه داشت. ابن سعد درباره او می نویسد: «او مردی میان قامت بود؛ نه بسیار بلند قد و نه کوتاه».

حمزه در میان جوانان قریش در دلاوری و ارجمندی بی نظیر و در راست قامتی، آزادمنشی و ظلم ستیزی سرآمد همگان بود. حمزه در عین زیبایی اندام در درون سینه اش قلبی تپنده از شهامت و سلحشوری داشت.

حمایت های دیرینه از پیامبر صلی الله علیه و آله: حضرت حمزه پیش از آنکه به دین اسلام بگراید، همواره پشتیبان رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله بود. او در برابر مخالفان و بدخواهان اسلام و پیامبر صلی الله علیه و آله قاطعانه می ایستاد و مانع اذیت و آزارهای آنان می شد. نقل شده است ابولهب برادر حمزه، یکی از دشمنان سرسخت رسول خدا صلی الله علیه و آله به شمار می رفت که لحظه ای در اظهار دشمنی با اسلام و پیامبر فروگذار نمی کرد و پیوسته به آزار و اذیت رسول خدا می پرداخت تا جایی که خداوند سوره ای در نکوهش او و همسرش «ام جمیل» نازل فرمود. ابولهب در همسایگی رسول خدا صلی الله علیه و آله می زیست و پیوسته زباله ها و اشیای گندیده را کنار خانه پیامبر صلی الله علیه و آله می ریخت و بااین رفتار زشت، آن حضرت را می آزرد. روزی حمزه او را در آن حال دید. پس به طرفش رفت و زباله ها را از دستش گرفت و بر سر خود او ریخت و با این عمل، هم بستگی خویش را با رسول خدا صلی الله علیه و آله نشان داد.

پی آمد اسلام آوردن حمزه: اسلام آوردن حمزه، پیروزی درخشانی برای مسلمانان به بار آورد و آنان را از مرحله انزوا و مخفی کاری به سطح بالاتری ارتقا بخشید. از آن پس، مسلمانان با هم اجتماع می کردند و نماز جماعت می خواندند. هم زمان با اسلام حمزه، تغییرات فراوانی در روابط میان مسلمانان و دشمنانشان به وجود آمد و لحن برخورد سران قریش و وابستگان آنان با مسلمانان و در رأس ایشان پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله تغییر یافت. از آن پس، هتاکی و شکنجه، جای خود را به پند و اندرز و نیز تطمیع و تهدید داد.

جناب مشهدی و کربلا ابراهیم سلام بابا امان رفتم با چند نفر دیگر در شنبه گذشته آنجا جای شما خالی صبحانه صرف شد منتظر شما بودیم تشریف نیاوردید موفق باشید  ۱/۴/۱۳۹۵ برابر با ۱۶ شوال المکرم ۱۴۳۷ ه ق خراسان شمالی بجنورد»

پاسخ دامنه : به نام خدا. سلام علیکم. از توجّه ی شما نسبت به تهیّه ی متنی در تجلیل مقام  شامخ و ملکوتی و غیورانه ی حضرت حمزه عموی گرامی پیامبر اسلام (ص) بسیار ممنونم. کار بسیار شایسته ای کردی. باباامان بجنورد هم خوشحالم رفتی و انبساط نمودی.

افزوده ی دامنه: صحنه ی مواجهه ی مهیّج و شجاعانه ی حضرت حمزه علیه السّلام با ابوجهل کینه توزترین دشمن رسول الله (ص) در فیلم سینمایی «محمدرسول الله» با نقش بسیار عالی مرحوم آنتونی کوئین میکزیکی. (زاده 21 آوریل 1918 - درگذشته 3 ژوئن 2001) هنرپیشه، نویسنده و نقاش مکزیکی آمریکایی)

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٦ ‎ق.ظ

پست 3047 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

تقبیح خصلت های زشت جدید و قدیم

شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥ ، ۸:۱٥ ‎ق.ظ

پست 3046 : به نام خدا

اول مرداد 1351، تولد آیة الله سید حسن خمینی، یادگار امام خمینی. عکس ارسالی یک دامنه خوان به دامنه

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3045 : به نام خدا. یادی از ماشین ژیان ساخت شرکت سیتروئن فرانسه، می کنم که اغلب مان از اوایل انقلاب تا سال های جنگ، با این ماشین نرم و منعطف و خوش گاز و دنده بوکسی کنار فرمان، خاطرات داریم و بارها بر آن سوار شدیم و رانندگی آموختیم.

دیروز باز نیز شرکت سیتروئن فرانسه با یک شرکت خودروسازی ایرانی در کاشان، قرارداد خط تولید خودرویی جدید امضاء کرده است.

رانندگی ام را در جوانی با ماشین ژیان آقای قاسم محسنی یاد گرفتم. بقیه ادامۀ مطلب


ادامۀ مطلب
جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٥٧ ‎ب.ظ

پست 3044 : متن نقلی. «دونالد ترامپ، شامگاه پنجشنبه درآخرین روز از گردهمایی سه روزه جمهوری‌خواهان که در شهر کلیولند در ایالت اوهایو برگزار شد طی نطقی رسماً نامزدی این حزب را پذیرفت.

یکی از بخش های اصلی سخنرانی نامزد جمهوری خواه امریکا موضوع توافق هسته ای با ایران بود و گفت: همه یادمان هست هنگامی که تفنگداران دریایی ما جلوی افراد مسلح ایران مجبور شدند به زور اسلحه زانو بزنند. این درست قبل از امضای توافقی با ایران بود که 150 میلیارد دلار به ایران رساند اما هیچ چیزی نصیب ما نشد. این یکی از بدترین توافق‌ها بود که تاکنون انجام شده است.

دو روز قبل و در جریان همین گردهمایی سند رسمی سیاست‌گذاری حزب جمهوری‌خواه برای سال 2016 منتشر شد که بر اساس آن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 یک توافق شخصی بین باراک اوباما و ایران و برای رئیس‌جمهور بعدی این کشور غیرالزام‌آور خوانده شد.

در این سند نوشته است: ما توافق اوباما با ایران و برداشتن تحریم‌های بین‌المللی و ورود صدها میلیارد دلار به ایران را توافقی شخصی بین رئیس‌جمهور و شرکای شخصی‌اش دانسته و آن را برای رئیس‌جمهور بعدی الزام‌آور نمی‌دانیم. برجام بدون کسب رای اکثریت سنا، نمی‌تواند رئیس جمهوری بعدی آمریکا را ملزم نماید، بنابراین باید همه گزینه‌های لازم برای مقابله با تهدیدات موجود در زمینه امنیت، منافع و آینده شرکایمان را برای همیشه روی میز داشته باشیم.» (منبع: اینجا)

دونالد ترامپ کاندیدای رسمی حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات آینده در آبان 1395

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٦ ‎ب.ظ

به قلم حجة الاسلام     محمدجواد غلامی 36

پست 3043 : «هنر و زیبایی. به نام خدا، بین زیبایی، عدالت، قدرت، لطف و توانایی رابطه وجود دارد؛ به طور مثال، وقتی معتقد می شویم که یک منظره ای زیباست، حتما در این منظره زیبا، عدالت وجود دارد؛ یعنی رابطه اجزاء این منظره با هم، رابطه ای عادلانه است؛ کما اینکه اگر می گوییم فلان جامعه، جامعه زیبایی است، مراد آن است که روابط عادلانه بر آن کشور سایه گسترده و حتما در آن کشور، قدرت، مبتنی بر عدالت است.

به عبارتی دیگر، در یک منظره زیبا، نمود هایی از قدرت، حکمت و علم را نیز می بینیم. گلهای زیبایی که به شکل خاصی شکوفه زده اند، درختان زیبایی که سر به فلک برداشته اند، همه نشان از قدرت، عدالت، علم و حکمتی دارند که در وجود آنها نهفته است.

اساسا" زمانی چیز زیبایی، زیباتر می شود که نمود های قدرت، علم، عدل، لطف و خلق اثر در آن بیشتر شود؛ این است که ما چهره زیبای یک انسان را معمولا همراه لطف و مهربانی تصور می کنیم و امکان ندارد فردی به نظر ما زیبا بیاید، در حالی که با اوصاف خون ریز و وحشتناک تصور شود. بنابراین، ترکیب عدل، قدرت، لطف، خلاقیت و توانایی هر چه بیشتر می شود، زیبایی هم بیشتر متجلی می گردد.

حقیقتا" هنر نتیجه عشق انسان به زیبایی است. انسان می خواهد به واسطه هنر، خود را به زیبایی نزدیکتر کند و به وسیله هنر، خود را با زیبایی هم صحبت کند و خود را به زیبایی مطلق برساند.»

13 فروردین 1395. جنگل افرایی دارابکلا. ارسالی آسید به تلگرام دامنه

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ٧:٢٥ ‎ب.ظ

به قلم    دامنه

پست 3042 : به نام خدای آفریننده ی آدمی. خاندان طالبی ها در دارابکلا که جمعیت بالایی دارند، از ریشه ی مذهبی و آخوندی نشأت گرفته اند. اِطلاق واژه ی فامیلی طالبی به این خاندان ناشی از همین حکمت است. تبار شناسی این خاندان بزرگ تاریخی و تیره ی وسیع جغرافیایی نشان می دهد که دانش و علم آموزی در آن اهمیت داشت و در تاریخ نیاکان طالبی های دارابکلا چندین آخوند ثبت است.

میان طالبی های دارابکلا رابطه ی محبّت و همخونی و روحیه ی ریشه ی واحد، حاکم است. می توانم بگویم خصلت حسّ عموزادگی میان این طائفه ی پرشمار دارابکلا، بسیار زنده و واقعی ست و حتی بالاتر از محبت و حسّ یگانگی داشتن، نوعی مَودّت و خودی بودن در آن موج می زند. از نگاه من، طالبی ها یعنی یک خانواده ی واحد بزرگ در سه جغرافیای دارابکلا.

طالبی ها در دو محلّه ی دارابکلا ساکن بودند که اندک اندک به سه محلّه تقسیم شدند: یکی محلّه ی اصلی حموم پیش و ببخیل که سکونت در مجاورت هم و درهم تنیدگی خونه های شان هنوز حفظ گردیده است و دوم در محلّه ی پشت مسجد و تکیه ی پایین محلّه از اطراف درمانگاه تا مزار دارابکلا. و سوم در محلّه ی یورمله گه در گذر زمان بر اثر عریض تر شدن رودخانه از محله ی حموم پیش و ببخیل منفک شده اند و اکثر فامیلی های خانوارهای آنجا طالبی ست که همگی ما دز طول تاریخ به همدیگر عمو و عموزاده صدا می کردیم. البته چند خانواده ی طالبی هم به صورت مجزا در بالامحله و آهنگرمحله ی دارابکلا ساکن اند که بخشی به منطقه ی سه راه _مابین سورک دارابکلا_ کوچ کرده اند.

در میان طالبی های دارابکلا پدربزرگم مرحوم کبل آخوند ملّاعلی طالبی ابن ملاحیدر این ملاطالب، از وجاهت و احترام خاصی برخوار بوده و هستند و آن مرحوم را مظهر جدّ طالبی ها می دانند. بازتاب این روحیه حتی در روستای مجاور نیز بخوبی وجود دارد و مُسنّ های اسرم و جامخانه و پیله کوه و ... این را اظهار کرده اند؛ زیرا کبل آخوند علاوه بر دارابکلا، امور شرعی و دینی منطقه را نیز زیر نظر خود داشتند. این بحث را تکمیل خواهم نمود در قسمت های بعدی.

منطقه ی حموم پیش و آن روبرو خونه ی پدری دامنه. عکاس: یک دوست. تیر 1395

این چهار راه چهار شهید است در محله ی حموم پیش دارابکلاست. که پیشنهادم اینه باید اینجا را یادمان تاسیس نمود و پیگری خواهم نمود. سمت راست خیابان شهید حسن آهنگر دارابی. سمت چپ (به سوی خونه ی پدری ام) خیابان شهید علی اصغر بابویه دارابی. سمت روبرو آن گوشه سمت چپ منزل شهید ابراهیم عباسیان. سمت پشت عکاس خیابان شهید محمد جواد طالبی دارابی. عکاس: یک دوست. تیرماه 1395. بقیه ی تصاویر در اینجا

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ

پست 3041 : به نام خدا

باز نیز دنبالۀ عکس دیروز و پریروز دامنه. جنگل دارابکلا. مسیر جناسم سرتا. سال 1363. از سمت راست: دامنه. وسط همکاران اداری سیدعلی اصغر شفیعی دارابی شامل: کوشا فر. محمدی. میری و.. آن گوشه ی سمت چپ: احمد بابویه دارابی. جعفر رجبی دارابی.عکاس: آسید. همگی سخت مشغولیم! به آتیش کردن و دود و دی برای کباب گوسفندی

جنگل دارابکلا. منطقۀ میان سره. سال 1365. از ردیف چپ: دامنه. دکتر شیخ باقر طالبی دارابی. سیدعلی اصغر شفیعی دارابی. مرحوم مصطفی مؤمنی دارابی. احمد بابویه دارابی. جعفر رجبی دارابی. علی ملائی دارابی. در ردیف راست از آخر: سید رسول هاشمی دارابی. ابراهیم شهابی دارابی. سید علی اکبر هاشمی دارابی. حسن آهنگر دارابی. مصطفی آهنگر دارابی. علی اکبر آهنگر دارابی. هادی آهنگر دارابی. عکاس: روانشاد یوسف رزّاقی

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ

به نغمۀ    پرنده 13

پست 3040 : به نام خدای آفریننده ی پرنده. آمده ام که کمی کلاس مغز بگذارم. مغز پیچیده و تو در توی شما انسان ها نرم و ژله ای است و بافت آن بیشتر از جنس چربی ست. 1500 گرم است اما 200 میلیارد نورون _یعنی یاخته های عصبی_ در آن است و سه برابر مغز یک شامپانزه یا همان شادی به زبان روستایی ست. و بخش مُخ، بزرگترین قسمت آن است.

بگذرم. فقط خواستم بگویم کارکردش عین چرخ دنده ها در عکس زیر است. بهتر است مغزتان را بشناسید؛ خصوصا" این نکته ی مهم را که حجم آن در زنان 1130 سانتیمتر مکعب و درمردان 1260 سانتیمتر مکعب. گرچه حجم مغز مردان 130 سانتیمتر مکعب بیشتر است ولی از حیث عملکردی و شناختی هیچ‌ گونه و به هیچ وجه تفاوتی با هم ندارند. راستی اساسا" مغز و مُخ یعنی چه!؟ این که بین تان به همدیگر می گویید مُخل تعطیل یعنی چی!؟

عکس ارسالی سیدعلی اصغر شفیعی دارابی به تلگرام دامنه

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٦ ‎ق.ظ

پست 3039 : به نام خدا. اندیشه های شهید آیة الله مرتضی مطهری

انقطاع و کمال نفس انسان

جمعه ۱ امرداد ۱۳٩٥ ، ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ


برچسب‌ها: مرداد 1395
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد